xkeyboard-config-2.25.99 - en to da translation catalogue (818 entries)

en: Generic 101-key PC
da: Generisk 101-taster PC

en: Generic 102-key PC (intl.)
da: Generisk 102-taster PC (intl.)

en: Generic 104-key PC
da: Generisk 104-taster PC

en: Generic 105-key PC (intl.)
da: Generisk 105-taster PC (intl.)

en: Dell 101-key PC
da: Dell 101-taster PC

en: Dell Latitude laptop
da: Dell Latitude-bærbar

en: Dell Precision M65 laptop
da: Dell Precision M65-bærbar

en: PC-98
da: Pc-98

en: BTC 5113RF Multimedia
da: BTC 5113RF-multimedie

en: BTC 9116U Mini Wireless Internet and Gaming
da: BTC 9116U minitrådløst internet og spil

en: Cherry CyBo@rd USB-Hub
da: Cherry  CyBo@rd USB-hub

en: Cherry B.UNLIMITED
da: Cherry B.UBEGRÆNSET

en: Compaq Internet (7 keys)
da: Compaq Internet (7 taster)

en: Compaq Internet (13 keys)
da: Compaq Internet (13 taster)

en: Compaq Internet (18 keys)
da: Compaq Internet (18 taster)

en: Compaq Armada laptop
da: Compaq Armada-bærbar

en: Compaq Presario laptop
da: Compaq Presario-bærbar

en: Dell SK-8125
da: Dell Sk-8125

en: Dell Inspiron 6000/8000 laptop
da: Dell Inspiron 6000/8000-bærbar

en: Dell Precision M laptop
da: Dell Precision M-bærbar

en: Fujitsu-Siemens Amilo laptop
da: Fujitsu-Siemens Amilo-bærbar

en: Genius Comfy KB-16M/Multimedia KWD-910
da: Genius Comfy KB-16M/Multimedie KWD-910

en: Gyration
da: Roteren

en: HTC Dream
da: HTC-Dream

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
da: Logitech G15 ekstra taster via G15daemon

en: Hewlett-Packard NEC SK-2500 Multimedia
da: Hewlett-Packard NEC SK-2500 Multimedie

en: Hewlett-Packard Mini 110 laptop
da: Hewlett-Packard Mini 110-bærbar

en: Logitech Cordless Desktop Pro (2nd alt.)
da: Logitech Cordless Desktop Pro (2. alt.)

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
da: Microsoft Internet Pro (svensk)

en: Symplon PaceBook tablet
da: Symplon PaceBook-tablet

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
da: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU-tilstand)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
da: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP-tilstand)

en: MacBook/MacBook Pro (intl.)
da: MacBook/MacBook Pro (Intl.)

en: Macintosh Old
da: Macintosh gammel

en: Happy Hacking for Mac
da: Glædelig hacking til Mac

en: Acer laptop
da: Acerbærbar

en: Asus laptop
da: Asusbærbar

en: Apple laptop
da: Applebærbar

en: Apple Aluminium (JIS)
da: Apples Aluminium (JIS)

en: eMachines m6800 laptop
da: eMachines m6800-bærbar

en: Happy Hacking
da: Glædelig hacking

en: Sun Type 7 USB
da: Sun type 7 USB

en: Sun Type 7 USB (European)
da: Sun type 7 USB (europæisk)

en: Sun Type 7 USB (Unix)
da: Sun type 7 USB (Unix)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
da: Sun type 7 USB (japansk)/japansk 106-tast

en: Sun Type 6/7 USB
da: Sun type 6/7 USB

en: Sun Type 6/7 USB (European)
da: Sun type 6/7 USB (europæisk)

en: Sun Type 6 USB (Unix)
da: Sun type 6 USB (Unix)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
da: Sun type 6 USB (japansk)

en: Sun Type 6 (Japanese)
da: Sun type 6 (japansk)

en: Htc Dream phone
da: Htc Dream-telefon

en: Truly Ergonomic Computer Keyboard Model 227 (Wide Alt keys)
da: Truly Ergonomic Computer Keyboard Model 227 (Wide Alt-taster)

en: Truly Ergonomic Computer Keyboard Model 229 (Standard sized Alt keys, additional Super and Menu key)
da: Truly Ergonomic Computer Keyboard Model 229 (Standardstørrelse på Alt-taster, yderligere Super- og Menu-tast)

en: English (US)
da: Engelsk (US)

en: English (US, euro on 5)
da: Engelsk (US, euro på 5)

en: English (US, intl., with dead keys)
da: Engelsk (US, intl., med døde taster)

en: English (US, alt. intl.)
da: Engelsk (US, alt. intl.)

en: English (Colemak)
da: Engelsk (Colemak)

en: English (Dvorak)
da: Engelsk (Dvorak)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
da: Engelsk (Dvorak, intl., med døde taster)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
da: Engelsk (Dvorak, alt. intl.)

en: English (Dvorak, left-handed)
da: Engelsk (Dvorak, venstrehåndet)

en: English (Dvorak, right-handed)
da: Engelsk (Dvorak, højrehåndet)

en: English (classic Dvorak)
da: Engelsk (klassisk Dvorak)

en: English (programmer Dvorak)
da: Engelsk (programmør, Dvorak)

en: Russian (US, phonetic)
da: Russisk (US, fonetisk)

en: English (Macintosh)
da: Engelsk (Macintosh)

en: English (intl., with AltGr dead keys)
da: Engelsk (intl., med AltGr døde taster)

en: English (the divide/multiply keys toggle the layout)
da: Engelsk (divison og gange-tasterne skifter layout)

en: Serbo-Croatian (US)
da: Serbisk-kroatisk (US)

en: English (Workman)
da: Engelsk (Workman)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
da: Engelsk (Workman, intl., med døde taster)

en: Afghani
da: Afghansk

en: Uzbek (Afghanistan)
da: Usbekisk (Afghanistan)

en: Persian (Afghanistan, Dari OLPC)
da: Persisk (Afghanistan, Dari OLPC)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
da: Usbekisk (Afghanistan, OLPC)

en: Arabic
da: Arabisk

en: Arabic (AZERTY)
da: Arabisk (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY/digits)
da: Arabisk (AZERTY/cifre)

en: Arabic (digits)
da: Arabisk (cifre)

en: Arabic (QWERTY)
da: Arabisk (QWERTY)

en: Arabic (qwerty/digits)
da: Arabisk (qwerty/cifre)

en: Arabic (Buckwalter)
da: Arabisk (Buckwalter)

en: Arabic (OLPC)
da: Arabisk (OLPC)

en: Arabic (Macintosh)
da: Arabisk (Macintosh)

en: Albanian
da: Albansk

en: Albanian (Plisi)
da: Albansk (plisi)

en: Armenian
da: Armensk

en: Armenian (phonetic)
da: Armensk (fonetisk)

en: Armenian (alt. phonetic)
da: Armensk (alt. fonetisk)

en: Armenian (eastern)
da: Armensk (østlig)

en: Armenian (western)
da: Armensk (vestlig)

en: Armenian (alt. eastern)
da: Armensk (alt. østlig)

en: German (Austria)
da: Tysk (Østrig)

en: German (Austria, no dead keys)
da: Tysk (Østrig, ingen døde taster)

en: German (Austria, with Sun dead keys)
da: Tysk (Østrig, med Sun døde taster)

en: German (Austria, Macintosh)
da: Tysk (Østrig, Macintosh)

en: English (Australian)
da: Engelsk (australsk)

en: Azerbaijani
da: Aserbajdsjansk

en: Azerbaijani (Cyrillic)
da: Aserbajdsjansk (kyrillisk)

en: Belarusian
da: Hviderussisk

en: Belarusian (legacy)
da: Hviderussisk (forældet)

en: Belarusian (Latin)
da: Hviderussisk (latin)

en: Belgian
da: Belgisk

en: Belgian (alt.)
da: Belgisk (alt.)

en: Belgian (alt., Latin-9 only)
da: Belgisk (alt., kun latin-9)

en: Belgian (alt., with Sun dead keys)
da: Belgisk (alt., med Sun døde taster)

en: Belgian (alt. ISO)
da: Belgisk (alt. ISO)

en: Belgian (no dead keys)
da: Belgisk (inen døde taster)

en: Belgian (with Sun dead keys)
da: Belgisk (med Sun døde taster)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
da: Belgisk (Wang 724 AZERTY)

en: Bangla
da: Bengali

en: Bangla (Probhat)
da: Bengali (probhat)

en: Indian
da: Indisk

en: Bangla (India)
da: Bengali (Indien)

en: Bangla (India, Probhat)
da: Bengali (Indien, probhat)

en: Bangla (India, Baishakhi)
da: Bengali (Indien, baishakhi)

en: Bangla (India, Bornona)
da: Bengali (Indien, bornona)

en: Bangla (India, Uni Gitanjali)
da: Bengali (Indien, uni gitanjali)

en: Bangla (India, Baishakhi Inscript)
da: Bengali (Indien, baishakhi inscript)

en: Manipuri (Eeyek)
da: Manipuri (eeyek)

en: Kannada (KaGaPa phonetic)
da: Kannada (KaGaPa fonetisk)

en: Malayalam (Lalitha)
da: Malayalamsk (Lalitha)

en: Malayalam (enhanced Inscript, with rupee)
da: Malayalamsk (udvidet inscript med rupee)

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
da: Tamil (TamilNet '99 med tamilske tal)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
da: Tamil (TamilNet '99, TAB-kodning)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
da: Tamil (TamilNet '99, TSCII-kodning)

en: Telugu (KaGaPa phonetic)
da: Telugu (KaGaPa fonetisk)

en: Telugu (Sarala)
da: Telugu (sarala)

en: Urdu (phonetic)
da: Urdu (fonetisk)

en: Urdu (alt. phonetic)
da: Urdu (alt. fonetisk)

en: Urdu (Win keys)
da: Urdu (Win-taster)

en: Hindi (Bolnagri)
da: Hindi (bolnagri)

en: Hindi (Wx)
da: Hindi (wx)

en: Hindi (KaGaPa phonetic)
da: Hindi (KaGaPa fonetisk)

en: Sanskrit (KaGaPa phonetic)
da: Sanskrit (KaGaPa fonetisk)

en: Marathi (KaGaPa phonetic)
da: Marathi (KaGaPa fonetisk)

en: English (India, with rupee)
da: Engelsk (Indien, med rupee)

en: Bosnian
da: Bosnisk

en: Bosnian (with guillemets)
da: Bosnisk (med »«)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
da: Bosnisk (med bosniske digrafer)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
da: Bosnisk (US, med bosniske digrafer)

en: Bosnian (US, with Bosnian letters)
da: Bosnisk (US, med bosniske bogstaver)

en: Portuguese (Brazil)
da: Portugisisk (brasiliansk)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
da: Portugisisk (brasiliansk, ingen døde taster)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
da: Portugisisk (brasiliansk, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
da: Portugisisk (brasiliansk, nativo)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
da: Portugisisk (brasiliansk, nativo for USA-tastaturer)

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
da: Esperanto (brasiliansk, nativo)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
da: Portugisisk (brasiliansk, IBM/Lenovo ThinkPad)

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: Bulgarian (traditional phonetic)
da: Bulgarsk (traditionel fonetisk)

en: Bulgarian (new phonetic)
da: Bulgarsk (ny fonetisk)

en: Berber (Algeria, Latin)
da: Berbisk (Algeriet, latin)

en: Berber (Algeria, Tifinagh)
da: Berbisk (Algeriet, Tifinagh)

en: Arabic (Algeria)
da: Arabisk (Algeriet)

en: Arabic (Morocco)
da: Arabisk (Marokko)

en: French (Morocco)
da: Fransk (Marokko)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
da: Berbisk (Marokko, Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
da: Berbisk (Marokko, Tifinagh alt.)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt. phonetic)
da: Berbisk (Marokko, Tifinagh alt. fonetisk)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
da: Berbisk (Marokko, Tifinagh udvidet)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
da: Berbisk (Marokko, Tifinagh fonetisk)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
da: Berbisk (Marokko, Tifinagh udvidet fonetisk)

en: English (Cameroon)
da: Engelsk (camerounsk)

en: French (Cameroon)
da: Fransk (camerounsk)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY)
da: Camerounsk flersproget (QWERTY)

en: Cameroon Multilingual (AZERTY)
da: Camerounsk flersproget (AZERTY)

en: Cameroon Multilingual (Dvorak)
da: Camerounsk flersproget (Dvorak)

en: Burmese
da: Burmesisk

en: Burmese Zawgyi
da: Burmesisk zawgyi

en: French (Canada)
da: Fransk (Canada)

en: French (Canada, Dvorak)
da: Fransk (Canada, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
da: Fransk (Canada, forældet)

en: Canadian Multilingual
da: Canadisk flersproget

en: Canadian Multilingual (1st part)
da: Canadisk flersproget (første del)

en: Canadian Multilingual (2nd part)
da: Canadisk flersproget (anden del)

en: English (Canada)
da: Engelsk (Canada)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
da: Fransk (Congo, Den Demokratiske Republik)

en: Chinese
da: Kinesisk

en: Tibetan
da: Tibetansk

en: Tibetan (with ASCII numerals)
da: Tibetansk (med ASCII-tal)

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Croatian (with guillemets)
da: Kroatisk (med »«)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
da: Kroatisk (med kroatiske digrafer)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
da: Kroatisk (US, med kroatiske digrafer)

en: Croatian (US, with Croatian letters)
da: Kroatisk (US, med kroatiske bogstaver)

en: Czech
da: Tjekkisk

en: Czech (with &lt;\|&gt; key)
da: Tjekkisk (med &lt;\|&gt;-tast)

en: Czech (QWERTY)
da: Tjekkisk (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, extended backslash)
da: Tjekkisk (QWERTY, udvidet omvendt skråstreg)

en: Czech (UCW, only accented letters)
da: Tjekkisk (UCW, kun bogstaver med accent)

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
da: Tjekkisk (US, Dvorak, UCW-understøttelse)

en: Russian (Czech, phonetic)
da: Russisk (tjekkisk, fonetisk)

en: Danish
da: Dansk

en: Danish (no dead keys)
da: Dansk (ingen døde taster)

en: Danish (Win keys)
da: Dansk (Win-taster)

en: Danish (Macintosh)
da: Dansk (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
da: Dansk (Macintosh, ingen døde taster)

en: Danish (Dvorak)
da: Dansk (Dvorak)

en: Dutch
da: Hollandsk

en: Dutch (with Sun dead keys)
da: Hollandsk (med Sun døde taster)

en: Dutch (Macintosh)
da: Hollandsk (Macintosh)

en: Dutch (standard)
da: Hollandsk (standard)

en: Estonian
da: Estisk

en: Estonian (no dead keys)
da: Estisk (ingen døde taster)

en: Estonian (Dvorak)
da: Estisk (Dvorak)

en: Estonian (US, with Estonian letters)
da: Estisk (US, med estiske bogstaver)

en: Persian
da: Persisk

en: Persian (with Persian keypad)
da: Persisk (med persisk numerisk tastatur)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
da: Kurdisk (Iran, latin Q)

en: Kurdish (Iran, F)
da: Kurdisk (Iran, F)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
da: Kurdisk (Iran, latin Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
da: Kurdisk (Iran, arabisk-latin)

en: Iraqi
da: Irakisk

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
da: Kurdisk (Irak, latin Q)

en: Kurdish (Iraq, F)
da: Kurdisk (Irak, F)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
da: Kurdisk (Irak, latin Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
da: Kurdisk (Irak, arabisk-latin)

en: Faroese
da: Færøsk

en: Faroese (no dead keys)
da: Færøsk (ingen døde taster)

en: Finnish
da: Finsk

en: Finnish (classic)
da: Finsk (klassisk)

en: Finnish (classic, no dead keys)
da: Finsk (klassisk, ingen døde taster)

en: Finnish (Winkeys)
da: Finsk (Win-taster)

en: Northern Saami (Finland)
da: Nordligt samisk (Finland)

en: Finnish (Macintosh)
da: Finsk (Macintosh)

en: French
da: Fransk

en: French (no dead keys)
da: Fransk (ingen døde taster)

en: French (with Sun dead keys)
da: Fransk (med Sun døde taster)

en: French (alt.)
da: Fransk (alt.)

en: French (alt., Latin-9 only)
da: Fransk (alt,, kun latin-9)

en: French (alt., no dead keys)
da: Fransk (alt., ingen døde taster)

en: French (alt., with Sun dead keys)
da: Fransk (alt., med Sun døde taster)

en: French (legacy, alt.)
da: Fransk (forældet, alt.)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
da: Fransk (forældet, alt., ingen døde taster)

en: French (legacy, alt., with Sun dead keys)
da: Fransk (forældet, alt., med Sun døde taster)

en: French (Bepo, ergonomic, Dvorak way)
da: Fransk (Bepo, ergonomisk, Dvorak-metode)

en: French (Bepo, ergonomic, Dvorak way, Latin-9 only)
da: Fransk (Bepo, ergonomisk, Dvorak-metode, kun latin-9)

en: French (Dvorak)
da: Fransk (Dvorak)

en: French (Macintosh)
da: Fransk (Macintosh)

en: French (AZERTY)
da: Fransk (AZERTY)

en: French (Breton)
da: Fransk (bretonsk)

en: Occitan
da: Occitansk

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
da: Geogrisk (Frankrig, AZERTY Tskapo)

en: French (US, with French letters)
da: Fransk (US, med franske bogstaver)

en: English (Ghana)
da: Engelsk (Ghana)

en: English (Ghana, multilingual)
da: Engelsk (Ghana, flersproget)

en: English (Ghana, GILLBT)
da: Engelsk (Ghana, GILLBT)

en: French (Guinea)
da: Fransk (Guinea)

en: Georgian
da: Georgisk

en: Georgian (ergonomic)
da: Georgisk (ergonomisk)

en: Georgian (MESS)
da: Georgisk (MESS)

en: Russian (Georgia)
da: Russisk (georgisk)

en: Ossetian (Georgia)
da: Occitansk (Georgien)

en: German
da: Tysk

en: German (dead acute)
da: Tysk (død accent)

en: German (dead grave acute)
da: Tysk (død accent grave)

en: German (no dead keys)
da: Tysk (ingen døde taster)

en: German (T3)
da: Tysk (T3)

en: Romanian (Germany)
da: Rumænsk (Tyskland)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
da: Rumænsk (Tyskland, ingen døde taster)

en: German (Dvorak)
da: Tysk (Dvorak)

en: German (with Sun dead keys)
da: Tysk (med Sun døde taster)

en: German (Neo 2)
da: Tysk (Neo 2)

en: German (Macintosh)
da: Tysk (Macintosh)

en: German (Macintosh, no dead keys)
da: Tysk (Macintosh, ingen døde taster)

en: Lower Sorbian
da: Nedersorbisk

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
da: Nedersorbisk (QWERTZ)

en: German (QWERTY)
da: Tysk (QWERTY)

en: Turkish (Germany)
da: Tyrkisk (Tyskland)

en: Russian (Germany, phonetic)
da: Russisk (Tyskland, fonetisk)

en: German (dead tilde)
da: Tysk (død tilde)

en: Greek
da: Græsk

en: Greek (simple)
da: Græsk (simpel)

en: Greek (extended)
da: Græsk (udvidet)

en: Greek (no dead keys)
da: Græsk (ingen døde taster)

en: Greek (polytonic)
da: Græsk (polytonisk)

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: Hungarian (standard)
da: Ungarsk (standard)

en: Hungarian (no dead keys)
da: Ungarsk (ingen døde taster)

en: Hungarian (QWERTY)
da: Ungarsk (QWERTY)

en: Hungarian (101/QWERTZ/comma/dead keys)
da: Ungarsk (101/QWERTZ/komma/døde taster)

en: Hungarian (101/QWERTZ/comma/no dead keys)
da: Ungarsk (101/QWERTZ/komma/ingen døde taster)

en: Hungarian (101/QWERTZ/dot/dead keys)
da: Ungarsk (101/QWERTZ/punktum/døde taster)

en: Hungarian (101/QWERTZ/dot/no dead keys)
da: Ungarsk (101/QWERTZ/punktum/ingen døde taster)

en: Hungarian (101/QWERTY/comma/dead keys)
da: Ungarsk (101/QWERTY/komma/døde taster)

en: Hungarian (101/QWERTY/comma/no dead keys)
da: Ungarsk (101/QWERTY/komma/ingen døde taster)

en: Hungarian (101/QWERTY/dot/dead keys)
da: Ungarsk (101/QWERTY/punktum/døde taster)

en: Hungarian (101/QWERTY/dot/no dead keys)
da: Ungarsk (101/QWERTY/punktum/ingen døde taster)

en: Hungarian (102/QWERTZ/comma/dead keys)
da: Ungarsk (102/QWERTY/komma/døde taster)

en: Hungarian (102/QWERTZ/comma/no dead keys)
da: Ungarsk (102/QWERTY/komma/ingen døde taster)

en: Hungarian (102/QWERTZ/dot/dead keys)
da: Ungarsk (102/QWERTY/punktum/døde taster)

en: Hungarian (102/QWERTZ/dot/no dead keys)
da: Ungarsk (102/QWERTY/punktum/ingen døde taster)

en: Hungarian (102/QWERTY/comma/dead keys)
da: Ungarsk (102/QWERTY/komma/døde taster)

en: Hungarian (102/QWERTY/comma/no dead keys)
da: Ungarsk (102/qwertz/komma/ingen døde taster)

en: Hungarian (102/QWERTY/dot/dead keys)
da: Ungarsk (102/qwertz/punktum/døde taster)

en: Hungarian (102/QWERTY/dot/no dead keys)
da: Ungarsk (102/QWERTY/punktum/ingen døde taster)

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Icelandic (with Sun dead keys)
da: Islandsk (med Sun døde taster)

en: Icelandic (no dead keys)
da: Islandsk (ingen døde taster)

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
da: Islandsk (Macintosh, forældet)

en: Icelandic (Macintosh)
da: Islandsk (Macintosh)

en: Icelandic (Dvorak)
da: Islandsk (Dvorak)

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hebrew (lyx)
da: Hebraisk (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
da: Hebraisk (fonetisk)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
da: Hebraisk (bibelsk, Tiro)

en: Italian
da: Italiensk

en: Italian (no dead keys)
da: Italiensk (ingen døde taster)

en: Italian (Winkeys)
da: Italiensk (Win-taster)

en: Italian (Macintosh)
da: Italiensk (Macintosh)

en: Italian (US, with Italian letters)
da: Italiensk (US, med italienske bogstaver)

en: Georgian (Italy)
da: Georgisk (Italien)

en: Italian (IBM 142)
da: Italiensk (IBM 142)

en: Italian (intl., with dead keys)
da: Italiensk (intl., med døde taster)

en: Sicilian
da: Siciliansk

en: Japanese
da: Japansk

en: Japanese (Kana)
da: Japansk (Kana)

en: Japanese (Kana 86)
da: Japansk (Kana 86)

en: Japanese (OADG 109A)
da: Japansk (OADG 109A)

en: Japanese (Macintosh)
da: Japansk (Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
da: Japansk (Dvorak)

en: Kyrgyz
da: Kirgisisk

en: Kyrgyz (phonetic)
da: Kirgisisk (fonetisk)

en: Khmer (Cambodia)
da: Khmerisk (Cambodja)

en: Kazakh
da: Kasakhisk

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
da: Russisk (Kasakhstan, med kazakhisk)

en: Kazakh (with Russian)
da: Kasakhisk (med russisk)

en: Kazakh (extended)
da: Kasakhisk (udvidet)

en: Kazakh (Latin)
da: Kasakhisk (latin)

en: Lao (STEA proposed standard layout)
da: Lao (STEA-foreslået standardlayout)

en: Spanish (Latin American)
da: Spansk (latinamerikansk)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
da: Spansk (latinamerikansk, ingen døde taster)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
da: Spansk (latinamerikansk, død tilde)

en: Spanish (Latin American, with Sun dead keys)
da: Spansk (latinamerikansk, med Sun døde taster)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
da: Spansk (latinamerikansk, Dvorak)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
da: Spansk (latinamerikansk, Colemak)

en: Spanish (Latin American, Colemak for gaming)
da: Spansk (latinamerikansk, Colemak for spil)

en: Lithuanian
da: Litauisk

en: Lithuanian (standard)
da: Litauisk (standard)

en: Lithuanian (US, with Lithuanian letters)
da: Litauisk (US, med litauiske bogstaver)

en: Lithuanian (IBM LST 1205-92)
da: Litauisk (IBM LST 1205-92)

en: Lithuanian (LEKP)
da: Litauisk (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
da: Litauisk (LEKPa)

en: Latvian
da: Lettisk

en: Latvian (apostrophe)
da: Lettisk (apostrof)

en: Latvian (tilde)
da: Lettisk (tilde)

en: Latvian (F)
da: Lettisk (F)

en: Latvian (modern)
da: Lettisk (moderne)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
da: Lettisk (ergonomisk, ŪGJRMV)

en: Latvian (adapted)
da: Lettisk (adapteret)

en: Montenegrin
da: Montenegrinsk

en: Montenegrin (Cyrillic)
da: Montenegrinsk (kyrillisk)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
da: Montenegrinsk (kyrillisk, ZE og ZHE ombyttet)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
da: Montenegrinsk (latin, Unicode)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
da: Montenegrinsk (latin, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
da: Montenegrinsk (latin, Unicode, QWERTY)

en: Montenegrin (Cyrillic with guillemets)
da: Montenegrinsk (kyrillisk med anførelsestegnene »«)

en: Montenegrin (Latin with guillemets)
da: Montenegrinsk (latin med anførelsestegnene »«)

en: Macedonian
da: Makedonsk

en: Macedonian (no dead keys)
da: Makedonsk (ingen døde taster)

en: Maltese
da: Maltesisk

en: Maltese (with US layout)
da: Maltesisk (med US-layout)

en: Mongolian
da: Mongolsk

en: Norwegian
da: Norsk

en: Norwegian (no dead keys)
da: Norsk (ingen døde taster)

en: Norwegian (Win keys)
da: Norsk (Win-taster)

en: Norwegian (Dvorak)
da: Norsk (Dvorak)

en: Northern Saami (Norway)
da: Nordligt samisk (Norge)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
da: Nordligt samisk (Norge, ingen døde taster)

en: Norwegian (Macintosh)
da: Norsk (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
da: Norsk (Macintosh, ingen døde taster)

en: Norwegian (Colemak)
da: Norsk (Colemak)

en: Polish
da: Polsk

en: Polish (legacy)
da: Polsk (forældet)

en: Polish (QWERTZ)
da: Polsk (QWERTZ)

en: Polish (Dvorak)
da: Polsk (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
da: Polsk (Dvorak, med polske anførelsestegn på anførelsestast)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
da: Polsk (Dvorak, med polske anførelsestegn på tast 1)

en: Silesian
da: Schlesisk

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
da: Russisk (Polen, fonetisk Dvorak)

en: Polish (programmer Dvorak)
da: Polsk (programmør, Dvorak)

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Portuguese (no dead keys)
da: Portugisisk (ingen døde taster)

en: Portuguese (with Sun dead keys)
da: Portugisisk (med Sun døde taster)

en: Portuguese (Macintosh)
da: Portugisisk (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
da: Portugisisk (Macintosh, ingen døde taster)

en: Portuguese (Macintosh, with Sun dead keys)
da: Portugisisk (Macintosh, med Sun døde taster)

en: Portuguese (Nativo)
da: Portugisisk (nativo)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
da: Portugisisk (nativo for USA-tastaturer)

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Romanian (cedilla)
da: Rumænsk (cedille)

en: Romanian (standard)
da: Rumænsk (standard)

en: Romanian (standard cedilla)
da: Rumænsk (standardcedille)

en: Romanian (Win keys)
da: Rumænsk (Win-taster)

en: Russian
da: Russisk

en: Russian (phonetic)
da: Russisk (fonetisk)

en: Russian (phonetic, with Win keys)
da: Russisk (fonetisk, med Win-taster)

en: Russian (phonetic yazherty)
da: Russisk (fonetisk yazherty)

en: Russian (typewriter)
da: Russisk (skrivemaskine)

en: Russian (legacy)
da: Russisk (forældet)

en: Russian (typewriter, legacy)
da: Russisk (skrivemaskine, forældet)

en: Ossetian (legacy)
da: Occitansk (forældet)

en: Ossetian (Win keys)
da: Occitansk (Win-taster)

en: Chuvash (Latin)
da: Chuvash (latin)

en: Russian (DOS)
da: Russisk (DOS)

en: Russian (Macintosh)
da: Russisk (Macintosh)

en: Serbian (Russia)
da: Serbisk (Rusland)

en: Bashkirian
da: Bashkirisk

en: Russian (phonetic, AZERTY)
da: Russisk (fonetisk, AZERTY)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
da: Russisk (fonetisk, Dvorak)

en: Russian (phonetic, French)
da: Russisk (fonetisk, fransk)

en: Serbian
da: Serbisk

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
da: Serbisk (kyrillisk, ZE og ZHE ombyttet)

en: Serbian (Latin)
da: Serbisk (latin)

en: Serbian (Latin, Unicode)
da: Serbisk (latin, unicode)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
da: Serbisk (latin, QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
da: Serbisk (latin, unicode, QWERTY)

en: Serbian (Cyrillic with guillemets)
da: Serbisk (kyrillisk med anførelsestegnene »«)

en: Serbian (Latin with guillemets)
da: Serbisk (latin med anførelsestegnene »«)

en: Pannonian Rusyn
da: Pannonisk rusyn

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Slovenian (with guillemets)
da: Slovensk (med »«)

en: Slovenian (US, with Slovenian letters)
da: Slovensk (US, med slovenske bogstaver)

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Slovak (extended backslash)
da: Slovakisk (udvidet omvendt skråstreg)

en: Slovak (QWERTY)
da: Slovakisk (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extended backslash)
da: Slovakisk (QWERTY, udvidet omvendt skråstreg)

en: Spanish
da: Spansk

en: Spanish (no dead keys)
da: Spansk (ingen døde taster)

en: Spanish (Win keys)
da: Spansk (Win-taster)

en: Spanish (dead tilde)
da: Spansk (død tilde)

en: Spanish (with Sun dead keys)
da: Spansk (med Sun døde taster)

en: Spanish (Dvorak)
da: Spansk (Dvorak)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and bottom-dot L)
da: Asturisk (Spanien, med bundpunktum H og bundpunktum L)

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
da: Catalansk (Spanien, med midterpunktum L)

en: Spanish (Macintosh)
da: Spansk (Macintosh)

en: Swedish
da: Svensk

en: Swedish (no dead keys)
da: Svensk (ingen døde taster)

en: Swedish (Dvorak)
da: Svensk (Dvorak)

en: Russian (Sweden, phonetic)
da: Russisk (Sverige, fonetisk)

en: Russian (Sweden, phonetic, no dead keys)
da: Russisk (Sverige, fonetisk, ingen døde taster)

en: Northern Saami (Sweden)
da: Nordligt samisk (Sverige)

en: Swedish (Macintosh)
da: Svensk (Macintosh)

en: Swedish (Svdvorak)
da: Svensk (svdvorak)

en: Swedish (based on US Intl. Dvorak)
da: Svensk (baseret på US Intl. Dvorak)

en: Swedish (US, with Swedish letters)
da: Svensk (US, med svenske bogstaver)

en: Swedish Sign Language
da: Svensk tegnsprog

en: German (Switzerland)
da: Tysk (Schweiz)

en: German (Switzerland, legacy)
da: Tysk (Schweiz, forældet)

en: German (Switzerland, no dead keys)
da: Tysk (Schweiz, ingen døde taster)

en: German (Switzerland, with Sun dead keys)
da: Tysk (Schweiz, med Sun døde taster)

en: French (Switzerland)
da: Fransk (Schweiz)

en: French (Switzerland, no dead keys)
da: Fransk (Schweiz, ingen døde taster)

en: French (Switzerland, with Sun dead keys)
da: Fransk (Schweiz, med Sun døde taster)

en: French (Switzerland, Macintosh)
da: Fransk (Schweiz, Macintosh)

en: German (Switzerland, Macintosh)
da: Tysk (Schweiz, Macintosh)

en: Arabic (Syria)
da: Arabisk (Syrien)

en: Syriac
da: Syrisk

en: Syriac (phonetic)
da: Syrisk (fonetisk)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
da: Kurdisk (Syrien, latin Q)

en: Kurdish (Syria, F)
da: Kurdisk (Syrien, F)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
da: Kurdisk (Syrien, latin Alt-Q)

en: Tajik
da: Tadsjikisk

en: Tajik (legacy)
da: Tadsjikisk (forældet)

en: Sinhala (phonetic)
da: Singalesisk (fonetisk)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
da: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB-kodning)

en: Sinhala (US, with Sinhala letters)
da: Sinhala (US, med sinhala bogstaver)

en: Thai (Pattachote)
da: Thai (pattachote)

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Turkish (F)
da: Tyrkisk (F)

en: Turkish (Alt-Q)
da: Tyrkisk (Alt-Q)

en: Turkish (with Sun dead keys)
da: Tyrkisk (med Sun døde taster)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
da: Kurdisk (Tyrkiet, latin Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
da: Kurdisk (Tyrkiet, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
da: Kurdisk (Tyrkiet, latin Alt-Q)

en: Turkish (intl., with dead keys)
da: Tyrkisk (intl., med døde taster)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
da: Krimtatarsk (tyrkisk Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
da: Krimtatarsk (tyrkisk F)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
da: Krimtatarsk (tyrkisk Alt-Q)

en: Taiwanese
da: Taiwanesisk

en: Taiwanese (indigenous)
da: Taiwanesisk (indfødte)

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Ukrainian (phonetic)
da: Ukrainsk (fonetisk)

en: Ukrainian (typewriter)
da: Ukrainsk (skrivemaskine)

en: Ukrainian (Win keys)
da: Ukrainsk (Win-taster)

en: Ukrainian (legacy)
da: Ukrainsk (forældet)

en: Ukrainian (standard RSTU)
da: Ukrainsk (standard RSTU)

en: Russian (Ukraine, standard RSTU)
da: Russisk (Ukraine, standard RSTU)

en: Ukrainian (homophonic)
da: Ukrainsk (homofonisk)

en: English (UK)
da: Engelsk (UK)

en: English (UK, extended, with Win keys)
da: Engelsk (UK, udvidede, med Win-taster)

en: English (UK, intl., with dead keys)
da: Engelsk (UK, intl., med døde taster)

en: English (UK, Dvorak)
da: Engelsk (UK, Dvorak)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
da: Engelsk (UK, Dvorak, med UK-tegnsætning)

en: English (UK, Macintosh)
da: Engelsk (UK, Macintosh)

en: English (UK, intl., Macintosh)
da: Engelsk (UK, intl., Macintosh)

en: English (UK, Colemak)
da: Engelsk (UK, Colemak)

en: Polish (British keyboard)
da: Polsk (britisk tastatur)

en: Uzbek
da: Usbekisk

en: Uzbek (Latin)
da: Usbekisk (latin)

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Vietnamese (US, with Vietnamese letters)
da: Vietnamesisk (US, med vietnamesiske bogstaver)

en: Vietnamese (French, with Vietnamese letters)
da: Vietnamesisk (fransk, med vietnamesiske bogstaver)

en: Korean
da: Koreansk

en: Korean (101/104 key compatible)
da: Koreansk (101/104 tastkompatibel)

en: Japanese (PC-98)
da: Japansk (pc-98)

en: Irish
da: Irsk

en: Irish (UnicodeExpert)
da: Irsk (UnicodeExpert)

en: Arabic (Pakistan)
da: Arabisk (Pakistan)

en: English (South Africa)
da: Engelsk (Sydafrika)

en: Esperanto (displaced semicolon and quote, obsolete)
da: Esperanto (forkert placeret semikolon og anførelsestegn, forældet)

en: Nepali
da: Nepalesisk

en: English (Nigeria)
da: Engelsk (Nigeria)

en: Amharic
da: Amharisk

en: Braille
da: Blindeskrift

en: Braille (left-handed)
da: Blindeskrift (venstre hånd)

en: Braille (left-handed inverted thumb)
da: Blindeskrift (venstre hånd inverteret tommelfinger)

en: Braille (right-handed)
da: Blindeskrift (højre hånd)

en: Braille (right-handed inverted thumb)
da: Blindeskrift (højre hånd inverteret tommelfinger)

en: Turkmen
da: Turkmensk

en: Turkmen (Alt-Q)
da: Turkmensk (Alt-Q)

en: French (Mali, alt.)
da: Fransk (Mali, alt.)

en: English (Mali, US, Macintosh)
da: Engelsk (Mali, US, Macintosh)

en: English (Mali, US, intl.)
da: Engelsk (Mali, US, intl.)

en: French (Togo)
da: Fransk (Togo)

en: Filipino
da: Filippinsk

en: Filipino (QWERTY, Baybayin)
da: Filippinsk (QWERTY, baybayin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
da: Filippinsk (Capewell-Dvorak, latin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Baybayin)
da: Filippinsk (Capewell-Dvorak, baybayin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
da: Filippinsk (Capewell-QWERF 2006, latin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)
da: Filippinsk (Capewell-QWERF 2006, baybayin)

en: Filipino (Colemak, Latin)
da: Filippinsk (Colemak, latin)

en: Filipino (Colemak, Baybayin)
da: Filippinsk (Colemak, baybayin)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
da: Filippinsk (Dvorak, latin)

en: Filipino (Dvorak, Baybayin)
da: Filippinsk (Dvorak, baybayin)

en: Moldavian
da: Moldavisk

en: Moldavian (Gagauz)
da: Moldavisk (gagausisk)

en: Indonesian (Jawi)
da: Indonesisk (jawi)

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
da: Malajisk (jawi, arabisk tastatur)

en: Malay (Jawi, phonetic)
da: Malajisk (jawi, fonetisk)

en: Switching to another layout
da: Skifter til et andet layout

en: Right Alt (while pressed)
da: Højre Alt (mens trykket ned)

en: Left Alt (while pressed)
da: Venstre Alt (mens trykket ned)

en: Left Win (while pressed)
da: Venstre Win-tast (mens trykket ned)

en: Any Win (while pressed)
da: Enhver Win (mens trykket ned)

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
da: Menu (mens trykket ned), Skift+Menu for Menu

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
da: Caps Lock (mens presset ned), Alt+Caps Lock udfører den oprindleige Caps Lock-handling

en: Right Ctrl (while pressed)
da: Højre Ctrl-tast (mens trykket ned)

en: Right Alt
da: Højre Alt

en: Left Alt
da: Venstre Alt

en: Shift+Caps Lock
da: Skift+Caps Lock

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to last layout
da: Caps Lock til første layout; Skift+Caps Lock til sidste layout

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to last layout
da: Venstre Win til første layout; Højre Win/Menu til sidste layout)

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to last layout
da: Venstre Ctrl til første layout; Højre Ctrl til sidste layout)

en: Both Shift together
da: Begge skift sammen

en: Both Alt together
da: Begge Alt sammen

en: Both Ctrl together
da: Begge Ctrl sammen

en: Ctrl+Shift
da: Ctrl+Skift

en: Left Ctrl+Left Shift
da: Venstre Ctrl+Venstre Skift

en: Right Ctrl+Right Shift
da: Højre Ctrl+Højre Skift

en: Alt+Shift
da: Alt+Skift

en: Left Alt+Left Shift
da: Venstre Alt+Venstre Skift

en: Alt+Space
da: Alt+Mellemrum

en: Left Win
da: Venstre Win

en: Win+Space
da: Win+mellemrum

en: Right Win
da: Højre Win

en: Left Shift
da: Venstre Skift

en: Right Shift
da: Højre Skift

en: Left Ctrl
da: Venstre Ctrl

en: Right Ctrl
da: Højre Ctrl

en: Left Ctrl+Left Win to first layout; Right Ctrl+Menu to second layout
da: Venstre Ctrl+Venstre Win til første layout; Højre Ctrl+Menu til andet layout

en: Left Ctrl+Left Win
da: Venstre Ctrl+venstre Win

en: Key to choose the 3rd level
da: Tast for at vælge tredje niveau

en: Any Win
da: Enhver Win

en: Any Alt
da: Enhver Alt

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
da: Højre Alt; Skift+højre Alt som sammensat (compose)

en: Right Alt never chooses 3rd level
da: Højre Alt vælger aldrig tredje niveau

en: Enter on keypad
da: Retur på numerisk tastatur

en: Backslash
da: Omvendt skråstreg

en: &lt;Less/Greater&gt;
da: &lt;Mindre end/Større end&gt;

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
da: Caps Lock; agerer som engangslås når trykket ned sammen med en anden tredje niveauvælger

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
da: Omvendt skråstreg; agerer som engangslås når trykket ned sammen med en anden tredje niveauvælger

en: &lt;Less/Greater&gt;; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
da: &lt;Mindre end/Større end&gt;; agerer som engangslås når trykket ned sammen med en anden tredje niveauvælger

en: Ctrl position
da: Ctrl-placering

en: Caps Lock as Ctrl
da: Caps Lock som Ctrl

en: Left Ctrl as Meta
da: Venstre Ctrl som Meta

en: Swap Ctrl and Caps Lock
da: Ombyt Ctrl og Caps Lock

en: At left of 'A'
da: Til venstre for 'A'

en: At bottom left
da: Nederst til venstre

en: Right Ctrl as Right Alt
da: Højre Ctrl-tast virker som højre Alt

en: Menu as Right Ctrl
da: Menu som højre Ctrl

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
da: Byt venstre Alt om med venstre Ctrl

en: Swap Left Win with Left Ctrl
da: Byt venstre Win om med venstre Ctrl

en: Swap Right Win with Right Ctrl
da: Byt højre Win om med højre Ctrl

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
da: Venstre Alt som Ctrl, venstre Ctrl som Win, venstre Win som venstre Alt

en: Use keyboard LED to show alternative layout
da: Brug tastatur-LED til at vise alternativ layout

en: Layout of numeric keypad
da: Layout for numerisk tastatur

en: Legacy
da: Forældet

en: Unicode additions (arrows and math operators)
da: Unicode tilføjelser (pile og matematiske tegn)

en: Unicode additions (arrows and math operators; math operators on default level)
da: Unicode-tilføjelser (pile og matematiske tegn; matematiske tegn på standardniveau)

en: Legacy Wang 724
da: Forældet Wang 724

en: Wang 724 keypad with Unicode additions (arrows and math operators)
da: Wang 724 numerisk tastatur med Unicode-tilføjelser (pile og matematiske tegn)

en: Wang 724 keypad with Unicode additions (arrows and math operators; math operators on default level)
da: Wang 724 numerisk tastatur med Unicode-tilføjelser (pile og matematiske tegn; matematiske tegn på standardniveau)

en: Hexadecimal
da: Sekstentals

en: ATM/phone-style
da: ATM/telefonstil

en: Numeric keypad Delete behavior
da: Tasten Slets opførsel på det numeriske tastatur

en: Legacy key with dot
da: Forældet tast med punktum

note: Actually, with KP_SEPARATOR, as the old keypad(comma)
en: Legacy key with comma
da: Forældet tast med komma

en: Four-level key with dot
da: Niveau fire tast med punktum

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
da: Niveau fire tast med punktum, latin-9 begrænsning

en: Four-level key with comma
da: Niveau fire tast med komma

en: Four-level key with momayyez
da: Niveau fire tast med momayyez

note: This assumes the KP_ abstract symbols are actually useful for some apps The description needs to be rewritten
en: Four-level key with abstract separators
da: Niveau fire tast med abstrakt adskillelser

en: Semicolon on third level
da: Semikolon på tredje niveau

en: Caps Lock behavior
da: Opførsel for Caps Lock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
da: Caps Lock bruger intern forstørrelse af bogstaver. Skift sætter Caps Lock »på hold«

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
da: Caps Lock bruger intern forstørrelse; Skift påvirker ikke Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
da: Caps Lock agerer som skiftetasten med lås. Skift »pauser« Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
da: Caps Lock agerer som Skift med lås; Skift påvirker ikke Caps Lock

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
da: Caps Lock slår små/store bogstaver til/fra

en: Caps Lock toggles ShiftLock (affects all keys)
da: Caps Lock ændrer SkiftLock (påvirker alle taster)

en: Swap ESC and Caps Lock
da: Ombyt ESC og Caps Lock

en: Make Caps Lock an additional Esc
da: Gør Caps Lock til en ekstra Esc

en: Make Caps Lock an additional Backspace
da: Gør Caps Lock til en ekstra rettelsestast

en: Make Caps Lock an additional Super
da: Gør Caps Lock til en ekstra Super

en: Make Caps Lock an additional Hyper
da: Gør Caps Lock til en ekstra Hyper

en: Make Caps Lock an additional Menu key
da: Gør Caps Lock til en ekstra menu-tast

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
da: Gør Caps Lock til en ekstra NumLock

en: Caps Lock is also a Ctrl
da: Caps Lock er også en Ctrl

en: Caps Lock is disabled
da: Caps Lock er slået fra

en: Alt/Win key behavior
da: Alt/Win-tasteopførsel

en: Add the standard behavior to Menu key
da: Tilføj standardopførslen til menutasten

en: Alt and Meta are on Alt
da: Alt og Meta er på Alt

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
da: Alt ligger på Win og den normale Alt

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl keys
da: Ctrl ligger på Win og de normale Ctrl-taster)

en: Ctrl is mapped to Alt; Alt is mapped to Win
da: Ctrl ligger på Alt; Alt ligger på Win

en: Meta is mapped to Win
da: Meta ligger på Win

en: Meta is mapped to Left Win
da: Meta ligger på venstre Win-tast

en: Hyper is mapped to Win
da: Hyper ligger på Win

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
da: Alt ligger på den højre Win-tast og Super på Menu

en: Left Alt is swapped with Left Win
da: Venstre Alt-tast ombyttes med venstre Win-tast

en: Alt is swapped with Win
da: Alt-tast ombyttes med Win-tast

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
da: Win ligger på PrtSc og den normale Win

en: Position of Compose key
da: Position for sammensat (compose) tast

en: 3rd level of Left Win
da: Tredje niveau for venstre Win

en: 3rd level of Right Win
da: Tredje niveau for højre Win

en: 3rd level of Menu
da: Tredje niveau for Menu

en: 3rd level of Left Ctrl
da: Tredje niveau for venstre Ctrl

en: 3rd level of Right Ctrl
da: Tredje niveau for højre Ctrl

en: 3rd level of Caps Lock
da: Tredje niveau for Caps Lock (lås skift)

en: 3rd level of &lt;Less/Greater&gt;
da: Tredje niveau for &lt;Mindre end/Større end&gt;

en: PrtSc
da: Prtsc

en: Miscellaneous compatibility options
da: Diverse kompatibilitetsvalg

en: Default numeric keypad keys
da: Standard numerisk tastatur taster

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
da: Numerisk tastatur indtaster altid tal (som på macOS)

en: Num Lock on: digits; Shift for arrow keys. Num Lock off: arrow keys (as in Windows)
da: NumLock aktiveret: tal; Skift for piletaster. NumLock deaktiveret: piletaster (som i Windows)

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
da: Skift afbryder ikke Num Lock, vælger tredje niveau i steden for

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
da: Specialtaster (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) håndteret i en server

en: Apple Aluminium: emulate PC keys (PrtSc, Scroll Lock, Pause, Num Lock)
da: Apples Aluminium: Emuler PC-taster (Udskriv, Scroll Lock, Pause, Num Lock)

en: Shift cancels Caps Lock
da: Skift afbryder Caps Lock

en: Enable extra typographic characters
da: Slå ekstra typografiske karakterer til

en: Both Shift together enable Caps Lock
da: Begge skift-taster sammen aktiverer Caps Lock

en: Both Shift together enable Caps Lock; one Shift key disables it
da: Begge skift-taster sammen aktiverer Caps Lock; en Skift-tast deaktiverer

en: Both Shift together enable Shift Lock
da: Begge skift-taster sammen aktiverer Skift Lock

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
da: Skift + Num Lock aktiverer PointerKeys

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
da: Tillader afbrydelsesgreb med tastaturhandlinger (advarsel: sikkerhedsrisiko)

en: Allow grab and window tree logging
da: Tillader afbrydelsesgreb med vinduestrælogning

en: Adding currency signs to certain keys
da: Tilføjelse af valutategn til bestemte taster

en: Euro on E
da: Euro på E

en: Euro on 2
da: Euro på 2

en: Euro on 4
da: Euro på 4

en: Euro on 5
da: Euro på 5

en: Rupee on 4
da: Rupee på 4

en: Key to choose 5th level
da: Tast for at vælge femte niveau

en: &lt;Less/Greater&gt; chooses 5th level; acts as onetime lock when pressed together with another 5th level chooser
da: &lt;Mindre end/Større end&gt; vælger femte niveau; agerer som engangslås når trykket ned sammen med en anden femte niveauvælger

en: Right Alt chooses 5th level; acts as onetime lock when pressed together with another 5th level chooser
da: Højre Alt vælge femte niveau; agerer som engangslås når trykket ned sammen med en anden femte niveauvælger

en: Left Win chooses 5th level; acts as onetime lock when pressed together with another 5th level chooser
da: Venstre Win vælger femte niveau; agerer som engangslås når trykket ned sammen med en anden femte niveauvælger

en: Right Win chooses 5th level; acts as onetime lock when pressed together with another 5th level chooser
da: Højre Win vælger femte niveau; agerer som engangslås når trykket ned sammen med en anden femte niveauvælger

en: Using space key to input non-breaking space
da: Brug mellemrum for at indtaste ubrydeligt mellemrum

en: Usual space at any level
da: Normal mellemrum på alle niveauer

en: Non-breaking space at the 2nd level
da: Ubrydeligt mellemrum på andet niveau

en: Non-breaking space at the 3rd level
da: Ubrydeligt mellemrum på tredje niveau

en: Non-breaking space at the 3rd level, nothing at the 4th level
da: Ubrydeligt mellemrum på tredje niveau, intet på fjerde niveau

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
da: Ubrydeligt mellemrum på tredje niveau, tyndt ubrydeligt mellemrum på fjerde niveau

en: Non-breaking space at the 4th level
da: Ubrydeligt mellemrum på fjerde niveau

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
da: Ubrydeligt mellemrum på fjerde niveau, tyndt ubrydeligt mellemrum på sjette niveau

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
da: Ubrydeligt mellemrum på fjerde niveau, tyndt ubrydeligt mellemrum på sjette niveau (via Ctrl+Skift)

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level
da: Ubrydeligt mellemrumstegn (ZWNJ) på andet niveau

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level
da: Ubrydeligt mellemrumstegn (ZWNJ) på andet niveau, ombrydeligt mellemrumstegn på tredje niveau

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level, non-breaking space at the 4th level
da: Ubrydeligt mellemrumstegn (ZWNJ) på andet niveau, ombrydeligt mellemrumstegn på tredje niveau, ubrydeligt mellemrumstegn på fjerde niveau

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level
da: Ubrydeligt mellemrumstegn (ZWNJ) på andet niveau, ubrydeligt mellemrumstegn på tredje niveau

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, nothing at the 4th level
da: Ubrydeligt mellemrumstegn (ZWNJ) på andet niveau, ubrydeligt mellemrumstegn på tredje niveau, intet på fjerde niveau

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
da: Ubrydeligt mellemrumstegn (ZWNJ) på andet niveau, ubrydeligt mellemrumstegn på tredje niveau, ombrydeligt mellemrumstegn på fjerde niveau

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
da: Ubrydeligt mellemrumstegn (ZWNJ) på andet niveau, ubrydeligt mellemrumstegn på tredje niveau, tyndt ubrydeligt mellemrumstegn på fjerde niveau

en: Zero-width non-joiner at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
da: Ubrydeligt mellemrumstegn (ZWNJ) på tredje niveau, ombrydeligt mellemrumstegn på fjerde niveau

en: Japanese keyboard options
da: Japanske tastaturvalg

en: Kana Lock key is locking
da: Kana låsetast låser

en: NICOLA-F style Backspace
da: NICOLA-F-stil rettelsestast

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
da: Gør Zenkaku Hankaku til en ekstra Esc

en: Korean Hangul/Hanja keys
da: Koreanske hangul/hanja-taster

en: Right Alt as Hangul, right Ctrl as Hanja
da: Højre Alt-tast som hangul, højre Ctrl som hanga

en: Right Ctrl as Hangul, right Alt as Hanja
da: Højre Ctrl-tast som hangul, højre Alt som hanja

en: Adding Esperanto supersigned letters
da: Tilføjelse af esperanto supersigned bogstaver

en: To the corresponding key in a QWERTY layout
da: Til den tilsvarende tast i et QWERTY-layout

en: To the corresponding key in a Dvorak layout
da: Til den tilsvarende tast i et Dvorak-layout

en: To the corresponding key in a Colemak layout
da: Til den tilsvarende tast i et Colemak-layout

en: Maintain key compatibility with old Solaris keycodes
da: Vedligehold tastkompatibilitet med gamle tastkoder for Solaris

en: Sun Key compatibility
da: Kompatibilitet med Suntast

en: Key sequence to kill the X server
da: Tastsekvens for at slå X-serveren ned

en: Ctrl+Alt+Backspace
da: Ctrl+Alt+Rettelsestast

en: Dyalog APL complete
da: Dyalog APL fuldstændig

en: APL Keyboard Symbols: sax
da: APL-tastatursymboler: sax

en: APL Keyboard Symbols: Unified Layout
da: APL-tastatursymboler: Forenet layout

en: APL Keyboard Symbols: IBM APL2
da: APL-tastatursymboler: IBM APL2

en: APL Keyboard Symbols: Manugistics APL*PLUS II
da: APL-tastatursymboler: Manugistics APL*PLUS II

en: APL Keyboard Symbols: APLX Unified APL Layout
da: APL-tastatursymboler: APLX-forenet APL-layout

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
da: Flersproglig (Canada, Sun type 6/7)

en: German (US, with German letters)
da: Tysk (US, med tyske bogstaver)

en: German (with Hungarian letters and no dead keys)
da: Tysk (med ungarske bogstaver og ingen døde taster)

en: Polish (Germany, no dead keys)
da: Polsk (Tyskland, ingen døde taster)

en: German (Sun Type 6/7)
da: Tysk (Sun type 6/7)

en: German (Aus der Neo-Welt)
da: Tysk (Aus der Neo-Welt)

en: German (KOY)
da: Tysk (KOY)

en: German (Bone)
da: Tysk (Bone)

en: German (Bone, eszett home row)
da: Tysk (Bone, eszett i hjemmerække)

en: German (Neo qwertz)
da: Tysk (Neo-qwertz)

en: German (Neo qwerty)
da: Tysk (Neo-qwerty)

en: Russian (Germany, recommended)
da: Russisk (Tyskland, anbefalet)

en: Russian (Germany, transliteration)
da: Russisk (Tyskland, translitteration)

en: German Ladin
da: Tysk ladin

en: Old Hungarian
da: Oldungarsk

en: Avestan
da: Avestisk

en: Lithuanian (US Dvorak with Lithuanian letters)
da: Litauisk (US Dvorak med litauiske bogstaver)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
da: Litauisk (Sun type 6/7)

en: Latvian (US Dvorak)
da: Lettisk (US Dvorak)

en: Latvian (US Dvorak, Y variant)
da: Lettisk (US Dvorak, Y-variant)

en: Latvian (US Dvorak, minus variant)
da: Lettisk (US Dvorak, minus variant)

en: Latvian (programmer US Dvorak)
da: Lettisk (programmør, US Dvorak)

en: Latvian (programmer US Dvorak, Y variant)
da: Lettisk (programmør, US Dvorak, Y-variant)

en: Latvian (programmer US Dvorak, minus variant)
da: Lettisk (programmør, US Dvorak, minus variant)

en: Latvian (US Colemak)
da: Lettisk (US Colemak)

en: Latvian (US Colemak, apostrophe variant)
da: Lettisk (US Colemak, apostrofvariant)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
da: Lettisk (Sun type 6/7)

en: English (US, international AltGr Unicode combining)
da: Engelsk (US, international AltGr Unicode-sammensætning)

en: English (US, international AltGr Unicode combining, alternative)
da: Engelsk (US, international AltGr Unicode-sammensætning, alternativ)

en: Coeur d'Alene Salish
da: Couer d'alene Salish

en: Czech Slovak and German (US)
da: Tjekkisk slovakisk og tysk (US)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
da: Engelsk (US, IBM arabisk 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
da: Engelsk (US, Sun type 6/7)

en: English (Norman)
da: Engelsk (norman)

en: English (Carpalx)
da: Engelsk (Carpalx)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
da: Engelsk (Carpalx, intl., med døde taster)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
da: Engelsk (Carpalx, intl., med AltGr døde taster)

en: English (Carpalx, full optimization)
da: Engelsk (Carpalx, fuld optimering)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
da: Engelsk (Carpalx, fuld optimering, intl., med døde taster)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
da: Engelsk (Carpalx, fuld optimering, intl., med AltGr døde taster)

en: Sicilian (US keyboard)
da: Siciliansk (US-tastatur)

en: Polish (intl., with dead keys)
da: Polsk (intl., med døde taster)

en: Polish (Colemak)
da: Polsk (Colemak)

en: Polish (Sun Type 6/7)
da: Polsk (Sun type 6/7)

en: Polish (Glagolica)
da: Polsk (glagolica)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
da: Krimtatarsk (Dobruja Q)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
da: Rumænsk (ergonomisk maskinskrivning)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
da: Rumænsk (Sun type 6/7)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
da: Serbisk (sammensætte accenter frem for døde taster)

en: Church Slavonic
da: Kirkeslavisk

en: Russian (with Ukrainian-Belorussian layout)
da: Russisk (med ukrainsk-hviderussisk layout)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
da: Russisk (rulemak, fonetisk colemak)

en: Russian (Sun Type 6/7)
da: Russisk (Sun type 6/7)

en: Russian (with US punctuation)
da: Russisk (med US-tegnsætning)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
da: Russisk (polyglot og reaktionær)

en: Armenian (OLPC phonetic)
da: Armensk (OLPC-fonetisk)

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
da: Hebraisk (bibelsk, SIL-fonetik)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
da: Arabisk (Sun type 6/7)

en: Arabic (with extensions for Arabic-written other languages and European digits preferred)
da: Arabisk (med udvidelser for arabiskskrevne andre sprog og europæiske tal foretrukket)

en: Arabic (with extensions for Arabic-written other languages and Arabic digits preferred)
da: Arabisk (med udvidelser for arabiskskrevne andre sprog og arabiske tal foretrukket)

en: Ugaritic instead of Arabic
da: Ugaritisk i stedet for arabisk

en: Belgian (Sun Type 6/7)
da: Belgisk (Sun type 6/7)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
da: Portugisisk (brasiliansk, Sun type 6/7)

en: Czech (Sun Type 6/7)
da: Tjekkisk (Sun type 6/7)

en: Danish (Sun Type 6/7)
da: Dansk (Sun type 6/7)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
da: Hollandsk (Sun type 6/7)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
da: Estisk (Sun type 6/7)

en: Finnish (DAS)
da: Finsk (DAS)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
da: Finsk (Sun type 6/7)

en: Finnish Dvorak
da: Finsk Dvorak

en: French (Sun Type 6/7)
da: Fransk (Sun type 6/7)

en: French (US, with French letters, with dead keys, alternative)
da: Fransk (US, med franske bogstaver, med døde taster, alternativ)

en: French (US, AZERTY)
da: Fransk (US, AZERTY)

en: Greek (Sun Type 6/7)
da: Græsk (Sun type 6/7)

en: Greek (Colemak)
da: Græsk (Colemak)

en: Italian (Sun Type 6/7)
da: Italiensk (Sun type 6/7)

en: Friulian (Italy)
da: Friulisk (Italien)

en: Italian Ladin
da: Italiensk ladin

en: Japanese (Sun Type 6)
da: Japansk (Sun type 6)

en: Japanese (Sun Type 7 - pc compatible)
da: Japansk (Sun type 7 - pc-kompatibel)

en: Japanese (Sun Type 7 - sun compatible)
da: Japansk (Sun type 7 - sun-kompatibel)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
da: Norsk (Sun type 6/7)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
da: Portugisisk (Sun type 6/7)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
da: Slovakisk (Sun type 6/7)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
da: Spansk (Sun type 6/7)

en: Swedish (Dvorak A5)
da: Svensk (Dvorak A5)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
da: Svensk (Sun type 6/7)

en: Elfdalian (Swedish, with combining ogonek)
da: Elvdalsk (svensk, med sammensættende ogonek)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
da: Tysk (Schweiz, Sun type 6/7)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
da: Fransk (Schweiz, Sun type 6/7)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
da: Tyrkisk (Sun type 6/7)

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
da: Ukrainsk (Sun type 6/7)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
da: Engelsk (UK, Sun type 6/7)

en: Korean (Sun Type 6/7)
da: Koreansk (Sun type 6/7)

en: Vietnamese (AÐERTY)
da: Vietnamesisk (AÐERTY)

en: Vietnamese (QĐERTY)
da: Vietnamesisk (QĐERTY)

en: EurKEY (US based layout with European letters)
da: EurKEY (US-baseret tastatur med europæiske bogstaver)

note: Keyboard layouts for transcription and transliteration systems
en: International Phonetic Alphabet
da: Internationalt fonetisk alfabet

en: Parentheses position
da: Parentesposition

en: Swap with square brackets
da: Byt med firkantede parenteser
