xkeyboard-config-2.37.99 - en to es translation catalogue (928 entries)

en: Generic 86-key PC
es: PC genérico 86 teclas

en: Generic 101-key PC
es: PC genérico 101 teclas

en: Generic 102-key PC
es: PC genérico 102 teclas

en: Generic 104-key PC
es: PC genérico 104 teclas

en: Generic 104-key PC with L-shaped Enter key
es: PC genérico 104 teclas con Intro en forma de L

en: Generic 105-key PC
es: PC genérico 105 teclas

en: Dell 101-key PC
es: Dell PC 101 teclas

en: Dell Latitude laptop
es: Portátil Dell Latitude

en: Dell Precision M65 laptop
es: Portátil Dell Precision M65

en: Azona RF2300 Wireless Internet
es: Internet Inálambrico Azona RF2300

en: BTC 9116U Mini Wireless Internet and Gaming
es: Inalámbrico Internet y Juegos BTC 9116U Mini

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alt.)
es: Cherry Blue Line CyBo@rd

en: Compaq Internet (7 keys)
es: Compaq Internet (7 teclas)

en: Compaq Internet (13 keys)
es: Compaq Internet (13 teclas)

en: Compaq Internet (18 keys)
es: Compaq Internet (18 teclas)

en: Compaq Armada laptop
es: Portátil Compaq Armada

en: Compaq Presario laptop
es: Portatil Compaq Presario

en: Compaq iPaq
es: Teclado Compaq iPaq

en: Dell Inspiron 6000/8000 laptop
es: Portátil Dell Inspiron 6000/8000

en: Dell Precision M laptop
es: Portátil Dell Precision M

en: Dexxa Wireless Desktop
es: Inalámbrico Dexxa Desktop

en: Diamond 9801/9802
es: Diamond 9801 / 9802

en: Fujitsu-Siemens Amilo laptop
es: Portátil Fujitsu-Siemens Amilo

en: Genius Comfy KB-16M/Multimedia KWD-910
es: Genius Comfy KB-16M / Multimedia KWD-910

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
es: Logitech G15 con teclas extra a través de G15daemon

en: Hewlett-Packard NEC SK-2500 Multimedia
es: Hewlett-Packard SK-250x Multimedia

en: Hewlett-Packard Mini 110 laptop
es: Portátil Hewlett-Packard Mini 110

en: Logitech Cordless Desktop Pro (2nd alt.)
es: Logitech Cordless Desktop Pro (alternativa 2)

en: Logitech iTouch Cordless Y-RB6
es: Logitech iTouch Cordless (modelo Y-RB6)

en: Logitech iTouch Internet Navigator SE USB
es: Logitech iTouch Internet Navigator SE (USB)

en: Microsoft Natural Pro/Internet Pro
es: Microsoft Natural Pro OEM

en: Microsoft Natural Pro USB/Internet Pro
es: Microsoft Natural Pro USB / Microsoft Internet Pro

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
es: Microsoft Internet Pro, sueco

en: Microsoft Office Keyboard
es: Teclado Microsoft Office

en: Microsoft Wireless Multimedia 1.0A
es: Inalámbrico Multimedia Microsoft 1.0A

en: Symplon PaceBook tablet
es: Tablet Symplon PaceBook

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
es: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:modo EU)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
es: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:modo JP)

en: Macintosh Old
es: Macintosh antiguo

en: Happy Hacking for Mac
es: Happy Hacking para Mac

en: Acer laptop
es: Portátil Acer

en: Asus laptop
es: Portátil Asus

en: Apple laptop
es: Portátil Apple

en: Apple Aluminium (ANSI)
es: Teclado de aluminio de Apple (ANSI)

en: Apple Aluminium (ISO)
es: Teclado de aluminio de Apple (ISO)

en: Apple Aluminium (JIS)
es: Teclado de aluminio de Apple (JIS)

en: Silvercrest Multimedia Wireless
es: Inalámbrico Multimedia Silvercrest

en: eMachines m6800 laptop
es: portátil eMachines m6800

en: Sun Type 7 USB
es: Sun tipo 7 USB

en: Sun Type 7 USB (European)
es: Sun tipo 7 USB (Distribución Europea)

en: Sun Type 7 USB (Unix)
es: Sun tipo 7 USB (Distribución Unix)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
es: Sun tipo 7 USB (Distribución Japonesa) / Japonés 106 teclas

en: Sun Type 6/7 USB
es: Sun tipo 6/7 USB

en: Sun Type 6/7 USB (European)
es: Sun tipo 6/7 USB (Distribución Europea)

en: Sun Type 6 USB (Unix)
es: Sun tipo 6 USB (Distribución Unix)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
es: Sun tipo 6 USB (Distribución Japonesa)

en: Sun Type 6 (Japanese)
es: Sun tipo 6 (Distribución Japonesa)

en: Truly Ergonomic 227
es: Verdaderamente Ergonómico 227

en: Truly Ergonomic 229
es: Verdaderamente Ergonómico 229

en: SteelSeries Apex 300 (Apex RAW)
es: Serie Acero Apex 300

en: PinePhone Keyboard
es: PinePhone teclado

en: English (US)
es: Inglés (EE. UU.)

en: Hawaiian
es: Hawaiano

en: English (US, euro on 5)
es: Inglés (EE. UU. con euro en el 5)

en: English (US, intl., with dead keys)
es: Inglés (EE. UU. internacional con teclas muertas)

en: English (US, alt. intl.)
es: Inglés (EE. UU, internacional alternativo)

en: English (Colemak)
es: Inglés (Colemak)

en: English (Colemak-DH)
es: Inglés (Colemak-DH)

en: English (Colemak-DH ISO)
es: Inglés (Colemak-DH ISO)

en: English (Colemak-DH Ortholinear)
es: Inglés (Colemak-DH  Ortolineal)

en: English (Dvorak)
es: Inglés (Dvorak)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
es: Inglés (Dvorak, internacional con teclas muertas)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
es: Inglés (Dvorak,internacional alternativo)

en: English (Dvorak, left-handed)
es: Inglés (Dvorak, para zurdos)

en: English (Dvorak, right-handed)
es: Inglés (Dvorak para diestros)

en: English (classic Dvorak)
es: Inglés (Dvorak clásico)

en: English (programmer Dvorak)
es: Inglés (Dvorak de programador)

en: English (Dvorak, Macintosh)
es: Inglés (Dvorak, Macintosh)

en: English (US, Symbolic)
es: Inglés (EE. UU. Simbólico)

en: Russian (US, phonetic)
es: Ruso (EE. UU., fonético)

en: English (Macintosh)
es: Inglés (Macintosh)

en: English (intl., with AltGr dead keys)
es: Inglés (internacional con teclas muertas por AltGr)

en: English (the divide/multiply toggle the layout)
es: Inglés (las teclas dividir/multiplicar cambian la distribución)

en: Serbo-Croatian (US)
es: Serbocroata (EE. UU.)

en: English (Norman)
es: Inglés (Norman)

en: English (Workman)
es: Inglés (Workman)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
es: Inglés (Workman, internacional con teclas muertas)

en: Uzbek (Afghanistan)
es: Uzbeco (Afganistán)

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
es: Pashto (Afganistán, OLPC)

en: Dari (Afghanistan, OLPC)
es: Dari (Afganistán, OLPC)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
es: Uzbeco (Afganistán, OLPC)

en: Arabic
es: Árabe

en: Arabic (AZERTY)
es: Árabe (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY, Eastern Arabic numerals)
es: Árabe (AZERTY, numerales arábigos orientales)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals)
es: Árabe (numerales arábigos orientales)

en: Arabic (QWERTY)
es: Árabe (QWERTY)

en: Arabic (QWERTY, Eastern Arabic numerals)
es: Árabe (QWERTY, numerales arábigos orientales)

en: Arabic (Buckwalter)
es: Árabe (Buckwalter)

en: Arabic (OLPC)
es: Árabe (OLPC)

en: Arabic (Macintosh)
es: Árabe (Macintosh)

en: Albanian
es: Albanés

en: Albanian (Plisi)
es: Albanés (Plisi)

en: Albanian (Veqilharxhi)
es: Albanés (Veqilharxhi)

en: Armenian
es: Armenio

en: Armenian (phonetic)
es: Armenio (fonético)

en: Armenian (alt. phonetic)
es: Armenio (fonético alternativo)

en: Armenian (eastern)
es: Armenio (oriental)

en: Armenian (western)
es: Armenio (occidental)

en: Armenian (alt. eastern)
es: Armenio (oriental alternativo)

en: German (Austria)
es: Alemán (Austria)

en: German (Austria, no dead keys)
es: Alemán (Austria, sin teclas muertas)

en: German (Austria, Macintosh)
es: Alemán (Austria, Macintosh)

en: English (Australian)
es: Inglés (Australiano)

en: Azerbaijani
es: Azerbaijaní

en: Azerbaijani (Cyrillic)
es: Azerbajaní (cirílico)

en: Belarusian
es: Bielorruso

en: Belarusian (legacy)
es: Bielorruso (arcaico)

en: Belarusian (Latin)
es: Bielorruso (latino)

en: Russian (Belarus)
es: Ruso (Bielorrusia)

en: Belarusian (intl.)
es: Bielorruso (internacional)

en: Belarusian (phonetic)
es: Bielorruso (fonético)

en: Belgian
es: Belga

en: Belgian (alt.)
es: Belga (alternativo)

en: Belgian (Latin-9 only, alt.)
es: Belga (alternativo, sólo latin-9)

en: Belgian (ISO, alt.)
es: Belga (ISO,alternativo)

en: Belgian (no dead keys)
es: Belga (sin teclas muertas)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
es: Belga (modelo AZERTY 724 de Wang)

en: Bangla
es: Bangladesh

en: Bangla (Probhat)
es: Bengalí (Probhat)

en: Indian
es: Indio

en: Bangla (India)
es: Bengalí (India)

en: Bangla (India, Probhat)
es: Bengalí (India, Probhat)

en: Bangla (India, Baishakhi)
es: Bengalí (India, Baishakhi)

en: Bangla (India, Bornona)
es: Bengalí (India, Bornona)

en: Bangla (India, Gitanjali)
es: Bengalí (India, Gitanjali)

en: Bangla (India, Baishakhi InScript)
es: Bengalí (India, Inscript Baishakhi)

en: Punjabi (Gurmukhi)
es: Panyabí (gurmukhi)

en: Punjabi (Gurmukhi Jhelum)
es: Panyabí (gurmukhi jhelum)

en: Kannada (KaGaPa, phonetic)
es: Canarés (fonético KaGaPa)

en: Malayalam (Lalitha)
es: Malayalam (lalitha)

en: Malayalam (enhanced InScript, with rupee)
es: Malayalam (Inscript mejorado con signo de rupia)

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
es: Tamil (Tamilnet ' 99 con números del Tamil)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
es: Tamil (Tamilnet ' 99, codificación de tabulación)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
es: Tamil (Tamilnet ' 99, codificación TSCII)

en: Tamil (InScript, with Arabic numerals)
es: Tamil (Inscript, con numerales Arábigos)

en: Tamil (InScript, with Tamil numerals)
es: Tamil (InScript con números del Tamil)

en: Telugu (KaGaPa, phonetic)
es: Telugu (fonético KaPaGa)

en: Urdu (phonetic)
es: Urdu (fonético)

en: Urdu (alt. phonetic)
es: Urdu (fonético alternativo)

en: Urdu (Windows)
es: Urdu (teclas Windows)

en: Hindi (Bolnagri)
es: Hindi (bolnagri)

en: Hindi (KaGaPa, phonetic)
es: Hindi (fonético KaGaPa)

en: Sanskrit (KaGaPa, phonetic)
es: Sánscrito (fonético KaGaPa)

en: Marathi (KaGaPa, phonetic)
es: Maratí (fonético KaGaPa)

en: English (India, with rupee)
es: Inglés (India, con signo de rupia)

en: Indic IPA
es: Índico IPA

en: Marathi (enhanced InScript)
es: Malayalam (Inscript mejorado)

en: Bosnian
es: Bosnio

en: Bosnian (with guillemets)
es: Bosnio (con guillemets)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
es: Bosnio (con dígrafos bosnios)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
es: Bosnio (con dígrafos bosnios)

en: Bosnian (US)
es: Bosnio (EEUU)

en: Portuguese (Brazil)
es: Portugués (Brasil)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
es: Portugués (Brasil, sin teclas muertas)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
es: Portugués (Brasil, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
es: Portugués (Brasil, Nativo)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
es: Portugués (Brasil, Nativo para teclados de EE. UU.)

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
es: Esperanto (Brasil, Nativo)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
es: Portugués (Brasil, IBM/Lenovo ThinkPad)

en: Bulgarian
es: Búlgaro

en: Bulgarian (traditional phonetic)
es: Búlgaro (fonética tradicional)

en: Bulgarian (new phonetic)
es: Búlgaro (fonética nueva)

en: Bulgarian (enhanced)
es: Búlgaro (mejorado)

en: Berber (Algeria, Latin)
es: Bereber (Argelia, Latin)

en: Kabyle (AZERTY, with dead keys)
es: Cabilio (distribución AZERTY, con teclas muertas)

en: Kabyle (QWERTY, UK, with dead keys)
es: Cabilio (QWERTY RU, teclas muertas)

en: Kabyle (QWERTY, US, with dead keys)
es: Cabilio (QWERTY EEUU, con teclas muertas)

en: Berber (Algeria, Tifinagh)
es: Bereber (Marruecos, tifinagh)

en: Arabic (Algeria)
es: Árabe (Argelia)

en: Arabic (Morocco)
es: Árabbe (Marruecos)

en: French (Morocco)
es: Francés (Marruecos)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
es: Bereber (Marruecos, tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
es: Bereber (Marruecos, tifinagh alternativo)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
es: Bereber (Marruecos, tifinagh fonético, alternativo)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
es: Bereber (Marruecos, tifinagh extendido)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
es: Bereber (Marruecos, tifinagh fonético)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
es: Bereber (Marruecos, tifinagh fonético extendido)

en: English (Cameroon)
es: Inglés (Camerún)

en: French (Cameroon)
es: Francés (Camerún)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY, intl.)
es: Camerunés multilingüe (QWERTY, internacional)

en: Cameroon (AZERTY, intl.)
es: Camerunés (AZERTY, internacional)

en: Cameroon (Dvorak, intl.)
es: Camerunés (Dvorak,internacional)

en: Burmese
es: Birmano

en: Burmese Zawgyi
es: Birmano Zawgyi

en: French (Canada)
es: Francés (Canadá)

en: French (Canada, Dvorak)
es: Francés (Canadá, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
es: Francés (Canadá, arcaico)

en: Canadian (CSA)
es: Canadiense (CSA)

en: English (Canada)
es: Inglés (Canadá)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
es: Francés (República Democrática del Congo)

en: Chinese
es: Chino

en: Mongolian (Bichig)
es: Mongol (Bichig)

en: Mongolian (Todo)
es: Mongol (Todo)

en: Mongolian (Xibe)
es: Mongol (Xibe)

en: Mongolian (Manchu)
es: Mongol (Manchu)

en: Mongolian (Galik)
es: Mongol (Galik)

en: Mongolian (Todo Galik)
es: Mongol  (Todo Galik)

en: Mongolian (Manchu Galik)
es: Mongol (Manchu Galik)

en: Tibetan
es: Tibetano

en: Tibetan (with ASCII numerals)
es: Tibetano (con numerales ASCII)

en: Uyghur
es: Uigur

en: Hanyu Pinyin Letters (with AltGr dead keys)
es: Hanyu Pinyin (con teclas muertas por AltGr)

en: Croatian
es: Croata

en: Croatian (with guillemets)
es: Croata (con guillemets)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
es: Croata (con dígrafos croatas)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
es: Croata (con dígrafos croatas)

en: Croatian (US)
es: Croata (EE. UU.)

en: Czech
es: Checo

en: Czech (with &lt;\|&gt; key)
es: Checo (con tecla «\|»)

en: Czech (QWERTY)
es: Checo (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, extended backslash)
es: Checo (QWERTY, contrabarra extendida)

en: Czech (QWERTY, Macintosh)
es: Checo (QWERTY, Macintosh)

en: Czech (UCW, only accented letters)
es: Checo (UCW, sólo teclas con tilde)

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
es: Checo (Dvorak EE. UU. con soporte UCW checo)

en: Russian (Czech, phonetic)
es: Ruso (Checo, fonético)

en: Danish
es: Danés

en: Danish (no dead keys)
es: Danés (sin teclas muertas)

en: Danish (Windows)
es: Danés (teclas Windows)

en: Danish (Macintosh)
es: Danés (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
es: Danés (Macintosh, sin teclas muertas)

en: Danish (Dvorak)
es: Danés (Dvorak)

en: Dutch
es: Holandés

en: Dutch (US)
es: Holandés (EEUU)

en: Dutch (Macintosh)
es: Holandés (Macintosh)

en: Dutch (standard)
es: Holandés (estándar)

en: Estonian
es: Estonio

en: Estonian (no dead keys)
es: Estonio (sin teclas muertas)

en: Estonian (Dvorak)
es: Estonio (Dvorak)

en: Estonian (US)
es: Estonio (EEUU)

en: Persian
es: Persa

en: Persian (with Persian keypad)
es: Persa (con teclado numérico persa)

en: Azerbaijani (Iran)
es: Azerbaijaní (Iran)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
es: Kurdo (Irán latino Q)

en: Kurdish (Iran, F)
es: Kurdo (Irán, F)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
es: Kurdo (Irán, latino Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
es: Kurdo (Irán, arábigolatino)

en: Iraqi
es: Iraquí

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
es: Kurdo (Irak, latino Q)

en: Kurdish (Iraq, F)
es: Kurdo (Irak, F)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
es: Kurdo (Irak, latino Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
es: Kurdo (Irak, arábigolatino)

en: Faroese
es: Faroés

en: Faroese (no dead keys)
es: Faroés (sin teclas muertas)

en: Finnish
es: Finlandés

en: Finnish (Windows)
es: Finlandés (teclas Windows)

en: Finnish (classic)
es: Finlandés (clásico)

en: Finnish (classic, no dead keys)
es: Finlandés (clásico, sin teclas muertas)

en: Northern Saami (Finland)
es: Lapón del norte (Finlandia)

en: Finnish (Macintosh)
es: Finlandés (Macintosh)

en: French
es: Francés

en: French (no dead keys)
es: Francés (sin teclas muertas)

en: French (alt.)
es: Francés (alternativo)

en: French (alt., Latin-9 only)
es: Francés (alternativo, sólo latin-9)

en: French (alt., no dead keys)
es: Francés (alternativo, sin teclas muertas)

en: French (legacy, alt.)
es: Francés (arcaico, alternativo)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
es: Francés (arcaico, alternativo, sin teclas muertas)

en: French (BEPO)
es: Francés (BEPO)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
es: Francés (BEPO, sólo latin-9)

en: French (BEPO, AFNOR)
es: Francés (BEPO, AFNOR)

en: French (Dvorak)
es: Francés (Dvorak)

en: French (Macintosh)
es: Francés (Macintosh)

en: French (AZERTY)
es: Francés (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
es: Francés (AZERTY, AFNOR)

en: Breton (France)
es: Breton (Francia)

en: Occitan
es: Occitano

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
es: Georgiano (Francia, AZERTY tskapo)

en: French (US)
es: Francés (EEUU)

en: English (Ghana)
es: Inglés (Ghana)

en: English (Ghana, multilingual)
es: Inglés (Ghana, multilingüe)

en: English (Ghana, GILLBT)
es: Inglés (Ghana, GILLBT)

en: N'Ko (AZERTY)
es: N'Ko  (azerty)

en: Georgian
es: Georgiano

en: Georgian (ergonomic)
es: Georgiano (ergonómico)

en: Georgian (MESS)
es: Georgiano (MESS)

en: Russian (Georgia)
es: Ruso (Georgia)

en: Ossetian (Georgia)
es: Osetio (Georgia)

en: German
es: Alemán

en: German (dead acute)
es: Alemán (acento muerto)

en: German (dead grave acute)
es: Alemán (acento grave muerto)

en: German (no dead keys)
es: Alemán (sin teclas muertas)

en: German (E1)
es: Alemán (E1)

en: German (E2)
es: Alemán (E2)

en: German (T3)
es: Alemán (T3)

en: German (US)
es: Alemán (EEUU)

en: Romanian (Germany)
es: Rumano (Alemania)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
es: Rumano (Alemania, sin teclas muertas)

en: German (Dvorak)
es: Alemán (Dvorak)

en: German (Neo 2)
es: Alemán (Neo 2)

en: German (Macintosh)
es: Alemán (Macintosh)

en: German (Macintosh, no dead keys)
es: Alemán (Macintosh, sin teclas muertas)

en: Lower Sorbian
es: Bajo sorabo

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
es: Bajo sorabo (QWERTZ)

en: German (QWERTY)
es: Alemán (QWERTY)

en: Turkish (Germany)
es: Turco (Alemania)

en: Russian (Germany, phonetic)
es: Ruso (Alemania, fonético)

en: German (dead tilde)
es: Alemán (acento muerto)

en: Greek
es: Griego

en: Greek (simple)
es: Griego (simple)

en: Greek (extended)
es: Griego (extendido)

en: Greek (no dead keys)
es: Griego (sin teclas muertas)

en: Greek (polytonic)
es: Griego (politónico)

en: Hungarian
es: Húngaro

en: Hungarian (standard)
es: Húngaro (estándar)

en: Hungarian (no dead keys)
es: Húngaro (sin teclas muertas)

en: Hungarian (QWERTY)
es: Húngaro (QWERTY)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, dead keys)
es: Húngaro (101/QWERTZ/coma/teclas muertas)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, no dead keys)
es: Húngaro (101/QWERTZ/coma/sin teclas muertas)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, dead keys)
es: Húngaro (101/QWERTZ/punto/teclas muertas)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, no dead keys)
es: Húngaro (101/QWERTZ/punto/sin teclas muertas)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, dead keys)
es: Húngaro (101/QWERTY/coma/teclas muertas)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, no dead keys)
es: Húngaro (101/QWERTY/coma/sin teclas muertas)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, dead keys)
es: Húngaro (101/QWERTY/punto/teclas muertas)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, no dead keys)
es: Húngaro (101/QWERTY/punto/sin teclas muertas)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, dead keys)
es: Húngaro (102/QWERTZ/coma/teclas muertas)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, no dead keys)
es: Húngaro (102/QWERTZ/coma/sin teclas muertas)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, dead keys)
es: Húngaro (102/QWERTZ/punto/teclas muertas)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, no dead keys)
es: Húngaro (102/QWERTZ/punto/sin teclas muertas)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, dead keys)
es: Húngaro (102/QWERTY/coma/teclas muertas)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, no dead keys)
es: Húngaro (102/QWERTY/coma/sin teclas muertas)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, dead keys)
es: Húngaro (102/QWERTY/punto/teclas muertas)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, no dead keys)
es: Húngaro (102/QWERTY/punto/sin teclas muertas)

en: Icelandic
es: Islandés

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
es: Islandés (Macintosh, arcaico)

en: Icelandic (Macintosh)
es: Islandés (Macintosh)

en: Icelandic (Dvorak)
es: Islandés (Dvorak)

en: Hebrew
es: Hebreo

en: Hebrew (lyx)
es: Hebreo (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
es: Hebreo (fonético)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
es: Hebreo (bíblico, tiro)

en: Italian
es: Italiano

en: Italian (no dead keys)
es: Italiano (sin teclas muertas)

en: Italian (Windows)
es: Italiano (teclas Windows)

en: Italian (Macintosh)
es: Italiano (Macintosh)

en: Italian (US)
es: Italiano (EEUU)

en: Georgian (Italy)
es: Georgiano (Italia)

en: Italian (IBM 142)
es: Italiano (IBM 142)

en: Italian (intl., with dead keys)
es: Italiano (Internacional,  teclas muertas)

en: Sicilian
es: Siciliano

en: Friulian (Italy)
es: Friulano (Italia)

en: Japanese
es: Japones

en: Japanese (Kana)
es: Japonés (kana)

en: Japanese (Kana 86)
es: Japonés (kana 86)

en: Japanese (OADG 109A)
es: Japonés (OADG 109A)

en: Japanese (Macintosh)
es: Japonés (Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
es: Japonés (Dvorak)

en: Kyrgyz
es: Kirguí

en: Kyrgyz (phonetic)
es: Kirguí (fonético)

en: Khmer (Cambodia)
es: Khmer (Camboya)

en: Kazakh
es: Kazajo

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
es: Ruso (Kazajstán, con kazajo)

en: Kazakh (with Russian)
es: Kazajo (con ruso)

en: Kazakh (extended)
es: Kazajo (extendido)

en: Kazakh (Latin)
es: Kazajo (latino)

en: Spanish (Latin American)
es: Español (latinoamericano)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
es: Español (latinoamericano, sin teclas muertas)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
es: Español (latinoamericano, incluye tilde muerta)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
es: Español (latinoamericano, Dvorak)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
es: Español (latinoamericano, Colemak)

en: Lithuanian
es: Lituano

en: Lithuanian (standard)
es: Lituano (estándar)

en: Lithuanian (US)
es: Lituano (EEUU)

en: Lithuanian (IBM LST 1205-92)
es: Lituano (IBM LST 1205-92)

en: Lithuanian (LEKP)
es: Lituano (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
es: Lituano (LEKPa)

en: Samogitian
es: Samogitio

en: Lithuanian (Ratise)
es: Lituano (Ratise)

en: Latvian
es: Letón

en: Latvian (apostrophe)
es: Letón (apóstrofo)

en: Latvian (tilde)
es: Letón (tilde)

en: Latvian (F)
es: Letón (F)

en: Latvian (Modern Latin)
es: Letón (latino moderno)

en: Latvian (Modern Cyrillic)
es: Letón (cirílico moderno)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
es: Letón (ergonómico, ŪGJRMV)

en: Latvian (adapted)
es: Letón (adaptado)

en: Maori
es: Maorí

en: Montenegrin
es: Montenegrino

en: Montenegrin (Cyrillic)
es: Montenegrino (cirílico)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
es: Montenegrino (cirílico, ZE y ZHE intercambiados)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
es: Montenegrino (latino Unicode)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
es: Montenegrino (latino QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
es: Montenegrino (latino Unicode, QWERTY)

en: Montenegrin (Cyrillic, with guillemets)
es: Montenegrino (cirílico, con guillemets)

en: Montenegrin (Latin, with guillemets)
es: Montenegrino (latino, con guillemets)

en: Macedonian
es: Macedonio

en: Macedonian (no dead keys)
es: Macedonio (sin teclas muertas)

en: Maltese
es: Maltés

en: Maltese (US)
es: Maltés (EEUU)

en: Maltese (US, with AltGr overrides)
es: Maltés (distribución EEUU invalidada por AltGr)

en: Maltese (UK, with AltGr overrides)
es: Maltés (distribución británica invalidada por AltGr)

en: Mongolian
es: Mongol

en: Norwegian
es: Noruego

en: Norwegian (no dead keys)
es: Noruego (sin teclas muertas)

en: Norwegian (Windows)
es: Noruego (teclas Windows)

en: Norwegian (Dvorak)
es: Noruego (Dvorak)

en: Northern Saami (Norway)
es: Lapón del norte (Noruega)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
es: Lapón del norte (Noruego, sin teclas muertas)

en: Norwegian (Macintosh)
es: Noruego (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
es: Noruego (Macintosh, sin teclas muertas)

en: Norwegian (Colemak)
es: Noruego (Colemak)

en: Polish
es: Polaco

en: Polish (legacy)
es: Polaco (arcaico)

en: Polish (QWERTZ)
es: Polaco (QWERTZ)

en: Polish (Dvorak)
es: Polaco (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
es: Polaco (Dvorak, comillas polacas en la tecla de comillas)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
es: Polaco (Dvorak, comillas polacas en la tecla 1)

en: Kashubian
es: Casubio

en: Silesian
es: Silesiano

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
es: Ruso (Polonia, Dvorak fonético)

en: Polish (programmer Dvorak)
es: Polaco (Dvorak de programador)

en: Portuguese
es: Portugués

en: Portuguese (no dead keys)
es: Portugués (sin teclas muertas)

en: Portuguese (Macintosh)
es: Portugués (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
es: Portugués (Macintosh, sin teclas muertas)

en: Portuguese (Nativo)
es: Portugués (Nativo)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
es: Portugués (Nativo para teclados de EE. UU.)

en: Romanian
es: Rumano

en: Romanian (standard)
es: Rumano (estándar)

en: Romanian (Windows)
es: Rumano (teclas Windows)

en: Russian
es: Ruso

en: Russian (phonetic)
es: Ruso (fonético)

en: Russian (phonetic, Windows)
es: Ruso (fonético, con teclas Windows)

en: Russian (phonetic, YAZHERTY)
es: Ruso (fonético, YAZERTY)

en: Russian (typewriter)
es: Ruso (máquina de escribir)

en: Russian (engineering, RU)
es: Ruso (ingeniaria, RU)

en: Russian (engineering, EN)
es: Ruso (ingeniaria, EN)

en: Russian (legacy)
es: Ruso (arcaico)

en: Russian (typewriter, legacy)
es: Ruso (máquina de escribir, arcaico)

en: Ossetian (legacy)
es: Osetio (arcaico)

en: Ossetian (Windows)
es: Osetio (teclas Windows)

en: Chuvash (Latin)
es: Cuvash (latino)

en: Udmurt
es: Udmurto

en: Yakut
es: Yakuto

en: Kalmyk
es: Calmuco

en: Russian (DOS)
es: Ruso (DOS)

en: Russian (Macintosh)
es: Ruso (Macintosh)

en: Serbian (Russia)
es: Serbio (Rusia)

en: Bashkirian
es: Bashkiriano

en: Russian (phonetic, AZERTY)
es: Ruso (fonético, AZERTY)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
es: Ruso (fonético, Dvorak )

en: Russian (phonetic, French)
es: Ruso (fonético, francés)

en: Abkhazian (Russia)
es: Azerbayano (Rusia)

en: Serbian
es: Serbio

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
es: Serbio (cirílico, ZE y ZHE intercambiados)

en: Serbian (Latin)
es: Serbio (latino)

en: Serbian (Latin, Unicode)
es: Serbio (latino Unicode)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
es: Serbio (latino, QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
es: Serbio (latino Unicode, QWERTY)

en: Serbian (Cyrillic, with guillemets)
es: Serbio (cirílico, con guillemets)

en: Serbian (Latin, with guillemets)
es: Serbio (latino, con guillemets)

en: Pannonian Rusyn
es: Rusino de Panonia

en: Slovenian
es: Esloveno

en: Slovenian (with guillemets)
es: Esloveno (con guillemets)

en: Slovenian (US)
es: Esloveno (EEUU)

en: Slovak
es: Eslovaco

en: Slovak (extended backslash)
es: Eslovaco (contrabarra extendida)

en: Slovak (QWERTY)
es: Eslovaco (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extended backslash)
es: Eslovaco (QWERTY, contrabarra extendida)

en: Spanish
es: Español

en: Spanish (no dead keys)
es: Español (sin teclas muertas)

en: Spanish (Windows)
es: Español (teclas Windows)

en: Spanish (dead tilde)
es: Español (tilde muerta)

en: Spanish (Dvorak)
es: Español (Dvorak)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and L)
es: Asturiano (España, H y L con punto bajo)

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
es: Catalán (España, con L con punto medio)

en: Spanish (Macintosh)
es: Español (Macintosh)

en: Swedish
es: Sueco

en: Swedish (no dead keys)
es: Sueco (sin teclas muertas)

en: Swedish (Dvorak)
es: Sueco (Dvorak)

en: Russian (Sweden, phonetic)
es: Ruso (sueco, fonético)

en: Russian (Sweden, phonetic, no dead keys)
es: Ruso (sueco, fonético, sin teclas muertas)

en: Northern Saami (Sweden)
es: Lapón del norte (Suecia)

en: Swedish (Macintosh)
es: Sueco (Macintosh)

en: Swedish (Svdvorak)
es: Sueco (Svdvorak)

en: Swedish (Dvorak, intl.)
es: Sueco (Dvorak, multilenguaje)

en: Swedish (US)
es: Sueco (EEUU)

en: Swedish Sign Language
es: Lenguaje de signos sueco

en: German (Switzerland)
es: Alemán (Suizo)

en: German (Switzerland, legacy)
es: Alemán (Suizo, arcaico)

en: German (Switzerland, no dead keys)
es: Alemán (Suizo, sin teclas muertas)

en: French (Switzerland)
es: Francés (Suizo)

en: French (Switzerland, no dead keys)
es: Francés (Suizo, sin teclas muertas)

en: French (Switzerland, Macintosh)
es: Francés (Suizo, Macintosh)

en: German (Switzerland, Macintosh)
es: Alemán (Suizo, Macintosh)

en: Arabic (Syria)
es: Árabe (Siria)

en: Syriac
es: Sirio

en: Syriac (phonetic)
es: Sirio (fonético)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
es: Kurdo (Siria, latino Q)

en: Kurdish (Syria, F)
es: Kurdo (Siria, F)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
es: Kurdo (Siria, latino Alt-Q)

en: Tajik
es: Tajico

en: Tajik (legacy)
es: Tajico (arcaico)

en: Sinhala (phonetic)
es: Cingalés (fonético)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99)
es: Tamil (Sri Lanka, Tamilnet ' 99)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
es: Tamil (Tamilnet ' 99, codificación de tabulación)

en: Sinhala (US)
es: Sinhala (EEUU)

en: Thai
es: Tailandés

en: Thai (TIS-820.2538)
es: Tailandés (TIS-820.2538)

en: Thai (Pattachote)
es: Tailandés (Pattachote)

en: Turkish
es: Turco

en: Turkish (F)
es: Turco (F)

en: Turkish (E)
es: Turco (E)

en: Turkish (Alt-Q)
es: Turco (Alt-Q)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
es: Kurdo (Turquía, latino Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
es: Kurdo (Turquía, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
es: Kurdo (Turquía, latino Alt-Q)

en: Turkish (intl., with dead keys)
es: Turco (internacional con teclas muertas)

en: Ottoman (Q)
es: Otomano (Q)

en: Ottoman (F)
es: Otomano (F)

en: Old Turkic
es: Turco Antigüo

en: Old Turkic (F)
es: Turco Antigüo (F)

en: Taiwanese
es: Taiwanés

en: Taiwanese (indigenous)
es: Taiwanés (autóctono)

en: Saisiyat (Taiwan)
es: Saisiyat (Taiwán)

en: Ukrainian
es: Ucraniano

en: Ukrainian (phonetic)
es: Ucraniano (fonético)

en: Ukrainian (typewriter)
es: Ucraniano (máquina de escribir)

en: Ukrainian (Windows)
es: Ucraniano (teclas Windows)

en: Ukrainian (macOS)
es: Ucraniano (macOS)

en: Ukrainian (legacy)
es: Ucraniano (arcaico)

en: Ukrainian (standard RSTU)
es: Ucraniano (estándar RSTU)

en: Russian (Ukraine, standard RSTU)
es: Ruso (ucraniano estándar RSTU)

en: Ukrainian (homophonic)
es: Ucraniano (homofónico)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
es: Tártaro de Crimea (Q turca)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
es: Tártaro de Crimea (F turca)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
es: Tártaro de Crimea (Alt-Q turca)

en: English (UK)
es: Inglés (RU)

en: English (UK, extended, Windows)
es: Inglés (RU, extendido con teclas Windows)

en: English (UK, intl., with dead keys)
es: Inglés (RU, internacional con teclas muertas)

en: English (UK, Dvorak)
es: Inglés (RU, Dvorak)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
es: Inglés (RU, Dvorak con puntuación para RU)

en: English (UK, Macintosh)
es: Inglés (RU, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh, intl.)
es: Inglés (RU, Macintosh, multilenguaje)

en: English (UK, Colemak)
es: Inglés (RU, Colemak)

en: English (UK, Colemak-DH)
es: Inglés (Colemak-DH)

en: Polish (British keyboard)
es: Polaco (teclado británico)

en: Scottish Gaelic
es: Gaélico Escosés

en: Uzbek
es: Uzbeco

en: Uzbek (Latin)
es: Uzbeco (latino)

en: Vietnamese
es: Vietnamita

en: Vietnamese (US)
es: Vietnamita (EEUU)

en: Vietnamese (France)
es: Vietnamita (francés)

en: Korean
es: Coreano

en: Korean (101/104-key compatible)
es: Coreano (101/104 teclas compatible)

en: Irish
es: Irlandés

en: CloGaelach
es: Cló Gaelach

en: Irish (UnicodeExpert)
es: Irlandés (UnicodeExperto)

en: Ogham (IS434)
es: Ogam (IS434)

en: Urdu (Pakistan)
es: Urdu (Pakistán)

en: Urdu (Pakistan, CRULP)
es: Urdu (Pakistán, CRULP)

en: Urdu (Pakistan, NLA)
es: Urdu (Pakistán, NLA)

en: Arabic (Pakistan)
es: Árabe (Pakistán)

en: English (South Africa)
es: Inglés (Sudáfrica)

en: Esperanto (legacy)
es: Esperanto (arcaico)

en: Nepali
es: Nepalí

en: English (Nigeria)
es: Inglés (Nigeria)

en: Amharic
es: Amharico

en: Braille (left-handed)
es: Braille (zurdo)

en: Braille (left-handed inverted thumb)
es: Braille (pulgar izquierdo  invertido)

en: Braille (right-handed)
es: Braille (diestro)

en: Braille (right-handed inverted thumb)
es: Braille (pulgar derecho invertido)

en: Turkmen
es: Turkmenistano

en: Turkmen (Alt-Q)
es: Turkmenistano (Alt-Q)

en: French (Mali, alt.)
es: Francés (Mali, alternativo)

en: English (Mali, US, Macintosh)
es: Inglés (Mali, Macintosh de EE. UU.)

en: English (Mali, US, intl.)
es: Inglés (Malí, EE. UU. internacional)

en: French (Togo)
es: Francés (Togo)

en: Swahili (Kenya)
es: Swahili (Kenia)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
es: Filipino (Capewell-Dvorak, latino)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
es: Filipino (Capewell-QWERF 2006, latino)

en: Filipino (Colemak, Latin)
es: Filipino (Colemak latino)

en: Filipino (Colemak, Baybayin)
es: Filipino (Colemak baybayin)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
es: Filipino (Dvorak latino)

en: Filipino (Dvorak, Baybayin)
es: Filipino (Dvorak baybayin)

en: Moldavian
es: Moldavo

en: Moldavian (Gagauz)
es: Moldavo (Gagauzia)

en: Indonesian (Latin)
es: Indonés (Latino)

en: Javanese
es: Javanés

en: Indonesian (Arab Melayu, phonetic)
es: Indonés (Arabe malayo, fonético)

en: Indonesian (Arab Melayu, extended phonetic)
es: Indonés (Arabe malayo, fonético extendido)

en: Indonesian (Arab Pegon, phonetic)
es: Indonés (Arabe Pegon, fonético)

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
es: Malayo (Jawi, Teclado Arábigo)

en: Malay (Jawi, phonetic)
es: Malayo (fonético)

en: custom
es: personalizado

en: A user-defined custom Layout
es: distribución personalizada definida por el usuario

en: Switching to another layout
es: Cambiar a otra distribución

en: Right Alt (while pressed)
es: Alt derecho (mientras está pulsado)

en: Left Alt (while pressed)
es: Alt izquierdo (mientras está pulsado)

en: Left Win (while pressed)
es: Tecla Windows izquierda (al pulsarla)

en: Right Win (while pressed)
es: La tecla Windows (mientras está pulsada)

en: Any Win (while pressed)
es: Cualquier tecla Windows (al pulsarla)

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
es: Menu (al pulsarla), Mayus+Menu para Menu

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
es: Bloq Mayús (al pulsarse), Alt+Bloq Mayús realiza la acción original de bloqueo de mayúsculas

en: Right Ctrl (while pressed)
es: Ctrl derecho (mientras está pulsado)

en: Right Alt
es: Alt derecho

en: Left Alt
es: Alt izquierdo

en: Caps Lock
es: Bloqueo de mayúsculas

en: Shift+Caps Lock
es: Mayús+Bloq Mayús

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to second layout
es: Bloq Mayús (a la primera distribución), Mayús+Bloq Mayús (a la segunda distribución)

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to second layout
es: Win izquierdo (a la primera distribución), Win/Menu derecho (a la segunda distribución)

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to second layout
es: Ctrl izquierdo (a la primera distribución), Ctrl derecho (a la segunda distribución)

en: Alt+Caps Lock
es: Alt+Bloq Mayús

en: Both Shifts together
es: Ambas teclas Mayús juntas

en: Both Alts together
es: Ambas teclas Alt juntas

en: Both Alts together; AltGr alone chooses third level
es: Ambas teclas Alt juntas, AltGr sola para el tercer nivel

en: Both Ctrls together
es: Ambas teclas Ctrl juntas

en: Ctrl+Shift
es: Ctrl+Mayús

en: Left Ctrl+Left Shift
es: Ctrl izquierdo + Mayús izquierdo

en: Right Ctrl+Right Shift
es: Ctrl derecho + Mayús derecho

en: Alt+Shift
es: Alt+Mayús

en: Left Alt+Left Shift
es: Alt izquierdo + Mayús izquierdo

en: Right Alt+Right Shift
es: Ctrl derecho + Mayús derecho

en: Left Win
es: Win izquierdo

en: Alt+Space
es: Alt+Espacio

en: Win+Space
es: Tecla Windows + espaciadora

en: Ctrl+Space
es: Ctrl+Espacio

en: Right Win
es: Windows derecho

en: Left Shift
es: Mayús izquierdo

en: Right Shift
es: Mayús derecho

en: Left Ctrl
es: Ctrl izquierdo

en: Right Ctrl
es: Ctrl derecho

en: Scroll Lock
es: Bloq Despl

en: Ctrl+Left Win to first layout; Ctrl+Menu to second layout
es: Ctrl  + Tecla Win izquierda (a la primera distribución), Ctrl  + Menú (a la segunda distribución)

en: Left Ctrl+Left Win
es: Ctrl izquierdo + tecla windows izquierda

en: Key to choose the 2nd level
es: Tecla para seleccionar el segundo nivel

en: The "&lt; &gt;" key
es: Las teclas <>

en: Key to choose the 3rd level
es: Tecla para seleccionar el tercer nivel

en: Any Win
es: Cualquier tecla Windows

en: Any Alt
es: Cualquier tecla Alt

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
es: La tecla Alt derecho, Mayús+Alt derecho es tecla Componer

en: Right Alt never chooses 3rd level
es: La tecla Alt derecho nunca elige el tercer nivel

en: Enter on keypad
es: Intro en el teclado numérico

en: Backslash
es: Contrabarra

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
es: Bloq Mayús actúa como un bloqueo de una sola vez al pulsarse junto con cualquier otro selector de tercer nivel

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
es: Contrabarra actúa como un bloqueo de una sola vez al pulsarse junto con otro selector de tercer nivel

en: The "&lt; &gt;" key; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
es: Las teclas <> actúan como bloqueo de una sola vez al pulsarse junto con otro selector de 3º nivel

en: Ctrl position
es: Posición de la tecla Ctrl

en: Caps Lock as Ctrl
es: Bloq Mayús como Ctrl

en: Left Ctrl as Meta
es: Ctrl izquierdo como Meta

en: Swap Ctrl and Caps Lock
es: Intercambiar Ctrl y Bloq Mayús

en: Caps Lock as Ctrl, Ctrl as Hyper
es: Bloq Mayús como Ctrl, Ctrl como Meta

en: To the left of "A"
es: A la izquierda de la «A»

en: At the bottom left
es: En la parte inferior izquierda

en: Right Ctrl as Right Alt
es: Ctrl derecho como Alt derecho

en: Menu as Right Ctrl
es: Menú como Ctrl derecho

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
es: Intercambiar tecla Alt Izquierda con tecla Ctrl Izquierda

en: Swap Right Alt with Right Ctrl
es: Intercambiar tecla Ctrl Derecha con tecla Ctrl izquierda

en: Swap Left Win with Left Ctrl
es: Intercambiar tecla Windows Izquierda con tecla Ctrl Izquierda

en: Swap Right Win with Right Ctrl
es: Intercambiar tecla Windows Derecha con tecla Ctrl Derecha

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
es: Tecla Alt izquierda como tecla Ctrl, Tecla Ctrl izquierda como tecla Windows, tecla Windows izquierda como tecla Alt izquierda

en: Use keyboard LED to show alternative layout
es: Usar LED del teclado para mostrar la distribución alternativa

en: Num Lock
es: Bloq Num

en: Use keyboard LED to indicate modifiers
es: Usar LED del teclado para mostrar la distribución alternativa

en: Compose
es: Componer

en: Layout of numeric keypad
es: Distribución del teclado numérico

en: Legacy
es: Arcaico

en: Unicode arrows and math operators
es: Adiciones Unicode (flechas y operadores matemáticos)

en: Unicode arrows and math operators on default level
es: Adiciones Unicode (flechas y operadores matemáticos; operadores matemáticos en el nivel predeterminado)

en: Legacy Wang 724
es: Wang 724 arcaico

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators
es: Teclado numérico Wang 724 con adiciones Unicode (flechas y operadores matemáticos)

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators on default level
es: Teclado numérico Wang 724 con adiciones Unicode (flechas y operadores matemáticos; operadores matemáticos en el nivel predeterminado)

en: Phone and ATM style
es: Estilo teléfono y cajero automático

en: Numeric keypad Delete behavior
es: Comportamiento de la tecla Supr del teclado numérico

en: Legacy key with dot
es: Tecla arcaica con punto

note: Actually, with KP_SEPARATOR, as the old keypad(comma)
en: Legacy key with comma
es: Tecla arcaica con coma

en: Four-level key with dot
es: Tecla de cuarto nivel con punto

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
es: Tecla de cuarto nivel con punto, restricción latin-9

en: Four-level key with comma
es: Tecla de cuarto nivel con coma

en: Four-level key with momayyez
es: Tecla de cuarto nivel con momayyez

note: This assumes the KP_ abstract symbols are actually useful for some apps The description needs to be rewritten
en: Four-level key with abstract separators
es: Tecla de cuarto nivel con separadores abstractos

en: Semicolon on third level
es: Punto y coma en tercer nivel

en: Caps Lock behavior
es: Comportamiento de Bloq Mayús

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
es: Bloq Mayús usa la capitalización interna; Mayús «pausa» el Bloq Mayús

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
es: Bloq Mayús usa la capitalización interna; Mayús no afecta a Bloq Mayús

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
es: Bloq Mayús actúa como Mayús con bloqueo; Mayús «pausa» Bloq Mayús

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
es: Bloq Mayús actúa como Mayús con bloqueo; Mayús no afecta a Bloq Mayús

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
es: Bloq Mayús cambia la capitalización normal de los caracteres alfabéticos

en: Caps Lock toggles Shift Lock (affects all keys)
es: Bloq Mayús cambia Mayús de forma que todas las teclas están afectadas

en: Swap Esc and Caps Lock
es: Intercambiar ESC y Bloq Mayús

en: Make Caps Lock an additional Esc
es: Hacer de Bloq Mayús un Esc adicional

en: Make Caps Lock an additional Esc, but Shift + Caps Lock is the regular Caps Lock
es: Hacer de Bloq Mayús una tecla Escape adicional pero al mantener Shift, la tecla Caps_Lock funciona normalmente

en: Make Caps Lock an additional Backspace
es: Hacer de Bloq Mayús un Retroceso adicional

en: Make Caps Lock an additional Super
es: Hacer de Bloq Mayús un Super adicional

en: Make Caps Lock an additional Hyper
es: Hacer de Bloq Mayús un Hyper adicional

en: Make Caps Lock an additional Menu key
es: Hacer de Bloq Mayús una tecla Menu adicional

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
es: Hacer de Bloq Mayús un Bloq Num adicional

en: Make Caps Lock an additional Ctrl
es: Hacer de Bloq Mayús un Ctrl adicional

en: Caps Lock is disabled
es: Bloq Mayús está desactivado

en: Alt and Win behavior
es: Comportamiento de la tecla Alt/Windows

en: Add the standard behavior to Menu key
es: Añadir el comportamiento estándar a la tecla Menú

en: Menu is mapped to Win
es: Meta está mapeada a las teclas Windows

en: Alt and Meta are on Alt
es: Alt y Meta están en las teclas Alt

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
es: Alt está mapeada en las teclas Windows (y las teclas Alt usuales)

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl
es: Control está mapeada en las teclas Windows (y las teclas Ctrl usuales)

en: Ctrl is mapped to Right Win and the usual Ctrl
es: Control está mapeada en la tecla Windows derecha (y las teclas Ctrl usuales)

en: Ctrl is mapped to Alt, Alt to Win
es: Control está mapeada en las teclas Alt, Alt está mapeado en las teclas Windows

en: Meta is mapped to Win
es: Meta está mapeada a las teclas Windows

en: Meta is mapped to Left Win
es: Meta está mapeada a la tecla Windows izquierdo

en: Hyper is mapped to Win
es: Hyper está mapeada a las teclas Windows

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
es: Alt está mapeada a la tecla Windows derecho y Super a la tecla Menú

en: Left Alt is swapped with Left Win
es: Alt izquierdo está cambiado con la tecla Windows izquierda

en: Alt is swapped with Win
es: Alt está cambiado con la tecla Windows

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
es: Tecla Windows está mapeada en la tecla Imprimir Pantalla y  las teclas Windows usuales

en: Position of Compose key
es: Posición de la tecla Componer

en: 3rd level of Left Win
es: 3er nivel de tecla windows izquierda

en: 3rd level of Right Win
es: 3er nivel de tecla windows derecha

en: 3rd level of Menu
es: 3er nivel de tecla Menu

en: 3rd level of Left Ctrl
es: 3er nivel de Ctrl izquierdo

en: 3rd level of Right Ctrl
es: 3er nivel de Control derecho

en: 3rd level of Caps Lock
es: 3er nivel de tecla Bloq Mayús

en: 3rd level of the "&lt; &gt;" key
es: 3er nivel de <>

en: Pause
es: Pausa

en: Insert
es: Insertar

en: PrtSc
es: Imprimir Pantalla

en: Compatibility options
es: Opciones de compatibilidad

en: Default numeric keypad keys
es: Teclas del teclado numérico predeterminado

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
es: Las teclas del teclado numérico siempre introducen dígitos (como en Mac OS)

en: Num Lock on: digits; Shift for arrows. Num Lock off: arrows (as in Windows)
es: Bloq Num encendido: dígitos, Mayús cambia a teclas con flecha, Block Num apagado: siempre teclas con flecha (como en MS Windows)

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
es: Mayús no cancela Bloq Num, en su lugar elije el 3er nivel

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
es: Teclas especiales (Ctrl+Alt+«tecla») manipuladas en un servidor

en: Apple Aluminium emulates Pause, PrtSc, Scroll Lock
es: Teclado de aluminio de Apple: emula teclas PC (Imprimir pantalla, Bloq Despl, Pausa, Bloq Num)

en: Japanese Apple keyboards emulate OADG109A backslash
es: el teclado Apple japones emula la barra invertida OADG109A

en: Japanese Apple keyboards emulate PC106 backslash
es: el teclado Apple japones emula la barra invertida PC106

en: Shift cancels Caps Lock
es: Mayús cancela Bloq Mayús

en: Enable extra typographic characters
es: Activar caracteres tipográficos adicionales

en: Enable APL overlay characters
es: Activar caracteres tipográficos adicionales

en: Both Shifts together enable Caps Lock
es: Ambas teclas Mayús juntas conmutan Bloq Mayús

en: Both Shifts together enable Caps Lock; one Shift key disables it
es: Ambas teclas Mayús juntas conmutan Bloq Mayús, una tecla Mayús lo desactiva

en: Both Shifts together enable Shift Lock
es: Ambas teclas Mayús juntas conmutan Bloq Mayús

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
es: Shift + Bloq Num habilita las teclas de flechas

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
es: Permitir tomar interrupciones con el teclado (Peligro: riesgos de seguridad)

en: Allow grab and window tree logging
es: Permitir tomar y loguearse al servidor windows

en: Currency signs
es: signos monetarios

en: Euro on E
es: Euro en la E

en: Euro on 2
es: Euro en el 2

en: Euro on 4
es: Euro en el 4

en: Euro on 5
es: Euro en el 5

en: Rupee on 4
es: Rupia en el 4

en: Key to choose 5th level
es: Tecla para seleccionar el 5o nivel

en: Caps Lock chooses 5th level
es: Tecla Bloq Mayús para seleccionar el 5o nivel

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level
es: Tecla "<>"para seleccionar el 5o nivel

en: Right Alt chooses 5th level
es: La tecla Alt derecho elige el quinto nivel

en: Menu chooses 5th level
es: La tecla Menu elige el quinto nivel

en: Right Ctrl chooses 5th level
es: La tecla Ctrl derecho elige el quinto nivel

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
es: Las teclas "<>" eligen el 5º nivel y actúa como bloqueo de una sola vez al pulsarse junto con otro selector de 5º nivel

en: Right Alt chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
es: Alt derecho elige el 5º nivel, y actúa como bloqueo de una sola vez al pulsarse junto con otro selector de 5º nivel

en: Left Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
es: Tecla Win izquierda elige el 5º nivel, y actúa como bloqueo de una sola vez al pulsarse junto con otro selector de 5º nivel

en: Right Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
es: Tecla Win derecha elige el 5º nivel, y actúa como bloqueo de una sola vez al pulsarse junto con otro selector de 5º nivel

en: Non-breaking space input
es: Ingreso de carácter de espacio no separable

en: Usual space at any level
es: Espacio usual en cualquier nivel

en: Non-breaking space at the 2nd level
es: Carácter de espacio no separable en el segundo nivel

en: Non-breaking space at the 3rd level
es: Carácter de espacio no separable en el tercer nivel

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
es: Carácter de espacio no separable en el tercer nivel, carácter de espacio estrecho no separable en el cuarto nivel

en: Non-breaking space at the 4th level
es: Carácter de espacio no separable en el cuarto nivel

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
es: Carácter de espacio no separable en el cuarto nivel, carácter de espacio estrecho no separable en el sexto nivel

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
es: Carácter de espacio no separable en el cuarto nivel, carácter de espacio estrecho no separable en el sexto nivel (a través de Ctrl+Mayús)

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level
es: Carácer de espacio irrompible de anchura cero («ZWNJ») en el segundo nivel

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level
es: Carácer de espacio irrompible de anchura cero («ZWNJ») en el segundo nivel, carácter de anchura cero («ZWJ») en el tercer nivel

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level, non-breaking space at the 4th level
es: Carácer de espacio irrompible de anchura cero («ZWNJ») en el segundo nivel, carácter de espacio de anchura cero («ZWJ») en el tercer nivel, caracter de espacio no separable en el cuarto nivel

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level
es: Carácer de espacio irrompible de anchura cero («ZWNJ») en el segundo nivel, carácter de espacio no separable en el tercer nivel

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
es: Carácer de espacio irrompible de anchura cero («ZWNJ») en el segundo nivel, carácter de espacio no separable en el tercer nivel, espacio de anchura cero («ZWJ») en el cuarto nivel

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
es: Carácer de espacio irrompible de anchura cero («ZWNJ») en el segundo nivel, carácter de espacio no separable en el tercer nivel, espacio estrecho no separable en el cuarto nivel

en: Zero-width non-joiner at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
es: Carácer de espacio irrompible de anchura cero («ZWNJ») en el tercer nivel, carácter de anchura cero («ZWJ») en el cuarto nivel

en: Japanese keyboard options
es: Opciones de teclado japonés

en: Kana Lock key is locking
es: La tecla Bloq Kana está bloqueando

en: NICOLA-F style Backspace
es: Retroceso estilo NICOLA-F

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
es: Hacer de Zenkaku Hankaku un Esc adicional

en: Korean Hangul/Hanja keys
es: Hangul koreano/ teclas Hanja

en: Make right Alt a Hangul key
es: Hacer del Alt derecho una tecla hangul

en: Make right Ctrl a Hangul key
es: Hacer del Ctrl derecho una tecla hangul

en: Make right Alt a Hanja key
es: Hacer del Alt derecho una tecla hanja

en: Make right Ctrl a Hanja key
es: Hacer del Ctrl derecho una tecla hanja

en: Esperanto letters with superscripts
es: Letras esperanto con superindices

en: At the corresponding key in a QWERTY layout
es: A la tecla correspondiente en un teclado QWERTY

en: At the corresponding key in a Dvorak layout
es: A la tecla correspondiente en un teclado Dvorak

en: At the corresponding key in a Colemak layout
es: A la tecla correspondiente en un teclado Colemak

en: Old Solaris keycodes compatibility
es: Compatibilidad con teclas de viejos Solaris

en: Sun key compatibility
es: Compatibilidad con tecla Sun

en: Key sequence to kill the X server
es: Secuencia de teclas para matar el servidor X

en: Ctrl+Alt+Backspace
es: Control + Alt + Retroceso

en: APL symbols (Dyalog APL)
es: Símbolos de teclado APL (Dyalog-APL)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
es: Símbolos APL (SAX, APL agudo para Unix)

en: APL symbols (unified)
es: Símbolos APL (unificados)

en: APL symbols (IBM APL2)
es: Símbolos de teclado APL(IBM APL2)

en: APL symbols (Manugistics APL*PLUS II)
es: Símbolos de teclado APL (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL symbols (APLX unified)
es: Símbolos de teclado APL (APLX unificado)

en: Secwepemctsin
es: Shuswap

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
es: Multilingüe (Canada, Sun tipo 6/7)

en: German (with Hungarian letters, no dead keys)
es: Alemán (con letras húngaras y sin teclas muertas)

en: Polish (Germany, no dead keys)
es: Rumano (Alemán, teclas muertas eliminadas)

en: German (Sun Type 6/7)
es: Alemán (Sun tipo 6/7)

en: German (Aus der Neo-Welt)
es: Alemán (Aus der Neo-Welt)

en: German (KOY)
es: Alemán (KOY)

en: German (Bone)
es: Alemán (Bone)

en: German (Bone, eszett in the home row)
es: Alemán (Bone, eszett en linea de inicio)

en: German (Neo, QWERTZ)
es: Alemán (Neo,QWERTZ)

en: German (Neo, QWERTY)
es: Alemán (Neo,QWERTY)

en: Russian (Germany, recommended)
es: Ruso (Alemán, recomendado)

en: Russian (Germany, transliteration)
es: Ruso (Alemania, transliterado)

en: German (Ladin)
es: Alemán (Ladino)

en: Coptic
es: Copto

en: Old Hungarian
es: Antigüo Húngaro

en: Old Hungarian (for ligatures)
es: Húngaro Antiguo (para ligaduras)

en: Avestan
es: Avéstico

en: Lithuanian (Dvorak)
es: Lituano (Dvorak)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
es: Lituano (Sun tipo 6/7)

en: Latvian (Dvorak)
es: Letón (Dvorak)

en: Latvian (Dvorak, with Y)
es: Letón (Dvorak, con Y)

en: Latvian (Dvorak, with minus)
es: Letón (Dvorak., variante menos)

en: Latvian (programmer Dvorak)
es: Letón (programador, Dvorak)

en: Latvian (programmer Dvorak, with Y)
es: Letón (programador, Dvorak con Y)

en: Latvian (programmer Dvorak, with minus)
es: Letón (programador, Dvorak., variante menos)

en: Latvian (Colemak)
es: Letón (Colemak)

en: Latvian (Colemak, with apostrophe)
es: Letón (Colemak., variante con apóstrofo)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
es: Letón (Sun tipo 6/7)

en: Latvian (apostrophe, dead quotes)
es: Letón (variante con apóstrofo, sin comillas)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining)
es: Inglés (EE. UU., internacional combinando Unicode por AltGr)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining, alt.)
es: Inglés (EE. UU., internacional alternativo combinando Unicode por AltGr)

en: Coeur d'Alene Salish
es: Cœur d’Alene Salish

en: Czech Slovak and German (US)
es: Checo Eslovaco y Alemán (EE.UU)

en: Czech, Slovak, Polish, Spanish, Finnish, Swedish and German (US)
es: Checo, Eslovaco, Polaco, Español, Finlandés, Sueco  y Alemán (EE.UU)

en: English (Drix)
es: Inglés (Drix)

en: German, Swedish and Finnish (US)
es: Alemán, Sueco y Finlandés (EEUU)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
es: Inglés (EEUU. IBM árabe 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
es: Inglés (EE. UU, Sun tipo 6/7)

en: English (Carpalx)
es: Inglés (Carpalx)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
es: Inglés (Carpalx, internacional con teclas muertas)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
es: Inglés (Carpalx, internacional con teclas muertas por AltGr)

en: English (Carpalx, full optimization)
es: Inglés (Carpalx, optimizaciòn completa)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
es: Inglés (Carpalx, optimizaciòn completa, internacional con teclas muertas)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
es: Inglés (Carpalx, optimizaciòn completa, internacional con teclas muertas por AltGr)

en: English (3l)
es: Inglés (3l)

en: English (3l, Chromebook)
es: Inglés (3l, Chromebook)

en: English (3l, emacs)
es: Inglés (3l, emacs)

en: English (Workman-P)
es: Inglés (Workman-P)

en: Sicilian (US keyboard)
es: Siciliano (Teclado EE UU)

en: English (Western European AltGr dead keys)
es: Inglés (Occidental con teclas muertas por AltGr)

en: Polish (intl., with dead keys)
es: Polaco (internacional con teclas muertas)

en: Polish (Colemak)
es: Polaco (Colemak)

en: Polish (Colemak-DH)
es: Polaco (Colemak-DH)

en: Polish (Colemak-DH ISO)
es: Polaco (Colemak-DH ISO)

en: Polish (Sun Type 6/7)
es: Polaco (Sun tipo 6/7)

en: Polish (Glagolica)
es: Polaco (glagolítico)

en: Polish (lefty)
es: Polaco (izquierdo)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
es: Tártaro de Crimea (Dobruca Q)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
es: Rumanía (tipo de pulsación ergonómica)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
es: Rumano (Sun tipo 6/7)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
es: Serbio (combinar tildes en lugar de teclas muertas)

en: Church Slavonic
es: Eslavo eclesiástico

en: Russian (with Ukrainian-Belorussian layout)
es: Ruso (con distribución ucraniana y bielorrusa)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
es: Ruso (Rulemak, Colemak fonético)

en: Russian (phonetic Macintosh)
es: Ruso (Macintosh fonético)

en: Russian (Sun Type 6/7)
es: Ruso (Sun tipo 6/7)

en: Russian (with US punctuation)
es: Ruso (con puntuacion americana)

en: Russian (GOST 6431-75)
es: Ruso ((GOST 6431-75)

en: Russian (GOST 14289-88)
es: Ruso (GOST 14289-88)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
es: Ruso (Políglota y Reaccionario)

en: Russian (Programmer)
es: Ruso (programador)

en: Armenian (OLPC, phonetic)
es: Armenio (OLPC fonético)

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
es: Hebreo (bíblico, fonética SIL)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
es: Árabe (Sun tipo 6/7)

en: Arabic (Arabic numerals, extensions in the 4th level)
es: Árabe (numerales árabigos, extensiones en el 4to nivel)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals, extensions in the 4th level)
es: Árabe(numerales arábigos orientales, extensiones en el 4to nivel)

en: Ugaritic instead of Arabic
es: Ugarítico en lugar de Arábico

en: Arabic (ErgoArabic)
es: Árabe (Ergoárabe)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
es: Belga (Sun tipo 6/7)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
es: Portugués (Brasil, Sun tipo 6/7)

en: Czech (Sun Type 6/7)
es: Checo (Sun tipo 6/7)

en: Czech (programming)
es: Checo (Programador)

en: Czech (typographic)
es: Checo (tipográfico)

en: Czech (coder)
es: Checo (codificador)

en: Czech (programming, typographic)
es: Checo (programador, tipográfico)

en: Czech (US, Colemak, UCW support)
es: Checo (Colemak EE. UU  con soporte UCW)

en: Danish (Sun Type 6/7)
es: Danés (Sun tipo 6/7)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
es: Holandés (Sun tipo 6/7)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
es: Estonio (Sun tipo 6/7)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
es: Finlandés (Sun tipo 6/7)

en: Finnish (DAS)
es: Finlandés (DAS)

en: Finnish (Dvorak)
es: Finlandés (Dvorak)

en: French (Sun Type 6/7)
es: Francés (Sun tipo 6/7)

en: French (US with dead keys, alt.)
es: Francés (EE UU, con teclas muertas, alternativo)

en: French (US, AZERTY)
es: Francés (EE.UU., AZERTY)

en: Greek (Sun Type 6/7)
es: Griego (Sun tipo 6/7)

en: Greek (Colemak)
es: Griego (Colemak)

en: Italian (Sun Type 6/7)
es: Italiano (Sun tipo 6/7)

en: Italian (Ladin)
es: Ladino italiano

en: Italian (Dvorak)
es: Italiano (Dvorak)

en: Japanese (Sun Type 6)
es: Japonés (Sun tipo 6)

en: Japanese (Sun Type 7, PC-compatible)
es: Japonés (Sun tipo 7 - compatible con PC)

en: Japanese (Sun Type 7, Sun-compatible)
es: Japonés (Sun tipo 7 - compatible con Sun)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
es: Noruego (Sun tipo 6/7)

en: Urdu (Pakistan, Navees)
es: Urdu (Pakistán, Navees)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
es: Portugués (Sun tipo 6/7)

en: Portuguese (Colemak)
es: Portugués (Colemak)

en: Slovak (ACC layout, only accented letters)
es: Eslovaco (Distribución ACC, sólo teclas con tilde)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
es: Eslovaco (Sun tipo 6/7)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
es: Español (Sun tipo 6/7)

en: Swedish (Dvorak A5)
es: Sueco (Dvorak A5)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
es: Sueco (Sun tipo 6/7)

en: Elfdalian (Swedish, with combining ogonek)
es: Elfdaliano (Sueco, con ogònec combinado)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
es: Alemán (Suiza, Sun tipo 6/7)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
es: Francés (Suiza, Sun tipo 6/7)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
es: Turco (Sun tipo 6/7)

en: Turkish (Turkey, Latin Q, Swap i and ı)
es: Turco (Turquía, latino Q, intercambia la i y la j)

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
es: Ucraniano (Sun tipo 6/7)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
es: Inglés (UK, Sun tipo 6/7)

en: Korean (Sun Type 6/7)
es: Coreano (Sun tipo 6/7)

en: Vietnamese (AÐERTY)
es: Vietnamita (AÐERTY)

en: Vietnamese (QĐERTY)
es: Vietnamita (QĐERTY)

en: EurKEY (US)
es: EurKEY (EEUU)

en: International Phonetic Alphabet
es: Alfabeto fonético internacional

en: International Phonetic Alphabet (QWERTY)
es: Alfabeto fonético internacional (QWERTY)

en: Modi (KaGaPa phonetic)
es: Modi (fonético KaGaPa)

en: Sanskrit symbols
es: Símbolos sánscritos

en: Number key 4 when pressed in isolation
es: La tecla número 4 cuando es presionada sola

en: Number key 9 when pressed in isolation
es: La tecla número 9 cuando es presionada sola

en: Make Caps Lock an additional Esc, and Shift + Caps Lock is the Compose
es: Hacer de Bloq Mayús una tecla Escape adicional y  Shift + Bloq Mayús es Compose

en: Parentheses position
es: Posición de los parentesis

en: Swap with square brackets
es: Cambiar por parentesis cuadrados
