xkeyboard-config 2.40.99 - en to fi translation catalogue (930 entries)

en: Generic 86-key PC
fi: Yleinen 86-näppäiminen PC

en: Generic 101-key PC
fi: Yleinen 101-näppäiminen PC

en: Generic 102-key PC
fi: Yleinen 102-näppäiminen PC

en: Generic 104-key PC
fi: Yleinen 104-näppäiminen PC

en: Generic 104-key PC with L-shaped Enter key
fi: Yleinen 104-näppäiminen PC L-muotoisella Enter-näppäimellä

en: Generic 105-key PC
fi: Yleinen 105-näppäiminen PC

en: A4Tech Wireless Desktop RFKB-23
fi: A4Tech RFKB-23 -työpöytänäppäimistö (langaton)

en: Acer laptop
fi: Acer-kannettava

en: Asus laptop
fi: Asus-kannettava

en: Azona RF2300 Wireless Internet
fi: Azona RF2300 -langaton internet

en: BTC 9116U Mini Wireless Internet and Gaming
fi: BTC 9116U Internet and Gaming -pienoisnäppäimistö (langaton)

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alt.)
fi: Cherry Blue Line CyBo@rd (vaihtoehtoinen)

en: Compaq Armada laptop
fi: Compaq Armada -kannettava

en: Compaq Internet (7 keys)
fi: Compaq Internet (7-näppäiminen)

en: Compaq Internet (13 keys)
fi: Compaq Internet (13-näppäiminen)

en: Compaq Internet (18 keys)
fi: Compaq Internet (18-näppäiminen)

en: Compaq Presario laptop
fi: Compaq Presario -kannettava

en: Dell 101-key PC
fi: Dell 101-näppäiminen PC

en: Dell Latitude laptop
fi: Dell Latitude -kannettava

en: Dell Inspiron 6000/8000 laptop
fi: Dell Inspiron 6000/8000 -kannettava

en: Dell Precision M laptop
fi: Dell Precision M -kannettava

en: Dell Precision M65 laptop
fi: Dell Precision M65 -kannettava

en: eMachines m6800 laptop
fi: eMachines m6800 -kannettava

en: Fujitsu-Siemens Amilo laptop
fi: Fujitsu-Siemens Amilo -kannettava

en: Genius Comfy KB-12e
fi: Genius Comfy KB-21e

en: Genius Comfy KB-21e-Scroll
fi: Genius Comfy KB-21e-rulla

en: Happy Hacking for Mac
fi: Happy Hacking Macille

en: Hewlett-Packard Mini 110 laptop
fi: Hewlett-Packard Mini 110 -kannettava

en: Logitech Cordless Desktop (alt.)
fi: Logitech Cordless Desktop (vaihtoehtoinen)

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
fi: Logitech G15 -lisänäppäimet G15daemon-ohjelmasta

en: MacBook/MacBook Pro (intl.)
fi: MacBook/MacBook Pro (kansainvälinen)

en: Macintosh Old
fi: Macintosh vanha

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
fi: Microsoft Internet Pro (ruotsalainen)

en: Microsoft Office Keyboard
fi: Microsoft Office -näppäimistö

en: PinePhone Keyboard
fi: PinePhone-näppäimistö

en: Sun Type 6 (Japanese)
fi: Sun Type 6 (japanilainen)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
fi: Sun Type 6 USB (japanilainen)

en: Sun Type 6 USB (Unix)
fi: Sun Type 6 USB (UNIX)

en: Sun Type 6/7 USB (European)
fi: Sun Type 6/7 USB (eurooppalainen)

en: Sun Type 7 USB (European)
fi: Sun Type 7 USB (eurooppalainen)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
fi: Sun Type 7 USB (japanilainen)/japanilainen 106-näppäiminen

en: Sun Type 7 USB (Unix)
fi: Sun Type 7 USB (UNIX)

en: Symplon PaceBook tablet
fi: Symplon PaceBook -tabletti

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
fi: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU-tila)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
fi: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP-tila)

en: Albanian
fi: Albanialainen

en: Albanian (Plisi)
fi: Albanialainen (Plisi)

en: Albanian (Veqilharxhi)
fi: Albanialainen (Veqilharxhi)

en: Amharic
fi: Amhari

en: Armenian
fi: Armenialainen

en: Armenian (phonetic)
fi: Armenialainen (foneettinen)

en: Armenian (alt. phonetic)
fi: Armenialainen (vaihtoehtoinen foneettinen)

en: Armenian (eastern)
fi: Armenialainen (itäinen)

en: Armenian (alt. eastern)
fi: Armenialainen (vaihtoehtoinen itäinen)

en: Armenian (western)
fi: Armenialainen (läntinen)

en: Arabic
fi: Arabialainen

en: Arabic (Eastern Arabic numerals)
fi: Arabialainen (itäarabialaiset numerot)

en: Arabic (AZERTY)
fi: Arabialainen (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY, Eastern Arabic numerals)
fi: Arabialainen (AZERTY, itäarabialaiset numerot)

en: Arabic (Buckwalter)
fi: Arabialainen (Buckwalter)

en: Arabic (Macintosh)
fi: Arabialainen (Macintosh)

en: Arabic (Macintosh, phonetic)
fi: Arabialainen (Macintosh, foneettinen)

en: Arabic (OLPC)
fi: Arabialainen (OLPC)

en: Arabic (Egypt)
fi: Arabialainen (Egypti)

en: Arabic (Iraq)
fi: Arabialainen (Irak)

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
fi: Kurdi (Irak, latinalainen Q)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
fi: Kurdi (Irak, latinalainen Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, F)
fi: Kurdi (Irak, F)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
fi: Kurdi (Irak, arabialais-latinalainen)

en: Arabic (Morocco)
fi: Arabia (Marokko)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
fi: Berberi (Marokko, tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
fi: Berberi (Marokko, vaihtoehtoinen tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
fi: Berberi (Marokko, foneettinen tifinagh, vaihtoehtoinen)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
fi: Berberi (Marokko, laajennettu tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
fi: Berberi (Marokko, foneettinen tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
fi: Berberi (Marokko, laajennettu foneettinen tifinagh)

en: French (Morocco)
fi: Ranskalainen (Marokko)

en: Arabic (Syria)
fi: Arabia (Syyria)

en: Syriac
fi: Syyrialainen

en: Syriac (phonetic)
fi: Syyrialainen (foneettinen)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
fi: Kurdi (Syyria, latinalainen Q)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
fi: Kurdi (Syyria, latinalainen Alt-Q)

en: Kurdish (Syria, F)
fi: Kurdi (Syyria, F)

en: Azerbaijani
fi: Azerbaidžanilainen

en: Azerbaijani (Cyrillic)
fi: Azerbaidžanilainen (kyrillinen)

en: French (Mali, alt.)
fi: Ranskalainen (Mali, vaihtoehtoinen)

en: English (Mali, US, Macintosh)
fi: Ranskalainen (Mali, US, Macintosh)

en: English (Mali, US, intl.)
fi: Ranskalainen (Mali, US, kansainvälinen)

en: Bangla
fi: Bengali

en: Bangla (Probhat)
fi: Bengali (Probhat)

en: Belarusian
fi: Valkovenäläinen

en: Belarusian (legacy)
fi: Valkovenäläinen (vanha)

en: Belarusian (Latin)
fi: Valkovenäläinen (latinalainen)

en: Belarusian (intl.)
fi: Valkovenäläinen (kansainvälinen)

en: Belarusian (phonetic)
fi: Valkovenäläinen (foneettinen)

en: Russian (Belarus)
fi: Venäläinen (Valko-Venäjä)

en: Belgian
fi: Belgialainen

en: Belgian (alt.)
fi: Belgialainen (vaihtoehtoinen)

en: Belgian (Latin-9 only, alt.)
fi: Belgialainen (vaihtoehtoinen, vain Latin-9)

en: Belgian (ISO, alt.)
fi: Belgialainen (ISO, vaihtoehtoinen)

en: Belgian (no dead keys)
fi: Belgialainen (ei kuolleita näppäimiä)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
fi: Belgialainen (Wang 724 AZERTY)

en: Berber (Algeria, Latin)
fi: Berberi (Algeria, latinalainen)

en: Berber (Algeria, Tifinagh)
fi: Berberi (Algeria, tifinagh)

en: Kabyle (AZERTY, with dead keys)
fi: Kabylilainen (AZERTY, kuollein näppäimin)

en: Kabyle (QWERTY, UK, with dead keys)
fi: Kabylilainen (QWERTY, UK, kuollein näppäimin)

en: Kabyle (QWERTY, US, with dead keys)
fi: Kabylilainen (QWERTY, US, kuollein näppäimin)

en: Arabic (Algeria)
fi: Arabia (Algeria)

en: Bosnian
fi: Bosnialainen

en: Bosnian (with guillemets)
fi: Bosnialainen (kulmalainausmerkein)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
fi: Bosnialainen (bosnian digrafein)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
fi: Bosnialainen (US, bosnian digrafein)

en: Bosnian (US)
fi: Bosnialainen (US)

en: Braille (left-handed)
fi: Braille (vasenkätinen)

en: Braille (left-handed inverted thumb)
fi: Braille (vasenkätinen, käänteinen peukalo)

en: Braille (right-handed)
fi: Braille (oikeakätinen)

en: Braille (right-handed inverted thumb)
fi: Braille (oikeakätinen, käänteinen peukalo)

en: Bulgarian
fi: Bulgarialainen

en: Bulgarian (traditional phonetic)
fi: Bulgarialainen (perinteinen foneettinen)

en: Bulgarian (new phonetic)
fi: Bulgarialainen (uusi foneettinen)

en: Bulgarian (enhanced)
fi: Bulgarialainen (tehostettu)

en: Burmese
fi: Burmalainen

en: Burmese (Zawgyi)
fi: Burmalainen (Zawgyi)

en: Chinese
fi: Kiinalainen

en: Hanyu Pinyin Letters (with AltGr dead keys)
fi: Hanyu Pinyin -kirjaimet (AltGr- kuollein näppäimin)

en: Mongolian (Bichig)
fi: Mongolialainen (Bichig)

en: Mongolian (Todo)
fi: Mongolialainen (Todo)

en: Mongolian (Xibe)
fi: Mongolialainen (Xibe)

en: Mongolian (Manchu)
fi: Mongolialainen (Manchu)

en: Mongolian (Galik)
fi: Mongolialainen (Galik)

en: Mongolian (Todo Galik)
fi: Mongolialainen (Todo Galik)

en: Mongolian (Manchu Galik)
fi: Mongolialainen (Manchu Galik)

en: Tibetan
fi: Tiibet

en: Tibetan (with ASCII numerals)
fi: Tiibet (ASCII-numeroilla)

en: Uyghur
fi: Uiguuri

en: Croatian
fi: Kroatialainen

en: Croatian (with guillemets)
fi: Kroatialainen (kulmalainausmerkein)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
fi: Kroatialainen (kroatian digrafein)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
fi: Kroatialainen (US, kroatian digrafein)

en: Croatian (US)
fi: Kroatialainen (US)

en: Czech
fi: Tšekkiläinen

en: Czech (extra backslash)
fi: Tšekkiläinen (lisätakakeno)

en: Czech (QWERTY)
fi: Tšekkiläinen (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, extra backslash)
fi: Tšekkiläinen (QWERTY, lisätakakeno)

en: Czech (QWERTZ, Windows)
fi: Tšekkiläinen (QWERTZ, Windows)

en: Czech (QWERTY, Windows)
fi: Tšekkiläinen (QWERTY, Windows)

en: Czech (QWERTY, Macintosh)
fi: Tšekkiläinen (QWERTY, Macintosh)

en: Czech (UCW, only accented letters)
fi: Tšekkiläinen (UCW, vain aksentoidut kirjaimet)

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
fi: Tšekkiläinen (US, Dvorak, UCW-tuki)

en: Russian (Czechia, phonetic)
fi: Venäläinen (Tšekki, foneettinen)

en: Danish
fi: Tanskalainen

en: Danish (no dead keys)
fi: Tanskalainen (ei kuolleita näppäimiä)

en: Danish (Windows)
fi: Tanskalainen (Windows)

en: Danish (Macintosh)
fi: Tanskalainen (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
fi: Tanskalainen (Macintosh, ei kuolleita näppäimiä)

en: Danish (Dvorak)
fi: Tanskalainen (Dvorak)

en: Pashto
fi: Paštu

en: Uzbek (Afghanistan)
fi: Uzbekki (Afganistan)

en: Dari (Afghanistan, OLPC)
fi: Dari (Afganistan, OLPC)

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
fi: Paštu (Afganistan, OLPC)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
fi: Uzbekki (Afganistan, OLPC)

en: Dutch
fi: Hollantilainen

en: Dutch (US)
fi: Hollantilainen (US)

en: Dutch (Macintosh)
fi: Hollantilainen (Macintosh)

en: Dutch (standard)
fi: Hollantilainen (standardi)

en: English (Australia)
fi: Englantilainen (Australia)

en: English (Cameroon)
fi: Englantilainen (Kamerun)

en: French (Cameroon)
fi: Ranskalainen (Kamerun)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY, intl.)
fi: Kamerunilainen monikielinen (QWERTY, kansainvälinen)

en: Cameroon (AZERTY, intl.)
fi: Kamerunilainen (AZERTY, kansainvälinen)

en: Cameroon (Dvorak, intl.)
fi: Kamerunilainen (Dvorak, kansainvälinen)

en: English (Ghana)
fi: Englantilainen (Ghana)

en: English (Ghana, multilingual)
fi: Englantilainen (Ghana, monikielinen)

en: English (Ghana, GILLBT)
fi: Englantilainen (Ghana, GILLBT)

en: English (New Zealand)
fi: Englantilainen (Uusi-Seelanti)

en: English (Nigeria)
fi: Englantilainen (Nigeria)

en: Yoruba
fi: Joruba

en: English (South Africa)
fi: Englantilainen (Etelä-Afrikka)

en: English (UK)
fi: Englantilainen (UK)

en: English (UK, extended, Windows)
fi: Englantilainen (UK, laajennettu, Windows)

en: English (UK, intl., with dead keys)
fi: Englantilainen (UK, kansainvälinen kuollein näppäimin)

en: English (UK, Dvorak)
fi: Englantilainen (UK, Dvorak)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
fi: Englantilainen (UK, Dvorak, UK välimerkein)

en: English (UK, Macintosh)
fi: Englantilainen (UK, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh, intl.)
fi: Englantilainen (UK, Macintosh, kansainvälinen)

en: English (UK, Colemak)
fi: Englantilainen (UK, Colemak)

en: English (UK, Colemak-DH)
fi: Englantilainen (UK, Colemak-DH)

en: Scottish Gaelic
fi: Skotlannin gaeli

en: Polish (British keyboard)
fi: Puolalainen (brittiläinen näppäimistö)

en: English (US)
fi: Englantilainen (US)

en: English (US, euro on 5)
fi: Englantilainen (US, euro 5:ssa)

en: English (US, intl., with dead keys)
fi: Englantilainen (US, kansainvälinen kuollein näppäimin)

en: English (US, alt. intl.)
fi: Englantilainen (US, vaihtoehtoinen kansainvälinen)

en: English (intl., with AltGr dead keys)
fi: Englantilainen (kansainvälinen kuollein näppäimin AltGr:stä)

en: English (Macintosh)
fi: Englantilainen (Macintosh)

en: English (Colemak)
fi: Englantilainen (Colemak)

en: English (Colemak-DH)
fi: Englantilainen (Colemak-DH)

en: English (Colemak-DH Wide)
fi: Englantilainen (Colemak-DH leveä)

en: English (Colemak-DH Ortholinear)
fi: Englantilainen (Colemak-DH ortolineaarinen)

en: English (Colemak-DH ISO)
fi: Englantilainen (Colemak-DH ISO)

en: English (Colemak-DH Wide ISO)
fi: Englantilainen (Colemak-DH leveä ISO)

en: English (Dvorak)
fi: Englantilainen (Dvorak)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
fi: Englantilainen (Dvorak, kansainvälinen kuollein näppäimin)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
fi: Englantilainen (Dvorak, vaihtoehtoinen kansainvälinen)

en: English (Dvorak, left-handed)
fi: Englantilainen (Dvorak, vasenkätinen)

en: English (Dvorak, right-handed)
fi: Englantilainen (Dvorak, oikeakätinen)

en: English (classic Dvorak)
fi: Englantilainen (perinteinen Dvorak)

en: English (programmer Dvorak)
fi: Englantilainen (ohjelmoijan Dvorak)

en: English (Dvorak, Macintosh)
fi: Englantilainen (Dvorak, Macintosh)

en: English (Norman)
fi: Englantilainen (normanni)

en: English (US, Symbolic)
fi: Englantilainen (US, symbolinen)

en: English (Workman)
fi: Englantilainen (Workman)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
fi: Englantilainen (Workman, kansainvälinen kuollein näppäimin)

en: English (the divide/multiply toggle the layout)
fi: Englantilainen (jako/kertonäppäin vaihtaa asettelua)

en: Hawaiian
fi: Havaijilainen

en: Russian (US, phonetic)
fi: Venäläinen (US, foneettinen)

en: Serbo-Croatian (US)
fi: Serbokroaatti (US)

en: Esperanto (legacy)
fi: Esperanto (vanha)

en: Estonian
fi: Virolainen

en: Estonian (no dead keys)
fi: Virolainen (ei kuolleita näppäimiä)

en: Estonian (Dvorak)
fi: Virolainen (Dvorak)

en: Estonian (US)
fi: Virolainen (US)

en: Faroese
fi: Färsaarelainen

en: Faroese (no dead keys)
fi: Färsaarelainen (ei kuolleita näppäimiä)

en: Filipino
fi: Filippiiniläinen

en: Filipino (QWERTY, Baybayin)
fi: Filippiiniläinen (QWERTY, Baybayin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
fi: Filippiiniläinen (Capewell-Dvorak, latinalainen)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Baybayin)
fi: Filippiiniläinen (Capewell-Dvorak, Baybayin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
fi: Filippiiniläinen (Capewell-QWERF 2006, latinalainen)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)
fi: Filippiiniläinen (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)

en: Filipino (Colemak, Latin)
fi: Filippiiniläinen (Colemak, latinalainen)

en: Filipino (Colemak, Baybayin)
fi: Filippiiniläinen (Colemak, Baybayin)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
fi: Filippiiniläinen (Dvorak, latinalainen)

en: Filipino (Dvorak, Baybayin)
fi: Filippiiniläinen (Dvorak, Baybayin)

en: Finnish
fi: Suomalainen

en: Finnish (Windows)
fi: Suomalainen (Windows)

en: Finnish (classic)
fi: Suomalainen (perinteinen)

en: Finnish (classic, no dead keys)
fi: Suomalainen (perinteinen, ei kuolleita näppäimiä)

en: Finnish (Macintosh)
fi: Suomalainen (Macintosh)

en: Northern Saami (Finland)
fi: Pohjoissaame (Suomi)

en: French
fi: Ranskalainen

en: French (no dead keys)
fi: Ranskalainen (ei kuolleita näppäimiä)

en: French (alt.)
fi: Ranskalainen (vaihtoehtoinen)

en: French (alt., no dead keys)
fi: Ranskalainen (vaihtoehtoinen, ei kuolleita näppäimiä)

en: French (alt., Latin-9 only)
fi: Ranskalainen (vaihtoehtoinen, vain Latin-9)

en: French (legacy, alt.)
fi: Ranskalainen (vanhentunut, vaihtoehtoinen)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
fi: Ranskalainen (vanhentunut, vaihtoehtoinen, ei kuolleita näppäimiä)

en: French (AZERTY)
fi: Ranskalainen (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
fi: Ranskalainen (AZERTY, AFNOR)

en: French (BEPO)
fi: Ranskalainen (BEPO)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
fi: Ranskalainen (BEPO, vain Latin-9)

en: French (BEPO, AFNOR)
fi: Ranskalainen (BEPO, AFNOR)

en: French (Dvorak)
fi: Ranskalainen (Dvorak)

en: French (Macintosh)
fi: Ranskalainen (Macintosh)

en: French (US)
fi: Ranskalainen (US)

en: Breton (France)
fi: Bretoni (Ranska)

en: Occitan
fi: Oksitaani

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
fi: Georgialainen (Ranska, AZERTY Tskapo)

en: French (Canada)
fi: Ranskalainen (Kanada)

en: French (Canada, Dvorak)
fi: Ranskalainen (Kanada, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
fi: Ranskalainen (Kanada, vanha)

en: Canadian (CSA)
fi: Kanadalainen (CSA)

en: English (Canada)
fi: Englantilainen (Kanada)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
fi: Ranskalainen (Kongon demokraattinen tasavalta)

en: French (Togo)
fi: Ranskalainen (Togo)

en: Georgian
fi: Georgia

en: Georgian (ergonomic)
fi: Georgialainen (ergonominen)

en: Georgian (MESS)
fi: Georgialainen (MESS)

en: Ossetian (Georgia)
fi: Ossetialainen (Georgia)

en: Russian (Georgia)
fi: Venäläinen (Georgia)

en: German
fi: Saksalainen

en: German (dead acute)
fi: Saksalainen (kuollut akuutti)

en: German (dead grave acute)
fi: Saksalainen (kuolleet graavis ja akuutti)

en: German (dead tilde)
fi: Saksalainen (kuollut tilde)

en: German (no dead keys)
fi: Saksalainen (ei kuolleita näppäimiä)

en: German (E1)
fi: Saksalainen (E1)

en: German (E2)
fi: Saksalainen (E2)

en: German (T3)
fi: Saksalainen (T3)

en: German (US)
fi: Saksalainen (US)

en: German (Dvorak)
fi: Saksalainen (Dvorak)

en: German (Macintosh)
fi: Saksalainen (Macintosh)

en: German (Macintosh, no dead keys)
fi: Saksalainen (Macintosh, ei kuolleita näppäimiä)

en: German (Neo 2)
fi: Saksalainen (Neo 2)

en: German (QWERTY)
fi: Saksalainen (QWERTY)

en: Lower Sorbian
fi: Alasorbi

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
fi: Alasorbi (QWERTZ)

en: Romanian (Germany)
fi: Romanialainen (Saksa)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
fi: Romanialainen (Saksa, ei kuolleita näppäimiä)

en: Russian (Germany, phonetic)
fi: Venäläinen (Saksa, foneettinen)

en: Turkish (Germany)
fi: Turkkilainen (Saksa)

en: German (Austria)
fi: Saksalainen (Itävalta)

en: German (Austria, no dead keys)
fi: Saksalainen (Itävalta, ei kuolleita näppäimiä)

en: German (Austria, Macintosh)
fi: Saksalainen (Itävalta, Macintosh)

en: German (Switzerland)
fi: Saksalainen (Sveitsi)

en: German (Switzerland, no dead keys)
fi: Saksalainen (Sveitsi, ei kkuolleita näppäimiä)

en: German (Switzerland, Macintosh)
fi: Saksalainen (Sveitsi, Macintosh)

en: German (Switzerland, legacy)
fi: Saksalainen (Sveitsi, vanha)

en: French (Switzerland)
fi: Ranskalainen (Sveitsi)

en: French (Switzerland, no dead keys)
fi: Ranskalainen (Sveitsi, ei kuolleita näppäimiä)

en: French (Switzerland, Macintosh)
fi: Ranskalainen (Sveitsi, Macintosh)

en: Greek
fi: Kreikkalainen

en: Greek (simple)
fi: Kreikkalainen (yksinkertainen)

en: Greek (no dead keys)
fi: Kreikkalainen (ei kuolleita näppäimiä)

en: Greek (polytonic)
fi: Kreikkalainen (polytoninen)

en: Hebrew
fi: Heprea

en: Hebrew (SI-1452-2)
fi: Heprealainen (SI-1452-2)

en: Hebrew (lyx)
fi: Heprea (LyX)

en: Hebrew (phonetic)
fi: Heprea (foneettinen)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
fi: Heprea (Raamatun, Tiro)

en: Hungarian
fi: Unkarilainen

en: Hungarian (standard)
fi: Unkarilainen (standardi)

en: Hungarian (no dead keys)
fi: Unkarilainen (ei kuolleita näppäimiä)

en: Hungarian (QWERTY)
fi: Unkarilainen (QWERTY)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, dead keys)
fi: Unkarilainen (QWERTZ, 101-näppäiminen, pilkku, kuolleet näppäimet)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, no dead keys)
fi: Unkarilainen (QWERTZ, 101-näppäiminen, pilkku, ei kuolleita näppäimiä)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, dead keys)
fi: Unkarilainen (QWERTZ, 101-näppäiminen, piste, kuolleet näppäimet)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, no dead keys)
fi: Unkarilainen (QWERTZ, 101-näppäiminen, piste, ei kuolleita näppäimiä)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, dead keys)
fi: Unkarilainen (QWERTY, 101-näppäiminen, pilkku, kuolleet näppäimet)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, no dead keys)
fi: Unkarilainen (QWERTY, 101-näppäiminen, pilkku, ei kuolleita näppäimiä)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, dead keys)
fi: Unkarilainen (QWERTY, 101-näppäiminen, piste, kuolleet näppäimet)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, no dead keys)
fi: Unkarilainen (QWERTY, 101-näppäiminen, piste, ei kuolleita näppäimiä)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, dead keys)
fi: Unkarilainen (QWERTZ, 102-näppäiminen, pilkku, kuolleet näppäimet)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, no dead keys)
fi: Unkarilainen (QWERTZ, 102-näppäiminen, pilkku, ei kuolleita näppäimiä)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, dead keys)
fi: Unkarilainen (QWERTZ, 102-näppäiminen, piste, kuolleet näppäimet)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, no dead keys)
fi: Unkarilainen (QWERTZ, 102-näppäiminen, piste, ei kuolleita näppäimiä)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, dead keys)
fi: Unkarilainen (QWERTY, 102-näppäiminen, pilkku, kuolleet näppäimet)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, no dead keys)
fi: Unkarilainen (QWERTY, 102-näppäiminen, pilkku, ei kuolleita näppäimiä)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, dead keys)
fi: Unkarilainen (QWERTY, 102-näppäiminen, piste, kuolleet näppäimet)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, no dead keys)
fi: Unkarilainen (QWERTY, 102-näppäiminen, piste, ei kuolleita näppäimiä)

en: Icelandic
fi: Islantilainen

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
fi: Islantilainen (Macintosh, vanha)

en: Icelandic (Macintosh)
fi: Islantilainen (Macintosh)

en: Icelandic (Dvorak)
fi: Islantilainen (Dvorak)

en: Indian
fi: Intialainen

en: Assamese (KaGaPa, phonetic)
fi: Assamilainen (KaGaPa, foneettinen)

en: Bangla (India)
fi: Bengali (Intia)

en: Bangla (India, Probhat)
fi: Bengali (Intia, Probhat)

en: Bangla (India, Baishakhi)
fi: Bengali (Intia, Baishakhi)

en: Bangla (India, Bornona)
fi: Bengali (Intia, Bornona)

en: Bangla (India, KaGaPa, phonetic)
fi: Bangla (Intia, KaGaPa, foneettinen)

en: Bangla (India, Gitanjali)
fi: Bengali (Intia, Gitanjali)

en: Bangla (India, Baishakhi InScript)
fi: Bangla (Intia, Baihakhi Inscript)

en: English (India, with rupee)
fi: Englantilainen (Intia, rupian merkki)

en: Gujarati
fi: Gudžarati

en: Gujarati (KaGaPa, phonetic)
fi: Gudžarati (KaGaPa, foneettinen)

en: Hindi (KaGaPa, phonetic)
fi: Hindi (KaGaPa, foneettinen)

en: Kannada (KaGaPa, phonetic)
fi: Kannada (KaGaPa, foneettinen)

en: Malayalam
fi: Malajalam

en: Malayalam (Lalitha)
fi: Malajalam (Lalitha)

en: Malayalam (enhanced InScript, with rupee)
fi: Malajalam (laajennettu Inscript, rupian merkillä)

en: Malayalam (Poorna, extended InScript)
fi: Malajalam (Poorna, laajennettu Inscript)

en: Marathi (KaGaPa, phonetic)
fi: Marathi (KaGaPa, foneettinen)

en: Marathi (enhanced InScript)
fi: Marathi (laajennettu Inscript)

en: Oriya
fi: Orija

en: Oriya (Bolnagri)
fi: Orija (Bolnagri)

en: Oriya (Wx)
fi: Orija (Wx)

en: Punjabi (Gurmukhi)
fi: Pandžabi (gurmukhi)

en: Punjabi (Gurmukhi Jhelum)
fi: Pandžabi (Gurmukhi Jhelum)

en: Sanskrit (KaGaPa, phonetic)
fi: Sanskriitti (KaGaPa, foneettinen)

en: Tamil (TamilNet '99)
fi: Tamili (TamilNet ’99)

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
fi: Tamili (TamilNet ’99 tamilin numeroin)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
fi: Tamili (TamilNet ’99, TAB-koodaus)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
fi: Tamili (TamilNet ’99, TSCII-koodaus)

en: Tamil (InScript, with Arabic numerals)
fi: Tamili (InScript, arabialaisin numeroin)

en: Tamil (InScript, with Tamil numerals)
fi: Tamili (InScript, tamilin numeroin)

en: Telugu (KaGaPa, phonetic)
fi: Telugu (KaGaPa, foneettinen)

en: Urdu (phonetic)
fi: Urdu (foneettinen)

en: Urdu (alt. phonetic)
fi: Urdu (vaihtoehtoinen foneettinen)

en: Indic IPA
fi: Intialainen IPA

en: Indonesian (Latin)
fi: Indonesialainen (latinalainen)

en: Indonesian (Arab Melayu, phonetic)
fi: Indonesialainen (Arab Melayu, foneettinen)

en: Indonesian (Arab Melayu, extended phonetic)
fi: Indonesialainen (Arab Melayu, laajennettu foneettinen)

en: Indonesian (Arab Pegon, phonetic)
fi: Indonesialainen (Arab Pegon, foneettinen)

en: Javanese
fi: Javalainen

en: Irish
fi: Irlantilainen

en: Irish (UnicodeExpert)
fi: Irlantilainen (UnicodeExpert)

en: Italian
fi: Italialainen

en: Italian (no dead keys)
fi: Italialainen (ei kuolleita näppäimiä)

en: Italian (Windows)
fi: Italialainen (Windows)

en: Italian (Macintosh)
fi: Italialainen (Macintosh)

en: Italian (US)
fi: Italialainen (US)

en: Italian (IBM 142)
fi: Italialainen (IBM 142)

en: Friulian (Italy)
fi: Friulilainen (Italia)

en: Sicilian
fi: Sisilialainen

en: Georgian (Italy)
fi: Georgialainen (Italia)

en: Japanese
fi: Japanilainen

en: Japanese (Kana)
fi: Japanilainen (kana)

en: Japanese (Kana 86)
fi: Japanilainen (kana 86)

en: Japanese (OADG 109A)
fi: Japanilainen (OADG 109A)

en: Japanese (Macintosh)
fi: Japanilainen (Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
fi: Japanilainen (Dvorak)

en: Kazakh
fi: Kazakstanilainen

en: Kazakh (with Russian)
fi: Kazakstanilainen (myös venäjä)

en: Kazakh (extended)
fi: Kazakstanilainen (laajennettu)

en: Kazakh (Latin)
fi: Kazakstanilainen (latinalainen)

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
fi: Venäläinen (Kazakstan, myös kazakki)

en: Khmer (Cambodia)
fi: Khmer (Kambodža)

en: Korean
fi: Korealainen

en: Korean (101/104-key compatible)
fi: Korealainen (101/104-näppäinyhteensopiva)

en: Kyrgyz
fi: Kirgisialainen

en: Kyrgyz (phonetic)
fi: Kirgisialainen (foneettinen)

en: Latvian
fi: Latvialainen

en: Latvian (apostrophe)
fi: Latvialainen (heittomerkki)

en: Latvian (tilde)
fi: Latvialainen (tilde)

en: Latvian (F)
fi: Latvialainen (F)

en: Latvian (Modern Latin)
fi: Latvialainen (nykyaikainen latinalainen)

en: Latvian (Modern Cyrillic)
fi: Latvialainen (nykyaikainen kyrillinen)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
fi: Latvialainen (ergonominen, ŪGJRMV)

en: Latvian (adapted)
fi: Latvialainen (mukautettu)

en: Lithuanian
fi: Liettualainen

en: Lithuanian (standard)
fi: Liettualainen (standardi)

en: Lithuanian (US)
fi: Liettualainen (US)

en: Lithuanian (IBM)
fi: Liettualainen (IBM)

en: Lithuanian (LEKP)
fi: Liettualainen (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
fi: Liettualainen (LEKPa)

en: Lithuanian (Ratise)
fi: Liettualainen (Ratise)

en: Samogitian
fi: Žemaitilainen

en: Macedonian
fi: Makedonialainen

en: Macedonian (no dead keys)
fi: Makedonialainen (ei kuolleita näppäimiä)

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
fi: Malaijilainen (Jawi, arabialainen näppäimistö)

en: Malay (Jawi, phonetic)
fi: Malaijilainen (Jawi, foneettinen)

en: Maltese
fi: Maltalainen

en: Maltese (US)
fi: Maltalainen (US)

en: Maltese (US, with AltGr overrides)
fi: Maltalainen (US, AltGr-ohituksin)

en: Maltese (UK, with AltGr overrides)
fi: Maltalainen (UK, AltGr-ohituksin)

en: Moldavian
fi: Moldovalainen

en: Mongolian
fi: Mongolialainen

en: Montenegrin
fi: Montenegrolainen

en: Montenegrin (Cyrillic)
fi: Montenegrolainen (kyrillinen)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
fi: Montenegrolainen (kyrillinen, Z ja Ž vaihdettu keskenään)

en: Montenegrin (Cyrillic, with guillemets)
fi: Montenegrolainen (kyrillinen kulmalainausmerkein)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
fi: Montenegrolainen (latinalainen, Unicode)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
fi: Montenegrolainen (latinalainen, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
fi: Montenegrolainen (latinalainen, Unicode, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, with guillemets)
fi: Montenegrolainen (latinalainen kulmalainausmerkein)

en: Nepali
fi: Nepalilainen

en: N'Ko (AZERTY)
fi: N’ko (AZERTY)

en: Norwegian
fi: Norjalainen

en: Norwegian (no dead keys)
fi: Norjalainen (ei kuolleita näppäimiä)

en: Norwegian (Windows)
fi: Norjalainen (Windows)

en: Norwegian (Macintosh)
fi: Norjalainen (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
fi: Norjalainen (Macintosh, ei kuolleita näppäimiä)

en: Norwegian (Colemak)
fi: Norjalainen (Colemak)

en: Norwegian (Colemak-DH)
fi: Norjalainen (Colemak-DH)

en: Norwegian (Colemak-DH Wide)
fi: Norjalainen (Colemak-DH leveä)

en: Norwegian (Dvorak)
fi: Norjalainen (Dvorak)

en: Northern Saami (Norway)
fi: Pohjoissaame (Norja)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
fi: Pohjoissaame (Norja, ei kuolleita näppäimiä)

en: Persian
fi: Persialainen

en: Persian (with Persian keypad)
fi: Persialainen (persialaisella näppäimistöllä)

en: Persian (Windows)
fi: Persialainen (Windows)

en: Azerbaijani (Iran)
fi: Azerbaidžanilainen (Iran)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
fi: Kurdi (Iran, Latin-Q)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
fi: Kurdi (Iran, latinalainen Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, F)
fi: Kurdi (Iran, F)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
fi: Kurdi (Iran, arabialais-latinalainen)

en: Polish
fi: Puolalainen

en: Polish (legacy)
fi: Puolalainen (vanha)

en: Polish (QWERTZ)
fi: Puolalainen (QWERTZ)

en: Polish (Dvorak)
fi: Puolalainen (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
fi: Puolalainen (Dvorak, puolalaiset lainausmerkit lainausmerkkinäppäimestä)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
fi: Puolalainen (Dvorak, puolalaiset lainausmerkit 1-näppäimessä)

en: Polish (programmer Dvorak)
fi: Puolalainen (ohjelmoijan Dvorak)

en: Kashubian
fi: Kašubi

en: Silesian
fi: Sleesialainen

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
fi: Venäläinen (Puola, foneettinen Dvorak)

en: Portuguese
fi: Portugalilainen

en: Portuguese (no dead keys)
fi: Portugalilainen (ei kuolleita näppäimiä)

en: Portuguese (Macintosh)
fi: Portugalilainen (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
fi: Portugalilainen (Macintosh, ei kuolleita näppäimiä)

en: Portuguese (Nativo)
fi: Portugalilainen (Nativo)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
fi: Portugalilainen (Nativo US-näppäimistöille)

en: Esperanto (Portugal, Nativo)
fi: Esperanto (Portugali, Nativo)

en: Portuguese (Brazil)
fi: Portugalilainen (Brasilia)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
fi: Portugalilainen (Brasilia, ei kuolleita näppäimiä)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
fi: Portugalilainen (Brasilia, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
fi: Portugalilainen (Brasilia, Nativo)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
fi: Portugalilainen (Brasilia, Nativo US-näppäimistöille)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
fi: Portugalilainen (Brasilia, IBM/Lenovo ThinkPad)

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
fi: Esperanto (Brasilia, Nativo)

en: Russian (Brazil, phonetic)
fi: Venäläinen (Brasilia, foneettinen)

en: Romanian
fi: Romanialainen

en: Romanian (standard)
fi: Romanialainen (vakio)

en: Romanian (Windows)
fi: Romanialainen (Windows)

en: Russian
fi: Venäläinen

en: Russian (phonetic)
fi: Venäläinen (foneettinen)

en: Russian (phonetic, Windows)
fi: Venäläinen (foneettinen Windows)

en: Russian (phonetic, YAZHERTY)
fi: Venäläinen (foneettinen, YAZHERTY)

en: Russian (phonetic, AZERTY)
fi: Venäläinen (foneettinen, AZERTY)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
fi: Venäläinen (foneettinen, Dvorak)

en: Russian (typewriter)
fi: Venäläinen (kirjoituskone)

en: Russian (engineering, RU)
fi: Venäläinen (suunnittelu, RU)

en: Russian (engineering, EN)
fi: Venäläinen (suunnittelu, EN)

en: Russian (legacy)
fi: Venäläinen (vanha)

en: Russian (typewriter, legacy)
fi: Venäläinen (kirjoituskone, vanha)

en: Russian (DOS)
fi: Venäläinen (DOS)

en: Russian (Macintosh)
fi: Venäläinen (Macintosh)

en: Abkhazian (Russia)
fi: Abhasialainen (Venäjä)

en: Bashkirian
fi: Baškiiri

en: Chuvash
fi: Tšuvassi

en: Chuvash (Latin)
fi: Tšuvassi (latinalainen)

en: Kalmyk
fi: Kalmukki

en: Ossetian (legacy)
fi: Osseetti (vanha)

en: Ossetian (Windows)
fi: Osseetti (Windows)

en: Serbian (Russia)
fi: Serbialainen (Venäjä)

en: Tatar
fi: Tataari

en: Udmurt
fi: Udmurtti

en: Yakut
fi: Jakuutti

en: Serbian
fi: Serbialainen

en: Serbian (Cyrillic, with guillemets)
fi: Serbialainen (kyrillinen kulmalainausmerkein)

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
fi: Serbialainen (kyrillinen, Z ja Ž vaihdettu keskenään)

en: Serbian (Latin)
fi: Serbialainen (latinalainen)

en: Serbian (Latin, with guillemets)
fi: Serbialainen (latinalainen kulmalainausmerkein)

en: Serbian (Latin, Unicode)
fi: Serbialainen (latinalainen, Unicode)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
fi: Serbialainen (latinalainen, QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
fi: Serbialainen (latinalainen, Unicode, QWERTY)

en: Pannonian Rusyn
fi: Pannonian ruteeni

en: Sinhala (phonetic)
fi: Sinhala (foneettinen)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99)
fi: Tamili (Sri Lanka, TamilNet ’99)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
fi: Tamili (Sri Lanka, TamilNet ’99, TAB-koodaus)

en: Slovak
fi: Slovakialainen

en: Slovak (extra backslash)
fi: Slovakialainen (lisätakakeno)

en: Slovak (QWERTY)
fi: Slovakialainen (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extra backslash)
fi: Slovakialainen (QWERTY, lisätakakeno)

en: Slovenian
fi: Slovenialainen

en: Slovenian (with guillemets)
fi: Slovenialainen (kulmalainausmerkein)

en: Slovenian (US)
fi: Slovenialainen (US)

en: Spanish
fi: Espanjalainen

en: Spanish (no dead keys)
fi: Espanjalainen (ei kuolleita näppäimiä)

en: Spanish (dead tilde)
fi: Espanjalainen (kuollut tilde)

en: Spanish (Windows)
fi: Espanjalainen (Windows)

en: Spanish (Dvorak)
fi: Espanjalainen (Dvorak)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and L)
fi: Asturialainen (Espanja, alapisteisisillä H:lla ja L:llä)

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
fi: Katalonialainen (Espanja, keskipisteellisellä L:llä)

en: Spanish (Latin American)
fi: Espanjalainen (Latinalainen Amerikka)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
fi: Espanjalainen (Latinalainen Amerikka, ei kuolleita näppäimiä)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
fi: Espanjalainen (Latinalainen Amerikka, kuollut tilde)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
fi: Espanjalainen (Latinalainen Amerikka, Dvorak)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
fi: Espanjalainen (Latinalainen Amerikka, Colemak)

en: Swahili (Kenya)
fi: Suahili (Kenia)

en: Kikuyu
fi: Kikuju

en: Swahili (Tanzania)
fi: Suahili (Tansania)

en: Swedish
fi: Ruotsalainen

en: Swedish (no dead keys)
fi: Ruotsalainen (ei kuolleita näppäimiä)

en: Swedish (Dvorak)
fi: Ruotsalainen (Dvorak)

en: Swedish (Dvorak, intl.)
fi: Ruotsalainen (Dvorak, kansainvälinen)

en: Swedish (Svdvorak)
fi: Ruotsalainen (Svdvorak)

en: Swedish (Macintosh)
fi: Ruotsalainen (Macintosh)

en: Swedish (US)
fi: Ruotsalainen (US)

en: Swedish Sign Language
fi: Ruotsalainen viittomakieli

en: Northern Saami (Sweden)
fi: Pohjoissaame (Ruotsi)

en: Russian (Sweden, phonetic)
fi: Venäläinen (Ruotsi, foneettinen)

en: Taiwanese
fi: Taiwanilainen

en: Taiwanese (indigenous)
fi: Taiwanilainen (kotoperäinen)

en: Saisiyat (Taiwan)
fi: Saisiat (Taiwan)

en: Tajik
fi: Tadžikistanilainen

en: Tajik (legacy)
fi: Tadžikistanilainen (vanha)

en: Thai
fi: Thaimaalainen

en: Thai (TIS-820.2538)
fi: Thaimaalainen (TIS-820.2538)

en: Thai (Pattachote)
fi: Thaimaalainen (Pattachote)

en: Turkmen
fi: Turkmenistalainen

en: Turkmen (Alt-Q)
fi: Turkmenistanilainen (Alt-Q)

en: Turkish
fi: Turkkilainen

en: Turkish (F)
fi: Turkkilainen (F)

en: Turkish (E)
fi: Turkkilainen (E)

en: Turkish (Alt-Q)
fi: Turkkilainen (Alt-Q)

en: Turkish (intl., with dead keys)
fi: Turkkilainen (kansainvälinen kuollein näppäimin)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
fi: Kurdi (Turkki, latinalainen Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
fi: Kurdi (Turkki, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
fi: Kurdi (Turkki, latinalainen Alt-Q)

en: Ukrainian
fi: Ukrainalainen

en: Ukrainian (phonetic)
fi: Ukrainalainen (foneettinen)

en: Ukrainian (typewriter)
fi: Ukrainalainen (kirjoituskoneasettelu)

en: Ukrainian (Windows)
fi: Ukrainalainen (Windows)

en: Ukrainian (macOS)
fi: Ukrainalainen (macOS)

en: Ukrainian (legacy)
fi: Ukrainalainen (vanha)

en: Ukrainian (homophonic)
fi: Ukrainalainen (homofoninen)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
fi: Krimintataari (turkkilainen Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
fi: Krimintataari (turkkilainen F)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
fi: Krimintataari (turkkilainen Alt-Q)

en: Arabic (Pakistan)
fi: Arabia (Pakistan)

en: Uzbek
fi: Uzbekistanilainen

en: Uzbek (Latin)
fi: Uzbekistanilainen (latinalainen)

en: Vietnamese
fi: Vietnamilainen

en: Vietnamese (US)
fi: Vietnamilainen (US)

en: Vietnamese (France)
fi: Vietnamilainen (Ranska)

en: custom
fi: mukautettu

en: A user-defined custom Layout
fi: Käyttäjän mukauttama asettelu

en: Switching to another layout
fi: Vaihto toiseen asetteluun

en: Right Alt (while pressed)
fi: Oikea Alt (painettaessa)

en: Left Alt (while pressed)
fi: Vasen Alt-näppäin (painettaessa)

en: Left Win (while pressed)
fi: Vasen Win (painettaessa)

en: Right Win (while pressed)
fi: Oikea Win (painettaessa)

en: Any Win (while pressed)
fi: Kumpi tahansa Win (painettaessa)

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
fi: Valikko (painettaessa), Vaihto+Valikko antaa valikon

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
fi: Vaihtolukko (painettaessa), Alt+vaihtolukko alkuperäiseen vaihtolukkokäyttöön

en: Right Ctrl (while pressed)
fi: Oikea Ctrl (painettaessa)

en: Right Alt
fi: Oikea Alt

en: Left Alt
fi: Vasen Alt

en: Caps Lock
fi: Vaihtolukko

en: Shift+Caps Lock
fi: Vaihto+vaihtolukko

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to second layout
fi: Vaihtolukko ensimmäiseen, vaihto+vaihtolukko toiseen asetteluun

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to second layout
fi: Vasen Win ensimmäiseen, oikea Win/valikkonäppäin toiseen asetteluun

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to second layout
fi: Vasen Ctrl ensimmäiseen, oikea Ctrl toiseen asetteluun

en: Alt+Caps Lock
fi: Alt+vaihtolukko

en: Both Shifts together
fi: Kumpikin vaihtonäppäin yhdessä

en: Both Alts together
fi: Kumpikin Alt yhdessä

en: Both Alts together; AltGr alone chooses third level
fi: Kumpikin Alt yhdessä, AltGr yksin valitsee kolmannen tason

en: Both Ctrls together
fi: Kumpikin Ctrl yhdessä

en: Ctrl+Shift
fi: Ctrl+vaihtonäppäin

en: Left Ctrl+Left Shift
fi: Vasen Ctrl+vasen vaihtonäppäin

en: Right Ctrl+Right Shift
fi: Oikea Ctrl+oikea vaihtonäppäin

en: Alt+Shift
fi: Alt+vaihtonäppäin

en: Left Alt+Left Shift
fi: Vasen Alt+vasen vaihtonäppäin

en: Right Alt+Right Shift
fi: Oikea Ctrl+oikea vaihtonäppäin

en: Menu
fi: Valikko

en: Left Win
fi: Vasen Win

en: Alt+Space
fi: Alt+välilyönti

en: Win+Space
fi: Win+välilyönti

en: Ctrl+Space
fi: Ctrl+välilyönti

en: Right Win
fi: Oikea Win

en: Left Shift
fi: Vasen vaihtonäppäin

en: Right Shift
fi: Oikea vaihtonäppäin

en: Left Ctrl
fi: Vasen Ctrl

en: Right Ctrl
fi: Oikea Ctrl

en: Scroll Lock
fi: Vierityslukko

en: Ctrl+Left Win to first layout; Ctrl+Menu to second layout
fi: Vasen Ctrl+vasen Win ensimmäiseen, Ctrl+valikkonäppäin toiseen asetteluun

en: Left Ctrl+Left Win
fi: Vasen Ctrl+vasen Win

en: Key to choose the 2nd level
fi: Toisen tason valintanäppäin

en: The "&lt; &gt;" key
fi: ”&lt; &gt;" -näppäin

en: Key to choose the 3rd level
fi: Kolmannen tason valintanäppäin

en: Any Win
fi: Kumpi tahansa Win

en: Any Alt
fi: Kumpi tahansa Alt

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
fi: Oikea Alt; vaihto+oikea Alt Compose-näppäimenä

en: Right Alt never chooses 3rd level
fi: Oikea Alt ei koskaan valitse kolmatta tasoa

en: Enter on keypad
fi: Numeronäppäimistön Enter

en: Backslash
fi: Kenoviiva

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
fi: Vaihtolukko; toimii kertalukkona painettaessa yhtä aikaa toisen kolmannen tason valintanäppäimen kanssa

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
fi: Takakeno; toimii kertalukkona painettaessa yhtä aikaa toisen kolmannen tason valintanäppäimen kanssa

en: The "&lt; &gt;" key; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
fi: ”&lt; &gt;” -näppäin toimii kertalukkona painettuna yhtä aikaa toisen kolmannen tason valintanäppäimen kanssa

en: Ctrl position
fi: Ctrl:n sijainti

en: Caps Lock as Ctrl
fi: Vaihtolukko on Ctrl

en: Left Ctrl as Meta
fi: Vasen Ctrl on Meta

en: Swap Ctrl and Caps Lock
fi: Vaihda Ctrl ja vaihtolukko

en: Caps Lock as Ctrl, Ctrl as Hyper
fi: Vaihtolukko on Ctrl, Ctrl on Hyper

en: To the left of "A"
fi: ”A”:sta vasempaan

en: At the bottom left
fi: Alavasemmalla

en: Right Ctrl as Right Alt
fi: Oikea Ctrl kuten oikea Alt

en: Menu as Right Ctrl
fi: Valikkonäppäin on oikea Ctrl

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
fi: Vaihda vasen Alt ja vasen Ctrl keskenään

en: Swap Right Alt with Right Ctrl
fi: Vaihda oikea Alt ja oikea Ctrl keskenään

en: Swap Left Win with Left Ctrl
fi: Vaihda vasen Win ja vasen Ctrl keskenään

en: Swap Right Win with Right Ctrl
fi: Vaihda oikea Win ja oikea Ctrl keskenään

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
fi: Vasen Alt Ctrl-näppäimenä, vasen Ctrl Win-näppäimenä, vasen Win vasempana Alt-näppäimenä

en: Use keyboard LED to show alternative layout
fi: Osoita vaihtoehtoinen asettelu näppäimistövalolla

en: Num Lock
fi: Numerolukko

en: Use keyboard LED to indicate modifiers
fi: Osoita muunnosnäppäimet näppäimistövalolla

en: Layout of numeric keypad
fi: Numeronäppäinten asettelu

en: Legacy
fi: Perinteinen

en: Unicode arrows and math operators
fi: Unicode-nuolet ja -matemaattiset operaattorit

en: Unicode arrows and math operators on default level
fi: Unicode-nuolet ja -matemaattiset operaattorit oletustasolla

en: Legacy Wang 724
fi: Perinteinen Wang 724

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators
fi: Wang 724 -näppäimistö Unicode-nuolin ja -matemaattisin operaattorein

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators on default level
fi: Wang 724 -näppäimistö Unicode-nuolin ja -matemaattisin operaattorein oletustasolla

en: Hexadecimal
fi: Heksadesimaalinen

en: Phone and ATM style
fi: Puhelin- ja pankkiautomaattityylinen

en: Numeric keypad Delete behavior
fi: Numeronäppäimistön Del-näppäimen käyttäytyminen

en: Legacy key with dot
fi: Perinteinen näppäin pisteellä

note: Actually, with KP_SEPARATOR, as the old keypad(comma)
en: Legacy key with comma
fi: Perinteinen näppäin pilkulla

en: Four-level key with dot
fi: Nelitasoinen näppäin pisteellä

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
fi: Nelitasoinen näppäin pisteellä, vain Latin-9

en: Four-level key with comma
fi: Nelitasoinen näppäin pilkulla

en: Four-level key with momayyez
fi: Nelitasoinen näppäin persialaisella desimaalierottimella (momayyez)

note: This assumes the KP_ abstract symbols are actually useful for some apps The description needs to be rewritten
en: Four-level key with abstract separators
fi: Neljännen tason näppäin abstraktein erottimin

en: Semicolon on third level
fi: Puolipiste 3. tasolla

en: Caps Lock behavior
fi: Vaihtolukon käyttäytyminen

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
fi: Vaihtolukko käyttää sisäistä suuraakkostusta; vaihtonäppäin kumoaa hetkellisesti vaihtolukon

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
fi: Vaihtolukko käyttää sisäistä suuraakkostusta; vaihtonäppäin ei vaikuta vaihtolukkoon

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
fi: Vaihtolukko toimii lukitsevana vaihtonäppäimenä; vaihtonäppäin kumoaa hetkellisesti vaihtolukon

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
fi: Vaihtolukko toimii vaihtonäppäimenä lukituksella; vaihtonäppäin ei vaikuta vaihtolukkoon

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
fi: Vaihtolukko vaihtaa aakkosissa tavallisiin suuraakkosiin

en: Caps Lock toggles Shift Lock (affects all keys)
fi: Vaihtolukko vaihtaa vaihtonäppäintilaa (vaikuttaa kaikkiin näppäimiin)

en: Swap Esc and Caps Lock
fi: Vaihda Esc ja vaihtolukko

en: Make Caps Lock an additional Esc
fi: Tee vaihtolukosta ylimääräinen Esc

en: Make Caps Lock an additional Esc, but Shift + Caps Lock is the regular Caps Lock
fi: Tee vaihtolukosta ylimääräinen Esc mutta vaihto+vaihtolukko toimii tavallisena vaihtolukkona

en: Make Caps Lock an additional Backspace
fi: Tee vaihtolukosta ylimääräinen askelpalautin

en: Make Caps Lock an additional Super
fi: Tee vaihtolukosta ylimääräinen Super

en: Make Caps Lock an additional Hyper
fi: Tee vaihtolukosta ylimääräinen Hyper

en: Make Caps Lock an additional Menu key
fi: Tee vaihtolukosta ylimääräinen valikkonäppäin

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
fi: Tee vaihtolukosta ylimääräinen numerolukko

en: Make Caps Lock an additional Ctrl
fi: Tee vaihtolukosta ylimääräinen Ctrl

en: Caps Lock is disabled
fi: Vaihtolukko ei käytössä

en: Alt and Win behavior
fi: Alt- ja Win-näppäinten toiminta

en: Add the standard behavior to Menu key
fi: Lisää vakiotoiminto valikkonäppäimeen

en: Menu is mapped to Win
fi: Valikkonäppäin on kytketty Win-näppäimeen

en: Alt and Meta are on Alt
fi: Alt ja Meta ovat Alt-näppäimessä

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
fi: Alt on kytketty sekä Win- että Alt-näppäimiin

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl
fi: Ctrl on kytketty sekä Win- että Ctrl-näppäimiin

en: Ctrl is mapped to Right Win and the usual Ctrl
fi: Ctrl on kytketty Ctrl:n ohella oikeaan Win-näppäimeen

en: Ctrl is mapped to Alt, Alt to Win
fi: Ctrl on kytketty Alt- ja Alt Win-näppäimeen

en: Meta is mapped to Win
fi: Meta on kytketty Win-näppäimeen

en: Meta is mapped to Left Win
fi: Meta tulee vasemmasta Win-näppäimestä

en: Hyper is mapped to Win
fi: Hyper on kytketty Win-näppäimeen

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
fi: Alt tulee oikeasta Win-näppäimestä, Super valikkonäppäimestä

en: Left Alt is swapped with Left Win
fi: Vaihda vasen Alt ja vasen Win

en: Alt is swapped with Win
fi: Vaihda Alt- ja Win-näppäimet keskenään

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
fi: Win on kytketty sekä PrtSc- että Win-näppäimiin

en: Position of Compose key
fi: Compose-näppäimen sijainti

en: 3rd level of Left Win
fi: 3. taso vasemmassa Win-näppäimessä

en: 3rd level of Right Win
fi: 3. taso oikeassa Win-näppäimessä

en: 3rd level of Menu
fi: 3. taso valikkonäppäimessä

en: 3rd level of Left Ctrl
fi: 3. taso vasemmassa Ctrl-näppäimessä

en: 3rd level of Right Ctrl
fi: 3.taso oikeassa Ctrl-näppäimessä

en: 3rd level of Caps Lock
fi: 3. taso vaihtolukossa

en: 3rd level of the "&lt; &gt;" key
fi: ”&lt; &gt;” -näppäimen 3. tasolla

en: Pause
fi: Tauko

en: Insert
fi: Ins

en: Compatibility options
fi: Yhteensopivuusvalintoja

en: Default numeric keypad keys
fi: Oletusnumeronäppäimistö

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
fi: Numeronäppäimistö syöttää vain numeroita (kuten MacOSissa)

en: Num Lock on: digits; Shift for arrows. Num Lock off: arrows (as in Windows)
fi: Numerolukko käytössä: numerot; vaihtonäppäimellä nuolinäppäimet. Ei käytössä: nuolinäppäimet (kuten Windowsissa)

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
fi: Vaihto ei kumoa numerolukkoa vaan valitsee 3. tason

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
fi: Erikoisnäppäimet (Ctrl+Alt+&lt;näppäin&gt;) käsitellään palvelimessa

en: Apple Aluminium emulates Pause, PrtSc, Scroll Lock
fi: Apple Aluminium matkii Pause-, PrtScr- ja Scroll Lock -näppäimiä

en: Japanese Apple keyboards emulate OADG109A backslash
fi: Japanilaiset Apple-näppäimistöt emuloivat OADG109A-kenoviivaa

en: Japanese Apple keyboards emulate PC106 backslash
fi: Japanilaiset Apple-näppäimistöt emuloivat PC106-kenoviivaa

en: Shift cancels Caps Lock
fi: Vaihtonäppäin kumoaa vaihtolukon

en: Enable extra typographic characters
fi: Ota käyttöön ylimääräiset typografiset merkit

en: Enable APL overlay characters
fi: Käytä APL-lisämerkkejä

en: Both Shifts together enable Caps Lock
fi: Kumpikin vaihtonäppäin yhdessä ottaa käyttöön vaihtolukon

en: Both Shifts together enable Caps Lock; one Shift key disables it
fi: Kumpikin vaihtonäppäin yhdessä ottaa  käyttöön vaihtolukon, toinen vaihtonäppäin poistaa sen käytöstä

en: Both Shifts together enable Shift Lock
fi: Kumpikin vaihtonäppäin yhdessä ottaa käyttöön vaihtolukon

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
fi: Vaihto+numerolukko ottaa käyttöön osoitinnäppäimet

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
fi: Salli kaappausten murtaminen näppäintoiminnoin (varoitus: turvallisuusriski)

en: Allow grab and window tree logging
fi: Salli kaappaus ja ikkunapuun loki

en: Currency signs
fi: Valuuttamerkit

en: Euro on E
fi: Euro E:ssä

en: Euro on 2
fi: Euro 2:ssa

en: Euro on 4
fi: Euro 4:ssa

en: Euro on 5
fi: Euro 5:ssa

en: Rupee on 4
fi: Rupia 4:ssa

en: Key to choose the 5th level
fi: Viidennen tason valintanäppäin

en: Caps Lock chooses 5th level
fi: Vaihtolukko valitsee viidennen tason

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level
fi: ”&lt; &gt;” -näppäin valitsee 5. tason

en: Right Alt chooses 5th level
fi: Oikea Alt ei koskaan valitse 5. tasoa

en: Menu chooses 5th level
fi: Valikkonäppäin valitsee viidennen tason

en: Right Ctrl chooses 5th level
fi: Oikea Ctrl valitsee viidennen tason

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
fi: ”&lt; &gt;” -näppäin valitsee 5. tason ja toimii kertalukkona, jos painetaan yhdessä toisen 5. tason valitsinnäppäimen kanssa

en: Right Alt chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
fi: Oikea Alt vaihtaa 5. tasolle ja toimii kertalukkona painettaessa yhtä aikaa toisen 5. tason valintanäppäimen kanssa

en: Left Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
fi: Vasen Win vaihtaa 5. tasolle ja toimii kertalukkona painettaessa yhtä aikaa toisen 5. tason valintanäppäimen kanssa

en: Right Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
fi: Oikea Win vaihtaa 5. tasolle ja toimii kertalukkona painettaessa yhtä aikaa toisen 5. tason valintanäppäimen kanssa

en: Non-breaking space input
fi: Sitovan sanavälin syöttäminen

en: Usual space at any level
fi: Tavallinen sanaväli kaikilla tasoilla

en: Non-breaking space at the 2nd level
fi: Sitova sanaväli 2. tasolla

en: Non-breaking space at the 3rd level
fi: Sitova sanaväli 3. tasolla

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
fi: Sitova sanaväli 3. tasolla, sitova ohuke 4. tasolla

en: Non-breaking space at the 4th level
fi: Sitova sanaväli 4. tasolla

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
fi: Sitova sanaväli 4. tasolla, ohut sitova sanaväli 6. tasolla

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
fi: Sitova sanaväli 4. tasolla, ohut sitova sanaväli 6. tasolla (Ctrl+Vaihdolla)

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level
fi: Leveydetön ei-yhdistävä merkki 2. tasolla

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level
fi: Leveydetön ei-yhdistävä merkki 2. tasolla, leveydetön yhdistävä merkki 3. tasolla

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level, non-breaking space at the 4th level
fi: Leveydetön ei-yhdistävä merkki 2. tasolla, leveydetön yhdistävä merkki 3. tasolla, sitova sanaväli 4. tasolla

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level
fi: Leveydetön ei-yhdistävä merkki 2. tasolla, sitova sanaväli 3. tasolla

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
fi: Leveydetön ei-yhdistävä merkki 2. tasolla, sitova sanaväli 3. tasolla, leveydetön yhdistävä merkki 4. tasolla

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
fi: Leveydetön ei-yhdistävä merkki 2. tasolla, sitova sanaväli 3. tasolla, ohut sitova sanaväli 4. tasolla

en: Zero-width non-joiner at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
fi: Leveydetön ei-yhdistävä merkki 3. tasolla, leveydetön yhdistävä merkki 4. tasolla

en: Japanese keyboard options
fi: Japanilaisen näppäimistön asetukset

en: Kana Lock key is locking
fi: Kana-lukitusnäppäin lukitsee

en: NICOLA-F style Backspace
fi: NICOLA-F-tyylin askelpalautin

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
fi: Tee Zenkaku Hankakusta ylimääräinen Esc

en: Korean Hangul/Hanja keys
fi: Korealaiset hangul/hanja-näppäimet

en: Make right Alt a Hangul key
fi: Tee oikeasta Alt-näppäimestä Hangul-näppäin

en: Make right Ctrl a Hangul key
fi: Tee oikeasta Ctrl-näppäimestä Hangul-näppäin

en: Make right Alt a Hanja key
fi: Tee oikeasta Alt-näppäimestä Hanja-näppäin

en: Make right Ctrl a Hanja key
fi: Tee oikeasta Ctrl-näppäimestä Hanja-näppäin

en: Esperanto letters with superscripts
fi: Esperanton kirjaimet tarkkein

en: At the corresponding key in a QWERTY layout
fi: Vastaavaan näppäimeen QWERTY-asettelussa

en: At the corresponding key in a Dvorak layout
fi: Vastaavaan näppäimeen Dvorak-asettelussa

en: At the corresponding key in a Colemak layout
fi: Vastaavaan näppäimeen Colemak-asettelussa

en: Old Solaris keycodes compatibility
fi: Vanha Solaris-näppäinkoodiyhteensopivuus

en: Sun key compatibility
fi: Sun-näppäinyhteensopivuus

en: Key sequence to kill the X server
fi: X-palvelimen tappava näppäinyhdistelmä

en: Ctrl+Alt+Backspace
fi: Ctrl+Alt+askelpalautin

en: Miscellaneous options
fi: Sekalaisia valintoja

en: Use user-defined custom XKB types
fi: Käytä käyttäjän määrittämiä mukautettuja XKB-tyyppejä

en: Ancient
fi: Muinainen

en: Gothic
fi: Goottilainen

en: Ugaritic
fi: Ugaritilainen

en: Avestan
fi: Avesta

en: APL symbols (Dyalog APL)
fi: APL-symbolit (Dyalog APL)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
fi: APL-symbolit (SAX, Sharp APL Unixille)

en: APL symbols (unified)
fi: APL-symbolit (yhdistetty)

en: APL symbols (IBM APL2)
fi: APL-symbolit (IBM APL2)

en: APL symbols (Manugistics APL*PLUS II)
fi: APL-symbolit (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL symbols (APLX unified)
fi: APL-symbolit (yhdistetty APLX)

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
fi: Monikielinen (Kanada, Sun Type 6/7)

en: German (with Hungarian letters, no dead keys)
fi: Saksalainen (unkarin kirjaimin, ei kuolleita näppäimiä)

en: Polish (Germany, no dead keys)
fi: Puolalainen (Saksa, ei kuolleita näppäimiä)

en: German (Sun Type 6/7)
fi: Saksalainen (Sun Type 6/7)

en: German (Aus der Neo-Welt)
fi: Saksalainen (Aus der Neo-Welt)

en: German (KOY)
fi: Saksalainen (KOY)

en: German (Bone)
fi: Saksalainen (Bone)

en: German (Bone, eszett in the home row)
fi: Saksalainen (Bone, eszett kotirivillä)

en: German (Neo, QWERTZ)
fi: Saksalainen (Neo, QWERTZ)

en: German (Neo, QWERTY)
fi: Saksalainen (Neo, QWERTY)

en: Russian (Germany, recommended)
fi: Venäläinen (Saksa, suositeltu)

en: Russian (Germany, transliteration)
fi: Venäläinen (Saksa, translitteraatio)

en: Coptic
fi: Koptilainen

en: oldhun(lig)
fi: oldhun (lig)

en: Old Hungarian (for ligatures)
fi: Muinaisunkarilainen (ligatuureille)

en: Hungarian (US)
fi: Unkarilainen (US)

en: Lithuanian (Dvorak)
fi: Liettualainen (Dvorak)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
fi: Liettualainen (Sun Type 6/7)

en: Latvian (Dvorak)
fi: Latvialainen (Dvorak)

en: Latvian (Dvorak, with Y)
fi: Latvialainen (Dvorak, Y:llä)

en: Latvian (Dvorak, with minus)
fi: Latvialainen (Dvorak, miinusmerkillä)

en: Latvian (programmer Dvorak)
fi: Latvialainen (ohjelmoijan Dvorak)

en: Latvian (programmer Dvorak, with Y)
fi: Latvialainen (ohjelmoijan Dvorak, Y:llä)

en: Latvian (programmer Dvorak, with minus)
fi: Latvialainen (ohjelmoijan Dvorak, miinusmerkillä)

en: Latvian (Colemak)
fi: Latvialainen (Colemak)

en: Latvian (Colemak, with apostrophe)
fi: Latvialainen (Colemak, heittomerkillä)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
fi: Latvialainen (Sun Type 6/7)

en: Latvian (apostrophe, dead quotes)
fi: Latvialainen (heittomerkki, kuolleet lainausmerkit)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining)
fi: Englantilainen (US, kansainvälinen, AltGr-Unicode-yhdistäminen)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining, alt.)
fi: Englantilainen (US, kansainvälinen, AltGr-Unicode-merkintä, vaihtoehtoinen)

en: Coeur d'Alene Salish
fi: Couer d'Alenen sališi

en: Czech, Slovak and German (US)
fi: Tšekkiläinen, slovakialainen ja saksalainen (US)

en: Czech, Slovak, Polish, Spanish, Finnish, Swedish and German (US)
fi: Tšekkiläinen, slovakialainen, puolalainen, espanjalainen, suomalainen, ruotsalainen ja saksalainen (US)

en: English (Drix)
fi: Englantilainen (Drix)

en: German, Swedish and Finnish (US)
fi: Saksalainen, ruotsalainen ja suomalainen (US)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
fi: Englantilainen (US, IBM:n arabialainen 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
fi: Englantilainen (US, Sun Type 6/7)

en: English (Carpalx)
fi: Englantilainen (Carpalx)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
fi: Englantilainen (Carpalx, kansainvälinen, kuollein näppäimin)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
fi: Englantilainen (Carpalx, kansainvälinen kuollein näppäimin AltGr:stä)

en: English (Carpalx, full optimization)
fi: Englantilainen (Carpalx, täysi optimointi)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
fi: Englantilainen (Carpalx, täysi optimointi, kansainvälinen, kuollein näppäimin)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
fi: Englantilainen (Carpalx, täysi optimointi, kansainvälinen kuollein näppäimin AltGr:stä)

en: English (3l)
fi: Englantilainen (3l)

en: English (3l, Chromebook)
fi: Englantilainen (3l, Chromebook)

en: English (3l, emacs)
fi: Englantilainen (3l, Emacs)

en: English (Workman-P)
fi: Englantilainen (Workman-P)

en: Sicilian (US keyboard)
fi: Sisilialainen (US-näppäimistö)

en: English (Western European AltGr dead keys)
fi: Englantilainen (länsieurooppalainen, AltGr- kuolleet näppäimet)

en: Polish (intl., with dead keys)
fi: Puolalainen (kansainvälinen, kuollein näppäimin)

en: Polish (Colemak)
fi: Puolalainen (Colemak)

en: Polish (Colemak-DH)
fi: Puolalainen (Colemak-DH)

en: Polish (Colemak-DH ISO)
fi: Puolalainen (Colemak-DH ISO)

en: Polish (Sun Type 6/7)
fi: Puolalainen (Sun Type 6/7)

en: Polish (Glagolica)
fi: Puolalainen (glagolitsa)

en: Polish (lefty)
fi: Puolalainen (vasenkätinen)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
fi: Krimintataari (Dobruca Q)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
fi: Romanialainen (ergonominen TouchType)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
fi: Romanialainen (Sun Type 6/7)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
fi: Serbialainen (yhdistävät aksentit kuolleitten näppäinten sijaan)

en: Church Slavonic
fi: Kirkkoslaavi

en: Russian (plus Ukrainian and Belarusian letters)
fi: Venäläinen (sekä ukrainan ja valkovenäjän kirjaimet)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
fi: Venäläinen (Rulemak, foneettinen Colemak)

en: Russian (phonetic, Macintosh)
fi: Venäläinen (foneettinen, Macintosh)

en: Russian (Sun Type 6/7)
fi: Venäläinen (Sun Type 6/7)

en: Russian (with US punctuation)
fi: Venäläinen (yhdysvaltalaisin välimerkein)

en: Russian (GOST 6431-75)
fi: Venäläinen (GOST 6431-75)

en: Russian (GOST 14289-88)
fi: Venäläinen (GOST 14289-88)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
fi: Venäläinen (monikielinen ja vanhoillinen)

en: Russian (Programmer)
fi: Venäläinen (ohjelmointi)

en: Russian (plus typographic symbols)
fi: Venäläinen (sekä typografiset merkit)

en: Russian (plus Tatar letters)
fi: Venäläinen (sekä tataarin kirjaimet)

en: Armenian (OLPC, phonetic)
fi: Armenialainen (OLPC, foneettinen)

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
fi: Heprealainen (Raamatun heprea, SIL-foneettinen)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
fi: Arabia (Sun Type 6/7)

en: Arabic (Arabic numerals, extensions in the 4th level)
fi: Arabialainen (arabialaiset numerot, laajennukset 4. tasolla)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals, extensions in the 4th level)
fi: Arabialainen (itäarabialaiset numerot, laajennukset 4. tasolla)

en: Arabic (ErgoArabic)
fi: Arabialainen (ErgoArabic)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
fi: Belgialainen (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
fi: Portugalilainen (Brasilia, Sun Type 6/7)

en: Czech (Sun Type 6/7)
fi: Tšekkiläinen (Sun Type 6/7)

en: Czech (programming)
fi: Tšekkiläinen (ohjelmointi)

en: Czech (programming, typographic)
fi: Tšekkiläinen (ohjelmointi, typografinen)

en: Czech (coder)
fi: Tšekkiläinen (koodaaja)

en: Czech (US, Colemak, UCW support)
fi: Tšekkiläinen (US, Colemak, UCW-tuki)

en: Danish (Sun Type 6/7)
fi: Tanskalainen (Sun Type 6/7)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
fi: Hollantilainen (Sun Type 6/7)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
fi: Virolainen (Sun Type 6/7)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
fi: Suomalainen (Sun Type 6/7)

en: Finnish (DAS)
fi: Suomalainen (DAS)

en: Finnish (Dvorak)
fi: Suomalainen (Dvorak)

en: French (Sun Type 6/7)
fi: Ranskalainen (Sun Type 6/7)

en: French (US with dead keys, alt.)
fi: Ranskalainen (US kuollein näppäimin, vaihtoehtoinen)

en: French (US, AZERTY)
fi: Ranskalainen (US, AZERTY)

en: Greek (Sun Type 6/7)
fi: Kreikkalainen (Sun Type 6/7)

en: Greek (Colemak)
fi: Kreikkalainen (Colemak)

en: Italian (Sun Type 6/7)
fi: Italialainen (Sun Type 6/7)

en: Ladin (Italian keyboard)
fi: Ladino (italialainen näppäimistö)

en: Ladin (German keyboard)
fi: Ladino (saksalainen näppäimistö)

en: Italian (Dvorak)
fi: Italialainen (Dvorak)

en: Japanese (Sun Type 6)
fi: Japanilainen (Sun Type 6)

en: Japanese (Sun Type 7, PC-compatible)
fi: Japanilainen (Sun Type 7, PC-yhteensopiva)

en: Japanese (Sun Type 7, Sun-compatible)
fi: Japanilainen (Sun Type 7, Sun-yhteensopiva)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
fi: Norjalainen (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
fi: Portugalilainen (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Colemak)
fi: Portugalilainen (Colemak)

en: Slovak (ACC layout, only accented letters)
fi: Slovakialainen (ACC-asettelu, vain aksentilliset kirjaimet)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
fi: Slovakialainen (Sun Type 6/7)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
fi: Espanjalainen (Sun Type 6/7)

en: Swedish (Dvorak A5)
fi: Ruotsalainen (Dvorak AS)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
fi: Ruotsalainen (Sun Type 6/7)

en: Elfdalian (Sweden, with combining ogonek)
fi: Elfdalilainen (Ruotsi, yhdistävällä ogonekilla)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
fi: Saksalainen (Sveitsi, Sun Type 6/7)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
fi: Ranskalainen (Sveitsi, Sun Type 6/7)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
fi: Turkkilainen (Sun Type 6/7)

en: Turkish (i and ı swapped)
fi: Turkkilainen (i ja ı vaihdettu keskenään)

en: Old Turkic
fi: Muinaisturkkilainen

en: Old Turkic (F)
fi: Muinaisturkkilainen (F)

en: Ottoman (Q)
fi: Ottomaani (Q)

en: Ottoman (F)
fi: Ottomaani (F)

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
fi: Ukrainalainen (Sun Type 6/7)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
fi: Englantilainen (UK, Sun Type 6/7)

en: Korean (Sun Type 6/7)
fi: Korealainen (Sun Type 6/7)

en: Vietnamese (AÐERTY)
fi: Vietnamilainen (AÐERTY)

en: Vietnamese (QĐERTY)
fi: Vietnamilainen (QĐERTY)

note: Keyboard layouts for transcription and transliteration systems
en: ipa
fi: iipa

en: International Phonetic Alphabet
fi: Kansainvälinen foneettinen merkistö

en: International Phonetic Alphabet (QWERTY)
fi: Kansainvälinen foneettinen merkistö (QWERTY)

en: Modi (KaGaPa, phonetic)
fi: Modi (KaGaPa, foneettinen)

en: Sanskrit symbols
fi: Sanskriitin symbolit

en: Number key 4 when pressed in isolation
fi: Numeronäppäin 4 painettaessa erillään

en: Number key 9 when pressed in isolation
fi: Numeronäppäin 9 painettaessa erillään

en: Make Caps Lock an additional Esc, and Shift + Caps Lock is the Compose
fi: Tee vaihtolukosta ylimääräinen Esc, vaihto+vaihtolukko on Compose

en: Parentheses position
fi: Sulkeiden sijainti

en: Swap with square brackets
fi: Vaihda hakasulkeiden kanssa
