xkeyboard-config 2.39.99 - en to fr translation catalogue (946 entries)

en: Generic 86-key PC
fr: PC générique 86 touches

en: Generic 101-key PC
fr: PC générique 101 touches

en: Generic 102-key PC
fr: PC générique 102 touches

en: Generic 104-key PC
fr: PC générique 104 touches

en: Generic 104-key PC with L-shaped Enter key
fr: PC générique 104 touches avec touche Entrée en L

en: Generic 105-key PC
fr: PC générique 105 touches

en: Acer laptop
fr: Acer (portable)

en: Asus laptop
fr: Asus (portable)

en: Azona RF2300 Wireless Internet
fr: Azona RF2300 clavier internet sans fil

en: BTC 5113RF Multimedia
fr: BTC 5113RF multimédia

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alt.)
fr: Cherry Blue Line CyBo@rd (variante)

en: Cherry CyBo@rd USB-Hub
fr: Cherry CyBo@rd concentrateur USB

en: Chicony Internet
fr: Chicony internet

en: Chicony KU-0420
fr: Chicony KU-0108

en: Compaq Armada laptop
fr: Compaq Armada (portable)

en: Compaq Internet (7 keys)
fr: Compaq Internet (7 touches)

en: Compaq Internet (13 keys)
fr: Compaq Internet (13 touches)

en: Compaq Internet (18 keys)
fr: Compaq Internet (18 touches)

en: Compaq Presario laptop
fr: Compaq Presario (portable)

en: Dell 101-key PC
fr: Dell PC 101 touches

en: Dell Latitude laptop
fr: Dell Latitude (portable)

en: Dell Inspiron 6000/8000 laptop
fr: Dell Inspiron 6000/8000 (portable)

en: Dell Precision M laptop
fr: Dell Precision M (portable)

en: Dell Precision M65 laptop
fr: Dell Precision M65 (portable)

en: Dell USB Multimedia
fr: Dell USB Multimédia

en: eMachines m6800 laptop
fr: eMachines m6800 (portable)

en: Fujitsu-Siemens Amilo laptop
fr: Fujitsu-Siemens Amilo (portable)

en: Happy Hacking for Mac
fr: Happy Hacking pour Mac

en: Hewlett-Packard Mini 110 laptop
fr: Hewlett-Packard Mini 110 (portable)

en: Hewlett-Packard SK-2501 Multimedia
fr: Hewlett-Packard SK-2501 Multimédia

en: Logitech Cordless Desktop (alt.)
fr: Logitech Cordless Desktop (variante)

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
fr: Touches supplémentaires Logitech G15 via le démon G15

en: Logitech iTouch Internet Navigator SE USB
fr: Logitech iTouch Internet Navigator SE (USB)

en: MacBook/MacBook Pro (intl.)
fr: MacBook/MacBook Pro (Internat.)

en: Macintosh Old
fr: Macintosh (ancien)

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
fr: Microsoft Internet Pro (suédois)

en: Microsoft Natural Pro USB/Internet Pro
fr: Microsoft Natural Pro USB /Internet Pro

en: Microsoft Office Keyboard
fr: Clavier Microsoft Office

en: Ortek Multimedia/Internet MCK-800
fr: Ortek MCK-800 Multimédia/Internet

en: PinePhone Keyboard
fr: Clavier PinePhone

en: Sun Type 6 (Japanese)
fr: Sun type 6 (Japon)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
fr: Sun type 6 USB (Japon)

en: Sun Type 6 USB (Unix)
fr: Sun type 6 USB (Unix)

en: Sun Type 6/7 USB
fr: Sun type 6/7 USB

en: Sun Type 6/7 USB (European)
fr: Sun type 6/7 USB (Europe)

en: Sun Type 7 USB
fr: Sun type 7 USB

en: Sun Type 7 USB (European)
fr: Sun type 7 USB (Europe)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
fr: Sun type 7 USB (Japon)/Japonais 106 touches

en: Sun Type 7 USB (Unix)
fr: Sun type 7 USB (Unix)

en: Symplon PaceBook tablet
fr: Symplon PaceBook (tablette)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
fr: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (mode 102/105:EU)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
fr: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (mode 106:JP)

en: Albanian
fr: Albanais

en: Albanian (Plisi)
fr: Albanais (Plisi)

en: Albanian (Veqilharxhi)
fr: Albanais (Veqilharxhi)

en: Amharic
fr: Amharique

en: Armenian
fr: Arménien

en: Armenian (phonetic)
fr: Arménien (phonétique)

en: Armenian (alt. phonetic)
fr: Arménien (variante phonétique)

en: Armenian (eastern)
fr: Arménien (orientale)

en: Armenian (alt. eastern)
fr: Arménien (variante orientale)

en: Armenian (western)
fr: Arménien (occidentale)

en: Arabic
fr: Arabe

en: Arabic (Eastern Arabic numerals)
fr: Arabe (chiffres arabes orientaux)

en: Arabic (AZERTY)
fr: Arabe (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY, Eastern Arabic numerals)
fr: Arabe (AZERTY, chiffres arabes orientaux)

en: Arabic (Buckwalter)
fr: Arabe (Buckwalter)

en: Arabic (Macintosh)
fr: Arabe (Macintosh)

en: Arabic (Macintosh, phonetic)
fr: Arabe (Macintosh, phonétique)

en: Arabic (OLPC)
fr: Arabe (OLPC)

en: Arabic (Egypt)
fr: Arabe (Égypte)

en: Arabic (Iraq)
fr: Arabe (Irak)

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
fr: Kurde (Irak, Q latin)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
fr: Kurde (Irak, Alt-Q latin)

en: Kurdish (Iraq, F)
fr: Kurde (Irak, F)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
fr: Kurde (Irak, arabe-latin)

en: Arabic (Morocco)
fr: Arabe (Maroc)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
fr: Berbère (Maroc, Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
fr: Berbère (Maroc, variante Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
fr: Berbère (Maroc, Tifinagh phonétique, variante)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
fr: Berbère (Maroc, Tifinagh étendu)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
fr: Berbère (Maroc, Tifinagh phonétique)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
fr: Berbère (Maroc, Tifinagh étendu phonétique)

en: French (Morocco)
fr: Français (Maroc)

en: Tarifit
fr: Rifain

en: Arabic (Syria)
fr: Arabe (Syrie)

en: Syriac
fr: Syriaque

en: Syriac (phonetic)
fr: Syriaque (phonétique)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
fr: Kurde (Syrie, Q latin)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
fr: Kurde (Syrie, Alt-Q latin)

en: Kurdish (Syria, F)
fr: Kurde (Syrie, F)

en: Azerbaijani
fr: Azéri

en: Azerbaijani (Cyrillic)
fr: Azéri (cyrillique)

en: French (Mali, alt.)
fr: Français (Mali, variante)

en: English (Mali, US, Macintosh)
fr: Anglais (Mali, US, Macintosh)

en: English (Mali, US, intl.)
fr: Anglais (Mali, US, internat.)

en: Bangla
fr: Bengali

en: Bangla (Probhat)
fr: Bengali (Probhat)

en: Belarusian
fr: Biélorusse

en: Belarusian (legacy)
fr: Biélorusse (obsolète)

en: Belarusian (Latin)
fr: Biélorusse (latin)

en: Belarusian (intl.)
fr: Biélorusse (international)

en: Belarusian (phonetic)
fr: Biélorusse (phonétique)

en: Russian (Belarus)
fr: Russe (Biélorusse)

en: Belgian
fr: Belge

en: Belgian (alt.)
fr: Belge (variante)

en: Belgian (Latin-9 only, alt.)
fr: Belge (variante, Latin-9 uniquement)

en: Belgian (ISO, alt.)
fr: Belge (ISO, variante)

en: Belgian (no dead keys)
fr: Belge (sans touche morte)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
fr: Belge (Wang 724 AZERTY)

en: Berber (Algeria, Latin)
fr: Berbère (Algérie, latin)

en: Berber (Algeria, Tifinagh)
fr: Berbère (Algérie, Tifinagh)

en: Kabyle (AZERTY, with dead keys)
fr: Kabyle (AZERTY, avec touches mortes)

en: Kabyle (QWERTY, UK, with dead keys)
fr: Kabyle (QWERTY, Royaume-Uni, avec touches mortes)

en: Kabyle (QWERTY, US, with dead keys)
fr: Kabyle (QWERTY, US, avec touches mortes)

en: Arabic (Algeria)
fr: Arabe (Algérie)

en: Bosnian
fr: Bosniaque

en: Bosnian (with guillemets)
fr: Bosniaque (avec guillemets)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
fr: Bosniaque (avec digraphes bosniaques)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
fr: Bosniaque (US, avec digraphes bosniaques)

en: Bosnian (US)
fr: Bosniaque (US)

en: Braille (left-handed)
fr: Braille (pour gaucher)

en: Braille (left-handed inverted thumb)
fr: Braille (pour gaucher, pouce inversé)

en: Braille (right-handed)
fr: Braille (pour droiter)

en: Braille (right-handed inverted thumb)
fr: Braille (pour droiter, pouce inversé)

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Bulgarian (traditional phonetic)
fr: Bulgare (phonétique traditionnelle)

en: Bulgarian (new phonetic)
fr: Bulgare (nouvelle phonétique)

en: Bulgarian (enhanced)
fr: Bulgare (amélioré)

en: Burmese
fr: Birman

en: Burmese (Zawgyi)
fr: Birman (Zawgyi)

en: Mon
fr: Môn

en: Mon (A1)
fr: Môn (A1)

en: Chinese
fr: Chinois

en: Hanyu Pinyin Letters (with AltGr dead keys)
fr: Lettres Hanyu Pinyin (touches mortes via AltGr)

en: Mongolian (Bichig)
fr: Mongol (bichig)

en: Mongolian (Todo)
fr: Mongol (todo)

en: Mongolian (Xibe)
fr: Mongol (xibe)

en: Mongolian (Manchu)
fr: Mongol (mandchou)

en: Mongolian (Galik)
fr: Mongol (galik)

en: Mongolian (Todo Galik)
fr: Mongol (galik todo)

en: Mongolian (Manchu Galik)
fr: Mongol (galik mandchou)

en: Tibetan
fr: Tibétain

en: Tibetan (with ASCII numerals)
fr: Tibétain (avec chiffres ASCII)

en: Uyghur
fr: Ouïghour

en: Croatian
fr: Croate

en: Croatian (with guillemets)
fr: Croate (avec guillemets)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
fr: Croate (avec les digraphes croates)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
fr: Croate (US, avec les digraphes croates)

en: Croatian (US)
fr: Croate (US)

en: Czech
fr: Tchèque

en: Czech (extra backslash)
fr: Tchèque (barre oblique inverse supplémentaire)

en: Czech (QWERTY)
fr: Tchèque (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, extra backslash)
fr: Tchèque (QWERTY, barre oblique inverse supplémentaire)

en: Czech (QWERTZ, Windows)
fr: Tchèque (QWERTZ, Windows)

en: Czech (QWERTY, Windows)
fr: Tchèque (QWERTY, Windows)

en: Czech (QWERTY, Macintosh)
fr: Tchèque (QWERTY, Macintosh)

en: Czech (UCW, only accented letters)
fr: Tchèque (UCW, lettres accentuées uniquement)

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
fr: Tchèque (Dvorak US, support UCW)

en: Russian (Czechia, phonetic)
fr: Russe (Tchéquie, phonétique)

en: Danish
fr: Danois

en: Danish (no dead keys)
fr: Espagnol (sans touche morte)

en: Danish (Windows)
fr: Danois (Windows)

en: Danish (Macintosh)
fr: Danois (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
fr: Danois (Macintosh, sans touche morte)

en: Danish (Dvorak)
fr: Danois (Dvorak)

en: Pashto
fr: Pachto

en: Uzbek (Afghanistan)
fr: Ouzbek (Afghanistan)

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
fr: Pachto (Afghanistan, OLPC)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
fr: Ouzbek (Afghanistan, OLPC)

en: Dhivehi
fr: Divehi

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Dutch (US)
fr: Néerlandais (US)

en: Dutch (Macintosh)
fr: Néerlandais (Macintosh)

en: Dutch (standard)
fr: Néerlandais (standard)

en: English (Australia)
fr: Anglais (Australie)

en: English (Cameroon)
fr: Anglais (Cameroun)

en: French (Cameroon)
fr: Français (Cameroun)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY, intl.)
fr: Cameroun multilingue (QWERTY, international)

en: Cameroon (AZERTY, intl.)
fr: Cameroun (AZERTY, international)

en: Cameroon (Dvorak, intl.)
fr: Anglais (Dvorak, international)

en: Mmuock
fr: M'mock

en: English (Ghana)
fr: Anglais (Ghana)

en: English (Ghana, multilingual)
fr: Anglais (Ghana, multilingue)

en: English (Ghana, GILLBT)
fr: Anglais (Ghana, GILLBT)

en: Ewe
fr: Éwé

en: Fula
fr: Peul

en: Hausa (Ghana)
fr: Haoussa (Ghana)

en: English (New Zealand)
fr: Anglais (Nouvelle-Zélande)

en: English (Nigeria)
fr: Anglais (Nigeria)

en: Hausa (Nigeria)
fr: Haoussa (Nigeria)

en: English (South Africa)
fr: Anglais (Afrique du Sud)

en: English (UK)
fr: Anglais (Royaume-Uni)

en: English (UK, extended, Windows)
fr: Anglais (Royaume-Uni, étendu, Windows)

en: English (UK, intl., with dead keys)
fr: Anglais (Royaume-Uni, internat., avec touches mortes)

en: English (UK, Dvorak)
fr: Anglais (Royaume-Uni, Dvorak)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
fr: Anglais (Royaume-Uni, Dvorak, ponctuation britannique)

en: English (UK, Macintosh)
fr: Anglais (Royaume-Uni, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh, intl.)
fr: Anglais (Royaume-Uni, Macintosh, international)

en: English (UK, Colemak)
fr: Anglais (Royaume-Uni, Colemak)

en: English (UK, Colemak-DH)
fr: Anglais (Royaume-Uni, Colemak-DH)

en: Scottish Gaelic
fr: Gaélique écossais

en: Polish (British keyboard)
fr: Polonais (clavier anglais)

en: English (US)
fr: Anglais (US)

en: English (US, euro on 5)
fr: Anglais (US, Euro sur le 5)

en: English (US, intl., with dead keys)
fr: Anglais (US, internat., avec touches mortes)

en: English (US, alt. intl.)
fr: Anglais (US, variante internat.)

en: English (intl., with AltGr dead keys)
fr: Anglais (internat., touches mortes via AltGr)

en: English (Macintosh)
fr: Anglais (Macintosh)

en: English (Colemak)
fr: Anglais (Colemak)

en: English (Colemak-DH)
fr: Anglais (Colemak-DH)

en: English (Colemak-DH Wide)
fr: Anglais (Colemak-DH large)

en: English (Colemak-DH Ortholinear)
fr: Anglais (Colemak-DH ortholinéaire)

en: English (Colemak-DH ISO)
fr: Anglais (Colemak-DH ISO)

en: English (Colemak-DH Wide ISO)
fr: Anglais (Colemak-DH large ISO)

en: English (Dvorak)
fr: Anglais (Dvorak)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
fr: Anglais (Dvorak, internat. avec touches mortes)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
fr: Anglais (Dvorak, variante internat.)

en: English (Dvorak, left-handed)
fr: Anglais (Dvorak, pour gaucher)

en: English (Dvorak, right-handed)
fr: Anglais (Dvorak pour droitier)

en: English (classic Dvorak)
fr: Anglais (Dvorak classique)

en: English (programmer Dvorak)
fr: Anglais (Dvorak pour programmeur)

en: English (Dvorak, Macintosh)
fr: Anglais (Dvorak, Macintosh)

en: English (Norman)
fr: Anglais (Norman)

en: English (US, Symbolic)
fr: Anglais (US, symbolique)

en: English (Workman)
fr: Anglais (Workman)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
fr: Anglais (Workman, internat., avec touches mortes)

en: English (the divide/multiply toggle the layout)
fr: Anglais (diviser/multiplier bascule la disposition)

en: Hawaiian
fr: Hawaïen

en: Russian (US, phonetic)
fr: Russe (US, phonétique)

en: Serbo-Croatian (US)
fr: Serbo-Croate (US)

en: Esperanto
fr: Espéranto

en: Esperanto (legacy)
fr: Espéranto (obsolète)

en: Estonian
fr: Estonien

en: Estonian (no dead keys)
fr: Estonien (sans touche morte)

en: Estonian (Dvorak)
fr: Estonien (Dvorak)

en: Estonian (US)
fr: Estonien (US)

en: Faroese
fr: Féroïen

en: Faroese (no dead keys)
fr: Féroïen (sans touche morte)

en: Filipino (QWERTY, Baybayin)
fr: Filipino (QWERTY, baybayin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
fr: Filipino (Capewell-Dvorak, latin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Baybayin)
fr: Filipino (Capewell-Dvorak, baybayin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
fr: Filipino (Capewell-QWERF 2006, latin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)
fr: Filipino (Capewell-QWERF 2006, baybayin)

en: Filipino (Colemak, Latin)
fr: Filipino (Colemak, latin)

en: Filipino (Colemak, Baybayin)
fr: Filipino (Colemak, baybayin)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
fr: Filipino (Dvorak, latin)

en: Filipino (Dvorak, Baybayin)
fr: Filipino (Dvorak, baybayin)

en: Finnish
fr: Finnois

en: Finnish (Windows)
fr: Finnois (Windows)

en: Finnish (classic)
fr: Finnois (classique)

en: Finnish (classic, no dead keys)
fr: Finnois (classique, sans touche morte)

en: Finnish (Macintosh)
fr: Finnois (Macintosh)

en: Northern Saami (Finland)
fr: Sami du Nord (Finlande)

en: French
fr: Français

en: French (no dead keys)
fr: Français (sans touche morte)

en: French (alt.)
fr: Français (variante)

en: French (alt., no dead keys)
fr: Français (variante, sans touche morte)

en: French (alt., Latin-9 only)
fr: Français (variante, Latin-9 uniquement)

en: French (legacy, alt.)
fr: Français (obsolète, variante)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
fr: Français (obsolète, variante, sans touche morte)

en: French (AZERTY)
fr: Français (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
fr: Français (AZERTY, AFNOR)

en: French (BEPO)
fr: Français (BÉPO)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
fr: Français (BÉPO, Latin-9 uniquement)

en: French (BEPO, AFNOR)
fr: Français (BÉPO, AFNOR)

en: French (Dvorak)
fr: Français (Dvorak)

en: French (Macintosh)
fr: Français (Macintosh)

en: French (US)
fr: Français (US)

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
fr: Géorgien (France, AZERTY Tskapo)

en: French (Canada)
fr: Français (Canada)

en: French (Canada, Dvorak)
fr: Français (Canada, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
fr: Français (Canada, obsolète)

en: Canadian (CSA)
fr: Canadien (CSA)

en: English (Canada)
fr: Anglais (Canada)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
fr: Français (République démocratique du Congo)

en: French (Togo)
fr: Français (Togo)

en: Georgian
fr: Géorgien

en: Georgian (ergonomic)
fr: Géorgien (ergonomique)

en: Georgian (MESS)
fr: Géorgien (MESS)

en: Ossetian (Georgia)
fr: Ossète (Géorgie)

en: Russian (Georgia)
fr: Russe (Géorgie)

en: German
fr: Allemand

en: German (dead acute)
fr: Allemand (accent aigu en touche morte)

en: German (dead grave acute)
fr: Allemand (accents aigu et grave en touches mortes)

en: German (dead tilde)
fr: Allemand (tilde en touche morte)

en: German (no dead keys)
fr: Allemand (sans touche morte)

en: German (E1)
fr: Allemand (E1)

en: German (E2)
fr: Allemand (E2)

en: German (T3)
fr: Allemand (T3)

en: German (US)
fr: Allemand (US)

en: German (Dvorak)
fr: Allemand (Dvorak)

en: German (Macintosh)
fr: Allemand (Macintosh)

en: German (Macintosh, no dead keys)
fr: Allemand (Macintosh, sans touche morte)

en: German (Neo 2)
fr: Allemand (Neo 2)

en: German (QWERTY)
fr: Allemand (QWERTY)

en: Lower Sorbian
fr: Bas-sorabe

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
fr: Bas-sorabe (QWERTZ)

en: Romanian (Germany)
fr: Roumain (Allemagne)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
fr: Roumain (Allemagne, sans touche morte)

en: Russian (Germany, phonetic)
fr: Russe (Allemagne, phonétique)

en: Turkish (Germany)
fr: Turc (Allemagne)

en: German (Austria)
fr: Allemand (Autriche)

en: German (Austria, no dead keys)
fr: Allemand (Autriche, sans touche morte)

en: German (Austria, Macintosh)
fr: Allemand (Autriche, Macintosh)

en: German (Switzerland)
fr: Allemand (Suisse)

en: German (Switzerland, no dead keys)
fr: Allemand (Suisse, sans touche morte)

en: German (Switzerland, Macintosh)
fr: Allemand (Suisse, Macintosh)

en: German (Switzerland, legacy)
fr: Allemand (Suisse, obsolète)

en: French (Switzerland)
fr: Français (Suisse)

en: French (Switzerland, no dead keys)
fr: Français (Suisse, sans touche morte)

en: French (Switzerland, Macintosh)
fr: Français (Suisse, Macintosh)

en: Greek
fr: Grec

en: Greek (simple)
fr: Grec (simple)

en: Greek (extended)
fr: Grec (étendu)

en: Greek (no dead keys)
fr: Grec (sans touche morte)

en: Greek (polytonic)
fr: Grec (polytonique)

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Hebrew (SI-1452-2)
fr: Hébreu (SI-1452-2)

en: Hebrew (lyx)
fr: Hébreu (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
fr: Hébreu (phonétique)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
fr: Hébreu (biblique, Tiro)

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Hungarian (standard)
fr: Hongrois (standard)

en: Hungarian (no dead keys)
fr: Hongrois (sans touche morte)

en: Hungarian (QWERTY)
fr: Hongrois (QWERTY)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, dead keys)
fr: Hongrois (QWERTZ, 101 touches, virgule, touches mortes)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, no dead keys)
fr: Hongrois (QWERTZ, 101 touches, virgule, sans touche morte)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, dead keys)
fr: Hongrois (QWERTZ, 101 touches, point, touches mortes)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, no dead keys)
fr: Hongrois (QWERTZ, 101 touches, point, sans touche morte)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, dead keys)
fr: Hongrois (QWERTY, 101 touches, virgule, touches mortes)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, no dead keys)
fr: Hongrois (QWERTY, 101 touches, virgule, sans touche morte)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, dead keys)
fr: Hongrois (QWERTY, 101 touches, point, touches mortes)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, no dead keys)
fr: Hongrois (QWERTY, 101 touches, point, sans touche morte)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, dead keys)
fr: Hongrois (QWERTZ, 102 touches, virgule, touches mortes)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, no dead keys)
fr: Hongrois (QWERTZ, 102 touches, virgule, sans touche morte)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, dead keys)
fr: Hongrois (QWERTZ, 102 touches, point, touches mortes)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, no dead keys)
fr: Hongrois (QWERTZ, 102 touches, point, sans touche morte)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, dead keys)
fr: Hongrois (QWERTZ, 102 touches, virgule, touches mortes)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, no dead keys)
fr: Hongrois (QWERTZ, 102 touches, virgule, sans touche morte)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, dead keys)
fr: Hongrois (QWERTZ, 102 touches, point, touches mortes)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, no dead keys)
fr: Hongrois (QWERTZ, 102 touches, point, sans touche morte)

en: Icelandic
fr: Islandais

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
fr: Islandais (Macintosh, obsolète)

en: Icelandic (Macintosh)
fr: Islandais (Macintosh)

en: Icelandic (Dvorak)
fr: Islandais (Dvorak)

en: Indian
fr: Indien

en: Assamese (KaGaPa, phonetic)
fr: Assamais (KaGaPa, phonétique)

en: Bangla (India)
fr: Bengali (Inde)

en: Bangla (India, Probhat)
fr: Bengali (Inde, Probhat)

en: Bangla (India, Baishakhi)
fr: Bengali (Inde, Baishakhi)

en: Bangla (India, Bornona)
fr: Bengali (Inde, Bornona)

en: Bangla (India, KaGaPa, phonetic)
fr: Bengali (Inde, KaGaPa, phonétique)

en: Bangla (India, Gitanjali)
fr: Bengali (Inde, Gitanjali)

en: Bangla (India, Baishakhi InScript)
fr: Bengali (Inde, InScript Baishakhi)

en: English (India, with rupee)
fr: Anglais (Inde, avec le symbole Roupie)

en: Gujarati
fr: Gujarâtî

en: Gujarati (KaGaPa, phonetic)
fr: Goudjarati (KaGaPa, phonétique)

en: Hindi (KaGaPa, phonetic)
fr: Hindi (KaGaPa, phonétique)

en: Kannada (KaGaPa, phonetic)
fr: Kannada (KaGaPa, phonétique)

en: Malayalam
fr: Malayâlam

en: Malayalam (Lalitha)
fr: Malayâlam (lalitha)

en: Malayalam (enhanced InScript, with rupee)
fr: Malayâlam (InScript amélioré avec le roupie)

en: Malayalam (Poorna, extended InScript)
fr: Malayâlam (Poorna, InScript amélioré)

en: Manipuri (Meitei)
fr: Meitei

en: Marathi (KaGaPa, phonetic)
fr: Marathe (KaGaPa, phonétique)

en: Marathi (enhanced InScript)
fr: Marathe (InScript amélioré)

en: Punjabi (Gurmukhi)
fr: Penjabi (Gurmukhî)

en: Punjabi (Gurmukhi Jhelum)
fr: Penjabi (Gurmukhî, Jhelum)

en: Sanskrit (KaGaPa, phonetic)
fr: Sanscrit (KaGaPa, phonétique)

en: Santali (Ol Chiki)
fr: Santali (Ol Cemet)

en: Tamil (TamilNet '99)
fr: Tamoul (TamilNet '99)

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
fr: Tamoul (TamilNet '99 avec chiffres tamouls)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
fr: Tamoul (TamilNet '99, codage TAB)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
fr: Tamoul (TamilNet '99, codage TSCII)

en: Tamil (InScript, with Arabic numerals)
fr: Tamoul (InScript, avec chiffres arabes)

en: Tamil (InScript, with Tamil numerals)
fr: Tamoul (InScript, avec chiffres tamouls)

en: Telugu
fr: Télougou

en: Telugu (KaGaPa, phonetic)
fr: Télougou (KaGaPa, phonétique)

en: Telugu (Sarala)
fr: Télougou (Sarala)

en: Urdu (phonetic)
fr: Ourdou (phonétique)

en: Urdu (alt. phonetic)
fr: Ourdou (variante phonétique)

en: Urdu (Windows)
fr: Ourdou (Windows)

en: Indonesian (Latin)
fr: Indonésien (Latin)

en: Indonesian (Arab Melayu, phonetic)
fr: Indonésien (Arabe Malayu, phonétique)

en: Indonesian (Arab Melayu, extended phonetic)
fr: Indonésien (Arabe Malayu, phonétique étendue)

en: Indonesian (Arab Pegon, phonetic)
fr: Indonésien (Arabe pégon, phonétique)

en: Javanese
fr: Javanais

en: Irish
fr: Irlandais

en: Irish (UnicodeExpert)
fr: Irlandais (UnicodeExpert)

en: CloGaelach
fr: Cló Gaelach

en: Italian
fr: Italien

en: Italian (no dead keys)
fr: Italien (sans touche morte)

en: Italian (Windows)
fr: Italien (Windows)

en: Italian (Macintosh)
fr: Italien (Macintosh)

en: Italian (US)
fr: Italien (US)

en: Italian (IBM 142)
fr: Italien (IBM 142)

en: Italian (intl., with dead keys)
fr: Italien (internat., avec touches mortes)

en: Friulian (Italy)
fr: Frioulan (Italie)

en: Sicilian
fr: Sicilien

en: Georgian (Italy)
fr: Géorgien (Italie)

en: Japanese
fr: Japonais

en: Japanese (Kana)
fr: Japonais (Kana)

en: Japanese (Kana 86)
fr: Japonais (Kana 86)

en: Japanese (OADG 109A)
fr: Japonais (OADG 109A)

en: Japanese (Macintosh)
fr: Japonais (Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
fr: Japonais (Dvorak)

en: Kazakh (with Russian)
fr: Kazakh (avec russe)

en: Kazakh (extended)
fr: Kazakh (étendu)

en: Kazakh (Latin)
fr: Kazakh (latin)

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
fr: Russe (Kazakhstan, avec kazakh)

en: Khmer (Cambodia)
fr: Khmer (Cambodge)

en: Korean
fr: Coréen

en: Korean (101/104-key compatible)
fr: Coréen (compatible 101/104 touches)

en: Kyrgyz
fr: Kirghize

en: Kyrgyz (phonetic)
fr: Kirghize (phonétique)

en: Latvian
fr: Letton

en: Latvian (apostrophe)
fr: Letton (apostrophe)

en: Latvian (tilde)
fr: Letton (tilde)

en: Latvian (F)
fr: Letton (F)

en: Latvian (Modern Latin)
fr: Letton (latin moderne)

en: Latvian (Modern Cyrillic)
fr: Letton (cyrillique moderne)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
fr: Letton (ergonomique, ŪGJRMV)

en: Latvian (adapted)
fr: Letton (adapté)

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Lithuanian (standard)
fr: Lituanien (standard)

en: Lithuanian (US)
fr: Lituanien (US)

en: Lithuanian (IBM)
fr: Lituanien (IBM)

en: Lithuanian (LEKP)
fr: Lituanien (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
fr: Lituanien (LEKPa)

en: Lithuanian (Ratise)
fr: Lituanien (Ratise)

en: Samogitian
fr: Samogitien

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Macedonian (no dead keys)
fr: Macédonien (sans touche morte)

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
fr: Malais (clavier jawi, arabe)

en: Malay (Jawi, phonetic)
fr: Malais (jawi, phonétique)

en: Maltese
fr: Maltais

en: Maltese (US)
fr: Maltais (US)

en: Maltese (US, with AltGr overrides)
fr: Maltais (US, surcharges via AltGr)

en: Maltese (UK, with AltGr overrides)
fr: Maltais (Royaume-Uni, surcharges via AltGr)

en: Moldavian
fr: Moldave

en: Gagauz (Moldova)
fr: Gagaouze (Moldavie)

en: Mongolian
fr: Mongol

en: Montenegrin
fr: Monténégrin

en: Montenegrin (Cyrillic)
fr: Monténégrin (cyrillique)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
fr: Monténégrin (cyrillique, ZE et ZHE intervertis)

en: Montenegrin (Cyrillic, with guillemets)
fr: Monténégrin (cyrillique, avec guillemets)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
fr: Monténégrin (latin, Unicode)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
fr: Monténégrin (latin, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
fr: Monténégrin (latin, Unicode, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, with guillemets)
fr: Monténégrin (latin, avec guillemets)

en: Nepali
fr: Népalais

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Norwegian (no dead keys)
fr: Norvégien (sans touche morte)

en: Norwegian (Windows)
fr: Norvégien (Windows)

en: Norwegian (Macintosh)
fr: Norvégien (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
fr: Norvégien (Macintosh, sans touche morte)

en: Norwegian (Colemak)
fr: Norvégien (Colemak)

en: Norwegian (Colemak-DH)
fr: Norvégien (Colemak-DH)

en: Norwegian (Colemak-DH Wide)
fr: Norvégien (Colemak-DH large)

en: Norwegian (Dvorak)
fr: Norvégien (Dvorak)

en: Northern Saami (Norway)
fr: Sami du Nord (Norvège)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
fr: Sami du Nord (Norvège, sans touche morte)

en: Persian
fr: Persan

en: Persian (with Persian keypad)
fr: Persan (avec pavé numérique persan)

en: Persian (Windows)
fr: Perse (Windows)

en: Azerbaijani (Iran)
fr: Azéri (Iran)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
fr: Kurde (Iran, Q latin)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
fr: Kurde (Iran, Alt-Q latin)

en: Kurdish (Iran, F)
fr: Kurde (Iran, F)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
fr: Kurde (Iran, arabe-latin)

en: Polish
fr: Polonais

en: Polish (legacy)
fr: Polonais (obsolète)

en: Polish (QWERTZ)
fr: Polonais (QWERTZ)

en: Polish (Dvorak)
fr: Polonais (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
fr: Polonais (Dvorak, guillemets polonais sur la touche guillemets)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
fr: Polonais (Dvorak, guillemets polonais sur le 1)

en: Polish (programmer Dvorak)
fr: Polonais (Dvorak pour le programmeur)

en: Kashubian
fr: Cachoube

en: Silesian
fr: Silésien

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
fr: Russe (Pologne, Dvorak phonétique)

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Portuguese (no dead keys)
fr: Portugais (sans touche morte)

en: Portuguese (Macintosh)
fr: Portugais (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
fr: Portugais (Macintosh, sans touche morte)

en: Portuguese (Nativo)
fr: Portugais (PT-Nativo)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
fr: Portugais (Nativo pour claviers US)

en: Esperanto (Portugal, Nativo)
fr: Espéranto (Portugal, PT-Nativo)

en: Portuguese (Brazil)
fr: Portugais (Brésil)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
fr: Portugais (Brésil, sans touche morte)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
fr: Portugais (Brésil, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
fr: Portugais (Brésil, Nativo)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
fr: Portugais (Brésil, Nativo pour claviers US)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
fr: Portugais (Brésil, ThinkPad IBM/Lenovo)

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
fr: Espéranto (Brésil, Nativo)

en: Russian (Brazil, phonetic)
fr: Russe (Brésil, phonétique)

en: Romanian
fr: Roumain

en: Romanian (standard)
fr: Roumain (standard)

en: Romanian (Windows)
fr: Roumain (Windows)

en: Russian
fr: Russe

en: Russian (phonetic)
fr: Russe (phonétique)

en: Russian (phonetic, Windows)
fr: Russe (phonétique, Windows)

en: Russian (phonetic, YAZHERTY)
fr: Russe (phonétique, YAZHERTY)

en: Russian (phonetic, AZERTY)
fr: Russe (phonétique, AZERTY)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
fr: Russe (phonétique, Dvorak)

en: Russian (typewriter)
fr: Russe (machine à écrire)

en: Russian (engineering, RU)
fr: Russe (ingénierie, RU)

en: Russian (engineering, EN)
fr: Russe (ingénierie, EN)

en: Russian (legacy)
fr: Russe (obsolète)

en: Russian (typewriter, legacy)
fr: Russe (machine à écrire, obsolète)

en: Russian (DOS)
fr: Russe (DOS)

en: Russian (Macintosh)
fr: Russe (Macintosh)

en: Abkhazian (Russia)
fr: Abkhaze (Russe)

en: Bashkirian
fr: Bachkir

en: Chuvash (Latin)
fr: Tchouvache (latin)

en: Ossetian (legacy)
fr: Ossète (obsolète)

en: Ossetian (Windows)
fr: Ossète (Windows)

en: Serbian (Russia)
fr: Serbe (Russe)

en: Udmurt
fr: Oudmourte

en: Yakut
fr: Iakute

en: Serbian
fr: Serbe

en: Serbian (Cyrillic, with guillemets)
fr: Serbe (cyrillique, avec guillemets)

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
fr: Serbe (cyrillique, ZE et ZHE intervertis)

en: Serbian (Latin)
fr: Serbe (Latin)

en: Serbian (Latin, with guillemets)
fr: Serbe (Latin, avec guillemets)

en: Serbian (Latin, Unicode)
fr: Serbe (latin, Unicode)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
fr: Serbe (Latin, QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
fr: Serbe (latin, Unicode, QWERTY)

en: Pannonian Rusyn
fr: Ruthène pannonien

en: Sinhala (phonetic)
fr: Cingalais (phonétique)

en: Sinhala (US)
fr: Cingalais (US)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99)
fr: Tamoul (Sri Lanka, TamilNet '99)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
fr: Tamoul (Sri Lanka, TamilNet '99, codage TAB)

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Slovak (extra backslash)
fr: Slovaque (barre oblique inverse supplémentaire)

en: Slovak (QWERTY)
fr: Slovaque (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extra backslash)
fr: Slovaque (QWERTY, barre oblique inverse supplémentaire)

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Slovenian (with guillemets)
fr: Slovène (avec guillemets)

en: Slovenian (US)
fr: Slovène (US)

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Spanish (no dead keys)
fr: Espagnol (sans touche morte)

en: Spanish (dead tilde)
fr: Espagnol (tilde en touche morte)

en: Spanish (Windows)
fr: Espagnol (Windows)

en: Spanish (Dvorak)
fr: Espagnol (Dvorak)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and L)
fr: Asturien (Espagne, avec H et L point bas)

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
fr: Catalan (Espagne, avec L point médian)

en: Spanish (Latin American)
fr: Espagnol (Amérique latine)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
fr: Espagnol (Amérique latine, sans touche morte)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
fr: Espagnol (Amérique latine, tilde en touche morte)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
fr: Espagnol (Amérique latine, Dvorak)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
fr: Espagnol (Amérique latine, Colemak)

en: Swahili (Tanzania)
fr: Swahili (Tanzanie)

en: Swedish
fr: Suédois

en: Swedish (no dead keys)
fr: Suédois (sans touche morte)

en: Swedish (Dvorak)
fr: Suédois (Dvorak)

en: Swedish (Dvorak, intl.)
fr: Suédois (Dvorak, international)

en: Swedish (Svdvorak)
fr: Suédois (Svdvorak)

en: Swedish (Macintosh)
fr: Suédois (Macintosh)

en: Swedish (US)
fr: Suédois (US)

en: Swedish Sign Language
fr: Langue des signes suédoise

en: Northern Saami (Sweden)
fr: Sami du Nord (Suède)

en: Russian (Sweden, phonetic)
fr: Russe (Suède, phonétique)

en: Taiwanese
fr: Taïwanais

en: Taiwanese (indigenous)
fr: Taïwanais (indigène)

en: Saisiyat (Taiwan)
fr: Saisiyat (Taïwan)

en: Tajik
fr: Tadjik

en: Tajik (legacy)
fr: Tadjik (obsolète)

en: Thai
fr: Thaï

en: Thai (TIS-820.2538)
fr: Thaï (TIS-820.2538)

en: Thai (Pattachote)
fr: Thaï (Pattachote)

en: Turkmen
fr: Turkmène

en: Turkmen (Alt-Q)
fr: Turkmène (Alt-Q)

en: Turkish
fr: Turc

en: Turkish (F)
fr: Turc (F)

en: Turkish (E)
fr: Turc (E)

en: Turkish (Alt-Q)
fr: Turc (Alt-Q)

en: Turkish (intl., with dead keys)
fr: Turc (internat., avec touches mortes)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
fr: Kurde (Turquie, Q latin)

en: Kurdish (Turkey, F)
fr: Kurde (Turquie, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
fr: Kurde (Turquie, Alt-Q latin)

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Ukrainian (phonetic)
fr: Ukrainien (phonétique)

en: Ukrainian (typewriter)
fr: Ukrainien (machine à écrire)

en: Ukrainian (Windows)
fr: Ukrainien (Windows)

en: Ukrainian (macOS)
fr: Ukrainien (macOS)

en: Ukrainian (legacy)
fr: Ukrainien (obsolète)

en: Ukrainian (homophonic)
fr: Ukrainien (homophonique)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
fr: Tatar de Crimée (Q turc)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
fr: Tatar de Crimée (F turc)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
fr: Tatar de Crimée (Alt-Q turc)

en: Urdu (Pakistan)
fr: Ourdou (Pakistan)

en: Urdu (Pakistan, CRULP)
fr: Ourdou (Pakistan, CRULP)

en: Urdu (Pakistan, NLA)
fr: Ourdou (Pakistan, NLA)

en: Arabic (Pakistan)
fr: Arabe (Pakistan)

en: Sindhi
fr: Sindhî

en: Uzbek
fr: Ouzbek

en: Uzbek (Latin)
fr: Ouzbek (latin)

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Vietnamese (US)
fr: Vietnamien (US)

en: Vietnamese (France)
fr: Vietnamien (France)

en: custom
fr: personnalisé

en: A user-defined custom Layout
fr: Une disposition définie par l'utilisateur

en: Switching to another layout
fr: Passage à une autre disposition

en: Right Alt (while pressed)
fr: Alt droite (maintenu)

en: Left Alt (while pressed)
fr: Alt gauche (maintenu)

en: Left Win (while pressed)
fr: Windows gauche (maintenu)

en: Right Win (while pressed)
fr: Windows droite (maintenu)

en: Any Win (while pressed)
fr: N'importe quelle touche Win (maintenue)

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
fr: Menu (maintenu), Maj.+Menu pour Menu

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
fr: Verr. Maj. (maintenu), Alt + Verr. Maj. joue le rôle original de Verr. Maj.

en: Right Ctrl (while pressed)
fr: Ctrl droite (maintenu)

en: Right Alt
fr: Alt droite

en: Left Alt
fr: Alt gauche

en: Caps Lock
fr: Verr. Maj.

en: Shift+Caps Lock
fr: Maj.+ Verr. Maj.

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to second layout
fr: Verr. Maj. pour la 1re disposition), Maj. + Verr. Maj. pour la 2nde

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to second layout
fr: Win gauche pour la 1re disposition, Win droite/Menu pour la 2nde

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to second layout
fr: Ctrl gauche pour la 1re disposition, Ctrl droit pour la 2nde

en: Alt+Caps Lock
fr: Alt+Verr. Maj.

en: Both Shifts together
fr: Les 2 Maj. ensemble

en: Both Alts together
fr: Les 2 Alt ensemble

en: Both Alts together; AltGr alone chooses third level
fr: Les 2 Alt ensemble ; AltGr seul sélectionne le niveau 3

en: Both Ctrls together
fr: Les 2 Ctrl ensemble

en: Ctrl+Shift
fr: Ctrl+Maj.

en: Left Ctrl+Left Shift
fr: Ctrl gauche+Maj. gauche

en: Right Ctrl+Right Shift
fr: Ctrl  droite + Maj. droite

en: Alt+Shift
fr: Alt+Maj.

en: Left Alt+Left Shift
fr: Alt gauche+Maj. gauche

en: Right Alt+Right Shift
fr: Ctrl  droite + Maj. droite

en: Left Win
fr: Touche Win gauche

en: Alt+Space
fr: Alt+Espace

en: Win+Space
fr: Win+Espace

en: Ctrl+Space
fr: Ctrl+Espace

en: Right Win
fr: Win droite

en: Left Shift
fr: Maj. gauche

en: Right Shift
fr: Maj. droite

en: Left Ctrl
fr: Ctrl gauche

en: Right Ctrl
fr: Ctrl droite

en: Scroll Lock
fr: Arrêt défilement

en: Ctrl+Left Win to first layout; Ctrl+Menu to second layout
fr: Ctrl + Win gauche pour la 1re disposition, Ctrl+Menu pour la 2nde

en: Left Ctrl+Left Win
fr: Ctrl gauche + Win gauche

en: Key to choose the 2nd level
fr: Touche sélectionnant le niveau 2

en: The "&lt; &gt;" key
fr: La touche « &lt; &gt; »

en: Key to choose the 3rd level
fr: Touche sélectionnant le niveau 3

en: Any Win
fr: N'importe quelle touche Win

en: Any Alt
fr: N'importe quelle touche Alt

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
fr: Alt droite, Maj. + Alt droite est la touche compose

en: Right Alt never chooses 3rd level
fr: Alt droite ne sélectionne jamais le niveau 3

en: Enter on keypad
fr: Entrée sur le pavé numérique

en: Backslash
fr: Barre oblique inverse

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
fr: Verr. Maj., avec un autre sélecteur de niveau 3, verrouille une fois ce niveau

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
fr: La barre oblique inverse, avec  un autre sélecteur de niveau 3, verrouille une fois ce niveau

en: The "&lt; &gt;" key; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
fr: La touche « &lt; &gt; », avec  un autre sélecteur de niveau 3, verrouille une fois ce niveau

en: Ctrl position
fr: Position de Ctrl

en: Caps Lock as Ctrl
fr: Verr. Maj. comme Ctrl

en: Left Ctrl as Meta
fr: Ctrl gauche comme Méta

en: Swap Ctrl and Caps Lock
fr: Intervertir Ctrl et Verr. Maj.

en: Caps Lock as Ctrl, Ctrl as Hyper
fr: Verr. Maj. comme Ctrl, Ctrl comme Hyper

en: To the left of "A"
fr: À gauche du « A »

en: At the bottom left
fr: En bas à gauche

en: Right Ctrl as Right Alt
fr: Ctrl droite comme Alt droite

en: Menu as Right Ctrl
fr: Menu comme Ctrl droite

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
fr: Échange Alt. gauche et Ctrl gauche

en: Swap Right Alt with Right Ctrl
fr: Échange Alt. droite et Ctrl droite

en: Swap Left Win with Left Ctrl
fr: Échange Win gauche et Ctrl gauche

en: Swap Right Win with Right Ctrl
fr: Échange Win droite et Ctrl droite

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
fr: Alt. gauche pour Ctrl, Ctrl pour Win, Win gauche pour Alt. gauche

en: Use keyboard LED to show alternative layout
fr: Utiliser les LED clavier pour indiquer une disposition alternative

en: Num Lock
fr: Verr. Num.

en: Use keyboard LED to indicate modifiers
fr: Utiliser les LED clavier pour indiquer les modificateurs

en: Compose
fr: Composition

en: Layout of numeric keypad
fr: Disposition du pavé numérique

en: Legacy
fr: Obsolète

en: Unicode arrows and math operators
fr: Opérateurs mathématiques et flèches Unicode

en: Unicode arrows and math operators on default level
fr: Opérateurs mathématiques et flèches Unicode au niveau par défaut

en: Legacy Wang 724
fr: Wang 724 (obsolète)

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators
fr: Pavé Wang 724 avec opérateurs mathématiques et flèches Unicode

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators on default level
fr: Pavé Wang 724 avec opérateurs mathématiques et flèches Unicode au niveau par défaut

en: Hexadecimal
fr: Hexadécimal

en: Phone and ATM style
fr: Type DAB ou téléphone

en: Numeric keypad Delete behavior
fr: Comportement de la touche de Suppr. du pavé numérique

en: Legacy key with dot
fr: Touche obsolète avec point

note: Actually, with KP_SEPARATOR, as the old keypad(comma)
en: Legacy key with comma
fr: Touche obsolète avec virgule

en: Four-level key with dot
fr: Touche à quatre niveaux avec point

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
fr: Touche à quatre niveaux avec point, Latin-9 uniquement

en: Four-level key with comma
fr: Touche à quatre niveaux avec virgule

en: Four-level key with momayyez
fr: Touche à quatre niveaux avec le séparateur décimal momayyez

note: This assumes the KP_ abstract symbols are actually useful for some apps The description needs to be rewritten
en: Four-level key with abstract separators
fr: Touche à quatre niveaux avec le séparateur décimal abstrait

en: Semicolon on third level
fr: Point-virgule au niveau 3

en: Caps Lock behavior
fr: Comportement de la touche Verr. Maj.

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
fr: Verr. Maj. utilise la mise en majuscule interne ; Maj. annule temporairement Verr. Maj.

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
fr: Verr. Maj. utilise la mise en majuscule interne ; Maj. n'a pas d'effet sur Verr. Maj.

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
fr: Verr. Maj. agit comme un verrouillage Maj ; Maj. l'annule temporairement

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
fr: Verr. Maj. agit comme Maj. quand il est verrouillé ; Maj. n'a pas d'effet sur Verr. Maj.

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
fr: Verr. Maj. active ou désactive la mise en majuscule usuelle des caractères alphabétiques

en: Caps Lock toggles Shift Lock (affects all keys)
fr: Verr. Maj. bascule le blocage majuscule (affecte toutes les touches)

en: Swap Esc and Caps Lock
fr: Intervertir Échap. et Verr. Maj.

en: Make Caps Lock an additional Esc
fr: Faire de Verr. Maj. un Échap. supplémentaire.

en: Make Caps Lock an additional Esc, but Shift + Caps Lock is the regular Caps Lock
fr: Faire de Verr. Maj. un Échap. supplémentaire, mais Maj. + Verr. Maj. a l'effet du Verr. Maj. habituel

en: Make Caps Lock an additional Backspace
fr: Faire de Verr. Maj. un Effacement. arrière supplémentaire.

en: Make Caps Lock an additional Super
fr: Faire de Verr. Maj. un Super supplémentaire.

en: Make Caps Lock an additional Hyper
fr: Faire de Verr. Maj. un Hyper supplémentaire

en: Make Caps Lock an additional Menu key
fr: Faire de Verr. Maj. une touche Menu supplémentaire.

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
fr: Faire de Verr. Maj. un Verr. Num. supplémentaire

en: Make Caps Lock an additional Ctrl
fr: Faire de Verr. Maj. un Ctrl supplémentaire.

en: Caps Lock is disabled
fr: Verr. Maj. est désactivé

en: Alt and Win behavior
fr: Comportement des touches Alt et Win

en: Add the standard behavior to Menu key
fr: Ajouter du comportement standard à la touche Menu

en: Menu is mapped to Win
fr: Menu est placé sur Win

en: Alt and Meta are on Alt
fr: Alt et Meta sont sur les touches Alt

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
fr: Alt est placé sur les touches Win (et les touches Alt habituelles)

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl
fr: Ctrl est placé sur les touches Win (et les Ctrl habituelles)

en: Ctrl is mapped to Right Win and the usual Ctrl
fr: Ctrl est placé sur Win droite (et les Ctrl habituelles)

en: Ctrl is mapped to Alt, Alt to Win
fr: Ctrl est placé sur Alt, Alt sur Win

en: Meta is mapped to Win
fr: Méta est placé sur les touches Win

en: Meta is mapped to Left Win
fr: Méta est placé sur Win gauche

en: Hyper is mapped to Win
fr: Hyper est placé sur les touches Win

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
fr: Alt est placé sur Win droite, Super sur Menu

en: Left Alt is swapped with Left Win
fr: Alt gauche échangé avec Win gauche

en: Alt is swapped with Win
fr: Alt échangé avec Win

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
fr: La touche Win est placé sur Impr. écr. (en plus de la touche Win)

en: Position of Compose key
fr: Position de la touche Compose

en: 3rd level of Left Win
fr: Niveau 3 de la touche Win gauche

en: 3rd level of Right Win
fr: Niveau 3 de la touche Win droite

en: 3rd level of Menu
fr: Niveau 3 de menu

en: 3rd level of Left Ctrl
fr: Niveau 3 de la touche Ctrl de gauche

en: 3rd level of Right Ctrl
fr: Niveau 3 de la touche Ctrl de droite

en: 3rd level of Caps Lock
fr: Niveau 3 de Verr. Maj.

en: 3rd level of the "&lt; &gt;" key
fr: Niveau 3 de la touche « &lt; &gt; »

en: Insert
fr: Insérer

en: PrtSc
fr: Impr. Écr.

en: Compatibility options
fr: Options de compatibilité

en: Default numeric keypad keys
fr: Touches du pavé numérique par défaut

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
fr: Les touches du pavé numérique sont toujours numériques (comme sur Mac OS)

en: Num Lock on: digits; Shift for arrows. Num Lock off: arrows (as in Windows)
fr: Verr. num. activé : chiffres ; maj. pour les flèches. Verr. num. désactivé : flèches (comme Windows)

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
fr: Maj. n'annule pas Verr. num., mais sélectionne le niveau 3

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
fr: Les combinaisons spéciales (Ctrl+Alt+&lt;touche&gt;) sont traitées par le serveur X

en: Apple Aluminium emulates Pause, PrtSc, Scroll Lock
fr: Apple Aluminium émule Pause, Impr. écr., Arrêt défil.

en: Japanese Apple keyboards emulate OADG109A backslash
fr: Les claviers Apple japonais émulent l'oblique inverse OADG109A

en: Japanese Apple keyboards emulate PC106 backslash
fr: Les claviers Apple japonais émulent l'oblique inverse PC106

en: Shift cancels Caps Lock
fr: Maj. annule Verr. Maj.

en: Enable extra typographic characters
fr: Active des caractères typographiques supplémentaires

en: Enable APL overlay characters
fr: Active les caractères APL superposés

en: Both Shifts together enable Caps Lock
fr: Les 2 touches Maj. ensemble activent Verr. Maj.

en: Both Shifts together enable Caps Lock; one Shift key disables it
fr: Les 2 touches Maj. ensemble activent le Verr. Maj., la touche Maj. le désactive

en: Both Shifts together enable Shift Lock
fr: Les 2 touches Maj. ensemble activent le blocage majuscule

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
fr: Maj. + VerrNum bascule le contrôle souris au clavier (PointerKeys)

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
fr: Autorise des actions clavier à casser les captures (attention : faille de sécurité)

en: Allow grab and window tree logging
fr: Autorise l'enregistrement des captures et arborescences de fenêtres

en: Currency signs
fr: Monnaies

en: Euro on E
fr: Euro sur le E

en: Euro on 2
fr: Euro sur le 2

en: Euro on 4
fr: Euro sur le 4

en: Euro on 5
fr: Euro sur le 5

en: Rupee on 4
fr: Roupie sur le 4

en: Key to choose the 5th level
fr: Touche sélectionnant le niveau 5

en: Caps Lock chooses 5th level
fr: Verr. Maj. sélectionne le niveau 5

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level
fr: La touche « &lt; &gt; » sélectionne le niveau 5

en: Right Alt chooses 5th level
fr: Alt droite sélectionne le niveau 5

en: Menu chooses 5th level
fr: Menu sélectionne le niveau 5

en: Right Ctrl chooses 5th level
fr: Ctrl droite sélectionne le niveau 5

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
fr: La touche « &lt; &gt; » sélectionne le niveau 5 ; avec un autre sélecteur de niveau 5, verrouille une fois ce niveau

en: Right Alt chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
fr: Alt. droite sélectionne le niveau 5 ; avec un autre sélecteur de niveau 5, verrouille une fois ce niveau

en: Left Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
fr: Win gauche sélectionne le niveau 5 ; avec un autre sélecteur de niveau 5, verrouille une fois ce niveau

en: Right Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
fr: Win droite sélectionne le niveau 5 ; avec un autre sélecteur de niveau 5, verrouille une fois ce niveau

en: Non-breaking space input
fr: Entrée d'une espace insécable

en: Usual space at any level
fr: L'espace habituelle quel que soit le niveau

en: Non-breaking space at the 2nd level
fr: Espace insécable au niveau 2

en: Non-breaking space at the 3rd level
fr: Espace insécable au niveau 3

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
fr: Espace insécable au niveau 3, espace fine insécable au niveau 4

en: Non-breaking space at the 4th level
fr: Espace insécable au niveau 4

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
fr: Espace insécable au niveau 4, espace fine insécable au niveau 6

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
fr: Espace insécable au niveau 4, espace fine insécable au niveau 6 (via Ctrl+Maj.)

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level
fr: Antiliant sans chasse au niveau 2

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level
fr: Antiliant sans chasse au niveau 2, liant sans chasse au niveau 3

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level, non-breaking space at the 4th level
fr: Antiliant sans chasse au niveau 2, liant sans chasse au niveau 3, espace insécable au niveau 4

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level
fr: Antiliant sans chasse au niveau 2. espace insécable au niveau 3

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
fr: Antiliant sans chasse au niveau 2. espace insécable au niveau 3, liant sans chasse au niveau 4

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
fr: Antiliant sans chasse au niveau 2. espace insécable au niveau 3, espace fine insécable au niveau 4

en: Zero-width non-joiner at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
fr: Antiliant sans chasse au niveau 3, liant sans chasse au niveau 4

en: Japanese keyboard options
fr: Options des claviers japonais

en: Kana Lock key is locking
fr: La touche « verrouillage Kana » verrouille

en: NICOLA-F style Backspace
fr: Eff. Arr. du type NICOLA-F

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
fr: Faire du Zenkaku Hankaku un Échap. supplémentaire.

en: Korean Hangul/Hanja keys
fr: Touches Hangeul/Hanja coréennes

en: Make right Alt a Hangul key
fr: Alt. droite comme touche hangeul

en: Make right Ctrl a Hangul key
fr: Ctrl. droite comme touche hangeul

en: Make right Alt a Hanja key
fr: Alt. droite comme touche hanja

en: Make right Ctrl a Hanja key
fr: Ctrl. droite comme touche hanja

en: Esperanto letters with superscripts
fr: Lettres espéranto avec exposants

en: At the corresponding key in a QWERTY layout
fr: À la touche correspondante d'une disposition QWERTY.

en: At the corresponding key in a Dvorak layout
fr: À la touche correspondante sur une disposition Dvorak.

en: At the corresponding key in a Colemak layout
fr: À la touche correspondante sur une disposition Colemak.

en: Old Solaris keycodes compatibility
fr: Compatibilité avec les anciens codes des touches Solaris

en: Sun key compatibility
fr: Compatibilité avec les touches Sun

en: Key sequence to kill the X server
fr: Séquence de touches pour tuer le serveur X

en: Ctrl+Alt+Backspace
fr: Ctrl+Alt+Eff. arrière

en: Miscellaneous options
fr: Options diverses

en: Use user-defined custom XKB types
fr: Utiliser des types XKB utilisateur personnalisés

en: Ancient
fr: Ancien

en: Gothic
fr: Gothique

en: Ugaritic
fr: Ougaritique

en: Avestan
fr: Avestique

en: APL symbols (Dyalog APL)
fr: symboles APL (APL Dyalog)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
fr: Symboles APL (SAX, Sharp APL for Unix)

en: APL symbols (unified)
fr: Symboles APL (unifiés)

en: APL symbols (IBM APL2)
fr: Symboles APL (IBM APL2)

en: APL symbols (Manugistics APL*PLUS II)
fr: Symboles APL (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL symbols (APLX unified)
fr: Symboles APL (APLX unifié)

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
fr: Multilingue (Canada, Sun type 6/7)

en: German (with Hungarian letters, no dead keys)
fr: Allemand (avec lettres hongroises, sans touche morte)

en: Polish (Germany, no dead keys)
fr: Polonais (Allemagne, sans touche morte)

en: German (Sun Type 6/7)
fr: Allemand (Sun type 6/7)

en: German (Aus der Neo-Welt)
fr: Allemand (Aus der Neo-Welt)

en: German (KOY)
fr: Allemand (KOY)

en: German (Bone)
fr: Allemand (Bone)

en: German (Bone, eszett in the home row)
fr: Allemand (Bone, ß dans la rangée du milieu)

en: German (Neo, QWERTZ)
fr: Allemand (Neo, QWERTZ)

en: German (Neo, QWERTY)
fr: Allemand (Neo, QWERTY)

en: Russian (Germany, recommended)
fr: Russe (Allemagne, recommandé)

en: Russian (Germany, transliteration)
fr: Russe (Allemagne, translittération)

en: Coptic
fr: Copte

en: Old Hungarian
fr: Runes Hongroises

en: Old Hungarian (for ligatures)
fr: Ancien hongrois (pour les ligatures)

en: Hungarian (US)
fr: Hongrois (US)

en: Lithuanian (Dvorak)
fr: Lituanien (Dvorak)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
fr: Lituanien (Sun type 6/7)

en: Latvian (Dvorak)
fr: Letton (Dvorak)

en: Latvian (Dvorak, with Y)
fr: Letton (Dvorak, avec Y)

en: Latvian (Dvorak, with minus)
fr: Letton (Dvorak, avec moins)

en: Latvian (programmer Dvorak)
fr: Letton (Dvorak pour le programmeur)

en: Latvian (programmer Dvorak, with Y)
fr: Letton (Dvorak pour le programmeur, avec Y)

en: Latvian (programmer Dvorak, with minus)
fr: Letton (Dvorak pour le programmeur, avec moins)

en: Latvian (Colemak)
fr: Letton (Colemak)

en: Latvian (Colemak, with apostrophe)
fr: Letton (Colemak, avec apostrophe)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
fr: Letton (Sun type 6/7)

en: Latvian (apostrophe, dead quotes)
fr: Letton (apostrophe, guillemets en touches mortes)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining)
fr: Anglais (US, international, combinatoire Unicode via AltGr)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining, alt.)
fr: Anglais (US, international, combinatoire Unicode via AltGr, variante)

en: Coeur d'Alene Salish
fr: Salish Cœur d'Alène

en: Czech, Slovak and German (US)
fr: Tchèque, slovaque et allemand (US)

en: Czech, Slovak, Polish, Spanish, Finnish, Swedish and German (US)
fr: Tchèque, slovaque, polonais, espagnol, finnois, suédois et allemand (US)

en: English (Drix)
fr: Anglais (Drix)

en: German, Swedish and Finnish (US)
fr: Allemand, suédois et finnois (US)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
fr: Anglais (US, Arabe IBM 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
fr: Anglais (US, Sun type 6/7)

en: English (Carpalx)
fr: Anglais (Carpalx)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
fr: Anglais (Carpalx, internat., avec touches mortes)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
fr: Anglais (Carpalx, internat., touches mortes via AltGr)

en: English (Carpalx, full optimization)
fr: Anglais (Carpalx, complètement optimisé)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
fr: Anglais (Carpalx,  complètement optimisé, internat., avec touches mortes)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
fr: Anglais (Carpalx,  complètement optimisé, internat., touches mortes via AltGr)

en: English (3l)
fr: Anglais (3l)

en: English (3l, Chromebook)
fr: Anglais (3l, Chromebook)

en: English (3l, emacs)
fr: Anglais (3l, Emacs)

en: English (Workman-P)
fr: Anglais (Workman-P)

en: Sicilian (US keyboard)
fr: Sicilien (clavier US)

en: English (Western European AltGr dead keys)
fr: Anglais (Europe de l'ouest, touches mortes via AltGr)

en: Polish (intl., with dead keys)
fr: Polonais (internat., avec touches mortes)

en: Polish (Colemak)
fr: Polonais (Colemak)

en: Polish (Colemak-DH)
fr: Polonais (Colemak-DH)

en: Polish (Colemak-DH ISO)
fr: Polonais (Colemak-DH ISO)

en: Polish (Sun Type 6/7)
fr: Polonais (Sun type 6/7)

en: Polish (Glagolica)
fr: Polonais (glagolitique)

en: Polish (lefty)
fr: Polonais (gaucher)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
fr: Tatar de Crimée (Q dobroudja)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
fr: Roumain (ergonomique dactylographique)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
fr: Roumain (Sun type 6/7)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
fr: Serbe (accents combinatoires à la place des touches mortes)

en: Church Slavonic
fr: Liturgique slave

en: Russian (plus Ukrainian and Belarusian letters)
fr: Russe (avec lettres ukrainiennes et biélorusses)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
fr: Russe (Rulemak, Colemak phonétique)

en: Russian (phonetic, Macintosh)
fr: Russe (phonétique, Macintosh)

en: Russian (Sun Type 6/7)
fr: Russe (Sun type 6/7)

en: Russian (with US punctuation)
fr: Russe (avec ponctuation US)

en: Russian (GOST 6431-75)
fr: Russe (GOST 6431-75)

en: Russian (GOST 14289-88)
fr: Russe (GOST 14289-88)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
fr: Russe (polyglotte et réactionnaire)

en: Russian (Programmer)
fr: Russe (Programmeur)

en: Russian (plus typographic symbols)
fr: Russe (plus symboles typographiques)

en: Russian (plus Tatar letters)
fr: Russe (plus lettres tatar)

en: Armenian (OLPC, phonetic)
fr: Arménien (OLPC, phonétique)

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
fr: Hébreu (biblique, SIL, phonétique)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
fr: Arabe (Sun type 6/7)

en: Arabic (Arabic numerals, extensions in the 4th level)
fr: Arabe (chiffres arabes, extensions au 4e niveau)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals, extensions in the 4th level)
fr: Arabe (chiffres arabes orientaux, extensions au 4e niveau)

en: Arabic (ErgoArabic)
fr: Arabe (ErgoArabic)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
fr: Belge (Sun type 6/7)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
fr: Portugais (Brésil, Sun type 6/7)

en: Czech (Sun Type 6/7)
fr: Tchèque (Sun type 6/7)

en: Czech (programming)
fr: Tchèque (programmation)

en: Czech (programming, typographic)
fr: Tchèque (programmation, typographie)

en: Czech (coder)
fr: Tchèque (codage)

en: Czech (US, Colemak, UCW support)
fr: Tchèque (US, Colemak, support UCW)

en: Danish (Sun Type 6/7)
fr: Danois (Sun type 6/7)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
fr: Danois (Sun type 6/7)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
fr: Estonien (Sun type 6/7)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
fr: Finnois (Sun type 6/7)

en: Finnish (DAS)
fr: Finnois (DAS)

en: Finnish (Dvorak)
fr: Finnois (Dvorak)

en: French (Sun Type 6/7)
fr: Français (Sun type 6/7)

en: French (US with dead keys, alt.)
fr: Français (US avec touches mortes, variante)

en: French (US, AZERTY)
fr: Français (US, AZERTY)

en: Greek (Sun Type 6/7)
fr: Grec (Sun type 6/7)

en: Greek (Colemak)
fr: Grec (Colemak)

en: Italian (Sun Type 6/7)
fr: Italien (Sun type 6/7)

en: Ladin (Italian keyboard)
fr: Ladin (clavier italien)

en: Ladin (German keyboard)
fr: Ladin (clavier allemand)

en: Italian (Dvorak)
fr: Italien (Dvorak)

en: Japanese (Sun Type 6)
fr: Japonais (Sun type 6)

en: Japanese (Sun Type 7, PC-compatible)
fr: Japonais (Sun type 7, compatible PC)

en: Japanese (Sun Type 7, Sun-compatible)
fr: Japonais (Sun type 7, compatible Sun)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
fr: Norvégien (Sun type 6/7)

en: Urdu (Pakistan, Navees)
fr: Ourdou (Pakistan, Navees)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
fr: Portugais (Sun type 6/7)

en: Portuguese (Colemak)
fr: Portugais (Colemak)

en: Slovak (ACC layout, only accented letters)
fr: Slovaque (disposition ACC, lettres accentuées uniquement)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
fr: Slovaque (Sun type 6/7)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
fr: Espagnol (Sun type 6/7)

en: Swedish (Dvorak A5)
fr: Suédois (Dvorak A5)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
fr: Suédois (Sun type 6/7)

en: Elfdalian (Sweden, with combining ogonek)
fr: Elfdalien (Suède, avec ogonek combinatoire)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
fr: Allemand (Suisse, Sun type 6/7)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
fr: Français (Suisse, Sun type 6/7)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
fr: Turc (Sun type 6/7)

en: Turkish (i and ı swapped)
fr: Turc (i et ı échangés)

en: Old Turkic
fr: Turc ancien

en: Old Turkic (F)
fr: Turc ancien (F)

en: Ottoman (Q)
fr: Turc ottoman (Q)

en: Ottoman (F)
fr: Turc ottoman (F)

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
fr: Ukrainien (Sun type 6/7)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
fr: Anglais (Royaume-Uni, Sun type 6/7)

en: Korean (Sun Type 6/7)
fr: Coréen (Sun type 6/7)

en: Vietnamese (AÐERTY)
fr: Vietnamien (AÐERTY)

en: Vietnamese (QĐERTY)
fr: Vietnamien (QĐERTY)

en: International Phonetic Alphabet
fr: Alphabet phonétique international

en: International Phonetic Alphabet (QWERTY)
fr: Alphabet phonétique international (QWERTY)

en: Modi (KaGaPa, phonetic)
fr: Modi (KaGaPa, phonétique)

en: Sanskrit symbols
fr: Symboles sanscrit

en: Urdu (Navees)
fr: Ourdou (Navees)

en: Number key 4 when pressed in isolation
fr: Touche numérique 4 pour un appui isolé

en: Number key 9 when pressed in isolation
fr: Touche numérique 9 pour un appui isolé

en: Make Caps Lock an additional Esc, and Shift + Caps Lock is the Compose
fr: Verr. Maj. est un Échap. supplémentaire, et Maj. + Verr. Maj. un Compose

en: Parentheses position
fr: Position des parenthèses

en: Swap with square brackets
fr: Échangé avec les crochets
