xkeyboard-config-2.38.99 - en to fur translation catalogue (893 entries)

en: Generic 86-key PC
fur: Gjeneriche 86-tascj PC

en: Generic 101-key PC
fur: Gjeneriche 101-tascj PC

en: Generic 102-key PC
fur: Gjeneriche 102-tascj PC

en: Generic 104-key PC
fur: Gjeneriche 104-tascj PC

en: Generic 104-key PC with L-shaped Enter key
fur: Gjeneriche 104-tascj PC cun tast Invie a forme di L

en: Generic 105-key PC
fur: Gjeneriche 105-tascj PC

en: Dell 101-key PC
fur: Dell 101-tascj PC

en: Dell Latitude laptop
fur: Portatil Dell Latitude

en: Dell Precision M65 laptop
fur: Portatil Dell Precision M65

en: Compaq Internet (7 keys)
fur: Compaq Internet (7 tascj)

en: Compaq Internet (13 keys)
fur: Compaq Internet (13 tascj)

en: Compaq Internet (18 keys)
fur: Compaq Internet (18 tascj)

en: Compaq Armada laptop
fur: Portatil Compaq Armada

en: Compaq Presario laptop
fur: Portatil Compaq Presario

en: Dell USB Multimedia
fur: Dell USB multimediâl

en: Dell Inspiron 6000/8000 laptop
fur: Portatil Dell Inspiron 6000/8000

en: Dell Precision M laptop
fur: Portatil Dell Precision M65

en: Fujitsu-Siemens Amilo laptop
fur: Portatil Amilo Fujitsu-Siemens

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
fur: Tascj adizionâi Logitech G15 vie G15daemon

en: Hewlett-Packard Mini 110 laptop
fur: Portatil Hewlett-Packard Mini 110

en: Logitech Cordless Desktop Pro (2nd alt.)
fur: Logitech Cordless Desktop Pro (2ᵉ alt.)

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
fur: Microsoft Internet Pro (Svedese)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
fur: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (modalitât 102/105:EU)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
fur: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (modalitât 106:JP)

en: Acer laptop
fur: Portatil Acer

en: Asus laptop
fur: Portatil Asus

en: Apple laptop
fur: Portatil Apple

en: eMachines m6800 laptop
fur: Portatil eMachines m6800

en: Sun Type 7 USB (European)
fur: Sun Type 7 USB (europeane)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
fur: Sun Type 7 USB (gjaponese)/Gjaponese 106-tascj

en: Sun Type 6/7 USB (European)
fur: Sun Type 6/7 USB (europeane)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
fur: Sun Type 6 USB (gjaponese)

en: Sun Type 6 (Japanese)
fur: Sun Type 6 (gjaponese)

en: PinePhone Keyboard
fur: Tastiere dal PinePhone

en: English (US)
fur: Inglese (US)

en: Hawaiian
fur: Hawaiane

en: English (US, euro on 5)
fur: Inglese (US, euro sul 5)

en: English (US, intl., with dead keys)
fur: Inglese (US, intl., cun tascj muarts)

en: English (US, alt. intl.)
fur: Inglese (UK, alt. intl.)

en: English (Colemak)
fur: Inglese (Colemak)

en: English (Colemak-DH)
fur: Inglese (Colemak-DH)

en: English (Colemak-DH Wide)
fur: Inglese (Colemak-DH largje)

en: English (Colemak-DH Ortholinear)
fur: Inglese (Colemak-DH ortogonâl)

en: English (Colemak-DH ISO)
fur: Inglese (Colemak-DH ISO)

en: English (Colemak-DH Wide ISO)
fur: Inglese (Colemak-DH largje ISO)

en: English (Dvorak)
fur: Inglese (Dvorak)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
fur: Inglese (Dvorak, intl. ,cun tascj muarts)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
fur: Inglese (Dvorak, alt. intl.)

en: English (Dvorak, left-handed)
fur: Inglese (Dvorak, man çampe)

en: English (Dvorak, right-handed)
fur: Inglese (Dvorak, man drete)

en: English (classic Dvorak)
fur: Inglese (Dvorak classic)

en: English (programmer Dvorak)
fur: Inglese (Dvorak par programadôr)

en: English (Dvorak, Macintosh)
fur: Inglese (Dvorak, Macintosh)

en: English (US, Symbolic)
fur: Inglese (US, simboliche)

en: Russian (US, phonetic)
fur: Russe (US, fonetiche)

en: English (Macintosh)
fur: Inglese (Macintosh)

en: English (intl., with AltGr dead keys)
fur: Inglese (intl., cun tascj muarts AltGr)

en: English (the divide/multiply toggle the layout)
fur: Inglese (i tascj divît/moltipliche a cambiin la disposizion)

en: Serbo-Croatian (US)
fur: Serbe-Cravuate (US)

en: English (Norman)
fur: Inglese (Normane)

en: English (Workman)
fur: Inglese (operari)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
fur: Inglese (operari, intl., cun tascj muarts)

en: Uzbek (Afghanistan)
fur: Uzbeke (Afganistan)

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
fur: Pashto (Afganistan, OLPC)

en: Dari (Afghanistan, OLPC)
fur: Dari (Afganistan, OLPC)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
fur: Uzbeke (Afganistan, OLPC)

en: Arabic
fur: Arabe

en: Arabic (AZERTY)
fur: Arabe (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY, Eastern Arabic numerals)
fur: Arabe (AZERTY, cifris arabis orientâls)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals)
fur: Arabe (cifris arabis orientâls)

en: Arabic (QWERTY)
fur: Arabe (QWERTY)

en: Arabic (QWERTY, Eastern Arabic numerals)
fur: Arabe (QWERTY, cifris arabis orientâls)

en: Arabic (Buckwalter)
fur: Arabe (Buckwalter)

en: Arabic (OLPC)
fur: Arabe (OLPC)

en: Arabic (Macintosh)
fur: Arabe (Macintosh)

en: Albanian
fur: Albanese

en: Albanian (Plisi)
fur: Albanese (Plisi)

en: Albanian (Veqilharxhi)
fur: Albanês (Veqilharxhi)

en: Armenian
fur: Armene

en: Armenian (phonetic)
fur: Armene (fonetiche)

en: Armenian (alt. phonetic)
fur: Armene (alt. fonetiche)

en: Armenian (eastern)
fur: Armene (orientâl)

en: Armenian (western)
fur: Armene (ocidentâl)

en: Armenian (alt. eastern)
fur: Armene (alt. orientâl)

en: German (Austria)
fur: Todescje (Austrie)

en: German (Austria, no dead keys)
fur: Todescje (Austrie, cence tascj muarts)

en: German (Austria, Macintosh)
fur: Todescje (Austrie, Macintosh)

en: English (Australia)
fur: Inglese (Australie)

en: Azerbaijani
fur: Azere

en: Azerbaijani (Cyrillic)
fur: Azere (ciriliche)

en: Belarusian
fur: Bielorusse

en: Belarusian (legacy)
fur: Bielorusse (vecje maniere)

en: Belarusian (Latin)
fur: Bielorusse (latine)

en: Russian (Belarus)
fur: Russe (Bielorusse)

en: Belarusian (intl.)
fur: Bielorusse (intl.)

en: Belarusian (phonetic)
fur: Bielorusse (fonetiche)

en: Belgian
fur: Belghe

en: Belgian (alt.)
fur: Belghe (alt.)

en: Belgian (Latin-9 only, alt.)
fur: Belghe (dome latin-9, alt.)

en: Belgian (ISO, alt.)
fur: Belghe (ISO, alt.)

en: Belgian (no dead keys)
fur: Belghe (cence tascj muarts)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
fur: Belghe (Wang 724 AZERTY)

en: Bangla
fur: Bangladesh

en: Bangla (Probhat)
fur: Bangladesh (Probhat)

en: Indian
fur: Indiane

en: Bangla (India)
fur: Bangladesh (Indie)

en: Bangla (India, Probhat)
fur: Bangladesh (Indie, Probhat)

en: Bangla (India, Baishakhi)
fur: Bangladesh (Indie, Baishakhi)

en: Bangla (India, Bornona)
fur: Bangladesh (Indie, Bornona)

en: Bangla (India, Gitanjali)
fur: Bangladesh (Indie, Gitanjali)

en: Bangla (India, Baishakhi InScript)
fur: Bangladesh (Indie, inscrizion Baishakhi)

en: Gujarati (KaGaPa, phonetic)
fur: Gujarati (KaGaPa, fonetiche)

en: Kannada (KaGaPa, phonetic)
fur: Kannada (KaGaPa, fonetiche)

en: Malayalam (enhanced InScript, with rupee)
fur: Malayalam (Inscrizion miorade, cun rupie)

en: Malayalam (Poorna, extended InScript)
fur: Malayalam (Poorna, Inscrizion miorade)

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
fur: Tamil (TamilNet '99 cun numars Tamil)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
fur: Tamil (TamilNet '99, codifiche TAB)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
fur: Tamil (TamilNet '99, codifiche TSCII)

en: Tamil (InScript, with Arabic numerals)
fur: Tamil (Inscrizion, cun cifris arabis)

en: Tamil (InScript, with Tamil numerals)
fur: Tamil (Inscrizion cun cifris Tamil)

en: Telugu (KaGaPa, phonetic)
fur: Telugu (KaGaPa, fonetiche)

en: Urdu (phonetic)
fur: Urdu (fonetiche)

en: Urdu (alt. phonetic)
fur: Urdu (alt. fonetiche)

en: Hindi (KaGaPa, phonetic)
fur: Hindi (KaGaPa, fonetiche)

en: Sanskrit (KaGaPa, phonetic)
fur: Sanscrit (KaGaPa, fonetiche)

en: Marathi (KaGaPa, phonetic)
fur: Marathi (KaGaPa, fonetiche)

en: English (India, with rupee)
fur: Inglese (Indie, cun rupie)

en: Marathi (enhanced InScript)
fur: Marathi (Inscrizion miorade)

en: Bosnian
fur: Bosgnache

en: Bosnian (with guillemets)
fur: Bosgnache (cun virgulutis bassis)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
fur: Bosgnache (cun digrafs bosgnacs)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
fur: Bosgnache (US, cun digrafs bosgnacs)

en: Bosnian (US)
fur: Bosgnache (US)

en: Portuguese (Brazil)
fur: Portughese (Brasîl)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
fur: Portughese (Brasîl, cence tascj muarts)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
fur: Portughese (Brasîl, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
fur: Portughese (Brasîl, natîf)

en: Russian (Brazil, phonetic)
fur: Russe (Brasîl, fonetiche)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
fur: Portughese (Brasîl, natîf par tastieris US)

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
fur: Esperanto (Brasîl, natîf)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
fur: Portughese (Brasîl, IBM/Lenovo ThinkPad)

en: Bulgarian
fur: Bulgare

en: Bulgarian (traditional phonetic)
fur: Bulgare (fonetiche tradizionâl)

en: Bulgarian (new phonetic)
fur: Bulgare (fonetiche gnove)

en: Bulgarian (enhanced)
fur: Bulgare (miorade)

en: Berber (Algeria, Latin)
fur: Berbare (Algjerie, latine)

en: Kabyle (AZERTY, with dead keys)
fur: Cabiliane (AZERTY, cun tascj muarts)

en: Kabyle (QWERTY, UK, with dead keys)
fur: Cabiliane (QWERTY, UK, cun tascj muarts)

en: Kabyle (QWERTY, US, with dead keys)
fur: Cabiliane (QWERTY, US, cun tascj muarts)

en: Berber (Algeria, Tifinagh)
fur: Berbare (Algjerie, Tifinagh)

en: Arabic (Algeria)
fur: Arabe (Algjerie)

en: Arabic (Morocco)
fur: Arabe (Maroc)

en: French (Morocco)
fur: Francese (Maroc)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
fur: Berbare (Maroc, Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
fur: Berbare (Maroc, alt. Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
fur: Berbare (Maroc, fonetiche Tifinagh, alt.)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
fur: Berbare (Maroc, Tifinagh slargjade)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
fur: Berbare (Maroc, fonetiche Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
fur: Berbare (Maroc, Tifinagh fonetiche slargjade)

en: English (Cameroon)
fur: Inglese (Camerun)

en: French (Cameroon)
fur: Francese (Camerun)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY, intl.)
fur: Camerun plurilengâl (QWERTY, intl.)

en: Cameroon (AZERTY, intl.)
fur: Camerun (AZERTY, intl.)

en: Burmese
fur: Birmane

en: Burmese Zawgyi
fur: Birmane Zawgyi

en: French (Canada)
fur: Francese (Canadà)

en: French (Canada, Dvorak)
fur: Francese (Canadà, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
fur: Francese (Canadà, vecje maniere)

en: Canadian (CSA)
fur: Canadese (CSA)

en: English (Canada)
fur: Inglese (Canadà)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
fur: Francese (Republiche democratiche dal Congo)

en: Chinese
fur: Cinese

en: Mongolian (Bichig)
fur: Mongule (Bichig)

en: Mongolian (Todo)
fur: Mongule (Todo)

en: Mongolian (Xibe)
fur: Mongule (Xibe)

en: Mongolian (Manchu)
fur: Mongule (Manchu)

en: Mongolian (Galik)
fur: Mongule (Galik)

en: Mongolian (Todo Galik)
fur: Mongule (Todo Galik)

en: Mongolian (Manchu Galik)
fur: Mongule (Manchu Galik)

en: Tibetan
fur: Tibetane

en: Tibetan (with ASCII numerals)
fur: Tibetane (cun numars ASCII)

en: Uyghur
fur: Uyghure

en: Hanyu Pinyin Letters (with AltGr dead keys)
fur: Letaris Hanyu Pinyin (cun tascj muarts AltGr)

en: Croatian
fur: Cravuate

en: Croatian (with guillemets)
fur: Cravuate (cun virgulutis bassis)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
fur: Cravuate (cun digafs cravuats)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
fur: Cravuate (cun digrafs cravuats)

en: Croatian (US)
fur: Cravuate (US)

en: Czech
fur: Ceche

en: Czech (extra backslash)
fur: Ceche (sbare invierse adizionâl)

en: Czech (QWERTY)
fur: Ceche (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, extra backslash)
fur: Ceche (QWERTY, sbare invierse adizionâl)

en: Czech (QWERTY, Macintosh)
fur: Ceche (QWERTY, Macintosh)

en: Czech (UCW, only accented letters)
fur: Ceche (UCW, nome letaris acentadis)

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
fur: Ceche (US, Dvorak, supuart UCW)

en: Russian (Czechia, phonetic)
fur: Russe (Cechie, fonetiche)

en: Czech (QWERTZ, Windows flavour)
fur: Ceche (QWERTZ, variante Windows)

en: Czech (QWERTY, Windows flavour)
fur: Ceche (QWERTY, variante Windows)

en: Danish
fur: Danese

en: Danish (no dead keys)
fur: Danese (cence tascj muarts)

en: Danish (Windows)
fur: Danese (Windows)

en: Danish (Macintosh)
fur: Danese (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
fur: Danese (Macintosh, cence tascj muarts)

en: Danish (Dvorak)
fur: Danese (Dvorak)

en: Dutch
fur: Olandese

en: Dutch (US)
fur: Olandese (US)

en: Dutch (Macintosh)
fur: Olandese (Macintosh)

en: Dutch (standard)
fur: Olandese (standard)

en: Estonian
fur: Estone

en: Estonian (no dead keys)
fur: Estone (cence tascj muarts)

en: Estonian (Dvorak)
fur: Estone (Dvorak)

en: Estonian (US)
fur: Estone (US)

en: Persian
fur: Persiane

en: Persian (with Persian keypad)
fur: Persiane (cun tastierute numeriche persiane)

en: Persian (Windows)
fur: Persiane (Windows)

en: Azerbaijani (Iran)
fur: Azere (Iran)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
fur: Curde (Iran, latine Q)

en: Kurdish (Iran, F)
fur: Curde (Iran, F)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
fur: Curde (Iran, latine Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
fur: Curde (Iran, arabe-latine)

en: Iraqi
fur: Irakiane

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
fur: Curde (Irak, latine Q)

en: Kurdish (Iraq, F)
fur: Curde (Irak, F)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
fur: Curde (Irak, latine Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
fur: Curde (Irak, arabe-latine)

en: Faroese (no dead keys)
fur: Faroese (cence tascj muarts)

en: Finnish
fur: Finlandese

en: Finnish (Windows)
fur: Finlandese (Windows)

en: Finnish (classic)
fur: Finlandese (classiche)

en: Finnish (classic, no dead keys)
fur: Finlandese (classiche, cence tascj muarts)

en: Northern Saami (Finland)
fur: Saami dal nord (Finlande)

en: Finnish (Macintosh)
fur: Finlandese (Macintosh)

en: French
fur: Francese

en: French (no dead keys)
fur: Francese (cence tascj muarts)

en: French (alt.)
fur: Francese (alt.)

en: French (alt., Latin-9 only)
fur: Francese (alt., dome latin-9)

en: French (alt., no dead keys)
fur: Francese (alt., cence tascj muarts)

en: French (legacy, alt.)
fur: Francese (vecje maniere, alt.)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
fur: Francese (vecje maniere, alt., cence tascj muarts)

en: French (BEPO)
fur: Francese (BEPO)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
fur: Francese (BEPO, dome latin-9)

en: French (BEPO, AFNOR)
fur: Francese (BEPO, AFNOR)

en: French (Dvorak)
fur: Francese (Dvorak)

en: French (Macintosh)
fur: Francese (Macintosh)

en: French (AZERTY)
fur: Francese (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
fur: Francese (AZERTY, AFNOR)

en: Occitan
fur: Ocitane

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
fur: Gjeorgjiane (France, AZERTY Tskapo)

en: French (US)
fur: Francese (US)

en: English (Ghana)
fur: Inglese (Ghana)

en: English (Ghana, multilingual)
fur: Inglese (Ghana, plurilengâl)

en: Ga
fur: Francese (vecje maniere, alternative)

en: Avatime
fur: Francese (vecje maniere, alternative)

en: English (Ghana, GILLBT)
fur: Inglese (Ghana, GILLBT)

en: Georgian
fur: Gjeorgjiane

en: Georgian (ergonomic)
fur: Gjeorgjiane (ergonomiche)

en: Georgian (MESS)
fur: Gjeorgjiane (MESS)

en: Russian (Georgia)
fur: Russe (Gjeorgjie)

en: Ossetian (Georgia)
fur: Ossete (Gjeorgjie)

en: German
fur: Todescje

en: German (dead acute)
fur: Todescje (acût muart)

en: German (dead grave acute)
fur: Todescje (acût grâf muart)

en: German (no dead keys)
fur: Todescje (cence tascj muarts)

en: German (E1)
fur: Todescje (E1)

en: German (E2)
fur: Todescje (E2)

en: German (T3)
fur: Todescje (T3)

en: German (US)
fur: Todescje (US)

en: Romanian (Germany)
fur: Rumene (Gjermanie)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
fur: Rumene (Gjermanie, cence tascj muarts)

en: German (Dvorak)
fur: Todescje (Dvorak)

en: German (Neo 2)
fur: Todescje (Neo 2)

en: German (Macintosh)
fur: Todescje (Macintosh)

en: German (Macintosh, no dead keys)
fur: Todescje (Macintosh, cence tascj muarts)

en: Lower Sorbian
fur: Sorabe inferiôr

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
fur: Sorabe inferiôr (QWERTZ)

en: German (QWERTY)
fur: Todescje (QWERTY)

en: Turkish (Germany)
fur: Turche (Gjermanie)

en: Russian (Germany, phonetic)
fur: Russe (Gjermanie, fonetiche)

en: German (dead tilde)
fur: Todescje (tilde muarte)

en: Greek
fur: Greche

en: Greek (simple)
fur: Greche (semplice)

en: Greek (extended)
fur: Greche (slargjade)

en: Greek (no dead keys)
fur: Greche (cence tascj muarts)

en: Greek (polytonic)
fur: Greche (politoniche)

en: Hungarian
fur: Ongjarese

en: Hungarian (standard)
fur: Ongjarese (standard)

en: Hungarian (no dead keys)
fur: Ongjarese (cun tascj muarts)

en: Hungarian (QWERTY)
fur: Ongjarese (QWERTY)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, dead keys)
fur: Ongjarese (QWERTZ, 101 tascj, virgule, tascj muarts)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, no dead keys)
fur: Ongjarese (QWERTZ, 101 tascj, virgule, cence tascj muarts)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, dead keys)
fur: Ongjarese (QWERTZ, 101 tascj, pont, tascj muarts)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, no dead keys)
fur: Ongjarese (QWERTZ, 101 tascj, pont, cence tascj muarts)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, dead keys)
fur: Ongjarese (QWERTY, 101 tascj, virgule, tascj muarts)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, no dead keys)
fur: Ongjarese (QWERTY, 101 tascj, virgule, cence tascj muarts)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, dead keys)
fur: Ongjarese (QWERTY, 101 tascj, pont, tascj muarts)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, no dead keys)
fur: Ongjarese (QWERTY, 101 tascj, pont, cence tascj muarts)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, dead keys)
fur: Ongjarese (QWERTZ, 102 tascj, virgule, tascj muarts)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, no dead keys)
fur: Ongjarese (QWERTZ, 102 tascj, virgule, cence tascj muarts)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, dead keys)
fur: Ongjarese (QWERTZ, 102 tascj, pont, tascj muarts)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, no dead keys)
fur: Ongjarese (QWERTZ, 102 tascj, pont, cence tascj muarts)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, dead keys)
fur: Ongjarese (QWERTY, 102 tascj, virgule, tascj muarts)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, no dead keys)
fur: Ongjarese (QWERTY, 102 tascj, virgule, cence tascj muarts)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, dead keys)
fur: Ongjarese (QWERTY, 102 tascj, pont, tascj muarts)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, no dead keys)
fur: Ongjarese (QWERTY, 102 tascj, pont, cence tascj muarts)

en: Icelandic
fur: Islandese

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
fur: Islandese (Macintosh, vecje maniere)

en: Icelandic (Macintosh)
fur: Islandese (Macintosh)

en: Icelandic (Dvorak)
fur: Islandese (Dvorak)

en: Hebrew
fur: Ebraiche

en: Hebrew (lyx)
fur: Ebraiche (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
fur: Ebraiche (fonetiche)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
fur: Ebraiche (bibliche, Tiro)

en: Italian
fur: Taliane

en: Italian (no dead keys)
fur: Taliane (cence tascj muarts)

en: Italian (Windows)
fur: Taliane (Windows)

en: Italian (Macintosh)
fur: Taliane (Macintosh)

en: Italian (US)
fur: Taliane (US)

en: Georgian (Italy)
fur: Gjeorgjiane (Italie)

en: Italian (IBM 142)
fur: Taliane (IBM 142)

en: Italian (intl., with dead keys)
fur: Taliane (intl., cun tascj muarts)

en: Sicilian
fur: Siciliane

en: Friulian (Italy)
fur: Furlane (Italie)

en: Japanese
fur: Gjaponese

en: Japanese (Kana)
fur: Gjaponese (Kana)

en: Japanese (Kana 86)
fur: Gjaponese (Kana 86)

en: Japanese (OADG 109A)
fur: Gjaponese (OADG 109A)

en: Japanese (Macintosh)
fur: Gjaponese (Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
fur: Gjaponese (Dvorak)

en: Kyrgyz
fur: Kirghize

en: Kyrgyz (phonetic)
fur: Kirghize (fonetiche)

en: Khmer (Cambodia)
fur: Khmer (Camboze)

en: Kazakh
fur: Kazakhe

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
fur: Russe (Kazakhstan, cun Kazakh)

en: Kazakh (with Russian)
fur: Kazakhe (cun russe)

en: Kazakh (extended)
fur: Kazakhe (slargjade)

en: Kazakh (Latin)
fur: Kazache (Latine)

en: Spanish (Latin American)
fur: Spagnole (Americhe latine)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
fur: Spagnole (Americhe latine, cence tascj muarts)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
fur: Spagnole (Americhe latine, tilde muarte)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
fur: Spagnole (Americhe latine, Dvorak)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
fur: Spagnole (Americhe latine, Colemak)

en: Lithuanian
fur: Lituane

en: Lithuanian (standard)
fur: Lituane (standard)

en: Lithuanian (US)
fur: Lituane (US)

en: Lithuanian (IBM LST 1205-92)
fur: Lituane (IBM LST 1205-92)

en: Lithuanian (LEKP)
fur: Lituane (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
fur: Lituane (LEKPa)

en: Samogitian
fur: Samoghitiane

en: Lithuanian (Ratise)
fur: Lituane (Ratise)

en: Latvian
fur: Letone

en: Latvian (apostrophe)
fur: Letone (apostrof)

en: Latvian (tilde)
fur: Letone (tilde)

en: Latvian (F)
fur: Letone (F)

en: Latvian (Modern Latin)
fur: Letone (latine moderne)

en: Latvian (Modern Cyrillic)
fur: Letone (ciriliche moderne)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
fur: Letone (ergonomiche, ŪGJRMV)

en: Latvian (adapted)
fur: Letone (adatade)

en: Montenegrin
fur: Montenegrine

en: Montenegrin (Cyrillic)
fur: Montenegrine (Ciriliche)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
fur: Montenegrine (Ciriliche, ZE e ZHE scambiadis)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
fur: Montenegrine (Latine, Unicode)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
fur: Montenegrine (Latine, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
fur: Montenegrine (Latine, Unicode, QWERTY)

en: Montenegrin (Cyrillic, with guillemets)
fur: Montenegrine (Ciriliche, cun virgulutis bassis)

en: Montenegrin (Latin, with guillemets)
fur: Montenegrine (Latine, cun virgulutis bassis)

en: Macedonian
fur: Macedone

en: Macedonian (no dead keys)
fur: Macedone (cence tascj muarts)

en: Maltese (US, with AltGr overrides)
fur: Maltese (US, cun soreposizions di AltGr)

en: Maltese (UK, with AltGr overrides)
fur: Maltese (UK, cun soreposizions di AltGr)

en: Mongolian
fur: Mongule

en: Norwegian
fur: Norvegjese

en: Norwegian (no dead keys)
fur: Norvegjese (cence tascj muarts)

en: Norwegian (Windows)
fur: Norvegjese (Windows)

en: Norwegian (Dvorak)
fur: Norvegjese (Dvorak)

en: Northern Saami (Norway)
fur: Saami dal nord (Norvegje)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
fur: Saami dal nord (Norvegje, cence tascj muarts)

en: Norwegian (Macintosh)
fur: Norvegjese (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
fur: Norvegjese (Macintosh, cence tascj muarts)

en: Norwegian (Colemak)
fur: Norvegjese (Colemak)

en: Norwegian (Colemak-DH)
fur: Norvegjese (Colemak-DH)

en: Norwegian (Colemak-DH Wide)
fur: Norvegjese (Colemak-DH largje)

en: Polish
fur: Polache

en: Polish (legacy)
fur: Polache (vecje maniere)

en: Polish (QWERTZ)
fur: Polache (QWERTZ)

en: Polish (Dvorak)
fur: Polache (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
fur: Polache (Dvorak, cun virgulutis polachis sul tast di citazion)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
fur: Polache (Dvorak, cun virgulutis polachis sul tast 1)

en: Kashubian
fur: Cassubie

en: Silesian
fur: Slesiane

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
fur: Russe (Polonie, fonetiche Dvorak)

en: Polish (programmer Dvorak)
fur: Polache (Dvorak par programadôr)

en: Portuguese
fur: Portughese

en: Portuguese (no dead keys)
fur: Portughese (cence tascj muarts)

en: Portuguese (Macintosh)
fur: Portughese (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
fur: Portughese (Macintosh, cence tascj muarts)

en: Portuguese (Nativo)
fur: Portughese (natîf)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
fur: Portughese (natîf par tastieris US)

en: Esperanto (Portugal, Nativo)
fur: Esperanto (Portugal, natîf)

en: Romanian
fur: Rumene

en: Romanian (standard)
fur: Rumene (standard)

en: Romanian (Windows)
fur: Rumene (Windows)

en: Russian
fur: Russe

en: Russian (phonetic)
fur: Russe (fonetiche)

en: Russian (phonetic, Windows)
fur: Russe (fonetiche, Windows)

en: Russian (phonetic, YAZHERTY)
fur: Russe (fonetiche, YAZHERTY)

en: Russian (typewriter)
fur: Russe (machine di scrivi)

en: Russian (engineering, RU)
fur: Russe (Inzegnerie, RU)

en: Russian (engineering, EN)
fur: Russe (Inzegnerie, EN)

en: Russian (legacy)
fur: Russe (vecje maniere)

en: Russian (typewriter, legacy)
fur: Russe (machine di scrivi, vecje maniere)

en: Tatar
fur: Tatare

en: Ossetian (legacy)
fur: Ossete (vecje maniere)

en: Ossetian (Windows)
fur: Ossete (Windows)

en: Chuvash (Latin)
fur: Chuvash (latine)

en: Yakut
fur: Jakute

en: Russian (DOS)
fur: Russe (DOS)

en: Russian (Macintosh)
fur: Russe (Macintosh)

en: Serbian (Russia)
fur: Serbe (Russie)

en: Bashkirian
fur: Baschire

en: Russian (phonetic, AZERTY)
fur: Russe (fonetiche, AZERTY)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
fur: Russe (fonetiche, Dvorak)

en: Russian (phonetic, French)
fur: Russe (fonetiche, francese)

en: Abkhazian (Russia)
fur: Abcase (Russie)

en: Serbian
fur: Serbe

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
fur: Serbe (Ciriliche, ZE e ZHE scambiadis)

en: Serbian (Latin)
fur: Serbe (latine)

en: Serbian (Latin, Unicode)
fur: Serbe (latine, Unicode)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
fur: Serbe (latine, QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
fur: Serbe (latine, Unicode, QWERTY)

en: Serbian (Cyrillic, with guillemets)
fur: Serbe (Ciriliche, cun virgulutis bassis)

en: Serbian (Latin, with guillemets)
fur: Serbe (Latine, cun virgulutis bassis)

en: Pannonian Rusyn
fur: Rutenie pannoniche

en: Slovenian
fur: Slovene

en: Slovenian (with guillemets)
fur: Slovene (cun virgulutis bassis)

en: Slovenian (US)
fur: Slovene (US)

en: Slovak
fur: Slovache

en: Slovak (extra backslash)
fur: Slovache (sbare invierse adizionâl)

en: Slovak (QWERTY)
fur: Slovache (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extra backslash)
fur: Slovache (QWERTY, sbare invierse adizionâl)

en: Spanish
fur: Spagnole

en: Spanish (no dead keys)
fur: Spagnole (cence tascj muarts)

en: Spanish (Windows)
fur: Spagnole (Windows)

en: Spanish (dead tilde)
fur: Spagnole (tilde muarte)

en: Spanish (Dvorak)
fur: Spagnole (Dvorak)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and L)
fur: Asturiane (Spagne, H e L cun pont sotscrit)

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
fur: Catalane (Spagne, cun L cun pont medi)

en: Swedish
fur: Svedese

en: Swedish (no dead keys)
fur: Svedese (cence tascj muarts)

en: Swedish (Dvorak)
fur: Svedese (Dvorak)

en: Russian (Sweden, phonetic)
fur: Russe (Svezie, fonetiche)

en: Russian (Sweden, phonetic, no dead keys)
fur: Russe (Svezie, fonetiche, cence tascj muarts)

en: Northern Saami (Sweden)
fur: Saami dal nord (Svezie)

en: Swedish (Macintosh)
fur: Svedese (Macintosh)

en: Swedish (Svdvorak)
fur: Svedese (Svdvorak)

en: Swedish (Dvorak, intl.)
fur: Svedese (Dvorak, intl.)

en: Swedish (US)
fur: Svedese (US)

en: Swedish Sign Language
fur: Lengaç segns svedês

en: German (Switzerland)
fur: Todescje (Svuizare)

en: German (Switzerland, legacy)
fur: Todescje (Svuizare, vecje maniere)

en: German (Switzerland, no dead keys)
fur: Todescje (Svuizare, cence tascj muarts)

en: French (Switzerland)
fur: Francese (Svuizare)

en: French (Switzerland, no dead keys)
fur: Francese (Svuizare, cence tascj muarts)

en: French (Switzerland, Macintosh)
fur: Francese (Svuizare, Macintosh)

en: German (Switzerland, Macintosh)
fur: Todescje (Svuizare, Macintosh)

en: Arabic (Syria)
fur: Arabe (Sirie)

en: Syriac
fur: Siriache

en: Syriac (phonetic)
fur: Siriache (fonetiche)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
fur: Curde (Sirie, latine Q)

en: Kurdish (Syria, F)
fur: Curde (Sirie, F)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
fur: Curde (Sirie, latine Alt-Q)

en: Tajik
fur: Taziche

en: Tajik (legacy)
fur: Taziche (vecje maniere)

en: Sinhala (phonetic)
fur: Cingalese (fonetiche)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
fur: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, codifiche TAB)

en: Sinhala (US)
fur: Cingalese (US)

en: Thai
fur: Tailandese

en: Thai (TIS-820.2538)
fur: Tailandese (TIS-820.2538)

en: Thai (Pattachote)
fur: Tailandese (Pattachote)

en: Turkish
fur: Turche

en: Turkish (F)
fur: Turche (F)

en: Turkish (E)
fur: Turche (E)

en: Turkish (Alt-Q)
fur: Turche (Alt-Q)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
fur: Curde (Turchie, latine Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
fur: Curde (Iran, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
fur: Curde (Turchie, latine Alt-Q)

en: Turkish (intl., with dead keys)
fur: Turche (intl., cun tascj muarts)

en: Ottoman (Q)
fur: Otomane (Q)

en: Ottoman (F)
fur: Otomane (F)

en: Old Turkic
fur: Turche antighe

en: Old Turkic (F)
fur: Turche antighe (F)

en: Taiwanese (indigenous)
fur: Taiwanese (indigjene)

en: Ukrainian
fur: Ucraine

en: Ukrainian (phonetic)
fur: Ucraine (fonetiche)

en: Ukrainian (typewriter)
fur: Ucraine (machine di scrivi)

en: Ukrainian (Windows)
fur: Ucraine (Windows)

en: Ukrainian (macOS)
fur: Ucraine (macOS)

en: Ukrainian (legacy)
fur: Ucraine (vecje maniere)

en: Ukrainian (homophonic)
fur: Ucraine (omofoniche)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
fur: Tatare de Crimee (Q Turche)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
fur: Tatare de Crimee (F Turche)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
fur: Tatare de Crimee (Alt-Q Turche)

en: English (UK)
fur: Inglese (UK)

en: English (UK, extended, Windows)
fur: Inglese (UK, complete, Windows)

en: English (UK, intl., with dead keys)
fur: Inglese (UK, intl., cun tascj muarts)

en: English (UK, Dvorak)
fur: Inglese (UK, Dvorak)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
fur: Inglese (UK, Dvorak, cun puntuazions UK)

en: English (UK, Macintosh)
fur: Inglese (UK, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh, intl.)
fur: Inglese (UK, Macintosh, intl.)

en: English (UK, Colemak)
fur: Inglese (UK, Colemak)

en: English (UK, Colemak-DH)
fur: Inglese (UK, Colemak-DH)

en: Polish (British keyboard)
fur: Polache (tastiere britaniche)

en: Scottish Gaelic
fur: Gaelic scozês

en: Uzbek
fur: Uzbeche

en: Uzbek (Latin)
fur: Uzbeche (Latine)

en: Vietnamese
fur: Vietnamite

en: Vietnamese (US)
fur: Vietnamite (US)

en: Vietnamese (France)
fur: Vietnamite (France)

en: Korean
fur: Coreane

en: Korean (101/104-key compatible)
fur: Coreane (compatibile 101/104 tascj)

en: Irish
fur: Irlandese

en: Irish (UnicodeExpert)
fur: Irlandese (UnicodeEspert)

en: Arabic (Pakistan)
fur: Arabe (Pakistan)

en: English (South Africa)
fur: Inglese (Sud Afriche)

en: Esperanto (legacy)
fur: Esperanto (vecje maniere)

en: Nepali
fur: Nepalese

en: English (Nigeria)
fur: Inglese (Nigerie)

en: Hausa (Nigeria)
fur: Hausa (Nigerie)

en: Braille (left-handed)
fur: Braille (çampine)

en: Braille (left-handed inverted thumb)
fur: Braille (çampine poleârs invertîts)

en: Braille (right-handed)
fur: Braille (man drete)

en: Braille (right-handed inverted thumb)
fur: Braille (man drete poleârs invertîts)

en: Turkmen
fur: Turkmene

en: Turkmen (Alt-Q)
fur: Turkmene (Alt-Q)

en: French (Mali, alt.)
fur: Francese (Mali, alt.)

en: English (Mali, US, Macintosh)
fur: Inglese (Mali, US, Macintosh)

en: English (Mali, US, intl.)
fur: Inglese (Mali, US, intl.)

en: Swahili (Tanzania)
fur: Swahili (Tanzanie)

en: French (Togo)
fur: Francese (Togo)

en: Filipino
fur: Filipine

en: Filipino (QWERTY, Baybayin)
fur: Filipine (QWERTY, Baybayin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
fur: Filipine (Capewell-Dvorak, Latine)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Baybayin)
fur: Filipine (Capewell-Dvorak, Baybayin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
fur: Filipine (Capewell-QWERF 2006, Latine)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)
fur: Filipine (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)

en: Filipino (Colemak, Latin)
fur: Filipine (Colemak, Latine)

en: Filipino (Colemak, Baybayin)
fur: Filipine (Colemak, Baybayin)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
fur: Filipine (Dvorak, Latine)

en: Filipino (Dvorak, Baybayin)
fur: Filipine (Dvorak, Baybayin)

en: Moldavian
fur: Moldave

en: Gagauz (Moldova)
fur: Gagauz (Moldavie)

en: Indonesian (Latin)
fur: Indonesiane (Latine)

en: Indonesian (Arab Melayu, phonetic)
fur: Indonesiane (Melayu arap, fonetiche)

en: Indonesian (Arab Melayu, extended phonetic)
fur: Indonesiane (arabe Melayu, fonetiche complete)

en: Indonesian (Arab Pegon, phonetic)
fur: Indonesiane (arabe Pegon, fonetiche)

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
fur: Malese (Jawi, tastiere arabe)

en: Malay (Jawi, phonetic)
fur: Malese (Jawi, fonetiche)

en: custom
fur: personalizade

en: A user-defined custom Layout
fur: Une disposizion personalizade definide dal utent

en: Switching to another layout
fur: Daûr a passâ a une altre disposizion

en: Right Alt (while pressed)
fur: Alt diestri (intant che si frache)

en: Left Alt (while pressed)
fur: Alt a çampe (intant che si frache)

en: Left Win (while pressed)
fur: Win a çampe (intant che si frache)

en: Right Win (while pressed)
fur: Win diestri (intant che si frache)

en: Any Win (while pressed)
fur: Cualsisei Win (intant che si frache)

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
fur: Tast Menù (fracât), Maiusc+Menù par Menù

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
fur: BlocMaiusc (intant che si frache), Alt+BlocMaiusc pe azion origjinarie di BlocMaiusc

en: Right Ctrl (while pressed)
fur: Ctrl diestri (intant che si frache)

en: Right Alt
fur: Alt diestri

en: Left Alt
fur: Alt a çampe

en: Caps Lock
fur: BlocMaiusc

en: Shift+Caps Lock
fur: Maiusc+BlocMaiusc

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to second layout
fur: BlocMaiusc ae prime disposizion; Maiusc+BlocMaiusc ae seconde disposizion

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to second layout
fur: Win a çampe ae prime disposizion; Win diestri/Menù ae seconde disposizion

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to second layout
fur: Ctrl a çampe ae prime disposizion, Ctrl diestri ae seconde disposizion

en: Alt+Caps Lock
fur: Alt+BlocMaiusc

en: Both Shifts together
fur: Ducj i doi i Maiuscs adun

en: Both Alts together
fur: Ducj i doi i Alts adun

en: Both Alts together; AltGr alone chooses third level
fur: Ducj i doi i Alts adun; AltGr di bessôl al sielç il tierç nivel

en: Both Ctrls together
fur: Ducj i doi i Ctrls adun

en: Ctrl+Shift
fur: Ctrl+Maiusc

en: Left Ctrl+Left Shift
fur: Ctrl a çampe+Maiusc a çampe

en: Right Ctrl+Right Shift
fur: Ctrl diestri+Maiusc diestri

en: Alt+Shift
fur: Alt+Maiusc

en: Left Alt+Left Shift
fur: Alt a çampe+Maiusc a çampe

en: Right Alt+Right Shift
fur: Alt diestri+Maiusc diestri

en: Menu
fur: Menù

en: Left Win
fur: Win a çampe

en: Alt+Space
fur: Alt+Spazi

en: Win+Space
fur: Win+Spazi

en: Ctrl+Space
fur: Ctrl+Spazi

en: Right Win
fur: Win diestri

en: Left Shift
fur: Maiusc a çampe

en: Right Shift
fur: Maiusc diestri

en: Left Ctrl
fur: Ctrl a çampe

en: Right Ctrl
fur: Ctrl diestri

en: Scroll Lock
fur: BlocScor

en: Ctrl+Left Win to first layout; Ctrl+Menu to second layout
fur: Ctrl+Win di çampe ae prime disposizion; Ctrl+Menù ae seconde disposizion

en: Left Ctrl+Left Win
fur: Ctrl a çampe+Win a çampe

en: Key to choose the 2nd level
fur: Tast par sielzi il secont nivel

en: The "&lt; &gt;" key
fur: Il tast "&lt; &gt;"

en: Key to choose the 3rd level
fur: Tast par sielzi il tierç nivel

en: Any Win
fur: Cualsisei Win

en: Any Alt
fur: Cualsisei Alt

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
fur: Alt diestri, Maiusc+Alt diestri come Componi

en: Right Alt never chooses 3rd level
fur: Il Alt diestri nol sielç mai il tierç nivel

en: Enter on keypad
fur: Invie su la tastierute

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
fur: BlocMaiusc; al agjìs come bloc par une volte sole cuant che si frache adun cuntun altri seletôr di tierç nivel

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
fur: Sbare invierse; cuant che e ven fracade adun cuntun altri seletôr di tierç nivel, e agjìs come bloc par une volte

en: The "&lt; &gt;" key; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
fur: Il tast "&lt; &gt;" al agjìs come bloc par une volte sole, cuant che si frache adun cuntun altri seletôr di 3ᶜ nivel

en: Ctrl position
fur: Posizion Ctrl

en: Caps Lock as Ctrl
fur: BlocMaiusc come Ctrl

en: Left Ctrl as Meta
fur: Meta come Ctrl a çampe

en: Swap Ctrl and Caps Lock
fur: Scambiâ Ctrl e BlocMaiusc

en: Caps Lock as Ctrl, Ctrl as Hyper
fur: BlocMaiusc come Ctrl, Ctrl come Hyper

en: To the left of "A"
fur: A çampe di "A"

en: At the bottom left
fur: In bas a çampe

en: Right Ctrl as Right Alt
fur: Ctrl diestri come Alt diestri

en: Menu as Right Ctrl
fur: Menù come Ctrl diestri

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
fur: Scambiâ Alt a çampe cun Ctrl a çampe

en: Swap Right Alt with Right Ctrl
fur: Scambiâ Alt diestri cun Ctrl diestri

en: Swap Left Win with Left Ctrl
fur: Scambiâ Win a çampe cun Ctrl a çampe

en: Swap Right Win with Right Ctrl
fur: Scambiâ Win diestri cun Ctrl diestri

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
fur: Alt a çampe come Ctrl, Ctrl a çampe come Win, Win a çampe come Alt a çampe

en: Use keyboard LED to show alternative layout
fur: Doprâ i LED de tastiere par mostrâ la disposizion alternative

en: Num Lock
fur: BlocNum

en: Use keyboard LED to indicate modifiers
fur: Doprâ i LED de tastiere par indicâ i modificadôrs

en: Compose
fur: Componi

en: Layout of numeric keypad
fur: Disposizion de tastierute numeriche

en: Legacy
fur: Vecje maniere

en: Unicode arrows and math operators
fur: Frecis e operadôrs matematics Unicode

en: Unicode arrows and math operators on default level
fur: Frecis e operadôrs matematics Unicode sul nivel predefinît

en: Legacy Wang 724
fur: Wang 724 vecje maniere

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators
fur: Tastierute Wang 724 cun frecis e operadôrs matematics Unicode

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators on default level
fur: Tastierute Wang 724 cun frecis e operadôrs Unicode al nivel predefinît

en: Hexadecimal
fur: Esadecimâl

en: Phone and ATM style
fur: Stîl telefon e ATM

en: Numeric keypad Delete behavior
fur: Compuartament dal tast canc de tastierute numeriche

en: Legacy key with dot
fur: Tast vecje maniere cun pont

note: Actually, with KP_SEPARATOR, as the old keypad(comma)
en: Legacy key with comma
fur: Tast vecje maniere cun virgule

en: Four-level key with dot
fur: Tast di cuart nivel cun pont

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
fur: Tast di cuart nivel cun pont, dome Latin-9

en: Four-level key with comma
fur: Tast di cuart nivel cun virgule

en: Four-level key with momayyez
fur: Tast di cuart nivel cun momayyez

note: This assumes the KP_ abstract symbols are actually useful for some apps The description needs to be rewritten
en: Four-level key with abstract separators
fur: Tast di cuart nivel cun separadôrs astrats

en: Semicolon on third level
fur: Pont e virgule sul tierç nivel

en: Caps Lock behavior
fur: Compuartament BlocMaiusc

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
fur: BlocMaiusc al fâs ûs interni des letaris maiusculis. Maiusc al met in “pause” BlocMaiusc

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
fur: BlocMaiusc al fâs ûs des letaris maiusculis internis; Maiusc nol à efiet su BlocMaiusc

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
fur: BlocMaiusc al agjìs come Maiusc cul bloc; Maiusc al met in “pause” BlocMaiusc

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
fur: BlocMaiusc al agjìs come Maiusc cul bloc; Maiusc nol influence BlocMaiusc

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
fur: BlocMaiusc al comute l'ûs normâl des letaris maiusculis dai caratars alfabetics

en: Caps Lock toggles Shift Lock (affects all keys)
fur: BlocMaiusc al comute il Bloc di Maiusc (al à efiet su ducj i tascj)

en: Swap Esc and Caps Lock
fur: Scambiâ Esc e BlocMaiusc

en: Make Caps Lock an additional Esc
fur: Fâs deventâ BlocMaiusc un Esc in plui

en: Make Caps Lock an additional Esc, but Shift + Caps Lock is the regular Caps Lock
fur: Rint il Bloc Maiusc un Esc adizionâl, ma Maiusc + Bloc Maiusc si compuarte come il Bloc Maiusc regolâr

en: Make Caps Lock an additional Backspace
fur: Fâs deventâ BlocMaiusc un Backspace in plui

en: Make Caps Lock an additional Super
fur: Fâs deventâ BlocMaiusc un Super in plui

en: Make Caps Lock an additional Hyper
fur: Fâs deventâ BlocMaiusc un Hyper in plui

en: Make Caps Lock an additional Menu key
fur: Fâs deventâ BlocMaiusc un tast Menù in plui

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
fur: Fâs deventâ BlocMaiusc un BlocNum in plui

en: Make Caps Lock an additional Ctrl
fur: Fâs deventâ BlocMaiusc un Ctrl in plui

en: Caps Lock is disabled
fur: BlocMaiusc al è disabilitât

en: Alt and Win behavior
fur: Compuartament tascj Alt e Win

en: Add the standard behavior to Menu key
fur: Zonte il compuartament standard al tast Menù

en: Menu is mapped to Win
fur: Menù al è aplicât ai Win

en: Alt and Meta are on Alt
fur: Alt e Meta a son su Alt

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
fur: Alt al è aplicât a Win e ai Alt abituâi

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl
fur: Ctrl al è aplicât ai Win e i Ctrl abituâi

en: Ctrl is mapped to Right Win and the usual Ctrl
fur: Ctrl al è aplicât al Win di diestre e ai Ctrl abituâi

en: Ctrl is mapped to Alt, Alt to Win
fur: Ctrl al è aplicât ai Alt, Alt ai Win

en: Meta is mapped to Win
fur: Meta al è aplicât ai Win

en: Meta is mapped to Left Win
fur: Meta al è aplicât a Win a çampe

en: Hyper is mapped to Win
fur: Hyper al è aplicât ai Win

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
fur: Alt al è aplicât al Win diestri, Super al Menù

en: Left Alt is swapped with Left Win
fur: Alt a çampe al è scambiât cun Win a çampe

en: Alt is swapped with Win
fur: Alt al è scambiât cun Win

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
fur: Win al è aplicât a Stamp i Win abituâi

en: Position of Compose key
fur: Posizion dal tast Componi

en: 3rd level of Left Win
fur: Tierç nivel dal Win a çampe

en: 3rd level of Right Win
fur: Tierç nivel dal Win diestri

en: 3rd level of Menu
fur: Tierç nivel di Menù

en: 3rd level of Left Ctrl
fur: Tierç nivel dal Ctrl a çampe

en: 3rd level of Right Ctrl
fur: Tierç nivel dal Ctrl diestri

en: 3rd level of Caps Lock
fur: Tierç nivel dal BlocMaiusc

en: 3rd level of the "&lt; &gt;" key
fur: 3ᶜ nivel dal tast "&lt; &gt;"

en: Insert
fur: Inserìs

en: PrtSc
fur: Stamp

en: Compatibility options
fur: Opzions di compatibilitât

en: Default numeric keypad keys
fur: Tascj predefinîts de tastierute numeriche

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
fur: La tastierute numeriche e inserìs simpri cifris (come in macOS)

en: Num Lock on: digits; Shift for arrows. Num Lock off: arrows (as in Windows)
fur: BlocNum impiât: cifris; Maiusc pes frecis. BlocNum distudât: frecis (come in Windows)

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
fur: Maiusc nol anule BlocNum, invezit al sielç il tierç nivel

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
fur: Tascj speciâi (Ctrl+Alt+&lt;tast&gt;) gjestîts intun servidôr

en: Apple Aluminium emulates Pause, PrtSc, Scroll Lock
fur: Apple Aluminium al emule Pause, Stampe e BlocScor

en: Japanese Apple keyboards emulate OADG109A backslash
fur: Tastieris Apple gjaponesis emulâ sbare contrarie OADG109A

en: Japanese Apple keyboards emulate PC106 backslash
fur: Tastieris Apple gjaponesis emulâ sbare PC106

en: Shift cancels Caps Lock
fur: Maiusc al anule BlocMaiusc

en: Enable extra typographic characters
fur: Abilite caratars tipografics adizionâi

en: Enable APL overlay characters
fur: Abilite caratars APL tipografics in soreposizion

en: Both Shifts together enable Caps Lock
fur: Ducj i doi i Maiuscs adun a abilitin BlocMaiusc

en: Both Shifts together enable Caps Lock; one Shift key disables it
fur: Ducj i doi i Maiuscs adun a abilitin BlocMaiusc; un tast Maiusc lu disabilite

en: Both Shifts together enable Shift Lock
fur: Ducj i doi i Maiuscs adun a abilitin il stât di BlocMaiusc

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
fur: Maiusc + BlocNum al abilite i tascj di direzion

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
fur: Permet di interompi la cature cun lis azions di tastiere (atenzion: pericul di sigurece)

en: Allow grab and window tree logging
fur: Permet di caturâ e regjistrâ l'arbul dai barcons

en: Currency signs
fur: Simbui di valude

en: Euro on E
fur: Euro su E

en: Euro on 2
fur: Euro su 2

en: Euro on 4
fur: Euro su 4

en: Euro on 5
fur: Euro su 5

en: Rupee on 4
fur: Rupie su 4

en: Key to choose the 5th level
fur: Tast par sielzi il cuint nivel

en: Caps Lock chooses 5th level
fur: BlocMaiusc al sielç il cuint nivel

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level
fur: Il tast "&lt; &gt;" al sielç il 5ᵗ nivel

en: Right Alt chooses 5th level
fur: Il Alt diestri al sielç il cuint nivel

en: Menu chooses 5th level
fur: Menù al sielç il cuint nivel

en: Right Ctrl chooses 5th level
fur: Il Ctrl diestri al sielç il cuint nivel

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
fur: Il tast "&lt; &gt;" al sielç il 5ᵗ nivel e cuant che al ven fracât cuntun altri seletôr di 5ᵗ nivel, al agjìs come bloc par une volte

en: Right Alt chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
fur: Alt diestri al sielç il 5ᵗ nivel e cuant che al ven fracât cuntun altri seletôr di 5ᵗ nivel, al agjìs come bloc par une volte

en: Left Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
fur: Win di çampe al sielç il 5ᵗ nivel e al agjìs come bloc par une volte cuant che al ven fracât cuntun altri seletôr di 5ᵗ nivel

en: Right Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
fur: Win diestri al sielç il 5ᵗ nivel e al agjìs come bloc par une volte cuant che al ven fracât cuntun altri seletôr di 5ᵗ nivel

en: Non-breaking space input
fur: Inserzion caratar di spazi no separabil

en: Usual space at any level
fur: Solit spazi a ogni nivel

en: Non-breaking space at the 2nd level
fur: Caratar di spazi no separabil al secont nivel

en: Non-breaking space at the 3rd level
fur: Caratar di spazi no separabil al tierç nivel

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
fur: Caratar di spazi no separabil al tierç nivel, caratar di spazi stret no separabil al cuart nivel

en: Non-breaking space at the 4th level
fur: Spazi no separabil al cuart nivel

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
fur: Spazi no separabil al cuart nivel, spazi stret no separabil al sest nivel

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
fur: Spazi no separabil al cuart nivel, spazi stret no separabil al sest nivel (vie Ctrl+Maiusc)

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level
fur: No-union a largjece nule al secont nivel

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level
fur: No-union a largjece nule al secont nivel, union a largjece nule al tierç nivel

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level, non-breaking space at the 4th level
fur: No-union a largjece nule al secont nivel, union a largjece nule al tierç nivel, spazi no separabil al cuart nivel

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level
fur: No-union a largjece nule al secont nivel, spazi no separabil al tierç nivel

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
fur: No-union a largjece nule al secont nivel, spazi no separabil al tierç nivel, union a largjece nule al cuart nivel

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
fur: No-union a largjece nule al secont nivel, spazi no separabil al tierç nivel, spazi stret no separabil al cuart nivel

en: Zero-width non-joiner at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
fur: No-union a largjece nule al tierç nivel, union a largjece nule al cuart nivel

en: Japanese keyboard options
fur: Opzions tastiere gjaponese

en: Kana Lock key is locking
fur: Il tast Kana Lock al sta blocant

en: NICOLA-F style Backspace
fur: Backspace stîl NICOLA-F

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
fur: Fâs deventâ Zenkaku Hankaku un Esc in plui

en: Korean Hangul/Hanja keys
fur: Tascj Hangul/Hanja coreans

en: Make right Alt a Hangul key
fur: Rint il Alt di diestre un tast Hangul

en: Make right Ctrl a Hangul key
fur: Rint il Ctrl di diestre un tast Hangul

en: Make right Alt a Hanja key
fur: Rint il Alt di diestre un tast Hanja

en: Make right Ctrl a Hanja key
fur: Rint il Ctrl di diestre un tast Hanja

en: Esperanto letters with superscripts
fur: Letaris Esperanto cun apiçs

en: At the corresponding key in a QWERTY layout
fur: Al tast corispondent intune disposizion QWERTY

en: At the corresponding key in a Dvorak layout
fur: Al tast corispondent intune disposizion Dvorak

en: At the corresponding key in a Colemak layout
fur: Al tast corispondent intune disposizion Colemak

en: Old Solaris keycodes compatibility
fur: Compatibilitât codiçs dai tascj dal vecjo Solaris

en: Sun key compatibility
fur: Compatibilitât cun tast Sun

en: Key sequence to kill the X server
fur: Secuence di tascj par copâ il servidôr X

en: Miscellaneous options
fur: Opzions variis

en: Use user-defined custom XKB types
fur: Dopre gjenars XKB personalizâts definîts dal utent

en: Ancient
fur: Antighe

en: Gothic
fur: Gotiche

en: Ugaritic
fur: Ugaritiche

en: Avestan
fur: Avestiche

en: APL symbols (Dyalog APL)
fur: Simbui APL (APL Dyalog)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
fur: Simbui APL (SAX, APL Sharp par Unix)

en: APL symbols (unified)
fur: Simbui APL (unificâts)

en: APL symbols (IBM APL2)
fur: Simbui APL (IBM APL2)

en: APL symbols (Manugistics APL*PLUS II)
fur: Simbui APL (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL symbols (APLX unified)
fur: Simbui APL (APLX unificade)

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
fur: Plurilengâl (Canadà, Sun Type 6/7)

en: German (with Hungarian letters, no dead keys)
fur: Todescje (cun letaris Ongjaresis, cence tascj muarts)

en: Polish (Germany, no dead keys)
fur: Polache (Gjermanie, cence tascj muarts)

en: German (Sun Type 6/7)
fur: Todescje (Sun Type 6/7)

en: German (Aus der Neo-Welt)
fur: Todescje (Aus der Neo-Welt)

en: German (KOY)
fur: Todescje (KOY)

en: German (Bone)
fur: Todescje (Bone)

en: German (Bone, eszett in the home row)
fur: Todescje (Bone, te rie di inizi eszett)

en: German (Neo, QWERTZ)
fur: Todescje (Neo, QWERTZ)

en: German (Neo, QWERTY)
fur: Todescje (Neo, QWERTY)

en: Russian (Germany, recommended)
fur: Russe (Gjermanie, conseade)

en: Russian (Germany, transliteration)
fur: Russe (Gjermanie, trasliterazion)

en: German (Ladin)
fur: Todescje (ladine)

en: Coptic
fur: Copte

en: Old Hungarian
fur: Ongjarese vecje

en: Old Hungarian (for ligatures)
fur: Ongjarese antighe (pes leaduris)

en: Lithuanian (Dvorak)
fur: Lituane (Dvorak)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
fur: Lituane (Sun Type 6/7)

en: Latvian (Dvorak)
fur: Letone (Dvorak)

en: Latvian (Dvorak, with Y)
fur: Letone (Dvorak, cu la Y)

en: Latvian (Dvorak, with minus)
fur: Letone (Dvorak, cul mancul)

en: Latvian (programmer Dvorak)
fur: Letone (programadôr Dvorak)

en: Latvian (programmer Dvorak, with Y)
fur: Letone (programadôr Dvorak, cu la Y)

en: Latvian (programmer Dvorak, with minus)
fur: Letone (programadôr Dvorak, cul mancul)

en: Latvian (Colemak)
fur: Letone (Colemak)

en: Latvian (Colemak, with apostrophe)
fur: Letone (Colemak, cun apostrof)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
fur: Letone (Sun Type 6/7)

en: Latvian (apostrophe, dead quotes)
fur: Letone (apostrof, virgulutis muartis)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining)
fur: Inglese (US, intl., cumbinazion AltGr Unicode)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining, alt.)
fur: Inglese (US, intl., cumbinazion AltGr Unicode, alt.)

en: Czech, Slovak and German (US)
fur: Ceche, slovache e todescje (US)

en: Czech, Slovak, Polish, Spanish, Finnish, Swedish and German (US)
fur: Ceche, Slovache, Polache, Spagnole, Finlandese, Svedese e Todescje (US)

en: English (Drix)
fur: Inglese (Drix)

en: German, Swedish and Finnish (US)
fur: Todescje, svedese e finlandese (US)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
fur: Inglese (US, IBM Arabe 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
fur: Inglese (US, Sun Type 6/7)

en: English (Carpalx)
fur: Inglese (Carpalx)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
fur: Inglese (Carpalx, intl., cun tascj muarts)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
fur: Inglese (Carpalx, intl., cun tascj muarts AltGr)

en: English (Carpalx, full optimization)
fur: Inglese (Carpalx, otimizazion plene)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
fur: Inglese (Carpalx, otimizazion plene, intl., cun tascj muarts)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
fur: Inglese (Carpalx, otimizazion plene, intl., cun tascj muarts AltGr)

en: English (3l)
fur: Inglese (3l)

en: English (3l, Chromebook)
fur: Inglese (3l, Chromebook)

en: English (3l, emacs)
fur: Inglese (3l, emacs)

en: workman-p
fur: operari-p

en: English (Workman-P)
fur: Inglese (operari-p)

en: Sicilian (US keyboard)
fur: Siciliane (tastiere US)

en: English (Western European AltGr dead keys)
fur: Inglese (Europeane ocidentâl AltGr tascj muarts)

en: Polish (intl., with dead keys)
fur: Polache (intl., cun tascj muarts)

en: Polish (Colemak)
fur: Polache (Colemak)

en: Polish (Colemak-DH)
fur: Polache (Colemak-DH)

en: Polish (Colemak-DH ISO)
fur: Polache (Colemak-DH ISO)

en: Polish (Sun Type 6/7)
fur: Polache (Sun Type 6/7)

en: Polish (Glagolica)
fur: Polache (Glagolica)

en: Polish (lefty)
fur: Polache (çampins)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
fur: Tatare de Crimee (Dobruze Q)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
fur: Rumene (gjenar di contat ergonomic)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
fur: Rumene (Sun Type 6/7)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
fur: Serbe (cumbinazion acents invezit di tascj muarts)

en: Church Slavonic
fur: Slâf eclesiastic

en: Russian (plus Ukrainian and Belarusian letters)
fur: Russe (plui letaris ucrainis e bielorussis)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
fur: Russe (Rulemak, fonetiche Colemak)

en: Russian (phonetic Macintosh)
fur: Russe (fonetiche Macintosh)

en: Russian (Sun Type 6/7)
fur: Russe (Sun Type 6/7)

en: Russian (with US punctuation)
fur: Russe (cun puntuazion US)

en: Russian (GOST 6431-75)
fur: Russe (GOST 6431-75)

en: Russian (GOST 14289-88)
fur: Russe (GOST 14289-88)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
fur: Russe (Poliglote e reazionarie)

en: Russian (Programmer)
fur: Russe (par programadôr)

en: Russian (plus typographic symbols)
fur: Russe (plui simbui tipografics)

en: Russian (plus Tatar letters)
fur: Russe (plui letaris tataris)

en: Armenian (OLPC, phonetic)
fur: Armene (OLPC, fonetiche)

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
fur: Ebraiche (Bibliche, SIL fonetiche)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
fur: Arabe (Sun Type 6/7)

en: Arabic (Arabic numerals, extensions in the 4th level)
fur: Arabe (cifris arabis, estensions intal 4ᵗ nivel)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals, extensions in the 4th level)
fur: Arabe (cifris arabis orientâls, estensions intal 4ᵗ nivel)

en: Arabic (ErgoArabic)
fur: Arabe (ErgoArabic)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
fur: Belghe (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
fur: Portughese (Brasîl, Sun Type 6/7)

en: Czech (Sun Type 6/7)
fur: Ceche (Sun Type 6/7)

en: Czech (programming)
fur: Ceche (programazion)

en: Czech (programming, typographic)
fur: Ceche (programazion, tipografiche)

en: Czech (coder)
fur: Ceche (codificadôr)

en: Czech (US, Colemak, UCW support)
fur: Ceche (US, Colemak, supuart UCW)

en: Danish (Sun Type 6/7)
fur: Danese (Sun Type 6/7)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
fur: Olandese (Sun Type 6/7)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
fur: Estone (Sun Type 6/7)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
fur: Finlandese (Sun Type 6/7)

en: Finnish (DAS)
fur: Finlandese (DAS)

en: Finnish (Dvorak)
fur: Finlandese (Dvorak)

en: French (Sun Type 6/7)
fur: Francese (Sun Type 6/7)

en: French (US with dead keys, alt.)
fur: Francese (US cun tascj muarts, alt.)

en: French (US, AZERTY)
fur: Francese (US, AZERTY)

en: Greek (Sun Type 6/7)
fur: Greche (Sun Type 6/7)

en: Greek (Colemak)
fur: Greche (Colemak)

en: Italian (Sun Type 6/7)
fur: Taliane (Sun Type 6/7)

en: Italian (Ladin)
fur: Taliane (Ladine)

en: Italian (Dvorak)
fur: Taliane (Dvorak)

en: Japanese (Sun Type 6)
fur: Gjaponese (Sun Type 6)

en: Japanese (Sun Type 7, PC-compatible)
fur: Gjaponese (Sun Type 7, compatibile cun pc)

en: Japanese (Sun Type 7, Sun-compatible)
fur: Gjaponese (Sun Type 7, compatibile cun Sun)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
fur: Norvegjese (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
fur: Portughese (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Colemak)
fur: Portughese (Colemak)

en: Slovak (ACC layout, only accented letters)
fur: Slovache (disposizion ACC, nome letaris acentadis)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
fur: Slovache (Sun Type 6/7)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
fur: Spagnole (Sun Type 6/7)

en: Swedish (Dvorak A5)
fur: Svedese (Dvorak A5)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
fur: Svedese (Sun Type 6/7)

en: Elfdalian (Swedish, with combining ogonek)
fur: Elfdaliane (Svedese, cun combinazion ogonek)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
fur: Todescje (Svuizare, Sun Type 6/7)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
fur: Francese (Svuizare, Sun Type 6/7)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
fur: Turche (Sun Type 6/7)

en: Turkish (Turkey, Latin Q, Swap i and ı)
fur: Turche (Turchie, latine Q, scambi tra i e ı))

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
fur: Ucraine (Sun Type 6/7)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
fur: Inglese (UK, Sun Type 6/7)

en: Korean (Sun Type 6/7)
fur: Coreane (Sun Type 6/7)

en: Vietnamese (AÐERTY)
fur: Vietnamite (AÐERTY)

en: Vietnamese (QĐERTY)
fur: Vietnamite (QĐERTY)

en: International Phonetic Alphabet
fur: Alfabet fonetic internazionâl

en: International Phonetic Alphabet (QWERTY)
fur: Alfabet fonetic internazionâl (QWERTY)

en: Modi (KaGaPa phonetic)
fur: Modi (KaGaPa fonetiche)

en: Sanskrit symbols
fur: Simbui sanscrit

en: Number key 4 when pressed in isolation
fur: Tast numar 4 cuant che al ven fracât di bessôl

en: Number key 9 when pressed in isolation
fur: Tast numar 9 cuant che al ven fracât di bessôl

en: Make Caps Lock an additional Esc, and Shift + Caps Lock is the Compose
fur: Rint BlocMaiusc un Esc adizionâl, e Maiusc + BlocMaiusc al è il Componi

en: Parentheses position
fur: Posizion parentesis

en: Swap with square brackets
fur: Scambie cun parentesis cuadris
