xkeyboard-config 2.30.99 - en to hu translation catalogue (899 entries)

en: Generic 86-key PC
hu: Általános 86 gombos PC

en: Generic 101-key PC
hu: Általános 101 gombos PC

en: Generic 102-key PC
hu: Általános 102 gombos PC

en: Generic 104-key PC
hu: Általános 104 gombos PC

en: Generic 104-key PC with L-shaped Enter key
hu: Általános 104 gombos PC L-alakú Enter billentyűvel

en: Generic 105-key PC
hu: Általános 105 gombos PC

en: Dell 101-key PC
hu: Dell 101 gombos PC

en: Dell Latitude laptop
hu: Dell Latitude noteszgép

en: Dell Precision M65 laptop
hu: Dell Precision M65 noteszgép

en: A4Tech Wireless Desktop RFKB-23
hu: A4Tech vezeték nélküli asztali RFKB-23

en: Azona RF2300 wireless Internet
hu: Azona RF2300 vezeték nélküli internet

en: BTC 9116U Mini Wireless Internet and Gaming
hu: BTC 9116U Mini vezeték nélküli internet és játék

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alt.)
hu: Cherry Blue Line CyBo@rd (alternatív)

en: Compaq Internet (7 keys)
hu: Compaq Internet (7 gombos)

en: Compaq Internet (13 keys)
hu: Compaq Internet (13 gombos)

en: Compaq Internet (18 keys)
hu: Compaq Internet (18 gombos)

en: Compaq Armada laptop
hu: Compaq Armada noteszgép

en: Compaq Presario laptop
hu: Compaq Presario noteszgép

en: Dell Inspiron 6000/8000 laptop
hu: Dell Inspiron 6000/8000 noteszgép

en: Dell Precision M laptop
hu: Dell Precision M noteszgép

en: Dexxa Wireless Desktop
hu: Dexxa vezeték nélküli asztali

en: Fujitsu-Siemens Amilo laptop
hu: Fujitsu-Siemens Amilo noteszgép

en: Gyration
hu: Forgás

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
hu: Logitech G15, extra billentyűk a G15daemon közvetítésével

en: Hewlett-Packard Mini 110 laptop
hu: Hewlett-Packard Mini 110 noteszgép

en: IBM Space Saver
hu: IBM helytakarékos

en: Logitech Cordless Desktop (alt.)
hu: Logitech Cordless Desktop (alternatív)

en: Logitech Cordless Desktop Pro (2nd alt.)
hu: Logitech Cordless Desktop Pro (2. alternatív)

en: Logitech Ultra-X Cordless Media Desktop
hu: Logitech Ultra-X vezeték nélküli asztali médiabillentyűzet

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
hu: Microsoft Internet Pro (svéd)

en: Microsoft Office Keyboard
hu: Microsoft Office billentyűzet

en: Microsoft Wireless Multimedia 1.0A
hu: Microsoft vezeték nélküli multimédia 1.0A

en: Super Power Multimedia
hu: Super Power multimédia

en: Symplon PaceBook tablet
hu: Symplon PaceBook táblagép

en: Trust Wireless Classic
hu: Trust vezeték nélküli klasszikus

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
hu: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mód)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
hu: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mód)

en: MacBook/MacBook Pro (intl.)
hu: MacBook/MacBook Pro (nemzetközi)

en: Macintosh Old
hu: Macintosh régi

en: Happy Hacking for Mac
hu: Happy Hacking Mac-hez

en: Acer laptop
hu: Acer noteszgép

en: Asus laptop
hu: Asus noteszgép

en: Apple laptop
hu: Apple noteszgép

en: Apple Aluminium (ANSI)
hu: Apple alumínium (ANSI)

en: Apple Aluminium (ISO)
hu: Apple alumínium (ISO)

en: Apple Aluminium (JIS)
hu: Apple alumínium (JIS)

en: Silvercrest Multimedia Wireless
hu: Silvercrest multimédia vezeték nélküli

en: eMachines m6800 laptop
hu: eMachines m6800 noteszgép

en: Sun Type 7 USB (European)
hu: Sun Type 7 USB (európai)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
hu: Sun Type 7 USB (japán)/japán 106 gombos

en: Sun Type 6/7 USB (European)
hu: Sun Type 6/7 USB (európai)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
hu: Sun Type 6 USB (japán)

en: Sun Type 6 (Japanese)
hu: Sun Type 6 (japán)

en: Truly Ergonomic Computer Keyboard Model 227 (Wide Alt keys)
hu: Valóban ergonomikus számítógép-billentyűzet modell 227 (széles Alt billentyűk)

en: Truly Ergonomic Computer Keyboard Model 229 (Standard sized Alt keys, additional Super and Menu key)
hu: Valóban ergonomikus számítógép-billentyűzet modell 229 (szabványos méretű Alt billentyűk, további Szuper és Menü billentyűk)

en: English (US)
hu: Angol (US)

en: Hawaiian
hu: Hawaii

en: English (US, euro on 5)
hu: Angol (US, euró az 5-ön)

en: English (US, intl., with dead keys)
hu: Angol (US, nemzetközi, halott billentyűkkel)

en: English (US, alt. intl.)
hu: Angol (US, alternatív nemzetközi)

en: English (Colemak)
hu: Angol (Colemak)

en: English (Dvorak)
hu: Angol (Dvorak)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
hu: Angol (Dvorak, nemzetközi, halott billentyűkkel)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
hu: Angol (Dvorak, alternatív nemzetközi)

en: English (Dvorak, left-handed)
hu: Angol (Dvorak, balkezes)

en: English (Dvorak, right-handed)
hu: Angol (Dvorak, jobbkezes)

en: English (classic Dvorak)
hu: Angol (klasszikus Dvorak)

en: English (programmer Dvorak)
hu: Angol (programozói Dvorak)

en: English (US, Symbolic)
hu: Angol (US, szimbolikus)

en: Russian (US, phonetic)
hu: Orosz (US, fonetikus)

en: English (Macintosh)
hu: Angol (Macintosh)

en: English (intl., with AltGr dead keys)
hu: Angol (nemzetközi, halott AltGr billentyűkkel)

en: English (the divide/multiply toggle the layout)
hu: Angol (kiosztás váltása a szorzás/osztás billentyűkkel)

en: Serbo-Croatian (US)
hu: Szerbhorvát (US)

en: English (Norman)
hu: Angol (Norman)

en: English (Workman)
hu: Angol (Workman)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
hu: Angol (Workman, nemzetközi, halott billentyűkkel)

en: Afghani
hu: Afgáni

en: Pashto
hu: Pastu

en: Uzbek (Afghanistan)
hu: Üzbég (Afganisztán)

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
hu: Pastu (Afganisztán, OLPC)

en: Persian (Afghanistan, Dari OLPC)
hu: Perzsa (Afganisztán, dari OLPC)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
hu: Üzbég (Afganisztán, OLPC)

en: Arabic
hu: Arab

en: Arabic (AZERTY)
hu: Arab (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY, Eastern Arabic numerals)
hu: Arab (AZERTY, kelet-arab számok)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals)
hu: Arab (kelet-arab számok)

en: Arabic (QWERTY)
hu: Arab (QWERTY)

en: Arabic (QWERTY, Eastern Arabic numerals)
hu: Arab (QWERTY, kelet-arab számok)

en: Arabic (Buckwalter)
hu: Arab (Buckwalter)

en: Arabic (OLPC)
hu: Arab (OLPC)

en: Arabic (Macintosh)
hu: Arab (Macintosh)

en: Albanian
hu: Albán

en: Albanian (Plisi)
hu: Albán (Plisi)

en: Albanian (Veqilharxhi)
hu: Albán (Veqilharxhi)

en: Armenian
hu: Örmény

en: Armenian (phonetic)
hu: Örmény (fonetikus)

en: Armenian (alt. phonetic)
hu: Örmény (alternatív fonetikus)

en: Armenian (eastern)
hu: Örmény (keleti)

en: Armenian (western)
hu: Örmény (nyugati)

en: Armenian (alt. eastern)
hu: Örmény (alternatív keleti)

en: German (Austria)
hu: Német (Ausztria)

en: German (Austria, no dead keys)
hu: Német (Ausztria, nincsenek halott billentyűk)

en: German (Austria, Sun dead keys)
hu: Német (Ausztria, Sun halott billentyűk)

en: German (Austria, Macintosh)
hu: Német (Ausztria, Macintosh)

en: English (Australian)
hu: Angol (ausztrál)

en: Azerbaijani
hu: Azeri

en: Azerbaijani (Cyrillic)
hu: Azeri (cirill)

en: Belarusian
hu: Belorusz

en: Belarusian (legacy)
hu: Belorusz (hagyományos)

en: Belarusian (Latin)
hu: Belorusz (latin)

en: Russian (Belarus)
hu: Orosz (Fehéroroszország)

en: Belarusian (intl.)
hu: Fehéroroszország (nemzetközi)

en: Belgian
hu: Belga

en: Belgian (alt.)
hu: Belga (alternatív)

en: Belgian (Latin-9 only, alt.)
hu: Belga (csak Latin-9, alternatív)

en: Belgian (Sun dead keys, alt.)
hu: Belga (Sun halott billentyűk, alternatív)

en: Belgian (ISO, alt.)
hu: Belga (ISO, alternatív)

en: Belgian (no dead keys)
hu: Belga (nincsenek halott billentyűk)

en: Belgian (Sun dead keys)
hu: Belga (Sun halott billentyűk)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
hu: Belga (Wang 724 AZERTY)

en: Bangla
hu: Bengáli

en: Bangla (Probhat)
hu: Bengáli (Probhat)

en: Indian
hu: Indiai

en: Bangla (India)
hu: Bengáli (India)

en: Bangla (India, Probhat)
hu: Bengáli (India, Probhat)

en: Bangla (India, Baishakhi)
hu: Bengáli (India, Baishakhi)

en: Bangla (India, Bornona)
hu: Bengáli (India, Bornona)

en: Bangla (India, Gitanjali)
hu: Bengáli (India, Gitanjali)

en: Bangla (India, Baishakhi Inscript)
hu: Bengáli (India, Baishakhi Inscript)

en: Gujarati
hu: Gudzsarati

en: Punjabi (Gurmukhi)
hu: Pandzsábi (Gurmukhi)

en: Punjabi (Gurmukhi Jhelum)
hu: Pandzsábi (Gurmukhi Jhelum)

en: Kannada (KaGaPa, phonetic)
hu: Kannada (KaGaPa, fonetikus)

en: Malayalam
hu: Malajalam

en: Malayalam (Lalitha)
hu: Malajalam (Lalitha)

en: Malayalam (enhanced Inscript, with rupee)
hu: Malajalam (bővített Inscript, rúpiajellel)

en: Oriya
hu: Orija

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
hu: Tamil (TamilNet '99 tamil számokkal)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
hu: Tamil (TamilNet '99, TAB kódolás)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
hu: Tamil (TamilNet '99, TSCII kódolás)

en: Telugu (KaGaPa, phonetic)
hu: Telugu (KaGaPa, fonetikus)

en: Urdu (phonetic)
hu: Urdu (fonetikus)

en: Urdu (alt. phonetic)
hu: Urdu (alternatív fonetikus)

en: Hindi (KaGaPa, phonetic)
hu: Hindi (KaGaPa, fonetikus)

en: Sanskrit (KaGaPa, phonetic)
hu: Szanszkrit (KaGaPa, fonetikus)

en: Marathi (KaGaPa, phonetic)
hu: Marathi (KaGaPa, fonetikus)

en: English (India, with rupee)
hu: Angol (India, rúpiajellel)

en: Bosnian
hu: Bosnyák

en: Bosnian (with guillemets)
hu: Bosnyák (»csúcsos« idézőjelekkel)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
hu: Bosnyák (bosnyák billentyűkombinációkkal)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
hu: Bosnyák (US, bosnyák billentyűkombinációkkal)

en: Bosnian (US)
hu: Bosnyák (US)

en: Portuguese (Brazil)
hu: Portugál (brazil)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
hu: Portugál (brazil, nincsenek halott billentyűk)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
hu: Portugál (brazil, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
hu: Portugál (brazil, natív)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
hu: Portugál (brazil, natív a US billentyűzetekhez)

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
hu: Eszperantó (Brazil, natív)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
hu: Portugál (brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)

en: Bulgarian
hu: Bolgár

en: Bulgarian (traditional phonetic)
hu: Bolgár (hagyományos fonetikus)

en: Bulgarian (new phonetic)
hu: Bolgár (új fonetikus)

en: Bulgarian (enhanced)
hu: Bolgár (bővített)

en: Kabylian (azerty layout, no dead keys)
hu: Kabil (AZERTY kiosztás, nincsenek halott billentyűk)

en: Kabylian (azerty layout, with dead keys)
hu: Kabil (AZERTY kiosztás, halott billentyűkkel)

en: Kabylian (qwerty-gb layout, with dead keys)
hu: Kabil (QWERTY-GB kiosztás, halott billentyűkkel)

en: Kabylian (qwerty-us layout, with dead keys)
hu: Kabil (QWERTY-US kiosztás, halott billentyűkkel)

en: Kabylian (Algeria, Tifinagh)
hu: Kabil (Algéria, Tifinagh)

en: Arabic (Algeria)
hu: Arab (Algéria)

en: Arabic (Morocco)
hu: Arab (Marokkó)

en: French (Morocco)
hu: Francia (Marokkó)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
hu: Berber (Marokkó, Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
hu: Berber (Marokkó, Tifinagh alternatív)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
hu: Berber (Marokkó, fonetikus Tifinagh, alternatív)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
hu: Berber (Marokkó, kibővített Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
hu: Berber (Marokkó, fonetikus Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
hu: Berber (Marokkó, kibővített fonetikus Tifinagh)

en: English (Cameroon)
hu: Angol (Kamerun)

en: French (Cameroon)
hu: Francia (Kamerun)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY, intl.)
hu: Kameruni többnyelvű (QWERTY, nemzetközi)

en: Cameroon (AZERTY, intl.)
hu: Kameruni (AZERTY, nemzetközi)

en: Cameroon (Dvorak, intl.)
hu: Kameruni (Dvorak, nemzetközi)

en: Burmese
hu: Burmai

en: Burmese Zawgyi
hu: Burmai zawgyi

en: French (Canada)
hu: Francia (Kanada)

en: French (Canada, Dvorak)
hu: Francia (Kanada, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
hu: Francia (Kanada, hagyományos)

en: Canadian (intl.)
hu: Kanadai (nemzetközi)

en: Canadian (intl., 1st part)
hu: Kanadai (nemzetközi, 1. rész)

en: Canadian (intl., 2nd part)
hu: Kanadai (nemzetközi, 2. rész)

en: English (Canada)
hu: Angol (Kanada)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
hu: Francia (Kongói Demokratikus Köztársaság)

en: Chinese
hu: Kínai

en: Mongolian (Bichig)
hu: Mongol (Bichig)

en: Mongolian (Todo)
hu: Mongol (Todo)

en: Mongolian (Xibe)
hu: Mongol (Xibe)

en: Mongolian (Manchu)
hu: Mongol (Manchu)

en: Mongolian (Galik)
hu: Mongol (Galik)

en: Mongolian (Todo Galik)
hu: Mongol (Todo Galik)

en: Mongolian (Manchu Galik)
hu: Mongol (Manchu Galik)

en: Tibetan
hu: Tibeti

en: Tibetan (with ASCII numerals)
hu: Tibeti (ASCII számjegyekkel)

en: Uyghur
hu: Ujgur

en: Hanyu Pinyin (with AltGr dead keys)
hu: Hanyu pinyin (halott AltGr billentyűkkel)

en: Croatian
hu: Horvát

en: Croatian (with guillemets)
hu: Horvát (»csúcsos« idézőjelekkel)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
hu: Horvát (horvát billentyűkombinációkkal)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
hu: Horvát (US, horvát billentyűkombinációkkal)

en: Croatian (US)
hu: Horvát (US)

en: Czech
hu: Cseh

en: Czech (with &lt;\|&gt; key)
hu: Cseh (az &lt;\|&gt; billentyűvel)

en: Czech (QWERTY)
hu: Cseh (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, extended backslash)
hu: Cseh (QWERTY, kibővített fordított perjel)

en: Czech (QWERTY, Macintosh)
hu: Cseh (QWERTY, Macintosh)

en: Czech (UCW, only accented letters)
hu: Cseh (UCW, csak ékezetes betűk)

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
hu: Cseh (US, Dvorak, UCW támogatás)

en: Russian (Czech, phonetic)
hu: Orosz (cseh, fonetikus)

en: Danish
hu: Dán

en: Danish (no dead keys)
hu: Spanyol (nincsenek halott billentyűk)

en: Danish (Windows)
hu: Dán (Windows)

en: Danish (Macintosh)
hu: Dán (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
hu: Dán (Macintosh, nincsenek halott billentyűk)

en: Danish (Dvorak)
hu: Dán (Dvorak)

en: Dutch
hu: Holland

en: Dutch (Sun dead keys)
hu: Holland (Sun halott billentyűk)

en: Dutch (Macintosh)
hu: Holland (Macintosh)

en: Dutch (standard)
hu: Holland (szabványos)

en: Estonian
hu: Észt

en: Estonian (no dead keys)
hu: Észt (nincsenek halott billentyűk)

en: Estonian (Dvorak)
hu: Észt (Dvorak)

en: Estonian (US)
hu: Észt (US)

en: Persian
hu: Perzsa

en: Persian (with Persian keypad)
hu: Perzsa (perzsa számbillentyűzettel)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
hu: Kurd (Irán, latin Q)

en: Kurdish (Iran, F)
hu: Kurd (Irán, F)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
hu: Kurd (Irán, latin Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
hu: Kurd (Irán, arab-latin)

en: Iraqi
hu: Iraki

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
hu: Kurd (Irak, latin Q)

en: Kurdish (Iraq, F)
hu: Kurd (Irak, F)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
hu: Kurd (Irak, latin Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
hu: Kurd (Irak, arab-latin)

en: Faroese
hu: Feröeri

en: Faroese (no dead keys)
hu: Feröeri (nincsenek halott billentyűk)

en: Finnish
hu: Finn

en: Finnish (Windows)
hu: Finn (Windows)

en: Finnish (classic)
hu: Finn (klasszikus)

en: Finnish (classic, no dead keys)
hu: Finn (klasszikus, nincsenek halott billentyűk)

en: Northern Saami (Finland)
hu: Északi szami (Finnország)

en: Finnish (Macintosh)
hu: Finn (Macintosh)

en: French
hu: Francia

en: French (no dead keys)
hu: Francia (nincsenek halott billentyűk)

en: French (Sun dead keys)
hu: Francia (Sun halott billentyűk)

en: French (alt.)
hu: Francia (alternatív)

en: French (alt., Latin-9 only)
hu: Francia (alternatív, csak Latin-9)

en: French (alt., no dead keys)
hu: Francia (alternatív, nincsenek halott billentyűk)

en: French (alt., Sun dead keys)
hu: Francia (alternatív, Sun halott billentyűk)

en: French (legacy, alt.)
hu: Francia (hagyományos, alternatív)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
hu: Francia (hagyományos, alternatív, nincsenek halott billentyűk)

en: French (legacy, alt., Sun dead keys)
hu: Francia (hagyományos, alternatív, Sun halott billentyűk)

en: French (BEPO)
hu: Francia (BEPO)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
hu: Francia (BEPO, csak Latin-9)

en: French (BEPO, AFNOR)
hu: Francia (BEPO, AFNOR)

en: French (Dvorak)
hu: Francia (Dvorak)

en: French (Macintosh)
hu: Francia (Macintosh)

en: French (AZERTY)
hu: Francia (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
hu: Francia (AZERTY, AFNOR)

en: French (Breton)
hu: Francia (breton)

en: Occitan
hu: Okcitán

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
hu: Grúz (Franciaország, AZERTY Tskapo)

en: French (US)
hu: Francia (US)

en: English (Ghana)
hu: Angol (Ghána)

en: English (Ghana, multilingual)
hu: Angol (Ghána, többnyelvű)

en: Akan
hu: akan

en: Ewe
hu: ewe

en: Ga
hu: ga

en: Hausa (Ghana)
hu: Hauszák (Ghána)

en: English (Ghana, GILLBT)
hu: Angol (Ghána, GILLBT)

en: French (Guinea)
hu: Francia (Guinea)

en: Georgian
hu: Grúz

en: Georgian (ergonomic)
hu: Grúz (ergonomikus)

en: Georgian (MESS)
hu: Grúz (MESS)

en: Russian (Georgia)
hu: Orosz (Grúzia)

en: Ossetian (Georgia)
hu: Oszét (Grúzia)

en: German
hu: Német

en: German (dead acute)
hu: Német (halott ékezet)

en: German (dead grave acute)
hu: Német (Halott grave ékezet)

en: German (no dead keys)
hu: Német (nincsenek halott billentyűk)

en: German (E1)
hu: Német (E1)

en: German (E2)
hu: Német (E2)

en: German (T3)
hu: Német (T3)

en: German (US)
hu: Német (US)

en: Romanian (Germany)
hu: Román (Németország)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
hu: Román (Németország, nincsenek halott billentyűk)

en: German (Dvorak)
hu: Német (Dvorak)

en: German (Sun dead keys)
hu: Német (Sun halott billentyűk)

en: German (Neo 2)
hu: Német (Neo 2)

en: German (Macintosh)
hu: Német (Macintosh)

en: German (Macintosh, no dead keys)
hu: Német (Macintosh, nincsenek halott billentyűk)

en: Lower Sorbian
hu: Alsó szorb

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
hu: Alsó szorb (QWERTZ)

en: German (QWERTY)
hu: Német (QWERTY)

en: Turkish (Germany)
hu: Török (Németország)

en: Russian (Germany, phonetic)
hu: Orosz (Németország, fonetikus)

en: German (dead tilde)
hu: Német (halott hullámjel)

en: Greek
hu: Görög

en: Greek (simple)
hu: Görög (egyszerű)

en: Greek (extended)
hu: Görög (kibővített)

en: Greek (no dead keys)
hu: Görög (nincsenek halott billentyűk)

en: Greek (polytonic)
hu: Görög (politonikus)

en: Hungarian
hu: Magyar

en: Hungarian (standard)
hu: Magyar (szabványos)

en: Hungarian (no dead keys)
hu: Magyar (nincsenek halott billentyűk)

en: Hungarian (QWERTY)
hu: Magyar (QWERTY)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, dead keys)
hu: Magyar (QWERTZ, 101 gombos, vessző, halott billentyűk)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, no dead keys)
hu: Magyar (QWERTZ, 101 gombos, vessző, nincsenek halott billentyűk)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, dead keys)
hu: Magyar (QWERTZ, 101 gombos, pont, halott billentyűk)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, no dead keys)
hu: Magyar (QWERTZ, 101 gombos, pont, nincsenek halott billentyűk)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, dead keys)
hu: Magyar (QWERTY, 101 gombos, vessző, halott billentyűk)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, no dead keys)
hu: Magyar (QWERTY, 101 gombos, vessző, nincsenek halott billentyűk)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, dead keys)
hu: Magyar (QWERTY, 101 gombos, pont, halott billentyűk)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, no dead keys)
hu: Magyar (QWERTY, 101 gombos, pont, nincsenek halott billentyűk)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, dead keys)
hu: Magyar (QWERTZ, 102 gombos, vessző, halott billentyűk)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, no dead keys)
hu: Magyar (QWERTZ, 102 gombos, vessző, nincsenek halott billentyűk)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, dead keys)
hu: Magyar (QWERTZ, 102 gombos, pont, halott billentyűk)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, no dead keys)
hu: Magyar (QWERTZ, 102 gombos, pont, nincsenek halott billentyűk)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, dead keys)
hu: Magyar (QWERTY, 102 gombos, vessző, halott billentyűk)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, no dead keys)
hu: Magyar (QWERTY, 102 gombos, vessző, nincsenek halott billentyűk)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, dead keys)
hu: Magyar (QWERTY, 102 gombos, pont, halott billentyűk)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, no dead keys)
hu: Magyar (QWERTY, 102 gombos, pont, nincsenek halott billentyűk)

en: Icelandic
hu: Izlandi

en: Icelandic (Sun dead keys)
hu: Izlandi (Sun halott billentyűk)

en: Icelandic (no dead keys)
hu: Izlandi (nincsenek halott billentyűk)

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
hu: Izlandi (Macintosh, örökölt)

en: Icelandic (Macintosh)
hu: Izlandi (Macintosh)

en: Icelandic (Dvorak)
hu: Izlandi (Dvorak)

en: Hebrew
hu: Héber

en: Hebrew (lyx)
hu: Héber (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
hu: Héber (fonetikus)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
hu: Héber (Bibliai, Tiro)

en: Italian
hu: Olasz

en: Italian (no dead keys)
hu: Olasz (nincsenek halott billentyűk)

en: Italian (Windows)
hu: Olasz (Windows)

en: Italian (Macintosh)
hu: Olasz (Macintosh)

en: Italian (US)
hu: Olasz (US)

en: Georgian (Italy)
hu: Grúz (Olaszország)

en: Italian (IBM 142)
hu: Olasz (IBM 142)

en: Italian (intl., with dead keys)
hu: Olasz (nemzetközi, halott billentyűkkel)

en: Sicilian
hu: Szicíliai

en: Friulian (Italy)
hu: Friuli (Olaszország)

en: Japanese
hu: Japán

en: Japanese (Kana)
hu: Japán (Kana)

en: Japanese (Kana 86)
hu: Japán (Kana 86)

en: Japanese (OADG 109A)
hu: Japán (OADG 109A)

en: Japanese (Macintosh)
hu: Japán (Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
hu: Japán (Dvorak)

en: Kyrgyz
hu: Kirgiz

en: Kyrgyz (phonetic)
hu: Kirgiz (fonetikus)

en: Khmer (Cambodia)
hu: Khmer (Kambodzsa)

en: Kazakh
hu: Kazah

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
hu: Orosz (Kazahsztán, kazahhal)

en: Kazakh (with Russian)
hu: Kazah (orosszal)

en: Kazakh (extended)
hu: Kazah (kibővített)

en: Kazakh (Latin)
hu: Kazah (latin)

en: Spanish (Latin American)
hu: Spanyol (latin-amerikai)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
hu: Spanyol (latin-amerikai, nincsenek halott billentyűk)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
hu: Spanyol (latin-amerikai, halott hullámjel)

en: Spanish (Latin American, Sun dead keys)
hu: Spanyol (latin-amerikai, Sun halott billentyűk)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
hu: Spanyol (latin-amerikai, Dvorak)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
hu: Spanyol (latin-amerikai, Colemak)

en: Spanish (Latin American, Colemak for gaming)
hu: Spanyol (latin-amerikai, Colemak játékhoz)

en: Lithuanian
hu: Litván

en: Lithuanian (standard)
hu: Litván (szabványos)

en: Lithuanian (US)
hu: Litván (US)

en: Lithuanian (IBM LST 1205-92)
hu: Litván (IBM LST 1205-92)

en: Lithuanian (LEKP)
hu: Litván (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
hu: Litván (LEKPa)

en: Samogitian
hu: Szamogit

en: Latvian
hu: Lett

en: Latvian (apostrophe)
hu: Lett (aposztróf)

en: Latvian (tilde)
hu: Lett (hullámjel)

en: Latvian (F)
hu: Lett (F)

en: Latvian (modern)
hu: Lett (modern)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
hu: Lett (ergonomikus, ŪGJRMV)

en: Latvian (adapted)
hu: Lett (adaptált)

en: Montenegrin
hu: Montenegrói

en: Montenegrin (Cyrillic)
hu: Montenegrói (Cirill)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
hu: Montenegrói (Cirill, a ZE és a ZHE felcserélve)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
hu: Montenegrói (latin, Unicode)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
hu: Montenegrói (latin, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
hu: Montenegrói (latin, Unicode, QWERTY)

en: Montenegrin (Cyrillic, with guillemets)
hu: Montenegrói (Cirill, »csúcsos« idézőjelekkel)

en: Montenegrin (Latin, with guillemets)
hu: Montenegrói (latin, »csúcsos« idézőjelekkel)

en: Macedonian
hu: Macedón

en: Macedonian (no dead keys)
hu: Macedón (nincsenek halott billentyűk)

en: Maltese
hu: Máltai

en: Maltese (US)
hu: Máltai (US)

en: Maltese (US layout with AltGr overrides)
hu: Máltai (US kiosztás AltGr felülbírálásokkal)

en: Maltese (UK, with AltGr overrides)
hu: Máltai (UK, AltGr felülbírálásokkal)

en: Mongolian
hu: Mongol

en: Norwegian
hu: Norvég

en: Norwegian (no dead keys)
hu: Norvég (nincsenek halott billentyűk)

en: Norwegian (Windows)
hu: Norvég (Windows)

en: Norwegian (Dvorak)
hu: Norvég (Dvorak)

en: Northern Saami (Norway)
hu: Északi szami (Norvégia)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
hu: Északi szami (Norvégia, nincsenek halott billentyűk)

en: Norwegian (Macintosh)
hu: Norvég (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
hu: Norvég (Macintosh, nincsenek halott billentyűk)

en: Norwegian (Colemak)
hu: Norvég (Colemak)

en: Polish
hu: Lengyel

en: Polish (legacy)
hu: Lengyel (hagyományos)

en: Polish (QWERTZ)
hu: Lengyel (QWERTZ)

en: Polish (Dvorak)
hu: Lengyel (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
hu: Lengyel (Dvorak, lengyel idézőjelek az idézőjel billentyűn)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
hu: Lengyel (Dvorak, lengyel idézőjelek az 1 billentyűn)

en: Kashubian
hu: Kasub

en: Silesian
hu: Sziléziai

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
hu: Orosz (Lengyelország, fonetikus Dvorak)

en: Polish (programmer Dvorak)
hu: Lengyel (programozói Dvorak)

en: Portuguese
hu: Portugál

en: Portuguese (no dead keys)
hu: Portugál (nincsenek halott billentyűk)

en: Portuguese (Sun dead keys)
hu: Portugál (Sun halott billentyűk)

en: Portuguese (Macintosh)
hu: Portugál (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
hu: Portugál (Macintosh, nincsenek halott billentyűk)

en: Portuguese (Macintosh, Sun dead keys)
hu: Portugál (Macintosh, Sun halott billentyűk)

en: Portuguese (Nativo)
hu: Portugál (natív)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
hu: Portugál (Natív az USA billentyűzetekhez)

en: Esperanto (Portugal, Nativo)
hu: Eszperantó (Portugália, Nativo)

en: Romanian
hu: Román

en: Romanian (cedilla)
hu: Román (cédille)

en: Romanian (standard)
hu: Román (szabványos)

en: Romanian (standard cedilla)
hu: Román (szabványos cédille)

en: Romanian (Windows)
hu: Román (Windows)

en: Russian
hu: Orosz

en: Russian (phonetic)
hu: Orosz (fonetikus)

en: Russian (phonetic, Windows)
hu: Orosz (fonetikus, Windows)

en: Russian (phonetic, YAZHERTY)
hu: Orosz (fonetikus, YAZHERTY)

en: Russian (typewriter)
hu: Orosz (írógép)

en: Russian (legacy)
hu: Orosz (hagyományos)

en: Russian (typewriter, legacy)
hu: Orosz (írógép, hagyományos)

en: Tatar
hu: Tatár

en: Ossetian (legacy)
hu: Oszét (hagyományos)

en: Ossetian (Windows)
hu: Oszét (Windows)

en: Chuvash
hu: Csuvas

en: Chuvash (Latin)
hu: Csuvas (latin)

en: Yakut
hu: Jakut

en: Kalmyk
hu: Kalmük

en: Russian (DOS)
hu: Orosz (DOS)

en: Russian (Macintosh)
hu: Orosz (Macintosh)

en: Serbian (Russia)
hu: Szerb (Oroszország)

en: Bashkirian
hu: Baskír

en: Russian (phonetic, AZERTY)
hu: Orosz (fonetikus, AZERTY)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
hu: Orosz (fonetikus, Dvorak)

en: Russian (phonetic, French)
hu: Orosz (fonetikus, francia)

en: Serbian
hu: Szerb

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
hu: Szerb (Cirill, a ZE és a ZHE felcserélve)

en: Serbian (Latin)
hu: Szerb (latin)

en: Serbian (Latin, Unicode)
hu: Szerb (latin, Unicode)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
hu: Szerb (latin, QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
hu: Szerb (latin, Unicode, QWERTY)

en: Serbian (Cyrillic, with guillemets)
hu: Szerb (cirill, »csúcsos« idézőjelekkel)

en: Serbian (Latin, with guillemets)
hu: Szerb (latin, »csúcsos« idézőjelekkel)

en: Pannonian Rusyn
hu: Pannon ruszin

en: Slovenian
hu: Szlovén

en: Slovenian (with guillemets)
hu: Szlovén (»csúcsos« idézőjelekkel)

en: Slovenian (US)
hu: Szlovén (US)

en: Slovak
hu: Szlovák

en: Slovak (extended backslash)
hu: Szlovák (kibővített fordított perjel)

en: Slovak (QWERTY)
hu: Szlovák (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extended backslash)
hu: Szlovák (QWERTY, kibővített fordított perjel)

en: Spanish
hu: Spanyol

en: Spanish (no dead keys)
hu: Spanyol (nincsenek halott billentyűk)

en: Spanish (Windows)
hu: Spanyol (Windows)

en: Spanish (dead tilde)
hu: Spanyol (halott hullámjel)

en: Spanish (Sun dead keys)
hu: Spanyol (Sun halott billentyűk)

en: Spanish (Dvorak)
hu: Spanyol (Dvorak)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and L)
hu: Asztúri (Spanyolország, alsó pontos H és L karakterrel)

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
hu: Katalán (Spanyolország, középső pontos L karakterrel)

en: Spanish (Macintosh)
hu: Spanyol (Macintosh)

en: Swedish
hu: Svéd

en: Swedish (no dead keys)
hu: Svéd (nincsenek halott billentyűk)

en: Swedish (Dvorak)
hu: Svéd (Dvorak)

en: Russian (Sweden, phonetic)
hu: Orosz (Svédország, fonetikus)

en: Russian (Sweden, phonetic, no dead keys)
hu: Orosz (Svédország, fonetikus, nincsenek halott billentyűk)

en: Northern Saami (Sweden)
hu: Északi szami (Svédország)

en: Swedish (Macintosh)
hu: Svéd (Macintosh)

en: Swedish (Svdvorak)
hu: Svéd (Svdvorak)

en: Swedish (Dvorak, intl.)
hu: Svéd (Dvorak, nemzetközi)

en: Swedish (US)
hu: Svéd (US)

en: Swedish Sign Language
hu: Svéd jelnyelv

en: German (Switzerland)
hu: Német (Svájc)

en: German (Switzerland, legacy)
hu: Német (Svájc, hagyományos)

en: German (Switzerland, no dead keys)
hu: Német (Svájc, nincsenek halott billentyűk)

en: German (Switzerland, Sun dead keys)
hu: Német (Svájc, Sun halott billentyűk)

en: French (Switzerland)
hu: Francia (Svájc)

en: French (Switzerland, no dead keys)
hu: Francia (Svájc, nincsenek halott billentyűk)

en: French (Switzerland, Sun dead keys)
hu: Francia (Svájc, Sun halott billentyűk)

en: French (Switzerland, Macintosh)
hu: Francia (Svájc, Macintosh)

en: German (Switzerland, Macintosh)
hu: Német (Svájc, Macintosh)

en: Arabic (Syria)
hu: Arab (Szíria)

en: Syriac
hu: Szír

en: Syriac (phonetic)
hu: Szír (fonetikus)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
hu: Kurd (Szíria, latin Q)

en: Kurdish (Syria, F)
hu: Kurd (Szíria, F)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
hu: Kurd (Szíria, latin Alt-Q)

en: Tajik
hu: Tádzsik

en: Tajik (legacy)
hu: Tádzsik (hagyományos)

en: Sinhala (phonetic)
hu: Szingaléz (fonetikus)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
hu: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB kódolás)

en: Sinhala (US)
hu: Szingaléz (US)

en: Turkish
hu: Török

en: Turkish (F)
hu: Török (F)

en: Turkish (Alt-Q)
hu: Török (Alt-Q)

en: Turkish (Sun dead keys)
hu: Török (Sun halott billentyűk)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
hu: Kurd (Törökország, latin Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
hu: Kurd (Törökország, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
hu: Kurd (Törökország, latin Alt-Q)

en: Turkish (intl., with dead keys)
hu: Török (nemzetközi, halott billentyűkkel)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
hu: Krími tatár (török Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
hu: Krími tatár (török F)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
hu: Krími tatár (török Alt-Q)

en: Taiwanese
hu: Tajvani

en: Taiwanese (indigenous)
hu: Tajvani (őslakos)

en: Saisiyat (Taiwan)
hu: Saisiyat (Tajvan)

en: Ukrainian
hu: Ukrán

en: Ukrainian (phonetic)
hu: Ukrán (fonetikus)

en: Ukrainian (typewriter)
hu: Ukrán (írógép)

en: Ukrainian (Windows)
hu: Ukrán (Windows)

en: Ukrainian (legacy)
hu: Ukrán (hagyományos)

en: Ukrainian (standard RSTU)
hu: Ukrán (szabványos RSTU)

en: Russian (Ukraine, standard RSTU)
hu: Orosz (Ukrajna, szabványos RSTU)

en: Ukrainian (homophonic)
hu: Ukrán (homofon)

en: English (UK)
hu: Angol (UK)

en: English (UK, extended, Windows)
hu: Angol (UK, kibővített, Windows)

en: English (UK, intl., with dead keys)
hu: Angol (UK, nemzetközi, halott billentyűkkel)

en: English (UK, Dvorak)
hu: Angol (USA, Dvorak)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
hu: Angol (UK, Dvorak, UK központozással)

en: English (UK, Macintosh)
hu: Angol (UK, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh, intl.)
hu: Angol (UK, Macintosh, nemzetközi)

en: English (UK, Colemak)
hu: Angol (UK, Colemak)

en: Polish (British keyboard)
hu: Lengyel (brit billentyűzet)

en: Uzbek
hu: Üzbég

en: Uzbek (Latin)
hu: Üzbég (latin)

en: Vietnamese
hu: Vietnámi

en: Vietnamese (US)
hu: Vietnámi (US)

en: Vietnamese (French)
hu: Vietnámi (francia)

en: Korean
hu: Koreai

en: Korean (101/104-key compatible)
hu: Koreai (101/104 gombos kompatibilis)

en: Japanese (PC-98)
hu: Japán (PC-98)

en: Irish
hu: Ír

en: Irish (UnicodeExpert)
hu: Ír (UnicodeExpert)

en: Urdu (Pakistan)
hu: Urdu (Pakisztán)

en: Urdu (Pakistan, CRULP)
hu: Urdu (Pakisztán, CRULP)

en: Urdu (Pakistan, NLA)
hu: Urdu (Pakisztán, NLA)

en: Arabic (Pakistan)
hu: Arab (Pakisztán)

en: Sindhi
hu: Szindhi

en: English (South Africa)
hu: Angol (Dél-Afrika)

en: Esperanto
hu: Eszperantó

en: Esperanto (legacy)
hu: Eszperantó (hagyományos)

en: Nepali
hu: Nepáli

en: English (Nigeria)
hu: Angol (Nigéria)

en: Yoruba
hu: Joruba

en: Hausa (Nigeria)
hu: Hauszák (Nigéria)

en: Amharic
hu: Amhara

en: Braille (left-handed)
hu: Braille (balkezes)

en: Braille (left-handed inverted thumb)
hu: Braille (balkezes, megfordított hüvelykujj)

en: Braille (right-handed)
hu: Braille (jobbkezes)

en: Braille (right-handed inverted thumb)
hu: Braille (jobbkezes, megfordított hüvelykujj)

en: Turkmen
hu: Türkmén

en: Turkmen (Alt-Q)
hu: Türkmén (Alt-Q)

en: French (Mali, alt.)
hu: Francia (Mali, alternatív)

en: English (Mali, US, Macintosh)
hu: Angol (Mali, US, Macintosh)

en: English (Mali, US, intl.)
hu: Angol (Mali, US, nemzetközi)

en: Swahili (Tanzania)
hu: Szuahéli (Tanzánia)

en: French (Togo)
hu: Francia (Togo)

en: Swahili (Kenya)
hu: Szuahéli (Kenya)

en: Kikuyu
hu: Kikuju

en: Tswana
hu: Csvana

en: Filipino
hu: Filippínó

en: Filipino (QWERTY, Baybayin)
hu: Filippínó (QWERTY, Baybayin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
hu: Filippínó (Capewell-Dvorak, latin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Baybayin)
hu: Filippínó (Capewell-Dvorak, Baybayin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
hu: Filippínó (Capewell-QWERF 2006, latin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)
hu: Filippínó (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)

en: Filipino (Colemak, Latin)
hu: Filippínó (Colemak, latin)

en: Filipino (Colemak, Baybayin)
hu: Filippínó (Colemak, Baybayin)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
hu: Filippínó (Dvorak, latin)

en: Filipino (Dvorak, Baybayin)
hu: Filippínó (Dvorak, Baybayin)

en: Moldavian
hu: Moldáv

en: Moldavian (Gagauz)
hu: Moldáv (Gagauz)

en: Indonesian (Arab Melayu, phonetic)
hu: Indonéz (Arab Melayu, fonetikus)

en: Indonesian (Arab Melayu, extended phonetic)
hu: Indonéz (Arab Melayu, kibővített fonetikus)

en: Indonesian (Javanese)
hu: Indonéz (jávai)

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
hu: Maláj (jawi, arab billentyűzet)

en: Malay (Jawi, phonetic)
hu: Maláj (jawi, fonetikus)

en: Switching to another layout
hu: Váltás másik kiosztásra

en: Right Alt (while pressed)
hu: Jobb Alt (lenyomva tartva)

en: Left Alt (while pressed)
hu: Bal Alt (lenyomva tartva)

en: Left Win (while pressed)
hu: Bal Win (lenyomva tartva)

en: Right Win (while pressed)
hu: Jobb Win (lenyomva tartva)

en: Any Win (while pressed)
hu: Bármely Win (lenyomva tartva)

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
hu: Menü (lenyomva tartva), Shift + Menü a menühöz

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
hu: Caps Lock (lenyomva tartva), Alt + Caps Lock végzi az eredeti nagybetűsítési műveletet

en: Right Ctrl (while pressed)
hu: Jobb Ctrl (lenyomva tartva)

en: Right Alt
hu: Jobb Alt

en: Left Alt
hu: Bal Alt

en: Shift+Caps Lock
hu: Shift + Caps Lock

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to last layout
hu: Caps Lock az első kiosztásra, Shift + Caps Lock az utolsó kiosztásra

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to last layout
hu: Bal Win az első kiosztásra, jobb Win/Menü az utolsó kiosztásra

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to last layout
hu: Bal Ctrl az első kiosztásra, jobb Ctrl az utolsó kiosztásra

en: Alt+Caps Lock
hu: Alt + Caps Lock

en: Both Shift together
hu: Mindkét Shift együtt

en: Both Alt together
hu: Mindkét Alt együtt

en: Both Ctrl together
hu: Mindkét Ctrl együtt

en: Ctrl+Shift
hu: Ctrl + Shift

en: Left Ctrl+Left Shift
hu: Bal Ctrl + bal Shift

en: Right Ctrl+Right Shift
hu: Jobb Ctrl + jobb Shift

en: Alt+Ctrl
hu: Alt + Ctrl

en: Alt+Shift
hu: Alt + Shift

en: Left Alt+Left Shift
hu: Bal Alt + bal Shift

en: Alt+Space
hu: Alt + szóköz

en: Menu
hu: Menü

en: Left Win
hu: Bal Win

en: Win+Space
hu: Win + szóköz

en: Right Win
hu: Jobb Win

en: Left Shift
hu: Bal Shift

en: Right Shift
hu: Jobb Shift

en: Left Ctrl
hu: Bal Ctrl

en: Right Ctrl
hu: Jobb Ctrl

en: Left Ctrl+Left Win to first layout; Right Ctrl+Menu to second layout
hu: Bal Ctrl + Bal Win az első kiosztásra, jobb Ctrl + Menü a második kiosztásra

en: Left Ctrl+Left Win
hu: Bal Ctrl + bal Win

en: Key to choose the 2rd level
hu: Billentyű a második szint választásához

en: The "&lt; &gt;" key
hu: Az „&lt; &gt;” billentyű

en: Key to choose the 3rd level
hu: Billentyű a harmadik szint választásához

en: Any Win
hu: Bármely Win

en: Any Alt
hu: Bármely Alt

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
hu: Jobb Alt, a Shift + jobb Alt mint kombináló

en: Right Alt never chooses 3rd level
hu: A jobb Alt billentyű sohasem választ harmadik szintet

en: Enter on keypad
hu: Enter a számbillentyűzeten

en: Backslash
hu: Fordított perjel

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
hu: Caps Lock, egyszeri zárként viselkedik másik harmadik szintet választóval együtt lenyomva

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
hu: Fordított perjel, egyszeri zárként viselkedik másik harmadik szintet választóval együtt lenyomva

en: The "&lt; &gt;" key; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
hu: A „&lt; &gt;” billentyű, egyszeri zárként viselkedik másik harmadik szintet választóval együtt lenyomva

en: Ctrl position
hu: Ctrl helyzete

en: Caps Lock as Ctrl
hu: Caps Lock mint Ctrl

en: Left Ctrl as Meta
hu: Bal Ctrl mint Meta

en: Swap Ctrl and Caps Lock
hu: Ctrl és Caps Lock felcserélése

en: Caps Lock as Ctrl, Ctrl as Hyper
hu: Caps Lock mint Ctrl, Ctrl mint Hyper

en: To the left of "A"
hu: Az „A”-tól balra

en: At the bottom left
hu: Bal oldalt, alul

en: Right Ctrl as Right Alt
hu: Jobb Ctrl használata jobb Alt-ként

en: Menu as Right Ctrl
hu: Menü mint jobb Ctrl

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
hu: Bal Alt és bal Ctrl felcserélése

en: Swap Left Win with Left Ctrl
hu: Bal Win és bal Ctrl felcserélése

en: Swap Right Win with Right Ctrl
hu: Jobb Win és jobb Ctrl felcserélése

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
hu: Bal Alt mint Ctrl, bal Ctrl mint Win, bal Win mint bal Alt

en: Use keyboard LED to show alternative layout
hu: Az alternatív kiosztás megjelenítése a billentyűzet LED-ek használatával

en: Use keyboard LED to indicate modifiers
hu: A billentyűzet LED-ek használata a módosítók jelzéséhez

en: Compose
hu: Írás

en: Layout of numeric keypad
hu: Numerikus billentyűzet kiosztása

en: Legacy
hu: Örökölt

en: Unicode arrows and math operators
hu: Unicode nyilak és matematikai műveleti jelek

en: Unicode arrows and math operators on default level
hu: Unicode nyilak és matematikai műveleti jelek az alapértelmezett szinten

en: Legacy Wang 724
hu: Hagyományos Wang 724

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators
hu: Wang 724 numerikus billentyűzet Unicode nyilakkal és matematikai műveleti jelekkel

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators on default level
hu: Wang 724 numerikus billentyűzet Unicode nyilakkal és matematikai műveleti jelekkel az alapértelmezett szinten

en: Hexadecimal
hu: Hexadecimális

en: Phone and ATM style
hu: Telefon és ATM stílus

en: Numeric keypad Delete behavior
hu: Számbillentyűzet Delete viselkedése

en: Legacy key with dot
hu: Hagyományos számbillentyűzet ponttal

note: Actually, with KP_SEPARATOR, as the old keypad(comma)
en: Legacy key with comma
hu: Hagyományos számbillentyűzet vesszővel

en: Four-level key with dot
hu: Negyedik szintű billentyű ponttal

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
hu: Negyedik szintű billentyű ponttal, csak Latin-9

en: Four-level key with comma
hu: Negyedik szintű billentyű vesszővel

en: Four-level key with momayyez
hu: Negyedik szintű billentyű momayyez-val

note: This assumes the KP_ abstract symbols are actually useful for some apps The description needs to be rewritten
en: Four-level key with abstract separators
hu: Negyedik szintű billentyű absztrakt elválasztókkal

en: Semicolon on third level
hu: Pontosvessző a harmadik szinten

en: Caps Lock behavior
hu: Caps Lock viselkedése

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
hu: A Caps Lock belső nagybetűkre váltást használ; a Shift „szünetelteti” a nagybetűsítést

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
hu: A Caps Lock belső nagybetűkre váltást használ; a Shift nem befolyásolja a nagybetűsítést

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
hu: A Caps Lock Shiftként működik zárolással; a Shift „szünetelteti” a nagybetűsítést

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
hu: A Caps Lock Shiftként működik zárolással; a Shift nem befolyásolja a nagybetűsítést

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
hu: A Caps Lock átváltja a betűkarakterek normál kis- és nagybetűit

en: Caps Lock toggles Shift Lock (affects all keys)
hu: A Caps Lock átváltja a Shift Lockot (minden billentyűt érinti)

en: Swap Esc and Caps Lock
hu: Esc és Caps Lock felcserélése

en: Make Caps Lock an additional Esc
hu: A Caps Lock használata másik Esc-ként

en: Make Caps Lock an additional Esc, but Shift + Caps Lock is the regular Caps Lock
hu: A Caps Lock használata másik Esc-ként, de Shift + Caps Lock a szokásos Caps Lock

en: Make Caps Lock an additional Backspace
hu: A Caps Lock használata másik Backspace-ként

en: Make Caps Lock an additional Super
hu: A Caps Lock használata másik Super-ként

en: Make Caps Lock an additional Hyper
hu: A Caps Lock használata másik Hyper-ként

en: Make Caps Lock an additional Menu key
hu: A Caps Lock használata másik Menu-ként

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
hu: A Caps Lock használata másik Num Lock-ként

en: Caps Lock is also a Ctrl
hu: A Caps Lock egyben Ctrl is

en: Caps Lock is disabled
hu: A Caps Lock letiltva

en: Alt and Win behavior
hu: Az Alt és Win billentyűk viselkedése

en: Add the standard behavior to Menu key
hu: A szabványos funkcionalitás hozzáadása a Menü billentyűhöz

en: Menu is mapped to Win
hu: A Menü a Win billentyűkhöz van rendelve

en: Alt and Meta are on Alt
hu: Az Alt és Meta az Alt billentyűkön

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
hu: Az Alt a Win billentyűkhöz van rendelve és a szokásos Alt billentyűkhöz

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl
hu: A Ctrl a Win billentyűkhöz van rendelve és a szokásos Ctrl billentyűkhöz

en: Ctrl is mapped to Alt, Alt to Win
hu: A Ctrl az Alt billentyűkhöz, az Alt a Win billentyűkhöz van rendelve

en: Meta is mapped to Win
hu: A Meta a Win billentyűkhöz van rendelve

en: Meta is mapped to Left Win
hu: A Meta a bal Win billentyűhöz van rendelve

en: Hyper is mapped to Win
hu: A Hyper a Win billentyűkhöz van rendelve

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
hu: Az Alt a jobb Win billentyűhöz van rendelve, a Super a Menühöz

en: Left Alt is swapped with Left Win
hu: A bal Alt fel van cserélve a bal Win billentyűvel

en: Alt is swapped with Win
hu: Az Alt fel van cserélve a Win billentyűvel

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
hu: A Win a PrtSc billentyűhöz van rendelve és a szokásos Win billentyűhöz

en: Position of Compose key
hu: A kombináló billentyű helye

en: 3rd level of Left Win
hu: Harmadik szintű bal Win

en: 3rd level of Right Win
hu: Harmadik szintű jobb Win

en: 3rd level of Menu
hu: Harmadik szintű Menü

en: 3rd level of Left Ctrl
hu: Harmadik szintű bal Ctrl

en: 3rd level of Right Ctrl
hu: Harmadik szintű jobb Ctrl

en: 3rd level of Caps Lock
hu: Harmadik szintű Caps Lock

en: 3rd level of the "&lt; &gt;" key
hu: Harmadik szintű „&lt; &gt;” billentyű

en: Compatibility options
hu: Kompatibilitási beállítások

en: Default numeric keypad keys
hu: Alapértelmezett számbillentyűk

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
hu: A számbillentyűk mindig számokat visznek be (mint macOS-en)

en: Num Lock on: digits; Shift for arrows. Num Lock off: arrows (as in Windows)
hu: Num Lock bekapcsolva: számjegyek, a Shift a nyilakhoz. Num Lock kikapcsolva: nyilak (mint Windowsban)

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
hu: A Shift nem szakítja meg a Num Lockot, hanem a harmadik szintet választja

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
hu: Speciális billentyűk (Ctrl + Alt + &lt;billentyű&gt;) egy kiszolgálón kezelve

en: Apple Aluminium emulates Pause, PrtSc, Scroll Lock
hu: Apple alumínium billentyűzet emulálja a Pause, PrtSc, Scroll Lock billentyűket

en: Shift cancels Caps Lock
hu: A Shift megszakítja a Caps Lockot

en: Enable extra typographic characters
hu: Extra tipográfiai karakterek engedélyezése

en: Enable APL overlay characters
hu: APL rátét karakterek engedélyezése

en: Both Shift together enable Caps Lock
hu: A két Shift billentyű együtt engedélyezi a Caps Lockot

en: Both Shift together enable Caps Lock; one Shift key disables it
hu: A két Shift billentyű együtt engedélyezi a Caps Lockot, egy Shift billentyű letiltja azt

en: Both Shift together enable Shift Lock
hu: A két Shift billentyű együtt engedélyezi a Shift Lockot

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
hu: A Shift + Num Lock engedélyezi a mutatóbillentyűket

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
hu: Megragadás billentyűzettel való feltörésének engedélyezése (biztonsági kockázat!)

en: Allow grab and window tree logging
hu: Megragadás és ablakfa naplózásának engedélyezése

en: Currency signs
hu: Pénznem jelek

en: Euro on E
hu: Euro jel az E billentyűn

en: Euro on 2
hu: Euro jel a 2-es billentyűn

en: Euro on 4
hu: Euro jel a 4-es billentyűn

en: Euro on 5
hu: Euro jel az 5-ös billentyűn

en: Rupee on 4
hu: Rúpia jel a 4-es billentyűn

en: Key to choose 5th level
hu: Billentyű az ötödik szint választásához

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level
hu: A „&lt; &gt;” billentyű választja az ötödik szintet

en: Right Alt chooses 5th level
hu: A jobb Alt billentyű választja az ötödik szintet

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
hu: A „&lt; &gt;” billentyű választja az ötödik szintet, és egyszeri zárként viselkedik másik ötödik szintet választóval együtt lenyomva

en: Right Alt chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
hu: A jobb Alt billentyű választja az ötödik szintet, és egyszeri zárként viselkedik másik ötödik szintet választóval együtt lenyomva

en: Left Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
hu: A bal Win billentyű választja az ötödik szintet, és egyszeri zárként viselkedik másik ötödik szintet választóval együtt lenyomva

en: Right Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
hu: A jobb Win billentyű választja az ötödik szintet, és egyszeri zárként viselkedik másik ötödik szintet választóval együtt lenyomva

en: Non-breaking space input
hu: Nem törhető szóköz bemenet

en: Usual space at any level
hu: Hagyományos szóköz bármely szinten

en: Non-breaking space at the 2nd level
hu: Nem törhető szóköz a második szinten

en: Non-breaking space at the 3rd level
hu: Nem törhető szóköz a harmadik szinten

en: Non-breaking space at the 3rd level, nothing at the 4th level
hu: Nem törhető szóköz a harmadik szinten, semmi a negyedik szinten

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
hu: Nem törhető szóköz a harmadik szinten, keskeny nem törhető szóköz a negyedik szinten

en: Non-breaking space at the 4th level
hu: Nem törhető szóköz a negyedik szinten

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
hu: Nem törhető szóköz a negyedik szinten, keskeny nem törhető szóköz a hatodik szinten

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
hu: Nem törhető szóköz a negyedik szinten, keskeny nem törhető szóköz a hatodik szinten (a Ctrl + Shift segítségével)

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level
hu: Nulla szélességű nem egyesítő a második szinten

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level
hu: Nulla szélességű nem egyesítő a második szinten, nulla szélességű egyesítő a harmadik szinten

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level, non-breaking space at the 4th level
hu: Nulla szélességű nem egyesítő a második szinten, nulla szélességű egyesítő a harmadik szinten, nem törhető szóköz a negyedik szinten

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level
hu: Nulla szélességű nem egyesítő a második szinten, nem törhető szóköz a harmadik szinten

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, nothing at the 4th level
hu: Nulla szélességű nem egyesítő a második szinten, nem törhető szóköz a harmadik szinten, semmi a negyedik szinten

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
hu: Nulla szélességű nem egyesítő a második szinten, nem törhető szóköz a harmadik szinten, nulla szélességű egyesítő a negyedik szinten

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
hu: Nulla szélességű nem egyesítő a második szinten, nem törhető szóköz a harmadik szinten, keskeny nem törhető szóköz a negyedik szinten

en: Zero-width non-joiner at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
hu: Nulla szélességű nem egyesítő a harmadik szinten, nulla szélességű egyesítő a negyedik szinten

en: Japanese keyboard options
hu: Japán billentyűzet-beállítások

en: Kana Lock key is locking
hu: A Kana zárolásbillentyű zárol

en: NICOLA-F style Backspace
hu: NICOLA-F stílusú backspace

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
hu: A Zenkaku Hankaku használata másik Esc-ként

en: Korean Hangul/Hanja keys
hu: Koreai hangul/handzsa billentyűk

en: Make right Alt a Hangul key
hu: A jobb Alt használata Hangul billentyűként

en: Make right Ctrl a Hangul key
hu: A jobb Ctrl használata Hangul billentyűként

en: Make right Alt a Hanja key
hu: A jobb Alt használata Hanja billentyűként

en: Make right Ctrl a Hanja key
hu: A jobb Ctrl használata Hanja billentyűként

en: Esperanto letters with superscripts
hu: Eszperantó betűk felső indexekkel

en: At the corresponding key in a QWERTY layout
hu: A megfelelő billentyűnél egy QWERTY kiosztáson

en: At the corresponding key in a Dvorak layout
hu: A megfelelő billentyűnél egy Dvorak kiosztáson

en: At the corresponding key in a Colemak layout
hu: A megfelelő billentyűnél egy Colemak kiosztáson

en: Old Solaris keycodes compatibility
hu: Régi Solaris billentyűzetkódok kompatibilitása

en: Sun key compatibility
hu: Sun billentyűzetkompatibilitás

en: Key sequence to kill the X server
hu: Billentyűsorozat az X kiszolgáló kilövéséhez

en: Ctrl+Alt+Backspace
hu: Ctrl + Alt + Backspace

en: APL symbols (Dyalog APL)
hu: APL szimbólumok (Dyalog APL)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
hu: APL szimbólumok (SAX, éles APL Unixhoz)

en: APL symbols (unified)
hu: APL szimbólumok (egységes)

en: APL symbols (IBM APL2)
hu: APL szimbólumok (IBM APL2)

en: APL symbols (Manugistics APL*PLUS II)
hu: APL szimbólumok (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL symbols (APLX unified)
hu: APL szimbólumok (APLX egységes)

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
hu: Többnyelvű (Kanada, Sun Type 6/7)

en: German (with Hungarian letters, no dead keys)
hu: Német (magyar betűkkel, nincsenek halott billentyűk)

en: Polish (Germany, no dead keys)
hu: Lengyel (Németország, nincsenek halott billentyűk)

en: German (Sun Type 6/7)
hu: Német (Sun Type 6/7)

en: German (Aus der Neo-Welt)
hu: Német (Aus der Neo-Welt)

en: German (KOY)
hu: Német (KOY)

en: German (Bone)
hu: Német (Bone)

en: German (Bone, eszett in the home row)
hu: Német (Bone, ß az alapsorban)

en: German (Neo, QWERTZ)
hu: Német (Neo, QWERTZ)

en: German (Neo, QWERTY)
hu: Német (Neo, QWERTY)

en: Russian (Germany, recommended)
hu: Orosz (Németország, ajánlott)

en: Russian (Germany, transliteration)
hu: Orosz (Németország, átirat)

en: German (Ladin)
hu: Német (ladin)

en: Coptic
hu: Kopt

en: Old Hungarian
hu: Székely–magyar rovásírás

en: Old Hungarian (for ligatures)
hu: Székely-magyar rovásírás (ligatúrázáshoz)

en: Avestan
hu: Avesztán

en: Lithuanian (Dvorak)
hu: Litván (Dvorak)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
hu: Litván (Sun Type 6/7)

en: Latvian (Dvorak)
hu: Lett (Dvorak)

en: Latvian (Dvorak, with Y)
hu: Lett (Dvorak, Y-nal)

en: Latvian (Dvorak, with minus)
hu: Lett (Dvorak, mínusszal)

en: Latvian (programmer Dvorak)
hu: Lett (programozói Dvorak)

en: Latvian (programmer Dvorak, with Y)
hu: Lett (programozói Dvorak, Y-nal)

en: Latvian (programmer Dvorak, with minus)
hu: Lett (programozói Dvorak, mínusszal)

en: Latvian (Colemak)
hu: Lett (Colemak)

en: Latvian (Colemak, with apostrophe)
hu: Lett (Colemak, aposztróffal)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
hu: Lett (Sun Type 6/7)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining)
hu: Angol (US, nemzetközi, AltGr Unicode kombinálással)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining, alt.)
hu: Angol (US, nemzetközi, AltGr Unicode kombinálással, alternatív)

en: Czech Slovak and German (US)
hu: Csehszlovák és német (US)

en: English (Drix)
hu: Angol (Drix)

en: German, Swedish and Finnish (US)
hu: Német, svéd és finn (US)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
hu: Angol (US, IBM arab 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
hu: Angol (US, Sun Type 6/7)

en: English (Carpalx)
hu: Angol (Carpalx)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
hu: Angol (Carpalx, nemzetközi, halott billentyűkkel)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
hu: Angol (Carpalx, nemzetközi, halott AltGr billentyűkkel)

en: English (Carpalx, full optimization)
hu: Angol (Carpalx, teljes optimalizálás)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
hu: Angol (Carpalx, teljes optimalizálás, nemzetközi, halott billentyűkkel)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
hu: Angol (Carpalx, teljes optimalizálás, nemzetközi, halott AltGr billentyűkkel)

en: English (3l)
hu: Angol (3l)

en: English (3l, Chromebook)
hu: Angol (3l, Chromebook)

en: English (3l, emacs)
hu: Angol (3l, emacs)

en: Sicilian (US keyboard)
hu: Szicíliai (Egyesült Államok billentyűzet)

en: Polish (intl., with dead keys)
hu: Lengyel (nemzetközi, halott billentyűkkel)

en: Polish (Colemak)
hu: Lengyel (Colemak)

en: Polish (Sun Type 6/7)
hu: Lengyel (Sun Type 6/7)

en: Polish (Glagolica)
hu: Lengyel (Glagolica)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
hu: Krími tatár (Dobrudzsa Q)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
hu: Román (ergonomikus Touchtype)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
hu: Román (Sun Type 6/7)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
hu: Szerb (ékezetek kombinálása a halott billentyűk helyett)

en: Church Slavonic
hu: Egyházi szláv

en: Russian (with Ukrainian-Belorussian layout)
hu: Orosz (ukrán-fehérorosz kiosztással)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
hu: Orosz (Rulemak, fonetikus Colemak)

en: Russian (phonetic Macintosh)
hu: Orosz (fonetikus Macintosh)

en: Russian (Sun Type 6/7)
hu: Orosz (Sun Type 6/7)

en: Russian (with US punctuation)
hu: Orosz (US központozással)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
hu: Orosz (poliglott és reakciós)

en: Armenian (OLPC, phonetic)
hu: Örmény (OLPC, fonetikus)

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
hu: Héber (bibliai, SIL fonetikus)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
hu: Arab (Sun Type 6/7)

en: Arabic (Arabic numerals, extensions in the 4th level)
hu: Arab (arab számok, kiterjesztések a negyedik szinten)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals, extensions in the 4th level)
hu: Arab (kelet-arab számok, kiterjesztések a negyedik szinten)

en: Ugaritic instead of Arabic
hu: Ugariti az arab helyett

en: Belgian (Sun Type 6/7)
hu: Belga (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
hu: Portugál (brazil, Sun Type 6/7)

en: Czech (Sun Type 6/7)
hu: Cseh (Sun Type 6/7)

en: Czech (programming)
hu: Cseh (programozói)

en: Czech (typographic)
hu: Cseh (nyomdászati)

en: Czech (coder)
hu: Cseh (kódoló)

en: Czech (programming, typographic)
hu: Cseh (programozói, nyomdászati)

en: Danish (Sun Type 6/7)
hu: Dán (Sun Type 6/7)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
hu: Holland (Sun Type 6/7)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
hu: Észt (Sun Type 6/7)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
hu: Finn (Sun Type 6/7)

en: Finnish (DAS)
hu: Finn (DAS)

en: Finnish (Dvorak)
hu: Finn (Dvorak)

en: French (Sun Type 6/7)
hu: Francia (Sun Type 6/7)

en: French (US with dead keys, alt.)
hu: Francia (US halott billentyűkkel, alternatív)

en: French (US, AZERTY)
hu: Francia (US, AZERTY)

en: Greek (Sun Type 6/7)
hu: Görög (Sun Type 6/7)

en: Greek (Colemak)
hu: Görög (Colemak)

en: Italian (Sun Type 6/7)
hu: Olasz (Sun Type 6/7)

en: Italian (Ladin)
hu: Olasz (ladin)

en: Japanese (Sun Type 6)
hu: Japán (Sun Type 6)

en: Japanese (Sun Type 7, PC-compatible)
hu: Japán (Sun Type 7, PC kompatibilis)

en: Japanese (Sun Type 7, Sun-compatible)
hu: Japán (Sun Type 7, Sun kompatibilis)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
hu: Norvég (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
hu: Portugál (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Colemak)
hu: Portugál (Colemak)

en: Slovak (ACC layout, only accented letters)
hu: Szlovák (ACC kiosztás, csak ékezetes betűk)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
hu: Szlovák (Sun Type 6/7)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
hu: Spanyol (Sun Type 6/7)

en: Swedish (Dvorak A5)
hu: Svéd (Dvorak A5)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
hu: Svéd (Sun Type 6/7)

en: Elfdalian (Swedish, with combining ogonek)
hu: Elfdalian (svéd, ogonek kombinálással)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
hu: Német (Svájc, Sun Type 6/7)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
hu: Francia (Svájc, Sun Type 6/7)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
hu: Török (Sun Type 6/7)

en: Old Turkic
hu: Régi török

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
hu: Ukrán (Sun Type 6/7)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
hu: Angol (UK, Sun Type 6/7)

en: Korean (Sun Type 6/7)
hu: Koreai (Sun Type 6/7)

en: Vietnamese (AÐERTY)
hu: Vietnámi (AÐERTY)

en: Vietnamese (QĐERTY)
hu: Vietnámi (QĐERTY)

note: Keyboard layouts for transcription and transliteration systems
en: International Phonetic Alphabet
hu: Nemzetközi fonetikus ábécé

en: Modi (KaGaPa phonetic)
hu: Modi (KaGaPa fonetikus)

en: Number key 4 when pressed in isolation
hu: 4-es számbillentyű, ha elszigetelten van megnyomva

en: Number key 9 when pressed in isolation
hu: 9-es számbillentyű, ha elszigetelten van megnyomva

en: Parentheses position
hu: Zárójelek helyzete

en: Swap with square brackets
hu: Felcserélés a szögletes zárójelekkel
