xkeyboard-config 2.39.99 - en to id translation catalogue (850 entries)

en: Generic 86-key PC
id: PC 86-tombol Generik

en: Generic 101-key PC
id: PC 101-tombol Generik

en: Generic 102-key PC
id: PC 102-tombol Generik

en: Generic 104-key PC
id: PC 104-tombol Generik

en: Generic 104-key PC with L-shaped Enter key
id: PC 104-tombol Generik dengan tombol Enter bentuk-L

en: Generic 105-key PC
id: PC 105-tombol Generik

en: Acer laptop
id: Laptop Acer

en: Asus laptop
id: Laptop Asus

en: Azona RF2300 Wireless Internet
id: Azona RF2300 Internet Nirkabel

en: BTC 9116U Mini Wireless Internet and Gaming
id: BTC 91116U Internet dan Permainan Nirkabel Mini

en: Compaq Armada laptop
id: Laptop Compaq Armada

en: Compaq Internet (7 keys)
id: Compaq Internet (7 tombol)

en: Compaq Internet (13 keys)
id: Compaq Internet (13 tombol)

en: Compaq Internet (18 keys)
id: Compaq Internet (18 tombol)

en: Compaq Presario laptop
id: Laptop Compaq Presario

en: Dell 101-key PC
id: PC 101-tombol Dell

en: Dell Latitude laptop
id: Laptop Dell Latitude

en: Dell Inspiron 6000/8000 laptop
id: Laptop Dell Inspiron 6000/8000

en: Dell Precision M laptop
id: Laptop Dell Precision M

en: Dell Precision M65 laptop
id: Laptop Dell Precision M65

en: Dell USB Multimedia
id: Papan Ketik Multimedia USB Dell

en: eMachines m6800 laptop
id: Laptop eMachines m6800

en: Fujitsu-Siemens Amilo laptop
id: Laptop Fujitsu-Siemens Amilo

en: Happy Hacking for Mac
id: Happy Hacking untuk Mac

en: Hewlett-Packard Mini 110 laptop
id: Laptop Hewlett-Packard Mini 110

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
id: Microsoft Internet Pro (Swedia)

en: Microsoft Office Keyboard
id: Papan Ketik Microsoft Office

en: PinePhone Keyboard
id: Papan Ketik PinePhone

en: Silvercrest Multimedia Wireless
id: Silvercrest Multimedia Nirkabel

en: Sun Type 6 (Japanese)
id: Sun Type 6 (Jepang)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
id: Sun Type 6 USB (Jepang)

en: Sun Type 6/7 USB (European)
id: Sun Type 6/7 USB (Eropa)

en: Sun Type 7 USB (European)
id: Sun Type 7 USB (Eropa)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
id: Sun Type 7 USB (Jepang)/Jepang 106-tombol

en: Symplon PaceBook tablet
id: Tablet Symplon PaceBook

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
id: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (mode 102/105:EU)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
id: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (mode 106:JP)

en: Albanian
id: Albania

en: Albanian (Plisi)
id: Albania (Plisi)

en: Albanian (Veqilharxhi)
id: Albania (Veqilharxhi)

en: Armenian
id: Armenia

en: Armenian (phonetic)
id: Armenia (fonetik)

en: Armenian (alt. phonetic)
id: Armenia (fonetik alt.)

en: Armenian (eastern)
id: Armenia (timur)

en: Armenian (alt. eastern)
id: Armenia (timur alt.)

en: Armenian (western)
id: Armenia (barat)

en: Arabic
id: Arab

en: Arabic (Eastern Arabic numerals)
id: Arab (angka Arab Timur)

en: Arabic (AZERTY)
id: Arab (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY, Eastern Arabic numerals)
id: Arab (AZERTY, angka Arab Timur)

en: Arabic (Buckwalter)
id: Arab (Buckwalter)

en: Arabic (Macintosh)
id: Arab (Macintosh)

en: Arabic (Macintosh, phonetic)
id: Arab (Macintosh, fonetik)

en: Arabic (OLPC)
id: Arab (OLPC)

en: Arabic (Egypt)
id: Arab (Mesir)

en: Arabic (Iraq)
id: Arab (Irak)

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
id: Kurdi (Irak, Latin Q)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
id: Kurdi (Irak, Latin Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, F)
id: Kurdi (Irak, F)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
id: Kurdi (Irak, Arab-Latin)

en: Arabic (Morocco)
id: Arab (Maroko)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
id: Berber (Maroko, alt. Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
id: Berber (Maroko, fonetik Tifinagh, alt.)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
id: Berber (Maroko, Tifinagh diperluas)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
id: Berber (Maroko, fonetik Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
id: Berber (Maroko, fonetik Tifinagh diperluas)

en: French (Morocco)
id: Prancis (Maroko)

en: Arabic (Syria)
id: Arab (Siria)

en: Syriac (phonetic)
id: Suriah (fonetik)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
id: Kurdi (Suriah, Latin Q

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
id: Kurdi (Suriah, Latin Alt-Q)

en: Kurdish (Syria, F)
id: Kurdi (Suriah, F)

en: Azerbaijani
id: Ajarbaijan

en: Azerbaijani (Cyrillic)
id: Azerbaijan (Sirilik)

en: French (Mali, alt.)
id: Prancis (Mali, alt.)

en: English (Mali, US, Macintosh)
id: Inggris (Mali, AS, Macintosh)

en: English (Mali, US, intl.)
id: Inggris (Mali, AS, intl.)

en: Belarusian
id: Belarusia

en: Belarusian (legacy)
id: Belarusia (legacy)

en: Belarusian (Latin)
id: Belarusia (Latin)

en: Belarusian (intl.)
id: Belarusia (intl.)

en: Belarusian (phonetic)
id: Belarusia (fonetik)

en: Russian (Belarus)
id: Rusia (Belarusia)

en: Belgian
id: Belgia

en: Belgian (alt.)
id: Belgia (alt.)

en: Belgian (Latin-9 only, alt.)
id: Belgia (Latin-9 saja, alt.)

en: Belgian (ISO, alt.)
id: Belgia (ISO, alt.)

en: Belgian (no dead keys)
id: Belgia (tanpa tombol mati)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
id: Belgia (Wang 724 azerty)

en: Berber (Algeria, Latin)
id: Berber (Aljazair, Latin)

en: Berber (Algeria, Tifinagh)
id: Berber (Aljazair, Tifinagh)

en: Kabyle (AZERTY, with dead keys)
id: Kabyle (AZERTY, dengan tombol mati)

en: Kabyle (QWERTY, UK, with dead keys)
id: Kabyle (QWERTY, Inggris, dengan tombol mati)

en: Kabyle (QWERTY, US, with dead keys)
id: Kabyle (QWERTY, AS, dengan tombol mati)

en: Arabic (Algeria)
id: Arab (Aljazair)

en: Bosnian
id: Bosnia

en: Bosnian (with guillemets)
id: Bosnia (dengan guillemets)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
id: Bosnia (dengan diagraf Bosnia)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
id: Bosnia (AS, dengan digraf Bosnia)

en: Bosnian (US)
id: Bosnia (AS)

en: Braille (left-handed)
id: Braille (kidal)

en: Braille (left-handed inverted thumb)
id: Braille (kidal jempol terbalik)

en: Braille (right-handed)
id: Braille (tangan kanan)

en: Braille (right-handed inverted thumb)
id: Braille (tangan kanan jempol terbalik)

en: Bulgarian
id: Bulgaria

en: Bulgarian (traditional phonetic)
id: Bulgaria (fonetik tradisional)

en: Bulgarian (new phonetic)
id: Bulgaria (fonetik baru)

en: Bulgarian (enhanced)
id: Bulgaria (ditingkatkan)

en: Burmese
id: Burma

en: Burmese (Zawgyi)
id: Burma (Zawgyi)

en: Chinese
id: Cina

en: Hanyu Pinyin Letters (with AltGr dead keys)
id: Huruf Hanyu Pinyin (dengan tombol mati AltGr)

en: Mongolian (Bichig)
id: Mongolia (Bichig)

en: Mongolian (Todo)
id: Mongolia (Todo)

en: Mongolian (Xibe)
id: Mongolia (Xibe)

en: Mongolian (Manchu)
id: Mongolia (Manchu)

en: Mongolian (Galik)
id: Mongolia (Galik)

en: Mongolian (Todo Galik)
id: Mongolia (Todo Galik)

en: Mongolian (Manchu Galik)
id: Mongolia (Manchu Galik)

en: Croatian
id: Kroasia

en: Croatian (with guillemets)
id: Kroasia (dengan guillemet)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
id: Kroasia (dengan diagraf Kroasia)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
id: Kroasia (AS, dengan digraf Kroasia)

en: Croatian (US)
id: Kroasia (AS)

en: Czech
id: Ceko

en: Czech (extra backslash)
id: Ceko (backslash ekstra)

en: Czech (QWERTY)
id: Ceko (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, extra backslash)
id: Ceko (QWERTY, backslash ekstra)

en: Czech (QWERTZ, Windows)
id: Ceko (QWERTZ, Windows)

en: Czech (QWERTY, Windows)
id: Ceko (QWERTY, Windows)

en: Czech (QWERTY, Macintosh)
id: Ceko (QWERTY, Macintosh)

en: Czech (UCW, only accented letters)
id: Ceko (UCW, hanya huruf beraksen)

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
id: Ceko (AS, Dvorak, dukungan UCW)

en: Russian (Czechia, phonetic)
id: Rusia (Czechia, fonetik)

en: Danish
id: Denmark

en: Danish (no dead keys)
id: Denmark (tanpa tombol mati)

en: Danish (Windows)
id: Denmark (Windows)

en: Danish (Macintosh)
id: Denmark (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
id: Denmark (Macintosh, tanpa tombol mati)

en: Danish (Dvorak)
id: Denmark (Dvorak)

en: Dutch
id: Belanda

en: Dutch (US)
id: Belanda (AS)

en: Dutch (Macintosh)
id: Belanda (Macintosh)

en: Dutch (standard)
id: Belanda (standar)

en: English (Australia)
id: Inggris (Australia)

en: English (Cameroon)
id: Inggris (Kamerun)

en: French (Cameroon)
id: Prancis (Kamerun)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY, intl.)
id: Kamerun Multibahasa (QWERTY, intl.)

en: Cameroon (AZERTY, intl.)
id: Kamerun (AZERTY, intl.)

en: Cameroon (Dvorak, intl.)
id: Inggris (Dvorak, intl.)

en: English (Ghana)
id: Inggris (Ghana)

en: English (Ghana, multilingual)
id: Inggris (Ghana, multibahasa)

en: English (Ghana, GILLBT)
id: Inggris (Ghana, GILLBT)

en: English (New Zealand)
id: Inggris (Selandia Baru)

en: English (Nigeria)
id: Inggris (Nigeria)

en: English (South Africa)
id: Inggris (Afrika Selatan)

en: English (UK)
id: Inggris (Britania)

en: English (UK, extended, Windows)
id: Inggris (Britania, diperluas, Windows)

en: English (UK, intl., with dead keys)
id: Inggris (Britania, intl., dengan tombol mati)

en: English (UK, Dvorak)
id: Inggris (Britania, Dvorak)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
id: Inggris (Britania, Dvorak, dengan pungtuasi Britania)

en: English (UK, Macintosh)
id: Inggris (Britania, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh, intl.)
id: Inggris (Britania, Macintosh, intl.)

en: English (UK, Colemak)
id: Inggris (Britania, Colemak)

en: English (UK, Colemak-DH)
id: Inggris (Britania, Colemak-DH)

en: Scottish Gaelic
id: Gaelik Skotlandia

en: Polish (British keyboard)
id: Polandia (papan tik Inggris)

en: English (US)
id: Inggris (AS)

en: English (US, euro on 5)
id: Inggris (AS, euro pada 5)

en: English (US, intl., with dead keys)
id: Inggris (AS, intl., dengan tombol mati)

en: English (US, alt. intl.)
id: Inggris (AS, alt. intl.)

en: English (intl., with AltGr dead keys)
id: Inggris (intl., dengan tombol mati AltGr)

en: English (Macintosh)
id: Inggris (Macintosh)

en: English (Colemak)
id: Inggris (Colemak)

en: English (Colemak-DH)
id: Inggris (Colemak-DH)

en: English (Colemak-DH Wide)
id: Inggris (Colemak-DH Lebar)

en: English (Colemak-DH Ortholinear)
id: Inggris (Colemak-DH Ortolinier)

en: English (Colemak-DH ISO)
id: Inggris (Colemak-DH ISO)

en: English (Colemak-DH Wide ISO)
id: Inggris (Colemak-DH ISO Lebar)

en: English (Dvorak)
id: Inggris (Dvorak)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
id: Inggris (Dvorak, intl., dengan tombol mati)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
id: Inggris (Dvorak, alt. intl.)

en: English (Dvorak, left-handed)
id: Inggris (Dvorak, kidal)

en: English (Dvorak, right-handed)
id: Inggris (Dvorak, tangan kanan)

en: English (classic Dvorak)
id: Inggris (Dvorak klasik)

en: English (programmer Dvorak)
id: Inggris (Dvorak pemrogram)

en: English (Dvorak, Macintosh)
id: Inggris (Dvorak, Macintosh)

en: English (Norman)
id: Inggris (Norman)

en: English (US, Symbolic)
id: Inggris (AS, Simbolis)

en: English (Workman)
id: Inggris (Workman)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
id: Inggris (Workman, intl., dengan tombol mati)

en: English (the divide/multiply toggle the layout)
id: Inggris (tombol bagi/kali menjungkitkan tata letak)

en: Hawaiian
id: Bahasa Hawaii

en: Russian (US, phonetic)
id: Rusia (AS, fonetik)

en: Serbo-Croatian (US)
id: Serbo-Kroasia (AS)

en: Esperanto (legacy)
id: Esperanto (warisan)

en: Estonian
id: Estonia

en: Estonian (no dead keys)
id: Estonia (tanpa tombol mati)

en: Estonian (Dvorak)
id: Estonia (Dvorak)

en: Estonian (US)
id: Estonia (AS)

en: Faroese
id: Faro

en: Faroese (no dead keys)
id: Faro (tanpa tombol mati)

en: Filipino
id: Filipina

en: Filipino (QWERTY, Baybayin)
id: Filipina (QWERTY, Baybayin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
id: Filipina (Capewell-Dvorak, Latin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Baybayin)
id: Filipina (Capewell-Dvorak, Baybayin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
id: Filipina (Capewell-QWERF 2006, Latin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)
id: Filipina (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)

en: Filipino (Colemak, Latin)
id: Filipina (Colemak, Latin)

en: Filipino (Colemak, Baybayin)
id: Filipina (Colemak, Baybayin)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
id: Filipina (Dvorak, Latin)

en: Filipino (Dvorak, Baybayin)
id: Filipina (Dvorak, Baybayin)

en: Finnish
id: Finlandia

en: Finnish (Windows)
id: Finlandia (Windows)

en: Finnish (classic)
id: Finlandia (klasik)

en: Finnish (classic, no dead keys)
id: Finlandia (klasik, tanpa tombol mati)

en: Finnish (Macintosh)
id: Finlandia (Macintosh)

en: Northern Saami (Finland)
id: Saami Utara (Finlandia)

en: French
id: Prancis

en: French (no dead keys)
id: Prancis (tanpa tombol mati)

en: French (alt.)
id: Prancis (alt.)

en: French (alt., no dead keys)
id: Prancis (alt., tanpa tombol mati)

en: French (alt., Latin-9 only)
id: Prancis (alt., hanya Latin-9)

en: French (legacy, alt.)
id: Prancis (warisan, alt.)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
id: Prancis (warisan, alt., tanpa tombol mati)

en: French (AZERTY)
id: Prancis (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
id: Prancis (AZERTY, AFNOR)

en: French (BEPO)
id: Prancis (BEPO)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
id: Prancis (BEPO, hanya Latin-9)

en: French (BEPO, AFNOR)
id: Prancis (BEPO, AFNOR)

en: French (Dvorak)
id: Prancis (Dvorak)

en: French (Macintosh)
id: Prancis (Macintosh)

en: French (US)
id: Prancis (AS)

en: Breton (France)
id: Breton (Prancis)

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
id: Georgia (Prancis, AZERTY Tskapo)

en: French (Canada)
id: Prancis (Kanada)

en: French (Canada, Dvorak)
id: Prancis (Kanada, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
id: Prancis (Kanada, legacy)

en: Canadian (CSA)
id: Kanada (CSA)

en: English (Canada)
id: Inggris (Kanada)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
id: Prancis (Republik Demokratik Kongo)

en: French (Togo)
id: Prancis (Togo)

en: Georgian
id: Georgia

en: Georgian (ergonomic)
id: Georgia (ergonomik)

en: Georgian (MESS)
id: Georgia (MESS)

en: Ossetian (Georgia)
id: Ossetia (Georgia)

en: Russian (Georgia)
id: Rusia (Georgia)

en: German
id: Jerman

en: German (dead acute)
id: Jerman (acute mati)

en: German (dead grave acute)
id: Jerman (grave acute mati)

en: German (dead tilde)
id: Jerman (tilde mati)

en: German (no dead keys)
id: Jerman (tanpa tombol mati)

en: German (E1)
id: Jerman (E1)

en: German (E2)
id: Jerman (E2)

en: German (T3)
id: Jerman (T3)

en: German (US)
id: Jerman (AS)

en: German (Dvorak)
id: Jerman (Dvorak)

en: German (Macintosh, no dead keys)
id: Jerman (Macintosh, tanpa tombol mati)

en: German (Neo 2)
id: Jerman (Neo 2)

en: German (QWERTY)
id: Jerman (QWERTY)

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
id: Sorbia Bawah (QWERTZ)

en: Romanian (Germany)
id: Rumania (Jerman)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
id: Rumania (Jerman, tanpa tombol mati)

en: Russian (Germany, phonetic)
id: Rusia (Jerman, fonetik)

en: Turkish (Germany)
id: Turki (Jerman)

en: German (Austria)
id: Jerman (Austria)

en: German (Austria, no dead keys)
id: Jerman (Austria, tanpa tombol mati)

en: German (Austria, Macintosh)
id: Jerman (Austria, Macintosh)

en: German (Switzerland)
id: Jerman (Swiss)

en: German (Switzerland, no dead keys)
id: Jerman (Swiss, tanpa tombol mati)

en: German (Switzerland, Macintosh)
id: Jerman (Swiss, Macintosh)

en: German (Switzerland, legacy)
id: Jerman (Swiss, legacy)

en: French (Switzerland)
id: Prancis (Swiss)

en: French (Switzerland, no dead keys)
id: Prancis (Swiss, tanpa tombol mati)

en: French (Switzerland, Macintosh)
id: Prancis (Swiss, Macintosh)

en: Greek
id: Yunani

en: Greek (simple)
id: Yunani (sederhana)

en: Greek (extended)
id: Yunani (diperluas)

en: Greek (no dead keys)
id: Yunani (tanpa tombol mati)

en: Greek (polytonic)
id: Yunani (politonik)

en: Hebrew
id: Ibrani

en: Hebrew (SI-1452-2)
id: Ibrani (SI-1452-2)

en: Hebrew (lyx)
id: Ibrani (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
id: Ibrani (fonetik)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
id: Ibrani (Biblical, Tiro)

en: Hungarian
id: Hungaria

en: Hungarian (standard)
id: Hungaria (standar)

en: Hungarian (no dead keys)
id: Hongaria (tanpatombol mati)

en: Hungarian (QWERTY)
id: Hongaria (QWERTY)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, dead keys)
id: Hongaria (QWERTZ, 101 tombol, koma, tombol mati)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, no dead keys)
id: Hongaria (QWERTZ, 101 tombol, koma, tanpa tombol mati)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, dead keys)
id: Hongaria (QWERTZ, 101 tombol, titik, tombol mati)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, no dead keys)
id: Hongaria (QWERTZ, 101 tombol, titik, tanpa tombol mati)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, dead keys)
id: Hongaria (QWERTY, 101 tombol, koma, tombol mati)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, no dead keys)
id: Hongaria (QWERTY, 101 tombol, koma, tanpa tombol mati)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, dead keys)
id: Hongaria (QWERTY, 101 tombol, titik, tombol mati)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, no dead keys)
id: Hongaria (QWERTY, 101 tombol, titik, tanpa tombol mati)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, dead keys)
id: Hongaria (QWERTZ, 102 tombol, koma, tombol mati)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, no dead keys)
id: Hongaria (QWERTZ, 102 tombol, koma, tanpa tombol mati)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, dead keys)
id: Hongaria (QWERTZ, 102 tombol, titik, tombol mati)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, no dead keys)
id: Hongaria (QWERTZ, 102 tombol, titik, tanpa tombol mati)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, dead keys)
id: Hongaria (QWERTY, 102 tombol, koma, tombol mati)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, no dead keys)
id: Hongaria (QWERTY, 102 tombol, koma, tanpa tombol mati)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, dead keys)
id: Hongaria (QWERTY, 102 tombol, titik, tombol mati)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, no dead keys)
id: Hongaria (QWERTY, 102 tombol, titik, tanpa tombol mati)

en: Icelandic
id: Islandia

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
id: Islandia (Macintosh, warisan)

en: Icelandic (Macintosh)
id: Islandia (Macintosh)

en: Icelandic (Dvorak)
id: Islandia (Dvorak)

en: Indian
id: India

en: Assamese (KaGaPa, phonetic)
id: Assam (KaGaPa, fonetik)

en: Bangla (India, KaGaPa, phonetic)
id: Bangla (India, KaGaPa, fonetik)

en: English (India, with rupee)
id: Inggris (India, dengan tanda rupee)

en: Gujarati
id: Gujurat

en: Gujarati (KaGaPa, phonetic)
id: Gujarat (KaGaPa, fonetik)

en: Hindi (KaGaPa, phonetic)
id: Hindi (KaGaPa, fonetik)

en: Kannada (KaGaPa, phonetic)
id: Kannada (KaGaPa, fonetik)

en: Malayalam (enhanced InScript, with rupee)
id: Malayalam (InScript ditingkatkan, dengan rupee)

en: Malayalam (Poorna, extended InScript)
id: Malayalam (Poorna, InScript ditingkatkan)

en: Marathi (KaGaPa, phonetic)
id: Marathi (KaGaPa, fonetik)

en: Marathi (enhanced InScript)
id: Malayalam (InScript ditingkatkan)

en: Oriya (Bolnagri)
id: Hindi (Bolnagri)

en: Punjabi (Gurmukhi)
id: Punjab (Gurmukhi)

en: Punjabi (Gurmukhi Jhelum)
id: Punjab (Gurmukhi Jhelum)

en: Sanskrit (KaGaPa, phonetic)
id: Sanskerta (KaGaPa, fonetik)

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
id: Tamil (TamilNet '99 dengan numeral Tamil)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
id: Tamil (TamilNet '99, pengkodean TAB)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
id: Tamil (TamilNet '99, pengkodean TSCII)

en: Tamil (InScript, with Arabic numerals)
id: Tamil (InScript, dengan numeral Arab)

en: Tamil (InScript, with Tamil numerals)
id: Tamil (InScript, dengan numeral Tamil)

en: Telugu (KaGaPa, phonetic)
id: Telugu (KaGaPa, fonetik)

en: Urdu (phonetic)
id: Urdu (fonetik)

en: Urdu (alt. phonetic)
id: Urdu (fonetik alt.)

en: Indonesian (Latin)
id: Indonesia (Latin)

en: Indonesian (Arab Melayu, phonetic)
id: Indonesia (Arab Melayu, fonetik)

en: Indonesian (Arab Melayu, extended phonetic)
id: Indonesia (Arab Melayu, fonetik diperluas)

en: Indonesian (Arab Pegon, phonetic)
id: Indonesia (Arab Pegon, fonetik)

en: Javanese
id: Jawa

en: Irish
id: Irlandia

en: Irish (UnicodeExpert)
id: Irlandia (UnicodeExpert)

en: Italian
id: Italia

en: Italian (no dead keys)
id: Italia (tanpa tombol mati)

en: Italian (Windows)
id: Italia (Windows)

en: Italian (Macintosh)
id: Italia (Macintosh)

en: Italian (US)
id: Italia (AS)

en: Italian (IBM 142)
id: Italia (IBM 142)

en: Italian (intl., with dead keys)
id: Italia (intl., dengan tombol mati)

en: Friulian (Italy)
id: Friulia (Italia)

en: Sicilian
id: Sisilia

en: Georgian (Italy)
id: Georgia (Italia)

en: Japanese
id: Jepang

en: Japanese (Kana)
id: Jepang (Kana)

en: Japanese (Kana 86)
id: Jepang (Kana 86)

en: Japanese (OADG 109A)
id: Jepang (OADG 109A)

en: Japanese (Macintosh)
id: Jepang (Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
id: Jepang (Dvorak)

en: Kazakh (with Russian)
id: Kazakh (dengan Rusia)

en: Kazakh (extended)
id: Kazakh (diperluas)

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
id: Rusia (Kazakhstan, dengan Kazakh)

en: Khmer (Cambodia)
id: Khmer (Kamboja)

en: Korean
id: Korea

en: Korean (101/104-key compatible)
id: Korea (kompatibel dengan 101/104 tombol)

en: Kyrgyz
id: Kyrgyzstan

en: Kyrgyz (phonetic)
id: Kyrgystan (fonetik)

en: Lao
id: Laos

en: Lao (STEA)
id: Laos (STEA)

en: Latvian
id: Latvia

en: Latvian (apostrophe)
id: Latvia (apostrof)

en: Latvian (tilde)
id: Latvia (tilde)

en: Latvian (F)
id: Latvia (F)

en: Latvian (Modern Latin)
id: Latvia (Latin Modern)

en: Latvian (Modern Cyrillic)
id: Latvia (Sirilik Modern)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
id: Latvia (ergonomis, ŪGJRMV)

en: Latvian (adapted)
id: Latvia (diadaptasi)

en: Lithuanian
id: Lituania

en: Lithuanian (standard)
id: Lituania (standar)

en: Lithuanian (US)
id: Lituania (AS)

en: Lithuanian (IBM)
id: Lituania (IBM)

en: Lithuanian (LEKP)
id: Lituania (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
id: Lituania (LEKPa)

en: Lithuanian (Ratise)
id: Lituania (Ratise)

en: Macedonian
id: Masedonia

en: Macedonian (no dead keys)
id: Makedonia (tanpa tombol mati)

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
id: Melayu (Jawi, Keyboard Arab)

en: Malay (Jawi, phonetic)
id: Melayu (Jawi, fonetik)

en: Maltese
id: Malta

en: Maltese (US)
id: Malta (AS)

en: Maltese (US, with AltGr overrides)
id: Malta (AS, dengan override AltGr)

en: Maltese (UK, with AltGr overrides)
id: Malta (Inggris, dengan override AltGr)

en: Moldavian
id: Moldavia

en: Mongolian
id: Mongolia

en: Montenegrin
id: Montenegro

en: Montenegrin (Cyrillic)
id: Montenegro (Sirilik)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
id: Montenegro (Sirilik, ZE dan ZHE ditukar)

en: Montenegrin (Cyrillic, with guillemets)
id: Montenegro (Sirilik, dengan guillemets)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
id: Montenegro (Latin, Unicode)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
id: Montenegro (Latin, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
id: Montenegro (Latin, Unicode, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, with guillemets)
id: Montenegro (Latin, dengan guillemets)

en: Nepali
id: Nepal

en: Norwegian
id: Norwegia

en: Norwegian (no dead keys)
id: Norwegia (tanpa tombol mati)

en: Norwegian (Windows)
id: Norwegia (Windows)

en: Norwegian (Macintosh)
id: Norwegia (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
id: Norwegia (Macintosh, tanpa tombol mati)

en: Norwegian (Colemak)
id: Norwegia (Colemak)

en: Norwegian (Colemak-DH)
id: Norwegia (Colemak-DH)

en: Norwegian (Colemak-DH Wide)
id: Norwegia (Colemak-DH Lebar)

en: Norwegian (Dvorak)
id: Norwegia (Dvorak)

en: Northern Saami (Norway)
id: Saami Utara (Norwegia)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
id: Saami Utara (Norwegia, tanpa tombol mati)

en: Persian
id: Persia

en: Persian (with Persian keypad)
id: Persia (dengan papan tik Persia)

en: Persian (Windows)
id: Persia (Windows)

en: Azerbaijani (Iran)
id: Azerbaijan (Iran)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
id: Kurdi (Iran, Latin Q)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
id: Kurdi (Iran, Latin Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, F)
id: Kurdi (Iran, F)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
id: Kurdi (Iran, Arab-Latin)

en: Polish
id: Polandia

en: Polish (legacy)
id: Polandia (warisan)

en: Polish (QWERTZ)
id: Polandia (QWERTZ)

en: Polish (Dvorak)
id: Polandia (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
id: Polandia (Dvorak, tanda kutip Polandia pada tombol quotemark)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
id: Polandia (Dvorak, tanda kutip Polandia pada tombol 1)

en: Polish (programmer Dvorak)
id: Polandia (Dvorak pemrogram)

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
id: Rusia (Polandia, Dvorak fonetik)

en: Portuguese
id: Portugis

en: Portuguese (no dead keys)
id: Portugis (tanpa tombol mati)

en: Portuguese (Macintosh)
id: Portugis (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
id: Portugis (Macintosh, tanpa tombol mati)

en: Portuguese (Nativo)
id: Portugis (Nativo)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
id: Portugis (Nativo untuk papan tik AS)

en: Portuguese (Brazil)
id: Portugis (Brasil)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
id: Portugis (Brasil, tanpa tombol mati)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
id: Portugis (Brasil, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
id: Portugis (Brasil, Nativo)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
id: Portugis (Brasil, Nativo untuk papan ketik AS)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
id: Portugis (Brasil, IBM/Lenovo ThinkPad)

en: Russian (Brazil, phonetic)
id: Rusia (Brasil, fonetik)

en: Romanian
id: Rumania

en: Romanian (standard)
id: Rumania (standar)

en: Romanian (Windows)
id: Rumania (Windows)

en: Russian
id: Rusia

en: Russian (phonetic)
id: Rusia (fonetik)

en: Russian (phonetic, Windows)
id: Rusia (fonetik, Windows)

en: Russian (phonetic, YAZHERTY)
id: Rusia (fonetik, YAZHERTY)

en: Russian (phonetic, AZERTY)
id: Rusia (fonetik, AZERTY)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
id: Rusia (fonetik, Dvorak)

en: Russian (typewriter)
id: Rusia (mesin tik)

en: Russian (engineering, RU)
id: Rusia (teknik, RU)

en: Russian (engineering, EN)
id: Rusia (teknik, EN)

en: Russian (legacy)
id: Rusia (warisan)

en: Russian (typewriter, legacy)
id: Rusia (mesin tik, warisan)

en: Russian (DOS)
id: Rusia (DOS)

en: Russian (Macintosh)
id: Rusia (Macintosh)

en: Abkhazian (Russia)
id: Abkhazia (Rusia)

en: Ossetian (legacy)
id: Ossetia (warisan)

en: Ossetian (Windows)
id: Ossetia (Windows)

en: Serbian (Russia)
id: Serbia (Rusia)

en: Serbian
id: Serbia

en: Serbian (Cyrillic, with guillemets)
id: Serbia (Sirilik, dengan guillemets)

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
id: Serbia (Sirilik, ZE dan ZHE ditukar)

en: Serbian (Latin)
id: Serbia (Latin)

en: Serbian (Latin, with guillemets)
id: Serbia (Latin, dengan guillemets)

en: Serbian (Latin, Unicode)
id: Serbia (Latin, Unicode)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
id: Serbia (Latin, QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
id: Serbia (Latin, Unicode, QWERTY)

en: Sinhala (phonetic)
id: Sinhala (fonetik)

en: Sinhala (US)
id: Sinhala (AS)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
id: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, pengkodean TAB)

en: Slovak
id: Slovakia

en: Slovak (extra backslash)
id: Slowakia (backslash ekstra)

en: Slovak (QWERTY)
id: Slowakia (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extra backslash)
id: Slowakia (QWERTY, backslash ekstra)

en: Slovenian
id: Slovenia

en: Slovenian (with guillemets)
id: Slovenia (dengan guillemet)

en: Slovenian (US)
id: Slovenia (AS)

en: Spanish
id: Spanyol

en: Spanish (no dead keys)
id: Spanyol (tanpa tombol mati)

en: Spanish (dead tilde)
id: Spanyol (tilde mati)

en: Spanish (Windows)
id: Spanyol (Windows)

en: Spanish (Dvorak)
id: Spanyol (Dvorak)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and L)
id: Asturia (Spanyol, dengan H dan L titik bawah)

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
id: Katala (Spanyol, dengan titik-tengah pada L)

en: Spanish (Latin American)
id: Spanyol (Amerika Latin)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
id: Spanyol (Amerika Latin, tanpa tombol mati)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
id: Spanyol (Amerika Latin, tilde mati)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
id: Spanyol (Amerika Latin, Dvorak)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
id: Spanyol (Amerika Latin, Colemak)

en: Swedish
id: Swedia

en: Swedish (no dead keys)
id: Swedia (tanpa tombol mati)

en: Swedish (Dvorak)
id: Swedia (Dvorak)

en: Swedish (Dvorak, intl.)
id: Swedia (Dvorak, intl.)

en: Swedish (Svdvorak)
id: Swedia (Svdvorak)

en: Swedish (Macintosh)
id: Swedia (Macintosh)

en: Swedish (US)
id: Swedia (AS)

en: Swedish Sign Language
id: Bahasa Isyarat Swedia

en: Northern Saami (Sweden)
id: Saami Utara (Swedia)

en: Russian (Sweden, phonetic)
id: Rusia (Swedia, fonetik)

en: Taiwanese
id: Taiwan

en: Taiwanese (indigenous)
id: Taiwan (asli)

en: Tajik
id: Tajikistan

en: Tajik (legacy)
id: Tajik (warisan)

en: Thai
id: Thailand

en: Thai (TIS-820.2538)
id: Thailand (TIS-820.2538)

en: Thai (Pattachote)
id: Thailand (Pattachote)

en: Turkish
id: Turki

en: Turkish (F)
id: Turki (F)

en: Turkish (E)
id: Turki (E)

en: Turkish (Alt-Q)
id: Turki (Alt-Q)

en: Turkish (intl., with dead keys)
id: Turki (intl., dengan tombol mati)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
id: Kurdi (Turki, Latin Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
id: Kurdi (Turki, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
id: Kurdi (Turki, Latin Alt-Q)

en: Ukrainian
id: Ukraina

en: Ukrainian (phonetic)
id: Ukraina (fonetik)

en: Ukrainian (typewriter)
id: Ukraina (mesin tik)

en: Ukrainian (Windows)
id: Ukraina (Windows)

en: Ukrainian (macOS)
id: Ukraina (macOS)

en: Ukrainian (legacy)
id: Ukraina (legacy)

en: Ukrainian (homophonic)
id: Ukraina (homofonik)

en: Arabic (Pakistan)
id: Arab (Pakistan)

en: Vietnamese
id: Vietnam

en: Vietnamese (US)
id: Vietnam (AS)

en: Vietnamese (France)
id: Vietnam (Prancis)

en: custom
id: ubahan

en: A user-defined custom Layout
id: Tata Letak ubahan yang ditentukan pengguna

en: Switching to another layout
id: Bertukar ke tata letak lain

en: Right Alt (while pressed)
id: Alt Kanan (ketika ditekan)

en: Left Alt (while pressed)
id: Alt Kiri (ketika ditekan)

en: Left Win (while pressed)
id: Win Kiri (ketika ditekan)

en: Right Win (while pressed)
id: Win Kanan (ketika ditekan)

en: Any Win (while pressed)
id: Win apapun (ketika ditekan)

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
id: Menu (sambil ditekan), Shift+Menu untuk Menu

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
id: Caps Lock (saat ditekan), Alt+Caps Lock untuk tindakan Caps Lock asli

en: Right Ctrl (while pressed)
id: Ctrl Kanan (ketika ditekan)

en: Right Alt
id: Alt Kanan

en: Left Alt
id: Alt Kiri

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to second layout
id: Caps Lock ke tata letak pertama, Shift+Caps Lock ke tata letak kedua

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to second layout
id: Win Kiri ke tata letak pertama, Menu/Win Kanan ke tata letak kedua

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to second layout
id: Ctrl Kiri ke tata letak pertama, Ctrl Kanan ke tata letak kedua

en: Alt+Caps Lock
id: Tombol Alt+Caps

en: Both Shifts together
id: Kedua Shift bersamaan

en: Both Alts together
id: Kedua Alt bersamaan

en: Both Alts together; AltGr alone chooses third level
id: Kedua Alt bersamaan; AltGr sendiri memilih level ke-tiga

en: Both Ctrls together
id: Kedua Ctrl bersamaan

en: Left Ctrl+Left Shift
id: Ctrl Kiri+Shift Kiri

en: Right Ctrl+Right Shift
id: Ctrl Kanan+Shift Kanan

en: Left Alt+Left Shift
id: Alt Kiri+Shift Kiri

en: Right Alt+Right Shift
id: Alt Kanan+Shift Kanan

en: Left Win
id: Win Kiri

en: Right Win
id: Win Kanan

en: Left Shift
id: Shift Kiri

en: Right Shift
id: Shift Kanan

en: Left Ctrl
id: Ctrl Kiri

en: Right Ctrl
id: Ctrl Kanan

en: Ctrl+Left Win to first layout; Ctrl+Menu to second layout
id: Ctrl+Win Kiri ke tata letak pertama; Ctrl+Menu ke tata letak kedua

en: Left Ctrl+Left Win
id: Kiri Ctrl+Win Kiri

en: Key to choose the 2nd level
id: Tombol untuk memilih level 2

en: The "&lt; &gt;" key
id: Tombol "&lt; &gt;"

en: Key to choose the 3rd level
id: Tombol untuk memilih level 3

en: Any Win
id: Win manapun

en: Any Alt
id: Alt manapun

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
id: Alt Kanan, Shift+Alt Kanan adalah Compose

en: Right Alt never chooses 3rd level
id: Alt Kanan tidak pernah memilih level 3

en: Enter on keypad
id: Enter pada keypad

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
id: Caps Lock; berfungsi sebagai kunci sekali jika ditekan bersamaan dengan pemilih-level-3 lain

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
id: Backslash; bertindak sebagai kunci sekali pakai saat ditekan bersamaan dengan pemilih tingkat 3 yang lain

en: The "&lt; &gt;" key; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
id: Tombol "&lt; &gt;"; bertindak sebagai kunci sekali pakai saat ditekan bersamaan dengan pemilih tingkat 3 yang lain

en: Ctrl position
id: Posisi Ctrl

en: Caps Lock as Ctrl
id: Caps Lock sebagai Ctrl

en: Left Ctrl as Meta
id: Ctrl Kiri sebagai Meta

en: Swap Ctrl and Caps Lock
id: Tukar Ctrl dan Caps Lock

en: Caps Lock as Ctrl, Ctrl as Hyper
id: Caps Lock sebagai Ctrl, Ctrl sebagai Hyper

en: To the left of "A"
id: Di sebelah kiri "A"

en: At the bottom left
id: Di kiri bawah

en: Right Ctrl as Right Alt
id: Ctrl Kanan bertindak seperti Alt Kanan

en: Menu as Right Ctrl
id: Menu sebagai Ctrl Kanan

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
id: Tukar Alt Kiri dengan Ctrl Kiri

en: Swap Right Alt with Right Ctrl
id: Tukar Alt Kanan dengan Ctrl Kanan

en: Swap Left Win with Left Ctrl
id: Tukar Win Kiri dengan Ctrl Kiri

en: Swap Right Win with Right Ctrl
id: Tukar Win Kanan dengan Ctrl Kanan

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
id: Alt Kiri sebagai Ctrl, Ctrl Kiri sebagai Win, Win Kiri sebagai Alt Kiri

en: Use keyboard LED to show alternative layout
id: Gunakan papan ketik LED untuk menunjukkan layout alternatif

en: Use keyboard LED to indicate modifiers
id: Gunakan LED papan ketik untuk menunjukkan pengubah

en: Layout of numeric keypad
id: Tata letak keypad numerik

en: Unicode arrows and math operators
id: Unicode panah dan operator matematika

en: Unicode arrows and math operators on default level
id: Unicode panah dan operator matematika pada level baku

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators
id: Wang 724 keypad dengan Unicode panah and operator matematika

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators on default level
id: Wang 724 keypad dengan Unicode panah and operator matematika pada level baku

en: Hexadecimal
id: Heksadesimal

en: Phone and ATM style
id: Gaya ATM dan Telepon

en: Numeric keypad Delete behavior
id: Perilaku keypad numerik Delete

en: Legacy key with dot
id: Tombol Legacy dengan titik

note: Actually, with KP_SEPARATOR, as the old keypad(comma)
en: Legacy key with comma
id: Tombol Legacy dengan koma

en: Four-level key with dot
id: Tombol empat-level dengan titik

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
id: Tombol empat-level dengan titik, hanya Latin-9

en: Four-level key with comma
id: Tombol empat-level dengan koma

en: Four-level key with momayyez
id: Tombol empat level dengan momayyez

note: This assumes the KP_ abstract symbols are actually useful for some apps The description needs to be rewritten
en: Four-level key with abstract separators
id: Tombol empat-level dengan pemisah abstrak

en: Semicolon on third level
id: Titik koma pada level ketiga

en: Caps Lock behavior
id: Perilaku Caps Lock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
id: Caps Lock menggunakan kapitalisasi internal. Shift "mengistirahatkan" Caps Lock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
id: Caps Lock menggunakan kapitalisasi internal; Shift tidak mempengaruhi Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
id: Caps Lock bertindak sebagai Shift dengan penguncian; Shift "mengistirahatkan" Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
id: Caps Lock bertindak sebagai Shift dengan penguncian; Shift tidak mempengaruhi Caps Lock

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
id: Caps Lock mengubah huruf besar normal atau karakter secara alfabetis

en: Caps Lock toggles Shift Lock (affects all keys)
id: Caps Lock menjungkitkan Shift Lock (mempengaruhi semua tombol)

en: Swap Esc and Caps Lock
id: Tukar Esc dan Caps Lock

en: Make Caps Lock an additional Esc
id: Buat Caps Lock sebagai Esc tambahan

en: Make Caps Lock an additional Esc, but Shift + Caps Lock is the regular Caps Lock
id: Membuat Caps Lock Esc tambahan, tetapi Shift + Caps Lock adalah Caps Lock biasa

en: Make Caps Lock an additional Backspace
id: Buat Caps Lock sebagai tambahan Backspace

en: Make Caps Lock an additional Super
id: Buat Caps Lock sebagai tambahan Super

en: Make Caps Lock an additional Hyper
id: Buat Caps Lock sebagai tambahan Hiper

en: Make Caps Lock an additional Menu key
id: Buat Caps Lock menjadi tombol Menu tambahan

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
id: Buat Caps Lock sebagai tambahan Num Lock

en: Make Caps Lock an additional Ctrl
id: Buat Caps Lock sebagai tambahan Ctrl

en: Caps Lock is disabled
id: Caps Lock dinonaktifkan

en: Alt and Win behavior
id: Perilaku Alt dan Win

en: Add the standard behavior to Menu key
id: Tambah tindakan standar pada tombol Menu

en: Menu is mapped to Win
id: Menu dipetakan ke Win

en: Alt and Meta are on Alt
id: Alt dan Meta pada Alt

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
id: Alt dipetakan ke Win dan Alt yang biasa

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl
id: Ctrl dipetakan ke Win dan Ctrl biasa

en: Ctrl is mapped to Right Win and the usual Ctrl
id: Ctrl dipetakan ke Win Kanan dan Ctrl biasa

en: Ctrl is mapped to Alt, Alt to Win
id: Ctrl dipetakan ke Alt, Alt ke Win

en: Meta is mapped to Win
id: Meta dipetakan ke Win

en: Meta is mapped to Left Win
id: Meta dipetakan ke tombol Win Kiri

en: Hyper is mapped to Win
id: Hiper dipetakan ke Win

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
id: Alt dipetakan ke Win Kanan, Super ke Menu

en: Left Alt is swapped with Left Win
id: Alt Kiri ditukar dengan Win Kiri

en: Alt is swapped with Win
id: Alt ditukar dengan Win

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
id: Win dipetakan ke PrtSc dan Win biasa

en: Position of Compose key
id: Posisi tombol Compose

en: 3rd level of Left Win
id: Tingkat 3 dari Win Kiri

en: 3rd level of Right Win
id: Tingkat 3 dari Win Kanan

en: 3rd level of Menu
id: Tingkat 3 dari Menu

en: 3rd level of Left Ctrl
id: Tingkat 3 dari Ctrl Kiri

en: 3rd level of Right Ctrl
id: Tingkat 3 dari Ctrl Kanan

en: 3rd level of Caps Lock
id: Tingkat 3 dari Caps Lock

en: 3rd level of the "&lt; &gt;" key
id: Tingkat 3 dari tombol "&lt; &gt;"

en: Compatibility options
id: Opsi kompatibilitas

en: Default numeric keypad keys
id: Tombol angka keypad standar

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
id: Keypad numerik selalu memasukkan digit (seperti pada macOS)

en: Num Lock on: digits; Shift for arrows. Num Lock off: arrows (as in Windows)
id: Num Lock menyala: digit; Shift untuk tombol panah. Num Lock mati: tombol panah (seperti pada Windows)

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
id: Shift tidak membatalkan Num Lock, lebih memilih level ketiga

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
id: Tombol spesial (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) ditangani pada server

en: Apple Aluminium emulates Pause, PrtSc, Scroll Lock
id: Apple Aluminium mengemulasi Pause, PrtSc, Scroll Lock

en: Japanese Apple keyboards emulate OADG109A backslash
id: Papan tik Apple Jepang mengemulasi garis miring terbalik OADG109A

en: Japanese Apple keyboards emulate PC106 backslash
id: Papan tik Apple Jepang meniru garis miring terbalik PC106

en: Shift cancels Caps Lock
id: Shift membatalkan Caps Lock

en: Enable extra typographic characters
id: Aktifkan karakter tipografi ekstra

en: Enable APL overlay characters
id: Aktifkan karakter overlay APL

en: Both Shifts together enable Caps Lock
id: Kedua Shift bersamaan mengaktifkan Caps Lock

en: Both Shifts together enable Caps Lock; one Shift key disables it
id: Kedua Shift bersamaan mengaktifkan Caps Lock; satu tombol Shift akan menonaktifkannya

en: Both Shifts together enable Shift Lock
id: Kedua Shift bersamaan mengaktifkan Shift Lock

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
id: Shift + Num Lock memfungsikan PointerKeys

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
id: Izinkan memecah genggaman dengan aksi papan tik (peringatan: resiko keamanan)

en: Allow grab and window tree logging
id: Izinkan pencatatan genggaman dan pohon jendela

en: Currency signs
id: Tanda mata uang

en: Euro on E
id: Euro pada E

en: Euro on 2
id: Euro pada 2

en: Euro on 4
id: Euro pada 4

en: Euro on 5
id: Euro pada 5

en: Rupee on 4
id: Rupee pada 4

en: Key to choose the 5th level
id: Tombol untuk memilih level kelima

en: Caps Lock chooses 5th level
id: Caps Lock memilih level kelima

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level
id: Tombol "&lt; &gt;" memilih level kelima

en: Right Alt chooses 5th level
id: Alt Kanan memilih level 5

en: Menu chooses 5th level
id: Tombol untuk memilih level ke-5

en: Right Ctrl chooses 5th level
id: Ctrl Kanan memilih level ke-5

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
id: Tombol "&lt; &gt;" memilih tingkat 5 dan bertindak sebagai kunci sekali pakai saat ditekan bersama dengan pemilih tingkat 5 yang lain

en: Right Alt chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
id: Alt Kanan memilih tingkat 5 dan bertindak sebagai kunci sekali pakai saat ditekan bersama dengan pemilih tingkat 5 yang lain

en: Left Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
id: Win Kiri memilih tingkat 5 dan bertindak sebagai kunci sekali pakai saat ditekan bersama dengan pemilih tingkat 5 yang lain

en: Right Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
id: Win Kanan memilih level 5 dan bertindak sebagai kunci sekali pakai saat ditekan bersama dengan pemilih tingkat 5 yang lain

en: Non-breaking space input
id: Masukan spasi tak-putus

en: Usual space at any level
id: Tombol spasi biasa pada semua level

en: Non-breaking space at the 2nd level
id: Spasi tak-putus di level 2

en: Non-breaking space at the 3rd level
id: Spasi tak-putus di level 3

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
id: Spasi tak-putus pada level 3, spasi tak-putus tipis di level 4

en: Non-breaking space at the 4th level
id: Spasi tak-putus pada level 4

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
id: Spasi tak-putus pada level 4, spasi tak-putus tipis di level 6

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
id: Spasi tak-putus pada level 4, spasi tak-putus tipis pada level 6 (via Ctrl+Shift)

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level
id: Non-joiner lebar-nol di level 2

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level
id: Non-joiner lebar-nol pada level 2, joiner lebar-nol di level 3

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level, non-breaking space at the 4th level
id: Non-joiner lebar-nol pada level 2, joiner lebar-nol di level 3, spasi tak-putus pada level 4

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level
id: Non-joiner lebar-nol di level 2, spasi tak-putus pada level 3

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
id: Non-joiner lebar-nol pada level 2, spasi tak-putus pada level 3, joiner lebar-nol di level 4

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
id: Non-joiner lebar-nol pada level 2, spasi tak-putus pada level 3, spasi tak-putus tipis di level 4

en: Zero-width non-joiner at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
id: Non-joiner lebar-nol pada level 3, joiner lebar nol pada level 4

en: Japanese keyboard options
id: Pilihan papan ketik Jepang

en: Kana Lock key is locking
id: Tombol Kana Lock terkunci

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
id: Buat Zenkaku Hankaku sebagai Esc tambahan

en: Korean Hangul/Hanja keys
id: Tombol-tombol Hangul/Hanja Korea

en: Make right Alt a Hangul key
id: Membuat Alt kanan kunci Hangul

en: Make right Ctrl a Hangul key
id: Membuat Ctrl kanan kunci Hangul

en: Make right Alt a Hanja key
id: Membuat Alt kanan kunci Hanja

en: Make right Ctrl a Hanja key
id: Membuat Ctrl kanan kunci Hanja

en: Esperanto letters with superscripts
id: Huruf Esperanto dengan superskrip

en: At the corresponding key in a QWERTY layout
id: Ke tombol terkait dalam tata letak QWERTY

en: At the corresponding key in a Dvorak layout
id: Ke tombol terkait dalam tata letak Dvorak

en: At the corresponding key in a Colemak layout
id: Ke tombol terkait dalam tata letak Colemak

en: Old Solaris keycodes compatibility
id: Kompatibilitas kode tombol Solaris Lama

en: Sun key compatibility
id: Kompatibilitas tombol Sun

en: Key sequence to kill the X server
id: Sekuensi kunci untuk mematikan server X

en: Miscellaneous options
id: Opsi lain-lain

en: Use user-defined custom XKB types
id: Gunakan tipe XKB ubahan tentuan pengguna

en: Ancient
id: Kuno

en: Gothic
id: Gotik

en: Ugaritic
id: Ugarit

en: APL symbols (Dyalog APL)
id: Simbol APL (Dyalog APL)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
id: Simbol APL (SAX, Sharp APL for Unix)

en: APL symbols (unified)
id: APL simbol (unified)

en: APL symbols (IBM APL2)
id: Simbol APL (IBM APL2)

en: APL symbols (Manugistics APL*PLUS II)
id: Simbol APL (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL symbols (APLX unified)
id: APL simbol (APLX unified)

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
id: Multibahasa (Kanada, Sun Tipe 6/7)

en: German (with Hungarian letters, no dead keys)
id: Jerman (dengan huruf Hungaria, tanpa tombol mati)

en: Polish (Germany, no dead keys)
id: Polandia (Jerman, tanpa tombol mati)

en: German (Sun Type 6/7)
id: Jerman (Sun Tipe 6/7)

en: German (Aus der Neo-Welt)
id: Jerman (Aus der Neo-Welt)

en: German (KOY)
id: Jerman (KOY)

en: German (Bone)
id: Jerman (Bone)

en: German (Bone, eszett in the home row)
id: Jerman (Bone, eszett dalam home row)

en: German (Neo, QWERTZ)
id: Jerman (Neo, QWERTZ)

en: German (Neo, QWERTY)
id: Jerman (Neo, QWERTY)

en: Russian (Germany, recommended)
id: Rusia (Jerman, direkomendasikan)

en: Russian (Germany, transliteration)
id: Rusia (Jerman, transliterasi)

en: Coptic
id: Koptik

en: Old Hungarian
id: Hongarian Lama

en: Old Hungarian (for ligatures)
id: Hongaria Tua (untuk ligatur)

en: Hungarian (US)
id: Hungaria (AS)

en: Lithuanian (Dvorak)
id: Lithuania (Dvorak)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
id: Lithuania (Sun Tipe 6/7)

en: Latvian (Dvorak)
id: Latvia (Dvorak)

en: Latvian (Dvorak, with Y)
id: Latvia (Dvorak, dengan Y)

en: Latvian (Dvorak, with minus)
id: Latvia (Dvorak, dengan minus)

en: Latvian (programmer Dvorak)
id: Latvia (Dvorak pemrogram)

en: Latvian (programmer Dvorak, with Y)
id: Latvia (Dvorak pemrogram, dengan Y)

en: Latvian (programmer Dvorak, with minus)
id: Latvia (Dvorak pemrogram, dengan minus)

en: Latvian (Colemak)
id: Latvia (Colemak)

en: Latvian (Colemak, with apostrophe)
id: Latvia (Colemak, dengan apostrop)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
id: Latvia (Sun Tipe 6/7)

en: Latvian (apostrophe, dead quotes)
id: Latvia (apostrof, kutip mati)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining)
id: Inggris (AS, intl., AltGr menggabungkan Unicode)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining, alt.)
id: Inggris (AS, intl., AltGr menggabungkan Unicode, alt.)

en: Coeur d'Alene Salish
id: Couer d'Alene Salish

en: Czech, Slovak and German (US)
id: Ceko, Slowakia, dan Jerman (AS)

en: Czech, Slovak, Polish, Spanish, Finnish, Swedish and German (US)
id: Ceko, Slowakia, Polandia, Spanyol, Finlandia, Swedia, dan Jerman (AS)

en: English (Drix)
id: Inggris (Drix)

en: German, Swedish and Finnish (US)
id: Jerman, Swedia, dan Finlandia (AS)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
id: Inggris (AS, IBM Arab 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
id: Inggris (AS, Sun Tipe 6/7)

en: English (Carpalx)
id: Inggris (Carpalx)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
id: Inggris (Carpalx, intl., dengan tombol mati)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
id: Inggris (Carpalx, intl., dengan tombol mati AltGr)

en: English (Carpalx, full optimization)
id: Inggris (Carpalx, optimasi penuh)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
id: Inggris (Carpalx, pengoptimalan penuh, intl., dengan tombol mati)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
id: Inggris (Carpalx, pengoptimalan penuh, intl., dengan tombol mati AltGr)

en: English (3l)
id: Inggris (31)

en: English (3l, Chromebook)
id: Inggris (3l, Chromebook)

en: English (3l, emacs)
id: Inggris (3l, emacs)

en: English (Workman-P)
id: Inggris (Workman-P)

en: Sicilian (US keyboard)
id: Sisilia (papan ketik AS)

en: English (Western European AltGr dead keys)
id: Inggris (tombol mati AltGr Eropa Barat)

en: Polish (intl., with dead keys)
id: Polandia (intl., dengan tombol mati)

en: Polish (Colemak)
id: Polandia (Colemak)

en: Polish (Colemak-DH)
id: Polandia (Colemak-DH)

en: Polish (Colemak-DH ISO)
id: Polandia (Colemak-DH ISO)

en: Polish (Sun Type 6/7)
id: Polandia (Sun Tipe 6/7)

en: Polish (Glagolica)
id: Polandia (Glagolica)

en: Polish (lefty)
id: Polandia (kidal)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
id: Tatar Krimea (Dobruja Q)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
id: Rumania (Touchtype ergonomis)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
id: Rumania (Sun Tipe 6/7)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
id: Serbia (menggabungkan aksen ketimbang tombol mati)

en: Church Slavonic
id: Gereja Slavonic

en: Russian (plus Ukrainian and Belarusian letters)
id: Russia (dengan huruf-huruf Ukraina dan Belarusia)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
id: Rusia (Rulemak, fonetis Colemak)

en: Russian (phonetic, Macintosh)
id: Rusia (fonetik, Macintosh)

en: Russian (Sun Type 6/7)
id: Rusia (Sun Tipe 6/7)

en: Russian (with US punctuation)
id: Rusia (dengan tanda baca AS)

en: Russian (GOST 6431-75)
id: Rusia (GOST 6431-75)

en: Russian (GOST 14289-88)
id: Rusia (GOST 14289-88)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
id: Rusia (Polyglot dan Reactionary)

en: Russian (Programmer)
id: Rusia (Programmer)

en: Russian (plus typographic symbols)
id: Rusia (tambah simbol-simbol tipografis)

en: Russian (plus Tatar letters)
id: Rusia (tambah huruf-huruf Tatar)

en: Armenian (OLPC, phonetic)
id: Armenia (OLPC, fonetik)

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
id: Ibrani (Biblical, fonetik SIL)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
id: Arab (Sun Tipe 6/7)

en: Arabic (Arabic numerals, extensions in the 4th level)
id: Arab (angka Arab, ekstensi di tingkat ke-4)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals, extensions in the 4th level)
id: Arab (angka Arab Timur, ekstensi di tingkat 4)

en: Arabic (ErgoArabic)
id: Arab (ErgoArabic)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
id: Belgia (Sun Tipe 6/7)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
id: Portugis (Brasil, Sun Tipe 6/7)

en: Czech (Sun Type 6/7)
id: Ceko (Sun Tipe 6/7)

en: Czech (programming)
id: Ceko (pemrograman)

en: Czech (programming, typographic)
id: Ceko (pemrograman, tipografi)

en: Czech (coder)
id: Ceko (coder)

en: Czech (US, Colemak, UCW support)
id: Ceko (AS, Colemak, dukungan UCW)

en: Danish (Sun Type 6/7)
id: Denmark (Sun Tipe 6/7)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
id: Belanda (Sun Tipe 6/7)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
id: Estonia (Sun Tipe 6/7)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
id: Finlandia (Sun Tipe 6/7)

en: Finnish (DAS)
id: Finlandia (DAS)

en: Finnish (Dvorak)
id: Finlandia (Dvorak)

en: French (Sun Type 6/7)
id: Prancis (Sun Tipe 6/7)

en: French (US with dead keys, alt.)
id: Prancis (AS dengan tombol mati, alt.)

en: French (US, AZERTY)
id: Prancis (AS, AZERTY)

en: Greek (Sun Type 6/7)
id: Yunani (Sun Tipe 6/7)

en: Greek (Colemak)
id: Yunani (Colemak)

en: Italian (Sun Type 6/7)
id: Italia (Sun Tipe 6/7)

en: Ladin (Italian keyboard)
id: Ladin (papan ketik Italia)

en: Ladin (German keyboard)
id: Ladin (papan ketik Jerman)

en: Italian (Dvorak)
id: Italia (Dvorak)

en: Japanese (Sun Type 6)
id: Jepang (Sun Tipe 6)

en: Japanese (Sun Type 7, PC-compatible)
id: Jepang (Sun Tipe 7, kompatibel pc)

en: Japanese (Sun Type 7, Sun-compatible)
id: Jepang (Sun Tipe 7, kompatibel Sun)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
id: Norwegia (Sun Tipe 6/7)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
id: Portugis (Sun Tipe 6/7)

en: Portuguese (Colemak)
id: Portugis (Colemak)

en: Slovak (ACC layout, only accented letters)
id: Ceko (tata letak ACC, hanya huruf beraksen)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
id: Slowakia (Sun Tipe 6/7)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
id: Spanyol (Sun Tipe 6/7)

en: Swedish (Dvorak A5)
id: Swedia (Dvorak A5)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
id: Swedia (Sun Tipe 6/7)

en: Elfdalian (Sweden, with combining ogonek)
id: Elfdalia (Swedia, dengan menggabungkan ogonek)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
id: Jerman (Swiss, Sun Tipe 6/7)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
id: Prancis (Swiss, Sun Tipe 6/7)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
id: Turki (Sun Tipe 6/7)

en: Turkish (i and ı swapped)
id: Turki (i dan ı ditukar)

en: Old Turkic
id: Turki Kuno

en: Old Turkic (F)
id: Turki Kuno (F)

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
id: Ukraina (Sun Tipe 6/7)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
id: Inggris (UK, Sun Tipe 6/7)

en: Korean (Sun Type 6/7)
id: Korea (Sun Type 6/7)

en: Vietnamese (AÐERTY)
id: Vietnam (AÐERTY)

en: Vietnamese (QĐERTY)
id: Vietnam (QĐERTY)

en: EurKEY (US)
id: EurKEY (AS)

en: International Phonetic Alphabet
id: Alfabet Fonetik Internasional

en: International Phonetic Alphabet (QWERTY)
id: Alfabet Fonetik Internasional (QWERTY)

en: Modi (KaGaPa, phonetic)
id: Modi (KaGaPa, fonetik)

en: Sanskrit symbols
id: Simbol sansekerta

en: Number key 4 when pressed in isolation
id: Tombol angka 4 ketika ditekan dalam isolasi

en: Number key 9 when pressed in isolation
id: Tombol angka 9 ketika ditekan dalam isolasi

en: Make Caps Lock an additional Esc, and Shift + Caps Lock is the Compose
id: Membuat Caps Lock sebagai Esc tambahan, tetapi Shift + Caps Lock adalah Compose

en: Parentheses position
id: Posisi kurung

en: Swap with square brackets
id: Tukar dengan tanda kurung siku
