xkeyboard-config 2.30.99 - en to it translation catalogue (858 entries)

en: Generic 86-key PC
it: Generica 86 tasti PC

en: Generic 101-key PC
it: Generica 101 tasti PC

en: Generic 102-key PC
it: Generica 102 tasti PC

en: Generic 104-key PC
it: Generica 104 tasti PC

en: Generic 104-key PC with L-shaped Enter key
it: Generica 104 tasti PC con il tasto Invio a forma di L

en: Generic 105-key PC
it: Generica 105 tasti PC

en: Dell 101-key PC
it: Dell 101 tasti PC

en: Dell Latitude laptop
it: Portatile Dell Latitude

en: Dell Precision M65 laptop
it: Portatile Dell Precision M65

en: Compaq Internet (7 keys)
it: Compaq Internet (7 tasti)

en: Compaq Internet (13 keys)
it: Compaq Internet (13 tasti)

en: Compaq Internet (18 keys)
it: Compaq Internet (18 tasti)

en: Compaq Armada laptop
it: Portatile Compaq Armada

en: Compaq Presario laptop
it: Portatile Compaq Presario

en: Dell Inspiron 6000/8000 laptop
it: Portatile Dell Inspiron 6000/8000

en: Dell Precision M laptop
it: Portatile Dell Precision M

en: Fujitsu-Siemens Amilo laptop
it: Portatile Fujitsu-Siemens Amilo

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
it: Tasti aggiuntivi Logitech attraverso G15daemon

en: Hewlett-Packard Pavilion dv5
it: Hewlett-Packard Pavillion dv5

en: Hewlett-Packard Mini 110 laptop
it: Portatile Hewlett-Packard Mini 110

en: Logitech Cordless Desktop Pro (2nd alt.)
it: Logitech Cordless Desktop Pro (seconda alt.)

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
it: Microsoft Internet Pro (svedese)

en: Symplon PaceBook tablet
it: Tablet Symplon PaceBook

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
it: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (modalità 102/105:EU)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
it: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (modalità 106:JP)

en: Acer laptop
it: Portatile Acer

en: Asus laptop
it: Portatile Asus

en: Apple laptop
it: Portatile Apple

en: Apple Aluminium (ANSI)
it: Apple Alluminio (ANSI)

en: Apple Aluminium (ISO)
it: Apple Alluminio (ISO)

en: Apple Aluminium (JIS)
it: Apple Alluminio (JIS)

en: eMachines m6800 laptop
it: Portatile eMachines m6800

en: Sun Type 7 USB (European)
it: Sun Type 7 USB (europea)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
it: Sun Type 7 USB (giapponese)/giapponese 106-tasti

en: Sun Type 6/7 USB (European)
it: Sun Type 6/7 USB (europea)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
it: Sun Type 6 USB (giapponese)

en: Sun Type 6 (Japanese)
it: Sun Type 6 (giapponese)

en: Truly Ergonomic Computer Keyboard Model 227 (Wide Alt keys)
it: Tastiera computer Truly Ergonomica modello 227 (tasti Alt larghi)

en: Truly Ergonomic Computer Keyboard Model 229 (Standard sized Alt keys, additional Super and Menu key)
it: Tastiera computer Truly Ergonomica modello 227 (tasti Alt a dimensione standard, tasto Super e Menu addizionali

en: English (US)
it: Inglese (USA)

en: Hawaiian
it: Hawaiana

en: English (US, euro on 5)
it: Inglese (USA, con Euro sul 5)

en: English (US, intl., with dead keys)
it: Inglese (USA, intl., con tasti muti)

en: English (US, alt. intl.)
it: Inglese (USA, alt. intl.)

en: English (Colemak)
it: Inglese (Colemak)

en: English (Dvorak)
it: Inglese (Dvorak)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
it: Inglese (Dvorak, intl., con tasti muti)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
it: Inglese (Dvorak, alt. intl.)

en: English (Dvorak, left-handed)
it: Inglese (Dvorak, mancina)

en: English (Dvorak, right-handed)
it: Inglese (Dvorak, destrorsa)

en: English (classic Dvorak)
it: Inglese (Dvorak classica)

en: English (programmer Dvorak)
it: Inglese (Dvorak per programmatori)

en: English (US, Symbolic)
it: Inglese (USA, simbolica)

en: Russian (US, phonetic)
it: Russa (USA, fonetica)

en: English (Macintosh)
it: Inglese (Macintosh )

en: English (intl., with AltGr dead keys)
it: Inglese (intl., con tasti muti AltGr)

en: English (the divide/multiply toggle the layout)
it: Inglese (i tasti divisione/moltiplicazione commutano la disposizione)

en: Serbo-Croatian (US)
it: Serbo-croata (USA)

en: English (Norman)
it: Inglese (Norman)

en: English (Workman)
it: Inglese (Workman)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
it: Inglese (Workman, intl., con tasti muti)

en: Afghani
it: Afgano

en: Uzbek (Afghanistan)
it: Uzbeka (Afghanistan)

en: Persian (Afghanistan, Dari OLPC)
it: Persiana (Afghanistan, Dari OLPC)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
it: Uzbeka (Afghanistan, OLPC)

en: Arabic
it: Araba

en: Arabic (AZERTY)
it: Araba (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY, Eastern Arabic numerals)
it: Araba (AZERTY, numeri arabi orientali

en: Arabic (Eastern Arabic numerals)
it: Araba (numeri arabi orientali)

en: Arabic (QWERTY)
it: Araba (QWERTY)

en: Arabic (QWERTY, Eastern Arabic numerals)
it: Araba (QWERTY, numeri arabi orientali

en: Arabic (Buckwalter)
it: Araba (Buckwalter)

en: Arabic (OLPC)
it: Araba (OLPC)

en: Arabic (Macintosh)
it: Araba (Macintosh)

en: Albanian
it: Albanese

en: Albanian (Plisi)
it: Albanese (Plisi)

en: Albanian (Veqilharxhi)
it: Albanese (Veqilharxhi)

en: Armenian
it: Armena

en: Armenian (phonetic)
it: Armena (fonetica)

en: Armenian (alt. phonetic)
it: Armena (alt. fonetica)

en: Armenian (eastern)
it: Armena (orientale)

en: Armenian (western)
it: Armena (occidentale)

en: Armenian (alt. eastern)
it: Armena (alt. orientale)

en: German (Austria)
it: Tedesca (Austria)

en: German (Austria, no dead keys)
it: Tedesca (Austria, senza tasti muti)

en: German (Austria, Sun dead keys)
it: Tedesca (Austria, tasti muti Sun)

en: German (Austria, Macintosh)
it: Tedesca (Austria, Macintosh)

en: English (Australian)
it: Inglese (Australiana)

en: Azerbaijani
it: Azera

en: Azerbaijani (Cyrillic)
it: Azera (cirillico)

en: Belarusian
it: Bielorussa

en: Belarusian (legacy)
it: Bielorussa (vecchia maniera)

en: Belarusian (Latin)
it: Bielorussa (latina)

en: Russian (Belarus)
it: Russa (Bielorussia)

en: Belarusian (intl.)
it: Bielorussa (intl.)

en: Belgian
it: Belga

en: Belgian (alt.)
it: Belga (alt.)

en: Belgian (Latin-9 only, alt.)
it: Belga (solo Latin-9, alt.)

en: Belgian (Sun dead keys, alt.)
it: Belga (tasti muti Sun, alt.)

en: Belgian (ISO, alt.)
it: Belga (ISO, alt.)

en: Belgian (no dead keys)
it: Belga (senza tasti muti)

en: Belgian (Sun dead keys)
it: Belga (tasti muti Sun)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
it: Belga (Wang 724 AZERTY)

en: Bangla
it: Bengalese

en: Bangla (Probhat)
it: Bengalese (Probhat)

en: Indian
it: Indiana

en: Bangla (India)
it: Bengalese (India)

en: Bangla (India, Probhat)
it: Bengalese (India, Probhat)

en: Bangla (India, Baishakhi)
it: Bengalese (India, Baishakhi)

en: Bangla (India, Bornona)
it: Bengalese (India, Bornona)

en: Bangla (India, Gitanjali)
it: Bengalese (India, Gitanjali)

en: Bangla (India, Baishakhi Inscript)
it: Bengalese (India, Baishakhi Inscript)

en: Kannada (KaGaPa, phonetic)
it: Kannada (KaGaPa, fonetica)

en: Malayalam (Lalitha)
it: Malayalam (lalitha)

en: Malayalam (enhanced Inscript, with rupee)
it: Malayalam (Inscript migliorato, con simbolo rupia)

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
it: Tamil (TamilNet '99 con numeri Tamil)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
it: Tamil (TamilNet '99, codifica TAB)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
it: Tamil (TamilNet '99, codifica TSCII)

en: Telugu
it: Telegu

en: Telugu (KaGaPa, phonetic)
it: Telugu (KaGaPa, fonetica)

en: Urdu (phonetic)
it: Urdu (fonetica)

en: Urdu (alt. phonetic)
it: Urdu (fonetica alt.)

en: Hindi (Bolnagri)
it: Hindi (bolnagri)

en: Hindi (KaGaPa, phonetic)
it: Hindi (KaGaPa, fonetica)

en: Sanskrit (KaGaPa, phonetic)
it: Sanscritto (KaGaPa, fonetica)

en: Marathi (KaGaPa, phonetic)
it: Marathi (KaGaPa, fonetica)

en: English (India, with rupee)
it: Inglese (India, con rupia)

en: Bosnian
it: Bosniaca

en: Bosnian (with guillemets)
it: Bosniaca (con caporali)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
it: Bosniaca (con digrammi bosniaci)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
it: Bosniaca (USA, con digrammi bosniaci)

en: Bosnian (US)
it: Bosniaca (USA)

en: Portuguese (Brazil)
it: Portoghese (Brasile)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
it: Portoghese (Brasile, senza tasti muti)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
it: Portoghese (Brasile, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
it: Portoghese (Brasile, nativa)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
it: Portoghese (Brasile, nativa per tastiere USA)

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
it: Esperanto (Brasile, nativa)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
it: Portoghese (Brasile, IBM/Lenovo ThinkPad)

en: Bulgarian
it: Bulgara (fonetica nuova)

en: Bulgarian (traditional phonetic)
it: Bulgara (fonetica tradizionale)

en: Bulgarian (new phonetic)
it: Bulgara (fonetica nuova)

en: Bulgarian (enhanced)
it: Bulgara (migliorata)

en: Kabylian (azerty layout, no dead keys)
it: Rumena (disposizione azerty, senza tasti muti)

en: Kabylian (azerty layout, with dead keys)
it: Cabiliana (disposizione azerty, con tasti muti)

en: Kabylian (qwerty-gb layout, with dead keys)
it: Cabiliana (disposizione qwerty-gb., con tasti muti)

en: Kabylian (qwerty-us layout, with dead keys)
it: Cabiliana (disposizione qwerty-us, con tasti muti)

en: Kabylian (Algeria, Tifinagh)
it: Cabiliana (Algeria, Tifinagh)

en: Arabic (Algeria)
it: Araba (Algeria)

en: Arabic (Morocco)
it: Araba (Marocco)

en: French (Morocco)
it: Francese (Marocco)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
it: Berbera (Marocco, Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
it: Berbera (Marocco, alt. Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
it: Berbera (Marocco, Tifinagh fonetica, alt.)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
it: Berbera (Marocco, Tifinagh estesa)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
it: Berbera (Marocco, Tifinagh fonetica)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
it: Berbera (Marocco, Tifinagh fonetica estesa)

en: English (Cameroon)
it: Inglese (Camerun)

en: French (Cameroon)
it: Francese (Camerun)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY, intl.)
it: Cameroon multilingue (QWERTY, intl.)

en: Cameroon (Dvorak, intl.)
it: Cameroon (Dvorak, alt. intl.)

en: French (Canada)
it: Francese (Canada)

en: French (Canada, Dvorak)
it: Francese (Canada, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
it: Francese (Canada, vecchia maniera)

en: Canadian (intl.)
it: Canadese (intl.)

en: Canadian (intl., 1st part)
it: Canadese (intl., prima parte)

en: Canadian (intl., 2nd part)
it: Canadese (intl., seconda parte)

en: English (Canada)
it: Inglese (Canada)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
it: Francese (Repubblica Democratica del Congo)

en: Chinese
it: Cinese

en: Mongolian (Bichig)
it: Mongola (Bichig)

en: Mongolian (Todo)
it: Mongola (Todo)

en: Mongolian (Xibe)
it: Mongola (Xibe)

en: Mongolian (Manchu)
it: Mongola (Manchu)

en: Mongolian (Galik)
it: Mongola (Galik)

en: Mongolian (Todo Galik)
it: Mongola (Todo Galik)

en: Mongolian (Manchu Galik)
it: Mongola (Manchu Galik)

en: Tibetan
it: Tibetana

en: Tibetan (with ASCII numerals)
it: Tibetana (con numeri ASCII)

en: Uyghur
it: Uyghura

en: Hanyu Pinyin (with AltGr dead keys)
it: Hanyu Pinyin (con tasti muti AltGr)

en: Croatian
it: Croata

en: Croatian (with guillemets)
it: Croata (con caporali)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
it: Croata (con digrammi croati)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
it: Croata (USA, con digrammi croati)

en: Croatian (US)
it: Croata (USA)

en: Czech
it: Ceca

en: Czech (with &lt;\|&gt; key)
it: Ceca (con tasti &lt;\|&gt;)

en: Czech (QWERTY)
it: Ceca (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, extended backslash)
it: Ceca (QWERTY, backslash esteso)

en: Czech (QWERTY, Macintosh)
it: Ceca (QWERTY, Macintosh)

en: Czech (UCW, only accented letters)
it: Ceca (UCW, solo lettere accentate)

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
it: Ceca (USA, Dvorak, con supporto UCW)

en: Russian (Czech, phonetic)
it: Russa (Ceca, fonetica)

en: Danish
it: Danese

en: Danish (no dead keys)
it: Danese (senza tasti muti)

en: Danish (Windows)
it: Danese (Windows)

en: Danish (Macintosh)
it: Danese (Macintosh )

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
it: Danese (Macintosh, senza tasti muti)

en: Danish (Dvorak)
it: Danese (Dvorak)

en: Dutch
it: Olandese

en: Dutch (Sun dead keys)
it: Olandese (tasti muti Sun)

en: Dutch (Macintosh)
it: Olandese (Macintosh)

en: Dutch (standard)
it: Olandese (standard)

en: Estonian
it: Estone

en: Estonian (no dead keys)
it: Estone (senza tasti muti)

en: Estonian (Dvorak)
it: Estone (Dvorak)

en: Estonian (US)
it: Estone (USA)

en: Persian
it: Persiana

en: Persian (with Persian keypad)
it: Persiana (con tastierino numerico persiano)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
it: Curda (Iran, latina Q)

en: Kurdish (Iran, F)
it: Curda (Iran, F)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
it: Curda (Iran, latina Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
it: Curda (Iran, arabo-latina)

en: Iraqi
it: Iracheno

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
it: Curda (Iraq, latina Q)

en: Kurdish (Iraq, F)
it: Curda (Iraq, F)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
it: Curda (Iraq, latina Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
it: Curda (Iraq, arabo-latina)

en: Faroese
it: Faeroese

en: Faroese (no dead keys)
it: Faeroese (senza tasti muti)

en: Finnish
it: Finlandese

en: Finnish (Windows)
it: Finlandese (Windows)

en: Finnish (classic)
it: Finlandese (classica)

en: Finnish (classic, no dead keys)
it: Finlandese (classica, senza tasti muti)

en: Northern Saami (Finland)
it: Saami settentrionale (Finlandia)

en: Finnish (Macintosh)
it: Finlandese (Macintosh)

en: French
it: Francese

en: French (no dead keys)
it: Francese (senza tasti muti)

en: French (Sun dead keys)
it: Francese (tasti muti Sun)

en: French (alt.)
it: Francese (alt.)

en: French (alt., Latin-9 only)
it: Francese (alt., solo Latin-9)

en: French (alt., no dead keys)
it: Francese (alt., senza tasti muti)

en: French (alt., Sun dead keys)
it: Francese (alt., tasti muti Sun)

en: French (legacy, alt.)
it: Francese (vecchia maniera, alt.)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
it: Francese (vecchia maniera, alt., senza tasti muti)

en: French (legacy, alt., Sun dead keys)
it: Francese (vecchia maniera, alt., tasti muti Sun)

en: French (BEPO)
it: Francese (BEPO)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
it: Francese (BEPO, solo Latin-9)

en: French (BEPO, AFNOR)
it: Francese (BEPO, AFNOR)

en: French (Dvorak)
it: Francese (Dvorak)

en: French (Macintosh)
it: Francese (Macintosh)

en: French (AZERTY)
it: Francese (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
it: Francese (AZERTY, AFNOR)

en: French (Breton)
it: Francese (bretone)

en: Occitan
it: Occitana

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
it: Georgiana (Francia, AZERTY Tskapo)

en: French (US)
it: Francese (USA)

en: English (Ghana)
it: Inglese (Ghana)

en: English (Ghana, multilingual)
it: Inglese (Ghana, multilingue)

en: English (Ghana, GILLBT)
it: Inglese (Ghana, GILLBT)

en: French (Guinea)
it: Francese (Guinea)

en: Georgian
it: Georgiana

en: Georgian (ergonomic)
it: Georgiana (ergonomica)

en: Georgian (MESS)
it: Georgiana (MESS)

en: Russian (Georgia)
it: Russa (Georgia)

en: Ossetian (Georgia)
it: Osseta (Georgia)

en: German
it: Tedesca

en: German (dead acute)
it: Tedesca (acuto muto)

en: German (dead grave acute)
it: Tedesca (acuto grave muto)

en: German (no dead keys)
it: Tedesca (senza tasti muti)

en: German (E1)
it: Tedesca (E1)

en: German (E2)
it: Tedesca (E2)

en: German (T3)
it: Tedesca (T3)

en: German (US)
it: Tedesca (USA)

en: Romanian (Germany)
it: Rumena (Germania)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
it: Rumena (Germania, senza tasti muti)

en: German (Dvorak)
it: Tedesca (Dvorak)

en: German (Sun dead keys)
it: Tedesca (tasti muti Sun)

en: German (Neo 2)
it: Tedesca (Neo 2)

en: German (Macintosh)
it: Tedesca (Macintosh)

en: German (Macintosh, no dead keys)
it: Tedesca (Macintosh, senza tasti muti)

en: Lower Sorbian
it: Soraba inferiore

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
it: Bassa Soraba (QWERTZ)

en: German (QWERTY)
it: Tedesca (QWERTY)

en: Turkish (Germany)
it: Turca (Germania)

en: Russian (Germany, phonetic)
it: Russa (Germania, fonetica)

en: German (dead tilde)
it: Tedesca (tilde muto)

en: Greek
it: Greca

en: Greek (simple)
it: Greca (semplice)

en: Greek (extended)
it: Greca (estesa)

en: Greek (no dead keys)
it: Greca (senza tasti muti)

en: Greek (polytonic)
it: Greca (politonica)

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Hungarian (standard)
it: Ungherese (standard)

en: Hungarian (no dead keys)
it: Ungherese (senza tasti muti)

en: Hungarian (QWERTY)
it: Ungherese (QWERTY)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, dead keys)
it: Ungherese (QWERTZ, 101 tasti, virgola, tasti muti)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, no dead keys)
it: Ungherese (QWERTZ, 101 tasti, virgola, senza tasti muti)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, dead keys)
it: Ungherese (QWERTZ, 101 tasti, puntotasti muti)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, no dead keys)
it: Ungherese (QWERTZ, 101 tasti, punto, senza tasti muti)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, dead keys)
it: Ungherese (QWERTY, 101 tasti, virgola, tasti muti)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, no dead keys)
it: Ungherese (QWERTY, 101 tasti, virgola, senza tasti muti)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, dead keys)
it: Ungherese (QWERTY, 101 tasti, punto, tasti muti)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, no dead keys)
it: Ungherese (QWERTY, 101 tasti, punto, senza tasti muti)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, dead keys)
it: Ungherese (QWERTZ, 102 tasti, virgola, tasti muti)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, no dead keys)
it: Ungherese (QWERTZ, 102 tasti, virgola, senza tasti muti)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, dead keys)
it: Ungherese (QWERTZ, 102 tasti, punto, tasti muti)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, no dead keys)
it: Ungherese (QWERTZ, 102 tasti, punto, senza tasti muti)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, dead keys)
it: Ungherese (QWERTY, 102 tasti, virgola, tasti muti)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, no dead keys)
it: Ungherese (QWERTY, 102 tasti, virgola, senza tasti muti)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, dead keys)
it: Ungherese (QWERTY, 102 tasti, punto, tasti muti)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, no dead keys)
it: Ungherese (QWERTY, 102 tasti, punto, senza tasti muti)

en: Icelandic
it: Islandese

en: Icelandic (Sun dead keys)
it: Islandese (tasti muti Sun)

en: Icelandic (no dead keys)
it: Islandese (senza tasti muti)

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
it: Islandese (Macintosh, vecchia maniera)

en: Icelandic (Macintosh)
it: Islandese (Macintosh)

en: Icelandic (Dvorak)
it: Islandese (Dvorak)

en: Hebrew
it: Ebraica

en: Hebrew (lyx)
it: Ebraica (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
it: Ebraica (fonetica)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
it: Ebraica (biblica, Tiro)

en: Italian
it: Italiana

en: Italian (no dead keys)
it: Italiana (senza tasti muti)

en: Italian (Windows)
it: Italiana (Windows)

en: Italian (Macintosh)
it: Italiana (Macintosh)

en: Italian (US)
it: Italiana (USA)

en: Georgian (Italy)
it: Georgiana (Italia)

en: Italian (IBM 142)
it: Italiana (IBM 142)

en: Italian (intl., with dead keys)
it: Italiana (intl., con tasti muti)

en: Sicilian
it: Siciliana

en: Friulian (Italy)
it: Friulana (Italia)

en: Japanese
it: Giapponese

en: Japanese (Kana)
it: Giapponese (Kana)

en: Japanese (Kana 86)
it: Giapponese (Kana 86)

en: Japanese (OADG 109A)
it: Giapponese (OADG 109A)

en: Japanese (Macintosh)
it: Giapponese (Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
it: Giapponese (Dvorak)

en: Kyrgyz
it: Kirghiza

en: Kyrgyz (phonetic)
it: Kirghiza (fonetica)

en: Khmer (Cambodia)
it: Khmer (Cambogia)

en: Kazakh
it: Kazaka

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
it: Russa (Kazakistan, con kazaco)

en: Kazakh (with Russian)
it: Kazaka (con russo)

en: Kazakh (extended)
it: Kazaka (estesa)

en: Kazakh (Latin)
it: Kazaka (Latina)

en: Lao
it: LAO

en: Spanish (Latin American)
it: Spagnola (latino americana)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
it: Spagnola (latino americana, senza tasti muti)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
it: Spagnola (latino americana, tilde muta)

en: Spanish (Latin American, Sun dead keys)
it: Spagnola (latino americana, tasti muti Sun)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
it: Spagnola (latino americana, Dvorak)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
it: Spagnola (latino americana, Colemak)

en: Spanish (Latin American, Colemak for gaming)
it: Spagnola (latino americana, Colemak per videogiochi)

en: Lithuanian
it: Lituana

en: Lithuanian (standard)
it: Lituana (standard)

en: Lithuanian (US)
it: Lituana (USA)

en: Lithuanian (IBM LST 1205-92)
it: Lituana (IBM LST 1205-92)

en: Lithuanian (LEKP)
it: Lituana (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
it: Lituana (LEKPa)

en: Samogitian
it: Samogitica

en: Latvian
it: Lettone

en: Latvian (apostrophe)
it: Lettone (apostrofo)

en: Latvian (tilde)
it: Lettone (tilde)

en: Latvian (F)
it: Lettone (F)

en: Latvian (modern)
it: Lettone (moderna)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
it: Lettone (ergonomica, ŪGJRMV)

en: Latvian (adapted)
it: Lettone (adattata)

en: Montenegrin
it: Montenegrina

en: Montenegrin (Cyrillic)
it: Montenegrina (cirillico)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
it: Montenegrina (cirillico, ZE e ZHE scambiati)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
it: Montenegrina (latina, Unicode)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
it: Montenegrina (latina, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
it: Montenegrina (latina, Unicode, QWERTY)

en: Montenegrin (Cyrillic, with guillemets)
it: Montenegrina (cirillico, con caporali)

en: Montenegrin (Latin, with guillemets)
it: Montenegrina (latina, con caporali)

en: Macedonian
it: Macedone

en: Macedonian (no dead keys)
it: Macedone (senza tasti muti)

en: Maltese (US)
it: Maltese (USA)

en: Maltese (US layout with AltGr overrides)
it: Maltese (disposizione USA con AltGr disattivati)

en: Maltese (UK, with AltGr overrides)
it: Maltese (UK, con AltGr disattivati)

en: Mongolian
it: Mongola

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Norwegian (no dead keys)
it: Norvegese (senza tasti muti)

en: Norwegian (Windows)
it: Norvegese (Windows)

en: Norwegian (Dvorak)
it: Norvegese (Dvorak)

en: Northern Saami (Norway)
it: Saami settentrionale (Norvegia)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
it: Saami settentrionale (Norvegia, senza tasti muti)

en: Norwegian (Macintosh)
it: Norvegese (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
it: Norvegese (Macintosh, senza tasti muti)

en: Norwegian (Colemak)
it: Norvegese (Colemak)

en: Polish
it: Polacca

en: Polish (legacy)
it: Polacca (vecchia maniera)

en: Polish (QWERTZ)
it: Polacca (QWERTZ)

en: Polish (Dvorak)
it: Polacca (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
it: Polacca (Dvorak, con virgolette polacche sul tasto quotemark)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
it: Polacca (Dvorak, con virgolette polacche sul tasto 1)

en: Kashubian
it: Casciuba

en: Silesian
it: Silesiana

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
it: Russa (Polonia, Dvorak fonetica)

en: Polish (programmer Dvorak)
it: Polacca (Dvorak per programmatori)

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Portuguese (no dead keys)
it: Portoghese (senza tasti muti)

en: Portuguese (Sun dead keys)
it: Portoghese (tasti muti Sun)

en: Portuguese (Macintosh)
it: Portoghese (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
it: Portoghese (Macintosh, senza tasti muti)

en: Portuguese (Macintosh, Sun dead keys)
it: Portoghese (Macintosh, tasti muti Sun)

en: Portuguese (Nativo)
it: Portoghese (nativa)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
it: Portoghese (nativa per tastiere USA)

en: Esperanto (Portugal, Nativo)
it: Esperanto (Portogallo, Nativo)

en: Romanian
it: Rumena

en: Romanian (cedilla)
it: Rumena (cediglia)

en: Romanian (standard)
it: Rumena (standard)

en: Romanian (standard cedilla)
it: Rumena (cediglia standard)

en: Romanian (Windows)
it: Rumena (Windows)

en: Russian
it: Russa

en: Russian (phonetic)
it: Russa (fonetica)

en: Russian (phonetic, Windows)
it: Russa (fonetica, Windows)

en: Russian (phonetic, YAZHERTY)
it: Russa (fonetica, YAZHERTY)

en: Russian (typewriter)
it: Russa (macchina per scrivere)

en: Russian (legacy)
it: Russa (vecchia maniera)

en: Russian (typewriter, legacy)
it: Russa (macchina per scrivere, vecchia maniera)

en: Ossetian (legacy)
it: Osseta (vecchia maniera)

en: Ossetian (Windows)
it: Osseta (Windows)

en: Chuvash (Latin)
it: Chuvash (latina)

en: Yakut
it: Jacuta

en: Russian (DOS)
it: Russa (DOS)

en: Russian (Macintosh)
it: Russa (Macintosh)

en: Serbian (Russia)
it: Serba (Russia)

en: Bashkirian
it: Baschira

en: Russian (phonetic, AZERTY)
it: Russa (fonetica, AZERTY)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
it: Russa (fonetica, Dvorak)

en: Russian (phonetic, French)
it: Russa (fonetica, francese)

en: Serbian
it: Serba

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
it: Serba (cirillico, ZE e ZHE scambiati)

en: Serbian (Latin)
it: Serba (latina)

en: Serbian (Latin, Unicode)
it: Serba (latina, Unicode)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
it: Serba (latina, QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
it: Serba (latina, Unicode, QWERTY)

en: Serbian (Cyrillic, with guillemets)
it: Serba (cirillico, con caporali)

en: Serbian (Latin, with guillemets)
it: Serba (latina, con caporali)

en: Pannonian Rusyn
it: Rutena pannonica

en: Slovenian
it: Slovena

en: Slovenian (with guillemets)
it: Slovena (con caporali)

en: Slovenian (US)
it: Slovena (USA)

en: Slovak
it: Slovacca

en: Slovak (extended backslash)
it: Slovacca (backslash esteso)

en: Slovak (QWERTY)
it: Slovacca (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extended backslash)
it: Slovacca (QWERTY, backslash esteso)

en: Spanish
it: Spagnola

en: Spanish (no dead keys)
it: Spagnola (senza tasti muti)

en: Spanish (Windows)
it: Spagnola (Windows)

en: Spanish (dead tilde)
it: Spagnola (tilde muta)

en: Spanish (Sun dead keys)
it: Spagnola (tasti muti Sun)

en: Spanish (Dvorak)
it: Spagnola (Dvorak)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and L)
it: Asturiana (Spagna, H e L con punto sottoscritto)

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
it: Catalana (Spagna, con L middle-dot)

en: Spanish (Macintosh)
it: Inglese (Macintosh )

en: Swedish
it: Svedese

en: Swedish (no dead keys)
it: Svedese (senza tasti muti)

en: Swedish (Dvorak)
it: Svedese (Dvorak)

en: Russian (Sweden, phonetic)
it: Russa (svedese, fonetica)

en: Russian (Sweden, phonetic, no dead keys)
it: Russa (svedese, fonetica, senza tasti muti)

en: Northern Saami (Sweden)
it: Saami settentrionale (Svezia)

en: Swedish (Macintosh)
it: Svedese (Macintosh)

en: Swedish (Svdvorak)
it: Svedese (Svdvorak)

en: Swedish (Dvorak, intl.)
it: Svedese (Dvorak, intl.)

en: Swedish (US)
it: Svedese (USA)

en: Swedish Sign Language
it: Linguaggio segni svedese

en: German (Switzerland)
it: Tedesca (Svizzera)

en: German (Switzerland, legacy)
it: Tedesca (Svizzera, vecchia maniera)

en: German (Switzerland, no dead keys)
it: Tedesca (Svizzera, senza tasti muti)

en: German (Switzerland, Sun dead keys)
it: Tedesca (Svizzera, tasti muti Sun)

en: French (Switzerland)
it: Francese (Svizzera)

en: French (Switzerland, no dead keys)
it: Francese (Svizzera, senza tasti muti)

en: French (Switzerland, Sun dead keys)
it: Francese (Svizzera, tasti muti Sun)

en: French (Switzerland, Macintosh)
it: Francese (Svizzera, Macintosh)

en: German (Switzerland, Macintosh)
it: Tedesca (Svizzera, Macintosh)

en: Arabic (Syria)
it: Araba (Siria)

en: Syriac
it: Siriana

en: Syriac (phonetic)
it: Siriana (fonetica)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
it: Curda (Siria, latina Q)

en: Kurdish (Syria, F)
it: Curda (Siria, F)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
it: Curda (Siria, latina Alt-Q)

en: Tajik
it: Tagika

en: Tajik (legacy)
it: Tagika (vecchia maniera)

en: Sinhala (phonetic)
it: Singalese (fonetica)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
it: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, codifica TAB)

en: Sinhala (US)
it: Singalese (USA)

en: Thai (Pattachote)
it: Thai (pattachote)

en: Turkish
it: Turca

en: Turkish (F)
it: Turca (F)

en: Turkish (Alt-Q)
it: Turca (Alt-Q)

en: Turkish (Sun dead keys)
it: Turca (tasti muti Sun)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
it: Curda (Turchia, latina Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
it: Curda (Turchia, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
it: Curda (Turchia, latina Alt-Q)

en: Turkish (intl., with dead keys)
it: Turca (intl., con tasti muti)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
it: Tatar crimea (turca Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
it: Tatar crimea (turca F)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
it: Tatar crimea (turca Alt-Q)

en: Taiwanese (indigenous)
it: Taiwanese (indigena)

en: Ukrainian
it: Ucraina

en: Ukrainian (phonetic)
it: Ucraina (fonetica)

en: Ukrainian (typewriter)
it: Ucraina (macchina per scrivere)

en: Ukrainian (Windows)
it: Ucraina (Windows)

en: Ukrainian (legacy)
it: Ucraina (vecchia maniera)

en: Ukrainian (standard RSTU)
it: Ucraina (RSTU standard)

en: Russian (Ukraine, standard RSTU)
it: Russa (Ucraina, RSTU standard)

en: Ukrainian (homophonic)
it: Ucraina (omofonica)

en: English (UK)
it: Inglese (UK)

en: English (UK, extended, Windows)
it: Inglese (UK, estesa, Windows)

en: English (UK, intl., with dead keys)
it: Inglese (UK, intl., con tasti muti)

en: English (UK, Dvorak)
it: Inglese (UK, Dvorak)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
it: Inglese (UK, Dvorak, con punteggiatura UK)

en: English (UK, Macintosh)
it: Inglese (UK, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh, intl.)
it: Inglese (UK, Macintosh, intl.)

en: English (UK, Colemak)
it: Inglese (UK, Colemak)

en: Polish (British keyboard)
it: Polacca (tastiera britannica)

en: Uzbek
it: Uzbeka

en: Uzbek (Latin)
it: Uzbeka (latina)

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Vietnamese (US)
it: Vietnamita (USA)

en: Vietnamese (French)
it: Vietnamita (Francese)

en: Korean
it: Coreana

en: Korean (101/104-key compatible)
it: Coreana (101/104 tasti compatibile)

en: Japanese (PC-98)
it: Giapponese (PC-98)

en: Irish
it: Irlandese

en: Irish (UnicodeExpert)
it: Irlandese (UnicodeExpert)

en: Arabic (Pakistan)
it: Araba (Pakistan)

en: English (South Africa)
it: Inglese (Sud Africa)

en: Esperanto (legacy)
it: Esperanto (vecchia maniera)

en: Nepali
it: Nepalese

en: English (Nigeria)
it: Inglese (Nigeria)

en: Amharic
it: Amarica

en: Braille (left-handed)
it: Braille (mancina)

en: Braille (left-handed inverted thumb)
it: Braille (pollice mancino invertito)

en: Braille (right-handed)
it: Braille (destrorsa)

en: Braille (right-handed inverted thumb)
it: Braille (pollice destrorso invertito)

en: Turkmen
it: Turkmena

en: Turkmen (Alt-Q)
it: Turkmena (Alt-Q)

en: French (Mali, alt.)
it: Francese (Mali, alt.)

en: English (Mali, US, Macintosh)
it: Inglese (Mali, USA, Macintosh)

en: English (Mali, US, intl.)
it: Inglese (Mali, USA, intl.)

en: French (Togo)
it: Francese (Togo)

en: Filipino
it: Filippina

en: Filipino (QWERTY, Baybayin)
it: Filippina (QWERTY, baybayin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
it: Filippina (Capewell-Dvorak, latina)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Baybayin)
it: Filippina (Capewell-Dvorak, baybayin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
it: Filippina (Capewell-QWERF 2006, latina)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)
it: Filippina (Capewell-QWERF 2006, baybayin)

en: Filipino (Colemak, Latin)
it: Filippina (Colemak, latina)

en: Filipino (Colemak, Baybayin)
it: Filippina (Colemak, baybayin)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
it: Filippina (Dvorak, latina)

en: Filipino (Dvorak, Baybayin)
it: Filippina (Dvorak, baybayin)

en: Moldavian
it: Moldava

en: Moldavian (Gagauz)
it: Moldova (Gagauz)

en: Indonesian (Arab Melayu, phonetic)
it: Indonesiana (Arab Melayu, fonetica)

en: Indonesian (Arab Melayu, extended phonetic)
it: Indonesiana (Arab Melayu, fonetica estesa)

en: Indonesian (Javanese)
it: Indonesiano (giavanese)

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
it: Malay (Jawi, tastiera araba)

en: Malay (Jawi, phonetic)
it: Malay (Jawi, fonetica)

en: Switching to another layout
it: Commutazione a un'altra disposizione

en: Right Alt (while pressed)
it: Alt destro (mentre è premuto)

en: Left Alt (while pressed)
it: Alt sinistro (mentre è premuto)

en: Left Win (while pressed)
it: Win sinistro (mentre è premuto)

en: Right Win (while pressed)
it: Win destro (mentre è premuto)

en: Any Win (while pressed)
it: Ogni Win (mentre è premuto)

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
it: Menu (quando è premuto), Maiusc+Menu per Menu

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
it: BlocMaiusc (mentre è premuto), Alt+BlocMaiusc per l'azione blocca maiuscole originale

en: Right Ctrl (while pressed)
it: Ctrl destro (mentre è premuto)

en: Right Alt
it: Alt destro

en: Left Alt
it: Alt sinistro

en: Caps Lock
it: BlocMaiusc

en: Shift+Caps Lock
it: Maiusc+BlocMaiusc

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to last layout
it: BlocMaiusc prima disposizione; Maiusc+BlocMaiusc ultima disposizione

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to last layout
it: Win sinistro prima disposizione; Win/Menu destro ultima disposizione

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to last layout
it: Ctrl sinistro prima disposizione, Ctrl destro ultima disposizione

en: Alt+Caps Lock
it: Alt+BlocMaiusc

en: Both Shift together
it: Entrambi i tasti Maiusc insieme

en: Both Alt together
it: Entrambi i tasti Alt insieme

en: Both Ctrl together
it: Entrambi i tasti Ctrl insieme

en: Ctrl+Shift
it: Ctrl+Maiusc

en: Left Ctrl+Left Shift
it: Ctrl sinistro+Maiusc sinistro

en: Right Ctrl+Right Shift
it: Ctrl destro + Maiusc destro

en: Alt+Shift
it: Alt+Maiusc

en: Left Alt+Left Shift
it: Alt sinistro+Maiusc sinistro

en: Alt+Space
it: Alt+Spazio

en: Left Win
it: Win sinistro

en: Win+Space
it: Win+Spazio

en: Right Win
it: Win destro

en: Left Shift
it: Maiusc sinistro

en: Right Shift
it: Maiusc destro

en: Left Ctrl
it: Ctrl sinistro

en: Right Ctrl
it: Ctrl destro

en: Scroll Lock
it: BlocScorr

en: Left Ctrl+Left Win to first layout; Right Ctrl+Menu to second layout
it: Ctrl sinistro + Win sinistro prima disposizione; Ctrl destro + Menu per seconda disposizione

en: Left Ctrl+Left Win
it: Ctrl sinistro+Win sinistro

en: Key to choose the 2rd level
it: Tasto per scegliere il secondo livello

en: The "&lt; &gt;" key
it: Il tasto "&lt; &gt;"

en: Key to choose the 3rd level
it: Tasto per scegliere il terzo livello

en: Any Win
it: Ogni tasto Win

en: Any Alt
it: Ogni tasto Alt

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
it: Alt destro; tasto Maiusc+Alt destro come Compose

en: Right Alt never chooses 3rd level
it: Il tasto Alt destro non sceglie mai il terzo livello

en: Enter on keypad
it: Enter sul tastierino numerico

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
it: BlocMaiusc; agisce come il vecchio blocco quando premuto assieme a un altro selettore del terzo livello

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
it: Backslash; agisce come il vecchio blocco quando premuto assieme a un altro selettore del terzo livello

en: The "&lt; &gt;" key; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
it: Il tasto "&lt; &gt;"; agisce come il vecchio blocco quando premuto assieme a un altro selettore del terzo livello

en: Ctrl position
it: Posizione tasto Ctrl

en: Caps Lock as Ctrl
it: BlocMaiusc come Ctrl

en: Left Ctrl as Meta
it: Ctrl sinistro come Alt

en: Swap Ctrl and Caps Lock
it: Scambiare Ctrl e BlocMaiusc

en: Caps Lock as Ctrl, Ctrl as Hyper
it: BlocMaiusc come Ctrl, Ctrl come Hyper

en: To the left of "A"
it: A sinistra di "A"

en: At the bottom left
it: In basso a sinistra

en: Right Ctrl as Right Alt
it: Ctrl destro come Alt destro

en: Menu as Right Ctrl
it: Menu come Ctrl destro

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
it: Scambiare Alt sinistro con Ctrl sinistro

en: Swap Left Win with Left Ctrl
it: Scambiare Win sinistro con Ctrl sinistro

en: Swap Right Win with Right Ctrl
it: Scambiare Win destro con Ctrl destro

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
it: Alt sinistro come Ctrl, Ctrl sinistro come Win, Win sinistro come Alt sinistro

en: Use keyboard LED to show alternative layout
it: Usare i LED della tastiera per mostrare la disposizione alternativa

en: Num Lock
it: BlocNum

en: Use keyboard LED to indicate modifiers
it: Usare i LED della tastiera per mostrare il gruppo alternativo

en: Layout of numeric keypad
it: Disposizione del tastierino numerico

en: Legacy
it: Vecchia maniera

en: Unicode arrows and math operators
it: frecce e operatori matematici Unicode

en: Unicode arrows and math operators on default level
it: frecce e operatori matematici Unicode sul livello predefinito)

en: Legacy Wang 724
it: Wang 724 vecchia maniera

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators
it: Tastierino Wang 724 con frecce e operatori matematici Unicode

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators on default level
it: Tastierino Wang 724 con frecce e operatori matematici Unicode sul livello predefinito)

en: Hexadecimal
it: Esadecimale

en: Phone and ATM style
it: Stile telefono e ATM

en: Numeric keypad Delete behavior
it: Comportamento tasto Canc su tastierino numerico

en: Legacy key with dot
it: Tasto vecchia maniera con punto

note: Actually, with KP_SEPARATOR, as the old keypad(comma)
en: Legacy key with comma
it: Tasto vecchia maniera con virgola

en: Four-level key with dot
it: Tasto di quarto livello con punto

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
it: Tasto di quarto livello con punto, solo Latin-9

en: Four-level key with comma
it: Tasto di quarto livello con virgola

en: Four-level key with momayyez
it: Tasto di quarto livello con momayyez

note: This assumes the KP_ abstract symbols are actually useful for some apps The description needs to be rewritten
en: Four-level key with abstract separators
it: Tasto di quarto livello con separatori astratti

en: Semicolon on third level
it: Punto e virgola sul terzo livello

en: Caps Lock behavior
it: Comportamento tasto BlocMaiusc

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
it: BlocMaiusc fa uso interno delle lettere maiuscole; Maiusc "mette in pausa" BlocMaiusc

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
it: BlocMaiusc fa uso interno delle lettere maiuscole; Maiusc non ha effetto su BlocMaiusc

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
it: BlocMaiusc agisce come Maiusc con il blocco; Maiusc "mette in pausa" BlocMaiusc

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
it: BlocMaiusc agisce come Maiusc con il blocco; Maiusc non ha effetto su BlocMaiusc

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
it: BlocMaiusc commuta l'uso normale delle lettere maiuscole dei caratteri alfabetici

en: Caps Lock toggles Shift Lock (affects all keys)
it: BlocMaiusc commuta Maiusc (ha effetto su tutti i tasti)

en: Swap Esc and Caps Lock
it: Scambiare Esc e BlocMaiusc

en: Make Caps Lock an additional Esc
it: Rendere BlocMaiusc un Esc aggiuntivo

en: Make Caps Lock an additional Esc, but Shift + Caps Lock is the regular Caps Lock
it: Rendere BlocMaiusc un Esc aggiuntivo, ma Maiusc + BlocMaiusc è il BlocMaiusc regolare

en: Make Caps Lock an additional Backspace
it: Rendere BlocMaiusc un Backspace aggiuntivo

en: Make Caps Lock an additional Super
it: Rendere BlocMaiusc un Super aggiuntivo

en: Make Caps Lock an additional Hyper
it: Rendere BlocMaiusc un Hyper aggiuntivo

en: Make Caps Lock an additional Menu key
it: Rendere BlocMaiusc un tasto Menu aggiuntivo

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
it: Rendere BlocMaiusc un BlocNum aggiuntivo

en: Caps Lock is also a Ctrl
it: BlocMaiusc è anche Ctrl

en: Caps Lock is disabled
it: BlocMaiusc è disabilitato

en: Alt and Win behavior
it: Comportamento tasti Alt e Win

en: Add the standard behavior to Menu key
it: Aggiungere il comportamento standard al tasto Menu

en: Menu is mapped to Win
it: Meta è applicato a Win

en: Alt and Meta are on Alt
it: Alt e Meta sono su Alt

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
it: Alt è applicato a Win e al solito Alt

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl
it: Control è applicato a Win e al solito Ctrl

en: Ctrl is mapped to Alt, Alt to Win
it: Control è applicato ad Alt, Alt a Win

en: Meta is mapped to Win
it: Meta è applicato a Win

en: Meta is mapped to Left Win
it: Meta è applicato al tasto Win sinistro

en: Hyper is mapped to Win
it: Hyper è applicato a Win

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
it: Alt è applicato al tasto Win destro, Super al tasto Menu

en: Left Alt is swapped with Left Win
it: Alt sinistro è scambiato con Win sinistro

en: Alt is swapped with Win
it: Alt è scambiato con Win

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
it: Win è applicato a Stamp e al solito Win)

en: Position of Compose key
it: Posizione del tasto Compose

en: 3rd level of Left Win
it: terzo livello di Win sinistro

en: 3rd level of Right Win
it: terzo livello di Win destro

en: 3rd level of Menu
it: terzo livello di Menu

en: 3rd level of Left Ctrl
it: terzo livello di Ctrl sinistro

en: 3rd level of Right Ctrl
it: terzo livello di Ctrl destro

en: 3rd level of Caps Lock
it: terzo livello di BlocMaiusc

en: 3rd level of the "&lt; &gt;" key
it: terzo livello del tasto "&lt; &gt;"

en: Pause
it: Pausa

en: PrtSc
it: Stamp

en: Compatibility options
it: Opzioni di compatibilità

en: Default numeric keypad keys
it: Tasti predefiniti nel tastierino numerico

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
it: Il tastierino numerico inserisce sempre cifre (come nel macOS)

en: Num Lock on: digits; Shift for arrows. Num Lock off: arrows (as in Windows)
it: BlocNum acceso: cifre; Maiusc per le frecce. BlocNum spento: frecce (come in Windows)

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
it: Maiusc non annulla BlocNum, invece sceglie il terzo livello

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
it: Tasti speciali (Ctrl+Alt+&lt;tasto&gt;) gestiti in un server

en: Apple Aluminium emulates Pause, PrtSc, Scroll Lock
it: Apple Aluminium emula Pausa, Stamp, BlocScorr

en: Shift cancels Caps Lock
it: Maiusc annulla BlocMaiusc

en: Enable extra typographic characters
it: Abilitare caratteri tipografici aggiuntivi

en: Enable APL overlay characters
it: Abilitare i caratteri di sovrapposizione APL

en: Both Shift together enable Caps Lock
it: Entrambi i tasti Maiusc insieme abilitano BlocMaiusc

en: Both Shift together enable Caps Lock; one Shift key disables it
it: Entrambi i tasti Maiusc insieme attivano BlocMaiusc; un tasto Maiusc lo disattiva

en: Both Shift together enable Shift Lock
it: Entrambi i tasti Maiusc insieme abilitano BlocMaiusc

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
it: Maiusc + BlocNum abilita i PointerKey

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
it: Permettere l'interruzione della cattura dell'input con azioni da tastiera (avviso: rischio di sicurezza)

en: Allow grab and window tree logging
it: Permettere la cattura dell'input e il log dell'albero delle finestre

en: Currency signs
it: Simboli di valuta

en: Euro on E
it: Euro sulla E

en: Euro on 2
it: Euro sul 2

en: Euro on 4
it: Euro sul 4

en: Euro on 5
it: Euro sul 5

en: Rupee on 4
it: Rupia sul 4

en: Key to choose 5th level
it: Tasto per scegliere il quinto livello

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level
it: Il tasto "&lt; &gt;" sceglie il quinto livello

en: Right Alt chooses 5th level
it: Alt destro sceglie il quinto livello

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
it: Il tasto "&lt; &gt;" sceglie il quinto livello e agisce come il vecchio blocco se premuto con un altro selettore del quinto livello

en: Right Alt chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
it: Alt destro sceglie il quinto livello e agisce come il vecchio blocco se premuto con un altro selettore del quinto livello

en: Left Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
it: Win sinistro sceglie il quinto livello e agisce come il vecchio blocco se premuto con un altro selettore del quinto livello

en: Right Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
it: Win destro sceglie il quinto livello e agisce come il vecchio blocco se premuto con un altro selettore del quinto livello

en: Non-breaking space input
it: Input dello Spazio non-interrompibile

en: Usual space at any level
it: Solito Spazio a ogni livello

en: Non-breaking space at the 2nd level
it: Carattere Spazio non-interrompibile al secondo livello

en: Non-breaking space at the 3rd level
it: Carattere Spazio non-interrompibile al terzo livello

en: Non-breaking space at the 3rd level, nothing at the 4th level
it: Carattere Spazio non-interrompibile al terzo livello, niente al quarto livello

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
it: Carattere Spazio non-interrompibile al terzo livello, carattere Spazio sottile non-interrompibile al quarto livello

en: Non-breaking space at the 4th level
it: Carattere Spazio non-interrompibile al quarto livello

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
it: Carattere Spazio non-interrompibile al quarto livello, carattere Spazio sottile non-interrompibile al sesto livello

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
it: Carattere Spazio non-interrompibile al quarto livello, carattere Spazio sottile non-interrompibile al sesto livello (attraverso Ctrl+Maiusc)

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level
it: Spazio non di unione a larghezza nulla al secondo livello

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level
it: Spazio non di unione a larghezza nulla al secondo livello, Spazio di unione a larghezza nulla al terzo livello

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level, non-breaking space at the 4th level
it: Spazio non di unione a larghezza nulla al secondo livello, Spazio di unione a larghezza nulla al terzo livello, Spazio non-interrompibile al quarto livello

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level
it: Spazio non di unione a larghezza nulla al secondo livello, Spazio non-interrompibile al terzo livello

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, nothing at the 4th level
it: Spazio non di unione a larghezza nulla al secondo livello, Spazio non-interrompibile al terzo livello, niente al quarto livello

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
it: Spazio non di unione a larghezza nulla al secondo livello, Spazio non-interrompibile al terzo livello, Spazio di unione a larghezza nulla al quarto livello

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
it: Spazio non di unione a larghezza nulla al secondo livello, Spazio non-interrompibile al terzo livello, Spazio sottile non-interrompibile al quarto livello

en: Zero-width non-joiner at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
it: Spazio non di unione a larghezza nulla al terzo livello, Spazio di unione a larghezza nulla al quarto livello

en: Japanese keyboard options
it: Opzioni tastiera giapponese

en: Kana Lock key is locking
it: Il tasto Kana Lock sta bloccando

en: NICOLA-F style Backspace
it: Backspace stile NICOLA-F

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
it: Rendere Zenkaku Hankaku un Esc aggiuntivo

en: Korean Hangul/Hanja keys
it: Tasti Hangul/Hanja coreani

en: Make right Alt a Hangul key
it: Rendere Alt destro un tasto Hangul

en: Make right Ctrl a Hangul key
it: Rendere Ctrl destro un tasto Hangul

en: Make right Alt a Hanja key
it: Rendere Alt destro un tasto Hanja

en: Make right Ctrl a Hanja key
it: Rendere Ctrl destro un tasto Hanja

en: Esperanto letters with superscripts
it: Lettere esperanto con apici

en: At the corresponding key in a QWERTY layout
it: Al tasto corrispondente in una tastiera QWERTY

en: At the corresponding key in a Dvorak layout
it: Al tasto corrispondente in una tastiera Dvorak

en: At the corresponding key in a Colemak layout
it: Al tasto corrispondente in una tastiera Colemak

en: Old Solaris keycodes compatibility
it: Compatibità con i vecchi codici dei tasti Solaris

en: Sun key compatibility
it: Compatibità tasti Sun

en: Key sequence to kill the X server
it: Sequenza di tasti per terminare il server X

en: Ctrl+Alt+Backspace
it: Control+Alt+Backspace

en: APL symbols (Dyalog APL)
it: Simboli APL (Dyalog APL)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
it: Simboli APL (SAX, Sharp APL per Unix)

en: APL symbols (unified)
it: Simboli APL (unificati)

en: APL symbols (IBM APL2)
it: Simboli APL (IBM APL2)

en: APL symbols (Manugistics APL*PLUS II)
it: simboli APL (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL symbols (APLX unified)
it: simboli APL (APLX unificata)

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
it: Multilingua (Canada, Sun Type 6/7)

en: German (with Hungarian letters, no dead keys)
it: Tedesca (con lettere ungheresi, senza tasti muti)

en: Polish (Germany, no dead keys)
it: Polacca (Germania, senza tasti muti)

en: German (Sun Type 6/7)
it: Tedesca (Sun Type 6/7)

en: German (Aus der Neo-Welt)
it: Tedesca (dal Neo-Mondo)

en: German (KOY)
it: Tedesca (KOY)

en: German (Bone)
it: Tedesca (Bone)

en: German (Bone, eszett in the home row)
it: Tedesca (Bone, eszett nella home row)

en: German (Neo, QWERTZ)
it: Tedesca (Neo, QWERTZ)

en: German (Neo, QWERTY)
it: Tedesca (Neo, QWERTY)

en: Russian (Germany, recommended)
it: Russa (Germania, raccomandata)

en: Russian (Germany, transliteration)
it: Russa (Germania, traslitterazione)

en: German (Ladin)
it: Tedesca (Ladin)

en: Coptic
it: Copto

en: Old Hungarian
it: Ungherese antica

en: Old Hungarian (for ligatures)
it: Ungherese vecchia (per le ligature)

en: Avestan
it: Avestica

en: Lithuanian (Dvorak)
it: Lituana (Dvorak)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
it: Lituana (Sun Type 6/7)

en: Latvian (Dvorak)
it: Lettone (Dvorak)

en: Latvian (Dvorak, with Y)
it: Lettone (Dvorak, con Y)

en: Latvian (Dvorak, with minus)
it: Lettone (Dvorak, con meno)

en: Latvian (programmer Dvorak)
it: Lettone (Dvorak per programmatori)

en: Latvian (programmer Dvorak, with Y)
it: Lettone (Dvorak per programmatori, con Y)

en: Latvian (programmer Dvorak, with minus)
it: Lettone (Dvorak per programmatori, con meno)

en: Latvian (Colemak)
it: Lettone (Colemak)

en: Latvian (Colemak, with apostrophe)
it: Lettone (Colemak, con apostrofo)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
it: Lettone (Sun Type 6/7)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining)
it: Inglese (USA, intl., combinazione Unicode AltGr)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining, alt.)
it: Inglese (USA, intl., combinazione Unicode AltGr, alt.)

en: Czech Slovak and German (US)
it: Cecoslovacca e tedesca (USA)

en: English (Drix)
it: Inglese (Drix)

en: German, Swedish and Finnish (US)
it: Tedesca, svedese e finlandese (USA)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
it: Inglese (USA, IBM Araba 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
it: Inglese (USA, Sun Type 6/7)

en: English (Carpalx)
it: Inglese (Carpalx)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
it: Inglese (Carpalx, intl., con tasti muti)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
it: Inglese (Carpalx, intl., con tasti muti AltGr)

en: English (Carpalx, full optimization)
it: Inglese (Carpalx, ottimizzazione piena)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
it: Inglese (Carpalx, ottimizzazione piena, intl., con tasti muti)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
it: Inglese (Carpalx, ottimizzazione piena, intl., con tasti muti AltGr)

en: English (3l)
it: Inglese (3l)

en: English (3l, Chromebook)
it: Inglese (3l, Chromebook)

en: English (3l, emacs)
it: Inglese (3l, emacs)

en: Sicilian (US keyboard)
it: Siciliana (tastiera USA)

en: Polish (intl., with dead keys)
it: Polacca (intl., con tasti muti)

en: Polish (Colemak)
it: Polacca (Colemak)

en: Polish (Sun Type 6/7)
it: Polacca (Sun Type 6/7)

en: Polish (Glagolica)
it: Polacca (glagolica)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
it: Tatar crimea (Dobruca Q)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
it: Rumena (Touchtype ergonomica)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
it: Rumena (Sun Type 6/7)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
it: Serba (combinazione di accenti invece di tasti muti)

en: Church Slavonic
it: Slava ecclesiastica

en: Russian (with Ukrainian-Belorussian layout)
it: Russa (con disposizione ucraina-bielorussa)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
it: Russa (Rulemak, fonetica Colemak)

en: Russian (phonetic Macintosh)
it: Russa (fonetica Macintosh)

en: Russian (Sun Type 6/7)
it: Russa (Sun Type 6/7)

en: Russian (with US punctuation)
it: Russa (con punteggiatura USA)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
it: Russa (poliglotta e reazionaria)

en: Armenian (OLPC, phonetic)
it: Armena (OLPC, fonetica)

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
it: Ebraica (biblica, fonetica SIL)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
it: Araba (Sun Type 6/7)

en: Arabic (Arabic numerals, extensions in the 4th level)
it: Araba (numeri arabi, estensioni nel quarto livello

en: Arabic (Eastern Arabic numerals, extensions in the 4th level)
it: Araba (numeri arabi orientali, estensioni nel quarto livello)

en: Ugaritic instead of Arabic
it: Ugaritico invece di arabo

en: Belgian (Sun Type 6/7)
it: Belga (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
it: Portoghese (Brasile, Sun Type 6/7)

en: Czech (Sun Type 6/7)
it: Ceca (Sun Type 6/7)

en: Czech (programming)
it: Ceca (programmazione)

en: Czech (typographic)
it: Ceca (tipografica)

en: Czech (coder)
it: Ceca (programmatore)

en: Czech (programming, typographic)
it: Ceca (programmazione, tipografica)

en: Danish (Sun Type 6/7)
it: Danese (Sun Type 6/7)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
it: Olandese (Sun Type 6/7)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
it: Estone (Sun Type 6/7)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
it: Finlandese (Sun Type 6/7)

en: Finnish (DAS)
it: Finlandese (DAS)

en: Finnish (Dvorak)
it: Finlandese (Dvorak)

en: French (Sun Type 6/7)
it: Francese (Sun Type 6/7)

en: French (US with dead keys, alt.)
it: Francese (USA con tasti muti, alt.)

en: French (US, AZERTY)
it: Francese (USA, AZERTY)

en: Greek (Sun Type 6/7)
it: Greca (Sun Type 6/7)

en: Greek (Colemak)
it: Greca (Colemak)

en: Italian (Sun Type 6/7)
it: Italiana (Sun Type 6/7)

en: Italian (Ladin)
it: Italiana (Ladin)

en: Japanese (Sun Type 6)
it: Giapponese (Sun Type 6)

en: Japanese (Sun Type 7, PC-compatible)
it: Giapponese (Sun Type 7, pc compatibile)

en: Japanese (Sun Type 7, Sun-compatible)
it: Giapponese (Sun Type 7, Sun compatibile)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
it: Norvegese (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
it: Portoghese (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Colemak)
it: Portoghese (Colemak)

en: Slovak (ACC layout, only accented letters)
it: Slovacca (disposizione ACC, solo lettere accentate)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
it: Slovacca (Sun Type 6/7)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
it: Spagnola (Sun Type 6/7)

en: Swedish (Dvorak A5)
it: Svedese (Dvorak A5)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
it: Svedese (Sun Type 6/7)

en: Elfdalian (Swedish, with combining ogonek)
it: Elfdalian (svedese, con combinazione ogonek)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
it: Tedesca (Svizzera, Sun Type 6/7)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
it: Francese (Svizzera, Sun Type 6/7)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
it: Turca (Sun Type 6/7)

en: Old Turkic
it: Turca antica

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
it: Ucraina (Sun Type 6/7)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
it: Inglese (UK, Sun Type 6/7)

en: Korean (Sun Type 6/7)
it: Coreana (Sun Type 6/7)

en: Vietnamese (AÐERTY)
it: Vietnamita (AÐERTY)

en: Vietnamese (QĐERTY)
it: Vietnamita (QĐERTY)

en: EurKEY (US)
it: tasto Euro (USA)

note: Keyboard layouts for transcription and transliteration systems
en: International Phonetic Alphabet
it: Alfabeto fonetico internazionale

en: Modi (KaGaPa phonetic)
it: Modi (fonetica KaGaPa)

en: Number key 4 when pressed in isolation
it: Tasto numerico 4 quando premuto da solo

en: Number key 9 when pressed in isolation
it: Tasto numerico 9 quando premuto da solo

en: Parentheses position
it: Posizione delle parentesi

en: Swap with square brackets
it: Scambiare con parentesi quadre
