xkeyboard-config 2.7.99 - en to ja translation catalogue (728 entries)

en: Generic 101-key PC
ja: 標準 101 キー PC

en: Generic 102-key (Intl) PC
ja: 標準 102 キー (国際) PC

en: Generic 104-key PC
ja: 標準 104 キー PC

en: Generic 105-key (Intl) PC
ja: 標準 105 キー (国際) PC

en: Dell 101-key PC
ja: Dell 101キー PC

en: Dell Latitude series laptop
ja: Dell Latitude シリーズラップトップ

en: Winbook Model XP5
ja: Winbook モデル XP5

en: PC-98xx Series
ja: PC-98xx シリーズ

en: A4Tech Wireless Desktop RFKB-23
ja: A4Tech ワイヤレスデスクトップ RFKB-23

en: Azona RF2300 wireless Internet Keyboard
ja: Azona RF2300 ワイヤレスインターネットキーボード

en: Brother Internet Keyboard
ja: Brother インターネットキーボード

en: BTC 5113RF Multimedia
ja: BTC 5113RF マルチメディア

en: BTC 9116U Mini Wireless Internet and Gaming
ja: BTC 9116U Mini ワイヤレスインターネット・ゲーミング

en: Chicony Internet Keyboard
ja: Chicony インターネットキーボード

en: Compaq Easy Access Keyboard
ja: Compaq Easy Access キーボード

en: Compaq Internet Keyboard (7 keys)
ja: Compaq インターネットキーボード (7 キー)

en: Compaq Internet Keyboard (13 keys)
ja: Compaq インターネットキーボード (13 キー)

en: Compaq Internet Keyboard (18 keys)
ja: Compaq インターネットキーボード (18 キー)

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Armada) Laptop Keyboard
ja: ラップトップ/ノートブック Compaq (Armada等) ラップトップキーボード

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Presario) Internet Keyboard
ja: ラップトップ/ノートブック Compaq (Presario等) インターネットキーボード

en: Compaq iPaq Keyboard
ja: Compaq iPaq キーボード

en: Dell USB Multimedia Keyboard
ja: Dell USB マルチメディアキーボード

en: Dell Laptop/notebook Inspiron 6xxx/8xxx
ja: Dell ラップトップ/ノートブック Inspiron 6xxx/8xxx

en: Dell Laptop/notebook Precision M series
ja: Dell ラップトップ/ノートブック Precision M series

en: Dexxa Wireless Desktop Keyboard
ja: Dexxa ワイヤレスデスクトップキーボード

en: Diamond 9801 / 9802 series
ja: Diamond 9801 / 9802 シリーズ

en: Fujitsu-Siemens Computers AMILO laptop
ja: Fujitsu-Siemens Computers AMILO ラップトップ

en: Genius Comfy KB-16M / Genius MM Keyboard KWD-910
ja: Genius Comfy KB-16M / Genius MM キーボード KWD-910

en: Logitech Generic Keyboard
ja: Logitech 標準キーボード

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
ja: Logitech G15、G15daemon による追加キー

en: Hewlett-Packard Internet Keyboard
ja: Hewlett-Packard インターネットキーボード

en: Hewlett-Packard SK-250x Multimedia Keyboard
ja: Hewlett-Packard SK-250x マルチメディアキーボード

en: Hewlett-Packard Mini 110 Notebook
ja: Hewlett-Packard Mini 110 ノートブック

en: Logitech Access Keyboard
ja: Logitech Access キーボード

en: Logitech Cordless Desktop LX-300
ja: Logitech コードレスデスクトップ LX-300

en: Logitech Internet 350 Keyboard
ja: Logitech インターネット 350 キーボード

en: Logitech Media Elite Keyboard
ja: Logitech Media Elite キーボード

en: Logitech Cordless Desktop
ja: Logitech コードレスデスクトップ

en: Logitech Cordless Desktop iTouch
ja: Logitech コードレスデスクトップ iTouch

en: Logitech Cordless Desktop Navigator
ja: Logitech コードレスデスクトップナビゲーター

en: Logitech Cordless Desktop Optical
ja: Logitech コードレスデスクトップ Optical

en: Logitech Cordless Desktop (alternate option)
ja: Logitech コードレスデスクトップ (代替オプション)

en: Logitech Cordless Desktop Pro (alternate option 2)
ja: Logitech コードレスデスクトッププロ (代替オプション 2)

en: Logitech Cordless Freedom/Desktop Navigator
ja: Logitech コードレス・フリーダム/デスクトップ・ナビゲーター

en: Logitech iTouch Cordless Keyboard (model Y-RB6)
ja: Logitech iTouch コードレスキーボード (モデル Y-RB6)

en: Logitech Internet Keyboard
ja: Logitech インターネットキーボード

en: Logitech Internet Navigator Keyboard
ja: Logitech インターネットナビゲーターキーボード

en: Logitech Cordless Desktop EX110
ja: Logitech コードレスデスクトップ EX110

en: Logitech iTouch Internet Navigator Keyboard SE
ja: Logitech iTouch インターネットナビゲーターキーボード SE

en: Logitech iTouch Internet Navigator Keyboard SE (USB)
ja: Logitech iTouch インターネットナビゲーターキーボード SE (USB)

en: Logitech Ultra-X Keyboard
ja: Logitech Ultra-X キーボード

en: Logitech Ultra-X Cordless Media Desktop Keyboard
ja: Logitech Ultra-X コードレスメディアデスクトップキーボード

en: Logitech diNovo Keyboard
ja: Logitech diNovo キーボード

en: Logitech diNovo Edge Keyboard
ja: Logitech diNovo Edge キーボード

en: Memorex MX2500 EZ-Access Keyboard
ja: Memorex MX2500 EZ-Access キーボード

en: Microsoft Natural Wireless Ergonomic Keyboard 4000
ja: Microsoft Natural ワイヤレスエルゴノミックキーボード 4000

en: Microsoft Natural Wireless Ergonomic Keyboard 7000
ja: Microsoft Natural ワイヤレスエルゴノミックキーボード 7000

en: Microsoft Internet Keyboard
ja: Microsoft インターネットキーボード

en: Microsoft Natural Keyboard Pro / Microsoft Internet Keyboard Pro
ja: Microsoft Natural キーボードプロ/ Microsoft インターネットキーボードプロ

en: Microsoft Natural Keyboard Pro USB / Microsoft Internet Keyboard Pro
ja: Microsoft Natural キーボードプロ USB / Microsoft インターネットキーボードプロ

en: Microsoft Natural Keyboard Pro OEM
ja: Microsoft Natural キーボードプロ OEM

en: ViewSonic KU-306 Internet Keyboard
ja: ViewSonic KU-306 インターネットキーボード

en: Microsoft Internet Keyboard Pro, Swedish
ja: Microsoft インターネットキーボードプロ (スウェーデン語)

en: Microsoft Office Keyboard
ja: Microsoft オフィスキーボード

en: Microsoft Wireless Multimedia Keyboard 1.0A
ja: Microsoft ワイヤレスマルチメディアキーボード 1.0A

en: Microsoft Natural Keyboard Elite
ja: Microsoft Natural キーボード Elite

en: Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
ja: Microsoft Comfort Curve キーボード 2000

en: Ortek MCK-800 MM/Internet keyboard
ja: Ortek MCK-800 MM/インターネットキーボード

en: Sanwa Supply SKB-KG3
ja: サンワサプライ SKB-KG3

en: Super Power Multimedia Keyboard
ja: Super Power マルチメディアキーボード

en: Symplon PaceBook (tablet PC)
ja: Symplon PaceBook (タブレット PC)

en: Trust Wireless Keyboard Classic
ja: Trust ワイヤレスキーボードクラシック

en: Trust Direct Access Keyboard
ja: Trust Direct Access キーボード

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
ja: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU モード)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
ja: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP モード)

en: Yahoo! Internet Keyboard
ja: Yahoo! インターネットキーボード

en: Acer Laptop
ja: Acer ラップトップ

en: Asus Laptop
ja: Asus ラップトップ

en: Apple Laptop
ja: Apple ラップトップ

en: Apple Aluminium Keyboard (ANSI)
ja: Apple アルミニウムキーボード (ANSI)

en: Apple Aluminium Keyboard (ISO)
ja: Apple アルミニウムキーボード (ISO)

en: Apple Aluminium Keyboard (JIS)
ja: Apple アルミニウムキーボード (JIS)

en: SILVERCREST Multimedia Wireless Keyboard
ja: SILVERCREST マルチメディアワイヤレスキーボード

en: Laptop/notebook eMachines m68xx
ja: ラップトップ/ノートブック eMachines m68xx

en: Sun Type 7 USB (European layout)
ja: Sun Type 7 USB (ヨーロピアンレイアウト)

en: Sun Type 7 USB (Unix layout)
ja: Sun Type 7 USB (Unix レイアウト)

en: Sun Type 7 USB (Japanese layout) / Japanese 106-key
ja: Sun Type 7 USB (日本語レイアウト) / 日本語 106キー

en: Sun Type 6/7 USB (European layout)
ja: Sun Type 6/7 USB (ヨーロピアンレイアウト)

en: Sun Type 6 USB (Unix layout)
ja: Sun Type 6 USB (Unix レイアウト)

en: Sun Type 6 USB (Japanese layout)
ja: Sun Type 6 USB (日本語レイアウト)

en: Sun Type 6 (Japanese layout)
ja: Sun Type 6 (日本語レイアウト)

en: Creative Desktop Wireless 7000
ja: Creative デスクトップワイヤレス 7000

en: English (US)
ja: 英語 (US)

en: Cherokee
ja: チェロキー語

en: English (US, with euro on 5)
ja: 英語 (US、5キーにユーロ記号付き)

en: English (US, international with dead keys)
ja: 英語 (US、国際、デッドキー付き)

en: English (US, alternative international)
ja: 英語 (US、代替、国際)

en: English (Colemak)
ja: 英語 (Colemak)

en: English (Dvorak)
ja: 英語 (Dvorak)

en: English (Dvorak, international with dead keys)
ja: 英語 (Dvorak、国際、デッドキー付き)

en: English (Dvorak alternative international no dead keys)
ja: 英語 (Dvorak 代替、国際、デッドキー無し)

en: English (left handed Dvorak)
ja: 英語 (左手 Dvorak)

en: English (right handed Dvorak)
ja: 英語 (右手 Dvorak)

en: English (classic Dvorak)
ja: 英語 (古典的 Dvorak)

en: English (programmer Dvorak)
ja: 英語 (プログラマー Dvorak)

en: Russian (US, phonetic)
ja: ロシア語 (US、表音)

en: English (Macintosh)
ja: 英語 (Macintosh)

en: English (international AltGr dead keys)
ja: 英語 (国際 AltGr デッドキー)

en: English (layout toggle on multiply/divide key)
ja: 英語 (layout toggle on multiply/divide key)

en: Serbo-Croatian (US)
ja: セルボクロアチア語 (US)

en: English (Workman)
ja: 英語 (Workman)

en: English (Workman, international with dead keys)
ja: 英語 (Workman、国際、デッドキー付き)

en: Afghani
ja: アフガニスタン語

en: Pashto
ja: パシュト語

en: Uzbek (Afghanistan)
ja: ウズベク語 (アフガニスタン)

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
ja: パシュト語 (アフガニスタン、OLPC)

en: Persian (Afghanistan, Dari OLPC)
ja: ペルシア語 (アフガニスタン、ダリー語 OLPC)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
ja: ウズベク語 (アフガニスタン、OLPC)

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Arabic (azerty)
ja: アラビア語 (azerty)

en: Arabic (azerty/digits)
ja: アラビア語 (azerty/数字キー)

en: Arabic (digits)
ja: アラビア語 (数字キー)

en: Arabic (qwerty)
ja: アラビア語 (qwerty)

en: Arabic (qwerty/digits)
ja: アラビア語 (qwerty/数字キー)

en: Arabic (Buckwalter)
ja: アラビア語 (Buckwalter)

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Armenian (phonetic)
ja: アルメニア語 (表音)

en: Armenian (alternative phonetic)
ja: アルメニア語 (代替、表音)

en: Armenian (eastern)
ja: アルメニア語 (東方)

en: Armenian (western)
ja: アルメニア語 (西方)

en: Armenian (alternative eastern)
ja: アルメニア語 (代替、東方)

en: German (Austria)
ja: ドイツ語 (オーストリア)

en: German (legacy)
ja: ドイツ語 (legacy)

en: German (Austria, eliminate dead keys)
ja: ドイツ語 (オーストリア、デッドキー無し)

en: German (Austria, Sun dead keys)
ja: ドイツ語 (オーストリア、Sun デッドキー付き)

en: German (Austria, Macintosh)
ja: ドイツ語 (オーストリア、Macintosh)

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: Azerbaijani (Cyrillic)
ja: アゼルバイジャン語 (キリル文字)

en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

en: Belarusian (legacy)
ja: ベラルーシ語 (legacy)

en: Belarusian (Latin)
ja: ベラルーシ語 (ラテン)

en: Belgian
ja: ベルギー語

en: Belgian (alternative)
ja: ベルギー語 (代替)

en: Belgian (alternative, latin-9 only)
ja: ベルギー語 (代替、latin-9 のみ)

en: Belgian (alternative, Sun dead keys)
ja: ベルギー語 (代替、Sun デッドキー付き)

en: Belgian (ISO alternate)
ja: ベルギー語 (ISO 代替)

en: Belgian (eliminate dead keys)
ja: ベルギー語 (デッドキー無し)

en: Belgian (Sun dead keys)
ja: ベルギー語 (Sun デッドキー付き)

en: Belgian (Wang model 724 azerty)
ja: ベルギー語 (Wang モデル 724 azerty)

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Bengali (Probhat)
ja: ベンガル語 (Probhat)

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Punjabi (Gurmukhi)
ja: パンジャブ語 (Gurmukhi)

en: Punjabi (Gurmukhi Jhelum)
ja: パンジャブ語 (Gurmukhi Jhelum)

en: Kannada
ja: カンナダ語

en: Malayalam
ja: マラヤーラム語

en: Malayalam (Lalitha)
ja: マラヤーラム語 (Lalitha)

en: Malayalam (enhanced Inscript with Rupee Sign)
ja: マラヤーラム語 (ルピー記号付き拡張 Inscript)

en: Oriya
ja: オリヤー語

en: Tamil (Unicode)
ja: タミル語 (ユニコード)

en: Tamil (keyboard with numerals)
ja: タミル語 (数字付きキーボード)

en: Tamil (TAB typewriter)
ja: タミル語 (TAB タイプライター)

en: Tamil (TSCII typewriter)
ja: タミル語 (TSCII タイプライター)

en: Tamil
ja: タミル語

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Urdu (phonetic)
ja: ウルドゥー語 (表音)

en: Urdu (alternative phonetic)
ja: ウルドゥー語 (代替表音)

en: Urdu (WinKeys)
ja: ウルドゥー語 (WinKeys)

en: Hindi (Bolnagri)
ja: ヒンディー語 (Bolnagri)

en: Hindi (Wx)
ja: ヒンディー語 (Wx)

en: English (India, with RupeeSign)
ja: 英語 (インド、ルピー記号付き)

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Bosnian (use guillemets for quotes)
ja: ボスニア語 (use guillemets for quotes)

en: Bosnian (use Bosnian digraphs)
ja: ボスニア語 (ボスニア語二重字付き)

en: Bosnian (US keyboard with Bosnian digraphs)
ja: ボスニア語 (ボスニア語二重字付き US キーボード)

en: Bosnian (US keyboard with Bosnian letters)
ja: ボスニア語 (ボスニア語文字付き US キーボード)

en: Portuguese (Brazil)
ja: ポルトガル語 (ブラジル)

en: Portuguese (Brazil, eliminate dead keys)
ja: ポルトガル語 (ブラジル、デッドキー無し)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
ja: ポルトガル語 (ブラジル、Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, nativo)
ja: ポルトガル語 (ブラジル、nativo)

en: Portuguese (Brazil, nativo for USA keyboards)
ja: ポルトガル語 (ブラジル、nativo for USA keyboards)

en: Portuguese (Brazil, nativo for Esperanto)
ja: ポルトガル語 (ブラジル、nativo for Esperanto)

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Bulgarian (traditional phonetic)
ja: ブルガリア語 (伝統的な表音)

en: Bulgarian (new phonetic)
ja: ブルガリア語 (新表音)

en: Arabic (Morocco)
ja: アラビア語 (モロッコ)

en: French (Morocco)
ja: フランス語 (モロッコ)

en: English (Cameroon)
ja: 英語 (カメルーン)

en: French (Cameroon)
ja: フランス語 (カメルーン)

en: Cameroon Multilingual (qwerty)
ja: カメルーン複数言語 (qwerty)

en: Cameroon Multilingual (azerty)
ja: カメルーン複数言語 (azerty)

en: Cameroon Multilingual (Dvorak)
ja: カメルーン複数言語 (Dvorak)

en: Burmese
ja: ビルマ語

en: French (Canada)
ja: フランス語 (カナダ)

en: French (Canada, Dvorak)
ja: フランス語 (カナダ、Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
ja: フランス語 (カナダ、legacy)

en: Canadian Multilingual
ja: カナダ複数言語

en: Canadian Multilingual (first part)
ja: カナダ複数言語 (first part)

en: Canadian Multilingual (second part)
ja: カナダ複数言語 (second part)

en: Inuktitut
ja: イヌクティトゥト語

en: English (Canada)
ja: 英語 (カナダ)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
ja: フランス語 (コンゴ民主共和国)

en: Chinese
ja: 中国語

en: Tibetan
ja: チベット語

en: Tibetan (with ASCII numerals)
ja: チベット語 (ASCII 数字付き)

en: Uyghur
ja: ウイグル語

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Croatian (use guillemets for quotes)
ja: クロアチア語 (use guillemets for quotes)

en: Croatian (use Croatian digraphs)
ja: クロアチア語 (クロアチア語二重字付き)

en: Croatian (US keyboard with Croatian digraphs)
ja: クロアチア語 (クロアチア語二重字付き US キーボード)

en: Croatian (US keyboard with Croatian letters)
ja: クロアチア語 (クロアチア語文字付き US キーボード)

en: Czech
ja: チェコ語

en: Czech (with &lt;\|&gt; key)
ja: チェコ語 (&lt;\|&gt; キー付き)

en: Czech (qwerty)
ja: チェコ語 (qwerty)

en: Czech (qwerty, extended Backslash)
ja: チェコ語 (qwerty、Backslash 拡張)

en: Czech (UCW layout, accented letters only)
ja: チェコ語 (UCW 配列、アクセント付き文字のみ)

en: Czech (US Dvorak with CZ UCW support)
ja: チェコ語 (チェコ UCW サポート付き US Dvorak)

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Danish (eliminate dead keys)
ja: デンマーク語 (デッドキー無し)

en: Danish (Macintosh)
ja: デンマーク語 (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, eliminate dead keys)
ja: デンマーク語 (Macintosh、デッドキー無し)

en: Danish (Dvorak)
ja: デンマーク語 (Dvorak)

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Dutch (Sun dead keys)
ja: オランダ語 (Sun デッドキー付き)

en: Dutch (Macintosh)
ja: オランダ語 (Macintosh)

en: Dutch (standard)
ja: オランダ語 (標準)

en: Dzongkha
ja: ゾンカ語

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Estonian (eliminate dead keys)
ja: エストニア語 (デッドキー無し)

en: Estonian (Dvorak)
ja: エストニア語 (Dvorak)

en: Estonian (US keyboard with Estonian letters)
ja: エストニア語 (エストニア文字付き US キーボード)

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Persian (with Persian Keypad)
ja: ペルシア語 (ペルシア語キーパッド付き)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
ja: クルド語 (イラン、ラテン Q)

en: Kurdish (Iran, F)
ja: クルド語 (イラン、F)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
ja: クルド語 (イラン、ラテン Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
ja: クルド語 (イラン、アラビア語ラテン)

en: Iraqi
ja: イラク語

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
ja: クルド語 (イラク、ラテン Q)

en: Kurdish (Iraq, F)
ja: クルド語 (イラク、F)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
ja: クルド語 (イラク、ラテン Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
ja: クルド語 (イラク、アラビア語ラテン)

en: Faroese
ja: フェロー語

en: Faroese (eliminate dead keys)
ja: フェロー語 (デッドキー無し)

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: Finnish (classic)
ja: フィンランド語 (古典的)

en: Finnish (classic, eliminate dead keys)
ja: フィンランド語 (古典的、デッドキー無し)

en: Northern Saami (Finland)
ja: 北サーミ語 (フィンランド)

en: Finnish (Macintosh)
ja: フィンランド語 (Macintosh)

en: French
ja: フランス語

en: French (eliminate dead keys)
ja: フランス語 (デッドキー無し)

en: French (Sun dead keys)
ja: フランス語 (Sun デッドキー付き)

en: French (alternative)
ja: フランス語 (代替)

en: French (alternative, latin-9 only)
ja: フランス語 (代替、latin-9 のみ)

en: French (alternative, eliminate dead keys)
ja: フランス語 (代替、デッドキー無し)

en: French (alternative, Sun dead keys)
ja: フランス語 (代替、Sun デッドキー付き)

en: French (legacy, alternative)
ja: フランス語 (legacy、代替)

en: French (legacy, alternative, eliminate dead keys)
ja: フランス語 (legacy、代替、デッドキー無し)

en: French (legacy, alternative, Sun dead keys)
ja: フランス語 (legacy、代替、Sun デッドキー付き)

en: French (Bepo, ergonomic, Dvorak way)
ja: フランス語 (Bepo, ergonomic, Dvorak way)

en: French (Bepo, ergonomic, Dvorak way, latin-9 only)
ja: フランス語 (Bepo, ergonomic, Dvorak way, latin-9 only)

en: French (Dvorak)
ja: フランス語 (Dvorak)

en: French (Macintosh)
ja: フランス語 (Macintosh)

en: French (Breton)
ja: フランス語 (ブレトン)

en: Occitan
ja: オック語

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
ja: グルジア語 (フランス、AZERTY Tskapo)

en: English (Ghana)
ja: 英語 (ガーナ)

en: English (Ghana, multilingual)
ja: 英語 (ガーナ、複数言語)

en: Ewe
ja: エウェ語

en: Fula
ja: フラ語

en: Ga
ja: ガ語

en: Hausa
ja: ハウサ語

en: English (Ghana, GILLBT)
ja: 英語 (ガーナ、GILLBT)

en: French (Guinea)
ja: フランス語 (ギニア)

en: Georgian
ja: グルジア語

en: Georgian (ergonomic)
ja: グルジア語 (人間工学)

en: Georgian (MESS)
ja: グルジア語 (MESS)

en: Russian (Georgia)
ja: ロシア語 (Georgia)

en: Ossetian (Georgia)
ja: オセット語 (Georgia)

en: German
ja: ドイツ語

en: German (dead acute)
ja: ドイツ語 (デッド acute キー付き)

en: German (dead grave acute)
ja: ドイツ語 (デッド grave acute キー付き)

en: German (eliminate dead keys)
ja: ドイツ語 (デッドキー無し)

en: Romanian (Germany)
ja: ルーマニア語 (ドイツ)

en: Romanian (Germany, eliminate dead keys)
ja: ルーマニア語 (ドイツ、デッドキー無し)

en: German (Dvorak)
ja: ドイツ語 (Dvorak)

en: German (Sun dead keys)
ja: ドイツ語 (Sun デッドキー付き)

en: German (Neo 2)
ja: ドイツ語 (Neo 2)

en: German (Macintosh)
ja: ドイツ語 (Macintosh)

en: German (Macintosh, eliminate dead keys)
ja: ドイツ語 (Macintosh、デッドキー無し)

en: German (qwerty)
ja: ドイツ語 (qwerty)

en: Russian (Germany, phonetic)
ja: ロシア語 (ドイツ、表音)

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Greek (simple)
ja: ギリシャ語 (標準)

en: Greek (extended)
ja: ギリシャ語 (拡張)

en: Greek (eliminate dead keys)
ja: ギリシャ語 (デッドキー無し)

en: Greek (polytonic)
ja: ギリシャ語 (表音)

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Hungarian (standard)
ja: ハンガリー語 (標準)

en: Hungarian (eliminate dead keys)
ja: ハンガリー語 (デッドキー無し)

en: Hungarian (qwerty)
ja: ハンガリー語 (qwerty)

en: Hungarian (101/qwertz/comma/dead keys)
ja: ハンガリー語 (101/qwertz/comma/デッドキー付き)

en: Hungarian (101/qwertz/comma/eliminate dead keys)
ja: ハンガリー語 (101/qwertz/comma/デッドキー無し)

en: Hungarian (101/qwertz/dot/dead keys)
ja: ハンガリー語 (101/qwertz/dot/dead keys)

en: Hungarian (101/qwertz/dot/eliminate dead keys)
ja: ハンガリー語 (101/qwertz/dot/デッドキー無し)

en: Hungarian (101/qwerty/comma/dead keys)
ja: ハンガリー語 (101/qwerty/comma/デッドキー付き)

en: Hungarian (101/qwerty/comma/eliminate dead keys)
ja: ハンガリー語 (101/qwerty/comma/デッドキー無し)

en: Hungarian (101/qwerty/dot/dead keys)
ja: ハンガリー語 (101/qwerty/dot/デッドキー付き)

en: Hungarian (101/qwerty/dot/eliminate dead keys)
ja: ハンガリー語 (101/qwerty/dot/デッドキー無し)

en: Hungarian (102/qwertz/comma/dead keys)
ja: ハンガリー語 (102/qwertz/comma/デッドキー付き)

en: Hungarian (102/qwertz/comma/eliminate dead keys)
ja: ハンガリー語 (102/qwertz/comma/デッドキー無し)

en: Hungarian (102/qwertz/dot/dead keys)
ja: ハンガリー語 (102/qwertz/dot/デッドキー付き)

en: Hungarian (102/qwertz/dot/eliminate dead keys)
ja: ハンガリー語 (102/qwertz/dot/デッドキー無し)

en: Hungarian (102/qwerty/comma/dead keys)
ja: ハンガリー語 (102/qwerty/comma/デッドキー付き)

en: Hungarian (102/qwerty/comma/eliminate dead keys)
ja: ハンガリー語 (102/qwerty/comma/デッドキー無し)

en: Hungarian (102/qwerty/dot/dead keys)
ja: ハンガリー語 (102/qwerty/dot/デッドキー付き)

en: Hungarian (102/qwerty/dot/eliminate dead keys)
ja: ハンガリー語 (102/qwerty/dot/デッドキー無し)

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Icelandic (Sun dead keys)
ja: アイスランド語 (Sun デッドキー付き)

en: Icelandic (eliminate dead keys)
ja: アイスランド語 (デッドキー無し)

en: Icelandic (Macintosh)
ja: アイスランド語 (Macintosh)

en: Icelandic (Dvorak)
ja: アイスランド語 (Dvorak)

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hebrew (lyx)
ja: ヘブライ語 (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
ja: ヘブライ語 (表音)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
ja: ヘブライ語 (Biblical, Tiro)

en: Italian
ja: イタリア語

en: Italian (eliminate dead keys)
ja: イタリア語 (デッドキー無し)

en: Italian (Macintosh)
ja: イタリア語 (Macintosh)

en: Italian (US keyboard with Italian letters)
ja: イタリア語 (イタリア文字付き US キーボード)

en: Georgian (Italy)
ja: グルジア語 (イタリア)

en: Italian (IBM 142)
ja: イタリア語 (IBM 142)

en: Japanese
ja: 日本語

en: Japanese (Kana)
ja: 日本語 (かな)

en: Japanese (Kana 86)
ja: 日本語 (かな 86)

en: Japanese (OADG 109A)
ja: 日本語 (OADG 109A)

en: Japanese (Macintosh)
ja: 日本語 (Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
ja: 日本語 (Dvorak)

en: Kyrgyz
ja: キルギス語

en: Kyrgyz (phonetic)
ja: キルギス語 (表音)

en: Khmer (Cambodia)
ja: クメール語 (カンボジア)

en: Kazakh
ja: カザフ語

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
ja: ロシア語 (カザフスタン、カザフ語付き)

en: Kazakh (with Russian)
ja: カザフ語 (ロシア語付き)

en: Lao
ja: ラオ語

en: Lao (STEA proposed standard layout)
ja: ラオ語 (STEA 提案標準配列)

en: Spanish (Latin American)
ja: スペイン語 (ラテンアメリカ)

en: Spanish (Latin American, eliminate dead keys)
ja: スペイン語 (ラテンアメリカ、デッドキー無し)

en: Spanish (Latin American, include dead tilde)
ja: スペイン語 (ラテンアメリカ、デッドティルダ付き)

en: Spanish (Latin American, Sun dead keys)
ja: スペイン語 (ラテンアメリカ、Sun デッドキー付き)

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Lithuanian (standard)
ja: リトアニア語 (標準)

en: Lithuanian (US keyboard with Lithuanian letters)
ja: リトアニア語 (リトアニア文字付き US キーボード)

en: Lithuanian (IBM LST 1205-92)
ja: リトアニア語 (IBM LST 1205-92)

en: Lithuanian (LEKP)
ja: リトアニア語 (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
ja: リトアニア語 (LEKPa)

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Latvian (apostrophe variant)
ja: ラトビア語 (apostrophe variant)

en: Latvian (tilde variant)
ja: ラトビア語 (tilde variant)

en: Latvian (F variant)
ja: ラトビア語 (F variant)

en: Latvian (modern)
ja: ラトビア語 (modern)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
ja: ラトビア語 (ergonomic, ŪGJRMV)

en: Latvian (adapted)
ja: ラトビア語 (adapted)

en: Maori
ja: マオリ語

en: Montenegrin
ja: モンテネグロ語

en: Montenegrin (Cyrillic)
ja: モンテネグロ語 (Cyrillic)

en: Montenegrin (Cyrillic, Z and ZHE swapped)
ja: モンテネグロ語 (Cyrillic, Z and ZHE swapped)

en: Montenegrin (Latin Unicode)
ja: モンテネグロ語 (ラテンユニコード)

en: Montenegrin (Latin qwerty)
ja: モンテネグロ語 (ラテン qwerty)

en: Montenegrin (Latin Unicode qwerty)
ja: モンテネグロ語 (ラテンユニコード qwerty)

en: Montenegrin (Cyrillic with guillemets)
ja: モンテネグロ語 (Cyrillic with guillemets)

en: Montenegrin (Latin with guillemets)
ja: モンテネグロ語 (Latin with guillemets)

en: Macedonian
ja: マケドニア語

en: Macedonian (eliminate dead keys)
ja: マケドニア語 (デッドキー無し)

en: Maltese
ja: マルタ語

en: Maltese (with US layout)
ja: マルタ語 (US 配列付き)

en: Mongolian
ja: モンゴル語

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Norwegian (eliminate dead keys)
ja: ノルウェー語 (デッドキー無し)

en: Norwegian (Dvorak)
ja: ノルウェー語 (Dvorak)

en: Northern Saami (Norway)
ja: 北サーミ語 (ノルウェー)

en: Northern Saami (Norway, eliminate dead keys)
ja: 北サーミ語 (ノルウェー、デッドキー無し)

en: Norwegian (Macintosh)
ja: ノルウェー語 (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, eliminate dead keys)
ja: ノルウェー語 (Macintosh、デッドキー無し)

en: Norwegian (Colemak)
ja: ノルウェー語 (Colemak)

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Polish (legacy)
ja: ポーランド語 (legacy)

en: Polish (qwertz)
ja: ポーランド語 (qwertz)

en: Polish (Dvorak)
ja: ポーランド語 (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, Polish quotes on quotemark key)
ja: ポーランド語 (Dvorak, Polish quotes on quotemark key)

en: Polish (Dvorak, Polish quotes on key 1)
ja: ポーランド語 (Dvorak, Polish quotes on key 1)

en: Kashubian
ja: カシューブ語

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
ja: ロシア語 (ポーランド、表音 Dvorak)

en: Polish (programmer Dvorak)
ja: ポーランド語 (プログラマー Dvorak)

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Portuguese (eliminate dead keys)
ja: ポルトガル語 (デッドキー無し)

en: Portuguese (Sun dead keys)
ja: ポルトガル語 (Sun デッドキー付き)

en: Portuguese (Macintosh)
ja: ポルトガル語 (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, eliminate dead keys)
ja: ポルトガル語 (Macintosh、デッドキー無し)

en: Portuguese (Macintosh, Sun dead keys)
ja: ポルトガル語 (Macintosh, Sun デッドキー付き)

en: Portuguese (Nativo)
ja: ポルトガル語 (Nativo)

en: Portuguese (Nativo for USA keyboards)
ja: ポルトガル語 (Nativo for USA keyboards)

en: Esperanto (Portugal, Nativo)
ja: エスペラント語 (ポルトガル、Nativo)

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Romanian (cedilla)
ja: ルーマニア語 (cedilla)

en: Romanian (standard)
ja: ルーマニア語 (標準)

en: Romanian (standard cedilla)
ja: ルーマニア語 (standard cedilla)

en: Romanian (WinKeys)
ja: ルーマニア語 (WinKeys)

en: Russian
ja: ロシア語

en: Russian (phonetic)
ja: ロシア語 (表音)

en: Russian (phonetic WinKeys)
ja: ロシア語 (表音、WinKeys)

en: Russian (typewriter)
ja: ロシア語 (タイプライター)

en: Russian (legacy)
ja: ロシア語 (legacy)

en: Russian (typewriter, legacy)
ja: ロシア語 (タイプライター、legacy)

en: Tatar
ja: タタール語

en: Ossetian (legacy)
ja: オセット語 (legacy)

en: Ossetian (WinKeys)
ja: オセット語 (WinKeys)

en: Chuvash
ja: チュヴァシュ語

en: Chuvash (Latin)
ja: チュヴァシュ語 (ラテン)

en: Udmurt
ja: ウドムルト語

en: Komi
ja: コミ語

en: Yakut
ja: ヤクート語

en: Kalmyk
ja: カルミック語

en: Russian (DOS)
ja: ロシア語 (DOS)

en: Serbian (Russia)
ja: セルビア語 (ロシア)

en: Mari
ja: マリ語

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Serbian (Latin)
ja: セルビア語 (ラテン)

en: Serbian (Latin Unicode)
ja: セルビア語 (ラテンユニコード)

en: Serbian (Latin qwerty)
ja: セルビア語 (ラテン qwerty)

en: Serbian (Latin Unicode qwerty)
ja: セルビア語 (ラテンユニコード qwerty)

en: Serbian (Latin with guillemets)
ja: セルビア語 (Latin with guillemets)

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Slovenian (use guillemets for quotes)
ja: スロベニア語 (use guillemets for quotes)

en: Slovenian (US keyboard with Slovenian letters)
ja: スロベニア語 (スロベニア文字付き US キーボード)

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovak (extended Backslash)
ja: スロバキア語 (Backslash 拡張)

en: Slovak (qwerty)
ja: スロバキア語 (qwerty)

en: Slovak (qwerty, extended Backslash)
ja: スロバキア語 (qwerty、Backslash 拡張)

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Spanish (eliminate dead keys)
ja: スペイン語 (デッドキー無し)

en: Spanish (include dead tilde)
ja: スペイン語 (デッドティルダ付き)

en: Spanish (Sun dead keys)
ja: スペイン語 (Sun デッドキー付き)

en: Spanish (Dvorak)
ja: スペイン語 (Dvorak)

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
ja: カタロニア語 (スペイン、with middle-dot L)

en: Spanish (Macintosh)
ja: スペイン語 (Macintosh)

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Swedish (eliminate dead keys)
ja: スウェーデン語 (デッドキー無し)

en: Swedish (Dvorak)
ja: スウェーデン語 (Dvorak)

en: Russian (Sweden, phonetic)
ja: ロシア語 (スウェーデン、表音)

en: Russian (Sweden, phonetic, eliminate dead keys)
ja: ロシア語 (スウェーデン、表音、デッドキー無し)

en: Northern Saami (Sweden)
ja: 北サーミ語 (スウェーデン)

en: Swedish (Macintosh)
ja: スウェーデン語 (Macintosh)

en: Swedish (Svdvorak)
ja: スウェーデン語 (Svdvorak)

en: Swedish Sign Language
ja: スウェーデン手話

en: German (Switzerland)
ja: ドイツ語 (スイス)

en: German (Switzerland, legacy)
ja: ドイツ語 (スイス、legacy)

en: German (Switzerland, eliminate dead keys)
ja: ドイツ語 (スイス、デッドキー無し)

en: German (Switzerland, Sun dead keys)
ja: ドイツ語 (スイス語、Sun デッドキー付き)

en: French (Switzerland)
ja: フランス語 (スイス)

en: French (Switzerland, eliminate dead keys)
ja: フランス語 (スイス、デッドキー無し)

en: French (Switzerland, Sun dead keys)
ja: フランス語 (スイス、Sun デッドキー付き)

en: French (Switzerland, Macintosh)
ja: フランス語 (スイス、Macintosh)

en: German (Switzerland, Macintosh)
ja: ドイツ語 (スイス、Macintosh)

en: Arabic (Syria)
ja: アラビア語 (シリア)

en: Syriac
ja: シリア語

en: Syriac (phonetic)
ja: シリア語 (表音)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
ja: クルド語 (シリア、ラテン Q)

en: Kurdish (Syria, F)
ja: クルド語 (シリア、F)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
ja: クルド語 (シリア、ラテン Alt-Q)

en: Tajik
ja: タジク語

en: Tajik (legacy)
ja: タジク語 (legacy)

en: Sinhala (phonetic)
ja: シンハラ語 (表音)

en: Tamil (Sri Lanka, Unicode)
ja: タミル語 (スリランカ、ユニコード)

en: Tamil (Sri Lanka, TAB Typewriter)
ja: タミル語 (スリランカ、TAB タイプライター)

en: Thai
ja: タイ語

en: Thai (TIS-820.2538)
ja: タイ語 (TIS-820.2538)

en: Thai (Pattachote)
ja: タイ語 (Pattachote)

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Turkish (F)
ja: トルコ語 (F)

en: Turkish (Alt-Q)
ja: トルコ語 (Alt-Q)

en: Turkish (Sun dead keys)
ja: トルコ語 (Sun デッドキー付き)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
ja: クルド語 (トルコ、ラテン Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
ja: クルド語 (トルコ、F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
ja: クルド語 (トルコ、ラテン Alt-Q)

en: Turkish (international with dead keys)
ja: トルコ語 (国際化、デッドキー付き)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
ja: クリミア・タタール語 (トルコ語 Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
ja: クリミア・タタール語 (トルコ語 F)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
ja: クリミア・タタール語 (トルコ語 Alt-Q)

en: Taiwanese
ja: 台湾語

en: Taiwanese (indigenous)
ja: 台湾語 (現地語)

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Ukrainian (phonetic)
ja: ウクライナ語 (表音)

en: Ukrainian (typewriter)
ja: ウクライナ語 (タイプライター)

en: Ukrainian (WinKeys)
ja: ウクライナ語 (WinKeys)

en: Ukrainian (legacy)
ja: ウクライナ語 (legacy)

en: Ukrainian (standard RSTU)
ja: ウクライナ語 (標準 RSTU)

en: Russian (Ukraine, standard RSTU)
ja: ロシア語 (ウクライナ、標準 RSTU)

en: Ukrainian (homophonic)
ja: ウクライナ語 (homophonic)

en: English (UK)
ja: 英語 (UK)

en: English (UK, extended WinKeys)
ja: 英語 (UK、WinKey 拡張)

en: English (UK, international with dead keys)
ja: 英語 (UK、国際、デッドキー付き)

en: English (UK, Dvorak)
ja: 英語 (UK, Dvorak)

en: English (UK, Dvorak with UK punctuation)
ja: 英語 (UK, Dvorak with UK punctuation)

en: English (UK, Macintosh)
ja: 英語 (UK, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh international)
ja: 英語 (UK, Macintosh 国際)

en: English (UK, Colemak)
ja: 英語 (UK, Colemak)

en: Uzbek
ja: ウズベク語

en: Uzbek (Latin)
ja: ウズベク語 (ラテン)

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Korean
ja: 朝鮮語、韓国語

en: Korean (101/104 key compatible)
ja: 朝鮮語、韓国語 (101/104 キー互換)

en: Japanese (PC-98xx Series)
ja: 日本語 (PC-98xx シリーズ)

en: Irish
ja: アイルランド語

en: Irish (UnicodeExpert)
ja: アイルランド語 (UnicodeExpert)

en: Ogham
ja: オガム語

en: Ogham (IS434)
ja: オガム語 (IS434)

en: Urdu (Pakistan)
ja: ウルドゥー語 (パキスタン)

en: Urdu (Pakistan, CRULP)
ja: ウルドゥー語 (パキスタン、CRULP)

en: Urdu (Pakistan, NLA)
ja: ウルドゥー語 (パキスタン、NLA)

en: Arabic (Pakistan)
ja: アラビア語 (パキスタン)

en: Sindhi
ja: シンディー語

en: English (South Africa)
ja: 英語 (南アフリカ)

en: Esperanto
ja: エスペラント語

en: Esperanto (displaced semicolon and quote, obsolete)
ja: エスペラント語 (セミコロンとクォート無し、廃止)

en: Nepali
ja: ネパール語

en: English (Nigeria)
ja: 英語 (ナイジェリア)

en: Igbo
ja: イボ語

en: Yoruba
ja: ヨルバ語

en: Amharic
ja: アムハラ語

en: Wolof
ja: ウォロフ語

en: Braille
ja: ブライユ点字

en: Braille (left hand)
ja: ブライユ点字 (左手)

en: Braille (right hand)
ja: ブライユ点字 (右手)

en: Turkmen
ja: トルクメン語

en: Turkmen (Alt-Q)
ja: トルクメン語 (Alt-Q)

en: Bambara
ja: バンバラ語

en: French (Mali, alternative)
ja: フランス語 (マリ、代替)

en: English (Mali, US Macintosh)
ja: 英語 (マリ、US Macintosh)

en: English (Mali, US international)
ja: 英語 (マリ、US 国際)

en: Swahili (Tanzania)
ja: スワヒリ語 (タンザニア)

en: Swahili (Kenya)
ja: スワヒリ語 (ケニア)

en: Kikuyu
ja: キクユ語

en: Tswana
ja: ツワナ語

en: Filipino
ja: フィリピノ語

en: Filipino (QWERTY Baybayin)
ja: フィリピノ語 (QWERTY Baybayin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak Latin)
ja: フィリピノ語 (Capewell-Dvorak Latin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak Baybayin)
ja: フィリピノ語 (Capewell-Dvorak Baybayin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006 Latin)
ja: フィリピノ語 (Capewell-QWERF 2006 Latin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006 Baybayin)
ja: フィリピノ語 (Capewell-QWERF 2006 Baybayin)

en: Filipino (Colemak Latin)
ja: フィリピノ語 (Colemak Latin)

en: Filipino (Colemak Baybayin)
ja: フィリピノ語 (Colemak Baybayin)

en: Filipino (Dvorak Latin)
ja: フィリピノ語 (Dvorak Latin)

en: Filipino (Dvorak Baybayin)
ja: フィリピノ語 (Dvorak Baybayin)

en: Key(s) to change layout
ja: 配列を変更する時に使用するキー

en: Right Alt (while pressed)
ja: 右 Alt (押している間)

en: Left Alt (while pressed)
ja: 左 Alt (押している間)

en: Left Win (while pressed)
ja: 左 Win (押している間)

en: Right Win (while pressed)
ja: 右 Win (押している間)

en: Any Win key (while pressed)
ja: いずれかの Win キー (押している間)

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock does the original capslock action
ja: Caps Lock (押している間)、 Alt+Caps Lock で通常の Caps Lock 動作にする

en: Right Ctrl (while pressed)
ja: 右 Ctrl (押している間)

en: Right Alt
ja: 右 Alt

en: Left Alt
ja: 左 Alt

en: Caps Lock (to first layout), Shift+Caps Lock (to last layout)
ja: Caps Lock (最初の配列に変更する)、 Shift+Caps Lock (最後の配列に変更する)

en: Left Win (to first layout), Right Win/Menu (to last layout)
ja: 左 Win (最初の配列に変更する)、右 Win/Menu (最後の配列に変更する)

en: Left Ctrl (to first layout), Right Ctrl (to last layout)
ja: 左 Ctrl (最初の配列に変更する)、右 Ctrl (最後の配列に変更する)

en: Both Shift keys together
ja: 両方の Shift キーを同時に押す

en: Both Alt keys together
ja: 両方の Alt キーを同時に押す

en: Both Ctrl keys together
ja: 両方の Ctrl キーを同時に押す

en: Left Ctrl+Left Shift
ja: 左 Ctrl+左 Shift

en: Right Ctrl+Right Shift
ja: 右 Ctrl + 右 Shift

en: Left Alt+Left Shift
ja: 左 Alt+左 Shift

en: Left Win
ja: 左 Win

en: Right Win
ja: 右 Win

en: Left Shift
ja: 左 Shift

en: Right Shift
ja: 右 Shift

en: Left Ctrl
ja: 左 Ctrl

en: Right Ctrl
ja: 右 Ctrl

en: LeftCtrl+LeftWin (to first layout), RightCtrl+Menu (to second layout)
ja: 左 Ctrl+ 左tWin (最初の配列に変更する)、右 Ctrl+Menu (2番目の配列に変更する)

en: Key to choose 3rd level
ja: 第3層を選択するキー

en: Any Win key
ja: いずれかの Win キー

en: Any Alt key
ja: いずれかの Alt キー

en: Right Alt, Shift+Right Alt key is Multi_Key
ja: 右 Alt、 Shift+右 Alt キーを Multi_Key にする

en: Right Alt key never chooses 3rd level
ja: 右 Alt キーでは第3層を選択しない

en: Enter on keypad
ja: テンキーの Enter

en: Ctrl key position
ja: Ctrl キーの位置

en: Caps Lock as Ctrl
ja: Caps Lock を Ctrl として扱う

en: Left Ctrl as Meta
ja: 左 Ctrl を Meta として扱う

en: Swap Ctrl and Caps Lock
ja: Ctrl と Caps Lock を入れ替える

en: At left of 'A'
ja: 'A' の左側

en: At bottom left
ja: 左下

en: Right Ctrl as Right Alt
ja: 右 Ctrl を右 Alt として扱う

en: Menu as Right Ctrl
ja: Menu を右 Ctrl として扱う

en: Right Alt as Right Ctrl
ja: 右 Alt を右 Ctrl として扱う

en: Use keyboard LED to show alternative layout
ja: キーボード LED を代替配列を表すために使用する

en: Numeric keypad layout selection
ja: テンキー配列の選択

en: Unicode additions (arrows and math operators)
ja: ユニコード追加文字 (矢印および数学記号)

en: Unicode additions (arrows and math operators). Math operators on default level
ja: ユニコード追加文字 (矢印および数学記号)。数学記号は標準の層に配置

en: Hexadecimal
ja: 十六進数

en: ATM/phone-style
ja: ATM/電話形式

en: Numeric keypad delete key behaviour
ja: テンキーにある delete キーの動作

en: Caps Lock key behavior
ja: Caps Lock キーの動作

en: Caps Lock acts as Shift with locking. Shift "pauses" Caps Lock
ja: Caps Lock をロック付き Shift として扱う。 Shift を押した時は Caps Lock を「一時中断」する

en: Caps Lock acts as Shift with locking. Shift doesn't affect Caps Lock
ja: Caps Lock をロック付き Shift として扱う。Shift は Caps Lock に影響を及ぼさない

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
ja: Caps Lock を追加の Num Lock にする

en: Swap ESC and Caps Lock
ja: ESC と Caps Lock を入れ替える

en: Make Caps Lock an additional ESC
ja: Caps Lock を追加の ESC にする

en: Make Caps Lock an additional Backspace
ja: Caps Lock を追加の Backspace にする

en: Make Caps Lock an additional Super
ja: Caps Lock を追加の Super にする

en: Make Caps Lock an additional Hyper
ja: Caps Lock を追加の Hyper にする

en: Caps Lock toggles Shift so all keys are affected
ja: Caps Lock は Shift をトグルし、すべてのキーが影響を受ける

en: Caps Lock is disabled
ja: Caps Lock を無効にする

en: Make Caps Lock an additional Control but keep the Caps_Lock keysym
ja: Caps Lock を追加の Control にするが、Caps_Lock キーコードはそのままにする

en: Alt/Win key behavior
ja: Alt/Win キーの動作

en: Add the standard behavior to Menu key
ja: Menu キーに標準動作を追加する

en: Alt and Meta are on Alt keys
ja: Alt と Meta を Alt キーに割り当てる

en: Control is mapped to Win keys (and the usual Ctrl keys)
ja: Control を Win キーに割り当てる (通常の Ctrl キーとする)

en: Control is mapped to Alt keys, Alt is mapped to Win keys
ja: Control を Alt キーに割り当て、 Alt を Win キーに割り当てる

en: Meta is mapped to Win keys
ja: Meta を Win キーに割り当てる

en: Meta is mapped to Left Win
ja: Meta を左 Win に割り当てる

en: Hyper is mapped to Win-keys
ja: Hyper を Win キーに割り当てる

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
ja: Alt を右 Win キーに、Super を Menu に割り当てる

en: Alt is swapped with Win
ja: Alt と Win を入れ替える

en: Compose key position
ja: Compose キーの位置

en: Miscellaneous compatibility options
ja: その他の互換性に関するオプション

en: Default numeric keypad keys
ja: デフォルトのテンキー

en: Shift with numeric keypad keys works as in MS Windows
ja: テンキーの Shift の動作を MS Windows と同様にする

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
ja: Shift を押しても Num Lock を解除せず、代わりに第3層を選択する

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
ja: サーバーで取り扱われる特殊キー (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;)

en: Apple Aluminium Keyboard: emulate PC keys (Print, Scroll Lock, Pause, Num Lock)
ja: Apple アルミニウムキーボード: PC キーエミュレート (Print, Scroll Lock, Pause, Num Lock)

en: Shift cancels Caps Lock
ja: Shift を押すと Caps Lock をキャンセルする

en: Enable extra typographic characters
ja: 追加の印刷文字を有効にする

en: Both Shift-Keys together toggle Caps Lock
ja: 両方の Shift キー同時押しで Caps Lock をトグルする

en: Both Shift-Keys together activate Caps Lock, one Shift-Key deactivates
ja: 両方の Shift キー同時押しで Caps Lock を有効にし、片方の Shift キーで無効にする

en: Both Shift-Keys together toggle ShiftLock
ja: 両方の Shift キー同時押しで Shift ロックをトグルする

en: Toggle PointerKeys with Shift + NumLock.
ja: Shift + NumLock で PointerKeys をトグルする

en: Adding currency signs to certain keys
ja: 通貨記号を特定のキーに追加割り当て

en: Euro on E
ja: E キーにユーロ記号を追加割り当てする

en: Euro on 2
ja: 2 キーにユーロ記号を追加割り当てする

en: Euro on 4
ja: 4 キーにユーロ記号を追加割り当てする

en: Euro on 5
ja: 5 キーにユーロ記号を追加割り当てする

en: Rupee on 4
ja: 4 キーにルピー記号を追加割り当てする

en: Key to choose 5th level
ja: 第5層を選択するキー

en: &lt;Less/Greater&gt; chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
ja: &lt;Less/Greater&gt; で第5層を選択する。他の第5層を選択するキーと同時に押した場合は第5層で固定する

en: Right Alt chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
ja: 右 Alt で第5層を選択する。他の第5層を選択するキーと同時に押した場合は第5層で固定する

en: Left Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
ja: 左 Win で第5層を選択する。他の第5層を選択するキーと同時に押した場合は第5層で固定する

en: Right Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
ja: 右 Win で第5層を選択する。他の第5層を選択するキーと同時に押した場合は第5層で固定する

en: Using space key to input non-breakable space character
ja: スペースキーを使用して改行不可空白文字を入力する時の動作

en: Usual space at any level
ja: すべての層で通常のスペースを使用する

en: Non-breakable space character at second level
ja: 第2層で改行不可空白文字を入力する

en: Non-breakable space character at third level
ja: 第3層で改行不可空白文字を入力する

en: Non-breakable space character at third level, nothing at fourth level
ja: 第3層で改行不可空白文字を入力し、第4層では何もしない

en: Non-breakable space character at third level, thin non-breakable space character at fourth level
ja: 第3層で改行不可空白文字を入力し、第4層で細い改行不可空白文字を入力する

en: Non-breakable space character at fourth level
ja: 第4層で改行不可空白文字を入力する

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level
ja: 第4層で改行不可空白文字を入力し、第六層で細い改行不可空白文字を入力する

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level (via Ctrl+Shift)
ja: 第4層で改行不可空白文字を入力し、第六層で細い改行不可空白文字を入力する (Ctrl+Shift 経由)

en: Zero-width non-joiner character at second level
ja: 第2層で幅 0 の非結合文字を入力する

en: Zero-width non-joiner character at second level, zero-width joiner character at third level
ja: 第2層で幅 0 の非結合文字を入力し、第3層で幅 0 の結合文字を入力する

en: Zero-width non-joiner character at second level, zero-width joiner character at third level, non-breakable space character at fourth level
ja: 第2層で幅 0 の非結合文字を入力し、第3層で幅 0 の結合文字を入力し、第4層で改行不可空白文字を入力する

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level
ja: 第2層で幅 0 の非結合文字を入力し、第3層で改行不可空白文字を入力する

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, nothing at fourth level
ja: 第2層で幅 0 の非結合文字を入力し、第3層で改行不可空白文字を入力し、第4層では何もしない

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, zero-width joiner at fourth level
ja: 第2層で幅 0 の非結合文字を入力し、第3層で改行不可空白文字を入力し、第4層で幅 0 の結合文字を入力する

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, thin non-breakable space at fourth level
ja: 第2層で幅 0 の非結合文字を入力し、第3層で改行不可空白文字を入力し、第4層で細い改行不可空白文字を入力する

en: Zero-width non-joiner character at third level, zero-width joiner at fourth level
ja: 第3層で幅 0 の非結合文字を入力し、第4層で幅 0 の結合文字を入力する

en: Japanese keyboard options
ja: 日本語キーボードオプション

en: Kana Lock key is locking
ja: かなロックキーのロック動作を有効にする

en: NICOLA-F style Backspace
ja: NICOLA-F スタイルの Backspace にする

en: Make Zenkaku Hankaku an additional ESC
ja: 全角/半角 を追加の ESC にする

en: Adding Esperanto circumflexes (supersigno)
ja: エスペラント語 circumflexe (supersigno) の追加

en: To the corresponding key in a Qwerty keyboard.
ja: Qwerty キーボードと対応するキーに割り当てる

en: To the corresponding key in a Dvorak keyboard.
ja: Dvorak キーボードと対応するキーに割り当てる

en: Key sequence to kill the X server
ja: X サーバーを終了するためのキーシーケンス

en: Kutenai
ja: クテナイ語

en: German (US keyboard with German letters)
ja: ドイツ語 (ドイツ語文字付き US キーボード)

en: German (with Hungarian letters and no dead keys)
ja: ドイツ語 (ハンガリー語文字付き、デッドキー無し)

en: German (Sun Type 6/7)
ja: ドイツ語 (Sun Type 6/7)

en: Lithuanian (US Dvorak with Lithuanian letters)
ja: リトアニア語 (リトアニア語文字付き US Dvorak)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
ja: リトアニア語 (Sun Type 6/7)

en: Latvian (US Dvorak)
ja: ラトビア語 (US Dvorak)

en: Latvian (US Dvorak, Y variant)
ja: ラトビア語 (US Dvorak, Y variant)

en: Latvian (US Dvorak, minus variant)
ja: ラトビア語 (US Dvorak, minus variant)

en: Latvian (programmer US Dvorak)
ja: ラトビア語 (プログラマー US Dvorak)

en: Latvian (programmer US Dvorak, Y variant)
ja: ラトビア語 (プログラマー US Dvorak, Y variant)

en: Latvian (programmer US Dvorak, minus variant)
ja: ラトビア語 (プログラマー US Dvorak, minus variant)

en: Latvian (US Colemak)
ja: ラトビア語 (US Colemak)

en: Latvian (US Colemak, apostrophe variant)
ja: ラトビア語 (US Colemak, apostrophe variant)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
ja: ラトビア語 (Sun Type 6/7)

en: English (US, international AltGr Unicode combining)
ja: 英語 (US, international AltGr Unicode combining)

en: English (US, international AltGr Unicode combining, alternative)
ja: 英語 (US, international AltGr Unicode combining, alternative)

en: English (US, Sun Type 6/7)
ja: 英語 (US、Sun Type 6/7)

en: Polish (international with dead keys)
ja: ポーランド語 (国際、デッドキー付き)

en: Polish (Colemak)
ja: ポーランド語 (Colemak)

en: Polish (Sun Type 6/7)
ja: ポーランド語 (Sun Type 6/7)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
ja: クリミア・タタール語 (Dobruja Q)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
ja: ルーマニア語 (人間工学 Touchtype)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
ja: ルーマニア語 (Sun Type 6/7)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
ja: セルビア語 (合成アクセント付き、デッドキー無し)

en: Russian (with Ukrainian-Belorussian layout)
ja: ロシア語 (ウクライナ語・ベラルーシ語配列付き)

en: Russian (Sun Type 6/7)
ja: ロシア語 (Sun Type 6/7)

en: Armenian (OLPC phonetic)
ja: アルメニア語 (OLPC 表音)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
ja: アラビア語 (Sun Type 6/7)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
ja: ベルギー語 (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Brazil,Sun Type 6/7)
ja: ポルトガル語 (ブラジル、Sun Type 6/7)

en: Czech (Sun Type 6/7)
ja: チェコ語 (Sun Type 6/7)

en: Danish (Sun Type 6/7)
ja: デンマーク語 (Sun Type 6/7)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
ja: オランダ語 (Sun Type 6/7)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
ja: エストニア語 (Sun Type 6/7)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
ja: フィンランド語 (Sun Type 6/7)

en: French (Sun Type 6/7)
ja: フランス語 (Sun Type 6/7)

en: Greek (Sun Type 6/7)
ja: ギリシャ語 (Sun Type 6/7)

en: Italian (Sun Type 6/7)
ja: イタリア語 (Sun Type 6/7)

en: Japanese (Sun Type 6)
ja: 日本語 (Sun Type 6)

en: Japanese (Sun Type 7 - pc compatible)
ja: 日本語 (Sun Type 7 - PC互換)

en: Japanese (Sun Type 7 - sun compatible)
ja: 日本語 (Sun Type 7 - SUN互換)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
ja: ノルウェー語 (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
ja: ポルトガル語 (Sun Type 6/7)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
ja: スロバキア語 (Sun Type 6/7)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
ja: スペイン語 (Sun Type 6/7)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
ja: スウェーデン語 (Sun Type 6/7)

en: >German (Switzerland)
ja: >ドイツ語 (スイス)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
ja: ドイツ語 (スイス語、Sun Type 6/7)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
ja: フランス語 (スイス、Sun Type 6/7)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
ja: トルコ語 (Sun Type 6/7)

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
ja: ウクライナ語 (Sun Type 6/7)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
ja: 英語 (UK、Sun Type 6/7)

en: Korean (Sun Type 6/7)
ja: 韓国語 (Sun Type 6/7)
