xkeyboard-config-2.34.99 - en to pt_BR translation catalogue (882 entries)

en: Generic 86-key PC
pt_BR: PC Genérico de 86 teclas

en: Generic 101-key PC
pt_BR: PC Genérico de 101 teclas

en: Generic 102-key PC
pt_BR: PC Genérico de 102 teclas

en: Generic 104-key PC
pt_BR: PC Genérico de 104 teclas

en: Generic 104-key PC with L-shaped Enter key
pt_BR: PC Genérico de 104 teclas com Enter em formato de L

en: Generic 105-key PC
pt_BR: PC Genérico de 105 teclas

en: Dell 101-key PC
pt_BR: PC Dell de 101 teclas

en: Dell Latitude laptop
pt_BR: Notebook Dell Latitude

en: Dell Precision M65 laptop
pt_BR: Notebook Dell Precision M65

en: Winbook Model XP5
pt_BR: Modelo Winbook XP5

en: BTC 9116U Mini Wireless Internet and Gaming
pt_BR: BTC 9116U Mini Wireless Internet e Jogos

en: Compaq Internet (7 keys)
pt_BR: Compaq Internet (7 teclas)

en: Compaq Internet (13 keys)
pt_BR: Compaq Internet (13 teclas)

en: Compaq Internet (18 keys)
pt_BR: Compaq Internet (18 teclas)

en: Compaq Armada laptop
pt_BR: Notebook Compaq Armada

en: Compaq Presario laptop
pt_BR: Notebook Compaq Presario

en: Dell Inspiron 6000/8000 laptop
pt_BR: Notebook Dell Inspiron 6000/8000

en: Dell Precision M laptop
pt_BR: Notebook Dell Precision M

en: Fujitsu-Siemens Amilo laptop
pt_BR: Notebook Fujitsu-Siemens Amilo

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
pt_BR: Logitech G15 teclas extras via G15daemon

en: Hewlett-Packard Mini 110 laptop
pt_BR: Notebook Hewlett-Packard Mini 110

en: Logitech Cordless Desktop Pro (2nd alt.)
pt_BR: Logitech Cordless Desktop Pro (2ª alt.)

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
pt_BR: Microsoft Internet Pro (Sueco)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
pt_BR: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:modo EU)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
pt_BR: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:modo JP)

en: MacBook/MacBook Pro (intl.)
pt_BR: MacBook/MacBook Pro (intern.)

en: Macintosh Old
pt_BR: Macintosh Antigo

en: Acer laptop
pt_BR: Notebook Acer

en: Asus laptop
pt_BR: Notebook Asus

en: Apple laptop
pt_BR: Notebook Apple

en: eMachines m6800 laptop
pt_BR: Notebook eMachines m6800

en: Sun Type 7 USB
pt_BR: Sun Tipo 7 USB

en: Sun Type 7 USB (European)
pt_BR: Sun Tipo 7 USB (Europeu)

en: Sun Type 7 USB (Unix)
pt_BR: Sun Tipo 7 USB (Unix)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
pt_BR: Sun Tipo 7 USB (Japonês)/Japonês de 106 teclas

en: Sun Type 6/7 USB (European)
pt_BR: Sun Type 6/7 USB (Europeu)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
pt_BR: Sun Type 6 USB (Japonês)

en: Sun Type 6 (Japanese)
pt_BR: Sun Type 6 (Japonês)

en: English (US)
pt_BR: Inglês (EUA)

en: Hawaiian
pt_BR: Havaiano

en: English (US, euro on 5)
pt_BR: Inglês (EUA, euro no 5)

en: English (US, intl., with dead keys)
pt_BR: Inglês (EUA, intern., com teclas mortas)

en: English (US, alt. intl.)
pt_BR: Inglês (EUA, intern. alt.)

en: English (Colemak)
pt_BR: Inglês (Colemak)

en: English (Colemak-DH)
pt_BR: Inglês (Colemak-DH)

en: English (Colemak-DH ISO)
pt_BR: Inglês (Colemak-DH ISO)

en: English (Dvorak)
pt_BR: Inglês (Dvorak)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
pt_BR: Inglês (Dvorak, intern., com teclas mortas)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
pt_BR: Inglês (Dvorak, intern. alt.)

en: English (Dvorak, left-handed)
pt_BR: Inglês (Dvorak, canhoto)

en: English (Dvorak, right-handed)
pt_BR: Inglês (Dvorak, destro)

en: English (classic Dvorak)
pt_BR: Inglês (Dvorak clássico)

en: English (programmer Dvorak)
pt_BR: Inglês (Dvorak para programador)

en: English (Dvorak, Macintosh)
pt_BR: Inglês (Dvorak, Macintosh)

en: English (US, Symbolic)
pt_BR: Inglês (EUA, Simbólico)

en: Russian (US, phonetic)
pt_BR: Russo (EUA, fonético)

en: English (Macintosh)
pt_BR: Inglês (Macintosh)

en: English (intl., with AltGr dead keys)
pt_BR: Inglês (intern., com teclas mortas AltGr)

en: English (the divide/multiply toggle the layout)
pt_BR: Inglês (teclas dividir/multiplicar alternam a disposição)

en: Serbo-Croatian (US)
pt_BR: Servo-croata (EUA)

en: English (Norman)
pt_BR: Inglês (Normando)

en: English (Workman)
pt_BR: Inglês (Workman)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
pt_BR: Inglês (Workman, intern., com teclas mortas)

en: Uzbek (Afghanistan)
pt_BR: Uzbeque (Afeganistão)

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
pt_BR: Pachto (Afeganistão, OLPC)

en: Dari (Afghanistan, OLPC)
pt_BR: Dari (Afeganistão, OLPC)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
pt_BR: Uzbeque (Afeganistão, OLPC)

en: Arabic
pt_BR: Árabe

en: Arabic (AZERTY)
pt_BR: Árabe (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY, Eastern Arabic numerals)
pt_BR: Árabe (AZERTY, numerais árabes orientais)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals)
pt_BR: Árabe (numerais árabes orientais)

en: Arabic (QWERTY)
pt_BR: Árabe (QWERTY)

en: Arabic (QWERTY, Eastern Arabic numerals)
pt_BR: Árabe (QWERTY, numerais árabes orientais)

en: Arabic (Buckwalter)
pt_BR: Árabe (Buckwalter)

en: Arabic (OLPC)
pt_BR: Árabe (OLPC)

en: Arabic (Macintosh)
pt_BR: Árabe (Macintosh)

en: Albanian
pt_BR: Albanês

en: Albanian (Plisi)
pt_BR: Albanês (Plisi)

en: Albanian (Veqilharxhi)
pt_BR: Albanês (Veqilharxhi)

en: Armenian
pt_BR: Armênio

en: Armenian (phonetic)
pt_BR: Armênio (fonético)

en: Armenian (alt. phonetic)
pt_BR: Armênio (fonética alt.)

en: Armenian (eastern)
pt_BR: Armênio (oriental)

en: Armenian (western)
pt_BR: Armênio (ocidental)

en: Armenian (alt. eastern)
pt_BR: Armênio (oriental alt.)

en: German (Austria)
pt_BR: Alemão (Áustria)

en: German (Austria, no dead keys)
pt_BR: Alemão (Áustria, sem teclas mortas)

en: German (Austria, Macintosh)
pt_BR: Alemão (Áustria, Macintosh)

en: English (Australian)
pt_BR: Inglês (Australiano)

en: Azerbaijani
pt_BR: Azerbaijano

en: Azerbaijani (Cyrillic)
pt_BR: Azeri (Cirílico)

en: Belarusian
pt_BR: Bielorrusso

en: Belarusian (legacy)
pt_BR: Bielorrusso (legado)

en: Belarusian (Latin)
pt_BR: Bielorrusso (latino)

en: Russian (Belarus)
pt_BR: Russo (Bielorrússia)

en: Belarusian (intl.)
pt_BR: Bielorrusso (int.)

en: Belgian
pt_BR: Belga

en: Belgian (alt.)
pt_BR: Belga (alt.)

en: Belgian (Latin-9 only, alt.)
pt_BR: Belga (apenas Latin-9, alt.)

en: Belgian (ISO, alt.)
pt_BR: Belga (ISO, alt.)

en: Belgian (no dead keys)
pt_BR: Belga (sem teclas mortas)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
pt_BR: Belga (Wang 724 AZERTY)

en: Bangla
pt_BR: Bengali

en: Bangla (Probhat)
pt_BR: Bengali (Probhat)

en: Indian
pt_BR: Indiano

en: Bangla (India)
pt_BR: Bengali (Índia)

en: Bangla (India, Probhat)
pt_BR: Bengali (Índia, Probhat)

en: Bangla (India, Baishakhi)
pt_BR: Bengali (Índia, Baishakhi)

en: Bangla (India, Bornona)
pt_BR: Bengali (Índia, Bornona)

en: Bangla (India, Gitanjali)
pt_BR: Bengali (Índia, Gitanjali)

en: Bangla (India, Baishakhi InScript)
pt_BR: Bengali (Índia, Baishakhi InScript)

en: Gujarati
pt_BR: Guzarate

en: Punjabi (Gurmukhi Jhelum)
pt_BR: Panjabi (Gurmukhi Jhelum)

en: Kannada
pt_BR: Canaresa

en: Kannada (KaGaPa, phonetic)
pt_BR: Canaresa (KaGaPa, fonético)

en: Malayalam
pt_BR: Malaio

en: Malayalam (Lalitha)
pt_BR: Malaio (Lalitha)

en: Malayalam (enhanced InScript, with rupee)
pt_BR: Malaiala (InScript aprimorado com rupia)

en: Oriya
pt_BR: Oriá

en: Oriya (Bolnagri)
pt_BR: Oriá (Bolnagri)

en: Oriya (Wx)
pt_BR: Oriá (Wx)

en: Tamil (TamilNet '99)
pt_BR: Tâmil (TamilNet '99)

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
pt_BR: Tâmil (TamilNet '99 com numerais Tâmil)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
pt_BR: Tâmil (TamilNet '99, codificação TAB)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
pt_BR: Tâmil (TamilNet '99, codificação TSCII)

en: Tamil (InScript)
pt_BR: Tâmil (InScript)

en: Telugu
pt_BR: Télugo

en: Telugu (KaGaPa, phonetic)
pt_BR: Télugo (KaGaPa, fonético)

en: Telugu (Sarala)
pt_BR: Télugo (Sarala)

en: Urdu (phonetic)
pt_BR: Urdu (fonético)

en: Urdu (alt. phonetic)
pt_BR: Urdu (fonético alt.)

en: Hindi (KaGaPa, phonetic)
pt_BR: Hindi (KaGaPa, fonético)

en: Sanskrit (KaGaPa, phonetic)
pt_BR: Sânscrito (KaGaPa, fonético)

en: Marathi (KaGaPa, phonetic)
pt_BR: Marathi (KaGaPa, fonético)

en: English (India, with rupee)
pt_BR: Inglês (Índia, com rupia)

en: Indic IPA
pt_BR: IPA Indo

en: Marathi (enhanced InScript)
pt_BR: Marati (InScript aprimorado)

en: Bosnian
pt_BR: Bósnio

en: Bosnian (with guillemets)
pt_BR: Bósnio (com aspas angulares)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
pt_BR: Bósnio (Usando dígrafos bósnios)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
pt_BR: Bósnio (EUA, com dígrafos bósnios)

en: Bosnian (US)
pt_BR: Bósnio (EUA)

en: Portuguese (Brazil)
pt_BR: Português (Brasil)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
pt_BR: Português (Brasil, sem teclas mortas)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
pt_BR: Portuguese (Brasil, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
pt_BR: Português (Brasil, nativo)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
pt_BR: Português (Brasil, nativo para teclados americanos)

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
pt_BR: Esperanto (Brasil, nativo)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
pt_BR: Português (Brasil, ThinkPad da IBM/Lenovo)

en: Bulgarian
pt_BR: Búlgaro

en: Bulgarian (traditional phonetic)
pt_BR: Búlgaro (fonética tradicional)

en: Bulgarian (new phonetic)
pt_BR: Búlgaro (fonética nova)

en: Bulgarian (enhanced)
pt_BR: Búlgaro (aprimorado)

en: Berber (Algeria, Latin)
pt_BR: Berber (Argélia, latim)

en: Kabyle (AZERTY, with dead keys)
pt_BR: Cabila (AZERTY, com teclas mortas)

en: Kabyle (QWERTY, UK, with dead keys)
pt_BR: Cabila (QWERTY, Reino Unido, com teclas mortas)

en: Kabyle (QWERTY, US, with dead keys)
pt_BR: Cabila (QWERTY, EUA, com teclas mortas)

en: Berber (Algeria, Tifinagh)
pt_BR: Berber (Argélia, Tifinagh)

en: Arabic (Algeria)
pt_BR: Árabe (Argélia)

en: Arabic (Morocco)
pt_BR: Árabe (Marrocos)

en: French (Morocco)
pt_BR: Francês (Marrocos)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
pt_BR: Berber (Marrocos, Tifinague)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
pt_BR: Berber (Marrocos, Tifinague alt.)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
pt_BR: Berber (Marrocos, Tifinague fonético, alt.)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
pt_BR: Berber (Marrocos, Tifinague estendido)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
pt_BR: Berber (Marrocos, Tifinague fonético)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
pt_BR: Berber (Marrocos, Tifinague fonético estendido)

en: English (Cameroon)
pt_BR: Inglês (Camarões)

en: French (Cameroon)
pt_BR: Francês (Camarões)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY, intl.)
pt_BR: Camarões (QWERTY, int.)

en: Cameroon (AZERTY, intl.)
pt_BR: Camarões (AZERTY, int.)

en: Cameroon (Dvorak, intl.)
pt_BR: Camarões (Dvorak, int.)

en: Burmese
pt_BR: Birmanês

en: Burmese Zawgyi
pt_BR: Birmanês Zawgyi

en: French (Canada)
pt_BR: Francês (Canadá)

en: French (Canada, Dvorak)
pt_BR: Francês (Canadá, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
pt_BR: Francês (Canadá, legado)

en: Canadian (intl.)
pt_BR: Canadense (int.)

en: Canadian (intl., 1st part)
pt_BR: Canadense (int., 1ª parte)

en: Canadian (intl., 2nd part)
pt_BR: Canadense (int., 2ª parte)

en: English (Canada)
pt_BR: Inglês (Canadá)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
pt_BR: Francês (República Democrática de Congo)

en: Chinese
pt_BR: Chinês

en: Mongolian (Bichig)
pt_BR: Mongol (Bichig)

en: Mongolian (Todo)
pt_BR: Mongol (Todo)

en: Mongolian (Xibe)
pt_BR: Mongol (Xibe)

en: Mongolian (Manchu)
pt_BR: Mongol (Manchu)

en: Mongolian (Galik)
pt_BR: Mongol (Galik)

en: Mongolian (Todo Galik)
pt_BR: Mongol (Todo Galik)

en: Mongolian (Manchu Galik)
pt_BR: Mongol (Manchu Galik)

en: Tibetan
pt_BR: Tibetano

en: Tibetan (with ASCII numerals)
pt_BR: Tibetano (com numerais ASCII)

en: Uyghur
pt_BR: Uigur

en: Hanyu Pinyin Letters (with AltGr dead keys)
pt_BR: Hanyu letras Pinyin (com teclas mortas AltGr)

en: Croatian
pt_BR: Croata

en: Croatian (with guillemets)
pt_BR: Croata (com aspas angulares)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
pt_BR: Croata (com dígrafos croatas)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
pt_BR: Croata (EUA, com dígrafos croatas)

en: Croatian (US)
pt_BR: Croata (EUA)

en: Czech
pt_BR: Tcheco

en: Czech (with &lt;\|&gt; key)
pt_BR: Tcheco (com a tecla &lt;\|&gt;)

en: Czech (QWERTY)
pt_BR: Tcheco (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, extended backslash)
pt_BR: Tcheco (QWERTY, barra invertida estendida)

en: Czech (QWERTY, Macintosh)
pt_BR: Tcheco (QWERTY, Macintosh)

en: Czech (UCW, only accented letters)
pt_BR: Tcheco (UCW, apenas letras acentuadas)

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
pt_BR: Tcheco (EUA, Dvorak, suporte a UCW)

en: Russian (Czech, phonetic)
pt_BR: Russo (Tcheco, fonético)

en: Danish
pt_BR: Dinamarquês

en: Danish (no dead keys)
pt_BR: Dinamarquês (sem teclas mortas)

en: Danish (Windows)
pt_BR: Dinamarquês (Windows)

en: Danish (Macintosh)
pt_BR: Dinamarquês (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
pt_BR: Dinamarquês (Macintosh, sem teclas mortas)

en: Danish (Dvorak)
pt_BR: Dinamarquês (Dvorak)

en: Dutch
pt_BR: Holandês

en: Dutch (US)
pt_BR: Holandês (EUA)

en: Dutch (Macintosh)
pt_BR: Holandês (Macintosh)

en: Dutch (standard)
pt_BR: Holandês (padrão)

en: Estonian
pt_BR: Estônio

en: Estonian (no dead keys)
pt_BR: Estoniano (sem teclas mortas)

en: Estonian (Dvorak)
pt_BR: Estoniano (Dvorak)

en: Estonian (US)
pt_BR: Estônio (EUA)

en: Persian
pt_BR: Persa

en: Persian (with Persian keypad)
pt_BR: Persa (com teclado numérico persa)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
pt_BR: Curdo (Irã, Q latino)

en: Kurdish (Iran, F)
pt_BR: Curdo (Irã, F)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
pt_BR: Curdo (Irã, latino Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
pt_BR: Curdo (Irã, Arábico-Latino)

en: Iraqi
pt_BR: Iraqui

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
pt_BR: Curdo (Irã, Q latino)

en: Kurdish (Iraq, F)
pt_BR: Curdo (Iraque, F)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
pt_BR: Curdo (Iraque, alt-Q latino)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
pt_BR: Curdo (Iraque, Arábico-Latino)

en: Faroese
pt_BR: Faroês

en: Faroese (no dead keys)
pt_BR: Feroês (sem teclas mortas)

en: Finnish
pt_BR: Finlandês

en: Finnish (Windows)
pt_BR: Finlandês (Windows)

en: Finnish (classic)
pt_BR: Finlandês (clássico)

en: Finnish (classic, no dead keys)
pt_BR: Finlandês (clássico, sem teclas mortas)

en: Northern Saami (Finland)
pt_BR: Lapão setentrional (Finlândia)

en: Finnish (Macintosh)
pt_BR: Finlandês (Macintosh)

en: French
pt_BR: Francês

en: French (no dead keys)
pt_BR: Francês (sem teclas mortas)

en: French (alt.)
pt_BR: Francês (alt.)

en: French (alt., Latin-9 only)
pt_BR: Francês (alt., apenas Latin-9)

en: French (alt., no dead keys)
pt_BR: Francês (alt., sem teclas mortas)

en: French (legacy, alt.)
pt_BR: Francês (legado, alt.)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
pt_BR: Francês (legado, alt., sem teclas mortas)

en: French (BEPO)
pt_BR: Francês (BEPO)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
pt_BR: Francês (BEPO, apenas Latin-9)

en: French (BEPO, AFNOR)
pt_BR: Francês (BEPO, AFNOR)

en: French (Dvorak)
pt_BR: Francês (Dvorak)

en: French (Macintosh)
pt_BR: Francês (Macintosh)

en: French (AZERTY)
pt_BR: Francês (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
pt_BR: Francês (AZERTY, AFNOR)

en: French (Breton)
pt_BR: Francês (Bretão)

en: Occitan
pt_BR: Occitano

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
pt_BR: Georgiano (França, AZERTY Tskapo)

en: French (US)
pt_BR: Francês (EUA)

en: English (Ghana)
pt_BR: Inglês (Gana)

en: English (Ghana, multilingual)
pt_BR: Inglês (Gana, multilíngue)

en: Hausa (Ghana)
pt_BR: Hauçá (Gana)

en: English (Ghana, GILLBT)
pt_BR: Inglês (Gana, GILLBT)

en: Georgian
pt_BR: Georgiano

en: Georgian (ergonomic)
pt_BR: Georgiano (ergonômico)

en: Georgian (MESS)
pt_BR: Georgiano (MESS)

en: Russian (Georgia)
pt_BR: Russo (Geórgia)

en: Ossetian (Georgia)
pt_BR: Osseto (Geórgia)

en: German
pt_BR: Alemão

en: German (dead acute)
pt_BR: Alemão (com acento agudo)

en: German (dead grave acute)
pt_BR: Alemão (com acentos grave e agudo)

en: German (no dead keys)
pt_BR: Alemão (sem teclas mortas)

en: German (E1)
pt_BR: Alemão (E1)

en: German (E2)
pt_BR: Alemão (E2)

en: German (T3)
pt_BR: Alemão (T3)

en: German (US)
pt_BR: Alemão (EUA)

en: Romanian (Germany)
pt_BR: Romeno (Alemanha)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
pt_BR: Romeno (Alemanha, sem teclas mortas)

en: German (Dvorak)
pt_BR: Alemão (Dvorak)

en: German (Neo 2)
pt_BR: Alemão (Neo 2)

en: German (Macintosh)
pt_BR: Alemão (Macintosh)

en: German (Macintosh, no dead keys)
pt_BR: Alemão (Macintosh, sem teclas mortas)

en: Lower Sorbian
pt_BR: Baixo Sorábio

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
pt_BR: Baixo sorábio (QWERTZ)

en: German (QWERTY)
pt_BR: Alemão (QWERTY)

en: Turkish (Germany)
pt_BR: Turco (Alemanha)

en: Russian (Germany, phonetic)
pt_BR: Russo (Alemanha, fonético)

en: German (dead tilde)
pt_BR: Alemão (tecla til morta)

en: Greek
pt_BR: Grego

en: Greek (simple)
pt_BR: Grego (simplificado)

en: Greek (extended)
pt_BR: Grego (estendido)

en: Greek (no dead keys)
pt_BR: Grego (sem teclas mortas)

en: Greek (polytonic)
pt_BR: Grego (politônico)

en: Hungarian
pt_BR: Húngaro

en: Hungarian (standard)
pt_BR: Húngaro (padrão)

en: Hungarian (no dead keys)
pt_BR: Húngaro (sem teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY)
pt_BR: Húngaro (QWERTY)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, dead keys)
pt_BR: Húngaro (QWERTZ, 101 teclas, com vírgula e teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, no dead keys)
pt_BR: Húngaro (QWERTZ, 101 teclas, com vírgula e sem teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, dead keys)
pt_BR: Húngaro (QWERTZ, 101 teclas, com ponto e teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, no dead keys)
pt_BR: Húngaro (QWERTZ, 101 teclas, com ponto e sem teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, dead keys)
pt_BR: Húngaro (QWERTY, 101 teclas, com vírgula e teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, no dead keys)
pt_BR: Húngaro (QWERTY, 101 teclas, com vírgula e sem teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, dead keys)
pt_BR: Húngaro (QWERTY, 101 teclas, com ponto e teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, no dead keys)
pt_BR: Húngaro (QWERTY, 101 teclas, com ponto e sem teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, dead keys)
pt_BR: Húngaro (QWERTZ, 101 teclas, com vírgula e teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, no dead keys)
pt_BR: Húngaro (QWERTZ, 101 teclas, com vírgula e sem teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, dead keys)
pt_BR: Húngaro (QWERTZ, 101 teclas, com ponto e teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, no dead keys)
pt_BR: Húngaro (QWERTZ, 101 teclas, com ponto e sem teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, dead keys)
pt_BR: Húngaro (QWERTY, 101 teclas, com vírgula e teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, no dead keys)
pt_BR: Húngaro (QWERTY, 101 teclas, com vírgula e sem teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, dead keys)
pt_BR: Húngaro (QWERTY, 101 teclas, com ponto e teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, no dead keys)
pt_BR: Húngaro (QWERTY, 101 teclas, com ponto e sem teclas mortas)

en: Icelandic
pt_BR: Islandês

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
pt_BR: Islandês (Macintosh, legado)

en: Icelandic (Macintosh)
pt_BR: Islandês (Macintosh)

en: Icelandic (Dvorak)
pt_BR: Islandês (Dvorak)

en: Hebrew
pt_BR: Hebraico

en: Hebrew (lyx)
pt_BR: Hebraico (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
pt_BR: Hebraico (fonético)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
pt_BR: Hebraico (Bíblico, Tiro)

en: Italian
pt_BR: Italiano

en: Italian (no dead keys)
pt_BR: Italiano (sem teclas mortas)

en: Italian (Windows)
pt_BR: Italiano (Windows)

en: Italian (Macintosh)
pt_BR: Italiano (Macintosh)

en: Italian (US)
pt_BR: Italiano (EUA)

en: Georgian (Italy)
pt_BR: Georgiano (Itália)

en: Italian (IBM 142)
pt_BR: Italiano (IBM 142)

en: Italian (intl., with dead keys)
pt_BR: Italiano (intern., com teclas mortas)

en: Sicilian
pt_BR: Siciliano

en: Friulian (Italy)
pt_BR: Friulana (Itália)

en: Japanese
pt_BR: Japonês

en: Japanese (Kana)
pt_BR: Japonês (Kana)

en: Japanese (Kana 86)
pt_BR: Japonês (Kana 86)

en: Japanese (OADG 109A)
pt_BR: Japonês (OADG 109A)

en: Japanese (Macintosh)
pt_BR: Japonês (Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
pt_BR: Japonês (Dvorak)

en: Kyrgyz
pt_BR: Quirguistão

en: Kyrgyz (phonetic)
pt_BR: Quirguiz (fonético)

en: Khmer (Cambodia)
pt_BR: Cambojano (Camboja)

en: Kazakh
pt_BR: Cazaque

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
pt_BR: Russo (Cazaquistão, com cazaque)

en: Kazakh (with Russian)
pt_BR: Cazaque (com Russo)

en: Kazakh (extended)
pt_BR: Cazaque (estendido)

en: Kazakh (Latin)
pt_BR: Cazaque (Latim)

en: Lao
pt_BR: Laociano

en: Spanish (Latin American)
pt_BR: Espanhol (América Latina)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
pt_BR: Espanhol (América Latina, sem teclas mortas)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
pt_BR: Espanhol (América Latina, tecla til morta)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
pt_BR: Espanhol (América Latina, Dvorak)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
pt_BR: Espanhol (América Latina, Colemak)

en: Spanish (Latin American, Colemak for gaming)
pt_BR: Espanhol (América Latina, Colemak para jogos)

en: Lithuanian
pt_BR: Lituânio

en: Lithuanian (standard)
pt_BR: Lituano (padrão)

en: Lithuanian (US)
pt_BR: Lituano (EUA)

en: Lithuanian (IBM LST 1205-92)
pt_BR: Lituano (IBM LST 1205-92)

en: Lithuanian (LEKP)
pt_BR: Lituano (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
pt_BR: Lituano (LEKPa)

en: Samogitian
pt_BR: Samogitiano

en: Lithuanian (Ratise)
pt_BR: Lituano (Ratise)

en: Latvian
pt_BR: Letão

en: Latvian (apostrophe)
pt_BR: Letão (apóstrofe)

en: Latvian (tilde)
pt_BR: Letão (til)

en: Latvian (F)
pt_BR: Letão (F)

en: Latvian (modern)
pt_BR: Letão (moderno)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
pt_BR: Letão (ergonômico, ŪGJRMV)

en: Latvian (adapted)
pt_BR: Letão (adaptado)

en: Montenegrin
pt_BR: Montenegrino

en: Montenegrin (Cyrillic)
pt_BR: Montenegrino (Cirílico)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
pt_BR: Montenegrino (Cirílico, ZE e ZHE invertidos)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
pt_BR: Montenegrino (Latim, Unicode)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
pt_BR: Montenegrino (Latim, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
pt_BR: Montenegrino (Latim, Unicode, QWERTY)

en: Montenegrin (Cyrillic, with guillemets)
pt_BR: Montenegrino (Cirílico com aspas angulares)

en: Montenegrin (Latin, with guillemets)
pt_BR: Montenegrino (Latino com aspas angulares)

en: Macedonian
pt_BR: Macedônio

en: Macedonian (no dead keys)
pt_BR: Macedoniano (sem teclas mortas)

en: Maltese
pt_BR: Maltês

en: Maltese (US)
pt_BR: Maltês (EUA)

en: Maltese (US, with AltGr overrides)
pt_BR: Maltês (EUA, com sobreposição de AltGr)

en: Maltese (UK, with AltGr overrides)
pt_BR: Maltês (Teclado Reino Unido, com sobreposição de AltGr)

en: Mongolian
pt_BR: Mongol

en: Norwegian
pt_BR: Norueguês

en: Norwegian (no dead keys)
pt_BR: Norueguês (sem teclas mortas)

en: Norwegian (Windows)
pt_BR: Norueguês (Windows)

en: Norwegian (Dvorak)
pt_BR: Norueguês (Dvorak)

en: Northern Saami (Norway)
pt_BR: Lapão setentrional (Noruega)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
pt_BR: Lapão setentrional (Noruega, sem teclas mortas)

en: Norwegian (Macintosh)
pt_BR: Norueguês (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
pt_BR: Norueguês (Macintosh, sem teclas mortas)

en: Norwegian (Colemak)
pt_BR: Norueguês (Colemak)

en: Polish
pt_BR: Polonês

en: Polish (legacy)
pt_BR: Polonês (legado)

en: Polish (QWERTZ)
pt_BR: Polonês (QWERTZ)

en: Polish (Dvorak)
pt_BR: Polonês (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
pt_BR: Polonês (Dvorak, com aspas polonesas na tecla de aspas)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
pt_BR: Polonês (Dvorak, com aspas polonesas na tecla 1)

en: Silesian
pt_BR: Silesiano

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
pt_BR: Russo (Polônia, Dvorak fonético)

en: Polish (programmer Dvorak)
pt_BR: Polonês (Dvorak para programador)

en: Portuguese
pt_BR: Português

en: Portuguese (no dead keys)
pt_BR: Português (sem teclas mortas)

en: Portuguese (Macintosh)
pt_BR: Português (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
pt_BR: Português (Macintosh, sem teclas mortas)

en: Portuguese (Nativo)
pt_BR: Português (Nativo)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
pt_BR: Português (Nativo para teclados americanos)

en: Romanian
pt_BR: Romeno

en: Romanian (standard)
pt_BR: Romeno (padrão)

en: Romanian (Windows)
pt_BR: Romeno (Windows)

en: Russian
pt_BR: Russo

en: Russian (phonetic)
pt_BR: Russo (fonético)

en: Russian (phonetic, Windows)
pt_BR: Russo (fonético, Windows)

en: Russian (phonetic, YAZHERTY)
pt_BR: Russo (fonético, YAZHERTY)

en: Russian (typewriter)
pt_BR: Russo (máquina de escrever)

en: Russian (legacy)
pt_BR: Russo (legado)

en: Russian (typewriter, legacy)
pt_BR: Russo (máquina de escrever, legado)

en: Tatar
pt_BR: Tártaro

en: Ossetian (legacy)
pt_BR: Osseto (legado)

en: Ossetian (Windows)
pt_BR: Osseto (Windows)

en: Chuvash
pt_BR: Tchuvache

en: Chuvash (Latin)
pt_BR: Tchuvache (Latino)

en: Russian (DOS)
pt_BR: Russo (DOS)

en: Russian (Macintosh)
pt_BR: Russo (Macintosh)

en: Serbian (Russia)
pt_BR: Sérvio (Rússia)

en: Russian (phonetic, AZERTY)
pt_BR: Russo (fonético, AZERTY)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
pt_BR: Russo (fonético, Dvorak)

en: Russian (phonetic, French)
pt_BR: Russo (fonético, francês)

en: Serbian
pt_BR: Sérvio

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
pt_BR: Sérvio (Cirílico, ZE e ZHE trocados)

en: Serbian (Latin)
pt_BR: Sérvio (Latino)

en: Serbian (Latin, Unicode)
pt_BR: Sérvio (Latim, Unicode)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
pt_BR: Sérvio (Latino, QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
pt_BR: Sérvio (Latim, Unicode, QWERTY)

en: Serbian (Cyrillic, with guillemets)
pt_BR: Sérvio (Cirílico, com aspas angulares)

en: Serbian (Latin, with guillemets)
pt_BR: Sérvio (Latim, com aspas angulares)

en: Pannonian Rusyn
pt_BR: Rusins da Panônia

en: Slovenian
pt_BR: Esloveno

en: Slovenian (with guillemets)
pt_BR: Esloveno (com aspas angulares)

en: Slovenian (US)
pt_BR: Esloveno (EUA)

en: Slovak
pt_BR: Eslovaco

en: Slovak (extended backslash)
pt_BR: Eslovaco (barra invertida estendida)

en: Slovak (QWERTY)
pt_BR: Eslovaco (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extended backslash)
pt_BR: Eslovaco (QWERTY, barra invertida estendida)

en: Spanish
pt_BR: Espanhol

en: Spanish (no dead keys)
pt_BR: Espanhol (sem teclas mortas)

en: Spanish (dead tilde)
pt_BR: Espanhol (tecla til morta)

en: Spanish (Dvorak)
pt_BR: Espanhol (Dvorak)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and L)
pt_BR: Asturiano (Espanha, com ponto inferior no H e no L)

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
pt_BR: Catalão (Espanha, com ponto mediano entre o L)

en: Spanish (Macintosh)
pt_BR: Espanhol (Macintosh)

en: Swedish
pt_BR: Sueco

en: Swedish (no dead keys)
pt_BR: Sueco (sem teclas mortas)

en: Swedish (Dvorak)
pt_BR: Sueco (Dvorak)

en: Russian (Sweden, phonetic)
pt_BR: Russo (Suécia, fonético)

en: Russian (Sweden, phonetic, no dead keys)
pt_BR: Russo (Suécia, fonético, sem teclas mortas)

en: Northern Saami (Sweden)
pt_BR: Lapão setentrional (Suécia)

en: Swedish (Macintosh)
pt_BR: Sueco (Macintosh)

en: Swedish (Svdvorak)
pt_BR: Sueco (Svdvorak)

en: Swedish (Dvorak, intl.)
pt_BR: Sueco (Dvorak, int.)

en: Swedish (US)
pt_BR: Sueco (EUA)

en: Swedish Sign Language
pt_BR: Língua de sinais sueca

en: German (Switzerland)
pt_BR: Alemão (Suíça)

en: German (Switzerland, legacy)
pt_BR: Alemão (Suíça, legado)

en: German (Switzerland, no dead keys)
pt_BR: Alemão (Suíça, sem teclas mortas)

en: French (Switzerland)
pt_BR: Francês (Suíça)

en: French (Switzerland, no dead keys)
pt_BR: Francês (Suíça, sem teclas mortas)

en: French (Switzerland, Macintosh)
pt_BR: Francês (Suíça, Macintosh)

en: German (Switzerland, Macintosh)
pt_BR: Alemão (Suíça, Macintosh)

en: Arabic (Syria)
pt_BR: Árabe (Síria)

en: Syriac
pt_BR: Sírio

en: Syriac (phonetic)
pt_BR: Sírio (fonético)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
pt_BR: Curdo (Síria, Q latino)

en: Kurdish (Syria, F)
pt_BR: Curdo (Síria, F)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
pt_BR: Curdo (Síria, alt-Q latino)

en: Tajik
pt_BR: Tadjique

en: Tajik (legacy)
pt_BR: Tadjique (legado)

en: Sinhala (phonetic)
pt_BR: Sinhala (fonético)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99)
pt_BR: Tâmil (Sri Lanka, TamilNet '99)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
pt_BR: Tâmil (Sri Lanka, TamilNet '99, codificação TAB)

en: Sinhala (US)
pt_BR: Sinhala (EUA)

en: Thai
pt_BR: Tailandês

en: Thai (TIS-820.2538)
pt_BR: Tailandês (TIS-820.2538)

en: Thai (Pattachote)
pt_BR: Tailandês (Pattachote)

en: Turkish
pt_BR: Turco

en: Turkish (F)
pt_BR: Turco (F)

en: Turkish (Alt-Q)
pt_BR: Turco (Alt-Q)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
pt_BR: Curdo (Turquia, Q latino)

en: Kurdish (Turkey, F)
pt_BR: Curdo (Turquia, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
pt_BR: Curdo (Turquia, alt-Q latino)

en: Turkish (intl., with dead keys)
pt_BR: Turco (intern., com teclas mortas)

en: Ottoman (Q)
pt_BR: Otomano (Q)

en: Ottoman (F)
pt_BR: Otomano (F)

en: Old Turkic
pt_BR: Turco antigo

en: Old Turkic (F)
pt_BR: Turco antigo (F)

en: Taiwanese
pt_BR: Taiwanês

en: Taiwanese (indigenous)
pt_BR: Taiwanês (indígena)

en: Saisiyat (Taiwan)
pt_BR: Saisiat (Taiwan)

en: Ukrainian
pt_BR: Ucraniano

en: Ukrainian (phonetic)
pt_BR: Ucraniano (fonético)

en: Ukrainian (typewriter)
pt_BR: Ucraniano (máquina de escrever)

en: Ukrainian (Windows)
pt_BR: Ucraniano (Windows)

en: Ukrainian (macOS)
pt_BR: Ucraniano (macOS)

en: Ukrainian (legacy)
pt_BR: Ucraniano (legado)

en: Ukrainian (standard RSTU)
pt_BR: Ucraniano (RSTU padrão)

en: Russian (Ukraine, standard RSTU)
pt_BR: Russo (Ucrânia, RSTU padrão)

en: Ukrainian (homophonic)
pt_BR: Ucraniano (homofônico)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
pt_BR: Tártaro da Crimeia (Q turco)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
pt_BR: Tártaro da Crimeia (F turco)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
pt_BR: Tártaro da Crimeia (Alt-Q turco)

en: English (UK)
pt_BR: Inglês (Reino Unido)

en: English (UK, extended, Windows)
pt_BR: Inglês (Reino Unido, estendido, Windows)

en: English (UK, intl., with dead keys)
pt_BR: Inglês (Reino Unido, intern., com teclas mortas)

en: English (UK, Dvorak)
pt_BR: Inglês (Reino Unido, Dvorak)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
pt_BR: Inglês (Reino Unido, Dvorak, com pontuação do Reino Unido)

en: English (UK, Macintosh)
pt_BR: Inglês (Reino Unido, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh, intl.)
pt_BR: Inglês (Reino Unido, Macintosh, int.)

en: English (UK, Colemak)
pt_BR: Inglês (Reino Unido, Colemak)

en: English (UK, Colemak-DH)
pt_BR: Inglês (Reino Unido, Colemak-DH)

en: Polish (British keyboard)
pt_BR: Polonês (teclado britânico)

en: Scottish Gaelic
pt_BR: Gaélico Escocês

en: Uzbek
pt_BR: Uzbeque

en: Uzbek (Latin)
pt_BR: Uzbeque (Latino)

en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamês

en: Vietnamese (US)
pt_BR: Vietnamês (EUA)

en: Vietnamese (French)
pt_BR: Vietnamês (Francês)

en: Korean
pt_BR: Coreano

en: Korean (101/104-key compatible)
pt_BR: Coreano (compatível com 101/104 teclas)

en: Irish
pt_BR: Irlandês

en: Irish (UnicodeExpert)
pt_BR: Irlandês (UnicodeExpert)

en: Ogham
pt_BR: Ogam

en: Urdu (Pakistan)
pt_BR: Urdu (Paquistão)

en: Urdu (Pakistan, CRULP)
pt_BR: Urdu (Paquistão, CRULP)

en: Urdu (Pakistan, NLA)
pt_BR: Urdu (Paquistão, NLA)

en: Arabic (Pakistan)
pt_BR: Árabe (Paquistão)

en: Sindhi
pt_BR: Síndi

en: English (South Africa)
pt_BR: Inglês (África do Sul)

en: Esperanto (legacy)
pt_BR: Esperanto (legado)

en: Nepali
pt_BR: Nepalês

en: English (Nigeria)
pt_BR: Inglês (Nigéria)

en: Yoruba
pt_BR: Iorubá

en: Hausa (Nigeria)
pt_BR: Hauçá (Nigéria)

en: Amharic
pt_BR: Amárico

en: Braille
pt_BR: Braile

en: Braille (left-handed)
pt_BR: Braille (canhoto)

en: Braille (left-handed inverted thumb)
pt_BR: Braille (polegar invertido canhoto)

en: Braille (right-handed)
pt_BR: Braille (destro)

en: Braille (right-handed inverted thumb)
pt_BR: Braille (polegar invertido destro)

en: Turkmen
pt_BR: Turcomano

en: Turkmen (Alt-Q)
pt_BR: Turcomano (Alt-Q)

en: French (Mali, alt.)
pt_BR: Francês (Mali, alt.)

en: English (Mali, US, Macintosh)
pt_BR: Inglês (Mali, EUA, Macintosh)

en: English (Mali, US, intl.)
pt_BR: Inglês (Mali, EUA, intern.)

en: Swahili (Tanzania)
pt_BR: Suaíli (Tanzânia)

en: French (Togo)
pt_BR: Francês (Togo)

en: Swahili (Kenya)
pt_BR: Suaíli (Quênia)

en: Filipino (QWERTY, Baybayin)
pt_BR: Filipino (QWERTY, baybayin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
pt_BR: Filipino (Capewell-Dvorak, Latim)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
pt_BR: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latim)

en: Filipino (Colemak, Latin)
pt_BR: Filipino (Colemak, Latim)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
pt_BR: Filipino (Dvoral, Latim)

en: Moldavian
pt_BR: Moldávio

en: Moldavian (Gagauz)
pt_BR: Moldávio (Gagauz)

en: Indonesian (Latin)
pt_BR: Indonésio (Latim)

en: Indonesian (Arab Pegon, phonetic)
pt_BR: Indonésio (Arab Pegon, fonético)

en: Indonesian (Arab Pegon, extended phonetic)
pt_BR: Indonésio (Arab Pegon, fonético estendido)

en: Indonesian (Javanese)
pt_BR: Indonésio (Javanês)

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
pt_BR: Malaio (Jawi, teclado árabe)

en: Malay (Jawi, phonetic)
pt_BR: Malaio (Jawi, fonético)

en: custom
pt_BR: personalizado

en: A user-defined custom Layout
pt_BR: Uma disposição personalizada definida pelo usuário

en: Switching to another layout
pt_BR: Alternando para outra disposição

en: Right Alt (while pressed)
pt_BR: Alt Direito (quando pressionado)

en: Left Alt (while pressed)
pt_BR: Alt Esquerdo (quando pressionado)

en: Left Win (while pressed)
pt_BR: Win Esquerdo (quando pressionado)

en: Right Win (while pressed)
pt_BR: Win Direito (quando pressionado)

en: Any Win (while pressed)
pt_BR: Qualquer Win (quando pressionada)

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
pt_BR: Menu (enquanto pressionado), Shift+Menu para Menu

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
pt_BR: Caps Lock (quando pressionada), Alt+Caps Lock para a ação original do Caps Lock

en: Right Ctrl (while pressed)
pt_BR: Ctrl Direito (quando pressionado)

en: Right Alt
pt_BR: Alt Direito

en: Left Alt
pt_BR: Alt Esquerdo

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to last layout
pt_BR: Caps Lock para a primeira disposição; Shift+Caps Lock para a última disposição

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to last layout
pt_BR: Win Esquerdo para a primeira disposição, Win Direito/Menu para a última disposição

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to last layout
pt_BR: Ctrl Esquerdo para a primeira disposição, Ctrl Direito para a última disposição

en: Both Shift together
pt_BR: Ambos Shift juntos

en: Both Alt together
pt_BR: Ambos Alt juntos

en: Both Ctrl together
pt_BR: Ambos Ctrl juntos

en: Left Ctrl+Left Shift
pt_BR: Ctrl Esquerdo+Shift Esquerdo

en: Right Ctrl+Right Shift
pt_BR: Ctrl da Direita+Shift da Direita

en: Left Alt+Left Shift
pt_BR: Alt da esquerda + Shift da esquerda

en: Alt+Space
pt_BR: Alt+Espaço

en: Left Win
pt_BR: Win Esquerdo

en: Win+Space
pt_BR: Win+Espaço

en: Right Win
pt_BR: Win Direito

en: Left Shift
pt_BR: Shift Esquerdo

en: Right Shift
pt_BR: Shift direito

en: Left Ctrl
pt_BR: Ctrl Esquerdo

en: Right Ctrl
pt_BR: Ctrl Direito

en: Left Ctrl+Left Win to first layout; Right Ctrl+Menu to second layout
pt_BR: Ctrl Esquerdo+Win Esquerdo para a primeira disposição, Crtl Direito+Menu para a segunda disposição

en: Left Ctrl+Left Win
pt_BR: Ctrl Esquerda+Win Esquerda

en: Key to choose the 2nd level
pt_BR: Tecla para escolher o 2º nível

en: The "&lt; &gt;" key
pt_BR: A tecla "&lt; &gt;"

en: Key to choose the 3rd level
pt_BR: Tecla para escolher o 3º nível

en: Any Win
pt_BR: Qualquer Win

en: Any Alt
pt_BR: Qualquer Alt

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
pt_BR: Alt Direito, Shift+Alt Direito como Composição

en: Right Alt never chooses 3rd level
pt_BR: Alt Direito nunca escolhe 3º nível

en: Enter on keypad
pt_BR: Enter no teclado numérico

en: Backslash
pt_BR: Barra invertida

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
pt_BR: Caps lock; atua como bloqueio de uma única vez, quando pressionada em conjunto com outra escolha de 3º nível

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
pt_BR: Barra invertida; atua como bloqueio de uma única vez, quando pressionada em conjunto com outra escolha de 3º nível

en: The "&lt; &gt;" key; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
pt_BR: As teclas "&lt; &gt;"; ; atua como bloqueio de uma única vez, quando pressionadas em conjunto com outra escolha de 3º nível

en: Ctrl position
pt_BR: Posição do Ctrl

en: Caps Lock as Ctrl
pt_BR: Caps Lock como Ctrl

en: Left Ctrl as Meta
pt_BR: Ctrl Esquerdo como Meta

en: Swap Ctrl and Caps Lock
pt_BR: Permutar Ctrl com Caps Lock

en: Caps Lock as Ctrl, Ctrl as Hyper
pt_BR: Caps Lock como Ctrl, Ctrl como Hyper

en: To the left of "A"
pt_BR: À esquerda de "A"

en: At the bottom left
pt_BR: Na parte inferior esquerda

en: Right Ctrl as Right Alt
pt_BR: Ctrl Direito como Alt Direito

en: Menu as Right Ctrl
pt_BR: Menu como Ctrl Direito

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
pt_BR: Permutar Alt Esquerdo com Ctrl Esquerdo

en: Swap Left Win with Left Ctrl
pt_BR: Permutar Win Esquerdo com Ctrl Esquerdo

en: Swap Right Win with Right Ctrl
pt_BR: Permutar Win Direito com Ctrl Direito

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
pt_BR: Alt Esquerdo como Ctrl, Ctrl Esquerdo como Win, Win Esquerdo como Alt Esquerdo

en: Use keyboard LED to show alternative layout
pt_BR: Usar LEDs do teclado para mostrar disposição alternativa

en: Use keyboard LED to indicate modifiers
pt_BR: Usar LEDs do teclado para indicar modificadores

en: Compose
pt_BR: Composição

en: Layout of numeric keypad
pt_BR: Disposição do teclado numérico

en: Legacy
pt_BR: Legado

en: Unicode arrows and math operators
pt_BR: Setas e operadores matemáticos Unicode

en: Unicode arrows and math operators on default level
pt_BR: Setas e operadores matemáticos Unicode no nível padrão

en: Legacy Wang 724
pt_BR: Legado Wang 724

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators
pt_BR: Teclado numérico Wang 724 com setas e operadores matemáticos Unicode

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators on default level
pt_BR: Teclado numérico Wang 724 com setas e operadores matemáticos Unicode no nível padrão

en: Phone and ATM style
pt_BR: Estilo de telefone e ATM

en: Numeric keypad Delete behavior
pt_BR: Comportamento do Delete do teclado numérico

en: Legacy key with dot
pt_BR: Tecla legada com ponto

note: Actually, with KP_SEPARATOR, as the old keypad(comma)
en: Legacy key with comma
pt_BR: Tecla legada com vírgula

en: Four-level key with dot
pt_BR: Tecla de quatro níveis com ponto

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
pt_BR: Tecla de quatro níveis com ponto, apenas Latin-9

en: Four-level key with comma
pt_BR: Tecla de quatro níveis com vírgula

en: Four-level key with momayyez
pt_BR: Tecla de quarto níveis com momayyez

note: This assumes the KP_ abstract symbols are actually useful for some apps The description needs to be rewritten
en: Four-level key with abstract separators
pt_BR: Tecla de quatro níveis com separadores abstratos

en: Semicolon on third level
pt_BR: Ponto e vírgula no terceiro nível

en: Caps Lock behavior
pt_BR: Comportamento do Caps Lock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
pt_BR: Caps Lock usa maiusculização interna; Shift "pausa" o Caps Lock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
pt_BR: Caps Lock usa maiusculização interna; Shift não afeta o Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
pt_BR: Caps Lock funciona como Shift com trava; Shift "pausa" o Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
pt_BR: Caps Lock funciona como Shift com trava; Shift não afeta o Caps Lock

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
pt_BR: Caps Lock alterna a maiusculização normal dos caracteres alfabéticos

en: Caps Lock toggles Shift Lock (affects all keys)
pt_BR: Caps Lock alterna Shift Lock (afeta todas as teclas)

en: Swap Esc and Caps Lock
pt_BR: Permutar o Esc com o Caps Lock

en: Make Caps Lock an additional Esc
pt_BR: Fazer do Caps Lock um Esc adicional

en: Make Caps Lock an additional Esc, but Shift + Caps Lock is the regular Caps Lock
pt_BR: Fazer do Caps Lock um Esc adicional, mas o Shift + Caps Lock será o Caps Lock comum

en: Make Caps Lock an additional Backspace
pt_BR: Fazer do Caps Lock um Backspace adicional

en: Make Caps Lock an additional Super
pt_BR: Fazer do Caps Lock um Super adicional

en: Make Caps Lock an additional Hyper
pt_BR: Fazer do Caps Lock um Hyper adicional

en: Make Caps Lock an additional Menu key
pt_BR: Fazer do Caps Lock uma tecla Menu adicional

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
pt_BR: Fazer do Caps Lock um Num Lock adicional

en: Make Caps Lock an additional Ctrl
pt_BR: Fazer do Caps Lock um Ctrl adicional

en: Caps Lock is disabled
pt_BR: Caps Lock está desabilitado

en: Alt and Win behavior
pt_BR: Comportamento da tecla Alt/Win

en: Add the standard behavior to Menu key
pt_BR: Adicionar o comportamento padrão à tecla Menu

en: Menu is mapped to Win
pt_BR: Menu está mapeado para Win

en: Alt and Meta are on Alt
pt_BR: Alt e Meta estão no Alt

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
pt_BR: Alt está mapeado para Win e Alt habitual

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl
pt_BR: Ctrl está mapeado para Win e Ctrl habitual

en: Ctrl is mapped to Right Win and the usual Ctrl
pt_BR: Ctrl está mapeado para Win Direita e Ctrl habitual

en: Ctrl is mapped to Alt, Alt to Win
pt_BR: Ctrl está mapeado para Alt, Alt está mapeado para Win

en: Meta is mapped to Win
pt_BR: Meta está mapeado para Win

en: Meta is mapped to Left Win
pt_BR: Meta está mapeado para Win Esquerdo

en: Hyper is mapped to Win
pt_BR: Hyper está mapeado para Win

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
pt_BR: Alt está mapeado para Win Direito, Super para Menu

en: Left Alt is swapped with Left Win
pt_BR: Alt Esquerdo está permutado com Win Esquerdo

en: Alt is swapped with Win
pt_BR: Alt está permutado com Win

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
pt_BR: Win está mapeado para PrtSc e o Win habitual

en: Position of Compose key
pt_BR: Posição da tecla de composição

en: 3rd level of Left Win
pt_BR: 3º nível de Win Esquerdo

en: 3rd level of Right Win
pt_BR: 3º nível de Win Direito

en: 3rd level of Menu
pt_BR: 3º nível de Menu

en: 3rd level of Left Ctrl
pt_BR: 3º nível de Ctrl Esquerdo

en: 3rd level of Right Ctrl
pt_BR: 3º nível de Ctrl Direito

en: 3rd level of Caps Lock
pt_BR: 3º nível de Caps Lock

en: 3rd level of the "&lt; &gt;" key
pt_BR: 3º nível de teclas "&lt; &gt;"

en: Pause
pt_BR: Pausa

en: Compatibility options
pt_BR: Opções de compatibilidade

en: Default numeric keypad keys
pt_BR: Pré-definição das teclas do teclado numérico

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
pt_BR: Teclado numérico sempre introduz dígitos (como no macOS)

en: Num Lock on: digits; Shift for arrows. Num Lock off: arrows (as in Windows)
pt_BR: Num Lock ligado: dígitos; Shift para teclas direcionais. Num Lock desligado: teclas direcionais (como no Windows)

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
pt_BR: Shift não cancela o Num Lock, mas escolhe o 3º nível

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
pt_BR: Teclas especiais (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) tratadas em um servidor

en: Apple Aluminium emulates Pause, PrtSc, Scroll Lock
pt_BR: Apple Aluminium emula teclas Pause, PrtSc, Scroll Lock

en: Shift cancels Caps Lock
pt_BR: Shift cancela o Caps Lock

en: Enable extra typographic characters
pt_BR: Habilitar caracteres tipográficos extras

en: Enable APL overlay characters
pt_BR: Habilitar sobreposição de caracteres APL

en: Both Shift together enable Caps Lock
pt_BR: Ambos Shift juntos habilitam o Caps Lock

en: Both Shift together enable Caps Lock; one Shift key disables it
pt_BR: Ambos Shift juntos habilitam o Caps Lock, uma tecla Shift desativa

en: Both Shift together enable Shift Lock
pt_BR: Ambos Shift juntos habilitam o Shift Lock

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
pt_BR: Shift + Num Lock habilitam teclas de ponteiro

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
pt_BR: Permitir quebra de capturas com ações do teclado (aviso: risco de segurança)

en: Allow grab and window tree logging
pt_BR: Permitir registro de captura e de árvore de janela

en: Currency signs
pt_BR: Sinais monetários

en: Euro on E
pt_BR: Euro no E

en: Euro on 2
pt_BR: Euro no 2

en: Euro on 4
pt_BR: Euro no 4

en: Euro on 5
pt_BR: Euro no 5

en: Rupee on 4
pt_BR: Rupia no 4

en: Key to choose 5th level
pt_BR: Tecla para escolher o 5º nível

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level
pt_BR: A tecla "&lt; &gt;" escolhe o 5º nível

en: Right Alt chooses 5th level
pt_BR: Alt Direito escolhe o 5º nível

en: Menu chooses 5th level
pt_BR: Menu escolhe o 5º nível

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
pt_BR: A tecla "&lt; &gt;" escolhe o 5º nível e funciona como bloqueio único, quando pressionada em conjunto com outro seletor de 5º nível

en: Right Alt chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
pt_BR: Alt Direito escolhe o 5º nível e funciona como bloqueio único quando pressionada em conjunto com outro seletor de 5º nível

en: Left Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
pt_BR: Win Esquerdo escolhe o 5º nível e funciona como bloqueio único quando pressionada em conjunto com outro seletor de 5º nível

en: Right Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
pt_BR: Win Direito escolhe o 5º nível e funciona como bloqueio único quando pressionada em conjunto com outro seletor de 5º nível

en: Non-breaking space input
pt_BR: Inserção de espaço inseparável

en: Usual space at any level
pt_BR: Espaço habitual em qualquer nível

en: Non-breaking space at the 2nd level
pt_BR: Espaço rígido de linha no 2º nível

en: Non-breaking space at the 3rd level
pt_BR: Espaço rígido no 3º nível

en: Non-breaking space at the 3rd level, nothing at the 4th level
pt_BR: Espaço rígido no 3º nível, nada no 4º nível

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
pt_BR: Espaço rígido no 3º nível, espaço rígido fino no 4º nível

en: Non-breaking space at the 4th level
pt_BR: Espaço rígido no 4º nível

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
pt_BR: Espaço rígido no 4º nível, espaço rígido fino no 6º nível

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
pt_BR: Espaço rígido no 4º nível, espaço rígido fino no 6º nível (via Ctrl+Shift)

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level
pt_BR: Separação de largura nula no 2º nível

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level
pt_BR: Separação de largura nula no 2º nível, inclusão de largura nula no 3º nível

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level, non-breaking space at the 4th level
pt_BR: Separação de largura nula no 2º nível, inclusão de largura nula no 3º nível, espaço rígido no 4º nível

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level
pt_BR: Separação de largura nula no 2º nível, espaço rígido no 3º nível

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, nothing at the 4th level
pt_BR: Separação de largura nula no 2º nível, espaço rígido no 3º nível, nada no 4º nível

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
pt_BR: Separação de largura nula no 2º nível, espaço rígido no 3º nível, inclusão de largura zero no 4º nível

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
pt_BR: Separação de largura nula no 2º nível, espaço rígido no 3º nível, espaço rígido fino no 4º nível

en: Zero-width non-joiner at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
pt_BR: Separação de largura nula no 3º nível, inclusão de largura nula no 4º nível

en: Japanese keyboard options
pt_BR: Opções de teclado japonês

en: Kana Lock key is locking
pt_BR: Tecla Kana Lock está bloqueando

en: NICOLA-F style Backspace
pt_BR: NICOLA-F estilo Backspace

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
pt_BR: Fazer do Zenkaku Hankaku um Esc adicional

en: Korean Hangul/Hanja keys
pt_BR: Teclas coreanas Hangul/Hanja

en: Make right Alt a Hangul key
pt_BR: Fazer do Alt Direito uma tecla Hangul

en: Make right Ctrl a Hangul key
pt_BR: Fazer do Ctrl direito uma tecla Hangul

en: Make right Alt a Hanja key
pt_BR: Fazer do Alt Direito uma tecla Hanja

en: Make right Ctrl a Hanja key
pt_BR: Fazer do Ctrl direito uma tecla Hanja

en: Esperanto letters with superscripts
pt_BR: Letras Esperanto com sobrescritos

en: At the corresponding key in a QWERTY layout
pt_BR: Na tecla correspondente em uma disposição QWERTY

en: At the corresponding key in a Dvorak layout
pt_BR: Na tecla correspondente em uma disposição Dvorak

en: At the corresponding key in a Colemak layout
pt_BR: Na tecla correspondente de uma disposição Colemak

en: Old Solaris keycodes compatibility
pt_BR: Compatibilidade com antigos códigos de teclas Solaris

en: Sun key compatibility
pt_BR: Compatibilidade com teclas Sun

en: Key sequence to kill the X server
pt_BR: Sequência de teclas para matar o servidor X

en: APL symbols (Dyalog APL)
pt_BR: Símbolos APL (Dyalog APL)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
pt_BR: Símbolos APL (SAX, Sharp APL para Unix)

en: APL symbols (unified)
pt_BR: Símbolos APL (unificado)

en: APL symbols (IBM APL2)
pt_BR: Símbolos APL (IBM APL2)

en: APL symbols (Manugistics APL*PLUS II)
pt_BR: Símbolos APL (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL symbols (APLX unified)
pt_BR: Símbolos APL (APLX unificado)

en: Secwepemctsin
pt_BR: Shuswap

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
pt_BR: Multilíngue (Canadá, Sun tipo 6/7)

en: German (with Hungarian letters, no dead keys)
pt_BR: Alemão (com letras húngaras, sem teclas mortas)

en: Polish (Germany, no dead keys)
pt_BR: Polonês (Alemanha, sem teclas mortas)

en: German (Sun Type 6/7)
pt_BR: Alemão (Sun Type 6/7)

en: German (Aus der Neo-Welt)
pt_BR: Alemão (Aus der Neo-Welt)

en: German (KOY)
pt_BR: Alemão (KOY)

en: German (Bone)
pt_BR: Alemão (Bone)

en: German (Bone, eszett in the home row)
pt_BR: Alemão (Bone, eszett na linha de partida)

en: German (Neo, QWERTZ)
pt_BR: Alemão (Neo, QWERTZ)

en: German (Neo, QWERTY)
pt_BR: Alemão (Neo, QWERTY)

en: Russian (Germany, recommended)
pt_BR: Russo (Alemanha, recomendado)

en: Russian (Germany, transliteration)
pt_BR: Russo (Alemanha, transliteração)

en: German (Ladin)
pt_BR: Alemão (Ladino)

en: Coptic
pt_BR: Cóptico

en: Old Hungarian
pt_BR: Húngaro antigo

en: Old Hungarian (for ligatures)
pt_BR: Húngaro antigo (para ligaturas)

en: Avestan
pt_BR: Avestão

en: Lithuanian (Dvorak)
pt_BR: Lituano (Dvorak)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
pt_BR: Lituano (Sun Type 6/7)

en: Latvian (Dvorak)
pt_BR: Letão (Dvorak)

en: Latvian (Dvorak, with Y)
pt_BR: Letão (Dvorak, com Y)

en: Latvian (Dvorak, with minus)
pt_BR: Letão (Dvorak, com tecla de menos)

en: Latvian (programmer Dvorak)
pt_BR: Letão (Dvorak de programador)

en: Latvian (programmer Dvorak, with Y)
pt_BR: Letão (Dvorak de programador, com Y)

en: Latvian (programmer Dvorak, with minus)
pt_BR: Letão (Dvorak de programador, com tecla de menos)

en: Latvian (Colemak)
pt_BR: Letão (Colemak)

en: Latvian (Colemak, with apostrophe)
pt_BR: Letão (Colemak, com apóstrofes)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
pt_BR: Letão (Sun tipo 6/7)

en: Latvian (apostrophe, dead quotes)
pt_BR: Letão (apóstrofe, aspas mortas)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining)
pt_BR: Inglês (EUA, int., combinação Unicode com AltGr)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining, alt.)
pt_BR: Inglês (EUA, int., combinação Unicode com AltGr, alt.)

en: Coeur d'Alene Salish
pt_BR: Salish de Coeur d'Alene

en: Czech Slovak and German (US)
pt_BR: Tcheco Eslovaco e Alemão (EUA)

en: Czech, Slovak, Polish, Spanish, Finnish, Swedish and German (US)
pt_BR: Tcheco, Eslovaco, Polonês, Espanhol, Finlandês, Sueco e Alemão (EUA)

en: English (Drix)
pt_BR: Inglês (Drix)

en: German, Swedish and Finnish (US)
pt_BR: Alemão, Sueco e Finlandês (EUA)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
pt_BR: Inglês (EUA, Árabe da IBM 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
pt_BR: Inglês (EUA, Sun Type 6/7)

en: English (Carpalx)
pt_BR: Inglês (Carpalx)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
pt_BR: Inglês (Carpalx, intern., com teclas mortas)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
pt_BR: Inglês (Carpalx, intern., com teclas mortas AltGr)

en: English (Carpalx, full optimization)
pt_BR: Inglês (Carpalx, otimização completa)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
pt_BR: Inglês (Carpalx, otimização completa, intern., com teclas mortas)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
pt_BR: Inglês (Carpalx, otimização completa, intern., com teclas mortas AltGr)

en: English (3l)
pt_BR: Inglês (3l)

en: English (3l, Chromebook)
pt_BR: Inglês (3l, Chromebook)

en: English (3l, emacs)
pt_BR: Inglês (3l, emacs)

en: Sicilian (US keyboard)
pt_BR: Siciliano (teclado dos EUA)

en: English (Western European AltGr dead keys)
pt_BR: Inglês (Europeu ocidental, com teclas mortas AltGr)

en: Polish (intl., with dead keys)
pt_BR: Polonês (intern., com teclas mortas)

en: Polish (Colemak)
pt_BR: Polonês (Colemak)

en: Polish (Colemak-DH)
pt_BR: Polonês (Colemak-DH)

en: Polish (Sun Type 6/7)
pt_BR: Polonês (Sun Type 6/7)

en: Polish (Glagolica)
pt_BR: Polonês (Glagolica)

en: Polish (lefty)
pt_BR: Polonês (canhoto)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
pt_BR: Tártaro da Crimeia (Dobruja Q)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
pt_BR: Romeno (Touchtype ergonômico)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
pt_BR: Romeno (Sun Type 6/7)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
pt_BR: Sérvio (acentos de combinação em vez de teclas mortas)

en: Church Slavonic
pt_BR: Eslavo eclesiástico

en: Russian (with Ukrainian-Belorussian layout)
pt_BR: Russo (com disposição Ucrânia-Bielorrússia)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
pt_BR: Russo (Rulemak, Colemak fonético)

en: Russian (phonetic Macintosh)
pt_BR: Russo (Macintosh fonético)

en: Russian (Sun Type 6/7)
pt_BR: Russo (Sun Type 6/7)

en: Russian (with US punctuation)
pt_BR: Russo (com pontuação dos EUA)

en: Russian (GOST 6431-75)
pt_BR: Russo (GOST 6431-75)

en: Russian (GOST 14289-88)
pt_BR: Russo (GOST 14289-88)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
pt_BR: Russo (poliglota e reacionário)

en: Armenian (OLPC, phonetic)
pt_BR: Armênio (OLPC, fonético)

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
pt_BR: Hebraico (Bíblico, fonética SIL)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
pt_BR: Árabe (Sun Type 6/7)

en: Arabic (Arabic numerals, extensions in the 4th level)
pt_BR: Árabe (numerais árabes, extensões no 4º nível)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals, extensions in the 4th level)
pt_BR: Árabe (numerais árabes orientais, extensões no 4º nível)

en: Ugaritic instead of Arabic
pt_BR: Ugarítico em vez de Árabe

en: Arabic (ErgoArabic)
pt_BR: Árabe (ErgoArabic)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
pt_BR: Belga (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
pt_BR: Português (Brasil, Sun Type 6/7)

en: Czech (Sun Type 6/7)
pt_BR: Tcheco (Sun Type 6/7)

en: Czech (programming)
pt_BR: Tcheco (programação)

en: Czech (typographic)
pt_BR: Tcheco (tipográfico)

en: Czech (coder)
pt_BR: Tcheco (codificador)

en: Czech (programming, typographic)
pt_BR: Tcheco (programação, tipográfico)

en: Danish (Sun Type 6/7)
pt_BR: Dinamarquês (Sun Type 6/7)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
pt_BR: Holandês (Sun Type 6/7)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
pt_BR: Estoniano (Sun Type 6/7)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
pt_BR: Finlandês (Sun Type 6/7)

en: Finnish (DAS)
pt_BR: Finlandês (DAS)

en: Finnish (Dvorak)
pt_BR: Finlandês (Dvorak)

en: French (Sun Type 6/7)
pt_BR: Francês (Sun Type 6/7)

en: French (US with dead keys, alt.)
pt_BR: Francês (da Sun com teclas mortas)

en: French (US, AZERTY)
pt_BR: Francês (EUA, AZERTY)

en: Greek (Sun Type 6/7)
pt_BR: Grego (Sun Type 6/7)

en: Greek (Colemak)
pt_BR: Grego (Colemak)

en: Italian (Sun Type 6/7)
pt_BR: Italiano (Sun Type 6/7)

en: Italian (Ladin)
pt_BR: Italiano (Ladino)

en: Italian (Dvorak)
pt_BR: Italiano (Dvorak)

en: Japanese (Sun Type 6)
pt_BR: Japonês (Sun Type 6)

en: Japanese (Sun Type 7, PC-compatible)
pt_BR: Japonês (Sun Tipo 7, compatível com PC)

en: Japanese (Sun Type 7, Sun-compatible)
pt_BR: Japonês (Sun Tipo 7, compatível com Sun)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
pt_BR: Norueguês (Sun Type 6/7)

en: Urdu (Pakistan, Navees)
pt_BR: Urdu (Paquistão, Navees)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
pt_BR: Português (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Colemak)
pt_BR: Português (Colemak)

en: Slovak (ACC layout, only accented letters)
pt_BR: Eslovaco (disposição ACC, apenas letras acentuadas)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
pt_BR: Eslovaco (Sun Type 6/7)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
pt_BR: Espanhol (Sun Type 6/7)

en: Swedish (Dvorak A5)
pt_BR: Sueco (Dvorak A5)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
pt_BR: Sueco (Sun Type 6/7)

en: Elfdalian (Swedish, with combining ogonek)
pt_BR: Elfdalian (Sueco, com combinação ogonek)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
pt_BR: Alemão (Suíça, Sun Type 6/7)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
pt_BR: Francês (Suíça, Sun Type 6/7)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
pt_BR: Turco (Sun Type 6/7)

en: Turkish (Turkey, Latin Q, Swap i and ı)
pt_BR: Turco (Turquia, Q latino, Troca i e ı)

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
pt_BR: Ucraniano (Sun Type 6/7)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
pt_BR: Inglês (Reino Unido, Sun Type 6/7)

en: Korean (Sun Type 6/7)
pt_BR: Coreano (Sun Type 6/7)

en: Vietnamese (AÐERTY)
pt_BR: Vietnamita (AÐERTY)

en: Vietnamese (QĐERTY)
pt_BR: Vietnamita (QĐERTY)

en: EurKEY (US)
pt_BR: EurKEY (EUA)

note: Keyboard layouts for transcription and transliteration systems
en: International Phonetic Alphabet
pt_BR: Alfabeto Fonético Internacional

en: International Phonetic Alphabet (QWERTY)
pt_BR: Alfabeto Fonético Internacional (QWERTY)

en: Modi (KaGaPa phonetic)
pt_BR: Modi (fonética KaGaPa)

en: Sanskrit symbols
pt_BR: Símbolos em Sânscrito

en: Number key 4 when pressed in isolation
pt_BR: Tecla numérica 4 quando pressionada isoladamente

en: Number key 9 when pressed in isolation
pt_BR: Tecla numérica 9 quando pressionada isoladamente

en: Parentheses position
pt_BR: Posição de parênteses

en: Swap with square brackets
pt_BR: Trocar com colchetes
