xkeyboard-config 2.40.99 - en to ro translation catalogue (918 entries)

en: Generic 86-key PC
ro: Tastatură generică pentru PC cu 86 de taste

en: Generic 101-key PC
ro: Tastatură generică pentru PC cu 101 taste

en: Generic 102-key PC
ro: Tastatură generică pentru PC cu 102 taste

en: Generic 104-key PC
ro: Tastatură generică pentru PC cu 104 taste

en: Generic 104-key PC with L-shaped Enter key
ro: Tastatură generică pentru PC cu 104 taste, cu tasta Enter în formă de L

en: Generic 105-key PC
ro: Tastatură generică pentru PC cu 105 taste

en: Acer laptop
ro: Laptop Acer

en: Asus laptop
ro: Laptop Asus

en: Azona RF2300 Wireless Internet
ro: Azona RF2300 Internet fără fir

en: BTC 9116U Mini Wireless Internet and Gaming
ro: BTC 9116U Mini fără fir, pentru Internet și jocuri

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alt.)
ro: Cherry Blue Line CyBo@rd (variantă)

en: Cherry CyMotion Master Linux
ro: Cherry CyMotion Master pentru Linux

en: Chicony Internet
ro: Chicony pentru Internet

en: Compaq Armada laptop
ro: Laptop Compaq Amada

en: Compaq Internet (7 keys)
ro: Compaq pentru Internet (7 taste)

en: Compaq Internet (13 keys)
ro: Compaq pentru Internet (13 taste)

en: Compaq Internet (18 keys)
ro: Compaq pentru Internet (18 taste)

en: Compaq Presario laptop
ro: Laptop Compaq Presario

en: Dell Latitude laptop
ro: Laptop Dell Latitude

en: Dell Inspiron 6000/8000 laptop
ro: Laptop Dell Inspiron 6000/8000

en: Dell Precision M laptop
ro: Laptop Dell Precision M

en: Dell Precision M65 laptop
ro: Laptop Dell Precision M65

en: eMachines m6800 laptop
ro: Laptop m6800 eMachines

en: Fujitsu-Siemens Amilo laptop
ro: Laptop Fujitsu-Siemens Amilo

en: Happy Hacking for Mac
ro: Happy Hacking pentru Mac

en: Hewlett-Packard Internet
ro: Hewlett-Packard pentru Internet

en: Hewlett-Packard Mini 110 laptop
ro: Hewlett-Packard Mini 110 pentru laptop

en: Hewlett-Packard SK-2501 Multimedia
ro: Hewlett-Packard SK-2501 cu taste multimedia

en: Logitech Cordless Desktop (alt.)
ro: Logitech Cordless Desktop (variantă)

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
ro: Logitech G15 cu taste suplimentare via G15daemon

en: Logitech Internet
ro: Logitech pentru Internet

en: Logitech Internet 350
ro: Logitech 350 pentru Internet

en: MacBook/MacBook Pro (intl.)
ro: MacBook/MacBook Pro (internațională)

en: Macintosh Old
ro: Macintosh veche

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
ro: Microsoft Internet Pro (Suedeză)

en: Microsoft Natural Ergonomic 4000
ro: Microsoft Natural 4000 ergonomică

en: Microsoft Natural Wireless Ergonomic 7000
ro: Microsoft Natural 7000 ergonomică, fără fir

en: Microsoft Office Keyboard
ro: Tastatură Microsoft Office

en: Microsoft Wireless Multimedia 1.0A
ro: Microsoft 1.0A fără fir, cu taste multimedia

en: Ortek Multimedia/Internet MCK-800
ro: Ortek MCK-800 pentru Multimedia/Internet

en: PinePhone Keyboard
ro: Tastatură PinePhone

en: Silvercrest Multimedia Wireless
ro: Silvercrest Multimedia Wireless (fără fir)

en: Sun Type 6 (Japanese)
ro: Tip 6 Sun (Japoneză)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
ro: USB Tip 6 Sun (Japoneză)

en: Sun Type 6 USB (Unix)
ro: USB Tip 6 Sun (Unix)

en: Sun Type 6/7 USB
ro: USB Tip 6/7 Sun

en: Sun Type 6/7 USB (European)
ro: USB Tip 6/7 Sun (Europeană)

en: Sun Type 7 USB
ro: USB Tip 7 Sun

en: Sun Type 7 USB (European)
ro: USB Tip 7 Sun (Europeană)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
ro: USB Tip 7 Sun (Japoneză)/Japoneză 106-taste

en: Sun Type 7 USB (Unix)
ro: USB Tip 7 Sun (Unix)

en: SVEN Ergonomic 2500
ro: SVEN 2500 ergonomică

en: Symplon PaceBook tablet
ro: Symplon PaceBook pentru tabletă

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
ro: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (mod 102/105:EU)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
ro: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (mod 106:JP)

en: Albanian
ro: Albaneză

en: Albanian (Plisi)
ro: Albaneză (Plisi)

en: Albanian (Veqilharxhi)
ro: Albaneză (Veqilharxhi)

en: Amharic
ro: Amarică

en: Armenian
ro: Armeană

en: Armenian (phonetic)
ro: Armeană (alfabetul fonetic)

en: Armenian (alt. phonetic)
ro: Armeană (alfabetul fonetic, alternativă)

en: Armenian (eastern)
ro: Armeană (orientală)

en: Armenian (alt. eastern)
ro: Armeană (orientală alternativă)

en: Armenian (western)
ro: Armeană (occidentală)

en: Arabic
ro: Arabă

en: Arabic (Eastern Arabic numerals)
ro: Arabă (Cifre arabe orientale)

en: Arabic (AZERTY)
ro: Arabă (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY, Eastern Arabic numerals)
ro: Arabă (AZERTY, cifre arabe orientale)

en: Arabic (Buckwalter)
ro: Arabă (Buckwalter)

en: Arabic (Macintosh)
ro: Arabă (Macintosh)

en: Arabic (Macintosh, phonetic)
ro: Arabă (Macintosh, alfabetul fonetic)

en: Arabic (OLPC)
ro: Arabă (OLPC)

en: Arabic (Egypt)
ro: Arabă (Egipt)

en: Arabic (Iraq)
ro: Arabă (Irak)

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
ro: Kurdă (Irak, alfabet latin Q)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
ro: Kurdă (Irak, alfabet latin Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, F)
ro: Kurdă (Irak, F)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
ro: Kurdă (Irak, arab-latin)

en: Arabic (Morocco)
ro: Arabă (Maroc)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
ro: Berberă (Maroc, Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
ro: Berberă (Maroc, alternativă Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
ro: Berberă (Maroc, Tifinagh alfabetul fonetic, alternativă)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
ro: Berberă (Maroc, Tifinagh extins)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
ro: Berberă (Maroc, Tifinagh alfabetul fonetic)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
ro: Berberă (Maroc, Tifinagh alfabetul fonetic extins)

en: French (Morocco)
ro: Franceză (Maroc)

en: Arabic (Syria)
ro: Arabă (Siria)

en: Syriac
ro: Siriană

en: Syriac (phonetic)
ro: Siriană (alfabetul fonetic)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
ro: Kurdă (Siria, alfabet latin Q)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
ro: Kurdă (Siria, alfabet latin Alt-Q)

en: Kurdish (Syria, F)
ro: Kurdă (Siria, F)

en: Azerbaijani
ro: Azeră

en: Azerbaijani (Cyrillic)
ro: Azeră (Chirilic)

en: Bambara
ro: Bambară

en: French (Mali, alt.)
ro: Franceză (Mali, alternativă)

en: English (Mali, US, Macintosh)
ro: Engleză (Mali, SUA, Macintosh)

en: English (Mali, US, intl.)
ro: Engleză (Mali, SUA, internațional)

en: Belarusian
ro: Bielorusă

en: Belarusian (legacy)
ro: Bielorusă (moștenire)

en: Belarusian (Latin)
ro: Bielorusă (latină)

en: Belarusian (intl.)
ro: Bielorusă (internațională)

en: Belarusian (phonetic)
ro: Bielorusă (alfabetul fonetic)

en: Russian (Belarus)
ro: Rusă (Bielorusă)

en: Belgian
ro: Belgiană

en: Belgian (alt.)
ro: Belgiană (alternativă)

en: Belgian (Latin-9 only, alt.)
ro: Belgiană (alternativă, doar Latin-9)

en: Belgian (ISO, alt.)
ro: Belgiană (ISO, alternativă)

en: Belgian (no dead keys)
ro: Belgiană (fără taste moarte)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
ro: Belgiană (Wang 724 AZERTY)

en: Berber (Algeria, Latin)
ro: Berberă (Algeria, Latin)

en: Berber (Algeria, Tifinagh)
ro: Berberă (Algeria, Tifinagh)

en: Kabyle (AZERTY, with dead keys)
ro: Kabyle (AZERTY, cu taste moarte)

en: Kabyle (QWERTY, UK, with dead keys)
ro: Kabyle (QWERTY, UK, cu taste moarte)

en: Kabyle (QWERTY, US, with dead keys)
ro: Kabyle (QWERTY, SUA, cu taste moarte)

en: Arabic (Algeria)
ro: Arabă (Algeria)

en: Bosnian
ro: Bosniacă

en: Bosnian (with guillemets)
ro: Bosniacă (cu ghilimele franceze)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
ro: Bosniacă (cu digrafuri bosniace)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
ro: Bosniacă (SUA, cu digrafuri bosniace)

en: Bosnian (US)
ro: Bosniacă (SUA)

en: Braille (left-handed)
ro: Braille (pentru stângaci)

en: Braille (left-handed inverted thumb)
ro: Braille (pentru stângaci, degetul mare inversat)

en: Braille (right-handed)
ro: Braille (pentru dreptaci)

en: Braille (right-handed inverted thumb)
ro: Braille (pentru dreptaci, degetul mare inversat)

en: Bulgarian
ro: Bulgară

en: Bulgarian (traditional phonetic)
ro: Bulgară (alfabetul fonetic tradițional)

en: Bulgarian (new phonetic)
ro: Bulgară (alfabetul fonetic nou)

en: Bulgarian (enhanced)
ro: Bulgară (îmbunătățită)

en: Burmese
ro: Birmană

en: Burmese (Zawgyi)
ro: Birmană (Zawgyi)

en: Chinese
ro: Chineză

en: Hanyu Pinyin Letters (with AltGr dead keys)
ro: Litere Hanyu Pinyin (cu taste moarte AltGr)

en: Mongolian (Bichig)
ro: Mongolă (Bichig)

en: Mongolian (Todo)
ro: Mongolă (Todo)

en: Mongolian (Xibe)
ro: Mongolă (Xibe)

en: Mongolian (Manchu)
ro: Mongolă (Manchu)

en: Mongolian (Galik)
ro: Mongolă (Galik)

en: Mongolian (Todo Galik)
ro: Mongolă (Todo Galik)

en: Mongolian (Manchu Galik)
ro: Mongoleză (Manchu Galik)

en: Tibetan
ro: Tibetană

en: Tibetan (with ASCII numerals)
ro: Tibetană (cu numerale ASCII)

en: Uyghur
ro: Uigură

en: Croatian
ro: Croată

en: Croatian (with guillemets)
ro: Croată (cu ghilimele franceze)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
ro: Croată (cu digrafuri croate)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
ro: Croată (SUA, cu digrafuri croate)

en: Croatian (US)
ro: Croată (SUA)

en: Czech
ro: Cehă

en: Czech (extra backslash)
ro: Cehă (bară oblică inversă extra)

en: Czech (QWERTY)
ro: Cehă (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, extra backslash)
ro: Cehă (QWERTY, bară oblică inversă extra)

en: Czech (QWERTZ, Windows)
ro: Cehă (QWERTZ, Windows)

en: Czech (QWERTY, Windows)
ro: Cehă (QWERTY, Windows)

en: Czech (QWERTY, Macintosh)
ro: Cehă (QWERTY, Macintosh)

en: Czech (UCW, only accented letters)
ro: Cehă (UCW, doar caractere cu accent)

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
ro: Cehă (SUA, Dvorak, cu suport UCW)

en: Russian (Czechia, phonetic)
ro: Rusă (Cehă, alfabetul fonetic)

en: Danish
ro: Daneză

en: Danish (no dead keys)
ro: Daneză (fără taste moarte)

en: Danish (Windows)
ro: Daneză (Windows)

en: Danish (Macintosh)
ro: Daneză (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
ro: Daneză (Macintosh, fără taste moarte)

en: Danish (Dvorak)
ro: Daneză (Dvorak)

en: Pashto
ro: Pașto

en: Uzbek (Afghanistan)
ro: Uzbecă (Afganistan)

en: Dari (Afghanistan, OLPC)
ro: Dari (Afganistan, OLPC)

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
ro: Pașto (Afganistan, OLPC)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
ro: Uzbecă (Afganistan, OLPC)

en: Dhivehi
ro: Divehi

en: Dutch
ro: Olandeză

en: Dutch (US)
ro: Olandeză (SUA)

en: Dutch (Macintosh)
ro: Olandeză (Macintosh)

en: Dutch (standard)
ro: Olandeză (standard)

en: English (Australia)
ro: Engleză (Australia)

en: English (Cameroon)
ro: Engleză (Camerun)

en: French (Cameroon)
ro: Franceză (Camerun)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY, intl.)
ro: Camerun multilingvă (QWERTY, internațională)

en: Cameroon (AZERTY, intl.)
ro: Camerun (AZERTY, internațională)

en: Cameroon (Dvorak, intl.)
ro: Camerun (Dvorak, internațională)

en: English (Ghana)
ro: Engleză (Ghana)

en: English (Ghana, multilingual)
ro: Engleză (Ghana, mai multe limbi)

en: English (Ghana, GILLBT)
ro: Engleză (Ghana, GILLBT)

en: Akan
ro: Akană

en: English (New Zealand)
ro: Engleză (Noua Zeelandă)

en: Maori
ro: Maură

en: English (Nigeria)
ro: Engleză (Nigeria)

en: Igbo
ro: Igboneză

en: Yoruba
ro: Iorubă

en: English (South Africa)
ro: Engleză (Africa de Sud)

en: English (UK)
ro: Engleză (Marea Britanie)

en: English (UK, extended, Windows)
ro: Engleză (Marea Britanie, extinsă, Windows)

en: English (UK, intl., with dead keys)
ro: Engleză (Marea Britanie, internațională, cu taste moarte)

en: English (UK, Dvorak)
ro: Engleză (Marea Britanie, Dvorak)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
ro: Engleză (Marea Britanie, Dvorak. cu semne de punctuație britanice)

en: English (UK, Macintosh)
ro: Engleză (Marea Britanie, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh, intl.)
ro: Engleză (Marea Britanie, Macintosh, internațională)

en: English (UK, Colemak)
ro: Engleză (Marea Britanie, Colemak)

en: English (UK, Colemak-DH)
ro: Engleză (Marea Britanie, Colemak-DH)

en: Scottish Gaelic
ro: Gaelică scoțiană

en: Polish (British keyboard)
ro: Poloneză (tastatură britanică)

en: English (US)
ro: Engleză (SUA)

en: English (US, euro on 5)
ro: Engleză (SUA, cu euro pe 5)

en: English (US, intl., with dead keys)
ro: Engleză (SUA, internațională cu taste moarte)

en: English (US, alt. intl.)
ro: Engleză (SUA, internațională alternativă)

en: English (intl., with AltGr dead keys)
ro: Engleză (internațională, cu taste moarte AltGr)

en: English (Macintosh)
ro: Engleză (Macintosh)

en: English (Colemak)
ro: Engleză (Colemak)

en: English (Colemak-DH)
ro: Engleză (Colemak-DH)

en: English (Colemak-DH ISO)
ro: Engleză (Colemak-DH ISO)

en: English (Colemak-DH Wide ISO)
ro: Engleză (Colemak-DH Wide ISO)

en: English (Dvorak)
ro: Engleză (Dvorak)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
ro: English (Dvorak, internațională, cu taste moarte)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
ro: Engleză (Dvorak, internațională alternativă)

en: English (Dvorak, left-handed)
ro: Engleză (Dvorak, pentru stângaci)

en: English (Dvorak, right-handed)
ro: Engleză (Dvorak, pentru dreptaci)

en: English (classic Dvorak)
ro: Engleză (Dvorak clasică)

en: English (programmer Dvorak)
ro: Engleză (Dvorak pentru programatori)

en: English (Dvorak, Macintosh)
ro: Engleză (Dvorak, Macintosh)

en: English (Norman)
ro: Engleză (Norman)

en: English (US, Symbolic)
ro: Engleză (SUA, simbolică)

en: English (Workman)
ro: Engleză (Workman)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
ro: English (Workman, internațională, cu taste moarte)

en: English (the divide/multiply toggle the layout)
ro: Engleză (tastele divide/multiplică comută aranjamentul)

en: Hawaiian
ro: Hawaiiană

en: Russian (US, phonetic)
ro: Rusă (SUA, alfabetul fonetic)

en: Serbo-Croatian (US)
ro: Sârbo-croată (SUA)

en: Esperanto (legacy)
ro: Esperanto (moștenire)

en: Estonian
ro: Estonă

en: Estonian (no dead keys)
ro: Estonă (fără taste moarte)

en: Estonian (Dvorak)
ro: Estonă (Dvorak)

en: Estonian (US)
ro: Estonă (SUA)

en: Faroese
ro: Feroeză

en: Faroese (no dead keys)
ro: Feroeză (fără taste moarte)

en: Filipino
ro: Filipineză

en: Filipino (QWERTY, Baybayin)
ro: Filipineză (QWERTY, Baybayin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
ro: Filipineză (Capewell-Dvorak, Latin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Baybayin)
ro: Filipineză (Capewell-Dvorak, Baybayin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
ro: Filipineză (Capewell-QWERF 2006, Latin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)
ro: Filipineză (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)

en: Filipino (Colemak, Latin)
ro: Filipineză (Colemak, Latin)

en: Filipino (Colemak, Baybayin)
ro: Filipineză (Colemak, Baybayin)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
ro: Filipineză (Dvorak, Latin)

en: Filipino (Dvorak, Baybayin)
ro: Filipineză (Dvorak, Baybayin)

en: Finnish
ro: Finlandeză

en: Finnish (Windows)
ro: Finlandeză (Windows)

en: Finnish (classic)
ro: Finlandeză (clasică)

en: Finnish (classic, no dead keys)
ro: Finlandeză (clasică, fără taste moarte)

en: Finnish (Macintosh)
ro: Finlandeză (Macintosh)

en: Northern Saami (Finland)
ro: Sami de Nord (Finlanda)

en: French
ro: Franceză

en: French (no dead keys)
ro: Franceză (fără taste moarte)

en: French (alt.)
ro: Franceză (alternativă)

en: French (alt., no dead keys)
ro: Franceză (alternativă, fără taste moarte)

en: French (alt., Latin-9 only)
ro: Franceză (alternativă, doar Latin-9)

en: French (legacy, alt.)
ro: Franceză (moștenire, alternativă)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
ro: Franceză (moștenire, alternativă, fără taste moarte)

en: French (AZERTY)
ro: Franceză (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
ro: Franceză (AZERTY, AFNOR)

en: French (BEPO)
ro: Franceză (BEPO)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
ro: Franceză (BEPO, doar Latin-9)

en: French (BEPO, AFNOR)
ro: Franceză (BEPO, AFNOR)

en: French (Dvorak)
ro: Franceză (Dvorak)

en: French (Macintosh)
ro: Franceză (Macintosh)

en: French (US)
ro: Franceză (SUA)

en: Breton (France)
ro: Bretonă (Franța)

en: Occitan
ro: Occitană

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
ro: Georgiană (Franța, AZERTY Tskapo)

en: French (Canada)
ro: Franceză (Canada)

en: French (Canada, Dvorak)
ro: Franceză (Canada, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
ro: Franceză (Canada, moștenire)

en: English (Canada)
ro: Engleză (Canada)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
ro: Franceză (Republica Democrată Congo)

en: French (Togo)
ro: Franceză (Togo)

en: Georgian
ro: Georgiană

en: Georgian (ergonomic)
ro: Georgiană (ergonomică)

en: Georgian (MESS)
ro: Georgiană (MESS)

en: Ossetian (Georgia)
ro: Osetică (Georgia)

en: Russian (Georgia)
ro: Rusă (Georgia)

en: German
ro: Germană

en: German (dead acute)
ro: Germană (accent acut mort)

en: German (dead grave acute)
ro: Germană (accent grav mort)

en: German (dead tilde)
ro: Germană (tildă moartă)

en: German (no dead keys)
ro: Germană (fără taste moarte)

en: German (E1)
ro: Germană (E1)

en: German (E2)
ro: Germană (E2)

en: German (T3)
ro: Germană (T3)

en: German (US)
ro: Germană (SUA)

en: German (Dvorak)
ro: Germană (Dvorak)

en: German (Macintosh)
ro: Germană (Macintosh)

en: German (Macintosh, no dead keys)
ro: Germană (Macintosh, fără taste moarte)

en: German (Neo 2)
ro: Germană (Neo 2)

en: German (QWERTY)
ro: Germană (QWERTY)

en: Lower Sorbian
ro: Sârbă de jos

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
ro: Sârbă de jos (QWERTZ)

en: Romanian (Germany)
ro: Română (Germania)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
ro: Română (Germania, fără taste moarte)

en: Russian (Germany, phonetic)
ro: Rusă (Germania, fonetic)

en: Turkish (Germany)
ro: Turcă (Germania)

en: German (Austria)
ro: Germană (Austria)

en: German (Austria, no dead keys)
ro: Germană (Austria, fără taste moarte)

en: German (Austria, Macintosh)
ro: Germană (Austria, Macintosh)

en: German (Switzerland)
ro: Germană (Elveția)

en: German (Switzerland, no dead keys)
ro: Germană (Elveția, fără taste moarte)

en: German (Switzerland, Macintosh)
ro: Germană (Elveția, Macintosh)

en: German (Switzerland, legacy)
ro: Germană (Elveția, moștenire)

en: French (Switzerland)
ro: Franceză (Elveția)

en: French (Switzerland, no dead keys)
ro: Franceză (Elveția, fără taste moarte)

en: French (Switzerland, Macintosh)
ro: Franceză (Elveția, Macintosh)

en: Greek
ro: Greacă

en: Greek (simple)
ro: Greacă (simplă)

en: Greek (no dead keys)
ro: Greacă (fără taste moarte)

en: Greek (polytonic)
ro: Greacă (politonic)

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Hebrew (SI-1452-2)
ro: Ebraică (SI-1452-2)

en: Hebrew (lyx)
ro: Ebraică (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
ro: Ebraică (alfabetul fonetic)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
ro: Ebraică (biblică, Tiro)

en: Hungarian
ro: Maghiară

en: Hungarian (standard)
ro: Maghiară (standard)

en: Hungarian (no dead keys)
ro: Maghiară (fără taste moarte)

en: Hungarian (QWERTY)
ro: Maghiară (QWERTY)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, dead keys)
ro: Maghiară (QWERTZ, 101 taste, virgulă, taste moarte)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, no dead keys)
ro: Maghiară (QWERTZ, 101 taste, virgulă, fără taste moarte)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, dead keys)
ro: Maghiară (QWERTZ, 101 taste, punct, taste moarte)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, no dead keys)
ro: Maghiară (QWERTZ, 101 taste, punct, fără taste moarte)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, dead keys)
ro: Maghiară (QWERTY, 101 taste, virgulă, taste moarte)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, no dead keys)
ro: Maghiară (QWERTY, 101 taste, virgulă, fără taste moarte)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, dead keys)
ro: Maghiară (QWERTY, 101 taste, punct, taste moarte)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, no dead keys)
ro: Maghiară (QWERTY, 101 taste, punct, fără taste moarte)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, dead keys)
ro: Maghiară (QWERTZ, 102 taste, virgulă, taste moarte)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, no dead keys)
ro: Maghiară (QWERTZ, 102 taste, virgulă, fără taste moarte)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, dead keys)
ro: Maghiară (QWERTZ, 102 taste, punct, taste moarte)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, no dead keys)
ro: Maghiară (QWERTZ, 102 taste, punct, fără taste moarte)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, dead keys)
ro: Maghiară (QWERTY, 102 taste, virgulă, taste moarte)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, no dead keys)
ro: Maghiară (QWERTY, 102 taste, virgulă, fără taste moarte)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, dead keys)
ro: Maghiară (QWERTY, 102 taste, punct, taste moarte)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, no dead keys)
ro: Maghiară (QWERTY, 102 taste, punct, fără taste moarte)

en: Icelandic
ro: Islandeză

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
ro: Islandeză (Macintosh, moștenire)

en: Icelandic (Macintosh)
ro: Islandeză (Macintosh)

en: Icelandic (Dvorak)
ro: Islandeză (Dvorak)

en: Indian
ro: Indiană

en: Assamese (KaGaPa, phonetic)
ro: Assameză (KaGaPa alfabetul fonetic)

en: Bangla (India, KaGaPa, phonetic)
ro: Bangla (India, KaGaPa, alfabetul fonetic)

en: Bangla (India, Baishakhi InScript)
ro: Bangla (India, InScript Baishakhi)

en: English (India, with rupee)
ro: Engleză (India, cu semnul rupiei)

en: Gujarati (KaGaPa, phonetic)
ro: Gujarati (KaGaPa, alfabetul fonetic)

en: Hindi (KaGaPa, phonetic)
ro: Hindi (KaGaPa, alfabetul fonetic)

en: Kannada (KaGaPa, phonetic)
ro: Kannada (KaGaPa, alfabetul fonetic)

en: Malayalam
ro: Malaeză

en: Malayalam (Lalitha)
ro: Malaeză (Lalitha)

en: Malayalam (enhanced InScript, with rupee)
ro: Malaeză (InScript îmbunătățit, cu semnul rupiei)

en: Malayalam (Poorna, extended InScript)
ro: Malaeză (Poorna, InScript extins)

en: Marathi (KaGaPa, phonetic)
ro: Marathi (KaGaPa, alfabetul fonetic)

en: Marathi (enhanced InScript)
ro: Marathi (InScript îmbunătățit)

en: Oriya
ro: Oriană

en: Punjabi (Gurmukhi)
ro: Portugheză (Gurmukhi)

en: Sanskrit (KaGaPa, phonetic)
ro: Sanscrită (KaGaPa alfabetul fonetic)

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
ro: Tamilă (TamilNet '99 cu cifre tamile)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
ro: Tamilă (TamilNet '99, codificare TAB)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
ro: Tamilă (TamilNet '99, codificare TSCII)

en: Tamil (InScript, with Arabic numerals)
ro: Tămilă (InScript, cu cifre arabe)

en: Tamil (InScript, with Tamil numerals)
ro: Tămilă (InScript, cu cifre tamile)

en: Telugu
ro: Teluguă

en: Telugu (KaGaPa, phonetic)
ro: Teluguă (KaGaPa, alfabetul fonetic)

en: Telugu (Sarala)
ro: Teluguă (Sarala)

en: Urdu (phonetic)
ro: Urdu (alfabetul fonetic)

en: Urdu (alt. phonetic)
ro: Urdu (alfabetul fonetic, alternativă)

en: Indic IPA
ro: IPA Indic

en: Indonesian (Latin)
ro: Indoneziană (latină)

en: Indonesian (Arab Melayu, phonetic)
ro: Indoneziană (Arab Melayu, alfabetul fonetic)

en: Indonesian (Arab Melayu, extended phonetic)
ro: Indoneziană (Pegon arabă, alfabetul fonetic extins)

en: Indonesian (Arab Pegon, phonetic)
ro: Indoneziană (Pegon arabă, alfabetul fonetic)

en: Javanese
ro: Javaneză

en: Irish
ro: Irlandeză

en: Irish (UnicodeExpert)
ro: Irlandeză (UnicodeExpert)

en: Ogham
ro: Ogamă

en: Ogham (IS434)
ro: Ogamă (IS434)

en: Italian
ro: Italiană

en: Italian (no dead keys)
ro: Italiană (fără taste moarte)

en: Italian (Windows)
ro: Italiană (Windows)

en: Italian (Macintosh)
ro: Italiană (Macintosh)

en: Italian (US)
ro: Italiană (SUA)

en: Italian (IBM 142)
ro: Italiană (IBM 142)

en: Friulian (Italy)
ro: Friuliană (Italia)

en: Sicilian
ro: Siciliană

en: Georgian (Italy)
ro: Georgiană (Italia)

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Japanese (Kana)
ro: Japoneză (Kana)

en: Japanese (Kana 86)
ro: Japoneză (Kana 86)

en: Japanese (OADG 109A)
ro: Japoneză (OADG 109A)

en: Japanese (Macintosh)
ro: Japoneză (Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
ro: Japoneză (Dvorak)

en: Kazakh
ro: Kazahă

en: Kazakh (with Russian)
ro: Kazahă (cu rusă)

en: Kazakh (extended)
ro: Kazahă (extinsă)

en: Kazakh (Latin)
ro: Kazahă (latină)

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
ro: Rusă (Kazahstan, cu kazahă)

en: Khmer (Cambodia)
ro: Khmer (Cambogia)

en: Korean
ro: Coreeană

en: Korean (101/104-key compatible)
ro: Coreeană (compatibilă cu tasta 101/104)

en: Kyrgyz
ro: Kirghiză

en: Kyrgyz (phonetic)
ro: Kirghiză (alfabetul fonetic)

en: Latvian
ro: Letonă

en: Latvian (apostrophe)
ro: Letonă (cu apostrof)

en: Latvian (tilde)
ro: Letonă (cu tildă)

en: Latvian (F)
ro: Letonă (F)

en: Latvian (Modern Latin)
ro: Letonă (Latin modern)

en: Latvian (Modern Cyrillic)
ro: Letonă (Chirilic modern)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
ro: Letonă (ergonomic, ŪGJRMV)

en: Latvian (adapted)
ro: Letonă (adaptată)

en: Lithuanian
ro: Lituaniană

en: Lithuanian (standard)
ro: Lituaniană (standard)

en: Lithuanian (US)
ro: Lituaniană (SUA)

en: Lithuanian (IBM)
ro: Lituaniană (IBM)

en: Lithuanian (LEKP)
ro: Lituaniană (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
ro: Lituaniană (LEKPa)

en: Lithuanian (Ratise)
ro: Lituaniană (Ratise)

en: Macedonian
ro: Macedoneană

en: Macedonian (no dead keys)
ro: Macedoneană (fără taste moarte)

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
ro: Malay (Jawi, Tastatură arabă)

en: Malay (Jawi, phonetic)
ro: Malay (Jawi, alfabetul fonetic)

en: Maltese
ro: Malteză

en: Maltese (US)
ro: Malteză (SUA)

en: Maltese (US, with AltGr overrides)
ro: Malteză (SUA, înlocuită via AltGr)

en: Maltese (UK, with AltGr overrides)
ro: Malteză (Marea Britanie, înlocuită via AltGr)

en: Moldavian
ro: Moldovă

en: Mongolian
ro: Mongolă

en: Montenegrin
ro: Muntenegreană

en: Montenegrin (Cyrillic)
ro: Muntenegreană (chirilică)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
ro: Muntenegreană (chirilică, ZE și ZHE interschimbate)

en: Montenegrin (Cyrillic, with guillemets)
ro: Muntenegreană (chirilică, cu ghilimele franceze)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
ro: Muntenegreană (latină, Unicode)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
ro: Muntenegreană (latină, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
ro: Muntenegreană (latină, Unicode, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, with guillemets)
ro: Muntenegreană (latină, cu ghilimele franceze)

en: Nepali
ro: Nepaleză

en: Norwegian
ro: Norvegiană

en: Norwegian (no dead keys)
ro: Norvegiană (fără taste moarte)

en: Norwegian (Windows)
ro: Norvegiană (Windows)

en: Norwegian (Macintosh)
ro: Norvegiană (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
ro: Norvegiană (Macintosh, fără taste moarte)

en: Norwegian (Colemak)
ro: Norvegiană (Colemak)

en: Norwegian (Dvorak)
ro: Norvegiană (Dvorak)

en: Northern Saami (Norway)
ro: Sami de Nord (Norvegia)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
ro: Saami de Nord (Norvegia, fără taste moarte)

en: Persian
ro: Persană

en: Persian (with Persian keypad)
ro: Persană (cu tastatură Persană)

en: Persian (Windows)
ro: Persiană (Windows)

en: Azerbaijani (Iran)
ro: Azerbaidjan (Iran)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
ro: Kurdă (Iran, alfabet latin Q)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
ro: Kurdă (Iran, alfabet latin Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, F)
ro: Kurdă (Iran, F)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
ro: Kurdă (Iran, arab-latin)

en: Polish
ro: Poloneză

en: Polish (legacy)
ro: Poloneză (moștenire)

en: Polish (QWERTZ)
ro: Poloneză (QWERTZ)

en: Polish (Dvorak)
ro: Poloneză (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
ro: Poloneză (Dvorak, cu ghilimele poloneze pe tasta de ghilimele)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
ro: Poloneză (Dvorak, cu ghilimele poloneze pe tasta 1)

en: Polish (programmer Dvorak)
ro: Poloneză (Dvorak pentru programatori)

en: Kashubian
ro: Kashubiană

en: Silesian
ro: Sileziană

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
ro: Rusă (Polonia, Dvorak alfabetul fonetic)

en: Portuguese
ro: Portugheză

en: Portuguese (no dead keys)
ro: Portugheză (fără taste moarte)

en: Portuguese (Macintosh)
ro: Portugheză (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
ro: Portugheză (Macintosh, fără taste moarte)

en: Portuguese (Nativo)
ro: Portugheză (nativ)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
ro: Portugheză (Nativ pentru tastaturile SUA)

en: Esperanto (Portugal, Nativo)
ro: Esperanto (Portugalia, Nativ)

en: Portuguese (Brazil)
ro: Portugheză (Brazilia)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
ro: Portugheză (Brazilia, fără taste moarte)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
ro: Portugheză (Brazilia, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
ro: Portugheză (Brazilia, Nativo)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
ro: Portugheză (Brazilia, Nativo pentru tastaturile din SUA)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
ro: Portugheză (Brazilia, ThinkPad IBM/Lenovo)

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
ro: Esperanto (Brazilia, Nativo)

en: Russian (Brazil, phonetic)
ro: Rusă (Brazilia, alfabetul fonetic)

en: Romanian
ro: Română

en: Romanian (standard)
ro: Română (standard)

en: Romanian (Windows)
ro: Română (Windows)

en: Russian
ro: Rusă

en: Russian (phonetic)
ro: Rusă (alfabetul fonetic)

en: Russian (phonetic, Windows)
ro: Rusă (alfabetul fonetic, Windows)

en: Russian (phonetic, YAZHERTY)
ro: Rusă (alfabetul fonetic, YAZHERTY)

en: Russian (phonetic, AZERTY)
ro: Rusă (alfabetul fonetic, AZERTY)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
ro: Rusă (alfabetul fonetic, Dvorak)

en: Russian (typewriter)
ro: Rusă (mașină de scris)

en: Russian (engineering, RU)
ro: Rusă (inginerie, RU)

en: Russian (engineering, EN)
ro: Rusă (inginerie, ENG)

en: Russian (legacy)
ro: Rusă (moștenire)

en: Russian (typewriter, legacy)
ro: Rusă (mașină de scris, moștenire)

en: Russian (DOS)
ro: Rusă (DOS)

en: Russian (Macintosh)
ro: Rusă (Macintosh)

en: Abkhazian (Russia)
ro: Abhaziană (Rusia)

en: Chuvash
ro: Ciuvașă

en: Chuvash (Latin)
ro: Ciuvașă (alfabet latin)

en: Ossetian (legacy)
ro: Osetică (moștenire)

en: Ossetian (Windows)
ro: Osetică (Windows)

en: Serbian (Russia)
ro: Sârbă (Rusia)

en: Tatar
ro: Tătară

en: Udmurt
ro: Udmurtă

en: Yakut
ro: Iacută

en: Serbian
ro: Sârbă

en: Serbian (Cyrillic, with guillemets)
ro: Sârbă (chirilică, cu ghilimele franceze)

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
ro: Sârbă (chirilică, ZE și ZHE interschimbate)

en: Serbian (Latin)
ro: Sârbă (latină)

en: Serbian (Latin, with guillemets)
ro: Sârbă (latină, cu ghilimele franceze)

en: Serbian (Latin, Unicode)
ro: Sârbă (latină, Unicode)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
ro: Sârbă (latină, QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
ro: Sârbă (latină, Unicode, QWERTY)

en: Pannonian Rusyn
ro: Voievodina Panonică

en: Sinhala (phonetic)
ro: Singaleză (alfabetul fonetic)

en: Sinhala (US)
ro: Singaleză (SUA)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
ro: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, codare TAB)

en: Slovak
ro: Slovacă

en: Slovak (extra backslash)
ro: Slovacă (bară oblică inversă extra)

en: Slovak (QWERTY)
ro: Slovacă (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extra backslash)
ro: Slovacă (QWERTY, bară oblică inversă extra)

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Slovenian (with guillemets)
ro: Slovenă (cu ghilimele franceze)

en: Slovenian (US)
ro: Slovenă (SUA)

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Spanish (no dead keys)
ro: Spaniolă (fără taste moarte)

en: Spanish (dead tilde)
ro: Spaniolă (tildă moartă)

en: Spanish (Windows)
ro: Spaniolă (Windows)

en: Spanish (Dvorak)
ro: Spaniolă (Dvorak)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and L)
ro: Asturiană (Spania, cu punct sub H și sub L)

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
ro: Catalană (Spania, cu L cu punct pe mijloc)

en: Spanish (Latin American)
ro: Spaniolă (America Latină)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
ro: Spaniolă (America Latină, fără taste moarte)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
ro: Spaniolă (America Latină, cu tildă moartă)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
ro: Spaniolă (America Latină, Dvorak)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
ro: Spaniolă (America Latină, Colemak)

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Swedish (no dead keys)
ro: Suedeză (fără taste moarte)

en: Swedish (Dvorak)
ro: Suedeză (Dvorak)

en: Swedish (Dvorak, intl.)
ro: Suedeză (Dvorak, internațională)

en: Swedish (Svdvorak)
ro: Suedeză (Svdvorak)

en: Swedish (Macintosh)
ro: Suedeză (Macintosh)

en: Swedish (US)
ro: Suedeză (SUA)

en: Swedish Sign Language
ro: Limba suedeză a semnelor

en: Northern Saami (Sweden)
ro: Sami de Nord (Suedia)

en: Russian (Sweden, phonetic)
ro: Rusă (alfabetul fonetic, Suedia)

en: Taiwanese
ro: Taiwaneză

en: Taiwanese (indigenous)
ro: Taiwaneză (indigenă)

en: Tajik
ro: Tadjică

en: Tajik (legacy)
ro: Tadjică (moștenire)

en: Thai
ro: Tailandeză

en: Thai (TIS-820.2538)
ro: Tailandeză (TIS-820.2538)

en: Thai (Pattachote)
ro: Tailandeză (Pattachote)

en: Turkmen
ro: Turkmenă

en: Turkmen (Alt-Q)
ro: Turkmenă (Alt-Q)

en: Turkish
ro: Turcă

en: Turkish (F)
ro: Turcă (F)

en: Turkish (E)
ro: Turcă (E)

en: Turkish (Alt-Q)
ro: Turcă (Alt-Q)

en: Turkish (intl., with dead keys)
ro: Turcă (internațională, cu taste moarte)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
ro: Kurdă (Turcia, alfabet latin Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
ro: Kurdă (Turcia, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
ro: Kurdă (Turcia, alfabet latin Alt-Q)

en: Ukrainian
ro: Ucraineană

en: Ukrainian (phonetic)
ro: Ucraineană (alfabetul fonetic)

en: Ukrainian (typewriter)
ro: Ucraineană (mașină de scris)

en: Ukrainian (Windows)
ro: Ucraineană (Windows)

en: Ukrainian (macOS)
ro: Ucraineană (macOS)

en: Ukrainian (legacy)
ro: Ucraineană (moștenire)

en: Ukrainian (homophonic)
ro: Ucraineană (omofonică)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
ro: Tătară din Crimea (Q turcesc)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
ro: Tătară din Crimea (F turcesc)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
ro: Tătară din Crimea (Alt-Q turcesc)

en: Arabic (Pakistan)
ro: Arabă (Pakistan)

en: Uzbek
ro: Uzbecă

en: Uzbek (Latin)
ro: Uzbecă (alfabet latin)

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Vietnamese (US)
ro: Vietnameză (SUA)

en: Vietnamese (France)
ro: Vietnameză (Franța)

en: custom
ro: personalizat

en: A user-defined custom Layout
ro: Un aranjament personalizat definit de utilizator

en: Switching to another layout
ro: Se comută la alt aranjament

en: Right Alt (while pressed)
ro: Alt dreapta (cât timp e apăsată)

en: Left Alt (while pressed)
ro: Alt stânga (cât timp e apăsată)

en: Left Win (while pressed)
ro: Win stânga (cât timp e apăsată)

en: Right Win (while pressed)
ro: Win dreapta (cât timp e apăsată)

en: Any Win (while pressed)
ro: Orice Win (în timpul apăsării)

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
ro: Meniu (cât timp este apăsată), Shift+Meniu pentru Meniu

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
ro: Caps Lock (în timp ce este apăsată), Alt+Caps Lock pentru acțiunea Caps Lock originală

en: Right Ctrl (while pressed)
ro: Ctrl dreapta (cât timp e apăsată)

en: Right Alt
ro: Alt dreapta

en: Left Alt
ro: Alt stânga

en: Shift+Caps Lock
ro: Shift + Caps Lock

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to second layout
ro: Caps Lock la primul aranjament; Shift+Caps Lock la al doileal aranjament

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to second layout
ro: Win stânga la primul aranjament; Win dreapta/Meniu la al doileal aranjament

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to second layout
ro: Ctrl stânga la primul aranjament; Ctrl dreapta la al doileal aranjament

en: Alt+Caps Lock
ro: Alt + Caps Lock

en: Both Shifts together
ro: Ambele taste Shift împreună

en: Both Alts together
ro: Ambele taste Alt împreună

en: Both Alts together; AltGr alone chooses third level
ro: Ambele taste Alt împreună; AltGr singură alege nivelul 3

en: Both Ctrls together
ro: Ambele taste Ctrl împreună

en: Ctrl+Shift
ro: Ctrl + Shift

en: Left Ctrl+Left Shift
ro: Ctrl stânga + Shift stânga

en: Right Ctrl+Right Shift
ro: Ctrl dreapta + Shift dreapta

en: Alt+Ctrl
ro: Alt + Ctrl

en: Alt+Shift
ro: Alt + Shift

en: Left Alt+Left Shift
ro: Alt stânga + Shift stânga

en: Right Alt+Right Shift
ro: Alt dreapta + Shift dreapta

en: Menu
ro: Meniu

en: Left Win
ro: Win stânga

en: Alt+Space
ro: Alt + Spațiu

en: Win+Space
ro: Win + Spațiu

en: Ctrl+Space
ro: Ctrl + Spațiu

en: Right Win
ro: Win dreapta

en: Left Shift
ro: Shift stânga

en: Right Shift
ro: Shift dreapta

en: Left Ctrl
ro: Ctrl stânga

en: Right Ctrl
ro: Ctrl dreapta

en: Ctrl+Left Win to first layout; Ctrl+Menu to second layout
ro: Ctrl stânga+Win stânga la primul aranjament; Ctrl+Meniu la al doilea aranjament

en: Left Ctrl+Left Win
ro: Ctrl stânga + Win stânga

en: Key to choose the 2nd level
ro: Tasta care alege nivelul al 2-lea

en: The "&lt; &gt;" key
ro: Tasta „&lt; &gt;”

en: Key to choose the 3rd level
ro: Tasta care alege nivelul al 3-lea

en: Any Win
ro: Oricare tastă Win

en: Any Alt
ro: Oricare tastă Alt

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
ro: Alt dreapta; Shift+Alt dreapta reprezintă tasta de Compunere

en: Right Alt never chooses 3rd level
ro: Alt dreapta nu alege niciodată nivelul al 3-lea

en: Enter on keypad
ro: Enter de pe tastatura numerică

en: Backslash
ro: Bara oblică inversă

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
ro: Caps Lock; acționează ca blocare temporară când este apăsată împreună cu alt selector de nivelul 3

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
ro: Bara oblică inversă; acționează ca blocare temporară când este apăsată împreună cu alt selector de nivelul 3

en: The "&lt; &gt;" key; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
ro: Tasta „&lt; &gt;”; acționează ca blocare temporară când este apăsată împreună cu alt selector pentru nivelul al 3-lea

en: Ctrl position
ro: Poziția tastei Ctrl

en: Caps Lock as Ctrl
ro: Caps Lock ca Ctrl

en: Left Ctrl as Meta
ro: Ctrl stânga ca Meta

en: Swap Ctrl and Caps Lock
ro: Interschimbă Ctrl cu Caps Lock

en: Caps Lock as Ctrl, Ctrl as Hyper
ro: Caps Lock ca Ctrl, Ctrl ca Hyper

en: To the left of "A"
ro: La stânga lui „A”

en: At the bottom left
ro: În stânga jos

en: Right Ctrl as Right Alt
ro: Ctrl dreapta ca Alt dreapta

en: Menu as Right Ctrl
ro: Meniu ca Ctrl dreapta

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
ro: Interschimbă Alt stânga cu Ctrl stânga

en: Swap Right Alt with Right Ctrl
ro: Interschimbă Win dreapta cu Ctrl dreapta

en: Swap Left Win with Left Ctrl
ro: Interschimbă Win stânga cu Ctrl stânga

en: Swap Right Win with Right Ctrl
ro: Interschimbă Win dreapta cu Ctrl dreapta

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
ro: Alt stânga ca Ctrl, Ctrl stânga ca Win, Win stânga ca Alt stânga

en: Use keyboard LED to show alternative layout
ro: Indică aranjamentul alternativ cu ajutorul LED-urilor tastaturii

en: Use keyboard LED to indicate modifiers
ro: Utilizează LED-ul tastaturii pentru a indica modificatorii

en: Compose
ro: Compunere

en: Layout of numeric keypad
ro: Aranjamentul tastaturii numerice

en: Legacy
ro: Moștenire

en: Unicode arrows and math operators
ro: Săgeți Unicode și operatori matematici

en: Unicode arrows and math operators on default level
ro: Săgeți Unicode și operatori matematici pe nivelul implicit

en: Legacy Wang 724
ro: Wang 724 - moștenire

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators
ro: Tastatură Wang 724 cu săgeți Unicode și operatori matematici

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators on default level
ro: Tastatură Wang 724 cu săgeți Unicode și operatori matematici pe nivelul implicit

en: Hexadecimal
ro: Hexazecimal

en: Phone and ATM style
ro: Stil telefon și ATM

en: Numeric keypad Delete behavior
ro: Comportamentul de ștergere al tastaturii numerice

en: Legacy key with dot
ro: Tastă moștenită cu punct

note: Actually, with KP_SEPARATOR, as the old keypad(comma)
en: Legacy key with comma
ro: Tastă moștenită cu virgulă

en: Four-level key with dot
ro: Tastă de nivelul patru cu punct

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
ro: Tastă de nivelul patru cu punct, doar Latină-9

en: Four-level key with comma
ro: Tastă de nivelul patru cu virgulă

en: Four-level key with momayyez
ro: Tastă de nivelul patru cu momayyez (separatorul zecimal persan)

note: This assumes the KP_ abstract symbols are actually useful for some apps The description needs to be rewritten
en: Four-level key with abstract separators
ro: Tastă de nivelul patru cu separatori abstracți

en: Semicolon on third level
ro: Punct-și-virgulă la nivelul 3

en: Caps Lock behavior
ro: Comportamentul tastei Caps Lock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
ro: Caps Lock utilizează capitalizarea internă; Shift „pauzează” Caps Lock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
ro: Caps Lock utilizează capitalizarea internă; Shift nu afectează Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
ro: Caps Lock acționează ca Shift cu blocare; Shift „pauzează” Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
ro: Caps Lock acționează ca Shift cu blocare; Shift nu afectează Caps Lock

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
ro: Caps Lock comută capitalizarea normală a tuturor caracterelor alfabetice

en: Caps Lock toggles Shift Lock (affects all keys)
ro: Caps Lock comută Shift Lock (afectează toate tastele)

en: Swap Esc and Caps Lock
ro: Interschimbă Esc cu Caps Lock

en: Make Caps Lock an additional Esc
ro: Fă Caps Lock un Esc adițional

en: Make Caps Lock an additional Esc, but Shift + Caps Lock is the regular Caps Lock
ro: Fă Caps Lock un Esc suplimentar dar Shift + Caps Lock preia rolul lui Caps Lock

en: Make Caps Lock an additional Backspace
ro: Fă Caps Lock un Backspace suplimentar

en: Make Caps Lock an additional Super
ro: Fă Caps Lock un Super suplimentar

en: Make Caps Lock an additional Hyper
ro: Fă Caps Lock un Hyper suplimentar

en: Make Caps Lock an additional Menu key
ro: Fă Caps Lock o tastă adițională meniu

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
ro: Fă Caps Lock un Num Lock suplimentar

en: Make Caps Lock an additional Ctrl
ro: Fă Caps Lock un Ctlr suplimentar

en: Caps Lock is disabled
ro: Caps Lock este dezactivată

en: Alt and Win behavior
ro: Comportamentul tastelor Alt și Win

en: Add the standard behavior to Menu key
ro: Adaugă comportamentul standard la tasta Meniu

en: Menu is mapped to Win
ro: Meniu este plasat la Win

en: Alt and Meta are on Alt
ro: Alt și Meta sunt pe Alt

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
ro: Alt este plasat la Win și la uzualul Alt

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl
ro: Ctrl este plasat la Win și uzualele taste Ctrl

en: Ctrl is mapped to Right Win and the usual Ctrl
ro: Ctrl este plasat la Win dreapta și uzualele taste Ctrl

en: Ctrl is mapped to Alt, Alt to Win
ro: Ctrl este plasat la Alt, Alt este mapat la Win

en: Meta is mapped to Win
ro: Meta este plasată la Win

en: Meta is mapped to Left Win
ro: Meta este plasată la Win stânga

en: Hyper is mapped to Win
ro: Hyper este plasat la Win

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
ro: Alt este plasat la Win dreapta, Super la Meniu

en: Left Alt is swapped with Left Win
ro: Alt stânga e interschimbat cu Win stânga

en: Alt is swapped with Win
ro: Alt este interschimbat cu Win

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
ro: Win este plasat la PrtSc și uzualul Win

en: Position of Compose key
ro: Poziția tastei de Compunere

en: 3rd level of Left Win
ro: nivelul al 3-lea al Win Stânga

en: 3rd level of Right Win
ro: nivelul al 3-lea al Win Dreapta

en: 3rd level of Menu
ro: nivelul al 3-lea al Meniu

en: 3rd level of Left Ctrl
ro: nivelul al 3-lea al Ctrl Stânga

en: 3rd level of Right Ctrl
ro: Nivelul 3 al Ctrl dreapta

en: 3rd level of Caps Lock
ro: nivelul al 3-lea al Caps Lock

en: 3rd level of the "&lt; &gt;" key
ro: al 3-lea nivel al tastei „&lt; &gt;”

en: Pause
ro: Pauză

en: Compatibility options
ro: Opțiuni pentru compatibilitate

en: Default numeric keypad keys
ro: Taste implicite de la tastatura numerică

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
ro: Tastatura numerică introduce întotdeauna cifre (ca în macOS)

en: Num Lock on: digits; Shift for arrows. Num Lock off: arrows (as in Windows)
ro: Blocarea numerelor activattă: cifre; Shift pentru tastele săgeți. Blocarea numerelor dezactivată: taste săgeți (ca în Windows)

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
ro: Shift nu anulează Num Lock, ci alege al treilea nivel

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
ro: Taste speciale (Ctrl+Alt+&lt;tasta&gt;) operate într-un server

en: Apple Aluminium emulates Pause, PrtSc, Scroll Lock
ro: Apple Aluminium emulează Pause, PrtSc, Scroll Lock

en: Japanese Apple keyboards emulate OADG109A backslash
ro: Tastaturile japoneze Apple emulează bara inversă OADG109A

en: Japanese Apple keyboards emulate PC106 backslash
ro: Tastaturile japoneze Apple emulează bara inversă PC106

en: Shift cancels Caps Lock
ro: Shift anulează Caps Lock

en: Enable extra typographic characters
ro: Activează caracterele tipografice adiționale

en: Enable APL overlay characters
ro: Activează caracterele APL suprapuse

en: Both Shifts together enable Caps Lock
ro: Ambele taste Shift apăsate împreună activează Caps Lock

en: Both Shifts together enable Caps Lock; one Shift key disables it
ro: Ambele taste Shift apăsate împreună activează Caps Lock; o tastă Shift o dezactivează

en: Both Shifts together enable Shift Lock
ro: Ambele taste Shift apăsate împreună activează Shift Lock

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
ro: Shift + Blocarea numerelor activează controlul mouse-ului de la tastatură

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
ro: Permite înregistrarea întreruperilor cu acțiuni de la tastatură (avertisment: risc de securitate)

en: Allow grab and window tree logging
ro: Permite înregistrarea capturii și a arborelui de ferestre

en: Currency signs
ro: Simboluri de valută

en: Euro on E
ro: Euro pe E

en: Euro on 2
ro: Euro pe 2

en: Euro on 4
ro: Euro pe 4

en: Euro on 5
ro: Euro pe 5

en: Rupee on 4
ro: Rupie pe 4

en: Key to choose the 5th level
ro: Tasta pentru alegerea celui de-al cincilea nivel

en: Caps Lock chooses 5th level
ro: Caps Lock alege al cincilea nivel

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level
ro: Tasta „&lt; &gt;” alege al cincilea nivel

en: Right Alt chooses 5th level
ro: Alt dreapta alege al cincilea nivel

en: Menu chooses 5th level
ro: Meniu alege al cincilea nivel

en: Right Ctrl chooses 5th level
ro: Ctrl dreapta alege al cincilea nivel

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
ro: Tasta „&lt; &gt;” alege nivelul al 5-lea și acționează ca blocare temporară când este apăsată împreună cu alt selector pentru nivelul al 5-lea

en: Right Alt chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
ro: Alt dreapta alege nivelul al 5-lea și acționează ca blocare temporară când este apăsat împreună cu alt selector pentru nivelul al 5-lea

en: Left Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
ro: Win stânga alege nivelul al 5-lea și acționează ca blocare temporară când este apăsat împreună cu un alt selector pentru nivelul al 5-lea

en: Right Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
ro: Win dreapta alege nivelul al 5-lea și acționează ca blocare temporară când este apăsat împreună cu alt selector pentru nivelul al 5-lea

en: Non-breaking space input
ro: Intrare de caracter spațiu fără întrerupere

en: Usual space at any level
ro: Utilizează spațiu la orice nivel

en: Non-breaking space at the 2nd level
ro: Caracter spațiu fără întrerupere la nivelul 2

en: Non-breaking space at the 3rd level
ro: Caracter spațiu fără întrerupere la nivelul 3

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
ro: Caracter spațiu fără întrerupere la nivelul 4, spațiu fără întrerupere subțire la nivelul 4

en: Non-breaking space at the 4th level
ro: Caracter spațiu fără întrerupere la nivelul 4

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
ro: Caracter spațiu fără întrerupere la nivelul 4, spațiu fără întrerupere subțire la nivelul 6

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
ro: Caracter spațiu fără întrerupere la nivelul 4, spațiu fără întrerupere subțire la nivelul 6 (via Ctrl+Shift)

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level
ro: Caracter de ne-îmbinare cu lățime zero (ZWNJ) la nivelul 2

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level
ro: Caracter de ne-îmbinare cu lățime zero la nivelul 2, caracter de îmbinare cu lățime zero la nivelul 3

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level, non-breaking space at the 4th level
ro: Caracter de ne-îmbinare cu lățime zero la nivelul 2, caracter de îmbinare cu lățime zero la nivelul 3, spațiu fără întrerupere la nivelul 4

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level
ro: Caracter de ne-îmbinare cu lățime zero la nivelul 2, spațiu fără întrerupere la nivelul 3

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
ro: Caracter de ne-îmbinare cu lățime zero la nivelul 2, spațiu fără întrerupere la nivelul 3, caracter de îmbinare cu lățime zero la nivelul 4

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
ro: Caracter de ne-îmbinare cu lățime zero la nivelul 2, spațiu fără întrerupere la nivelul 3, spațiu fără întrerupere subțire la nivelul 4

en: Zero-width non-joiner at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
ro: Caracter de ne-îmbinare cu lățime zero la nivelul 3, caracter de îmbinare cu lățime zero la nivelul 4

en: Japanese keyboard options
ro: Opțiuni tastatură japoneză

en: Kana Lock key is locking
ro: Tasta de blocare Kana blochează

en: NICOLA-F style Backspace
ro: Backspace în stil NICOLA-F

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
ro: Fă Zenkaku Hankaku un Esc adițional

en: Korean Hangul/Hanja keys
ro: Taste Coreean Hangul/Hanja

en: Make right Alt a Hangul key
ro: Fă Alt dreapta o tastă Hangul

en: Make right Ctrl a Hangul key
ro: Fă Ctrl dreapta o tastă Hangul

en: Make right Alt a Hanja key
ro: Fă Alt dreapta o tastă Hanja

en: Make right Ctrl a Hanja key
ro: Fă Ctrl dreapta o tastă Hanja

en: Esperanto letters with superscripts
ro: Litere Esperanto cu exponenți

en: At the corresponding key in a QWERTY layout
ro: La tasta corespunzătoare pentru un aranjament QWERTY

en: At the corresponding key in a Dvorak layout
ro: La tasta corespunzătoare pentru un aranjament Dvorak

en: At the corresponding key in a Colemak layout
ro: La tasta corespunzătoare pentru un aranjament Colemak

en: Old Solaris keycodes compatibility
ro: Compatibilitate tastele vechiului Solaris

en: Sun key compatibility
ro: Compatibilitate cu taste Sun

en: Key sequence to kill the X server
ro: Secvența de taste pentru a termina forțat server-ul X

en: Miscellaneous options
ro: Opțiuni diverse

en: Use user-defined custom XKB types
ro: Utilizează aranjamentul personalizat de tastatură definit de utilizator

en: Ancient
ro: Antic

en: Gothic
ro: Gotic

en: Ugaritic
ro: Ugaritică

en: Avestan
ro: Avestană

en: APL symbols (Dyalog APL)
ro: Simboluri APL (Dyalog APL)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
ro: Simboluri APL (SAX, Sharp APL pentru Unix)

en: APL symbols (unified)
ro: Simboluri APL (unificate)

en: APL symbols (IBM APL2)
ro: Simboluri APL (IBM APL2)

en: APL symbols (Manugistics APL*PLUS II)
ro: Simboluri APL (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL symbols (APLX unified)
ro: Simboluri APL (APLX unificat)

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
ro: Multilingvă (Canada, Tip 6/7 Sun)

en: German (with Hungarian letters, no dead keys)
ro: Germană (cu litere maghiare, nicio tastă moartă)

en: Polish (Germany, no dead keys)
ro: Poloneză (Germania, fără taste moarte)

en: German (Sun Type 6/7)
ro: Germană (Tip 6/7 Sun)

en: German (Aus der Neo-Welt)
ro: Germană (Aus der Neo-Welt)

en: German (KOY)
ro: Germană (KOY)

en: German (Bone)
ro: Germană (Os)

en: German (Bone, eszett in the home row)
ro: Germană (Bone, eszett  în rândul casei)

en: German (Neo, QWERTZ)
ro: Germană (Neo, QWERTZ)

en: German (Neo, QWERTY)
ro: Germană (Neo, QWERTY)

en: Russian (Germany, recommended)
ro: Rusă (Germania, recomandată)

en: Russian (Germany, transliteration)
ro: Rusă (Germania, transliterație)

en: Old Hungarian (for ligatures)
ro: Maghiară veche (pentru ligaturi)

en: Hungarian (US)
ro: Maghiară (SUA)

en: Lithuanian (Dvorak)
ro: Lituaniană (Dvorak)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
ro: Lituaniană (Tip 6/7 Sun)

en: Latvian (Dvorak)
ro: Letonă (Dvorak)

en: Latvian (Dvorak, with Y)
ro: Letonă (Dvorak, cu Y)

en: Latvian (Dvorak, with minus)
ro: Letonă (Dvorak, cu minus)

en: Latvian (programmer Dvorak)
ro: Letonă (Dvorak pentru programatori)

en: Latvian (programmer Dvorak, with Y)
ro: Letonă (Dvorak pentru programatori, cu Y)

en: Latvian (programmer Dvorak, with minus)
ro: Letonă (Dvorak pentru programatori, cu minus)

en: Latvian (Colemak)
ro: Letonă (Colemak)

en: Latvian (Colemak, with apostrophe)
ro: Letonă (Colemak, cu apostrof)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
ro: Letonă (Tip 6/7 Sun)

en: Latvian (apostrophe, dead quotes)
ro: Letonă (cu apostrof, ghilimele moarte)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining)
ro: Engleză (SUA, internațională, AltGr Unicode combinare)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining, alt.)
ro: Engleză (SUA, internațională, AltGr Unicode combinare, alternativă)

en: Czech, Slovak and German (US)
ro: Cehă, slovacă și germană (SUA)

en: Czech, Slovak, Polish, Spanish, Finnish, Swedish and German (US)
ro: Cehă, slovacă, poloneză, spaniolă, finlandeză, suedeză și germană (SUA)

en: English (Drix)
ro: Engleză (Drix)

en: German, Swedish and Finnish (US)
ro: Germană, suedeză și finlandeză (SUA)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
ro: Engleză (SUA, 238_L Arabic IBM)

en: English (US, Sun Type 6/7)
ro: Engleză (SUA, Tip 6/7 Sun)

en: English (Carpalx)
ro: Engleză (Carpalx)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
ro: Engleză (Carpalx, internațională, cu taste moarte)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
ro: Engleză (Carpalx, internațional, cu taste moarte AltGr)

en: English (Carpalx, full optimization)
ro: Engleză (Carpalx, optimizare completă)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
ro: Engleză (Carpalx, optimizare completă, internațională, cu taste moarte)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
ro: Engleză (Carpalx, optimizare completă, internațională, cu taste moarte AltGr)

en: English (3l)
ro: Engleză (3l)

en: English (3l, Chromebook)
ro: Engleză (3l, Chromebook)

en: English (3l, emacs)
ro: Engleză (3l, emacs)

en: English (Workman-P)
ro: Engleză (Workman-P)

en: Sicilian (US keyboard)
ro: Siciliană (tastatură SUA)

en: English (Western European AltGr dead keys)
ro: Engleză (europeană occidentală cu taste moarte AltGr)

en: Polish (intl., with dead keys)
ro: Poloneză (internațională, cu taste moarte)

en: Polish (Colemak)
ro: Poloneză (Colemak)

en: Polish (Colemak-DH)
ro: Poloneză (Colemak-DH)

en: Polish (Colemak-DH ISO)
ro: Poloneză (Colemak-DH ISO)

en: Polish (Sun Type 6/7)
ro: Poloneză (Tip 6/7 Sun)

en: Polish (Glagolica)
ro: Poloneză (Glagolica)

en: Polish (lefty)
ro: Poloneză (stângace)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
ro: Tătară din Crimea (Dobruja-1 Q)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
ro: Română (Touchtype ergonomică)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
ro: Română (Tip 6/7 Sun)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
ro: Sârbă (combinarea accentelor în loc de taste moarte)

en: Church Slavonic
ro: Slavonă de biserică

en: Russian (plus Ukrainian and Belarusian letters)
ro: Rusă (plus litere ucrainene și bieloruse)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
ro: Rusă (Rulemak, alfabetul fonetic Colemak)

en: Russian (phonetic, Macintosh)
ro: Rusă (alfabetul fonetic, Macintosh)

en: Russian (Sun Type 6/7)
ro: Rusă (Tip 6/7 Sun)

en: Russian (with US punctuation)
ro: Rusă (cu punctuație SUA)

en: Russian (GOST 6431-75)
ro: Rusă (GOST 6431-75)

en: Russian (GOST 14289-88)
ro: Rusă (GOST 14289-88)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
ro: Rusă (Polyglot și reacționar)

en: Russian (Programmer)
ro: Rusă (pentru programatori)

en: Russian (plus typographic symbols)
ro: Rusă (plus simboluri tipografice)

en: Russian (plus Tatar letters)
ro: Rusă (plus litere tătare)

en: Armenian (OLPC, phonetic)
ro: Armeană (alfabetul fonetic, OLPC)

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
ro: Ebraică (Biblică, alfabetul fonetic SIL)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
ro: Arabă (Tip 6/7 Sun)

en: Arabic (Arabic numerals, extensions in the 4th level)
ro: Arabă (cifre arabe, extensii pe nivelul al 4-lea)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals, extensions in the 4th level)
ro: Arabă (Cifre arabe orientale, extensii pe nivelul al 4-lea)

en: Arabic (ErgoArabic)
ro: Arabă (arabă ergonomică)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
ro: Belgiană (Tip 6/7 Sun)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
ro: Portugheză (Brazilia, Tip 6/7 Sun)

en: Czech (Sun Type 6/7)
ro: Cehă (Tip 6/7 Sun)

en: Czech (programming)
ro: Cehă (programare)

en: Czech (programming, typographic)
ro: Cehă (programare, tipografică)

en: Czech (coder)
ro: Cehă (codor)

en: Czech (US, Colemak, UCW support)
ro: Cehă (SUA, Colemak, cu suport UCW)

en: Danish (Sun Type 6/7)
ro: Daneză (Tip 6/7 Sun)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
ro: Olandeză (Tip 6/7 Sun)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
ro: Estoniană (Tipul 6/7 Sun)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
ro: Finlandeză (Tipul 6/7 Sun)

en: Finnish (DAS)
ro: Finlandeză (DAS)

en: Finnish (Dvorak)
ro: Finlandeză (Dvorak)

en: French (Sun Type 6/7)
ro: Franceză (Tip 6/7 Sun)

en: French (US with dead keys, alt.)
ro: Franceză (SUA cu taste moarte, alternativă)

en: French (US, AZERTY)
ro: Franceză (SUA, AZERTY)

en: Greek (Sun Type 6/7)
ro: Greacă (Tip 6/7 Sun)

en: Greek (Colemak)
ro: Greacă (Colemak)

en: Italian (Sun Type 6/7)
ro: Italiană (Tipul 6/7 Sun)

en: Ladin (Italian keyboard)
ro: Ladin (tastatură italiană)

en: Ladin (German keyboard)
ro: Ladin (tastatură germană)

en: Italian (Dvorak)
ro: Italiană (Dvorak)

en: Japanese (Sun Type 6)
ro: Japoneză (Tip 6 Sun)

en: Japanese (Sun Type 7, PC-compatible)
ro: Japoneză (Tipul 7 Sun, compatibilă PC)

en: Japanese (Sun Type 7, Sun-compatible)
ro: Japoneză (Tipul 7 Sun, compatibilă Sun)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
ro: Norvegiană (Tipul 6/7 Sun)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
ro: Portugheză (Tip 6/7 Sun)

en: Portuguese (Colemak)
ro: Portugheză (Colemak)

en: Slovak (ACC layout, only accented letters)
ro: Slovacă (aranjament ACC, doar caractere cu accent)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
ro: Slovacă (Tip 6/7 Sun)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
ro: Spaniolă (Tip 6/7 Sun)

en: Swedish (Dvorak A5)
ro: Suedeză (Dvorak A5)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
ro: Suedeză (Tipul 6/7 Sun)

en: Elfdalian (Sweden, with combining ogonek)
ro: Elfdaliană (Suedia, cu combinarea ogonek)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
ro: Germană (Elveția, Tip 6/7 Sun)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
ro: Franceză (Elveția, Tip 6/7 Sun)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
ro: Turcă (Tip 6/7 Sun)

en: Turkish (i and ı swapped)
ro: Turcă (i și ı interschimbate)

en: Old Turkic
ro: Turcă veche

en: Old Turkic (F)
ro: Turcă veche (F)

en: Ottoman (Q)
ro: Otomană (Q)

en: Ottoman (F)
ro: Otomană (F)

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
ro: Ucraineană (Tip 6/7 Sun)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
ro: Engleză (Marea Britanie, Tip 6/7 Sun)

en: Korean (Sun Type 6/7)
ro: Coreeană (Tip 6/7 Sun)

en: Vietnamese (AÐERTY)
ro: Vietnameză (AÐERTY)

en: Vietnamese (QĐERTY)
ro: Vietnameză (QĐERTY)

en: EurKEY (US)
ro: EurKEY (SUA)

en: International Phonetic Alphabet
ro: Alfabet fonetic internațional

en: International Phonetic Alphabet (QWERTY)
ro: Alfabet fonetic internațional (QWERTY)

en: Modi (KaGaPa, phonetic)
ro: Modi (KaGaPa, alfabetul fonetic)

en: Sanskrit symbols
ro: Simboluri Sanscrite

en: Number key 4 when pressed in isolation
ro: Tasta numerică 4 când este apăsată în izolare

en: Number key 9 when pressed in isolation
ro: Tasta numerică 9 când este apăsată în izolare

en: Make Caps Lock an additional Esc, and Shift + Caps Lock is the Compose
ro: Fă Caps Lock un Esc suplimentar, și Shift + Caps Lock lucrează ca Compunere

en: Parentheses position
ro: Poziția parantezelor

en: Swap with square brackets
ro: Interschimbă cu parantezele drepte
