xkeyboard-config 2.39.99 - en to ru translation catalogue (955 entries)

en: Generic 86-key PC
ru: Обычная 86-клавишная

en: Generic 101-key PC
ru: Обычная 101-клавишная

en: Generic 102-key PC
ru: Обычная 102-клавишная

en: Generic 104-key PC
ru: Обычная 104-клавишная

en: Generic 104-key PC with L-shaped Enter key
ru: Обычная 104-клавишная (Enter в форме буквы L)

en: Generic 105-key PC
ru: Обычная 105-клавишная

en: Acer laptop
ru: Ноутбук Acer

en: Asus laptop
ru: Ноутбук Asus

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alt.)
ru: Cherry Blue Line CyBo@rd (альт.)

en: Compaq Armada laptop
ru: Ноутбук Compaq Armada

en: Compaq Internet (7 keys)
ru: Compaq Internet (7 клавиш)

en: Compaq Internet (13 keys)
ru: Compaq Internet (13 клавиш)

en: Compaq Internet (18 keys)
ru: Compaq Internet (18 клавиш)

en: Compaq Presario laptop
ru: Ноутбук Compaq Presario

en: Dell 101-key PC
ru: Dell 101-клавишная

en: Dell Latitude laptop
ru: Ноутбук Dell Latitude

en: Dell Inspiron 6000/8000 laptop
ru: Ноутбук Dell Inspiron 6000/8000

en: Dell Precision M laptop
ru: Ноутбук Dell Precision M

en: Dell Precision M65 laptop
ru: Ноутбук Dell Precision M65

en: eMachines m6800 laptop
ru: Ноутбук eMachines m6800

en: Fujitsu-Siemens Amilo laptop
ru: Ноутбук Fujitsu-Siemens Amilo

en: Gyration
ru: Гирашн

en: Hewlett-Packard Mini 110 laptop
ru: Ноутбук Hewlett-Packard Mini 110

en: Logitech Cordless Desktop (alt.)
ru: Logitech Cordless Desktop (альт.)

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
ru: Доп. клавиши Logitech G15 с помощью службы G15daemon

en: MacBook/MacBook Pro (intl.)
ru: MacBook/MacBook Pro (междунар.)

en: Macintosh Old
ru: Старый Macintosh

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
ru: Microsoft Internet Pro (шведская)

en: Sun Type 6 (Japanese)
ru: Sun Type 6 (японская)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
ru: Sun Type 6 USB (японская)

en: Sun Type 6/7 USB (European)
ru: Sun Type 6/7 USB (европейская)

en: Sun Type 7 USB (European)
ru: Sun Type 7 USB (европейская)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
ru: Sun Type 7 USB (японская)/японская 106-клавишная

en: Symplon PaceBook tablet
ru: Карманный ПК Symplon PaceBook

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
ru: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:режим EU)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
ru: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:режим JP)

en: Albanian
ru: Албанская

en: Albanian (Plisi)
ru: Албанская (Plisi)

en: Albanian (Veqilharxhi)
ru: Албанская (Veqilharxhi)

en: Amharic
ru: Амхарская

en: Armenian
ru: Армянская

en: Armenian (phonetic)
ru: Армянская (фонетическая)

en: Armenian (alt. phonetic)
ru: Армянская (альт. фонетическая)

en: Armenian (eastern)
ru: Армянская (восточная)

en: Armenian (alt. eastern)
ru: Армянская (альт. восточная)

en: Armenian (western)
ru: Армянская (западная)

en: Arabic
ru: Арабская

en: Arabic (Eastern Arabic numerals)
ru: Арабская (восточно-арабские цифры)

en: Arabic (AZERTY)
ru: Арабская (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY, Eastern Arabic numerals)
ru: Арабская (AZERTY с восточно-арабскими цифрами)

en: Arabic (Buckwalter)
ru: Арабская (Buckwalter)

en: Arabic (Macintosh)
ru: Арабская (Macintosh)

en: Arabic (Macintosh, phonetic)
ru: Арабская (Macintosh, фонетическая)

en: Arabic (OLPC)
ru: Арабская (OLPC)

en: Arabic (Egypt)
ru: Арабская (Египет)

en: Arabic (Iraq)
ru: Арабская (Ирак)

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
ru: Курдская (Ирак, латинская Q)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
ru: Курдская (Ирак, латинская alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, F)
ru: Курдская (Ирак, F)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
ru: Курдская (Ирак, арабо-латинская)

en: Arabic (Morocco)
ru: Арабская (Марокко)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
ru: Берберская (Марокко, тифинагская)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
ru: Берберская (Марокко, альт. тифинагская)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
ru: Берберская (Марокко, тифинагская фонетическая, альт.)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
ru: Берберская (Марокко, тифинагская расширенная)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
ru: Берберская (Марокко, тифинагская фонетическая)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
ru: Берберская (Марокко, тифинагская расширенная фонетическая)

en: French (Morocco)
ru: Французская (Марокко)

en: Tarifit
ru: Тарифитский

en: Arabic (Syria)
ru: Арабская (Сирия)

en: Syriac
ru: Сирийская

en: Syriac (phonetic)
ru: Сирийская (фонетическая)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
ru: Курдская (Сирия, латинская Q)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
ru: Курдская (Сирия, латинская Alt-Q)

en: Kurdish (Syria, F)
ru: Курдская (Сирия, F)

en: Azerbaijani
ru: Азербайджанская

en: Azerbaijani (Cyrillic)
ru: Азербайджанская (кириллица)

en: Bambara
ru: Баманская

en: French (Mali, alt.)
ru: Французская (Мали, альт.)

en: English (Mali, US, Macintosh)
ru: Английская (Мали, США, Macintosh)

en: English (Mali, US, intl.)
ru: Английская (Мали, США, междунар.)

en: Bangla
ru: Бенгальская

en: Bangla (Probhat)
ru: Бенгальская (пробхат)

en: Belarusian
ru: Белорусская

en: Belarusian (legacy)
ru: Белорусская (устаревшая)

en: Belarusian (Latin)
ru: Белорусская (латиница)

en: Belarusian (intl.)
ru: Белорусская (междунар.)

en: Belarusian (phonetic)
ru: Белорусская (фонетическая)

en: Russian (Belarus)
ru: Русская (Беларусь)

en: Belgian
ru: Бельгийская

en: Belgian (alt.)
ru: Бельгийская (альт.)

en: Belgian (Latin-9 only, alt.)
ru: Бельгийская (только Latin-9, альт.)

en: Belgian (ISO, alt.)
ru: Бельгийская (ISO, альт.)

en: Belgian (no dead keys)
ru: Бельгийская (без спецклавиш)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
ru: Бельгийская (Wang 724 AZERTY)

en: Berber (Algeria, Latin)
ru: Берберская (Алжир, латинский)

en: Berber (Algeria, Tifinagh)
ru: Берберская (Алжир, тифинагский)

en: Kabyle (AZERTY, with dead keys)
ru: Кабильская (раскладка AZERTY, с спец. клавишами)

en: Kabyle (QWERTY, UK, with dead keys)
ru: Кабильская (раскладка QWERTY, Великобритания, с спец. клавишами)

en: Kabyle (QWERTY, US, with dead keys)
ru: Кабильская (раскладка QWERTY, США, с спец. клавишами)

en: Arabic (Algeria)
ru: Арабская (Алжир)

en: Bosnian
ru: Боснийская

en: Bosnian (with guillemets)
ru: Боснийская (с кавычками ёлочками)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
ru: Боснийская (с боснийскими диграфами)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
ru: Боснийская (США, с боснийскими диграфами)

en: Bosnian (US)
ru: Боснийская (США)

en: Braille
ru: Брайля

en: Braille (left-handed)
ru: Брайля (под левую руку)

en: Braille (left-handed inverted thumb)
ru: Брайля (под левую руку с обратным большим пальцем)

en: Braille (right-handed)
ru: Брайля (под правую руку)

en: Braille (right-handed inverted thumb)
ru: Брайля (под правую руку с обратным большим пальцем)

en: Bulgarian
ru: Болгарская

en: Bulgarian (traditional phonetic)
ru: Болгарская (традиционная фонетическая)

en: Bulgarian (new phonetic)
ru: Болгарская (новая фонетическая)

en: Bulgarian (enhanced)
ru: Болгарская (расширенная)

en: Burmese
ru: Бирманская

en: Burmese (Zawgyi)
ru: Бирманская (Зоджи)

en: Shan
ru: Шанский

en: Shan (Zawgyi)
ru: Шанский (Зоджи)

en: Chinese
ru: Китайская

en: Hanyu Pinyin Letters (with AltGr dead keys)
ru: Ханьюй пиньинь алфавит (с спецклавишами AltGr)

en: Mongolian (Bichig)
ru: Монгольская (бичиг)

en: Mongolian (Todo)
ru: Монгольская (тодо)

en: Mongolian (Xibe)
ru: Монгольская (сибинский)

en: Mongolian (Manchu)
ru: Монгольская (маньчжурский)

en: Mongolian (Galik)
ru: Монгольская (галик)

en: Mongolian (Todo Galik)
ru: Монгольская (тодо-галик)

en: Mongolian (Manchu Galik)
ru: Монгольская (маньчжурский галик)

en: Tibetan
ru: Тибетская

en: Tibetan (with ASCII numerals)
ru: Тибетская (с цифрами ASCII)

en: Uyghur
ru: Уйгурская

en: Croatian
ru: Хорватская

en: Croatian (with guillemets)
ru: Хорватская (с кавычками ёлочками)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
ru: Хорватская (с хорватскими диграфами)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
ru: Хорватская (США, с хорватскими диграфами)

en: Croatian (US)
ru: Хорватская (США)

en: Czech
ru: Чешская

en: Czech (extra backslash)
ru: Чешская (доп. backslash)

en: Czech (QWERTY)
ru: Чешская (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, extra backslash)
ru: Чешская (QWERTY, доп. backslash)

en: Czech (QWERTZ, Windows)
ru: Чешская (QWERTZ, Windows)

en: Czech (QWERTY, Windows)
ru: Чешская (QWERTY, Windows)

en: Czech (QWERTY, Macintosh)
ru: Чешская (QWERTY, Macintosh)

en: Czech (UCW, only accented letters)
ru: Чешская (UCW, только символы акцентов)

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
ru: Чешская (США, Дворак, с поддержкой UCW)

en: Russian (Czechia, phonetic)
ru: Русская (Чехия, фонетическая)

en: Danish
ru: Датская

en: Danish (no dead keys)
ru: Датская (без спецклавиш)

en: Danish (Windows)
ru: Датская (Windows)

en: Danish (Macintosh)
ru: Датская (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
ru: Датская (Macintosh, без спецклавиш)

en: Danish (Dvorak)
ru: Датская (Дворак)

en: Dari
ru: Дари

en: Pashto
ru: Пуштунская

en: Uzbek (Afghanistan)
ru: Узбекская (Афганистан)

en: Dari (Afghanistan, OLPC)
ru: Дари (Афганистан, OLPC)

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
ru: Пуштунская (Афганистан, OLPC)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
ru: Узбекская (Афганистан, OLPC)

en: Dhivehi
ru: Дивехи

en: Dutch
ru: Голландская

en: Dutch (US)
ru: Голландская (США)

en: Dutch (Macintosh)
ru: Голландская (Macintosh)

en: Dutch (standard)
ru: Голландская (стандартная)

en: Dzongkha
ru: Дзонг-кэ (dz

en: English (Australia)
ru: Английская (Австралия)

en: English (Cameroon)
ru: Английская (Камерун)

en: French (Cameroon)
ru: Французская (Камерун)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY, intl.)
ru: Камерунская многоязыковая (QWERTY, междунар.)

en: Cameroon (AZERTY, intl.)
ru: Камерунская многоязыковая (AZERTY, междунар.)

en: Cameroon (Dvorak, intl.)
ru: Английская (Дворак, междунар.)

en: English (Ghana)
ru: Английская (Гана)

en: English (Ghana, multilingual)
ru: Английская (Гана, многоязыковая)

en: English (Ghana, GILLBT)
ru: Английская (Гана, GILLBT)

en: Akan
ru: Аканская

en: Avatime
ru: Аватайм

en: Fula
ru: Фулайская

en: Ga
ru: Гайская

en: Hausa (Ghana)
ru: Хауза (Гана)

en: English (New Zealand)
ru: Английская (Новая Зеландия)

en: Maori
ru: Маори

en: English (Nigeria)
ru: Английская (Нигерия)

en: Hausa (Nigeria)
ru: Хауза (Нигерия)

en: Igbo
ru: Игбо

en: Yoruba
ru: Йорубская

en: English (South Africa)
ru: Английская (Южная Африка)

en: English (UK)
ru: Английская (Великобритания)

en: English (UK, extended, Windows)
ru: Английская (Великобритания, расширенная, Windows)

en: English (UK, intl., with dead keys)
ru: Английская (Великобритания, междунар., с спецклавишами)

en: English (UK, Dvorak)
ru: Английская (Великобритания, Дворак)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
ru: Английская (Великобритания, Дворак, с английской пунктуацией)

en: English (UK, Macintosh)
ru: Английская (Великобритания, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh, intl.)
ru: Английская (Великобритания, Macintosh, междунар.)

en: English (UK, Colemak)
ru: Английская (Великобритания, Коулмак)

en: English (UK, Colemak-DH)
ru: Английская (Великобритания, Коулмак-DH)

en: Scottish Gaelic
ru: Гэльский шотландский

en: Polish (British keyboard)
ru: Польская (британская клавиатура)

en: English (US)
ru: Английская (США)

en: English (US, euro on 5)
ru: Английская (США, евро на клавише 5)

en: English (US, intl., with dead keys)
ru: Английская (США, с спецклавишами)

en: English (US, alt. intl.)
ru: Английская (США, альт. междунар.)

en: English (intl., with AltGr dead keys)
ru: Английская (междунар. с спецклавишами (dead keys) AltGr)

en: English (Macintosh)
ru: Английская (Macintosh)

en: English (Colemak)
ru: Английская (Коулмак)

en: English (Colemak-DH)
ru: Английская (Коулмак-DH)

en: English (Colemak-DH Wide)
ru: Английская (широкая Коулмак-DH)

en: English (Colemak-DH Ortholinear)
ru: Английская (ортолинейная Коулмак-DH)

en: English (Colemak-DH ISO)
ru: Английская (Коулмак-DH ISO)

en: English (Colemak-DH Wide ISO)
ru: Английская (широкая Коулмак-DH ISO)

en: English (Dvorak)
ru: Английская (Дворак)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
ru: Английская (Дворак, междунар., с спецклавишами)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
ru: Английская (Дворак, альт. междунар.)

en: English (Dvorak, left-handed)
ru: Английская (Дворак, под левую руку)

en: English (Dvorak, right-handed)
ru: Английская (Дворак, под правую руку)

en: English (classic Dvorak)
ru: Английская (Дворак, классическая)

en: English (programmer Dvorak)
ru: Английская (Дворак для программистов)

en: English (Dvorak, Macintosh)
ru: Английская (Дворак, Macintosh)

en: English (Norman)
ru: Английская (Норман)

en: English (US, Symbolic)
ru: Английская (США, символьная)

en: English (Workman)
ru: Английская (Воркман)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
ru: Английская (Воркман, междунар., с спецклавишами)

en: English (the divide/multiply toggle the layout)
ru: Английская (переключение раскладки клавишами умножения/деления)

en: Cherokee
ru: Черокская

en: Hawaiian
ru: Гавайская

en: Russian (US, phonetic)
ru: Русская (США, фонетическая)

en: Serbo-Croatian (US)
ru: Сербо-Хорватская (США)

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: Esperanto (legacy)
ru: Эсперанто (устаревшая)

en: Estonian
ru: Эстонская

en: Estonian (no dead keys)
ru: Эстонская (без спецклавиш)

en: Estonian (Dvorak)
ru: Эстонская (Дворак)

en: Estonian (US)
ru: Эстонская (США)

en: Faroese
ru: Фарерская

en: Faroese (no dead keys)
ru: Фарерская (без спецклавиш (dead keys))

en: Filipino
ru: Филиппинская

en: Filipino (QWERTY, Baybayin)
ru: Филиппинская (QWERTY, байбайинская)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
ru: Филиппинская (Кэйпвелл-Дворак, латинская)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Baybayin)
ru: Филиппинская (Кэйпвелл-Дворак, байбайинcкая)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
ru: Филиппинская (Кэйпвелл-QWERF 2006, латинская)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)
ru: Филиппинская (Кэйпвелл-QWERF 2006, байбайинская)

en: Filipino (Colemak, Latin)
ru: Филиппинская (Коулмак, латинская)

en: Filipino (Colemak, Baybayin)
ru: Филиппинская (Коулмак, байбайинская)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
ru: Филиппинская (Дворак, латинская)

en: Filipino (Dvorak, Baybayin)
ru: Филиппинская (Дворак, байбайинcкая)

en: Finnish
ru: Финская

en: Finnish (Windows)
ru: Финская (Windows)

en: Finnish (classic)
ru: Финская (классическая)

en: Finnish (classic, no dead keys)
ru: Финская (классическая, без спецклавиш (dead keys))

en: Finnish (Macintosh)
ru: Финская (Macintosh)

en: Northern Saami (Finland)
ru: Северная Саамская (Финляндия)

en: French
ru: Французская

en: French (no dead keys)
ru: Французская (без спецклавиш)

en: French (alt.)
ru: Французская (альт.)

en: French (alt., no dead keys)
ru: Французская (альт., без спецклавиш)

en: French (alt., Latin-9 only)
ru: Французская (альт., только Latin-9)

en: French (legacy, alt.)
ru: Французская (устаревшая, альт.)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
ru: Французская (устаревшая, альт., без спецклавиш)

en: French (AZERTY)
ru: Французская (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
ru: Французская (AZERTY, AFNOR)

en: French (BEPO)
ru: Французская (BEPO)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
ru: Французская (BEPO, только Latin-9)

en: French (BEPO, AFNOR)
ru: Французская (BEPO, AFNOR)

en: French (Dvorak)
ru: Французская (Дворак)

en: French (Macintosh)
ru: Французская (Macintosh)

en: French (US)
ru: Французская (США)

en: Breton (France)
ru: Бретонская (Франция)

en: Occitan
ru: Окситанский

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
ru: Грузинская (Франция, AZERTY Tskapo)

en: French (Canada)
ru: Французская (Канада)

en: French (Canada, Dvorak)
ru: Французская (Канада, Дворак)

en: French (Canada, legacy)
ru: Французская (Канада, устаревшая)

en: Canadian (CSA)
ru: Канадская (CSA)

en: English (Canada)
ru: Английская (Канада)

en: Inuktitut
ru: Иннуитская

en: French (Democratic Republic of the Congo)
ru: Французская (Демократическая республика Конго)

en: French (Togo)
ru: Французская (Того)

en: Georgian
ru: Грузинская

en: Georgian (ergonomic)
ru: Georgian (эргономичная)

en: Georgian (MESS)
ru: Грузинская (MESS)

en: Ossetian (Georgia)
ru: Осетинская (Грузия)

en: Russian (Georgia)
ru: Русская (Грузия)

en: German
ru: Немецкая

en: German (dead acute)
ru: Немецкая (с акутом (dead acute))

en: German (dead grave acute)
ru: Немецкая (с dead grave acute)

en: German (dead tilde)
ru: Немецкая (с тильдой (dead tilde))

en: German (no dead keys)
ru: Немецкая (без спецклавиш)

en: German (E1)
ru: Немецкая (E1)

en: German (E2)
ru: Немецкая (E2)

en: German (T3)
ru: Немецкая (T3)

en: German (US)
ru: Немецкая (США)

en: German (Dvorak)
ru: Немецкая (Дворак)

en: German (Macintosh)
ru: Немецкая (Macintosh)

en: German (Macintosh, no dead keys)
ru: Немецкая (Macintosh, без спецклавиш (dead keys))

en: German (Neo 2)
ru: Немецкая (Neo 2)

en: German (QWERTY)
ru: Немецкая (QWERTZ)

en: Lower Sorbian
ru: Нижнелужицкая

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
ru: Нижнелужицкая (QWERTZ)

en: Romanian (Germany)
ru: Румынская (Германия)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
ru: Румынская (Германия, без спецклавиш)

en: Russian (Germany, phonetic)
ru: Русская (Германия, фонетическая)

en: Turkish (Germany)
ru: Турецкая (Германия)

en: German (Austria)
ru: Немецкая (Австрия)

en: German (Austria, no dead keys)
ru: Немецкая (Австрия, без спецклавиш)

en: German (Austria, Macintosh)
ru: Немецкая (Австрия, Macintosh)

en: German (Switzerland)
ru: Немецкая (Швейцария)

en: German (Switzerland, no dead keys)
ru: Немецкая (Швейцария, без спецклавиш)

en: German (Switzerland, Macintosh)
ru: Немецкая (Швейцария, Macintosh)

en: German (Switzerland, legacy)
ru: Немецкая (Швейцария, устаревшая)

en: French (Switzerland)
ru: Французская (Швейцария)

en: French (Switzerland, no dead keys)
ru: Французская (Швейцария, без спецклавиш)

en: French (Switzerland, Macintosh)
ru: Французская (Швейцария, Macintosh)

en: Greek
ru: Греческая

en: Greek (simple)
ru: Греческая (простая)

en: Greek (extended)
ru: Греческая (расширенная)

en: Greek (no dead keys)
ru: Греческая (без спецклавиш (dead keys))

en: Greek (polytonic)
ru: Греческая (полифоническая)

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Hebrew (SI-1452-2)
ru: Иврит (SI-1452-2)

en: Hebrew (lyx)
ru: Иврит (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
ru: Иврит (фонетическая)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
ru: Иврит (библейский, Tiro)

en: Hungarian
ru: Венгерская

en: Hungarian (standard)
ru: Венгерская (стандартная)

en: Hungarian (no dead keys)
ru: Венгерская (без спецклавиш (dead keys))

en: Hungarian (QWERTY)
ru: Венгерская (QWERTZ)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, dead keys)
ru: Венгерская (QWERTZ, 101 клавиша, запятая, спецклавиши)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, no dead keys)
ru: Венгерская (QWERTZ, 101 клавиша, запятая, без спецклавиш)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, dead keys)
ru: Венгерская (QWERTZ, 101 клавиша, точка, спецклавиши)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, no dead keys)
ru: Венгерская (QWERTZ, 101 клавиша, точка, без спецклавиш)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, dead keys)
ru: Венгерская (QWERTY, 101 клавиша, запятая, спецклавиши)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, no dead keys)
ru: Венгерская (QWERTY, 101 клавиша, запятая, без спецклавиш)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, dead keys)
ru: Венгерская (QWERTY, 101 клавиша, точка, спецклавиши)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, no dead keys)
ru: Венгерская (QWERTY, 101 клавиша, точка, без спецклавиш)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, dead keys)
ru: Венгерская (QWERTZ, 102 клавиши, запятая, спецклавиши)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, no dead keys)
ru: Венгерская (QWERTZ, 102 клавиши, запятая, без спецклавиш)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, dead keys)
ru: Венгерская (QWERTZ, 102 клавиши, точка, спецклавиши)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, no dead keys)
ru: Венгерская (QWERTZ, 102 клавиши, точка, без спецклавиш)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, dead keys)
ru: Венгерская (QWERTY, 102 клавиши, запятая, спецклавиши)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, no dead keys)
ru: Венгерская (QWERTY, 102 клавиши, запятая, без спецклавиш)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, dead keys)
ru: Венгерская (QWERTY, 102 клавиши, точка, спецклавиши)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, no dead keys)
ru: Венгерская (QWERTY, 102 клавиши, точка, без спецклавиш)

en: Icelandic
ru: Исландская

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
ru: Исландская (Macintosh, устаревшая)

en: Icelandic (Macintosh)
ru: Исландская (Macintosh)

en: Icelandic (Dvorak)
ru: Исландская (Дворак)

en: Indian
ru: Индийская

en: Assamese (KaGaPa, phonetic)
ru: Ассамская (KaGaPa, фонетическая)

en: Bangla (India)
ru: Бенгальская (Индия)

en: Bangla (India, Probhat)
ru: Бенгальская (Индия, пробхат)

en: Bangla (India, Baishakhi)
ru: Бенгальская (Индия, байшакхи)

en: Bangla (India, Bornona)
ru: Бенгальская (Индия, борона)

en: Bangla (India, KaGaPa, phonetic)
ru: Бенгальская (Индия, KaGaPa, фонетическая)

en: Bangla (India, Gitanjali)
ru: Бенгальская (Индия, гитанжали)

en: Bangla (India, Baishakhi InScript)
ru: Бенгальская (Индия, байшакхи InScript)

en: English (India, with rupee)
ru: Английская (Индия, с рупией)

en: Gujarati
ru: Гуджарати

en: Gujarati (KaGaPa, phonetic)
ru: Гуджарати (KaGaPa, фонетическая)

en: Hindi (Bolnagri)
ru: Хинди (Bolnagri)

en: Hindi (Wx)
ru: Хинди (Wx)

en: Hindi (KaGaPa, phonetic)
ru: Хинди (KaGaPa, фонетическая)

en: Kannada
ru: Каннада

en: Kannada (KaGaPa, phonetic)
ru: Каннадакская (KaGaPa, фонетическая)

en: Malayalam
ru: Малайaлам

en: Malayalam (Lalitha)
ru: Малайaламская (лалита)

en: Malayalam (enhanced InScript, with rupee)
ru: Малайaламская (улучшенная InScript, с символом рупии)

en: Malayalam (Poorna, extended InScript)
ru: Малайaламская (Пурна, расширенный InScript)

en: Manipuri (Meitei)
ru: Манипури (Meitei)

en: Marathi (KaGaPa, phonetic)
ru: Маратхийская (KaGaPa, фонетическая)

en: Marathi (enhanced InScript)
ru: Маратхи (улучшенная InScript)

en: Oriya
ru: Орийя

en: Oriya (Bolnagri)
ru: Орийя (Bolnagri)

en: Oriya (Wx)
ru: Орийя (Wx)

en: Punjabi (Gurmukhi)
ru: Пенджабская (гурмукхи)

en: Punjabi (Gurmukhi Jhelum)
ru: Пенджабская (гурмукхи Jhelum)

en: Sanskrit (KaGaPa, phonetic)
ru: Санскритическая (KaGaPa, фонетическая)

en: Santali (Ol Chiki)
ru: Санталийская (ол-чики)

en: Tamil (TamilNet '99)
ru: Тамильская (TamilNet '99)

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
ru: Тамильская (TamilNet '99 с тамильскими цифрами)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
ru: Тамильская (TamilNet '99, кодировка TAB)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
ru: Тамильская (TamilNet '99, кодировка TSCII)

en: Tamil (InScript, with Arabic numerals)
ru: Тамильская (InScript с арабскими цифрами)

en: Tamil (InScript, with Tamil numerals)
ru: Тамильская (InScript с тамильскими цифрами)

en: Telugu
ru: Телугская

en: Telugu (KaGaPa, phonetic)
ru: Телугская (KaGaPa, фонетическая)

en: Telugu (Sarala)
ru: Телугская (Sarala)

en: Urdu (phonetic)
ru: Урдская (фонетическая)

en: Urdu (alt. phonetic)
ru: Урдская (альт. фонетическая)

en: Urdu (Windows)
ru: Урдcкая (Windows)

en: Indic IPA
ru: Индоарийская (МФА)

en: Indonesian (Latin)
ru: Индонезийская (латиница)

en: Indonesian (Arab Melayu, phonetic)
ru: Индонезийская (арабско-малайская, фонетическая)

en: Indonesian (Arab Melayu, extended phonetic)
ru: Индонезийская (арабско-малайская, расширенная фонетическая)

en: Indonesian (Arab Pegon, phonetic)
ru: Индонезийская (арабский пегон, фонетическая)

en: Javanese
ru: Яванская

en: Irish
ru: Ирландская

en: Irish (UnicodeExpert)
ru: Ирландская (UnicodeExpert)

en: Ogham
ru: Огхам

en: Ogham (IS434)
ru: Огхам (IS434)

en: Italian
ru: Итальянская

en: Italian (no dead keys)
ru: Итальянская (без спецклавиш (dead keys))

en: Italian (Windows)
ru: Итальянская (Windows)

en: Italian (Macintosh)
ru: Итальянская (Macintosh)

en: Italian (US)
ru: Итальянская (США)

en: Italian (IBM 142)
ru: Итальянская (IBM 142)

en: Italian (intl., with dead keys)
ru: Итальянская (междунар., с спецклавишами)

en: Friulian (Italy)
ru: Фруильская (Италия)

en: Sicilian
ru: Сицилийская

en: Georgian (Italy)
ru: Грузинская (Италия)

en: Japanese
ru: Японская

en: Japanese (Kana)
ru: Японская (Кана)

en: Japanese (Kana 86)
ru: Японская (Кана 86)

en: Japanese (OADG 109A)
ru: Японская (OADG 109A)

en: Japanese (Macintosh)
ru: Японская (Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
ru: Японская (Дворак)

en: Kazakh
ru: Казахская

en: Kazakh (with Russian)
ru: Казахская (с русским)

en: Kazakh (extended)
ru: Казахская (расширенная)

en: Kazakh (Latin)
ru: Казахская (латинская)

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
ru: Русская (Казахстан, с казахской)

en: Khmer (Cambodia)
ru: Кхмерская (Камбоджа)

en: Korean
ru: Корейская

en: Korean (101/104-key compatible)
ru: Корейская (совместимая c 101/104 кнопочной)

en: Kyrgyz
ru: Киргизская

en: Kyrgyz (phonetic)
ru: Киргизская (фонетическая)

en: Lao
ru: Лаосская

en: Lao (STEA)
ru: Лаосская (STEA)

en: Latvian
ru: Латышская

en: Latvian (apostrophe)
ru: Латышская (апостроф)

en: Latvian (tilde)
ru: Латышская (тильда)

en: Latvian (F)
ru: Латышская (F)

en: Latvian (Modern Latin)
ru: Латышская (современная латинская)

en: Latvian (Modern Cyrillic)
ru: Латышская (современная кириллическая)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
ru: Латышская (эргономичная, ŪGJRMV)

en: Latvian (adapted)
ru: Латышская (адаптированная)

en: Lithuanian
ru: Литовская

en: Lithuanian (standard)
ru: Литовская (стандартная)

en: Lithuanian (US)
ru: Литовская (США)

en: Lithuanian (IBM)
ru: Литовская (IBM)

en: Lithuanian (LEKP)
ru: Литовская (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
ru: Литовская (LEKPa)

en: Lithuanian (Ratise)
ru: Литовская (Ratise)

en: Samogitian
ru: Жемайтская

en: Macedonian
ru: Македонская

en: Macedonian (no dead keys)
ru: Македонская (без спецклавиш (dead keys))

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
ru: Малайская (джави, арабская клавиатура)

en: Malay (Jawi, phonetic)
ru: Малайская (джави, фонетическая)

en: Maltese
ru: Мальтийская

en: Maltese (US)
ru: Мальтийская (США)

en: Maltese (US, with AltGr overrides)
ru: Мальтийская (США, с заменённым AltGr)

en: Maltese (UK, with AltGr overrides)
ru: Мальтийская (Великобритания, с заменённым AltGr)

en: Moldavian
ru: Молдавская

en: Gagauz (Moldova)
ru: Гагаузская (Молдавия)

en: Mongolian
ru: Монгольская

en: Montenegrin
ru: Черногорская

en: Montenegrin (Cyrillic)
ru: Черногорская (кириллица)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
ru: Черногорская (кириллица, З и Ж переставлены местами)

en: Montenegrin (Cyrillic, with guillemets)
ru: Черногорская (кириллица, с кавычками ёлочками)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
ru: Черногорская (латинская, юникодная)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
ru: Черногорская (латинская, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
ru: Черногорская (латинская, юникодная, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, with guillemets)
ru: Черногорская (латинская, с кавычками ёлочками)

en: Nepali
ru: Непальская

en: N'Ko (AZERTY)
ru: Нко (AZERTY)

en: Norwegian
ru: Норвежская

en: Norwegian (no dead keys)
ru: Норвежская (без спецклавиш (dead keys))

en: Norwegian (Windows)
ru: Норвежская (Windows)

en: Norwegian (Macintosh)
ru: Норвежская (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
ru: Норвежская (Macintosh, без спецклавиш (dead keys))

en: Norwegian (Colemak)
ru: Норвежская (Коулмак)

en: Norwegian (Colemak-DH)
ru: Норвежская (Коулмак-DH)

en: Norwegian (Colemak-DH Wide)
ru: Норвежская (широкая Коулмак-DH)

en: Norwegian (Dvorak)
ru: Норвежская (Дворак)

en: Northern Saami (Norway)
ru: Северная Саамская (Норвегия)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
ru: Северная Саамская (норвежская, без спецклавиш)

en: Persian
ru: Персидская

en: Persian (with Persian keypad)
ru: Персидская (с персидской доп. панелью)

en: Persian (Windows)
ru: Персидская (Windows)

en: Azerbaijani (Iran)
ru: Азербайджанская (Иран)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
ru: Курдская (Иран, латинская Q)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
ru: Курдская (Иран, латинская Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, F)
ru: Курдская (Иран, F)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
ru: Курдская (Иран, арабо-латинская)

en: Polish
ru: Польская

en: Polish (legacy)
ru: Польская (устаревшая)

en: Polish (QWERTZ)
ru: Польская (QWERTZ)

en: Polish (Dvorak)
ru: Польская (Дворак)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
ru: Польская (Дворак, польские кавычки на клавишах с кавычками)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
ru: Польская (Дворак, польские кавычки на клавише 1)

en: Polish (programmer Dvorak)
ru: Польская (Дворак для программистов)

en: Kashubian
ru: Кашубская

en: Silesian
ru: Силезская

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
ru: Русская (Польша, фонетическая, Дворак)

en: Portuguese
ru: Португальская

en: Portuguese (no dead keys)
ru: Португальская (без спецклавиш)

en: Portuguese (Macintosh)
ru: Португальская (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
ru: Португальская (Macintosh, без спецклавиш)

en: Portuguese (Nativo)
ru: Португальская (Nativo)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
ru: Португальская (Nativo для клавиатур США)

en: Esperanto (Portugal, Nativo)
ru: Эсперанто (Португалия, Nativo)

en: Portuguese (Brazil)
ru: Португальская (Бразилия)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
ru: Португальская (Бразилия, без спецклавиш)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
ru: Португальская (Бразилия, Дворак)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
ru: Португальская (Бразилия, навито)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
ru: Португальская (Бразилия, навито для клавиатур США)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
ru: Португальская (Бразилия, IBM/Lenovo ThinkPad)

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
ru: Эсперанто (Бразилия, навито)

en: Russian (Brazil, phonetic)
ru: Русская (Бразилия, фонетическая)

en: Romanian
ru: Румынская

en: Romanian (standard)
ru: Румынская (стандартная)

en: Romanian (Windows)
ru: Румынская (Windows)

en: Russian
ru: Русская

en: Russian (phonetic)
ru: Русская (фонетическая)

en: Russian (phonetic, Windows)
ru: Русская (фонетическая, Windows)

en: Russian (phonetic, YAZHERTY)
ru: Русская (фонетическая, ЯЖЕРТЫ)

en: Russian (phonetic, AZERTY)
ru: Русская (фонетическая, АЗЕРТЫ)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
ru: Русская (фонетическая, Дворак)

en: Russian (typewriter)
ru: Русская (машинописная)

en: Russian (engineering, RU)
ru: Русская (инженерная, кириллица)

en: Russian (engineering, EN)
ru: Русская (инженерная, латиница)

en: Russian (legacy)
ru: Русская (устаревшая)

en: Russian (typewriter, legacy)
ru: Русская (машинописная, устаревшая)

en: Russian (DOS)
ru: Русская (DOS)

en: Russian (Macintosh)
ru: Русская (Macintosh)

en: Abkhazian (Russia)
ru: Абхазская (Россия)

en: Bashkirian
ru: Башкирская

en: Chuvash
ru: Чувашия

en: Chuvash (Latin)
ru: Чувашская (латиница)

en: Kalmyk
ru: Калмыцкая

en: Komi
ru: Коми

en: Mari
ru: Марийская

en: Ossetian (legacy)
ru: Осетинская (устаревшая)

en: Ossetian (Windows)
ru: Осетинская (Windows)

en: Serbian (Russia)
ru: Сербская (Россия)

en: Tatar
ru: Татарская

en: Udmurt
ru: Удмуртская

en: Yakut
ru: Якутская

en: Serbian
ru: Сербская

en: Serbian (Cyrillic, with guillemets)
ru: Сербская (кириллица, с кавычками ёлочками)

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
ru: Сербская (кириллица, З и Ж переставлены местами)

en: Serbian (Latin)
ru: Сербская (латинская)

en: Serbian (Latin, with guillemets)
ru: Сербская (латинская, с кавычками ёлочками)

en: Serbian (Latin, Unicode)
ru: Сербская (латинская, юникодная)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
ru: Сербская (латинская, QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
ru: Сербская (латинская, юникодная, QWERTY)

en: Pannonian Rusyn
ru: Паннонская русинская

en: Sinhala (phonetic)
ru: Сингальская (фонетическая)

en: Sinhala (US)
ru: Сингальская (США)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99)
ru: Тамильская (Шри-Ланка, TamilNet '99)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
ru: Тамильская (Шри-Ланка, TamilNet '99, кодировка TAB)

en: Slovak
ru: Словацкая

en: Slovak (extra backslash)
ru: Словацкая (доп. backslash)

en: Slovak (QWERTY)
ru: Словацкая (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extra backslash)
ru: Словацкая (QWERTY, доп. backslash)

en: Slovenian
ru: Словенская

en: Slovenian (with guillemets)
ru: Словенская (с кавычками ёлочками)

en: Slovenian (US)
ru: Словенская (США)

en: Spanish
ru: Испанская

en: Spanish (no dead keys)
ru: Испанская (без спецклавиш)

en: Spanish (dead tilde)
ru: Испанская (dead tilde)

en: Spanish (Windows)
ru: Испанская (Windows)

en: Spanish (Dvorak)
ru: Испанская (Дворак)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and L)
ru: Астурлеонская (испанская, с нижними точками у H и L)

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
ru: Каталонская (испанский вариант с точкой в L посередине)

en: Spanish (Latin American)
ru: Испанская (латиноамериканская)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
ru: Испанская (латиноамериканская, без спецклавиш)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
ru: Испанская (латиноамериканская, с dead tilde)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
ru: Испанская (латиноамериканская, Дворак)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
ru: Испанская (латиноамериканская, Коулмак)

en: Swahili (Kenya)
ru: Суахильская (Кения)

en: Kikuyu
ru: Кикуйу

en: Swahili (Tanzania)
ru: Суахильская (Танзания)

en: Swedish
ru: Шведская

en: Swedish (no dead keys)
ru: Шведская (без спецклавиш)

en: Swedish (Dvorak)
ru: Шведская (Дворак)

en: Swedish (Dvorak, intl.)
ru: Шведская (Дворак, междунар.)

en: Swedish (Svdvorak)
ru: Шведская (Svdvorak)

en: Swedish (Macintosh)
ru: Шведская (Macintosh)

en: Swedish (US)
ru: Шведская (США)

en: Swedish Sign Language
ru: Шведский язык жестов

en: Northern Saami (Sweden)
ru: Северная Саамская (Швеция)

en: Russian (Sweden, phonetic)
ru: Русская (Швеция, фонетическая)

en: Taiwanese
ru: Тайваньская

en: Taiwanese (indigenous)
ru: Тайваньская (туземная)

en: Saisiyat (Taiwan)
ru: Сайсьят (Тайвань)

en: Tajik
ru: Таджикская

en: Tajik (legacy)
ru: Таджикская (устаревшая)

en: Thai
ru: Тайская

en: Thai (TIS-820.2538)
ru: Тайская (TIS-820.2538)

en: Thai (Pattachote)
ru: Тайская (паттачотская)

en: Tswana
ru: Тсванская

en: Turkmen
ru: Туркменская

en: Turkmen (Alt-Q)
ru: Туркменская (Alt-Q)

en: Turkish
ru: Турецкая

en: Turkish (F)
ru: Турецкая (F)

en: Turkish (E)
ru: Турецкая (E)

en: Turkish (Alt-Q)
ru: Турецкая (Alt-Q)

en: Turkish (intl., with dead keys)
ru: Турецкая (междунар., со спецклавишами)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
ru: Курдская (Турция, латинская Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
ru: Курдская (Турция, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
ru: Курдская (Турция, латинская Alt-Q)

en: Ukrainian
ru: Украинская

en: Ukrainian (phonetic)
ru: Украинская (фонетическая)

en: Ukrainian (typewriter)
ru: Украинская (машинописная)

en: Ukrainian (Windows)
ru: Украинская (Windows)

en: Ukrainian (macOS)
ru: Украинская (macOS)

en: Ukrainian (legacy)
ru: Украинская (устаревшая)

en: Ukrainian (homophonic)
ru: Украинская (омофоническая)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
ru: Крымско-татарская (турецкая Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
ru: Крымско-татарская (турецкая F)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
ru: Крымско-татарская (турецкая Alt-Q)

en: Urdu (Pakistan)
ru: Урдская (Пакистан)

en: Urdu (Pakistan, CRULP)
ru: Урдская (Пакистан, CRULP)

en: Urdu (Pakistan, NLA)
ru: Урдская (Пакистан, NLA)

en: Arabic (Pakistan)
ru: Арабская (Пакистан)

en: Sindhi
ru: Синдхи

en: Uzbek
ru: Узбекская

en: Uzbek (Latin)
ru: Узбекская (латинская)

en: Vietnamese
ru: Вьетнамская

en: Vietnamese (US)
ru: Вьетнамская (США)

en: Vietnamese (France)
ru: Вьетнамская (Франция)

en: Wolof
ru: Волофская

en: custom
ru: другая

en: A user-defined custom Layout
ru: Раскладка, созданная пользователем

en: Switching to another layout
ru: Переключение на другую раскладку

en: Right Alt (while pressed)
ru: Правая клавиша Alt (пока нажата)

en: Left Alt (while pressed)
ru: Левая клавиша Alt (пока нажата)

en: Left Win (while pressed)
ru: Левая клавиша Win (пока нажата)

en: Right Win (while pressed)
ru: Правая клавиша Win (пока нажата)

en: Any Win (while pressed)
ru: Любая Win (пока нажата)

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
ru: Menu (пока нажата), Shift+Menu для получения Menu

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
ru: Caps Lock (пока нажата), Alt+Caps Lock выполняет обычное действие Caps Lock

en: Right Ctrl (while pressed)
ru: Правая клавиша Ctrl (пока нажата)

en: Right Alt
ru: Правая клавиша Alt

en: Left Alt
ru: Левая клавиша Alt

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to second layout
ru: Caps Lock на первую раскладку; Shift+Caps Lock на вторую раскладку

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to second layout
ru: Левая Win на первую раскладку; Правая Win/Menu на вторую раскладку

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to second layout
ru: Левая Ctrl на первую раскладку; Правая Ctrl на вторую раскладку

en: Both Shifts together
ru: Обе Shift, нажатые вместе

en: Both Alts together
ru: Обе Alt, нажатые вместе

en: Both Alts together; AltGr alone chooses third level
ru: Обе Alt, нажатые вместе; AltGr выбирает 3-й ряд

en: Both Ctrls together
ru: Обе Ctrl, нажатые вместе

en: Left Ctrl+Left Shift
ru: Левая Ctrl+Левая Shift

en: Right Ctrl+Right Shift
ru: Правая Ctrl+Правая Shift

en: Left Alt+Left Shift
ru: Левая Alt+Левая Shift

en: Right Alt+Right Shift
ru: Правая Alt+Правая Shift

en: Left Win
ru: Левая клавиша Win

en: Alt+Space
ru: Alt+Пробел

en: Win+Space
ru: Win+Пробел

en: Ctrl+Space
ru: Ctrl+Пробел

en: Right Win
ru: Правая клавиша Win

en: Left Shift
ru: Левая клавиша Shift

en: Right Shift
ru: Правая клавиша Shift

en: Left Ctrl
ru: Левая клавиша Ctrl

en: Right Ctrl
ru: Правая клавиша Ctrl

en: Ctrl+Left Win to first layout; Ctrl+Menu to second layout
ru: Ctrl+Левая Win на первую раскладку; Ctrl+Menu на вторую раскладку

en: Left Ctrl+Left Win
ru: Левая Ctrl+Левая Win

en: Key to choose the 2nd level
ru: Клавиша для выбора 2-го ряда

en: The "&lt; &gt;" key
ru: Клавиша «&lt; &gt;»

en: Key to choose the 3rd level
ru: Клавиша для выбора 3-го ряда

en: Any Win
ru: Любая Win

en: Any Alt
ru: Любая Alt

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
ru: Правая Alt; Shift+Правая Alt работают как Compose

en: Right Alt never chooses 3rd level
ru: Правая Alt никогда не выбирает 3-й ряд

en: Enter on keypad
ru: Enter на цифровой клавиатуре

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
ru: Caps Lock; действует как разовая блокировка при нажатии вместе с другим выборщиком 3-го ряда

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
ru: Backslash; действует как разовая блокировка при нажатии вместе с другим выборщиком 3-го ряда

en: The "&lt; &gt;" key; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
ru: Клавиша «&lt; &gt;» действует как разовая блокировка при нажатии с другим выборщиком 3-го ряда

en: Ctrl position
ru: Положение Ctrl

en: Caps Lock as Ctrl
ru: Caps Lock как Ctrl

en: Left Ctrl as Meta
ru: Левая клавиша Ctrl как Meta

en: Swap Ctrl and Caps Lock
ru: Поменять местами Ctrl и Caps Lock

en: Caps Lock as Ctrl, Ctrl as Hyper
ru: Caps Lock как Ctrl, Ctrl как Hyper

en: To the left of "A"
ru: Слева от «A»

en: At the bottom left
ru: Снизу слева

en: Right Ctrl as Right Alt
ru: Правая Ctrl работает как правая Alt

en: Menu as Right Ctrl
ru: Menu как правая Ctrl

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
ru: Левая Alt поменяна местами с левой Ctrl

en: Swap Right Alt with Right Ctrl
ru: Правая Alt поменяна местами с правой Ctrl

en: Swap Left Win with Left Ctrl
ru: Левая Win поменяна местами с левой Ctrl

en: Swap Right Win with Right Ctrl
ru: Правая Win поменяна местами с правой Ctrl

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
ru: Левая Alt как Ctrl, левая Ctrl как Win, левая Win как Alt

en: Use keyboard LED to show alternative layout
ru: Использовать клавиатурные индикаторы для отображения дополнительных раскладок

en: Use keyboard LED to indicate modifiers
ru: Использовать клавиатурные индикаторы для отображения модификаторов

en: Layout of numeric keypad
ru: Раскладка цифровой клавиатуры

en: Unicode arrows and math operators
ru: Юникодные стрелки и математические операторы

en: Unicode arrows and math operators on default level
ru: Юникодные стрелки и математические операторы в ряду по умолчанию

en: Legacy Wang 724
ru: Старая Wang 724

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators
ru: Цифровая клавиатура Wang 724 с юникодными стрелками и математическими операторами

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators on default level
ru: Цифровая клавиатура Wang 724 с юникодными стрелками и математическими операторами в ряду по умолчанию

en: Hexadecimal
ru: Шестнадцатеричная

en: Phone and ATM style
ru: В стиле банкомата и телефона

en: Numeric keypad Delete behavior
ru: Поведение Delete на цифровой клавиатуре

en: Legacy key with dot
ru: Клавиша Legacy с точкой

note: Actually, with KP_SEPARATOR, as the old keypad(comma)
en: Legacy key with comma
ru: Клавиша Legacy с запятой

en: Four-level key with dot
ru: Четырёх-рядная клавиша с точкой

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
ru: Четырёх-рядная клавиша с точкой, только Latin-9

en: Four-level key with comma
ru: Четырёх-рядная клавиша с запятой

en: Four-level key with momayyez
ru: Четырёх-рядная клавиша с momayyez

note: This assumes the KP_ abstract symbols are actually useful for some apps The description needs to be rewritten
en: Four-level key with abstract separators
ru: Четырёх-рядная клавиша с абстрактными разделителями

en: Semicolon on third level
ru: Точка с запятой в третьем ряду

en: Caps Lock behavior
ru: Поведение Caps Lock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
ru: Caps Lock включает внутреннюю капитализацию; Shift «приостанавливает» действие Caps Lock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
ru: Caps Lock включает внутреннюю капитализацию; Shift не влияет на Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
ru: Caps Lock действует как Shift с блокировкой; Shift «приостанавливает» действие Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
ru: Caps Lock действует как Shift с блокировкой; Shift не влияет на Caps Lock

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
ru: Caps Lock переключает обычную капитализацию символов алфавита

en: Caps Lock toggles Shift Lock (affects all keys)
ru: Caps Lock переключает Shift Lock (действует сразу на все клавиши)

en: Swap Esc and Caps Lock
ru: Поменять местами клавиши Esc и Caps Lock

en: Make Caps Lock an additional Esc
ru: Использовать Caps Lock как дополнительную клавишу Esc

en: Make Caps Lock an additional Esc, but Shift + Caps Lock is the regular Caps Lock
ru: Сделать Caps Lock как дополнительную Esc, но Shift + Caps Lock работает как обычная Caps Lock

en: Make Caps Lock an additional Backspace
ru: Использовать Caps Lock как дополнительную клавишу Backspace

en: Make Caps Lock an additional Super
ru: Использовать Caps Lock как дополнительную клавишу Super

en: Make Caps Lock an additional Hyper
ru: Использовать Caps Lock как дополнительную клавишу Hyper

en: Make Caps Lock an additional Menu key
ru: Использовать Caps Lock как дополнительную клавишу Menu

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
ru: Использовать Caps Lock как дополнительную клавишу Num Lock

en: Make Caps Lock an additional Ctrl
ru: Использовать Caps Lock как дополнительную клавишу Ctrl

en: Caps Lock is disabled
ru: Caps Lock отключён

en: Alt and Win behavior
ru: Поведение Alt и Win

en: Add the standard behavior to Menu key
ru: Добавить обыкновенное поведение на клавишу Menu

en: Menu is mapped to Win
ru: Menu используется в качестве Win

en: Alt and Meta are on Alt
ru: Alt и Meta на Alt

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
ru: Alt используется в качестве Win и как обычной Alt

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl
ru: Ctrl используется в качестве Win и как обычной Ctrl

en: Ctrl is mapped to Right Win and the usual Ctrl
ru: Ctrl используется в качестве правой Win и как обычной Ctrl

en: Ctrl is mapped to Alt, Alt to Win
ru: Ctrl используется в качестве Alt, Alt используется в качестве Win

en: Meta is mapped to Win
ru: Meta используется в качестве Win

en: Meta is mapped to Left Win
ru: Meta используется в качестве Левой Win

en: Hyper is mapped to Win
ru: Hyper используется в качестве Win

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
ru: Alt используется в качестве Правой Win, а Super — Menu

en: Left Alt is swapped with Left Win
ru: Левая Alt поменяна местами с левой Win

en: Alt is swapped with Win
ru: Клавиша Alt поменяна местами с клавишей Win

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
ru: Win используется в качестве PrtSc и как обычная Win

en: Position of Compose key
ru: Положение клавиши Compose

en: 3rd level of Left Win
ru: 3-й ряд левой Win

en: 3rd level of Right Win
ru: 3-й ряд правой Win

en: 3rd level of Menu
ru: 3-й ряд Menu

en: 3rd level of Left Ctrl
ru: 3-й ряд левой Ctrl

en: 3rd level of Right Ctrl
ru: 3-й ряд правой Ctrl

en: 3rd level of Caps Lock
ru: 3-й ряд Caps Lock

en: 3rd level of the "&lt; &gt;" key
ru: 3-й ряд «&lt; &gt;»

en: Compatibility options
ru: Параметры совместимости

en: Default numeric keypad keys
ru: Клавиши цифровой клавиатуры по умолчанию

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
ru: С цифровой клавиатуры всегда вводятся цифры (как в macOS)

en: Num Lock on: digits; Shift for arrows. Num Lock off: arrows (as in Windows)
ru: Num Lock включён: цифры; с Shift работают стрелки. Num Lock выключен: стрелки (как в Windows)

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
ru: Shift не отменяет Num Lock, а выбирает 3-ий ряд

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
ru: Специальные клавиши (Ctrl+Alt+&lt;клавиша&gt;) обрабатываются сервером

en: Apple Aluminium emulates Pause, PrtSc, Scroll Lock
ru: Apple Aluminium эмулирует Pause, PrtSc, Scroll Lock

en: Japanese Apple keyboards emulate OADG109A backslash
ru: Японские клавиатуры Apple с эмуляцией обратной косой черты OADG109A

en: Japanese Apple keyboards emulate PC106 backslash
ru: Японские клавиатуры Apple с эмуляцией обратной косой черты PC106

en: Shift cancels Caps Lock
ru: Shift отменяет Caps Lock

en: Enable extra typographic characters
ru: Включить дополнительные типографские символы

en: Enable APL overlay characters
ru: Включить оверлейные символы APL

en: Both Shifts together enable Caps Lock
ru: Обе Shift, нажатые вместе, включают Caps Lock

en: Both Shifts together enable Caps Lock; one Shift key disables it
ru: Обе Shift, нажатые вместе, включают Caps Lock; одна Shift — выключает

en: Both Shifts together enable Shift Lock
ru: Обе Shift, нажатые вместе, включают Shift Lock

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
ru: Shift + Num Lock переключают PointerKeys

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
ru: Позволить прерывать захват с помощью клавиатуры (предупреждение: угроза безопасности)

en: Allow grab and window tree logging
ru: Позволить захват и протоколирование дерева окон

en: Currency signs
ru: Знаки валют

en: Euro on E
ru: Символ евро на клавише E

en: Euro on 2
ru: Символ евро на клавише 2

en: Euro on 4
ru: Символ евро на клавише 4

en: Euro on 5
ru: Символ евро на клавише 5

en: Rupee on 4
ru: Символ рупии на клавише 4

en: Key to choose the 5th level
ru: Клавиша для выбора 5-го ряда

en: Caps Lock chooses 5th level
ru: Caps Lock выбирает 5-й ряд

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level
ru: «&lt; &gt;» выбирает 5-й ряд

en: Right Alt chooses 5th level
ru: Правая Alt выбирает 5-й ряд

en: Menu chooses 5th level
ru: Menu выбирает 5-й ряд

en: Right Ctrl chooses 5th level
ru: Правая Ctrl выбирает 5-й ряд

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
ru: Клавиша «&lt; &gt;» выбирает 5-й ряд и действует как разовая блокировка при нажатии с другим выборщиком 5-го ряда

en: Right Alt chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
ru: Правая Alt выбирает 5-й ряд и действует как разовая блокировка при нажатии с другим выборщиком 5-го ряда

en: Left Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
ru: Левая Win выбирает 5-й ряд и действует как разовая блокировка при нажатии с другим выборщиком 5-го ряда

en: Right Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
ru: Правая Win выбирает 5-й ряд и действует как разовая блокировка при нажатии с другим выборщиком 5-го ряда

en: Non-breaking space input
ru: Ввод неразрывного пробела

en: Usual space at any level
ru: Обычный пробел в любом ряду

en: Non-breaking space at the 2nd level
ru: Неразрывный пробел во 2-м ряду

en: Non-breaking space at the 3rd level
ru: Неразрывный пробел в 3-м ряду

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
ru: Неразрывный пробел в 3-м ряду, тонкий неразрывный пробел в 4-м ряду

en: Non-breaking space at the 4th level
ru: Неразрывный пробел в 4-м ряду

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
ru: Неразрывный пробел в 4-м ряду, тонкий неразрывный пробел в 6-м ряду

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
ru: Неразрывный пробел в 4-м ряду, тонкий неразрывный пробел в 6-м ряду (по Ctrl+Shift)

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level
ru: Несвязывающий символ нулевой ширины во 2-м ряду

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level
ru: Несвязывающий символ нулевой ширины во 2-м ряду, связывающий в 3-м ряду

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level, non-breaking space at the 4th level
ru: Несвязывающий символ нулевой ширины во 2-м ряду, связывающий в 3-м ряду, неразрывный пробел в 4-м ряду

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level
ru: Несвязывающий символ нулевой ширины во 2-м ряду, неразрывный пробел в 3-м ряду

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
ru: Несвязывающий символ нулевой ширины во 2-м ряду, неразрывный пробел в 3-м ряду, связывающий в 4-м ряду

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
ru: Несвязывающий символ нулевой ширины во 2-м ряду, неразрывный пробел в 3-м ряду, тонкий неразрывный пробел в 4-м ряду

en: Zero-width non-joiner at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
ru: Несвязывающий символ нулевой ширины в 3-м ряду, связывающий в 4-м ряду

en: Japanese keyboard options
ru: Настройки японской клавиатуры

en: Kana Lock key is locking
ru: Кана блокируется клавишей Lock

en: NICOLA-F style Backspace
ru: Backspace в стиле NICOLA-F

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
ru: Использовать Zenkaku Hankaku как дополнительную клавишу Esc

en: Korean Hangul/Hanja keys
ru: Корейские клавиши хангыль/ханча

en: Make right Alt a Hangul key
ru: Использовать правый Alt как клавишу Hangul

en: Make right Ctrl a Hangul key
ru: Использовать правый Ctrl как клавишу Hangul

en: Make right Alt a Hanja key
ru: Использовать правый Alt как клавишу Hanja

en: Make right Ctrl a Hanja key
ru: Использовать правый Ctrl как клавишу Hanja

en: Esperanto letters with superscripts
ru: Буквы эсперанто с надстрочными знаками

en: At the corresponding key in a QWERTY layout
ru: На соответствующей клавише в раскладке QWERTY

en: At the corresponding key in a Dvorak layout
ru: На соответствующей клавише в раскладке Дворак

en: At the corresponding key in a Colemak layout
ru: На соответствующей клавише в раскладке Коулмак

en: Old Solaris keycodes compatibility
ru: Совместимость со старыми кодами клавиш Solaris

en: Sun key compatibility
ru: Совместимость с клавишами Sun

en: Key sequence to kill the X server
ru: Комбинация клавиш для прерывания работы X-сервера

en: Miscellaneous options
ru: Прочие параметры

en: Use user-defined custom XKB types
ru: Использовать типы XKB, созданные пользователем

en: Ancient
ru: Античная

en: Gothic
ru: Готская

en: Ugaritic
ru: Угаритская

en: Avestan
ru: Авестийская

en: APL symbols (Dyalog APL)
ru: Символы APL (Dyalog APL)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
ru: Символы APL (SAX, Sharp APL для Unix)

en: APL symbols (unified)
ru: Символы APL (унифицированные)

en: APL symbols (IBM APL2)
ru: Символы APL (IBM APL2)

en: APL symbols (Manugistics APL*PLUS II)
ru: Символы APL (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL symbols (APLX unified)
ru: Символы APL (унифицированная APLX)

en: Kutenai
ru: Кутенайская

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
ru: Многоязыковая (Канада, Sun Type 6/7)

en: German (with Hungarian letters, no dead keys)
ru: Немецкая (с венгерскими буквами, без спецклавиш)

en: Polish (Germany, no dead keys)
ru: Польская (Германия, без спецклавиш)

en: German (Sun Type 6/7)
ru: Немецкая (Sun Type 6/7)

en: German (Aus der Neo-Welt)
ru: Немецкая (Aus der Neo-Welt)

en: German (KOY)
ru: Немецкая (KOY)

en: German (Bone)
ru: Немецкая (Bone)

en: German (Bone, eszett in the home row)
ru: Немецкая (Bone, эсцет в строке с home)

en: German (Neo, QWERTZ)
ru: Немецкая (Neo, QWERTZ)

en: German (Neo, QWERTY)
ru: Немецкая (Neo, QWERTY)

en: Russian (Germany, recommended)
ru: Русская (Германия, рекомендуемая)

en: Russian (Germany, transliteration)
ru: Русская (Германия, транслитерация)

en: Coptic
ru: Коптская

en: Old Hungarian
ru: Старовенгерская

en: Old Hungarian (for ligatures)
ru: Старовенгерская (лигатуры)

en: Hungarian (US)
ru: Венгерская (США)

en: Lithuanian (Dvorak)
ru: Литовская (Дворак)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
ru: Литовская (Sun Type 6/7)

en: Latvian (Dvorak)
ru: Латышская (Дворак)

en: Latvian (Dvorak, with Y)
ru: Латышская (Дворак, вариант с Y)

en: Latvian (Dvorak, with minus)
ru: Латышская (Дворак, вариант с минусом)

en: Latvian (programmer Dvorak)
ru: Латышская (Дворак для программистов)

en: Latvian (programmer Dvorak, with Y)
ru: Латышская (Дворак для программистов, вариант с Y)

en: Latvian (programmer Dvorak, with minus)
ru: Латышская (Дворак для программистов, вариант с минусом)

en: Latvian (Colemak)
ru: Латышская (Коулмак)

en: Latvian (Colemak, with apostrophe)
ru: Латышская (Коулмак, вариант с апострофом)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
ru: Латышская (Sun Type 6/7)

en: Latvian (apostrophe, dead quotes)
ru: Латышская (вариант с апострофом, специальные кавычки)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining)
ru: Английская (США, междунар., объединённая с юникодным AltGr)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining, alt.)
ru: Английская (США, междунар., объединённая с юникодным AltGr, альт.)

en: Atsina
ru: Атсинская

en: Coeur d'Alene Salish
ru: Салишская Кёр-д’Ален

en: Czech, Slovak and German (US)
ru: Чешская, словацкая и немецкая (США)

en: Czech, Slovak, Polish, Spanish, Finnish, Swedish and German (US)
ru: Чешская, словацкая, польская, испанская, финская, шведская и немецкая (США)

en: English (Drix)
ru: Английская (Drix)

en: German, Swedish and Finnish (US)
ru: Немецкая, шведская и финская (США)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
ru: Английская (США, арабская IBM 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
ru: Английская (США, Sun Type 6/7)

en: English (Carpalx)
ru: Английская (Carpalx)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
ru: Английская (Carpalx, междунар., с спецклавишами)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
ru: Английская (Carpalx, междунар., с спецклавишами AltGr)

en: English (Carpalx, full optimization)
ru: Английская (Carpalx, полная оптимизация)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
ru: Английская (Carpalx, полная оптимизация, междунар., с спецклавишами)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
ru: Английская (Carpalx, полная оптимизация, междунар., с спецклавишами AltGr)

en: English (3l)
ru: Английская (3l)

en: English (3l, Chromebook)
ru: Английская (3l, chromebook)

en: English (3l, emacs)
ru: Английская (3l, emacs)

en: English (Workman-P)
ru: Английская (Воркман-P)

en: Sicilian (US keyboard)
ru: Сицилийская (клавиатура США)

en: English (Western European AltGr dead keys)
ru: Английская (западно-европейская с спец. клавишами AltGr)

en: Polish (intl., with dead keys)
ru: Польская (междунар., с спецклавишами)

en: Polish (Colemak)
ru: Польская (Коулмак)

en: Polish (Colemak-DH)
ru: Польская (Коулмак-DH)

en: Polish (Colemak-DH ISO)
ru: Польская (Коулмак-DH ISO)

en: Polish (Sun Type 6/7)
ru: Польская (Sun Type 6/7)

en: Polish (Glagolica)
ru: Польская (глаголица)

en: Polish (lefty)
ru: Польская (lefty)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
ru: Крымско-татарская (Dobruja Q)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
ru: Румынская (эргономичная для слепой печати)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
ru: Румынская (Sun Type 6/7)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
ru: Сербская (объединённые надбуквенные знаки вместе спецклавиш (dead keys))

en: Church Slavonic
ru: Старославянская

en: Russian (plus Ukrainian and Belarusian letters)
ru: Русская (с украинскими и белорусскими буквами)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
ru: Русская (Рулмак, фонетическая, Коулмак)

en: Russian (phonetic, Macintosh)
ru: Русская (фонетическая, Macintosh)

en: Russian (Sun Type 6/7)
ru: Русская (Sun Type 6/7)

en: Russian (with US punctuation)
ru: Русская (с пунктуацией США)

en: Russian (GOST 6431-75)
ru: Русская (ГОСТ 6431-75)

en: Russian (GOST 14289-88)
ru: Русская (ГОСТ 14289-88)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
ru: Русская (многоязычная и реакционная)

en: Russian (Programmer)
ru: Русская (для программистов)

en: Russian (plus typographic symbols)
ru: Русская (с типографскими знаками)

en: Russian (plus Tatar letters)
ru: Русская (с татарскими буквами)

en: Armenian (OLPC, phonetic)
ru: Армянская (OLPC, фонетическая)

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
ru: Иврит (Библейская, фонетическая SIL)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
ru: Арабская (Sun Type 6/7)

en: Arabic (Arabic numerals, extensions in the 4th level)
ru: Арабская (арабские цифры, расширения в 4-м ряду)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals, extensions in the 4th level)
ru: Арабская (восточно-арабские цифры, расширения в 4-м ряду)

en: Arabic (ErgoArabic)
ru: Арабская (Эргоарабская)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
ru: Бельгийская (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
ru: Португальская (Бразилия, Sun Type 6/7)

en: Czech (Sun Type 6/7)
ru: Чешская (Sun Type 6/7)

en: Czech (programming)
ru: Чешская (для программирования)

en: Czech (programming, typographic)
ru: Чешская (для программирования, типографская)

en: Czech (coder)
ru: Чешская (coder)

en: Czech (US, Colemak, UCW support)
ru: Чешская (США, Коулмак, с поддержкой UCW)

en: Danish (Sun Type 6/7)
ru: Датская (Sun Type 6/7)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
ru: Голландская (Sun Type 6/7)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
ru: Эстонская (Sun Type 6/7)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
ru: Финская (Sun Type 6/7)

en: Finnish (DAS)
ru: Финская (DAS)

en: Finnish (Dvorak)
ru: Финская (Дворак)

en: French (Sun Type 6/7)
ru: Французская (Sun Type 6/7)

en: French (US with dead keys, alt.)
ru: Французская (США с спецклавишами, альт.)

en: French (US, AZERTY)
ru: Французская (США, AZERTY)

en: Greek (Sun Type 6/7)
ru: Греческая (Sun Type 6/7)

en: Greek (Colemak)
ru: Греческая (Коулмак)

en: Italian (Sun Type 6/7)
ru: Итальянская (Sun Type 6/7)

en: Ladin (Italian keyboard)
ru: Ладинская (итальянская клавиатура)

en: Ladin (German keyboard)
ru: Ладинская (немецкая клавиатура)

en: Italian (Dvorak)
ru: Итальянская (Дворак)

en: Japanese (Sun Type 6)
ru: Японская (Sun Type 6)

en: Japanese (Sun Type 7, PC-compatible)
ru: Японская (Sun Type 7, PC-совместимая)

en: Japanese (Sun Type 7, Sun-compatible)
ru: Японская (Sun Type 7, Sun-совместимая)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
ru: Норвежская (Sun Type 6/7)

en: Urdu (Pakistan, Navees)
ru: Урдская (Пакистан, Navees)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
ru: Португальская (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Colemak)
ru: Португальская (Коулмак)

en: Slovak (ACC layout, only accented letters)
ru: Словацкая (раскладка ACC, только символы акцентов)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
ru: Словацкая (Sun Type 6/7)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
ru: Испанская (Sun Type 6/7)

en: Swedish (Dvorak A5)
ru: Шведская (Дворак A5)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
ru: Шведская (Sun Type 6/7)

en: Elfdalian (Sweden, with combining ogonek)
ru: Эльвдальская (Швеция, с добавлением огонэк)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
ru: Немецкая (Швейцария, Sun Type 6/7)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
ru: Французская (Швейцария, Sun Type 6/7)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
ru: Турецкая (Sun Type 6/7)

en: Turkish (i and ı swapped)
ru: Турецкая (i и ı переставлены местами)

en: Old Turkic
ru: Древнетюркская

en: Old Turkic (F)
ru: Древнетюркская (F)

en: Ottoman (Q)
ru: Османская (Q)

en: Ottoman (F)
ru: Османская (F)

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
ru: Украинская (Sun Type 6/7)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
ru: Английская (Великобритания, Sun Type 6/7)

en: Korean (Sun Type 6/7)
ru: Корейская (Sun Type 6/7)

en: Vietnamese (AÐERTY)
ru: Вьетнамская (AÐERTY)

en: Vietnamese (QĐERTY)
ru: Вьетнамская (QĐERTY)

en: EurKEY (US)
ru: EurKEY (США)

en: International Phonetic Alphabet
ru: Международный фонетический алфавит

en: International Phonetic Alphabet (QWERTY)
ru: Международный фонетический алфавит (QWERTY)

en: Modi (KaGaPa, phonetic)
ru: Модинский (KaGaPa, фонетическая)

en: Sanskrit symbols
ru: Символы санскрита

en: Urdu (Navees)
ru: Урдская (Navees)

en: Number key 4 when pressed in isolation
ru: Числовая клавиша 4 при нажатии отдельно

en: Number key 9 when pressed in isolation
ru: Числовая клавиша 9 при нажатии отдельно

en: Make Caps Lock an additional Esc, and Shift + Caps Lock is the Compose
ru: Сделать Caps Lock как дополнительную Esc, но Shift + Caps Lock работает как обычная Compose

en: Parentheses position
ru: Положение круглой скобки

en: Swap with square brackets
ru: Поменять местами с квадратными скобками
