xkeyboard-config 2.39.99 - en to sv translation catalogue (898 entries)

en: Generic 86-key PC
sv: Allmän 86-tangenters PC

en: Generic 101-key PC
sv: Allmän 101-tangenters PC

en: Generic 102-key PC
sv: Allmän 102-tangenters PC

en: Generic 104-key PC
sv: Allmän 104-tangenters PC

en: Generic 104-key PC with L-shaped Enter key
sv: Allmän 104-tangenters PC med L-formad returtangent

en: Generic 105-key PC
sv: Allmän 105-tangenters PC

en: Acer laptop
sv: Bärbar Acer-dator

en: Asus laptop
sv: Bärbar Asus-dator

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alt.)
sv: Cherry Blue Line CyBo@rd (alternativ)

en: Cherry CyBo@rd USB-Hub
sv: Cherry CyBo@rd USB-hubb

en: Compaq Armada laptop
sv: Compaq Armada bärbar dator

en: Compaq Internet (7 keys)
sv: Compaq Internet (7 tangenter)

en: Compaq Internet (13 keys)
sv: Compaq Internet (13 tangenter)

en: Compaq Internet (18 keys)
sv: Compaq Internet (18 tangenter)

en: Compaq Presario laptop
sv: Compaq Presario bärbar dator

en: Dell 101-key PC
sv: Dell 101-tangenters PC

en: Dell Latitude laptop
sv: Bärbar Dell Latitude-dator

en: Dell Inspiron 6000/8000 laptop
sv: Dell Inspiron 6000/8000 bärbar dator

en: Dell Precision M laptop
sv: Bärbar Dell Precision M-dator

en: Dell Precision M65 laptop
sv: Bärbar Dell Precision M65-dator

en: eMachines m6800 laptop
sv: eMachines m6800 bärbar dator

en: Fujitsu-Siemens Amilo laptop
sv: Fujitsu-Siemens Amilo bärbar dator

en: Happy Hacking for Mac
sv: Happy Hacking för Mac

en: Hewlett-Packard Mini 110 laptop
sv: Hewlett-Packard Mini 110 bärbar dator

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
sv: Logitech G15 extratangenter via G15daemon

en: Macintosh Old
sv: Macintosh gammal

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
sv: Microsoft Internet Pro (svensk)

en: Microsoft Office Keyboard
sv: Microsoft Office-tangentbord

en: PinePhone Keyboard
sv: PinePhone-tangentbord

en: Silvercrest Multimedia Wireless
sv: SILVERCREST Multimedia Wireless

en: Sun Type 6 (Japanese)
sv: Sun Type 6 (japansk)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
sv: Sun Type 6 USB (japansk)

en: Sun Type 6/7 USB (European)
sv: Sun Type 6/7 USB (europeisk)

en: Sun Type 7 USB (European)
sv: Sun Type 7 USB (europeisk)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
sv: Sun Type 7 USB (japansk)/Japansk 106-tangenters

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
sv: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU-läge)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
sv: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP-läge)

en: Albanian
sv: Albansk

en: Albanian (Plisi)
sv: Albansk (Plisi)

en: Albanian (Veqilharxhi)
sv: Albansk (Veqilharxhi)

en: Amharic
sv: Amharisk

en: Armenian
sv: Armenisk

en: Armenian (phonetic)
sv: Armenisk (fonetisk)

en: Armenian (alt. phonetic)
sv: Armenisk (alternativ fonetisk)

en: Armenian (eastern)
sv: Armenisk (östlig)

en: Armenian (alt. eastern)
sv: Armenisk (alternativ östlig)

en: Armenian (western)
sv: Armenisk (västlig)

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Arabic (Eastern Arabic numerals)
sv: Arabisk (östarabiska siffror)

en: Arabic (AZERTY)
sv: Arabisk (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY, Eastern Arabic numerals)
sv: Arabisk (AZERTY, östarabiska siffror)

en: Arabic (Buckwalter)
sv: Arabisk (Buckwalter)

en: Arabic (Macintosh)
sv: Arabisk (Macintosh)

en: Arabic (Macintosh, phonetic)
sv: Arabisk (fonetisk Macintosh)

en: Arabic (OLPC)
sv: Arabisk (OLPC)

en: Arabic (Egypt)
sv: Arabisk (Egypten)

en: Arabic (Iraq)
sv: Arabisk (Irak)

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
sv: Kurdisk (Irak, latinskt Q)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
sv: Kurdisk (Irak, latinskt Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, F)
sv: Kurdisk (Irak, F)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
sv: Kurdisk (Irak, arabisk-latinsk)

en: Arabic (Morocco)
sv: Arabisk (Marocko)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
sv: Berberisk (Marocko, Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
sv: Berberisk (Marocko, Tifinagh-aternativ)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
sv: Berberisk (Marocko, Tifinagh fonetisk, alternativ)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
sv: Berberisk (Marocko, Tifinagh utökad)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
sv: Berberisk (Marocko, Tifinagh fonetisk)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
sv: Berberisk (Marocko, Tifinagh utökad fonetisk)

en: French (Morocco)
sv: Fransk (Marocko)

en: Arabic (Syria)
sv: Arabisk (Syrien)

en: Syriac
sv: Syrisk

en: Syriac (phonetic)
sv: Syrisk (fonetisk)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
sv: Kurdisk (Syrien, latinskt Q)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
sv: Kurdisk (Syrien, latinskt Alt-Q)

en: Kurdish (Syria, F)
sv: Kurdisk (Syrien, F)

en: Azerbaijani
sv: Azerbajdzjansk

en: Azerbaijani (Cyrillic)
sv: Azerbajdzjansk (kyrillisk)

en: French (Mali, alt.)
sv: Fransk (Mali, alternativ)

en: English (Mali, US, Macintosh)
sv: Engelsk (Mali, USA, Macintosh)

en: English (Mali, US, intl.)
sv: Engelsk (Mali, USA, internationell)

en: Bangla
sv: Bengali

en: Bangla (Probhat)
sv: Bengali (Probhat)

en: Belarusian
sv: Belarusisk

en: Belarusian (legacy)
sv: Belarusisk (äldre)

en: Belarusian (Latin)
sv: Belarusisk (latinsk)

en: Belarusian (intl.)
sv: Belarusisk (internationell)

en: Belarusian (phonetic)
sv: Belarusisk (fonetisk)

en: Russian (Belarus)
sv: Rysk (Belarus)

en: Belgian
sv: Belgisk

en: Belgian (alt.)
sv: Belgisk (alternativ)

en: Belgian (Latin-9 only, alt.)
sv: Belgisk (endast Latin-9, alternativ)

en: Belgian (ISO, alt.)
sv: Belgisk (ISO, alternativ)

en: Belgian (no dead keys)
sv: Belgisk (inga stumma tangenter)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
sv: Belgisk (Wang 724 AZERTY)

en: Berber (Algeria, Latin)
sv: Berberisk (Algeriet, latinsk)

en: Berber (Algeria, Tifinagh)
sv: Berberisk (Algeriet, Tifinagh)

en: Kabyle (AZERTY, with dead keys)
sv: Kabylisk (AZERTY, med stumma tangenter)

en: Kabyle (QWERTY, UK, with dead keys)
sv: Kabylisk (QWERTY, Storbritannien, med stumma tangenter)

en: Kabyle (QWERTY, US, with dead keys)
sv: Kabylisk (QWERTY, USA, med stumma tangenter)

en: Arabic (Algeria)
sv: Arabisk (Algeriet)

en: Bosnian
sv: Bosnisk

en: Bosnian (with guillemets)
sv: Bosnisk (med gåsögon)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
sv: Bosnisk (med bosniska digrafer)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
sv: Bosnisk (USA, med bosniska digrafer)

en: Bosnian (US)
sv: Bosnisk (USA)

en: Braille
sv: Punktskrift

en: Braille (left-handed)
sv: Punktskrift (vänsterhänt)

en: Braille (left-handed inverted thumb)
sv: Punktskrift (vänsterhänt, omvänd tumme)

en: Braille (right-handed)
sv: Punktskrift (högerhänt)

en: Braille (right-handed inverted thumb)
sv: Punktskrift (högerhänt, omvänd tumme)

en: Bulgarian
sv: Bulgarisk

en: Bulgarian (traditional phonetic)
sv: Bulgarisk (traditionell fonetisk)

en: Bulgarian (new phonetic)
sv: Bulgarisk (ny fonetisk)

en: Bulgarian (enhanced)
sv: Bulgarisk (förbättrad)

en: Burmese
sv: Burmesisk

en: Burmese (Zawgyi)
sv: Burmesisk (Zawgyi)

en: Chinese
sv: Kinesisk

en: Hanyu Pinyin Letters (with AltGr dead keys)
sv: Hanyu Pinyin-bokstäver (med stumma AltGr-tangenter)

en: Mongolian (Bichig)
sv: Mongolisk (Bichig)

en: Mongolian (Todo)
sv: Mongolisk (Todo)

en: Mongolian (Xibe)
sv: Mongolisk (Xibe)

en: Mongolian (Manchu)
sv: Mongolisk (Manchu)

en: Mongolian (Galik)
sv: Mongolisk (Galik)

en: Mongolian (Todo Galik)
sv: Mongolisk (Todo Galik)

en: Mongolian (Manchu Galik)
sv: Mongolisk (Manchu Galik)

en: Tibetan
sv: Tibetansk

en: Tibetan (with ASCII numerals)
sv: Tibetansk (med ASCII-taltecken)

en: Croatian
sv: Kroatisk

en: Croatian (with guillemets)
sv: Kroatisk (med gåsögon)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
sv: Kroatisk (med kroatiska digrafer)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
sv: Kroatisk (USA, med kroatiska digrafer)

en: Croatian (US)
sv: Kroatisk (USA)

en: Czech
sv: Tjeckisk

en: Czech (extra backslash)
sv: Tjeckisk (extra omvänt snedstreck)

en: Czech (QWERTY)
sv: Tjeckisk (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, extra backslash)
sv: Tjeckisk (QWERTY, extra omvänt snedstreck)

en: Czech (QWERTZ, Windows)
sv: Tjeckisk (QWERTZ, Windows)

en: Czech (QWERTY, Windows)
sv: Tjeckisk (QWERTY, Windows)

en: Czech (QWERTY, Macintosh)
sv: Tjeckisk (QWERTY, Macintosh)

en: Czech (UCW, only accented letters)
sv: Tjeckisk (UCW, endast bokstäver med accenter)

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
sv: Tjeckisk (USA, Dvorak, UCW-stöd)

en: Russian (Czechia, phonetic)
sv: Rysk (Tjeckien, fonetisk)

en: Danish
sv: Dansk

en: Danish (no dead keys)
sv: Dansk (inga stumma tangenter)

en: Danish (Windows)
sv: Dansk (Windows)

en: Danish (Macintosh)
sv: Dansk (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
sv: Dansk (Macintosh, inga stumma tangenter)

en: Danish (Dvorak)
sv: Dansk (Dvorak)

en: Uzbek (Afghanistan)
sv: Uzbekisk (Afganistan)

en: Dari (Afghanistan, OLPC)
sv: Dari (Afganistan, OLPC)

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
sv: Pashto (Afganistan, OLPC)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
sv: Uzbekisk (Afganistan, OLPC)

en: Dutch
sv: Nederländsk

en: Dutch (US)
sv: Nederländsk (USA)

en: Dutch (Macintosh)
sv: Nederländsk (Macintosh)

en: Dutch (standard)
sv: Nederländsk (standard)

en: English (Australia)
sv: Engelsk (Australien)

en: English (Cameroon)
sv: Engelsk (Kamerun)

en: French (Cameroon)
sv: Fransk (Kamerun)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY, intl.)
sv: Kamerun flerspråkig (QWERTY, internationell)

en: Cameroon (AZERTY, intl.)
sv: Kamerun (AZERTY, internationell)

en: Cameroon (Dvorak, intl.)
sv: Kamerun (Dvorak, internationell)

en: English (Ghana)
sv: Engelsk (Ghana)

en: English (Ghana, multilingual)
sv: Engelsk (Ghana, flerspråkig)

en: English (Ghana, GILLBT)
sv: Engelsk (Ghana, GILLBT)

en: English (New Zealand)
sv: Engelsk (Nya Zeeland)

en: English (Nigeria)
sv: Engelsk (Nigeria)

en: English (South Africa)
sv: Engelsk (Sydafrika)

en: English (UK)
sv: Engelsk (Storbritannien)

en: English (UK, extended, Windows)
sv: Engelsk (Storbritannien, utökad, Windows)

en: English (UK, intl., with dead keys)
sv: Engelsk (Storbritannien, internationell, med stumma tangenter)

en: English (UK, Dvorak)
sv: Engelsk (Storbritannien, Dvorak)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
sv: Engelsk (Storbritannien, Dvorak, med brittisk-engelska skiljetecken)

en: English (UK, Macintosh)
sv: Engelsk (Storbritannien, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh, intl.)
sv: Engelsk (Storbritannien, Macintosh, internationell)

en: English (UK, Colemak)
sv: Engelsk (Storbritannien, Colemak)

en: English (UK, Colemak-DH)
sv: Engelsk (Storbritannien, Colemak-DH)

en: Scottish Gaelic
sv: Skotsk gälisk

en: Polish (British keyboard)
sv: Polsk (brittiskt tangentbord)

en: English (US)
sv: Engelsk (USA)

en: English (US, euro on 5)
sv: Engelsk (USA, euro på 5)

en: English (US, intl., with dead keys)
sv: Engelsk (USA, internationell, med stumma tangenter)

en: English (US, alt. intl.)
sv: Engelsk (USA, alternativ internationell)

en: English (intl., with AltGr dead keys)
sv: Engelsk (internationell med stumma AltGr-tangenter)

en: English (Macintosh)
sv: Engelsk (Macintosh)

en: English (Colemak)
sv: Engelsk (Colemak)

en: English (Colemak-DH)
sv: Engelsk (Colemak-DH)

en: English (Colemak-DH Wide)
sv: Engelsk (Colemak-DH bred)

en: English (Colemak-DH Ortholinear)
sv: Engelsk (Colemak-DH ortolinjär)

en: English (Colemak-DH ISO)
sv: Engelsk (Colemak-DH ISO)

en: English (Colemak-DH Wide ISO)
sv: Engelsk (Colemak-DH bred ISO)

en: English (Dvorak)
sv: Engelsk (Dvorak)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
sv: Engelsk (Dvorak, internationell med stumma tangenter)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
sv: Engelsk (Dvorak, alternativ internationell)

en: English (Dvorak, left-handed)
sv: Engelsk (Dvorak, vänsterhänt)

en: English (Dvorak, right-handed)
sv: Engelsk (Dvorak, högerhänt)

en: English (classic Dvorak)
sv: Engelsk (klassisk Dvorak)

en: English (programmer Dvorak)
sv: Engelsk (Dvorak för programmerare)

en: English (Dvorak, Macintosh)
sv: Engelsk (Dvorak, Macintosh)

en: English (Norman)
sv: Engelsk (Norman)

en: English (US, Symbolic)
sv: Engelsk (USA, symbolisk)

en: English (Workman)
sv: Engelsk (Workman)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
sv: Engelsk (Workman, internationell med stumma tangenter)

en: English (the divide/multiply toggle the layout)
sv: Engelsk (division/multiplikation växlar layouten)

en: Hawaiian
sv: Hawaiisk

en: Russian (US, phonetic)
sv: Rysk (USA, fonetisk)

en: Serbo-Croatian (US)
sv: Serbokroatisk (USA)

en: Esperanto (legacy)
sv: Esperanto (äldre)

en: Estonian
sv: Estnisk

en: Estonian (no dead keys)
sv: Estnisk (inga stumma tangenter)

en: Estonian (Dvorak)
sv: Estnisk (Dvorak)

en: Estonian (US)
sv: Estnisk (USA)

en: Faroese
sv: Färöisk

en: Faroese (no dead keys)
sv: Färöisk (inga stumma tangenter)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
sv: Filipino (Capewell-Dvorak, latinsk)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
sv: Filipino (Capewell-QWERF 2006, latinsk)

en: Filipino (Colemak, Latin)
sv: Filipino (Colemak, latinsk)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
sv: Filipino (Dvorak, latinsk)

en: Finnish
sv: Finsk

en: Finnish (Windows)
sv: Finsk (Windows)

en: Finnish (classic)
sv: Finsk (klassisk)

en: Finnish (classic, no dead keys)
sv: Finsk (klassisk, inga stumma tangenter)

en: Finnish (Macintosh)
sv: Finska (Macintosh)

en: Northern Saami (Finland)
sv: Nordsamisk (Finland)

en: French
sv: Fransk

en: French (no dead keys)
sv: Fransk (inga stumma tangenter)

en: French (alt.)
sv: Fransk (alternativ)

en: French (alt., no dead keys)
sv: Fransk (alternativ, inga stumma tangenter)

en: French (alt., Latin-9 only)
sv: Fransk (alternativ, endast Latin-9)

en: French (legacy, alt.)
sv: Franska (äldre, alternativ)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
sv: Fransk (äldre, alternativ, inga stumma tangenter)

en: French (AZERTY)
sv: Fransk (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
sv: Fransk (AZERTY, AFNOR)

en: French (BEPO)
sv: Fransk (BEPO)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
sv: Fransk (BEPO, endast Latin-9)

en: French (BEPO, AFNOR)
sv: Fransk (BEPO, AFNOR)

en: French (Dvorak)
sv: Fransk (Dvorak)

en: French (Macintosh)
sv: Franska (Macintosh)

en: French (US)
sv: Fransk (USA)

en: Breton (France)
sv: Bretonsk (Frankrike)

en: Occitan
sv: Occitansk

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
sv: Georgisk (Frankrike, AZERTY Tskapo)

en: French (Canada)
sv: Fransk (Kanada)

en: French (Canada, Dvorak)
sv: Fransk (Kanada, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
sv: Fransk (Kanada, äldre)

en: Canadian (CSA)
sv: Kanadensisk (CSA)

en: English (Canada)
sv: Engelsk (Kanada)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
sv: Fransk (Demokratiska republiken Kongo)

en: French (Togo)
sv: Fransk (Togo)

en: Georgian
sv: Georgisk

en: Georgian (ergonomic)
sv: Georgisk (ergonomisk)

en: Georgian (MESS)
sv: Georgisk (MESS)

en: Ossetian (Georgia)
sv: Ossetisk (Georgien)

en: Russian (Georgia)
sv: Rysk (Georgien)

en: German
sv: Tysk

en: German (dead acute)
sv: Tysk (stumma akutaccent)

en: German (dead grave acute)
sv: Tysk (stum grav accent)

en: German (dead tilde)
sv: Tysk (stumma tilde)

en: German (no dead keys)
sv: Tysk (inga stumma tangenter)

en: German (E1)
sv: Tysk (E1)

en: German (E2)
sv: Tysk (E2)

en: German (T3)
sv: Tysk (T3)

en: German (US)
sv: Tysk (USA)

en: German (Dvorak)
sv: Tysk (Dvorak)

en: German (Macintosh)
sv: Tysk (Macintosh)

en: German (Macintosh, no dead keys)
sv: Tysk (Macintosh, inga stumma tangenter)

en: German (Neo 2)
sv: Tysk (Neo 2)

en: German (QWERTY)
sv: Tysk (QWERTY)

en: Lower Sorbian
sv: Lågsorbisk

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
sv: Lågsorbisk (QWERTZ)

en: Romanian (Germany)
sv: Rumänska (Tyskland)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
sv: Rumänsk (Tyskland, inga stumma tangenter)

en: Russian (Germany, phonetic)
sv: Rysk (Tyskland, fonetisk)

en: Turkish (Germany)
sv: Turkisk (Tyskland)

en: German (Austria)
sv: Tysk (Österrike)

en: German (Austria, no dead keys)
sv: Tysk (Österrike, inga stumma tangenter)

en: German (Austria, Macintosh)
sv: Tysk (Österrike, Macintosh)

en: German (Switzerland)
sv: Tysk (Schweiz)

en: German (Switzerland, no dead keys)
sv: Tysk (Schweiz, inga stumma tangenter)

en: German (Switzerland, Macintosh)
sv: Tysk (Schweiz, Macintosh)

en: German (Switzerland, legacy)
sv: Tysk (Schweiz, äldre)

en: French (Switzerland)
sv: Fransk (Schweiz)

en: French (Switzerland, no dead keys)
sv: Fransk (Schweiz, inga stumma tangenter)

en: French (Switzerland, Macintosh)
sv: Fransk (Schweiz, Macintosh)

en: Greek
sv: Grekisk

en: Greek (simple)
sv: Grekisk (enkel)

en: Greek (extended)
sv: Grekisk (utökad)

en: Greek (no dead keys)
sv: Grekisk (inga stumma tangenter)

en: Greek (polytonic)
sv: Grekisk (polytonisk)

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Hebrew (SI-1452-2)
sv: Hebreisk (SI-1452-2)

en: Hebrew (lyx)
sv: Hebreisk (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
sv: Hebreisk (fonetisk)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
sv: Hebreisk (biblisk, Tiro)

en: Hungarian
sv: Ungersk

en: Hungarian (standard)
sv: Ungersk (standard)

en: Hungarian (no dead keys)
sv: Ungersk (inga stumma tangenter)

en: Hungarian (QWERTY)
sv: Ungersk (QWERTY)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, dead keys)
sv: Ungersk (QWERTZ, 101 tangenter, komma, stumma tangenter)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, no dead keys)
sv: Ungersk (QWERTZ, 101 tangenter, komma, inga stumma tangenter)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, dead keys)
sv: Ungersk (QWERTZ, 101 tangenter, punkt, stumma tangenter)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, no dead keys)
sv: Ungersk (QWERTZ, 101 tangenter, punkt, inga stumma tangenter)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, dead keys)
sv: Ungersk (QWERTY, 101 tangenter, komma, stumma tangenter)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, no dead keys)
sv: Ungersk (QWERTY, 101 tangenter, komma, inga stumma tangenter)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, dead keys)
sv: Ungersk (QWERTY, 101 tangenter, punkt, stumma tangenter)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, no dead keys)
sv: Ungersk (QWERTY, 101 tangenter, punkt, inga stumma tangenter)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, dead keys)
sv: Ungersk (QWERTZ, 102 tangenter, komma, stumma tangenter)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, no dead keys)
sv: Ungersk (QWERTZ, 102 tangenter, komma, inga stumma tangenter)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, dead keys)
sv: Ungersk (QWERTZ, 102 tangenter, punkt, stumma tangenter)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, no dead keys)
sv: Ungersk (QWERTZ, 102 tangenter, punkt, inga stumma tangenter)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, dead keys)
sv: Ungersk (QWERTY, 102 tangenter, komma, stumma tangenter)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, no dead keys)
sv: Ungersk (QWERTY, 102 tangenter, komma, inga stumma tangenter)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, dead keys)
sv: Ungersk (QWERTY, 102 tangenter, punkt, stumma tangenter)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, no dead keys)
sv: Ungersk (QWERTY, 102 tangenter, punkt, inga stumma tangenter)

en: Icelandic
sv: Isländsk

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
sv: Isländsk (Macintosh, äldre)

en: Icelandic (Macintosh)
sv: Isländsk (Macintosh)

en: Icelandic (Dvorak)
sv: Isländsk (Dvorak)

en: Indian
sv: Indisk

en: Assamese (KaGaPa, phonetic)
sv: Assamesisk (KaGaPa, fonetisk)

en: Bangla (India)
sv: Bengali (Indien)

en: Bangla (India, Probhat)
sv: Bengali (Indien, Probhat)

en: Bangla (India, Baishakhi)
sv: Bengali (Indien, Baishakhi)

en: Bangla (India, Bornona)
sv: Bengali (Indien, Bornona)

en: Bangla (India, KaGaPa, phonetic)
sv: Bengali (Indien, KaGaPa, fonetisk)

en: Bangla (India, Gitanjali)
sv: Bengali (Indien, Gitanjali)

en: Bangla (India, Baishakhi InScript)
sv: Bengali (Indien, Baishakhi InScript)

en: English (India, with rupee)
sv: Engelsk (Indien, med rupie)

en: Gujarati
sv: Gujaratisk

en: Gujarati (KaGaPa, phonetic)
sv: Gujarati (KaGaPa, fonetisk)

en: Hindi (KaGaPa, phonetic)
sv: Hindi (KaGaPa, fonetisk)

en: Kannada (KaGaPa, phonetic)
sv: Kannada (KaGaPa, fonetisk)

en: Malayalam (Lalitha)
sv: Malayalamsk (Lalitha)

en: Malayalam (enhanced InScript, with rupee)
sv: Malayalam (förbättrad InScript, med rupie)

en: Malayalam (Poorna, extended InScript)
sv: Malayalam (Poorna, utökad InScript)

en: Marathi (KaGaPa, phonetic)
sv: Marathi (KaGaPa, fonetisk)

en: Marathi (enhanced InScript)
sv: Marathi (förbättrad InScript)

en: Sanskrit (KaGaPa, phonetic)
sv: Sanskrit (KaGaPa, fonetisk)

en: Santali (Ol Chiki)
sv: Santali (Ol chiki)

en: Tamil (TamilNet '99)
sv: Tamilsk (TamilNet '99)

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
sv: Tamilsk (TamilNet '99 med tamilska siffror)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
sv: Tamilsk (TamilNet '99, TAB-kodning)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
sv: Tamilsk (TamilNet '99, TSCII-kodning)

en: Tamil (InScript, with Arabic numerals)
sv: Tamilsk (InScript med arabiska siffror)

en: Tamil (InScript, with Tamil numerals)
sv: Tamilsk (InScript med tamilska siffror)

en: Telugu
sv: Telugo

en: Telugu (KaGaPa, phonetic)
sv: Telugu (KaGaPa, fonetisk)

en: Urdu (phonetic)
sv: Urdu (fonetisk)

en: Urdu (alt. phonetic)
sv: Urdu (alternativ fonetisk)

en: Indic IPA
sv: Indisk IPA

en: Indonesian (Latin)
sv: Indonesisk (latinsk)

en: Indonesian (Arab Melayu, phonetic)
sv: Indonesisk (Arab Melayu, fonetisk)

en: Indonesian (Arab Melayu, extended phonetic)
sv: Indonesisk (Arab Melayu, utökad fonetisk)

en: Indonesian (Arab Pegon, phonetic)
sv: Indonesisk (Arab Pegon, fonetisk)

en: Javanese
sv: Javanesisk

en: Irish
sv: Irländsk

en: Irish (UnicodeExpert)
sv: Irländsk (UnicodeExpert)

en: Italian
sv: Italiensk

en: Italian (no dead keys)
sv: Italiensk (inga stumma tangenter)

en: Italian (Windows)
sv: Italiensk (Windows)

en: Italian (Macintosh)
sv: Italiensk (Macintosh)

en: Italian (US)
sv: Italiensk (USA)

en: Italian (IBM 142)
sv: Italiensk (IBM 142)

en: Italian (intl., with dead keys)
sv: Italiensk (internationell med stumma tangenter)

en: Friulian (Italy)
sv: Friulisk (Italien)

en: Sicilian
sv: Siciliansk

en: Georgian (Italy)
sv: Georgisk (Italien)

en: Japanese
sv: Japansk

en: Japanese (Kana)
sv: Japansk (Kana)

en: Japanese (Kana 86)
sv: Japansk (Kana 86)

en: Japanese (OADG 109A)
sv: Japansk (OADG 109A)

en: Japanese (Macintosh)
sv: Japansk (Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
sv: Japansk (Dvorak)

en: Kazakh
sv: Kazakisk

en: Kazakh (with Russian)
sv: Kazakisk (med ryska)

en: Kazakh (extended)
sv: Kazakisk (utökad)

en: Kazakh (Latin)
sv: Kazakisk (latinsk)

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
sv: Rysk (Kazakstan, med kazakiska)

en: Khmer (Cambodia)
sv: Khmer (Kambodja)

en: Korean
sv: Koreansk

en: Korean (101/104-key compatible)
sv: Koreansk (101/104-tangenters kompatibel)

en: Kyrgyz
sv: Kirgizisk

en: Kyrgyz (phonetic)
sv: Kirgizisk (fonetisk)

en: Latvian
sv: Lettisk

en: Latvian (apostrophe)
sv: Lettisk (apostrof)

en: Latvian (tilde)
sv: Lettisk (tilde)

en: Latvian (F)
sv: Lettisk (F)

en: Latvian (Modern Latin)
sv: Lettisk (modern latinsk)

en: Latvian (Modern Cyrillic)
sv: Lettisk (modern kyrillisk)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
sv: Lettisk (ergonomisk, ŪGJRMV)

en: Latvian (adapted)
sv: Lettisk (anpassad)

en: Lithuanian
sv: Litauisk

en: Lithuanian (standard)
sv: Litauisk (standard)

en: Lithuanian (US)
sv: Litauisk (USA)

en: Lithuanian (IBM)
sv: Litauisk (IBM)

en: Lithuanian (LEKP)
sv: Litauisk (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
sv: Litauisk (LEKPa)

en: Lithuanian (Ratise)
sv: Litauisk (Ratise)

en: Samogitian
sv: Žemaitisk

en: Macedonian
sv: Makedonsk

en: Macedonian (no dead keys)
sv: Makedonsk (inga stumma tangenter)

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
sv: Malajisk (Jawi, arabiskt tangentbord)

en: Malay (Jawi, phonetic)
sv: Malajisk (Jawi, fonetisk)

en: Maltese
sv: Maltesisk

en: Maltese (US)
sv: Maltesisk (USA)

en: Maltese (US, with AltGr overrides)
sv: Maltesisk (USA, med AltGr-åsidosättningar)

en: Maltese (UK, with AltGr overrides)
sv: Maltesisk (Storbritannien, med AltGr-åsidosättningar)

en: Moldavian
sv: Moldavisk

en: Gagauz (Moldova)
sv: Gagauz (Moldavien)

en: Mongolian
sv: Mongolisk

en: Montenegrin
sv: Montenegrinsk

en: Montenegrin (Cyrillic)
sv: Montenegrinsk (kyrillisk)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
sv: Montenegrinsk (kyrillisk, ZE och ZHE utbytta)

en: Montenegrin (Cyrillic, with guillemets)
sv: Montenegrinsk (kyrillisk, med gåsögon)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
sv: Montenegrinsk (latinsk, Unicode)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
sv: Montenegrinsk (latinsk, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
sv: Montenegrinsk (latinsk, Unicode, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, with guillemets)
sv: Montenegrinsk (latinsk, med gåsögon)

en: Nepali
sv: Nepalesisk

en: Norwegian
sv: Norsk

en: Norwegian (no dead keys)
sv: Norsk (inga stumma tangenter)

en: Norwegian (Windows)
sv: Norsk (Windows)

en: Norwegian (Macintosh)
sv: Norsk (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
sv: Norsk (Macintosh, inga stumma tangenter)

en: Norwegian (Colemak)
sv: Norsk (Colemak)

en: Norwegian (Colemak-DH)
sv: Norsk (Colemak-DH)

en: Norwegian (Colemak-DH Wide)
sv: Norsk (Colemak-DH bred)

en: Norwegian (Dvorak)
sv: Norsk (Dvorak)

en: Northern Saami (Norway)
sv: Nordsamisk (Norge)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
sv: Nordsamisk (Norge, inga stumma tangenter)

en: Persian
sv: Persisk

en: Persian (with Persian keypad)
sv: Persisk (med persiskt numeriskt tangentbord)

en: Persian (Windows)
sv: Persisk (Windows)

en: Azerbaijani (Iran)
sv: Azerbajdzjansk (Iran)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
sv: Kurdisk (Iran, latinskt Q)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
sv: Kurdisk (Iran, latinskt Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, F)
sv: Kurdisk (Iran, F)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
sv: Kurdisk (Iran, arabisk-latinsk)

en: Polish
sv: Polsk

en: Polish (legacy)
sv: Polsk (äldre)

en: Polish (QWERTZ)
sv: Polsk (QWERTZ)

en: Polish (Dvorak)
sv: Polsk (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
sv: Polsk (Dvorak, med polska citattecken på citattangent)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
sv: Polsk (Dvorak, med polska citattecken på tangent 1)

en: Polish (programmer Dvorak)
sv: Polsk (Dvorak för programmerare)

en: Kashubian
sv: Kasjubisk

en: Silesian
sv: Schlesisk

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
sv: Rysk (Polen, fonetisk Dvorak)

en: Portuguese
sv: Portugisisk

en: Portuguese (no dead keys)
sv: Portugisisk (inga stumma tangenter)

en: Portuguese (Macintosh)
sv: Portugisisk (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
sv: Portugisisk (Macintosh, inga stumma tangenter)

en: Portuguese (Nativo)
sv: Portugisisk (Nativo)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
sv: Portugisisk (Nativo för USA-tangentbord)

en: Portuguese (Brazil)
sv: Portugisisk (Brasilien)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
sv: Portugisisk (Brasilien, inga stumma tangenter)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
sv: Portugisisk (Brasilien, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
sv: Portugisisk (Brasilien, Nativo)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
sv: Portugisisk (Brasilien, Nativo för USA-tangentbord)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
sv: Portugisisk (Brasilien, IBM/Lenovo ThinkPad)

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
sv: Esperanto (Brasilien, Nativo)

en: Russian (Brazil, phonetic)
sv: Rysk (Brasilien, fonetisk)

en: Romanian
sv: Rumänsk

en: Romanian (standard)
sv: Rumänsk (standard)

en: Romanian (Windows)
sv: Rumänsk (Windows)

en: Russian
sv: Rysk

en: Russian (phonetic)
sv: Rysk (fonetisk)

en: Russian (phonetic, Windows)
sv: Rysk (fonetisk, Windows)

en: Russian (phonetic, YAZHERTY)
sv: Rysk (fonetisk, YAZHERTY)

en: Russian (phonetic, AZERTY)
sv: Rysk (fonetisk, AZERTY)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
sv: Rysk (fonetisk, Dvorak)

en: Russian (typewriter)
sv: Rysk (skrivmaskin)

en: Russian (engineering, RU)
sv: Rysk (ingenjör, RU)

en: Russian (engineering, EN)
sv: Rysk (ingenjör, EN)

en: Russian (legacy)
sv: Rysk (äldre)

en: Russian (typewriter, legacy)
sv: Rysk (skrivmaskin, äldre)

en: Russian (DOS)
sv: Rysk (DOS)

en: Russian (Macintosh)
sv: Rysk (Macintosh)

en: Abkhazian (Russia)
sv: Abchazisk (Ryssland)

en: Bashkirian
sv: Basjkirisk

en: Chuvash
sv: Tjuvasjisk

en: Chuvash (Latin)
sv: Tjuvasjisk (latinsk)

en: Ossetian (legacy)
sv: Ossetisk (äldre)

en: Ossetian (Windows)
sv: Ossetisk (Windows)

en: Serbian (Russia)
sv: Serbisk (Ryssland)

en: Serbian
sv: Serbisk

en: Serbian (Cyrillic, with guillemets)
sv: Serbisk (kyrillisk, med gåsögon)

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
sv: Serbisk (kyrillisk, ZE och ZHE utbytta)

en: Serbian (Latin)
sv: Serbisk (latinsk)

en: Serbian (Latin, with guillemets)
sv: Serbisk (latinsk, med gåsögon)

en: Serbian (Latin, Unicode)
sv: Serbisk (latinsk, Unicode)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
sv: Serbisk (latinsk, QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
sv: Serbisk (latinsk, Unicode, QWERTY)

en: Pannonian Rusyn
sv: Pannonisk rusinsk

en: Sinhala (phonetic)
sv: Singalesisk (fonetisk)

en: Sinhala (US)
sv: Sinhala (USA)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99)
sv: Tamilsk (Sri Lanka, TamilNet '99)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
sv: Tamilsk (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB-kodning)

en: Slovak
sv: Slovakisk

en: Slovak (extra backslash)
sv: Slovakisk (extra omvänt snedstreck)

en: Slovak (QWERTY)
sv: Slovakisk (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extra backslash)
sv: Slovakisk (QWERTY, extra omvänt snedstreck)

en: Slovenian
sv: Slovensk

en: Slovenian (with guillemets)
sv: Slovensk (med gåsögon)

en: Slovenian (US)
sv: Slovensk (USA)

en: Spanish
sv: Spansk

en: Spanish (no dead keys)
sv: Spansk (inga stumma tangenter)

en: Spanish (dead tilde)
sv: Spansk (stumma tilde)

en: Spanish (Windows)
sv: Spansk (Windows)

en: Spanish (Dvorak)
sv: Spansk (Dvorak)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and L)
sv: Asturisk (Spanien, med H och L med punkt under)

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
sv: Katalansk (Spanien, med mittenpunkts L)

en: Spanish (Latin American)
sv: Spansk (latinamerikansk)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
sv: Spansk (latinamerikansk, inga stumma tangenter)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
sv: Spansk (latinamerikansk, stumma tilde)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
sv: Spansk (latinamerikansk, Dvorak)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
sv: Spansk (latinamerikansk, Colemak)

en: Swahili (Kenya)
sv: Swahilisk (Kenya)

en: Swahili (Tanzania)
sv: Swahilisk (Tanzania)

en: Swedish
sv: Svensk

en: Swedish (no dead keys)
sv: Svensk (inga stumma tangenter)

en: Swedish (Dvorak)
sv: Svensk (Dvorak)

en: Swedish (Dvorak, intl.)
sv: Svensk (Dvorak, internationell)

en: Swedish (Svdvorak)
sv: Svensk (Svdvorak)

en: Swedish (Macintosh)
sv: Svenska (Macintosh)

en: Swedish (US)
sv: Svensk (USA)

en: Swedish Sign Language
sv: Svenskt teckenspråk

en: Northern Saami (Sweden)
sv: Nordsamisk (Sverige)

en: Russian (Sweden, phonetic)
sv: Rysk (Sverige, fonetisk)

en: Taiwanese
sv: Taiwanesisk

en: Taiwanese (indigenous)
sv: Taiwanesisk (inhemsk)

en: Tajik
sv: Tadzjikisk

en: Tajik (legacy)
sv: Tadzjikisk (äldre)

en: Thai
sv: Thailändsk

en: Thai (TIS-820.2538)
sv: Thailändsk (TIS-820.2538)

en: Thai (Pattachote)
sv: Thailändsk (Pattachote)

en: Turkmen
sv: Turkmenisk

en: Turkmen (Alt-Q)
sv: Turkmenisk (Alt-Q)

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Turkish (F)
sv: Turkisk (F)

en: Turkish (E)
sv: Turkisk (E)

en: Turkish (Alt-Q)
sv: Turkisk (Alt-Q)

en: Turkish (intl., with dead keys)
sv: Turkisk (internationell med stumma tangenter)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
sv: Kurdisk (Turkiet, latinskt Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
sv: Kurdisk (Turkiet, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
sv: Kurdisk (Turkiet, latinskt Alt-Q)

en: Ukrainian
sv: Ukrainsk

en: Ukrainian (phonetic)
sv: Ukrainsk (fonetisk)

en: Ukrainian (typewriter)
sv: Ukrainsk (skrivmaskin)

en: Ukrainian (Windows)
sv: Ukrainsk (Windows)

en: Ukrainian (macOS)
sv: Ukrainsk (macOS)

en: Ukrainian (legacy)
sv: Ukrainsk (äldre)

en: Ukrainian (homophonic)
sv: Ukrainsk (homofonisk)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
sv: Krimtatarisk (turkiskt Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
sv: Krimtatarisk (turkiskt F)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
sv: Krimtatarisk (turkiskt Alt-Q)

en: Arabic (Pakistan)
sv: Arabisk (Pakistan)

en: Uzbek
sv: Uzbekisk

en: Uzbek (Latin)
sv: Uzbekisk (latinsk)

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: Vietnamese (US)
sv: Vietnamesisk (USA)

en: Vietnamese (France)
sv: Vietnamesisk (Frankrike)

en: Wolof
sv: Wolofsk

en: custom
sv: anpassad

en: A user-defined custom Layout
sv: En användardefinierad anpassad layout

en: Switching to another layout
sv: Byta till en annan layout

en: Right Alt (while pressed)
sv: Höger Alt-tangent (då den trycks ned)

en: Left Alt (while pressed)
sv: Vänster Alt (då den trycks ned)

en: Left Win (while pressed)
sv: Vänster Win-tangent (då den trycks ned)

en: Right Win (while pressed)
sv: Höger Win-tangent (då den trycks ned)

en: Any Win (while pressed)
sv: Valfri Win (då den trycks ned)

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
sv: Meny (då den trycks ned), Skift+Meny för Meny

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
sv: Caps Lock (då den trycks ned), Alt+Caps Lock för ursprunglig Caps Lock-åtgärd

en: Right Ctrl (while pressed)
sv: Höger Ctrl-tangent (då den trycks ned)

en: Right Alt
sv: Höger Alt

en: Left Alt
sv: Vänster alt

en: Shift+Caps Lock
sv: Skift+Caps Lock

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to second layout
sv: Caps Lock till första layouten; Skift+Caps Lock till andra layouten

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to second layout
sv: Vänster Win till första layouten; Höger Win/Meny till andra layouten

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to second layout
sv: Vänster Ctrl till första layouten; Höger Ctrl till andra layouten

en: Both Shifts together
sv: Båda Skift tillsammans

en: Both Alts together
sv: Båda Alt tillsammans

en: Both Alts together; AltGr alone chooses third level
sv: Båda Alt tillsammans, AltGr ensam väljer tredje nivån

en: Both Ctrls together
sv: Båda Ctrl tillsammans

en: Ctrl+Shift
sv: Ctrl+Skift

en: Left Ctrl+Left Shift
sv: Vänster ctrl+vänster skift

en: Right Ctrl+Right Shift
sv: Höger Ctrl + höger Skift

en: Alt+Shift
sv: Alt+Skift

en: Left Alt+Left Shift
sv: Vänster Alt+Vänster Skift

en: Right Alt+Right Shift
sv: Höger Alt + höger Skift

en: Menu
sv: Meny

en: Left Win
sv: Vänster Win-tangent

en: Alt+Space
sv: Alt+Blanksteg

en: Win+Space
sv: Win+Blanksteg

en: Ctrl+Space
sv: Ctrl+Blanksteg

en: Right Win
sv: Höger Win-tangent

en: Left Shift
sv: Vänster skift

en: Right Shift
sv: Höger skift

en: Left Ctrl
sv: Vänster Ctrl

en: Right Ctrl
sv: Höger Ctrl

en: Ctrl+Left Win to first layout; Ctrl+Menu to second layout
sv: Ctrl+Vänster Win till första layouten; Ctrl+Meny till andra layouten

en: Left Ctrl+Left Win
sv: Vänster Ctrl+Vänster Win

en: Key to choose the 2nd level
sv: Tangent för att välja andra nivån

en: The "&lt; &gt;" key
sv: Tangenten "&lt; &gt;"

en: Key to choose the 3rd level
sv: Tangent för att välja tredje nivån

en: Any Win
sv: Valfri Win

en: Any Alt
sv: Valfri Alt

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
sv: Höger Alt, Skift+höger Alt som Compose

en: Right Alt never chooses 3rd level
sv: Höger Alt väljer aldrig tredje nivån

en: Enter on keypad
sv: Enter på numeriskt tangentbord

en: Backslash
sv: Omvänt snedstreck

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
sv: Caps Lock; agerar som engångslås när nedtryckt tillsammans med en annan tredjenivåväljare

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
sv: Omvänt snedstreck; agerar som engångslås när nedtryckt tillsammans med en annan tredjenivåväljare

en: The "&lt; &gt;" key; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
sv: Tangenten "&lt; &gt;" agerar som ett engångslås om den trycks ned tillsammans med en annan tredjenivåväljare

en: Ctrl position
sv: Ctrl-position

en: Caps Lock as Ctrl
sv: Caps Lock som Ctrl

en: Left Ctrl as Meta
sv: Vänster Ctrl som Meta

en: Swap Ctrl and Caps Lock
sv: Byt Ctrl och Caps Lock

en: Caps Lock as Ctrl, Ctrl as Hyper
sv: Caps Lock som Ctrl, Ctrl som Hyper

en: To the left of "A"
sv: Till vänster om "A"

en: At the bottom left
sv: Längst ner till vänster

en: Right Ctrl as Right Alt
sv: Höger Ctrl-tangent fungerar som höger Alt

en: Menu as Right Ctrl
sv: Meny som Höger Ctrl

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
sv: Byt vänster Alt med vänster Ctrl

en: Swap Right Alt with Right Ctrl
sv: Byt höger Alt med höger Ctrl

en: Swap Left Win with Left Ctrl
sv: Byt vänster Win med vänster Ctrl

en: Swap Right Win with Right Ctrl
sv: Byt höger Win med höger Ctrl

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
sv: Vänster Alt som Ctrl, vänster Ctrl som Win, vänster Win som vänster Alt

en: Use keyboard LED to show alternative layout
sv: Använd tangentbordslampa för att visa alternativ layout

en: Use keyboard LED to indicate modifiers
sv: Använd tangentbordslampa för att indikera modifierare

en: Layout of numeric keypad
sv: Layout för numeriskt tangentbord

en: Legacy
sv: Äldre

en: Unicode arrows and math operators
sv: Unicode-pilar och matematikoperatorer

en: Unicode arrows and math operators on default level
sv: Unicode-pilar och matematikoperatorer på standardnivå)

en: Legacy Wang 724
sv: Gammalt Wang 724

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators
sv: Wang 724 numeriskt tangentbord med Unicode-pilar och matematikoperatorer

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators on default level
sv: Wang 724 numeriskt tangentbord med Unicode-pilar och matematikoperatorer på standardnivå)

en: Phone and ATM style
sv: Telefon- och bankomatstil

en: Numeric keypad Delete behavior
sv: Beteende för Delete på numeriskt tangentbord

en: Legacy key with dot
sv: Äldre tangent med punkt

note: Actually, with KP_SEPARATOR, as the old keypad(comma)
en: Legacy key with comma
sv: Äldre tangent med komma

en: Four-level key with dot
sv: Fjärdenivåtangent med punkt

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
sv: Fjärdenivåtangent med punkt, endast Latin-9

en: Four-level key with comma
sv: Fjärdenivåtangent med komma

en: Four-level key with momayyez
sv: Fjärdenivåtangent med momayyez

note: This assumes the KP_ abstract symbols are actually useful for some apps The description needs to be rewritten
en: Four-level key with abstract separators
sv: Fjärdenivåtangent med abstrakta avgränsare

en: Semicolon on third level
sv: Semikolon på tredje nivån

en: Caps Lock behavior
sv: Caps Lock-beteende

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
sv: Caps Lock använder intern skiftlägesstyrning; Skift "pausar" Caps Lock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
sv: Caps Lock använder intern skiftlägesstyrning; Skift påverkar inte Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
sv: Caps Lock fungerar som Skift med låsning; Skift "pausar" Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
sv: Caps Lock fungerar som Skift med låsning; Skift påverkar inte Caps Lock

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
sv: Caps Lock växlar normalt skiftläge på alfabetiska tecken

en: Caps Lock toggles Shift Lock (affects all keys)
sv: Caps Lock växlar Shift Lock (påverkar alla tangenter)

en: Swap Esc and Caps Lock
sv: Byt Esc och Caps Lock

en: Make Caps Lock an additional Esc
sv: Gör Caps Lock till ytterligare en Esc-tangent

en: Make Caps Lock an additional Esc, but Shift + Caps Lock is the regular Caps Lock
sv: Gör Caps Lock till ytterligare en Esc-tangent, men Skift + Caps Lock är vanlig Caps Lock

en: Make Caps Lock an additional Backspace
sv: Gör Caps Lock till ytterligare en backstegstangent

en: Make Caps Lock an additional Super
sv: Gör Caps Lock till ytterligare en Super-tangent

en: Make Caps Lock an additional Hyper
sv: Gör Caps Lock till ytterligare en Hyper-tangent

en: Make Caps Lock an additional Menu key
sv: Gör Caps Lock till ytterligare en Menytangent

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
sv: Gör Caps Lock till ytterligare en Num Lock-tangent

en: Make Caps Lock an additional Ctrl
sv: Gör Caps Lock till ytterligare en Ctrl-tangent

en: Caps Lock is disabled
sv: Caps Lock är inaktiverad

en: Alt and Win behavior
sv: Alt- och Win-tangentbeteende

en: Add the standard behavior to Menu key
sv: Lägg till standardbeteendet till Meny-tangenten

en: Menu is mapped to Win
sv: Meny är mappad till Win

en: Alt and Meta are on Alt
sv: Alt och Meta finns på Alt

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
sv: Alt är mappad till Win och vanlig Alt

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl
sv: Ctrl är mappad till Win och vanlig Ctrl

en: Ctrl is mapped to Right Win and the usual Ctrl
sv: Ctrl är mappad till högra Win-tangenten och vanlig Ctrl

en: Ctrl is mapped to Alt, Alt to Win
sv: Ctrl är mappad till Alt, Alt till Win

en: Meta is mapped to Win
sv: Meta är mappad till Win

en: Meta is mapped to Left Win
sv: Meta är mappad till vänster Win-tangent

en: Hyper is mapped to Win
sv: Hyper är mappad till Win

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
sv: Alt är mappad till högra Win-tangenten och Super till Meny

en: Left Alt is swapped with Left Win
sv: Vänster Alt är utbytt med vänster Win-tangent

en: Alt is swapped with Win
sv: Alt är utbytt med Win-tangent

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
sv: Win är mappad till PrtSc och vanlig Win

en: Position of Compose key
sv: Placering av Compose-tangent

en: 3rd level of Left Win
sv: Tredje nivån av vänster Win

en: 3rd level of Right Win
sv: Tredje nivån av höger Win

en: 3rd level of Menu
sv: Tredje nivån av Meny

en: 3rd level of Left Ctrl
sv: Tredje nivån av vänster Ctrl

en: 3rd level of Right Ctrl
sv: Tredje nivån av höger Ctrl

en: 3rd level of Caps Lock
sv: Tredje nivån av Caps Lock

en: 3rd level of the "&lt; &gt;" key
sv: Tredje nivån av tangenten "&lt; &gt;"

en: Compatibility options
sv: Kompatibilitetsalternativ

en: Default numeric keypad keys
sv: Standardtangenter för numeriskt tangentbord

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
sv: Det numeriska tangentbordet ger alltid siffror (som på macOS)

en: Num Lock on: digits; Shift for arrows. Num Lock off: arrows (as in Windows)
sv: Num Lock på: siffror; Skift för pilar. Num Lock av: pilar (som i Windows)

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
sv: Skift avbryter inte Num Lock, väljer tredje nivån i stället

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
sv: Specialtangenter (Ctrl+Alt+‹tangent›) hanteras i en server

en: Apple Aluminium emulates Pause, PrtSc, Scroll Lock
sv: Apple Aluminium emulerar Pause, PrtSc och Scroll Lock

en: Japanese Apple keyboards emulate OADG109A backslash
sv: Japanska Apple-tangentbord emulerar OADG109A-bakåtstreck

en: Japanese Apple keyboards emulate PC106 backslash
sv: Japanska Apple-tangentbord emulerar PC106-bakåtstreck

en: Shift cancels Caps Lock
sv: Skift avbryter Caps Lock

en: Enable extra typographic characters
sv: Aktivera extra typografiska tecken

en: Enable APL overlay characters
sv: Aktivera APL-överläggstecken

en: Both Shifts together enable Caps Lock
sv: Båda Skift tillsammans aktiverar Caps Lock

en: Both Shifts together enable Caps Lock; one Shift key disables it
sv: Båda Skift tillsammans aktiverar Caps Lock, en Skifttangent inaktiverar

en: Both Shifts together enable Shift Lock
sv: Båda Skift tillsammans aktiverar Shift Lock

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
sv: Skift + Num Lock aktiverar pekartangenter

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
sv: Tillåt avbrott av fångad inmatning med tangentbordsåtgärder (varning: säkerhetsrisk)

en: Allow grab and window tree logging
sv: Tillåt loggning av fångst och fönsterträd

en: Currency signs
sv: Valutatecken

en: Euro on E
sv: Euro på E

en: Euro on 2
sv: Euro på 2

en: Euro on 4
sv: Euro på 4

en: Euro on 5
sv: Euro på 5

en: Rupee on 4
sv: Rupee på 4

en: Key to choose the 5th level
sv: Tangent för att välja femte nivån

en: Caps Lock chooses 5th level
sv: Caps Lock väljer femte nivån

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level
sv: Tangenten "&lt; &gt;" väljer femte nivån

en: Right Alt chooses 5th level
sv: Höger Alt väljer femte nivån

en: Menu chooses 5th level
sv: Meny väljer femte nivån

en: Right Ctrl chooses 5th level
sv: Höger Ctrl väljer femte nivån

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
sv: Tangenten "&lt; &gt;" väljer femte nivån och agerar som ett engångslås om den trycks ned tillsammans med en annan femtenivåväljare

en: Right Alt chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
sv: Höger Alt väljer femte nivån och agerar som ett engångslås om den trycks ned tillsammans med en annan femtenivåväljare

en: Left Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
sv: Vänster Win väljer femte nivån och agerar som ett engångslås om den trycks ned tillsammans med en annan femtenivåväljare

en: Right Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
sv: Höger Win väljer femte nivån och agerar som ett engångslås om den trycks ned tillsammans med en annan femtenivåväljare

en: Non-breaking space input
sv: Inmatning av icke-brytande blanksteg

en: Usual space at any level
sv: Vanligt blanksteg på alla nivåer

en: Non-breaking space at the 2nd level
sv: Icke-brytande blanksteg på andra nivån

en: Non-breaking space at the 3rd level
sv: Icke-brytande blanksteg på tredje nivån

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
sv: Icke-brytande blanksteg på tredje nivån, tunt icke-brytande blanksteg på fjärde nivån

en: Non-breaking space at the 4th level
sv: Icke-brytande blanksteg på fjärde nivån

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
sv: Icke-brytande blanksteg på fjärde nivån, tunt icke-brytande blanksteg på sjätte nivån

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
sv: Icke-brytande blanksteg på fjärde nivån, tunt icke-brytande blanksteg på sjätte nivån (via Ctrl+Skift)

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level
sv: Noll-bredd, icke-sammanfogande på andra nivån

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level
sv: Noll-bredd, icke-sammanfogande på andra nivån, noll-bredd, sammanfogande på tredje nivån

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level, non-breaking space at the 4th level
sv: Noll-bredd, icke-sammanfogande på andra nivån, noll-bredd, sammanfogande på tredje nivån, icke-brytande blanksteg på fjärde nivån

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level
sv: Noll-bredd, icke-sammanfogande på andra nivån, icke-brytande blanksteg på tredje nivån

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
sv: Noll-bredd, icke-sammanfogande på andra nivån, icke-brytande blanksteg på tredje nivån, noll-bredd sammanfogande på fjärde nivån

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
sv: Noll-bredd, icke-sammanfogande på andra nivån, icke-brytande blanksteg på tredje nivån, tunt icke-brytande blanksteg på fjärde nivån

en: Zero-width non-joiner at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
sv: Noll-bredd, icke-sammanfogande på tredje nivån, noll-bredd, sammanfogande på fjärde nivån

en: Japanese keyboard options
sv: Tangentbordsalternativ för japanska

en: Kana Lock key is locking
sv: Kana Lock-tangent låser

en: NICOLA-F style Backspace
sv: Backsteg i NICOLA-F-stil

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
sv: Gör Zenkaku Hankaku till ytterligare en Esc-tangent

en: Korean Hangul/Hanja keys
sv: Koreanska Hangul/Hanja-tangenter

en: Make right Alt a Hangul key
sv: Gör höger Alt till en Hangul-tangent

en: Make right Ctrl a Hangul key
sv: Gör höger Ctrl till en Hangul-tangent

en: Make right Alt a Hanja key
sv: Gör höger Alt till en Hanja-tangent

en: Make right Ctrl a Hanja key
sv: Gör höger Ctrl till en Hanja-tangent

en: Esperanto letters with superscripts
sv: Esperantobokstäver med övertecken

en: At the corresponding key in a QWERTY layout
sv: Vid motsvarande tangent i en QWERTY-layout

en: At the corresponding key in a Dvorak layout
sv: Vid motsvarande tangent i en Dvorak-layout

en: At the corresponding key in a Colemak layout
sv: Vid motsvarande tangent i en Colemak-layout

en: Old Solaris keycodes compatibility
sv: Kompatibilitet med gamla Solaris-tangentkoder

en: Sun key compatibility
sv: Kompatibilitet med Sun-tangenter

en: Key sequence to kill the X server
sv: Tangentsekvens för att döda X-servern

en: Ctrl+Alt+Backspace
sv: Ctrl+Alt+Backsteg

en: Miscellaneous options
sv: Diverse alternativ

en: Use user-defined custom XKB types
sv: Använd användardefinierade anpassade XKB-typer

en: Ancient
sv: Antik

en: Gothic
sv: Gotisk

en: Ugaritic
sv: Ugaritisk

en: APL symbols (Dyalog APL)
sv: APL-symboler (Dyalog APL)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
sv: APL-symboler (SAX, Sharp APL för Unix)

en: APL symbols (unified)
sv: APL-symboler (enad)

en: APL symbols (IBM APL2)
sv: APL-symboler (IBM APL2)

en: APL symbols (Manugistics APL*PLUS II)
sv: APL-symboler (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL symbols (APLX unified)
sv: APL-symboler (APLX enad)

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
sv: Flerspråkig (Kanada, Sun Type 6/7)

en: German (with Hungarian letters, no dead keys)
sv: Tysk (med ungerska bokstäver, inga stumma tangenter)

en: Polish (Germany, no dead keys)
sv: Polsk (Tyskland, inga stumma tangenter)

en: German (Sun Type 6/7)
sv: Tysk (Sun Type 6/7)

en: German (Aus der Neo-Welt)
sv: Tysk (Aus der Neo-Welt)

en: German (KOY)
sv: Tysk (KOY)

en: German (Bone)
sv: Tysk (Bone)

en: German (Bone, eszett in the home row)
sv: Tysk (Bone, tyskt s på hemrad)

en: German (Neo, QWERTZ)
sv: Tysk (Neo, QWERTZ)

en: German (Neo, QWERTY)
sv: Tysk (Neo, QWERTY)

en: Russian (Germany, recommended)
sv: Rysk (Tyskland, rekommenderad)

en: Russian (Germany, transliteration)
sv: Rysk (Tyskland, translitteration)

en: Coptic
sv: Koptisk

en: Old Hungarian
sv: Fornungersk

en: Old Hungarian (for ligatures)
sv: Fornungersk (för ligaturer)

en: Hungarian (US)
sv: Ungersk (USA)

en: Lithuanian (Dvorak)
sv: Litauisk (Dvorak)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
sv: Litauisk (Sun Type 6/7)

en: Latvian (Dvorak)
sv: Lettisk (Dvorak)

en: Latvian (Dvorak, with Y)
sv: Lettisk (Dvorak, med Y)

en: Latvian (Dvorak, with minus)
sv: Lettisk (Dvorak, med minus)

en: Latvian (programmer Dvorak)
sv: Lettisk (Dvorak för programmerare)

en: Latvian (programmer Dvorak, with Y)
sv: Lettisk (Dvorak för programmerare, med Y)

en: Latvian (programmer Dvorak, with minus)
sv: Lettisk (Dvorak för programmerare, med minus)

en: Latvian (Colemak)
sv: Lettisk (Colemak)

en: Latvian (Colemak, with apostrophe)
sv: Lettisk (Colemak, med apostrof)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
sv: Lettisk (Sun Type 6/7)

en: Latvian (apostrophe, dead quotes)
sv: Lettisk (apostrof, stumma citattecken)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining)
sv: Engelsk (USA, internationell, AltGr med kombinerad Unicode)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining, alt.)
sv: Engelsk (USA, internationell, AltGr med kombinerad Unicode, alternativ)

en: Czech, Slovak and German (US)
sv: Tjeckisk, slovakisk och tysk (USA)

en: Czech, Slovak, Polish, Spanish, Finnish, Swedish and German (US)
sv: Tjeckisk, slovakisk, polsk, spansk, finsk, svensk och tysk (USA)

en: English (Drix)
sv: Engelsk (Drix)

en: German, Swedish and Finnish (US)
sv: Tysk, svensk och finsk (USA)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
sv: Engelsk (USA, IBM Arabic 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
sv: Engelsk (USA, Sun Type 6/7)

en: English (Carpalx)
sv: Engelsk (Carpalx)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
sv: Engelsk (Carpalx, internationell med stumma tangenter)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
sv: Engelsk (Carpalx, internationell med stumma AltGr-tangenter)

en: English (Carpalx, full optimization)
sv: Engelsk (Carpalx, fullständig optimering)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
sv: Engelsk (Carpalx, fullständig optimering, internationell med stumma tangenter)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
sv: Engelsk (Carpalx, fullständig optimering, internationell med stumma AltGr-tangenter)

en: English (3l)
sv: Engelsk (3l)

en: English (3l, Chromebook)
sv: Engelsk (3l, Chromebook)

en: English (3l, emacs)
sv: Engelsk (3l, emacs)

en: English (Workman-P)
sv: Engelsk (Workman-P)

en: Sicilian (US keyboard)
sv: Siciliansk (USA-tangentbord)

en: English (Western European AltGr dead keys)
sv: Engelsk (västeuropeisk med stumma AltGr-tangenter)

en: Polish (intl., with dead keys)
sv: Polsk (internationell med stumma tangenter)

en: Polish (Colemak)
sv: Polsk (Colemak)

en: Polish (Colemak-DH)
sv: Polsk (Colemak-DH)

en: Polish (Colemak-DH ISO)
sv: Polsk (Colemak-DH ISO)

en: Polish (Sun Type 6/7)
sv: Polsk (Sun Type 6/7)

en: Polish (Glagolica)
sv: Polsk (Glagolica)

en: Polish (lefty)
sv: Polsk (lefty)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
sv: Krimtatariska (Dobruja Q)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
sv: Rumänsk (ergonomisk Touchtype)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
sv: Rumänsk (Sun Type 6/7)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
sv: Serbisk (kombinerade accenter i stället för stumma tangenter)

en: Church Slavonic
sv: Kyrkoslavisk

en: Russian (plus Ukrainian and Belarusian letters)
sv: Rysk (plus ukrainska och belarusiska bokstäver)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
sv: Rysk (Rulemak, fonetisk Colemak)

en: Russian (phonetic, Macintosh)
sv: Rysk (fonetisk Macintosh)

en: Russian (Sun Type 6/7)
sv: Rysk (Sun Type 6/7)

en: Russian (with US punctuation)
sv: Rysk (med USA-skiljetecken)

en: Russian (GOST 6431-75)
sv: Rysk (GOST 6431-75)

en: Russian (GOST 14289-88)
sv: Rysk (GOST 14289-88)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
sv: Rysk (Polyglot och Reactionary)

en: Russian (Programmer)
sv: Rysk (programmerare)

en: Russian (plus typographic symbols)
sv: Rysk (plus typografiska symboler)

en: Russian (plus Tatar letters)
sv: Rysk (plus tatariska bokstäver)

en: Armenian (OLPC, phonetic)
sv: Armenisk (OLPC, fonetisk)

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
sv: Hebreiska (biblisk, SIL-fonetisk)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
sv: Arabisk (Sun Type 6/7)

en: Arabic (Arabic numerals, extensions in the 4th level)
sv: Arabisk (arabiska siffror, utökningar på fjärde nivån)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals, extensions in the 4th level)
sv: Arabisk (östarabiska siffror, utökningar på fjärde nivån)

en: Arabic (ErgoArabic)
sv: Arabisk (ErgoArabic)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
sv: Belgisk (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
sv: Portugisisk (Brasilien, Sun Type 6/7)

en: Czech (Sun Type 6/7)
sv: Tjeckisk (Sun Type 6/7)

en: Czech (programming)
sv: Tjeckisk (programmering)

en: Czech (programming, typographic)
sv: Tjeckisk (programmering, typografisk)

en: Czech (coder)
sv: Tjeckisk (kodare)

en: Czech (US, Colemak, UCW support)
sv: Tjeckisk (USA, Colemak, UCW-stöd)

en: Danish (Sun Type 6/7)
sv: Dansk (Sun Type 6/7)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
sv: Nederländsk (Sun Type 6/7)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
sv: Estnisk (Sun Type 6/7)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
sv: Finsk (Sun Type 6/7)

en: Finnish (DAS)
sv: Finsk (DAS)

en: Finnish (Dvorak)
sv: Finsk (Dvorak)

en: French (Sun Type 6/7)
sv: Fransk (Sun Type 6/7)

en: French (US with dead keys, alt.)
sv: Fransk (USA med stumma tangenter, alternativ)

en: French (US, AZERTY)
sv: Fransk (USA, AZERTY)

en: Greek (Sun Type 6/7)
sv: Grekisk (Sun Type 6/7)

en: Greek (Colemak)
sv: Grekisk (Colemak)

en: Italian (Sun Type 6/7)
sv: Italiensk (Sun Type 6/7)

en: Ladin (Italian keyboard)
sv: Ladinsk (Italienskt tangentbord)

en: Ladin (German keyboard)
sv: Ladinsk (Tyskt tangentbord)

en: Italian (Dvorak)
sv: Italiensk (Dvorak)

en: Japanese (Sun Type 6)
sv: Japansk (Sun Type 6)

en: Japanese (Sun Type 7, PC-compatible)
sv: Japansk (Sun Type 7, PC-kompatibel)

en: Japanese (Sun Type 7, Sun-compatible)
sv: Japansk (Sun Type 7, Sun-kompatibel)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
sv: Norsk (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
sv: Portugisisk (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Colemak)
sv: Portugisisk (Colemak)

en: Slovak (ACC layout, only accented letters)
sv: Slovakisk (ACC-layout, endast bokstäver med accenter)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
sv: Slovakisk (Sun Type 6/7)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
sv: Spansk (Sun Type 6/7)

en: Swedish (Dvorak A5)
sv: Svensk (Dvorak A5)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
sv: Svensk (Sun Type 6/7)

en: Elfdalian (Sweden, with combining ogonek)
sv: Älvdalsk (Sverige med kombinerande ogonek)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
sv: Tysk (Schweiz, Sun Type 6/7)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
sv: Fransk (Schweiz, Sun Type 6/7)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
sv: Turkisk (Sun Type 6/7)

en: Turkish (i and ı swapped)
sv: Turkisk (i och ı utbytta)

en: Old Turkic
sv: Fornturkisk

en: Old Turkic (F)
sv: Fornturkisk (F)

en: Ottoman (Q)
sv: Ottomansk (Q)

en: Ottoman (F)
sv: Ottomansk (F)

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
sv: Ukrainsk (Sun Type 6/7)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
sv: Engelsk (Storbritannien, Sun Type 6/7)

en: Korean (Sun Type 6/7)
sv: Koreansk (Sun Type 6/7)

en: Vietnamese (AÐERTY)
sv: Vietnamesisk (AÐERTY)

en: Vietnamese (QĐERTY)
sv: Vietnamesisk (QĐERTY)

en: EurKEY (US)
sv: EurKEY (USA)

en: International Phonetic Alphabet
sv: Internationella fonetiska alfabetet (IPA)

en: International Phonetic Alphabet (QWERTY)
sv: Internationella fonetiska alfabetet (QWERTY)

en: Modi (KaGaPa, phonetic)
sv: Modi (KaGaPa, fonetisk)

en: Sanskrit symbols
sv: Sanskritsymboler

en: Number key 4 when pressed in isolation
sv: Nummertangent 4 då endast den trycks ned

en: Number key 9 when pressed in isolation
sv: Nummertangent 9 då endast den trycks ned

en: Make Caps Lock an additional Esc, and Shift + Caps Lock is the Compose
sv: Gör Caps Lock till ytterligare en Esc-tangent, och Skift + Caps Lock är Compose

en: Parentheses position
sv: Parentesposition

en: Swap with square brackets
sv: Byt med hakparenteser
