xkeyboard-config-2.39.99 - en to uk translation catalogue (967 entries)

en: Generic 86-key PC
uk: Звичайна 86-клавішна для ПК

en: Generic 101-key PC
uk: Звичайна 101-клавішна для ПК

en: Generic 102-key PC
uk: Звичайна 102-клавішна для ПК

en: Generic 104-key PC
uk: Звичайна 104-клавішна для ПК

en: Generic 104-key PC with L-shaped Enter key
uk: Звичайна 104-клавішна для ПК Enter у формі L

en: Generic 105-key PC
uk: Звичайна 105-клавішна для ПК

en: Acer laptop
uk: Ноутбук Acer

en: Asus laptop
uk: Ноутбук Asus

en: Azona RF2300 Wireless Internet
uk: Azona RF2300 бездротова інтернет-клавіатура

en: Brother Internet
uk: Інтернет-клавіатура Brother

en: BTC 5113RF Multimedia
uk: BTC 5113RF мультимедійна

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alt.)
uk: Cherry Blue Line CyBo@rd (альт.)

en: Chicony Internet
uk: Інтернет-клавіатура Chicony

en: Compaq Armada laptop
uk: Ноутбук Compaq Armada

en: Compaq Internet (7 keys)
uk: Compaq Internet (7 клавіш)

en: Compaq Internet (13 keys)
uk: Compaq Internet (13 клавіш)

en: Compaq Internet (18 keys)
uk: Compaq Internet (18 клавіш)

en: Compaq Presario laptop
uk: Ноутбук Compaq Presario

en: Dell 101-key PC
uk: Dell 101-клавішна для ПК

en: Dell Latitude laptop
uk: Ноутбук Dell Latitude

en: Dell Inspiron 6000/8000 laptop
uk: Ноутбук Dell Inspiron 6000/8000

en: Dell Precision M laptop
uk: Ноутбук Dell Precision M

en: Dell Precision M65 laptop
uk: Ноутбук Dell Precision M65

en: eMachines m6800 laptop
uk: Ноутбук eMachines m6800

en: Fujitsu-Siemens Amilo laptop
uk: Ноутбук Fujitsu-Siemens Amilo

en: Genius Comfy KB-12e
uk: Genius Comfy KB-21e

en: Happy Hacking for Mac
uk: Happy Hacking для Mac

en: Hewlett-Packard Mini 110 laptop
uk: Ноутбук Hewlett-Packard Mini 110

en: Logitech Cordless Desktop (alt.)
uk: Logitech Cordless Desktop (альт.)

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
uk: Logitech G15 з додатковими клавішами через G15daemon

en: MacBook/MacBook Pro (intl.)
uk: MacBook/MacBook Pro (міжн.)

en: Macintosh Old
uk: Старий Macintosh

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
uk: Microsoft Internet Pro (шведська)

en: Ortek Multimedia/Internet MCK-800
uk: Мультимедійна/Інтернет Ortek MCK-800

en: PinePhone Keyboard
uk: Клавіатура PinePhone

en: Silvercrest Multimedia Wireless
uk: Бездротова мультимедійна Silvercrest

en: Sun Type 6 (Japanese)
uk: Sun Type 6 (японська)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
uk: Sun Type 6 USB (японська)

en: Sun Type 6/7 USB (European)
uk: Sun Type 6/7 USB (європейська)

en: Sun Type 7 USB (European)
uk: Sun Type 7 USB (європейська)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
uk: Sun Type 7 USB (японська)/японська 106-клавішна

en: Symplon PaceBook tablet
uk: Планшет Symplon PaceBook

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
uk: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:режим ЄС)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
uk: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:режим Японії)

en: Albanian
uk: Албанська

en: Albanian (Plisi)
uk: Албанська (Плісі)

en: Albanian (Veqilharxhi)
uk: Албанська (Векілхарджі)

en: Amharic
uk: Амхарська

en: Armenian
uk: Вірменська

en: Armenian (phonetic)
uk: Вірменська (фонетична)

en: Armenian (alt. phonetic)
uk: Вірменська (альт. фонетична)

en: Armenian (eastern)
uk: Вірменська (східна)

en: Armenian (alt. eastern)
uk: Вірменська (альт. східна)

en: Armenian (western)
uk: Вірменська (західна)

en: Arabic
uk: Арабська

en: Arabic (Eastern Arabic numerals)
uk: Арабська (східноарабські числа)

en: Arabic (AZERTY)
uk: Арабська (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY, Eastern Arabic numerals)
uk: Арабська (AZERTY, східноарабські числа)

en: Arabic (Buckwalter)
uk: Арабська (Бакволтера)

en: Arabic (Macintosh)
uk: Арабська (Macintosh)

en: Arabic (Macintosh, phonetic)
uk: Арабська (Macintosh, фонетична)

en: Arabic (OLPC)
uk: Арабська (OLPC)

en: Arabic (Egypt)
uk: Арабська (Єгипет)

en: Arabic (Iraq)
uk: Арабська (Ірак)

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
uk: Курдська (Ірак, латиниця Q)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
uk: Курдська (Ірак, латиниця Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, F)
uk: Курдська (Ірак, F)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
uk: Курдська (Ірак, арабсько-латинська)

en: Arabic (Morocco)
uk: Арабська (Марокко)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
uk: Берберська (Марокко, давньолівійська)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
uk: Берберська (Марокко, альт. давньолівійська)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
uk: Берберська (Марокко, тифінаг, фонетична, альт.)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
uk: Берберська (Марокко, тифінаг, розширена)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
uk: Берберська (Марокко, тифінаг, фонетична)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
uk: Берберська (Марокко, тифінаг, розширена фонетична)

en: French (Morocco)
uk: Французька (Марокко)

en: Tarifit
uk: Таріфіт

en: Arabic (Syria)
uk: Арабська (Сирія)

en: Syriac
uk: Сирійська

en: Syriac (phonetic)
uk: Сирійська (фонетична)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
uk: Курдська (Сирія, латиниця Q)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
uk: Курдська (Сирія, латиниця Alt-Q)

en: Kurdish (Syria, F)
uk: Курдська (Сирія, F)

en: Azerbaijani
uk: Азербайджанська

en: Azerbaijani (Cyrillic)
uk: Азербайджанська (кирилиця)

en: Bambara
uk: Бамбара

en: French (Mali, alt.)
uk: Французька (Малі, альт.)

en: English (Mali, US, Macintosh)
uk: Англійська (Малі, Macintosh США)

en: English (Mali, US, intl.)
uk: Англійська (Малі, США, міжн.)

en: Bangla
uk: Бенгальська

en: Bangla (Probhat)
uk: Бенгальська (пробхат)

en: Belarusian
uk: Білоруська

en: Belarusian (legacy)
uk: Білоруська (застаріла)

en: Belarusian (Latin)
uk: Білоруська (латиниця)

en: Belarusian (intl.)
uk: Білоруська (міжн.)

en: Belarusian (phonetic)
uk: Білоруська (фонетична)

en: Russian (Belarus)
uk: Російська (Білорусь)

en: Belgian
uk: Бельгійська

en: Belgian (alt.)
uk: Бельгійська (альт.)

en: Belgian (Latin-9 only, alt.)
uk: Бельгійська (лише Latin-9, альт.)

en: Belgian (ISO, alt.)
uk: Бельгійська (ISO, альт.)

en: Belgian (no dead keys)
uk: Бельгійська (без сліпих клавіш)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
uk: Бельгійська (модель Wang 724, AZERTY)

en: Berber (Algeria, Latin)
uk: Берберська (Алжир, латиниця)

en: Berber (Algeria, Tifinagh)
uk: Берберська (Алжир, давнолівійська)

en: Kabyle (AZERTY, with dead keys)
uk: Кабильська (AZERTY, зі сліпими клавішами)

en: Kabyle (QWERTY, UK, with dead keys)
uk: Кабильська (QWERTY, брит., зі сліпими клавішами)

en: Kabyle (QWERTY, US, with dead keys)
uk: Кабильська (QWERTY, США, зі сліпими клавішами)

en: Arabic (Algeria)
uk: Арабська (Алжир)

en: Bosnian
uk: Боснійська

en: Bosnian (with guillemets)
uk: Боснійська (з кутовими лапками)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
uk: Боснійська (з боснійськими диграфами)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
uk: Боснійська (США, з боснійськими диграфами)

en: Bosnian (US)
uk: Боснійська (США)

en: Braille
uk: Брайля

en: Braille (left-handed)
uk: Брайль (для шульги)

en: Braille (left-handed inverted thumb)
uk: Брайль (для шульги з інверсією великого пальця)

en: Braille (right-handed)
uk: Брайль (для правші)

en: Braille (right-handed inverted thumb)
uk: Брайль (для правші з інверсією великого пальця)

en: Bulgarian
uk: Болгарська

en: Bulgarian (traditional phonetic)
uk: Болгарська (традиційна фонетична)

en: Bulgarian (new phonetic)
uk: Болгарська (нова фонетична)

en: Bulgarian (enhanced)
uk: Болгарська (розширена)

en: Burmese
uk: Бірманська

en: Burmese (Zawgyi)
uk: Бірманська (зоджі)

en: Mon
uk: Мон

en: Mon (A1)
uk: Мон (A1)

en: Shan
uk: Шан

en: Shan (Zawgyi)
uk: Бірманська (зоджі)

en: Chinese
uk: Китайська

en: Hanyu Pinyin Letters (with AltGr dead keys)
uk: Літери усного піньїну (зі сліпими клавішами AltGr)

en: Mongolian (Bichig)
uk: Монгольська (бічіг)

en: Mongolian (Todo)
uk: Монгольська (тодо)

en: Mongolian (Xibe)
uk: Монгольська (сібоська)

en: Mongolian (Manchu)
uk: Монгольська (манджурська)

en: Mongolian (Galik)
uk: Монгольська (галіг)

en: Mongolian (Todo Galik)
uk: Монгольська (тодо-галіг)

en: Mongolian (Manchu Galik)
uk: Монольська (манджурська галіг)

en: Tibetan
uk: Тибетська

en: Tibetan (with ASCII numerals)
uk: Тибетська (з ASCII числами)

en: Uyghur
uk: Уйгурська

en: Croatian
uk: Хорватська

en: Croatian (with guillemets)
uk: Хорватська (з кутовими лапками)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
uk: Хорватська (з хорватськими диграфами)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
uk: Хорватська (США, з хорватськими диграфами)

en: Croatian (US)
uk: Хорватська (США)

en: Czech
uk: Чеська

en: Czech (extra backslash)
uk: Чеська (додаткова Backslash)

en: Czech (QWERTY)
uk: Чеська (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, extra backslash)
uk: Чеська (QWERTY, додаткова Backslash)

en: Czech (QWERTZ, Windows)
uk: Чеська (QWERTZ, Windows)

en: Czech (QWERTY, Windows)
uk: Чеська (QWERTY, Windows)

en: Czech (QWERTY, Macintosh)
uk: Чеська (QWERTY, Macintosh)

en: Czech (UCW, only accented letters)
uk: Чеська (UCW, лише літери з акцентами)

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
uk: Чеська (Дворак-США, з підтримкою UCW)

en: Russian (Czechia, phonetic)
uk: Російська (Чехія, фонетична)

en: Danish
uk: Данська

en: Danish (no dead keys)
uk: Данська (без сліпих клавіш)

en: Danish (Windows)
uk: Данська (Windows)

en: Danish (Macintosh)
uk: Данська (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
uk: Данська (Macintosh, без сліпих клавіш)

en: Danish (Dvorak)
uk: Данська (Дворака)

en: Dari
uk: Дарі

en: Pashto
uk: Пушту

en: Uzbek (Afghanistan)
uk: Узбецька (Афганістан)

en: Dari (Afghanistan, OLPC)
uk: Дарі (Афганістан, OLPC)

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
uk: Пушту (Афганістан, OLPC)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
uk: Узбецька (Афганістан, OLPC)

en: Dhivehi
uk: Мальдивська

en: Dutch
uk: Нідерландська

en: Dutch (US)
uk: Нідерландська (США)

en: Dutch (Macintosh)
uk: Нідерландська (Macintosh)

en: Dutch (standard)
uk: Нідерландська (стандартна)

en: Dzongkha
uk: Дзонг-ке

en: English (Australia)
uk: Англійська (Австралія)

en: English (Cameroon)
uk: Англійська (Камерун)

en: French (Cameroon)
uk: Французька (Камерун)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY, intl.)
uk: Камерунська (багатомовна, QWERTY, міжн.)

en: Cameroon (AZERTY, intl.)
uk: Камерунська (AZERTY, міжн.)

en: Cameroon (Dvorak, intl.)
uk: Камерунська (Дворак, міжн.)

en: Mmuock
uk: М'мюок

en: English (Ghana)
uk: Англійська (Гана)

en: English (Ghana, multilingual)
uk: Англійська (Гана, інтернаціональна)

en: English (Ghana, GILLBT)
uk: Англійська (Гана, GILLBT)

en: Akan
uk: Акан

en: Avatime
uk: Аватіме

en: Fula
uk: Фула

en: Ga
uk: Га

en: Hausa (Ghana)
uk: Хауса (Гана)

en: English (New Zealand)
uk: Англійська (Нова Зеландія)

en: Maori
uk: Маорійська

en: English (Nigeria)
uk: Англійська (Нігерія)

en: Hausa (Nigeria)
uk: Хауса (Нігерія)

en: Yoruba
uk: Йоруба

en: English (South Africa)
uk: Англійська (ПАР)

en: English (UK)
uk: Англійська (Велика Британія)

en: English (UK, extended, Windows)
uk: Англійська (Велика Британія, Windows)

en: English (UK, intl., with dead keys)
uk: Англійська (Велика Британія, міжн., зі сліпими клавішами)

en: English (UK, Dvorak)
uk: Англійська (Велика Британія, Дворак)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
uk: Англійська (Велика Британія, Дворак з британською пунктуацією)

en: English (UK, Macintosh)
uk: Англійська (Велика Британія, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh, intl.)
uk: Англійська (Велика Британія, Macintosh, міжн.)

en: English (UK, Colemak)
uk: Англійська (США, Коулмак)

en: English (UK, Colemak-DH)
uk: Англійська (США, Коулмак-DH)

en: Scottish Gaelic
uk: Шотландська гельська

en: Polish (British keyboard)
uk: Польська (британська клавіатура)

en: English (US)
uk: Англійська (США)

en: English (US, euro on 5)
uk: Англійська (США, євро на клавіші 5)

en: English (US, intl., with dead keys)
uk: Англійська (США, міжн. зі сліпими клавішами)

en: English (US, alt. intl.)
uk: Англійська (США, альт. міжн.)

en: English (intl., with AltGr dead keys)
uk: Англійська (інтернаціональна зі сліпими клавішами AltGr)

en: English (Macintosh)
uk: Англійська (Macintosh)

en: English (Colemak)
uk: Англійська (Коулмак)

en: English (Colemak-DH)
uk: Англійська (Коулмак-DH)

en: English (Colemak-DH Wide)
uk: Англійська (Коулмак-DH, широка)

en: English (Colemak-DH Ortholinear)
uk: Англійська (Коулмак-DH, ортолінійна)

en: English (Colemak-DH ISO)
uk: Англійська (Коулмак-DH, ISO)

en: English (Colemak-DH Wide ISO)
uk: Англійська (Коулмак-DH, ISO, широка)

en: English (Dvorak)
uk: Англійська (Дворак)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
uk: Англійська (Дворака, міжн. зі сліпими клавішами)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
uk: Англійська (Дворак, альт. міжн.)

en: English (Dvorak, left-handed)
uk: Англійська (Дворак для шульги)

en: English (Dvorak, right-handed)
uk: Англійська (Дворак для правші)

en: English (classic Dvorak)
uk: Англійська (класична Дворака)

en: English (programmer Dvorak)
uk: Англійська (програмістський Дворак)

en: English (Dvorak, Macintosh)
uk: Англійська (Дворак, Macintosh)

en: English (Norman)
uk: Англійська (Норман)

en: English (US, Symbolic)
uk: Англійська (США, символічна)

en: English (Workman)
uk: Англійська (Воркмен)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
uk: Англійська (Воркмена, міжн. зі сліпими клавішами)

en: English (the divide/multiply toggle the layout)
uk: Англійська (ділення або множення перемикають розкладку)

en: Cherokee
uk: Черокі

en: Hawaiian
uk: Гавайська

en: Russian (US, phonetic)
uk: Російська (США, фонетична)

en: Serbo-Croatian (US)
uk: Сербо-хорватська (США)

en: Esperanto
uk: Есперанто

en: Esperanto (legacy)
uk: Есперанто (застаріла)

en: Estonian
uk: Естонська

en: Estonian (no dead keys)
uk: Естонська (без сліпих клавіш)

en: Estonian (Dvorak)
uk: Естонська (Дворака)

en: Estonian (US)
uk: Естонська (США)

en: Faroese
uk: Фарерська

en: Faroese (no dead keys)
uk: Фарерська (без сліпих клавіш)

en: Filipino
uk: Філіппінська

en: Filipino (QWERTY, Baybayin)
uk: Філіппінська (QWERTY, байбаїн)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
uk: Філіппінська (Кейпвелл-Дворак, латиниця)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Baybayin)
uk: Філіппінська (Кейпвелл-Дворак, байбаїн)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
uk: Філіппінська (Кейпвелл-QWERF 2006, латиниця)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)
uk: Філіппінська (Кейпвелл-QWERF 2006, байбаїн)

en: Filipino (Colemak, Latin)
uk: Філіппінська (Коулмак, латиниця)

en: Filipino (Colemak, Baybayin)
uk: Філіппінська (Коулмак, байбаїн)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
uk: Філіппінська (Дворак, латиниця)

en: Filipino (Dvorak, Baybayin)
uk: Філіппінська (Дворат, байбаїн)

en: Finnish
uk: Фінська

en: Finnish (Windows)
uk: Фінська (Windows)

en: Finnish (classic)
uk: Фінська (класична)

en: Finnish (classic, no dead keys)
uk: Фінська (класична, без сліпих клавіш)

en: Finnish (Macintosh)
uk: Фінська (Macintosh)

en: Northern Saami (Finland)
uk: Північно-саамська (Фінляндія)

en: French
uk: Французька

en: French (no dead keys)
uk: Французька (без сліпих клавіш)

en: French (alt.)
uk: Французька (альт.)

en: French (alt., no dead keys)
uk: Французька (альт., без сліпих клавіш)

en: French (alt., Latin-9 only)
uk: Французька (альт., лише Latin-9)

en: French (legacy, alt.)
uk: Французька (застаріла, альт.)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
uk: Французька (застаріла, альт., без сліпих клавіш)

en: French (AZERTY)
uk: Французька (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
uk: Французька (AZERTY, AFNOR)

en: French (BEPO)
uk: Французька (BEPO)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
uk: Французька (BEPO, лише Latin-9)

en: French (BEPO, AFNOR)
uk: Французька (BEPO, AFNOR)

en: French (Dvorak)
uk: Французька (Дворак)

en: French (Macintosh)
uk: Французька (Macintosh)

en: French (US)
uk: Французька (США)

en: Breton (France)
uk: Бретонська (Франція)

en: Occitan
uk: Окситанська

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
uk: Грузинська (Франція, AZERTY Tskapo)

en: French (Canada)
uk: Французька (Канада)

en: French (Canada, Dvorak)
uk: Французька (Канада, Дворак)

en: French (Canada, legacy)
uk: Французька (Канада, застаріла)

en: Canadian (CSA)
uk: Канадська (CSA)

en: English (Canada)
uk: Англійська (Канада)

en: Inuktitut
uk: Інуктитут

en: French (Democratic Republic of the Congo)
uk: Французька (Демократична республіка Конго)

en: French (Togo)
uk: Французька (Того)

en: Georgian
uk: Грузинська

en: Georgian (ergonomic)
uk: Грузинська (ергономічна)

en: Georgian (MESS)
uk: Грузинська (MESS)

en: Ossetian (Georgia)
uk: Осетинська (Грузія)

en: Russian (Georgia)
uk: Російська (Грузія)

en: German
uk: Німецька

en: German (dead acute)
uk: Німецька (сліпий акут)

en: German (dead grave acute)
uk: Німецька (сліпий наголос-акут)

en: German (dead tilde)
uk: Німецька (сліпа тильда)

en: German (no dead keys)
uk: Німецька (без сліпих клавіш)

en: German (E1)
uk: Німецька (E1)

en: German (E2)
uk: Німецька (E2)

en: German (T3)
uk: Німецька (T3)

en: German (US)
uk: Німецька (США)

en: German (Dvorak)
uk: Німецька (Дворак)

en: German (Macintosh)
uk: Німецька (Macintosh)

en: German (Macintosh, no dead keys)
uk: Німецька (Macintosh, без сліпих клавіш)

en: German (Neo 2)
uk: Німецька (Neo 2)

en: German (QWERTY)
uk: Німецька (QWERTY)

en: Lower Sorbian
uk: Нижньолужицька

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
uk: Нижньолужицька (QWERTZ)

en: Romanian (Germany)
uk: Румунська (Німеччина)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
uk: Румунська (Німеччина, без сліпих клавіш)

en: Russian (Germany, phonetic)
uk: Російська (Німеччина, фонетична)

en: Turkish (Germany)
uk: Турецька (Німеччина)

en: German (Austria)
uk: Німецька (Австрія)

en: German (Austria, no dead keys)
uk: Німецька (Австрія, без сліпих клавіш)

en: German (Austria, Macintosh)
uk: Німецька (Австрія, Macintosh)

en: German (Switzerland)
uk: Німецька (Швейцарія)

en: German (Switzerland, no dead keys)
uk: Німецька (Швейцарія, без сліпих клавіш)

en: German (Switzerland, Macintosh)
uk: Німецька (Швейцарія, Macintosh)

en: German (Switzerland, legacy)
uk: Німецька (Швейцарія, застаріла)

en: French (Switzerland)
uk: Французька (Швейцарія)

en: French (Switzerland, no dead keys)
uk: Французька (Швейцарія, без сліпих клавіш)

en: French (Switzerland, Macintosh)
uk: Французька (Швейцарія, Macintosh)

en: Greek
uk: Грецька

en: Greek (simple)
uk: Грецька (проста)

en: Greek (extended)
uk: Грецька (розширена)

en: Greek (no dead keys)
uk: Грецька (без сліпих клавіш)

en: Greek (polytonic)
uk: Грецька (поліфонічна)

en: Hebrew
uk: Іврит

en: Hebrew (SI-1452-2)
uk: Іврит (SI-1452-2)

en: Hebrew (lyx)
uk: Іврит (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
uk: Іврит (фонетична)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
uk: Іврит (Біблейська, Tiro)

en: Hungarian
uk: Угорська

en: Hungarian (standard)
uk: Угорська (стандартна)

en: Hungarian (no dead keys)
uk: Угорська (без сліпих клавіш)

en: Hungarian (QWERTY)
uk: Угорська (QWERTY)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, dead keys)
uk: Угорська (QWERTZ, 101-клавішна, кома, сліпі клавіші)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, no dead keys)
uk: Угорська (QWERTZ, 101-клавішна, кома, без сліпих клавіш)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, dead keys)
uk: Угорська (QWERTZ, 101-клавішна, крапка, сліпі клавіші)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, no dead keys)
uk: Угорська (QWERTZ, 101-клавішна, крапка, без сліпих клавіш)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, dead keys)
uk: Угорська (QWERTY, 101-клавішна, кома, сліпі клавіші)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, no dead keys)
uk: Угорська (QWERTY, 101-клавішна, кома, без сліпих клавіш)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, dead keys)
uk: Угорська (QWERTY, 101-клавішна, крапка, сліпі клавіші)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, no dead keys)
uk: Угорська (QWERTY, 101-клавішна, крапка, без сліпих клавіш)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, dead keys)
uk: Угорська (QWERTZ, 102-клавішна, кома, сліпі клавіші)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, no dead keys)
uk: Угорська (QWERTZ, 102-клавішна, кома, без сліпих клавіш)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, dead keys)
uk: Угорська (QWERTZ, 102-клавішна, крапка, сліпі клавіші)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, no dead keys)
uk: Угорська (QWERTZ, 102-клавішна, крапка, без сліпих клавіш)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, dead keys)
uk: Угорська (QWERTY, 102-клавішна, кома, сліпі клавіші)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, no dead keys)
uk: Угорська (QWERTY, 102-клавішна, кома, без сліпих клавіш)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, dead keys)
uk: Угорська (QWERTY, 102-клавішна, крапка, сліпі клавіші)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, no dead keys)
uk: Угорська (QWERTY, 102-клавішна, крапка, без сліпих клавіш)

en: Icelandic
uk: Ісландська

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
uk: Ісландська (Macintosh, застаріла)

en: Icelandic (Macintosh)
uk: Ісландська (Macintosh)

en: Icelandic (Dvorak)
uk: Ісландська (Дворак)

en: Indian
uk: Індійська

en: Assamese (KaGaPa, phonetic)
uk: Ассамська (KaGaPa, фонетична)

en: Bangla (India)
uk: Бенгальська (Індія)

en: Bangla (India, Probhat)
uk: Бенгальська (Індія, пробхат)

en: Bangla (India, Baishakhi)
uk: Бенгальська (Індія, байшахі)

en: Bangla (India, Bornona)
uk: Бенгальська (Індія, борнона)

en: Bangla (India, KaGaPa, phonetic)
uk: Бангла (Індія, KaGaPa, фонетична)

en: Bangla (India, Gitanjali)
uk: Бенгальська (Індія, гітанджалі)

en: Bangla (India, Baishakhi InScript)
uk: Бенгальська (Індія, байшахі, індійські символи)

en: English (India, with rupee)
uk: Англійська (Індія, з рупією)

en: Gujarati
uk: Гуджараті

en: Gujarati (KaGaPa, phonetic)
uk: Гуджараті (KaGaPa, фонетична)

en: Hindi (Bolnagri)
uk: Хінді (болнагрі)

en: Hindi (Wx)
uk: Хінді (Wx)

en: Hindi (KaGaPa, phonetic)
uk: Хінді (KaGaPa, фонетична)

en: Kannada
uk: Каннада

en: Kannada (KaGaPa, phonetic)
uk: Каннада (KaGaPa, фонетична)

en: Malayalam
uk: Малаяламська

en: Malayalam (Lalitha)
uk: Малаяламська (лаліта)

en: Malayalam (enhanced InScript, with rupee)
uk: Малаяламська (покращений запис індійських мов з символом рупії)

en: Malayalam (Poorna, extended InScript)
uk: Малаяламська (поорна, розширений запис індійських мов)

en: Manipuri (Meitei)
uk: Маніпурі (мейтхеї)

en: Marathi (KaGaPa, phonetic)
uk: Мараті (KaGaPa, фонетична)

en: Marathi (enhanced InScript)
uk: Маратхі (покращений запис індійських мов)

en: Oriya
uk: Орія

en: Oriya (Bolnagri)
uk: Орія (болнагрі)

en: Oriya (Wx)
uk: Орія (Wx)

en: Punjabi (Gurmukhi)
uk: Пенджабська (гурмухі)

en: Punjabi (Gurmukhi Jhelum)
uk: Пенджабська (гурмухі, джелум)

en: Sanskrit (KaGaPa, phonetic)
uk: Санскритська (KaGaPa, фонетична)

en: Santali (Ol Chiki)
uk: Сантальська (Ол-чикі)

en: Tamil (TamilNet '99)
uk: Тамільська (TamilNet '99)

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
uk: Тамільська (TamilNet '99 із тамільськими цифрами)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
uk: Тамільська (TamilNet '99, кодування TAB)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
uk: Тамільська (TamilNet '99, кодування TSCII)

en: Tamil (InScript, with Arabic numerals)
uk: Тамільська (індійська із арабськими цифрами)

en: Tamil (InScript, with Tamil numerals)
uk: Тамільська (індійська із тамільськими цифрами)

en: Telugu
uk: Телугу

en: Telugu (KaGaPa, phonetic)
uk: Телугу (KaGaPa, фонетична)

en: Telugu (Sarala)
uk: Телугу (Sarala)

en: Urdu (phonetic)
uk: Урду (фонетична)

en: Urdu (alt. phonetic)
uk: Урду (альт. фонетична)

en: Urdu (Windows)
uk: Урду (Windows)

en: Indic IPA
uk: Індійська IPA

en: Indonesian (Latin)
uk: Індонезійська (латиниця)

en: Indonesian (Arab Melayu, phonetic)
uk: Індонезійська (малайська арабська, фонетична)

en: Indonesian (Arab Melayu, extended phonetic)
uk: Індонезійська (араб. мелаю, розш. фонетична)

en: Indonesian (Arab Pegon, phonetic)
uk: Індонезійська (арабська, пегон, фонетична)

en: Javanese
uk: Яванська

en: Irish
uk: Ірландська

en: Irish (UnicodeExpert)
uk: Ірландська (UnicodeExpert)

en: CloGaelach
uk: Гаельський шрифт

en: Ogham
uk: Огам

en: Ogham (IS434)
uk: Огам (IS434)

en: Italian
uk: Італійська

en: Italian (no dead keys)
uk: Італійська (без сліпих клавіш)

en: Italian (Windows)
uk: Італійська (Windows)

en: Italian (Macintosh)
uk: Італійська (Macintosh)

en: Italian (US)
uk: Італійська (США)

en: Italian (IBM 142)
uk: Італійська (IBM 142)

en: Italian (intl., with dead keys)
uk: Італійська (міжн. зі сліпими клавішами)

en: Friulian (Italy)
uk: Фріульська (Італія)

en: Sicilian
uk: Сицилійська

en: Georgian (Italy)
uk: Грузинська (Італія)

en: Japanese
uk: Японська

en: Japanese (Kana)
uk: Японська (кана)

en: Japanese (Kana 86)
uk: Японська (кана 86)

en: Japanese (OADG 109A)
uk: Японська (OADG 109A)

en: Japanese (Macintosh)
uk: Японська (Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
uk: Японська (Дворак)

en: Kazakh
uk: Казахська

en: Kazakh (with Russian)
uk: Казахська (з російськими)

en: Kazakh (extended)
uk: Казахська (розширена)

en: Kazakh (Latin)
uk: Казахська (латиниця)

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
uk: Російська (Казахстан, з казахською)

en: Khmer (Cambodia)
uk: Кхмерська (Камбоджа)

en: Korean
uk: Корейська

en: Korean (101/104-key compatible)
uk: Корейська (сумісна з 101/104 клавішною)

en: Kyrgyz
uk: Киргизька

en: Kyrgyz (phonetic)
uk: Киргизька (фонетична)

en: Lao
uk: Лаоська

en: Lao (STEA)
uk: Лаоська (STEA)

en: Latvian
uk: Латвійська

en: Latvian (apostrophe)
uk: Латвійська (варіант з апострофом)

en: Latvian (tilde)
uk: Латвійська (варіант з тильдою)

en: Latvian (F)
uk: Латвійська (варіант з літерою F)

en: Latvian (Modern Latin)
uk: Латвійська (сучасна латиниця)

en: Latvian (Modern Cyrillic)
uk: Латвійська (сучасна кирилична)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
uk: Латвійська (ергономічна, ŪGJRMV)

en: Latvian (adapted)
uk: Латвійська (адаптована)

en: Lithuanian
uk: Литовська

en: Lithuanian (standard)
uk: Литовська (стандартна)

en: Lithuanian (US)
uk: Литовська (США)

en: Lithuanian (IBM)
uk: Литовська (IBM)

en: Lithuanian (LEKP)
uk: Литовська (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
uk: Литовська (LEKPa)

en: Lithuanian (Ratise)
uk: Литовська (Ratise)

en: Samogitian
uk: Жмудська

en: Macedonian
uk: Македонська

en: Macedonian (no dead keys)
uk: Македонська (без сліпих клавіш)

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
uk: Малайська (джаві, арабська клавіатура)

en: Malay (Jawi, phonetic)
uk: Малайська (джаві, фонетична)

en: Maltese
uk: Мальтійська

en: Maltese (US)
uk: Мальтійська (США)

en: Maltese (US, with AltGr overrides)
uk: Мальтійська (американська із перевизначенням AltGr)

en: Maltese (UK, with AltGr overrides)
uk: Мальтійська (британська із перевизначенням AltGr)

en: Moldavian
uk: Молдавська

en: Gagauz (Moldova)
uk: Гагаузька (Молдова)

en: Mongolian
uk: Монгольська

en: Montenegrin
uk: Чорногорська

en: Montenegrin (Cyrillic)
uk: Чорногорська (кирилиця)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
uk: Чорногорська (кирилиця, З та Ж поміняні місцями)

en: Montenegrin (Cyrillic, with guillemets)
uk: Чорногорська (кирилиця з кутовими лапками)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
uk: Чорногорська (латиниця, Unicode)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
uk: Чорногорська (латиниця, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
uk: Чорногорська (латиниця, Unicode, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, with guillemets)
uk: Чорногорська (латиниця з кутовими лапками)

en: Nepali
uk: Непальська

en: N'Ko (AZERTY)
uk: Н'ко (AZERTY)

en: Norwegian
uk: Норвезька

en: Norwegian (no dead keys)
uk: Норвезька (без сліпих клавіш)

en: Norwegian (Windows)
uk: Норвезька (Windows)

en: Norwegian (Macintosh)
uk: Норвезька (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
uk: Норвезька (Macintosh,  без сліпих клавіш)

en: Norwegian (Colemak)
uk: Норвезька (Коулмак)

en: Norwegian (Colemak-DH)
uk: Норвезька (Коулмак-DH)

en: Norwegian (Colemak-DH Wide)
uk: Норвезька (Коулмак-DH, широка)

en: Norwegian (Dvorak)
uk: Норвезька (Дворак)

en: Northern Saami (Norway)
uk: Північно-саамська (Норвегія)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
uk: Північно-саамська (Норвегія,  без сліпих клавіш)

en: Persian
uk: Перська

en: Persian (with Persian keypad)
uk: Перська (з перською дод. панеллю)

en: Persian (Windows)
uk: Перська (Windows)

en: Azerbaijani (Iran)
uk: Азербайджанська (Іран)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
uk: Курдська (Іран, латиниця Q)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
uk: Курдська (Іран, латиниця Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, F)
uk: Курдська (Іран, F)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
uk: Курдська (Іран, арабсько-латинська)

en: Polish
uk: Польська

en: Polish (legacy)
uk: Польська (застаріла)

en: Polish (QWERTZ)
uk: Польська (QWERTZ)

en: Polish (Dvorak)
uk: Польська (Дворак)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
uk: Польська (Дворак, польські лапки на знаку лапки)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
uk: Польська (Дворак, польські лапки на клавіші 1)

en: Polish (programmer Dvorak)
uk: Польська (програмістський Дворак)

en: Kashubian
uk: Кашубська

en: Silesian
uk: Силезька

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
uk: Російська (Польща, фонетична Дворака)

en: Portuguese
uk: Португальська

en: Portuguese (no dead keys)
uk: Португальська (без сліпих клавіш)

en: Portuguese (Macintosh)
uk: Португальська (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
uk: Португальська (Macintosh, без сліпих клавіш)

en: Portuguese (Nativo)
uk: Португальська (Nativo)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
uk: Португальська (nativo для клавіатур США)

en: Esperanto (Portugal, Nativo)
uk: Есперанто (португальська, Nativo)

en: Portuguese (Brazil)
uk: Португальська (Бразилія)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
uk: Португальська (Бразилія, без сліпих клавіш)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
uk: Португальська (Бразилія, Дворак)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
uk: Португальська (Бразилія, Nativo)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
uk: Португальська (Бразилія, Nativo для американських клавіатур)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
uk: Португальська (Бразилія, IBM/Lenovo ThinkPad)

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
uk: Есперанто (бразильська, Nativo)

en: Russian (Brazil, phonetic)
uk: Російська (Бразилія, фонетична)

en: Romanian
uk: Румунська

en: Romanian (standard)
uk: Румунська (стандартна)

en: Romanian (Windows)
uk: Румунська (Windows)

en: Russian
uk: Російська

en: Russian (phonetic)
uk: Російська (фонетична)

en: Russian (phonetic, Windows)
uk: Російська (фонетична Windows)

en: Russian (phonetic, YAZHERTY)
uk: Російська (фонетична YAZHERTY)

en: Russian (phonetic, AZERTY)
uk: Російська (фонетична AZERTY)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
uk: Російська (фонетична Дворака)

en: Russian (typewriter)
uk: Російська (машинопис)

en: Russian (engineering, RU)
uk: Російська (інженерна, RU)

en: Russian (engineering, EN)
uk: Російська (інженерна, EN)

en: Russian (legacy)
uk: Російська (застаріла)

en: Russian (typewriter, legacy)
uk: Російська (машинопис, застаріла)

en: Russian (DOS)
uk: Російська (DOS)

en: Russian (Macintosh)
uk: Російська (Macintosh)

en: Abkhazian (Russia)
uk: Абхазька (Росія)

en: Bashkirian
uk: Башкирська

en: Chuvash
uk: Чуваська

en: Chuvash (Latin)
uk: Чуваська (латиниця)

en: Kalmyk
uk: Калмицька

en: Komi
uk: Комі

en: Mari
uk: Марійська

en: Ossetian (legacy)
uk: Осетинська (застаріла)

en: Ossetian (Windows)
uk: Осетинська (Windows)

en: Serbian (Russia)
uk: Сербська (Росія)

en: Tatar
uk: Татарська

en: Udmurt
uk: Удмуртська

en: Yakut
uk: Якутська

en: Serbian
uk: Сербська

en: Serbian (Cyrillic, with guillemets)
uk: Сербська (кирилиця з кутовими лапками)

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
uk: Сербська (кирилиця, З та Ж поміняні місцями)

en: Serbian (Latin)
uk: Сербська (латиниця)

en: Serbian (Latin, with guillemets)
uk: Сербська (латиниця з кутовими лапками)

en: Serbian (Latin, Unicode)
uk: Сербська (латиниця, Unicode)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
uk: Сербська (латиниця, QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
uk: Сербська (латиниця, Unicode, QWERTY)

en: Pannonian Rusyn
uk: Паннонська русинська

en: Sinhala (phonetic)
uk: Сингальська (фонетична)

en: Sinhala (US)
uk: Сингальська (США)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99)
uk: Тамільська (Шрі-Ланка, TamilNet '99)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
uk: Тамільська (Шрі-Ланка, TamilNet '99, кодування TAB)

en: Slovak
uk: Словацька

en: Slovak (extra backslash)
uk: Словацька (додаткова Backslash)

en: Slovak (QWERTY)
uk: Словацька (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extra backslash)
uk: Словацька (QWERTY, додаткова Backslash)

en: Slovenian
uk: Словенська

en: Slovenian (with guillemets)
uk: Словенська (з кутовими лапками)

en: Slovenian (US)
uk: Словенська (США)

en: Spanish
uk: Іспанська

en: Spanish (no dead keys)
uk: Іспанська (без сліпих клавіш)

en: Spanish (dead tilde)
uk: Іспанська (сліпа тильда)

en: Spanish (Windows)
uk: Іспанська (Windows)

en: Spanish (Dvorak)
uk: Іспанська (Дворак)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and L)
uk: Астурійська (Іспанія, з H та L з нижньою крапкою)

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
uk: Іспанська (Іспанія, варіант з L із середньою точкою)

en: Spanish (Latin American)
uk: Іспанська (латиноамериканська)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
uk: Іспанська (латиноамериканська, без сліпих клавіш)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
uk: Іспанська (латиноамериканська, сліпа тильда)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
uk: Іспанська (латиноамериканська, Дворак)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
uk: Іспанська (латиноамериканська, Коулмак)

en: Swahili (Kenya)
uk: Суахілі (Кенія)

en: Kikuyu
uk: Кікуйю

en: Swahili (Tanzania)
uk: Суахілі (Танзанія)

en: Swedish
uk: Шведська

en: Swedish (no dead keys)
uk: Шведська (без сліпих клавіш)

en: Swedish (Dvorak)
uk: Шведська (Дворак)

en: Swedish (Dvorak, intl.)
uk: Шведська (Дворак, міжн.)

en: Swedish (Svdvorak)
uk: Шведська (Svdvorak)

en: Swedish (Macintosh)
uk: Шведська (Macintosh)

en: Swedish (US)
uk: Шведська (США)

en: Swedish Sign Language
uk: Шведська мова жестів

en: Northern Saami (Sweden)
uk: Північно-саамська (Швеція)

en: Russian (Sweden, phonetic)
uk: Російська (шведська, фонетична)

en: Taiwanese
uk: Тайванська

en: Taiwanese (indigenous)
uk: Тайванська (місцева)

en: Saisiyat (Taiwan)
uk: Сайсіят (Тайвань)

en: Tajik
uk: Таджицька

en: Tajik (legacy)
uk: Таджицька (застаріла)

en: Thai
uk: Тайська

en: Thai (TIS-820.2538)
uk: Тайська (TIS-820.2538)

en: Thai (Pattachote)
uk: Тайська (паттачот)

en: Tswana
uk: Тсвана

en: Turkmen
uk: Туркменська

en: Turkmen (Alt-Q)
uk: Туркменська (Alt-Q)

en: Turkish
uk: Турецька

en: Turkish (F)
uk: Турецька (F)

en: Turkish (E)
uk: Турецька (E)

en: Turkish (Alt-Q)
uk: Турецька (Alt-Q)

en: Turkish (intl., with dead keys)
uk: Турецька (міжн., зі сліпими клавішами)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
uk: Курдська (Туреччина, латиниця Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
uk: Курдська (Туреччина, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
uk: Курдська (Туреччина, латиниця Alt-Q)

en: Ukrainian
uk: Українська

en: Ukrainian (phonetic)
uk: Українська (фонетична)

en: Ukrainian (typewriter)
uk: Українська (друкарська машинка)

en: Ukrainian (Windows)
uk: Українська (Windows)

en: Ukrainian (macOS)
uk: Українська (macOS)

en: Ukrainian (legacy)
uk: Українська (застаріла)

en: Ukrainian (homophonic)
uk: Українська (гомофонна)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
uk: Кримськотатарська (турецька Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
uk: Кримськотатарська (турецька F)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
uk: Кримськотатарська (турецька Alt-Q)

en: Urdu (Pakistan)
uk: Урду (Пакистан)

en: Urdu (Pakistan, CRULP)
uk: Урду (Пакистан, CRULP)

en: Urdu (Pakistan, NLA)
uk: Урду (Пакистан, NLA)

en: Arabic (Pakistan)
uk: Арабська (Пакистан)

en: Sindhi
uk: Синдхі

en: Uzbek
uk: Узбецька

en: Uzbek (Latin)
uk: Узбецька (латиниця)

en: Vietnamese
uk: В'єтнамська

en: Vietnamese (US)
uk: В'єтнамська (США)

en: Vietnamese (France)
uk: В'єтнамська (Франція)

en: Wolof
uk: Волоф

en: custom
uk: нетипова

en: A user-defined custom Layout
uk: Визначена користувачем розкладка

en: Switching to another layout
uk: Перемикання на іншу розкладку

en: Right Alt (while pressed)
uk: Права клавіша Alt (поки натиснена)

en: Left Alt (while pressed)
uk: Ліва клавіша Alt (поки натиснена)

en: Left Win (while pressed)
uk: Ліва клавіша Win (поки натиснута)

en: Right Win (while pressed)
uk: Права клавіша Win (поки натиснена)

en: Any Win (while pressed)
uk: Будь-яка клавіша Win (доки натиснено)

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
uk: Menu (доки натиснено), Shift+Menu для виклику меню

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
uk: Caps Lock (доки натиснено), Alt+Caps Lock виконує оригінальну функцію Caps Lock

en: Right Ctrl (while pressed)
uk: Права клавіша Ctrl (поки натиснута)

en: Right Alt
uk: Права клавіша Alt

en: Left Alt
uk: Ліва клавіша Alt

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to second layout
uk: Caps Lock (на першу розкладку), Shift+Caps Lock (на другу розкладку)

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to second layout
uk: Ліва Win (на першу розкладку), Права Win/Menu (на другу розкладку)

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to second layout
uk: Ліва Ctrl (на першу розкладку), Правий Ctrl (на другу розкладку)

en: Both Shifts together
uk: Обидві клавіші Shift разом

en: Both Alts together
uk: Обидві клавіші Alt разом

en: Both Alts together; AltGr alone chooses third level
uk: Обидві Alts разом; одна AltGr вибирає третій рівень

en: Both Ctrls together
uk: Обидві клавіші Ctrl разом

en: Left Ctrl+Left Shift
uk: Лівий Ctrl+Лівий Shift

en: Right Ctrl+Right Shift
uk: Права Ctrl+Права Shift

en: Left Alt+Left Shift
uk: Лівий Alt+Лівий Shift

en: Right Alt+Right Shift
uk: Права Alt+Права Shift

en: Left Win
uk: Ліва клавіша Win

en: Alt+Space
uk: Alt+Пробіл

en: Win+Space
uk: Win+Пробіл

en: Ctrl+Space
uk: Ctrl+Пробіл

en: Right Win
uk: Права клавіша Win

en: Left Shift
uk: Ліва клавіша Shift

en: Right Shift
uk: Права клавіша Shift

en: Left Ctrl
uk: Ліва клавіша Ctrl

en: Right Ctrl
uk: Права клавіша Ctrl

en: Ctrl+Left Win to first layout; Ctrl+Menu to second layout
uk: Ctrl+ліва Win (на першу розкладку), Ctrl+Menu (на другу розкладку)

en: Left Ctrl+Left Win
uk: Лівий Ctrl+Ліва Win

en: Key to choose the 2nd level
uk: Клавіша для вибору 2-го ряду

en: The "&lt; &gt;" key
uk: Клавіша «&lt; &gt;»

en: Key to choose the 3rd level
uk: Клавіша для вибору 3-го ряду

en: Any Win
uk: Будь-яка Win

en: Any Alt
uk: Будь-яка Alt

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
uk: Права Alt, Shift+права Alt діють як Compose

en: Right Alt never chooses 3rd level
uk: Права Alt ніколи не вибирає 3-й рівень

en: Enter on keypad
uk: Enter на цифровій клавіатурі

en: Backslash
uk: Зворотна риска

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
uk: Caps Lock, одноразовий вибір регістру, якщо натиснути разом зі іншою комбінацією вибору 3-го рівня

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
uk: Зворотна похила риска, одноразовий вибір регістру, якщо натиснути разом зі іншою комбінацією вибору 3-го рівня

en: The "&lt; &gt;" key; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
uk: Клавіша «&lt; &gt;»; одноразовий вибір регістру, якщо натиснути разом зі іншою комбінацією вибору 3-го рівня

en: Ctrl position
uk: Розташування Ctrl

en: Caps Lock as Ctrl
uk: Caps Lock працює як Ctrl

en: Left Ctrl as Meta
uk: Ліва клавіша Ctrl як Meta

en: Swap Ctrl and Caps Lock
uk: Поміняти місцями клавіші Ctrl та Caps Lock

en: Caps Lock as Ctrl, Ctrl as Hyper
uk: Caps Lock працює як Ctrl, а Ctrl як Hyper

en: To the left of "A"
uk: Ліворуч від «A»

en: At the bottom left
uk: Знизу ліворуч

en: Right Ctrl as Right Alt
uk: Права клавіша Ctrl працює як права клавіша Alt

en: Menu as Right Ctrl
uk: Menu працює як права клавіша Ctrl

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
uk: Поміняти місцями ліву Alt і лівий Ctrl

en: Swap Right Alt with Right Ctrl
uk: Поміняти місцями праву Alt і правий Ctrl

en: Swap Left Win with Left Ctrl
uk: Поміняти місцями ліву Win і лівий Ctrl

en: Swap Right Win with Right Ctrl
uk: Поміняти місцями праву Win і правий Ctrl

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
uk: Ліва Alt працює як Ctrl, ліва Ctrl — як Win, ліва Win — як ліва Alt

en: Use keyboard LED to show alternative layout
uk: Використовувати клавіатурні індикатори для індикації альтернативних розкладок

en: Use keyboard LED to indicate modifiers
uk: Використовувати світлодіод для показу модифікаторів

en: Layout of numeric keypad
uk: Розкладка цифрової клавіатури

en: Legacy
uk: Застаріла

en: Unicode arrows and math operators
uk: Стрілки та мат. опер. Unicode

en: Unicode arrows and math operators on default level
uk: Стрілки стрілки та мат. опер. Unicode на типовому рівні

en: Legacy Wang 724
uk: Стара Wang 724

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators
uk: Клавіатура Wang 724 зі стрілками та мат. опер. Unicode

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators on default level
uk: Клавіатура Wang 724 зі стрілки та мат. опер. Unicode на типовому рівні

en: Hexadecimal
uk: Шістнадцяткова

en: Phone and ATM style
uk: Стиль телефонів і банкоматів

en: Numeric keypad Delete behavior
uk: Поведінка Delete на цифровому блоці

en: Legacy key with dot
uk: Застаріла клавіша з крапкою

note: Actually, with KP_SEPARATOR, as the old keypad(comma)
en: Legacy key with comma
uk: Застаріла клавіша з комою

en: Four-level key with dot
uk: Клавіша четвертого рівня з крапкою

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
uk: Клавіша четвертого рівня з крапкою, обмежена Latin-9

en: Four-level key with comma
uk: Клавіша четвертого рівня з комою

en: Four-level key with momayyez
uk: Клавіша четвертого рівня з momayyez

note: This assumes the KP_ abstract symbols are actually useful for some apps The description needs to be rewritten
en: Four-level key with abstract separators
uk: Клавіша четвертого рівня з абстрактним розділювачем

en: Semicolon on third level
uk: Крапка з комою на третьому рівні

en: Caps Lock behavior
uk: Поведінка Caps Lock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
uk: Caps Lock вмикає внутрішню капіталізацію. Shift призупиняє дію Caps Lock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
uk: Caps Lock вмикає внутрішню капіталізацію. Shift не впливає на Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
uk: Caps Lock дія як Shift з блокуванням. Shift призупиняє дію Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
uk: Caps Lock діє як Shift з блокуванням. Shift не впливає на Caps Lock

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
uk: Caps Lock вмикає звичайну капіталізацію символів алфавіту

en: Caps Lock toggles Shift Lock (affects all keys)
uk: Caps Lock перемикає Shift (діє одразу на всі клавіші)

en: Swap Esc and Caps Lock
uk: Поміняти місцями клавіші Esc та Caps Lock

en: Make Caps Lock an additional Esc
uk: Caps Lock — додаткова клавіша Esc

en: Make Caps Lock an additional Esc, but Shift + Caps Lock is the regular Caps Lock
uk: Зробити Caps Lock додатковим Esc, але із Shift + Caps Lock як звичайним Caps Lock

en: Make Caps Lock an additional Backspace
uk: Caps Lock — додаткова клавіша Backspace

en: Make Caps Lock an additional Super
uk: Caps Lock — додаткова клавіша Super

en: Make Caps Lock an additional Hyper
uk: Caps Lock — додаткова клавіша Hyper

en: Make Caps Lock an additional Menu key
uk: Caps Lock — додаткова клавіша Menu

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
uk: Caps Lock — додаткова клавіша Num Lock

en: Make Caps Lock an additional Ctrl
uk: Caps Lock — додаткова клавіша Ctrl

en: Caps Lock is disabled
uk: Caps Lock вимкнено

en: Alt and Win behavior
uk: Поведінка Alt і Win

en: Add the standard behavior to Menu key
uk: Додати звичайну поведінку на клавішу Menu

en: Menu is mapped to Win
uk: Menu відповідає Win

en: Alt and Meta are on Alt
uk: Alt та Meta на Alt

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
uk: Alt використовуються як Win і як звичайні Alt

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl
uk: Ctrl використовується як Win і як звичайний Ctrl

en: Ctrl is mapped to Right Win and the usual Ctrl
uk: Ctrl використовується як права Win і як звичайний Ctrl

en: Ctrl is mapped to Alt, Alt to Win
uk: Ctrl використовується як Alt, Alt як Win

en: Meta is mapped to Win
uk: Meta відповідає Win

en: Meta is mapped to Left Win
uk: Meta відповідає лівій клавіші Win

en: Hyper is mapped to Win
uk: Hyper відповідає Win

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
uk: Клавіша Alt відповідає правій клавіші Win, а Super - клавіші Menu

en: Left Alt is swapped with Left Win
uk: Лівий Alt міняється з лівою клавішею Win

en: Alt is swapped with Win
uk: Alt міняється з клавішею Win

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
uk: Win використовуються як PrtSc (і як звичайні Win)

en: Position of Compose key
uk: Розташування клавіші Compose

en: 3rd level of Left Win
uk: 3-ій рівень лівої Win

en: 3rd level of Right Win
uk: 3-ій рівень правої Win

en: 3rd level of Menu
uk: 3-ій рівень клавіші меню

en: 3rd level of Left Ctrl
uk: 3-ій рівень лівої Ctrl

en: 3rd level of Right Ctrl
uk: 3-ій рівень правої Ctrl

en: 3rd level of Caps Lock
uk: 3-ій рівень Caps Lock

en: 3rd level of the "&lt; &gt;" key
uk: 3-ій рівень клавіші «&lt; &gt;»

en: Compatibility options
uk: Параметри сумісності

en: Default numeric keypad keys
uk: Типові клавіші цифрової клавіатури

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
uk: За допомогою цифрової клавіатури вводяться лише цифри (як у Mac OS)

en: Num Lock on: digits; Shift for arrows. Num Lock off: arrows (as in Windows)
uk: Увімкнено Num Lock: цифри, Shift пер. на стр., Num Lock вимкн.: стрілки (як у MS Windows)

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
uk: Shift не скасовує Num Lock, а вибирає третій рівень

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
uk: Сліпі клавіші (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) обробляються на сервері

en: Apple Aluminium emulates Pause, PrtSc, Scroll Lock
uk: Apple Aluminium емулює Pause, PrtSc, Scroll Lock

en: Japanese Apple keyboards emulate OADG109A backslash
uk: Японські клавіатури Apple з емуляцією риски OADG109A

en: Japanese Apple keyboards emulate PC106 backslash
uk: Японські клавіатури Apple з емуляцією риски PC106

en: Shift cancels Caps Lock
uk: Shift скасовує Caps Lock

en: Enable extra typographic characters
uk: Увімкнути додаткові типографські символи

en: Enable APL overlay characters
uk: Увімкнути клавіші-накладки APL

en: Both Shifts together enable Caps Lock
uk: Обидві Shift разом перемикають стан Caps Lock

en: Both Shifts together enable Caps Lock; one Shift key disables it
uk: Натискання обох клавіш Shift вмикають Caps Lock, одна клавіша Shift — вимикає

en: Both Shifts together enable Shift Lock
uk: Обидві клавіші Shift разом перемикають стан Shift

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
uk: Shift + Num Lock перемикає PointerKeys

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
uk: Дозволити скасування захоплення діями з клавіатури (увага: небезпечно)

en: Allow grab and window tree logging
uk: Дозволити захоплення і журналювання ієрархії вікон

en: Currency signs
uk: Знаки валют

en: Euro on E
uk: Євро на E

en: Euro on 2
uk: Євро на 2

en: Euro on 4
uk: Євро на 4

en: Euro on 5
uk: Євро на 5

en: Rupee on 4
uk: Символ рупії на 4

en: Key to choose the 5th level
uk: Клавіша для вибору 5-го ряду

en: Caps Lock chooses 5th level
uk: Caps Lock вибирає 5-й рівень

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level
uk: Клавіша «&lt; &gt;» вибирає 5-й рівень

en: Right Alt chooses 5th level
uk: Права Alt вибирає 5-й рівень

en: Menu chooses 5th level
uk: Клавіша меню вибирає 5-й рівень

en: Right Ctrl chooses 5th level
uk: Права Ctrl вибирає 5-й рівень

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
uk: Клавіша «&lt; &gt;» вибирає 5-й рівень, фіксується, якщо натиснути разом з іншою комбінацією вибору 5-го рівня

en: Right Alt chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
uk: Права Alt вибирає 5-й рівень, фіксується, якщо натиснути разом з іншою комбінацією вибору 5-го рівня

en: Left Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
uk: Ліва Win вибирає 5-й рівень, фіксується, якщо натиснути разом з іншою комбінацією вибору 5-го рівня

en: Right Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
uk: Права Win вибирає 5-й рівень, фіксується, якщо натиснути разом з іншою комбінацією вибору 5-го рівня

en: Non-breaking space input
uk: Введення нерозривного пробілу

en: Usual space at any level
uk: Звичайний пробіл на будь-якому рівні

en: Non-breaking space at the 2nd level
uk: Символ нерозривного пробілу на 2-му рівні

en: Non-breaking space at the 3rd level
uk: Символ нерозривного пробілу на 3-му рівні

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
uk: Символ нерозривного пробілу на 3-му рівні, символ тонкого нерозривного пробілу на 4-му рівні

en: Non-breaking space at the 4th level
uk: Символ нерозривного пробілу на 4-му рівні

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
uk: Символ нерозривного пробілу на 4-му рівні, символ тонкого нерозривного пробілу на 6-му рівні

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
uk: Символ нерозривного пробілу на 4-му рівні, символ тонкого нерозривного пробілу на 6-му рівні (з Ctrl+Shift)

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level
uk: Незв'язувальний нульової ширини на 2-му рівні

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level
uk: Незв'язувальний нульової ширини на 2-му рівні, зв'язувальний символ нульової ширини на 3-му

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level, non-breaking space at the 4th level
uk: Незв. нуль-ширини на 2-му рівні, зв. нуль-ширини на 3-му рівні, нерозр. пробіл на 4-му рівні

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level
uk: Незв'язувальний нульової ширини на 2-му рівні, нерозривний пробіл на 3-му рівні

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
uk: Незв'язувальний нуль-ширини на 2-му рівні, нерозр. пробіл на 3-му рівні, зв'яз. нуль-ширини на 4-му

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
uk: Незв. нуль-ширини на 2-му рівні, нерозр. пробіл на 3-му рівні, вузький нерозр. пробіл на 4-му рівні

en: Zero-width non-joiner at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
uk: Незв'язувальний нуль-ширини на 3-му рівні, зв'яз. нуль-ширини на 4-му

en: Japanese keyboard options
uk: Параметри японської клавіатури

en: Kana Lock key is locking
uk: Клавіша Kana Lock фіксується

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
uk: Клавіша повних/половинних форм — додаткова клавіша Esc

en: Korean Hangul/Hanja keys
uk: Корейські клавіші хангиля/ханчі

en: Make right Alt a Hangul key
uk: Зробити праву Alt клавішею хангиля

en: Make right Ctrl a Hangul key
uk: Зробити праву Ctrl клавішею хангиля

en: Make right Alt a Hanja key
uk: Зробити праву Alt клавішею ханчі

en: Make right Ctrl a Hanja key
uk: Зробити праву Ctrl клавішею ханчі

en: Esperanto letters with superscripts
uk: Літери та верхні індекси есперанто

en: At the corresponding key in a QWERTY layout
uk: На відповідну клавішу у розкладці QWERTY

en: At the corresponding key in a Dvorak layout
uk: На відповідну клавішу у розкладці Дворака

en: At the corresponding key in a Colemak layout
uk: На відповідну клавішу у розкладці Коулмака

en: Old Solaris keycodes compatibility
uk: Сумісність із старими кодами клавіш Solaris

en: Sun key compatibility
uk: Сумісність з кодами клавіш Sun

en: Key sequence to kill the X server
uk: Комбінація клавіш для переривання роботи X-сервера

en: Miscellaneous options
uk: Інші параметри

en: Use user-defined custom XKB types
uk: Користувацькі нестандартні типи XKB

en: Ancient
uk: Давня

en: Gothic
uk: Готська

en: Ugaritic
uk: Угаритська

en: Avestan
uk: Авестанська

en: APL symbols (Dyalog APL)
uk: Символи APL (Dyalog APL)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
uk: Символи APL (SAX, Sharp APL для Unix)

en: APL symbols (unified)
uk: Символи APL (уніфіковано)

en: APL symbols (IBM APL2)
uk: Символи APL (IBM APL2)

en: APL symbols (Manugistics APL*PLUS II)
uk: Символи APL (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL symbols (APLX unified)
uk: Символи APL (уніфікована APLX)

en: Kutenai
uk: Кутенай

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
uk: Багатомовна (Канада, Sun Type 6/7)

en: German (with Hungarian letters, no dead keys)
uk: Німецька (з літерами угорської без сліпих клавіш)

en: Polish (Germany, no dead keys)
uk: Польська (Німеччина, без сліпих клавіш)

en: German (Sun Type 6/7)
uk: Німецька (Sun Type 6/7)

en: German (Aus der Neo-Welt)
uk: Німецька (Aus der Neo-Welt)

en: German (KOY)
uk: Німецька (KOY)

en: German (Bone)
uk: Німецька (Боне)

en: German (Bone, eszett in the home row)
uk: Німецька (Боне, есцет на середньому рядку)

en: German (Neo, QWERTZ)
uk: Німецька (Neo, QWERTZ)

en: German (Neo, QWERTY)
uk: Німецька (Neo, QWERTY)

en: Russian (Germany, recommended)
uk: Російська (Німеччина, рекомендована)

en: Russian (Germany, transliteration)
uk: Російська (Німеччина, транслітерація)

en: Coptic
uk: Коптська

en: Old Hungarian
uk: Давня угорська

en: Old Hungarian (for ligatures)
uk: Стара угорська (для лігатур)

en: Hungarian (US)
uk: Угорська (США)

en: Lithuanian (Dvorak)
uk: Литовська (Дворака)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
uk: Литовська (Sun Type 6/7)

en: Latvian (Dvorak)
uk: Латвійська (Дворак)

en: Latvian (Dvorak, with Y)
uk: Латвійська (Дворака з Y)

en: Latvian (Dvorak, with minus)
uk: Латвійська (Дворака з мінусом)

en: Latvian (programmer Dvorak)
uk: Латвійська (програмістський Дворак)

en: Latvian (programmer Dvorak, with Y)
uk: Латвійська (програмістський Дворак з Y)

en: Latvian (programmer Dvorak, with minus)
uk: Латвійська (програмістський Дворак з мінусом)

en: Latvian (Colemak)
uk: Латвійська (Коулмак)

en: Latvian (Colemak, with apostrophe)
uk: Латвійська (Коулмак, варіант з апострофом)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
uk: Латвійська (Sun Type 6/7)

en: Latvian (apostrophe, dead quotes)
uk: Латвійська (варіант з апострофом і лапками)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining)
uk: Англійська (США, міжн., введення Unicode за допомогою AltGr)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining, alt.)
uk: Англійська (США, міжн., введення Unicode за допомогою AltGr, альт.)

en: Atsina
uk: Атсінська

en: Coeur d'Alene Salish
uk: Салішська кер-д'ален

en: Czech, Slovak and German (US)
uk: Чеська, словацька і німецька (США)

en: Czech, Slovak, Polish, Spanish, Finnish, Swedish and German (US)
uk: Чеська, словацька, польська, іспанська, фінська, шведська і німецька (США)

en: English (Drix)
uk: Англійська (Дрікс)

en: German, Swedish and Finnish (US)
uk: Німецька, шведська і фінська (США)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
uk: Англійська (США, арабська IBM 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
uk: Англійська (США, Sun Type 6/7)

en: English (Carpalx)
uk: Англійська (Carpalx)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
uk: Англійська (Carpalx, міжн. зі сліпими клавішами)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
uk: Англійська (Carpalx, міжн. зі сліпими клавішами AltGr)

en: English (Carpalx, full optimization)
uk: Англійська (Carpalx, повна оптимізація)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
uk: Англійська (Carpalx, повна оптимізація, міжн. зі сліпими клавішами)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
uk: Англійська (Carpalx, повна оптимізація, міжн. зі сліпими клавішами AltGr)

en: English (3l)
uk: Англійська (3l)

en: English (3l, Chromebook)
uk: Англійська (3l, Chromebook)

en: English (3l, emacs)
uk: Англійська (3l, emacs)

en: English (Workman-P)
uk: Англійська (Воркмен-P)

en: Sicilian (US keyboard)
uk: Сицилійська (клавіатура США)

en: English (Western European AltGr dead keys)
uk: Англійська (західноєвропейська зі сл. кл. AltGr)

en: Polish (intl., with dead keys)
uk: Польська (міжн. зі сліпими клавішами)

en: Polish (Colemak)
uk: Польська (Коулмак)

en: Polish (Colemak-DH)
uk: Польська (Коулмак-DH)

en: Polish (Colemak-DH ISO)
uk: Польська (Коулмак-DH, ISO)

en: Polish (Sun Type 6/7)
uk: Польська (Sun Type 6/7)

en: Polish (Glagolica)
uk: Польська (глаголиця)

en: Polish (lefty)
uk: Польська (для шульги)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
uk: Кримськотатарська (Dobruja Q)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
uk: Румунська (ергономічна для друку наосліп)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
uk: Румунська (Sun Type 6/7)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
uk: Сербська (комбінації з акцентами замість сліпих клавіш)

en: Church Slavonic
uk: Церковнослов'янська

en: Russian (plus Ukrainian and Belarusian letters)
uk: Російська (з українськими і білоруськими літерами)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
uk: Російська (рулемак, фонетична Коулмак)

en: Russian (phonetic, Macintosh)
uk: Російська (фонетична, Macintosh)

en: Russian (Sun Type 6/7)
uk: Російська (Sun Type 6/7)

en: Russian (with US punctuation)
uk: Російська (із пунктуацією США)

en: Russian (GOST 6431-75)
uk: Російська (ГОСТ 6431-75)

en: Russian (GOST 14289-88)
uk: Російська (ГОСТ 14289-88)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
uk: Російська (Polyglot та Reactionary)

en: Russian (Programmer)
uk: Російська (для програмістів)

en: Russian (plus typographic symbols)
uk: Російська (з типографськими символами)

en: Russian (plus Tatar letters)
uk: Російська (з татарськими літерами)

en: Armenian (OLPC, phonetic)
uk: Вірменська (OLPC, фонетична)

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
uk: Іврит (біблійна, фонетична, SIL)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
uk: Арабська (Sun Type 6/7)

en: Arabic (Arabic numerals, extensions in the 4th level)
uk: Арабська (арабські числа, розширення на 4-му рівні)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals, extensions in the 4th level)
uk: Арабська (східноарабські числа, розширення на 4-му рівні)

en: Arabic (ErgoArabic)
uk: Арабська (ергоарабська)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
uk: Бельгійська (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
uk: Португальська (Бразилія, Sun Type 6/7)

en: Czech (Sun Type 6/7)
uk: Чеська (Sun Type 6/7)

en: Czech (programming)
uk: Чеська (програмування)

en: Czech (programming, typographic)
uk: Чеська (програмування, типографська)

en: Czech (coder)
uk: Чеська (кодування)

en: Czech (US, Colemak, UCW support)
uk: Чеська (Коулмак-США, з підтримкою UCW)

en: Danish (Sun Type 6/7)
uk: Данська (Sun Type 6/7)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
uk: Нідерландська (Sun Type 6/7)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
uk: Естонська (Sun Type 6/7)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
uk: Фінська (Sun Type 6/7)

en: Finnish (DAS)
uk: Фінська (DAS)

en: Finnish (Dvorak)
uk: Фінська (Дворака)

en: French (Sun Type 6/7)
uk: Французька (Sun Type 6/7)

en: French (US with dead keys, alt.)
uk: Французька (США зі сліпими клавішами, альт.)

en: French (US, AZERTY)
uk: Французька (США, AZERTY)

en: Greek (Sun Type 6/7)
uk: Грецька (Sun Type 6/7)

en: Greek (Colemak)
uk: Грецька (Коулмак)

en: Italian (Sun Type 6/7)
uk: Італійська (Sun Type 6/7)

en: Ladin (Italian keyboard)
uk: Ладино (італійська клавіатура)

en: Ladin (German keyboard)
uk: Ладино (німецька клавіатура)

en: Italian (Dvorak)
uk: Італійська (Дворак)

en: Japanese (Sun Type 6)
uk: Японська (Sun Type 6)

en: Japanese (Sun Type 7, PC-compatible)
uk: Японська (Sun Type 7, сумісна з ПК)

en: Japanese (Sun Type 7, Sun-compatible)
uk: Японська (Sun Type 7, сумісна з комп'ютерами Sun)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
uk: Норвезька (Sun Type 6/7)

en: Urdu (Pakistan, Navees)
uk: Урду (Пакистан, навіс)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
uk: Португальська (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Colemak)
uk: Португальська (Колемак)

en: Slovak (ACC layout, only accented letters)
uk: Словацька (розкладка ACC, лише літери з акцентами)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
uk: Словацька (Sun Type 6/7)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
uk: Іспанська (Sun Type 6/7)

en: Swedish (Dvorak A5)
uk: Шведська (Дворак A5)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
uk: Шведська (Sun Type 6/7)

en: Elfdalian (Sweden, with combining ogonek)
uk: Ельвдальська (швецька з поєднувальним огонеком)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
uk: Німецька (Швейцарія, Sun Type 6/7)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
uk: Французька (Швейцарія, Sun Type 6/7)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
uk: Турецька (Sun Type 6/7)

en: Turkish (i and ı swapped)
uk: Турецька (переставлені i і ı)

en: Old Turkic
uk: Давня тюркська

en: Old Turkic (F)
uk: Давня тюркська (F)

en: Ottoman (Q)
uk: Османська (Q)

en: Ottoman (F)
uk: Османська (F)

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
uk: Українська (Sun Type 6/7)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
uk: Англійська (Велика Британія, Sun Type 6/7)

en: Korean (Sun Type 6/7)
uk: Корейська (Sun Type 6/7)

en: Vietnamese (AÐERTY)
uk: В'єтнамська (AÐERTY)

en: Vietnamese (QĐERTY)
uk: В'єтнамська (QĐERTY)

en: EurKEY (US)
uk: EurKEY (США)

en: International Phonetic Alphabet
uk: Міжнародний фонетичний алфавіт

en: International Phonetic Alphabet (QWERTY)
uk: Міжнародний фонетичний алфавіт (QWERTY)

en: Modi (KaGaPa, phonetic)
uk: Моді (KaGaPa, фонетична)

en: Sanskrit symbols
uk: Символи санскриту

en: Urdu (Navees)
uk: Урду (навіз)

en: Number key 4 when pressed in isolation
uk: Цифрова клавіша 4, якщо натиснуто окремо

en: Number key 9 when pressed in isolation
uk: Цифрова клавіша 9, якщо натиснуто окремо

en: Make Caps Lock an additional Esc, and Shift + Caps Lock is the Compose
uk: Зробити Caps Lock додатковим Esc, а із Shift + Caps Lock — Compose

en: Parentheses position
uk: Розташування дужок

en: Swap with square brackets
uk: Поміняти місцями із квадратними дужками
