xkeyboard-config-2.33.99 - en to pt translation catalogue (819 entries)

en: Generic 86-key PC
pt: Genérico de 86 teclas PC

en: Generic 101-key PC
pt: Genérico de 101 teclas PC

en: Generic 102-key PC
pt: Genérico de 102 teclas PC

en: Generic 104-key PC
pt: Genérico de 104 teclas PC

en: Generic 104-key PC with L-shaped Enter key
pt: Genérico de 104 teclas PC com tecla Enter em L

en: Generic 105-key PC
pt: Genérico de 105 teclas PC

en: Dell 101-key PC
pt: Dell 101 teclas PC

en: BTC 9116U Mini Wireless Internet and Gaming
pt: BTC 9116U Mini Wireless Internet e Gaming

en: Cherry B.UNLIMITED
pt: Cherry B.ILIMITADO

en: Compaq Internet (7 keys)
pt: Compaq Internet (7 teclas)

en: Compaq Internet (13 keys)
pt: Compaq Internet (13 teclas)

en: Compaq Internet (18 keys)
pt: Compaq Internet (18 teclas)

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
pt: Logitech G15 teclas extra via G15daemon

en: IBM Space Saver
pt: IBM Espaço Saver

en: Logitech Cordless Desktop Pro (2nd alt.)
pt: Logitech Cordless Desktop Pro (2ª alt.)

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
pt: Microsoft Internet Pro (Sueco)

en: Happy Hacking for Mac
pt: Happy Hacking para Mac

en: Sun Type 7 USB (European)
pt: Sun Type 7 USB (Europeu)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
pt: Sun Type 7 USB (Japonês)/Japonês 106 teclas

en: Sun Type 6/7 USB (European)
pt: Sun Type 6/7 USB (Europeu)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
pt: Sun Type 6 USB (Japonês)

en: Sun Type 6 (Japanese)
pt: Sun Type 6 (Japonês)

en: English (US)
pt: Inglês (US)

en: Hawaiian
pt: Havaiano

en: English (US, euro on 5)
pt: Inglês (US, euro em 5)

en: English (US, intl., with dead keys)
pt: Inglês (US, intl., com teclas mortas)

en: English (US, alt. intl.)
pt: Inglês (US, alt. intl.)

en: English (Colemak)
pt: Inglês (Colemak)

en: English (Colemak-DH)
pt: Inglês (Colemak-DH)

en: English (Colemak-DH ISO)
pt: Inglês (Colemak-DH ISO)

en: English (Dvorak)
pt: Inglês (Dvorak)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
pt: Inglês (Dvorak, intl., com teclas mortas)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
pt: Inglês (Dvorak, alt. intl.)

en: English (Dvorak, left-handed)
pt: Inglês (Dvorak, canhoto)

en: English (Dvorak, right-handed)
pt: Inglês (Dvorak, destro)

en: English (classic Dvorak)
pt: Inglês (clássico Dvorak)

en: English (programmer Dvorak)
pt: Inglês (programador Dvorak)

en: English (Dvorak, Macintosh)
pt: Inglês (Dvorak, Macintosh)

en: English (US, Symbolic)
pt: Inglês (US, simbólico)

en: Russian (US, phonetic)
pt: Russo (US, fonético)

en: English (Macintosh)
pt: Inglês (Macintosh)

en: English (intl., with AltGr dead keys)
pt: Inglês (intl., com AltGr + teclas mortas)

en: English (the divide/multiply toggle the layout)
pt: Inglês (teclas dividir/multiplicar alternam a disposição)

en: Serbo-Croatian (US)
pt: Sérvio-Croata (US)

en: English (Norman)
pt: Inglês (Norman)

en: English (Workman)
pt: Inglês (Workman)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
pt: Inglês (Workman, intl., com teclas mortas)

en: Uzbek (Afghanistan)
pt: Uzbek (Afeganistão)

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
pt: Pashto (Afeganistão, OLPC)

en: Persian (Afghanistan, Dari OLPC)
pt: Persa (Afeganistão, Dari OLPC)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
pt: Uzbek (Afeganistão, OLPC)

en: Arabic
pt: Árabe

en: Arabic (AZERTY)
pt: Árabe (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY, Eastern Arabic numerals)
pt: Árabe (AZERTY, numerais árabes leste)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals)
pt: Árabe (numerais árabes leste)

en: Arabic (QWERTY)
pt: Árabe (QWERTY)

en: Arabic (QWERTY, Eastern Arabic numerals)
pt: Árabe (QWERTY, numerais árabes leste)

en: Arabic (Buckwalter)
pt: Árabe (Buckwalter)

en: Arabic (OLPC)
pt: Árabe (OLPC)

en: Arabic (Macintosh)
pt: Árabe (Macintosh)

en: Albanian
pt: Albanês

en: Albanian (Plisi)
pt: Albanês (Plisi)

en: Albanian (Veqilharxhi)
pt: Albanês (Veqilharxhi)

en: Armenian
pt: Arménio

en: Armenian (phonetic)
pt: Arménio (fonético)

en: Armenian (alt. phonetic)
pt: Arménio (alt. fonético)

en: Armenian (eastern)
pt: Arménio (oriental)

en: Armenian (western)
pt: Arménio (ocidental)

en: Armenian (alt. eastern)
pt: Arménio (alt. oriental)

en: German (Austria)
pt: Alemão (Áustria)

en: German (Austria, no dead keys)
pt: Alemão (Áustria, sem teclas mortas)

en: German (Austria, Macintosh)
pt: Alemão (Áustria, Macintosh)

en: English (Australian)
pt: Inglês (Australiano)

en: Azerbaijani (Cyrillic)
pt: Azerbaijani (Cirílico)

en: Belarusian
pt: Bielorrusso

en: Belarusian (legacy)
pt: Bielorrusso (antigo)

en: Belarusian (Latin)
pt: Bielorrusso (Latino)

en: Russian (Belarus)
pt: Russo (Bielorrússia)

en: Belarusian (intl.)
pt: Bielorrusso (intl.)

en: Belgian
pt: Belga

en: Belgian (alt.)
pt: Belga (alt.)

en: Belgian (Latin-9 only, alt.)
pt: Belga (alt., Latin-9 só)

en: Belgian (ISO, alt.)
pt: Belga (ISO, alt.)

en: Belgian (no dead keys)
pt: Belga (sem teclas mortas)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
pt: Belga (Wang 724 AZERTY)

en: Indian
pt: Índiano

en: Bangla (India)
pt: Bangla (Índia)

en: Bangla (India, Probhat)
pt: Bangla (Índia, Probhat)

en: Bangla (India, Baishakhi)
pt: Bangla (Índia, Baishakhi)

en: Bangla (India, Bornona)
pt: Bangla (Índia, Bornona)

en: Bangla (India, Gitanjali)
pt: Bangla (Índia, Gitanjali)

en: Bangla (India, Baishakhi InScript)
pt: Bangla (Índia, Baishakhi InScript)

en: Kannada (KaGaPa, phonetic)
pt: Kannada (KaGaPa fonético)

en: Malayalam (enhanced InScript, with rupee)
pt: Malayalam (InScript melhorado, com rupia)

en: Tamil (TamilNet '99)
pt: Tamil (TamilNet "99)

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
pt: Tamil (TamilNet "99 com algarismos Tamil)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
pt: Tamil (TamilNet "99, codificação TAB)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
pt: Tamil (TamilNet "99, codificação TSCII)

en: Telugu (KaGaPa, phonetic)
pt: Telugu (KaGaPa fonético)

en: Urdu (phonetic)
pt: Urdu (fonético)

en: Urdu (alt. phonetic)
pt: Urdu (alt. fonético)

en: Hindi (KaGaPa, phonetic)
pt: Hindi (KaGaPa fonético)

en: Sanskrit (KaGaPa, phonetic)
pt: Sânscrito (KaGaPa fonético)

en: Marathi (KaGaPa, phonetic)
pt: Marathi (KaGaPa fonético)

en: English (India, with rupee)
pt: Inglês (Índia, com rupia)

en: Indic IPA
pt: IPA índico

en: Marathi (enhanced InScript)
pt: Marathi (InScript melhorado)

en: Bosnian
pt: Bósnio

en: Bosnian (with guillemets)
pt: Bósnio (com aspas angulares)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
pt: Bósnio (com dígrafos bósnios)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
pt: Bósnio (US, com dígrafos bósnios)

en: Bosnian (US)
pt: Bósnio (US)

en: Portuguese (Brazil)
pt: Português (Brasil)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
pt: Português (Brasil, sem teclas mortas)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
pt: Português (Brasil, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
pt: Português (Brasil, Nativo)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
pt: Português (Brasil, Nativo para teclados US)

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
pt: Esperanto (Brasil, Nativo)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
pt: Português (Brasil, IBM/Lenovo ThinkPad)

en: Bulgarian
pt: Búlgaro

en: Bulgarian (traditional phonetic)
pt: Búlgaro (tradicional, fonético)

en: Bulgarian (new phonetic)
pt: Búlgaro (novo, fonético)

en: Bulgarian (enhanced)
pt: Búlgaro (aumentado)

en: Berber (Algeria, Latin)
pt: Berber (Algéria, Latino)

en: Kabyle (AZERTY, with dead keys)
pt: Kabyle (AZERTY, com teclas mortas)

en: Kabyle (QWERTY, UK, with dead keys)
pt: Kabyle (QWERTY, UK, com teclas mortas)

en: Kabyle (QWERTY, US, with dead keys)
pt: Kabyle (QWERTY, US, com teclas mortas)

en: Berber (Algeria, Tifinagh)
pt: Berber (Algéria, Tifinagh)

en: Arabic (Algeria)
pt: Árabe (Algéria)

en: Arabic (Morocco)
pt: Árabe (Marrocos)

en: French (Morocco)
pt: Francês (Marrocos)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
pt: Berber (Marrocos, Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
pt: Berber (Marrocos, Tifinagh alt.)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
pt: Berber (Marrocos, Tifinagh fonético, alt.)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
pt: Berber (Marrocos, Tifinagh estendido)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
pt: Berber (Marrocos, Tifinagh fonético)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
pt: Berber (Marrocos, Tifinagh estendido fonético)

en: English (Cameroon)
pt: Inglês (Camarões)

en: French (Cameroon)
pt: Francês (Camarões)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY, intl.)
pt: Camarões Multilingue (QWERTY, intl.)

en: Cameroon (AZERTY, intl.)
pt: Camarões Multilingue (AZERTY, intl.)

en: Cameroon (Dvorak, intl.)
pt: Inglês (Dvorak, intl.)

en: Burmese
pt: Birmanês

en: Burmese Zawgyi
pt: Birmanês Zawgyi

en: French (Canada)
pt: Francês (Canadá)

en: French (Canada, Dvorak)
pt: Francês (Canadá, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
pt: Francês (Canadá, antigo)

en: Canadian (intl.)
pt: Canadense (intl.)

en: Canadian (intl., 1st part)
pt: Canadense Multilingue (intl., 1ª parte)

en: Canadian (intl., 2nd part)
pt: Canadense Multilingue (intl., 2ª parte)

en: English (Canada)
pt: Inglês (Canadá)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
pt: Francês (República Democrática do Congo)

en: Chinese
pt: Chinês

en: Mongolian (Bichig)
pt: Mongol (Bichig)

en: Mongolian (Todo)
pt: Mongol (Todo)

en: Mongolian (Xibe)
pt: Mongol (Xibe)

en: Mongolian (Manchu)
pt: Mongol (Manchu)

en: Mongolian (Galik)
pt: Mongol (Galik)

en: Mongolian (Todo Galik)
pt: Mongol (Todo Galik)

en: Mongolian (Manchu Galik)
pt: Mongol (Manchu Galik)

en: Tibetan
pt: Tibetano

en: Tibetan (with ASCII numerals)
pt: Tibetano (com algarismos ASCII)

en: Hanyu Pinyin (with AltGr dead keys)
pt: Inglês (com teclas mortas AltGr)

en: Croatian
pt: Croata

en: Croatian (with guillemets)
pt: Croata (com aspas angulares)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
pt: Croata (com dígrafos croatas)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
pt: Croata (US, com dígrafos croatas)

en: Croatian (US)
pt: Croata (US)

en: Czech
pt: Checo

en: Czech (with &lt;\|&gt; key)
pt: Checo (com tecla &lt;\\|&gt;)

en: Czech (QWERTY)
pt: Checo (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, extended backslash)
pt: Checo (QWERTY, estendido barra invertida)

en: Czech (QWERTY, Macintosh)
pt: Checo (QWERTY, Macintosh)

en: Czech (UCW, only accented letters)
pt: Checo (UCW, só letras acentuadas)

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
pt: Checo (US, Dvorak, suporte UCW)

en: Russian (Czech, phonetic)
pt: Russo (Checo, fonético)

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Danish (no dead keys)
pt: Dinamarquês (sem teclas mortas)

en: Danish (Windows)
pt: Dinamarquês (Windows)

en: Danish (Macintosh)
pt: Dinamarquês (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
pt: Dinamarquês (Macintosh, sem teclas mortas)

en: Danish (Dvorak)
pt: Dinamarquês (Dvorak)

en: Dutch
pt: Holandês

en: Dutch (US)
pt: Holandês (US)

en: Dutch (Macintosh)
pt: Holandês (Macintosh)

en: Dutch (standard)
pt: Holandês (padrão)

en: Estonian
pt: Estoniano

en: Estonian (no dead keys)
pt: Estoniano (sem teclas mortas)

en: Estonian (Dvorak)
pt: Estoniano (Dvorak)

en: Estonian (US)
pt: Estoniano (US9)

en: Persian
pt: Persa

en: Persian (with Persian keypad)
pt: Persa (com teclado persa)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
pt: Curdo (Irão, Latino Q)

en: Kurdish (Iran, F)
pt: Curdo (Irão, F)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
pt: Curdo (Irão, Latino Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
pt: Curdo (Irão, Árabe-Latino)

en: Iraqi
pt: Iraqueuiano

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
pt: Curdo (Iraque, Latino Q)

en: Kurdish (Iraq, F)
pt: Curdo (Iraque, F)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
pt: Curdo (Iraque, Latino Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
pt: Curdo (Iraque, Árabe-Latino)

en: Faroese
pt: Faroês

en: Faroese (no dead keys)
pt: Faroês (sem teclas mortas)

en: Finnish
pt: Finlandês

en: Finnish (Windows)
pt: Finlandês (Windows)

en: Finnish (classic)
pt: Finlandês (clássico)

en: Finnish (classic, no dead keys)
pt: Finlandês (clássico, sem teclas mortas)

en: Northern Saami (Finland)
pt: Saami do Norte (Finlândia)

en: Finnish (Macintosh)
pt: Finlandês (Macintosh)

en: French
pt: Francês

en: French (no dead keys)
pt: Francês (sem teclas mortas)

en: French (alt.)
pt: Francês (alt.)

en: French (alt., Latin-9 only)
pt: Francês (alt., Latino-9 só)

en: French (alt., no dead keys)
pt: Francês (alt., sem teclas mortas)

en: French (legacy, alt.)
pt: Francês (antigo, alt.)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
pt: Francês (antigo, alt., sem teclas mortas)

en: French (BEPO)
pt: Francês (BEPO)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
pt: Francês (BEPO, Latin-9 só)

en: French (BEPO, AFNOR)
pt: Francês (BEPO, AFNOR)

en: French (Dvorak)
pt: Francês (Dvorak)

en: French (Macintosh)
pt: Francês (Macintosh)

en: French (AZERTY)
pt: Francês (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
pt: Francês (AZERTY, AFNOR)

en: French (Breton)
pt: Francês (Bretão)

en: Occitan
pt: Occitano

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
pt: Geórgiano (França, AZERTY Tskapo)

en: French (US)
pt: Francês (US)

en: English (Ghana)
pt: Inglês (Ghana)

en: English (Ghana, multilingual)
pt: Inglês (Ghana, multilingue)

en: English (Ghana, GILLBT)
pt: Inglês (Ghana, GILLBT)

en: Georgian
pt: Geórgiano

en: Georgian (ergonomic)
pt: Geórgiano (ergonónico)

en: Georgian (MESS)
pt: Geórgiano (MESS)

en: Russian (Georgia)
pt: Russo (Geórgia)

en: Ossetian (Georgia)
pt: Ossetiano (Geórgia)

en: German
pt: Alemão

en: German (dead acute)
pt: Alemão (morto agudo)

en: German (dead grave acute)
pt: Alemão (morto grave agudo)

en: German (no dead keys)
pt: Alemão (sem teclas mortas)

en: German (E1)
pt: Alemão (E1)

en: German (E2)
pt: Alemão (E2)

en: German (T3)
pt: Alemão (T3)

en: German (US)
pt: Alemão (US)

en: Romanian (Germany)
pt: Romeno (Alemanha)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
pt: Romeno (Alemanha, sem teclas mortas)

en: German (Dvorak)
pt: Alemão (Dvorak)

en: German (Neo 2)
pt: Alemão (Neo 2)

en: German (Macintosh)
pt: Alemão (Macintosh)

en: German (Macintosh, no dead keys)
pt: Alemão (Macintosh, sem teclas mortas)

en: Lower Sorbian
pt: Sorábio Inferior

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
pt: Sorábio Inferior (QWERTZ)

en: German (QWERTY)
pt: Alemão (QWERTY)

en: Turkish (Germany)
pt: Turco (Alemanha)

en: Russian (Germany, phonetic)
pt: Russo (Alemanha, fonético)

en: German (dead tilde)
pt: Alemão (til morto)

en: Greek
pt: Grego

en: Greek (simple)
pt: Grego (simples)

en: Greek (extended)
pt: Grego (estendido)

en: Greek (no dead keys)
pt: Grego (sem teclas mortas)

en: Greek (polytonic)
pt: Grego (politónico)

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: Hungarian (standard)
pt: Húngaro (padrão)

en: Hungarian (no dead keys)
pt: Húngaro (sem teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY)
pt: Húngaro (QWERTY)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, dead keys)
pt: Húngaro (QWERTZ, 101 teclas, vírgula, teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, no dead keys)
pt: Húngaro (QWERTZ, 101 teclas, vírgula, sem teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, dead keys)
pt: Húngaro (QWERTZ, 101 teclas, ponto, teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, no dead keys)
pt: Húngaro (QWERTZ, 101 teclas, ponto, sem teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, dead keys)
pt: Húngaro (QWERTY, 101 teclas, vírgula, teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, no dead keys)
pt: Húngaro (QWERTY, 101 teclas, vírgula, sem teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, dead keys)
pt: Húngaro (QWERTY, 101 teclas, ponto, teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, no dead keys)
pt: Húngaro (QWERTY, 101 teclas, ponto, sem teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, dead keys)
pt: Húngaro (QWERTZ, 102 teclas, vírgula, teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, no dead keys)
pt: Húngaro (QWERTZ, 102 teclas, vírgula, sem teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, dead keys)
pt: Húngaro (QWERTZ, 102 teclas, ponto, teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, no dead keys)
pt: Húngaro (QWERTZ, 102 teclas, ponto, sem teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, dead keys)
pt: Húngaro (QWERTY, 102 teclas, vírgula, teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, no dead keys)
pt: Húngaro (QWERTY, 102 teclas, vírgula, sem teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, dead keys)
pt: Húngaro (QWERTY, 102 teclas, ponto, teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, no dead keys)
pt: Húngaro (QWERTY, 102 teclas, ponto, sem teclas mortas)

en: Icelandic
pt: Islandês

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
pt: Islandês (Macintosh, antigo)

en: Icelandic (Macintosh)
pt: Islandês (Macintosh)

en: Icelandic (Dvorak)
pt: Islandês (Dvorak)

en: Hebrew
pt: Hebreu

en: Hebrew (lyx)
pt: Hebreu (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
pt: Hebreu (fonético)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
pt: Hebreu (bíblico, Tiro)

en: Italian
pt: Italiano

en: Italian (no dead keys)
pt: Italiano (sem teclas mortas)

en: Italian (Windows)
pt: Italiano (Windows)

en: Italian (Macintosh)
pt: Italiano (Macintosh)

en: Italian (US)
pt: Italiano (US)

en: Georgian (Italy)
pt: Geórgiano (Itália)

en: Italian (IBM 142)
pt: Italiano (IBM 142)

en: Italian (intl., with dead keys)
pt: Italiano (intl., com teclas mortas)

en: Sicilian
pt: Siciliano

en: Friulian (Italy)
pt: Friuliano (Italy)

en: Japanese
pt: Japonês

en: Japanese (Kana)
pt: Japonês (Kana)

en: Japanese (Kana 86)
pt: Japonês (Kana 86)

en: Japanese (OADG 109A)
pt: Japonês (OADG 109A)

en: Japanese (Macintosh)
pt: Japonês (Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
pt: Japonês (Dvorak)

en: Kyrgyz (phonetic)
pt: Kyrgyz (fonético)

en: Khmer (Cambodia)
pt: Khmer (Cambodja)

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
pt: Russo (Kazakhstan, com Kazakh)

en: Kazakh (with Russian)
pt: Kazakh (com Russo)

en: Kazakh (extended)
pt: Kazakh (estendido)

en: Kazakh (Latin)
pt: Kazakh (Latino)

en: Spanish (Latin American)
pt: Espanhol (Latino-Americano)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
pt: Espanhol (Latino-Americano, sem teclas mortas)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
pt: Espanhol (Latino-Americano, til morto)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
pt: Espanhol (Latino-Americano, Dvorak)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
pt: Espanhol (Latino-Americano, Colemak)

en: Spanish (Latin American, Colemak for gaming)
pt: Espanhol (Latino-Americano, Colemak para jogos)

en: Lithuanian
pt: Lituano

en: Lithuanian (standard)
pt: Lituano (padrão)

en: Lithuanian (US)
pt: Lituano (US)

en: Lithuanian (IBM LST 1205-92)
pt: Lituano (IBM LST 1205-92)

en: Lithuanian (LEKP)
pt: Lituano (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
pt: Lituano (LEKPa)

en: Samogitian
pt: Samogitiano

en: Lithuanian (Ratise)
pt: Lituano (Ratise)

en: Latvian
pt: Letão

en: Latvian (apostrophe)
pt: Letão (apóstrofo)

en: Latvian (tilde)
pt: Letão (til)

en: Latvian (F)
pt: Letão (F)

en: Latvian (modern)
pt: Letão (moderno)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
pt: Letão (ergonómico, ŪGJRMV)

en: Latvian (adapted)
pt: Letão (adaptado)

en: Montenegrin
pt: Montenegrino

en: Montenegrin (Cyrillic)
pt: Montenegrino (Cirílico)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
pt: Montenegrino (Cirílico, ZE e ZHE trocados)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
pt: Montenegrino (Latino, Unicode)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
pt: Montenegrino (Latino, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
pt: Montenegrino (Latino, Unicode, QWERTY)

en: Montenegrin (Cyrillic, with guillemets)
pt: Montenegrino (Cirílico com aspas angulares duplas)

en: Montenegrin (Latin, with guillemets)
pt: Montenegrino (Latino com aspas angulares duplas)

en: Macedonian
pt: Macedónio

en: Macedonian (no dead keys)
pt: Macedónio (sem teclas mortas)

en: Maltese
pt: Maltês

en: Maltese (US)
pt: Maltês (US)

en: Maltese (US, with AltGr overrides)
pt: Maltŝ (US com sobreposições AltGr)

en: Maltese (UK, with AltGr overrides)
pt: Maltŝ (UK com sobreposições AltGr)

en: Mongolian
pt: Mongol

en: Norwegian
pt: Norueguês

en: Norwegian (no dead keys)
pt: Norueguês (sem teclas mortas)

en: Norwegian (Windows)
pt: Norueguês (Windows)

en: Norwegian (Dvorak)
pt: Norueguês (Dvorak)

en: Northern Saami (Norway)
pt: Saami do Norte (Noruega)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
pt: Saami do Norte (Noruega, sem teclas mortas)

en: Norwegian (Macintosh)
pt: Norueguês (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
pt: Norueguês (Macintosh, sem teclas mortas)

en: Norwegian (Colemak)
pt: Norueguês (Colemak)

en: Polish
pt: Polaco

en: Polish (legacy)
pt: Polaco (antigo)

en: Polish (QWERTZ)
pt: Polaco (QWERTZ)

en: Polish (Dvorak)
pt: Polaco (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
pt: Polaco (Dvorak, com aspas polacas na tecla de aspas)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
pt: Polaco (Dvorak, com aspas polacas na tecla 1)

en: Kashubian
pt: Kashubiano

en: Silesian
pt: Silesiano

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
pt: Russo (Polónia, fonético Dvorak)

en: Polish (programmer Dvorak)
pt: Polaco (programador Dvorak)

en: Portuguese
pt: Português

en: Portuguese (no dead keys)
pt: Português (sem teclas mortas)

en: Portuguese (Macintosh)
pt: Português (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
pt: Português (Macintosh, sem teclas mortas)

en: Portuguese (Nativo)
pt: Português (Nativo)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
pt: Português (Nativo para teclados US)

en: Romanian
pt: Romeno

en: Romanian (standard)
pt: Romeno (padrão)

en: Romanian (Windows)
pt: Romeno (Windows)

en: Russian
pt: Russo

en: Russian (phonetic)
pt: Russo (fonético)

en: Russian (phonetic, Windows)
pt: Russo (fonético, Windows)

en: Russian (phonetic, YAZHERTY)
pt: Russo (fonético, YAZHERTY)

en: Russian (typewriter)
pt: Russo (dactilografia)

en: Russian (legacy)
pt: Russo (antigo)

en: Russian (typewriter, legacy)
pt: Russo (dactilografia, antigo)

en: Ossetian (legacy)
pt: Ossetiano (antigo)

en: Ossetian (Windows)
pt: Ossetiano (Windows)

en: Chuvash (Latin)
pt: Chuvash (Latino)

en: Russian (DOS)
pt: Russo (DOS)

en: Russian (Macintosh)
pt: Russo (Macintosh)

en: Serbian (Russia)
pt: Sérvio (Russia)

en: Russian (phonetic, AZERTY)
pt: Russo (fonético, AZERTY)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
pt: Russo (fonético, Dvorak)

en: Russian (phonetic, French)
pt: Russo (fonético, Francês)

en: Serbian
pt: Sérvio

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
pt: Sérvio (Cirílico, ZE e ZHE trocados)

en: Serbian (Latin)
pt: Sérvio (Latino)

en: Serbian (Latin, Unicode)
pt: Sérvio (Latino, Unicode)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
pt: Sérvio (Latino, QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
pt: Sérvio (Latino, Unicode, QWERTY)

en: Serbian (Cyrillic, with guillemets)
pt: Sérvio (Cirílico com aspas angulares duplas)

en: Serbian (Latin, with guillemets)
pt: Sérvio (Latino com aspas angulares duplas)

en: Pannonian Rusyn
pt: Rusyn da Panónia

en: Slovenian
pt: Esloveno

en: Slovenian (with guillemets)
pt: Esloveno (com aspas angulares)

en: Slovenian (US)
pt: Esloveno (US)

en: Slovak
pt: Eslovaco

en: Slovak (extended backslash)
pt: Eslovaco (estendido barra invertida)

en: Slovak (QWERTY)
pt: Eslovaco (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extended backslash)
pt: Eslovaco (QWERTY, estendido barra invertida)

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Spanish (no dead keys)
pt: Espanhol (sem teclas mortas)

en: Spanish (Windows)
pt: Espanhol (Windows)

en: Spanish (dead tilde)
pt: Espanhol (til morto)

en: Spanish (Dvorak)
pt: Espanhol (Dvorak)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and L)
pt: Asturiano (Espanha, com H e L com ponto abaixo)

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
pt: Catalão (Espanha, comL com ponto central)

en: Spanish (Macintosh)
pt: Espanhol (Macintosh)

en: Swedish
pt: Sueco

en: Swedish (no dead keys)
pt: Sueco (sem teclas mortas)

en: Swedish (Dvorak)
pt: Sueco (Dvorak)

en: Russian (Sweden, phonetic)
pt: Russo (Suécia, fonético)

en: Russian (Sweden, phonetic, no dead keys)
pt: Russo (Suécia, fonético, sem teclas mortas)

en: Northern Saami (Sweden)
pt: Saami do Norte (Suécia)

en: Swedish (Macintosh)
pt: Sueco (Macintosh)

en: Swedish (Svdvorak)
pt: Sueco (Svdvorak)

en: Swedish (Dvorak, intl.)
pt: Sueco (Dvorak, intl.)

en: Swedish (US)
pt: Sueco (US)

en: Swedish Sign Language
pt: Linguagem gestual sueca

en: German (Switzerland)
pt: Alemão (Suíça)

en: German (Switzerland, legacy)
pt: Alemão (Suíça, antigo)

en: German (Switzerland, no dead keys)
pt: Alemão (Suíça, sem teclas mortas)

en: French (Switzerland)
pt: Francês (Suíça)

en: French (Switzerland, no dead keys)
pt: Francês (Suíça, sem teclas mortas)

en: French (Switzerland, Macintosh)
pt: Francês (Suíça, Macintosh)

en: German (Switzerland, Macintosh)
pt: Alemão (Suíça, Macintosh)

en: Arabic (Syria)
pt: Árabe (Síria)

en: Syriac
pt: Sírio

en: Syriac (phonetic)
pt: Sírio (fonético)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
pt: Curdo (Síria, Latino Q)

en: Kurdish (Syria, F)
pt: Curdo (Síria, F)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
pt: Curdo (Síria, Latino Alt-Q)

en: Tajik (legacy)
pt: Tajik (antigo)

en: Sinhala (phonetic)
pt: Sinhala (fonético)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99)
pt: Tamil (Sri Lanka, TamilNet "99)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
pt: Tamil (Sri Lanka, TamilNet "99, codificação TAB)

en: Turkish
pt: Turco

en: Turkish (F)
pt: Turco (F)

en: Turkish (Alt-Q)
pt: Turco (Alt-Q)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
pt: Curdo (Turquia, Latino Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
pt: Curdo (Turquia, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
pt: Curdo (Turquia, Latino Alt-Q)

en: Turkish (intl., with dead keys)
pt: Turco (intl., com teclas mortas)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
pt: Tatar da Crimeia (Turco Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
pt: Tatar da Crimeia (Turco F)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
pt: Tatar da Crimeia (Turco Alt-Q)

en: Old Turkic
pt: Turco antigo

en: Old Turkic (F)
pt: Turco antigo (F)

en: Taiwanese
pt: Taiwanês

en: Taiwanese (indigenous)
pt: Taiwanês (indígena)

en: Ukrainian
pt: Ucraniano

en: Ukrainian (phonetic)
pt: Ucraniano (fonético)

en: Ukrainian (typewriter)
pt: Ucraniano (dactilografia)

en: Ukrainian (Windows)
pt: Ucraniano (Windows)

en: Ukrainian (legacy)
pt: Ucraniano (antigo)

en: Ukrainian (standard RSTU)
pt: Ucraniano (padrão RSTU)

en: Russian (Ukraine, standard RSTU)
pt: Russo (Ucrânia, padrão RSTU)

en: Ukrainian (homophonic)
pt: Ucraniano (homofónico)

en: English (UK)
pt: Inglês (UK)

en: English (UK, extended, Windows)
pt: Inglês (UK, estendido, Windows)

en: English (UK, intl., with dead keys)
pt: Inglês (UK, intl., com teclas mortas)

en: English (UK, Dvorak)
pt: Inglês (UK, Dvorak)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
pt: Inglês (UK, Dvorak, com pontuação UK)

en: English (UK, Macintosh)
pt: Inglês (UK, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh, intl.)
pt: Inglês (UK, Macintosh, intl.)

en: English (UK, Colemak)
pt: Inglês (UK, Colemak)

en: English (UK, Colemak-DH)
pt: Inglês (UK, Colemak-DH)

en: Polish (British keyboard)
pt: Polaco (teclado britânico)

en: Uzbek (Latin)
pt: Uzbek (Latino)

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: Vietnamese (US)
pt: Vietnamita (US)

en: Vietnamese (French)
pt: Vietnamita (Francês)

en: Korean
pt: Coreano

en: Korean (101/104-key compatible)
pt: Coreano (compatível com 101/104 teclas)

en: Japanese (PC-98)
pt: Japonês (PC-98)

en: Irish
pt: Irlandês

en: Irish (UnicodeExpert)
pt: Irlandês (UnicodeExpert)

en: Urdu (Pakistan)
pt: Urdu (Paquistão)

en: Urdu (Pakistan, CRULP)
pt: Urdu (Paquistão, CRULP)

en: Urdu (Pakistan, NLA)
pt: Urdu (Paquistão, NLA)

en: Arabic (Pakistan)
pt: Árabe (Paquistão)

en: English (South Africa)
pt: Inglês (África do Sul)

en: Esperanto (legacy)
pt: Esperanto (antigo)

en: English (Nigeria)
pt: Inglês (Nigéria)

en: Hausa (Nigeria)
pt: Hausa (Nigéria)

en: Braille (left-handed)
pt: Braille (canhoto)

en: Braille (left-handed inverted thumb)
pt: Braille (canhoto polegar invertido)

en: Braille (right-handed)
pt: Braille (destro)

en: Braille (right-handed inverted thumb)
pt: Braille (destro polegar invertido)

en: French (Mali, alt.)
pt: Francês (Mali, alt.)

en: English (Mali, US, Macintosh)
pt: Inglês (Mali, US, Macintosh)

en: English (Mali, US, intl.)
pt: Inglês (Mali, US, intl.)

en: Swahili (Tanzania)
pt: Swahili (Tanzânia)

en: French (Togo)
pt: Francês (Togo)

en: Swahili (Kenya)
pt: Swahili (Quénia)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
pt: Filipino (Capewell-Dvorak, Latino)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
pt: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latino)

en: Filipino (Colemak, Latin)
pt: Filipino (Colemak, Latino)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
pt: Filipino (Dvorak, Latino)

en: Moldavian
pt: Moldavo

en: Moldavian (Gagauz)
pt: Moldavo (Gagauz)

en: Indonesian (Latin)
pt: Indonésio (Latim)

en: Indonesian (Arab Pegon, extended phonetic)
pt: Indonésio (Arab Pegon, fonético estendido)

en: Indonesian (Javanese)
pt: Indonésio (Javanês)

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
pt: Malay (Jawi, teclado árabe)

en: Malay (Jawi, phonetic)
pt: Malay (Jawi, fonético)

en: custom
pt: personalizado

en: A user-defined custom Layout
pt: Uma disposição definida pelo utilizador

en: Switching to another layout
pt: Mudar para outra disposição

en: Right Alt (while pressed)
pt: Alt direito (enquanto premido)

en: Left Alt (while pressed)
pt: Alt esquerdo (enquanto premido)

en: Left Win (while pressed)
pt: Win esquerdo (enquanto premido)

en: Right Win (while pressed)
pt: Win direito (enquanto premido)

en: Any Win (while pressed)
pt: Qualquer Win (enquanto premido)

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
pt: Menu (enquanto premido), Shift+Menu para Menu

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
pt: Caps Lock (enquanto premido), Alt+Caps Lock para a acção Caps Lock original

en: Right Ctrl (while pressed)
pt: Ctrl direito (enquanto premido)

en: Right Alt
pt: Alt direito

en: Left Alt
pt: Alt esquerdo

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to last layout
pt: Caps Lock primeira disposição; Shift+Caps Lock última disposição

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to last layout
pt: Win esquerdo primeira disposição; Win direito/Menu última disposição

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to last layout
pt: Ctrl esquerdo primeira disposição; Ctrl direito última disposição

en: Both Shift together
pt: Ambos Shift em conjunto

en: Both Alt together
pt: Ambos Alt em conjunto

en: Both Ctrl together
pt: Ambos Ctrl em conjunto

en: Left Ctrl+Left Shift
pt: Ctrl esquerdo+Shift esquerdo

en: Right Ctrl+Right Shift
pt: Ctrl direito+Shift direito

en: Left Alt+Left Shift
pt: Alt esquerdo+Shift esquerdo

en: Alt+Space
pt: Alt+Espaço

en: Left Win
pt: Win esquerdo

en: Win+Space
pt: Win+Espaço

en: Right Win
pt: Win direito

en: Left Shift
pt: Shift esquerdo

en: Right Shift
pt: Shift direito

en: Left Ctrl
pt: Ctrl esquerdo

en: Right Ctrl
pt: Ctrl direito

en: Left Ctrl+Left Win to first layout; Right Ctrl+Menu to second layout
pt: Ctrl esquerdo+Win esquerdo primeira disposição; Ctrl direito+Menu segunda disposição

en: Left Ctrl+Left Win
pt: Ctrl esquerdo+Win esquerdo

en: Key to choose the 2nd level
pt: Tecla para escolher o 2º nível

en: The "&lt; &gt;" key
pt: A tecla "&lt; &gt;"

en: Key to choose the 3rd level
pt: Tecla para escolher o 3º nível

en: Any Win
pt: Qualquer Win

en: Any Alt
pt: Qualquer Alt

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
pt: Alt direito; Shift+Alt direito como Compose

en: Right Alt never chooses 3rd level
pt: Alt direito nunca escolhe o 3º nível

en: Enter on keypad
pt: Inserir no teclado

en: Backslash
pt: Barra invertida

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
pt: Caps Lock; actua como bloqueio único quando premido em conjunto com outro selector de 3º nível

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
pt: Barra invertida; actua como bloqueio único quando premido em conjunto com outro selector de 3º nível

en: The "&lt; &gt;" key; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
pt: A tecla "&lt; &gt;" actua como bloqueio único quando premida em conjunto com outro selector de 3º nível

en: Ctrl position
pt: Ctrl posição

en: Caps Lock as Ctrl
pt: Caps Lock como Ctrl

en: Left Ctrl as Meta
pt: Ctrl esquerdo como Meta

en: Swap Ctrl and Caps Lock
pt: Trocar Ctrl e Caps Lock

en: Caps Lock as Ctrl, Ctrl as Hyper
pt: Caps Lock como Ctrl, Ctrl como Hyper

en: To the left of "A"
pt: À esquerda de "A"

en: At the bottom left
pt: No fundo à esquerda

en: Right Ctrl as Right Alt
pt: Ctrl direito como Alt direito

en: Menu as Right Ctrl
pt: Menu como Ctrl direito

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
pt: Trocar Alt esquerdo com Ctrl esquerdo

en: Swap Left Win with Left Ctrl
pt: Trocar Win esquerdo com Ctrl esquerdo

en: Swap Right Win with Right Ctrl
pt: Trocar Win direito com Ctrl direito

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
pt: Alt esquerdo como Ctrl, Ctrl esquerdo como Win, Win esquerdo como Alt esquerdo

en: Use keyboard LED to show alternative layout
pt: Usar o led do teclado para mostrar disposição alternativa

en: Use keyboard LED to indicate modifiers
pt: Usar o led do teclado para indicar modificadores

en: Compose
pt: Compor

en: Layout of numeric keypad
pt: Disposição do teclado numérico

en: Legacy
pt: Antiga

en: Unicode arrows and math operators
pt: Setas e operadores matemáticos Unicode

en: Unicode arrows and math operators on default level
pt: Setas e operadores matemáticos Unicode no nível predefinido

en: Legacy Wang 724
pt: Antigo Wang 724

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators
pt: Teclado Wang 724 com setas e operadores matemáticos Unicode

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators on default level
pt: Teclado Wang 724 com setas e operadores matemáticos Unicode no nível predefinido

en: Phone and ATM style
pt: Estilo telefone e ATM

en: Numeric keypad Delete behavior
pt: Comportamento de Delete no teclado numérico

en: Legacy key with dot
pt: Tecla antiga com ponto

note: Actually, with KP_SEPARATOR, as the old keypad(comma)
en: Legacy key with comma
pt: Tecla antiga com vírgula

en: Four-level key with dot
pt: Tecla de 4 níveis com ponto

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
pt: Tecla de 4 níveis com ponto, só Latino-9

en: Four-level key with comma
pt: Tecla de 4 níveis com vírgula

en: Four-level key with momayyez
pt: Tecla de 4 níveis com momayyez

note: This assumes the KP_ abstract symbols are actually useful for some apps The description needs to be rewritten
en: Four-level key with abstract separators
pt: Tecla de 4 níveis com separadores abstratos

en: Semicolon on third level
pt: Ponto e vírgula no 3º nível

en: Caps Lock behavior
pt: Comportamento de Caps Lock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
pt: Caps Lock usa maiúsculas/minúsculas internas; Shift "pausa" Caps Lock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
pt: Caps Lock usa maiúsculas/minúsculas internas; Shift não afecta Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
pt: Caps Lock actua como Shift com bloqueio; Shift "pausa" Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
pt: Caps Lock actau como Shift com bloqueio; Shift não afecta Caps Lock

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
pt: Caps Lock alterna as maiúsculas/minúsculas dos caracteres alfabéticos

en: Caps Lock toggles Shift Lock (affects all keys)
pt: Caps Lock alterna Shift Lock (afecta todas as teclas)

en: Swap Esc and Caps Lock
pt: Trocar ESC e Caps Lock

en: Make Caps Lock an additional Esc
pt: Tornar Caps Lock um Esc adicional

en: Make Caps Lock an additional Esc, but Shift + Caps Lock is the regular Caps Lock
pt: Torna Caps Lock num Esc adicional, mas Shift + Caps Lock é o Caps Lock normal

en: Make Caps Lock an additional Backspace
pt: Tornar Caps Lock um Backspace adicional

en: Make Caps Lock an additional Super
pt: Tornar Caps Lock um Super adicional

en: Make Caps Lock an additional Hyper
pt: Tornar Caps Lock um Hyper adicional

en: Make Caps Lock an additional Menu key
pt: Tornar Caps Lock um Menu adicional

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
pt: Tornar Caps Lock um Num Lock adicional

en: Make Caps Lock an additional Ctrl
pt: Tornar Caps Lock um Ctrl adicional

en: Caps Lock is disabled
pt: Caps Lock está desactivado

en: Alt and Win behavior
pt: Comportamento de Alt e Win

en: Add the standard behavior to Menu key
pt: Adicionar o comportamento padrão à tecla Menu

en: Menu is mapped to Win
pt: Meta é mapeado para Win

en: Alt and Meta are on Alt
pt: Alt e Meta estão no Alt

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
pt: Alt é mapeado para Win e o Alt habitual

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl
pt: Ctrl é mapeado para Win e as teclas habituais Ctrl

en: Ctrl is mapped to Right Win and the usual Ctrl
pt: Ctrl é mapeado para Win direito e as teclas Ctrl habituais

en: Ctrl is mapped to Alt, Alt to Win
pt: Ctrl é mapeado para Alt; Alt é mapeado para Win

en: Meta is mapped to Win
pt: Meta é mapeado para Win

en: Meta is mapped to Left Win
pt: Meta é mapeado para Win esquerdo

en: Hyper is mapped to Win
pt: Hyper é mapeado para Win

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
pt: Alt é mapeado para Win direito, Super para Menu

en: Left Alt is swapped with Left Win
pt: Alt esquerdo é trocado com Win esquerdo

en: Alt is swapped with Win
pt: Alt é trocado com Win

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
pt: Win é mapeado para PrtSc e o Win habitual

en: Position of Compose key
pt: Posição da tecla Compose

en: 3rd level of Left Win
pt: 3º nível de Win esquerdo

en: 3rd level of Right Win
pt: 3º nível de Win direito

en: 3rd level of Menu
pt: 3º nível de Menu

en: 3rd level of Left Ctrl
pt: 3º nível de Ctrl esquerdo

en: 3rd level of Right Ctrl
pt: 3º nível de Ctrl direito

en: 3rd level of Caps Lock
pt: 3º nível de Caps Lock

en: 3rd level of the "&lt; &gt;" key
pt: 3º nível de "&lt;&gt;"

en: Pause
pt: Pausa

en: Compatibility options
pt: Opções de compatibilidade

en: Default numeric keypad keys
pt: Teclas numéricas predefinidas

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
pt: Teclado numérico insere sempre algarismos (como macOS)

en: Num Lock on: digits; Shift for arrows. Num Lock off: arrows (as in Windows)
pt: Num Lock ligado: algarismos; Shift para setas. Num Lock off: setas (como Windows)

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
pt: Shift não cancela Num Lock, escolhe o 3º nível

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
pt: Teclas especiais (Ctrl+Alt+&lt;tecla&gt;) geridas num servidor

en: Apple Aluminium emulates Pause, PrtSc, Scroll Lock
pt: Apple Aluminium: emula teclas Pausa, PrtSc, Scroll Lock

en: Shift cancels Caps Lock
pt: Shift cancela Caps Lock

en: Enable extra typographic characters
pt: Activar mais caracteres tipográficos

en: Enable APL overlay characters
pt: Activar caracteres tipográficos APL

en: Both Shift together enable Caps Lock
pt: Ambos Shift em conjunto activam Caps Lock

en: Both Shift together enable Caps Lock; one Shift key disables it
pt: Ambos Shift em conjunto activam Caps Lock; um Shift desactiva-o

en: Both Shift together enable Shift Lock
pt: Ambos Shift em conjunto activam Shift Lock

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
pt: Shift + Num Lock activam PointerKeys

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
pt: Permitir quebra de agarrar com acção do teclado (aviso: risco de segurança)

en: Allow grab and window tree logging
pt: Permitir agarrar e diário de árvore da janela

en: Currency signs
pt: Símbolos de moeda

en: Euro on E
pt: Euro em E

en: Euro on 2
pt: Euro em 2

en: Euro on 4
pt: Euro em 4

en: Euro on 5
pt: Euro em 5

en: Rupee on 4
pt: Rupee em 4

en: Key to choose 5th level
pt: Tecla para escolher o 5º nível

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level
pt: A tecla "&lt; &gt;" escolhe o 5º nível

en: Right Alt chooses 5th level
pt: Alt direito escolhe o 5º nível

en: Menu chooses 5th level
pt: Menu escolhe o 5º nível

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
pt: A tecla "&lt; &gt;" escolhe 5º nível e actua como bloqueio único quando premido em conjunto com outro selector de 5º nível

en: Right Alt chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
pt: Alt direito escolhe 5º nível e actua como bloqueio único quando premido em conjunto com outro selector de 5º nível

en: Left Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
pt: Win esquerdo escolhe 5º nível e actua como bloqueio único quando premido em conjunto com outro selector de 5º nível

en: Right Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
pt: Win direito escolhe 5º nível e actua como bloqueio único quando premido em conjunto com outro selector de 5º nível

en: Non-breaking space input
pt: Inserção de espaço inseparável

en: Usual space at any level
pt: Espaço habitual em qualquer nível

en: Non-breaking space at the 2nd level
pt: Espaço inseparável no 2º nível

en: Non-breaking space at the 3rd level
pt: Espaço inseparável no 3º nível

en: Non-breaking space at the 3rd level, nothing at the 4th level
pt: Espaço inseparável no 3º nível, nada no 4º nível

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
pt: Espaço inseparável no 3º nível, espaço inseparável fino no 4º nível

en: Non-breaking space at the 4th level
pt: Espaço inseparável no 4º nível

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
pt: Espaço inseparável no 4º nível, espaço inseparável fino no 6º nível

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
pt: Espaço inseparável no 4º nível, espaço inseparável fino no 6º nível (via Ctrl+Shift)

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level
pt: Separado de largura zero no 2º nível

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level
pt: Separado de largura zero no 2º nível, unido de largura zero no 3º nível

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level, non-breaking space at the 4th level
pt: Separado de largura zero no 2º nível, unido de largura zero no 3º nível, espaço inseparável no 4º nível

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level
pt: Separado de largura zero no 2º nível, espaço inseparável no 3º nível

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, nothing at the 4th level
pt: Separado de largura zero no 2º nível, espaço inseparável no 3º nível, nada no 4º nível

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
pt: Separado de largura zero no 2º nível, espaço inseparável no 3º nível, unido de largura zero no 4º nível

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
pt: Separado de largura zero no 2º nível, espaço inseparável no 3º nível, espaço inseparável fino no 4º nível

en: Zero-width non-joiner at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
pt: Separado de largura zero no 3º nível, unido de largura zero no 4º nível

en: Japanese keyboard options
pt: Opções de teclado japonês

en: Kana Lock key is locking
pt: Tecla Kana Lock bloqueia

en: NICOLA-F style Backspace
pt: NICOLA-F estilo Retorno

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
pt: Tornar Zenkaku Hankaku um Esc

en: Korean Hangul/Hanja keys
pt: Teclas coreanas Hangul/Hanja

en: Make right Alt a Hangul key
pt: Torna o Alt direito uma tecla Hangul

en: Make right Ctrl a Hangul key
pt: Torna o Ctrl direito uma tecla Hangul

en: Make right Alt a Hanja key
pt: Torna o Alt direito uma tecla Hanja

en: Make right Ctrl a Hanja key
pt: Torna o Ctrl direito uma tecla Hanja

en: Esperanto letters with superscripts
pt: Letras Esperanto com sobrescritos

en: At the corresponding key in a QWERTY layout
pt: Na tecla correspondente numa disposição QWERTY

en: At the corresponding key in a Dvorak layout
pt: Na tecla correspondente numa disposição Dvorak

en: At the corresponding key in a Colemak layout
pt: Na tecla correspondente numa disposição Colemak

en: Old Solaris keycodes compatibility
pt: Compatibilidade com teclas Solaris antigas

en: Sun key compatibility
pt: Compatibilidade Sun Key

en: Key sequence to kill the X server
pt: Sequência de teclas para matar o servidor X

en: APL symbols (Dyalog APL)
pt: Símbolos APL (Dyalog APL)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
pt: Símbolos APL (SAX, Sharp APL para Unix)

en: APL symbols (unified)
pt: Símbolos APL (unificados)

en: APL symbols (IBM APL2)
pt: Símbolos APL (IBM APL2)

en: APL symbols (Manugistics APL*PLUS II)
pt: Símbolos APL (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL symbols (APLX unified)
pt: Símbolos APL (APLX unificada)

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
pt: Multilingue (Canadá, Sun Type 6/7)

en: German (with Hungarian letters, no dead keys)
pt: Alemão (com letras húngaras, sem teclas mortas)

en: Polish (Germany, no dead keys)
pt: Polaco (Alemanha, sem teclas mortas)

en: German (Sun Type 6/7)
pt: Alemão (Sun Type 6/7)

en: German (Aus der Neo-Welt)
pt: Alemão (Aus der Neo-Welt)

en: German (KOY)
pt: Alemão (KOY)

en: German (Bone)
pt: Alemão (Bone)

en: German (Bone, eszett in the home row)
pt: Alemão (Bone, eszett na linha inicial)

en: German (Neo, QWERTZ)
pt: Alemão (Neo, QWERTZ)

en: German (Neo, QWERTY)
pt: Alemão (Neo, QWERTY)

en: Russian (Germany, recommended)
pt: Russo (Alemanha, recomendado)

en: Russian (Germany, transliteration)
pt: Russo (Alemanha, transliteração)

en: German (Ladin)
pt: Alemão (Ladin)

en: Coptic
pt: Copta

en: Old Hungarian
pt: Húngaro antigo

en: Old Hungarian (for ligatures)
pt: Húngaro antigo (para ligações)

en: Lithuanian (Dvorak)
pt: Lituano (Dvorak)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
pt: Lituano (Sun Type 6/7)

en: Latvian (Dvorak)
pt: Letão (Dvorak)

en: Latvian (Dvorak, with Y)
pt: Letão (Dvorak, com Y)

en: Latvian (Dvorak, with minus)
pt: Letão (Dvorak, com menos)

en: Latvian (programmer Dvorak)
pt: Letão (programador Dvorak)

en: Latvian (programmer Dvorak, with Y)
pt: Letão (programador Dvorak, com Y)

en: Latvian (programmer Dvorak, with minus)
pt: Letão (programador Dvorak, com menos)

en: Latvian (Colemak)
pt: Letão (Colemak)

en: Latvian (Colemak, with apostrophe)
pt: Letão (Colemak, com apóstrofo)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
pt: Letão (Sun Type 6/7)

en: Latvian (apostrophe, dead quotes)
pt: Letão (apóstrofo, teclas mortas)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining)
pt: Inglês (US, AltGr Unicode combinado)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining, alt.)
pt: Inglês (US, AltGr Unicode combinado, alt.)

en: Coeur d'Alene Salish
pt: Coeur d"Alene Salish

en: Czech Slovak and German (US)
pt: Checo Eslovaco e Alemão (US)

en: Czech, Slovak, Polish, Spanish, Finnish, Swedish and German (US)
pt: Checo, Eslovaco, Polaco, Espanhol, Finlandês, Sueco e Alemão (US)

en: English (Drix)
pt: Inglês (Drix)

en: German, Swedish and Finnish (US)
pt: Alemão, Sueco e Finlandês (US)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
pt: Inglês (US, IBM Árabe 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
pt: Inglês (US, Sun Type 6/7)

en: English (Carpalx)
pt: Inglês (Carpalx)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
pt: Inglês (Carpalx, intl., com teclas mortas)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
pt: Inglês (Carpalx, intl., com AltGr + teclas mortas)

en: English (Carpalx, full optimization)
pt: Inglês (Carpalx, optimização total)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
pt: Inglês (Carpalx, optimização total, intl., com teclas mortas)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
pt: Inglês (Carpalx, optimização total, intl., com AltGr + teclas mortas)

en: English (3l)
pt: Inglês (3l)

en: English (3l, Chromebook)
pt: Inglês ((3l, Chromebook))

en: English (3l, emacs)
pt: Inglês (3l, emacs)

en: Sicilian (US keyboard)
pt: Siciliano (teclado US)

en: Polish (intl., with dead keys)
pt: Polaco (intl., com teclas mortas)

en: Polish (Colemak)
pt: Polaco (Colemak)

en: Polish (Colemak-DH)
pt: Polaco (Colemak-DH)

en: Polish (Sun Type 6/7)
pt: Polaco (Sun Type 6/7)

en: Polish (Glagolica)
pt: Polaco (Glagolica)

en: Polish (lefty)
pt: Polaco (esquerdo)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
pt: Tatar da Crimeia (Dobruja Q)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
pt: Romeno (Touchtype ergonómico)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
pt: Romeno (Sun Type 6/7)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
pt: Sérvio (combinando acentos em vez de teclas mortas)

en: Church Slavonic
pt: Eslavo eclesiástico

en: Russian (with Ukrainian-Belorussian layout)
pt: Russo (com disposição ucraniana-bielorrussa)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
pt: Russo (Rulemak, fonético Colemak)

en: Russian (phonetic Macintosh)
pt: Russo (Macintosh fonético)

en: Russian (Sun Type 6/7)
pt: Russo (Sun Type 6/7)

en: Russian (with US punctuation)
pt: Russo (com pontuação US)

en: Russian (GOST 6431-75, 48-key)
pt: Russo (GOST 6431-75, 48-teclas)

en: Russian (GOST 14289-88)
pt: Russo (GOST 14289-88)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
pt: Russo (Poliglota e Reactionário)

en: Armenian (OLPC, phonetic)
pt: Arménio (OLPC fonético)

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
pt: Hebreu (bíblico, SIL fonético)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
pt: Árabe (Sun Type 6/7)

en: Arabic (Arabic numerals, extensions in the 4th level)
pt: Árabe (numerais árabes, extensões no 4º nível)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals, extensions in the 4th level)
pt: Árabe (numerais árabes leste, extensões no 4º nível)

en: Ugaritic instead of Arabic
pt: Ugaritic em vez de Árabe

en: Belgian (Sun Type 6/7)
pt: Belga (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
pt: Português (Brasil, Sun Type 6/7)

en: Czech (Sun Type 6/7)
pt: Checo (Sun Type 6/7)

en: Czech (programming)
pt: Checo (programação)

en: Czech (typographic)
pt: Checo (tipográfico)

en: Czech (coder)
pt: Checo (codificador)

en: Czech (programming, typographic)
pt: Checo (programação, tipográfico

en: Danish (Sun Type 6/7)
pt: Dinamarquês (Sun Type 6/7)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
pt: Holandês (Sun Type 6/7)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
pt: Estónio (Sun Type 6/7)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
pt: Finlandês (Sun Type 6/7)

en: Finnish (DAS)
pt: Finlandês (DAS)

en: Finnish (Dvorak)
pt: Finlandês (Dvorak)

en: French (Sun Type 6/7)
pt: Francês (Sun Type 6/7)

en: French (US with dead keys, alt.)
pt: Francês (US com teclas mortas, alt.)

en: French (US, AZERTY)
pt: Francês (US, AZERTY)

en: Greek (Sun Type 6/7)
pt: Grego (Sun Type 6/7)

en: Greek (Colemak)
pt: Grego (Colemak)

en: Italian (Sun Type 6/7)
pt: Italiano (Sun Type 6/7)

en: Italian (Ladin)
pt: Italiano (Ladin)

en: Italian (Dvorak)
pt: Italiano (Dvorak)

en: Japanese (Sun Type 6)
pt: Japonês (Sun Type 6)

en: Japanese (Sun Type 7, PC-compatible)
pt: Japonês (Sun Type 7, compatível pc)

en: Japanese (Sun Type 7, Sun-compatible)
pt: Japonês (Sun Type 7, compatível sun

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
pt: Norueguês (Sun Type 6/7)

en: Urdu (Navees, Pakistan)
pt: Urdu (Navees, Paquistão)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
pt: Português (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Colemak)
pt: Português (Colemak)

en: Slovak (ACC layout, only accented letters)
pt: Eslovaco (disposição ACC, só letras acentuadas)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
pt: Eslovaco (Sun Type 6/7)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
pt: Espanhol (Sun Type 6/7)

en: Swedish (Dvorak A5)
pt: Sueco (Dvorak A5)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
pt: Sueco (Sun Type 6/7)

en: Elfdalian (Swedish, with combining ogonek)
pt: Elfdalian (Sueco, com ogonek a combinar)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
pt: Alemão (Suíça, Sun Type 6/7)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
pt: Francês (Suíça, Sun Type 6/7)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
pt: Turco (Sun Type 6/7)

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
pt: Ucraniano (Sun Type 6/7)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
pt: Inglês (UK, Sun Type 6/7)

en: Korean (Sun Type 6/7)
pt: Coreano (Sun Type 6/7)

en: Vietnamese (AÐERTY)
pt: Vietnamita (AÐERTY)

en: Vietnamese (QĐERTY)
pt: Vietnamita (QĐERTY)

en: Modi (KaGaPa phonetic)
pt: Modi (KaGaPa fonético)

en: Sanskrit symbols
pt: Símbolos de sânscrito

en: Number key 4 when pressed in isolation
pt: Tecla numérica 4 quando premida isoladamente

en: Number key 9 when pressed in isolation
pt: Tecla numérica 9 quando premida isoladamente

en: Parentheses position
pt: Posição dos parênteses

en: Swap with square brackets
pt: Trocar com parênteses rectos
