xkeyboard-config 2.41.99 - en to tr translation catalogue (981 entries)

en: Generic 86-key PC
tr: Genel 86 tuşlu PC

en: Generic 101-key PC
tr: Genel 101 tuşlu PC

en: Generic 102-key PC
tr: Genel 102 tuşlu PC

en: Generic 104-key PC
tr: Genel 104 tuşlu PC

en: Generic 104-key PC with L-shaped Enter key
tr: Genel 104 tuşlu PC, L biçimli Enter tuşu ile

en: Generic 105-key PC
tr: Genel 105 tuşlu PC

en: Acer laptop
tr: Acer dizüstü

en: Asus laptop
tr: Asus dizüstü

en: BTC 5113RF Multimedia
tr: BTC 5113RF Çokluortam

en: BTC 9116U Mini Wireless Internet and Gaming
tr: BTC 9116U Mini Kablosuz İnternet ve Oyun

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alt.)
tr: Cherry Blue Line CyBo@rd (alternatif)

en: Cherry CyMotion Expert
tr: Cherry CyMotion Uzman

en: Compaq Armada laptop
tr: Compaq Armada dizüstü

en: Compaq Internet (7 keys)
tr: Compaq Internet (7 tuşlu)

en: Compaq Internet (13 keys)
tr: Compaq Internet (13 tuşlu)

en: Compaq Internet (18 keys)
tr: Compaq Internet (18 tuşlu)

en: Compaq Presario laptop
tr: Compaq Presario dizüstü

en: Creative Desktop Wireless 7000
tr: Creative Masaüstü Kablosuz 7000

en: Dell 101-key PC
tr: Dell 101 tuşlu PC

en: Dell Latitude laptop
tr: Dell Latitude dizüstü

en: Dell Inspiron 6000/8000 laptop
tr: Dell Inspiron 6000/8000 dizüstü

en: Dell Precision M laptop
tr: Dell Precision M dizüstü

en: Dell Precision M65 laptop
tr: Dell Precision M65 dizüstü

en: eMachines m6800 laptop
tr: eMachines m6800 dizüstü

en: Fujitsu-Siemens Amilo laptop
tr: Fujitsu-Siemens Amilo dizüstü

en: Happy Hacking
tr: Mutlu Kodlama

en: Hewlett-Packard Mini 110 laptop
tr: Hewlett-Packard Mini 110 dizüstü

en: IBM Rapid Access
tr: IBM Hızlı Erişim

en: IBM Rapid Access II
tr: IBM Hızlı Erişim II

en: Logitech Cordless Desktop
tr: Logitech Kablosuz Masaüstü

en: Logitech Cordless Desktop (alt.)
tr: Logitech Cordless Desktop (alternatif)

en: Logitech Cordless Desktop EX110
tr: Logitech Kablosuz Masaüstü EX110

en: Logitech Cordless Desktop iTouch
tr: Logitech Kablosuz Masaüstü iTouch

en: Logitech Cordless Desktop LX-300
tr: Logitech Kablosuz Masaüstü LX-300

en: Logitech Cordless Desktop Navigator
tr: Logitech Kablosuz Masaüstü Tarayıcı

en: Logitech Cordless Desktop Optical
tr: Logitech Kablosuz Masaüstü Optik

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
tr: Logitech G15, G15daemon üzerinden ek tuşlu

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
tr: Microsoft Internet Pro (İsveççe)

en: Microsoft Office Keyboard
tr: Microsoft Ofis Klavyesi

en: PinePhone Keyboard
tr: PinePhone Klavyesi

en: Sun Type 6 (Japanese)
tr: Sun Tür 6 (Japonca)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
tr: Sun Tür 6 USB (Japonca)

en: Sun Type 6 USB (Unix)
tr: Sun Tür 6 USB (Unix)

en: Sun Type 6/7 USB
tr: Sun 6/7 Tipi USB

en: Sun Type 6/7 USB (European)
tr: Sun 6/7 Tipi USB (Avrupa)

en: Sun Type 7 USB
tr: Sun Tür 7 USB

en: Sun Type 7 USB (European)
tr: Sun Tür 7 USB (Avrupa)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
tr: Sun Tür 7 USB (Japonca)/Japonca 106-tuş

en: Sun Type 7 USB (Unix)
tr: Sun Tür 7 USB (Unix)

en: SVEN Slim 303
tr: SVEN İnce 303

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
tr: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mod)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
tr: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mod)

en: Albanian
tr: Arnavutça

en: Albanian (Plisi)
tr: Arnavutça (Plisi)

en: Albanian (Veqilharxhi)
tr: Arnavutça (Vekilharcı)

en: Amharic
tr: Amharca

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Armenian (phonetic)
tr: Ermenice (fonetik)

en: Armenian (alt. phonetic)
tr: Ermenice (alternatif fonetik)

en: Armenian (eastern)
tr: Ermenice (doğu)

en: Armenian (alt. eastern)
tr: Ermenice (alternatif doğu)

en: Armenian (western)
tr: Ermenice (batı)

en: Arabic
tr: Arapça

en: Arabic (Eastern Arabic numerals)
tr: Arapça (Doğu Arap rakamları)

en: Arabic (AZERTY)
tr: Arapça (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY, Eastern Arabic numerals)
tr: Arapça (AZERTY, Doğu Arap rakamları)

en: Arabic (Buckwalter)
tr: Arapça (Buckwalter)

en: Arabic (Macintosh)
tr: Arapça (Macintosh)

en: Arabic (Macintosh, phonetic)
tr: Arapça (Macintosh, fonetik)

en: Arabic (OLPC)
tr: Arapça (OLPC)

en: Arabic (Egypt)
tr: Arapça (Mısır)

en: Arabic (Iraq)
tr: Arapça (Irak)

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
tr: Kürtçe (Irak, Latin Q)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
tr: Kürtçe (Irak, Latin Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, F)
tr: Kürtçe (Irak, F)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
tr: Kürtçe (Irak, Arap-Latin)

en: Arabic (Morocco)
tr: Arapça (Fas)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
tr: Berberice (Fas, Tifinag)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
tr: Berberice (Fas, Tifinag alternatif)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
tr: Berberice (Fas, fonetik Tifinag, alternatif)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
tr: Berberice (Fas, genişletilmiş Tifinag)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
tr: Berberice (Fas, fonetik Tifinag)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
tr: Berberice (Fas, genişletilmiş fonetik Tifinag)

en: French (Morocco)
tr: Fransızca (Fas)

en: Arabic (Syria)
tr: Arapça (Suriye)

en: Syriac
tr: Süryanice

en: Syriac (phonetic)
tr: Süryanice (fonetik)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
tr: Kürtçe (Suriye, Latin Q)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
tr: Kürtçe (Suriye, Latin Alt-Q)

en: Kurdish (Syria, F)
tr: Kürtçe (Suriye, F)

en: Azerbaijani
tr: Azerbaycanca

en: Azerbaijani (Cyrillic)
tr: Azerbaycanca (Kiril)

en: Bambara
tr: Bambaraca

en: French (Mali, alt.)
tr: Fransızca (Mali, alternatif)

en: English (Mali, US, Macintosh)
tr: İngilizce (Mali, ABD, Macintosh)

en: English (Mali, US, intl.)
tr: İngilizce (Mali, ABD, Macintosh)

en: Bangla
tr: Bengalce

en: Bangla (Probhat)
tr: Bengalce (Probhat)

en: Belarusian
tr: Beyaz Rusça

en: Belarusian (legacy)
tr: Beyaz Rusça (eski)

en: Belarusian (Latin)
tr: Beyaz Rusça (Latin)

en: Belarusian (intl.)
tr: Beyaz Rusça (uluslararası)

en: Belarusian (phonetic)
tr: Beyaz Rusça (fonetik)

en: Russian (Belarus)
tr: Rusça (Beyaz Rusya)

en: Belgian
tr: Belçikaca

en: Belgian (alt.)
tr: Belçikaca (alternatif)

en: Belgian (Latin-9 only, alt.)
tr: Belçikaca (yalnızca Latin-9, alternatif)

en: Belgian (ISO, alt.)
tr: Belçikaca (ISO, alternatif)

en: Belgian (no dead keys)
tr: Belçikaca (ölü tuşlar olmadan)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
tr: Belçikaca (Wang 724 AZERTY)

en: Berber (Algeria, Latin)
tr: Berberice (Cezayir, Latin)

en: Berber (Algeria, Tifinagh)
tr: Berberice (Cezayir, Tifinag)

en: Kabyle (AZERTY, with dead keys)
tr: Kabiliyece (AZERTY, ölü tuşlarla)

en: Kabyle (QWERTY, UK, with dead keys)
tr: Kabiliyece (QWERTY, Birleşik Krallık, ölü tuşlarla)

en: Kabyle (QWERTY, US, with dead keys)
tr: Kabiliyece (QWERTY, ABD, ölü tuşlarla)

en: Arabic (Algeria)
tr: Arapça (Cezayir)

en: Bosnian
tr: Boşnakça

en: Bosnian (with guillemets)
tr: Boşnakça (tırnak işareti ile)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
tr: Boşnakça (tek sesi oluşturan iki harfler ile)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
tr: Boşnakça (ABD, tek sesi oluşturan iki harfler ile)

en: Bosnian (US)
tr: Boşnakça (ABD)

en: Braille
tr: Körler Alfabesi

en: Braille (left-handed)
tr: Körler Alfabesi (solak)

en: Braille (left-handed inverted thumb)
tr: Körler Alfabesi (başparmak devrik solak)

en: Braille (right-handed)
tr: Körler Alfabesi (sağlak)

en: Braille (right-handed inverted thumb)
tr: Körler Alfabesi (başparmak devrik sağlak)

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Bulgarian (traditional phonetic)
tr: Bulgarca (geleneksel fonetik)

en: Bulgarian (new phonetic)
tr: Bulgarca (yeni fonetik)

en: Bulgarian (enhanced)
tr: Bulgarca (geliştirilmiş)

en: Burmese
tr: Birmanca

en: Burmese (Zawgyi)
tr: Birmanca (Zawgyi)

en: Mon
tr: Monca

en: Mon (A1)
tr: Monca (A1)

en: Shan
tr: Şanca

en: Shan (Zawgyi)
tr: Şanca (Zawgyi)

en: Chinese
tr: Çince

en: Hanyu Pinyin Letters (with AltGr dead keys)
tr: Hanyu Pinyin Harfleri (AltGr ölü tuşlarla)

en: Mongolian (Bichig)
tr: Moğolca (Bichig)

en: Mongolian (Todo)
tr: Moğolca (Todo)

en: Mongolian (Xibe)
tr: Moğolca (Sibe)

en: Mongolian (Manchu)
tr: Moğolca (Mançu)

en: Mongolian (Galik)
tr: Moğolca (Galik)

en: Mongolian (Todo Galik)
tr: Moğolca (Todo Galik)

en: Mongolian (Manchu Galik)
tr: Moğolca (Mançu Galik)

en: Tibetan
tr: Tibetçe

en: Tibetan (with ASCII numerals)
tr: Tibetçe (ASCII rakamları ile)

en: Uyghur
tr: Uygurca

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Croatian (with guillemets)
tr: Hırvatça (tırnak işareti ile)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
tr: Hırvatça (Hırvat iki harflileri ile)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
tr: Hırvatça (ABD, Hırvat iki harflileri ile)

en: Croatian (US)
tr: Hırvatça (ABD)

en: Czech
tr: Çekçe

en: Czech (extra backslash)
tr: Çekçe (ek ters bölü)

en: Czech (QWERTY)
tr: Çekçe (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, extra backslash)
tr: Çekçe (QWERTY, ek ters bölü)

en: Czech (QWERTZ, Windows)
tr: Çekçe (QWERTZ, Windows)

en: Czech (QWERTY, Windows)
tr: Çekçe (QWERTY, Windows)

en: Czech (QWERTY, Macintosh)
tr: Çekçe (QWERTY, Macintosh)

en: Czech (UCW, only accented letters)
tr: Çekçe (UCW, yalnızca aksanlı harfler)

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
tr: Çekçe (ABD, Dvorak, UCW destekli)

en: Russian (Czechia, phonetic)
tr: Rusça (Çekya, fonetik)

en: Danish
tr: Danca

en: Danish (no dead keys)
tr: Danca (ölü tuşlar olmadan)

en: Danish (Windows)
tr: Danca (Windows)

en: Danish (Macintosh)
tr: Danca (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
tr: Danca (Macintosh, ölü tuşlar olmadan)

en: Danish (Dvorak)
tr: Danca (Dvorak)

en: Dari
tr: Darice

en: Pashto
tr: Peştuca

en: Uzbek (Afghanistan)
tr: Özbekçe (Afganistan)

en: Dari (Afghanistan, OLPC)
tr: Darice (Afganistan, OLPC)

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
tr: Peştuca (Afganistan, OLPC)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
tr: Özbekçe (Afganistan, OLPC)

en: Dhivehi
tr: Maldivce

en: Dutch
tr: Felemenkçe

en: Dutch (US)
tr: Felemenkçe (ABD)

en: Dutch (Macintosh)
tr: Felemenkçe (Macintosh)

en: Dutch (standard)
tr: Felemenkçe (standart)

en: English (Australia)
tr: İngilizce (Avustralya)

en: English (Cameroon)
tr: İngilizce (Kamerun)

en: French (Cameroon)
tr: Fransızca (Kamerun)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY, intl.)
tr: Kamerun Çok Dilli (QWERTY)

en: Cameroon (AZERTY, intl.)
tr: Kamerun (AZERTY, uluslararası)

en: Cameroon (Dvorak, intl.)
tr: Kamerun (Dvorak, uluslararası)

en: Mmuock
tr: Muokça

en: English (Ghana)
tr: İngilizce (Gana)

en: English (Ghana, multilingual)
tr: İngilizce (Gana, çok dilli)

en: English (Ghana, GILLBT)
tr: İngilizce (Gana, GILLBT)

en: Akan
tr: Akanca

en: Avatime
tr: Avatime Dili

en: Ewe
tr: Ewece

en: Fula
tr: Pölce

en: Ga
tr: Ga Dili

en: Hausa (Ghana)
tr: Hausaca (Gana)

en: English (New Zealand)
tr: İngilizce (Yeni Zelanda)

en: Maori
tr: Maorice

en: English (Nigeria)
tr: İngilizce (Nijerya)

en: Hausa (Nigeria)
tr: Hausa (Nijerya)

en: Igbo
tr: İgboca

en: Yoruba
tr: Yorubaca

en: English (South Africa)
tr: İngilizce (Güney Afrika)

en: English (UK)
tr: İngilizce (Birleşik Krallık)

en: English (UK, extended, Windows)
tr: İngilizce (Birleşik Krallık, genişletilmiş, Windows)

en: English (UK, intl., with dead keys)
tr: İngilizce (Birleşik Krallık, uluslararası, ölü tuşlarla)

en: English (UK, Dvorak)
tr: İngilizce (Birleşik Krallık, Dvorak)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
tr: İngilizce (Birleşik Krallık, Dvorak, İngiliz noktalama ile)

en: English (UK, Macintosh)
tr: İngilizce (Birleşik Krallık, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh, intl.)
tr: İngilizce (Birleşik Krallık, Macintosh, uluslararası)

en: English (UK, Colemak)
tr: İngilizce (Birleşik Krallık, Colemak)

en: English (UK, Colemak-DH)
tr: İngilizce (Birleşik Krallık, Colemak-DH)

en: Scottish Gaelic
tr: İskoç Galcesi

en: Polish (British keyboard)
tr: Lehçe (İngiliz klavyesi)

en: English (US)
tr: İngilizce (ABD)

en: English (US, euro on 5)
tr: İngilizce (ABD, avro 5 tuşunda)

en: English (US, intl., with dead keys)
tr: İngilizce (ABD, uluslararası, ölü tuşlarla)

en: English (US, alt. intl.)
tr: İngilizce (ABD, alternatif uluslararası)

en: English (intl., with AltGr dead keys)
tr: İngilizce (uluslararası, AltGr ölü tuşlarla)

en: English (Macintosh)
tr: İngilizce (Macintosh)

en: English (Colemak)
tr: İngilizce (Colemak)

en: English (Colemak-DH)
tr: İngilizce (Colemak-DH)

en: English (Colemak-DH Wide)
tr: İngilizce (Colemak-DH Geniş)

en: English (Colemak-DH Ortholinear)
tr: İngilizce (Colemak-DH Ortolineer)

en: English (Colemak-DH ISO)
tr: İngilizce (Colemak-DH ISO)

en: English (Colemak-DH Wide ISO)
tr: İngilizce (Colemak-DH Geniş ISO)

en: English (Dvorak)
tr: İngilizce (Dvorak)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
tr: İngilizce (Dvorak, uluslararası, ölü tuşlarla)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
tr: İngilizce (Dvorak, alternatif uluslararası)

en: English (Dvorak, left-handed)
tr: İngilizce (Dvorak, solak)

en: English (Dvorak, right-handed)
tr: İngilizce (Dvorak, sağlak)

en: English (classic Dvorak)
tr: İngilizce (klasik Dvorak)

en: English (programmer Dvorak)
tr: İngilizce (programcı Dvorak)

en: English (Dvorak, Macintosh)
tr: İngilizce (Dvorak, Macintosh)

en: English (Norman)
tr: İngilizce (Normandiya)

en: English (US, Symbolic)
tr: İngilizce (ABD, Sembolik)

en: English (Workman)
tr: İngilizce (Workman)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
tr: İngilizce (Workman, uluslararası, ölü tuşlarla)

en: English (the divide/multiply toggle the layout)
tr: İngilizce (bölme/çarpma düzeni değiştirir)

en: Cherokee
tr: Çerokice

en: Hawaiian
tr: Havaice

en: Russian (US, phonetic)
tr: Rusça (ABD, fonetik)

en: Serbo-Croatian (US)
tr: Sırp-Hırvatça (ABD)

en: Esperanto (legacy)
tr: Esperanto (eski)

en: Estonian
tr: Estonca

en: Estonian (no dead keys)
tr: Estonca (ölü tuşlar olmadan)

en: Estonian (Dvorak)
tr: Estonca (Dvorak)

en: Estonian (US)
tr: Estonca (ABD)

en: Faroese
tr: Faroece

en: Faroese (no dead keys)
tr: Faroece (ölü tuşlar olmadan)

en: Filipino
tr: Filipince

en: Filipino (QWERTY, Baybayin)
tr: Filipince (QWERTY, Baybayin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
tr: Filipince (Capewell-Dvorak, Latin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Baybayin)
tr: Filipince (Capewell-Dvorak, Baybayin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
tr: Filipince (Capewell-QWERF 2006, Latin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)
tr: Filipince (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)

en: Filipino (Colemak, Latin)
tr: Filipince (Colemak, Latin)

en: Filipino (Colemak, Baybayin)
tr: Filipince (Colemak, Baybayin)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
tr: Filipince (Dvorak, Latin)

en: Filipino (Dvorak, Baybayin)
tr: Filipince (Dvorak, Baybayin)

en: Finnish
tr: Fince

en: Finnish (Windows)
tr: Fince (Windows)

en: Finnish (classic)
tr: Fince (klasik)

en: Finnish (classic, no dead keys)
tr: Fince (klasik, ölü tuşlar olmadan)

en: Finnish (Macintosh)
tr: Fince (Macintosh)

en: Northern Saami (Finland)
tr: Kuzey Saami (Finlandiya)

en: French
tr: Fransızca

en: French (no dead keys)
tr: Fransızca (ölü tuşlar olmadan)

en: French (alt.)
tr: Fransızca (alternatif)

en: French (alt., no dead keys)
tr: Fransızca (alternatif, ölü tuşlar olmadan)

en: French (alt., Latin-9 only)
tr: Fransızca (alternatif, yalnızca Latin-9)

en: French (legacy, alt.)
tr: Fransızca (eski, alternatif)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
tr: Fransızca (eski, alternatif, ölü tuşlar olmadan)

en: French (AZERTY)
tr: Fransızca (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
tr: Fransızca (AZERTY, AFNOR)

en: French (BEPO)
tr: Fransızca (BEPO)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
tr: Fransızca (BEPO, yalnızca Latin-9)

en: French (BEPO, AFNOR)
tr: Fransızca (BEPO, AFNOR)

en: French (Dvorak)
tr: Fransızca (Dvorak)

en: French (Macintosh)
tr: Fransız (Macintosh)

en: French (US)
tr: Fransızca (ABD)

en: Breton (France)
tr: Bretonca (Fransa)

en: Occitan
tr: Oksitanca

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
tr: Gürcüce (Fransa, AZERTY Tskapo)

en: French (Canada)
tr: Fransızca (Kanada)

en: French (Canada, Dvorak)
tr: Fransızca (Kanada, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
tr: Fransızca (Kanada, eski)

en: Canadian (CSA)
tr: Kanadaca (CSA)

en: English (Canada)
tr: İngilizce (Kanada)

en: Inuktitut
tr: Doğu Kanada İnuitçesi

en: French (Democratic Republic of the Congo)
tr: Fransızca (Demokratik Kongo Cumhuriyeti)

en: French (Togo)
tr: Fransızca (Togo)

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: Georgian (ergonomic)
tr: Gürcüce (ergonomik)

en: Georgian (MESS)
tr: Gürcüce (MESS)

en: Ossetian (Georgia)
tr: Osetçe (Gürcistan)

en: Russian (Georgia)
tr: Rusça (Gürcistan)

en: German
tr: Almanca

en: German (dead acute)
tr: Almanca (ölü akut)

en: German (dead grave acute)
tr: Almanca (ölü aksan akut)

en: German (dead tilde)
tr: Almanca (ölü aksan)

en: German (no dead keys)
tr: Almanca (ölü tuşlar olmadan)

en: German (E1)
tr: Almanca (E1)

en: German (E2)
tr: Almanca (E2)

en: German (T3)
tr: Almanca (T3)

en: German (US)
tr: Almanca (ABD)

en: German (Dvorak)
tr: Almanca (Dvorak)

en: German (Macintosh)
tr: Almanca (Macintosh)

en: German (Macintosh, no dead keys)
tr: Almanca (Macintosh, ölü tuşlar olmadan)

en: German (Neo 2)
tr: Almanca (Neo 2)

en: German (QWERTY)
tr: Almanca (QWERTY)

en: Lower Sorbian
tr: Aşağı Sorbca

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
tr: Aşağı Sorbca (QWERTZ)

en: Romanian (Germany)
tr: Rumence (Almanya)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
tr: Rumence (Almanya, ölü tuşlar olmadan)

en: Russian (Germany, phonetic)
tr: Rusça (Almanya, fonetik)

en: Turkish (Germany)
tr: Türkçe (Almanya)

en: German (Austria)
tr: Almanca (Avusturya)

en: German (Austria, no dead keys)
tr: Almanca (Avusturya, Sun ölü tuşları olmadan)

en: German (Austria, Macintosh)
tr: Almanca (Avusturya, Macintosh)

en: German (Switzerland)
tr: Almanca (İsviçre)

en: German (Switzerland, no dead keys)
tr: Almanca (İsviçre, ölü tuşlar olmadan)

en: German (Switzerland, Macintosh)
tr: Almanca (İsviçre, Macintosh)

en: German (Switzerland, legacy)
tr: Almanca (İsviçre, eski)

en: French (Switzerland)
tr: Fransızca (İsviçre)

en: French (Switzerland, no dead keys)
tr: Fransızca (İsviçre, ölü tuşlar olmadan)

en: French (Switzerland, Macintosh)
tr: Fransızca (İsviçre, Macintosh)

en: Greek
tr: Yunanca

en: Greek (simple)
tr: Yunanca (basit)

en: Greek (no dead keys)
tr: Yunanca (ölü tuşlar olmadan)

en: Greek (polytonic)
tr: Yunanca (politonik)

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hebrew (SI-1452-2)
tr: İbranice (SI-1452-2)

en: Hebrew (lyx)
tr: İbranice (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
tr: İbranice (fonetik)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
tr: İbranice (İncil, Acemi)

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Hungarian (standard)
tr: Macarca (standart)

en: Hungarian (no dead keys)
tr: Macarca (ölü tuşlar olmadan)

en: Hungarian (QWERTY)
tr: Macarca (QWERTY)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, dead keys)
tr: Macarca (QWERTZ, 101 tuşlu, virgül, ölü tuşlar)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, no dead keys)
tr: Macarca (QWERTZ, 101 tuşlu, virgül, ölü tuşlar olmadan)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, dead keys)
tr: Macarca (QWERTZ, 101 tuşlu, nokta, ölü tuşlar)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, no dead keys)
tr: Macarca (QWERTZ, 101 tuşlu, nokta, ölü tuşlar olmadan)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, dead keys)
tr: Macarca (QWERTY, 101 tuşlu, virgül, ölü tuşlar)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, no dead keys)
tr: Macarca (QWERTY, 101 tuşlu, virgül, ölü tuşlar olmadan)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, dead keys)
tr: Macarca (QWERTY, 101 tuşlu, nokta, ölü tuşlar)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, no dead keys)
tr: Macarca (QWERTY, 101 tuşlu, nokta, ölü tuşlar olmadan)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, dead keys)
tr: Macarca (QWERTZ, 102 tuşlu, virgül, ölü tuşlar)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, no dead keys)
tr: Macarca (QWERTZ, 102 tuşlu, virgül, ölü tuşlar olmadan)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, dead keys)
tr: Macarca (QWERTZ, 102 tuşlu, nokta, ölü tuşlar)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, no dead keys)
tr: Macarca (QWERTZ, 102 tuşlu, nokta, ölü tuşlar olmadan)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, dead keys)
tr: Macarca (QWERTY, 102 tuşlu, virgül, ölü tuşlar)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, no dead keys)
tr: Macarca (QWERTY, 102 tuşlu, virgül, ölü tuşlar olmadan)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, dead keys)
tr: Macarca (QWERTY, 102 tuşlu, nokta, ölü tuşlar)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, no dead keys)
tr: Macarca (QWERTY, 102 tuşlu, nokta, ölü tuşlar olmadan)

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
tr: İzlandaca (Macintosh, eski)

en: Icelandic (Macintosh)
tr: İzlandaca (Macintosh)

en: Icelandic (Dvorak)
tr: İzlandaca (Dvorak)

en: Indian
tr: Hintçe

en: Assamese (KaGaPa, phonetic)
tr: Assamca (KaGaPa, fonetik)

en: Bangla (India)
tr: Bengalce (Hindistan)

en: Bangla (India, Probhat)
tr: Bengalce (Hindistan, Probhat)

en: Bangla (India, Baishakhi)
tr: Bengalce (Hindistan, Baishakhi)

en: Bangla (India, Bornona)
tr: Bengalce (Hindistan, Bornona)

en: Bangla (India, KaGaPa, phonetic)
tr: Bengalce (Hindistan, KaGaPa, fonetik)

en: Bangla (India, Gitanjali)
tr: Bengalce (Hindistan, Gitanjali)

en: Bangla (India, Baishakhi InScript)
tr: Bengalce (Hindistan, Baishakhi InScript)

en: English (India, with rupee)
tr: İngilizce (Hindistan, rupi ile)

en: Gujarati
tr: Guceratça

en: Gujarati (KaGaPa, phonetic)
tr: Guceratça (KaGaPa, fonetik)

en: Hindi (Bolnagri)
tr: Hintçe (Bolnagri)

en: Hindi (Wx)
tr: Hintçe (Wx)

en: Hindi (KaGaPa, phonetic)
tr: Hintçe (KaGaPa, fonetik)

en: Kannada
tr: Kannadaca

en: Kannada (KaGaPa, phonetic)
tr: Kannadaca (KaGaPa, fonetik)

en: Malayalam
tr: Malayalamca

en: Malayalam (Lalitha)
tr: Malayalamca (Lalitha)

en: Malayalam (enhanced InScript, with rupee)
tr: Malayalamca (rupi ile, gelişmiş InScript)

en: Malayalam (Poorna, extended InScript)
tr: Malayalamca (Poorna, extended InScript)

en: Manipuri (Meitei)
tr: Manipurca (Meitei)

en: Marathi (KaGaPa, phonetic)
tr: Maratice (KaGaPa, fonetik)

en: Marathi (enhanced InScript)
tr: Maratice (gelişmiş InScript)

en: Oriya
tr: Oriyaca

en: Oriya (Bolnagri)
tr: Oriyaca (Bolnagri)

en: Oriya (Wx)
tr: Oriyaca (Wx)

en: Punjabi (Gurmukhi)
tr: Pencapça (Gurmukhi)

en: Punjabi (Gurmukhi Jhelum)
tr: Pencapça (Gurmukhi Jhelum)

en: Sanskrit (KaGaPa, phonetic)
tr: Sanskritçe (KaGaPa, fonetik)

en: Santali (Ol Chiki)
tr: Santalice (Ol Çiki)

en: Tamil (TamilNet '99)
tr: Tamilce (TamilNet '99)

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
tr: Tamilce (TamilNet '99, Tamil rakamları ile)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
tr: Tamilce (TamilNet '99, TAB kodlama)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
tr: Tamilce (TamilNet '99, TSCII kodlama)

en: Tamil (InScript, with Arabic numerals)
tr: Tamilce (InScript, Arap rakamları ile)

en: Tamil (InScript, with Tamil numerals)
tr: Tamilce (InScript, Tamil rakamları ile)

en: Telugu
tr: Teluguca

en: Telugu (KaGaPa, phonetic)
tr: Teluguca (KaGaPa, fonetik)

en: Telugu (Sarala)
tr: Teluguca (Sarala)

en: Urdu (phonetic)
tr: Urduca (fonetik)

en: Urdu (alt. phonetic)
tr: Urduca (alternatif fonetik)

en: Urdu (Windows)
tr: Urduca (Windows)

en: Indic IPA
tr: Hint IPA

en: Indonesian (Latin)
tr: Endonezce (Latin)

en: Indonesian (Arab Melayu, phonetic)
tr: Endonezce (Arap Melayu, fonetik)

en: Indonesian (Arab Melayu, extended phonetic)
tr: Endonezce (Arap Melayu, genişletilmiş fonetik)

en: Indonesian (Arab Pegon, phonetic)
tr: Endonezce (Arap Pegon, fonetik)

en: Javanese
tr: Cavaca

en: Irish
tr: İrlandaca

en: Irish (UnicodeExpert)
tr: İrlandaca (UnicodeExpert)

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Italian (no dead keys)
tr: İtalyanca (ölü tuşlar olmadan)

en: Italian (Windows)
tr: İtalyanca (Windows)

en: Italian (Macintosh)
tr: İtalyanca (Macintosh)

en: Italian (US)
tr: İtalyanca (ABD)

en: Italian (IBM 142)
tr: İtalyanca (IBM 142)

en: Friulian (Italy)
tr: Furlanca (İtalya)

en: Sicilian
tr: Sicilyaca

en: Georgian (Italy)
tr: Gürcüce (İtalya)

en: Japanese
tr: Japonca

en: Japanese (Kana)
tr: Japonca (Kana)

en: Japanese (Kana 86)
tr: Japonca (Kana 86)

en: Japanese (OADG 109A)
tr: Japonca (OADG 109A)

en: Japanese (Macintosh)
tr: Japonca (Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
tr: Japonca (Dvorak)

en: Kazakh
tr: Kazakça

en: Kazakh (with Russian)
tr: Kazakça (Rusça ile)

en: Kazakh (extended)
tr: Kazakça (genişletilmiş)

en: Kazakh (Latin)
tr: Kazakça (Latin)

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
tr: Rusça (Kazakistan, Kazakça ile)

en: Khmer (Cambodia)
tr: Kmerce (Kamboçya)

en: Korean
tr: Korece

en: Korean (101/104-key compatible)
tr: Korece (101/104 tuş uyumlu)

en: Kyrgyz
tr: Kırgızca

en: Kyrgyz (phonetic)
tr: Kırgızca (fonetik)

en: Lao
tr: Laoca

en: Lao (STEA)
tr: Laoca (STEA)

en: Latvian
tr: Letonca

en: Latvian (apostrophe)
tr: Letonca (kesme işareti)

en: Latvian (tilde)
tr: Letonca (tilda)

en: Latvian (F)
tr: Letonca (F)

en: Latvian (Modern Latin)
tr: Letonca (Çağdaş Latin)

en: Latvian (Modern Cyrillic)
tr: Letonca (Çağdaş Kirilce)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
tr: Letonca (ergonomik, ŪGJRMV)

en: Latvian (adapted)
tr: Letonca (uyarlanmış)

en: Lithuanian
tr: Litvanca

en: Lithuanian (standard)
tr: Litvanca (standart)

en: Lithuanian (US)
tr: Litvanca (ABD)

en: Lithuanian (IBM)
tr: Litvanca (IBM)

en: Lithuanian (LEKP)
tr: Litvanca (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
tr: Litvanca (LEKPa)

en: Lithuanian (Ratise)
tr: Litvanca (Ratise)

en: Samogitian
tr: Samogitçe

en: Macedonian
tr: Makedonca

en: Macedonian (no dead keys)
tr: Makedonca (ölü tuşlar olmadan)

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
tr: Malayca (Jawi, Arapça Klavye)

en: Malay (Jawi, phonetic)
tr: Malayca (Jawi, fonetik)

en: Maltese
tr: Maltaca

en: Maltese (US)
tr: Maltaca (ABD)

en: Maltese (US, with AltGr overrides)
tr: Maltaca (ABD, AltGr değişiklikleriyle)

en: Maltese (UK, with AltGr overrides)
tr: Maltaca (Birleşik Krallık, AltGr değişiklikleriyle)

en: Moldavian
tr: Moldovaca

en: Gagauz (Moldova)
tr: Gagavuzca (Moldova)

en: Mongolian
tr: Moğolca

en: Montenegrin
tr: Karadağca

en: Montenegrin (Cyrillic)
tr: Karadağca (Kiril)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
tr: Karadağca (Kiril, ZE ve ZHE değiştirilmiş)

en: Montenegrin (Cyrillic, with guillemets)
tr: Karadağca (Kiril, tırnak işareti ile)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
tr: Karadağca (Latin, Unicode)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
tr: Karadağca (Latin, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
tr: Karadağca (Latin, Unicode, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, with guillemets)
tr: Karadağca (Latin, tırnak işareti ile)

en: Nepali
tr: Nepalce

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Norwegian (no dead keys)
tr: Norveççe (ölü tuşlar olmadan)

en: Norwegian (Windows)
tr: Norveççe (Windows)

en: Norwegian (Macintosh)
tr: Norveççe (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
tr: Norveççe (Macintosh, ölü tuşlar olmadan)

en: Norwegian (Colemak)
tr: Norveççe (Colemak)

en: Norwegian (Colemak-DH)
tr: Norveççe (Colemak-DH)

en: Norwegian (Colemak-DH Wide)
tr: Norveççe (Colemak-DH Geniş)

en: Norwegian (Dvorak)
tr: Norveççe (Dvorak)

en: Northern Saami (Norway)
tr: Kuzey Saamice (Norveç)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
tr: Kuzey Saamice (Norveç, ölü tuşlar olmadan)

en: Persian
tr: Farsça

en: Persian (with Persian keypad)
tr: Farsça (Farsça tuş takımıyla)

en: Persian (Windows)
tr: Farsça (Windows)

en: Azerbaijani (Iran)
tr: Azerbaycanca (İran)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
tr: Kürtçe (İran, Latin Q)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
tr: Kürtçe (İran, Latin Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, F)
tr: Kürtçe (İran, F)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
tr: Kürtçe (İran, Arap-Latin)

en: Polish
tr: Lehçe

en: Polish (legacy)
tr: Lehçe (eski)

en: Polish (QWERTZ)
tr: Lehçe (QWERTZ)

en: Polish (Dvorak)
tr: Lehçe (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
tr: Lehçe (Dvorak, tırnak işareti tuşunda Lehçe tırnak işaretiyle)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
tr: Lehçe (Dvorak, 1 tuşunda Lehçe tırnak işaretiyle)

en: Polish (programmer Dvorak)
tr: Lehçe (programcı Dvorak)

en: Kashubian
tr: Kaşupça

en: Silesian
tr: Silezyaca

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
tr: Rusça (Polonya, fonetik Dvorak)

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Portuguese (no dead keys)
tr: Portekizce (ölü tuşlar olmadan)

en: Portuguese (Macintosh)
tr: Portekizce (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
tr: Portekizce (Macintosh, ölü tuşlar olmadan)

en: Portuguese (Nativo)
tr: Portekizce (Yerel)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
tr: Portekizce (ABD klavyeleri için Yerel)

en: Esperanto (Portugal, Nativo)
tr: Esperanto (Portekiz, Yerel)

en: Portuguese (Brazil)
tr: Portekizce (Brezilya)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
tr: Portekizce (Brezilya, ölü tuşlar olmadan)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
tr: Portekizce (Brezilya, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
tr: Portekizce (Brezilya, Nativo)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
tr: Portekizce (Brezilya, ABD klavyeleri için Nativo)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
tr: Portekizce (Brezilya, IBM/Lenovo ThinkPad)

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
tr: Esperanto (Brezilya, Nativo)

en: Russian (Brazil, phonetic)
tr: Rusça (Brezilya, fonetik)

en: Romanian
tr: Rumence

en: Romanian (standard)
tr: Rumence (standart)

en: Romanian (Windows)
tr: Rumence (Windows)

en: Russian
tr: Rusça

en: Russian (phonetic)
tr: Rusça (fonetik)

en: Russian (phonetic, Windows)
tr: Rusça (fonetik, Windows)

en: Russian (phonetic, YAZHERTY)
tr: Rusça (fonetik, YAZHERTY)

en: Russian (phonetic, AZERTY)
tr: Rusça (fonetik, AZERTY)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
tr: Rusça (fonetik, Dvorak)

en: Russian (typewriter)
tr: Rusça (daktilo)

en: Russian (engineering, RU)
tr: Rusça (mühendislik, RU)

en: Russian (engineering, EN)
tr: Rusça (mühendislik, EN)

en: Russian (legacy)
tr: Rusça (eski)

en: Russian (typewriter, legacy)
tr: Rusça (daktilo, eski)

en: Russian (DOS)
tr: Rusça (DOS)

en: Russian (Macintosh)
tr: Rusça (Macintosh)

en: Abkhazian (Russia)
tr: Abhazca (Rusya)

en: Bashkirian
tr: Başkurtça

en: Chuvash
tr: Çuvaşça

en: Chuvash (Latin)
tr: Çuvaşça (Latin)

en: Kalmyk
tr: Kalmıkça

en: Komi
tr: Komice

en: Mari
tr: Marice

en: Ossetian (legacy)
tr: Osetçe (eski)

en: Ossetian (Windows)
tr: Osetçe (Windows)

en: Serbian (Russia)
tr: Sırpça (Rusya)

en: Tatar
tr: Tatarca

en: Udmurt
tr: Udmurtça

en: Yakut
tr: Yakutça

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Serbian (Cyrillic, with guillemets)
tr: Sırpça (Kiril, tırnak işareti ile)

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
tr: Sırpça (Kiril, ZE ve ZHE değiştirilmiş)

en: Serbian (Latin)
tr: Sırpça (Latin)

en: Serbian (Latin, with guillemets)
tr: Sırpça (Latin, tırnak işareti ile)

en: Serbian (Latin, Unicode)
tr: Sırpça (Latin, Unicode)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
tr: Sırpça (Latin, QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
tr: Sırpça (Latin, Unicode, QWERTY)

en: Pannonian Rusyn
tr: Panoniyen Rusince

en: Sinhala (phonetic)
tr: Sinhala (fonetik)

en: Sinhala (US)
tr: Sinhala (ABD)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99)
tr: Tamilce (Sri Lanka, TamilNet '99)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
tr: Tamilce (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB kodlama)

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Slovak (extra backslash)
tr: Slovakça (ek ters bölü)

en: Slovak (QWERTY)
tr: Slovakça (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extra backslash)
tr: Slovakça (QWERTY, ek ters bölü)

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Slovenian (with guillemets)
tr: Slovence (tırnak işareti ile)

en: Slovenian (US)
tr: Slovence (ABD)

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Spanish (no dead keys)
tr: İspanyolca (ölü tuşlar olmadan)

en: Spanish (dead tilde)
tr: İspanyolca (ölü tilda)

en: Spanish (Windows)
tr: İspanyolca (Windows)

en: Spanish (Dvorak)
tr: İspanyolca (Dvorak)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and L)
tr: Asturyasça (İspanya, alt nokta H ve L ile)

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
tr: Katalanca (İspanya, orta nokta L ile)

en: Spanish (Latin American)
tr: İspanyolca (Latin Amerikan)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
tr: İspanyolca (Latin Amerikan, ölü tuşlar olmadan)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
tr: İspanyolca (Latin Amerikan, ölü tilda)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
tr: İspanyolca (Latin Amerikan, Dvorak)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
tr: İspanyolca (Latin Amerikan, Colemak)

en: Swahili (Kenya)
tr: Savahilice (Kenya)

en: Kikuyu
tr: Kikuyuca

en: Swahili (Tanzania)
tr: Savahilice (Tanzanya)

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Swedish (no dead keys)
tr: İsveççe (ölü tuşlar olmadan)

en: Swedish (Dvorak)
tr: İsveççe (Dvorak)

en: Swedish (Dvorak, intl.)
tr: İsveççe (Dvorak, uluslararası)

en: Swedish (Svdvorak)
tr: İsveççe (Svdvorak)

en: Swedish (Macintosh)
tr: İsveççe (Macintosh)

en: Swedish (US)
tr: İsveççe (ABD)

en: Swedish Sign Language
tr: İsveççe İşaret Dili

en: Northern Saami (Sweden)
tr: Kuzey Saamice (İsveç)

en: Russian (Sweden, phonetic)
tr: Rusça (İsveç, fonetik)

en: Taiwanese
tr: Tayvanca

en: Taiwanese (indigenous)
tr: Tayvanca (yöreye özgü)

en: Saisiyat (Taiwan)
tr: Saisiyatça (Tayvan)

en: Tajik
tr: Tacikçe

en: Tajik (legacy)
tr: Tacikçe (eski)

en: Thai
tr: Tayca

en: Thai (TIS-820.2538)
tr: Tayca (TIS-820.2538)

en: Thai (Pattachote)
tr: Tayca (Pattachote)

en: Tswana
tr: Tsvana Dili

en: Turkmen
tr: Türkmence

en: Turkmen (Alt-Q)
tr: Türkmence (Alt-Q)

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Turkish (F)
tr: Türkçe (F)

en: Turkish (E)
tr: Türkçe (E)

en: Turkish (Alt-Q)
tr: Türkçe (Alt-Q)

en: Turkish (intl., with dead keys)
tr: Türkçe (uluslararası, ölü tuşlarla)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
tr: Kürtçe (Türkiye, Latin Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
tr: Kürtçe (Türkiye, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
tr: Kürtçe (Türkiye, Latin Alt-Q)

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Ukrainian (phonetic)
tr: Ukraynaca (fonetik)

en: Ukrainian (typewriter)
tr: Ukraynaca (daktilo)

en: Ukrainian (Windows)
tr: Ukraynaca (Windows)

en: Ukrainian (macOS)
tr: Ukraynaca (macOS)

en: Ukrainian (legacy)
tr: Ukraynaca (eski)

en: Ukrainian (homophonic)
tr: Ukraynaca (eşsesli)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
tr: Kırım Türkçesi (Türkçe Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
tr: Kırım Türkçesi (Türkçe F)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
tr: Kırım Türkçesi (Türkçe Alt-Q)

en: Urdu (Pakistan)
tr: Urduca (Pakistan)

en: Urdu (Pakistan, CRULP)
tr: Urduca (Pakistan, CRULP)

en: Urdu (Pakistan, NLA)
tr: Urduca (Pakistan, NLA)

en: Arabic (Pakistan)
tr: Arapça (Pakistan)

en: Sindhi
tr: Sintçe

en: Uzbek
tr: Özbekçe

en: Uzbek (Latin)
tr: Özbekçe (Latin)

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Vietnamese (US)
tr: Vietnamca (ABD)

en: Vietnamese (France)
tr: Vietnamca (Fransa)

en: Wolof
tr: Volofça

en: custom
tr: özel

en: A user-defined custom Layout
tr: Kullanıcı tanımlı özel Düzen

en: Switching to another layout
tr: Başka bir düzene geçiş

en: Right Alt (while pressed)
tr: Right Alt (basılıyken)

en: Left Alt (while pressed)
tr: Sol Alt (basılıyken)

en: Left Win (while pressed)
tr: Sol Win (basılıyken)

en: Right Win (while pressed)
tr: Sağ Win (basılıyken)

en: Any Win (while pressed)
tr: Herhangi bir Win (basılıyken)

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
tr: Menü (basıldığında), Menü için Shift+Menü

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
tr: Caps Lock (basılı iken), özgün Caps Lock eylemi için Alt+Caps Lock

en: Right Ctrl (while pressed)
tr: Sağ Ctrl (basılıyken)

en: Right Alt
tr: Sağ Alt

en: Left Alt
tr: Sol Alt

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to second layout
tr: İlk düzen için Caps Lock, ikinci düzen için Shift+Caps Lock

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to second layout
tr: İlk düzen için Sol Win, ikinci düzen için Sağ Win/Menu

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to second layout
tr: İlk düzen için Sol Ctrl, ikinci düzen için Sağ Ctrl

en: Both Shifts together
tr: Her iki Shift birlikte

en: Both Alts together
tr: Her iki Alt birlikte

en: Both Alts together; AltGr alone chooses third level
tr: Her iki Alt birlikte; yalnız AltGr 3. düzeyi seçer

en: Both Ctrls together
tr: Her iki Ctrl birlikte

en: Left Ctrl+Left Shift
tr: Sol Ctrl+Sol Shift

en: Right Ctrl+Right Shift
tr: Sağ Ctrl+Sağ Shift

en: Left Ctrl+Left Shift chooses previous layout, Right Ctrl + Right Shift chooses next layout
tr: Sol Ctrl+Sol Shift önceki düzeni seçer, Sağ Ctrl+Sağ Shift sonraki düzeni seçer

en: Left Alt+Left Ctrl
tr: Sol Alt+Sol Ctrl

en: Right Alt+Right Ctrl
tr: Sağ Alt+Sağ Ctrl

en: Left Ctrl+Left Alt chooses previous layout, Right Ctrl + Right Alt chooses next layout
tr: Sol Ctrl+Sol Alt önceki düzeni seçer, Sağ Ctrl+Sağ Alt sonraki düzeni seçer

en: Left Alt+Left Shift
tr: Sol Alt+Sol Shift

en: Right Alt+Right Shift
tr: Sağ Alt+Sağ Shift

en: Left Alt+Left Shift chooses previous layout, Right Alt + Right Shift chooses next layout
tr: Sol Alt+Sol Shift önceki düzeni seçer, Sağ Alt+Sağ Shift sonraki düzeni seçer

en: Menu
tr: Menü

en: Left Win
tr: Sol Win

en: Alt+Space
tr: Alt+Boşluk

en: Win+Space
tr: Win+Boşluk

en: Ctrl+Space
tr: Ctrl+Boşluk

en: Right Win
tr: Sağ Win

en: Left Shift
tr: Sol Shift

en: Right Shift
tr: Sağ Shift

en: Left Ctrl
tr: Sol Ctrl

en: Right Ctrl
tr: Sağ Ctrl

en: Ctrl+Left Win to first layout; Ctrl+Menu to second layout
tr: İlk düzen için Ctrl+Sol Win; ikinci düzen için Ctrl+Menu

en: Left Ctrl+Left Win
tr: Sol Ctrl+Sol Win

en: Key to choose the 2nd level
tr: 2. düzeyi seçecek tuş

en: The "&lt; &gt;" key
tr: "&lt; &gt;" tuşu

en: Key to choose the 3rd level
tr: 3. düzeyi seçecek tuş

en: Any Win
tr: Herhangi bir Win

en: Any Alt
tr: Herhangi bir Alt

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
tr: Sağ Alt; bir Compose olarak Shift+Sağ Alt tuşu

en: Right Alt never chooses 3rd level
tr: Sağ Alt tuşu 3. düzeyi asla seçmez

en: Enter on keypad
tr: Tuş takımındaki Enter

en: Backslash
tr: Ters Bölü

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
tr: Caps Lock; diğer 3. düzey seçici ile birlikte basılıyken, bir kereliğine kilit olarak çalışır

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
tr: Ters Bölü; diğer 3. düzey seçici ile birlikte basılıyken, bir kereliğine kilit olarak çalışır

en: The "&lt; &gt;" key; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
tr: "&lt; &gt;" tuşu; diğer 3. düzey seçici ile birlikte basılıyken, bir kereliğine kilit olarak çalışır

en: Ctrl position
tr: Ctrl konumu

en: Caps Lock as Ctrl
tr: Ctrl olarak Caps Lock

en: Left Ctrl as Meta
tr: Meta olarak Sol Ctrl

en: Swap Ctrl and Caps Lock
tr: Ctrl ile Caps Lock yer değiştir

en: Caps Lock as Ctrl, Left Control switches to another layout
tr: Ctrl olarak Caps Lock, Sol Ctrl başka düzene geçirir

en: Caps Lock as Ctrl, Ctrl as Hyper
tr: Ctrl olarak Caps Lock, Hyper olarak Ctrl

en: To the left of "A"
tr: "A"nın soluna

en: At the bottom left
tr: Sol altta

en: Right Ctrl as Right Alt
tr: Sağ Alt olarak Sağ Ctrl

en: Right Alt as Right Control
tr: Sağ Ctrl olarak Sağ Alt

en: Menu as Right Ctrl
tr: Sağ Ctrl olarak Menü

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
tr: Sol Alt ile Sol Ctrl'yi değiştir

en: Swap Right Alt with Right Ctrl
tr: Sağ Alt tuşunu Sağ Ctrl ile değiştir

en: Swap Left Win with Left Ctrl
tr: Sol Win ile Sol Ctrl'yi değiştir

en: Swap Right Win with Right Ctrl
tr: Sağ win tuşunu Sağ Ctrl ile değiştir

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
tr: Ctrl olarak Sol Alt, Win olarak Sol Ctrl, Sol Alt olarak Sol Win

en: Use keyboard LED to show alternative layout
tr: Diğer yerleşimi göstermek için klavye LED kullanı

en: Use keyboard LED to indicate modifiers
tr: Değiştiricileri belirtirken klavye LED'i kullan

en: Layout of numeric keypad
tr: Sayısal tuş takımının düzeni

en: Legacy
tr: Eski

en: Unicode arrows and math operators
tr: Unicode oklar ve matematik işleçleri

en: Unicode arrows and math operators on default level
tr: Öntanımlı düzeyde Unicode oklar ve matematik işleçleri

en: Legacy Wang 724
tr: Eski Wang 724

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators
tr: Wang 724 tuştakımıyla Unicode oklar ve matematik işleçleri

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators on default level
tr: Öntanımlı düzeyde Wang 724 tuştakımıyla Unicode oklar ve matematik işleçleri

en: Hexadecimal
tr: Onaltılık

en: Phone and ATM style
tr: Telefon ve ATM biçimi

en: Numeric keypad Delete behavior
tr: Sayısal tuş takımındaki Delete davranışı

en: Legacy key with dot
tr: Nokta ile eski tuş

note: Actually, with KP_SEPARATOR, as the old keypad(comma)
en: Legacy key with comma
tr: Virgüllü eski tuş

en: Four-level key with dot
tr: Noktalı düzey-dört tuşu

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
tr: Noktalı düzey-dört tuşu, yalnızca Latin-9

en: Four-level key with comma
tr: Virgül ile düzey-dört tuşu

en: Four-level key with momayyez
tr: Momayyez ile düzey-dört tuşu

note: This assumes the KP_ abstract symbols are actually useful for some apps The description needs to be rewritten
en: Four-level key with abstract separators
tr: Soyut ayırıcılar ile düzey-dört tuşu

en: Semicolon on third level
tr: Üçüncü düzeyde noktalı virgül

en: Caps Lock behavior
tr: Caps Lock davranışı

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
tr: Caps Lock dahili dönüşümü kullanılır, Shift tuşu Caps Lock tuşunu "bekletir"

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
tr: Caps Lock dahili dönüşümü kullanır; Shift tuşu Caps Lock davranışını etkilemez

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
tr: Caps Lock kilitlemeli Shift tuşu gibi çalışır; Shift tuşu ise Caps Lock tuşunu "bekletir"

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
tr: Caps Lock kilitlemeli Shift gibi çalışır; Shift, Caps Lock davranışını etkilemez

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
tr: Caps Lock tuşu büyük/küçük harf geçişi yapar

en: Caps Lock toggles Shift Lock (affects all keys)
tr: Caps Lock tuşu Shift Lock'u açar/kapatır (tüm tuşları etkiler)

en: Swap Esc and Caps Lock
tr: Esc ile Caps Lock yer değiştirir

en: Make Caps Lock an additional Esc
tr: Caps Lock'u ek bir ESC yap

en: Make Caps Lock an additional Esc, but Shift + Caps Lock is the regular Caps Lock
tr: Caps Lock tuşunu ek Esc tuşu yapar ama Shift + Caps Lock, sıradan Caps Lock olur

en: Make Caps Lock an additional Backspace
tr: Caps Lock tuşunu ek bir Geri tuşu yapar

en: Make Caps Lock an additional Super
tr: Caps Lock tuşunu ek bir Super tuşu yapar

en: Make Caps Lock an additional Hyper
tr: Caps Lock tuşunu ek bir Hyper tuşu yapar

en: Make Caps Lock an additional Menu key
tr: Caps Lock tuşunu ek bir Menü tuşu yapar

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
tr: Caps Lock tuşunu ek bir Num tuşu yapar

en: Make Caps Lock act as an additional Ctrl modifier, but keep identifying as Caps Lock
tr: Caps Lock tuşunu ek Ctrl değiştirici yap, ancak Caps Lock olarak tanımlamayı sürdür

en: Caps Lock gives digits on the digits row (Azerty layouts)
tr: Caps Lock rakam satırındaki rakamları verir (Azerty düzenleri)

en: Caps Lock is disabled
tr: Caps Lock etkin değil

en: Alt and Win behavior
tr: Alt ve Win davranışı

en: Add the standard behavior to Menu key
tr: Menü tuşuna standart işlevini ekler

en: Menu is mapped to Win
tr: Menü, Win'e eşleştirildi

en: Alt and Meta are on Alt
tr: Alt ve Meta, Alt'tadır

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
tr: Alt, Win ve olağan Alt'a eşleşleştirildi

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl
tr: Ctrl, Win ve olağan Ctrl'ye eşleştirildi

en: Ctrl is mapped to Right Win and the usual Ctrl
tr: Ctrl, Sağ Win ve olağan Ctrl'ye eşleştirildi

en: Ctrl is mapped to Alt, Alt to Win
tr: Ctrl, Alt'a eşleştirildi; Alt ise Win'e

en: Meta is mapped to Win
tr: Meta, Win'e eşleştirildi

en: Meta is mapped to Left Win
tr: Meta, sol Win tuşu ile eşleştirilir

en: Hyper is mapped to Win
tr: Hyper, Win'e eşleştirildi

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
tr: Alt tuşu Sağ Win tuşuna eşleşmiş, Super ise Menu tuşuna

en: Left Alt is swapped with Left Win
tr: Sol Alt tuşu, Sol Win tuşu ile yer değiştirir

en: Alt is swapped with Win
tr: Alt tuşu, Win tuşu ile yer değiştirir

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
tr: Win, PrtSc ve olağan Win tuşuna eşleştirildi

en: Position of Compose key
tr: Compose tuşunun konumu

en: 3rd level of Left Win
tr: 3. düzey Sol Win

en: 3rd level of Right Win
tr: 3. düzey Sağ Win

en: 3rd level of Menu
tr: 3. düzey Menü

en: 3rd level of Left Ctrl
tr: Sol Ctrl tuşunun 3. düzeyi

en: 3rd level of Right Ctrl
tr: Sağ Ctrl tuşunun 3. düzeyi

en: 3rd level of Caps Lock
tr: Caps Lock tuşunun 3. düzeyi

en: 3rd level of the "&lt; &gt;" key
tr: "&lt; &gt;" tuşunun 3. düzeyi

en: Compatibility options
tr: Uyumluluk seçenekleri

en: Default numeric keypad keys
tr: Öntanımlı sayısal tuştakımı tuşları

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
tr: Sayısal tuş takımı her zaman sayı girer (macOS'ta olduğu gibi)

en: Num Lock on: digits; Shift for arrows. Num Lock off: arrows (as in Windows)
tr: NumLock açık: rakamlar; yön tuşları için Shift. Numlock kapalı: yön tuşları (Windows'taki gibi)

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
tr: Shift tuşu Num Lock tuşunu iptal etmez, onun yerine 3. düzeyini seçer

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
tr: Sunucuda işlenen özel tuşlar (Ctrl+Alt+&lt;tuş&gt;)

en: Apple Aluminium emulates Pause, PrtSc, Scroll Lock
tr: Apple Aluminium; Pause, PrtSc, Scroll Lock'u öykünür

en: Japanese Apple keyboards emulate OADG109A backslash
tr: Japonca Apple klavyeleri; OADG109A ters bölüyü öykünür

en: Japanese Apple keyboards emulate PC106 backslash
tr: Japonca Apple klavyeleri; PC106 ters bölüyü öykünür

en: Shift cancels Caps Lock
tr: Shift tuşu Caps Lock tuşunu iptal eder

en: Enable extra typographic characters
tr: Fazladan tipografik karakterleri etkinleştir

en: Enable APL overlay characters
tr: APL örten tabaka karakterlerini etkinleştir

en: Both Shifts together enable Caps Lock
tr: Her iki Shift birlikte Caps Lock'u etkinleştirir

en: Both Shifts together enable Caps Lock; one Shift key disables it
tr: Her iki Shift birlikte Caps Lock'u etkinleştirir; tek Shift iptal eder

en: Both Shifts together enable Shift Lock
tr: Her iki Shift birlikte Shift Lock'u etkinleştirir

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
tr: Shift + Num Lock, PointerKeys'i etkinleştirir

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
tr: Klavye eylemleriyle yakalamaya izin ver (uyarı: güvenlik tehlikesi)

en: Allow grab and window tree logging
tr: Yakalama ve pencere ağacı günlüklemeye izin ver

en: Currency signs
tr: Para birimi simgeleri

en: Euro on E, third level
tr: E üzerinde Avro, üçüncü düzey

en: Euro on E, fourth level
tr: E üzerindee Avro, dördüncü düzey

en: Euro on 2
tr: 2 üzerinde Avro

en: Euro on 4
tr: 4 üzerinde Avro

en: Euro on 5
tr: 5 üzerinde Avro

en: Rupee on 4
tr: 4 üzerinde Rupi

en: Key to choose the 5th level
tr: 5. düzeyi seçecek tuş

en: Caps Lock chooses 5th level
tr: Caps Lock tuşu 5. düzeyi seçer

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level
tr: "&lt; &gt;" tuşu 5. düzeyi seçer

en: Right Alt chooses 5th level
tr: Sağ Alt tuşu 5. düzeyi seçer

en: Menu chooses 5th level
tr: Menü tuşu 5. düzeyi seçer

en: Right Ctrl chooses 5th level
tr: Sağ Ctrl tuşu 5. düzeyi seçer

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
tr: "&lt; &gt;" tuşu 5. düzeyi seçer; diğer 5. düzey seçici ile basılıyken bir kereliğine kilit olarak çalışır

en: Right Alt chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
tr: Sağ Alt, 5. düzeyi seçer ve diğer 5. düzey seçici ile basılıyken bir kereliğine kilit olarak çalışır

en: Left Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
tr: Sol Win, 5. düzeyi seçer ve diğer 5. düzey seçici ile basılıyken bir kereliğine kilit olarak çalışır

en: Right Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
tr: Sağ Win, 5. düzeyi seçer ve diğer 5. düzey seçici ile basılıyken bir kereliğine kilit olarak çalışır

en: Non-breaking space input
tr: Bölünemez boşluk girişi

en: Usual space at any level
tr: Herhangi bir düzeyde normal boşluk

en: Non-breaking space at the 2nd level
tr: 2. düzeyde bölünemez boşluk

en: Non-breaking space at the 3rd level
tr: 3. düzeyde bölünemez boşluk

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
tr: 3. düzeyde bölünemez boşluk, 4. düzeyde ince bölünemez boşluk

en: Non-breaking space at the 4th level
tr: 4. düzeyde bölünemez boşluk

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
tr: 4. düzeyde bölünemez boşluk, 6. düzeyde ince bölünemez boşluk

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
tr: 4. düzeyde bölünemez boşluk, 6. düzeyde ince bölünemez boşluk (Ctrl+Shift yoluyla)

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level
tr: 2. düzeyde sıfır genişlik ayırıcı

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level
tr: 2. düzeyde sıfır genişlik ayırıcı, 3. düzeyde sıfır genişlik birleştirici

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level, non-breaking space at the 4th level
tr: 2. düzeyde sıfır genişlik ayırıcı, 3. düzeyde sıfır genişlik birleştirici, 4. düzeyde bölünemez boşluk

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level
tr: 2. düzeyde sıfır genişlik ayırıcı, 3. düzeyde bölünemez boşluk

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
tr: 2. düzeyde sıfır genişlik ayırıcı, 3. düzeyde bölünemez boşluk, 4. düzeyde sıfır genişlik birleştirici

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
tr: 2. düzeyde sıfır genişlik ayırıcı, 3. düzeyde bölünemez boşluk, 4. düzeyde ince bölünemez boşluk

en: Zero-width non-joiner at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
tr: 3. düzeyde sıfır genişlik ayırıcı, 4. düzeyde sıfır genişlik birleştirici

en: Japanese keyboard options
tr: Japonca klavye seçenekleri

en: Kana Lock key is locking
tr: Kana Lock tuşu kilitler

en: NICOLA-F style Backspace
tr: NICOLA-F tarzı Gerisilme

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
tr: Zenkaku Hankaku'yu ek ESC yap

en: Korean Hangul/Hanja keys
tr: Korece Hangul/Hanja tuşları

en: Make right Alt a Hangul key
tr: Sağ Alt tuşunu Hangul tuşu yap

en: Make right Ctrl a Hangul key
tr: Sağ Ctrl tuşunu Hangul tuşu yap

en: Make right Alt a Hanja key
tr: Sağ Alt tuşunu Hanja tuşu yap

en: Make right Ctrl a Hanja key
tr: Sağ Ctrl tuşunu Hanja tuşu yap

en: Esperanto letters with superscripts
tr: Esperanto harfleri, üslerle birlikte

en: At the corresponding key in a QWERTY layout
tr: QWERTY düzeninde karşılık gelen tuşta

en: At the corresponding key in a Dvorak layout
tr: Dvorak düzeninde karşılık gelen tuşta

en: At the corresponding key in a Colemak layout
tr: Colemak düzeninde karşılık gelen tuşta

en: Old Solaris keycodes compatibility
tr: Eski Solaris tuş kodları uyumluluğu

en: Sun key compatibility
tr: Sun tuşu uyumu

en: Key sequence to kill the X server
tr: X sunucusunu kapatmak için tuş dizisi

en: Miscellaneous options
tr: Türlü seçenekler

en: Use user-defined custom XKB types
tr: Kullanıcı tanımlı özel XKB türleri kullan

en: Ancient
tr: Antik

en: Gothic
tr: Gotça

en: Ugaritic
tr: Ugaritçe

en: Avestan
tr: Avestçe

en: APL symbols (Dyalog APL)
tr: APL simgeleri (Dyalog APL)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
tr: APL simgeleri (SAX, Unix için Sharp APL)

en: APL symbols (unified)
tr: APL simgeleri (birleşik)

en: APL symbols (IBM APL2)
tr: APL simgeleri (IBM APL2)

en: APL symbols (Manugistics APL*PLUS II)
tr: APL simgeleri (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL symbols (APLX unified)
tr: APL simgeleri (APLX birleşik)

en: Kutenai
tr: Kutenayca

en: Secwepemctsin
tr: Şusvapça

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
tr: Çok Dilli (Kanada, Sun 6/7 Tipi)

en: German (with Hungarian letters, no dead keys)
tr: Almanca (Macar harfleri ile, ölü tuşlar olmadan)

en: Polish (Germany, no dead keys)
tr: Lehçe (Almanya, ölü tuşlar olmadan)

en: German (Sun Type 6/7)
tr: Almanca (Sun 6/7 Tipi)

en: German (Aus der Neo-Welt)
tr: Almanca (Aus der Neo-Welt)

en: German (KOY)
tr: Almanca (KOY)

en: German (Bone)
tr: Almanca (Bone)

en: German (Bone, eszett in the home row)
tr: Almanca (Bone, ana satırda eszett)

en: German (Neo, QWERTZ)
tr: Almanca (Neo, QWERTZ)

en: German (Neo, QWERTY)
tr: Almanca (Neo, QWERTY)

en: Russian (Germany, recommended)
tr: Rusça (Almanya, önerilen)

en: Russian (Germany, transliteration)
tr: Rusça (Almanya, harf çevirisi)

en: Coptic
tr: Kıptîce

en: Old Hungarian (for ligatures)
tr: Eski Macarca (ligatürler için)

en: Old Hungarian (Carpathian Highlands, S as Sh)
tr: Eski Macarca (Karpat Dağları, Sh olarak S)

en: Old Hungarian (Carpathian Highlands, S as Sz)
tr: Eski Macarca (Karpat Dağları, Sz olarak S)

en: Hungarian (US)
tr: Macarca (ABD)

en: Lithuanian (Dvorak)
tr: Litvanca (Dvorak)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
tr: Litvanca (Sun 6/7 Tipi)

en: Latvian (Dvorak)
tr: Letonca (Dvorak)

en: Latvian (Dvorak, with Y)
tr: Letonca (Dvorak, Y ile)

en: Latvian (Dvorak, with minus)
tr: Letonca (Dvorak, eksi ile)

en: Latvian (programmer Dvorak)
tr: Letonca (programcı Dvorak)

en: Latvian (programmer Dvorak, with Y)
tr: Letonca (programcı Dvorak, Y ile)

en: Latvian (programmer Dvorak, with minus)
tr: Letonca (programcı Dvorak, eksi ile)

en: Latvian (Colemak)
tr: Letonca (Colemak)

en: Latvian (Colemak, with apostrophe)
tr: Letonca (Colemak, kesme işareti ile)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
tr: Letonca (Sun 6/7 Tipi)

en: Latvian (apostrophe, dead quotes)
tr: Letonca (kesme işareti, ölü tırnak işareti)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining)
tr: İngilizce (ABD, uluslararası, AltGr Unicode birleştirici)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining, alt.)
tr: İngilizce (ABD, uluslararası, AltGr Unicode birleştirici, alternatif)

en: Atsina
tr: Atsinaca

en: Coeur d'Alene Salish
tr: İç Saliş Dilleri

en: Czech, Slovak and German (US)
tr: Çekçe, Slovakça ve Almanca (ABD)

en: Czech, Slovak, Polish, Spanish, Finnish, Swedish and German (US)
tr: Çekçe, Slovakça, Lehçe, İspanyolca, Fince, İsveççe ve Almanca (ABD)

en: English (Drix)
tr: İngilizce (Drix)

en: German, Swedish and Finnish (US)
tr: Almanca, İsveççe ve Fince (ABD)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
tr: İngilizce (ABD, IBM Arapça 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
tr: İngilizce (ABD, Sun 6/7 Tipi)

en: English (Carpalx)
tr: İngilizce (Carpalx)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
tr: İngilizce (Carpalx, uluslararası, ölü tuşlarla)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
tr: İngilizce (Carpalx, uluslararası, AltGr ölü tuşlarla)

en: English (Carpalx, full optimization)
tr: İngilizce (Carpalx, tam optimizasyon)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
tr: İngilizce (Carpalx, tam optimizasyon, uluslararası, ölü tuşlarla)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
tr: İngilizce (Carpalx, tam optimizasyon, uluslararası, AltGr ölü tuşlarla)

en: English (3l)
tr: İngilizce (3l)

en: English (3l, Chromebook)
tr: İngilizce (3l, Chromebook)

en: English (3l, emacs)
tr: İngilizce (3l, emacs)

en: English (Workman-P)
tr: İngilizce (Workman-P)

en: Sicilian (US keyboard)
tr: Sicilyaca (ABD klavyesi)

en: English (Western European AltGr dead keys)
tr: İngilizce (Batı Avrupa AltGr ölü tuşlar)

en: Polish (intl., with dead keys)
tr: Lehçe (uluslararası, ölü tuşlarla)

en: Polish (Colemak)
tr: Lehçe (Colemak)

en: Polish (Colemak-DH)
tr: Lehçe (Colemak-DH)

en: Polish (Colemak-DH ISO)
tr: Lehçe (Colemak-DH ISO)

en: Polish (Sun Type 6/7)
tr: Lehçe (Sun 6/7 Tipi)

en: Polish (Glagolica)
tr: Lehçe (Glagol)

en: Polish (lefty)
tr: Lehçe (solak)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
tr: Kırım Türkçesi (Dobruca Q)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
tr: Rumence (ergonomik dokunmatik daktilo)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
tr: Rumence (Sun 6/7 Tipi)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
tr: Sırpça (ölü karakterler yerine birleşim aksanları)

en: Church Slavonic
tr: Kilise Slavcası

en: Russian (plus Ukrainian and Belarusian letters)
tr: Rusça (ek Ukraynaca ve Beyaz Rusça harfler)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
tr: Rusça (Rulemak, fonetik Colemak)

en: Russian (phonetic, Macintosh)
tr: Rusça (fonetik, Macintosh)

en: Russian (Sun Type 6/7)
tr: Rusça (Sun 6/7 Tipi)

en: Russian (with US punctuation)
tr: Rusça (ABD noktalama ile)

en: Russian (GOST 6431-75)
tr: Rusça (GOST 6431-75)

en: Russian (GOST 14289-88)
tr: Rusça (GOST 14289-88)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
tr: Rusça (Çok Dilli ve Tutucu)

en: Russian (Programmer)
tr: Rusça (Programcı)

en: Russian (plus typographic symbols)
tr: Rusça (ek tipografik simgeler)

en: Russian (plus Tatar letters)
tr: Rusça (ek Tatar harfleri)

en: Armenian (OLPC, phonetic)
tr: Ermenice (OLPC, fonetik)

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
tr: İbranice (İncil, SIL fonetik)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
tr: Arapça (Sun 6/7 Tipi)

en: Arabic (Arabic numerals, extensions in the 4th level)
tr: Arapça (Arap rakamları, 4. düzeyde eklentiler)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals, extensions in the 4th level)
tr: Arapça (Doğu Arap rakamları, 4. düzeyde eklentiler)

en: Arabic (ErgoArabic)
tr: Arapça (ErgoArabic)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
tr: Belçika (Sun 6/7 Tipi)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
tr: Portekizce (Brezilya, Sun 6/7 Tipi)

en: Czech (Sun Type 6/7)
tr: Çekçe (Sun 6/7 Tipi)

en: Czech (programming)
tr: Çekçe (programlama)

en: Czech (programming, typographic)
tr: Çekçe (programlama, tipografik)

en: Czech (coder)
tr: Çekçe (kodlayıcı)

en: Czech (US, Colemak, UCW support)
tr: Çekçe (ABD, Colemak, UCW destekli)

en: Danish (Sun Type 6/7)
tr: Danca (Sun 6/7 Tipi)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
tr: Danca (Sun 6/7 Tipi)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
tr: Estonca (Sun 6/7 Tipi)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
tr: Fince (Sun 6/7 Tipi)

en: Finnish (DAS)
tr: Fince (DAS)

en: Finnish (Dvorak)
tr: Fince (Dvorak)

en: French (Sun Type 6/7)
tr: Fransızca (Sun 6/7 Tipi)

en: French (US with dead keys, alt.)
tr: Fransızca (Sun ölü tuşlarıyla ABD, alternatif)

en: French (US, AZERTY)
tr: Fransızca (ABD, AZERTY)

en: Greek (Sun Type 6/7)
tr: Yunanca (Sun 6/7 Tipi)

en: Greek (Colemak)
tr: Yunanca (Colemak)

en: Italian (Sun Type 6/7)
tr: İtalyanca (Sun 6/7 Tipi)

en: Ladin (Italian keyboard)
tr: Ladin (İtalyan klavyesi)

en: Ladin (German keyboard)
tr: Ladin (Alman klavyesi)

en: Italian (Dvorak)
tr: İtalyanca (Dvorak)

en: Japanese (Sun Type 6)
tr: Japonca (Sun 6 Tipi)

en: Japanese (Sun Type 7, PC-compatible)
tr: Japonca (Sun 7 Tipi, PC uyumlu)

en: Japanese (Sun Type 7, Sun-compatible)
tr: Japonca (Sun 7 Tipi, Sun uyumlu)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
tr: Norveççe (Sun 6/7 Tipi)

en: Urdu (Pakistan, Navees)
tr: Urduca (Pakistan, Navees)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
tr: Portekizce (Sun 6/7 Tipi)

en: Portuguese (Colemak)
tr: Portekizce (Colemak)

en: Slovak (ACC layout, only accented letters)
tr: Slovakça (ACC düzeni, yalnızca aksanlı harfler)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
tr: Slovakça (Sun 6/7 Tipi)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
tr: İspanyolca (Sun 6/7 Tipi)

en: Swedish (Dvorak A5)
tr: İsveççe (Dvorak A5)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
tr: İsveççe (Sun 6/7 Tipi)

en: Elfdalian (Sweden, with combining ogonek)
tr: Elfdalian (İsveç, birleşik ogonek ile)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
tr: Almanca (İsviçre, Sun 6/7 Tipi)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
tr: Fransızca (İsviçre (Sun 6/7 Tipi)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
tr: Türkçe (Sun 6/7 Tipi)

en: Turkish (i and ı swapped)
tr: Türkçe (i ve ı yer değiştirilmiş)

en: Old Turkic
tr: Eski Türkçe

en: Old Turkic (F)
tr: Eski Türkçe (F)

en: Ottoman (Q)
tr: Osmanlıca (Q)

en: Ottoman (F)
tr: Osmanlıca (F)

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
tr: Ukraynaca (Sun 6/7 Tipi)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
tr: İngilizce (Birleşik Krallık, Sun 6/7 Tipi)

en: Korean (Sun Type 6/7)
tr: Korece (Sun 6/7 Tipi)

en: Vietnamese (AÐERTY)
tr: Vietnamca (AÐERTY)

en: Vietnamese (QĐERTY)
tr: Vietnamca (QĐERTY)

en: EurKEY (US)
tr: EurKEY (ABD)

en: International Phonetic Alphabet
tr: Uluslararası Fonetik Alfabe

en: International Phonetic Alphabet (QWERTY)
tr: Uluslararası Fonetik Alfabe (QWERTY)

en: Modi (KaGaPa, phonetic)
tr: Modi (KaGaPa, fonetik)

en: Sanskrit symbols
tr: Sanskrit simgeleri

en: Urdu (Navees)
tr: Urduca (Navees)

en: Number key 4 when pressed in isolation
tr: Yalıtımda basıldığında numara tuşu 4

en: Number key 9 when pressed in isolation
tr: Yalıtımda basıldığında numara tuşu 9

en: Make Caps Lock an additional Esc, and Shift + Caps Lock is the Compose
tr: Caps Lock tuşunu ek Esc tuşu yapar ve Shift + Caps Lock ise Compose olur

en: Parentheses position
tr: Parantez konumu

en: Swap with square brackets
tr: Köşeli parantezle değiştir
