xkeyboard-config 1.5 - en to nb translation catalogue (71 entries)

en: 101/104 key Compatible
nb: 101/104-taster kompatibelt

en: ACPI Standard
nb: ACPI-standard

en: Acer Laptop
nb: Acer bærbar

en: Alternative
nb: Alternativ

en: Alternative Eastern
nb: Alternativ østlig

en: Alternative Phonetic
nb: Alternativ fonetisk

en: Apple Laptop
nb: Apple bærbar

en: Arabic
nb: Arabisk

en: Asus Laptop
nb: Asus bærbar

en: Aze
nb: Ase

en: Azerbaijan
nb: Aserbaijdsjan

en: Belarus
nb: Hviterussland

en: Belgium
nb: Belgia

en: Bosnia and Herzegovina
nb: Bosnia og Herzegovina

en: Brazil
nb: Brasil

en: China
nb: Kina

en: Classic
nb: Klassisk

en: Croatia
nb: Kroatia

en: Cyrillic
nb: Kyrillisk

en: Denmark
nb: Danmark

en: Eastern
nb: Østlig

en: Ergonomic
nb: Ergonomisk

en: Estonia
nb: Estland

en: Ethiopia
nb: Etiopia

en: Extended
nb: Utvidet

en: Faroe Islands
nb: Færøyene

en: France
nb: Frankrike

en: French
nb: Fransk

en: French (Macintosh)
nb: Fransk (Macintosh)

en: French (legacy)
nb: Fransk (gammel)

en: French Dvorak
nb: Fransk dvorak

en: Generic 101-key PC
nb: Vanlig 101-tasters PC

en: Generic 102-key (Intl) PC
nb: Vanlig 102-tasters (Intl) PC

en: Generic 104-key PC
nb: Vanlig 104-tasters PC

en: Generic 105-key (Intl) PC
nb: Vanlig 105-tasters (Intl) PC

en: Georgian
nb: Georgisk

en: German (Macintosh)
nb: Tysk (Macintosh)

en: Germany
nb: Tyskland

en: Greece
nb: Hellas

en: Hungary
nb: Ungarn

en: Iceland
nb: Island

en: Iraq
nb: Irak

en: Ireland
nb: Irland

en: Irq
nb: Irk

en: Israel
nb: Irsrael

en: Italy
nb: Italia

en: Keypad
nb: Nummertastatur

en: Kurdish, (F)
nb: Kurdisk, (F)

en: Kyrgyzstan
nb: Kirgistan

en: Latin American
nb: Latinamerikansk

en: Left Alt
nb: Venstre Alt

en: Left Ctrl
nb: Venstre Ctrl

en: Left Shift
nb: Venstre Shift

en: Left Win
nb: Venstre Win

en: Left hand
nb: Venstre hånd

en: Lithuania
nb: Litauen

en: Macedonia
nb: Makedonia

en: Maldives
nb: Maldivene

en: Netherlands
nb: Nederland

en: Northern Saami
nb: Nord-samisk

en: Northern Saami, eliminate dead keys
nb: Nord-samisk, uten døde taster

en: Norway
nb: Norge

en: Right Alt
nb: Høyre Alt

en: Right Ctrl
nb: Høyre Ctrl

en: Right Shift
nb: Høyre Shift

en: Right Win
nb: Høyre Win

en: Russia
nb: Russland

en: Russian
nb: Russisk

en: Russian phonetic
nb: Russisk fonetisk

en: South Africa
nb: Sør-Afrika

en: Spain
nb: Spania
