xkeyboard-config-2.39.99 - en to nl translation catalogue (914 entries)

en: Generic 86-key PC
nl: Algemene 86-toetsen PC

en: Generic 101-key PC
nl: Algemene 101-toetsen PC

en: Generic 102-key PC
nl: Algemene 102-toetsen PC

en: Generic 104-key PC
nl: Algemene 104-toetsen PC

en: Generic 104-key PC with L-shaped Enter key
nl: Algemene 104-toetsen PC met L-vormige Enter-toets

en: Generic 105-key PC
nl: Algemene 105-toetsen PC

en: Acer laptop
nl: Acer-laptop

en: Asus laptop
nl: Asus-laptop

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alt.)
nl: Cherry Blue Line CyBo@rd (alternatief)

en: Compaq Armada laptop
nl: Compaq Armada-laptop

en: Compaq Internet (7 keys)
nl: Compaq Internet (7 toetsen)

en: Compaq Internet (13 keys)
nl: Compaq Internet (13 toetsen)

en: Compaq Internet (18 keys)
nl: Compaq Internet (18 toetsen)

en: Compaq Presario laptop
nl: Compaq Presario-laptop

en: Dell 101-key PC
nl: Dell 101-toetsen PC

en: Dell Latitude laptop
nl: Dell Latitude-laptop

en: Dell Inspiron 6000/8000 laptop
nl: Dell Inspiron 6000/8000-laptop

en: Dell Precision M laptop
nl: Dell Precision M-laptop

en: Dell Precision M65 laptop
nl: Dell Precision M65-laptop

en: eMachines m6800 laptop
nl: eMachines m6800-laptop

en: Fujitsu-Siemens Amilo laptop
nl: Fujitsu-Siemens Amilo-laptop

en: Genius Comfy KB-16M/Multimedia KWD-910
nl: Genius Comfy KB-16M / Genius Multimedia KWD-910

en: Happy Hacking for Mac
nl: Happy Hacking voor Mac

en: Hewlett-Packard Mini 110 laptop
nl: Hewlett-Packard Mini 110-laptop

en: Logitech Cordless Desktop (alt.)
nl: Logitech Cordless Desktop (alternatief)

en: Logitech Cordless Desktop Optical
nl: Logitech Cordless Desktop optisch

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
nl: Logitech G15 (extra toetsen via G15daemon)

en: MacBook/MacBook Pro (intl.)
nl: MacBook/MacBook Pro (internationaal)

en: Macintosh Old
nl: Macintosh oud

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
nl: Microsoft Internet Pro (Zweeds)

en: Microsoft Natural Pro USB/Internet Pro
nl: Microsoft Natural Pro USB / Internet Pro

en: Microsoft Office Keyboard
nl: Microsoft Office-toetsenbord

en: PinePhone Keyboard
nl: Pinephone toetsenbord

en: Sun Type 6 (Japanese)
nl: Sun type 6 (Japans)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
nl: Sun type 6 USB (Japans)

en: Sun Type 6 USB (Unix)
nl: Sun type 6 USB (Unix)

en: Sun Type 6/7 USB
nl: Sun type 6/7 USB

en: Sun Type 6/7 USB (European)
nl: Sun type 6/7 USB (Europees)

en: Sun Type 7 USB
nl: Sun type 7 USB

en: Sun Type 7 USB (European)
nl: Sun type 7 USB (Europees)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
nl: Sun type 7 USB (Japans) / Japanse 106-toetsen

en: Sun Type 7 USB (Unix)
nl: Sun type 7 USB (Unix)

en: Symplon PaceBook tablet
nl: Symplon PaceBook-tablet

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
nl: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU-modus)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
nl: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP-modus)

en: Winbook Model XP5
nl: Winbook, model XP5

en: Albanian
nl: Albanees

en: Albanian (Plisi)
nl: Albanees (Plisi)

en: Albanian (Veqilharxhi)
nl: Albanees (Veqilharxhi)

en: Amharic
nl: Amhaars

en: Armenian
nl: Armeens

en: Armenian (phonetic)
nl: Armeens (fonetisch)

en: Armenian (alt. phonetic)
nl: Armeens (alternatief fonetisch)

en: Armenian (eastern)
nl: Armeens (Oosters)

en: Armenian (alt. eastern)
nl: Armeens (alternatief Oosters)

en: Armenian (western)
nl: Armeens (Westers)

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Arabic (Eastern Arabic numerals)
nl: Arabisch (Oost-Arabische cijfers)

en: Arabic (AZERTY)
nl: Arabisch (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY, Eastern Arabic numerals)
nl: Arabisch (AZERTY, Oost-Arabische cijfers)

en: Arabic (Buckwalter)
nl: Arabisch (Buckwalter)

en: Arabic (Macintosh)
nl: Arabisch (Macintosh)

en: Arabic (Macintosh, phonetic)
nl: Arabisch (Macintosh, fonetisch)

en: Arabic (OLPC)
nl: Arabisch (OLPC)

en: Arabic (Egypt)
nl: Arabisch (Egypte)

en: Arabic (Iraq)
nl: Arabisch (Irak)

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
nl: Koerdisch (Irak, Latijns Q)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
nl: Koerdisch (Irak, Latijns Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, F)
nl: Koerdisch (Irak, F)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
nl: Koerdisch (Irak, Arabisch-Latijns)

en: Arabic (Morocco)
nl: Arabisch (Marokko)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
nl: Berbers (Marokko, Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
nl: Berbers (Marokko, Tifinagh alternatief)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
nl: Berbers (Marokko, Tifinagh fonetisch, alternatief)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
nl: Berbers (Marokko, Tifinagh uitgebreid)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
nl: Berbers (Marokko, Tifinagh fonetisch)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
nl: Berbers (Marokko, Tifinagh fonetisch uitgebreid)

en: French (Morocco)
nl: Frans (Marokko)

en: Tarifit
nl: Riffijns

en: Arabic (Syria)
nl: Arabisch (Syrië)

en: Syriac
nl: Syrisch

en: Syriac (phonetic)
nl: Syrisch (fonetisch)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
nl: Koerdisch (Syrië, Latijns Q)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
nl: Koerdisch (Syrië, Latijns Alt-Q)

en: Kurdish (Syria, F)
nl: Koerdisch (Syrië, F)

en: Azerbaijani
nl: Azerbeidzjaans

en: Azerbaijani (Cyrillic)
nl: Azerbeidzjaans (Cyrillisch)

en: French (Mali, alt.)
nl: Frans (Mali, alternatief)

en: English (Mali, US, Macintosh)
nl: Engels (Mali, VS, Macintosh)

en: English (Mali, US, intl.)
nl: Engels (Mali, VS, internationaal)

en: Bangla
nl: Bengaals

en: Bangla (Probhat)
nl: Bengaals (Probhat)

en: Belarusian
nl: Wit-Russisch

en: Belarusian (legacy)
nl: Wit-Russisch (historisch)

en: Belarusian (Latin)
nl: Wit-Russisch (Latijns)

en: Belarusian (intl.)
nl: Wit-Russisch (internationaal)

en: Belarusian (phonetic)
nl: Wit-Russisch (fonetisch)

en: Russian (Belarus)
nl: Russisch (Wit-Rusland)

en: Belgian
nl: Belgisch

en: Belgian (alt.)
nl: Belgisch (alternatief)

en: Belgian (Latin-9 only, alt.)
nl: Belgisch (enkel Latin-9, alternatief)

en: Belgian (ISO, alt.)
nl: Belgisch (ISO, alternatief)

en: Belgian (no dead keys)
nl: Belgisch (zonder dode toetsen)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
nl: Belgisch (Wang 724 AZERTY)

en: Berber (Algeria, Latin)
nl: Berbers (Algerije, Latijns)

en: Berber (Algeria, Tifinagh)
nl: Berbers (Algerije, Tifinagh)

en: Kabyle (AZERTY, with dead keys)
nl: Kabylisch (AZERTY, met dode toetsen)

en: Kabyle (QWERTY, UK, with dead keys)
nl: Kabylisch (QWERTY, GB, met dode toetsen)

en: Kabyle (QWERTY, US, with dead keys)
nl: Kabylisch (QWERTY, VS, met dode toetsen)

en: Arabic (Algeria)
nl: Arabisch (Algerije)

en: Bosnian
nl: Bosnisch

en: Bosnian (with guillemets)
nl: Bosnisch (met guillemets)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
nl: Bosnisch (met Bosnische digrafen)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
nl: Bosnisch (VS, met Bosnische digrafen)

en: Bosnian (US)
nl: Bosnisch (VS)

en: Braille (left-handed)
nl: Braille (linkshandig)

en: Braille (left-handed inverted thumb)
nl: Braille (linkshandig, omgekeerde duim)

en: Braille (right-handed)
nl: Braille (rechtshandig)

en: Braille (right-handed inverted thumb)
nl: Braille (rechtshandig, omgekeerde duim)

en: Bulgarian
nl: Bulgaars

en: Bulgarian (traditional phonetic)
nl: Bulgaars (traditioneel fonetisch)

en: Bulgarian (new phonetic)
nl: Bulgaars (nieuw fonetisch)

en: Bulgarian (enhanced)
nl: Bulgaars (verbeterd)

en: Burmese
nl: Birmaans

en: Burmese (Zawgyi)
nl: Birmaans (Zawgyi)

en: Chinese
nl: Chinees

en: Hanyu Pinyin Letters (with AltGr dead keys)
nl: Hanyu pinyin (dode toetsen via AltGr))

en: Mongolian (Bichig)
nl: Mongools (Bichig)

en: Mongolian (Todo)
nl: Mongools (Todo)

en: Mongolian (Xibe)
nl: Mongools (Xibe)

en: Mongolian (Manchu)
nl: Mongools (Manchu)

en: Mongolian (Galik)
nl: Mongools (Galik)

en: Mongolian (Todo Galik)
nl: Mongools (Todo Galik)

en: Mongolian (Manchu Galik)
nl: Mongools (Manchu Galik)

en: Tibetan
nl: Tibetaans

en: Tibetan (with ASCII numerals)
nl: Tibetaans (met ASCII-cijfers)

en: Uyghur
nl: Oeigoers

en: Croatian
nl: Kroatisch

en: Croatian (with guillemets)
nl: Kroatisch (met guillemets)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
nl: Kroatisch (met Kroatische digrafen)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
nl: Kroatisch (VS, met Kroatische digrafen)

en: Croatian (US)
nl: Kroatisch (VS)

en: Czech
nl: Tsjechisch

en: Czech (extra backslash)
nl: Tsjechisch (extra backslash)

en: Czech (QWERTY)
nl: Tsjechisch (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, extra backslash)
nl: Tsjechisch (QWERTY, extra backslash)

en: Czech (QWERTZ, Windows)
nl: Tsjechisch (QWERTZ, Windows)

en: Czech (QWERTY, Windows)
nl: Tsjechisch (QWERTY, Windows)

en: Czech (QWERTY, Macintosh)
nl: Tsjechisch (QWERTY, Macintosh)

en: Czech (UCW, only accented letters)
nl: Tsjechisch (UCW, alleen lettertekens met accenten)

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
nl: Tsjechisch (VS, Dvorak, UCW-ondersteuning)

en: Russian (Czechia, phonetic)
nl: Russisch (Tsjechië, fonetisch)

en: Danish
nl: Deens

en: Danish (no dead keys)
nl: Spaans (zonder dode toetsen)

en: Danish (Windows)
nl: Deens (Windows)

en: Danish (Macintosh)
nl: Deens (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
nl: Deens (Macintosh, zonder dode toetsen)

en: Danish (Dvorak)
nl: Deens (Dvorak)

en: Uzbek (Afghanistan)
nl: Oezbeeks (Afghanistan)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
nl: Oezbeeks (Afghanistan, OLPC)

en: Dutch
nl: Nederlands

en: Dutch (US)
nl: Nederlands (VS)

en: Dutch (Macintosh)
nl: Nederlands (Macintosh)

en: Dutch (standard)
nl: Nederlands (standaard)

en: English (Australia)
nl: Engels (Australië)

en: English (Cameroon)
nl: Engels (Kameroen)

en: French (Cameroon)
nl: Frans (Kameroen)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY, intl.)
nl: Kameroens meertalig (QWERTY, internationaal)

en: Cameroon (AZERTY, intl.)
nl: Kameroens (AZERTY, internationaal)

en: Cameroon (Dvorak, intl.)
nl: Kameroens (Dvorak, internationaal)

en: English (Ghana)
nl: Engels (Ghana)

en: English (Ghana, multilingual)
nl: Engels (Ghana, meertalig)

en: English (Ghana, GILLBT)
nl: Engels (Ghana, GILLBT)

en: Akan
nl: Akaans

en: English (New Zealand)
nl: Engels (Nieuw Zeeland)

en: English (Nigeria)
nl: Engels (Nigeria)

en: English (South Africa)
nl: Engels (Zuid-Afrika)

en: English (UK)
nl: Engels (GB)

en: English (UK, extended, Windows)
nl: Engels (GB, uitgebreid, Windows)

en: English (UK, intl., with dead keys)
nl: Engels (GB, internationaal, met dode toetsen)

en: English (UK, Dvorak)
nl: Engels (GB, Dvorak)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
nl: Engels (GB, Dvorak, met Britse leestekens)

en: English (UK, Macintosh)
nl: Engels (GB, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh, intl.)
nl: Engels (GB, Macintosh, internationaal)

en: English (UK, Colemak)
nl: Engels (GB, Colemak)

en: English (UK, Colemak-DH)
nl: Engels (GB, Colemak-DH)

en: Scottish Gaelic
nl: Schots-Gaelisch

en: Polish (British keyboard)
nl: Pools (Brits toetsenbord)

en: English (US)
nl: Engels (VS)

en: English (US, euro on 5)
nl: Engels (VS, euroteken op 5)

en: English (US, intl., with dead keys)
nl: Engels (VS, internationaal, met dode toetsen)

en: English (US, alt. intl.)
nl: Engels (VS, alternatief internationaal)

en: English (intl., with AltGr dead keys)
nl: Engels (internationaal, dode toetsen via AltGr)

en: English (Macintosh)
nl: Engels (Macintosh)

en: English (Colemak)
nl: Engels (Colemak)

en: English (Colemak-DH)
nl: Engels (Colemak-DH)

en: English (Colemak-DH Wide)
nl: Engels (Colemak-DH, breed)

en: English (Colemak-DH Ortholinear)
nl: Engels (Colemak-DH, ortholineair)

en: English (Colemak-DH ISO)
nl: Engels (Colemak-DH, ISO)

en: English (Colemak-DH Wide ISO)
nl: Engels (Colemak-DH, breed, ISO)

en: English (Dvorak)
nl: Engels (Dvorak)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
nl: Engels (Dvorak, internationaal, met dode toetsen)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
nl: Engels (Dvorak, alternatief internationaal)

en: English (Dvorak, left-handed)
nl: Engels (Dvorak, linkshandig)

en: English (Dvorak, right-handed)
nl: Engels (Dvorak, rechtshandig)

en: English (classic Dvorak)
nl: Engels (Dvorak, klassiek)

en: English (programmer Dvorak)
nl: Engels (programmeer-Dvorak)

en: English (Dvorak, Macintosh)
nl: Engels (Dvorak, Macintosh)

en: English (Norman)
nl: Engels (Norman)

en: English (US, Symbolic)
nl: Engels (VS, symbolen)

en: English (Workman)
nl: Engels (Workman)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
nl: Engels (Workman, internationaal, met dode toetsen)

en: English (the divide/multiply toggle the layout)
nl: Engels (de delen-/vermenigvuldigen-toetsen schakelen de indeling)

en: Hawaiian
nl: Hawaïaans

en: Russian (US, phonetic)
nl: Russisch (VS, fonetisch)

en: Serbo-Croatian (US)
nl: Servo-Kroatisch (VS)

en: Esperanto (legacy)
nl: Esperanto (historisch)

en: Estonian
nl: Estisch

en: Estonian (no dead keys)
nl: Estisch (zonder dode toetsen)

en: Estonian (Dvorak)
nl: Estisch (Dvorak)

en: Estonian (US)
nl: Estisch (VS)

en: Faroese
nl: Faeröers

en: Faroese (no dead keys)
nl: Faeröers (zonder dode toetsen)

en: Filipino
nl: Filipijns

en: Filipino (QWERTY, Baybayin)
nl: Filipijns (QWERTY, Baybayin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
nl: Filipijns (Capewell-Dvorak, Latijns)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Baybayin)
nl: Filipijns (Capewell-Dvorak, Baybayin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
nl: Filipijns (Capewell-QWERF 2006, Latijns)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)
nl: Filipijns (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)

en: Filipino (Colemak, Latin)
nl: Filipijns (Colemak, Latijns)

en: Filipino (Colemak, Baybayin)
nl: Filipijns (Colemak, Baybayin)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
nl: Filipijns (Dvorak, Latijns)

en: Filipino (Dvorak, Baybayin)
nl: Filipijns (Dvorak, Baybayin)

en: Finnish
nl: Fins

en: Finnish (Windows)
nl: Fins (Windows)

en: Finnish (classic)
nl: Fins (klassiek)

en: Finnish (classic, no dead keys)
nl: Fins (klassiek, zonder dode toetsen)

en: Finnish (Macintosh)
nl: Fins (Macintosh)

en: Northern Saami (Finland)
nl: Noord-Samisch (Finland)

en: French
nl: Frans

en: French (no dead keys)
nl: Frans (zonder dode toetsen)

en: French (alt.)
nl: Frans (alternatief)

en: French (alt., no dead keys)
nl: Frans (alternatief, zonder dode toetsen)

en: French (alt., Latin-9 only)
nl: Frans (alternatief, enkel Latin-9)

en: French (legacy, alt.)
nl: Frans (historisch, alternatief)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
nl: Frans (historisch, alternatief, zonder dode toetsen)

en: French (AZERTY)
nl: Frans (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
nl: Frans (AZERTY, AFNOR)

en: French (BEPO)
nl: Frans (BÉPO)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
nl: Frans (BÉPO, enkel Latin-9)

en: French (BEPO, AFNOR)
nl: Frans (BÉPO, AFNOR)

en: French (Dvorak)
nl: Frans (Dvorak)

en: French (Macintosh)
nl: Frans (Macintosh)

en: French (US)
nl: Frans (VS)

en: Breton (France)
nl: Bretons (Frankrijk)

en: Occitan
nl: Occitaans

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
nl: Georgisch (Frankrijk, AZERTY Tskapo)

en: French (Canada)
nl: Frans (Canada)

en: French (Canada, Dvorak)
nl: Frans (Canada, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
nl: Frans (Canada, historisch)

en: Canadian (CSA)
nl: Canadees (CSA)

en: English (Canada)
nl: Engels (Canada)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
nl: Frans (Democratische Republiek Congo)

en: French (Togo)
nl: Frans (Togo)

en: Georgian
nl: Georgisch

en: Georgian (ergonomic)
nl: Georgisch (ergonomisch)

en: Georgian (MESS)
nl: Georgisch (MESS)

en: Ossetian (Georgia)
nl: Ossetisch (Georgië)

en: Russian (Georgia)
nl: Russisch (Georgisch)

en: German
nl: Duits

en: German (dead acute)
nl: Duits (dode aigu)

en: German (dead grave acute)
nl: Duits (dode grave en aigu)

en: German (dead tilde)
nl: Duits (dode tilde)

en: German (no dead keys)
nl: Duits (zonder dode toetsen)

en: German (E1)
nl: Duits (E1)

en: German (E2)
nl: Duits (E2)

en: German (T3)
nl: Duits (T3)

en: German (US)
nl: Duits (VS)

en: German (Dvorak)
nl: Duits (Dvorak)

en: German (Macintosh)
nl: Duits (Macintosh)

en: German (Macintosh, no dead keys)
nl: Duits (Macintosh, zonder dode toetsen)

en: German (Neo 2)
nl: Duits (Neo 2)

en: German (QWERTY)
nl: Duits (QWERTY)

en: Lower Sorbian
nl: Nedersorbisch

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
nl: Nedersorbisch (QWERTZ)

en: Romanian (Germany)
nl: Roemeens (Duitsland)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
nl: Roemeens (Duitsland, zonder dode toetsen)

en: Russian (Germany, phonetic)
nl: Russisch (Duitsland, fonetisch)

en: Turkish (Germany)
nl: Turks (Duitsland)

en: German (Austria)
nl: Duits (Oostenrijk)

en: German (Austria, no dead keys)
nl: Duits (Oostenrijk, zonder dode toetsen)

en: German (Austria, Macintosh)
nl: Duits (Oostenrijk, Macintosh)

en: German (Switzerland)
nl: Duits (Zwitserland)

en: German (Switzerland, no dead keys)
nl: Duits (Zwitserland, zonder dode toetsen)

en: German (Switzerland, Macintosh)
nl: Duits (Zwitserland, Macintosh)

en: German (Switzerland, legacy)
nl: Duits (Zwitserland, historisch)

en: French (Switzerland)
nl: Frans (Zwitserland)

en: French (Switzerland, no dead keys)
nl: Frans (Zwitserland, zonder dode toetsen)

en: French (Switzerland, Macintosh)
nl: Frans (Zwitserland, Macintosh)

en: Greek
nl: Grieks

en: Greek (simple)
nl: Grieks (eenvoudig)

en: Greek (extended)
nl: Grieks (uitgebreid)

en: Greek (no dead keys)
nl: Grieks (zonder dode toetsen)

en: Greek (polytonic)
nl: Grieks (meertonig)

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Hebrew (SI-1452-2)
nl: Hebreeuws (SI-1452-2)

en: Hebrew (lyx)
nl: Hebreeuws (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
nl: Hebreeuws (fonetisch)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
nl: Hebreeuws (Bijbels, Tiro)

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: Hungarian (standard)
nl: Hongaars (standaard)

en: Hungarian (no dead keys)
nl: Hongaars (zonder dode toetsen)

en: Hungarian (QWERTY)
nl: Hongaars (QWERTY)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, dead keys)
nl: Hongaars (QWERTZ, 101 toetsen, komma, met dode toetsen)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, no dead keys)
nl: Hongaars (QWERTZ, 101 toetsen, komma, zonder dode toetsen)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, dead keys)
nl: Hongaars (QWERTZ, 101 toetsen, punt, met dode toetsen)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, no dead keys)
nl: Hongaars (QWERTZ, 101 toetsen, punt, zonder dode toetsen)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, dead keys)
nl: Hongaars (QWERTY, 101 toetsen, komma, met dode toetsen)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, no dead keys)
nl: Hongaars (QWERTY, 101 toetsen, komma, zonder dode toetsen)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, dead keys)
nl: Hongaars (QWERTY, 101 toetsen, punt, met dode toetsen)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, no dead keys)
nl: Hongaars (QWERTY, 101 toetsen, punt, zonder dode toetsen)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, dead keys)
nl: Hongaars (QWERTZ, 102 toetsen, komma, met dode toetsen)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, no dead keys)
nl: Hongaars (QWERTZ, 102 toetsen, komma, zonder dode toetsen)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, dead keys)
nl: Hongaars (QWERTZ, 102 toetsen, punt, met dode toetsen)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, no dead keys)
nl: Hongaars (QWERTZ, 102 toetsen, punt, zonder dode toetsen)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, dead keys)
nl: Hongaars (QWERTY, 102 toetsen, komma, met dode toetsen)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, no dead keys)
nl: Hongaars (QWERTY, 102 toetsen, komma, zonder dode toetsen)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, dead keys)
nl: Hongaars (QWERTY, 102 toetsen, punt, met dode toetsen)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, no dead keys)
nl: Hongaars (QWERTY, 102 toetsen, punt, zonder dode toetsen)

en: Icelandic
nl: IJslands

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
nl: IJslands (Macintosh, historisch)

en: Icelandic (Macintosh)
nl: IJslands (Macintosh)

en: Icelandic (Dvorak)
nl: IJslands (Dvorak)

en: Indian
nl: Indisch

en: Assamese (KaGaPa, phonetic)
nl: Assamees (KaGaPa, fonetisch)

en: Bangla (India)
nl: Bengaals (India)

en: Bangla (India, Probhat)
nl: Bengaals (India, Probhat)

en: Bangla (India, Baishakhi)
nl: Bengaals (India, Baishakhi)

en: Bangla (India, Bornona)
nl: Bengaals (India, Bornona)

en: Bangla (India, KaGaPa, phonetic)
nl: Bengaals (India, KaGaPa, fonetisch)

en: Bangla (India, Gitanjali)
nl: Bengaals (India, Gitanjali)

en: Bangla (India, Baishakhi InScript)
nl: Bengaals (India, Baishakhi InScript)

en: English (India, with rupee)
nl: Engels (India, met roepieteken)

en: Gujarati (KaGaPa, phonetic)
nl: Gujarati (KaGaPa, fonetisch)

en: Hindi (KaGaPa, phonetic)
nl: Hindi (KaGaPa, fonetisch)

en: Kannada (KaGaPa, phonetic)
nl: Kannada (KaGaPa, fonetisch)

en: Malayalam (enhanced InScript, with rupee)
nl: Malayalam (verbeterd InScript, met roepieteken)

en: Malayalam (Poorna, extended InScript)
nl: Malayalam (Poorna, verbeterd InScript)

en: Marathi (KaGaPa, phonetic)
nl: Marathi (KaGaPa, fonetisch)

en: Marathi (enhanced InScript)
nl: Marathi (verbeterd InScript)

en: Oriya
nl: Odia

en: Oriya (Bolnagri)
nl: Odia (Bolnagri)

en: Oriya (Wx)
nl: Odia (Wx)

en: Sanskrit (KaGaPa, phonetic)
nl: Sanskriet (KaGaPa, fonetisch)

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
nl: Tamil (TamilNet '99 met Tamil-cijfertekens)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
nl: Tamil (TamilNet '99, TAB-codering)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
nl: Tamil (TamilNet '99, TSCII-codering)

en: Tamil (InScript, with Arabic numerals)
nl: Tamil (InScript, met internationale cijfertekens)

en: Tamil (InScript, with Tamil numerals)
nl: Tamil (InScript, met Tamil-cijfertekens)

en: Telugu (KaGaPa, phonetic)
nl: Telugu (KaGaPa, fonetisch)

en: Urdu (phonetic)
nl: Urdu (fonetisch)

en: Urdu (alt. phonetic)
nl: Urdu (alternatief fonetisch)

en: Indic IPA
nl: Indiaas (fonetisch, IPA)

en: Indonesian (Latin)
nl: Indonesisch (Latijns)

en: Indonesian (Arab Melayu, phonetic)
nl: Indonesisch (Pegon, fonetisch)

en: Indonesian (Arab Melayu, extended phonetic)
nl: Indonesisch (Pegon, uitgebreid fonetisch)

en: Indonesian (Arab Pegon, phonetic)
nl: Indonesisch (Pegon, anders fonetisch)

en: Javanese
nl: Javaans

en: Irish
nl: Iers

en: Irish (UnicodeExpert)
nl: Iers (UnicodeExpert)

en: Italian
nl: Italiaans

en: Italian (no dead keys)
nl: Italiaans (zonder dode toetsen)

en: Italian (Windows)
nl: Italiaans (Windows)

en: Italian (Macintosh)
nl: Italiaans (Macintosh)

en: Italian (US)
nl: Italiaans (VS)

en: Italian (IBM 142)
nl: Italiaans (IBM 142)

en: Italian (intl., with dead keys)
nl: Italiaans (internationaal, met dode toetsen)

en: Friulian (Italy)
nl: Friulisch (Italië)

en: Sicilian
nl: Siciliaans

en: Georgian (Italy)
nl: Georgisch (Italië)

en: Japanese
nl: Japans

en: Japanese (Kana)
nl: Japans (Kana)

en: Japanese (Kana 86)
nl: Japans (Kana 86)

en: Japanese (OADG 109A)
nl: Japans (OADG 109A)

en: Japanese (Macintosh)
nl: Japans (Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
nl: Japans (Dvorak)

en: Kazakh
nl: Kazachs

en: Kazakh (with Russian)
nl: Kazachs (met Russisch)

en: Kazakh (extended)
nl: Kazachs (uitgebreid)

en: Kazakh (Latin)
nl: Kazachs (Latijns)

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
nl: Russisch (Kazachstan, met Kazachs)

en: Khmer (Cambodia)
nl: Khmer (Cambodja)

en: Korean
nl: Koreaans

en: Korean (101/104-key compatible)
nl: Koreaans (101/104-toetsen compatibel)

en: Kyrgyz
nl: Kirgizisch

en: Kyrgyz (phonetic)
nl: Kirgizisch (fonetisch)

en: Latvian
nl: Lets

en: Latvian (apostrophe)
nl: Lets (apostrof)

en: Latvian (tilde)
nl: Lets (tilde)

en: Latvian (F)
nl: Lets (F)

en: Latvian (Modern Latin)
nl: Lets (modern, Latijns)

en: Latvian (Modern Cyrillic)
nl: Lets (modern, Cyrillisch)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
nl: Lets (ergonomisch, ŪGJRMV)

en: Latvian (adapted)
nl: Lets (aangepast)

en: Lithuanian
nl: Litouws

en: Lithuanian (standard)
nl: Litouws (standaard)

en: Lithuanian (US)
nl: Litouws (VS)

en: Lithuanian (IBM)
nl: Litouws (IBM)

en: Lithuanian (LEKP)
nl: Litouws (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
nl: Litouws (LEKPa)

en: Lithuanian (Ratise)
nl: Litouws (Ratise)

en: Samogitian
nl: Samogitisch

en: Macedonian
nl: Macedonisch

en: Macedonian (no dead keys)
nl: Macedonisch (zonder dode toetsen)

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
nl: Maleis (Jawi, arabisch toetsenbord)

en: Malay (Jawi, phonetic)
nl: Maleis (Jawi, fonetisch)

en: Maltese
nl: Maltees

en: Maltese (US)
nl: Maltees (VS)

en: Maltese (US, with AltGr overrides)
nl: Maltees (VS, met AltGr-extras)

en: Maltese (UK, with AltGr overrides)
nl: Maltees (GB, met AltGr-extras)

en: Moldavian
nl: Moldavisch

en: Gagauz (Moldova)
nl: Gagauz (Moldavië)

en: Mongolian
nl: Mongools

en: Montenegrin
nl: Montenegrijns

en: Montenegrin (Cyrillic)
nl: Montenegrijns (Cyrillisch)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
nl: Montenegrijns (Cyrillisch, ZE en ZHE omgewisseld)

en: Montenegrin (Cyrillic, with guillemets)
nl: Montenegrijns (Cyrillisch, met guillemets)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
nl: Montenegrijns (Latijns, Unicode)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
nl: Montenegrijns (Latijns, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
nl: Montenegrijns (Latijns, Unicode, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, with guillemets)
nl: Montenegrijns (Latijns, met guillemets)

en: Nepali
nl: Nepalees

en: Norwegian
nl: Noors

en: Norwegian (no dead keys)
nl: Noors (zonder dode toetsen)

en: Norwegian (Windows)
nl: Noors (Windows)

en: Norwegian (Macintosh)
nl: Noors (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
nl: Noors (Macintosh, zonder dode toetsen)

en: Norwegian (Colemak)
nl: Noors (Colemak)

en: Norwegian (Colemak-DH)
nl: Noors (Colemak-DH)

en: Norwegian (Colemak-DH Wide)
nl: Noors (Colemak-DH, breed)

en: Norwegian (Dvorak)
nl: Noors (Dvorak)

en: Northern Saami (Norway)
nl: Noord-Samisch (Noorwegen)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
nl: Noord-Samisch (Noorwegen, zonder dode toetsen)

en: Persian
nl: Perzisch

en: Persian (with Persian keypad)
nl: Perzisch (met Perzisch cijferblok)

en: Persian (Windows)
nl: Perzisch (Windows)

en: Azerbaijani (Iran)
nl: Azerbeidzjaans (Iran)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
nl: Koerdisch (Iran, Latijns Q)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
nl: Koerdisch (Iran, Latijns Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, F)
nl: Koerdisch (Iran, F)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
nl: Koerdisch (Iran, Arabisch-Latijns)

en: Polish
nl: Pools

en: Polish (legacy)
nl: Pools (historisch)

en: Polish (QWERTZ)
nl: Pools (QWERTZ)

en: Polish (Dvorak)
nl: Pools (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
nl: Pools (Dvorak, met Poolse aanhalingstekens op aanhalingstekentoets)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
nl: Pools (Dvorak, met Poolse aanhalingstekens op toets 1)

en: Polish (programmer Dvorak)
nl: Pools (programmeer-Dvorak)

en: Kashubian
nl: Kasjoebisch

en: Silesian
nl: Silezisch

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
nl: Russisch (Polen, fonetisch Dvorak)

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Portuguese (no dead keys)
nl: Portugees (zonder dode toetsen)

en: Portuguese (Macintosh)
nl: Portugees (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
nl: Portugees (Macintosh, zonder dode toetsen)

en: Portuguese (Nativo)
nl: Portugees (Nativo)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
nl: Portugees (Nativo voor VS-toetsenborden)

en: Portuguese (Brazil)
nl: Portugees (Brazilië)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
nl: Portugees (Brazilië, zonder dode toetsen)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
nl: Portugees (Brazilië, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
nl: Portugees (Brazilië, Nativo)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
nl: Portugees (Brazilië, Nativo voor VS-toetsenborden)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
nl: Portugees (Brazilië, IBM/Lenovo ThinkPad)

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
nl: Esperanto (Brazilië, Nativo)

en: Russian (Brazil, phonetic)
nl: Russisch (Brazilië, fonetisch)

en: Romanian
nl: Roemeens

en: Romanian (standard)
nl: Roemeens (standaard)

en: Romanian (Windows)
nl: Roemeens (Windows)

en: Russian
nl: Russisch

en: Russian (phonetic)
nl: Russisch (fonetisch)

en: Russian (phonetic, Windows)
nl: Russisch (fonetisch, Windows)

en: Russian (phonetic, YAZHERTY)
nl: Russisch (fonetisch, YAZHERTY)

en: Russian (phonetic, AZERTY)
nl: Russisch (fonetisch, AZERTY)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
nl: Russisch (fonetisch, Dvorak)

en: Russian (typewriter)
nl: Russisch (typemachine)

en: Russian (engineering, RU)
nl: Russisch (technisch, Cyrillisch)

en: Russian (engineering, EN)
nl: Russisch (technisch, Latijns)

en: Russian (legacy)
nl: Russisch (historisch)

en: Russian (typewriter, legacy)
nl: Russisch (typemachine, historisch)

en: Russian (DOS)
nl: Russisch (DOS)

en: Russian (Macintosh)
nl: Russisch (Macintosh)

en: Abkhazian (Russia)
nl: Abchazisch (Rusland)

en: Bashkirian
nl: Basjkiers

en: Chuvash
nl: Tsjoevasjisch

en: Chuvash (Latin)
nl: Tsjoevasjisch (Latijns)

en: Ossetian (legacy)
nl: Ossetisch (historisch)

en: Ossetian (Windows)
nl: Ossetisch (Windows)

en: Serbian (Russia)
nl: Servisch (Rusland)

en: Udmurt
nl: Udmurts

en: Yakut
nl: Jakoets

en: Serbian
nl: Servisch

en: Serbian (Cyrillic, with guillemets)
nl: Servisch (Cyrillisch, met guillemets)

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
nl: Servisch (Cyrillisch, ZE en ZHE omgewisseld)

en: Serbian (Latin)
nl: Servisch (Latijns)

en: Serbian (Latin, with guillemets)
nl: Servisch (Latijns, met guillemets)

en: Serbian (Latin, Unicode)
nl: Servisch (Latijns, Unicode)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
nl: Servisch (Latijns, QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
nl: Servisch (Latijns, Unicode, QWERTY)

en: Pannonian Rusyn
nl: Pannonisch Rusyn

en: Sinhala (phonetic)
nl: Singalees (fonetisch)

en: Sinhala (US)
nl: Singalees (VS)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
nl: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB-codering)

en: Slovak
nl: Slowaaks

en: Slovak (extra backslash)
nl: Slowaaks (extra backslash)

en: Slovak (QWERTY)
nl: Slowaaks (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extra backslash)
nl: Slowaaks (QWERTY, extra backslash)

en: Slovenian
nl: Sloveens

en: Slovenian (with guillemets)
nl: Sloveens (met guillemets)

en: Slovenian (US)
nl: Sloveens (VS)

en: Spanish
nl: Spaans

en: Spanish (no dead keys)
nl: Spaans (zonder dode toetsen)

en: Spanish (dead tilde)
nl: Spaans (dode tilde)

en: Spanish (Windows)
nl: Spaans (Windows)

en: Spanish (Dvorak)
nl: Spaans (Dvorak)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and L)
nl: Asturisch (Spanje, met onderpunts H en L)

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
nl: Catalaans (Spanje, met middenpunts L)

en: Spanish (Latin American)
nl: Spaans (Latijns-Amerika)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
nl: Spaans (Latijns-Amerika, zonder dode toetsen)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
nl: Spaans (Latijns-Amerika, dode tilde)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
nl: Spaans (Latijns-Amerika, Dvorak)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
nl: Spaans (Latijns-Amerika, Colemak)

en: Swahili (Kenya)
nl: Swahili (Kenia)

en: Swedish
nl: Zweeds

en: Swedish (no dead keys)
nl: Zweeds (zonder dode toetsen)

en: Swedish (Dvorak)
nl: Zweeds (Dvorak)

en: Swedish (Dvorak, intl.)
nl: Zweeds (Dvorak, internationaal)

en: Swedish (Svdvorak)
nl: Zweeds (Svdvorak)

en: Swedish (Macintosh)
nl: Zweeds (Macintosh)

en: Swedish (US)
nl: Zweeds (VS)

en: Swedish Sign Language
nl: Zweedse gebarentaal

en: Northern Saami (Sweden)
nl: Noord-Samisch (Zweden)

en: Russian (Sweden, phonetic)
nl: Russisch (Zweden, fonetisch)

en: Taiwanese
nl: Taiwanees

en: Taiwanese (indigenous)
nl: Taiwanees (oorspronkelijk)

en: Tajik
nl: Tadzjieks

en: Tajik (legacy)
nl: Tadzjieks (historisch)

en: Turkmen
nl: Turkmeens

en: Turkmen (Alt-Q)
nl: Turkmeens (Alt-Q)

en: Turkish
nl: Turks

en: Turkish (F)
nl: Turks (F)

en: Turkish (E)
nl: Turks (E)

en: Turkish (Alt-Q)
nl: Turks (Alt-Q)

en: Turkish (intl., with dead keys)
nl: Turks (internationaal, met dode toetsen)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
nl: Koerdisch (Turkije, Latijns Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
nl: Koerdisch (Turkije, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
nl: Koerdisch (Turkije, Latijns Alt-Q)

en: Ukrainian
nl: Oekraïens

en: Ukrainian (phonetic)
nl: Oekraïens (fonetisch)

en: Ukrainian (typewriter)
nl: Oekraïens (typemachine)

en: Ukrainian (Windows)
nl: Oekraïens (Windows)

en: Ukrainian (macOS)
nl: Oekraïens (macOS)

en: Ukrainian (legacy)
nl: Oekraïens (historisch)

en: Ukrainian (homophonic)
nl: Oekraïens (homofonisch)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
nl: Krim-Tataars (Turks Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
nl: Krim-Tataars (Turks F)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
nl: Krim-Tataars (Turks Alt-Q)

en: Arabic (Pakistan)
nl: Arabisch (Pakistan)

en: Uzbek
nl: Oezbeeks

en: Uzbek (Latin)
nl: Oezbeeks (Latijns)

en: Vietnamese
nl: Viëtnamees

en: Vietnamese (US)
nl: Viëtnamees (VS)

en: Vietnamese (France)
nl: Viëtnamees (Frankrijk)

en: custom
nl: gebruiker-gedefinieerd

en: A user-defined custom Layout
nl: Een door de gebruiker verschafte lay-out

en: Switching to another layout
nl: Overschakelen naar een andere indeling

en: Right Alt (while pressed)
nl: Rechter Alt-toets (ingedrukt gehouden)

en: Left Alt (while pressed)
nl: Linker Alt-toets (ingedrukt gehouden)

en: Left Win (while pressed)
nl: Linker Windows-toets (ingedrukt gehouden)

en: Right Win (while pressed)
nl: Rechter Windows-toets (ingedrukt gehouden)

en: Any Win (while pressed)
nl: Elke Windows-toets (ingedrukt gehouden)

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
nl: Menu-toets (ingedrukt gehouden), Shift+Menu voor Menu

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
nl: CapsLock (ingedrukt gehouden); Alt+CapsLock geeft de oorspronkelijke CapsLock-actie

en: Right Ctrl (while pressed)
nl: Rechter Ctrl-toets (ingedrukt gehouden)

en: Right Alt
nl: Rechter Alt-toets

en: Left Alt
nl: Linker Alt-toets

en: Caps Lock
nl: CapsLock

en: Shift+Caps Lock
nl: Shift + CapsLock

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to second layout
nl: CapsLock naar eerste indeling; Shift+CapsLock naar tweede indeling

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to second layout
nl: Linker Windows-toets naar eerste indeling; rechter Windows/Menu-toets naar tweede indeling

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to second layout
nl: Linker Ctrl naar eerste indeling; rechter Ctrl naar tweede indeling

en: Alt+Caps Lock
nl: Alt + CapsLock

en: Both Shifts together
nl: Beide Shift-toetsen samen

en: Both Alts together
nl: Beide Alt-toetsen samen

en: Both Alts together; AltGr alone chooses third level
nl: Beide Alt-toetsen samen; AltGr alleen geeft derde niveau

en: Both Ctrls together
nl: Beide Ctrl-toetsen samen

en: Ctrl+Shift
nl: Ctrl + Shift

en: Left Ctrl+Left Shift
nl: Linker Ctrl + linker Shift

en: Right Ctrl+Right Shift
nl: Rechter Ctrl + rechter Shift

en: Alt+Ctrl
nl: Alt + Ctrl

en: Alt+Shift
nl: Alt + Shift

en: Left Alt+Left Shift
nl: Linker Alt + linker Shift

en: Right Alt+Right Shift
nl: Rechter Alt + rechter Shift

en: Left Win
nl: Linker Windows-toets

en: Alt+Space
nl: Alt + Spatie

en: Win+Space
nl: Windows-toets + Spatie

en: Ctrl+Space
nl: Ctrl + Spatie

en: Right Win
nl: Rechter Windows-toets

en: Left Shift
nl: Linker Shift-toets

en: Right Shift
nl: Rechter Shift-toets

en: Left Ctrl
nl: Linker Ctrl-toets

en: Right Ctrl
nl: Rechter Ctrl-toets

en: Scroll Lock
nl: Scroll-Lock

en: Ctrl+Left Win to first layout; Ctrl+Menu to second layout
nl: Ctrl + linker Windows-toets naar eerste indeling, Ctrl + Menu-toets naar tweede indeling

en: Left Ctrl+Left Win
nl: Linker Ctrl + linker Windows-toets

en: Key to choose the 2nd level
nl: Toegang tot het tweede niveau

en: The "&lt; &gt;" key
nl: De "&lt;/&gt;"-toets

en: Key to choose the 3rd level
nl: Toegang tot het derde niveau

en: Any Win
nl: Elke Windows-toets

en: Any Alt
nl: Elke Alt-toets

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
nl: Rechter Alt-toets; Shift + rechter Alt-toets is samensteltoets

en: Right Alt never chooses 3rd level
nl: Rechter Alt-toets geeft nooit het derde niveau

en: Enter on keypad
nl: Enter op cijferblok

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
nl: CapsLock; vergrendelt eenmalig samen met andere derdeniveaukiezer

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
nl: Backslash; vergrendelt eenmalig samen met andere derdeniveaukiezer

en: The "&lt; &gt;" key; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
nl: De "&lt;/&gt;"-toets vergrendelt eenmalig samen met andere derdeniveaukiezer

en: Ctrl position
nl: Positie van Ctrl-toets

en: Caps Lock as Ctrl
nl: CapsLock is Ctrl-toets

en: Left Ctrl as Meta
nl: Linker Ctrl is Meta-toets

en: Swap Ctrl and Caps Lock
nl: Ctrl en CapsLock omwisselen

en: Caps Lock as Ctrl, Ctrl as Hyper
nl: CapsLock is Ctrl-toets, Ctrl is Hyper-toets

en: To the left of "A"
nl: Links van de "A"

en: At the bottom left
nl: Linksonder

en: Right Ctrl as Right Alt
nl: Rechter Ctrl is rechter Alt-toets

en: Menu as Right Ctrl
nl: Menu is rechter Ctrl-toets

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
nl: Linker Alt en linker Ctrl omwisselen

en: Swap Right Alt with Right Ctrl
nl: Rechter Alt en rechter Ctrl omwisselen

en: Swap Left Win with Left Ctrl
nl: Linker Windows-toets en linker Ctrl omwisselen

en: Swap Right Win with Right Ctrl
nl: Rechter Windows-toets en rechter Ctrl omwisselen

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
nl: Linker Alt is Ctrl, linker Ctrl is Windows-toets, linker Windows-toets is Alt

en: Use keyboard LED to show alternative layout
nl: Toetsenbord-LED gebruiken om alternatieve indeling te tonen

en: Num Lock
nl: NumLock

en: Use keyboard LED to indicate modifiers
nl: Toetsenbord-LED gebruiken om "veranderaars" te tonen

en: Compose
nl: Samensteltoets

en: Layout of numeric keypad
nl: Indeling van het cijferblok

en: Legacy
nl: Historisch

en: Unicode arrows and math operators
nl: Unicode-pijlen en wiskundige operatoren

en: Unicode arrows and math operators on default level
nl: Unicode-pijlen en wiskundige operatoren op het standaardniveau

en: Legacy Wang 724
nl: Historisch Wang 724

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators
nl: Wang 724 cijferblok met Unicode-pijlen en wiskundige operatoren

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators on default level
nl: Wang 724 cijferblok met Unicode-pijlen en wiskundige operatoren op het standaardniveau

en: Hexadecimal
nl: Hexadecimaal

en: Phone and ATM style
nl: Telefoon- en ATM-stijl

en: Numeric keypad Delete behavior
nl: Gedrag van Delete-toets op cijferblok

en: Legacy key with dot
nl: Historisch met punt

note: Actually, with KP_SEPARATOR, as the old keypad(comma)
en: Legacy key with comma
nl: Historisch met komma

en: Four-level key with dot
nl: Vierniveaus-toets met punt

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
nl: Vierniveaus-toets met punt, beperkt tot Latin-9

en: Four-level key with comma
nl: Vierniveaus-toets met komma

en: Four-level key with momayyez
nl: Vierniveaus-toets met momayyez

note: This assumes the KP_ abstract symbols are actually useful for some apps The description needs to be rewritten
en: Four-level key with abstract separators
nl: Vierniveaus-toets met abstracte scheidingstekens

en: Semicolon on third level
nl: Puntkomma op derde niveau

en: Caps Lock behavior
nl: Gedrag van CapsLock-toets

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
nl: CapsLock gebruikt interne conversie naar hoofdletters; Shift heft CapsLock tijdelijk op

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
nl: CapsLock gebruikt interne conversie naar hoofdletters; Shift heft CapsLock niet op

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
nl: CapsLock werkt als Shift met vergrendeling; Shift heft CapsLock tijdelijk op

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
nl: CapsLock werkt als Shift met vergrendeling; Shift heft CapsLock niet op

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
nl: CapsLock beïnvloedt alleen alfabetische tekens

en: Caps Lock toggles Shift Lock (affects all keys)
nl: CapsLock schakelt Shift-vergrendeling aan/uit (beïnvloedt alle toetsen)

en: Swap Esc and Caps Lock
nl: Esc en CapsLock omwisselen

en: Make Caps Lock an additional Esc
nl: Van CapsLock een extra Esc maken

en: Make Caps Lock an additional Esc, but Shift + Caps Lock is the regular Caps Lock
nl: CapsLock is een extra Esc; Shift+CapsLock is gewone CapsLock

en: Make Caps Lock an additional Backspace
nl: Van CapsLock een extra Backspace maken

en: Make Caps Lock an additional Super
nl: Van CapsLock een extra Super maken

en: Make Caps Lock an additional Hyper
nl: Van CapsLock een extra Hyper maken

en: Make Caps Lock an additional Menu key
nl: Van CapsLock een extra Menu-toets maken

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
nl: Van CapsLock een extra NumLock maken

en: Make Caps Lock an additional Ctrl
nl: CapsLock is zowel CapsLock als Ctrl

en: Caps Lock is disabled
nl: CapsLock is uitgeschakeld

en: Alt and Win behavior
nl: Gedrag van Alt- en Windows-toetsen

en: Add the standard behavior to Menu key
nl: Het standaardgedrag toevoegen aan de Menu-toets

en: Menu is mapped to Win
nl: Menu zit op de Windows-toetsen

en: Alt and Meta are on Alt
nl: Alt en Meta zitten op de Alt-toetsen

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
nl: Alt zit op de Windows-toetsen én op de gewone Alt-toetsen

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl
nl: Ctrl zit op de Windows-toetsen én op de gewone Ctrl-toets

en: Ctrl is mapped to Right Win and the usual Ctrl
nl: Ctrl zit op de rechter Windows-toets én op de gewone Ctrl-toets

en: Ctrl is mapped to Alt, Alt to Win
nl: Ctrl zit op de Alt-toetsen; Alt zit op de Windows-toetsen

en: Meta is mapped to Win
nl: Meta zit op de Windows-toetsen

en: Meta is mapped to Left Win
nl: Meta zit op de linker Windows-toets

en: Hyper is mapped to Win
nl: Hyper zit op de Windows-toetsen

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
nl: Alt zit op de rechter Windows-toets, Super op de Menu-toets

en: Left Alt is swapped with Left Win
nl: Linker Alt- en linker Windows-toets omwisselen

en: Alt is swapped with Win
nl: Alt- en Windows-toetsen omwisselen

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
nl: Van de PrtSc-toets een extra Windows-toets maken

en: Position of Compose key
nl: Positie van samensteltoets

en: 3rd level of Left Win
nl: derde niveau van linker Windows-toets

en: 3rd level of Right Win
nl: derde niveau van rechter Windows-toets

en: 3rd level of Menu
nl: derde niveau van Menu

en: 3rd level of Left Ctrl
nl: derde niveau van linker Ctrl-toets

en: 3rd level of Right Ctrl
nl: derde niveau van rechter Ctrl-toets

en: 3rd level of Caps Lock
nl: derde niveau van CapsLock

en: 3rd level of the "&lt; &gt;" key
nl: derde niveau van "&lt;/&gt;"-toets

en: Compatibility options
nl: Compatibiliteitsopties

en: Default numeric keypad keys
nl: Standaard cijferblok-toetsen

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
nl: Cijferblok-toetsen geven altijd cijfers (net als bij Mac OS)

en: Num Lock on: digits; Shift for arrows. Num Lock off: arrows (as in Windows)
nl: NumLock aan: cijfers; Shift voor pijltjes. Numlock uit: pijltjes (zoals in Windows)

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
nl: Shift heft NumLock niet op, maar kiest het derde niveau

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
nl: Speciale toetsen (Ctrl+Alt+&lt;toets&gt;) afgehandeld in een server

en: Apple Aluminium emulates Pause, PrtSc, Scroll Lock
nl: Apple Aluminium emuleert Pause, PrtSc, en Scroll-Lock

en: Japanese Apple keyboards emulate OADG109A backslash
nl: Japans Apple-toetsenbord emuleert de OADG109A-backslash

en: Japanese Apple keyboards emulate PC106 backslash
nl: Japans Apple-toetsenbord emuleert de PC106-backslash

en: Shift cancels Caps Lock
nl: Shift schakelt CapsLock uit

en: Enable extra typographic characters
nl: Extra typografische tekens aanzetten

en: Enable APL overlay characters
nl: Overlay met APL-tekens aanzetten

en: Both Shifts together enable Caps Lock
nl: Beide Shift-toetsen samen zetten CapsLock aan

en: Both Shifts together enable Caps Lock; one Shift key disables it
nl: Beide Shift-toetsen samen zetten CapsLock aan; één Shift-toets zet het uit

en: Both Shifts together enable Shift Lock
nl: Beide Shift-toetsen samen zetten ShiftLock aan

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
nl: Shift + NumLock zetten 'muistoetsen' aan

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
nl: Het verbreken van 'grabs' via toetsenbord toestaan (veiligheidsrisico)

en: Allow grab and window tree logging
nl: Het loggen van 'grabs' en 'window trees' toestaan

en: Currency signs
nl: Valutatekens

en: Euro on E
nl: Euroteken op E

en: Euro on 2
nl: Euroteken op 2

en: Euro on 4
nl: Euroteken op 4

en: Euro on 5
nl: Euroteken op 5

en: Rupee on 4
nl: Roepieteken op 4

en: Key to choose the 5th level
nl: Toegang tot het vijfde niveau

en: Caps Lock chooses 5th level
nl: CapsLock kiest het vijfde niveau

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level
nl: De "&lt;/&gt;"-toets kiest het vijfde niveau

en: Right Alt chooses 5th level
nl: Rechter Alt-toets kiest het vijfde niveau

en: Menu chooses 5th level
nl: Menu-toets kiest het vijfde niveau

en: Right Ctrl chooses 5th level
nl: Rechter Ctrl-toets kiest het vijfde niveau

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
nl: De "&lt;/&gt;"-toets kiest het vijfde niveau en vergrendelt eenmalig samen met andere vijfdeniveaukiezer

en: Right Alt chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
nl: Rechter Alt-toets kiest het vijfde niveau en vergrendelt eenmalig samen met andere vijfdeniveaukiezer

en: Left Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
nl: Linker Windows-toets kiest vijfde niveau en vergrendelt eenmalig samen met andere vijfdeniveaukiezer

en: Right Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
nl: Rechter Windows-toets kiest vijfde niveau en vergrendelt eenmalig samen met andere vijfdeniveaukiezer

en: Non-breaking space input
nl: Invoer van harde (niet-afbreekbare) spatie

en: Usual space at any level
nl: Gewone spatie op elk niveau

en: Non-breaking space at the 2nd level
nl: Harde spatie op het tweede niveau

en: Non-breaking space at the 3rd level
nl: Harde spatie op het derde niveau

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
nl: Harde spatie op het derde niveau, smalle harde spatie op het vierde niveau

en: Non-breaking space at the 4th level
nl: Harde spatie op het vierde niveau

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
nl: Harde spatie op het vierde niveau, smalle harde spatie op het zesde niveau

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
nl: Harde spatie op het vierde niveau, smalle harde spatie op het zesde niveau (via Ctrl+Shift)

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level
nl: Nulbreedte-losmaker op het tweede niveau

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level
nl: Nulbreedte-losmaker op het tweede niveau, nulbreedte-verbinder op het derde niveau

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level, non-breaking space at the 4th level
nl: Nulbreedte-losmaker op het tweede niveau, nulbreedte-verbinder op het derde niveau, harde spatie op het vierde niveau

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level
nl: Nulbreedte-losmaker op het tweede niveau, harde spatie op het derde niveau

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
nl: Nulbreedte-losmaker op het tweede niveau, harde spatie op het derde niveau, nulbreedte-verbinder op het vierde niveau

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
nl: Nulbreedte-losmaker op het tweede niveau, harde spatie op het derde niveau, smalle harde spatie op het vierde niveau

en: Zero-width non-joiner at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
nl: Nulbreedte-losmaker op het derde niveau, nulbreedte-verbinder op het vierde niveau

en: Japanese keyboard options
nl: Japanse toetsenbordopties

en: Kana Lock key is locking
nl: Kana Lock-toets is vergrendelend

en: NICOLA-F style Backspace
nl: NICOLA-F-stijl backspace

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
nl: Van de Zenkaku Hankaku-toets een extra Esc-toets maken

en: Korean Hangul/Hanja keys
nl: Koreaanse Hangul-/Hanja-toetsen

en: Make right Alt a Hangul key
nl: Rechter Alt is een Hangul-toets

en: Make right Ctrl a Hangul key
nl: Rechter Ctrl is een Hangul-toets

en: Make right Alt a Hanja key
nl: Rechter Alt is een Hanja-toets

en: Make right Ctrl a Hanja key
nl: Rechter Ctrl is een Hanja-toets

en: Esperanto letters with superscripts
nl: Esperanto-letters met accenten

en: At the corresponding key in a QWERTY layout
nl: Aan de gerelateerde toets in een QWERTY-indeling

en: At the corresponding key in a Dvorak layout
nl: Aan de gerelateerde toets in een Dvorak-indeling

en: At the corresponding key in a Colemak layout
nl: Aan de gerelateerde toets in een Colemak-indeling

en: Old Solaris keycodes compatibility
nl: Oude Solaris-toetscodes-compatibiliteit

en: Sun key compatibility
nl: Sun-toetsen-compatibiliteit

en: Key sequence to kill the X server
nl: Toetscombinatie om de X-server af te breken

en: Ctrl+Alt+Backspace
nl: Ctrl + Alt + Backspace

en: Miscellaneous options
nl: Diverse opties

en: Use user-defined custom XKB types
nl: Zelfgemaakte XKB-types gebruiken

en: Ancient
nl: Antiek

en: Gothic
nl: Gotisch

en: Ugaritic
nl: Ugaritisch

en: Avestan
nl: Avestisch

en: APL symbols (Dyalog APL)
nl: APL-symbolen (Dyalog APL)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
nl: APL-symbolen (SAX, Sharp APL voor Unix)

en: APL symbols (unified)
nl: APL-symbolen (verenigd)

en: APL symbols (IBM APL2)
nl: APL-symbolen (IBM APL2)

en: APL symbols (Manugistics APL*PLUS II)
nl: APL-symbolen (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL symbols (APLX unified)
nl: APL-symbolen (APLX verenigd)

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
nl: Meertalig (Canada, Sun type 6/7)

en: German (with Hungarian letters, no dead keys)
nl: Duits (met Hongaarse lettertekens, zonder dode toetsen)

en: Polish (Germany, no dead keys)
nl: Pools (Duitsland, zonder dode toetsen)

en: German (Sun Type 6/7)
nl: Duits (Sun type 6/7)

en: German (Aus der Neo-Welt)
nl: Duits (uit de Neo-wereld)

en: German (KOY)
nl: Duits (KOY)

en: German (Bone)
nl: Duits (Bone)

en: German (Bone, eszett in the home row)
nl: Duits (Bone, eszett op thuisrij)

en: German (Neo, QWERTZ)
nl: Duits (Neo, QWERTZ)

en: German (Neo, QWERTY)
nl: Duits (Neo, QWERTY)

en: Russian (Germany, recommended)
nl: Russisch (Duitsland, aangeraden)

en: Russian (Germany, transliteration)
nl: Russisch (Duitsland, transliteratie)

en: Coptic
nl: Koptisch

en: Old Hungarian
nl: Oud-Hongaars

en: Old Hungarian (for ligatures)
nl: Oud-Hongaars (voor ligaturen)

en: Hungarian (US)
nl: Hongaars (VS)

en: Lithuanian (Dvorak)
nl: Litouws (Dvorak)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
nl: Litouws (Sun type 6/7)

en: Latvian (Dvorak)
nl: Lets (Dvorak)

en: Latvian (Dvorak, with Y)
nl: Lets (Dvorak, met Y)

en: Latvian (Dvorak, with minus)
nl: Lets (Dvorak, met minus)

en: Latvian (programmer Dvorak)
nl: Lets (programmeer-Dvorak)

en: Latvian (programmer Dvorak, with Y)
nl: Lets (programmeer-Dvorak, met Y)

en: Latvian (programmer Dvorak, with minus)
nl: Lets (programmeer-Dvorak, met minus)

en: Latvian (Colemak)
nl: Lets (Colemak)

en: Latvian (Colemak, with apostrophe)
nl: Lets (Colemak, met apostrof)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
nl: Lets (Sun type 6/7)

en: Latvian (apostrophe, dead quotes)
nl: Lets (apostrof, dode aanhalingstekens)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining)
nl: Engels (VS, internationaal, Unicode-combinerend via AltGr)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining, alt.)
nl: Engels (VS, internationaal, Unicode-combinerend via AltGr)

en: Coeur d'Alene Salish
nl: Cœur d'Alène Salish

en: Czech, Slovak and German (US)
nl: Tsjechisch, Slowaaks, en Duits (VS)

en: Czech, Slovak, Polish, Spanish, Finnish, Swedish and German (US)
nl: Tsjechisch, Slowaaks, Pools, Fins, Zweeds, Duits en Spaans (VS)

en: English (Drix)
nl: Engels (Drix)

en: German, Swedish and Finnish (US)
nl: Duits, Zweeds, en Fins (VS)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
nl: Engels (VS, IBM Arabisch 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
nl: Engels (VS, Sun type 6/7)

en: English (Carpalx)
nl: Engels (Carpalx)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
nl: Engels (Carpalx, internationaal, met dode toetsen)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
nl: Engels (Carpalx, internationaal, dode toetsen via AltGr)

en: English (Carpalx, full optimization)
nl: Engels (Carpalx, volledige optimalisatie)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
nl: Engels (Carpalx, volledige optimalisatie, internationaal, met dode toetsen)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
nl: Engels (Carpalx, volledige optimalisatie, internationaal, dode toetsen via AltGr)

en: English (3l)
nl: Engels (3n)

en: English (3l, Chromebook)
nl: Engels (3l, Chromebook)

en: English (3l, emacs)
nl: Engels (3l, Emacs)

en: English (Workman-P)
nl: Engels (Workman-P)

en: Sicilian (US keyboard)
nl: Siciliaans (VS-toetsenbord)

en: English (Western European AltGr dead keys)
nl: Engels (West-Europees, dode toetsen via AltGr)

en: Polish (intl., with dead keys)
nl: Pools (internationaal, met dode toetsen)

en: Polish (Colemak)
nl: Pools (Colemak)

en: Polish (Colemak-DH)
nl: Pools (Colemak-DH)

en: Polish (Colemak-DH ISO)
nl: Pools (Colemak-DH, ISO)

en: Polish (Sun Type 6/7)
nl: Pools (Sun type 6/7)

en: Polish (Glagolica)
nl: Pools (glagolitisch)

en: Polish (lefty)
nl: Pools (lefty)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
nl: Krim-Tataars (Dobruja Q)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
nl: Roemeens (ergonomisch Touchtype)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
nl: Roemeens (Sun type 6/7)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
nl: Servisch (combinerende accenten in plaats van dode toetsen)

en: Church Slavonic
nl: Kerkslavisch

en: Russian (plus Ukrainian and Belarusian letters)
nl: Russisch (plus Oekraïense en Wit-Russische letters)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
nl: Russisch (Rulemak, fonetisch Colemak)

en: Russian (phonetic, Macintosh)
nl: Russisch (fonetisch, Macintosh)

en: Russian (Sun Type 6/7)
nl: Russisch (Sun type 6/7)

en: Russian (with US punctuation)
nl: Russisch (met Amerikaanse leestekens)

en: Russian (GOST 6431-75)
nl: Russisch (GOST 6431-75)

en: Russian (GOST 14289-88)
nl: Russisch (GOST 14289-88)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
nl: Russisch (Polyglot en Reactionary)

en: Russian (Programmer)
nl: Russisch (programmeur)

en: Russian (plus typographic symbols)
nl: Russisch (plus typografische symbolen)

en: Russian (plus Tatar letters)
nl: Russisch (plus Tataarse letters)

en: Armenian (OLPC, phonetic)
nl: Armeens (OLPC, fonetisch)

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
nl: Hebreeuws (Bijbels, SIL-fonetisch)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
nl: Arabisch (Sun type 6/7)

en: Arabic (Arabic numerals, extensions in the 4th level)
nl: Arabisch (Arabische cijfers, uitbreidingen op het vierde niveau)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals, extensions in the 4th level)
nl: Arabisch (Oost-Arabische cijfers, uitbreidingen op het vierde niveau)

en: Arabic (ErgoArabic)
nl: Arabisch (ErgoArabic)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
nl: Belgisch (Sun type 6/7)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
nl: Portugees (Brazilië, Sun type 6/7)

en: Czech (Sun Type 6/7)
nl: Tsjechisch (Sun type 6/7)

en: Czech (programming)
nl: Tsjechisch (voor programmeren)

en: Czech (programming, typographic)
nl: Tsjechisch (voor programmeren, typografisch)

en: Czech (coder)
nl: Tsjechisch (voor coderen)

en: Czech (US, Colemak, UCW support)
nl: Tsjechisch (VS, Colemak, UCW-ondersteuning)

en: Danish (Sun Type 6/7)
nl: Deens (Sun type 6/7)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
nl: Nederlands (Sun type 6/7)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
nl: Estisch (Sun type 6/7)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
nl: Fins (Sun type 6/7)

en: Finnish (DAS)
nl: Fins (DAS)

en: Finnish (Dvorak)
nl: Fins (Dvorak)

en: French (Sun Type 6/7)
nl: Frans (Sun type 6/7)

en: French (US with dead keys, alt.)
nl: Frans (VS, met dode toetsen, alternatief)

en: French (US, AZERTY)
nl: Frans (VS-toetsenbord, AZERTY)

en: Greek (Sun Type 6/7)
nl: Grieks (Sun type 6/7)

en: Greek (Colemak)
nl: Grieks (Colemak)

en: Italian (Sun Type 6/7)
nl: Italiaans (Sun type 6/7)

en: Ladin (Italian keyboard)
nl: Ladin (Italiaans toetsenbord)

en: Ladin (German keyboard)
nl: Ladin (Duits toetsenbord)

en: Italian (Dvorak)
nl: Italiaans (Dvorak)

en: Japanese (Sun Type 6)
nl: Japans (Sun type 6)

en: Japanese (Sun Type 7, PC-compatible)
nl: Japans (Sun type 7, PC-compatibel)

en: Japanese (Sun Type 7, Sun-compatible)
nl: Japans (Sun type 7, Sun-compatibel)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
nl: Noors (Sun type 6/7)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
nl: Portugees (Sun type 6/7)

en: Portuguese (Colemak)
nl: Portugees (Colemak)

en: Slovak (ACC layout, only accented letters)
nl: Slowaaks (ACC-indeling, alleen lettertekens met accenten)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
nl: Slowaaks (Sun type 6/7)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
nl: Spaans (Sun type 6/7)

en: Swedish (Dvorak A5)
nl: Zweeds (Dvorak A5)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
nl: Zweeds (Sun type 6/7)

en: Elfdalian (Sweden, with combining ogonek)
nl: Elfdaals (Zweden, met combinerende ogonek)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
nl: Duits (Zwitserland, Sun type 6/7)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
nl: Frans (Zwitserland, Sun type 6/7)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
nl: Turks (Sun type 6/7)

en: Turkish (i and ı swapped)
nl: Turks (i en ı verwisseld)

en: Old Turkic
nl: Oud-Turks

en: Old Turkic (F)
nl: Oud-Turks (F)

en: Ottoman (Q)
nl: Ottomaans (Q)

en: Ottoman (F)
nl: Ottomaans (F)

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
nl: Oekraïens (Sun type 6/7)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
nl: Engels (GB, Sun type 6/7)

en: Korean (Sun Type 6/7)
nl: Koreaans (Sun type 6/7)

en: Vietnamese (AÐERTY)
nl: Viëtnamees (AÐERTY)

en: Vietnamese (QĐERTY)
nl: Viëtnamees (QĐERTY)

en: EurKEY (US)
nl: EurKEY (VS)

en: International Phonetic Alphabet
nl: Internationaal fonetisch alfabet

en: International Phonetic Alphabet (QWERTY)
nl: Internationaal fonetisch alfabet (QWERTY)

en: Modi (KaGaPa, phonetic)
nl: Modi (KaGaPa, fonetisch)

en: Sanskrit symbols
nl: Sanskriet (symbolen)

en: Number key 4 when pressed in isolation
nl: Cijfertoets 4 wanneer alléén ingedrukt

en: Number key 9 when pressed in isolation
nl: Cijfertoets 9 wanneer alléén ingedrukt

en: Make Caps Lock an additional Esc, and Shift + Caps Lock is the Compose
nl: CapsLock is een extra Esc; Shift+CapsLock is de samensteltoets

en: Parentheses position
nl: Positie van ronde haakjes

en: Swap with square brackets
nl: Verwisselen met vierkante haakjes
