xkeyboard-config 2.45.99 - en to kab translation catalogue (133 entries)

en: Compaq Internet (7 keys)
kab: Compaq Internet (7 n tqeffalin)

en: Compaq Internet (13 keys)
kab: Compaq Internet (13 n tqeffalin)

en: Compaq Internet (18 keys)
kab: Compaq Internet (18 n tqeffalin)

en: Dell 101-key PC
kab: Dell PC 101 n tqeffalin

en: Hewlett-Packard SK-2501 Multimedia
kab: Hewlett-Packard SK-2501 Agetmedia

en: Japanese 106-key
kab: Ajapuni 106 n tqeffalin

en: Korean 106-key
kab: Akuri 106 n tqeffalin

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
kab: Microsoft Internet Pro (Taswidit)

en: Microsoft Office Keyboard
kab: Anasiw n Microsoft Office

en: PinePhone Keyboard
kab: Anasiw n PinePhone

en: Sun Type 6 (Japanese)
kab: Sun Type 6 (Ajapuni)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
kab: Sun Type 6 USB (Ajapuni)

en: Albanian
kab: Albani

en: Albanian (Plisi)
kab: Albani (Plisi)

en: Albanian (Veqilharxhi)
kab: Albani (Veqilharxhi)

en: Amharic
kab: Amharik

en: Armenian
kab: Aṛmini

note: Keyboard indicator for Arabic layouts
en: ar
kab: taɛ

en: Arabic
kab: Taɛrabt

en: Arabic (AZERTY)
kab: Taɛrabt (AZERTY)

en: Arabic (Buckwalter)
kab: Taɛrabt (Buckwalter)

en: Arabic (Macintosh)
kab: Taɛrabt (Macintosh)

en: Arabic (OLPC)
kab: Taɛrabt (OLPC)

en: Arabic (Egypt)
kab: Taɛrabt (Maṣer)

en: Arabic (Iraq)
kab: Taɛrabt (Ɛiṛaq)

en: Arabic (Morocco)
kab: Taɛrabt (Meṛṛuk)

note: Keyboard indicator for Berber layouts
en: ber
kab: mzɣ

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
kab: Tamaziɣt (Meṛṛuk, Tifinaɣ)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
kab: Tamaziɣt (Meṛṛuk, Tifinaɣ tamlellayt)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
kab: Tamaziɣt (Meṛṛuk, Tifinaɣ amsisli, tamlellayt)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
kab: Tamaziɣt (Meṛṛuk, Tifinaɣ yettwajbed)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
kab: Tamaziɣt (Meṛṛyk, Tifinaɣ amsisli)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
kab: Tamaziɣt (Meṛṛuk, Tifinaɣ yettwajbed amsisli)

en: French (Morocco)
kab: Tafṛansist (Meṛṛuk)

en: Arabic (Syria)
kab: Taɛrabt (Surya)

en: French (Mali, alt.)
kab: Tafṛansist (Mali, tamlellayt)

note: Keyboard indicator for Kabyle layouts
en: kab
kab: taq

en: Berber (Algeria, Latin)
kab: Tamaziɣt (Zzayer, alatini)

en: Berber (Algeria, Tifinagh)
kab: Tamaziɣt (Zzayer, Tifinaɣ)

en: Kabyle (AZERTY, with dead keys)
kab: Taqbaylit (AZERTY, s tqeffalin yemmuten)

en: Kabyle (QWERTY, UK, with dead keys)
kab: Taqbaylit (QWERTY, Tagelda Yeddukklen, s tqeffalin yemmuten)

en: Kabyle (QWERTY, US, with dead keys)
kab: Taqbaylit (QWERTY, US, s tqeffalin yemmuten)

en: Arabic (Algeria)
kab: Taɛrabt (Zzayer)

en: French (Cameroon)
kab: Tafṛansist (Kamirun)

en: English (Dvorak)
kab: Taglizit (Dvorak)

en: French
kab: Tafṛansist

en: French (no dead keys)
kab: Tafṛansist (s war tiqeffalin yemmuten)

en: French (alt.)
kab: Tafṛansist (tamlellayt)

en: French (alt., no dead keys)
kab: Tafṛansist (tamlellayt, s war tiqeffalin yemmuten)

en: French (alt., Latin-9 only)
kab: Tafṛansist (tamlellayt, ala Latin-9)

en: French (legacy, alt.)
kab: Tafṛansist (taqburt, tamlellayt)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
kab: Tafṛansist (taqburt, tamlellayt, s war tiqeffalin yemmuten)

en: French (AZERTY)
kab: Tafṛansist (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
kab: Tafṛansist (AZERTY, AFNOR)

en: French (BEPO)
kab: Tafṛansist (BEPO)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
kab: Tafṛansist (BEPO, ala Latin-9)

en: French (BEPO, AFNOR)
kab: Tafṛansist (BEPO, AFNOR)

en: French (Dvorak)
kab: Tafṛansist (Dvorak)

en: French (Ergo‑L)
kab: Tafṛansist (Ergo‑L)

en: French (Ergo‑L, ISO variant)
kab: Tafṛansist (Ergo-L, tamlellayt ISO)

en: French (Macintosh)
kab: Tafṛansist (Macintosh)

en: French (US)
kab: Tafṛansist (US)

en: Occitan
kab: Tuksiṭanit

en: French (Canada)
kab: Tafṛansist (Kanada)

en: French (Canada, Dvorak)
kab: Tafṛansist (Kanada, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
kab: Tafṛansist (Kanada, taqburt)

en: English (Canada)
kab: Taglizit (Kanada)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
kab: Tafṛansist (Tagduda Tamegdayt n Kungu)

en: French (Togo)
kab: Tafṛansist (Ṭugu)

en: German
kab: Talmanit

en: German (E1)
kab: Almani (E1)

en: German (E2)
kab: Almani (E2)

en: German (T3)
kab: Almani (T3)

en: German (US)
kab: Almani (US)

en: German (Dvorak)
kab: Talmanit (Dvorak)

en: German (Macintosh)
kab: Almani (Makinṭuc)

en: German (Neo 2)
kab: Almani (Neo 2)

en: German (QWERTY)
kab: Almani (QWERTY)

en: Romanian (Germany)
kab: Arumani (Lalman)

en: Turkish (Germany)
kab: Aṭurki (Lalman)

en: German (Austria)
kab: Almani (Ustriya)

en: German (Austria, Macintosh)
kab: Almani (Ustriya, Makinṭuc)

en: German (Switzerland)
kab: Almani (Swis)

en: German (Switzerland, Macintosh)
kab: Almani (Swis, Makinṭuc)

en: German (Switzerland, legacy)
kab: Almani (Swis, aqbur)

en: French (Switzerland)
kab: Tafṛansist (Swis)

en: French (Switzerland, no dead keys)
kab: Tafṛansist (Swis, s war tiqeffalin yemmuten)

en: French (Switzerland, Macintosh)
kab: Tafṛansist (Swis, Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
kab: Tajapunit (Dvorak)

en: Kazakh (with Russian)
kab: Takazaxt (s rusit)

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
kab: Tarusit (Kazaxistan, s Kazaxt)

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
kab: Tamalayt (anasiw jawi, s taɛrabt)

en: Norwegian (Dvorak)
kab: Tanuṛvijit (Dvorak)

en: Polish (Dvorak)
kab: Tapulandit (Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
kab: Tapurtugit (Brizil, IBM/Lenovo ThinkPad)

en: Russian
kab: Tarusit

en: Russian (legacy)
kab: Tarusit (taqburt)

en: Russian (DOS)
kab: Tarusit (DOS)

en: Russian (Macintosh)
kab: Tarusit (Macintosh)

en: Spanish
kab: Taspenyulit

en: Spanish (Windows)
kab: Taspenyulit (Windows)

en: Spanish (Dvorak)
kab: Taspenyulit (Dvorak)

en: Swahili (Kenya)
kab: Taswahilit (Kinya)

en: Swedish
kab: Taswidit

en: Swedish (Dvorak)
kab: Taswidit (Dvorak)

en: Swedish (Colemak)
kab: Taswidit (Colemak)

en: Swedish (Macintosh)
kab: Taswidit (Macintosh)

en: Swedish (US)
kab: Taswidit (US)

en: Arabic (Pakistan)
kab: Taɛrabt (Pakistan)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
kab: Izamulen APL (SAX, Sharp APL i Unix)

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
kab: Agetutlay (Kanada, Sun Type 6/7)

en: German (Sun Type 6/7)
kab: Almani (Sun Type 6/7)

en: German (Aus der Neo-Welt)
kab: Almani (Aus der Neo-Welt)

en: German (KOY)
kab: Almani (KOY)

en: German (Bone)
kab: Almani (Bone)

en: German (Neo, QWERTZ)
kab: Almani (Neo, QWERTZ)

en: German (Neo, QWERTY)
kab: Almani (Neo, QWERTY)

en: Czech, Slovak and German (US)
kab: Ačiki, asluvaki d ulmani (US)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
kab: Taglizit (US, Taɛrabt IBM 238_L)

en: Russian (Sun Type 6/7)
kab: Tarusit (Sun Type 6/7)

en: Russian (GOST 6431-75)
kab: Tarusit (GOST 6431-75)

en: Russian (GOST 14289-88)
kab: Tarusit (GOST 14289-88)

en: Russian (Programmer)
kab: Tarusit (Aneflay)

en: Russian (Diktor)
kab: Tarusit (Diktor)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
kab: Taɛrabt (Sun Type 6/7)

en: Arabic (ErgoArabic)
kab: Taɛrabt (ErgoArabic)

en: French (Sun Type 6/7)
kab: Tafṛansist (Sun Type 6/7)

en: French (US with dead keys, alt.)
kab: Tafṛansist (US s tqeffalin yemmuten, tamlellayt)

en: French (US, AZERTY)
kab: Tafṛansist (US, AZERTY)

en: Ladin (German keyboard)
kab: Ladin (Anasiw almani)

en: Italian (Dvorak)
kab: Taṭelyanit (Dvorak)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
kab: Almani (Swis, Sun Type 6/7)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
kab: Tafṛansist (Swis, Sun Type 6/7)
