xkeyboard-config 2.19.99 - en to vi translation catalogue (859 entries)

en: Generic 101-key PC
vi: PC chung 101 phím

en: Generic 102-key (Intl) PC
vi: PC chung 102 phím (Quốc tế)

en: Generic 104-key PC
vi: PC chung 104 phím

en: Generic 105-key (Intl) PC
vi: PC chung 105 phím (Quốc tế)

en: Dell 101-key PC
vi: Dell PC 101 phím

en: Dell Latitude series laptop
vi: Máy tính xách tay Dell sê-ri Latitude

en: Winbook Model XP5
vi: Winbook kiểu mẫu XP5

en: PC-98xx Series
vi: Sê ri PC-98xx

en: A4Tech Wireless Desktop RFKB-23
vi: Không dây Để bàn RFKB-23 A4Tech

en: Azona RF2300 wireless Internet Keyboard
vi: Bàn phím không dây Internet Azona RF2300

en: Advance Scorpius KI
vi: Nâng cao Scorpius KI

en: Brother Internet Keyboard
vi: Bàn phím Internet Brother

en: BTC 5113RF Multimedia
vi: BTC 5113RF đa phương tiện

en: BTC 9116U Mini Wireless Internet and Gaming
vi: BTC 9116U Internet và Chạy trò Không dây Nhỏ

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alternate option)
vi: Cherry Blue Line CyBo@rd (tùy chọn thay thế)

en: Cherry CyBo@rd USB-Hub
vi: Cherry CyBo@rd Cái Nối USB

en: Cherry B.UNLIMITED
vi: Cherry B.VÔ_HẠN

en: Chicony Internet Keyboard
vi: Bàn phím Internet Chicony

en: Compaq Easy Access Keyboard
vi: Bàn phím Truy cập Dễ dàng của Compaq

en: Compaq Internet Keyboard (7 keys)
vi: Bàn phím Internet Compaq (7 phím)

en: Compaq Internet Keyboard (13 keys)
vi: Bàn phím Internet Compaq (13 phím)

en: Compaq Internet Keyboard (18 keys)
vi: Bàn phím Internet Compaq (18 phím)

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Armada) Laptop Keyboard
vi: Bàn phím nhỏ gọn cho máy xách tay/notebook Compaq (ví dụ Armada)

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Presario) Internet Keyboard
vi: Bàn phím Internet cho máy xách tay/notebook Compaq (ví dụ Presario)

en: Compaq iPaq Keyboard
vi: Bàn phím iPaq Compaq

en: Dell USB Multimedia Keyboard
vi: Bàn phím đa phương tiện USB Dell

en: Dell Laptop/notebook Inspiron 6xxx/8xxx
vi: Xách tay Dell Inspiron 6xxx/8xxx

en: Dell Laptop/notebook Precision M series
vi: Xách tay Dell dãy Precision M

en: Dexxa Wireless Desktop Keyboard
vi: Bàn phím Không dây Dexxa cho Desktop

en: Diamond 9801 / 9802 series
vi: Sê ri Diamond 9801 / 9802

en: Fujitsu-Siemens Computers AMILO laptop
vi: Máy tính xách tay AMILO Fujitsu-Siemens

en: Genius Comfy KB-16M / Genius MM Keyboard KWD-910
vi: Genius Tiện lợi KB-16M / Bàn phím Genius MM KWD-910

en: Logitech Generic Keyboard
vi: Bàn phím chung Logitech

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
vi: Logitech G15 các phím thêm thông qua G15daemon

en: Hewlett-Packard Internet Keyboard
vi: Bàn phím Internet Hewlett-Packard

en: Hewlett-Packard SK-250x Multimedia Keyboard
vi: Bàn phím đa phương tiện Hewlett-Packard SK-250x

en: IBM Rapid Access
vi: Truy cập nhanh IBM

en: IBM Rapid Access II
vi: Truy cập nhanh IBM II

en: Logitech Access Keyboard
vi: Bàn phím Truy cập Logitech

en: Logitech Internet 350 Keyboard
vi: Bàn phím Internet Logitech 350

en: Logitech Media Elite Keyboard
vi: Bàn phím Logitech Media Elite

en: Logitech Cordless Desktop (alternate option)
vi: Logitech Cordless Desktop (tùy chọn thay thế)

en: Logitech Cordless Desktop Pro (alternate option 2)
vi: Logitech Cordless Desktop Pro (tùy chọn thay thế 2)

en: Logitech iTouch Cordless Keyboard (model Y-RB6)
vi: Bàn phím Không dây Logitech iTouch (mẫu mã Y-RB6)

en: Logitech Internet Keyboard
vi: Bàn phím Internet Logitech

en: Logitech Internet Navigator Keyboard
vi: Bàn phím Logitech Internet Navigator

en: Logitech iTouch Internet Navigator Keyboard SE
vi: Bàn phím Logitech iTouch Internet Navigator SE

en: Logitech iTouch Internet Navigator Keyboard SE (USB)
vi: Bàn phím Logitech iTouch Internet Navigator SE (USB)

en: Logitech Ultra-X Keyboard
vi: Bàn phím Logitech Ultra-X

en: Logitech Ultra-X Cordless Media Desktop Keyboard
vi: Bàn phím Logitech Ultra-X Cordless Media Desktop

en: Logitech diNovo Keyboard
vi: Bàn phím Logitech diNovo

en: Logitech diNovo Edge Keyboard
vi: Bàn phím Logitech diNovo Edge

en: Memorex MX2500 EZ-Access Keyboard
vi: Bàn phím Memorex MX2500 EZ-Access

en: Microsoft Internet Keyboard
vi: Bàn phím Internet Microsoft

en: ViewSonic KU-306 Internet Keyboard
vi: Bàn phím Internet ViewSonic KU-306

en: Microsoft Internet Keyboard Pro, Swedish
vi: Bàn phím Internet Microsoft Pro, Thụy Điển

en: Microsoft Office Keyboard
vi: Bàn phím Văn phòng Microsoft

en: Ortek MCK-800 MM/Internet keyboard
vi: Bàn phím Ortek MCK-800 MM/Internet

en: Sanwa Supply SKB-KG3
vi: Sanwa áp dụng SKB-KG3

en: Super Power Multimedia Keyboard
vi: Bàn phím đa phương tiện Siêu Năng Lực

en: Trust Wireless Keyboard Classic
vi: Bàn Phím Cổ điển Không dây Tin tưởng

en: Trust Direct Access Keyboard
vi: Bàn phím Truy cập Thẳng Tin tưởng

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
vi: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (chế độ 102/105:EU)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
vi: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (chế độ 106:JP)

en: Yahoo! Internet Keyboard
vi: Bàn phím Internet Yahoo!

en: MacBook/MacBook Pro (Intl)
vi: MacBook/MacBook Pro (quốc tế)

en: Macintosh Old
vi: Macintosh Cũ

en: Happy Hacking Keyboard for Mac
vi: Bàn phím Happy Hacking cho Mac

en: Acer Laptop
vi: Máy tính xách tay Acer

en: Asus Laptop
vi: Mấy tính xách tay Asus

en: Apple Laptop
vi: Máy tính xách tay Apple

en: Apple Aluminium Keyboard (ANSI)
vi: Bàn phím nhôm Apple (ANSI)

en: Apple Aluminium Keyboard (ISO)
vi: Bàn phím nhôm Apple (ISO)

en: Apple Aluminium Keyboard (JIS)
vi: Bàn phím nhôm Apple (JIS)

en: SILVERCREST Multimedia Wireless Keyboard
vi: Bàn phím Không dây Đa phương tiện SILVERCREST

en: Laptop/notebook eMachines m68xx
vi: Máy tính xách tay eMachines m68xx

en: Happy Hacking Keyboard
vi: Bàn phím Happy Hacking

en: Sun Type 7 USB
vi: Kiểu Sun 7 USB

en: Sun Type 7 USB (European layout)
vi: Kiểu Sun 7 USB (Bố cục Châu Âu)

en: Sun Type 7 USB (Unix layout)
vi: Kiểu Sun 7 USB (Bố cục Unix)

en: Sun Type 7 USB (Japanese layout) / Japanese 106-key
vi: Kiểu Sun 7 USB (Bố cục Nhật Bản) / 106 phím Nhật Bản

en: Sun Type 6/7 USB
vi: Kiểu Sun 6/7 USB

en: Sun Type 6/7 USB (European layout)
vi: Kiểu Sun 6/7 USB (Bố cục Châu Âu)

en: Sun Type 6 USB (Unix layout)
vi: Kiểu Sun 6 USB (Bố cục Unix)

en: Sun Type 6 USB (Japanese layout)
vi: Kiểu Sun 6 USB (Bố cục Nhật Bản)

en: Sun Type 6 (Japanese layout)
vi: Kiểu Sun 6 (Bố cục Nhật Bản)

en: Htc Dream phone
vi: Điện thoại Htc Dream

en: English (US)
vi: Tiếng Anh (Mỹ)

en: Cherokee
vi: Tiếng Che-rô-ki

en: English (US, with euro on 5)
vi: Tiếng Anh (Mỹ với euro trên 5)

en: English (US, international with dead keys)
vi: Tiếng Anh (Mỹ, quốc tế với phím chết)

en: English (US, alternative international)
vi: Tiếng Anh (Mỹ, thay thế bản quốc tế)

en: English (Colemak)
vi: Tiếng Anh (Colemak)

en: English (Dvorak)
vi: Tiếng Anh (Dvorak)

en: English (Dvorak, international with dead keys)
vi: Tiếng Anh (Dvorak quốc tế với phím chết)

en: English (Dvorak alternative international no dead keys)
vi: Tiếng Anh (Dvorak quốc tế thay thế (không có phím chết))

en: English (left handed Dvorak)
vi: Tiếng Anh (Dvorak cho người thuận tay trái)

en: English (right handed Dvorak)
vi: Tiếng Anh (Dvorak cho người thuận tay phải)

en: English (classic Dvorak)
vi: Tiếng Anh (Dvorak cổ điển)

en: English (Programmer Dvorak)
vi: Tiếng Anh (Dvorak dành cho người lập trình)

en: Russian (US, phonetic)
vi: Tiếng Nga (Mỹ, ngữ âm)

en: English (Macintosh)
vi: Tiếng Anh (Macintosh)

en: English (international AltGr dead keys)
vi: Tiếng Anh (Quốc tế với phím chết AltGr)

en: English (the divide/multiply keys toggle the layout)
vi: Tiếng Anh (các phím chia/nhân bật tắt bố cục)

en: Serbo-Croatian (US)
vi: Tiếng Serbo-Crô-oát (Mỹ)

en: English (Workman)
vi: Tiếng Anh (Workman)

en: English (Workman, international with dead keys)
vi: Tiếng Anh (Workman quốc tế với phím chết)

en: Afghani
vi: Tiếng Ap-ga-ni

en: Pashto
vi: Tiếng Pas-tô

en: Uzbek (Afghanistan)
vi: Tiếng U-x-béc (Áp-ga-nít-xtan)

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
vi: Tiếng Pas-tô (Áp-ga-nít-xtan, OLPC)

en: Persian (Afghanistan, Dari OLPC)
vi: Tiếng Persian (Áp-ga-nít-xtan, Dari OLPC)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
vi: Tiếng U-x-béc (Áp-ga-nít-xtan, OLPC)

en: Arabic
vi: Tiếng Ả Rập

en: Arabic (azerty)
vi: Tiếng A-rập (azerty)

en: Arabic (azerty/digits)
vi: Tiếng A-rập (azerty/chữ số)

en: Arabic (digits)
vi: A-rập (chữ số)

en: Arabic (qwerty)
vi: Tiếng Ả Rập (qwerty)

en: Arabic (qwerty/digits)
vi: Tiếng Ả rập (qwerty/chữ số)

en: Arabic (Buckwalter)
vi: Tiếng Ả Rập (Buckwalter)

en: Arabic (Macintosh)
vi: Tiếng Ả Rập (Macintosh)

en: Albanian
vi: Tiếng An-ba-ni

en: Albanian (Plisi)
vi: Tiếng An-ba-ni (Plisi)

en: Armenian
vi: Tiếng Ác-mê-ni

en: Armenian (phonetic)
vi: Tiếng Ác-mê-ni (ngữ âm)

en: Armenian (alternative phonetic)
vi: Tiếng Ác-mê-ni (ngữ âm thay thế)

en: Armenian (eastern)
vi: Tiếng Ác-mê-ni (miền đông)

en: Armenian (western)
vi: Tiếng Ác-mê-ni (miền tây)

en: Armenian (alternative eastern)
vi: Tiếng Ác-mê-ni (miền đông thay thế)

en: German (Austria)
vi: Tiếng Đức (Áo)

en: German (Austria, eliminate dead keys)
vi: Tiếng Đức (Áo, loại bỏ phím chết)

en: German (Austria, Sun dead keys)
vi: Tiếng Đức (Áo, phím chết Sun)

en: German (Austria, Macintosh)
vi: Tiếng Đức (Áo, Macintosh)

en: English (Australian)
vi: Tiếng Anh (Úc)

en: Azerbaijani
vi: Tiếng Agiecbaigiăng

en: Azerbaijani (Cyrillic)
vi: Tiếng Agiecbaigiăng (Ki-rin)

en: Belarusian
vi: Tiếng Be-la-ruxợ

en: Belarusian (legacy)
vi: Tiếng Be-la-ru (cổ)

en: Belarusian (Latin)
vi: Tiếng Be-la-ru (La-tinh)

en: Belgian
vi: Tiếng Bỉ

en: Belgian (alternative)
vi: Tiếng Bỉ (thay thế)

en: Belgian (alternative, Latin-9 only)
vi: Tiếng Bỉ (thay thế, chỉ Latin-9)

en: Belgian (alternative, Sun dead keys)
vi: Tiếng Bỉ (thay thế, phím chết Sun)

en: Belgian (ISO alternate)
vi: Tiếng Bỉ (ISO Xen kẽ)

en: Belgian (eliminate dead keys)
vi: Tiếng Bỉ (loại bỏ phím chết)

en: Belgian (Sun dead keys)
vi: Tiếng Bỉ (phím chết Sun)

en: Belgian (Wang model 724 azerty)
vi: Tiếng Bỉ (Wang mô hình 724 azerty)

en: Indian
vi: Tiếng Ấn Độ

en: Urdu (phonetic)
vi: Tiếng Urdu (ngữ âm)

en: Urdu (alternative phonetic)
vi: Tiếng Urdu (ngữ âm thay thế)

en: Urdu (WinKeys)
vi: Tiếng Urdu (WinKeys)

en: English (India, with rupee sign)
vi: Tiếng Anh (Mỹ với euro trên 5)

en: Bosnian
vi: Tiếng Bô-xni-a

en: Bosnian (with guillemets for quotes)
vi: Tiếng Bo-x-ni-a (Dùng “guillemets” làm dấu trích dẫn)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
vi: Tiếng Bo-x-ni-a (Dùng chữ ghép Bo-x-ni-a

en: Bosnian (US keyboard with Bosnian digraphs)
vi: Tiếng Bo-x-ni-a (Bàn phím Mỹ với các chữ ghép Bo-x-ni-a)

en: Bosnian (US keyboard with Bosnian letters)
vi: Tiếng Bo-x-ni-a (Bàn phím Mỹ với các chữ cái Bo-x-ni-a)

en: Portuguese (Brazil)
vi: Bồ Đào Nha (Bra-xin)

en: Portuguese (Brazil, eliminate dead keys)
vi: Bồ Đào Nha (Bra-xin, loại bỏ phím chết)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
vi: Bồ Đào Nha (Bra-xin, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
vi: Bồ Đào Nha (Brazil, Nativo)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
vi: Bồ Đào Nha (Bra-xin, Nativo cho bàn phím Mỹ)

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
vi: Quốc tế ngữ (Bra-xin, Nativo)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
vi: Bồ Đào Nha (Bra-xin, IBM/Lenovo ThinkPad)

en: Bulgarian
vi: Tiếng Bun-ga-ri

en: Bulgarian (traditional phonetic)
vi: Tiếng Bun-ga-ri (ngữ âm truyền thống)

en: Bulgarian (new phonetic)
vi: Tiếng Bun-ga-ri (ngữ âm mới)

en: Berber (Algeria, Latin characters)
vi: Tiếng Berber (An-gê-ri, ký tự La-tinh)

en: Berber (Algeria, Tifinagh characters)
vi: Tiếng Berber (An-gê-ri, ký tự Ti-phi-nac)

en: Arabic (Algeria)
vi: Tiếng Ả Rập (An-gê-ri)

en: Arabic (Morocco)
vi: Tiếng Ả Rập (Ma-rốc)

en: French (Morocco)
vi: Tiếng Pháp (Ma Rốc)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
vi: Tiếng Berber (Ma Rốc, Ti-phi-nac)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alternative)
vi: Tiếng Berber (Ma Rốc, Ti-phi-nac thay thế)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alternative phonetic)
vi: Tiếng Berber (Ma Rốc, Ti-phi-nac ngữ âm thay thế)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
vi: Tiếng Berber (Ma Rốc, Ti-phi-nac mở rộng)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
vi: Berber (Ma Rốc, Ti-phi-nac ngữ âm)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
vi: Tiếng Berber (Ma Rốc, Ti-phi-nac mở rộng ngữ âm)

en: English (Cameroon)
vi: Tiếng Anh (Ca-mơ-run)

en: French (Cameroon)
vi: Tiếng Pháp (Ca-mơ-run)

en: Cameroon Multilingual (qwerty)
vi: Tiếng Ca-mơ-run đa ngữ (qwerty)

en: Cameroon Multilingual (azerty)
vi: Tiếng Ca-mơ-run đa ngữ (azerty)

en: Cameroon Multilingual (Dvorak)
vi: Tiếng Ca-mơ-run đa ngữ (Dvorak)

en: Burmese
vi: Tiếng Mi-an-ma

en: French (Canada)
vi: Tiếng Pháp (Ca-na-đa)

en: French (Canada, Dvorak)
vi: Tiếng Pháp (Ca-na-đa, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
vi: Tiếng Pháp (Ca-na-đa, cổ)

en: Canadian Multilingual
vi: Tiếng Ca-na-đa đa ngữ

en: Canadian Multilingual (first part)
vi: Tiếng Ca-na-đa đa ngữ (phần đầu)

en: Canadian Multilingual (second part)
vi: Tiếng Ca-na-đa đa ngữ (phần thứ hai)

en: Inuktitut
vi: I-nukh-ti-tu-th

en: English (Canada)
vi: Tiếng Anh (Ca-na-đa)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
vi: Tiếng Pháp (Cộng Hòa Dân Chủ Công-gô)

en: Chinese
vi: Tiếng Trung Quốc

en: Tibetan
vi: Tiếng Tây Tạng

en: Tibetan (with ASCII numerals)
vi: Tiếng Tây Tạng (có chữ số ASCII)

en: Uyghur
vi: Tiếng Uyghur

en: Croatian
vi: Tiếng Croát-chi-a

en: Croatian (with guillemets for quotes)
vi: Tiếng Croát-chi-a (Dùng “guillemets” làm dấu trích dẫn)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
vi: Tiếng Croát-chi-a (với chữ ghép Croát-chi-a)

en: Croatian (US keyboard with Croatian digraphs)
vi: Tiếng Croát-chi-a (Bàn phím Mỹ với các chữ ghép Croát-chi-a)

en: Croatian (US keyboard with Croatian letters)
vi: Tiếng Croát-chi-a (Bàn phím Mỹ với các chữ cái Croát-chi-a)

en: Czech
vi: Tiếng Séc

en: Czech (with &lt;\|&gt; key)
vi: Tiếng Séc (với phím &lt;\|&gt;)

en: Czech (qwerty)
vi: Tiếng Séc (qwerty)

en: Czech (qwerty, extended Backslash)
vi: Tiếng Séc (qwerty, Gạch ngược mở rộng)

en: Czech (UCW layout, accented letters only)
vi: Tiếng Séc (Bố trí UCW, chỉ chữ có dấu)

en: Czech (US Dvorak with CZ UCW support)
vi: Tiếng Séc (Mỹ Dvorak cũng hỗ trợ CZ UCW)

en: Russian (Czech, phonetic)
vi: Tiếng Nga (Séc, ngữ âm)

en: Danish
vi: Tiếng Đan Mạch

en: Danish (eliminate dead keys)
vi: Tiếng Đan Mạch ( loại bỏ phím chết)

en: Danish (Winkeys)
vi: Tiếng Đan Mạch (Có phím Windows)

en: Danish (Macintosh)
vi: Tiếng Đan Mạch (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, eliminate dead keys)
vi: Tiếng Đan Mạch (Macintosh, loại bỏ phím chết)

en: Danish (Dvorak)
vi: Tiếng Đan Mạch (Dvorak)

en: Dutch
vi: Tiếng Hà Lan

en: Dutch (Sun dead keys)
vi: Tiếng Hà Lan (Phím chết Sun)

en: Dutch (Macintosh)
vi: Tiếng Hà Lan (Macintosh)

en: Dutch (standard)
vi: Tiếng Hà Lan (tiêu chuẩn)

en: Dzongkha
vi: Tiếng Dzongkha

en: Estonian
vi: Tiếng Et-tô-ni-a

en: Estonian (eliminate dead keys)
vi: Tiếng Et-tô-ni-a (loại bỏ phím chết)

en: Estonian (Dvorak)
vi: Tiếng Et-tô-ni-a (Dvorak)

en: Estonian (US keyboard with Estonian letters)
vi: Tiếng Et-tô-ni-a (bàn phím Mỹ với các chữ cái E-x-tô-ni-a)

en: Persian
vi: Tiếng Ba Tư

en: Persian (with Persian keypad)
vi: Tiếng Ba Tư (có vùng phím Ba Tư)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
vi: Tiếng Kuổ-đít (I ran, La-tinh Q)

en: Kurdish (Iran, F)
vi: Tiếng Kuổ-đít (I ran, F)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
vi: Tiếng Kuổ-đít (I ran, La-tinh Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
vi: Tiếng Kuổ-đít (Iran, A Rập La-tinh)

en: Iraqi
vi: Tiếng I-rắc

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
vi: Tiếng Iran (Irắc, La-tinh Q)

en: Kurdish (Iraq, F)
vi: Tiếng Iran (I-rắc, F)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
vi: Tiếng Iran (I-rắc, La-tinh Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
vi: Tiếng Iran (I-rắc, Ả Rập La-tinh)

en: Faroese
vi: Tiếng Pha-rô

en: Faroese (eliminate dead keys)
vi: Tiếng Pha-rô (loại bỏ phím chết)

en: Finnish
vi: Tiếng Phần Lan

en: Finnish (classic)
vi: Tiếng Phần Lan (cổ điển)

en: Finnish (classic, eliminate dead keys)
vi: Tiếng Phần Lan (cổ điển, loại trừ phím chết)

en: Finnish (Winkeys)
vi: Tiếng Phần Lan (Có phím Win)

en: Northern Saami (Finland)
vi: Tiếng Bắc Xa-mi (Phần Lan)

en: Finnish (Macintosh)
vi: Tiếng Phần Lan (Macintosh)

en: French
vi: Pháp

en: French (eliminate dead keys)
vi: Tiếng Pháp (loại bỏ phím chết)

en: French (Sun dead keys)
vi: Tiếng Pháp (phím chết Sun)

en: French (alternative)
vi: Tiếng Pháp (thư mục dữ liệu thay thế)

en: French (alternative, Latin-9 only)
vi: Tiếng Pháp (thay thế, chỉ Latin-9)

en: French (alternative, eliminate dead keys)
vi: Tiếng Pháp (thay thế, loại bỏ phím chết)

en: French (alternative, Sun dead keys)
vi: Tiếng Pháp (thay thế, phím chết Sun)

en: French (legacy, alternative)
vi: Tiếng Pháp (cũ, thay thế)

en: French (legacy, alternative, eliminate dead keys)
vi: Tiếng Pháp (cổ, thay thế, loại bỏ phím chết)

en: French (legacy, alternative, Sun dead keys)
vi: Tiếng Pháp (cổ, thay thế, phím chết Sun,

en: French (Bepo, ergonomic, Dvorak way)
vi: Tiếng Pháp (Bepo, tối ưu nhân tố, cách Dvorak)

en: French (Bepo, ergonomic, Dvorak way, Latin-9 only)
vi: Tiếng Pháp (Bepo, tối ưu nhân tố, cách Dvorak, chỉ Latin-9)

en: French (Dvorak)
vi: Tiếng Pháp (Dvorak)

en: French (Macintosh)
vi: Tiếng Pháp (Macintosh)

en: French (Azerty)
vi: Tiếng Pháp (Azerty)

en: French (Breton)
vi: Tiếng Pháp (Breton)

en: Occitan
vi: Tiếng Óc-khi-tanh

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
vi: Tiếng Óc-khi-tanh (Pháp, AZERTY Tskapo)

en: English (Ghana)
vi: Tiếng Anh (Cộng hòa Ga-na)

en: English (Ghana, multilingual)
vi: Tiếng Anh (Ga-na, đa ngữ)

en: Hausa
vi: Hau-xa

en: English (Ghana, GILLBT)
vi: Tiếng Anh (Ghana, GILLBT)

en: French (Guinea)
vi: Tiếng Pháp (Ghi-nê Xích Đạo)

en: Georgian
vi: Gi-oa-gi-a

en: Georgian (ergonomic)
vi: Tiếng Gi-oa-gi-a (ergonomic)

en: Georgian (MESS)
vi: Tiếng Gi-oa-gi-a (MESS)

en: Russian (Georgia)
vi: Tiếng Nga (Georgia)

en: Ossetian (Georgia)
vi: Tiếng Ossetian (Georgia)

en: German
vi: Tiếng Đức

en: German (dead acute)
vi: Tiếng Đức (dấu sắc chết)

en: German (dead grave acute)
vi: Tiếng Đức (dấu huyền chết)

en: German (eliminate dead keys)
vi: Tiếng Đức (loại bỏ phím chết)

en: German (T3)
vi: Tiếng Đức (T3)

en: Romanian (Germany)
vi: Tiếng Ru-ma-ny (Đức)

en: Romanian (Germany, eliminate dead keys)
vi: Tiếng Ru-ma-ny (Đức, loại bỏ phím chết)

en: German (Dvorak)
vi: Tiếng Đức (Dvorak)

en: German (Sun dead keys)
vi: Tiếng Đức (phím chết Sun)

en: German (Neo 2)
vi: Tiếng Đức (Neo 2)

en: German (Macintosh)
vi: Tiếng Đức (Macintosh)

en: German (Macintosh, eliminate dead keys)
vi: Tiếng Đức (Macintosh, loại bỏ phím chết)

en: Lower Sorbian
vi: Tiếng Xoa-bi Thấp

en: Lower Sorbian (qwertz)
vi: Tiếng Xoa-bi Thấp (qwertz)

en: German (qwerty)
vi: Tiếng Đức (qwerty)

en: Turkish (Germany)
vi: Thổ Nhĩ Kỳ (Đức)

en: Russian (Germany, phonetic)
vi: Tiếng Nga (Đức, ngữ âm)

en: German (dead tilde)
vi: Tiếng Đức (dấu sóng chết)

en: Greek
vi: Tiếng Hy Lạp

en: Greek (simple)
vi: Tiếng Huy Lạp (đơn giản)

en: Greek (extended)
vi: Tiếng Hy Lạp (mở rộng)

en: Greek (eliminate dead keys)
vi: Hy-lạp (loại bỏ phím chết)

en: Greek (polytonic)
vi: Tiếng Hy Lạp (đa giọng)

en: Hungarian
vi: Tiếng Hung Ga ri

en: Hungarian (standard)
vi: Tiếng Hung Ga ri (tiêu chuẩn)

en: Hungarian (eliminate dead keys)
vi: Tiếng Hung Ga ri (loại bỏ phím chết)

en: Hungarian (qwerty)
vi: Tiếng Hun-ga-ri (qwerty)

en: Hungarian (101/qwertz/comma/dead keys)
vi: Tiếng Hung Ga ri (101/qwertz/dấu phẩy/Phím chết)

en: Hungarian (101/qwertz/comma/eliminate dead keys)
vi: Tiếng Hung Ga ri (101/qwertz/dấu phẩy/loại bỏ phím chết)

en: Hungarian (101/qwertz/dot/dead keys)
vi: Tiếng Hung Ga ri (101/qwertz/dấu chấm/Phím chết)

en: Hungarian (101/qwertz/dot/eliminate dead keys)
vi: Tiếng Hung Ga ri (101/qwertz/dấu chấm/loại bỏ phím chết)

en: Hungarian (101/qwerty/comma/dead keys)
vi: Tiếng Hung Ga ri (101/qwerty/dấu phẩy/Phím chết)

en: Hungarian (101/qwerty/comma/eliminate dead keys)
vi: Tiếng Hung Ga ri (101/qwerty/dấu phẩy/loại bỏ phím chết)

en: Hungarian (101/qwerty/dot/dead keys)
vi: Tiếng Hung Ga ri (101/qwerty/dấu chấm/Phím chết)

en: Hungarian (101/qwerty/dot/eliminate dead keys)
vi: Tiếng Hung Ga ri (101/qwerty/dấu chấm/loại bỏ phím chết)

en: Hungarian (102/qwertz/comma/dead keys)
vi: Tiếng Hung Ga ri (102/qwertz/dấu phẩy/Phím chết)

en: Hungarian (102/qwertz/comma/eliminate dead keys)
vi: Tiếng Hung-ga-ri (102/qwertz/dấu phẩy/loại bỏ phím chết)

en: Hungarian (102/qwertz/dot/dead keys)
vi: Tiếng Hung-ga-ri (102/qwertz/dấu chấm/Phím chết)

en: Hungarian (102/qwertz/dot/eliminate dead keys)
vi: Tiếng Hung-ga-ri (102/qwertz/dấu chấm/loại bỏ phím chết)

en: Hungarian (102/qwerty/comma/dead keys)
vi: Tiếng Hung-ga-ri (102/qwerty/dấu phẩy/Phím chết)

en: Hungarian (102/qwerty/comma/eliminate dead keys)
vi: Tiếng Hung-ga-ri (102/qwerty/dấu phẩy/loại bỏ phím chết)

en: Hungarian (102/qwerty/dot/dead keys)
vi: Tiếng Hung-ga-ri (102/qwerty/dấu chấm/Phím chết)

en: Hungarian (102/qwerty/dot/eliminate dead keys)
vi: Tiếng Hung-ga-ri (102/qwerty/dấu chấm/loại bỏ phím chết)

note: Keyboard indicator for Icelandic layouts
en: is
vi: bằng

en: Icelandic
vi: Tiếng Aixơlen

en: Icelandic (Sun dead keys)
vi: Tiếng Ai-len (phím chết Sun)

en: Icelandic (eliminate dead keys)
vi: Tiếng Ai-len (loại bỏ phím chết)

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
vi: Tiếng Ai-len (Macintosh, cũ)

en: Icelandic (Macintosh)
vi: Tiếng Ai-len (Macintosh)

en: Icelandic (Dvorak)
vi: Tiếng Ai-xơ-len (Dvorak)

en: Hebrew
vi: Tiếng Do Thái

en: Hebrew (lyx)
vi: Tiếng Do Thái (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
vi: Tiếng Do Thái (ngữ âm)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
vi: Tiếng Do Thái (Kinh thánh, Tiro)

en: Italian
vi: Tiếng Ý

en: Italian (eliminate dead keys)
vi: Tiếng Ý (loại bỏ phím chết)

en: Italian (Winkeys)
vi: Tiếng Ý (Có phím Windows)

en: Italian (Macintosh)
vi: Tiếng Ý (Macintosh)

en: Italian (US keyboard with Italian letters)
vi: Tiếng Ý (Bàn phím Mỹ với các chữ cái Ý)

en: Georgian (Italy)
vi: Tiếng Gi-oa-gi-a (Ý)

en: Italian (IBM 142)
vi: Tiếng Ý (IBM 142)

en: Japanese
vi: Tiếng Nhật

en: Japanese (Kana)
vi: Tiếng Nhật (Kana)

en: Japanese (Kana 86)
vi: Tiếng Nhật (Kana 86)

en: Japanese (OADG 109A)
vi: Tiếng Nhật (OADG 109A)

en: Japanese (Macintosh)
vi: Tiếng Nhật (Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
vi: Tiếng Nhật (Dvorak)

en: Kyrgyz
vi: Tiếng Khư-rơ-gư-xtanh

en: Kyrgyz (phonetic)
vi: Tiếng Khư-rơ-gư-xtanh (ngữ âm)

en: Khmer (Cambodia)
vi: Tiếng Khơ-me (Cam Pu Chia)

en: Kazakh
vi: Tiếng Ca-dakh

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
vi: Tiếng Nga (Ka-zắc-tan, có Kha-xắc)

en: Kazakh (with Russian)
vi: Tiếng Kha-xắc (với tiếng Nga)

en: Kazakh (extended)
vi: Tiếng Kha-xắc (mở rộng)

en: Lao
vi: Lào

en: Lao (STEA proposed standard layout)
vi: Lào (bố cục STEA tiêu chuẩn dự kiến)

en: Spanish (Latin American)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Mỹ La-tinh)

en: Spanish (Latin American, eliminate dead keys)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Mỹ La-tinh, loại bỏ phím chết)

en: Spanish (Latin American, include dead tilde)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Mỹ La-tinh, có phím chết)

en: Spanish (Latin American, Sun dead keys)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Mỹ La-tinh, phím chết sun)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Mỹ La-tinh, Dvorak)

en: Lithuanian
vi: Tiếng Li-tu-a-ni

en: Lithuanian (standard)
vi: Tiếng Li-tu-a-ni (tiêu chuẩn)

en: Lithuanian (US keyboard with Lithuanian letters)
vi: Tiếng Li-tu-a-ni (Bàn phím Mỹ với các chữ cái Li-tu-a-nia)

en: Lithuanian (IBM LST 1205-92)
vi: Tiếng Li-tu-a-ni (IBM LST 1205-92)

en: Lithuanian (LEKP)
vi: Tiếng Li-tu-a-ni (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
vi: Tiếng Li-tu-a-ni (LEKPa)

en: Latvian
vi: Tiếng Lát-vi-a

en: Latvian (apostrophe variant)
vi: Tiếng Lát-vi-a (biến thể hô ngữ)

en: Latvian (tilde variant)
vi: Tiếng Lát-vi-a (biến thể dấu sóng ~)

en: Latvian (F variant)
vi: Tiếng Lát-vi-a (biến thể F)

en: Latvian (modern)
vi: Tiếng Lát-vi-a (hiện đại)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
vi: Tiếng Lát-vi-a  (công thái học, ŪGJRMV)

en: Latvian (adapted)
vi: Tiếng Lát-vi-a (vay mượn)

en: Maori
vi: Tiếng Mao-ri

en: Montenegrin
vi: Tiếng Montenegrin

en: Montenegrin (Cyrillic)
vi: Tiếng Montenegrin (Ki-rin)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
vi: Tiếng Montenegrin (Ki-rin, đổi chỗ Z và ZHE)

en: Montenegrin (Latin Unicode)
vi: Tiếng Montenegrin (La-tinh Unicode)

en: Montenegrin (Latin qwerty)
vi: Tiếng Montenegrin (La-tinh qwerty)

en: Montenegrin (Latin Unicode qwerty)
vi: Tiếng Montenegrin (La-tinh Unicode qwerty)

en: Montenegrin (Cyrillic with guillemets)
vi: Tiếng Montenegrin (Ki-rin có “guillemets”)

en: Montenegrin (Latin with guillemets)
vi: Tiếng Montenegrin (La-tinh có “guillemets”)

en: Macedonian
vi: Tiếng Maxêđôni

en: Macedonian (eliminate dead keys)
vi: Tiếng Maxêđôni (loại bỏ phím chết)

en: Maltese
vi: Tiếng Mantơ

en: Maltese (with US layout)
vi: Tiếng Mantơ (có bố trí Mỹ)

en: Mongolian
vi: Tiếng Mông Cổ

en: Norwegian
vi: Tiếng Na-uy

en: Norwegian (eliminate dead keys)
vi: Tiếng Na Uy (loại bỏ phím chết)

en: Norwegian (Winkeys)
vi: Tiếng Na Uy (Có phím Windows)

en: Norwegian (Dvorak)
vi: Tiếng Na Uy (Dvorak)

en: Northern Saami (Norway)
vi: Tiếng Bắc Xa-mi (Na Uy)

en: Northern Saami (Norway, eliminate dead keys)
vi: Tiếng Bắc Xa-mi (Na Uy, loại bỏ phím chết)

en: Norwegian (Macintosh)
vi: Tiếng Na Uy (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, eliminate dead keys)
vi: Tiếng Na Uy (Macintosh, loại bỏ phím chết)

en: Norwegian (Colemak)
vi: Tiếng Na-uy (Colemak)

en: Polish
vi: Tiếng Ba Lan

en: Polish (legacy)
vi: Tiếng Ba Lan (cổ)

en: Polish (qwertz)
vi: Tiếng Ba Lan (qwertz)

en: Polish (Dvorak)
vi: Tiếng Ba Lan (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, Polish quotes on quotemark key)
vi: Tiếng Ba Lan (Dvorak, dấu ngoặc Polish trên phím đánh dấu ngoặc)

en: Polish (Dvorak, Polish quotes on key 1)
vi: Tiếng Ba Lan (Dvorak, dấu ngoặc tiếng Ba Lan trên phím 1)

en: Kashubian
vi: Tiếng Kha-su-bi

en: Silesian
vi: Tiếng Silesian

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
vi: Tiếng Ru-man-ni (Ba Lan, ngữ âm Dvorak)

en: Polish (programmer Dvorak)
vi: Tiếng Ba Lan (dành cho người lập trình)

en: Portuguese
vi: Tiếng Bồ Đào Nha

en: Portuguese (eliminate dead keys)
vi: Tiếng Bồ Đào Nha (loại bỏ phím chết)

en: Portuguese (Sun dead keys)
vi: Tiếng Bồ Đào Nha (phím chết Sun)

en: Portuguese (Macintosh)
vi: Tiếng Bồ Đào Nha (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, eliminate dead keys)
vi: Tiếng Bồ Đào Nha (Macintosh, loại bỏ phím chết)

en: Portuguese (Macintosh, Sun dead keys)
vi: Tiếng Bồ Đào Nha (Macintosh, phím chết Sun)

en: Portuguese (Nativo)
vi: Tiếng Bồ Đào Nha (Nativo)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
vi: Tiếng Bồ Đào Nha (Nativo cho bàn phím Mỹ)

en: Esperanto (Portugal, Nativo)
vi: Tiếng Ét-pê-ran-to (Bồ Đào Nha, Nguyên gốc)

en: Romanian
vi: Tiếng Ru-ma-ni

en: Romanian (cedilla)
vi: Tiếng Ru-man-ni (cedilla)

en: Romanian (standard)
vi: Tiếng Ru-man-ni (tiêu chuẩn)

en: Romanian (standard cedilla)
vi: Tiếng Ru-man-ni (dấu phẩy tiêu chuẩn)

en: Romanian (WinKeys)
vi: Tiếng Ru-man-ni (Có phím Windows)

en: Russian
vi: Tiếng Nga

en: Russian (phonetic)
vi: Tiếng Nga (ngữ âm)

en: Russian (phonetic WinKeys)
vi: Tiếng Nga (ngữ âm, phím Win)

en: Russian (typewriter)
vi: Tiếng Nga (máy chữ)

en: Russian (legacy)
vi: Tiếng Nga (cổ)

en: Russian (typewriter, legacy)
vi: Tiếng Nga (máy chữ, kiểu cũ)

en: Tatar
vi: Ta-tă

en: Ossetian (legacy)
vi: Tiếng O-set (cổ)

en: Ossetian (WinKeys)
vi: Tiếng O-set (WinKeys)

en: Chuvash
vi: Tiếng Chu-vasợ

en: Chuvash (Latin)
vi: Tiếng Chuvash (La-tinh)

en: Udmurt
vi: Tiếng U-đ-muổt

en: Komi
vi: Tiếng Komi

en: Yakut
vi: Tiếng Ya-khú-th

en: Kalmyk
vi: Tiếng Kalmyk

en: Russian (DOS)
vi: Tiếng Nga (DOS)

en: Russian (Macintosh)
vi: Tiếng Nga (Macintosh)

en: Serbian (Russia)
vi: Tiếng Xéc-bi (Nga)

en: Bashkirian
vi: Tiếng Ba-s-khi-ri

en: Mari
vi: Tiếng Ma-ri

en: Russian (phonetic azerty)
vi: Tiếng Nga (ngữ âm azerty)

en: Russian (phonetic dvorak)
vi: Tiếng Nga (dvorak ngữ âm)

en: Russian (phonetic French)
vi: Tiếng Nga (Pháp ngữ âm)

en: Serbian
vi: Tiếng Xéc-bi

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
vi: Tiếng Xéc-bi (Ki-rin, đổi chỗ Z và ZHE)

en: Serbian (Latin)
vi: Tiếng Xéc-bi (La-tinh)

en: Serbian (Latin Unicode)
vi: Tiếng Xéc-bi (La-tinh Unicode)

en: Serbian (Latin qwerty)
vi: Tiếng Xéc-bi (La-tinh qwerty)

en: Serbian (Latin Unicode qwerty)
vi: Tiếng Xéc-bi (La-tinh Unicode qwerty)

en: Serbian (Cyrillic with guillemets)
vi: Tiếng Xéc-bi (Ki-rin với “guillemets”)

en: Serbian (Latin with guillemets)
vi: Tiếng Xéc-bi (La-tinh với “guillemets”)

en: Pannonian Rusyn
vi: Tiếng Đồng điệu Ru-xin Pa-non

en: Slovenian
vi: Tiếng Xlô-ven

en: Slovenian (with guillemets for quotes)
vi: Tiếng Xlô-ven (Dùng “guillemets” làm dấu trích dẫn)

en: Slovenian (US keyboard with Slovenian letters)
vi: Tiếng Xlô-ven (Bàn phím Mỹ với các chữ cái Xlô-ven)

en: Slovak
vi: Tiếng Xlô-vác

en: Slovak (extended Backslash)
vi: Tiếng Xlô vác (gạch ngược Mở rộng)

en: Slovak (qwerty)
vi: Tiếng Xlô vác (qwerty)

en: Slovak (qwerty, extended Backslash)
vi: Tiếng Xlô vác (qwerty, Gạch ngược mở rộng)

en: Spanish
vi: Tiếng Tây Ban Nha

en: Spanish (eliminate dead keys)
vi: Tây Ban Nha (loại bỏ phím chết)

en: Spanish (Winkeys)
vi: Tây Ban Nha (Có phím Windows)

en: Spanish (include dead tilde)
vi: Tây Ban Nha (bao gồm dấu sóng chết)

en: Spanish (Sun dead keys)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (phím chết Sun)

en: Spanish (Dvorak)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Dvorak)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and bottom-dot L)
vi: Tiếng Biến thế Ax-tu-ri có H chấm dưới và L chấm dưới

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
vi: Tiếng Ca-ta-lăng (Tây Ban Nha, có chữ L chấm giữa)

en: Spanish (Macintosh)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Macintosh)

en: Swedish
vi: Tiếng Thụy Điển

en: Swedish (eliminate dead keys)
vi: Tiếng Thụy Điển (loại bỏ phím chết)

en: Swedish (Dvorak)
vi: Tiếng Thụy Điển (Dvorak)

en: Russian (Sweden, phonetic)
vi: Tiếng Nga (Thụy Điển, ngữ âm)

en: Russian (Sweden, phonetic, eliminate dead keys)
vi: Tiếng Nga (Thụy Điển, ngữ âm, loại bỏ phím chết)

en: Northern Saami (Sweden)
vi: Tiếng Bắc Xa-mi (Thụy Điển)

en: Swedish (Macintosh)
vi: Tiếng Thụy Điển (Macintosh)

en: Swedish (Svdvorak)
vi: Thụy Điển (Svdvorak)

en: Swedish Sign Language
vi: Thụy Điển ngôn ngữ ký hiệu

en: German (Switzerland)
vi: Tiếng Đức (Thụy sỹ)

en: German (Switzerland, legacy)
vi: Tiếng Đức (Thụy Sỹ, cũ)

en: German (Switzerland, eliminate dead keys)
vi: Tiếng Đức (Thụy Sỹ, loại bỏ phím chết)

en: German (Switzerland, Sun dead keys)
vi: Tiếng Đức (Thụy Sỹ, phím chết Sun)

en: French (Switzerland)
vi: Tiếng Pháp (Thụy sỹ)

en: French (Switzerland, eliminate dead keys)
vi: Tiếng Pháp (Thụy Sỹ, loại bỏ phím chết)

en: French (Switzerland, Sun dead keys)
vi: Tiếng Pháp (Thụy Sỹ, phím chết Sun)

en: French (Switzerland, Macintosh)
vi: Tiếng Pháp (Thụy Sỹ, Macintosh)

en: German (Switzerland, Macintosh)
vi: Tiếng Đức (Thụy Sỹ, Macintosh)

en: Arabic (Syria)
vi: Tiếng A Rập (Xy-ri)

en: Syriac
vi: Tiếng Xi-ri

en: Syriac (phonetic)
vi: Tiếng Syriac (ngữ âm)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
vi: Tiếng Kuổ-đít (Iran, A Rập La-tinh)

en: Kurdish (Syria, F)
vi: Tiếng A Rập (Xy-ri)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
vi: Tiếng Iran (I-rắc, La-tinh Alt-Q)

en: Tajik
vi: Tiếng Ta-gic

en: Tajik (legacy)
vi: Tiếng Ta-gíc (cổ)

en: Sinhala (phonetic)
vi: Tiếng Sinhala (ngữ âm)

en: Tamil (Sri Lanka, Unicode)
vi: Tiếng Ta-min (Xri-lan-ca, Unicode)

en: Tamil (Sri Lanka, TAB Typewriter)
vi: Tiếng Ta-min (Xri-lan-ca, TAB máy chữ)

en: Sinhala (US keyboard with Sinhala letters)
vi: Tiếng Sinhala (Bàn phím Mỹ với các chữ cái Sinhala)

en: Thai
vi: Tiếng Thái Lan

en: Thai (TIS-820.2538)
vi: Tiếng Thái (TIS-820.2538)

en: Thai (Pattachote)
vi: Tiếng Thái Lan (Pattachote)

en: Turkish
vi: Tiếng Thổ Nhĩ Kỳ

en: Turkish (F)
vi: Tiếng Thổ Nhĩ Kỳ (F)

en: Turkish (Alt-Q)
vi: Tiếng Thổ nhĩ kỳ (Alt-Q)

en: Turkish (Sun dead keys)
vi: Tiếng Bồ Đào Nha (phím chết Sun)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
vi: Tiếng Kuổ-đít (Iran, A Rập La-tinh)

en: Kurdish (Turkey, F)
vi: Tiếng Kuổ-đít (Thổ Nhĩ Kỳ, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
vi: Tiếng Iran (I-rắc, La-tinh Alt-Q)

en: Turkish (international with dead keys)
vi: Tiếng Thổ Nhĩ Kỳ (quốc tế với phím chết)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
vi: Tiếng Ta-tă Cợ-ri-mia (Thổ Nhĩ Kỳ Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
vi: Tiếng Ta-tă Cợ-ri-mia (Thổ Nhĩ Kỳ F)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
vi: Tiếng Ta-tă Cợ-ri-mia (Thổ Nhĩ Kỳ Alt-Q)

en: Taiwanese
vi: Tiếng Đài Loan

en: Taiwanese (indigenous)
vi: Tiếng Đài Loan (bản địa)

en: Saisiyat (Taiwan)
vi: Tiếng Saisiyat (Đài-loan)

en: Ukrainian
vi: Tiếng Ukraina

en: Ukrainian (phonetic)
vi: Tiếng U-crai-na (ngữ âm)

en: Ukrainian (typewriter)
vi: Tiếng U-crai-na (máy đánh chữ)

en: Ukrainian (WinKeys)
vi: Tiếng U-crai-na(Có phím Windows)

en: Ukrainian (legacy)
vi: Tiếng U-crai-na (cổ)

en: Ukrainian (standard RSTU)
vi: Tiếng U-crai-na (RSTU chuẩn)

en: Russian (Ukraine, standard RSTU)
vi: Tiếng Nga (U-crai-na, RSTU chuẩn)

en: Ukrainian (homophonic)
vi: Tiếng U-crai-na (phát âm giống nhau)

en: English (UK)
vi: Tiếng Anh (UK)

en: English (UK, extended WinKeys)
vi: Tiếng Anh (UK, WinKeys)

en: English (UK, international with dead keys)
vi: Tiếng Anh (Anh, quốc tế với phím chết)

en: English (UK, Dvorak)
vi: Tiếng Anh (UK, Dvorak)

en: English (UK, Dvorak with UK punctuation)
vi: Tiếng Anh (Mỹ, Dvorak dấu chấm câu Anh Quốc)

en: English (UK, Macintosh)
vi: Tiếng Anh (UK, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh international)
vi: Tiếng Anh (Anh, Macintosh quốc tế)

en: English (UK, Colemak)
vi: Tiếng Anh (UK, Colemak)

en: Uzbek
vi: Tiếng U-dơ-bếch

en: Uzbek (Latin)
vi: Tiếng U-x-béc (La-tinh)

en: Vietnamese
vi: Tiếng Việt

en: Korean
vi: Tiếng Hàn Quốc

en: Korean (101/104 key compatible)
vi: Tiếng Hàn Quốc (tương thích với kiểu bàn phím 101/104)

en: Japanese (PC-98xx Series)
vi: Tiếng Nhật (Sê-ri PC-98xx)

en: Irish
vi: Tiếng Ai-len

en: Irish (UnicodeExpert)
vi: Ai-len (UnicodeExpert)

en: Ogham
vi: Og-âm

en: Ogham (IS434)
vi: Tiếng Ogam (IS434)

en: Urdu (Pakistan)
vi: Tiếng Ua-đu (Pa-ki-x-thănh)

en: Urdu (Pakistan, CRULP)
vi: Tiếng Ua-đu (Pa-ki-x-thănh, CRULP)

en: Urdu (Pakistan, NLA)
vi: Tiếng Ua-đu (Pa-ki-x-thănh, NLA)

en: Arabic (Pakistan)
vi: Ả Rập (Pa-ki-x-thănh)

en: Sindhi
vi: Tiếng Xin-đi

en: Dhivehi
vi: Tiếng Đi-ve-hi

en: English (South Africa)
vi: Tiếng Anh (Nam Phi)

en: Esperanto
vi: Tiếng Ét-pe-ran-tô

en: Esperanto (displaced semicolon and quote, obsolete)
vi: Ét-pe-ran-tô (hoán đổi dấu chấm phẩy và dấu nháy, cũ)

en: Nepali
vi: Tiếng Nê-pan

en: English (Nigeria)
vi: Tiếng Anh (Nigeria)

en: Igbo
vi: Tiếng Ig-bô

en: Yoruba
vi: Tiếng Yoa-ru-ba

en: Amharic
vi: Tiếng Am-ha-ri

en: Braille
vi: Chữ nổi

en: Braille (left hand)
vi: Chữ nổi (tay trái)

en: Braille (right hand)
vi: Chữ nổi (tay phải)

en: Turkmen
vi: Tiếng Tuôcmen

en: Turkmen (Alt-Q)
vi: Tiếng Tuôcmen (Alt-Q)

en: Bambara
vi: Tiếng Bam-ba-ra

en: French (Mali, alternative)
vi: Pháp (Mali, thay thế)

en: English (Mali, US Macintosh)
vi: Anh (Mali, Macintosh Mỹ)

en: English (Mali, US international)
vi: Anh (Mali, Mỹ quốc tế)

en: Swahili (Tanzania)
vi: Tiếng Bantu (Tanzania)

en: French (Togo)
vi: Tiếng Pháp (Tô gô)

en: Swahili (Kenya)
vi: Tiếng Bantu (Kenya)

en: Kikuyu
vi: Tiếng Ki-ku-yu

en: Tswana
vi: Tiếng T-xoua-na

en: Filipino
vi: Tiếng Phi-li-pin

en: Filipino (QWERTY Baybayin)
vi: Tiếng Phi-li-pin (QWERTY Baybayin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak Latin)
vi: Tiếng Phi-li-pin (Capewell-Dvorak Latin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak Baybayin)
vi: Tiếng Phi-li-pin (Capewell-Dvorak Baybayin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006 Latin)
vi: Tiếng Phi-li-pin (Capewell-QWERF 2006 Latin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006 Baybayin)
vi: Tiếng Phi-li-pin (Capewell-QWERF 2006 Baybayin)

en: Filipino (Colemak Latin)
vi: Tiếng Phi-li-pin (Colemak Latin)

en: Filipino (Colemak Baybayin)
vi: Tiếng Phi-li-pin (Colemak Baybayin)

en: Filipino (Dvorak Latin)
vi: Tiếng Phi-li-pin (Dvorak Latin)

en: Filipino (Dvorak Baybayin)
vi: Tiếng Phi-li-pin (Dvorak Baybayin)

en: Moldavian
vi: Tiếng Moa-đô-va

en: Moldavian (Gagauz)
vi: Tiếng Mon-đa-vi (Gagauz)

en: Switching to another layout
vi: Chuyển sang bố cục khác

en: Right Alt (while pressed)
vi: Alt phải (trong khi bấm)

en: Left Alt (while pressed)
vi: Alt trái (trong khi bấm)

en: Left Win (while pressed)
vi: Win trái (trong khi bấm)

en: Right Win (while pressed)
vi: Win phải (trong khi bấm)

en: Any Win key (while pressed)
vi: Bất kỳ phím Win (trong khi bấm)

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock does the original capslock action
vi: CapsLock (trong khi bấm), Alt+CapsLock thì làm việc gốc khóa chữ hoa

en: Right Ctrl (while pressed)
vi: Ctrl phải (trong khi bấm)

en: Right Alt
vi: Alt phải

en: Left Alt
vi: Alt trái

en: Caps Lock
vi: CapsLock

en: Shift+Caps Lock
vi: Shift+CapsLock

en: Caps Lock (to first layout), Shift+Caps Lock (to last layout)
vi: CapsLock (tới bố trí đầu tiên), Shift+CapsLock (tới bố trí cuối cùng)

en: Left Win (to first layout), Right Win/Menu (to last layout)
vi: Win trái (tới bố trí đầu tiên), Win phải/Trình đơn (tới bố trí cuối cùng)

en: Left Ctrl (to first layout), Right Ctrl (to last layout)
vi: Ctrl trái (tới bố trí đầu tiên), Ctrl phải (tới bố trí cuối cùng)

en: Alt+Caps Lock
vi: Alt+CapsLock

en: Both Shift keys together
vi: Cả hai phím Shift với nhau

en: Both Alt keys together
vi: Cả hai phím Alt với nhau

en: Both Ctrl keys together
vi: Cả hai phím Ctrl với nhau

en: Left Ctrl+Left Shift
vi: Ctrl trái+Shift trái

en: Right Ctrl+Right Shift
vi: Ctrl phải + Shift phải

en: Left Alt+Left Shift
vi: Alt trái + Sift trái

en: Menu
vi: Trình đơn

en: Left Win
vi: Win trái

en: Win Key+Space
vi: Phím Win+Space

en: Right Win
vi: Win phải

en: Left Shift
vi: Shift trái

en: Right Shift
vi: Shift phải

en: Left Ctrl
vi: Ctrl trái

en: Right Ctrl
vi: Ctrl phải

en: LeftCtrl+LeftWin (to first layout), RightCtrl+Menu (to second layout)
vi: Ctrl trái + Win trái (chuyển đến bố trí đầu tiên), Ctrl phải+Menu (tới bố trí thứ hai)

en: LeftCtrl+LeftWin
vi: CtrlTrái+WinTrái

en: Key to choose 3rd level
vi: Phím để chọn cấp ba

en: Any Win key
vi: Bất kỳ phím Win

en: Any Alt key
vi: Bất kỳ phím Alt

en: Right Alt, Shift+Right Alt key is Compose
vi: Alt phải, phím Shift+ Alt phải là Compose

en: Right Alt key never chooses 3rd level
vi: Phím Alt bên phải không bao giờ chọn bậc thứ 3

en: Enter on keypad
vi: Enter trên vùng phím

en: Backslash
vi: Gạch chéo ngược

en: &lt;Less/Greater&gt;
vi: &lt;Nhỏ/Lớn hơn&gt;

en: Caps Lock chooses 3rd level, acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level-chooser
vi: Caps Lock chọn cấp 3, thực hiện khóa một lần khi bấm với một bộ chọn cấp 3 khác

en: Backslash chooses 3rd level, acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level-chooser
vi: Backslash chọn cấp 3, thực hiện khóa một lần khi bấm với một bộ chọn cấp 3 khác

en: &lt;Less/Greater&gt; chooses 3rd level, acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level-chooser
vi: &lt;Nhỏ/Lớn hơn&gt; chọn cấp 3, hành động một lần khóa khi bấm cùng với các chọn cấp 3 khác

en: Ctrl key position
vi: Vị trí phím Ctrl

en: Caps Lock as Ctrl
vi: Caps Lock là Ctrl

en: Left Ctrl as Meta
vi: Ctrl trái là Meta

en: Swap Ctrl and Caps Lock
vi: Trao đổi Ctrl và CapsLock

en: At left of 'A'
vi: Bên trái của “A”

en: At bottom left
vi: Dưới trái

en: Right Ctrl as Right Alt
vi: Ctrl phải làm Alt phải

en: Menu as Right Ctrl
vi: Ctrl phải làm Trình đơn

en: Swap Left Alt key with Left Ctrl key
vi: Hoán đổi Alt trái với phím Ctrl trái

en: Swap Left Win key with Left Ctrl key
vi: Hoán đổi Win trái với phím Ctrl trái

en: Swap Right Win key with Right Ctrl key
vi: Hoán đổi Win phải với phím Ctrl phải

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Alt
vi: Alt trái là Ctrl, Ctrl trái là Win, Win trái là Alt

en: Use keyboard LED to show alternative layout
vi: Sử dụng đèn bàn phím để chỉ ra bố trí xen kẽ

en: Num Lock
vi: NumLock

en: Layout of numeric keypad
vi: Bố trí vùng phím số

en: Legacy
vi: Thừa tự

en: Unicode additions (arrows and math operators)
vi: Phần thêm Unicode (các mũi tên và toán tử toán học)

en: Unicode additions (arrows and math operators; math operators on default level)
vi: Phần thêm Unicode (các mũi tên và toán tử toán học; toán tử toán học ở mức mặc định)

en: Legacy Wang 724
vi: Wang 724 cũ

en: Wang 724 keypad with Unicode additions (arrows and math operators)
vi: Vùng phím Wang 724 có phần thêm Unicode (các mũi tên và toán tử toán học)

en: Wang 724 keypad with Unicode additions (arrows and math operators; math operators on default level)
vi: Vùng phím Wang 724 có phần thêm Unicode (các mũi tên và toán tử toán học; toán tử toán học ở mức mặc định)

en: Hexadecimal
vi: Thập lục phân

en: ATM/phone-style
vi: Kiểu điện thoại/ATM

en: Numeric keypad delete key behaviour
vi: Ứng xử phím xóa của vùng số

en: Legacy key with dot
vi: Phím thừa tự có chấm

note: Actually, with KP_SEPARATOR, as the old keypad(comma)
en: Legacy key with comma
vi: Phím thừa tự có dấu phẩy

en: Four-level key with dot
vi: Phím bốn bậc có chấm

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
vi: Phím bốn bậc có chấm, chỉ Latin-9

en: Four-level key with comma
vi: Phím bốn bậc có dấu phẩy

en: Four-level key with momayyez
vi: Phím bốn bậc có momayyez

note: This assumes the KP_ abstract symbols are actually useful for some apps The description needs to be rewritten
en: Four-level key with abstract separators
vi: Phím bốn bậc có bộ phân cách ảo

en: Semicolon on third level
vi: Dấu chấm phẩy ở cấp ba

en: Caps Lock key behavior
vi: Đặc điểm của phím CapsLock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
vi: CapsLock sử dụng chức năng viết hoa nội bộ; Shift “tạm dừng” CapsLock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift doesn't affect Caps Lock
vi: CapsLock sử dụng chức năng viết hoa nội bộ; Shift không có tác động CapsLock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
vi: CapsLock hoạt động như Shift mà cũng khóa; Shift “tạm dừng” CapsLock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift doesn't affect Caps Lock
vi: CapsLock hoạt động như Shift mà cũng khóa; Shift không có tác động CapsLock

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
vi: CapsLock bật tắt viết hoa thông thường của các ký tự chữ cái

en: Caps Lock toggles ShiftLock (affects all keys)
vi: CapsLock bật tắt ShiftLock (mọi phím đều bị ảnh hưởng)

en: Swap ESC and Caps Lock
vi: Trao đổi ESC và CapsLock

en: Make Caps Lock an additional ESC
vi: Đặt CapsLock làm một phím ESC bổ sung

en: Make Caps Lock an additional Backspace
vi: Đặt CapsLock làm một phím Xóa lùi bổ sung

en: Make Caps Lock an additional Super
vi: Đặt CapsLock làm một phím Super bổ sung

en: Make Caps Lock an additional Hyper
vi: Đặt CapsLock làm một phím Hyper bổ sung

en: Make Caps Lock an additional Menu key
vi: Đặt CapsLock làm một phím Menu bổ sung

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
vi: Đặt CapsLock làm một phím NumLock bổ sung

en: Caps Lock is also a Ctrl
vi: Caps Lock cũng là một Ctrl

en: Caps Lock is disabled
vi: CapsLock bị tắt

en: Alt/Win key behavior
vi: Ứng xử phím Alt/Win

en: Add the standard behavior to Menu key
vi: Thêm ứng xử tiêu chuẩn vào phím trình đơn.

en: Alt and Meta are on Alt keys
vi: Alt và Meta nằm trên các phím Alt

en: Alt is mapped to Win keys (and the usual Alt keys)
vi: Alt ánh xạ tới các phím Win (và các phím Alt thường dùng)

en: Ctrl is mapped to Win keys (and the usual Ctrl keys)
vi: Ctrl ánh xạ tới các phím Win (và các phím Ctrl thường dùng)

en: Ctrl is mapped to Alt keys, Alt is mapped to Win keys
vi: Ctrl ánh xạ tới các phím Alt, phím Alt lại ánh xạ đến Win

en: Meta is mapped to Win keys
vi: Meta ánh xạ tới các phím Win

en: Meta is mapped to Left Win
vi: Meta ánh xạ tới Win trái

en: Hyper is mapped to Win keys
vi: Hyper ánh xạ tới các phím Win

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
vi: Ánh xạ Alt sang phím Win bên phải và Super sang phím trình đơn

en: Left Alt is swapped with Left Win
vi: Alt trái được tráo đổi với phím Win trái

en: Alt is swapped with Win
vi: Alt được tráo đổi với phím Win

en: Win is mapped to PrtSc (and the usual Win key)
vi: Win ánh xạ tới các phím PrtSc (và các phím Win thường dùng)

en: Position of Compose key
vi: Vị trí phím Compose

en: 3rd level of Left Win
vi: Mức thứ 3 của phím Win trái

en: 3rd level of Right Win
vi: Mức thứ 3 của phím Win phải

en: 3rd level of Menu
vi: Mức thứ 3 của phím Menu

en: 3rd level of Left Ctrl
vi: Mức thứ 3 của phím Ctrl trái

en: 3rd level of Right Ctrl
vi: Mức thứ 3 của Ctrl phải

en: 3rd level of Caps Lock
vi: Mức thứ 3 của phím Caps Lock

en: 3rd level of &lt;Less/Greater&gt;
vi: Mức thứ 3 của &lt;Nhỏ/Lớn hơn&gt;

en: Miscellaneous compatibility options
vi: Tùy chọn tương thích khác

en: Default numeric keypad keys
vi: Các phím vùng số mặc định

en: Numeric keypad keys always enter digits (as in Mac OS)
vi: Phím vùng số luôn nhập số (như trên HDH Mac)

en: NumLock on: digits, Shift switches to arrow keys, Numlock off: always arrow keys (as in MS Windows)
vi: NumLock bật: chữ số, Shift chuyển thành phím mũi tên, Numlock tắt: luôn dùng phím mũi tên (giống như trong MS Windows)

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
vi: Shift không hủy Numlock, chọn cấp 3 để thay thế

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
vi: Các ký tự đặc biệt (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) được xử lý bằng một trình phục vụ

en: Apple Aluminium Keyboard: emulate PC keys (Print, Scroll Lock, Pause, Num Lock)
vi: Bàn phím nhôm Apple: mô phỏng phím PC: Print (In), Scroll_Lock (Khóa cuộn), Pause (Tạm dừng), NumLock (Khóa số)

en: Shift cancels Caps Lock
vi: Shift thôi CapsLock

en: Enable extra typographic characters
vi: Bật thêm ký tự thuật in máy

en: Both Shift keys together toggle Caps Lock
vi: Cả hai phím Shift với nhau thì bật/tắt Caps Lock

en: Both Shift keys together activate Caps Lock, one Shift key deactivates
vi: Cả hai phím Shift với nhau thì kích hoạt Caps Lock, một Shift bỏ kích hoạt

en: Both Shift keys together toggle ShiftLock
vi: Cả hai phím Shift với nhau thì bật/tắt ShiftLock

en: Shift + NumLock toggles PointerKeys
vi: Shift + NumLock bật/tắt PointerKeys

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
vi: Cho bắt ngắt với thao tác của bàn phím (cảnh báo: tiềm ẩn nhiều rủi ro)

en: Allow grab and window tree logging
vi: Cho bắt và ghi nhật ký cây cửa sổ

en: Adding currency signs to certain keys
vi: Đang thêm ký hiệu tiền tệ vào phím nào đó

en: Euro on E
vi: Euro trên E

en: Euro on 2
vi: Euro trên 2

en: Euro on 4
vi: Euro trên 4

en: Euro on 5
vi: Euro trên 5

en: Rupee on 4
vi: Ru pi trên 4

en: Key to choose 5th level
vi: Phím để chọn cấp 5

en: &lt;Less/Greater&gt; chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
vi: &lt;Nhỏ/Lớn hơn&gt; chọn cấp năm, khóa khi bấm nhau với một bộ chọn cấp năm khác

en: Right Alt chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
vi: Alt phải chọn cấp 5, khóa khi bấm nhau với một bộ chọn cấp 5 khác

en: Left Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
vi: Win trái chọn cấp 5, khóa khi bấm nhau với một bộ chọn năm 5 khác

en: Right Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
vi: Win phải chọn cấp 5, khóa khi bấm nhau với một bộ chọn cấp 5 khác

en: Using space key to input non-breakable space character
vi: Dùng phím dài để nhập ký tự dấu cách không thể ngắt

en: Usual space at any level
vi: Dấu cách bình thường ở mọi bậc

en: Non-breakable space character at second level
vi: Ký tự dấu cách không thể ngắt ở bậc thứ hai

en: Non-breakable space character at third level
vi: Ký tự dấu cách không thể ngắt ở bậc thứ ba

en: Non-breakable space character at third level, nothing at fourth level
vi: Ký tự dấu cách không thể ngắt ở bậc thứ ba, không nhập gì ở bậc thứ tư

en: Non-breakable space character at third level, thin non-breakable space character at fourth level
vi: Ký tự dấu cách không thể ngắt ở bậc thứ ba, ký tự dấu cách không thể ngắt mảnh ở bậc thứ tư

en: Non-breakable space character at fourth level
vi: Ký tự dấu cách không thể ngắt ở bậc thứ tư

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level
vi: Ký tự dấu cách không thể ngắt ở bậc thứ tư, ký tự dấu cách không thể ngắt mảnh ở bậc thứ sáu

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level (via Ctrl+Shift)
vi: Ký tự dấu cách không thể ngắt ở bậc thứ tư, ký tự dấu cách không thể ngắt mảnh ở bậc thứ sáu (dùng Ctrl+Shift)

en: Zero-width non-joiner character at second level
vi: Ký tự không nối có chiều rộng không tại cấp 2

en: Zero-width non-joiner character at second level, zero-width joiner character at third level
vi: Ký tự không nối có chiều rộng không tại cấp 2, ký tự nối có chiều rộng không ở cấp 3

en: Zero-width non-joiner character at second level, zero-width joiner character at third level, non-breakable space character at fourth level
vi: Ký tự không nối có chiều rộng không tại cấp 2, ký tự nối có chiều rộng không ở cấp 3, ký tự dấu cách không thể ngắt ở cấp 4

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level
vi: Ký tự không nối có chiều rộng không tại cấp 2, ký tự dấu cách không thể ngắt ở cấp 3

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, nothing at fourth level
vi: Ký tự không nối có chiều rộng không tại cấp 2, ký tự dấu cách không thể ngắt ở cấp 3, không có gì ở cấp 4

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, zero-width joiner at fourth level
vi: Ký tự không nối có chiều rộng không tại cấp 2, ký tự dấu cách không thể ngắt ở cấp 3, ký tự nối có chiều rộng không ở cấp 4

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, thin non-breakable space at fourth level
vi: Ký tự không nối có chiều rộng không tại cấp 2, ký tự dấu cách không thể ngắt ở cấp 3, ký tự dấu cách mảnh không thể ngắt ở cấp 4

en: Zero-width non-joiner character at third level, zero-width joiner at fourth level
vi: Ký tự không nối có chiều rộng không tại cấp 3, ký tự nối có chiều rộng không ở cấp 4

en: Japanese keyboard options
vi: Tùy chọn bàn phím tiếng Nhật

en: Kana Lock key is locking
vi: Phím Kana Lock sẽ khóa

en: NICOLA-F style Backspace
vi: Xóa lùi kiểu NICOLA-F

en: Make Zenkaku Hankaku an additional ESC
vi: Đặt Zenkaku Hankaku làm một phím ESC bổ sung

en: Korean Hangul/Hanja keys
vi: Phím Hangul/Hanja Hàn Quốc

en: Hardware Hangul/Hanja keys
vi: Phím Hangul/Hanja phần cứng

en: Right Alt as Hangul, right Ctrl as Hanja
vi: Alt phải như là Hangul, Ctrl phải là Hanja

en: Right Ctrl as Hangul, right Alt as Hanja
vi: Ctrl phải làmHangul, Alt phải là Hanja

en: Adding Esperanto supersigned letters
vi: Đang thêm các dấu mũ tiếng Ét-pe-ran-tô

en: To the corresponding key in a Qwerty layout
vi: Để tương ứng phím trên một bố trí Qwerty

en: To the corresponding key in a Dvorak layout
vi: Để tương ứng phím trên một bố trí Dvorak

en: To the corresponding key in a Colemak layout
vi: Để tương ứng phím trên một bố trí Colemak

en: Maintain key compatibility with old Solaris keycodes
vi: Bảo trì phím tương thích với mã Solaris cũ.

en: Sun Key compatibility
vi: Tương thích phím Sun

en: Key sequence to kill the X server
vi: Tổ hợp phím để kết thúc X

en: APL keyboard symbols
vi: Ký hiệu bàn phím APL

en: APL keyboard symbols (Dyalog)
vi: Ký hiệu bàn phím APL (Dyalog)

en: APL keyboard symbols (sax)
vi: Ký hiệu bàn phím APL (sax)

en: APL keyboard symbols (unified)
vi: Ký hiệu bàn phím APL (unified)

en: APL keyboard symbols (IBM APL2)
vi: Các ký hiệu bàn phím APL (IBM APL2)

en: APL keyboard symbols (Manugistics APL*PLUS II)
vi: Các ký hiệu bàn phím APL (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL keyboard symbols (APLX unified)
vi: Các ký hiệu bàn phím APL (APLX unified)

en: Kutenai
vi: Tiếng Cu-ten-ai

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
vi: Đa ngữ (Canada, Kiểu Sun 6/7)

en: German (US keyboard with German letters)
vi: Tiếng Đức (Bàn phím Mỹ với các chữ cái Đức)

en: German (with Hungarian letters and no dead keys)
vi: Tiếng Đức (có chữ Hung-ga-ri và không có phím chết

en: Polish (Germany, eliminate dead keys)
vi: Tiếng Ba Lan (Đức, loại bỏ phím chết)

en: German (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Đức (Kiểu Sun 6/7)

en: German (Aus der Neo-Welt)
vi: Tiếng Đức (Aus der Neo-Welt)

en: German (KOY)
vi: Tiếng Đức (KOYT)

en: German (Bone)
vi: Tiếng Đức (Bone)

en: German (Bone, eszett home row)
vi: Tiếng Đức (Bone, mũi tên eszett home)

en: German (Neo qwertz)
vi: Tiếng Đức (qwertz hiện đại)

en: German (Neo qwerty)
vi: Tiếng Đức (qwerty hiện đại)

en: Avestan
vi: Tiếng A-ve-x-tanh

en: Lithuanian (US Dvorak with Lithuanian letters)
vi: Tiếng Li-tu-a-nia (Bàn phím Dvorak Mỹ với các chữ cái Li-tu-a-nia)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Lát-vi (Kiểu Sun 6/7)

en: Latvian (US Dvorak)
vi: Tiếng Lát-vi-a (US Dvorak)

en: Latvian (US Dvorak, Y variant)
vi: Tiếng Lát-vi-a (US Dvorak, biến thể Y)

en: Latvian (US Dvorak, minus variant)
vi: Tiếng Lát-vi-a (US Dvorak, biến thể dấu trừ)

en: Latvian (programmer US Dvorak)
vi: Tiếng Lát-vi-a (US Dvorak dành cho người lập trình)

en: Latvian (programmer US Dvorak, Y variant)
vi: Tiếng Lát-vi-a (US Dvorak dành cho người lập trình, biến thể Y)

en: Latvian (programmer US Dvorak, minus variant)
vi: Tiếng Lát-vi-a (US Dvorak dành cho người lập trình,biến thể dấu trừ)

en: Latvian (US Colemak)
vi: Tiếng Lát-vi-a (US Colemak)

en: Latvian (US Colemak, apostrophe variant)
vi: Tiếng Lát-vi-a (US Colemak, biến thể nháy đơn)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Lát-vi-a (Kiểu Sun 6/7)

en: English (US, international AltGr Unicode combining)
vi: Tiếng Anh (Mỹ, quốc tế tổ hợp Unicode AltGr)

en: English (US, international AltGr Unicode combining, alternative)
vi: Tiếng Anh (Mỹ, Quốc tế tổ hợp Unicode AltGr, thay thế)

en: Atsina
vi: Át-xi-na

en: Czech Slovak and German (US)
vi: Tiếng Slô-vác Séc và Đức (Mỹ)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
vi: Tiếng Anh (Mỹ, IBM Ả-rập 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Anh (Mỹ, Kiểu Sun 6/7)

en: English (Norman)
vi: Tiếng Anh (Nóoc-măng)

en: English (Carpalx)
vi: Tiếng Anh (Carpalx)

en: English (Carpalx, international with dead keys)
vi: Tiếng Anh (Carpalx, quốc tế với phím chết)

en: English (Carpalx, international AltGr dead keys)
vi: Tiếng Anh (Carpalx, quốc tế với phím chết AltGr)

en: English (Carpalx, full optimization)
vi: Tiếng Anh (Carpalx, tối ưu hóa toàn diện)

en: English (Carpalx, full optimization, international with dead keys)
vi: Tiếng Anh (Carpalx, tối ưu hóa toàn diện, quốc tế với phím chết)

en: English (Carpalx, full optimization, international AltGr dead keys)
vi: Tiếng Anh (Carpalx, tối ưu hóa toàn diện, quốc tế với phím chết AltGr)

en: Polish (international with dead keys)
vi: Tiếng Ba Lan (quốc tế với phím chết)

en: Polish (Colemak)
vi: Tiếng Ba Lan (Colemak)

en: Polish (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Ba Lan (Kiểu Sun 6/7)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
vi: Tiếng Tác-ta (Dobruja Q)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
vi: Tiếng Ru-ma-ni (Touchtype sinh thái công)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Ru-ma-ni (Kiểu Sun 6/7)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
vi: Tiếng Xéc-bi (tổ hợp dấu phụ thay cho phím chết)

en: Church Slavonic
vi: Tiếng Xla-vơ nhà thơ

en: Russian (with Ukrainian-Belorussian layout)
vi: Tiếng Nga (với bố trí Ucrai-na Belorussian)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
vi: Tiếng Nga (Rulemak, ngữ âm Colemak)

en: Russian (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Nga (Kiểu Sun 6/7)

en: Armenian (OLPC phonetic)
vi: Tiếng Ac-mê-ni (ngữ âm OLPC)

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
vi: Tiếng Hê-brơ (Do thái) (Kinh thánh, ngữ âm SIL)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Ả rập (Kiểu Sun 6/7)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Bỉ (Kiểu Sun 6/7)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Bồ Đào Nha (Bra-xin, Kiểu Sun 6/7)

en: Czech (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Séc (Kiểu Sun 6/7)

en: Danish (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Đan-mạch (Kiểu Sun 6/7)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Hà-lan (Kiểu Sun 6/7)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Ét-tôn-nia (Kiểu Sun 6/7)

en: Finnish (DAS)
vi: Tiếng Phần Lan (DAS)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Phần Lan (Kiểu Sun 6/7)

en: French (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Pháp (Kiểu Sun 6/7)

en: Greek (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Hy Lạp (Kiểu Sun 6/7)

en: Italian (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Ý (Kiểu Sun 6/7)

en: Japanese (Sun Type 6)
vi: Tiếng Nhật (Kiểu Sun 6/7)

en: Japanese (Sun Type 7 - pc compatible)
vi: Tiếng Nhật (Kiểu Sun 7 - tương thích pc)

en: Japanese (Sun Type 7 - sun compatible)
vi: Tiếng Nhật (Kiểu Sun 7 - tương thích sun)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Na Uy (Kiểu Sun 6/7)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Bồ Đào Nha (Kiểu Sun 6/7)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng X-lô-vác (Kiểu Sun 6/7)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Kiểu Sun 6/7)

en: Swedish (Dvorak A5)
vi: Tiếng Thụy Điển (Dvorak A5)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Thụy Điển (Kiểu Sun 6/7)

en: Elfdalian (Swedish, with combining ogonek)
vi: Elfdalian (Thụy Điển, với ogonek tổ hợp)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Đức (Thụy Sỹ, Kiểu Sun 6/7)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Pháp (Thụy Sỹ, Kiểu Sun 6/7)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Thổ Nhĩ Kỳ (Kiểu Sun 6/7)

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng U-crai-na (Kiểu Sun 6/7)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Anh (UK, Kiểu Sun 6/7)

en: Korean (Sun Type 6/7)
vi: Tiếng Hàn (Kiểu Sun 6/7)

en: EurKEY (US based layout with european letters)
vi: EurKEY (Bố cục Mỹ với các chữ cái châu âu)

en: Bangla
vi: Tiếng Băng-la-đét

en: Bangla (Probhat)
vi: Tiếng Băng-la-đét (Probhat)

en: Bangla (India)
vi: Tiếng Băng-la-đét (Ấn-độ)

en: Bangla (India, Probhat)
vi: Tiếng Băng-la-đét (Ấn-độ, Probhat)

en: Bangla (India, Baishakhi)
vi: Tiếng Băng-la-đét (Ấn-độ, Baishakhi)

en: Bangla (India, Bornona)
vi: Tiếng Băng-la-đét (Ấn-độ, Bornona)

en: Bangla (India, Uni Gitanjali)
vi: Tiếng Băng-la-đét (Ấn-độ, Uni Gitanjali)

en: Bangla (India, Baishakhi Inscript)
vi: Tiếng Băng-la-đét (Ấn-độ, Baishakhi Inscript)

en: Manipuri (Eeyek)
vi: Tiếng Manipuri (Eeyek)

en: Gujarati
vi: Tiếng Gu-gia-ra-ti

en: Punjabi (Gurmukhi)
vi: Tiếng Punjabi (Gổ-mu-khi)

en: Punjabi (Gurmukhi Jhelum)
vi: Tiếng Punjabi (Gổ-mu-khi Jhelum)

en: Kannada (KaGaPa phonetic)
vi: Kannada (ngữ âm KaGaPa)

en: Malayalam
vi: Tiếng Mã-lai

en: Malayalam (Lalitha)
vi: Tiếng Mã-lai (Lalitha)

en: Malayalam (enhanced Inscript, with rupee sign)
vi: Tiếng Mã-lai (Inscript tăng cường, với dấu rupee)

en: Oriya
vi: Ô-ri-a

note: Keyboard indicator for Ol Chiki layouts
en: sat
vi: sa

en: Tamil (Unicode)
vi: Tiếng Ta-min (Unicode)

en: Tamil (keyboard with numerals)
vi: Tiếng Ta-min (Bàn phím với các chữ số)

en: Tamil (TAB typewriter)
vi: Tiếng Ta-min (TAB máy chữ)

en: Tamil (TSCII typewriter)
vi: Tiếng Ta-min (TSCII máy chữ)

en: Tamil
vi: Tiếng Ta-min

en: Telugu
vi: Tiếng Te-lu-gu

en: Telugu (KaGaPa phonetic)
vi: Tiếng Te-lu-gu (ngữ âm KaGaPa)

en: Hindi (Bolnagri)
vi: Tiếng Hin-đi (Bolnagri)

en: Hindi (Wx)
vi: Tiếng Hin-đi (Wx)

en: Hindi (KaGaPa phonetic)
vi: Tiếng Hin-đi (ngữ âm KaGaPa)

en: Sanskrit (KaGaPa phonetic)
vi: Tiếng Sanskrit (ngữ âm KaGaPa)

en: Marathi (KaGaPa phonetic)
vi: Tiếng Marathi (ngữ âm KaGaPa)
