XML Copy Editor - en to sv translation catalogue (284 entries)

en: Browse
sv: Bläddra

en: Provides a space for you to type the path of the file
sv: Här skriver du sökvägen till filen

en: Opens a standard file dialog
sv: Öppnar en fildialog

en: Provides a space for you to type additional information
sv: Här skriver du ytterligare information

en: Closes this dialog without making any changes
sv: Stänger dialogrutan utan att spara några ändringar

en: Selects the file specified
sv: Associerar den valda filen med dokumentet

en: |All files (*.*)|*.*
sv: |Alla filer (*.*)|*.*

en: Select
sv: Välj

en: Find:
sv: Sök:

en: Replace with:
sv: Ersätt med:

en: &Match case
sv: &Matcha gemener/VERSALER

en: Re&gex
sv: &Reguljära uttryck

en: Global Find and Replace
sv: Sök och ersätt globalt

en: &Find what:
sv: &Sök efter:

en: Replace with:
sv: Ersätt med:

en: R&eplace in all open documents
sv: &Ersätt i alla öppna dokument

en: Cannot compile regular expression '
sv: Kan inte kompilera det reguljära uttrycket '

en: Provides a space for you to type the text you want to find
sv: Här skriver du den text du söker efter

en: Provides a space for you to type the text you want to replace the text you typed in Find what
sv: Här skriver du den text som du vill ersätta texten i Sök efter med

en: Finds only text with lowercase and uppercase letters as specified in Find what
sv: Söker efter ord med den fördelning av stora och små bokstäver som du har angett i Sök efter

en: Extends the scope to all open documents
sv: Söker och ersätter i alla öppna dokument

en: Interprets the text specified in Find what as a regular expression
sv: Tolkar texten i Sök efter som ett reguljärt uttryck

en: Finds all instances of the text specified in Find what and replaces them with the text in Replace with
sv: Söker efter alla förekomster av texten i Sök efter och ersätter den med texten i Ersätt med.

en: Closes the dialog box without saving any changes you have made
sv: Stänger dialogrutan utan att spara några ändringar

en: Close
sv: Stäng

en: Close all
sv: Stäng alla

en: &Always insert closing tag
sv: In&foga alltid sluttagg

en: &Folding
sv: &Ihopfällning

en: &Highlight current line
sv: &Markera aktiv rad

en: &Indentation guides
sv: In&denteringsguider

en: &Line numbers
sv: &Radnummer

en: L&ock hidden tags
sv: L&ås gömda taggar

en: &Tag completion
sv: &Taggkomplettering

en: &Validate as you type
sv: Realtids&validering

en: Va&riable highlight in tag free view
sv: &Olikfärgade radmarkeringar vid taggfri vy

en: &White space visible
sv: &Synliga mellanrum

en: Font
sv: Teckensnitt

en: Application directory
sv: Programkatalog

en: Language (restart required)
sv: Språk (omstart krävs)

en: Default
sv: Standard

en: E&xpand internal entities on open
sv: E&xpandera interna entitetsrefenser vid öppnande

en: &One application instance only
sv: &Endast en programinstans

en: Re&member layout on close
sv: K&om ihåg layout vid avslut

en: &Remember open tabs on close
sv: &Kom ihåg öppna flikar vid avslut

en: Re&tain undo history on save
sv: &Behåll ändringshistorik vid sparande

en: &Save UTF-8 byte order mark
sv: &Spara UTF-8 BOM

en: S&how full path on frame
sv: &Visa fullständig sökväg i namnlisten

en: General
sv: Allmänt

en: Cannot access application directory
sv: Kommer inte åt programkatalogen

en: Options
sv: Inställningar

en: No.
sv: Nr.

en: Context
sv: Kontext

en: Error
sv: Fel

en: Suggestion
sv: Förslag

en: Rule
sv: Regel

en: Action
sv: Åtgärd

en: (No rule sets found)
sv: (Inga regelverk funna)

en: (No filter)
sv: (Inga filter)

en: (No filters found)
sv: (Inga filter funna)

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Ignore once
sv: Ignorera en

en: Ignore all
sv: Ignorera alla

en: Change once
sv: Ändra en

en: Change all
sv: Ändra alla

en: New suggestion...
sv: Nytt förslag...

en: No items selected
sv: Inga poster valda

en: Change
sv: Ändra

en: Enter new suggestion:
sv: Skriv in nytt förslag:

en: New Suggestion
sv: Nytt förslag

en: Warning
sv: Varning

en: All files (*.*)|*.*|XML (*.xml)|*.xml|XHTML (*.html)|*.html|DTD (*.dtd)|*.dtd|XML Schema (*.xsd)|*.xsd|RELAX NG grammar (*.rng)|*.rng|XSL (*.xsl)|*.xsl
sv: Alla filer (*.*)|*.*|XML (*.xml)|*.xml|XHTML (*.html)|*.html|DTD (*.dtd)|*.dtd|XML Schema (*.xsd)|*.xsd|RELAX NG-schema (*.rng)|*.rng|XSL (*.xsl)|*.xsl

en: (unknown error)
sv: (Okänt fel)

en: XML Copy Editor has encountered the following error and needs to close:
sv: XML Copy Editor har råkat ut för följande fel och måste stängas:

en: XML Copy Editor has encountered an error and needs to close.
sv: XML Copy Editor har råkat ut för ett fel och måste stängas.

en: The operating system has turned down a request for additional memory
sv: Operativsystemet har avslagit en förfrågan om ytterligare minne

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: The following error has occurred:
sv: Följande fel har inträffat:

en: .
    
    Select "Abort" to exit, "Retry" to close this window and "Ignore" to continue.
sv: .
    
    Välj "Avbryt" för att avsluta, "Försök igen" för att stänga det här fönstret och "Ignorera" för att fortsätta.

en: No filter
sv: Inget filter

en: Current Element
sv: Aktivt element

en: Insert Element
sv: Infoga element

en: Insert Sibling
sv: Infoga syskonelement

en: Insert Entity
sv: Infoga entitet

en: Command line processing incomplete: no file specified
sv: Ofullständigt kommando: ingen fil specificerad

en: Parse in progress...
sv: Tolkar...

en: well-formed
sv: välformad

en: Do you want to save the changes to
sv: Vill du spara ändringarna för

en: Attributes hidden
sv: Gömda attribut

en: Tags hidden
sv: Gömda taggar

en: Tags locked
sv: Låsta taggar

en: Modified
sv: Ändrad

en: Ln %i Col %i
sv: Rad %i Kol %i

en: Cannot open clipboard
sv: Kan inte öppna urklipp

en: Cannot paste as new document: no text on clipboard
sv: Kan inte klistra in som nytt dokument: ingen text i urklipp

en: %i replacement made | %i replacements made
sv[0]: %i ersättning gjord
sv[1]: %i ersättningar gjorda

en: Preparing Print Preview...
sv: Förbereder förhandsgranskning...

en: Preparing to print...
sv: Förbereder utskrift...

en: Find
sv: Sök

en: This functionality requires Microsoft Windows
sv: Den här funktionaliteten kräver Microsoft Windows

en: Import Microsoft Word Document
sv: Importera Microsoft Word-dokument

en: Import in progress...
sv: Importerar...

en: (lossless conversion requires version 2003 or later)
sv: (ickeförstörande konvertering kräver version 2003 eller senare)

en: Cannot start Microsoft Word
sv: Kan inte starta Microsoft Word

en: A more recent version of Microsoft Word is required
sv: En nyare version av Microsoft Word krävs

en: Microsoft Word cannot save this document as WordprocessingML
sv: Microsoft Word kan inte spara det här dokumentet som WordprocessingML

en: Opening imported file...
sv: Öppnar importerad fil...

en: Cannot open imported file
sv: Kan inte öppna importerad fil

en: Export Microsoft Word Document
sv: Exportera Microsoft Word-dokument

en: Export in progress...
sv: Exporterar...

en: Microsoft Word cannot save %s
sv: Microsoft Word kan inte spara %s

en: Cannot save temporary file
sv: Kan inte spara temporär fil

en: Enter line number:
sv: Ange radnummer:

en: Go To
sv: Gå till

en: '%s' is not a valid line number
sv: '%s' är inte ett giltigt radnummer

en: Replace
sv: Ersätt

en: Find and Replace
sv: Sök och ersätt

en: Cannot replace:
sv: Kan inte ersätta:

en: XML document (*.xml)
sv: XML-dokument (*.xml)

en: Choose a document type:
sv: Välj en dokumenttyp

en: New Document
sv: Nytt dokument

en: Open Large Document
sv: Öppna stort dokument

en: Open
sv: Öppna

en: %s is already open
sv: %s är redan öppnat

en: Cannot open %s
sv: Kan inte öppna %s

en: Edited document empty
sv: Redigerat dokument är tomt

en: Save As
sv: Spara som

en: valid
sv: giltig

en: Select RELAX NG grammar
sv: Välj RELAX NG-schema

en: Choose a file:
sv: Välj en fil:

en: RELAX NG grammar
sv: RELAX NG-schema

en: RELAX NG validation in progress...
sv: Validerar mot RELAX NG-schema

en: Validation in progress...
sv: Validerar...

en: Enter XPath:
sv: Skriv in XPath:

en: Evaluate XPath
sv: Evaluera XPath

en: Cannot evaluate XPath
sv: Kan inte evaluera XPath

en: No matching nodes found
sv: Inga noder matchade

en: Cannot open stylesheet %s
sv: Kan inte öppna följande stilmall: %s

en: Select stylesheet
sv: Välj stilmall

en: XSL transformation in progress...
sv: Transformerar (XSLT)...

en: Cannot transform:
sv: Kan inte transformera:

en: Output document empty
sv: Resultatdokumentet är tomt

en: Pretty-printing in progress...
sv: Formaterar koden...

en: Cannot pretty-print:
sv: Kan inte formatera koden:

en: Pretty-print unsuccessful: output document empty
sv: Kodformatering lyckades inte: resultatdokumentet är tomt

en: Choose an encoding:
sv: Välj en teckenkodning:

en: Encoding
sv: Teckenkodning

en: Cannot set encoding:
sv: Kan inte specificera teckenkodning:

en: Cannot set encoding (cannot parse temporary file)
sv: Kan inte specificera teckenkodning (kan inte tolka temporär fil)

en: Cannot find '%s'
sv: Kan inte hitta '%s'

en: File has been modified by another application.
    Do you want to proceed?
sv: Filen har ändrats av ett annat program.
    Vill du fortsätta?

en: Confirmation
sv: Bekräftelse

en: Cannot save %s
sv: Kan inte spara %s

en: Cannot save document in %s: %s (saved in default encoding UTF-8)
sv: Kan inte spara dokumentet som %s: %s (filen sparad som UTF-8)

en: %g %s saved
sv: %g %s sparad

en: &Undo	Ctrl+Z
sv: &Ångra	Ctrl+Z

en: Undo
sv: Ångra

en: &Redo	Ctrl+Y
sv: &Upprepa	Ctrl+Y

en: Redo
sv: Upprepa

en: &Cut	Ctrl+X
sv: &Klipp ut	Ctrl+X

en: Cut
sv: Klipp ut

en: C&opy	Ctrl+C
sv: K&opiera	Ctrl+C

en: Copy
sv: Kopiera

en: &Paste	Ctrl+V
sv: K&listra in	Ctrl+V

en: Paste
sv: Klistra in

en: P&aste As New Document
sv: Klistra in som &nytt dokument

en: Paste As New Document
sv: Klistra in som nytt dokument

en: &Find...	Ctrl+F
sv: &Sök...	Ctrl+F

en: Find...
sv: Sök...

en: F&ind Again	F3
sv: S&ök nästa	F3

en: Find Again
sv: Sök nästa

en: &Replace...	Ctrl+R
sv: &Ersätt...	Ctrl+R

en: Replace...
sv: Ersätt...

en: &Global Replace...	Ctrl+Shift+R
sv: &Global ersättning...	Ctrl+Shift+R

en: Global Replace...
sv: Global ersättning...

en: G&o To...	Ctrl+G
sv: Gå &till...	Ctrl+G

en: Go To...
sv: Gå till...

en: Increase
sv: Öka

en: Decrease
sv: Minska

en: &Default
sv: &Standard

en: &Blue background, white text
sv: &Blå bakgrund, vit text

en: Blue background, white text
sv: Blå bakgrund, vit text

en: &None
sv: &Inget

en: None
sv: Ingen

note: WAIT FOR AUI LIBRARY TO SUPPORT THIS - currently always splits left wxMenu *splitTabMenu = new wxMenu; splitTabMenu->Append ( ID_SPLIT_TAB_TOP, _ ( "&Top" ), _ ( "Top" )); splitTabMenu->Append ( ID_SPLIT_TAB_RIGHT, _ ( "&Right" ), _ ( "Right" )); splitTabMenu->Append ( ID_SPLIT_TAB_BOTTOM, _ ( "&Bot
en: &Previous Document	Ctrl+PgUp
sv: &Föregående dokument	Ctrl+PgUp

en: Previous Document
sv: Föregående dokument

en: &Next Document	Ctrl+PgDn
sv: &Nästa dokument	Ctrl+PgDn

en: Next Document
sv: Nästa dokument

note: viewMenu->Append ( wxID_ANY, _ ( "&Split Tab" ), splitTabMenu );
en: &Browser	Ctrl+B
sv: &Webbläsare	Ctrl+B

en: Browser
sv: Webbläsare

en: &Show Tags and Attributes	Ctrl+T
sv: &Visa taggar och attribut	Ctrl+T

en: Show Tags and Attributes
sv: Visa taggar och attribut

en: &Hide Attributes Only	Ctrl+Shift+A
sv: &Göm endast attribut	Ctrl+Shift+A

en: Hide Attributes Only
sv: Göm endast attribut

en: H&ide Tags and Attributes	Ctrl+Shift+T
sv: Göm &taggar och attribut	Ctrl+Shift+T

en: Hide Tags and Attributes
sv: Göm taggar och attribut

en: Toggle Fold
sv: Växla ihopfällning

en: &Fold Tags	Ctrl+Shift+F
sv: F&äll ihop element	Ctrl+Shift+F

en: Fold Tags
sv: Fäll ihop element

en: &Unfold Tags	Ctrl+Shift+U
sv: Fä&ll ut element

en: &Color Scheme
sv: Fä&rgschema

en: &Text Size
sv: &Textstorlek

en: S&how Current Element Pane
sv: Visa panel för aktivt element

en: Sh&ow Toolbar
sv: V&isa verktygsrad

en: Show Toolbar
sv: Visa verktygsrad

en: &Sibling...	Ctrl+Shift+I
sv: &Syskonelement...	Ctrl+Shift+I

en: Sibling...
sv: Syskonelement...

en: &Entity...	Ctrl+E
sv: E&ntitet...	Ctrl+E

en: Entity...
sv: Entitet...

en: &Twin	Ctrl+Enter
sv: &Tvillingnod	Ctrl+Enter

en: Twin
sv: Tvillingnod

en: &Public DTD...
sv: &Publik DTD...

en: Public DTD...
sv: Publik DTD...

en: &System DTD...
sv: &System-DTD...

en: System DTD...
sv: System-DTD...

en: XML Schema...
sv: XML Schema

en: &Check Well-formedness	F2
sv: &Kontrollera välformighet	F2

en: Check Well-formedness
sv: Kontrollera välformighet

en: &Validate
sv: &Validera

en: &Associate
sv: &Associera

en: &XSL Transform...	F8
sv: &XSL-transformering...	F8

en: XSL Transform...
sv: XSL-transformering...

en: &Evaluate XPath...	F9
sv: &Evaluera XPath...	F9

en: Evaluate XPath...
sv: Evaluera XPath...

en: &Pretty-print	F11
sv: &Formatera kod	F11

en: Pretty-print
sv: Formatera kod

en: &Lock Tags	Ctrl+L
sv: &Lås taggar	Ctrl+L

en: Lock Tags
sv: Lås taggar

en: E&ncoding...
sv: &Teckenkodning...

en: Encoding...
sv: Teckenkodning...

en: &Word Count
sv: &Räkna ord

en: Word Count
sv: Räkna ord

en: &Options...
sv: &Inställningar...

en: Options...
sv: Inställningar...

en: &XML Copy Editor Help	F1
sv: &Hjälvavsnitt	F1

en: Help
sv: Hjälp

en: &Home Page
sv: H&emsida

en: Home Page
sv: Hemsida

en: &About XML Copy Editor
sv: &Om XML Copy Editor

en: About
sv: Om

en: &File
sv: &Arkiv

en: &Edit
sv: &Ändra

en: &View
sv: &Visa

en: &Insert
sv: &Infoga

en: &Tools
sv: &Verktyg

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &New...	Ctrl+N
sv: &Nytt...	Ctrl+N

en: New...
sv: Nytt...

en: &Open...	Ctrl+O
sv: &Öppna...	Ctrl+O

en: Open...
sv: Öppna...

en: O&pen Large Document...	Ctrl+Shift+O
sv: Ö&ppna stort dokument...	Ctrl+Shift+O

en: Open Large Document...
sv: Öppna stort dokument...

en: C&lose All
sv: Stäng a&lla

en: Close All
sv: Stäng alla

en: &Save	Ctrl+S
sv: &Spara	Ctrl+S

en: Save
sv: Spara

en: S&ave As...	F12
sv: S&para som...	F12

en: Save As...
sv: Spara som...

en: &Revert
sv: &Återgå

en: Revert
sv: Upprepa

en: Pa&ge Setup...
sv: Utskrifts&format...

en: Page Setup...
sv: Utskriftsformat...

en: Print Preview...
sv: Förhandsgranska...

en: Print...
sv: Skriv ut...

en: I&mport Microsoft Word Document...
sv: I&mportera Microsoft Word-dokument...

en: E&xit
sv: &Avsluta

en: Exit
sv: Avsluta

en: New
sv: Nytt

en: Print
sv: Skriv ut

en: Stopped
sv: Stannade

en: Question
sv: Fråga

en: Message
sv: Meddeladnde

en: %s is %s
sv: %s är %s

en: Document has been modified: save or discard changes
sv: Dokumenter har ändrats: spara eller kasta ändringar

en: Encoding should be one of
sv: Teckenkodningen ska vara en av

en: Public DTD
sv: Publik DTD

en: System DTD
sv: System-DTD

en: Cannot associate %s: %s
sv: Kan inte associera %s: %s

en: Associate %s
sv: Associera %s

en: Choose a public identifier:
sv: Välj en publik identifierare:

en: Cannot count words: %s
sv: Kan inte räkna ord: %s

en: %s contains %i word | %s contains %i words
sv[0]: %s innehåller %i ord
sv[1]: %s innehåller %i ord

en: Delete tag?
sv: Ta bort tagg?

en: Tags Locked
sv: Låsta taggar

en: Delete entity reference?
sv: Ta bort entitetsreferens?
