X-Moto - en to da_DK translation catalogue (765 entries)

en:   Stop:
        >>
       < >
     Speed:
da_DK: Stop:
     >>
     <>
     Speed:

en: # Levels
da_DK: # Baner

en: %d hours
da_DK: %d timer

en: %d minutes
da_DK: %d minutter

en: %d seconds
da_DK: %d sekunder

en: %s is playing level %s
da_DK: %s spiller banen %s

en: %s joined the game
da_DK: %s trådte ind

en: %s left the game
da_DK: %s forlod spillet

en: %s: %s beat your highscore for level '%s'
da_DK: %s: %s slog din rekord i banen '%s'

en: (You seem to be using a joystick, can't help with that :P)
da_DK: (Det ser ud som om at du bruger et joystick, kan ikke hjælpe med det :P)

en: (by %s)
da_DK: (ved %s)

en: ... and the one to the left is the best of all
    on this computer.
da_DK: ...og den til venstre er den bedste på computeren.

en: 16-bit sound samples, good quality
da_DK: 16-bit lyd-spor, god kvalitet

en: 8-bit sound samples, poor quality
da_DK: 8-bit lyd-spor, dårlig kvalitet

en: : Brake
da_DK: Bremse

en: : Change direction
da_DK: skift retning

en: : Drive forward
da_DK: Kør fremad

en: : Rotate anti-clockwise
da_DK: roter mod uret

en: : Rotate clockwise
da_DK: roter med uret

en: A bit more fancy menu graphics
da_DK: Den lidt bedre menu grafik

en: Abort the process
da_DK: Afbryd

en: Accelerate (slowly) to the right with the front wheel raising.
    Just before your head hit the block, make a quick left/right
    combination, and you should be on the other side.
    Try it...
da_DK: Accelerer langsomt, med forhjulet løftet.
    Lige før hovedet rammer blokken, lav en hurtig
    højre/venstre manøvre, og så skulle du forhåbentlig
    komme helskindet ud på den anden side.

en: Accelerate NOW! Obtain maximum speed, and try to
    keep the front wheel at the ground...
da_DK: Accelerer NU! Få mest mulig fart på og prøv at holde
    forhjulet fri fra jorden...

en: Accelerates
da_DK: Accelererer

en: Action
da_DK: Handling

en: Add the level to the favorite levels list
da_DK: Tilføj banen til favorit-listen

en: Add to blacklist
da_DK: Tilføj til dårlige baner

en: Add to favorite
da_DK: Tilføj til favoritter

en: Add/remove to blacklisted levels
da_DK: Tilføj/fjern til dårlige baner

en: Add/remove to favorite levels
da_DK: Tilføj/fjern til favoritter

en: Added to blacklist
da_DK: Tilføjet til dårlige baner

en: Added to favorites
da_DK: Tilføjet til favoritter

en: Additional Programming
da_DK: Andet udvikling

en: All (on this computer)
da_DK: Alle (på denne computer)

en: All X-Moto levels
da_DK: Alle X-Moto baner

en: All levels
da_DK: Alle baner

en: Allow X-Moto to ask you your mind about levels
da_DK: Tillad X-Moto at spørge hvad du synes om banerne

en: Allow web forms
da_DK: Tillad internet stemmer

en: An unexpected error has occurred. There may be some problems with the web site.
da_DK: En uforventet fejl opstod. Måske er der problemer med websiden.

en: Anyone who has helped in any way
da_DK: Alle som har hjulpet os på nogen måde

en: Are you sure you want to reset config to defaults ?
da_DK: Er du sikker på at du vil sætte indstillingerne til standard ?

en: At least one difficulty
da_DK: Mindst én svær passage

en: Audio
da_DK: Lyd

en: Audio disabled
da_DK: Lyd slået fra

en: Audio enabled
da_DK: Lyd slået til

en: Author
da_DK: Skaber

en: Automatic
da_DK: Automatisk

en: Automatic saving of replays
da_DK: Gem replays automatisk

en: Automatically connect to the server at startup
da_DK: Forbind automatisk til serveren ved opstart

en: Automatically download best times off the net when the game starts
da_DK: Hent automatisk de bedste tider, når spillet startes

en: Automatically scroll over the level before starting playing it
da_DK: Automatisk scroll over banen før at den spilles

en: Available
da_DK: Tilgængelig

en: Back to the game
da_DK: Tilbage til spillet

en: Back to the main menu
da_DK: Tilbage til hovedmenuen

en: Basic blocks, no decoration
da_DK: Normale kasser, ingen dekoration

en: Basic decoration, not smooth blocks
da_DK: Simpel dekoration, ikke jævn vej

en: Beating mode
da_DK: Rekord tilstand

en: Beginner
da_DK: Begynder

en: Best Times
da_DK: Bedste Tider

en: Best player
da_DK: Bedste kører

en: Best sound quality
da_DK: Bedste lyd-kvalitet

en: Blacklisted levels
da_DK: Dårlige baner

en: Brake
da_DK: Bremse

en: Brakes
da_DK: Bremser

en: Brazilian Portuguese
da_DK: brasiliansk portugisisk

en: Browse levels available to you
da_DK: Kig baner tilgængelige igennem

en: Built-in and stand-alone external levels
da_DK: Build-in og eksterne baner

en: By author
da_DK: Efter skaber

en: By best driver
da_DK: Efter bedste kører

en: By length
da_DK: Efter længde

en: Camera Active Zoom
da_DK: Aktivt kamera zoom

en: Can't update this theme !
    The theme is not available on the web
    or your theme list is not up to date
da_DK: Kunne ikke opdatere temaet !
    Temaet er ikke tilgængeligt på nettet
    eller din tema-liste er ikke opdateret

en: Cancel
da_DK: Fortryd

en: Catalan
da_DK: Catalansk

en: Change Key...
da_DK: Skift styring...

en: Change direction
da_DK: Skift retning

en: Change mirror mode
da_DK: skift spejling

en: Change player profile
da_DK: Skift spiller profil

en: Change the X-Moto language
da_DK: Skift sproget i X-Moto

en: Change...
da_DK: Skift...

en: Chat message
da_DK: Chat besked

en: Check WWW
da_DK: Tjek WWW

en: Check for new highscores at startup
da_DK: Tjek for nye rekorder ved opstart

en: Check for new levels at startup
da_DK: Tjek for nye baner ved opstart

en: Check for new themes on the web
da_DK: Tjek efter nye temaer på nettet

en: Check new highscores at startup
da_DK: Tjek for nye rekorder ved opstart

en: Check new levels at startup
da_DK: Tjek for nye baner ved opstart

en: Check your Internet connection !
da_DK: Tjek din internet forbindelse !

en: Checking for existing rooms...
da_DK: Tjekker efter rum...

en: Checking for new levels...
da_DK: Tjekker efter nye baner...

en: Checking for new or updated levels...
da_DK: Checker for nye eller opdaterede baner…

en: Checking for new themes...
da_DK: Tjekker efter nye temaer...

en: Choose Level
da_DK: Vælg bane

en: Choose the X-Moto graphics theme
da_DK: Vælg X-Moto grafiske tema

en: Choose the number of players
da_DK: Vælg antal af spillere

en: Choose where to upload/download replays, highscore lists (for more information, check the website)
da_DK: Vælg hvor upload og hentning sker til og fra

en: Choose which ghost to display
da_DK: Vælg hvilket spøgelse der skal vises

en: Choose your room
da_DK: Vælg dit rum

en: Clean
da_DK: Ryd op

en: Click to select screen resolution
da_DK: Klik for at vælge skærmopløsning

en: Close
da_DK: Luk

en: Close level pack
da_DK: Vælg bane pakke

en: Code of the language
da_DK: Sprog kode

en: Completed levels / total number of levels in pack
da_DK: Gennemførte baner / totalt antal af baner i pakken

en: Configure Joystick...
da_DK: Konfigurér Joystick

en: Configure Proxy...
da_DK: Konfigurer Proxy...

en: Configure X-Moto preferences
da_DK: Konfigurer X-Moto indstillinger

en: Configure audio options
da_DK: Konfigurer lyd indstillinger

en: Configure control options
da_DK: Konfigurer kontrol indstillinger

en: Configure controls of Player
da_DK: Indstil spillerens styring

en: Configure general controls
da_DK: Indstil generel styring

en: Configure ghosts displayed while playing the game
da_DK: Konfigurér spøgelset man kører imod

en: Configure graphical options
da_DK: Konfigurer grafiske indstillinger

en: Configure how you are connected to the Internet
da_DK: Konfigurer hvordan du er forbundet til internettet

en: Configure options linked to your X-Moto database
da_DK: Konfigurér indstillingerne om din Database

en: Configure the X-Moto theme
da_DK: Konfigurér X-Moto temaet

en: Configure the main www options
da_DK: Konfigurerer de grundlæggende www indstillinger

en: Configure the www options
da_DK: Konfigurer www indstillingerne

en: Congrats, you're now a master jumper!
da_DK: Tillykke, du er nu en mester-hopper!

en: Connect
da_DK: Tilslut

en: Connect/disconnect the client to the server
da_DK: Forbind/afbryd server forbindelsen

en: Connected players:
da_DK: Forbundne spillere:

en: Connexion at startup
da_DK: Forbindelse ved opstart

en: Contrast
da_DK: Kontrast

en: Contrast Graphics Mode enabled
da_DK: Kontrast grafik mode aktiveret

en: Controls
da_DK: Styring

en: Crappiest X-Moto levels according to the web votes
da_DK: Dårligste X-Moto baner ifølge stemmer på nettet

en: Crappiest levels
da_DK: Dårligste baner

en: Crappy levels
da_DK: Dårlige baner

en: Create new player profile
da_DK: Lav en ny profil

en: Credits
da_DK: Medvirkende

en: Custom port
da_DK: Anden port

en: Czech
da_DK: tjekkisk

en: Danish
da_DK: dansk

en: Date
da_DK: Dato

en: Death Animation
da_DK: Død-animationen

en: Decrease console history size
da_DK: Formindsk konsol historik størrelsen

en: Default port
da_DK: Standard port

en: Defaults
da_DK: Standard

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete from blacklist
da_DK: Fjern fra dårlige baner

en: Delete from favorite
da_DK: Fjern fra favoritter

en: Delete replays that X-Moto estimates to be not interesting to keep
da_DK: Fjern replays som X-Moto afgøre ikke er interessante at beholde

en: Delete the level from the favorite levels list
da_DK: Slet banen fra favorit-listen

en: Deleted from blacklist
da_DK: Fjernet fra dårlige baner

en: Deleted from favorites
da_DK: Fjernet fra favoritter

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Difficulty
da_DK: Sværhedsgrad

en: Direct Connection
da_DK: Direkte forbindelse

en: Disable Animations
da_DK: Slå animationer fra

en: Disable block animations (if X-Moto runs slowly)
da_DK: Slå blok animationer fra (hvis X-Moto kører langsomt)

en: Disable most graphics not important to the gameplay
da_DK: Fjerner det meste af den grafik der ikke er vigtig for gameplay

en: Disable some of the most resource-intensive graphics, like particles
da_DK: Fjerne nogle af de mest ressourcekrævende grafiske elementer, som partikler

en: Disconnect
da_DK: Afbryd

en: Display Ghost Information
da_DK: Vis spøgelses information

en: Display Ghost time difference
da_DK: Vis spøgelses tids-forskelle

en: Display an arrow to display where are located the bikes on the map
da_DK: Viser en pil der viser hvor de andre kører er i banen

en: Display bike arrow indication
da_DK: Vis pil

en: Display the time difference between the ghost and you
da_DK: Vis tids-forskellen mellem spøgelset og dig

en: Do you really want to delete player?
da_DK: Vil du virkelig slette denne spiller?

en: Do you really want to delete replay?
da_DK: Vil du virkelig slette denne replay?

en: Do you really want to quit?
da_DK: Ønsker du virkelig at afslutte?

en: Do you want to allow X-Moto connecting
    to the Internet to look for more levels
    and best times of other players?
da_DK: Vil du give X-Moto lov til at gå på internettet
    og kigge efter flere baner og rekorder?

en: Do you want to send a report to website administrators ?
da_DK: Vil du sende en rapport til website administratorene?

en: Do you want to update level "%s"?
da_DK: Vil du opdatere banen "%s"?

en: Don't send this report on the webserver
da_DK: Send ikke reporten til serveren

en: Don't show the ghosts while playing
da_DK: Vis ikke spøgelset når man spiller

en: Down here there's the minimap, which shows the level
    around you, so you know where you're heading.
da_DK: Hernede er minimappet, som viser banen
    rundt om dig så du ved hvor du er.

en: Download or update the selected theme
da_DK: Hent eller opdater det valgte tema

en: Download the latest X-Moto world records and check for new levels
da_DK: Hent de seneste X-Moto rekorder og tjek efter nye baner

en: Downloading extra levels...
    Press ESC to abort.
da_DK: Henter ekstra baner...
    Tryk ESC for at afbryde.

en: Downloading ghosts...
da_DK: Henter spøgelset…

en: Downloading high-scores...
da_DK: Henter rekorder...

en: Downloading the ghost...
da_DK: Henter spøgelset...

en: Downloading the highscore...
da_DK: Henter rekorden...

en: Downloading the level...
da_DK: Henter banen...

en: Downloading the replay...
da_DK: Henter replay...

en: Downloading theme data required by new levels...
    Press ESC to abort.
da_DK: Henter tema data der behøves af de nye baner...
    Tryk ESC for at afbryde.

en: Drive
da_DK: Kør

en: Drive in its direction...
da_DK: Kør i dens retning...

en: Drive to the left, accelerate, and when you are in
    the air, try to adjust your attitude with the left
    and right arrow keys, so you'll land on your wheels.
da_DK: Kør til venstre, og når du er i luften
    så prøv at justere så du lander på hjulene.

en: Dutch
da_DK: Hollandsk

en: Easiest X-Moto levels according to the web votes
da_DK: Letteste X-Moto baner ifølge stemmer på nettet

en: Easiest levels
da_DK: Letteste baner

en: Enable Audio
da_DK: Lyd

en: Enable Context Help
da_DK: Hjælpe tekster

en: Enable Engine Sound
da_DK: Motorlyd

en: Enable Ghost
da_DK: Spøgelse

en: Enable WWW Access
da_DK: WWW adgang

en: Enable all graphical effects
da_DK: Alle grafiske effekter

en: Enable animation of bike falling apart when dead
da_DK: Animation af cyklen der falder fra hinanden når man dør til/fra

en: Enable game music
da_DK: Musik inde i spillet

en: Enable joysticks
da_DK: Brug joysticks

en: Enable joysticks events
da_DK: Tillad joysticks events

en: Enable menu music
da_DK: Musik i menuen

en: Enable this room
da_DK: Brug dette rum

en: Enable/disable FPS display
da_DK: FPS visning

en: Enable/disable audio
da_DK: Lyd

en: Enable/disable ugly mode
da_DK: Ugly mode til/fra

en: Enable/disable web
da_DK: Tillader/blokerer internet-adgang

en: Enables background music for levels that do not have their own music track
da_DK: Sætter baggrunds musik på i baner der ikke selv har deres egen musik

en: Enables background music in the main menu
da_DK: Baggrunds musik i menuen til/fra

en: Enables background music while playing
da_DK: Tillader baggrundsmusik når du spiller

en: English
da_DK: Engelsk

en: Enter name of replay
da_DK: Navn på replay

en: Enter player name
da_DK: Spiller navn

en: Enter text to filter the level list
da_DK: Skriv for at sortere i bane-listen

en: Enter text to filter the replay list
da_DK: Skriv for at søge i replay-listen

en: Enter text to filter the rooms list
da_DK: Skriv for at søge i listen

en: Everyone who have made levels
da_DK: Alle som har lavet en bane

en: Expert
da_DK: Ekspert

en: External levels (the one you put into the 'My levels' directory)
da_DK: Eksterne baner (dem du putter i 'my levels' mappen)

en: Failed to check for levels.
da_DK: Kunne ikke tjekke efter baner..

en: Failed to download high-scores.
da_DK: Kunne ikke hente rekorder.

en: Failed to download levels.
da_DK: Kunne ikke hente baner.

en: Failed to download the replay.
da_DK: Kunne ikke hente replayen.

en: Failed to download the rooms list.
da_DK: Kunne ikke hente rum-listen.

en: Failed to get the selected theme
da_DK: Kunne ikke hente det valgte tema

en: Failed to initialize level!
da_DK: Kunne ikke starte banen!

en: Failed to load replay!
da_DK: Kunne ikke loade replayen!

en: Failed to save replay!
    Maybe you should try with another name?
da_DK: Kunne ikke gemme replayen!
    Måske skulle du prøve med et andet navn?

en: Failed to update the theme list
da_DK: Kunne ikke opdatere tema listen

en: Fanciest menu graphics
da_DK: Den bedste menu grafik

en: Favorite levels
da_DK: Favorit baner

en: File
da_DK: Fil

en: Find all the strawberries and touch the flower to finish
    the level.
da_DK: Find alle jordbærene og rør blomsten for at gennemføre
    banen.

en: Finish Time
da_DK: Tid

en: Finished!
da_DK: Færdig!

en: Finnish
da_DK: finsk

en: First let's take a look at the user interface...
da_DK: Lad os starte med at tage et kig på nogle af de mest elementære ting...

en: Flip left
da_DK: Roter til venstre

en: Flip right
da_DK: Roter til højre

en: Following are your most played levels
da_DK: Følgene baner har du spillet mest

en: Forward while replaying
da_DK: Forward under replay

en: Fps disabled
da_DK: Visning af Fps taget fra

en: Fps enabled
da_DK: Visning af Fps sat til

en: French
da_DK: fransk

en: Full
da_DK: Fuld

en: Full Graphics Mode enabled
da_DK: Bedste grafik mode aktiveret

en: Galician
da_DK: Galicisk

en: Game Graphics
da_DK: Spil grafik

en: General
da_DK: Generelt

en: General Info
da_DK: General info

en: General X-Moto preferences
da_DK: Generalle X-Moto indstillinger

en: General information about the level
da_DK: General info omkring banen

en: German
da_DK: tysk

en: Get More Levels!
da_DK: Få flere baner!

en: Get the rooms list from the web
da_DK: Få rum-listen fra nettet

en: Get this theme
da_DK: Hent dette tema

en: Ghost
da_DK: Spøgelse

en: Ghost Trail Rendering activated
da_DK: Spøgelse gengivelse aktiveret

en: Ghost Trail Rendering deactivated
da_DK: Gengivelse af spøgelsets vej deaktiveret

en: Ghost Trail is not available
da_DK: Spøgelse gengivelse er ikke tilgængeligt

en: Ghost of %s
da_DK: Spøgelse af %s

en: Give your mind about this level
da_DK: Hvad synes du om denne bane?

en: Go !
da_DK: Kør !

en: God
da_DK: Gud

en: Gold
da_DK: Guld

en: Good job! The next one is even more difficult...
da_DK: Godt gået! Den næste er endnu sværere!...

en: Graphics
da_DK: Grafik

en: Hardest X-Moto levels according to the web votes
da_DK: Sværeste X-Moto baner ifølge stemmer på nettet

en: Hardest levels
da_DK: Sværeste baner

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Here's the plan:
    Again, you'll have to obtain maximum speed, but when
    you reach the edge of the jump, pull the bike's front
    wheel up.
da_DK: Gør det samme som før, med den undtagelse at
    når du rammer kanten af afsættet med fuld fart, så skal
    du løfte forenden af cyklen alt det du kan!

en: Hide ghosts
da_DK: Skjul spøgelse

en: High
da_DK: Høj

en: Highscore of the room
da_DK: Rekorden i rummet

en: Highscores by %s
da_DK: Rekorder af  %s

en: Hungarian
da_DK: Ungansk

en: I'm a child
da_DK: Jeg er et barn

en: If you make a highscore it will automatically be saved as a replay
da_DK: Hvis du laver en rekord bliver den automatisk gemt som en replay

en: If you manually copied the X-Moto user files (.xmoto) on some other computers, you should not use this functionality otherwise your statistics will be duplicated/not synchronized. If you did that, you should remove the copies you did.
da_DK: Hvis du manuelt har kopieret X-Moto database filerne (.xmoto) til en anden computer, skal du ikke bruge denne funktion, ellers vil dine statistikker blive dublikerede eller ikke synkroniseret. Hvis du har gjort det, skal du fjerne de kopier du har lavet.

en: Impossible
da_DK: Umulig

en: In the upper left corner, you've got your timers
da_DK: I det øverste venstre hjørne, har du tidstagerne

en: Increase console history size
da_DK: Forøg konsol historik størrelsen

en: Increase or decrease the difficulty of the levels selected
da_DK: Forøg eller formindsk sværhedsgraden af banerne

en: Increase or decrease the quality of the levels selected
da_DK: Forøg eller formindsk kvaliteten af banerne

en: Instead regulate your angle by accelerating and braking.
    Try to drive a bit back and forth on your rear wheel,
    keeping the bike as steady as possible...
da_DK: I stedet for så reguler balancen ved at accelerere og bremse.
    Prøv at køre lidt frem og tilbage på baghjulet, imens
    du holder cyklen så lige som muligt...

en: Instructions of how to play X-Moto
da_DK: Instruktioner om hvordan man spiller X-Moto

en: Internet Configuration
da_DK: Internet konfiguration

en: Italian
da_DK: italiensk

en: Key
da_DK: Styring

en: Key '%s' of Player '%i' has been switched to '%s'
da_DK: Spilleren '%s's tast '%i' er skiftet til '%s'

en: Keyboard
da_DK: Tastetur

en: Language
da_DK: Sprog

en: Language code
da_DK: Sprogkode

en: Language name
da_DK: Sprogets navn

en: Last created X-Moto levels
da_DK: Sidst lavede X-Moto baner

en: Last highscores
da_DK: Seneste rekorder

en: Last levels
da_DK: Seneste baner

en: Last levels you have played
da_DK: De sidste baner du har spillet

en: Last played levels
da_DK: Sidste spillede baner

en: Latvian
da_DK: lettisk

en: Launch at startup
da_DK: Sæt i gang ved opstart

en: Lead Programming
da_DK: Hoved-udvikler

en: Less played levels (but played)
da_DK: Mindst spillede baner (dog spillet)

en: Let X-Moto look for more levels on the net, and install them automatically
da_DK: Lad X-Moto kigge efter flere baner på nettet, og installere dem automatisk

en: Level
da_DK: Bane

en: Level '%s' cannot be loaded
da_DK: Banen '%s' kunne ikke loades

en: Level '%s' required by replay!
da_DK: Banen '%s' påkrævet af replay!

en: Level Info
da_DK: Om banen

en: Level Name
da_DK: Bane navn

en: Level Pack
da_DK: Bane pakke

en: Level Packs
da_DK: Bane pakker

en: Level pack "%s"
da_DK: Bane pakke "%s"

en: Level played in replay
da_DK: Bane spillet i replayen

en: Level references unknown textures, it could be unplayable!
da_DK: Banen har et ikke-kendt texture, måske kan den ikke spilles!

en: Levels
da_DK: Baner

en: Levels are being added into the database. Please wait.
da_DK: Baner bliver ført ind i databasen. Vent venligst.

en: Levels for which you owned the highscore
da_DK: Baner hvor du tidligere havde rekorden i

en: Levels grouped together in level packs
da_DK: Baner samlet sammen i pakker

en: Levels having votes unlocked
da_DK: Baner der har stemmer oplåst

en: Levels marked 'crappy' are hidden in all other packs
da_DK: Baner markeret som dårlige er skjult i alle andre pakker

en: Levels with no highscore
da_DK: Baner med ingen rekord

en: Levels with no highscore in your room
da_DK: Baner med ingen rekord i dit rum

en: Levels you have not completed
da_DK: Baner du ikke har gennemført

en: Light
da_DK: Let

en: Light Graphics Mode enabled
da_DK: Let grafik mode aktiveret

en: List All
da_DK: Vis alle

en: Lithuanian
da_DK: Litauisk

en: Loading levels...
da_DK: Loader baner...

en: Loading menu graphics...
da_DK: Loader menu-grafikken...

en: Loading new and updated levels...
da_DK: Indlæser nye og opdaterede baner...

en: Loading replays...
da_DK: Loader replays...

en: Loading sounds...
da_DK: Loader lyde...

en: Loading textures...
da_DK: Loader textures...

en: Loading...
da_DK: Indlæser...

en: Local best
da_DK: Den lokale bedste

en: Localization
da_DK: Oversættelser

en: Login
da_DK: Log ind

en: Long levels
da_DK: Lange baner

en: Low
da_DK: Lav

en: MacOS X Support
da_DK: MacOS X support

en: Main
da_DK: Hoved

en: Main options
da_DK: Hoved indstillingerne

en: Main testers
da_DK: Hoved-testere

en: Make console messages not disappear
da_DK: Lad konsol beskeder blive stående

en: Make motion blur effect for the ghost (if supported by your graphics card)
da_DK: Lav bevægelses-slør efter spøgelset (kun hvis det er understøttet af dit grafik kort)

en: Master
da_DK: Mester

en: Medals
da_DK: Priser

en: Medium levels
da_DK: Mellem baner

en: Menu Graphics
da_DK: Menu Grafik

en: Message not sent, unknown players :
da_DK: Besked ikke afsendt, ukendte spillere :

en: Mono (single channel) audio
da_DK: Mono (en kanal) lyd

en: Most played levels
da_DK: Mest spillede baner

en: Motion blur ghost
da_DK: Bevægelses-sløret spøgelse

en: Mouse
da_DK: Mus

en: Move Camera down
da_DK: Bevæg kamera ned

en: Move Camera to left
da_DK: Bevæg kamera til venstre

en: Move Camera to right
da_DK: Bevæg kamera til højre

en: Move Camera up
da_DK: Bevæg kamera op

en: Music
da_DK: Musik

en: My levels
da_DK: Mine baner

en: Name of level pack
da_DK: Navn på pakken

en: Name of replay
da_DK: Navn på replay

en: Name of the language
da_DK: Navn på sproget

en: Network
da_DK: Netværk

en: Network admin console
da_DK: Netværk admin konsol

en: Network error: you're disconnected
da_DK: Netværksfejl: Forbindelse afbrydt

en: Network playing mode : just see other players as ghosts
da_DK: Netværks mode: se de andre spillere som spøgelser

en: Never played levels
da_DK: Aldrig spillede baner

en: New
da_DK: Ny

en: New Levels
da_DK: Nye baner

en: New Profile...
da_DK: Ny spiller...

en: New and updated levels
da_DK: Nye og opdaterede baner

en: New and updated levels since your last check
da_DK: Nye og opdaterede baner siden sidste tjek

en: New highscore!
da_DK: Ny rekord!

en: New levels and levels updated from the Internet
da_DK: Nye baner og opdaterede baner fra internettet

en: New levels available!
da_DK: Nye baner er tilgængelige!

en: New personal highscore!
da_DK: Ny personlig rekord!

en: Next level
da_DK: Næste bane

en: Nice
da_DK: God

en: Nice jump there! :)
da_DK: Flot hop dér =)!

en: Nice! Now try the next one, it's a bit more difficult...
da_DK: Flot! Prøv nu den næste... den er lidt sværere...

en: Nice, could be better
da_DK: Flot, men kunne være bedre

en: Nicest X-Moto levels according to the web votes
da_DK: Bedste X-Moto baner ifølge stemmer på nettet

en: Nicest levels
da_DK: Bedste baner

en: No
da_DK: Nej

en: No idea
da_DK: Ingen anelse

en: No joystick found
da_DK: Intet joystick fundet

en: No level following this one, sorry.
da_DK: Der er ingen baner efter denne her...

en: No medal
da_DK: Ingen pris

en: No new or updated levels available.
    
    Try again another time.
da_DK: Ingen nye eller opdaterede baner er tilgængelige
    
    Prøv igen senere.

en: No statistics for this profile.
da_DK: Ingen statistikker for denne spiller.

en: No technical difficulty
da_DK: Ingen svære passager

en: No training positions stored
da_DK: Ingen træningspositioner gemt

en: Normal mode enabled
da_DK: Normal mode slået til

en: Normal sound quality
da_DK: Normal lyd-kvalitet

en: Norwegian
da_DK: norsk

en: Not finished
da_DK: Ikke gennemført

en: Not nice
da_DK: Ikke god

en: Not nice at all
da_DK: Slet ikke god

en: Not original
da_DK: Ikke original

en: Not so fancy menu graphics
da_DK: Den værste menu grafik

en: Not that difficult, right?
da_DK: Det var ikke så svært, vel?

en: Now for the final one... It's not that long, but instead
    there's even less room for your precious head. Good luck! :)
da_DK: Nu til den sidste og sværeste... den er ikke særlig lang
    men til gengæld er det endnu mindre plads til dit dyrebare hoved! Held og lykke!

en: Now for the most difficult jump in this tutorial!
da_DK: Nu til det aller sværeste hop!

en: Now let's look at your controls.
da_DK: Lad os tage et kig på kontrollerne.

en: Now you'll try a bit more difficult one...
    This time keep your hands off the left and right arrow keys,
    they're not delicate enough to help you keep balance.
da_DK: Nu er det tid til en lidt sværere en...
    Denne gang hold dine hænder fra højre/ventre...
    de er ikke kraftfulde nok til at holde balancen

en: Number of players
da_DK: Antal at spillere

en: Oh no !
da_DK: Åh nej!

en: Okay. The red dot on your minimap is a strawberry.
da_DK: Okay. Den røde prik på dit minimap er et jordbær.

en: Oldest highscores
da_DK: Ældste rekorder

en: Only show personal best times for this level
da_DK: Vis kun personelige bedste tider for denne bane

en: Only show personal replays for this level
da_DK: Vis kun personelige replays for denne bane

en: Open
da_DK: Åben

en: Open chat dialog box
da_DK: Åben chat

en: Open options menu
da_DK: Vis indstillinger

en: Open private chat dialog box
da_DK: Åben privat chat

en: Operation completed
da_DK: Færdig!

en: Options
da_DK: Indstillinger

en: Password
da_DK: Kodeord

en: Password associated to your profile for web access
da_DK: Kodeord forbundet til din profil for webadgang

en: Pause to watch the level
da_DK: Pause for at se banen

en: Pause when playing X-Moto
da_DK: Pause når der spilles X-Moto

en: Pause while replaying
da_DK: Pause under replay

en: People who have provided bug reports
da_DK: Folk som har indberettet fejlreporter

en: Permanently delete selected player profile, including best times
da_DK: Sletter permanent den valgte spiller profil, inklusiv de bedste tider

en: Permanently delete the selected replay
da_DK: Slet den valgte replay permanent

en: Personal
da_DK: Personlig

en: Physics levels
da_DK: Baner med fysik

en: Pick up the strawberry by touching it
da_DK: Opsammel jordbærret ved at røre det

en: Platinum
da_DK: Platin

en: Play Next Level
da_DK: Næste bane

en: Play a bit faster while replaying
da_DK: Afspil en smule hurtigere under replay

en: Play a bit slower while replaying
da_DK: Afspil en smule langsommere under replay

en: Play faster while replaying
da_DK: Kør hurtigere under replay

en: Play music on all levels
da_DK: Spil musik til alle baner

en: Play next level
da_DK: Spil næste bane

en: Play next level instead
da_DK: Spil næste bane i stedet

en: Play now !
da_DK: Spil nu!

en: Play slower while replaying
da_DK: Afspil langsommere under replay

en: Play the selected level
da_DK: Spil den valgte bane

en: Play this level again
da_DK: Prøv denne bane igen

en: Play tutorial of how to play the game
da_DK: Spil tutorial og lær hvordan man spiller spillet

en: Play!
da_DK: Spil!

en: Player
da_DK: Spiller

en: Player Profile
da_DK: Spiller profil

en: Player Profiles
da_DK: Spiller profiler

en: Player who recorded the replay
da_DK: Spiller som optog replayen

en: Please stay put and follow the instructions! :)
da_DK: Så forbliv rolig og følg instruktionerne! :)

en: Please wait the next party
    Or press escape to disconnect
da_DK: Vent venligst til det næste hold
    Eller tryk ESC for at afbryde

en: Polish
da_DK: polsk

en: Poor sound quality
da_DK: Dårlig lyd-kvalitet

en: Port on which the server must listen to
da_DK: Porten serveren benytter

en: Portuguese
da_DK: Portugisisk

en: Press %s to chat
da_DK: Tryk %s for at chatte

en: Press BACKSPACE to return to Checkpoint
da_DK: Tryk BACKSPACE for and vende tilbage til checkpoint

en: Press ENTER to try again
da_DK: Tryk ENTER for at prøve igen

en: Press ESC to display the menu
da_DK: Tryk ESC for at vise menuen

en: Press key you want to '%s' or ESC to cancel...
da_DK: Pres den tast du vil have som  '%s'  eller ESC for at anullere…

en: Press to play X-Moto immediately
da_DK: Tryk for at spille X-Moto med det samme

en: Previous level
da_DK: Forrige bane

en: Previous/Next level
da_DK: Forgående/Næste bane

en: Puzzle the levels pack list
da_DK: Blander banerne i pakken

en: Quality
da_DK: Kvalitet

en: Quick start
da_DK: Hurtig start

en: Quit Game
da_DK: Afslut spillet

en: Quit level
da_DK: Afslut bane

en: Quit the game
da_DK: Afslut spillet

en: Randomize
da_DK: Bland

en: Really easy
da_DK: Rigtig let

en: Really nice
da_DK: Rigtig god

en: Reference room
da_DK: Reference rum

en: Reinitialize zoom
da_DK: Genstart zoom

en: Reload files to the database
da_DK: Genindlæs filer til databasen

en: Reload levels, themes and replays from directories
da_DK: Genindlæser baner, temaer og replays

en: Reloading levels...
da_DK: Genindlæser baner…

en: Reloading replays...
da_DK: Genindlæser replays…

en: Reloading themes...
da_DK: Genindlæser temaer...

en: Remember you can turn around your bike
    by pressing :
da_DK: Husk at du kan vende cyklen for at
    få bedre tilløb med :

en: Remove levels not suitable for children
da_DK: Fjern baner børn ikke bør spille

en: Replay interpolation disabled
da_DK: Replay "interpolation" fra

en: Replay interpolation enabled
da_DK: Replay "Interpolation" sat til

en: Replay of %s
da_DK: Replay af %s

en: Restart Level to activate!
da_DK: Genstart banen for at aktivere!

en: Restart This Level
da_DK: Genstart denne bane

en: Restart level
da_DK: Genstart bane

en: Restart the level
da_DK: Genstart banen

en: Restart to the last checkpoint
da_DK: Genstart ved seneste checkpoint

en: Resume Playing
da_DK: Fortsæt...

en: Revert options to defaults
da_DK: Sæt indstillingerne til standart

en: Rewind while replaying
da_DK: Spol tilbage under replay

en: Room
da_DK: Rum

en: Room %i
da_DK: Rum %i

en: Rotates it clockwise
da_DK: Roterer den med uret

en: Rotates it counter-clockwise
da_DK: Roterer den mod uret

en: Run Windowed
da_DK: Kør i vindue

en: Run a dynamic zoom while playing
da_DK: Brug dynamisk zoom når du spiller

en: Run selected replay
da_DK: Vis valgte replay

en: Run the game in a window
da_DK: Kør spillet i et vindue

en: Run the selected replay
da_DK: Afspil den valgte replay

en: Russian
da_DK: russisk

en: Save
da_DK: Gem

en: Save Replay
da_DK: Gem Replay

en: Save a replay for later viewing
da_DK: Gem en replay til senere

en: Save options
da_DK: Gem indstillinger

en: Saved as %s
da_DK: Gemt som %s

en: Screen Resolution
da_DK: Skærmopløsning

en: Screenshot
da_DK: Skærmdump

en: Script action
da_DK: Script handling

en: Scripted levels
da_DK: Scriptede baner

en: Select a level in the level pack to play
da_DK: Vælg en bane i pakken

en: Select a player profile to use
da_DK: Vælg en spiller profil til brug

en: Select action to re-configure to another key
da_DK: Vælg en aktion for at konfigurere til en anden tast

en: Select graphics resolution
da_DK: Vælg grafik opløsning

en: Select this if you connect to the Internet through a SOCKS4 proxy
da_DK: Vælg dette hvis du har forbindelse til internettet gennem en SOCKS4 proxy

en: Select this if you connect to the Internet through a SOCKS5 proxy
da_DK: Vælg dette hvis du har forbindelse til internettet gennem en SOCKS5 proxy

en: Select this if you connect to the Internet through an HTTP proxy
da_DK: Vælg dette hvis du har forbindelse til internettet gennem en HTTP proxy

en: Select this if you got a direct connection to the Internet
da_DK: Vælg dette hvis du har en direkte forbindelse til internettet

en: Semi-cooperative mode
da_DK: Halv-samarbejde mode

en: Send this report
da_DK: Send reporten

en: Send this report on the webserver
da_DK: Send denne report til serveren

en: Sending the report...
da_DK: Sender rapporten…

en: Sending the vote...
da_DK: Sender stemmen…

en: Server configuration to play via the network
da_DK: Server opsætning til at spille over netværket

en: Server is currently started
da_DK: Serveren kører

en: Server is currently stopped
da_DK: Serveren er stoppet

en: Server on which you want to connect
da_DK: Server du vil oprette forbindelser til

en: Several difficulties
da_DK: Mange svære steder

en: Several textures, sprites, ...
da_DK: Mange textures og elementer.

en: Shortest levels
da_DK: Korteste baner

en: Show
da_DK: Vis

en: Show Mini Map
da_DK: Vis minimap

en: Show World Record in-game
da_DK: Vis verdensrekorden i spillet

en: Show a map of your surroundings when playing
da_DK: Viser et kort med dine omgivelser når du spiller

en: Show all best times for this level
da_DK: Vis alle bedste tider for denne bane

en: Show all replays for this level
da_DK: Vis alle replays for denne bane

en: Show console
da_DK: Vis konsol

en: Show game information in the console
da_DK: Vis infomationer om spillet in konsollen

en: Show helpful help strings such as this one
da_DK: Vis hjælpe tekster som denne her

en: Show information about new players and played levels in the console
da_DK: Vis information om nye spillere og spillede baner i konsollen

en: Show next medal in-game
da_DK: Vis næste pris inde i spillet

en: Show replays of all players in list
da_DK: Vis replays af alle kørere i listen

en: Show the World Record for a given level when playing
da_DK: Vis verdensrekorden når du spiller

en: Show the ghost if possible in the game
da_DK: Vis spøgelset inde i spillet hvis muligt

en: Show the speedometer when playing
da_DK: Vis speedometer når der spilles

en: Show the time you need before achieving the next medal
da_DK: Vis tiden du skal bruge for at få næste pris

en: Show this help
da_DK: Vis denne hjælp

en: Show various statistics about X-Moto
da_DK: Vis forskellige statistikker om X-Moto

en: Silver
da_DK: Sølv

en: Simple ghost mode
da_DK: Simple spøgelser

en: Skip this report
da_DK: Ignorer report

en: Slovak
da_DK: slovakisk

en: Some options will not take effect before next restart!
da_DK: Nogle indstillinger vil ikke tage nogen effekt før næste genstart!

en: Somebody in the room made a better highscore than yours
da_DK: Nogen i rummet har lavet en bedre rekord end dig

en: Sorry, but there aren't enough levels matching your choice.
    Choosing random levels instead
da_DK: Beklager, men der er ikke nok baner der matcher dit valg. Vælger tilfældige baner i stedet for

en: Sound Effects
da_DK: Lydeffekter

en: Spanish
da_DK: spansk

en: Special
da_DK: Speciel

en: Start the server
da_DK: Start serveren

en: Start the server at X-Moto startup
da_DK: Start severen når X-Moto starter

en: Start to play with other connected players
da_DK: Spil med andre tilsluttede spillere

en: Start/stop the server
da_DK: Start/stop serveren

en: Statistics
da_DK: Statistikker

en: Stats since: %s
da_DK: Statistikker siden: %s

en: Stereo (two channel) audio
da_DK: Stereo (to kanaler) lyd

en: Stolen highscores
da_DK: Stjålne rekorder

en: Stop the game once a player ends the level
da_DK: Stop spillet når en spiller gennemfører banen

en: Stop the game once a player ends the level or continue while a player is running
da_DK: Stopper spillet når en spiller gennemfører banen, eller fortsætter når en spiller kører

en: Stop the server
da_DK: Stop serveren

en: Stop while replaying
da_DK: Stop ved replay

en: Stored as training position %i
da_DK: Gemt som træningsposition %i

en: Swedish
da_DK: svensk

en: Switch FPS
da_DK: Skift FPS

en: Switch WWW access
da_DK: Skift WWW adgang

en: Switch biker
da_DK: Skift kører

en: Switch ghosttrail rendering
da_DK: Skift spøgelsesspor rendering

en: Switch graphics mode
da_DK: Skift grafik mode

en: Switch graphics quality mode
da_DK: Skift den grafiske kvalitet

en: Switch highscore information
da_DK: Skift rekord information

en: Switch net game mode
da_DK: Skift net spil mode

en: Switch player
da_DK: Skift spiller

en: Switch trackingshot mode
da_DK: Skift tracking mode

en: Synchronisation done successfully
da_DK: Synkronisation udført

en: Synchronisation down
da_DK: Synkronisation nede

en: Synchronisation up
da_DK: Synkronisation oppe

en: Synchronise
da_DK: Synkroniser

en: Synchronise your database on the web
da_DK: Synkroniser din database på internettet

en: Synchronise your database when your quit X-Moto
da_DK: Synkroniser din database når du afslutter X-Moto

en: Synchronize when X-Moto ends
da_DK: Synkroniser når du lukker X-Moto

en: Taiwanese
da_DK: Taiwanesisk

en: Take a screenshot
da_DK: Tag et screenshot

en: Thanks to
da_DK: Tak til

en: That was pretty easy, right?
da_DK: Det var rimeligt let, ikke?

en: That will cause the rear suspension to increase the
    length of the jump.
    Try it...
da_DK: Det vil få bagstøddæmperne til at
    øge længden på hoppet.
    Prøv det…

en: The basic idea is that when driving on the rear wheel,
    your head is lowered quite a lot...
da_DK: Grundlæggende er ideen at når du kører på baghjulet
    så er dit hoved sænket en del...

en: The best of my replays (on this computer)
da_DK: Den bedste af mine replays (på denne computer)

en: The best of the replays (on this computer)
da_DK: Den bedste af mine replays (på denne computer)

en: The big one is your current time
da_DK: Den store er din nuværende tid

en: The difficult part is to keep the balance.
    When the distance you have to drive is quite short,
    you don't need to keep the balance.
da_DK: Det svære bliver at holde balancen.
    Når distancen du skal køre er kort
    behøver du ikke at holde balancen.

en: The first jump you're going to perform is very easy.
da_DK: Det første hop du skal lave er meget let.

en: The highscore of the other rooms
da_DK: Rekorden i de andre rum

en: The highscore of the reference room
da_DK: Rekorden i reference rummet

en: The icon to the right of your time,
    indicates how many strawberries still left.
da_DK: Ikonet til højre af tiden
    viser hvor mange jordbær der er tilbage.

en: The level failed while loading with the following error :
da_DK: Banen fejlede under hentning med følgende besked :

en: The long levels (1 minute to 2 minutes)
da_DK: De lange baner ( 1 minut til 2 minutter)

en: The longest levels (more than 2 minutes)
da_DK: De allerlængste baner (mere end 2 minutter)

en: The medium levels (25 seconds to 60)
da_DK: Mellem banerne (25 til 60 sekunder)

en: The next jump is a bit trickier. You'll need all the
    speed you can get to reach the other side...
da_DK: Det næste hop er lidt sværere. Du skal bruge alt den fart
    du kan få, for at komme over på den anden side...

en: The primary objective of the game is for you
    to collect all of them, and then find the flower.
da_DK: Hovedformålet med spillet er at samle dem alle
    og til sidst at finde blomsten.

en: The replay can't be played!
da_DK: Replayen kan ikke afspilles!

en: The room highscore is really better than your own highscore
da_DK: Rekorden i rummet er meget bedre end din

en: The scene is shared by all the players
da_DK: Denne scene er delt med alle spillerne

en: The shortest levels (less than 25 seconds)
da_DK: De korteste baner (mindre end 25 sekunder)

en: The small one to the right is your own best time
    for the current level...
da_DK: Den lille til højre, er din egen bedste tid for banen...

en: The theme is now up to date
da_DK: Temaet er nu opdateret

en: Theme
da_DK: Tema

en: Theme mode disabled
da_DK: Tema mode slået fra

en: Theme mode enabled
da_DK: Tema mode slået til

en: There are errors in the level, don't expect it to be playable!
da_DK: Der er fejl i banen; forvent ikke at den kan spilles!

en: This level is a short tutorial of
    how you play the game.
da_DK: Denne bane er en kort gennemgang af
    hvordan du spiller spillet.

en: This level is not recordable (feature still not implemented).
    Sorry.
da_DK: Denne bane kan ikke optages (featuren er ikke lavet endnu).
    Beklager.

en: This time, speed alone won't do the job...
da_DK: Denne gang er fart ikke nok...

en: This tutorial will teach you the basics of jumping.
da_DK: Denne bane vil lære dig at hoppe.

en: This tutorial will teach you to rear-wheel through
    areas where the ceiling is low.
    Beware that this can be pretty difficult :)
da_DK: Denne bane vil lære dig at køre på baghjulet gennem
    områder hvor loftet er for lavt til hovedet.
    Vær opmærksom på at dette er meget svært :)

en: Time
da_DK: Tid

en: Time played: %s
da_DK: Tid spillet: %s

en: To be updated
da_DK: At blive opdateret

en: To download
da_DK: At hente

en: Toggle Contrast, Light and Full Graphics
da_DK: Skift mellem kontrast, let og fuld grafik

en: Toggle Display Medals,Display WR
da_DK: Skift mellem vis priser og vis WR

en: Toggle Ghost Trail Rendering
da_DK: Gengivelse af spøgelsets vej

en: Toggle Ghost Trail Tracking Shot
da_DK: Vis spøgelsets vej

en: Toggle Trail Cam
da_DK: Trail kamera

en: Toggle blacklist
da_DK: Dårlige baner

en: Toggle favorite
da_DK: Favorit

en: Toggle theme and ugly over mode
da_DK: Skift mellem tema og ugly over mode

en: Total time you scored / total highscore time for levels you finished
da_DK: Din totale tid / Den totale rekord-tid i de baner du har gennemført

en: Touch it to finish the level. Good luck with the rest :)
da_DK: Rør den for at gennemføre banen. Held og lykke med resten :)

en: Trail Cam activated
da_DK: Trail kamera aktiveret

en: Trail Cam deactivated
da_DK: Trail kamera deaktiveret

en: Training position %i/%i restored
da_DK: Træningsposition %i/%i genoprettet

en: Try This Level Again
da_DK: Prøv igen

en: Try getting under the next obstacle when you feel you're ready.
da_DK: Prøv at køre under den næste forhindring når du føler du er klar...

en: Try this level again
da_DK: Prøv denne bane igen

en: Try this level again from the beginning
da_DK: Prøv denne bane igen fra starten

en: Turkish
da_DK: Tyrkisk

en: Turn on engine noise
da_DK: Sætter motor lyd på

en: Turn on sound effects
da_DK: Sætter lyd på

en: Turns around and drives in the other direction
da_DK: Vender cyklen på stedet

en: Ugly mode disabled
da_DK: Ugly mode slået fra

en: Ugly mode enabled
da_DK: Ugly mode slået til

en: UglyOver mode disabled
da_DK: UglyOver mode slået fra

en: UglyOver mode enabled
da_DK: UglyOver mode slået til

en: Unable to build the report
da_DK: Kunne ikke lave rapporten

en: Unable to connect on the server
da_DK: Kunne ikke oprette forbindelse til serveren

en: Undefined
da_DK: Udefineret

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: Unknown players :
da_DK: Ukendte spillere :

en: Unpacked levels
da_DK: Upakkede baner

en: Update
da_DK: Opdater

en: Update statistics (also happens each time X-Moto is started)
da_DK: Opdaterer statistikker (Det sker også når X-Moto startes)

en: Update the rooms list
da_DK: Opdater rum-listen

en: Update the theme list
da_DK: Opdater tema-listen

en: Updated
da_DK: Opdateret

en: Updating level lists...
da_DK: Opdaterer bane-listen...

en: Upgrading database
da_DK: Opgraderer database

en: Upgrading database profile
da_DK: Opgraderer database profil

en: Upgrading database stats for the profile
da_DK: Opgraderer database tilstanden for profilen

en: Upload all highscores
da_DK: Upload alle rekorder

en: Upload of highscore requires a password (Except for WR)
da_DK: Upload af rekorder kræver kodeord (undtagen for verdensrekorder)

en: Upload of highscore requires to log in (Except for WR)
da_DK: Upload af rekorder kræver at man logger ind (undtagen for verdensrekorder)

en: Upload the replay on the website of highscores
da_DK: Uploader replayen på rekord-siden

en: Upload your best replays to your room (useful when it is just created)
da_DK: Uploader dine bedste replays til rummet (nyttigt når rummet er nyt)

en: Uploading the highscore...
da_DK: Uploader rekorden...

en: Use Environment Vars
da_DK: Brug omgivelses variabler

en: Use Profile
da_DK: Brug profil

en: Use Quick Play button to immediately start a game with a random level,
    or use Levels button to select from level packs.
da_DK: Brug Hurtig Start til at øjeblikkeligt start et spil i en tilfældig bane,
    eller brug Baner knappen til at vælge fra bane pakkerne.

en: Use Trail Cam
da_DK: Brug trail cam

en: Use a camera that directs to the shortest path through the level
da_DK: Brug et camera der viser dig den korteste rute igennem banen

en: Use crappy information
da_DK: Brug informationer om dårlige baner

en: Use crappy information from the website to update the crappy pack
da_DK: Brug informationer fra websiden til at opdatere den dårlige pakke

en: Use permanent console
da_DK: Anvend permanent konsol

en: Use the selected player profile
da_DK: Brug den valgte spiller profil

en: Use the tabulation key to complete player names. Use the * to send private messages.
da_DK: Tryk tab for automatisk at afsluttet spillerens navn. Brug * til at sende private beskeder.

en: Use these settings
da_DK: Brug disse indstillinger

en: Using HTTP Proxy
da_DK: Bruger http proxy

en: Using SOCKS4 Proxy
da_DK: Bruger SOCKS4 Proxy

en: Using SOCKS5 Proxy
da_DK: Bruger SOCKS5 Proxy

en: Very long levels
da_DK: Meget lange baner

en: View
da_DK: Se

en: View Level Initially
da_DK: Vis banen først

en: View best times for the level
da_DK: Vis bedste tider for banen

en: View contents of level pack
da_DK: Vis indholdet af pakken

en: View general information about the level, best times, and replays
da_DK: Vis general info omkring banen, bedste tider og replays

en: View list of recorded replays
da_DK: Vis liste over optagede replays

en: View locally stored replays of the level
da_DK: Vis lokale gemte replays af banen

en: View the X-Moto credits
da_DK: Vis X-Moto credits

en: View the highscore
da_DK: Se rekorden

en: View the replay
da_DK: Afspil replay

en: View the replay of the room's highscore
da_DK: Vis replayen af rummets rekord

en: Vote unlocked levels
da_DK: Stem ulåste levels

en: Warning
da_DK: Advarsel

en: Web account password for profile '%s':
da_DK: Kodeord for profilen '%s':

en: Web connection disabled
da_DK: Internet forbindelse er taget fra

en: Web connection enabled
da_DK: Internet forbindelse er sat til

en: Web ghost of %s
da_DK: Spøgelse af %s

en: Web votes
da_DK: Web stemmer

en: Welcome to X-Moto!
da_DK: Velkommen til X-Moto!

en: When done, head for the flower.
    It's the purple dot on your minimap.
da_DK: Når du er færdig, så kør efter blomsten.
    Det er den lilla plet på minimappet.

en: When starting a level with a ghost, display who the ghost is of
da_DK: Når en bane startes med et spøgelse, vis hvem spøgelset er

en: Write the IP address or host name of proxy server to use
da_DK: Skriv IP addressen eller host navnet på proxy serveren

en: Write the port number used by the proxy server
da_DK: Skriv port nummeret som proxy serveren bruger

en: X-Moto %s or newer required to load level
da_DK: X-Moto %s eller nyrer behøves for at banen kan spilles

en: X-Moto levels having a recent highscore in your room
da_DK: Baner som har en ny rekord i dit rum

en: X-Moto levels having an old highscore in your room
da_DK: X-Moto baner som har en gammel rekord i dit rum

en: X-Moto levels using strongly physics
da_DK: X-Moto baner der bruger blokke med fysik

en: X-Moto levels which are dynamic
da_DK: X-Moto baner som er dynamiske

en: X-Moto levels you have played only a few times
da_DK: Baner du kun har spillet nogle få gange

en: X-Moto levels you have played the most
da_DK: Baner du har spillet mest

en: X-Moto levels you never played
da_DK: Baner du aldrig har spillet

en: X-Moto uses a database on your computer to save all your scores and statistics. You can send these data using your web account on the X-Moto server. It is useful to save your data or if you play X-Moto from different places.
da_DK: X-Moto bruger en database på din computer til at gemme dine rekorder og statistikker. Du kan sende disse data ved hjælp af din Web-konto på X-Moto serveren. Det er smart at gemme din data, især hvis du spiller X-Moto fra forskellige computere.

en: Yes
da_DK: Ja

en: Yes to all
da_DK: Ja til alle

en: You are currently disconnected
da_DK: Du er ikke tilsluttet

en: You control your bike using the keyboard
da_DK: Du kontrollerer din cykel ved at bruge tasteturet

en: You don't want to vote
da_DK: Du vil ikke stemme

en: You got a %s medal
da_DK: Du fik en %s pris

en: You have the room highscore
da_DK: Du har rekorden i dit rum

en: You must reconnect to the server so that this option takes effect
da_DK: Du skal oprette forbindelse til serveren igen før ændringen virker

en: You must restart so that this option takes effect
da_DK: Du skal genstarte før ændringen virker

en: You're currently connected
da_DK: Du er tilsluttet

en: You're currently disconnected
da_DK: Du er ikke tilsluttet

en: You're not the highscore holder
da_DK: Baner hvor du ikke har rekorden

en: Your best
da_DK: Din bedste

en: Your best time
da_DK: Din bedste tid

en: Your blacklisted levels
da_DK: Dine dårlige baner

en: Your favorite levels
da_DK: Dine favorit baner

en: Your password associated with your login
da_DK: Dit kodeord forbundet med dit login

en: Your personal highscore finish time is almost the room highscore (80%-90%)
da_DK: Din pesonelige rekord er næsten rekord i rummet (inden for 80%-90)

en: Your personal highscore finish time is almost the room highscore (90%-95%)
da_DK: Din pesonelige rekord er næsten rekord i rummet (inden for 90- 95%)

en: Your personal highscore finish time is almost the room highscore (95%)
da_DK: Din pesonelige rekord er næsten rekord i rummet (inden for 95%)

en: Your proxy login
da_DK: Dit proxy login

en: Zoom in
da_DK: Zoom ind

en: Zoom out
da_DK: Zoom ud

en: [esc] , [space]
    [left/right keys]
    [up/down keys]
da_DK: [esc] , [space]
    [venstre/højre pile]
    [op/ned pile]

en: [esc] , [space]
    [right key]
    [up/down keys]
da_DK: [esc] , [space]
    [højre pil]
    [op/ned pile]

en: axis %i
da_DK: aksen %i

en: button %i
da_DK: knappen %i

en: down
da_DK: ned

en: en_EN
da_DK: da_DK

en: for Debian packaging
da_DK: for Debian pakning

en: for FreeBSD packaging
da_DK: for FreeBSD pakning

en: for Gentoo packaging
da_DK: for Gentoo pakning

en: for Mandriva packaging
da_DK: for Mandriva pakning

en: for making tinyxml
da_DK: for at lave tinyxml

en: for the MD5 code
da_DK: for MD5 koden

en: left
da_DK: venstre

en: left alt
da_DK: ventre alt

en: left button
da_DK: venstre knap

en: left control
da_DK: ventre ctrl

en: left meta
da_DK: venstre meta

en: left shift
da_DK: ventre shift

en: middle button
da_DK: knappen i midten

en: none
da_DK: ingen

en: right
da_DK: højre

en: right alt
da_DK: højre alt

en: right button
da_DK: højre knap

en: right control
da_DK: højre ctrl

en: right meta
da_DK: højre meta

en: right shift
da_DK: højre shift

en: up
da_DK: op

en: wheel down
da_DK: hjul ned

en: wheel up
da_DK: hjul op
