X-Moto - en to pt translation catalogue (786 entries)

en:   Stop:
        >>
       < >
     Speed:
pt:  Parar:
        >>
       < >
     Velocidade:

en:   Stop:
    << >>
       < >
     Speed:
pt:  Parar:
    << >>
       < >
     Velocidade:

en: # Levels
pt: # Níveis

en: %d hours
pt: %d horas

en: %d minutes
pt: %d minutos

en: %d seconds
pt: %d segundos

en: %s is playing level %s
pt: %s está a jogar o nível %s

en: %s joined the game
pt: %s entrou no jogo

en: %s left the game
pt: %s abandonou o jogo

en: %s: %s beat your highscore for level '%s'
pt: %s: %s bateu o seu recorde no nível "%s"

en: (You seem to be using a joystick, can't help with that :P)
pt: (Parece que está a usar um joystick, não o posso ajudar com isso :P)

en: (by %s)
pt: (de %s)

en: ... and the one to the left is the best of all
    on this computer.
pt: ...e o que está na esquerda é o melhor de
    todos neste computador.

en: 16-bit
pt: 16 bits

en: 16-bit sound samples, good quality
pt: Som de 16 bits, boa qualidade

en: 44 kHz
pt: 44 KHz

en: 8-bit
pt: 8 bits

en: 8-bit sound samples, poor quality
pt: Som de 8 bits, baixa qualidade

en: : Brake
pt: : Travar

en: : Change direction
pt: : Mudar de direção

en: : Drive forward
pt: : Acelerar

en: : Rotate anti-clockwise
pt: : Rodar para a esquerda

en: : Rotate clockwise
pt: : Rodar para a direita

en: A bit more fancy menu graphics
pt: Gráficos do menu de qualidade média

en: Abort the process
pt: Cancelar o processo

en: Accelerate (slowly) to the right with the front wheel raising.
    Just before your head hit the block, make a quick left/right
    combination, and you should be on the other side.
    Try it...
pt: Acelere (devagar) para a direita de modo a levantar roda frontal.
    Antes que a cabeça atinja o bloco, faça uma rápida combinação
    esquerda/direita e deve chegar ao outro lado.
    Tente...

en: Accelerate NOW! Obtain maximum speed, and try to
    keep the front wheel at the ground...
pt: Acelere AGORA! Obtenha velocidade máxima e tente
    manter a roda da frente no chão...

en: Accelerates
pt: Acelera

en: Action
pt: Ação

en: Add the level to the favorite levels list
pt: Adicionar o nível à lista favoritos

en: Add to blacklist
pt: Adicionar à lista negra

en: Add to favorite
pt: Adicionar aos favoritos

en: Add/remove to blacklisted levels
pt: Adicionar/remover à lista negra

en: Add/remove to favorite levels
pt: Adicionar/remover aos favoritos

en: Added to blacklist
pt: Adicionado à lista negra

en: Added to favorites
pt: Adicionado aos favoritos

en: Additional Programming
pt: Programação adicional

en: All (on this computer)
pt: Todos (neste computador)

en: All X-Moto levels
pt: Todos os níveis X-Moto

en: All levels
pt: Todos os níveis

en: Allow X-Moto to ask you your mind about levels
pt: Permitir que X-Moto lhe pergunte a opinião sobre níveis

en: Allow web forms
pt: Permitir formulários web

en: An unexpected error has occurred. There may be some problems with the web site.
pt: Ocorreu um erro inesperado. Podem existir alguns problemas com o sítio web.

en: Anyone who has helped in any way
pt: Todos os que ajudaram de alguma forma

en: Are you sure you want to reset config to defaults ?
pt: Tem a certeza que quer repor as configurações originais?

en: At least one difficulty
pt: Alguma dificuldade

en: Audio
pt: Áudio

en: Audio disabled
pt: Áudio desativado

en: Audio enabled
pt: Áudio ativado

en: Author
pt: Autor

en: Auto zoom
pt: Ampliação automática

en: Automatic
pt: Automático

en: Automatic saving of replays
pt: Gravar repetições automaticamente

en: Automatically connect to the server at startup
pt: Ligação automática ao servidor durante o arranque

en: Automatically download best times off the net when the game starts
pt: Transferir automaticamente os melhores tempos ao iniciar o jogo

en: Automatically scroll over the level before starting playing it
pt: Passar automaticamente por cima do nível antes de o jogar

en: Available
pt: Disponível

en: Back to the game
pt: Voltar ao jogo

en: Back to the main menu
pt: Voltar ao menu principal

en: Basic blocks, no decoration
pt: Blocos básicos, sem decoração

en: Basic decoration, not smooth blocks
pt: Decoração básica, sem blocos suaves

en: Beating mode
pt: Modo de disputa

en: Beginner
pt: Principiante

en: Best Times
pt: Melhores tempos

en: Best player
pt: Melhor jogador

en: Best sound quality
pt: Qualidade de som elevada

en: Blacklisted levels
pt: Níveis na lista negra

en: Brake
pt: Travar

en: Brakes
pt: Trava

en: Brazilian Portuguese
pt: Português Brasileiro

en: Browse levels available to you
pt: Procurar por níveis disponíveis

en: Built-in and stand-alone external levels
pt: Níveis incorporados e independentes

en: By author
pt: Pelo autor

en: By best driver
pt: Pelo melhor condutor

en: By length
pt: Por dimensão

en: Camera Active Zoom
pt: Ampliação da câmara ativa

en: Can't update this theme !
    The theme is not available on the web
    or your theme list is not up to date
pt: Não é possível atualizar este tema!
    O tema não está disponível na web ou
    a sua lista de temas não está atualizada

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Catalan
pt: Catalão

en: Change Key...
pt: Alterar tecla...

en: Change direction
pt: Mudar de direção

en: Change mirror mode
pt: alterar modo espelho

en: Change player profile
pt: Mudar perfil de jogador

en: Change the X-Moto language
pt: Alterar o idioma X-Moto

en: Change...
pt: Alterar...

en: Chat message
pt: Mensagens no chat

en: Check WWW
pt: Verificar www

en: Check for new highscores at startup
pt: Verificar por recordes ao iniciar

en: Check for new levels at startup
pt: Verificar por novos níveis ao iniciar

en: Check for new themes on the web
pt: Verificar por novos temas

en: Check new highscores at startup
pt: Verificar recordes ao iniciar

en: Check new levels at startup
pt: Verificar por novos níveis ao iniciar

en: Check your Internet connection !
pt: Verifique a ligação à internet!

en: Checking for existing rooms...
pt: Verificando salas existentes...

en: Checking for new levels...
pt: Verificando por novos níveis...

en: Checking for new or updated levels...
pt: A verificar por níveis novos/atualizados...

en: Checking for new themes...
pt: Verificando por novos temas...

en: Choose Level
pt: Escolher nível

en: Choose the X-Moto graphics theme
pt: Escolha o tema gráfico X-Moto

en: Choose the number of players
pt: Escolha o número de jogadores

en: Choose where to upload/download replays, highscore lists (for more information, check the website)
pt: Escolha para onde enviar/transferir repetições e lista de recordes (para mais informações, visite o sítio web)

en: Choose which ghost to display
pt: Escolha o fantasma a exibir

en: Choose your room
pt: Escolha a sua sala

en: Clean
pt: Limpar

en: Click to select screen resolution
pt: Clique para escolher a resolução do ecrã

en: Close
pt: Fechar

en: Close level pack
pt: Fechar pacote de níveis

en: Code of the language
pt: Código de idioma

en: Completed levels / total number of levels in pack
pt: Níveis terminados / total de níveis no pacote

en: Configure Joystick...
pt: Configurar Joystick...

en: Configure Proxy...
pt: Configurar proxy...

en: Configure X-Moto preferences
pt: Configurar preferências X-Moto

en: Configure audio options
pt: Configurar opções de som

en: Configure control options
pt: Configurar opções de comandos

en: Configure controls of Player
pt: Configurar os controlos do Jogador

en: Configure general controls
pt: Configurar os controlos gerais

en: Configure ghosts displayed while playing the game
pt: Configurar os fantasmas a exibir durante o jogo

en: Configure graphical options
pt: Configurar opções gráficas

en: Configure how you are connected to the Internet
pt: Configurar a sua ligação à internet

en: Configure options linked to your X-Moto database
pt: Configurar opções da base de dados X-Moto

en: Configure the X-Moto theme
pt: Configurar tema X-Moto

en: Configure the main www options
pt: Configurar opções principais www

en: Configure the www options
pt: Configurar opções www

en: Congrats, you're now a master jumper!
pt: Parabéns, é um mestre dos saltos!

en: Connect
pt: Ligar

en: Connect/disconnect the client to the server
pt: Ligar/desligar do servidor

en: Connected players:
pt: Jogadores ligados:

en: Connexion at startup
pt: Ligação ao iniciar

en: Contrast
pt: Contraste

en: Contrast Graphics Mode enabled
pt: Ativado o modo de contraste de gráficos

en: Controls
pt: Comandos

en: Crappiest X-Moto levels according to the web votes
pt: Níveis fraquinhos de acordo com os votos web

en: Crappiest levels
pt: Níveis fraquinhos

en: Crappy levels
pt: Níveis fracos

en: Create new player profile
pt: Criar um novo perfil de jogador

en: Credits
pt: Créditos

en: Custom port
pt: Porta personalizada

en: Czech
pt: Checo

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Database
pt: Base de dados

en: Date
pt: Data

en: Death Animation
pt: Animação de morte

en: Decrease console history size
pt: Reduzir o tamanho do histórico

en: Default port
pt: Porta padrão

en: Defaults
pt: Omissões

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete from blacklist
pt: Apagar da lista negra

en: Delete from favorite
pt: Apagar dos favoritos

en: Delete replays that X-Moto estimates to be not interesting to keep
pt: Apagar repetições que o X-Moto estima não serem interessantes

en: Delete the level from the favorite levels list
pt: Apagar o nível da lista de favoritos

en: Deleted from blacklist
pt: Apagado da lista negra

en: Deleted from favorites
pt: Apagado dos favoritos

en: Description
pt: Descrição

en: Difficulty
pt: Dificuldade

en: Direct Connection
pt: Ligação direta

en: Disable Animations
pt: Desativar animações

en: Disable block animations (if X-Moto runs slowly)
pt: Desativar animação de blocos (se o X-Moto estiver lento)

en: Disable most graphics not important to the gameplay
pt: Desativar a maioria dos gráficos não fundamentais na jogabilidade

en: Disable some of the most resource-intensive graphics, like particles
pt: Desativar alguns dos gráficos mais consumidores, como partículas

en: Disconnect
pt: Desligar

en: Display Ghost Information
pt: Exibir informação do fantasma

en: Display Ghost time difference
pt: Exibir diferença de tempo do fantasma

en: Display an arrow to display where are located the bikes on the map
pt: Exibir uma seta para mostrar, no mapa, a localização das motos

en: Display bike arrow indication
pt: Exibir indicador de moto

en: Display the time difference between the ghost and you
pt: Exibir a diferença de tempo entre você e o fantasma

en: Do you really want to delete player?
pt: Deseja realmente eliminar o jogador?

en: Do you really want to delete replay?
pt: Deseja realmente eliminar a repetição?

en: Do you really want to quit?
pt: Deseja realmente sair?

en: Do you want to allow X-Moto connecting
    to the Internet to look for more levels
    and best times of other players?
pt: Pretende que o X-Moto ligue
    à Internet para procurar mais níveis
    e os melhores tempos de outros jogadores?

en: Do you want to send a report to website administrators ?
pt: Pretende enviar um relatório para os administradores?

en: Do you want to update level "%s"?
pt: Deseja actualizar o nível "%s"?

en: Don't send this report on the webserver
pt: Não enviar relatório para servidor web

en: Don't show the ghosts while playing
pt: Ao jogar, não mostrar fantasmas

en: Down here there's the minimap, which shows the level
    around you, so you know where you're heading.
pt: Em baixo, existe um mini mapa, que mostra o nível
    de modo a que saiba para onde se deve dirigir.

en: Download or update the selected theme
pt: Transferir ou atualizar o tema selecionado

en: Download the latest X-Moto world records and check for new levels
pt: Transferir recordes mundiais e procurar novos níveis X-Moto

en: Downloading extra levels...
    Press ESC to abort.
pt: Transferindo níveis extra...
    Prima ESC para abortar.

en: Downloading ghosts...
pt: Transferindo fantasmas...

en: Downloading high-scores...
pt: Transferindo recordes...

en: Downloading the ghost...
pt: Transferindo fantasma...

en: Downloading the highscore...
pt: Transferindo recorde...

en: Downloading the level...
pt: Transferindo nível...

en: Downloading the replay...
pt: Transferindo repetição...

en: Downloading theme data required by new levels...
    Press ESC to abort.
pt: Transferindo temas necessários para novos níveis...
    Prima ESC para abortar.

en: Drive
pt: Conduzir

en: Drive in its direction...
pt: Conduza na sua direção...

en: Drive to the left, accelerate, and when you are in
    the air, try to adjust your attitude with the left
    and right arrow keys, so you'll land on your wheels.
pt: Guie para esquerda, acelere e quando estiver no ar,
    tente ajustar a condução com as setas para a
    esquerda e para a direita, para cair de rodas no chão.

en: Dutch
pt: Holandês

en: Easiest X-Moto levels according to the web votes
pt: Níveis mais fáceis de acordo com os votos web

en: Easiest levels
pt: Níveis mais fáceis

en: Enable Audio
pt: Ativar som

en: Enable Context Help
pt: Ativar ajuda de contexto

en: Enable Engine Sound
pt: Ativar som de motor

en: Enable Ghost
pt: Ativar fantasma

en: Enable WWW Access
pt: Ativar acesso www

en: Enable all graphical effects
pt: Ativar todos os efeitos gráficos

en: Enable animation of bike falling apart when dead
pt: Ativar animação de queda da mota

en: Enable game music
pt: Ativar música do jogo

en: Enable joysticks
pt: Ativar joysticks

en: Enable joysticks events
pt: Ativar eventos de joystick

en: Enable menu music
pt: Ativar música do menu

en: Enable this room
pt: Ativar esta sala

en: Enable/disable FPS display
pt: Ativar/desativar visualização FPS

en: Enable/disable audio
pt: Ativar/desativar áudio

en: Enable/disable ugly mode
pt: Ativar/desativar modo "ugly"

en: Enable/disable web
pt: Ativar/desativar web

en: Enables background music for levels that do not have their own music track
pt: Ativar música de fundo para os níveis que não têm a sua própria faixa

en: Enables background music in the main menu
pt: Ativar música de fundo no menu principal

en: Enables background music while playing
pt: Ativar música de fundo ao jogar

en: English
pt: Inglês

en: Enter name of replay
pt: Indique o nome da repetição

en: Enter player name
pt: Indique o nome do jogador

en: Enter text to filter the level list
pt: Introduza o texto para filtrar lista de níveis

en: Enter text to filter the replay list
pt: Introduza o texto para filtrar lista de repetições

en: Enter text to filter the rooms list
pt: Introduza o texto para filtrar lista de salas

en: Everyone who have made levels
pt: Todos os que criaram níveis

en: Expert
pt: Especialista

en: External levels (the one you put into the 'My levels' directory)
pt: Níveis externos (colocados no directório "Meus níveis")

en: Failed to check for levels.
pt: Falha ao verificar por níveis.

en: Failed to download high-scores.
pt: Falha ao transferir recordes.

en: Failed to download levels.
pt: Falha ao transferir níveis.

en: Failed to download the replay.
pt: Falha ao transferir a repetição.

en: Failed to download the rooms list.
pt: Falha ao transferir a lista de salas.

en: Failed to get the selected theme
pt: Falha ao transferir o tema seleccionado

en: Failed to initialize level!
pt: Falha ao iniciar o nível!

en: Failed to load replay!
pt: Falha ao carregar a repetição!

en: Failed to save replay!
    Maybe you should try with another name?
pt: Falha ao gravar a repetição!
    Talvez se tentar com outro nome?

en: Failed to update the theme list
pt: Falha ao atualizar a lista de temas

en: Fanciest menu graphics
pt: Gráficos do menu de alta qualidade

en: Favorite levels
pt: Níveis favoritos

en: File
pt: Ficheiro

en: Filter
pt: Filtro

en: Find all the strawberries and touch the flower to finish
    the level.
pt: Encontre todos os morangos e toque na flor para
    terminar o nível.

en: Finish Time
pt: Tempo total

en: Finished!
pt: Concluído!

en: Finnish
pt: Finlandês

en: First let's take a look at the user interface...
pt: Primeiro vamos dar uma vista de olhos à interface do utilizador...

en: Flip left
pt: Inverter à esquerda

en: Flip right
pt: Inverter à direita

en: Following are your most played levels
pt: Os níveis seguintes são os mais jogados

en: FontGroup:GENERAL
pt: FontGroup:GERAL

en: Forward while replaying
pt: Avançar na repetição

en: Fps disabled
pt: FPS desativado

en: Fps enabled
pt: Ativado FPS

en: French
pt: Francês

en: Full
pt: Total

en: Full Graphics Mode enabled
pt: Ativado o modo de gráficos totais

en: Galician
pt: Galego

en: Game Graphics
pt: Gráficos de jogo

en: General
pt: Geral

en: General Info
pt: Informação geral

en: General X-Moto preferences
pt: Preferências gerais X-Moto

en: General information about the level
pt: Informação geral sobre o nível

en: German
pt: Alemão

en: Get More Levels!
pt: Obter mais níveis!

en: Get the rooms list from the web
pt: Obter lista de salas web

en: Get this theme
pt: Obter este tema

en: Ghost
pt: Fantasma

en: Ghost Trail Rendering activated
pt: Ativada a renderização de rasto de fantasma

en: Ghost Trail Rendering deactivated
pt: Renderização de rasto de fantasma desativada

en: Ghost Trail is not available
pt: O rasto de fantasma não está disponível

en: Ghost of %s
pt: Fantasma de %s

en: Give your mind about this level
pt: Dê a sua opinião sobre este nível

en: Go !
pt: Partida!

en: God
pt: Deus

en: Gold
pt: Ouro

en: Good job! The next one is even more difficult...
pt: Bom trabalho! O próximo é ainda mais difícil...

en: Graphics
pt: Gráficos

en: Hardest X-Moto levels according to the web votes
pt: Níveis mais difíceis de acordo com os votos web

en: Hardest levels
pt: Níveis mais difíceis

en: Help
pt: Ajuda

en: Here's the plan:
    Again, you'll have to obtain maximum speed, but when
    you reach the edge of the jump, pull the bike's front
    wheel up.
pt: Este é o plano:
    Mais uma vez, deve obter a velocidade máxima mas,
    ao atingir o pico do salto, puxe a roda da frente da mota
    para cima.

en: Hide ghosts
pt: Ocultar fantasmas

en: High
pt: Alto

en: Highscore of the room
pt: Recorde da sala

en: Highscores by %s
pt: Recordes por %s

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: I'm a child
pt: Sou uma criança

en: If you make a highscore it will automatically be saved as a replay
pt: Se superar um recorde, este será automaticamente gravado como repetição

en: If you manually copied the X-Moto user files (.xmoto) on some other computers, you should not use this functionality otherwise your statistics will be duplicated/not synchronized. If you did that, you should remove the copies you did.
pt: Se você copiou manualmente os ficheiros de utilizador X-Moto (.xmoto) de outros computadores, não deve usar esta funcionalidade pois as suas estatísticas ficarão duplicadas/não sincronizadas. Se o fizer, deve remover as cópias que fez.

en: Impossible
pt: Impossível

en: In the upper left corner, you've got your timers
pt: No canto superior esquerdo, temos os seus tempos

en: Increase console history size
pt: Aumentar o tamanho do histórico

en: Increase or decrease the difficulty of the levels selected
pt: Aumentar ou diminuir a dificuldade dos níveis seleccionados

en: Increase or decrease the quality of the levels selected
pt: Aumentar ou diminuir qualidade dos níveis selecionados

en: Instead regulate your angle by accelerating and braking.
    Try to drive a bit back and forth on your rear wheel,
    keeping the bike as steady as possible...
pt: Ao invés, regule o ângulo ao acelerar ou travar.
    Tente guiar para trás e para a frente sobre a roda traseira
    mantendo a mota o mais estável possível.

en: Instructions of how to play X-Moto
pt: Instruções de como jogar o X-Moto

en: Internet Configuration
pt: Configuração de internet

en: Italian
pt: Italiano

en: Key
pt: Tecla

en: Key '%s' of Player '%i' has been switched to '%s'
pt: A tecla "%s" do jogador "%i"  foi alterada para "%s"

en: Keyboard
pt: Teclado

en: Language
pt: Idioma

en: Language code
pt: Código de idioma

en: Language name
pt: Nome de idioma

en: Last created X-Moto levels
pt: Últimos níveis X-Moto criados

en: Last highscores
pt: Últimos recordes

en: Last levels
pt: Últimos níveis

en: Last levels you have played
pt: Últimos níveis jogados

en: Last played levels
pt: Últimos níveis jogados

en: Latvian
pt: Letão

en: Launch at startup
pt: Lançar ao iniciar

en: Lead Programming
pt: Programação principal

en: Less played levels (but played)
pt: Níveis menos jogados (mas jogados)

en: Let X-Moto look for more levels on the net, and install them automatically
pt: Deixar X-Moto procurar e instalar automaticamente os níveis disponíveis na net

en: Level
pt: Nível

en: Level '%s' cannot be loaded
pt: O nível "%s" não pôde ser carregado

en: Level '%s' required by replay!
pt: O nível "%s" é necessário pela repetição!

en: Level Info
pt: Info do nível

en: Level Name
pt: Nome do nível

en: Level Pack
pt: Pacote de níveis

en: Level Packs
pt: Pacotes de níveis

en: Level pack "%s"
pt: Pacote de níveis "%s"

en: Level played in replay
pt: Nível jogado na repetição

en: Level references unknown textures, it could be unplayable!
pt: O nível referencia texturas desconhecidas e pode não ser jogável!

en: Levels
pt: Níveis

en: Levels are being added into the database. Please wait.
pt: Os níveis estão a ser adicionados à base de dados. Por favor, aguarde...

en: Levels for which you owned the highscore
pt: Níveis em que deteve o recorde

en: Levels grouped together in level packs
pt: Níveis agrupados em pacotes

en: Levels having votes unlocked
pt: Níveis desbloqueados que contêm votos

en: Levels marked 'crappy' are hidden in all other packs
pt: Níveis marcados como fracos estão misturados nos outros pacotes

en: Levels with no highscore
pt: Níveis sem recordes

en: Levels with no highscore in your room
pt: Níveis sem recorde na sua sala

en: Levels you have not completed
pt: Níveis que ainda não terminou

en: Light
pt: Parcial

en: Light Graphics Mode enabled
pt: Ativado o modo de gráficos parciais

en: List All
pt: Listar tudo

en: Lithuanian
pt: Lituano

en: Loading levels...
pt: Carregando níveis...

en: Loading menu graphics...
pt: Carregando gráficos do menu...

en: Loading new and updated levels...
pt: Carregando níveis novos/atualizados...

en: Loading replays...
pt: Carregando repetições...

en: Loading sounds...
pt: Carregando sons...

en: Loading textures...
pt: Carregando texturas...

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Local best
pt: Melhor local

en: Localization
pt: Localização

en: Login
pt: Iniciar sessão

en: Long levels
pt: Níveis longos

en: Low
pt: Baixo

en: MacOS X Support
pt: Suporte MacOS X

en: Main
pt: Principal

en: Main options
pt: Opções principais

en: Main testers
pt: Analistas principais

en: Make console messages not disappear
pt: Obrigar a que as mensagens de consola não desaparecem

en: Make motion blur effect for the ghost (if supported by your graphics card)
pt: Criar movimento para o fantasma (se suportado pela placa gráfica)

en: Master
pt: Mestre

en: Medals
pt: Medalhas

en: Medium
pt: Médio

en: Medium levels
pt: Níveis médios

en: Menu Graphics
pt: Gráficos do menu

en: Message not sent, unknown players :
pt: Mensagem não enviada, jogadores desconhecidos:

en: Mono (single channel) audio
pt: Mono (canal único)

en: Most played levels
pt: Níveis mais jogados

en: Motion blur ghost
pt: Mancha de movimento do fantasma

en: Mouse
pt: Rato

en: Move Camera down
pt: Mover câmara para baixo

en: Move Camera to left
pt: Mover câmara para a esquerda

en: Move Camera to right
pt: Mover câmara para a direita

en: Move Camera up
pt: Mover câmara para cima

en: Music
pt: Música

en: My levels
pt: Meus níveis

en: Name of level pack
pt: Nome do pacote de níveis

en: Name of replay
pt: Nome da repetição

en: Name of the language
pt: Nome do idioma

en: Network
pt: Rede

en: Network error: you're disconnected
pt: Erro de rede: está desligado

en: Network playing mode : just see other players as ghosts
pt: Modo de jogo em rede: ver outros jogadores como fantasmas

en: Never played levels
pt: Níveis nunca jogados

en: New
pt: Novo

en: New Levels
pt: Novos níveis

en: New Profile...
pt: Novo perfil...

en: New and updated levels
pt: Níveis novos/atualizados

en: New and updated levels since your last check
pt: Níveis novos/atualizados desde a tua última verificação

en: New highscore!
pt: Novo recorde!

en: New levels and levels updated from the Internet
pt: Níveis novos/atualizados através da internet

en: New levels available!
pt: Disponíveis novos níveis!

en: New personal highscore!
pt: Novo recorde pessoal!

en: Next level
pt: Nivel seguinte

en: Nice
pt: Agradável

en: Nice jump there! :)
pt: Belo salto! :)

en: Nice! Now try the next one, it's a bit more difficult...
pt: Boa! Agora tente o próximo, é um pouco mais difícil...

en: Nice, could be better
pt: Agradável, podia ser melhor

en: Nicest X-Moto levels according to the web votes
pt: Níveis mais agradáveis de acordo com os votos web

en: Nicest levels
pt: Níveis mais agradáveis

en: No
pt: Não

en: No idea
pt: Sem ideia

en: No joystick found
pt: Joystick não encontrado

en: No level following this one, sorry.
pt: Não há nenhum nível posterior, desculpe.

en: No medal
pt: Sem medalha

en: No new or updated levels available.
    
    Try again another time.
pt: Não existem níveis novos/atualizados.
    
    Tente mais tarde.

en: No statistics for this profile.
pt: Sem estatísticas para este perfil.

en: No technical difficulty
pt: Sem dificuldade técnica

en: No training positions stored
pt: Sem posições de treino armazenadas

en: Normal mode enabled
pt: Ativado o modo normal

en: Normal sound quality
pt: Qualidade de som normal

en: Norwegian
pt: Norueguês

en: Not finished
pt: Não concluído

en: Not nice
pt: Pouco agradável

en: Not nice at all
pt: Desagradável

en: Not original
pt: Nada original

en: Not so fancy menu graphics
pt: Gráficos do menu de baixa qualidade

en: Not that difficult, right?
pt: Não é assim tão difícil, certo?

en: Now for the final one... It's not that long, but instead
    there's even less room for your precious head. Good luck! :)
pt: Agora para o final...Não é comprida, mas há ainda
    menos espaço para a sua preciosa cabeça. Boa sorte! :)

en: Now for the most difficult jump in this tutorial!
pt: Agora para o salto mais difícil neste tutorial!

en: Now let's look at your controls.
pt: Agora vamos ver os comandos.

en: Now you'll try a bit more difficult one...
    This time keep your hands off the left and right arrow keys,
    they're not delicate enough to help you keep balance.
pt: Agora um pouco mais difícil...
    Desta vez, mantenha as mãos fora das setas pois estas
    não são delicadas o suficiente para manter o equilibrio.

en: Number of players
pt: Número de jogadores

en: Oh no !
pt: Oh não!

en: Okay. The red dot on your minimap is a strawberry.
pt: Ok. O ponto vermelho no mini mapa é um morango.

en: Oldest highscores
pt: Recordes antigos

en: Only show personal best times for this level
pt: Para este níve, mostrar apenas os meus melhores tempos pessoais

en: Only show personal replays for this level
pt: Para este nível, mostrar apenas as minhas repetições

en: Open
pt: Abrir

en: Open chat dialog box
pt: Abrir janela de conversação

en: Open options menu
pt: Abrir menu de opções

en: Open private chat dialog box
pt: Abrir janela de conversação privada

en: Operation completed
pt: Operação terminada

en: Options
pt: Opções

en: Password
pt: Senha

en: Password associated to your profile for web access
pt: Senha associada ao seu perfil de acesso web

en: Pause
pt: Pausa

en: Pause to watch the level
pt: Pausar para ver o nível

en: Pause when playing X-Moto
pt: Pausar durante o jogo de X-Moto

en: Pause while replaying
pt: Pausar a repetição

en: People who have provided bug reports
pt: Pessoas que relataram problemas

en: Permanently delete selected player profile, including best times
pt: Apagar, permanentemente, o perfil selecionado incluindo os melhores tempos

en: Permanently delete the selected replay
pt: Apagar, permanentemente, a repetição selecionada

en: Personal
pt: Pessoal

en: Physics levels
pt: Níveis físicos

en: Pick up the strawberry by touching it
pt: Toque no morango para o apanhar

en: Platinum
pt: Platina

en: Play Next Level
pt: Jogar nível seguinte

en: Play a bit faster while replaying
pt: Reprodução ainda mais rápida da repetição

en: Play a bit slower while replaying
pt: Reprodução ainda mais lenta da repetição

en: Play faster while replaying
pt: Reprodução rápida da repetição

en: Play music on all levels
pt: Tocar música em todos os níveis

en: Play next level
pt: Jogar nível seguinte

en: Play next level instead
pt: Jogar nível seguinte

en: Play now !
pt: Jogar agora!

en: Play slower while replaying
pt: Reprodução lenta da repetição

en: Play the selected level
pt: Jogar o nível selecionado

en: Play this level again
pt: Jogar novamente este nível

en: Play tutorial of how to play the game
pt: Jogar o tutorial de iniciação

en: Play!
pt: Jogar!

en: Player
pt: Jogador

en: Player Profile
pt: Perfil de jogador

en: Player Profiles
pt: Perfis de jogador

en: Player who recorded the replay
pt: Jogador que gravou a repetição

en: Please stay put and follow the instructions! :)
pt: Por favor, aguarde e siga as instruções! :)

en: Please wait the next party
    Or press escape to disconnect
pt: Por favor, aguarde a próxima festa
    Ou prima ESC para desligar

en: Polish
pt: Polaco

en: Poor sound quality
pt: Qualidade de som reduzida

en: Port
pt: Porta

en: Port on which the server must listen to
pt: Porta de receção para o servidor

en: Portuguese
pt: Português

en: Press %s to chat
pt: Prima %s para conversar

en: Press BACKSPACE to return to Checkpoint
pt: Prima BACKSPACE para voltar ao ponto de controlo

en: Press ENTER to try again
pt: Prima ENTER para tentar novamente

en: Press ESC to display the menu
pt: Prima ESC para mostrar o menu

en: Press key you want to '%s' or ESC to cancel...
pt: Prima a tecla a utilizar para "%s" ou ESC para cancelar...

en: Press to play X-Moto immediately
pt: Prima para jogar imediatamente X-Moto

en: Previous level
pt: Nível anterior

en: Previous/Next level
pt: Nível anterior/seguinte

en: Proxy Server
pt: Servidor proxy

en: Puzzle the levels pack list
pt: Misturar a lista do pacote de níveis

en: Quality
pt: Qualidade

en: Quick start
pt: Jogo rápido

en: Quit Game
pt: Sair do jogo

en: Quit level
pt: Sair do nível

en: Quit the game
pt: Sair do jogo

en: Randomize
pt: Aleatório

en: Really easy
pt: Realmente fácil

en: Really nice
pt: Muito agradável

en: Reference room
pt: Sala de referência

en: Reinitialize zoom
pt: Repor omissões

en: Reload files to the database
pt: Recarregar ficheiros da base de dados

en: Reload levels, themes and replays from directories
pt: Recarregar níveis, temas e repetições dos diretórios

en: Reloading levels...
pt: Recarregando níveis...

en: Reloading replays...
pt: Recarregando repetições...

en: Reloading themes...
pt: Recarregando temas...

en: Remember you can turn around your bike
    by pressing :
pt: Não se esqueça que pode inverter a direção
    da mota carregando em:

en: Remove levels not suitable for children
pt: Remover níveis não indicados a crianças

en: Replay
pt: Repetição

en: Replay interpolation disabled
pt: Interpolação de repetições desativada

en: Replay interpolation enabled
pt: Ativada a interpolação de repetições

en: Replay of %s
pt: Repetição de %s

en: Replays
pt: Repetições

en: Restart Level to activate!
pt: Reinicie o nível para ativar!

en: Restart This Level
pt: Reiniciar este nível

en: Restart level
pt: Reiniciar nível

en: Restart the level
pt: Reiniciar o nível

en: Restart to the last checkpoint
pt: Reiniciar no último ponto de controlo

en: Resume Playing
pt: Continuar a jogar

en: Revert options to defaults
pt: Reverter para opções originais

en: Rewind while replaying
pt: Recuar na repetição

en: Room
pt: Sala

en: Room %i
pt: Sala %i

en: Rotates it clockwise
pt: Roda para a direita

en: Rotates it counter-clockwise
pt: Roda para a esquerda

en: Run Windowed
pt: Executar numa janela

en: Run a dynamic zoom while playing
pt: Ao jogar, executar ampliação dinâmica

en: Run selected replay
pt: Ver a repetição selecionada

en: Run the game in a window
pt: Executar o jogo numa janela

en: Run the selected replay
pt: Ver a repetição selecionada

en: Russian
pt: Russo

en: STATS
pt: ESTATÍSTICAS

en: Save
pt: Gravar

en: Save Replay
pt: Gravar repetição

en: Save a replay for later viewing
pt: Gravar uma repetição para ver depois

en: Save options
pt: Gravar opções

en: Saved as %s
pt: Gravado como %s

en: Screen Resolution
pt: Resolução do ecrã

en: Screenshot
pt: Captura de ecrã

en: Script action
pt: Ação do "script"

en: Scripted levels
pt: Níveis codificados

en: Select a level in the level pack to play
pt: Selecione do pacote o níveis a jogar

en: Select a player profile to use
pt: Selecione o perfil de jogador

en: Select action to re-configure to another key
pt: Selecione a ação e escolha a nova tecla

en: Select graphics resolution
pt: Selecione a resolução dos gráficos

en: Select this if you connect to the Internet through a SOCKS4 proxy
pt: Selecione isto se a ligação à internet for através de um proxy SOCKS4

en: Select this if you connect to the Internet through a SOCKS5 proxy
pt: Selecione isto se a ligação à internet for através de um proxy SOCKS5

en: Select this if you connect to the Internet through an HTTP proxy
pt: Selecione isto se a ligação à internet for através de uma proxy HTTP

en: Select this if you got a direct connection to the Internet
pt: Selecione isto se tiver uma ligação direta à internet

en: Semi-cooperative mode
pt: Modo semi cooperativo

en: Send this report
pt: Enviar relatório

en: Send this report on the webserver
pt: Enviar relatório para servidor web

en: Sending the report...
pt: Enviando relatório...

en: Sending the vote...
pt: enviando voto...

en: Server
pt: Servidor

en: Server configuration to play via the network
pt: Configuração de servidor para jogar na rede

en: Server is currently started
pt: O servidor está iniciado

en: Server is currently stopped
pt: O servidor está parado

en: Server on which you want to connect
pt: Servidor ao qual se deseja ligar

en: Several difficulties
pt: Diversas dificuldades

en: Several textures, sprites, ...
pt: Texturas diversas, "sprites"...

en: Shortest levels
pt: Níveis mais curtos

en: Show
pt: Mostrar

en: Show Mini Map
pt: Mostrar mini mapa

en: Show World Record in-game
pt: Mostrar recorde mundial durante o jogo

en: Show a map of your surroundings when playing
pt: Mostrar um mapa das redondezas ao jogar

en: Show all best times for this level
pt: Para este nível, mostrar todos os melhores tempos

en: Show all replays for this level
pt: Para este nível, mostrar todas as repetições

en: Show console
pt: Mostrar consola

en: Show game information in the console
pt: Mostrar informações de jogo na consola

en: Show helpful help strings such as this one
pt: Mostrar ajuda útil, tal como esta

en: Show information about new players and played levels in the console
pt: Mostrar na consola, a informação sobre os novos jogadores e níveis jogados

en: Show next medal in-game
pt: Mostrar a próxima medalha

en: Show replays of all players in list
pt: Mostrar repetições de todos os jogadores na lista

en: Show the World Record for a given level when playing
pt: Durante o jogo, mostrar o recorde mundial dum dado nível

en: Show the ghost if possible in the game
pt: Mostrar, se possível, fantasma durante o jogo

en: Show the speedometer when playing
pt: Mostrar o velocímetro ao jogar

en: Show the time you need before achieving the next medal
pt: Mostrar o tempo necessário para obter a próxima medalha

en: Show this help
pt: Mostrar esta ajuda

en: Show various statistics about X-Moto
pt: Mostrar estatísticas sobre X-Moto

en: Silver
pt: Prata

en: Simple ghost mode
pt: Modo simples de fantasma

en: Skip this report
pt: Ignorar relatório

en: Slovak
pt: Eslovaco

en: Some options will not take effect before next restart!
pt: Algumas opções só produzirão efeito se reiniciar o jogo!

en: Somebody in the room made a better highscore than yours
pt: Alguém na sala fez um recorde superior ao seu

en: Sorry, but there aren't enough levels matching your choice.
    Choosing random levels instead
pt: Desculpe, mas não existem niveís coincidentes com a sua escolha.
    Escolha níveis aleatórios

en: Sound Effects
pt: Efeitos sonoros

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Special
pt: Especial

en: Speedometer
pt: Velocímetro

en: Standard
pt: Padrão

en: Start the server
pt: Iniciar servidor

en: Start the server at X-Moto startup
pt: Iniciar servidor ao iniciar X-Moto

en: Start to play with other connected players
pt: Iniciar o jogo com os jogadores ligados

en: Start/stop the server
pt: Iniciar/parar o servidor

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Stats since: %s
pt: Estatísticas desde: %s

en: Stereo
pt: Estéreo

en: Stereo (two channel) audio
pt: Estéreo (dois canais)

en: Stolen highscores
pt: Recordes perdidos

en: Stop the game once a player ends the level
pt: Parar o jogo assim que um jogador termine o nível

en: Stop the game once a player ends the level or continue while a player is running
pt: Parar o jogo, caso um jogador teminar o nível OU continuar enquanto houver jogadores

en: Stop the server
pt: Parar servidor

en: Stop while replaying
pt: Parar a repetição

en: Stored as training position %i
pt: Armazenada como posição de treino %i

en: Swedish
pt: Sueco

en: Switch FPS
pt: Trocar FPS

en: Switch WWW access
pt: Trocar acesso www

en: Switch biker
pt: Trocar condutor

en: Switch ghosttrail rendering
pt: Trocar a renderização do rasto de fantasma

en: Switch graphics mode
pt: Trocar o modo dos gráficos

en: Switch graphics quality mode
pt: Trocar a qualidade dos gráficos

en: Switch player
pt: Trocar jogador

en: Switch trackingshot mode
pt: Trocar modo de captura de rasto

en: Synchronisation done successfully
pt: Sincronização feita com sucesso

en: Synchronisation down
pt: Sincronizar para baixo

en: Synchronisation up
pt: Sincronizar para cima

en: Synchronise
pt: Sincronizar

en: Synchronise your database on the web
pt: Sincronizar minha base de dados na web

en: Synchronise your database when your quit X-Moto
pt: Sincronizar minha base de dados ao sair do X-Moto

en: Synchronize when X-Moto ends
pt: Sincronizar ao encerrar X-Moto

en: Taiwanese
pt: Taiwanês

en: Take a screenshot
pt: Obter captura de ecrã

en: Thanks to
pt: Obrigado a

en: That was pretty easy, right?
pt: Isto foi bastante fácil, certo?

en: That will cause the rear suspension to increase the
    length of the jump.
    Try it...
pt: Isso causará com que a suspensão traseira aumente
    a amplitude do salto.
    Tente...

en: The basic idea is that when driving on the rear wheel,
    your head is lowered quite a lot...
pt: A ideia principal é que ao conduzir com a roda traseira,
    a sua cabeça baixe bastante...

en: The best of my replays (on this computer)
pt: O melhor das minhas repetições (neste computador)

en: The best of the replays (on this computer)
pt: O melhor das repetições (neste computador)

en: The big one is your current time
pt: O grande é o seu tempo atual

en: The difficult part is to keep the balance.
    When the distance you have to drive is quite short,
    you don't need to keep the balance.
pt: A parte difícil é manter o equilíbrio.
    Se a distância a percorrer for muito curta,
    não necessita de o manter.

en: The first jump you're going to perform is very easy.
pt: O primeiro salto que vai executar é muito fácil.

en: The highscore of the other rooms
pt: Recorde das outras salas

en: The highscore of the reference room
pt: Recorde da sala de referência

en: The icon to the right of your time,
    indicates how many strawberries still left.
pt: O ícone à direita do tempo
    indica quantos morangos restam.

en: The level failed while loading with the following error :
pt: Ocorreu o seguinte erro ao carregar o nível:

en: The long levels (1 minute to 2 minutes)
pt: Níveis longos (entre 1 a 2 minutos)

en: The longest levels (more than 2 minutes)
pt: Níveis mais longos (mais de 2 minutos)

en: The medium levels (25 seconds to 60)
pt: Níveis médios (entre 25 a 60 segundos)

en: The next jump is a bit trickier. You'll need all the
    speed you can get to reach the other side...
pt: O próximo salto é um pouco mais complicado. Vai precisar
    de toda a velocidade para atingir o outro lado...

en: The primary objective of the game is for you
    to collect all of them, and then find the flower.
pt: O objetivo principal do jogo é que você
    os recolha e de seguida, encontre a flor.

en: The replay can't be played!
pt: A repetição não pode ser vista!

en: The room highscore is really better than your own highscore
pt: O recorde da sala é muito superior ao seu

en: The scene is shared by all the players
pt: O cenário é partilhado por todos os jogadores

en: The shortest levels (less than 25 seconds)
pt: Níveis mais curtos (menos de 25 segundos)

en: The small one to the right is your own best time
    for the current level...
pt: O pequeno à direita é o seu melhor tempo
    para o nível atual...

en: The theme is now up to date
pt: O tema está atualizado

en: Theme
pt: Tema

en: Theme mode disabled
pt: Modo de tema desativado

en: Theme mode enabled
pt: Ativado o modo de tema

en: There are errors in the level, don't expect it to be playable!
pt: Existem erros neste nível, não espere que seja jogável!

en: This level is a short tutorial of
    how you play the game.
pt: Este nível é um pequeno tutorial
    para aprender a jogar.

en: This level is not recordable (feature still not implemented).
    Sorry.
pt: Este nível não pode ser gravado (funcionalidade não implementada).
    Desculpe.

en: This time, speed alone won't do the job...
pt: Desta vez, só a velocidade não faz o trabalho...

en: This tutorial will teach you the basics of jumping.
pt: Este tutorial vai ensiná-lo o básico do salto.

en: This tutorial will teach you to rear-wheel through
    areas where the ceiling is low.
    Beware that this can be pretty difficult :)
pt: Neste tutorial aprenderá a conduzir de costas pelas
    areas em que o teto é baixo.
    Tenha cuidado pois pode ser bastante difícil :)

en: Time
pt: Tempo

en: Time played: %s
pt: Tempo jogado: %s

en: To be updated
pt: Por atualizar

en: To download
pt: Por transferir

en: Toggle Contrast, Light and Full Graphics
pt: Alternar contraste, gráficos totais e parciais

en: Toggle Display Medals,Display WR
pt: Alternar exibição de medalhas, exibição de RM

en: Toggle Ghost Trail Rendering
pt: Alternar renderização do rasto do fantasma

en: Toggle Ghost Trail Tracking Shot
pt: Alternar captura de rasto do fantasma

en: Toggle Trail Cam
pt: Alternar câmara de rasto

en: Toggle blacklist
pt: Alternar lista negra

en: Toggle favorite
pt: Alternar favoritos

en: Toggle theme and ugly over mode
pt: Alternar tema e modo "ugly over"

en: Total time you scored / total highscore time for levels you finished
pt: Tempo total que obteve / recorde para os níveis que terminou

en: Touch it to finish the level. Good luck with the rest :)
pt: Toque para terminar o nível. Boa sorte com o resto :)

en: Trail Cam activated
pt: Ativada a câmara de rasto

en: Trail Cam deactivated
pt: Câmara de rasto desativada

en: Training position %i/%i restored
pt: Posição de treino %i/%i  restaurada

en: Try This Level Again
pt: Tentar novamente

en: Try getting under the next obstacle when you feel you're ready.
pt: Tente passar por baixo do próximo obstáculo quando se sentir preparado.

en: Try this level again
pt: Tentar novamente este nível

en: Try this level again from the beginning
pt: Tentar este nível desde o príncipio

en: Turkish
pt: Turco

en: Turn on engine noise
pt: Ligar ruído do motor

en: Turn on sound effects
pt: Ligar efeitos sonoros

en: Turns around and drives in the other direction
pt: Permite virar e conduzir na outra direção

en: Type
pt: Tipo

en: Ugly mode disabled
pt: Modo "ugly" desativado

en: Ugly mode enabled
pt: Ativado o modo "ugly"

en: UglyOver mode disabled
pt: Modo UglyOver desativado

en: UglyOver mode enabled
pt: Ativado o modo "uglyover"

en: Unable to build the report
pt: Incapaz de criar o relatório

en: Unable to connect on the server
pt: Não foi possível ligar ao servidor

en: Undefined
pt: Não definido

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown players :
pt: Jogadores desconhecidos:

en: Unpacked levels
pt: Níveis desempacotados

en: Update
pt: Atualizar

en: Update statistics (also happens each time X-Moto is started)
pt: Atualizar estatísticas (também acontece ao iniciar X-Moto)

en: Update the rooms list
pt: Atualizar lista de salas

en: Update the theme list
pt: Atualizar lista de temas

en: Updated
pt: Atualizado

en: Updating level lists...
pt: Atualizando lista de níveis...

en: Upgrading database
pt: Atualizando base de dados

en: Upgrading database profile
pt: Atualizando perfil da base de dados

en: Upgrading database stats for the profile
pt: Atualizando estatísticas da base de dados para o perfil

en: Upload
pt: Enviar

en: Upload all highscores
pt: Enviar todos os recordes

en: Upload of highscore requires a password (Except for WR)
pt: O envio de recordes requer senha (excepto para RM)

en: Upload of highscore requires to log in (Except for WR)
pt: O envio de recordes requer início de sessão (excepto para RM)

en: Upload the replay on the website of highscores
pt: Enviar a repetição para o sítio de recordes

en: Upload your best replays to your room (useful when it is just created)
pt: Enviar as suas melhores repetições para a sua sala (útil quando acabou de ser criado)

en: Uploading the highscore...
pt: Enviando recorde...

en: Use Environment Vars
pt: Usar variáveis de ambiente

en: Use Profile
pt: Usar perfil

en: Use Quick Play button to immediately start a game with a random level,
    or use Levels button to select from level packs.
pt: Use o botão Jogo Rápido para iniciar imediatamente um jogo aleatório,
    ou use o botão Níveis para seleccionar o pacote de níveis.

en: Use Trail Cam
pt: Utilizar câmara de rasto

en: Use a camera that directs to the shortest path through the level
pt: Usar uma câmara que indica o caminho mais curto para ultrapassar o nível

en: Use crappy information
pt: Usar informação reles

en: Use crappy information from the website to update the crappy pack
pt: Usar informação do sítio web para aotualizar pacote de níveis reles

en: Use permanent console
pt: Utilizar sempre a consola

en: Use the selected player profile
pt: Usar o perfil selecionado

en: Use the tabulation key to complete player names. Use the * to send private messages.
pt: Utilize a tecla de tabulação para completar os nomes. Utilize * para enviar mensagens privadas.

en: Use these settings
pt: Usar estas definições

en: Using HTTP Proxy
pt: A utilizar HTTP proxy

en: Using SOCKS4 Proxy
pt: A utilizar SOCKS4 Proxy

en: Using SOCKS5 Proxy
pt: A utilizar SOCKS5 Proxy

en: Very long levels
pt: Níveis muito longos

en: Video
pt: Vídeo

en: View
pt: Ver

en: View Level Initially
pt: Antevisão de nível

en: View best times for the level
pt: Ver os melhores tempos do nível

en: View contents of level pack
pt: Ver conteúdo do pacote de níveis

en: View general information about the level, best times, and replays
pt: Ver informação geral sobre o nível, os melhores tempos e repetições

en: View list of recorded replays
pt: Ver lista de repetições gravadas

en: View locally stored replays of the level
pt: Ver as repetições armazenadas localmente

en: View the X-Moto credits
pt: Ver os créditos X-Moto

en: View the highscore
pt: Ver o recorde

en: View the replay
pt: Ver repetição

en: View the replay of the room's highscore
pt: Ver repetição dos recordes da sala

en: Vote unlocked levels
pt: Votar níveis desbloqueados

en: Warning
pt: Aviso

en: Web account password for profile '%s':
pt: Senha da conta web para o perfil "%s":

en: Web connection disabled
pt: Ligação Web desativada

en: Web connection enabled
pt: Ativada a ligação web

en: Web ghost of %s
pt: Fantasma web de %s

en: Web votes
pt: Votos internet

en: Welcome to X-Moto!
pt: Bem vindo ao X-Moto!

en: When done, head for the flower.
    It's the purple dot on your minimap.
pt: Ao acabar, dirija-se à flor.
    É o ponto roxo no mini mapa.

en: When starting a level with a ghost, display who the ghost is of
pt: Ao iniciar um nível com fantasma, mostrar de quem é o fantasma

en: Write the IP address or host name of proxy server to use
pt: Escreva o endereço IP ou o nome do proxy a utilizar

en: Write the port number used by the proxy server
pt: Escreva o número da porta usada pelo servidor proxy

en: X-Moto %s or newer required to load level
pt: Precisa do X-Moto %s ou mais recente para carregar o nível

en: X-Moto levels having a recent highscore in your room
pt: Níveis X-Moto que têm um recorde recente na sua sala

en: X-Moto levels having an old highscore in your room
pt: Níveis X-Moto que têm um recorde antigo na sua sala

en: X-Moto levels using strongly physics
pt: Níveis X-Moto que usam físicos fortes

en: X-Moto levels which are dynamic
pt: Níveis X-Moto que são dinâmicos

en: X-Moto levels you have played only a few times
pt: Níveis X-Moto jogados algumas vezes

en: X-Moto levels you have played the most
pt: Níveis X-Moto mais jogados

en: X-Moto levels you never played
pt: Níveis X-Moto nunca jogados

en: X-Moto uses a database on your computer to save all your scores and statistics. You can send these data using your web account on the X-Moto server. It is useful to save your data or if you play X-Moto from different places.
pt: X-Moto usa uma base de dados no seu computador para gravar todos os resultados e estatísticas. Você pode enviar esses dados usando a sua conta web no servidor X-Moto. Útil para guardar os seus dados, se jogar em diversos locais.

en: Yes
pt: Sim

en: Yes to all
pt: Sim para todos

en: You are currently disconnected
pt: Atualmente, você está desligado

en: You control your bike using the keyboard
pt: Você controla a mota usando o teclado

en: You don't want to vote
pt: Não quero votar

en: You got a %s medal
pt: Você tem uma medalha de %s

en: You have the room highscore
pt: Tem o recorde da sala

en: You must reconnect to the server so that this option takes effect
pt: Tem que se ligar novamente ao servidor para que as opções produzam efeito

en: You must restart so that this option takes effect
pt: Deve reiniciar para que as opções produzam efeito

en: You're currently connected
pt: Atualmente, você está ligado

en: You're currently disconnected
pt: Atualmente, você está desligado

en: You're not the highscore holder
pt: Não detém o recorde

en: Your best
pt: O seu melhor

en: Your best time
pt: Seu melhor tempo

en: Your blacklisted levels
pt: Seus níveis na lista negra

en: Your favorite levels
pt: Seus níveis favoritos

en: Your password associated with your login
pt: A senha associada ao início de sessão

en: Your personal highscore finish time is almost the room highscore (80%-90%)
pt: O seu recorde pessoal é quase a maior da sala (80%-90%)

en: Your personal highscore finish time is almost the room highscore (90%-95%)
pt: O seu recorde pessoal é quase a maior da sala (90%-95%)

en: Your personal highscore finish time is almost the room highscore (95%)
pt: O seu recorde pessoal é quase o maior da sala (95%)

en: Your proxy login
pt: Seu login de proxy

en: Zoom in
pt: Ampliar

en: Zoom out
pt: Reduzir

en: [esc] , [space]
    [left/right keys]
    [up/down keys]
pt: [esc] , [espaço]
    [setas esquerda/direita]
    [setas cima/baixo]

en: [esc] , [space]
    [right key]
    [up/down keys]
pt: [esc] , [espaço]
    [seta direita]
    [setas cima/baixo]

en: axis %i
pt: eixo %i

en: button %i
pt: botão %i

en: down
pt: baixo

en: en_EN
pt: PT

en: for Debian packaging
pt: pelo pacote Debian

en: for FreeBSD packaging
pt: pelo pacote FreeBSD

en: for Gentoo packaging
pt: pelo pacote Gentoo

en: for KDE/gnome integration
pt: pela integração KDE/gnome

en: for Mandriva packaging
pt: pelo pacote Mandriva

en: for across/elma
pt: pelo across/elma

en: for making tinyxml
pt: por criar tinyxml

en: for the MD5 code
pt: pelo código MD5

en: left
pt: esquerda

en: left alt
pt: Alt esquerdo

en: left button
pt: botão esquerdo

en: left control
pt: Ctrl esquerdo

en: left meta
pt: meta esquerdo

en: left shift
pt: Shift esquerdo

en: middle button
pt: botão central

en: none
pt: nenhuma

en: right
pt: direita

en: right alt
pt: Alt direito

en: right button
pt: botão direito

en: right control
pt: Ctrl direito

en: right meta
pt: meta direito

en: right shift
pt: Shift direito

en: up
pt: cima

en: wheel down
pt: roda baixo

en: wheel up
pt: roda cima
