X-Moto - en to ru translation catalogue (839 entries)

en:   Stop:
        >>
       < >
     Speed:
ru:   Стоп:
        >>
       < >
     Скорость:

en:   Stop:
    << >>
       < >
     Speed:
ru:   Стоп:
    << >>
       < >
     Скорость:

en: # Levels
ru: Число уровней

en: %d death | %d deaths
ru[0]: %d смерть
ru[1]: %d смерти
ru[2]: %d смертей

en: %d different level | %d different levels
ru[0]: %d различный уровень
ru[1]: %d различных уровня
ru[2]: %d различных уровней

en: %d file | %d files
ru[0]: %d файл
ru[1]: %d файла
ru[2]: %d файлов

en: %d finished | %d finished
ru[0]: %d раз закончен
ru[1]: %d раз закончен
ru[2]: %d раз закончен

en: %d hours
ru: %d часов

en: %d minutes
ru: %d минут

en: %d play | %d plays
ru[0]: %d игра
ru[1]: %d игры
ru[2]: %d игр

en: %d restart | %d restarts
ru[0]: %d раз перезапущен
ru[1]: %d раз перезапущен
ru[2]: %d раз перезапущен

en: %d seconds
ru: %d секунд

en: %i joystick found | %i joysticks found
ru[0]: Найден %i джойстик
ru[1]: Найден %i джойстика
ru[2]: Найден %i джойстиков

en: %i new or updated level available. Download now ? | %i new or updated levels available. Download now ?
ru[0]: Доступен %d новый или обновлённый уровень. Загрузить?
ru[1]: Доступно %d новых или обновлённых уровня. Загрузить?
ru[2]: Доступно %d новых или обновлённых уровней. Загрузить?

en: %i player | %i players
ru[0]: %i игрок
ru[1]: %i игрока
ru[2]: %i игроков

en: %s is playing level %s
ru: %s проходит уровень %s

en: %s joined the game
ru: %s подключился к игре

en: %s left the game
ru: %s покинул игру

en: %s: %s beat your highscore for level '%s'
ru: %s: %s побил ваш рекорд для уровня '%s'

en: (You seem to be using a joystick, can't help with that :P)
ru: (Кажется, вы используете джойстик, ничем не можем помочь :P)

en: (by %s)
ru: (%s)

en: ... and the one to the left is the best of all
    on this computer.
ru: ...а меньший слева - это лучшее время из всех
    на этом компьютере.

en: 11 kHz
ru: 11 кГц

en: 16-bit
ru: 16 бит

en: 16-bit sound samples, good quality
ru: 16-битный звук, хорошее качество

en: 22 kHz
ru: 22 кГц

en: 44 kHz
ru: 44 кГц

en: 8-bit
ru: 8 бит

en: 8-bit sound samples, poor quality
ru: 8-битный звук, низкое качество

en: : Brake
ru: : Тормозить

en: : Change direction
ru: : Изменять направление

en: : Drive forward
ru: : Ехать вперёд

en: : Rotate anti-clockwise
ru: : Наклоняться против часовой стрелки

en: : Rotate clockwise
ru: : Наклоняться по часовой стрелке

en: A bit more fancy menu graphics
ru: Немного более красивая графика меню

en: Abort the process
ru: Прервать процесс

en: Accelerate (slowly) to the right with the front wheel raising.
    Just before your head hit the block, make a quick left/right
    combination, and you should be on the other side.
    Try it...
ru: Медленно разгоняйтесь направо, поднимая переднее колесо.
    И перед тем, как ваша голова ударится об стену
    быстро нажмите влево/направо и
    вы должны будете проехать этот проём.

en: Accelerate NOW! Obtain maximum speed, and try to
    keep the front wheel at the ground...
ru: Ускоряйтесь СЕЙЧАС! Разгонитесь до максимальной скорости,
    но так, чтобы переднее колесо не взлетело в воздух...

en: Accelerates
ru: Газ

en: Action
ru: Действие

en: Add the level to the favorite levels list
ru: Добавить уровень к списку избранных

en: Add to blacklist
ru: Добавить в чёрный список

en: Add to favorite
ru: Добавить в избранное

en: Add/remove to blacklisted levels
ru: Добавить/удалить из чёрного списка уровней

en: Add/remove to favorite levels
ru: Добавить/удалить из избранных уровней

en: Added to blacklist
ru: Добавлен в чёрный список

en: Added to favorites
ru: Добавлен в избранные

en: Additional Programming
ru: Дополнительное программирование

en: All (on this computer)
ru: Все (на этом компьютере)

en: All X-Moto levels
ru: Все уровни X-Moto

en: All levels
ru: Все уровни

en: Allow X-Moto to ask you your mind about levels
ru: Разрешить Х-Moto спрашивать ваше мнение об уровнях

en: Allow web forms
ru: Разрешить веб-формы

en: An unexpected error has occurred. There may be some problems with the web site.
ru: Произошла неожиданная ошибка. Сайт, возможно, работает неправильно.

en: Anyone who has helped in any way
ru: Всем, кто помогал любым образом

en: Are you sure you want to clear the level cache?
ru: Вы действительно хотите очистить кэш уровней?

en: Are you sure you want to delete %i replay? | Are you sure you want to delete %i replays?
ru[0]: Уверены, что хотите удалить %i повтор?
ru[1]: Уверены, что хотите удалить %i повтора?
ru[2]: Уверены, что хотите удалить %i повторов?

en: Are you sure you want to reset config to defaults ?
ru: Уверены ли, что хотите сбросить настройки к стандартным?

en: At least one difficulty
ru: Хотя бы одна трудность

en: Audio
ru: Звук

en: Audio disabled
ru: Звук отключён

en: Audio enabled
ru: Звук включён

en: Author
ru: Автор

en: Auto zoom
ru: Автомасштабирование

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Automatic saving of replays
ru: Автоматическое сохранение повторов

en: Automatically connect to the server at startup
ru: Автоматически подключиться к серверу при запуске игры

en: Automatically download best times off the net when the game starts
ru: Автоматически скачивать лучшие времена из интернета при запуске игры

en: Automatically scroll over the level before starting playing it
ru: Автоматически осмотреть уровень перед началом игры

en: Available
ru: Доступно

en: Back to the game
ru: Продолжить

en: Back to the main menu
ru: Вернуться в главное меню

en: Basic blocks, no decoration
ru: Базовые блоки, нет декораций

en: Basic decoration, not smooth blocks
ru: Базовые декорации, нет гладких блоков

en: Beating mode
ru: Режим побития

en: Beginner
ru: Начинающий

en: Best Times
ru: Лучшее время

en: Best player
ru: Лучший игрок

en: Best sound quality
ru: Наилучшее качество звука

en: Blacklisted levels
ru: Уровни чёрного списка

en: Brake
ru: Тормоз

en: Brakes
ru: Тормоз

en: Brazilian Portuguese
ru: Бразильский Португальский

en: Bronze
ru: Бронза

en: Browse levels available to you
ru: Просмотреть доступные уровни

en: Built-in
ru: Встроенные

en: Built-in and stand-alone external levels
ru: Встроенные и отдельные внешние уровни

en: By author
ru: Автор:

en: By best driver
ru: Лучшие гонщики

en: By length
ru: По длительности

en: Cache file deleted
ru: Файл кэша удалён

en: Camera Active Zoom
ru: Активное масштабирование камеры

en: Can't find a highscore in the next %i level | Can't find a highscore in the next %i levels
ru[0]: Невозможно найти рекорды в следующем %i уровне
ru[1]: Невозможно найти рекорды в следующих %i уровнях
ru[2]: Невозможно найти рекорды в следующих %i уровнях

en: Can't update this theme !
    The theme is not available on the web
    or your theme list is not up to date
ru: Не получается обновить эту тему!
    Эта тема не доступна в интернете
    или ваш список тем не обновлён

en: Cancel
ru: Отмена

en: Catalan
ru: Каталонский

en: Change Key...
ru: Сменить клавишу...

en: Change direction
ru: Сменить направление

en: Change mirror mode
ru: переключить зеркальный режим

en: Change player profile
ru: Сменить профиль игрока

en: Change the X-Moto language
ru: Сменить язык X-Moto

en: Change...
ru: Изменить...

en: Chat message
ru: Сообщение чата

en: Check WWW
ru: Проверить Интернет

en: Check for new highscores at startup
ru: Проверять наличие новых рекордов при запуске

en: Check for new levels at startup
ru: Проверять наличие новых уровней при запуске

en: Check for new themes on the web
ru: Поверить наличие новых тем в интернете

en: Check new highscores at startup
ru: Искать новые рекорды при запуске

en: Check new levels at startup
ru: Искать новые уровни при запуске

en: Check your Internet connection !
ru: Проверьте ваше Интернет соединение!

en: Checking for existing rooms...
ru: Поиск существующих комнат...

en: Checking for new levels...
ru: Поиск новых уровней...

en: Checking for new or updated levels...
ru: Поиск новых или обновлённых уровней...

en: Checking for new themes...
ru: Поиск новых тем...

en: Choose Level
ru: Выберите уровень

en: Choose the X-Moto graphics theme
ru: Выбрать внешний вид мотоциклиста

en: Choose the number of players
ru: Выберите число игроков

en: Choose where to upload/download replays, highscore lists (for more information, check the website)
ru: Выбрать куда и откуда загружать повторы, списки рекордов (для дополнительной информации, проверьте сайт)

en: Choose which ghost to display
ru: Выберите призрака для отображения

en: Choose your room
ru: Выберите вашу комнату

en: Clean
ru: Очистить

en: Clear level cache
ru: Очистить кэш уровней

en: Click to select screen resolution
ru: Щёлкните для смены разрешения экрана

en: Close
ru: Закрыть

en: Close level pack
ru: Закрыть набор уровней

en: Code of the language
ru: Код языка

en: Completed levels / total number of levels in pack
ru: Завершённые уровни / общее число уровней в наборе

en: Configure Joystick...
ru: Настроить джойстик...

en: Configure Proxy...
ru: Настроить прокси...

en: Configure X-Moto preferences
ru: Настройка X-Moto

en: Configure audio options
ru: Настроить звук

en: Configure control options
ru: Настроить управление

en: Configure controls of Player
ru: Настроить управление игрока

en: Configure general controls
ru: Настроить общее управление

en: Configure ghosts displayed while playing the game
ru: Настройте призраки, отображаемые во время игры

en: Configure graphical options
ru: Настроить графику

en: Configure how you are connected to the Internet
ru: Укажите, как вы подключены к интернету

en: Configure options linked to your X-Moto database
ru: Настройте опции, связанные с вашей базой данных X-Moto

en: Configure the X-Moto theme
ru: Настройте тему X-Moto

en: Configure the main www options
ru: Настроить основные опции подключения к интернету

en: Configure the www options
ru: Настройки интернета

en: Congrats, you're now a master jumper!
ru: Поздравляем, вы теперь мастер по прыжкам!

en: Connect
ru: Подключиться

en: Connect to/disconnect from the server
ru: Подключиться / отключиться от сервера

en: Connect/disconnect the client to the server
ru: Подключить/отключить клиент от сервера

en: Connected players:
ru: Подключённые игроки:

en: Connexion at startup
ru: Подключаться при запуске

en: Contrast
ru: Контрастная

en: Contrast Graphics Mode enabled
ru: Режим контрастной графики включён

en: Controls
ru: Управление

en: Copy path
ru: Копировать путь

en: Crappiest X-Moto levels according to the web votes
ru: Самые неудачные уровни X-Moto согласно веб-голосованию

en: Crappiest levels
ru: Самые неудачные уровни

en: Crappy levels
ru: Неудачные уровни

en: Create new player profile
ru: Создать нового игрока

en: Credits
ru: Создатели

en: Custom port
ru: Другой порт

en: Czech
ru: Чешский

en: Danish
ru: Датский

en: Database
ru: База данных

en: Date
ru: Дата

en: Death Animation
ru: Анимация смерти

en: Decrease console history size
ru: Уменьшить размер истории чата в консоли

en: Default port
ru: Стандартный порт

en: Defaults
ru: Сбросить

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete cache file
ru: Удалить файл кэша

en: Delete cached level file from disk to force a clean state (safe)
ru: Удалить файл кэша уровней с диска для принудительного перехода в чистое состояние (безопасно)

en: Delete from blacklist
ru: Удалить из игнор-листа

en: Delete from favorite
ru: Удалить из избранных

en: Delete replays that X-Moto estimates to be not interesting to keep
ru: Удалить повторы, которые X-Moto считает не интересными для их хранения

en: Delete the level from the favorite levels list
ru: Удалить уровень из избранных

en: Deleted from blacklist
ru: Удалён из чёрного списка

en: Deleted from favorites
ru: Удалён из избранных

en: Description
ru: Описание

en: Difficulty
ru: Трудность

en: Direct Connection
ru: Прямое соединение

en: Disable Animations
ru: Отключить анимацию

en: Disable block animations (if X-Moto runs slowly)
ru: Отключить анимацию блоков (если X-Moto работает медленно)

en: Disable most graphics not important to the gameplay
ru: Отключить большую часть графики, неважной для игрового процесса

en: Disable some of the most resource-intensive graphics, like particles
ru: Отключить некоторые из наиболее ресурсоёмких графических эффектов, например, дым, туман, огонь

en: Disconnect
ru: Отключиться

en: Display Ghost Information
ru: Показывать информацию о призраке

en: Display Ghost time difference
ru: Показывать разницу времени призрака

en: Display an arrow to display where are located the bikes on the map
ru: Показывать стрелку, указывающую на расположение мотоциклов на карте

en: Display bike arrow indication
ru: Показывать стрелку на мотоцикл

en: Display the time difference between the ghost and you
ru: Показывать разницу времени между призраком и вами

en: Do you really want to delete player?
ru: Вы действительно хотите удалить игрока?

en: Do you really want to delete replay?
ru: Вы действительно хотите удалить эту повтор?

en: Do you really want to quit?
ru: Вы действительно хотите выйти?

en: Do you want to allow X-Moto connecting
    to the Internet to look for more levels
    and best times of other players?
ru: Вы хотите разрешить X-Moto подсоединяться
    к интернету для поиска дополнительных уровней
    и лучшего времени других игроков?

en: Do you want to send a report to website administrators ?
ru: Хотите отправить отчёт администраторам веб-сайта?

en: Do you want to update level "%s"?
ru: Хотите обновить уровень "%s"?

en: Don't send this report on the webserver
ru: Не отправить этот доклад на веб-сервер

en: Don't show the ghosts while playing
ru: Не показывать призраков во время игры

en: Down here there's the minimap, which shows the level
    around you, so you know where you're heading.
ru: Снизу находится миникарта, которая показывает уровень
    вокруг вас, чтобы вы знали куда ехать.

en: Download or update the selected theme
ru: Скачать или обновить выбранную тему

en: Download the latest X-Moto world records and check for new levels
ru: Скачать последние мировые рекорды X-Moto и проверить наличие новых уровней

en: Downloading extra levels...
    Press ESC to abort.
ru: Загружаются дополнительные уровни...
    Нажмите ESC, чтобы отменить загрузку.

en: Downloading ghosts...
ru: Загрузка призраков...

en: Downloading high-scores...
ru: Загрузка рекордов...

en: Downloading the ghost...
ru: Загрузка призрака...

en: Downloading the highscore...
ru: Загрузка рекорда...

en: Downloading the level...
ru: Загрузка уровня...

en: Downloading the replay...
ru: Загрузка повтора...

en: Downloading theme data required by new levels...
    Press ESC to abort.
ru: Загрузка темы, необходимой для новых уровней...
    Нажмите ECS, чтобы отменить загрузку.

en: Drive
ru: Газ

en: Drive in its direction...
ru: Езжайте в его направлении...

en: Drive to the left, accelerate, and when you are in
    the air, try to adjust your attitude with the left
    and right arrow keys, so you'll land on your wheels.
ru: Едьте влево, разгоняйтесь и в прыжке корректируйте
    своё положение клавишами влево и вправо,
    чтобы приземлиться на колёса.

en: Dutch
ru: Голландский

en: Easiest X-Moto levels according to the web votes
ru: Самые лёгкие уровни X-Moto согласно веб-голосованию

en: Easiest levels
ru: Самые лёгкие уровни

en: Enable Audio
ru: Включить звук

en: Enable Context Help
ru: Включить контекстную справку

en: Enable Engine Sound
ru: Проигрывать звук двигателя

en: Enable Ghost
ru: Показывать призрака

en: Enable WWW Access
ru: Позволять доступ в интернет

en: Enable all graphical effects
ru: Включить все графические эффекты

en: Enable animation of bike falling apart when dead
ru: Включить анимацию разваливающегося мотоцикла во время смерти

en: Enable game music
ru: Включить музыку игры

en: Enable joysticks
ru: Включить джойстики

en: Enable joysticks events
ru: Включить события джойстика

en: Enable menu music
ru: Включить музыку меню

en: Enable this room
ru: Включить эту комнату

en: Enable/disable FPS display
ru: Вкл./откл. отображение счётчика кадров FPS

en: Enable/disable audio
ru: Включить/отключить звук

en: Enable/disable ugly mode
ru: Вкл./откл. уродливый режим

en: Enable/disable web
ru: Включить/отключить доступ в Интернет

en: Enables background music for levels that do not have their own music track
ru: Включает фоновую музыку для тех уровней, у которых нет собственного музыкального сопровождения

en: Enables background music in the main menu
ru: Включить фоновую музыку в главном меню

en: Enables background music while playing
ru: Включить фоновую музыку во время игры

en: English
ru: Английский

en: Enter name of replay
ru: Введите название повтора

en: Enter player name
ru: Введите имя игрока

en: Enter text to filter the level list
ru: Введите текст для фильтрации списка уровней

en: Enter text to filter the replay list
ru: Введите текст для фильтрации списка повторов

en: Enter text to filter the rooms list
ru: Введите текст для фильтрации списка уровней

en: Everyone who have made levels
ru: Всем, кто создавал уровни

en: Expert
ru: Эксперт

en: External levels (the one you put into the 'My levels' directory)
ru: Внешние уровни (из директории 'My levels')

en: Failed to check for levels.
ru: Ошибка при поиске уровней.

en: Failed to copy to clipboard
ru: Не удалось скопировать в буфер обмена

en: Failed to download high-scores.
ru: Ошибка при скачивании рекордов.

en: Failed to download levels.
ru: Ошибка при скачивании уровней.

en: Failed to download the replay.
ru: Не удалось загрузить повтор.

en: Failed to download the rooms list.
ru: Не удалось загрузить список комнат.

en: Failed to get the selected theme
ru: Не удалось скачать выбранную тему

en: Failed to initialize level!
ru: Ошибка при инициализации уровня!

en: Failed to load replay!
ru: Не удалось загрузить повтор!

en: Failed to save replay!
    Maybe you should try with another name?
ru: Не удалось сохранить повтор!
    Попробуйте изменить название.

en: Failed to update the theme list
ru: Не удалось обновить список тем

en: Fanciest menu graphics
ru: Наиболее красивая графика меню

en: Favorite levels
ru: Избранные уровни

en: File
ru: Файл

en: Filter
ru: Фильтр

en: Find all the strawberries and touch the flower to finish
    the level.
ru: Найдите все клубнички и дотроньтесь до цветка, чтобы завершить
    уровень.

en: Finish Time
ru: Финишное время

en: Finished!
ru: Финиш!

en: Finnish
ru: Финский

en: First let's take a look at the user interface...
ru: Сначала давайте взглянем на интерфейс пользователя...

en: Flip left
ru: Наклониться налево

en: Flip right
ru: Наклониться направо

en: Following are your most played levels
ru: Наиболее часто играемые уровни

en: Forward while replaying
ru: Вперёд во время воспроизведения

en: Fps disabled
ru: Показ FPS отключён

en: Fps enabled
ru: Показ FPS включён

en: French
ru: Французский

en: Full
ru: Полная

en: Full Graphics Mode enabled
ru: Режим полной графики включён

en: Galician
ru: Галисийский

en: Game Graphics
ru: Графика в игре

en: General
ru: Главное

en: General Info
ru: Общая информация

en: General X-Moto preferences
ru: Общие настройки X-Moto

en: General information about the level
ru: Общая информация об уровне

en: German
ru: Немецкий

en: Get More Levels!
ru: Скачать ещё уровней!

en: Get the rooms list from the web
ru: Загрузить из интернета список комнат

en: Get this theme
ru: Загрузить эту тему

en: Ghost
ru: Призрак

en: Ghost Trail Rendering activated
ru: След призрака включён

en: Ghost Trail Rendering deactivated
ru: След призрака отключён

en: Ghost Trail is not available
ru: След призрака недоступен

en: Ghost of %s
ru: Призрак %s

en: Give your mind about this level
ru: Сообщите своё мнения об этом уровне

en: Go !
ru: Вперёд!

en: God
ru: Бог

en: Gold
ru: Золото

en: Good job! The next one is even more difficult...
ru: Замечательно! Следующее препятствие ещё сложнее...

en: Graphics
ru: Графика

en: Hardest X-Moto levels according to the web votes
ru: Самые трудные уровни X-Moto согласно веб-голосованию

en: Hardest levels
ru: Самые сложные уровни

en: Help
ru: Справка

en: Here's the plan:
    Again, you'll have to obtain maximum speed, but when
    you reach the edge of the jump, pull the bike's front
    wheel up.
ru: Делайте так:
    Разгоняйтесь до максимума и когда достигните обрыва
    потяните на себя переднее колесо.

en: Hide ghosts
ru: Скрыть призраков

en: Hide sprites from the minimap
ru: Скрыть спрайты с миникарты

en: Hide sprites in ugly mode
ru: Скрыть спрайты в уродливом режиме

en: High
ru: Высокое

en: Highscore of the room
ru: Рекорд комнаты

en: Highscores by %s
ru: Рекорды, установленные %s

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: I'm a child
ru: Я ребёнок

en: If you make a highscore it will automatically be saved as a replay
ru: Если вы установили рекорд, то автоматически будет сохранён повтор

en: If you manually copied the X-Moto user files (.xmoto) on some other computers, you should not use this functionality otherwise your statistics will be duplicated/not synchronized. If you did that, you should remove the copies you did.
ru: Если вы скопировали вручную ваши файлы пользователя X-Moto (.xmoto) на другие компьютеры, не следует использовать эту функцию, иначе ваша статистика будет дублирована или не синхронизирована. Если вы всё же сделали это, удалите копии, которые вы создали.

en: Important note!
    
    This is an in development version of X-Moto!
    All kinds of feedback are highly appreciated, so the game
    can get better.
    Mail bugs, ideas, comments, feature requests, hatemail, etc
    to xmoto@tuxfamily.org
    
    Also visit https://xmoto.tuxfamily.org to make sure you've
    got the latest version.
ru: Важное замечание!
    
    Это версия X-Moto находится в активной разработке!
    Обратная связь всякого рода крайне важна, поскольку
    игра может стать лучше.
    Отправляйте ошибки, идеи, комментарии,пожелания,
    письма с угрозами и прочее на xmoto@tuxfamily.org
    
    Также посетите http://xmoto.tuxfamily.org, чтобы
    проверить наличие у вас последней версии.

en: Impossible
ru: Невозможный

en: In the upper left corner, you've got your timers
ru: В верхнем левом углу находятся таймеры

en: Increase console history size
ru: Увеличить размер истории чата в консоли

en: Increase or decrease the difficulty of the levels selected
ru: Увеличить или уменьшить сложность выбранных уровней

en: Increase or decrease the quality of the levels selected
ru: Улучшить или ухудшить качество выбранных уровней

en: Info
ru: Информация

en: Info...
ru: Информация...

en: Instead regulate your angle by accelerating and braking.
    Try to drive a bit back and forth on your rear wheel,
    keeping the bike as steady as possible...
ru: Вместо этого регулируйте угол разгоняясь и тормозя.
    Попробуйте поездить туда-обратно на заднем колесе,
    устойчиво сохраняя вертикальное положение...

en: Instructions of how to play X-Moto
ru: Инструкции к X-Moto

en: Internet Configuration
ru: Настройка интернет-соединения

en: Italian
ru: Итальянский

en: Joystick
ru: Джойстик

en: Key
ru: Клавиша

en: Key '%s' of Player '%i' has been switched to '%s'
ru: Клавиша '%s' игрока '%i' переключена на '%s'

en: Keyboard
ru: Клавиатура

en: Language
ru: Язык

en: Language code
ru: Код языка

en: Language name
ru: Язык

en: Last created X-Moto levels
ru: Недавно созданные уровни X-Moto

en: Last highscores
ru: Последние рекорды

en: Last levels
ru: Последние уровни

en: Last levels you have played
ru: Последние уровни X-Moto, на которых вы ездили

en: Last played levels
ru: Последние игранные уровни

en: Latvian
ru: Латвийский

en: Launch at startup
ru: Запускать при старте

en: Lead Programming
ru: Основное программирование

en: Less played levels (but played)
ru: Наименее часто игранные уровни

en: Let X-Moto look for more levels on the net, and install them automatically
ru: Позволить X-Moto искать дополнительные уровни в сети и устанавливать их автоматически

en: Level
ru: Уровень

en: Level '%s' cannot be loaded
ru: Уровень '%s' не может быть загружен

en: Level '%s' required by replay!
ru: Для этого повтора требуется уровень '%s'!

en: Level File
ru: Файл уровней

en: Level ID
ru: ИД уровня

en: Level Info
ru: Сведения об уровне

en: Level Name
ru: Название уровня

en: Level Pack
ru: Набор уровней

en: Level Packs
ru: Наборы уровней

en: Level cache cleared
ru: Кэш уровней очищен

en: Level pack "%s"
ru: Набор уровней  "%s"

en: Level played in replay
ru: Уровень, на котором записан повтор

en: Level references unknown textures, it could be unplayable!
ru: Уровень ссылается на неизвестную текстуру, возможно, его нельзя будет пройти!

en: Levels
ru: Уровни

en: Levels are being added into the database. Please wait.
ru: Уровни добавляются в базу данных. Пожалуйста, подождите.

en: Levels for which you owned the highscore
ru: Уровни, для которых у вас есть рекорд

en: Levels grouped together in level packs
ru: Сгруппированные уровни

en: Levels having votes unlocked
ru: Уровни, доступные для голосования

en: Levels marked 'crappy' are hidden in all other packs
ru: Неудачные уровни не видны в других наборах

en: Levels with no highscore
ru: Уровни без рекорда

en: Levels with no highscore in your room
ru: Уровни в вашей комнате без рекордов

en: Levels you have not completed
ru: Незавершённые уровни

en: Light
ru: Лёгкая

en: Light Graphics Mode enabled
ru: Режим лёгкой графики включён

en: List All
ru: Все повторы

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Loading levels...
ru: Загрузка уровней...

en: Loading menu graphics...
ru: Загрузка графики меню...

en: Loading new and updated levels...
ru: Загрузка новых и обновлённых уровней...

en: Loading replays...
ru: Загрузка повторов...

en: Loading sounds...
ru: Загрузка звуков...

en: Loading textures...
ru: Загрузка текстур...

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Local best
ru: Лучшее время на этом компьютере

en: Localization
ru: Перевод

en: Login
ru: Логин

en: Long levels
ru: Длинные уровни

en: Low
ru: Низкое

en: MacOS X Support
ru: Поддержка MacOS X

en: Main
ru: Основные

en: Main options
ru: Основные настройки

en: Main testers
ru: Основные тестеры

en: Make console messages not disappear
ru: Сделать консольные сообщения нескрываемыми

en: Make motion blur effect for the ghost (if supported by your graphics card)
ru: Размывать перемещение Призрака (если поддерживается вашей графической картой)

en: Master
ru: Хозяин

en: Max Framerate
ru: Максимальная частота кадров

en: Medals
ru: Медали

en: Medium
ru: Среднее

en: Medium levels
ru: Средние уровни

en: Menu Graphics
ru: Графика меню

en: Message not sent, unknown players :
ru: Сообщение не отправлено, неизвестные игроки:

en: Mikhail Brinchuk
ru: Михаил Бринчук

en: Mono
ru: Моно

en: Mono (single channel) audio
ru: Монофонический (одноканальный) звук

en: Most played levels
ru: Наиболее часто игранные уровни

en: Motion blur ghost
ru: Размытие призрака

en: Mouse
ru: Мышь

en: Move Camera down
ru: Переместить камеру вниз

en: Move Camera to left
ru: Переместить камеру налево

en: Move Camera to right
ru: Переместить камеру направо

en: Move Camera up
ru: Переместить камеру вверх

en: Multi
ru: Совместно

en: Music
ru: Музыка

en: My levels
ru: Мои уровни

en: Name of level pack
ru: Имя набора уровней

en: Name of replay
ru: Имя повтора

en: Name of the language
ru: Язык

en: Network
ru: Сеть

en: Network admin console
ru: Консоль сетевого администратора

en: Network error: you're disconnected
ru: Сетевая ошибка: вы отключены

en: Network playing mode : just see other players as ghosts
ru: Режим сетевой игры: другие игроки отображаются призраками

en: Never played levels
ru: Никогда не игранные уровни

en: New
ru: Новый

en: New Levels
ru: Новые уровни

en: New Profile...
ru: Новый профиль...

en: New and updated levels
ru: Новые и обновлённые уровни

en: New and updated levels since your last check
ru: Новые и обновлённые уровни со времени последней проверки

en: New highscore!
ru: Новый рекорд!

en: New levels and levels updated from the Internet
ru: Новые уровни и уровни, загруженные из интернета

en: New levels available!
ru: Доступны новые уровни!

en: New personal highscore!
ru: Новый личный рекорд!

en: Next level
ru: Следуюший уровень

en: Nice
ru: Красивый

en: Nice jump there! :)
ru: Хороший прыжок! :)

en: Nice! Now try the next one, it's a bit more difficult...
ru: Отлично! Теперь попробуйте следующий, он немного сложнее...

en: Nice, could be better
ru: Хорошо, но могло бы быть лучше

en: Nicest X-Moto levels according to the web votes
ru: Самые красивые уровни X-Moto согласно веб-голосованию

en: Nicest levels
ru: Классные уровни

en: No
ru: Нет

en: No idea
ru: Не знаю

en: No joystick found
ru: Джойстик не найден

en: No level following this one, sorry.
ru: Простите, но следующего уровня нет.

en: No medal
ru: Без медали

en: No new or updated levels available.
    
    Try again another time.
ru: Нет новых или обновлённых уровней.
    
    Попробуйте в другой раз.

en: No statistics for this profile.
ru: Для этого профиля нет статистики.

en: No technical difficulty
ru: Никаких технических трудностей

en: No training positions stored
ru: Нет сохранённых тренировочных положений

en: Normal mode enabled
ru: Нормальный режим включён

en: Normal sound quality
ru: Нормальное качество звука

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Not finished
ru: Не завершён

en: Not nice
ru: Некрасивый

en: Not nice at all
ru: Совсем некрасивый

en: Not original
ru: Не оригинальный

en: Not so fancy menu graphics
ru: Не столь красивая графика меню

en: Not that difficult, right?
ru: Не слишком сложно, правда?

en: Now for the final one... It's not that long, but instead
    there's even less room for your precious head. Good luck! :)
ru: Итак, последнее препятствие. Оно не такое длинное, но
    зато здесь еще меньше места для вашей драгоценной головы.
    Удачи! :)

en: Now for the most difficult jump in this tutorial!
ru: Теперь приступим к самому сложному
    прыжку в этом занятии!

en: Now let's look at your controls.
ru: Теперь взглянем на управление.

en: Now you'll try a bit more difficult one...
    This time keep your hands off the left and right arrow keys,
    they're not delicate enough to help you keep balance.
ru: Этот трюк посложнее...
    В этот раз попробуйте не нажимать клавиши лево и право,
    они не достаточно деликатны, чтобы помочь сохранять баланс.

en: Number of players
ru: Число игроков

en: Oh no !
ru: О, нет!

en: Okay. The red dot on your minimap is a strawberry.
ru: Хорошо. Красная точка на миникарте - это клубника.

en: Oldest highscores
ru: Самые старые рекорды

en: Only show personal best times for this level
ru: Показывать только личные лучшие времена для этого уровня

en: Only show personal replays for this level
ru: Показывать только ваши повторы на этом уровне

en: Oops!
ru: Ой!

en: Open
ru: Открыть

en: Open chat dialog box
ru: Открыть окно для чата

en: Open options menu
ru: Открыть меню настроек

en: Open private chat dialog box
ru: Открыть окно личного чата

en: Operation completed
ru: Операция завершена

en: Options
ru: Настройки

en: Password
ru: Пароль

en: Password associated to your profile for web access
ru: Пароль вашего профиля для доступа в интернет

en: Pause
ru: Пауза

en: Pause to watch the level
ru: Сделать паузу, чтобы осмотреть уровень

en: Pause when playing X-Moto
ru: Пауза во время игры X-Moto

en: Pause while replaying
ru: Пауза при воспроизведении

en: People who have provided bug reports
ru: Людям, которые отправляли отчёты об ошибках

en: Permanently delete selected player profile, including best times
ru: Навсегда удалить этого игрока, включая лучшие времена

en: Permanently delete the selected replay
ru: Удалить выбранный повтор

en: Personal
ru: Личный

en: Physics levels
ru: Физические уровни

en: Pick up the strawberry by touching it
ru: Подберите клубничку, дотронувшись до неё

en: Platinum
ru: Платина

en: Play Next Level
ru: Следующий уровень

en: Play a bit faster while replaying
ru: Проиграть чуть быстрее при воспроизведении

en: Play a bit slower while replaying
ru: Проиграть чуть медленнее при воспроизведении

en: Play faster while replaying
ru: Проиграть быстро при воспроизведении

en: Play music on all levels
ru: Играть музыку на всех уровнях

en: Play next level
ru: Играть следующий уровень

en: Play next level instead
ru: Играть следующий уровень

en: Play now !
ru: Играть сейчас!

en: Play slower while replaying
ru: Проиграть медленно при воспроизведении

en: Play the selected level
ru: Запустить выбранный уровень

en: Play this level again
ru: Переиграть этот уровень заново

en: Play tutorial of how to play the game
ru: Пройти обучающие уровни

en: Play!
ru: Играть!

en: Player
ru: Игрок

en: Player Profile
ru: Профиль игрока

en: Player Profiles
ru: Профили игроков

en: Player who recorded the replay
ru: Игрок, записавший повтор

en: Please stay put and follow the instructions! :)
ru: Пожалуйста, остановитесь и следуйте инструкциям! :)

en: Please wait the next party
    Or press escape to disconnect
ru: Подождите следующего участника
    Или нажмите Esc для отсоединения

en: Polish
ru: Польский

en: Poor sound quality
ru: Низкое качество звука

en: Port
ru: Порт

en: Port on which the server must listen to
ru: Порт, который должен слушать сервер

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Preselect the retry button when dying or finishing a level,
    and allow levels to be restarted with 'return to checkpoint' key
ru: Предвыберите кнопку повтора при завершении уровня и разрешите
    перезапуск уровней с помощью клавиши «вернуться к контрольной точке».

en: Press %s to chat
ru: Нажмите %s для чата

en: Press BACKSPACE to return to Checkpoint
ru: Нажмите BACKSPACE, чтобы вернуться к контрольной точке

en: Press ENTER to try again
ru: Нажмите ENTER, чтобы попробовать снова

en: Press ESC to display the menu
ru: Нажмите ESC, чтобы отобразить меню

en: Press key you want to '%s' or ESC to cancel...
ru: Выберите клавишу для '%s' или ESC для отмены...

en: Press to play X-Moto immediately
ru: Нажмите, чтобы играть в X-Moto немедленно

en: Previous level
ru: Предыдущий уровень

en: Previous/Next level
ru: Предыдущий/Следующий уровень

en: Proxy Server
ru: Прокси сервер

en: Puzzle the levels pack list
ru: Перемешать список уровней

en: Quality
ru: Качество

en: Quick start
ru: Сразу играть

en: Quit Game
ru: Выход

en: Quit level
ru: Выйти в меню

en: Quit the game
ru: Выйти из игры

en: Randomize
ru: Перемешать

en: Read the README file or check out the website at
    https://xmoto.tuxfamily.org
    for more information.
ru: Прочтите файл README или постите наш сайт
    http://xmoto.tuxfamily.org
    для подробностей.

en: Really easy
ru: Действительно легко

en: Really nice
ru: Чрезвычайно красивый

en: Reference room
ru: Основная комната

en: Reinitialize zoom
ru: Вернуть исходный масштаб

en: Reload files to the database
ru: Перезагрузка файлов в базу данных

en: Reload levels, themes and replays from directories
ru: Перезагрузить уровни, темы и повторы c диска

en: Reloading levels...
ru: Перезагрузка уровней...

en: Reloading replays...
ru: Перезагрузка повторов...

en: Reloading themes...
ru: Перезагрузка тем...

en: Remember you can turn around your bike
    by pressing :
ru: Помните, что вы можете переворачивать мотоцикл,
    нажимая:

en: Remove levels not suitable for children
ru: Удалить уровни, которые не пригодные для детей

en: Replay
ru: Запись игры

en: Replay interpolation disabled
ru: Интерполяция повтора отключена

en: Replay interpolation enabled
ru: Интерполяция повтора включена

en: Replay of %s
ru: Повтор %s

en: Replays
ru: Повторы

en: Restart Level to activate!
ru: Перезапустите уровень для активации!

en: Restart This Level
ru: Перезапустить уровень

en: Restart level
ru: Перезапустить уровень

en: Restart the level
ru: Перезапустить

en: Restart to the last checkpoint
ru: Переиграть с последней контрольной точки

en: Resume Playing
ru: Продолжить игру

en: Revert options to defaults
ru: Вернуть настройки по умолчанию

en: Rewind while replaying
ru: Перемотка назад при воспрозведении

en: Room
ru: Комната

en: Room %i
ru: %i комната

en: Rotates it clockwise
ru: Наклон вправо

en: Rotates it counter-clockwise
ru: Наклон влево

en: Run Windowed
ru: Запускать в окне

en: Run a dynamic zoom while playing
ru: Запустить динамическое приближение во время игры

en: Run selected replay
ru: Показать выбранный повтор

en: Run the game in a window
ru: Запускать игру в окне

en: Run the selected replay
ru: Показать выбранный повтор

en: Russian
ru: Русский

en: STATS
ru: Статистика

en: Safemode Disabled
ru: Безопасный режим отключён

en: Safemode Enabled
ru: Безопасный режим включён

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Replay
ru: Сохранить повтор

en: Save a replay for later viewing
ru: Сохранить повтор для дальнейшего просмотра

en: Save options
ru: Сохранить настройки

en: Saved as %s
ru: Сохранён как %s

en: Screen Resolution
ru: Разрешение экрана

en: Screenshot
ru: Снимок экрана

en: Script action
ru: Действие скрипта

en: Scripted levels
ru: Заскриптованные уровни

en: Select a level in the level pack to play
ru: Выберите уровень из набора для прохождения

en: Select a player profile to use
ru: Выбрать имя для игрока

en: Select action to re-configure to another key
ru: Выберите действие для переназначения на другую клавишу

en: Select graphics resolution
ru: Выбрать графическое разрешение

en: Select this if you connect to the Internet through a SOCKS4 proxy
ru: Выберите, если у вас соединение с интернетом через SOCKS4 прокси

en: Select this if you connect to the Internet through a SOCKS5 proxy
ru: Выберите, если у вас соединение с интернетом через SOCKS5 прокси

en: Select this if you connect to the Internet through an HTTP proxy
ru: Выберите, если у вас соединение с интернетом через HTTP прокси

en: Select this if you got a direct connection to the Internet
ru: Выберите, если у вас прямое соединение с интернетом

en: Semi-cooperative mode
ru: Полу-кооперативный режим

en: Send this report
ru: Отправить этот доклад

en: Send this report on the webserver
ru: Отправить этот доклад на веб-сервер

en: Sending the report...
ru: Отправка отчёта...

en: Sending the vote...
ru: Отправка голоса...

en: Server
ru: Сервер

en: Server configuration to play via the network
ru: Конфигурация сервера для сетевой игры

en: Server is currently started
ru: Сервер запущен

en: Server is currently stopped
ru: Сервер не запущен

en: Server on which you want to connect
ru: Сервер, к которому вы хотите подсоединиться

en: Set the maximum framerate the game can run at
ru: Задать максимальную частоту кадров для игры

en: Several difficulties
ru: Несколько трудностей

en: Several textures, sprites, ...
ru: Несколько текстур, спрайтов, ...

en: Shortest levels
ru: Короткие уровни

en: Show
ru: Показать

en: Show Mini Map
ru: Показывать мини-карту

en: Show World Record in-game
ru: Показывать мировой рекорд во время игры

en: Show a map of your surroundings when playing
ru: Показывать во время игры карту

en: Show all best times for this level
ru: Показывать все лучшие времена для этого уровня

en: Show all replays for this level
ru: Показывать все повторы на этом уровне

en: Show console
ru: Показать консоль

en: Show game information in the console
ru: Показать информацию об игре в консоли

en: Show helpful help strings such as this one
ru: Показывать полезные подсказки, такие как эта

en: Show information about new players and played levels in the console
ru: Показывать информацию об игроках и про играемые уровни в консоли

en: Show level info
ru: Показать сведения об уровне

en: Show next medal in-game
ru: Показать следующую медаль в игре

en: Show replays of all players in list
ru: Показать повторы всех игроков в списке

en: Show the World Record for a given level when playing
ru: Показывать мировой рекорд уровня во время игры

en: Show the ghost if possible in the game
ru: Показывать призрака в игре, если это возможно

en: Show the speedometer when playing
ru: Показывать спидометр во время игры

en: Show the time you need before achieving the next medal
ru: Показать необходимое время для достижения следующей медали

en: Show this help
ru: Показать эту справку

en: Show various statistics about X-Moto
ru: Показать различную статистику о X-Moto

en: Silver
ru: Серебро

en: Simple ghost mode
ru: Простой режим призрака

en: Skip this report
ru: Пропустить этот доклад

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Some options will not take effect before next restart!
ru: Некоторые изменения вступят в силу только после перезапуска игры!

en: Somebody in the room made a better highscore than yours
ru: Кто-то в вашей комнате показал лучшее время, чем вы

en: Sorry, but there aren't enough levels matching your choice.
    Choosing random levels instead
ru: Извините, но уровней, подходящих условиям, слишком мало.
    Будут выбраны случайные уровни.

en: Sound Effects
ru: Звуковые эФФекты

en: Spanish
ru: Испанский

en: Special
ru: Специальные

en: Speedometer
ru: Спидометр

en: Standard
ru: Стандартные

en: Start the server
ru: Запустить сервер

en: Start the server at X-Moto startup
ru: Запускать сервер при старте X-Moto

en: Start to play with other connected players
ru: Начать играть с другими игроками

en: Start/stop the server
ru: Старт/стоп сервера

en: Statistics
ru: Статистика

en: Stats since: %s
ru: Статистика от: %s

en: Stereo
ru: Стерео

en: Stereo (two channel) audio
ru: Стереофонический (двухканальный) звук

en: Stolen highscores
ru: Украденные рекорды

en: Stop the game once a player ends the level
ru: Остановить игру, если кто-то финишировал

en: Stop the game once a player ends the level or continue while a player is running
ru: Остановить игру, если один из игроков финишировал, или играть дальше

en: Stop the server
ru: Остановить сервер

en: Stop while replaying
ru: Остановить при повторе

en: Stored as training position %i
ru: Сохранено как %i-я тренировочная позиция

en: Swedish
ru: Шведский

en: Switch FPS
ru: Вкл./откл. счётчик кадров

en: Switch WWW access
ru: Вкл./откл. доступ к интернету

en: Switch biker
ru: Сменить байкера

en: Switch ghosttrail rendering
ru: Вкл./откл. отображение следа призрака

en: Switch graphics mode
ru: Сменить графический режим

en: Switch graphics quality mode
ru: Сменить качество графики

en: Switch highscore information
ru: Вкл./откл. информацию о лучшем времени

en: Switch net game mode
ru: Переключить на следующий игровой режим

en: Switch player
ru: Сменить игрока

en: Switch safe mode
ru: Переключить безопасный режим

en: Switch trackingshot mode
ru: Вкл./откл. режим отображения траектории

en: Synchronisation done successfully
ru: Синхронизация пошла успешно

en: Synchronisation down
ru: Синхронизация с сервера

en: Synchronisation up
ru: Синхронизация на сервер

en: Synchronise
ru: Синхронизировать

en: Synchronise your database on the web
ru: Синхронизировать вашу базу данных с интернетом

en: Synchronise your database when your quit X-Moto
ru: Синхронизировать вашу базу данных при выходе из X-Moto

en: Synchronize when X-Moto ends
ru: Синхронизировать, когда X-Moto закрывается

en: Taiwanese
ru: Тайваньский

en: Take a screenshot
ru: Снять снимок экрана

en: Thanks to
ru: Благодарности

en: That was pretty easy, right?
ru: Несложно, да?

en: That will cause the rear suspension to increase the
    length of the jump.
    Try it...
ru: Это поможет увеличить длину прыжка.
    Вот увидите...

en: The basic idea is that when driving on the rear wheel,
    your head is lowered quite a lot...
ru: Основная идея в том, что когда вы едете на заднем колесе,
    голова оказывается ниже, чем обычно...

en: The best of my replays (on this computer)
ru: Лучший из моих повторов (на этом компьютере)

en: The best of the replays (on this computer)
ru: Лучший из повторов, записанных на этом компьютере

en: The big one is your current time
ru: Большой - это ваше текущее время

en: The difficult part is to keep the balance.
    When the distance you have to drive is quite short,
    you don't need to keep the balance.
ru: Самое сложное это балансировать.
    Но когда ехать недалеко это не нужно.

en: The first jump you're going to perform is very easy.
ru: Первый прыжок, который вы
    собираетесь исполнить, очень прост.

en: The highscore of the other rooms
ru: Лучшее время остальных комнат

en: The highscore of the reference room
ru: Лучшее время комнаты-образца

en: The icon to the right of your time,
    indicates how many strawberries still left.
ru: Указатель справа от времени
    показывает сколько клубничек ещё осталось.

en: The level failed while loading with the following error :
ru: Загрузка уровня не удалась со следующей ошибкой:

en: The long levels (1 minute to 2 minutes)
ru: Длинные уровни (1-2 минуты)

en: The longest levels (more than 2 minutes)
ru: Самые продолжительные уровни (больше 2 минут)

en: The medium levels (25 seconds to 60)
ru: Средние уровни (25-60 секунд)

en: The next jump is a bit trickier. You'll need all the
    speed you can get to reach the other side...
ru: Следующий прыжок сложнее. 
    Чтобы допрыгнуть нужна максимальная скорость...

en: The primary objective of the game is for you
    to collect all of them, and then find the flower.
ru: Цель игры собрать их все,
    а затем найти цветок.

en: The replay can't be played!
ru: Этот повтор не может быть показан!

en: The room highscore is really better than your own highscore
ru: Рекорд комнаты гораздо лучше, чем ваш

en: The scene is shared by all the players
ru: Игроки находятся на уровне вместе

en: The shortest levels (less than 25 seconds)
ru: Самые короткие уровни (меньше 25 секунд)

en: The small one to the right is your own best time
    for the current level...
ru: Меньший справа - ваше личное лучшее время на этом уровне...

en: The theme is now up to date
ru: Тема не нуждается в обновлении

en: Theme
ru: Тема

en: Theme mode disabled
ru: Режим темы отключён

en: Theme mode enabled
ru: Режим темы включён

en: There are errors in the level, don't expect it to be playable!
ru: В уровне есть ошибки, не надейтесь, что его можно проехать!

en: There are no replays to clean
ru: Нет повторов для удаления

en: This level is a short tutorial of
    how you play the game.
ru: Это короткий уровень, обучающий
    основам игры.

en: This level is not recordable (feature still not implemented).
    Sorry.
ru: Этот уровень нельзя записать (возможность ещё не реализована).
    Извините.

en: This time, speed alone won't do the job...
ru: Теперь и скорость сама по себе не поможет...

en: This tutorial will teach you the basics of jumping.
ru: Это практическое занятие научит вас основам прыжков.

en: This tutorial will teach you to rear-wheel through
    areas where the ceiling is low.
    Beware that this can be pretty difficult :)
ru: Это занятие научит вас езде на заднем колесе
    по местам с низким потолком.
    Смотрите, это может быть довольно сложно :)

en: Time
ru: Время

en: Time played: %s
ru: Время игры: %s

en: To be updated
ru: Можно обновить

en: To download
ru: Можно скачать

en: Toggle Contrast, Light and Full Graphics
ru: Включить контрастную, лёгкую или полную графику

en: Toggle Display Medals,Display WR
ru: Вкл./откл. отображение медалей, WR

en: Toggle Ghost Trail Rendering
ru: Вкл./откл. след призрака

en: Toggle Ghost Trail Tracking Shot
ru: Вкл./откл. просмотр пути призрака

en: Toggle Trail Cam
ru: Вкл./откл. следящую камеру

en: Toggle blacklist
ru: Включить чёрный список

en: Toggle favorite
ru: Добавить/удалить из избранных

en: Toggle theme and ugly over mode
ru: Вкл./откл. режим темы и показ граней

en: Total time you scored / total highscore time for levels you finished
ru: Ваше суммарное время / суммарный рекорд для пройденных уровней

en: Touch it to finish the level. Good luck with the rest :)
ru: Дотроньтесь до него чтобы закончить этот уровень.
    Удачи с остальными уровнями :)

en: Trail Cam activated
ru: Следящая камера включена

en: Trail Cam deactivated
ru: Следящая камера отключена

en: Training position %i/%i restored
ru: Восстановлен %i/%i тренировочный рубеж

en: Try This Level Again
ru: Играть заново

en: Try getting under the next obstacle when you feel you're ready.
ru: Попробуйте проехать под следующим препятствием, когда почувствуете, что готовы.

en: Try this level again
ru: Попробовать пройти этот уровень снова

en: Try this level again from the beginning
ru: Играть этот уровень с начала

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Turn on engine noise
ru: Включить шум мотора

en: Turn on sound effects
ru: Включить звуковые эффекты

en: Turns around and drives in the other direction
ru: Изменить направление движения

en: Tutorial
ru: Обучение

en: Type
ru: Тип

en: Ugly mode disabled
ru: Уродливый режим отключён

en: Ugly mode enabled
ru: Уродливый режим включён

en: UglyOver mode disabled
ru: Показ граней отключён

en: UglyOver mode enabled
ru: Показ граней включён

en: Unable to build the report
ru: Не удалось построить отчёт

en: Unable to connect on the server
ru: Невозможно подключиться к серверу

en: Undefined
ru: Неуказанный

en: Unknown
ru: Неизвестный

en: Unknown players :
ru: Неизвестные игроки:

en: Unpacked levels
ru: Распакованные уровни

en: Update
ru: Обновить

en: Update statistics (also happens each time X-Moto is started)
ru: Обновить статистику (она так же обновляется при перезапуске X-Moto)

en: Update the rooms list
ru: Обновить список комнат

en: Update the theme list
ru: Обновить список тем

en: Updated
ru: Обновлено

en: Updating level lists...
ru: Обновление списка уровней...

en: Upgrading database
ru: Обновление базы данных

en: Upgrading database profile
ru: Обновление базы данных профиля

en: Upgrading database stats for the profile
ru: Обновление базы данных статистики профиля

en: Upload
ru: Загрузить

en: Upload all highscores
ru: Загрузить все рекорды

en: Upload of highscore requires a password (Except for WR)
ru: Загрузка рекордов на сервер требует указания пароля (кроме мировых рекордов)

en: Upload of highscore requires to log in (Except for WR)
ru: Загрузка рекордов на сервер требует входа под своим логином (кроме мировых рекордов)

en: Upload the replay on the website of highscores
ru: Загрузить повтор на сайт рекордов

en: Upload your best replays to your room (useful when it is just created)
ru: Загрузить ваши лучшие повторы в вашу комнату (полезно, если вы долго в ней не играли)

en: Uploading the highscore...
ru: Загрузка рекорда на сервер...

en: Use Environment Vars
ru: Использовать переменные окружения

en: Use Profile
ru: Использовать профиль

en: Use Quick Play button to immediately start a game with a random level,
    or use Levels button to select from level packs.
ru: Используйте кнопку "Сразу играть" чтобы немедленно начать игру со случайного уровня,
    или используйте кнопку Уровни, чтобы выбрать из наборов уровней.

en: Use Trail Cam
ru: Использовать следящую камеру

en: Use a camera that directs to the shortest path through the level
ru: Использовать камеру, которая показывает кратчайший путь через уровень

en: Use crappy information
ru: Использовать информацию о плохих уровнях

en: Use crappy information from the website to update the crappy pack
ru: Скачать с сервера список плохих уровней для плохого пака

en: Use permanent console
ru: Вкл./откл. постоянное отображения консоли

en: Use the selected player profile
ru: Использовать выбранного игрока

en: Use the tabulation key to complete player names. Use the * to send private messages.
ru: Используйте клавишу табуляции для дополнения имён игроков. Используйте клавишу *, чтобы отправить личное сообщение.

en: Use theme cursor
ru: Использовать курсор темы

en: Use these settings
ru: Использовать эти настройки

en: Using HTTP Proxy
ru: Используется HTTP-прокси

en: Using SOCKS4 Proxy
ru: Используется SOCKS5-прокси

en: Using SOCKS5 Proxy
ru: Используется SOCKS5-прокси

en: Very long levels
ru: Очень длинные уровни

en: Video
ru: Видео

en: View
ru: Показать

en: View Level Initially
ru: Просмотр уровня

en: View best times for the level
ru: Показать лучшие времена для уровня

en: View contents of level pack
ru: Показать содержимое набора уровней

en: View general information about the level, best times, and replays
ru: Просмотреть общую информацию об уровне, лучшие времена и повторы

en: View list of recorded replays
ru: Просмотреть список записанных повторов

en: View locally stored replays of the level
ru: Показать сохранённые на этом уровне повторы

en: View the X-Moto credits
ru: Показать список разработчиков X-Moto

en: View the highscore
ru: Показать рекорд

en: View the replay
ru: Показать повтор

en: View the replay of the room's highscore
ru: Показать повтор лучшего времени комнаты

en: Vote unlocked levels
ru: Уровни, открытые для голосования

en: WWW
ru: Интернет

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Web account password for profile '%s':
ru: Интернет-аккаунт для этого профиля '%s':

en: Web connection disabled
ru: Связь с Интернетом отключена

en: Web connection enabled
ru: Связь с Интернетом включена

en: Web ghost of %s
ru: Веб-призрак %s

en: Web votes
ru: Интернет-голосования

en: Welcome to X-Moto!
ru: Добро пожаловать в X-Moto!

en: When done, head for the flower.
    It's the purple dot on your minimap.
ru: Когда закончите, поезжайте к цветку.
    Это фиолетовая точка на миникарте.

en: When starting a level with a ghost, display who the ghost is of
ru: При старте игры на уровне с призраком, показывать, чей он

en: Whether to show the theme cursor or the system cursor
ru: Отображать курсор из темы или системный

en: Write the IP address or host name of proxy server to use
ru: Введите IP адрес или имя прокси сервера

en: Write the port number used by the proxy server
ru: Введите номер порта, используемого прокси сервером

en: X-Moto %s or newer required to load level
ru: X-Moto %s или новее требуется, чтобы загрузить уровень

en: X-Moto levels having a recent highscore in your room
ru: Уровни, на которых в вашей комнате недавно был установлен рекорд

en: X-Moto levels having an old highscore in your room
ru: Уровни из вашей комнаты с самыми старыми рекордами

en: X-Moto levels using strongly physics
ru: Уровни Х-Moto со сложной физикой

en: X-Moto levels which are dynamic
ru: Динамичные уровни X-Moto

en: X-Moto levels you have played only a few times
ru: Уровни X-Moto, в которые вы играли всего несколько раз

en: X-Moto levels you have played the most
ru: Уровни X-Moto, в которые вы играли больше всего

en: X-Moto levels you never played
ru: Уровни X-Moto, на которых вы никогда не ездили

en: X-Moto started %d time | X-Moto started %d times
ru[0]: X-Moto был запущен %d раз
ru[1]: X-Moto был запущен %d раза
ru[2]: X-Moto был запущен %d раз

en: X-Moto uses a database on your computer to save all your scores and statistics. You can send these data using your web account on the X-Moto server. It is useful to save your data or if you play X-Moto from different places.
ru: X-Moto использует базу данных на вашем компьютере для хранения всех ваших результатов и статистики. Вы можете отправить эти данные на сервер X-Moto, используя ваш интернет-аккаунт. Это будет полезным, чтобы сохранить ваши данные или если вы играете в X-Moto из разных мест.

en: Yes
ru: Да

en: Yes to all
ru: Да для всех

en: You are currently disconnected
ru: Вы сейчас отключены

en: You control your bike using the keyboard
ru: Вы управляете мотоциклом клавиатурой

en: You don't want to vote
ru: Вы не хотите голосовать

en: You got a %s medal
ru: Вы получили %s медаль

en: You have the room highscore
ru: Вы установили рекорд комнаты

en: You must reconnect to the server so that this option takes effect
ru: Для применения этой опции необходимо переподключение к серверу

en: You must restart so that this option takes effect
ru: Для применения этой опции необходим перезапуск

en: You're currently connected
ru: Вы соединены

en: You're currently disconnected
ru: Вы отсоединены

en: You're not the highscore holder
ru: Рекорд установили не вы

en: Your best
ru: Ваше лучшее время

en: Your best time
ru: Ваше лучшее время

en: Your blacklisted levels
ru: Ваш чёрный список уровней

en: Your favorite levels
ru: Ваши избранные уровни

en: Your password associated with your login
ru: Пароль для вашего логина

en: Your personal highscore finish time is almost the room highscore (80%-90%)
ru: Ваше лучшее финишное время почти является рекордом комнаты (80%-90%)

en: Your personal highscore finish time is almost the room highscore (90%-95%)
ru: Ваше лучшее финишное время почти является рекордом комнаты (90%-95%)

en: Your personal highscore finish time is almost the room highscore (95%)
ru: Ваше лучшее финишное время почти является рекордом комнаты (95%)

en: Your proxy login
ru: Ваш пароль для прокси-сервера

en: Zoom in
ru: Приблизить

en: Zoom out
ru: Отдалить

en: [esc] , [space]
    [left/right keys]
    [up/down keys]
ru: [esc] , [пробел]
    [влево/вправо]
    [вверх/вниз]

en: [esc] , [space]
    [right key]
    [up/down keys]
ru: [esc] , [пробел]
    [вправо]
    [вверх/вниз]

en: axis %i
ru: ось %i

en: button %i
ru: клавиша %i

en: down
ru: вниз

en: en_EN
ru: ru_RU

en: for Debian packaging
ru: за пакет для Debian

en: for FreeBSD packaging
ru: за пакет для FreeBSD

en: for Gentoo packaging
ru: за пакет для Gentoo

en: for KDE/gnome integration
ru: за интеграцию с KDE/gnome

en: for Mandriva packaging
ru: за пакет для Mandriva

en: for across/elma
ru: за across/elma

en: for making tinyxml
ru: за создание tinyxml

en: for the MD5 code
ru: за код MD5

en: left
ru: налево

en: left alt
ru: левый alt

en: left button
ru: левая кнопка

en: left control
ru: левый ctrl

en: left meta
ru: левая кнопка windows

en: left shift
ru: левый shift

en: middle button
ru: средняя кнопка

en: none
ru: нет

en: only %i | only %i
ru[0]: только %i
ru[1]: только %i
ru[2]: только %i

en: right
ru: направо

en: right alt
ru: правый alt

en: right button
ru: правая кнопка

en: right control
ru: правый ctrl

en: right meta
ru: правая кнопка windows

en: right shift
ru: правый shift

en: up
ru: вверх

en: wheel down
ru: колесо вниз

en: wheel up
ru: колесо вверх
