X-Moto-0.5.1-svn2777 - en to sv_SE translation catalogue (799 entries)

en:   Stop:
        >>
       < >
     Speed:
sv_SE:   Stoppa:
        >>
       < >
     Hastighet:

en:   Stop:
    << >>
       < >
     Speed:
sv_SE:   Stoppa:
    << >>
       < >
     Hastighet:

en: # Levels
sv_SE: # Banor

en: %d death | %d deaths
sv_SE[0]: %d gång har du dött
sv_SE[1]: %d gånger har du dött

en: %d different level | %d different levels
sv_SE[0]: %d annan bana
sv_SE[1]: %d andra banor

en: %d finished | %d finished
sv_SE[0]: %d klarad
sv_SE[1]: %d klarade

en: %d hours
sv_SE: %d timmar

en: %d minutes
sv_SE: %d minuter

en: %d play | %d plays
sv_SE[0]: %d spelomgång
sv_SE[1]: %d spelomgångar

en: %d restart | %d restarts
sv_SE[0]: %d omstart
sv_SE[1]: %d omstarter

en: %d seconds
sv_SE: %d sekunder

en: %i joystick found | %i joysticks found
sv_SE[0]: %i styrspak hittades
sv_SE[1]: %i styrspakar hittades

en: %i new or updated level available. Download now ? | %i new or updated levels available. Download now ?
sv_SE[0]: %d ny eller uppdaterad bana finns tillgänglig. Hämta den nu?
sv_SE[1]: %d ny eller uppdaterad banor finns tillgänglig. Hämta de nu?

en: %s is playing level %s
sv_SE: %s spelar banan %s

en: %s joined the game
sv_SE: %s anslöt till spelet

en: %s left the game
sv_SE: %s lämnade spelet

en: %s: %s beat your highscore for level '%s'
sv_SE: %s: %s slog ditt rekord för bana '%s'

en: (You seem to be using a joystick, can't help with that :P)
sv_SE: (Du verkar använda en styrspak, kan inte hjälpa dig med den :P)

en: (by %s)
sv_SE: (av %s)

en: ... and the one to the left is the best of all
    on this computer.
sv_SE: ... och det till vänster är den som är bäst av alla
    på denna dator.

en: 16-bit sound samples, good quality
sv_SE: 16-bit ljudstycken, bra kvalitet

en: 8-bit sound samples, poor quality
sv_SE: 8-bit ljudstycken, dålig kvalitet

en: : Brake
sv_SE: : Bromsa

en: : Change direction
sv_SE: : Byt riktning

en: : Drive forward
sv_SE: : Kör framåt

en: : Rotate anti-clockwise
sv_SE: : Snurra motsols

en: : Rotate clockwise
sv_SE: : Snurra medsols

en: A bit more fancy menu graphics
sv_SE: Lite snyggare menygrafik

en: Abort the process
sv_SE: Avbryt processen

en: Accelerate (slowly) to the right with the front wheel raising.
    Just before your head hit the block, make a quick left/right
    combination, and you should be on the other side.
    Try it...
sv_SE: Accelerera (sakta) till höger med framhjulet resande.
    Precis innan ditt huvud slår i blocket gör du en snabb vänster/höger
    kombination och du borde komma över till andra sidan.
    Prova...

en: Accelerate NOW! Obtain maximum speed, and try to
    keep the front wheel at the ground...
sv_SE: Accelerera NU! Håll maxfart och prova att
    hålla framdäcket på marken...

en: Accelerates
sv_SE: Accelerera

en: Action
sv_SE: Åtgärd

en: Add the level to the favorite levels list
sv_SE: Lägg till banan i listan över favoritbanor

en: Add to blacklist
sv_SE: Lägg till i svartlista

en: Add to favorite
sv_SE: Lägg till i favorit

en: Add/remove to blacklisted levels
sv_SE: Lägg till/ta bort banan till/från svartlistade banor

en: Add/remove to favorite levels
sv_SE: Lägg till/ta bort banan till/från favoritbanor

en: Added to blacklist
sv_SE: Tillagd till svartlistan

en: Added to favorites
sv_SE: Tilllagd till favoriter

en: Additional Programming
sv_SE: Övriga programmerare

en: All (on this computer)
sv_SE: Alla (på denna dator)

en: All X-Moto levels
sv_SE: Alla X-Moto-banor

en: All levels
sv_SE: Alla banor

en: Allow X-Moto to ask you your mind about levels
sv_SE: Tillåt X-Moto att fråga vad du tycker om banor

en: Allow web forms
sv_SE: Tillåt webbformulär

en: An unexpected error has occurred. There may be some problems with the web site.
sv_SE: Ett oväntat fel har inträffat. Det kanske är något problem med webbplatsen.

en: Anyone who has helped in any way
sv_SE: Alla som har hjälpt till på något sätt

en: Are you sure you want to clear the level cache?
sv_SE: Är du säker på att du vill tömma banans cache?

en: Are you sure you want to reset config to defaults ?
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa konfiguration till standardläge?

en: At least one difficulty
sv_SE: Minst en svårighetsgrad

en: Audio
sv_SE: Ljud

en: Audio disabled
sv_SE: Ljud avaktiverat

en: Audio enabled
sv_SE: Ljud aktiverat

en: Author
sv_SE: Upphovsman

en: Auto zoom
sv_SE: Automatisk zoom

en: Automatic
sv_SE: Automatisk

en: Automatic saving of replays
sv_SE: Automatiskt sparande av repriser

en: Automatically connect to the server at startup
sv_SE: Anslut automatiskt till servern vid uppstart

en: Automatically download best times off the net when the game starts
sv_SE: Hämta automatiskt rekordtider från internet när spelet startas

en: Automatically scroll over the level before starting playing it
sv_SE: Rulla automatiskt över banan innan man spelar den

en: Available
sv_SE: Tillgänglig

en: Back to the game
sv_SE: Tillbaka till spelet

en: Back to the main menu
sv_SE: Tillbaka till huvudmenyn

en: Basic blocks, no decoration
sv_SE: Enkla block, ingen dekoration

en: Basic decoration, not smooth blocks
sv_SE: Enkel dekoration, inte mjuka block

en: Beating mode
sv_SE: Slagsmålsläge

en: Beginner
sv_SE: Nybörjare

en: Best Times
sv_SE: Bästa tider

en: Best player
sv_SE: Bästa spelare

en: Best sound quality
sv_SE: Bäst ljudkvalitet

en: Blacklisted levels
sv_SE: Svartlistade banor

en: Brake
sv_SE: Bromsa

en: Brakes
sv_SE: Bromsar

en: Brazilian Portuguese
sv_SE: brasiliansk portugisiska

en: Bronze
sv_SE: Brons

en: Browse levels available to you
sv_SE: Bläddra igenom banor som är tillgängliga för dig

en: Built-in and stand-alone external levels
sv_SE: Inbyggda och självständiga externa banor

en: By author
sv_SE: Av författare

en: By best driver
sv_SE: Av bästa förare

en: By length
sv_SE: På längd

en: Camera Active Zoom
sv_SE: Aktiv kamerazoom

en: Can't find a highscore in the next %i level | Can't find a highscore in the next %i levels
sv_SE[0]: Kan inte hitta ett rekord för nästa %i bana
sv_SE[1]: Kan inte hitta rekord för nästa %i banor

en: Can't update this theme !
    The theme is not available on the web
    or your theme list is not up to date
sv_SE: Kan inte uppdatera det här temat !
    Temat finns inte tillgängligt på webben
    eller så är din temalista inte uppdaterad

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Catalan
sv_SE: katalanska

en: Change Key...
sv_SE: Byt tangent...

en: Change direction
sv_SE: Byt riktning

en: Change mirror mode
sv_SE: byt spegelläge

en: Change player profile
sv_SE: Byt spelarprofil

en: Change the X-Moto language
sv_SE: Byt språk till det som du vill att X-Moto ska använda

en: Change...
sv_SE: Byt...

en: Chat message
sv_SE: Chattmeddelande

en: Check WWW
sv_SE: Kontrollera www

en: Check for new highscores at startup
sv_SE: Leta efter nya rekord vid uppstart

en: Check for new levels at startup
sv_SE: Leta efter nya banor vid uppstart

en: Check for new themes on the web
sv_SE: Leta efter nya teman på internet

en: Check new highscores at startup
sv_SE: Leta efter nya rekord vid uppstart

en: Check new levels at startup
sv_SE: Leta efter nya banor vid uppstart

en: Check your Internet connection !
sv_SE: Kontrollera din internetanslutning !

en: Checking for existing rooms...
sv_SE: Letar efter existerande rum...

en: Checking for new levels...
sv_SE: Letar efter nya banor...

en: Checking for new or updated levels...
sv_SE: Letar efter nya eller uppdaterade banor...

en: Checking for new themes...
sv_SE: Letar efter nya teman...

en: Choose Level
sv_SE: Välj bana

en: Choose the X-Moto graphics theme
sv_SE: Välj X-motos grafiska tema

en: Choose the number of players
sv_SE: Välj antalet spelare

en: Choose where to upload/download replays, highscore lists (for more information, check the website)
sv_SE: Välj var uppladdning/hämtning av repriser och rekordlistor ska ske (för mer information, se X-Motos webbsida)

en: Choose which ghost to display
sv_SE: Välj vilket spöke som ska visas

en: Choose your room
sv_SE: Välj ditt rum

en: Clean
sv_SE: Rensa

en: Clear level cache
sv_SE: Töm banans cache

en: Click to select screen resolution
sv_SE: Klicka för att välja skärmupplösning

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Close level pack
sv_SE: Stäng banpaket

en: Code of the language
sv_SE: Språkets kod

en: Completed levels / total number of levels in pack
sv_SE: Klarade banor / antalet banor i banpaket

en: Configure Joystick...
sv_SE: Konfigurera styrspak...

en: Configure Proxy...
sv_SE: Konfigurera proxy...

en: Configure X-Moto preferences
sv_SE: Konfigurera X-Moto-inställningar

en: Configure audio options
sv_SE: Konfigurera ljudinställningar

en: Configure control options
sv_SE: Konfigurera kontrollinställningar

en: Configure controls of Player
sv_SE: Konfigurera spelarens kontroller

en: Configure general controls
sv_SE: Konfigurera generella kontroller

en: Configure ghosts displayed while playing the game
sv_SE: Konfigurera de spöken som visas under pågående spel

en: Configure graphical options
sv_SE: Konfigurera grafiska inställningar

en: Configure how you are connected to the Internet
sv_SE: Konfigurera hur du ansluter till internet

en: Configure options linked to your X-Moto database
sv_SE: Konfigurera inställningar länkade till din X-Moto-databas

en: Configure the X-Moto theme
sv_SE: Konfigurera X-Moto-temat

en: Configure the main www options
sv_SE: Konfigurera huvudinställningarna för www

en: Configure the www options
sv_SE: Konfigurera inställningarna för www

en: Congrats, you're now a master jumper!
sv_SE: Gratulationer, du är nu en mästerhoppare!

en: Connect
sv_SE: Anslut

en: Connect/disconnect the client to the server
sv_SE: Anslut/frånkoppla klienten till servern

en: Connected players:
sv_SE: Anslutna spelare:

en: Connexion at startup
sv_SE: Anslutning vid uppstart

en: Contrast
sv_SE: Kontrast

en: Contrast Graphics Mode enabled
sv_SE: Grafiskt kontrastläge aktiverat

en: Controls
sv_SE: Kontroller

en: Crappiest X-Moto levels according to the web votes
sv_SE: Sämsta X-Moto-banorna enligt internetomröstningarna

en: Crappiest levels
sv_SE: Sämsta banorna

en: Crappy levels
sv_SE: Dåliga banor

en: Create new player profile
sv_SE: Skapa ny spelarprofil

en: Credits
sv_SE: Erkännande

en: Custom port
sv_SE: Egen port

en: Czech
sv_SE: tjeckiska

en: Danish
sv_SE: danska

en: Database
sv_SE: Databas

en: Date
sv_SE: Datum

en: Death Animation
sv_SE: Dödsanimation

en: Decrease console history size
sv_SE: Minska terminalhistorikens storlek

en: Default port
sv_SE: Standardport

en: Defaults
sv_SE: Standard

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Delete from blacklist
sv_SE: Ta bort från svartlistning

en: Delete from favorite
sv_SE: Ta bort från favoriter

en: Delete replays that X-Moto estimates to be not interesting to keep
sv_SE: Ta bort repriser som X-Moto bedömer inte kommer att vara intressanta att behålla

en: Delete the level from the favorite levels list
sv_SE: Ta bort banan från listan över favoritbanor

en: Deleted from blacklist
sv_SE: Borttagen från svartlistan

en: Deleted from favorites
sv_SE: Borttagen från favoriter

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Difficulty
sv_SE: Svårighetsgrad

en: Direct Connection
sv_SE: Direktanslutning

en: Disable Animations
sv_SE: Stäng av animationer

en: Disable block animations (if X-Moto runs slowly)
sv_SE: Stäng av blockanimationer (om X-Moto fungerar långsamt)

en: Disable most graphics not important to the gameplay
sv_SE: Stäng av det mesta av grafiken som inte är så viktig för att spela

en: Disable some of the most resource-intensive graphics, like particles
sv_SE: Inaktivera en del av den mest krävande grafiken, t ex partiklar

en: Disconnect
sv_SE: Frånkoppla

en: Display Ghost Information
sv_SE: Visa information om spöket

en: Display Ghost time difference
sv_SE: Visa spökets tidsskillnad

en: Display an arrow to display where are located the bikes on the map
sv_SE: Visa en pil för att indikera var motorcyklarna är någonstans på kartan

en: Display bike arrow indication
sv_SE: Visa indikation för motorcykelpilar

en: Display the time difference between the ghost and you
sv_SE: Visa tidsskillnaden mellan spöket och dig

en: Do you really want to delete player?
sv_SE: Vill du verkligen ta bort spelaren?

en: Do you really want to delete replay?
sv_SE: Vill du verkligen ta bort reprisen?

en: Do you really want to quit?
sv_SE: Vill du verkligen avsluta?

en: Do you want to allow X-Moto connecting
    to the Internet to look for more levels
    and best times of other players?
sv_SE: Vill du tillåta X-Moto att ansluta
    till internet för att leta efter fler banor
    och andra spelares bästa tider?

en: Do you want to send a report to website administrators ?
sv_SE: Vill du skicka en rapport till webbsideadministratörerna?

en: Do you want to update level "%s"?
sv_SE: Vill du uppdatera bana "%s"?

en: Don't send this report on the webserver
sv_SE: Skicka inte denna rapport på webbservern

en: Don't show the ghosts while playing
sv_SE: Visa inte spöket medan man spelar

en: Down here there's the minimap, which shows the level
    around you, so you know where you're heading.
sv_SE: Här nere är det en liten karta som visar banan
    omkring dig så att du vet vart du ska.

en: Download or update the selected theme
sv_SE: Hämta eller uppdatera det markerade temat

en: Download the latest X-Moto world records and check for new levels
sv_SE: Hämta de senaste X-Moto-världsrekorden och leta efter nya banor

en: Downloading extra levels...
    Press ESC to abort.
sv_SE: Hämtar extra banor...
    Tryck ESC för att avbryta.

en: Downloading ghosts...
sv_SE: Hämtar spöken...

en: Downloading high-scores...
sv_SE: Hämtar rekord...

en: Downloading the ghost...
sv_SE: Hämtar spöket...

en: Downloading the highscore...
sv_SE: Hämtar rekorden...

en: Downloading the level...
sv_SE: Hämtar banan...

en: Downloading the replay...
sv_SE: Hämtar reprisen...

en: Downloading theme data required by new levels...
    Press ESC to abort.
sv_SE: Hämtar temadata som behövs för nya banor...
    Tryck ESC för att avbryta.

en: Drive
sv_SE: Kör

en: Drive in its direction...
sv_SE: Kör åt dess håll...

en: Drive to the left, accelerate, and when you are in
    the air, try to adjust your attitude with the left
    and right arrow keys, so you'll land on your wheels.
sv_SE: Kör år vänster, accelerera och när du är i
    luften, försök att ändra din ställning med den vänstra
    och den högra piltangenten så att du landar på hjulen.

en: Dutch
sv_SE: holländska

en: Easiest X-Moto levels according to the web votes
sv_SE: Lättaste X-Moto-banorna enligt internetomröstningarna

en: Easiest levels
sv_SE: Lättaste banorna

en: Enable Audio
sv_SE: Aktivera ljud

en: Enable Context Help
sv_SE: Aktivera hjälpsträngar

en: Enable Engine Sound
sv_SE: Aktivera motorljud

en: Enable Ghost
sv_SE: Aktivera spöke

en: Enable WWW Access
sv_SE: Aktivera internetåtkomst

en: Enable all graphical effects
sv_SE: Aktivera alla grafiska effekter

en: Enable animation of bike falling apart when dead
sv_SE: Aktivera animationen av motorcykeln som ramlar isär när man dör

en: Enable game music
sv_SE: Aktivera spelmusik

en: Enable joysticks
sv_SE: Aktivera styrspakar

en: Enable joysticks events
sv_SE: Aktivera styrspakshändelser

en: Enable menu music
sv_SE: Aktivera menymusik

en: Enable this room
sv_SE: Aktivera detta rum

en: Enable/disable FPS display
sv_SE: Aktivera/avaktivera FPS-visning

en: Enable/disable audio
sv_SE: Aktivera/avaktivera ljud

en: Enable/disable ugly mode
sv_SE: Aktivera/avaktivera ful-läget

en: Enable/disable web
sv_SE: Aktivera/avaktivera webben

en: Enables background music for levels that do not have their own music track
sv_SE: Aktiverar bakgrundsmusik för banor som inte har något eget ljudspår

en: Enables background music in the main menu
sv_SE: Aktiverar bakgrundsmusik för huvudmenyn

en: Enables background music while playing
sv_SE: Aktiverar bakgrundsmusik för pågående spelomgång

en: English
sv_SE: engelska

en: Enter name of replay
sv_SE: Skriv in reprisens namn

en: Enter player name
sv_SE: Skriv in spelarnamn

en: Enter text to filter the level list
sv_SE: Skriv in text för att filtrera listan över banor

en: Enter text to filter the replay list
sv_SE: Skriv in text för att filtrera listan över repriser

en: Enter text to filter the rooms list
sv_SE: Skriv in text för att filtrera rumslistan

en: Everyone who have made levels
sv_SE: Alla som har gjort banor

en: External levels (the one you put into the 'My levels' directory)
sv_SE: Externa banor (de som du lade i 'My levels'-katalogen)

en: Failed to check for levels.
sv_SE: Misslyckades med att leta efter banor.

en: Failed to download high-scores.
sv_SE: Misslyckades med att hämta rekord.

en: Failed to download levels.
sv_SE: Misslyckades med att hämta banor.

en: Failed to download the replay.
sv_SE: Misslyckades med att hämta reprisen.

en: Failed to download the rooms list.
sv_SE: Misslyckades med att hämta rumslistan.
    Kontrollera din internetanslutning!

en: Failed to get the selected theme
sv_SE: Misslyckades med att hämta det markerade temat

en: Failed to initialize level!
sv_SE: Misslyckades med att initialisera banan!

en: Failed to load replay!
sv_SE: Misslyckades med att läsa in repris!

en: Failed to save replay!
    Maybe you should try with another name?
sv_SE: Misslyckades med att spara repris
    Du kanske ska prova med ett annat namn?

en: Failed to update the theme list
sv_SE: Misslyckades med att uppdatera temalistan

en: Fanciest menu graphics
sv_SE: Snyggaste menygrafiken

en: Favorite levels
sv_SE: Favoritbanor

en: File
sv_SE: Fil

en: Find all the strawberries and touch the flower to finish
    the level.
sv_SE: Hitta alla jordgubbar och rör vid blomman för
    att klara banan.

en: Finish Time
sv_SE: Sluttid

en: Finished!
sv_SE: Färdigt!

en: Finnish
sv_SE: finska

en: First let's take a look at the user interface...
sv_SE: Först så ska vi ta och kika på användargränssnittet...

en: Flip left
sv_SE: Snurra vänster

en: Flip right
sv_SE: Snurra höger

en: Following are your most played levels
sv_SE: De följande banorna är dina mest spelade banor

en: FontGroup:GENERAL
sv_SE: FontGrup:GENERAL

en: Forward while replaying
sv_SE: Framåt under repris

en: Fps disabled
sv_SE: Fps (rutor per sekund) inaktiverat

en: Fps enabled
sv_SE: Fps (rutor per sekund) aktiverat

en: French
sv_SE: franska

en: Full Graphics Mode enabled
sv_SE: Fullt grafikläge aktiverat

en: Galician
sv_SE: galiciska

en: Game Graphics
sv_SE: Spelgrafik

en: General
sv_SE: Allmänt

en: General Info
sv_SE: Allmän information

en: General X-Moto preferences
sv_SE: Allmänna X-Moto-inställningar

en: General information about the level
sv_SE: Allmän information om banan

en: German
sv_SE: tyska

en: Get More Levels!
sv_SE: Hämta fler banor!

en: Get the rooms list from the web
sv_SE: Hämta rumslistan från internet

en: Get this theme
sv_SE: Hämta temat

en: Ghost
sv_SE: Spöke

en: Ghost Trail Rendering activated
sv_SE: Visning av spökspår aktiverat

en: Ghost Trail Rendering deactivated
sv_SE: Visning av spökspår avaktiverat

en: Ghost Trail is not available
sv_SE: Spökspår är inte tillgängligt

en: Ghost of %s
sv_SE: Spöket tillhör %s

en: Give your mind about this level
sv_SE: Säg vad du tycker om denna bana

en: Go !
sv_SE: Kör !

en: God
sv_SE: Gud

en: Gold
sv_SE: Guld

en: Good job! The next one is even more difficult...
sv_SE: Bra jobbat! Nästa är ännu svårare...

en: Graphics
sv_SE: Grafik

en: Hardest X-Moto levels according to the web votes
sv_SE: Svåraste X-Moto-banorna enligt internetomröstningarna

en: Hardest levels
sv_SE: Svåraste banorna

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Here's the plan:
    Again, you'll have to obtain maximum speed, but when
    you reach the edge of the jump, pull the bike's front
    wheel up.
sv_SE: Här är planen:
    Du måste erhålla maxfart igen, men när
    du når kanten av hoppet, dra upp motorcykelns
    framdäck.

en: Hide ghosts
sv_SE: Dölj spöken

en: High
sv_SE: Hög

en: Highscore of the room
sv_SE: Rummets rekord

en: Highscores by %s
sv_SE: Rekord av %s

en: Hungarian
sv_SE: ungerska

en: I'm a child
sv_SE: Jag är ett barn

en: If you make a highscore it will automatically be saved as a replay
sv_SE: Ifall du sätter ett rekord så sparas det automatiskt som en repris

en: If you manually copied the X-Moto user files (.xmoto) on some other computers, you should not use this functionality otherwise your statistics will be duplicated/not synchronized. If you did that, you should remove the copies you did.
sv_SE: Om du manuellt kopierade användarfilen för X-Moto (.xmoto) på några andra datorer borde du inte använda denna funktion annars kommer din statistik att dubbleras/inte synkroniseras. Om du gjorde det borde du radera de kopior du skapade.

en: Impossible
sv_SE: Omöjligt

en: In the upper left corner, you've got your timers
sv_SE: Längst upp i vänstra hörnet har du tidtagaruren

en: Increase console history size
sv_SE: Öka storlek för terminalhistorik

en: Increase or decrease the difficulty of the levels selected
sv_SE: Höj eller sänk svårigheten på de valda banorna

en: Increase or decrease the quality of the levels selected
sv_SE: Höj eller sänk kvaliteten på de valda banorna

en: Info...
sv_SE: Information...

en: Instead regulate your angle by accelerating and braking.
    Try to drive a bit back and forth on your rear wheel,
    keeping the bike as steady as possible...
sv_SE: Använd istället din gas och broms för att ändra vinkeln.
    Prova att köra en bit fram och tillbaka på bakhjulet
    och håll motorcykeln så stadig som möjligt...

en: Instructions of how to play X-Moto
sv_SE: Instruktioner - Hur man spelar X-Moto

en: Internet Configuration
sv_SE: Internetkonfiguration

en: Italian
sv_SE: italienska

en: Joystick
sv_SE: Styrspak

en: Key
sv_SE: Tangent

en: Key '%s' of Player '%i' has been switched to '%s'
sv_SE: Tangent '%s' hos spelare '%i' har växlat till '%s'

en: Keyboard
sv_SE: Tangentbord

en: Language
sv_SE: Språk

en: Language code
sv_SE: Språkkod

en: Language name
sv_SE: Språknamn

en: Last created X-Moto levels
sv_SE: Senast skapade X-Moto-banor

en: Last highscores
sv_SE: Senaste rekord

en: Last levels
sv_SE: Senaste banor

en: Last levels you have played
sv_SE: Senaste banorna som du har spelat

en: Last played levels
sv_SE: Senast spelade banor

en: Latvian
sv_SE: lettiska

en: Launch at startup
sv_SE: Initiera vid uppstart

en: Lead Programming
sv_SE: Huvudprogrammerare

en: Less played levels (but played)
sv_SE: Minst spelade banor (men som har blivit spelade)

en: Let X-Moto look for more levels on the net, and install them automatically
sv_SE: Låt X-Moto leta efter fler banor på internet och installera dem automatiskt

en: Level
sv_SE: Bana

en: Level '%s' cannot be loaded
sv_SE: Bana '%s' kan inte läsas in

en: Level '%s' required by replay!
sv_SE: Bana '%s' behövs för repris!

en: Level Info
sv_SE: Information om banan

en: Level Name
sv_SE: Banans namn

en: Level Pack
sv_SE: Banpaket

en: Level Packs
sv_SE: Banpaket

en: Level cache cleared
sv_SE: Banans cache tömd

en: Level pack "%s"
sv_SE: Banpaket  "%s"

en: Level played in replay
sv_SE: Bana spelad i repris

en: Level references unknown textures, it could be unplayable!
sv_SE: Banan refererar till okända texturer, den kanske inte går att spela!

en: Levels
sv_SE: Banor

en: Levels are being added into the database. Please wait.
sv_SE: Banor läggs till i databasen. Var god vänta...

en: Levels for which you owned the highscore
sv_SE: Banor där du har rekordet

en: Levels grouped together in level packs
sv_SE: Banor grupperade tillsammans i banpaket

en: Levels having votes unlocked
sv_SE: Banor med olåsta röster

en: Levels marked 'crappy' are hidden in all other packs
sv_SE: Banor som är märkta 'dåliga' är dolda i alla andra paket

en: Levels with no highscore
sv_SE: Banor utan rekord

en: Levels with no highscore in your room
sv_SE: Banor utan rekord i ditt rum

en: Levels you have not completed
sv_SE: Banor som du inte har klarat

en: Light
sv_SE: Ljus

en: Light Graphics Mode enabled
sv_SE: Ljust grafikläge aktiverat

en: List All
sv_SE: Visa alla

en: Lithuanian
sv_SE: litauiska

en: Loading levels...
sv_SE: Läser in banor...

en: Loading menu graphics...
sv_SE: Läser in menygrafik...

en: Loading new and updated levels...
sv_SE: Läser in nya och uppdaterade banor...

en: Loading replays...
sv_SE: Läser in repriser...

en: Loading sounds...
sv_SE: Läser in ljud...

en: Loading textures...
sv_SE: Läser in texturer...

en: Loading...
sv_SE: Läser in...

en: Local best
sv_SE: Lokalt bästa

en: Localization
sv_SE: Översättare

en: Login
sv_SE: Inloggning

en: Long levels
sv_SE: Långa banor

en: Low
sv_SE: Låg

en: MacOS X Support
sv_SE: MacOS X-stöd

en: Main
sv_SE: Huvudinställningar

en: Main options
sv_SE: Huvudinställningar

en: Main testers
sv_SE: Huvudtestare

en: Make console messages not disappear
sv_SE: Gör så att terminalmeddelanden inte försvinner

en: Make motion blur effect for the ghost (if supported by your graphics card)
sv_SE: Gör suddeffekt för spöket (ifall ditt grafikkort stöder det)

en: Master
sv_SE: Mästare

en: Medals
sv_SE: Medaljer

en: Medium levels
sv_SE: Mellanlånga banor

en: Menu Graphics
sv_SE: Menygrafik

en: Message not sent, unknown players :
sv_SE: Kunde inte skicka meddelandet, okända spelare :

en: Mono (single channel) audio
sv_SE: Monoljud (en kanal)

en: Most played levels
sv_SE: Mest spelade banor

en: Motion blur ghost
sv_SE: Gör spökets rörelser suddiga

en: Mouse
sv_SE: Mus

en: Move Camera down
sv_SE: Flytta kameran ned

en: Move Camera to left
sv_SE: Flytta kameran till vänster

en: Move Camera to right
sv_SE: Flytta kameran till höger

en: Move Camera up
sv_SE: Flytta kameran upp

en: Multi
sv_SE: Flera spelare

en: Music
sv_SE: Musik

en: My levels
sv_SE: Mina banor

en: Name of level pack
sv_SE: Namn på banpaket

en: Name of replay
sv_SE: Namn på repris

en: Name of the language
sv_SE: Språkets namn

en: Network
sv_SE: Nätverk

en: Network admin console
sv_SE: Terminal för nätverksadministratör

en: Network error: you're disconnected
sv_SE: Nätverksfel: du är frånkopplad

en: Network playing mode : just see other players as ghosts
sv_SE: Nätverksspelläge: se endast andra spelare som spöken

en: Never played levels
sv_SE: Aldrig spelade banor

en: New
sv_SE: Ny

en: New Levels
sv_SE: Nya banor

en: New Profile...
sv_SE: Ny profil...

en: New and updated levels
sv_SE: Nya och uppdaterade banor

en: New and updated levels since your last check
sv_SE: Nya och uppdaterade banor sedan din senaste kontrollering

en: New highscore!
sv_SE: Nytt rekord!

en: New levels and levels updated from the Internet
sv_SE: Helt nya banor och uppdaterade banor från internet

en: New levels available!
sv_SE: Nya banor finns tillgängliga!

en: New personal highscore!
sv_SE: Nytt personbästa!

en: Next level
sv_SE: Nästa bana

en: Nice
sv_SE: Snyggt

en: Nice jump there! :)
sv_SE: Snyggt hopp! :)

en: Nice! Now try the next one, it's a bit more difficult...
sv_SE: Snyggt! Prova nästa nu, den är lite svårare...

en: Nice, could be better
sv_SE: Snyggt, kan bli bättre

en: Nicest X-Moto levels according to the web votes
sv_SE: Skönaste X-Moto-banorna enligt internetomröstningarna

en: Nicest levels
sv_SE: Skönaste banorna

en: No
sv_SE: Nej

en: No idea
sv_SE: Ingen aning

en: No joystick found
sv_SE: Ingen styrspak hittades

en: No level following this one, sorry.
sv_SE: Ursäkta, inga banor efter denna.

en: No medal
sv_SE: Ingen medalj

en: No new or updated levels available.
    
    Try again another time.
sv_SE: Inga nya eller uppdaterade banor finns tillgängliga
    
    Prova igen någon annan gång.

en: No statistics for this profile.
sv_SE: Ingen statistik för denna profil.

en: No technical difficulty
sv_SE: Ingen teknisk svårighetsgrad

en: No training positions stored
sv_SE: Inga träningspositioner lagrade

en: Normal mode enabled
sv_SE: Normalt läge aktiverat

en: Normal sound quality
sv_SE: Normal ljudkvalitet

en: Norwegian
sv_SE: norska

en: Not finished
sv_SE: Inte klarad

en: Not nice
sv_SE: Inte snyggt

en: Not nice at all
sv_SE: Inte snyggt alls

en: Not original
sv_SE: Inte originellt

en: Not so fancy menu graphics
sv_SE: Inte så snygg menygrafik

en: Not that difficult, right?
sv_SE: Inte så svårt, va?

en: Now for the final one... It's not that long, but instead
    there's even less room for your precious head. Good luck! :)
sv_SE: Nu är det den sista... Den är inte så lång, men istället
    är det till och med mindre rum för ditt värdefulla huvud. Lycka till! :)

en: Now for the most difficult jump in this tutorial!
sv_SE: Nu kommer det svåraste hoppet i denna genomgång!

en: Now let's look at your controls.
sv_SE: Nu ska vi ta och kika på dina kontroller.

en: Now you'll try a bit more difficult one...
    This time keep your hands off the left and right arrow keys,
    they're not delicate enough to help you keep balance.
sv_SE: Nu ska du prova en lite svårare en...
    Denna gång håller du händerna borta från höger- och vänsterpiltangenterna,
    de är inte känsliga nog för att hjälpa dig att hålla balansen.

en: Number of players
sv_SE: Antal spelare

en: Oh no !
sv_SE: Nedrans !

en: Okay. The red dot on your minimap is a strawberry.
sv_SE: Okej. Den röda pricken på din minikarta är en jordgubb.

en: Oldest highscores
sv_SE: Äldsta rekord

en: Only show personal best times for this level
sv_SE: Visa endast personligt rekord för denna bana

en: Only show personal replays for this level
sv_SE: Visa endast personliga repriser för denna bana

en: Oops!
sv_SE: Hoppsan!

en: Open
sv_SE: Öppna

en: Open chat dialog box
sv_SE: Öppna ruta för chattdialog

en: Open options menu
sv_SE: Öppna menyinställningar

en: Open private chat dialog box
sv_SE: Öppna ruta för privat chattdialog

en: Operation completed
sv_SE: Åtgärd slutförd

en: Options
sv_SE: Inställningar

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Password associated to your profile for web access
sv_SE: Lösenord förknippat med din profil för webbåtkomst

en: Pause
sv_SE: Pausa

en: Pause to watch the level
sv_SE: Pausa för att se banan

en: Pause when playing X-Moto
sv_SE: Pausa när du spelar X-Moto

en: Pause while replaying
sv_SE: Pausa under repris

en: People who have provided bug reports
sv_SE: De personer som har tillhandahållit felrapporteringar

en: Permanently delete selected player profile, including best times
sv_SE: Ta permanent bort den valda spelarprofilen, inklusive rekordtider

en: Permanently delete the selected replay
sv_SE: Ta permanent bort de valda repriserna

en: Personal
sv_SE: Personligt

en: Physics levels
sv_SE: Fysikbanor

en: Pick up the strawberry by touching it
sv_SE: Ta upp jordgubben genom att vidröra den

en: Platinum
sv_SE: Platina

en: Play Next Level
sv_SE: Spela nästa bana

en: Play a bit faster while replaying
sv_SE: Spela lite snabbare under repris

en: Play a bit slower while replaying
sv_SE: Spela lite långsammare under repris

en: Play faster while replaying
sv_SE: Spela snabbare under repris

en: Play music on all levels
sv_SE: Spela upp musik på alla banor

en: Play next level
sv_SE: Spela nästa bana

en: Play next level instead
sv_SE: Spela nästa bana istället

en: Play now !
sv_SE: Spela nu !

en: Play slower while replaying
sv_SE: Spela långsammare under repris

en: Play the selected level
sv_SE: Spela den markerade banan

en: Play this level again
sv_SE: Spela denna bana igen

en: Play tutorial of how to play the game
sv_SE: Tryck för att låta dig handledas i hur spelet spelas

en: Play!
sv_SE: Spela!

en: Player
sv_SE: Spelare

en: Player Profile
sv_SE: Spelarprofil

en: Player Profiles
sv_SE: Spelarprofiler

en: Player who recorded the replay
sv_SE: Spelare som satte reprisens rekord

en: Please stay put and follow the instructions! :)
sv_SE: Snälla stanna och följ instruktionerna! :)

en: Please wait the next party
    Or press escape to disconnect
sv_SE: Var god vänta på nästa grupp
    eller tryck escape för att frånkoppla

en: Polish
sv_SE: polska

en: Poor sound quality
sv_SE: Dålig ljudkvalitet

en: Port on which the server must listen to
sv_SE: Port till vilken servern måste lyssna till

en: Portuguese
sv_SE: portugisiska

en: Press %s to chat
sv_SE: Tryck %s för att chatta

en: Press BACKSPACE to return to Checkpoint
sv_SE: Tryck BACKSTEGSTANGENT för att återvända till Kontrollpunkt

en: Press ENTER to try again
sv_SE: Tryck RETUR för att prova igen

en: Press ESC to display the menu
sv_SE: Tryck ESC för att visa menyn

en: Press key you want to '%s' or ESC to cancel...
sv_SE: Tryck tangenten som du vill  '%s' eller tryck ESC för att avbryta...

en: Press to play X-Moto immediately
sv_SE: Tryck för att genast spela X-Moto

en: Previous level
sv_SE: Föregående bana

en: Previous/Next level
sv_SE: Föregående/nästa bana

en: Proxy Server
sv_SE: Proxyserver

en: Puzzle the levels pack list
sv_SE: Pussla listan för banpaket

en: Quality
sv_SE: Kvalitet

en: Quick start
sv_SE: Snabbstart

en: Quit Game
sv_SE: Avsluta spel

en: Quit level
sv_SE: Avsluta bana

en: Quit the game
sv_SE: Avsluta spelet

en: Randomize
sv_SE: Slumpa

en: Really easy
sv_SE: Väldigt lätt

en: Really nice
sv_SE: Väldigt snyggt

en: Reference room
sv_SE: Referensrum

en: Reinitialize zoom
sv_SE: Återinitialisera zoomen

en: Reload files to the database
sv_SE: Återläs filer till databasen

en: Reload levels, themes and replays from directories
sv_SE: Läs om banor, teman och repriser ifrån katalogerna

en: Reloading levels...
sv_SE: Läser om banor...

en: Reloading replays...
sv_SE: Läser om repriser...

en: Reloading themes...
sv_SE: Läser om teman...

en: Remember you can turn around your bike
    by pressing :
sv_SE: Kom ihåg att du kan vända din motorcykel
    genom att trycka :

en: Remove levels not suitable for children
sv_SE: Ta bort banor som inte lämpar sig för barn

en: Replay
sv_SE: Repris

en: Replay interpolation disabled
sv_SE: Repriskurva inaktiverad

en: Replay interpolation enabled
sv_SE: Repriskurva aktiverad

en: Replay of %s
sv_SE: Repris av %s

en: Replays
sv_SE: Repriser

en: Restart Level to activate!
sv_SE: Starta om banan för att aktivera!

en: Restart This Level
sv_SE: Starta om denna bana

en: Restart level
sv_SE: Starta om bana

en: Restart the level
sv_SE: Starta om banan

en: Restart to the last checkpoint
sv_SE: Starta om vid senaste kontrollpunkt

en: Resume Playing
sv_SE: Återuppta spelomgång

en: Revert options to defaults
sv_SE: Återställ inställningar till standardläge

en: Rewind while replaying
sv_SE: Spola bakåt under repris

en: Room
sv_SE: Rum

en: Room %i
sv_SE: Rum %i

en: Rotates it clockwise
sv_SE: Rotera medsols

en: Rotates it counter-clockwise
sv_SE: Rotera motsols

en: Run Windowed
sv_SE: Kör i fönster

en: Run a dynamic zoom while playing
sv_SE: Kör en dynamisk zoom under pågående spelomgång

en: Run selected replay
sv_SE: Kör markerad repris

en: Run the game in a window
sv_SE: Kör spelet i ett fönster

en: Run the selected replay
sv_SE: Spela upp den valda reprisen

en: Russian
sv_SE: ryska

en: STATS
sv_SE: STATISTIK

en: Safemode Disabled
sv_SE: Säkerhetsläge inaktiverat

en: Safemode Enabled
sv_SE: Säkerhetsläge aktiverat

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save Replay
sv_SE: Spara repris

en: Save a replay for later viewing
sv_SE: Spara repris för att se senare

en: Save options
sv_SE: Spara inställningar

en: Saved as %s
sv_SE: Spara som %s

en: Screen Resolution
sv_SE: Skärmupplösning

en: Screenshot
sv_SE: Skärmdump

en: Script action
sv_SE: Skriptåtgärd

en: Scripted levels
sv_SE: Skriptade banor

en: Select a level in the level pack to play
sv_SE: Markera en bana i banpaketet att spela

en: Select a player profile to use
sv_SE: Markera en spelarprofil att använda

en: Select action to re-configure to another key
sv_SE: Markera åtgärd för att omkonfigurera till en annan tangent

en: Select graphics resolution
sv_SE: Markera grafikupplösning

en: Select this if you connect to the Internet through a SOCKS4 proxy
sv_SE: Markera detta ifall du ansluter till internet genom en SOCKS4-proxy

en: Select this if you connect to the Internet through a SOCKS5 proxy
sv_SE: Markera detta ifall du ansluter till internet genom en SOCKS5-proxy

en: Select this if you connect to the Internet through an HTTP proxy
sv_SE: Markera detta ifall du ansluter till internet genom en HTTP-proxy

en: Select this if you got a direct connection to the Internet
sv_SE: Markera detta ifall du har direkt anslutning till internet

en: Semi-cooperative mode
sv_SE: Semi-samarbetsvilligtläge

en: Send this report
sv_SE: Skicka denna rapport

en: Send this report on the webserver
sv_SE: Skicka denna rapport på webbservern

en: Sending the report...
sv_SE: Skickar rapporten...

en: Sending the vote...
sv_SE: Skicka rösten...

en: Server configuration to play via the network
sv_SE: Serverkonfiguration för att spela via nätverk

en: Server is currently started
sv_SE: Server är för närvarande startad

en: Server is currently stopped
sv_SE: Server är för närvarande stoppad

en: Server on which you want to connect
sv_SE: Server till vilken du vill ansluta

en: Several difficulties
sv_SE: Åtskilliga svårighetsgrader

en: Several textures, sprites, ...
sv_SE: Åtskilliga texturer, sprites, ...

en: Shortest levels
sv_SE: Kortaste banorna

en: Show
sv_SE: Visa

en: Show Mini Map
sv_SE: Visa minikarta

en: Show World Record in-game
sv_SE: Visa världsrekord i spelet

en: Show a map of your surroundings when playing
sv_SE: Visa en karta över området när man spelar

en: Show all best times for this level
sv_SE: Visa alla rekordtider för denna bana

en: Show all replays for this level
sv_SE: Visa alla repriser för denna bana

en: Show console
sv_SE: Visa terminal

en: Show game information in the console
sv_SE: Visa spelinformation i terminalen

en: Show helpful help strings such as this one
sv_SE: Visa hjälpfulla hjälpsträngar så som denna

en: Show information about new players and played levels in the console
sv_SE: Visa information om nya spelare och spelade banor i terminalen

en: Show level info
sv_SE: Visa information om bana

en: Show next medal in-game
sv_SE: Visa nästa medalj i spelet

en: Show replays of all players in list
sv_SE: Visa repriser av alla spelare i listan

en: Show the World Record for a given level when playing
sv_SE: Visa världsrekordet för en given bana när man spelar

en: Show the ghost if possible in the game
sv_SE: Visa spöke i spelet ifall det går

en: Show the speedometer when playing
sv_SE: Visa hastighetsmätare när man spelar

en: Show the time you need before achieving the next medal
sv_SE: Visa den tid du behöver för att få nästa medalj

en: Show this help
sv_SE: Visa denna hjälp

en: Show various statistics about X-Moto
sv_SE: Visa olika statistik om X-Moto

en: Simple ghost mode
sv_SE: Simpelt spökläge

en: Skip this report
sv_SE: Hoppa över denna rapport

en: Slovak
sv_SE: slovakiska

en: Some options will not take effect before next restart!
sv_SE: Några inställningar kommer inte att uppfyllas före nästa omstart av spelet!

en: Somebody in the room made a better highscore than yours
sv_SE: Någon i ditt rum har satt ett bättre rekord än ditt

en: Sorry, but there aren't enough levels matching your choice.
    Choosing random levels instead
sv_SE: Tyvärr finns det inte tillräckligt med banor som motsvarar ditt val.
    Väljer slumpvalda banor istället

en: Sound Effects
sv_SE: Ljudeffekter

en: Spanish
sv_SE: spanska

en: Speedometer
sv_SE: Hastighetsmätare

en: Start the server
sv_SE: Starta servern

en: Start the server at X-Moto startup
sv_SE: Starta servern då du startar X-Moto

en: Start to play with other connected players
sv_SE: Börja spela med andra anslutna spelare

en: Start/stop the server
sv_SE: Starta/stoppa servern

en: Statistics
sv_SE: Statistik

en: Stats since: %s
sv_SE: Statistik sedan: %s

en: Stereo (two channel) audio
sv_SE: Stereoljud (två kanaler)

en: Stolen highscores
sv_SE: Stulna rekord

en: Stop the game once a player ends the level
sv_SE: Stoppa spelet så fort en spelare kommer till slutet av banan

en: Stop the game once a player ends the level or continue while a player is running
sv_SE: Stoppa spelet så fort en spelare klarar banan eller fortsätt så länge en spelare kör

en: Stop the server
sv_SE: Stoppa servern

en: Stop while replaying
sv_SE: Stoppa under repris

en: Stored as training position %i
sv_SE: Lagrad som träningsposition %i

en: Swedish
sv_SE: svenska

en: Switch FPS
sv_SE: Växla FPS

en: Switch WWW access
sv_SE: Växla webbåtkomst

en: Switch biker
sv_SE: Växla motorcyklist

en: Switch ghosttrail rendering
sv_SE: Växla visning av spökspår

en: Switch graphics mode
sv_SE: Växla grafikläge

en: Switch graphics quality mode
sv_SE: Växla läge för grafikkvalitet

en: Switch highscore information
sv_SE: Växla rekordinformation

en: Switch net game mode
sv_SE: Växla läge för internetspel

en: Switch player
sv_SE: Växla spelare

en: Switch safe mode
sv_SE: Växla säkerhetsläge

en: Switch trackingshot mode
sv_SE: Växla läge för trackingshot

en: Synchronisation done successfully
sv_SE: Synkroniseringen lyckades

en: Synchronisation down
sv_SE: Synkronisering upp

en: Synchronisation up
sv_SE: Synkronisering ned

en: Synchronise
sv_SE: Synkronisera

en: Synchronise your database on the web
sv_SE: Synkronisera din databas på webben

en: Synchronise your database when your quit X-Moto
sv_SE: Synkronisera din databas när du avslutar X-Moto

en: Synchronize when X-Moto ends
sv_SE: Synkronisera när X-Moto slutar

en: Taiwanese
sv_SE: taiwanesiska

en: Take a screenshot
sv_SE: Ta en skärmdump

en: Thanks to
sv_SE: Tack till

en: That was pretty easy, right?
sv_SE: Det var rätt enkelt, eller hur?

en: That will cause the rear suspension to increase the
    length of the jump.
    Try it...
sv_SE: Det kommer att göra så att bakfjädringen ökar
    längden på hoppet.
    Prova...

en: The basic idea is that when driving on the rear wheel,
    your head is lowered quite a lot...
sv_SE: Grundidéen är att när man kör på bakhjulet
    så sänks ditt huvud ganska mycket...

en: The best of my replays (on this computer)
sv_SE: De bästa av mina repriser (på denna dator)

en: The best of the replays (on this computer)
sv_SE: De bästa repriserna (på denna dator)

en: The big one is your current time
sv_SE: Det stora är din aktuella tid

en: The difficult part is to keep the balance.
    When the distance you have to drive is quite short,
    you don't need to keep the balance.
sv_SE: Den svåra delen är att hålla balansen.
    När du ska köra en kort bit
    behöver du inte hålla balansen.

en: The first jump you're going to perform is very easy.
sv_SE: Det första hoppet som du ska göra är väldigt lätt.

en: The highscore of the other rooms
sv_SE: De andra rummens rekord

en: The highscore of the reference room
sv_SE: Referensrummets rekord

en: The icon to the right of your time,
    indicates how many strawberries still left.
sv_SE: Ikonen till höger om din tid
    indikerar hur många jordgubbar som du fortfarande har kvar att samla.

en: The level failed while loading with the following error :
sv_SE: Banan misslyckades att läsas in och felet är :

en: The long levels (1 minute to 2 minutes)
sv_SE: De långa banorna (1-2 minuter)

en: The longest levels (more than 2 minutes)
sv_SE: De längsta banorna (längre än två minuter)

en: The medium levels (25 seconds to 60)
sv_SE: Mellanlånga banor (25-60 sekunder)

en: The next jump is a bit trickier. You'll need all the
    speed you can get to reach the other side...
sv_SE: Nästa hopp är lite svårare. Du kommer att behöva all
    fart du kan få för att nå andra sidan...

en: The primary objective of the game is for you
    to collect all of them, and then find the flower.
sv_SE: Det primära målet i spelet är att samla
    alla jordgubbar och sedan hitta blomman.

en: The replay can't be played!
sv_SE: Reprisen kan inte spelas upp!

en: The room highscore is really better than your own highscore
sv_SE: Rummets rekord är grymt mycket bättre än ditt eget rekord

en: The scene is shared by all the players
sv_SE: Scenen är delad av alla spelare

en: The shortest levels (less than 25 seconds)
sv_SE: De kortaste banorna (färre än 25 sekunder)

en: The small one to the right is your own best time
    for the current level...
sv_SE: Det lilla till höger är din egen bästa tid
    för den aktuella banan...

en: The theme is now up to date
sv_SE: Det här temat är nu uppdaterat

en: Theme
sv_SE: Tema

en: Theme mode disabled
sv_SE: Temaläge inaktiverat

en: Theme mode enabled
sv_SE: Temaläge aktiverat

en: There are errors in the level, don't expect it to be playable!
sv_SE: Det finns fel i banan, förvänta dig inte att den är spelbar!

en: This level is a short tutorial of
    how you play the game.
sv_SE: Denna bana är en kort genomgång i
    hur du spelar spelet.

en: This level is not recordable (feature still not implemented).
    Sorry.
sv_SE: Denna bana kan tyvärr inte spelas in (funktionen är ännu inte implementerad).

en: This time, speed alone won't do the job...
sv_SE: Denna gång kommer inte fart att göra allt...

en: This tutorial will teach you the basics of jumping.
sv_SE: Denna genomgång kommer att lära dig grunderna för att hoppa.

en: This tutorial will teach you to rear-wheel through
    areas where the ceiling is low.
    Beware that this can be pretty difficult :)
sv_SE: Denna genomgång kommer att lära dig att köra på
    bakhjulet där taket är lågt.
    Akta dig, det kan vara ganska svårt :)

en: Time
sv_SE: Tid

en: Time played: %s
sv_SE: Speltid: %s

en: To be updated
sv_SE: Ska uppdateras

en: To download
sv_SE: Att hämtas

en: Toggle Contrast, Light and Full Graphics
sv_SE: Växla kontrast, ljus och full grafik

en: Toggle Display Medals,Display WR
sv_SE: Växla visning av medaljer, visning av världsrekord

en: Toggle Ghost Trail Rendering
sv_SE: Växla visning av spökspår

en: Toggle Ghost Trail Tracking Shot
sv_SE: Växla tracking shot för spökspår

en: Toggle Trail Cam
sv_SE: Växla spårkamera

en: Toggle blacklist
sv_SE: Växla svartlista

en: Toggle favorite
sv_SE: Växla favorit

en: Toggle theme and ugly over mode
sv_SE: Växla tema och ugly over-läge

en: Total time you scored / total highscore time for levels you finished
sv_SE: Total tid du tog poäng / total rekordtid för banor som du har klarat

en: Touch it to finish the level. Good luck with the rest :)
sv_SE: Vidrör den för att klara banan. Lycka till med resten :)

en: Trail Cam activated
sv_SE: Spårkamera aktiverad

en: Trail Cam deactivated
sv_SE: Spårkamera avaktiverad

en: Training position %i/%i restored
sv_SE: Träningsposition %i/%i återställd

en: Try This Level Again
sv_SE: Prova denna bana igen

en: Try getting under the next obstacle when you feel you're ready.
sv_SE: Prova att komma under nästa hinder när du känner dig redo.

en: Try this level again
sv_SE: Prova denna bana igen

en: Try this level again from the beginning
sv_SE: Prova denna bana igen från början

en: Turkish
sv_SE: turkiska

en: Turn on engine noise
sv_SE: Slå på motorljud

en: Turn on sound effects
sv_SE: Slå på ljudeffekter

en: Turns around and drives in the other direction
sv_SE: Vänd och kör åt andra hållet

en: Tutorial
sv_SE: Genomgång

en: Type
sv_SE: Skriv

en: Ugly mode disabled
sv_SE: Fult läge inaktiverat

en: Ugly mode enabled
sv_SE: Fult läge aktiverat

en: UglyOver mode disabled
sv_SE: UglyOver-läge inaktiverat

en: UglyOver mode enabled
sv_SE: UglyOver-läge aktiverat

en: Unable to build the report
sv_SE: Kan inte bygga rapporten

en: Unable to connect on the server
sv_SE: Kan inte ansluta till servern

en: Undefined
sv_SE: Odefinierad

en: Unknown
sv_SE: Okänd

en: Unknown players :
sv_SE: Okända spelare :

en: Unpacked levels
sv_SE: Opaketerade banor

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Update statistics (also happens each time X-Moto is started)
sv_SE: Uppdatera statistik (görs också varje gång X-Moto startas)

en: Update the rooms list
sv_SE: Uppdatera rumslistan

en: Update the theme list
sv_SE: Uppdatera temalistan

en: Updated
sv_SE: Uppdaterad

en: Updating level lists...
sv_SE: Uppdaterar listor över banor...

en: Upgrading database
sv_SE: Uppgraderar databasen

en: Upgrading database profile
sv_SE: Uppgraderar databasens profil

en: Upgrading database stats for the profile
sv_SE: Uppgraderar databasens status för profilen

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Upload all highscores
sv_SE: Ladda upp alla rekord

en: Upload of highscore requires a password (Except for WR)
sv_SE: Uppladdning av rekord kräver lösenord (gäller inte WR)

en: Upload of highscore requires to log in (Except for WR)
sv_SE: Uppladdning av rekord kräver inloggning (gäller inte WR)

en: Upload the replay on the website of highscores
sv_SE: Ladda upp reprisen på webbplatsen med rekord

en: Upload your best replays to your room (useful when it is just created)
sv_SE: Ladda upp dina bästa repriser till ditt rum (användbart när det är nyskapat)

en: Uploading the highscore...
sv_SE: Laddar upp rekord...

en: Use Environment Vars
sv_SE: Använd miljövariabler

en: Use Profile
sv_SE: Använd profil

en: Use Quick Play button to immediately start a game with a random level,
    or use Levels button to select from level packs.
sv_SE: Använd Snabbstart-knappen för att genast starta en spelomgång med en
    slumpvald bana eller använd Banor-knappen för att välja från banpaket.

en: Use Trail Cam
sv_SE: Använd spårkamera

en: Use a camera that directs to the shortest path through the level
sv_SE: Använd en kamera som visar den kortaste vägen genom en bana

en: Use crappy information
sv_SE: Använd dålig information

en: Use crappy information from the website to update the crappy pack
sv_SE: Använd dålig information på webbplatsen för att uppdatera dåliga banpaket

en: Use permanent console
sv_SE: Använd permanent terminal

en: Use the selected player profile
sv_SE: Använd den valda spelarprofilen

en: Use the tabulation key to complete player names. Use the * to send private messages.
sv_SE: Använd tabulation-tangenten för att skriva spelares namn. Använd * för att skicka privata meddelanden.

en: Use theme cursor
sv_SE: Använd temamarkör

en: Use these settings
sv_SE: Använd dessa inställningarna

en: Using HTTP Proxy
sv_SE: Använder HTTP-proxy

en: Using SOCKS4 Proxy
sv_SE: Använder SOCKS4-proxy

en: Using SOCKS5 Proxy
sv_SE: Använder SOCKS5-proxy

en: Very long levels
sv_SE: Väldigt långa banor

en: View
sv_SE: Visa

en: View Level Initially
sv_SE: Se början av banan

en: View best times for the level
sv_SE: Se rekordtiderna för banan

en: View contents of level pack
sv_SE: Se innehåll i banpaket

en: View general information about the level, best times, and replays
sv_SE: Se allmän information om banan, bästa tider och repriser

en: View list of recorded replays
sv_SE: Se listan över inspelade repriser

en: View locally stored replays of the level
sv_SE: Se de lokalt sparade repriserna för banan

en: View the X-Moto credits
sv_SE: Se vilka som utvecklat X-Moto

en: View the highscore
sv_SE: Visa rekorden

en: View the replay
sv_SE: Se reprisen

en: View the replay of the room's highscore
sv_SE: Se repris av rummets rekord

en: Vote unlocked levels
sv_SE: Rösta olåsta banor

en: Warning
sv_SE: Varning

en: Web account password for profile '%s':
sv_SE: Webbkontolösenord för profil '%s':

en: Web connection disabled
sv_SE: Internetanslutning inaktiverad

en: Web connection enabled
sv_SE: Internetanslutning aktiverad

en: Web ghost of %s
sv_SE: Webbspöke av %s

en: Web votes
sv_SE: Webbomröstningar

en: Welcome to X-Moto!
sv_SE: Välkommen till X-Moto!

en: When done, head for the flower.
    It's the purple dot on your minimap.
sv_SE: Kör mot blomman när du är färdig.
    Det är den lila pricken på din minikarta.

en: When starting a level with a ghost, display who the ghost is of
sv_SE: Visa vems spöke det är då en bana startas med ett spöke

en: Whether to show the theme cursor or the system cursor
sv_SE: Välj om temamarkören eller systemmarkören ska visas

en: Write the IP address or host name of proxy server to use
sv_SE: Skriv in ip-adressen eller värdnamnet på proxyservern som ska användas

en: Write the port number used by the proxy server
sv_SE: Skriv in portnummret som används av proxyservern

en: X-Moto %s or newer required to load level
sv_SE: X-Moto %s eller nyare behövs för att läsa in banan

en: X-Moto levels having a recent highscore in your room
sv_SE: X-Moto-banor som har ett nyligen satt rekord i ditt rum

en: X-Moto levels having an old highscore in your room
sv_SE: X-Moto-banor som har ett gammalt rekord i ditt rum

en: X-Moto levels using strongly physics
sv_SE: X-Moto-banor som använder stark fysik

en: X-Moto levels which are dynamic
sv_SE: X-Moto-banor som är dynamiska

en: X-Moto levels you have played only a few times
sv_SE: X-Moto-banor som du bara har spelat ett fåtal gånger

en: X-Moto levels you have played the most
sv_SE: X-Moto-banor som du har spelat mest

en: X-Moto levels you never played
sv_SE: X-Moto-banor som du aldrig har spelat

en: X-Moto uses a database on your computer to save all your scores and statistics. You can send these data using your web account on the X-Moto server. It is useful to save your data or if you play X-Moto from different places.
sv_SE: X-Moto använder en databas på din dator för att spara alla dina rekord och din statistik. Du kan skicka dessa data genom att använda ditt webbkonto på X-Moto-servern. Det är användbart att spara dina data om du spelar X-Moto på olika platser.

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Yes to all
sv_SE: Ja till alla

en: You are currently disconnected
sv_SE: Du är förnärvarande frånkopplad

en: You control your bike using the keyboard
sv_SE: Du kontrollerar din motorcykel genom att använda tangentbordet

en: You don't want to vote
sv_SE: Du vill inte rösta

en: You got a %s medal
sv_SE: Du fick en %s-medalj

en: You have the room highscore
sv_SE: Du har rummets rekord

en: You must reconnect to the server so that this option takes effect
sv_SE: Du måste återansluta till servern så att detta alternativ ger effekt

en: You must restart so that this option takes effect
sv_SE: Du måste starta om så att detta alternativ ger effekt

en: You're currently connected
sv_SE: Du är för närvarande ansluten

en: You're currently disconnected
sv_SE: Du är för närvarande frånkopplad

en: You're not the highscore holder
sv_SE: Banor där du inte har rekordet

en: Your best
sv_SE: Ditt bästa

en: Your best time
sv_SE: Din bästa tid

en: Your blacklisted levels
sv_SE: Dina svartlistade banor

en: Your favorite levels
sv_SE: Dina favoritbanor

en: Your password associated with your login
sv_SE: Ditt lösenord sammankopplat med dina inloggninsuppgifter

en: Your personal highscore finish time is almost the room highscore (80%-90%)
sv_SE: Din personliga rekordtid är nästan lika bra som rummets (80%-90%)

en: Your personal highscore finish time is almost the room highscore (90%-95%)
sv_SE: Din personliga rekordtid är nästan lika bra som rummets (90%-95%)

en: Your personal highscore finish time is almost the room highscore (95%)
sv_SE: Din personliga rekordtid är nästan lika bra som rummets (95%)

en: Your proxy login
sv_SE: Dina inloggningsuppgifter för proxy

en: Zoom in
sv_SE: Zooma in

en: Zoom out
sv_SE: Zooma ut

en: [esc] , [space]
    [left/right keys]
    [up/down keys]
sv_SE: [esc] , [mellanslag]
    [vänster/högerpiltangenter]
    [upp/nerpiltangenter]

en: [esc] , [space]
    [right key]
    [up/down keys]
sv_SE: [esc] , [mellanslag]
    [höger trangent]
    [upp/nertangenter]

en: axis %i
sv_SE: axel %i

en: button %i
sv_SE: knapp %i

en: down
sv_SE: ned

en: en_EN
sv_SE: sv_SE

en: for Debian packaging
sv_SE: för Debianpaketering

en: for FreeBSD packaging
sv_SE: för FreeBSD-paketering

en: for Gentoo packaging
sv_SE: för Gentoopaketering

en: for KDE/gnome integration
sv_SE: för KDE/gnome-integration

en: for Mandriva packaging
sv_SE: för Mandrivapaketering

en: for across/elma
sv_SE: för across/elma

en: for making tinyxml
sv_SE: för att ha skapat tinyxml

en: for the MD5 code
sv_SE: för MD5-koden

en: left
sv_SE: vänster

en: left alt
sv_SE: vänster alt

en: left button
sv_SE: vänster knapp

en: left control
sv_SE: vänster control

en: left meta
sv_SE: vänster meta

en: left shift
sv_SE: vänster skift

en: middle button
sv_SE: mittenknapp

en: none
sv_SE: ingen

en: only %i | only %i
sv_SE[0]: bara %i
sv_SE[1]: bara %i

en: right
sv_SE: höger

en: right alt
sv_SE: höger alt

en: right button
sv_SE: höger knapp

en: right control
sv_SE: höger control

en: right meta
sv_SE: höger meta

en: right shift
sv_SE: höger skift

en: up
sv_SE: upp

en: wheel down
sv_SE: rullning ned

en: wheel up
sv_SE: rullning upp
