Xournal 0.4.7 - en to ja_JP translation catalogue (276 entries)

en: Invalid command line parameters.
    Usage: %s [filename.xoj]
ja_JP: 不正なコマンドライン引数が指定されました。
    使用方法: %s [ファイル名.xoj]

en: Error opening file '%s'
ja_JP: '%s'を開けませんでした。

en: _File
ja_JP: ファイル(_F)

en: Annotate PD_F
ja_JP: PDFに注釈を付ける(_F)

en: Recent Doc_uments
ja_JP: 最近開いたドキュメント(_u)

en: Print Options
ja_JP: 印刷設定

en: _Export to PDF
ja_JP: PDFにエクスポート(_E)

en: _Edit
ja_JP: 編集(_E)

en: _View
ja_JP: 表示(_V)

en: _Continuous
ja_JP: 連続ページ(_C)

en: _One Page
ja_JP: 単一ページ(_O)

en: Full Screen
ja_JP: フルスクリーン

en: _Zoom
ja_JP: ズーム(_Z)

en: Page _Width
ja_JP: ページの幅を合わせる(_W)

en: _Set Zoom
ja_JP: 倍率を指定する(_S)

en: _First Page
ja_JP: 最初のページ(_F)

en: _Previous Page
ja_JP: 前のページ(_P)

en: _Next Page
ja_JP: 次のページ(_N)

en: _Last Page
ja_JP: 最後のページ(_L)

en: _Show Layer
ja_JP: 上のレイヤを表示(_S)

en: _Hide Layer
ja_JP: 現在のレイヤを隠す(_H)

en: _Page
ja_JP: ページ(_P)

en: New Page _Before
ja_JP: 直前に新規ページ挿入(_B)

en: New Page _After
ja_JP: 直後に新規ページ挿入(_A)

en: New Page At _End
ja_JP: 最後に新規ページ挿入(_E)

en: _Delete Page
ja_JP: ページを削除(_D)

en: _New Layer
ja_JP: 新規レイヤを作成(_N)

en: Delete La_yer
ja_JP: 現在のレイヤを削除(_y)

en: _Flatten
ja_JP: 平らにする(_F)

en: Paper Si_ze
ja_JP: 用紙設定(_z)

en: Paper _Color
ja_JP: 背景色(_C)

en: _white paper
ja_JP: 白(_w)

en: _yellow paper
ja_JP: 黄(_y)

en: _pink paper
ja_JP: ピンク(_p)

en: _orange paper
ja_JP: オレンジ(_o)

en: _blue paper
ja_JP: 青(_b)

en: _green paper
ja_JP: 緑(_g)

en: other...
ja_JP: その他...

en: NA
ja_JP: 無効

en: Paper _Style
ja_JP: 用紙スタイル(_S)

en: _plain
ja_JP: 無地(_p)

en: _lined
ja_JP: 縦線付き横罫(_l)

en: _ruled
ja_JP: 横罫(_r)

en: _graph
ja_JP: 方眼(_g)

en: Apply _To All Pages
ja_JP: 全てのページに適用(_T)

en: _Load Background
ja_JP: 背景を読み込む(_L)

en: Background Screens_hot
ja_JP: スクリーンショットを背景にする(_h)

en: Default _Paper
ja_JP: 標準の用紙にする(_P)

en: Set As De_fault
ja_JP: 現在の設定を標準にする(_f)

en: _Tools
ja_JP: ツール(_T)

en: _Pen
ja_JP: ペン(_P)

en: _Eraser
ja_JP: 消しゴム(_E)

en: _Highlighter
ja_JP: ハイライト(_H)

en: _Text
ja_JP: テキスト(_T)

en: _Image
ja_JP: 画像(_I)

en: _Shape Recognizer
ja_JP: 図形認識(_S)

en: Ru_ler
ja_JP: 定規(_l)

en: Select Re_gion
ja_JP: 領域選択(_g)

en: Select _Rectangle
ja_JP: 矩形選択(_R)

en: _Vertical Space
ja_JP: 行間を変える(_V)

en: H_and Tool
ja_JP: ハンドツール(_a)

en: _Color
ja_JP: 色(_C)

en: blac_k
ja_JP: 黒(_k)

en: _blue
ja_JP: 青(_b)

en: _red
ja_JP: 赤(_r)

en: _green
ja_JP: 緑(_g)

en: gr_ay
ja_JP: 灰(_a)

en: light bl_ue
ja_JP: 薄青(_u)

en: light gr_een
ja_JP: 黄緑(_e)

en: _magenta
ja_JP: マゼンタ(_m)

en: _orange
ja_JP: オレンジ(_o)

en: _yellow
ja_JP: 黄(_y)

en: _white
ja_JP: 白(_w)

en: Pen _Options
ja_JP: ペン設定(_O)

en: _very fine
ja_JP: 極細(_v)

en: _fine
ja_JP: 細(_f)

en: _medium
ja_JP: 中(_m)

en: _thick
ja_JP: 太(_t)

en: ver_y thick
ja_JP: 極太(_y)

en: Eraser Optio_ns
ja_JP: 消しゴム設定(_n)

en: _standard
ja_JP: 標準(_s)

en: _whiteout
ja_JP: 修正液(_w)

en: _delete strokes
ja_JP: ストロークを削除(_d)

en: Highlighter Opt_ions
ja_JP: ハイライト設定(_i)

en: Text _Font...
ja_JP: フォント設定(_F)

en: _Default Pen
ja_JP: 標準ペン(_D)

en: Default Eraser
ja_JP: 標準消しゴム

en: Default Highlighter
ja_JP: 標準ハイライト

en: Default Te_xt
ja_JP: 標準テキスト(_x)

en: Set As Default
ja_JP: 現在の設定を標準にする

en: _Options
ja_JP: オプション(_O)

en: Use _XInput
ja_JP: XInputを使う(_X)

en: _Eraser Tip
ja_JP: テールスイッチ消しゴムを使う(_E)

en: _Pressure sensitivity
ja_JP: 筆圧感知を使う(_P)

en: Button _2 Mapping
ja_JP: ボタン2の設定(_2)

en: _Link to Primary Brush
ja_JP: 常にメインブラシと同じブラシを使う(_L)

en: _Copy of Current Brush
ja_JP: 現在のブラシを保存して使う(_C)

en: Button _3 Mapping
ja_JP: ボタン3の設定(_3)

en: Buttons Switch Mappings
ja_JP: マッピング切り替えを有効化

en: _Progressive Backgrounds
ja_JP: 背景を漸進的に再描画(_P)

en: Print Paper _Ruling
ja_JP: 罫線の印刷(_R)

en: Autoload pdf.xoj
ja_JP: pdf.xojを自動読み込み

en: Left-Handed Scrollbar
ja_JP: 左側スクロールバー

en: Shorten _Menus
ja_JP: メニューの簡略化(_M)

en: Pencil Cursor
ja_JP: カーソルを鉛筆にする

en: A_uto-Save Preferences
ja_JP: 設定を自動で保存する(_u)

en: _Save Preferences
ja_JP: 設定を保存(_S)

en: _Help
ja_JP: ヘルプ(_H)

en: _About
ja_JP: Xournalについて(_A)

en: Save
ja_JP: 保存

en: New
ja_JP: 新規

en: Open
ja_JP: 開く

en: Cut
ja_JP: 切り取り

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Paste
ja_JP: 貼り付け

en: Undo
ja_JP: 元に戻す

en: Redo
ja_JP: やり直し

en: First Page
ja_JP: 最初のページ

en: Previous Page
ja_JP: 前のページ

en: Next Page
ja_JP: 次のページ

en: Last Page
ja_JP: 最後のページ

en: Zoom Out
ja_JP: 縮小

en: Page Width
ja_JP: ページの幅を合わせる

en: Zoom In
ja_JP: 拡大

en: Normal Size
ja_JP: 標準のサイズ

en: Set Zoom
ja_JP: 倍率を指定する

en: Toggle Fullscreen
ja_JP: フルスクリーンモード

en: Pencil
ja_JP: 鉛筆

en: Pen
ja_JP: ペン

en: Eraser
ja_JP: 消しゴム

en: Highlighter
ja_JP: ハイライト

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Image
ja_JP: 画像

en: Shape Recognizer
ja_JP: 図形認識

en: Ruler
ja_JP: 定規

en: Select Region
ja_JP: 領域選択

en: Select Rectangle
ja_JP: 矩形選択

en: Vertical Space
ja_JP: 行間を変える

en: Hand Tool
ja_JP: ハンドツール

en: Default
ja_JP: 標準に戻す

en: Default Pen
ja_JP: 標準ペン

en: Fine
ja_JP: 細

en: Medium
ja_JP: 中

en: Thick
ja_JP: 太

en: Black
ja_JP: 黒

en: Blue
ja_JP: 青

en: Red
ja_JP: 赤

en: Green
ja_JP: 緑

en: Gray
ja_JP: 灰

en: Light Blue
ja_JP: 薄青

en: Light Green
ja_JP: 黄緑

en: Magenta
ja_JP: マゼンタ

en: Orange
ja_JP: オレンジ

en: Yellow
ja_JP: 黄

en: White
ja_JP: 白

en:   Page
ja_JP: ページ

en: Set page number
ja_JP: ページ番号を指定

en:  of n
ja_JP: /n

en:   Layer:
ja_JP: レイヤー:

en: Set Paper Size
ja_JP: 用紙サイズ設定

en: Standard paper sizes:
ja_JP: 標準用紙サイズ:

en: A4 (landscape)
ja_JP: A4(横)

en: US Letter
ja_JP: レター

en: US Letter (landscape)
ja_JP: レター(横)

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Width:
ja_JP: 幅:

en: Height:
ja_JP: 高さ:

en: cm
ja_JP: センチ

en: in
ja_JP: インチ

en: pixels
ja_JP: ピクセル

en: points
ja_JP: ポイント

en: About Xournal
ja_JP: Xournalについて

en: Zoom:
ja_JP: ズーム:

en: Normal size (100%)
ja_JP: 標準サイズ(100%)

en: Page Height
ja_JP: ページの高さを合わせる

note: user aborted on save confirmation
en: Open PDF
ja_JP: PDFを開く

en: All files
ja_JP: すべてのファイル

en: PDF files
ja_JP: PDFファイル

en: Attach file to the journal
ja_JP: ファイルをジャーナルに添付する

note: user aborted on save confirmation
en: Open Journal
ja_JP: ジャーナルを開く

en: Xournal files
ja_JP: Xournalファイル

en: Error saving file '%s'
ja_JP: '%s'の保存に失敗しました。

en: Save Journal
ja_JP: ジャーナルを保存

en: Should the file %s be overwritten?
ja_JP: '%s'を上書きしますか?

en: Export to PDF
ja_JP: PDFにエクスポート

en: Error creating file '%s'
ja_JP: '%s'の作成に失敗しました。

en: Pick a Paper Color
ja_JP: 用紙の色を選ぶ

en: Open Background
ja_JP: 背景の読み込み

en: Bitmap files
ja_JP: ビットマップファイル

en: PS/PDF files (as bitmaps)
ja_JP: PS/PDFファイル(ビットマップとして)

en: Error opening background '%s'
ja_JP: 背景'%s'の読み込みに失敗しました。

en: Select Font
ja_JP: フォントの選択

en: Drawing is not allowed on the background layer.
     Switching to Layer 1.
ja_JP: 背景レイヤへの書き込みはできません。
    レイヤ1へ切り替えます。

en: Couldn't find pixmap file: %s
ja_JP: pixmapファイル'%s'が見つかりません。

en: Could not write background '%s'. Continuing anyway.
ja_JP: 背景'%s'を書き込めませんが、処理を続行します。

en: Invalid file contents
ja_JP: ファイルの内容が不正です。

en: Could not open background '%s'. Setting background to white.
ja_JP: 背景'%s'を開けませんでした。背景を白にします。

en: Could not open background '%s'.
    Select another file?
ja_JP: 背景'%s'を開けませんでした。
    別のファイルを開きますか?

en: Could not open background '%s'.
ja_JP: 背景'%s'を開けませんでした。

en: Unable to render one or more PDF pages.
ja_JP: いくつかのPDFのページを描画できませんでした。

en:  the display resolution, in pixels per inch
ja_JP:  ディスプレイ解像度(ピクセル/インチ)

en:  the initial zoom level, in percent
ja_JP:  起動時ズームレベル(%)

en:  maximize the window at startup (true/false)
ja_JP:  起動時に最大化(true/false)

en:  start in full screen mode (true/false)
ja_JP:  フルスクリーンモードで起動(true/false)

en:  the window width in pixels (when not maximized)
ja_JP:  非最大化時のウィンドウの幅(ピクセル)

en:  the window height in pixels
ja_JP:  非最大化時のウィンドウの高さ(ピクセル)

en:  scrollbar step increment (in pixels)
ja_JP:  スクロールバーの一ステップ増加量(ピクセル)

en:  the step increment in the zoom dialog box
ja_JP:  ズームダイアログボックスの一ステップ増加量

en:  the multiplicative factor for zoom in/out
ja_JP:  拡大/縮小の変化倍率

en:  document view (true = continuous, false = single page)
ja_JP:  ドキュメント表示方法(true = 連続ページ, false = 単一ページ)

en:  use XInput extensions (true/false)
ja_JP:  XInput拡張を使う(true/false)

en:  discard Core Pointer events in XInput mode (true/false)
ja_JP:  XInputモードでのCore Pointerイベントを無視する(true/false)

en:  ignore events from other devices while drawing (true/false)
ja_JP:  描画中は他のデバイスからのイベントを無視する(true/false)

en:  always map eraser tip to eraser (true/false)
ja_JP:  常にテールスイッチを消しゴムに対応させる(true/false)

en:  buttons 2 and 3 switch mappings instead of drawing (useful for some tablets) (true/false)
ja_JP:  ボタン2と3をマッピング切り替えに使う(いくつかのタブレットで有用)(true/false)

en:  automatically load filename.pdf.xoj instead of filename.pdf (true/false)
ja_JP:  filename.pdfではなくfilename.pdf.xojを自動的に読み込む(true/false)

en:  default path for open/save (leave blank for current directory)
ja_JP:  開く/保存の際のデフォルトパス(空欄でカレントディレクトリ)

en:  use pressure sensitivity to control pen stroke width (true/false)
ja_JP:  筆圧感知を用いてストロークの太さを制御する(true/false)

en:  minimum width multiplier
ja_JP:  最小筆圧でのストローク幅の倍率

en:  maximum width multiplier
ja_JP:  最大筆圧でのストローク幅の倍率

en:  interface components from top to bottom
     valid values: drawarea menu main_toolbar pen_toolbar statusbar
ja_JP:  表示するコンポーネント(上から下に)
     使用できる値: drawarea menu main_toolbar pen_toolbar statusbar

en:  interface components in fullscreen mode, from top to bottom
ja_JP:  フルスクリーンモードで表示するコンポーネント(上から下に)

en:  interface has left-handed scrollbar (true/false)
ja_JP:  スクロールバーを左側にする(true/false)

en:  hide some unwanted menu or toolbar items (true/false)
ja_JP:  不必要なメニューやツールバーの項目を隠す(true/false)

en:  interface items to hide (customize at your own risk!)
     see source file xo-interface.c for a list of item names
ja_JP:  隠す項目(自己責任でカスタマイズしてください!)
     項目名のリストはxo-interface.cのソースを参照してください

en:  highlighter opacity (0 to 1, default 0.5)
     warning: opacity level is not saved in xoj files!
ja_JP:  ハイライトの不透明度(0 から 1, デフォルトは 0.5)
     注意: 不透明度は xoj ファイルには保存されません!

en:  auto-save preferences on exit (true/false)
ja_JP:  終了時に設定を自動保存する(true/false)

en:  force PDF rendering through cairo (slower but nicer) (true/false)
ja_JP:  cairoでPDFを描画する(遅いが高品質)(true/false)

en:  the default page width, in points (1/72 in)
ja_JP:  標準ページ幅(ポイント指定, 1ポイント = 1/72インチ)

en:  the default page height, in points (1/72 in)
ja_JP:  標準ページ高さ(ポイント指定, 1ポイント = 1/72インチ)

en:  the default paper color
ja_JP:  標準ページ背景色

en:  the default paper style (plain, lined, ruled, or graph)
ja_JP:  標準用紙スタイル(plain, lined, ruled, graph)

en:  apply paper style changes to all pages (true/false)
ja_JP:  用紙スタイルの変更をすべてのページに適用(true/false)

en:  preferred unit (cm, in, px, pt)
ja_JP:  使用する単位(cm, in, px, pt)

en:  include paper ruling when printing or exporting to PDF (true/false)
ja_JP:  印刷とPDFエクスポートの時、罫線を含める(true/false)

en:  just-in-time update of page backgrounds (true/false)
ja_JP:  背景の更新を漸進的に行う(true/false)

en:  bitmap resolution of PS/PDF backgrounds rendered using ghostscript (dpi)
ja_JP:  ghostscriptに渡す背景PS/PDFのビットマップ解像度(dpi)

en:  bitmap resolution of PDF backgrounds when printing with libgnomeprint (dpi)
ja_JP:  libgnomeprintに渡す背景PDFのビットマップ解像度(dpi)

en:  selected tool at startup (pen, eraser, highlighter, selectregion, selectrect, vertspace, hand, image)
ja_JP:  起動時に選択されているツール(pen, eraser, highlighter, selectregion, selectrect, vertspace, hand, image)

en:  Use the pencil from cursor theme instead of a color dot (true/false)
ja_JP:  カーソルを色つきの点ではなく鉛筆にする(true/false)

en:  default pen color
ja_JP:  標準ペン色

en:  default pen thickness (fine = 1, medium = 2, thick = 3)
ja_JP:  標準ペン太さ(細 = 1, 中 = 2, 太 = 3)

en:  default pen is in ruler mode (true/false)
ja_JP:  標準ペンを定規モードで使う(true/false)

en:  default pen is in shape recognizer mode (true/false)
ja_JP:  標準ペンを図形認識モードで使う(true/false)

en:  default eraser thickness (fine = 1, medium = 2, thick = 3)
ja_JP:  標準消しゴム太さ(細 = 1, 中 = 2, 太 = 3)

en:  default eraser mode (standard = 0, whiteout = 1, strokes = 2)
ja_JP:  標準消しゴムモード(標準 = 0, 修正液 = 1, ストローク = 2)

en:  default highlighter color
ja_JP:  標準ハイライト色

en:  default highlighter thickness (fine = 1, medium = 2, thick = 3)
ja_JP:  標準ハイライト太さ(細 = 1, 中 = 2, 太 = 3)

en:  default highlighter is in ruler mode (true/false)
ja_JP:  標準ハイライトを定規モードで使う(true/false)

en:  default highlighter is in shape recognizer mode (true/false)
ja_JP:  標準ハイライトを図形認識モードで使う(true/false)

en:  button 2 tool (pen, eraser, highlighter, text, selectregion, selectrect, vertspace, hand, image)
ja_JP:  ボタン2割当(pen, eraser, highlighter, text, selectregion, selectrect, vertspace, hand, image)

en:  button 2 brush linked to primary brush (true/false) (overrides all other settings)
ja_JP:  ボタン2のブラシをメインブラシと同じにする(true/false)(他の設定を上書きします)

en:  button 2 brush color (for pen or highlighter only)
ja_JP:  ボタン2ブラシ色(ペンとハイライトのみ)

en:  button 2 brush thickness (pen, eraser, or highlighter only)
ja_JP:  ボタン2ブラシ太さ(ペン, 消しゴム, ハイライトのみ)

en:  button 2 ruler mode (true/false) (for pen or highlighter only)
ja_JP:  ボタン2定規モード(true/false)(ペンとハイライトのみ)

en:  button 2 shape recognizer mode (true/false) (pen or highlighter only)
ja_JP:  ボタン2図形認識モード(true/false)(ペンとハイライトのみ)

en:  button 2 eraser mode (eraser only)
ja_JP:  ボタン2消しゴムモード(消しゴムのみ)

en:  button 3 tool (pen, eraser, highlighter, text, selectregion, selectrect, vertspace, hand, image)
ja_JP:  ボタン3割当(pen, eraser, highlighter, text, selectregion, selectrect, vertspace, hand, image)

en:  button 3 brush linked to primary brush (true/false) (overrides all other settings)
ja_JP:  ボタン3のブラシをメインブラシと同じにする(true/false)(他の設定を上書きします)

en:  button 3 brush color (for pen or highlighter only)
ja_JP:  ボタン3ブラシ色(ペンとハイライトのみ)

en:  button 3 brush thickness (pen, eraser, or highlighter only)
ja_JP:  ボタン3ブラシ太さ(ペン, 消しゴム, ハイライトのみ)

en:  button 3 ruler mode (true/false) (for pen or highlighter only)
ja_JP:  ボタン3定規モード(true/false)(ペンとハイライトのみ)

en:  button 3 shape recognizer mode (true/false) (pen or highlighter only)
ja_JP:  ボタン3図形認識モード(true/false)(ペンとハイライトのみ)

en:  button 3 eraser mode (eraser only)
ja_JP:  ボタン3消しゴムモード(消しゴムのみ)

en:  thickness of the various pens (in points, 1 pt = 1/72 in)
ja_JP:  ペンの太さ(ポイント指定, 1ポイント = 1/72インチ)

en:  thickness of the various erasers (in points, 1 pt = 1/72 in)
ja_JP:  消しゴムの太さ(ポイント指定, 1ポイント = 1/72インチ)

en:  thickness of the various highlighters (in points, 1 pt = 1/72 in)
ja_JP:  ハイライトの太さ(ポイント指定, 1ポイント = 1/72インチ)

en:  name of the default font
ja_JP:  標準フォントの名前

en:  default font size
ja_JP:  標準フォントサイズ

en:  Xournal configuration file.
     This file is generated automatically upon saving preferences.
     Use caution when editing this file manually.
ja_JP:  Xournal設定ファイル
     このファイルは設定を保存する際に自動的に作成されます。
     手動での変更は注意して行なってください。

en:  of %d
ja_JP: /%d

en: Save changes to '%s'?
ja_JP: 変更を'%s'に保存しますか？

en: Untitled
ja_JP: タイトルなし

en: Insert Image
ja_JP: 画像を挿入

en: Image files
ja_JP: 画像ファイル

en: Error opening image '%s'
ja_JP: 画像'%s'を開けませんでした。
