xournalpp - en to el_GR translation catalogue (587 entries)

en: 
    
    Will now attempt to run without this file.
el_GR: 
    
    Θα προσπαθήσουμε να εκτελέσουμε χωρίς αυτό το αρχείο.

en: 
     Do you want to continue?
el_GR: 
    Θέλεις να συνεχίσεις;

[ctx: Page {pagenumber} "of {pagecount}"]
en:  of {1}
el_GR:  από {1}

en: %F-Note-%H-%M
el_GR: %F-Σημείωση-%H-%M

en: <b>No devices were found. This seems wrong - maybe file a bug report?</b>
el_GR: <b>Δεν βρέθηκαν συσκευές. Κάτι δεν πάει καλά - μήπως να κάνετε μια αναφορά σφάλματος;</b>

en: <span foreground='red' size='x-large'>Missing the needed UI file:
    <b>{1}</b></span>
    Could not find them at any location.
      Not relative
      Not in the Working Path
      Not in {2}
el_GR: <span foreground='red' size='x-large'>Το απαιτούμενο αρχείο διεπαφής λείπει:
    <b>{1}</b></span>
    Δεν βρέθηκε σε καμία τοποθεσία.
     Δεν είναι σχετική διεύθυνση
     Δεν είναι στο λειτουργικό μονοπάτι
     Δεν είναι στο {2}

en: Add/Edit TeX
el_GR: Προσθήκη/επεξεργασία TeX

en: Advanced export options
el_GR: Σύνθετες επιλογές εξαγωγής

en: All files
el_GR: Όλα τα αρχεία

en: Apply to all pages
el_GR: Εφαρμογή σε όλες τις σελίδες

en: Apply to current page
el_GR: Εφαρμογή στην τρέχουσα σελίδα

en: Arrange
el_GR: Τακτοποίηση

en: Attach file to the journal
el_GR: Επισύναψη αρχείου στο journal

en: Attribute "{1}" could not be parsed as double, the value is "{2}"
el_GR: Το χαρακτηριστικό "{1}" δεν ήταν δυνατό να αναλυθεί ως αριθμός κυμαινόμενου σημείου, η τιμή του είναι "{2}"

en: Attribute "{1}" could not be parsed as double, the value is nullptr
el_GR: Το χαρακτηριστικό "{1}" δεν ήταν δυνατό να αναλυθεί ως αριθμός κυμαινόμενου σημείου, η τιμή του είναι nullptr

en: Attribute "{1}" could not be parsed as int, the value is "{2}"
el_GR: Το χαρακτηριστικό "{1}" δεν ήταν δυνατό να αναλυθεί ως ακέραιος αριθμός, η τιμή του είναι "{2}"

en: Attribute "{1}" could not be parsed as int, the value is nullptr
el_GR: Το χαρακτηριστικό "{1}" δεν ήταν δυνατό να αναλυθεί ως ακέραιος αριθμός, η τιμή του είναι nullptr

en: Attribute "{1}" could not be parsed as size_t, the value is "{2}"
el_GR: Το χαρακτηριστικό "{1}" δεν ήταν δυνατό να αναλυθεί size_t, η τιμή του είναι "{2}"

en: Attribute "{1}" could not be parsed as size_t, the value is nullptr
el_GR: Το χαρακτηριστικό "{1}" δεν ήταν δυνατό να αναλυθεί ως size_t, η τιμή του είναι nullptr

en: Attribute color not set!
el_GR: Το χαρακτηριστικό "χρώμα" δεν έχει οριστεί!

en: Audio folder not set or invalid! Recording won't work!
    Please set the recording folder under "Preferences > Audio recording"
el_GR: Ο φάκελος ήχου δεν έχει οριστεί ή δεν είναι έγκυρος! Η εγγραφή δεν λειτουργεί!
    Παρακαλώ ορίστε το φάκελο εγγραφής στο πεδίο "Προτιμήσεις > Εγγραφή ήχου"

en: Autosave failed with an error: {1}
el_GR: Η αυτόματη αποθήκευση απέτυχε με σφάλμα: {1}

en: Autosave renamed from {1} to {2}
el_GR: Η αυτόματη αποθήκευση μετονομάστηκε από {1} σε {2}

en: Autosaving to {1}
el_GR: Αποθηκεύεται αυτόματα στο {1}

en: Back
el_GR: Πίσω

en: Background
el_GR: Φόντο

en: Bring forward
el_GR: Στο προσκήνιο

en: Bring to front
el_GR: Φέρτε μπροστά

en: Built on
el_GR: Χτίστηκε στις

en: Cancel
el_GR: Ακύρωση

en: Change color
el_GR: Αλλαγή χρώματος

en: Change font
el_GR: Αλλαγή γραμματοσειράς

en: Change line style
el_GR: Αλλαγή στυλ γραμμής

en: Change stroke fill
el_GR: Αλλαγή χρώματος μολυβιάς

en: Change stroke width
el_GR: Αλλαγή πάχους μολυβιάς

en: Color "{1}" unknown (not defined in default color list)!
el_GR: Άγνωστο χρώμα "{1}" (δεν έχει ορισθεί στην προεπιλεγμένη λίστα χρωμάτων)!

en: Contents
el_GR: Περιεχόμενα

en: Copy
el_GR: Αντιγραφή

en: Copy current
el_GR: Αντιγραφή τρέχοντος

en: Copy page
el_GR: Αντιγραφή σελίδας

en: Could not create folder: {1}
    Failed with error: {2}
el_GR: Αδυναμία δημιουργίας φακέλου: {1}
    Αποτυχία με σφάλμα: {2}

en: Could not load LaTeX PDF file
el_GR: Δεν ήταν δυνατό να φορτωθεί το αρχείο LaTeX PDF

en: Could not load LaTeX PDF file: {1}
el_GR: Δεν ήταν δυνατό να φορτωθεί το αρχείο LaTeX PDF: {1}

en: Could not load pagetemplates.ini file
el_GR: Απέτυχε η φόρτωση του αρχείου pagetemplates.ini

en: Could not open attachment: {1}. Error message: Could not read file
el_GR: Απέτυχε το άνοιγμα του συνημμένου: {1}. Μήνυμα σφάλματος: Δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου

en: Could not open attachment: {1}. Error message: Could not write file
el_GR: Απέτυχε το άνοιγμα του συνημμένου: {1}. Μήνυμα σφάλματος: Δεν ήταν δυνατή η εγγραφή του αρχείου

en: Could not open attachment: {1}. Error message: No valid file size provided
el_GR: Απέτυχε το άνοιγμα του συνημμένου: {1}. Μήνυμα σφάλματος: Δεν δόθηκε αποδεκτό μέγεθος αρχείου

en: Could not open attachment: {1}. Error message: {2}
el_GR: Απέτυχε το άνοιγμα του συνημμένου: {1}. Μήνυμα σφάλματος: {2}

en: Could not open file: "{1}"
el_GR: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα αρχείου: "{1}"

en: Could not parse custom toolbar.ini file: {1}
    Toolbars will not be available
el_GR: Αδύνατη προσπέλαση προσαρμοσμένου αρχείου toolbar.ini: {1}
    Οι γραμμές εργαλείων δεν θα είναι διαθέσιμες

en: Could not parse general toolbar.ini file: {1}
    No Toolbars will be available
el_GR: Αδύνατη προσπέλαση γενικού αρχείου toolbar.ini: {1}
    Οι γραμμές εργαλείων δεν θα είναι διαθέσιμες

en: Could not read image: {1}. Error message: {2}
el_GR: Απέτυχε η ανάγνωση της εικόνας: {1}. Μήνυμα σφάλματος: {2}

en: Could not read page number for cloned background image: {1}.
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση αριθμού σελίδας για κλωνοποιημένη εικόνα φόντου: {1}.

en: Could not redo "{1}"
    Something went wrong… Please write a bug report…
el_GR: Δεν μπόρεσε να ξαναγίνει το ''{1}"
    Κάτι πήγε στραβά... Παρακαλείστε να κάνετε μια αναφορά σφάλματος…

en: Could not remove tool item from Toolbar {1} on position {2}
el_GR: Δεν ήταν δυνατό να αφαιρεθεί το εργαλείο από την γραμμή εργαλείων {1} στην θέση {2}

en: Could not remove tool item {1} from Toolbar {2} on position {3}
el_GR: Δεν ήταν δυνατό να αφαιρεθεί το εργαλείο {1} από την γραμμή εργαλείων {2} στην θέση {3}

en: Could not rename autosave file from "{1}" to "{2}": {3}
el_GR: Δεν ήταν δυνατό να μετονομαστεί το αρχείο από "{1}" σε "{2}": {3}

en: Could not save .tex file: {1}
el_GR: Αδυναμία αποθήκευσης .tex αρχείου: {1}

en: Could not start {1}: {2} (exit code: {3})
el_GR: Αδυναμία εκκίνησης {1}: {2} (κωδικός εξόδου: {3})

en: Could not undo "{1}"
    Something went wrong… Please write a bug report…
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η αντιστροφή του "{1}"
    Κάτι πήγε στραβά... Παρακαλείστε να κάνετε μια αναφορά σφάλματος…

en: Could not write background "{1}", {2}
el_GR: Αδυναμία εγγραφής φόντου "{1}", {2}

en: Could not write background "{1}". Continuing anyway.
el_GR: Αδυναμία εγγραφής φόντου "{1}". Συνέχεια αγνοώντας το.

en: Create new layer
el_GR: Δημιουργία νέας στρώσης

en: Custom
el_GR: Προσαρμοσμένο

en: Custom Export
el_GR: Προσαρμοσμένη εξαγωγή

en: Customize Toolbars
el_GR: Προσαρμογή γραμμών εργαλείων

en: Customized
el_GR: Προσαρμοσμένο

en: Cut
el_GR: Αποκοπή

en: Default Tool
el_GR: Προεπιλεγμένο εργαλείο

en: Delete
el_GR: Διαγραφή

en: Delete Logfile
el_GR: Διαγραφή αρχείου καταγραφής

en: Delete current page
el_GR: Διαγραφή της τρέχουσας σελίδας

en: Delete file
el_GR: Διαγραφή αρχείου

en: Delete layer
el_GR: Διαγραφή στρώσης

en: Delete this layer
el_GR: Διαγραφή επιπέδου

en: Delete this page
el_GR: Διαγραφή της σελίδας

en: Discard
el_GR: Απόρριψη

en: Display advanced export options
el_GR: Εμφάνιση επιλογών προχωρημένης εξαγωγής

en: Do not open Autosave files. They may will be overwritten!
    Copy the files to another folder.
    Files from Folder {1} cannot be opened.
el_GR: Μην ανοίγετε αρχεία αυτόματης αποθήκευσης. Μπορεί να επανεγγραφούν!
    Αντιγράψτε τα αρχεία σε άλλο φάκελο.
    Τα αρχεία στον Φάκελο {1} δεν μπορούν να ανοιχτούν.

en: Do not overwrite the background PDF! This will cause errors!
el_GR: Μην επανεγγράφετε το PDF του υποβάθρου! Θα προκαλέσει προβλήματα!

en: Document file was removed.
el_GR: Το έγγραφο αφαιρέθηκε.

en: Document is corrupted (no pages found in file)
el_GR: Το έγγραφο είναι κατεστραμμένο (δεν βρέθηκαν σελίδες στο αρχείο)

en: Document is not complete (maybe the end is cut off?)
el_GR: Το έγγραφο είναι ημιτελές (μήπως έχει αποκοπεί το τέλος;)

en: Document not loaded! ({1}), {2}
el_GR: Το έγγραφο δεν φορτώθηκε! ({1}),{2}

en: Dotted
el_GR: Διάστικτη

en: Draw Arrow
el_GR: Σχεδίασε Βέλος

en: Draw Ellipse
el_GR: Σχεδίαση Έλλειψης

en: Draw Line
el_GR: Σχεδίασε Γραμμή

en: Draw Rectangle
el_GR: Σχεδίασε Παραλληλόγραμμο

en: Draw Spline
el_GR: Σχεδίασε Spline

en: Draw coordinate system
el_GR: Σχεδίασε σύστημα συντεταγμένων

en: Draw stroke
el_GR: Μολυβιά

en: Drawing Type - don't change
el_GR: Τύπος σχεδιασμού - καμία αλλαγή

en: Drawing Type Combo
el_GR: Τύπος Σχεδίασης Combo

en: Edit text
el_GR: Επεξεργασία κειμένου

en: Emergency saved document
el_GR: Αρχείο από επείγουσα αποθήκευση

en: Erase stroke
el_GR: Διαγραφή μολυβιάς

en: Eraser
el_GR: Γόμα

en: Error annotate PDF file "{1}"
    {2}
el_GR: Σφάλμα σημειωμένου αρχείου PDF "{1}"
    {2}

en: Error loading glade file "{1}" (try to load "{2}")
el_GR: Σφάλμα κατά την φόρτωση αρχείου glade "{1}" (προσπαθήστε να φορτώσετε "{2}")

en: Error opening file "{1}"
el_GR: Σφάλμα κατά το άνοιγμα αρχείου "{1}"

en: Error opening file: "{1}"
el_GR: Σφάλμα κατά το άνοιγμα αρχείου: "{1}"

en: Error reading PDF: {1}
el_GR: Σφάλμα ανάγνωσης PDF: {1}

en: Error reading width of a stroke: {1}
el_GR: Σφάλμα ανάγνωσης πλάτους μιας μολυβιάς: {1}

en: Error save image #1
el_GR: Σφάλμα αποθήκευσης εικόνας #1

en: Error save image #2
el_GR: Σφάλμα αποθήκευσης εικόνας #2

en: Error while autosaving: {1}
el_GR: Σφάλμα κατά την αυτόματη αποθήκευση: {1}

en: Error {1} executing system command: {2}
el_GR: Σφάλμα {1} κατά την εκτέλεση εντολής συστήματος: {2}

en: Error: {1}
el_GR: Σφάλμα: {1}

en: Error: {1}. Please check the contents of {2}
el_GR: Σφάλμα: {1}. Ελέγξτε τα περιεχόμενα του {2}

en: Export FILE as PDF
el_GR: Εξαγωγή σε αρχείο PDF

en: Export PDF
el_GR: Εξαγωγή σε PDF

en: Export as PDF
el_GR: Εξαγωγή ως PDF

en: File couldn't be opened. You have to do it manually:
    URL: {1}
el_GR: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου Πρέπει να γίνει χειροκίνητα.
    URL: {1}

en: Fill
el_GR: Γέμισμα

en: Fine
el_GR: Λεπτό

en: Floating Toolbox (experimental)
el_GR: Αιωρούμενο κουτί εργαλείων (πειραματικό)

en: Font
el_GR: Γραμματοσειρά

en: Forward
el_GR: Επόμενη σελίδα

en: GNU GPLv2 or later
el_GR: GNU GPLv2 ή νεότερη έκδοση

en: Get version of xournalpp
el_GR: Δείτε την έκδοση του xournalpp

en: Go to first page
el_GR: Μετάβαση στην πρώτη σελίδα

en: Go to last page
el_GR: Μετάβαση στην τελευταία σελίδα

en: Go to next layer
el_GR: Μετάβαση στην επόμενη στρώση

en: Go to page
el_GR: Μετάβαση στη σελίδα

en: Go to previous layer
el_GR: Πηγαίνετε στην προηγούμενη στρώση

en: Go to top layer
el_GR: Μετάβαση στην πρώτη στρώση

en: Graph
el_GR: Γράφημα

en: Grid Snapping
el_GR: Προσκόλληση στον καμβά

en: Hand
el_GR: Χέρι

en: Hide all
el_GR: Aπόκρυψη όλων

en: Highlighter
el_GR: Υπογραμμισμός

en: Image
el_GR: Εικόνα

en: Image file successfully created
el_GR: Το αρχείο εικόνας δημιουργήθηκε επιτυχώς

en: Images
el_GR: Εικόνες

en: Insert a copy of the current layer below
el_GR: Εισαγάγετε ένα αντίγραφο του τρέχοντος στρώματος παρακάτω

en: Insert a copy of the current page below
el_GR: Εισαγωγή αντιγράφου της τρέχουσας σελίδας από κάτω

en: Insert elements
el_GR: Εισαγωγή στοιχείων

en: Insert image
el_GR: Εισαγωγή εικόνας

en: Insert latex
el_GR: Εισαγωγή latex

en: Insert layer
el_GR: Εισαγωγή στρώσης

en: Insert page
el_GR: Εισαγωγή σελίδας

en: Isometric Dotted
el_GR: Ισομετρική Διακεκομμένη

en: Isometric Graph
el_GR: Ισομετρικό Γράφημα

en: Jump to Page (first Page: 1)
el_GR: Μετάβαση στη σελίδα (πρώτη σελίδα: 1)

en: Layer
el_GR: Στρώση

en: Layer Preview
el_GR: Προεπισκόπηση Στρώσης

en: Layer {1}
el_GR: Στρώση {1}

en: Loading...
el_GR: Φόρτωση...

en: Manage Toolbars
el_GR: Διαχείριση γραμμής εργαλείων

en: Medium
el_GR: Μεσαίο

en: Move
el_GR: Μετακίνηση

en: Move layer
el_GR: Μετακίνηση στρώσης

en: Move page downwards
el_GR: Μετακίνηση σελίδας κάτω

en: Move page upwards
el_GR: Μετακίνηση σελίδας πάνω

en: New
el_GR: Νέο

en: New Xournal
el_GR: Νέο Xournal

en: Next
el_GR: Επόμενο

en: Next annotated page
el_GR: Επόμενη σημειωμένη σελίδα

en: No device
el_GR: Καμία συσκευή

en: No pages to export!
el_GR: Δεν υπάρχουν σελίδες για εξαγωγή!

en: Normal drawing
el_GR: Κανονικός σχεδιασμός

en: OK
el_GR: ΟΚ

en: Open Image
el_GR: Άνοιγμα εικόνας

en: Open Logfile
el_GR: Άνοιγμα αρχείου καταγραφής

en: Open Logfile directory
el_GR: Άνοιγμα φακέλου αρχείου καταγραφής

en: Open file
el_GR: Άνοιγμα αρχείου

en: PDF Export
el_GR: Εξαγωγή σε PDF

en: PDF Page {1}
el_GR: PDF σελίδα {1}

en: PDF background missing
el_GR: Φόντο PDF λείπει

en: PDF file successfully created
el_GR: Το αρχείο PDF δημιουργήθηκε με επιτυχία

en: PDF files
el_GR: Αρχεία PDF

en: PNG graphics
el_GR: PNG γραφικά

en: Page
el_GR: Σελίδα

en: Page Preview
el_GR: Προεπισκόπηση Σελίδας

en: Page background changed
el_GR: Το φόντο σελίδας άλλαξε

en: Page deleted
el_GR: Σελίδα διαγράφηκε

en: Page inserted
el_GR: Η σελίδα εισήχθη

en: Page number
el_GR: Αριθμός σελίδας

en: Paired pages
el_GR: Διπλές σελίδες

en: Paste
el_GR: Επικόλληση

en: Pause / Play
el_GR: Παύση/Αναπαραγωγή

en: Pen
el_GR: Στυλό

en: Plain
el_GR: Κενή

en: Play Object
el_GR: Αναπαραγωγή Αντικειμένου

en: Predefined
el_GR: Προκαθορισμένο

en: Presentation mode
el_GR: Λειτουργία παρουσίασης

en: Previously selected language not available anymore!
el_GR: Η προηγούμενη επιλεγμένη γλώσσα δεν είναι διαθέσιμη πια!

en: Print
el_GR: Εκτύπωση

en: Record Audio / Stop Recording
el_GR: Εγγραφή ήχου / Λήξη εγγραφής

en: Recorder could not be started.
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η εκκίνηση της εγγραφής.

en: Redo
el_GR: Ακύρωση Αναίρεσης

en: Redo:
el_GR: Ακύρωση Αναίρεσης:

en: Remove PDF Background
el_GR: Αφαίρεση φόντου PDF

en: Removed tool item from Toolbar {1} ID {2}
el_GR: Αφαιρέθηκε εργαλείο από την γραμμή εργαλείων {1} ID {2}

en: Removed tool item {1} from Toolbar {2} ID {3}
el_GR: Αφαιρέθηκε το εργαλείο {1} από την γραμμή εργαλείων {2} ID {3}

en: Rename layer
el_GR: Μετονομασία επιπέδου

en: Replace
el_GR: Αντικατάσταση

en: Requested temporary file was not found for attachment {1}
el_GR: Το προσωρινό αρχείο που ζητήθηκε δεν βρέθηκε για επισύναψη {1}

en: Restore file
el_GR: Επαναφορά αρχείου

en: Rotation
el_GR: Περιστροφή

en: Rotation Snapping
el_GR: Περιστροφή με σκάλες

en: Ruled
el_GR: Ριγέ

en: Ruled with vertical line
el_GR: Ριγέ με κάθετη

en: SVG graphics
el_GR: SVG γραφικά

en: Sample LaTeX file generated successfully.
el_GR: Το δείγμα αρχείου LaTeX δημιουργήθηκε επιτυχώς.

en: Save
el_GR: Αποθήκευση

en: Save As...
el_GR: Αποθήκευση Ως...

en: Save File
el_GR: Αποθήκευση Αρχείου

en: Save file error: {1}
el_GR: Σφάλμα αποθήκευσης αρχείου: {1}

en: Scale
el_GR: Κλιμάκωση

en: Search
el_GR: Αναζήτηση

en: See the full list of contributors
el_GR: Δείτε τον πλήρη κατάλογο των συνεισφερόντων

en: Select Font
el_GR: Επιλογή Γραμματοσειράς

en: Select Object
el_GR: Επιλογή Αντικειμένου

en: Select Rectangle
el_GR: Ορθογώνια Επιλογή

en: Select Region
el_GR: Επιλογή Περιοχής

en: Select another PDF
el_GR: Επιλέξτε άλλο PDF

en: Select another name
el_GR: Επιλέξτε άλλο όνομα

en: Select background color
el_GR: Επιλέξτε χρώμα του φόντου

en: Select color
el_GR: Επιλέξτε χρώμα

en: Select rectangle
el_GR: Ορθογώνια επιλογή

en: Select region
el_GR: Επιλογή περιοχής

en: Send Bugreport
el_GR: Στείλε Αναφορά Σφάλματος

en: Send backward
el_GR: Αποστολή στο παρασκήνιο

en: Send to back
el_GR: Αποστολή πίσω

en: Separator
el_GR: Διαχωριστικό

en: Shape Recognizer
el_GR: Αναγνωρισμός Σχήματος

en: Show all
el_GR: Εμφάνιση όλων

en: Show only not used pages (one unused page)
el_GR: Προβολή μόνο αχρησιμοποίητων σελίδων (μία αχρησιμοποίητη σελίδα)

en: Show only not used pages ({1} unused pages)
el_GR: Προβολή μόνο αχρησιμοποίητων σελίδων ({1} αχρησιμοποίητες σελίδες)

en: Sorry, Xournal++ can only open one file at once.
    Others are ignored.
el_GR: Συγγνώμη το Xournal++ μπορεί να ανοίξει μόνο ένα αρχείο την φορά.
    Τα υπόλοιπα θα αγνοηθούν.

en: Sorry, Xournal++ cannot open remote files at the moment.
    You have to copy the file to a local directory.
el_GR: Συγγνώμη το Xournal++ δεν μπορεί να ανοίξει απομακρυσμένα αρχεία ακόμη.
    Πρέπει να αντιγράψετε το αρχείο σε τοπικό φάκελο.

en: Staves
el_GR: Πεντέγραμμο

en: Stop
el_GR: Διακοπή

en: Stroke recognizer
el_GR: Αναγνωρισμός μολυβιάς

en: Successfully saved document to "{1}"
el_GR: Το έγγραφο αποθηκεύτηκε επιτυχώς στη θέση "{1}"

en: Supported files
el_GR: Υποστηριζόμενα αρχεία

en: Swap the current page with the one above
el_GR: Αντιστροφή της θέσης της τρέχουσας σελίδας με της πάνω

en: Swap the current page with the one below
el_GR: Αντιστροφή της θέσης της τρέχουσας σελίδας με της κάτω

en: Text
el_GR: Κείμενο

en: Text found on this page
el_GR: Κείμενο βρέθηκε σε αυτή την σελίδα

en: Text found once on page {1}
el_GR: Κείμενο βρέθηκε μια φορά στην σελίδα {1}

en: Text found {1} times on page {2}
el_GR: Κείμενο βρέθηκε {1} φορές στην σελίδα {2}

en: Text not found
el_GR: Δεν βρέθηκε το κείμενο

en: Text not found, searched on all pages
el_GR: Δεν βρέθηκε το κείμενο, αναζητήθηκε σε όλες τις σελίδες

en: The Toolbarconfiguration "{1}" is predefined, would you create a copy to edit?
el_GR: Η διαμόρφωση τη γραμμής εργαλείων "{1}" είναι προκαθορισμένη, θα θέλατε να δημιουργήσετε αντίγραφο για να την επεξεργαστείτε;

en: The file is no valid .xopp file (Mimetype missing): "{1}"
el_GR: Το αρχείο δεν είναι έγκυρο .xopp αρχείο (έλλειψη Mimetype): "{1}"

en: The file is no valid .xopp file (Mimetype wrong): "{1}"
el_GR: Το αρχείο δεν είναι έγκυρο .xopp αρχείο (λάθος Mimetype): "{1}"

en: The file is no valid .xopp file (Version missing): "{1}"
el_GR: Το αρχείο δεν είναι έγκυρο .xopp αρχείο (έλλειψη Version): "{1}"

en: The file is not a valid .xopp file (Version string corrupted): "{1}"
el_GR: Το αρχείο δεν είναι έγκυρο .xopp αρχείο (Version string κατεστραμμένο): "{1}"

en: The formula is empty when rendered or invalid.
el_GR: Ο τύπος είναι κενός όταν αποδίδεται ή μη έγκυρος.

en: The most recent log file name: {1}
el_GR: Το πιο πρόσφατο όνομα αρχείου καταγραφής: {1}

en: There was an error displaying help: {1}
el_GR: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προβολή της βοήθειας: {1}

en: Thick
el_GR: Παχύ

en: This document is not saved yet.
el_GR: Το αρχείο δεν έχει αποθηκευτεί ακόμα.

en: This image could not be loaded. Error message: {1}
el_GR: Απέτυχε η φόρτωση της εικόνας. Μήνυμα σφάλματος: {1}

en: Toggle fullscreen
el_GR: Εναλλαγή πλήρης οθόνης

en: Tool - don't change
el_GR: Εργαλείο - καμία αλλαγή

en: Toolbar found: {1}
el_GR: Γραμμή εργαλείων βρέθηκε: {1}

en: Toolbars
el_GR: Γραμμές εργαλείων

en: Trying to emergency save the current open document…
el_GR: Προσπάθεια έκτακτης αποθήκευσης του ανοιχτού εγγράφου…

en: Unable to play audio recording {1}
el_GR: Αδυναμία αναπαραγωγής ηχητικής εγγραφής {1}

en: Undo
el_GR: Αναίρεση

en: Undo:
el_GR: Αναίρεση:

en: Unexpected root tag: {1}
el_GR: Μη αναμενόμενη ετικέτα ρίζας: {1}

en: Unexpected tag in document: "{1}"
el_GR: Μη αναμενόμενη ετικέτα στο έγγραφο: "{1}"

en: Unknown background type: {1}
el_GR: Άγνωστος τύπος φόντου: {1}

en: Unknown color value "{1}"
el_GR: Άγνωστη τιμή χρώματος "{1}"

en: Unknown domain type: {1}
el_GR: Άγνωστος τύπος τομέα: {1}

en: Unknown parser error
el_GR: Άγνωστο σφάλμα αναλυτή

en: Unknown pixmap::domain type: {1}
el_GR: Άγνωστος pixmap::τύπος τομέα: {1}

en: Unknown stroke type: "{1}", assuming pen
el_GR: Άγνωστος τύπος μολυβιάς: "{1}", υποθέτω στυλό

en: Unsaved Document
el_GR: Μη Αποθηκευμένο Έγγραφο

en: Version
el_GR: Έκδοση

en: Vertical Space
el_GR: Κατακόρυφος Χώρος

en: Vertical space
el_GR: Κατακόρυφος χώρος

en: Very Fine
el_GR: Πολύ λεπτό

en: Very Thick
el_GR: Πολύ παχύ

en: With PDF background
el_GR: Με φόντο PDF

en: Write text
el_GR: Σύνταξη κειμένου

en: Wrong count of points ({1})
el_GR: Λάθος μέτρημα σημείων ({1})

en: XML Parser error: {1}
el_GR: Σφάλμα αναλυτή XML: {1}

en: Xournal (Compatibility)
el_GR: Xournal (Συμβατότητα)

en: Xournal files
el_GR: Αρχεία Xournal

en: Xournal++ crashed last time. Would you like to restore the last edited file?
el_GR: Το Xournal++ κατέρρευσε την προηγούμενη φορά. Θα θέλατε να επαναφέρετε το τελευταίο αρχείο που επεξεργαστήκατε;

en: Xournal++ files
el_GR: Αρχεία Xournal++

en: Xournal++ template
el_GR: Πρότυπο Xournal++

en: You don't have any PDF pages to select from. Cancel operation.
    Please select another background type: Menu "Journal" → "Configure Page Template".
el_GR: Δεν έχετε σελίδες PDF για να επιλέξετε. Ακύρωση ενέργειας.
    Παρακαλώ επιλέξτε άλλο τύπο φόντου: Μενού "Journal" → "Ρύθμιση Πρότυπου Σελίδων".

en: Your current document does not contain PDF Page no {1}
    Would you like to insert this page?
    
    Tip: You can select Journal → Paper Background → PDF Background to insert a PDF page.
el_GR: Το τρέχων έγγραφο δεν περιέχει σελίδα PDF με αριθμό {1}
    Θα θέλατε να εισάγετε την σελίδα?
    
    Συμβουλή: Μπορείτε να επιλέξετε Journal → Φόντο Χαρτιού → Φόντο PDF για να εισάγεται σελίδα PDF.

en: Zoom fit to screen
el_GR: Μεγέθυνση εφαρμοσμένη στην οθόνη

en: Zoom in
el_GR: Μεγέθυνση

en: Zoom out
el_GR: Σμίκρυνση

en: Zoom to 100%
el_GR: Μεγέθυνση στο 100%

en: _Cancel
el_GR: _Άκυρο

en: _Open
el_GR: _Άνοιγμα

en: _Save
el_GR: _Αποθήκευση

en: cursor
el_GR: κέρσορας

en: dash-/ dotted
el_GR: διακεκομμένο και τελείες

en: dashed
el_GR: διακεκομμένο

en: default disabled
el_GR: προεπιλογή απενεργοποιημένη

en: default enabled
el_GR: προεπιλογή ενεργοποιημένη

en: delete stroke
el_GR: διαγραφή μολυβιάς

en: dotted
el_GR: τελείες

en: elements
el_GR: στοιχεία

en: eraser
el_GR: γόμα

en: image
el_GR: εικόνα

en: keyboard
el_GR: πληκτρολόγιο

en: mouse
el_GR: ποντίκι

en: pen
el_GR: στυλό

en: show
el_GR: προβολή

en: standard
el_GR: κανονικό

en: stroke
el_GR: μολυβιά

en: tablet pad
el_GR: γραφίδα σχεδίασης

en: text
el_GR: κείμενο

en: touchscreen
el_GR: οθόνη αφής

en: whiteout
el_GR: διορθωτικό υγρό

en: xoj-File: {1}
el_GR: xoj-Αρχείο: {1}

en: xoj-preview-extractor: call with INPUT.xoj OUTPUT.png
el_GR: xoj-preview-extractor: καλέστε με ΕΙΣΑΓΩΓΗ.xoj ΕΞΑΓΩΓΗ.png

en: xoj-preview-extractor: could not find icon "{1}"
el_GR: xoj-preview-extractor: δεν βρέθηκε το icon "{1}"

en: xoj-preview-extractor: file "{1}" contains no preview
el_GR: xoj-preview-extractor: το αρχείο "{1}" δεν περιέχει προεπισκόπηση

en: xoj-preview-extractor: file "{1}" is not .xoj file
el_GR: xoj-preview-extractor: το αρχείο "{1}" δεν είναι αρχείο .xoj

en: xoj-preview-extractor: no preview and page found, maybe an invalid file?
el_GR: xoj-preview-extractor: δεν βρέθηκε προεπισκόπηση ούτε σελίδα, πιθανών μη έγκυρο αρχείο;

en: xoj-preview-extractor: opening input file "{1}" failed
el_GR: xoj-preview-extractor: το άνοιγμα του αρχείου "{1}" απέτυχε

en: xoj-preview-extractor: opening output file "{1}" failed
el_GR: xoj-preview-extractor: το άνοιγμα του αρχείου εξαγωγής {1} απέτυχε

en: xoj-preview-extractor: successfully extracted
el_GR: xoj-preview-extractor: εξαγάγαμε επιτυχώς

en:  = Floating Toolbox (experimental) =
el_GR:  = Αιωρούμενο κουτί εργαλείων (πειραματικό) =

en: ... AND How much time must have passed since last stroke.
    
    <i>Recommended: 500ms</i>
el_GR: ... ΚΑΙ πόσος χρόνος πρέπει να έχει περάσει από την τελευταία μολυβιά.
    
    <i>Προτεινόμενος: 500ms</i>

en: <b>... or select already used Image:</b>
el_GR: <b>... ή επιλέξτε εικόνα που ήδη έχει χρησιμοποιηθεί:</b>

en: <b>Background Color</b>
el_GR: <b>Χρώμα Φόντου</b>

en: <b>Background</b>
el_GR: <b>Φόντο</b>

en: <b>Color</b>
el_GR: <b>Χρωμά</b>

en: <b>Default Tools</b>
el_GR: <b>Προεπιλεγμένα Εργαλεία</b>

en: <b>Default</b>
el_GR: <b>Προεπιλογή</b>

en: <b>Page size</b>
el_GR: <b>Μέγεθος σελίδας</b>

en: <b>Pagesize</b>
el_GR: <b>Μέγεθος σελίδας</b>

en: <i>Assign device classes to each input device of your system. Only change these values if your devices are not correctly matched. (e.g. your pen shows up as touchscreen)</i>
el_GR: <i>Θέστε κατηγορίες συσκευών σε κάθε συσκευή εισόδου του συστήματός σας. Αλλάξτε τις τιμές μόνο αν οι συσκευές σας δεν είναι σωστά κατηγοριοποιημένες. (π.χ. η γραφίδα σας έχει οριστεί σαν οθόνη αφής)</i>

en: <i>Audio recordings are currently stored in a separate folder and referenced from the journal.</i>
el_GR: <i>Οι εγγραφές ήχου αποθηκεύονται σε ξεχωριστό φάκελο και αναφέρονται από το journal.</i>

en: <i>Changes take only effect on new recordings and playbacks.</i>
el_GR: <i>Οι αλλαγές εφαρμόζονται μόνο σε νέες εγγραφές και αναπαραγωγές ήχου.</i>

en: <i>Define which tools will be selected if you press a mouse button. After you release the button the previously selected tool will be selected.</i>
el_GR: <i>Ορίστε ποια εργαλεία θα επιλεγούν αν πιέσετε κουμπί ποντικιού. Όταν ελευθερώσετε κουμπί το εργαλείο που επιλέξατε πριν θα επιλεγεί.</i>

en: <i>Example:</i> 1-3 or 1,3,5-7 etc.
el_GR: <i>Παράδειγμα:</i> 1-3 ή 1,3,5-7 κοκ.

en: <i>If you add additional space beside the pages you can choose the area of the screen you would like to work on.</i>
el_GR: <i>Αν προσθέσετε επιπλέον χώρο στις σελίδες μπορείτε να επιλέξετε την περιοχή της οθόνης στην οποία θα θέλατε να δουλέψετε </i>

en: <i>If your hardware does not support hand recognition, Xournal++ can disable your touchscreen when your pen is near the screen.</i>
el_GR: <i>Αν οι συσκευές σας δεν υποστηρίζουν αναγνώριση γραφής, το Xournal++ μπορεί να απενεργοποιήσει την οθόνη αφής σας όταν η γραφίδα σας είναι κοντά στην οθόνη.</i>

en: <i>Pressure Sensitivity allows you to draw lines with different widths, depending on how much pressure you apply to the pen. If your tablet does not support this feature this setting has no effect.</i>
el_GR: <i>Η ευαισθησία πίεσης επιτρέπει τον σχεδιασμό γραμμών διαφορετικού πάχους, ανάλογα με το πόσο πιέζετε την γραφίδα. Αν το tablet σας δεν υποστηρίζει αυτό το χαρακτηριστικό η επιλογή αυτή δεν επηρεάζει τίποτα.</i>

en: <i>Put a ruler on your screen and move the slider until both rulers match.</i>
el_GR: <i>Τοποθετήστε έναν χάρακα στην οθόνη σας και μετακινήστε την μπάρα μέχρι να ταυτίζονται οι δύο χάρακες</i>

en: <i>Select the tool and Settings if you press the Default Button.</i>
el_GR: <i>Επιλέξτε το εργαλείο και τις ρυθμίσεις αν πιέσετε το προεπιλεγμένο κουμπί,</i>

en: <i>Specify commands that are called once Hand Recognition triggers. The commands will be executed in the UI Thread, make sure they are not blocking!</i>
el_GR: <i>Καθορίστε τις εντολές που εκτελούνται όταν λειτουργεί η Αναγνώριση Χεριού. Οι εντολές θα εκτελεστούν στο νήμα του UI, σιγουρευτείτε ότι δεν το μπλοκάρουν!</i>

en: <i>Specify the tools that will be selected if a button of the stylus is pressed or the eraser is used. After releasing the button, the previous tool will be selected.</i>
el_GR: <i>Καθορίστε τα εργαλεία που θα επιλεγούν αν πιέζετε κουμπί στην γραφίδα ή χρησιμοποιηθεί η γόμα. Μετά την απελευθέρωση του κουμπιού, το προηγούμενο εργαλείο θα επιλεγεί.</i>

en: <i>This name will be proposed if you save a new document.</i>
el_GR: <i>Αυτό το όνομα θα προτείνετε όταν αποθηκεύετε νέο έγγραφο.</i>

en: <i>To make sure on 100% zoom the size of elements is natural. (requires restart)</i>
el_GR: <i>Για να είναι σίγουρο ότι στο 100% της μεγέθυνσης τα στοιχεία είναι στο φυσικό τους μέγεθος. (απαιτεί επανεκκίνηση) </i>

en: <i>Toggle visibility of menubar with F10</i>
el_GR: <i>Εναλλαγή προβολής της γραμμής μενού με το F10</i>

en: <i>Use pinch gestures to zoom journal pages.</i>
el_GR: <i>Χρήση χειρονομιών τσιμπήματος για μεγέθυνση σε σελίδες του journal</i>

en: <i>You can configure devices, not identified by GTK as touchscreen, to behave as if they were one.</i>
el_GR: <i>Μπορείτε να ρυθμίσετε συσκευές, που δεν αναγνωρίζονται από το GTK σαν οθόνες αφής, να συμπεριφέρονται σαν οθόνες αφής</i>

en: <span size="xx-large" weight="bold">Xournal++</span>
    <i>The next generation</i>
el_GR: <span size="xx-large" weight="bold">Xournal++</span>
    <i>Η επόμενη γενιά</i>

en: About Xournal++
el_GR: Σχετικά με το Xournal++

en: Action on Tool Tap
el_GR: Ενέργεια κατά το στιγμιαίο κλικ

en: Add additional horizontal space of
el_GR: Προσθήκη οριζόντιου χώρου μεγέθους

en: Add additional vertical space of
el_GR: Προσθήκη κατακόρυφου χώρου μεγέθους

en: All pages
el_GR: Όλες οι σελίδες

en: All three conditions must be met before stroke is ignored.
    It must be short in time and length and we can't have ignored another stroke recently.
el_GR: Πρέπει να ικανοποιηθούν και οι τρεις συνθήκες για να αγνοηθεί η μολυβιά.
    Πρέπει να είναι μικρής διάρκειας και μήκους και δεν πρέπει να έχει αγνοηθεί πρόσφατα άλλη μολυβιά.

en: Audio Devices
el_GR: Συσκευές Ήχου

en: Audio Recording
el_GR: Καταγραφή ήχου

en: Author:
el_GR: Συγγραφέας:

en: Autodetect
el_GR: Αυτόματος Εντοπισμός

en: Autosaving
el_GR: Γίνεται αυτόματη αποθήκευση

en: Available Placeholders
el_GR: Διαθέσιμοι κωδικοποιημένοι χαρακτήρες

en: Background color between pages
el_GR: Χρώμα φόντου μεταξύ σελίδων

en: Border color
el_GR: Χρώμα περιγράμματος

en: Border color for current page and other selections
el_GR: Χρώμα περιγράμματος για την τρέχουσα σελίδα και τις άλλες επιλεγμένες

en: Button 1
el_GR: Κουμπί 1

en: Button 2
el_GR: Κουμπί 2

en: Colors
el_GR: Χρώματα

en: Configure Page Template
el_GR: Ρύθμιση Πρότυπου Σελίδων

en: Current page
el_GR: Τρέχουσα σελίδα

en: Cursor
el_GR: Κέρσορας

en: Custom Commands (for Method "Custom")
el_GR: Προσαρμοσμένες Εντολές (για Μέθοδο "Προσαρμοσμένο/η")

en: Dark Theme (requires restart)
el_GR: Σκούρο θέμα (απαιτεί επανεκκίνηση)

en: Default Save Name
el_GR: Προεπιλεγμένο όνομα αποθήκευσης

en: Default Seek Time (in seconds)
el_GR: Προεπιλεγμένος χρόνος αναζήτησης (σε δευτερόλεπτα)

en: Default name:
el_GR: Προεπιλεγμένο όνομα:

en: Defaults
el_GR: Προεπιλογές

en: Delete Layer
el_GR: Διαγραφή Στρώσης

en: Delete stroke
el_GR: Διαγραφή μολυβιάς

en: Device
el_GR: Συσκευή

en: Disable
el_GR: Απενεργοποίηση

en: Disable drawing for this device
el_GR: Απενεργοποίηση σχεδιασμού για την συσκευή

en: Disable scrollbar fade out
el_GR: Απενεργοποίηση απόκρυψης μπάρας κύλισης

en: Disabled
el_GR: Ανενεργό

en: Disabling Method
el_GR: Μέθοδος απενεργοποίησης

en: Display DPI Calibration
el_GR: Βαθμονόμηση DPI Οθόνης

en: Do not draw for inputs of short time and length unless it comes in short succession. Instead, show floating toolbox.
el_GR: Να μην σχεδιάζονται είσοδοι μικρού μήκους και χρόνου εκτός αν γίνονται σε κοντά η μία στην άλλη. Αντ' αυτού να εμφανίζεται το αιωρούμενο κουτί εργαλείων.

en: Drag LEFT from start point acts like shift key is being held.
    Drag UP acts as if Control key is being held.
    
    Determination Radius: Radius at which modifiers will lock in until finished drawing.
    
    <i>Useful for operating without keyboard.</i>
el_GR: Αν σύρετε ΑΡΙΣΤΕΡΑ από το σημείο έναρξης θα συμπεριφερθεί σαν να είναι πατημένο το πλήκτρο Shift.
    Αν σύρετε ΠΑΝΩ σαν να είναι πατημένο το Control
    
    Αναγνωριστική Ακτίνα: Η ακτίνα στην οποία οι ρυθμίσεις θα κλειδώσουν μέχρι το τέλος του σχεδιασμού.
    
    <i>Χρήσιμο για χρήση χωρίς πληκτρολόγιο.</i>

en: Drag and drop Components fom here to the toolbars and back.
el_GR: Σύρεται αντικείμενα από και προς τις γραμμές εργαλείων.

en: Draw _Line
el_GR: Σχεδίασε _Γραμμή

en: Drawing Area
el_GR: Περιοχή Σχεδιασμού

en: Drawing Tools - Set Modifiers by Draw Direction (Experimental)
el_GR: Εργαλεία Σχεδιασμού - Ορισμός Χαρακτηριστικών μέσω της Κατεύθυνσης Σχεδιασμού (Πειραματικό)

en: Duplicate
el_GR: Δημιουργία διπλοτύπου / αντιγράφου

en: Edit (not implemented yet)
el_GR: Επεξεργασία (μη υλοποιημένο)

en: Enable
el_GR: Ενεργοποίηση

en: Enable  with determination radius of
el_GR: Ενεργοποίση με αναγνωριστική ακτίνα

en: Enable Autoloading of Journals
el_GR: Ενεργοποίηση Αυτόματη Φόρτωση Journal

en: Enable Autosaving
el_GR: Ενεργοποίηση Αυτόματης Αποθήκευσης

en: Enable Pressure Sensitivity
el_GR: Ενεργοποίηση Ευαισθησίας Πίεσης

en: Enable Tap action
el_GR: Ενεργοποίηση ενέργειας κατά το στιγμιαίο κλίκ

en: Enable drawing outside of window <i>(Drawing will not stop at the border of the window)</i>
el_GR: Ενεργοποίηση σχεδιασμού εκτός παραθύρου <i>(Ο σχεδιασμός δεν θα σταματήσει στο σύνορο παραθύρου)</i>

en: Enable internal Hand Recognition
el_GR: Ενεργοποιείστε της εσωτερικής Αναγνώρισης Παλάμης

en: Enable zoom gestures (requires restart)
el_GR: Ενεργοποίηση χειρονομιών μεγέθυνσης (Απαιτεί επανεκκίνηση)

en: Enter / edit LaTeX Text
el_GR: Προσθήκη / επεξεργασία κειμένου LaTeX

en: Eraser Optio_ns
el_GR: Ρυθ_μίσεις Γόμας

en: Eraser Type - don't change
el_GR: Τύπος γόμας - καμία αλλαγή

en: Export
el_GR: Εξαγωγή

en: Export as...
el_GR: Εξαγωγή ως...

en: Fi_ll
el_GR: Γε_μισμα

en: Find next occurrence of the search string
el_GR: Βρες την επόμενη εμφάνιση της αναζητούμενης συμβολοσειράς

en: Find previous occurrence of the search string
el_GR: Βρες την προηγούμενη εμφάνιση της αναζητούμενης συμβολοσειράς

en: First Page Offset
el_GR: Μετατόπιση Πρώτης Σελίδας

en: Fullscreen
el_GR: Πλήρης οθόνη

en: Gain
el_GR: Ενίσχυση

en: Global
el_GR: Γενικό

en: Go to Page
el_GR: Μεταβείτε Στη Σελίδα

en: Grid snapping tolerance
el_GR: Ευαισθησία προσκόλλησης στον καμβά

en: H_and Tool
el_GR: Εργαλείο Χ_εριού

en: Hand Recognition
el_GR: Αναγνώριση Παλάμης

en: Height:
el_GR: Ύψος:

en: Hide Menubar
el_GR: Απόκρυψη γραμμής μενού

en: Hide the horizontal scrollbar
el_GR: Απόκρυψη της οριζόντιας μπάρας κύλισης

en: Hide the vertical scrollbar
el_GR: Απόκρυψη της κατακόρυφης μπάρας κύλισης

en: Highlight cursor position
el_GR: Έμφαση στην θέση του κέρσορα

en: Highlighter Opti_ons
el_GR: Επι_λογές Υπογραμμισμού

en: How short (screen mm)  of the stroke  AND...
    
    <i>Recommended: 1 mm</i>
el_GR: Πόσο μικρή (μμ στην οθόνης) μολυβιά ΚΑΙ...
    
    <i>Προτεινόμενο: 1 μμ</i>

en: How short (time)  AND...
    
    <i>Recommended: 150ms</i>
el_GR: Πόσο σύντομη (χρόνος) ΚΑΙ...
    
    <i>Προτεινόμενο: 150 ms</i>

en: Ignore Time (ms)
el_GR: Αγνόησε Χρόνο (ms)

en: Input Device
el_GR: Συσκευή Εισόδου

en: Input Devices
el_GR: Συσκευές Εισόδου

en: Input System
el_GR: Σύστημα Εισόδου

en: Insert Latex
el_GR: Εισαγωγή Latex

en: Insert Page After
el_GR: Εισαγωγή Σελίδας Μετά

en: Insert Page Before
el_GR: Εισαγωγή Σελίδας Πριν

en: Layout
el_GR: Διάταξη

en: Left / Right-Handed
el_GR: Αριστερό-/Δεξιόχειρας

en: License
el_GR: Άδεια

en: Load / Save
el_GR: Φόρτωση / Αποθήκευση

en: Load file
el_GR: Φόρτωση αρχείου

en: Manage Toolbar
el_GR: Διαχείριση Γραμμής Εργαλείων

en: Max Length (mm)
el_GR: Μέγιστο μήκος (μμ)

en: Middle Mouse Button
el_GR: Μεσαίο Πλήκτρο Ποντικιού

en: Mouse
el_GR: Ποντίκι

en: Mouse Buttons
el_GR: Πλήκτρα Ποντικιού

en: Mouse+Keyboard Combo
el_GR: Ποντίκι+Πληκτρολόγιο combo

en: Move Down
el_GR: Μετακίνηση προς τα Κάτω

en: Move Up
el_GR: Μετακίνηση προς τα Επάνω

en: New Page _After
el_GR: Νέα σελίδα _Μετά

en: New Page _Before
el_GR: Νέα Σελίδα _Πριν

en: New Page at _End
el_GR: Νέα Σελίδα στο _Τέλος

en: New _Layer
el_GR: Νέα _Στρώση

en: Offset first page this many pages when <b>Pair Pages</b> enabled
el_GR: Μετατόπιση της πρώτης σελίδας αυτό τον αριθμό σελίδων όταν η επιλογή <b>Διπλές Σελίδες</b> είναι ενεργοποιημένη

en: Options
el_GR: Επιλογές

en: Output Device
el_GR: Συσκευή Εξόδου

en: Pages:
el_GR: Σελίδες:

en: Paired Pages
el_GR: Διπλές σελίδες

en: Paper Format
el_GR: Σχήμα και διάταξη Χαρτιού

en: Paper _Color
el_GR: Χρώμα _Χαρτιού

en: Paper _Format
el_GR: Σχήμα και _Διάταξη Χαρτιού

en: Partially based on Xournal
    by Denis Auroux
el_GR: Μερικός βασισμένο στο Xournal
    από τον Denis Auroux

en: Pause
el_GR: Παύση

en: Pen _Options
el_GR: Επιλογές _Στυλό

en: Playback Settings
el_GR: Ρυθμίσεις αναπαραγωγής

en: Plugin Manager
el_GR: Διαχείριση Προσθέτων

en: Plugin _Manager
el_GR: Διαχείριση _Προσθέτων

en: Preferences
el_GR: Προτιμήσεις

en: Presentation Mode
el_GR: Λειτουργία Παρουσίασης

en: Pressure Sensitivity
el_GR: Ευαισθησία Πίεσης

en: Range
el_GR: Εύρος

en: Recent _Documents
el_GR: Πρόσφατα _Έγγραφα

en: Record / Stop
el_GR: Έναρξη / Διακοπή Εγγραφής

en: Recording Quality
el_GR: Ποιότητα Εγγραφής

en: Resolution
el_GR: Ανάλυση

en: Right Mouse Button
el_GR: Δεξιό κουμπί ποντικιού

en: Rotation snapping tolerance
el_GR: Ευαισθησία περιστροφής με σκάλες

en: Sample Rate
el_GR: Ρυθμός Δειγματοληψίας

en: Scrollbars
el_GR: Μπάρες κύλισης

en: Scrolling outside the page
el_GR: Κύλιση εκτός της σελίδας

en: Select Background Color
el_GR: Επιλογή Χρώματος Φόντου

en: Select Folder
el_GR: Επιλογή Φακέλου

en: Select Image
el_GR: Επιλογή Εικόνας

en: Select PDF Page
el_GR: Επιλογή Σελίδας PDF

en: Select toolbar:
el_GR: Επιλογή γραμμής εργαλείων:

en: Selection Color (Text, Stroke Selection etc.)
el_GR: Χρώμα επιλεγμένων (Κείμενο, Μολυβιάς κτλ.)

en: Set Columns
el_GR: Ορισμός Στηλών

en: Set Rows
el_GR: Ορισμός Γραμμών

en: Settings:
el_GR: Ρυθμίσεις:

en: Show Floating Toolbox
el_GR: Εμφάνιση Αιωρούμενου Κουτιού Εργαλείων

en: Show Menubar on Startup
el_GR: Εμφάνιση Γραμμής Μενού κατά την Εκκίνηση

en: Show sidebar on the right side
el_GR: Εμφάνιση πλαϊνής μπάρας στην δεξιά πλευρά

en: Show vertical scrollbar on the left side
el_GR: Εμφάνιση κάθετης μπάρας κύλισης στην αριστερή πλευρά

en: Snapping
el_GR: Προσκόλληση

en: Speed for Ctrl + Scroll
el_GR: Ταχύτητα Ctrl + Scroll

en: Speed for a Zoomstep
el_GR: Ταχύτητα για κάθε βήμα μεγέθυνσης

en: Standard
el_GR: Τυπικό

en: Storage Folder
el_GR: Φάκελος Αποθήκευσης

en: Stylus
el_GR: Γραφίδα

en: Stylus Buttons
el_GR: Πλήκτρα Γραφίδας

en: Successive (ms)
el_GR: Συνεχόμενο (ms)

en: T_oolbars
el_GR: Γ_ραμμές Εργαλείων

en: Template:
el_GR: Πρότυπο:

en: Test
el_GR: Δοκιμή

en: Text Font...
el_GR: Γραμματοσειρά κειμένου...

en: The unit of the ruler is cm
el_GR: Η μονάδα μέτρησης του χάρακα είναι εκ

en: Timeout
el_GR: Χρονικό όριο

en: Touchscreen
el_GR: Οθόνη Αφής

en: Try to select object first.
el_GR: Προσπαθήστε να επιλέξετε αντικείμενο πρώτα.

en: Try to select object first; if nothing selected then show floating toolbox if enabled.
el_GR: Να δοκιμαστεί η επιλογή αντικειμένου πρώτα, αν δεν έχει επιλεγεί τίποτε τότε να εμφανιστεί το αιωρούμενο κουτί εργαλείων.

en: Usually 0 or 1
el_GR: Συνήθως, 0 ή 1

en: Version:
el_GR: Έκδοση:

en: View
el_GR: Προβολή

en: Whiteout
el_GR: Διορθωτικό υγρό

en: Width
el_GR: Πλάτος

en: Width:
el_GR: Πλάτος:

en: With help from the community
el_GR: Με βοήθεια από την κοινότητα

en: Xournal++ Preferences
el_GR: Προτιμήσεις του Xournal++

en: Zoom
el_GR: Μεγέθυνση

en: Zoom Gestures
el_GR: Χειρονομίες Μεγέθυνσης

en: Zoom Speed
el_GR: Ταχύτητα Μεγέθυνσης

en: _1 Column
el_GR: _1 Στήλη

en: _1 Row
el_GR: _1 Γραμμή

en: _2 Columns
el_GR: _2 Στήλες

en: _2 Rows
el_GR: _2 Γραμμές

en: _3 Columns
el_GR: _3 Στήλες

en: _3 Rows
el_GR: _3 Γραμμές

en: _4 Columns
el_GR: _4 Στήλες

en: _4 Rows
el_GR: _4 Γραμμές

en: _5 Columns
el_GR: _5 Στήλες

en: _5 Rows
el_GR: _5 Γραμμές

en: _6 Columns
el_GR: _6 Στήλες

en: _6 Rows
el_GR: _6 Γραμμές

en: _7 Columns
el_GR: _7 Στήλες

en: _7 Rows
el_GR: _7 Γραμμές

en: _8 Columns
el_GR: _8 Στήλες

en: _8 Rows
el_GR: _8 Γραμμές

en: _Annotate PDF
el_GR: _Σημείωση στο PDF

en: _Bottom to Top
el_GR: _Επιστροφή στην Αρχή

en: _Cols/Rows
el_GR: _Στήλες/Γραμμές

en: _Customize
el_GR: _Προσωποποίηση

en: _Default Tools
el_GR: _Προεπιλεγμένα Εργαλεία

en: _Delete Page
el_GR: _Διαγραφή Σελίδας

en: _Edit
el_GR: _Επεξεργασία

en: _Eraser
el_GR: _Γόμα

en: _Export as PDF
el_GR: _Εξαγωγή ως PDF

en: _File
el_GR: _Αρχείο

en: _First Page
el_GR: _Πρώτη σελίδα

en: _Goto Page
el_GR: _Μετάβαση σε σελίδα

en: _Help
el_GR: _Βοήθεια

en: _Highlighter
el_GR: _Υπογραμμιστής

en: _Horizontal
el_GR: _Οριζόντιο

en: _Image
el_GR: _Εικόνα

en: _Last Page
el_GR: _Τελευταία σελίδα

en: _Manage
el_GR: _Διαχείριση

en: _Navigation
el_GR: _Πλοήγηση

en: _Next Layer
el_GR: _Επόμενη Στρώση

en: _Next Page
el_GR: _Επόμενη Σελίδα

en: _Pair Pages
el_GR: _Διπλές σελίδες

en: _Pen
el_GR: _Στυλό

en: _Plugin
el_GR: _Πρόσθετο

en: _Presentation Mode
el_GR: _Λειτουργία Παρουσίασης

en: _Previous Layer
el_GR: _Προηγούμενη Στρώση

en: _Previous Page
el_GR: _Προηγούμενη Σελίδα

en: _Shape Recognizer
el_GR: _Αναγνώριση Σχημάτων

en: _Text
el_GR: _Κείμενο

en: _Tools
el_GR: _Εργαλεία

en: _Top Layer
el_GR: _Κορυφαία Στρώση

en: _Top to Bottom
el_GR: _Πάνω προς τα Κάτω

en: _Vertical
el_GR: Κατακόρυφο

en: _Vertical Space
el_GR: _Κατακόρυφος Χώρος

en: _View
el_GR: _Προβολή

en: _delete strokes
el_GR: _διαγραφή μολυβιών

en: _fine
el_GR: _λεπτό

en: _medium
el_GR: _μεσαίο

en: _standard
el_GR: _τυπικό

en: _thick
el_GR: _παχύ

en: _very fine
el_GR: _πολύ λεπτό

en: _whiteout
el_GR: _διορθωτικό υγρό

en: enabled,
el_GR: ενεργοποιημένο,

en: events
el_GR: συμβάντα

en: every
el_GR: κάθε

en: minutes
el_GR: λεπτά

en: s <i>(after which the touchscreen will be reactivated again)</i>
el_GR: s <i>(μετά από το οποίο θα ενεργοποιηθεί ξανά η οθόνη αφής)</i>

en: ver_y thick
el_GR: πολ_ύ παχύ
