xournalpp - en to fi_FI translation catalogue (242 entries)

en: 
    
    Will now attempt to run without this file.
fi_FI: 
    
    Yritetään suorittaa ilman tätä tiedostoa.

en: 
     Do you want to continue?
fi_FI: 
    Haluatko jatkaa?

en: %F-Note-%H-%M
fi_FI: %F-Muistiinpano-%H-%M

en: <b>No devices were found. This seems wrong - maybe file a bug report?</b>
fi_FI: <b>Laitteita ei löytynyt. Tämä vaikuttaa virheeltä - lähetä ehkä vikailmoitus?</b>

en: All files
fi_FI: Kaikki tiedostot

en: Back
fi_FI: Takaisin

en: Background
fi_FI: Tausta

en: Cancel
fi_FI: Peruuta

en: Change color
fi_FI: Vaihda väri

en: Change font
fi_FI: Vaihda fontti

en: Contents
fi_FI: Sisältö

en: Copy
fi_FI: Kopioi

en: Copy current
fi_FI: Kopioi nykyinen

en: Copy page
fi_FI: Kopioi sivu

en: Could not load LaTeX PDF file
fi_FI: LaTeX PDF -tiedostoa ei voitu ladata

en: Could not load LaTeX PDF file: {1}
fi_FI: LaTeX PDF -tiedostoa ei voitu ladata: {1}

en: Could not load pagetemplates.ini file
fi_FI: Ei voitu ladata templates.ini -tiedostoa

en: Could not open file: "{1}"
fi_FI: Ei voitu avata tiedostoa: "{1}"

en: Could not read image: {1}. Error message: {2}
fi_FI: Ei voitu lukea kuvaa: {1}. Virheviesti: {2}

en: Could not save .tex file: {1}
fi_FI: Ei voitu tallentaa .tex-tiedostoa: {1}

en: Custom
fi_FI: Muokattu

en: Cut
fi_FI: Leikkaa

en: Default Tool
fi_FI: Oletustyökalu

en: Delete
fi_FI: Poista

en: Delete current page
fi_FI: Poista nykyinen sivu

en: Delete file
fi_FI: Poista tiedosto

en: Delete layer
fi_FI: Poista taso

en: Delete this page
fi_FI: Poista tämä sivu

en: Discard
fi_FI: Hylkää

en: Edit text
fi_FI: Muokkaa tekstiä

en: Eraser
fi_FI: Pyyhekumi

en: Error opening file "{1}"
fi_FI: Virhe tiedoston avaamisessa "{1}"

en: Error opening file: "{1}"
fi_FI: Virhe tiedoston avaamisessa: "{1}"

en: Error reading PDF: {1}
fi_FI: Virhe luettaessa PDF:tä: {1}

en: Error: {1}
fi_FI: Virhe: {1}

en: Export as PDF
fi_FI: Vie PDF:nä

en: Fill
fi_FI: Täyttö

en: Font
fi_FI: Fontti

en: Forward
fi_FI: Eteenpäin

en: GNU GPLv2 or later
fi_FI: GNU GPLv2 tai uudempi

en: Go to first page
fi_FI: Siirry ensimmäiselle sivulle

en: Go to last page
fi_FI: Siirry viimeiselle sivulle

en: Go to next layer
fi_FI: Siirry seuraavalle tasolle

en: Go to page
fi_FI: Siirry sivulle

en: Go to previous layer
fi_FI: Siirry edelliselle tasolle

en: Hand
fi_FI: Käsi

en: Hide all
fi_FI: Piilota kaikki

en: Highlighter
fi_FI: Tussikynä

en: Image
fi_FI: Kuva

en: Images
fi_FI: Kuvat

en: Insert image
fi_FI: Lisää kuva

en: Insert latex
fi_FI: Lisää latex

en: Insert layer
fi_FI: Lisää taso

en: Insert page
fi_FI: Lisää sivu

en: Layer
fi_FI: Taso

en: Layer {1}
fi_FI: Taso {1}

en: Loading...
fi_FI: Ladataan...

en: Move
fi_FI: Siirrä

en: Move page downwards
fi_FI: Siirrä sivua alaspäin

en: Move page upwards
fi_FI: Siirrä sivua ylöspäin

en: New
fi_FI: Uusi

en: New Xournal
fi_FI: Uusi Xournal

en: Next
fi_FI: Seuraava

en: No device
fi_FI: Ei laitteita

en: Open Image
fi_FI: Avaa kuva

en: Open file
fi_FI: Avaa tiedosto

en: PDF Page {1}
fi_FI: PDF-sivu {1}

en: PDF files
fi_FI: PDF-tiedostot

en: Page
fi_FI: Sivu

en: Page Preview
fi_FI: Sivun esikatselu

en: Page deleted
fi_FI: Sivu poistettu

en: Page inserted
fi_FI: Sivu lisätty

en: Page number
fi_FI: Sivunumero

en: Paste
fi_FI: Liitä

en: Pen
fi_FI: Kynä

en: Presentation mode
fi_FI: Esitystila

en: Print
fi_FI: Tulosta

en: Redo
fi_FI: Tee uudelleen

en: Redo:
fi_FI: Tee uudelleen:

en: Replace
fi_FI: Korvaa

en: Restore file
fi_FI: Palauta tiedosto

en: Rotation
fi_FI: Kierto

en: Save
fi_FI: Tallenna

en: Save As...
fi_FI: Tallenna nimellä...

en: Save File
fi_FI: Tallenna tiedosto

en: Save file error: {1}
fi_FI: Virhe tallennettaessa tiedostoa: {1}

en: Search
fi_FI: Haku

en: Select Font
fi_FI: Valitse fontti

en: Select another PDF
fi_FI: Valitse toinen PDF

en: Select another name
fi_FI: Valitse toinen nimi

en: Select background color
fi_FI: Valitse taustaväri

en: Select color
fi_FI: Valitse väri

en: Send Bugreport
fi_FI: Lähetä virheraportti

en: Separator
fi_FI: Erotin

en: Show all
fi_FI: Näytä kaikki

en: Staves
fi_FI: Nuottiviivasto

en: Stop
fi_FI: Pysäytä

en: Supported files
fi_FI: Tuetut tiedostot

en: Text
fi_FI: Teksti

en: Text not found
fi_FI: Tekstiä ei löydy

en: Thick
fi_FI: Paksu

en: Toolbars
fi_FI: Työkalupalkki

en: Undo
fi_FI: Kumoa

en: Undo:
fi_FI: Kumoa:

en: Unknown parser error
fi_FI: Tuntematon jäsennysvirhe

en: Unknown pixmap::domain type: {1}
fi_FI: Tuntematon pixmap::domain tyyppi: {1}

en: Unsaved Document
fi_FI: Tallentamaton asiakirja

en: Version
fi_FI: Versio

en: Vertical Space
fi_FI: Pystysuuntainen tila

en: Vertical space
fi_FI: Pystysuuntainen tila

en: XML Parser error: {1}
fi_FI: XML-jäsennysvirhe: {1}

en: Xournal (Compatibility)
fi_FI: Xournal (yhteensopiva muoto)

en: Xournal files
fi_FI: Xournal-tiedostot

en: Xournal++ files
fi_FI: Xournal++-tiedostot

en: Zoom in
fi_FI: Lähennä

en: Zoom out
fi_FI: Loitonna

en: _Cancel
fi_FI: _Peruuta

en: _Open
fi_FI: _Avaa

en: _Save
fi_FI: _Tallenna

en: cursor
fi_FI: kursori

en: eraser
fi_FI: pyyhekumi

en: file: {1}
fi_FI: tiedosto: {1}

en: image
fi_FI: kuva

en: keyboard
fi_FI: näppäimistö

en: mouse
fi_FI: hiiri

en: pen
fi_FI: kynä

en: show
fi_FI: näytä

en: text
fi_FI: teksti

en: xoj-File: {1}
fi_FI: xoj-tiedosto: {1}

en: xoj-preview-extractor: file "{1}" is not .xoj file
fi_FI: xoj-preview-extractor: "{1}"-tiedosto ei ole .xoj-tiedosto

en: <b>Background Color</b>
fi_FI: <b>Taustaväri</b>

en: <b>Background</b>
fi_FI: <b>Tausta</b>

en: <b>Color</b>
fi_FI: <b>Väri</b>

en: <b>Default</b>
fi_FI: <b>Oletus</b>

en: <b>Page size</b>
fi_FI: <b>Sivun koko</b>

en: <b>Pagesize</b>
fi_FI: <b>Sivun koko</b>

en: <i>Example:</i> 1-3 or 1,3,5-7 etc.
fi_FI: <i>Esimerkki:</i> 1-3 tai 1,3,5-7 jne.

en: <span size="xx-large" weight="bold">Xournal++</span>
    <i>The next generation</i>
fi_FI: <span size="xx-large" weight="bold">Xournal++</span>
    <i>Seuraava sukupolvi</i>

en: About Xournal++
fi_FI: Tietoja Xournal++:stä

en: All
fi_FI: Kaikki

en: All pages
fi_FI: Kaikki sivut

en: Audio Devices
fi_FI: Äänilaiteet

en: Author:
fi_FI: Tekijä:

en: Border color
fi_FI: Reunuksen väri

en: Button 1
fi_FI: Painike 1

en: Button 2
fi_FI: Painike 2

en: Colors
fi_FI: Värit

en: Current page
fi_FI: Nykyinen sivu

en: Cursor
fi_FI: Kursori

en: Dark Theme (requires restart)
fi_FI: Tumma teema (vaatii uudelleenkäynnistyksen)

en: Default name:
fi_FI: Oletusnimi:

en: Delete Layer
fi_FI: Poista taso

en: Device
fi_FI: Laite

en: Disabled
fi_FI: Pois käytöstä

en: Duplicate
fi_FI: Monista

en: Enable
fi_FI: Ota käyttöön

en: Export
fi_FI: Vienti

en: Export as...
fi_FI: Vie tiedostona...

en: Fullscreen
fi_FI: Kokoruututila

en: Go to Page
fi_FI: Siirry sivulle

en: Height
fi_FI: Korkeus

en: Height:
fi_FI: Korkeus:

en: Hide Menubar
fi_FI: Piilota valikkopalkki

en: Hide the horizontal scrollbar
fi_FI: Piilota vaakavierityspalkki

en: Hide the vertical scrollbar
fi_FI: Piilota pystyvierityspalkki

en: Input Device
fi_FI: Syöttölaite

en: Input Devices
fi_FI: Syöttölaiteet

en: Insert Latex
fi_FI: Lisää Latex

en: Language
fi_FI: Kieli

en: License
fi_FI: Lisenssi

en: Load / Save
fi_FI: Lataa / tallenna

en: Load file
fi_FI: Lataa tiedosto

en: Max Length (mm)
fi_FI: Maksimi pituus (mm)

en: Middle Mouse Button
fi_FI: Hiiren keskipainike

en: Mouse
fi_FI: Hiiri

en: Mouse Buttons
fi_FI: Hiiren painikkeet

en: Move Down
fi_FI: Siirry alas

en: Move Up
fi_FI: Siirrä ylös

en: New _Layer
fi_FI: Uusi _taso

en: Options
fi_FI: Valinnat

en: Output Device
fi_FI: Tulostuslaite

en: Pages:
fi_FI: Sivut:

en: Paper Format
fi_FI: Paperimuoto

en: Pause
fi_FI: Keskeytä

en: Preferences
fi_FI: Asetukset

en: Presentation Mode
fi_FI: Esitystila

en: Radius
fi_FI: Säde

en: Resolution
fi_FI: Erotuskyky

en: Sample Rate
fi_FI: Näytteenottotaajuus

en: Scrollbars
fi_FI: Vierityspalkit

en: Select Background Color
fi_FI: Valitse taustaväri

en: Select Folder
fi_FI: Valitse kansio

en: Select Image
fi_FI: Valitse kuva

en: Settings:
fi_FI: Asetukset:

en: Text Font...
fi_FI: Tekstin fontti...

en: Usually 0 or 1
fi_FI: Yleensä 0 tai 1

en: Version:
fi_FI: Versio:

en: View
fi_FI: Näytä

en: Width
fi_FI: Leveys

en: Width:
fi_FI: Leveys:

en: Xournal++ Preferences
fi_FI: Xournal++ asetukset

en: _2 Columns
fi_FI: _2 saraketta

en: _2 Rows
fi_FI: _2 riviä

en: _3 Columns
fi_FI: _3 saraketta

en: _3 Rows
fi_FI: _3 riviä

en: _4 Columns
fi_FI: _4 saraketta

en: _4 Rows
fi_FI: _4 riviä

en: _5 Columns
fi_FI: _5 saraketta

en: _5 Rows
fi_FI: _5 riviä

en: _6 Columns
fi_FI: _6 saraketta

en: _6 Rows
fi_FI: _6 riviä

en: _7 Columns
fi_FI: _7 saraketta

en: _7 Rows
fi_FI: _7 riviä

en: _8 Columns
fi_FI: _8 saraketta

en: _8 Rows
fi_FI: _8 riviä

en: _Cols/Rows
fi_FI: _Sarakkeet/rivit

en: _Delete Page
fi_FI: _Poista sivu

en: _Edit
fi_FI: _Muokkaa

en: _Eraser
fi_FI: _Pyyhekumi

en: _Export as PDF
fi_FI: _Vie PDF:nä

en: _File
fi_FI: _Tiedosto

en: _First Page
fi_FI: _Ensimmäinen sivu

en: _Help
fi_FI: _Ohje

en: _Highlighter
fi_FI: _Tussikynä

en: _Horizontal
fi_FI: _Vaakasuora

en: _Image
fi_FI: _Kuva

en: _Last Page
fi_FI: _Viimeinen sivu

en: _Next Layer
fi_FI: _Seuraava taso

en: _Next Page
fi_FI: _Seuraava sivu

en: _Pen
fi_FI: _Kynä

en: _Plugin
fi_FI: _Lisäosa

en: _Previous Layer
fi_FI: _Edellinen taso

en: _Previous Page
fi_FI: _Edellinen sivu

en: _Text
fi_FI: _Teksti

en: _Tools
fi_FI: _Työkalut

en: _Top to Bottom
fi_FI: _Ylhäältä alas

en: _Vertical
fi_FI: _Pystysuora

en: _View
fi_FI: _Näytä

en: _thick
fi_FI: _paksu

en: every
fi_FI: joka

en: minutes
fi_FI: minuuttia

en: pixels
fi_FI: pikseliä
