xournalpp - en to ja_JP translation catalogue (516 entries)

en: 
    
    Will now attempt to run without this file.
ja_JP: 
    
    このファイルがないまま実行します。

en: 
     Do you want to continue?
ja_JP: 
    続行しますか？

[ctx: Page {pagenumber} "of {pagecount}"]
en:  of {1}
ja_JP:  / {1}

en: %F-Note-%H-%M
ja_JP: %F-注-%H-%M

en: <b>No devices were found. This seems wrong - maybe file a bug report?</b>
ja_JP: <b>デバイスが見つかりませんでした。間違っているようです。バグレポートを提出してください。</b>

en: <span foreground='red' size='x-large'>Missing the needed UI file:
    <b>{1}</b></span>
    Could not find them at any location.
      Not relative
      Not in the Working Path
      Not in {2}
ja_JP: <span foreground='red' size='x-large'>必要なUIファイルがありません:
    <b>{1}</b></span>
    何もロケーションに見つかりません
     相対パスではありません
     作業ディレクトリの中にありません
     {2}の中にありません

en: Add/Edit TeX
ja_JP: TeXの追加/編集

en: Advanced export options
ja_JP: アドバンスドエクスポートのオプション

en: All files
ja_JP: 全てのファイル

en: Apply to all pages
ja_JP: 全てのページに適用する

en: Apply to current page
ja_JP: 現在のページに適用する

en: Arrange
ja_JP: 並べ替える

en: Attach file to the journal
ja_JP: 日記にファイルを取り付ける

en: Attribute "{1}" could not be parsed as double, the value is "{2}"
ja_JP: 属性"{1}"は浮動小数点(double)に解析しない、値が"{2}"

en: Attribute "{1}" could not be parsed as double, the value is nullptr
ja_JP: 属性"{1}"は浮動小数点(double) に解析しない、値が nullptr

en: Attribute "{1}" could not be parsed as int, the value is "{2}"
ja_JP: 属性"{1}"は整数型 に解析しない、値が "{2}"

en: Attribute "{1}" could not be parsed as int, the value is nullptr
ja_JP: 属性"{1}"は整数型 に解析しない、値が nullptr

en: Attribute "{1}" could not be parsed as size_t, the value is "{2}"
ja_JP: 属性"{1}"は size_t に解析しない、値が "{2}"

en: Attribute "{1}" could not be parsed as size_t, the value is nullptr
ja_JP: 属性"{1}"は size_t に解析しない、値が nullptr

en: Attribute color not set!
ja_JP: 属性の色が設定しません!

en: Audio folder not set or invalid! Recording won't work!
    Please set the recording folder under "Preferences > Audio recording"
ja_JP: オーディオフォルダーが未設定か正しくないため録音が機能しません。
    "環境設定 > 録音"でオーディオフォルダーを設定してください

en: Autosave failed with an error: {1}
ja_JP: オートセーブがエラーで失敗します: {1}

en: Autosave renamed from {1} to {2}
ja_JP: オートセーブが{1} から{2} まで名前変更します

en: Autosaving to {1}
ja_JP: {1} にオートセーブ中

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Background
ja_JP: 背景

en: Bring forward
ja_JP: 繰り上げる

en: Bring to front
ja_JP: 前景に持って来る

en: Built on
ja_JP: ビルド

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Change color
ja_JP: 色を変更する

en: Change font
ja_JP: フォントを変更

en: Change line style
ja_JP: 線型を変更する

en: Change stroke fill
ja_JP: ストロークの塗りつぶしを変更する

en: Change stroke width
ja_JP: ストロークの幅を変更する

en: Clear list
ja_JP: リストを消去

en: Color "{1}" unknown (not defined in default color list)!
ja_JP: カラー "{1}" 不明 (既定のカラーリストで定義されていません)。

en: Compass
ja_JP: コンパス

en: Contents
ja_JP: コンテンツ

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Copy current
ja_JP: 現在のものをコピー

en: Copy page
ja_JP: ページをコピーする

en: Could not create folder: {1}
    Failed with error: {2}
ja_JP: フォルダーを作成できませんでした: {1}
    エラーで失敗しました: {2}

en: Could not load LaTeX PDF file
ja_JP: LaTeX PDFファイルを読み込めませんでした

en: Could not load LaTeX PDF file: {1}
ja_JP: LaTeX PDFファイルを読み込めませんでした: {1}

en: Could not load pagetemplates.ini file
ja_JP: pagetemplates.ini ファイルを読み込めませんでした

en: Could not open attachment: {1}. Error message: Could not read file
ja_JP: 添付ファイルを開くことができませんでした: {1}. エラーメッセージ: ファイルを読み込めませんでした

en: Could not open attachment: {1}. Error message: Could not write file
ja_JP: 添付ファイルを開くことができませんでした: {1}. エラーメッセージ: ファイルを書き込めませんでした

en: Could not open file: "{1}"
ja_JP: "{1}" を開けませんでした

en: Could not parse custom toolbar.ini file: {1}
    Toolbars will not be available
ja_JP: カスタム toolbar.ini ファイルを解析できませんでした: {1}
    ツールバーは利用できなくなります

en: Could not parse general toolbar.ini file: {1}
    No Toolbars will be available
ja_JP: カスタム toolbar.ini ファイルを解析できませんでした: {1}
    ツールバーは利用できなくなります

en: Could not read image: {1}. Error message: {2}
ja_JP: 画像を読み込めませんでした: {1}。エラーメッセージ: {2}

en: Could not save .tex file: {1}
ja_JP: .tex ファイルを保存できませんでした: {1}

en: Create new layer
ja_JP: 新規レイヤーを作成

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Custom Export
ja_JP: カスタムエクスポート

en: Customize Toolbars
ja_JP: ツールバーをカスタマイズ

en: Customized
ja_JP: カスタマイズ

en: Cut
ja_JP: 切り取り

en: Default Tool
ja_JP: デフォルトのツール

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete Logfile
ja_JP: ログファイルを削除

en: Delete current page
ja_JP: 現在のページを削除

en: Delete file
ja_JP: ファイルを削除

en: Delete layer
ja_JP: レイヤーを削除

en: Delete this layer
ja_JP: このレイヤーを削除

en: Delete this page
ja_JP: このページを削除

en: Discard
ja_JP: 破棄

en: Document file was removed.
ja_JP: ドキュメントファイルが削除されました。

en: Dotted
ja_JP: 点線

en: Draw Arrow
ja_JP: 矢印を描く

en: Draw Ellipse
ja_JP: 楕円を描く

en: Draw Line
ja_JP: 線を描く

en: Draw Rectangle
ja_JP: 長方形を描く

en: Draw stroke
ja_JP: ストロークを描く

en: Drawing Type - don't change
ja_JP: 描画の種類 - 変更しない

en: Edit text
ja_JP: テキストを編集

en: Erase stroke
ja_JP: ストロークを消去

en: Eraser
ja_JP: 消しゴム

en: Error opening file "{1}"
ja_JP: ファイル "{1}" の展開中にエラー

en: Error opening file: "{1}"
ja_JP: ファイルの展開中のエラー: "{1}"

en: Error reading PDF: {1}
ja_JP: PDF読み込みエラー: {1}

en: Error save image #1
ja_JP: 画像保存エラー #1

en: Error save image #2
ja_JP: 画像保存エラー #2

en: Error while autosaving: {1}
ja_JP: 自動保存中にエラーが発生しました: {1}

en: Error while exporting the pdf background: I cannot find the pdf page number
ja_JP: PDF背景をエクスポート中にエラーが発生しました: pdfページ番号が見つかりません

en: Error: {1}
ja_JP: エラー：{1}

en: Error: {1} is not a regular file. Please check your LaTeX template file settings.
ja_JP: エラー： {1} は通常のファイルではありません。LaTeXテンプレートファイルの設定を確認してください。

en: Export FILE as PDF
ja_JP: ファイルをPDFとしてエクスポート

en: Export FILE as image files (one per page)
                                     Guess the output format from the extension of IMGFILE
                                     Supported formats: .png, .svg
ja_JP: ファイルを画像ファイルとしてエクスポート (1ページにつき1つ)
                                     IMGFILE の拡張子から出力フォーマットを推測します。
                                     サポートされているフォーマット: .png, .svg

en: Export PDF
ja_JP: PDFでエクスポート

en: Export as PDF
ja_JP: PDFでエクスポート

en: Export without background
                                     The exported file has transparent or white background,
                                     depending on what its format supports
ja_JP: 背景なしでエクスポート
                                     エクスポートされたファイルはフォーマットがサポートする形式によって,
                                     透明や白背景になります。

en: Failed to delete file: {1}
ja_JP: ファイルの削除に失敗しました: {1}

en: Failed to find LaTeX generator program in PATH: {1}
ja_JP: PATHにLaTeX出力用プログラムが見つかりませんでした: {1}

en: Failed to initialize PDF Cairo surface
ja_JP: PDF Cairo サーフェスの初期化に失敗しました

en: Failed to load image, could not determine image size!
ja_JP: 画像の読み込みに失敗: 画像のサイズを決定できませんでした!

en: Failed to open content.xml in zip archive: "{1}"
ja_JP: zipアーカイブ中のcontent.xmlを開けませんでした: "{1}"

en: Failed to parse LaTeX generator command: {1}
ja_JP: LaTeX生成コマンドの解析に失敗しました: {1}

en: File couldn't be opened. You have to do it manually:
    URL: {1}
ja_JP: ファイルを開くことができませんでした。手動で開く必要があります:
    URL: {1}

en: Fill
ja_JP: 塗りつぶし

en: Floating Toolbox (experimental)
ja_JP: フローティングツールボックス (実験的)

en: Font
ja_JP: フォント

en: GNU GPLv2 or later
ja_JP: GNU GPLv2 以降

en: GTK Version
ja_JP: GTKバージョン

en: Get version of xournalpp
ja_JP: xournalppのバージョンを取得

en: Git commit
ja_JP: Git コミット

en: Go to first page
ja_JP: 最初のページに移動

en: Go to last page
ja_JP: 最後のページに移動

en: Go to next layer
ja_JP: 次のレイヤーに移動

en: Go to page
ja_JP: ページに移動

en: Go to previous layer
ja_JP: 前のレイヤーに移動

en: Go to top layer
ja_JP: 一番上のレイヤーに移動

en: Graph
ja_JP: グラフ

en: GtkSourceView was disabled when building Xournal++! Some options will not be available.
ja_JP: Xournal++をビルドした際にGtkSourceViewが無効になりました！いくつかのオプションは利用できません。

en: Hand
ja_JP: 手のひらツール

en: Hide all
ja_JP: すべて非表示

en: Highlighter
ja_JP: 蛍光ペン

en: Image
ja_JP: 画像

en: Image file successfully created
ja_JP: 画像ファイルが正常に作成されました

en: Images
ja_JP: 画像

en: Insert a copy of the current layer below
ja_JP: 現在のレイヤーのコピーを下に挿入

en: Insert a copy of the current page below
ja_JP: 現在のページのコピーを下に挿入

en: Insert after current page
ja_JP: 現在のページの後に挿入

en: Insert at end
ja_JP: 最後に挿入

en: Insert elements
ja_JP: 要素を挿入

en: Insert image
ja_JP: 画像を挿入

en: Insert latex
ja_JP: latexを挿入

en: Insert layer
ja_JP: レイヤーを挿入

en: Insert page
ja_JP: ページを挿入

en: Jump to Page (first Page: 1)
ja_JP: ページ移動 (最初のページが1)

en: LaTeX editor theme:
ja_JP: LaTeXエディタのテーマ:

en: Latex generation encountered an error: {1} (exit code: {2})
ja_JP: LaTeX生成中にエラーが発生しました: {1} (終了コード: {2})

en: Layer
ja_JP: レイヤー

en: Layer Preview
ja_JP: レイヤーのプレビュー

en: Layer {1}
ja_JP: レイヤー {1}

en: Layerstack Preview
ja_JP: レイヤースタックのプレビュー

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中…

en: Manage Toolbars
ja_JP: ツールバーの管理

en: Medium
ja_JP: 中

en: Merge layer down
ja_JP: 下のレイヤーと結合

en: Move
ja_JP: 移動

en: Move layer
ja_JP: レイヤーを移動

en: Move page downwards
ja_JP: ページを下に移動

en: Move page upwards
ja_JP: ページを上に移動

en: New
ja_JP: 新規

en: New Xournal
ja_JP: Xournalを新規作成

en: Next
ja_JP: 次へ

en: No pages to export!
ja_JP: エクスポートするページがありません。

en: No recent files
ja_JP: 最近開いたファイルはありません

en: Open Image
ja_JP: 画像を開く

en: Open Logfile
ja_JP: ログファイルを開く

en: Open Logfile directory
ja_JP: ログファイルのディレクトリを開く

en: Open file
ja_JP: ファイルを開く

en: PDF Export
ja_JP: PDFエクスポート

en: PDF Page {1}
ja_JP: PDF ページ {1}

en: PDF background missing
ja_JP: PDFの背景がありません

en: PDF file successfully created
ja_JP: PDFファイルが正常に作成されました

en: PDF files
ja_JP: PDFファイル

en: PNG graphics
ja_JP: PNG画像

en: Page
ja_JP: ページ

en: Page Preview
ja_JP: ページのプレビュー

en: Page background changed
ja_JP: ページの背景が変更されました

en: Page deleted
ja_JP: ページを削除

en: Page inserted
ja_JP: ページを挿入

en: Page number
ja_JP: ページ番号

en: Paste
ja_JP: 貼り付け

en: Pause / Play
ja_JP: 一時停止/再生

en: Pen
ja_JP: ぺン

en: Plain
ja_JP: 装飾なし

en: Presentation mode
ja_JP: プレゼンテーションモード

en: Print
ja_JP: 印刷

en: Record Audio / Stop Recording
ja_JP: 録音開始/録音停止

en: Recorder could not be started.
ja_JP: 録音を開始できませんでした。

en: Redo
ja_JP: やり直し

en: Redo:
ja_JP: やり直し:

en: Remove PDF Background
ja_JP: PDFの背景を削除

en: Rename layer
ja_JP: レイヤーの名前を変更

en: Replace
ja_JP: 置換

en: Restore file
ja_JP: ファイルを復元

en: Rotation
ja_JP: 回転

en: Ruled
ja_JP: 罫線

en: Ruled with vertical line
ja_JP: 罫線（分割）

en: SVG graphics
ja_JP: SVG画像

en: Sample LaTeX file generated successfully.
ja_JP: サンプルのLaTeXファイルが作成されました。

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save As...
ja_JP: 名前を付けて保存...

en: Save File
ja_JP: ファイルを保存

en: Save file error: {1}
ja_JP: ファイルの保存エラー: {1}

en: Scroll to page {1}
ja_JP: ページ {1} までスクロール

en: Search
ja_JP: 検索

en: See the full list of contributors
ja_JP: すべての貢献者のリストを見る

en: Select Font
ja_JP: フォントを選択

en: Select Object
ja_JP: オブジェクトを選択

en: Select PDF Area Text
ja_JP: PDFエリアのテキストを選択

en: Select PDF Text
ja_JP: PDFテキストを選択

en: Select PDF Text In Rectangle
ja_JP: 長方形でPDFテキストを選択

en: Select PDF Text in Rectangle
ja_JP: 長方形でPDFテキストを選択

en: Select another PDF
ja_JP: 他のPDFを選択

en: Select another name
ja_JP: 他の名前を選択

en: Select background color
ja_JP: 背景色を選択

en: Select color
ja_JP: 色を選択

en: Send Bugreport
ja_JP: バグレポートを送信

en: Send backward
ja_JP: 背面に移動

en: Send to back
ja_JP: 最背面に移動

en: Separator
ja_JP: 分割線

en: Show all
ja_JP: すべて表示

en: Show only not used pages (one unused page)
ja_JP: 未使用のページのみを表示 (1つの未使用ページ)

en: Show only not used pages ({1} unused pages)
ja_JP: 未使用のページのみを表示 ({1} 枚の未使用ページ)

en: Sorry, Xournal++ can only open one file at once.
    Others are ignored.
ja_JP: 申し訳ありません、Xournal++ は一度に 1 つのファイルしか開くことができません。
    他のファイルは無視されます。

en: Sorry, Xournal++ cannot open remote files at the moment.
    You have to copy the file to a local directory.
ja_JP: 申し訳ありません、Xournal++は現在リモートファイルを開くことができません。
    ローカルディレクトリにファイルをコピーする必要があります。

en: Spacer
ja_JP: 間隔

en: Stop
ja_JP: 停止

en: Successfully saved document to "{1}"
ja_JP: ドキュメントを "{1}" に保存しました

en: Supported files
ja_JP: サポートされたファイル

en: System Default
ja_JP: システムのデフォルト

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Text found on this page
ja_JP: このページで見つかったテキスト

en: Text found once on page {1}
ja_JP: ページ {1} でテキストが 1 件見つかりました

en: Text found {1} times on page {2}
ja_JP: ページ {1} でテキストが {2} 件見つかりました

en: Text not found
ja_JP: テキストが見つかりません

en: Text not found, searched on all pages
ja_JP: テキストが見つかりません。すべてのページで検索されました。

en: The background file "{1}" could not be found. It might have been moved, renamed or deleted.
ja_JP: 背景ファイル "{1}" が見つかりませんでした。ファイルの移動、名前の変更または削除された可能性があります。

en: The background file "{1}" could not be found. It might have been moved, renamed or deleted.
    It was last seen at: "{2}"
ja_JP: 背景ファイル "{1}" が見つかりませんでした。ファイルの移動、名前の変更または削除された可能性があります。最後に確認された場所: "{2}"

en: The file is no valid .xopp file (Mimetype missing): "{1}"
ja_JP: ファイルが有効な.xoppファイルではありません（MIMEタイプ不明）："{1}"

en: The file is no valid .xopp file (Mimetype wrong): "{1}"
ja_JP: ファイルが有効な.xoppファイルではありません（MIMEタイプが無効）："{1}"

en: The file is no valid .xopp file (Version missing): "{1}"
ja_JP: ファイルが有効な.xoppファイルではありません（バーション不明）："{1}"

en: The file is not a valid .xopp file (Version string corrupted): "{1}"
ja_JP: ファイルが有効な.xoppファイルではありません（バーション文字列が破損）："{1}"

en: Thick
ja_JP: 太い

en: Toggle fullscreen
ja_JP: 全画面表示の切り替え

en: Tool - don't change
ja_JP: ツール - 変更しない

en: Toolbars
ja_JP: ツールバー

en: Unable to play audio recording {1}
ja_JP: 録音した音声 {1} を再生できません

en: Unable to retrieve pdf page.
ja_JP: PDFページを取得できません。

en: Undo
ja_JP: 元に戻す

en: Undo:
ja_JP: 取り消し:

en: Unknown background type: {1}
ja_JP: 不明な背景タイプ: {1}

en: Unknown color value "{1}"
ja_JP: 不明な色の値 "{1}"

en: Unknown domain type: {1}
ja_JP: 不明なドメインタイプ: {1}

en: Unknown parser error
ja_JP: 不明なパーサエラー

en: Unsaved Document
ja_JP: 保存されていないドキュメント

en: Unsupported graphics format:
ja_JP: サポートされていないグラフィック形式:

en: Use proposed PDF
ja_JP: 提案されたPDFを使用する

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Very Fine
ja_JP: 極細

en: Very Thick
ja_JP: 極太

en: With PDF background
ja_JP: PDF背景あり

en: Write text
ja_JP: テキストを入力

en: XML Parser error: {1}
ja_JP: XML構文解析エラー: {1}

en: Xournal files
ja_JP: Xournalファイル

en: Xournal++ crashed last time. Would you like to restore the last edited file?
ja_JP: 前回Xournal++がクラッシュしました。最後に編集したファイルを復元しますか？

en: Xournal++ files
ja_JP: Xournal++ファイル

en: Xournal++ template
ja_JP: Xournal++テンプレート

en: Zoom Slider
ja_JP: ズームスライダー

en: Zoom fit to screen
ja_JP: 画面に合わせる

en: Zoom in
ja_JP: 拡大

en: Zoom out
ja_JP: 縮小

en: Zoom to 100%
ja_JP: 100%の縮尺にする

en: _Cancel
ja_JP: キャンセル (_C)

en: _Open
ja_JP: 開く (_O)

en: _Save
ja_JP: 保存 (_S)

en: cursor
ja_JP: カーソル

en: default disabled
ja_JP: デフォルトは無効

en: default enabled
ja_JP: デフォルトは有効

en: delete stroke
ja_JP: ストロークを削除

en: eraser
ja_JP: 消しゴム

en: file: {1}
ja_JP: ファイル: {1}

en: image
ja_JP: 画像

en: keyboard
ja_JP: キーボード

en: mouse
ja_JP: マウス

en: pen
ja_JP: ペン

en: show
ja_JP: 表示

en: standard
ja_JP: 標準

en: stroke
ja_JP: ストローク

en: tablet pad
ja_JP: タブレットパッド

en: text
ja_JP: テキスト

en: touchpad
ja_JP: タッチパッド

en: touchscreen
ja_JP: タッチスクリーン

en: trackpoint
ja_JP: トラックポイント

en: whiteout
ja_JP: ホワイトアウト

en: xoj-preview-extractor: file "{1}" contains no preview
ja_JP: xoj-preview-extractor: ファイル "{1}" にプレビューが含まれていません

en: xoj-preview-extractor: file "{1}" is not .xoj file
ja_JP: xoj-preview-extractor: ファイル "{1}" は .xoj ファイルではありません

en: xoj-preview-extractor: no preview and page found, maybe an invalid file?
ja_JP: xoj-preview-extractor: プレビューとページが見つかりません、おそらく無効なファイルの可能性があります

en: xoj-preview-extractor: opening input file "{1}" failed
ja_JP: xoj-preview-extractor: 入力ファイル "{1}" を開けませんでした

en: xoj-preview-extractor: opening output file "{1}" failed
ja_JP: xoj-preview-extractor: 出力ファイル "{1}" を開けませんでした

en: xoj-preview-extractor: successfully extracted
ja_JP: xoj-preview-extractor: 正常に抽出されました

en: %{name}	The name of the exported document
    %a			Abbreviated weekday name (e.g. Thu)
    %A			Full weekday name (e.g. Thursday)
    %b			Abbreviated month name (e.g. Aug)
    %B			Full month name (e.g. August)
    %c			Date and time representation (e.g. Thu Aug 23 14:55:02 2001)
    %d			Day of the month (01-31)
    %F			Date representation (e.g. 2001-08-23)
    %H			Hour in 24h format (00-23)
    %I			Hour in 12h format (01-12)
    %j			Day of the year (001-366)
    %m		Month as a decimal number (01-12)
    %M		Minute (00-59)
    %p			AM or PM designation (e.g. PM)
    %S			Second (00-61)
    %U			Week number with the first Sunday as the first day of week one (00-53)
    %w			Weekday as a decimal number with Sunday as 0 (0-6)
    %W		Week number with the first Monday as the first day of week one (00-53)
    %x			Date representation (e.g. 08/23/01)
    %X			Time representation (e.g. 14:55:02 or 2:55:02 PM)
    %y			Year, last two digits (00-99)
    %Y			Year (e.g. 2001)
    %Z			Timezone name or abbreviation (e.g. CDT)
    %%		A % sign
ja_JP: %{name}	エクスポートされたドキュメントの名前
    %a			短縮された曜日（例：Thu）
    %A			完全な曜日（例：Thuesday）
    %b			短縮された月（例：Aug）
    %B			完全な月（例：August）
    %c			曜日、日付、時刻（例：Thu Aug 23 14:55:02 2001）
    %d			月・日の日付（01-31）
    %F			年・月・日の日付（例：2001-08-23）
    %H			24時間形式の時刻（00-23）
    %I			12時間形式の時刻（01-12）
    %j			年の始まりからの経過日数（001-366）
    %m			月（01-12）
    %M			分（00-59）
    %p			午前・午後の表示（例：PM）
    %S			秒（00-61）
    %U			最初の日曜日までを第1週とした週番号（00-53）
    %w			日曜日を0とした曜日番号（0-6）
    %W			最初の月曜日までを第1週とした週番号（00-53）
    %x			月・日・年の日付（例：08/23/01）
    %X			時刻（例：14:55:02 もしくは 2:55:02 PM）
    %y			年の下2ケタ（00-99）
    %Y			年（例：2001）
    %Z			タイムゾーンの名前もしくは略語（例：CDT）
    %%			% 記号

en: (requires restart)
ja_JP: （要再起動）

en: <b>Background Color</b>
ja_JP: <b>背景色</b>

en: <b>Background</b>
ja_JP: <b>背景</b>

en: <b>Color</b>
ja_JP: <b>色</b>

en: <b>Default Tools</b>
ja_JP: <b>デフォルトのツール</b>

en: <b>Default</b>
ja_JP: <b>デフォルト</b>

en: <b>Page size</b>
ja_JP: <b>ページサイズ</b>

en: <b>Pagesize</b>
ja_JP: <b>ページサイズ</b>

en: <b>Separators</b>
ja_JP: <b>区切り文字</b>

en: <i>Example:</i> 1-3 or 1,3,5-7 etc.
ja_JP: <i>例:</i> 1-3 or 1,3,5-7 etc.

en: <i>Select language (requires restart)</i>
ja_JP: <i>言語の選択 (再起動が必要です)</i>

en: <i>Select the tool and Settings if you press the Default Button.</i>
ja_JP: <i>既定のボタンを押したときのツールと設定を選択します。</i>

en: <i>This name will be proposed if you export a document to PDF.</i>
ja_JP: <i>ドキュメントをPDFにエクスポートする場合、この名前を提案します。</i>

en: <i>This name will be proposed if you save a new document.</i>
ja_JP: <i>新しいドキュメントを保存する場合、この名前が提案されます。</i>

en: About Xournal++
ja_JP: Xournal++について

en: Add additional horizontal space of
ja_JP: 水平方向のスペースを追加:

en: Add additional vertical space of
ja_JP: 垂直方向のスペースを追加:

en: All
ja_JP: すべて

en: All pages
ja_JP: すべてのページ

[ctx: eraser is always visible]
en: Always
ja_JP: 常時

en: Always check LaTeX dependencies before running
ja_JP: 実行する前に LaTeX の依存関係を常に確認する

en: Arithmetic mean
ja_JP: 算術平均

en: Audio Devices
ja_JP: オーディオデバイス

en: Audio Recording
ja_JP: 録音

en: Author:
ja_JP: 管理者:

en: Authors
ja_JP: 管理者

en: Auto-indent
ja_JP: 自動インデント

en: Automatically Add Empty Last Page (excluding PDFs)
ja_JP: 最後のページに空のページを自動的に追加（PDFを除く）

en: Autosaving
ja_JP: 自動保存中

en: Available Placeholders
ja_JP: 利用可能なプレースホルダー

en: Background color between pages
ja_JP: ページ間の背景色

[ctx: stylus cursor uses a big pen icon]
en: Big pen icon
ja_JP: 大きいペン

en: Bring Forward
ja_JP: 前面に移動

en: Bring to Front
ja_JP: 最前面に移動

en: Button 1
ja_JP: ボタン 1

en: Button 2
ja_JP: ボタン 2

en: Change
ja_JP: 変更

en: Choose the color to use for "Highlight cursor position"
ja_JP: カーソル位置をハイライト表示するときに使用する色を選択

en: Color
ja_JP: 色

en: Colors
ja_JP: 色

en: Command Output
ja_JP: コマンドの出力

en: Configure Page Template
ja_JP: ページテンプレートの設定

en: Configure new page template
ja_JP: 新規ページテンプレートの設定

en: Copy selected text
ja_JP: 選択したテキストをコピー

en: Copy the background of the current page instead of using the background set above.
ja_JP: 背景設定の代わりに、現在のページの背景をコピーします。

en: Current page
ja_JP: 現在のページ

en: Cursor
ja_JP: カーソル

en: Cursor icon for pen
ja_JP: ペンのカーソルアイコン

en: Dark Theme (requires restart)
ja_JP: ダークテーマ（再起動が必要です）

en: Default LaTeX Text
ja_JP: デフォルトのLaTeXテキスト

en: Default Save Name
ja_JP: デフォルトの保存名

en: Default name:
ja_JP: デフォルトの名前:

en: Defaults
ja_JP: デフォルト

en: Delete Layer
ja_JP: レイヤーを削除

en: Delete stroke
ja_JP: ストロークを削除

en: Disable GTK's built-in inertial scroll functionality (requires restart).
ja_JP: GTK内蔵の慣性スクロール機能を無効にする(再起動が必要です)。

en: Display DPI Calibration
ja_JP: 画面のDPIの調整

en: Drag
ja_JP: ドラッグ

en: Draw _Line
ja_JP: 線を描く(_L)

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Edit (not implemented yet)
ja_JP: 編集（まだ実装されていません）

en: Editor settings
ja_JP: エディターの設定

en: Enable Autosaving
ja_JP: 自動保存を有効にする

en: Enter / edit LaTeX Text
ja_JP: LaTeXテキストの入力/編集

en: Eraser Optio_ns
ja_JP: 消しゴムのオプション(_n)

en: Eraser Type - don't change
ja_JP: 消しゴムの種類 - 変更しない

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Export as...
ja_JP: エクスポート…

en: Font:
ja_JP: フォント:

en: Fullscreen
ja_JP: 全画面表示

en: Gain
ja_JP: ゲイン

en: Global
ja_JP: グローバル

en: Go Fullscreen
ja_JP: 全画面表示にする

en: Go to Page
ja_JP: ページを移動

en: Hide Menubar
ja_JP: メニューバーを隠す

en: Highlight cursor position
ja_JP: カーソルの位置をハイライト表示する

en: Icon Designers
ja_JP: アイコンデザイナー

en: Icon Theme
ja_JP: アイコンテーマ

en: Image quality
ja_JP: 画質

en: Inertia
ja_JP: 慣性

en: Input Device
ja_JP: 入力デバイス

en: Input Devices
ja_JP: 入力デバイス

en: Input System
ja_JP: 入力システム

en: Input stabilization
ja_JP: 手ブレ補正

en: Input stabilization can create a gap at the end of your stroke. If enabled, this gap is filled.
ja_JP: 手ブレ補正をかけると、線の終わりに隙間が生じることがあります。有効にすると、その隙間を埋めます。

en: Insert Page After
ja_JP: ページの後に挿入

en: Insert Page Before
ja_JP: ページの前に挿入

en: LaTeX executable settings
ja_JP: LaTeX 実行可能ファイルの設定

en: LaTeX generation command
ja_JP: LaTeX 生成コマンド

en: Language
ja_JP: 言語

en: Language Settings
ja_JP: 言語設定

en: Layout
ja_JP: レイアウト

en: Left / Right-Handed
ja_JP: 左利き / 右利き

en: License
ja_JP: ライセンス

en: Line numbers
ja_JP: 行番号

en: Load / Save
ja_JP: 読み込み/保存

en: Load file
ja_JP: ファイルを読み込む

en: Load from file
ja_JP: ファイルから読み込む

en: Manage Toolbar
ja_JP: ツールバーの管理

en: Mass
ja_JP: 重さ

en: Mass: the higher the mass, the more inertia and the more stabilization
ja_JP: 重さ：重さを大きくすると、慣性感が強くなり安定します

en: Minimum Pressure:
ja_JP: 最小圧力:

en: Mouse
ja_JP: マウス

en: Mouse Buttons
ja_JP: マウスボタン

en: Move Down
ja_JP: 下へ

en: Move Up
ja_JP: 上へ

en: New Page _After
ja_JP: 次に新しいページを追加(_A)

en: New Page _Before
ja_JP: 前に新しいページを追加(_B)

en: New Page at _End
ja_JP: 最後に新しいページを追加(_E)

[ctx: stylus cursor uses no icon]
en: No icon
ja_JP: アイコンなし

en: Options
ja_JP: オプション

en: Output Device
ja_JP: 出力デバイス

en: PDF Cache
ja_JP: PDFキャッシュ

en: Paper B_ackground
ja_JP: 用紙の背景(_B)

en: Paper Format
ja_JP: 用紙サイズ

en: Paper _Color
ja_JP: 用紙の色(_C)

en: Paper _Format
ja_JP: 用紙の書式(_F)

en: Path:
ja_JP: パス:

en: Pick the Editor's Font
ja_JP: エディターのフォントを選択

en: Plugin Manager
ja_JP: プラグインマネージャー

en: Plugin _Manager
ja_JP: プラグインマネージャー(_M)

en: Preferences
ja_JP: 環境設定

en: Presentation Mode
ja_JP: プレゼンテーションモード

en: Radius
ja_JP: 半径

en: Range
ja_JP: 範囲

en: Recent _Documents
ja_JP: 最近のドキュメント(_D)

en: Record / Stop
ja_JP: 録音/停止

en: Recording Quality
ja_JP: 録音品質

en: Rename Layer
ja_JP: レイヤー名を変更

en: Rename selected layer
ja_JP: 選択したレイヤー名を変更

en: Save to file
ja_JP: ファイルへ保存

en: Scrollbars
ja_JP: スクロールバー

en: Select Background Color
ja_JP: 背景色を選択

en: Select Folder
ja_JP: フォルダを選択

en: Select Image
ja_JP: 画像を選択

en: Select Linear Text
ja_JP: 線形テキストを選択

en: Select PDF Page
ja_JP: PDFページを選択

en: Select Text In Rectangle
ja_JP: 長方形でのテキストの選択

en: Select toolbar:
ja_JP: ツールバーを選択:

en: Send Backward
ja_JP: 背面に移動

en: Send to Back
ja_JP: 最背面に移動

en: Set Columns
ja_JP: 列の設定

en: Set Rows
ja_JP: 行の設定

en: Settings:
ja_JP: 値の受け渡し

en: Show Floating Toolbox
ja_JP: フローティングツールボックスを表示

en: Show Menubar
ja_JP: メニューバーを表示

en: Show Menubar on Startup
ja_JP: 起動時にメニューバーを表示

en: Show Sidebar
ja_JP: サイドバーを表示

en: Show Toolbar
ja_JP: ツールバーを表示

en: Show Toolbars
ja_JP: ツールバーを表示

en: Show filepath in title bar
ja_JP: タイトルバーにファイルパスを表示

en: Show sidebar on the right side
ja_JP: 右側にサイドバーを表示

en: Show vertical scrollbar on the left side
ja_JP: 左側に垂直スクロールバーを表示する

en: Sidebar
ja_JP: サイドバー

[ctx: stylus cursor uses a small dot]
en: Small dot icon
ja_JP: 小さいドット

en: Source Code / Bug Tracker
ja_JP: ソースコード/バグトラッカー

en: Standard
ja_JP: 標準

en: Stylus
ja_JP: ペンタブ

en: Stylus Buttons
ja_JP: ペンタブのボタン

[ctx: stylus cursor uses system cursor]
en: System cursor
ja_JP: システムカーソル

en: T_oolbars
ja_JP: ツールバー(_o)

en: Template file settings
ja_JP: テンプレートファイルの設定

en: Template:
ja_JP: テンプレート:

en: Test
ja_JP: テスト

en: Test configuration
ja_JP: テストの設定

en: Text Font...
ja_JP: フォント…

en: Touch Drawing
ja_JP: タッチ描画

en: Touch Scrolling
ja_JP: タッチスクロール

en: Touchscreen
ja_JP: タッチパネル

en: Use font from system theme.
ja_JP: システムテーマのフォントを使用する

en: Version:
ja_JP: バージョン:

en: Website
ja_JP: ウェブサイト

en: Width
ja_JP: 幅

en: Width:
ja_JP: 幅:

en: Xournal++ Preferences
ja_JP: Xournal++の設定

en: _1 Column
ja_JP: _1 列

en: _1 Row
ja_JP: _1 行

en: _2 Columns
ja_JP: _2 列

en: _2 Rows
ja_JP: _2 行

en: _3 Columns
ja_JP: _3 列

en: _3 Rows
ja_JP: _3 行

en: _4 Columns
ja_JP: _4 列

en: _4 Rows
ja_JP: _4 行

en: _5 Columns
ja_JP: _5 列

en: _5 Rows
ja_JP: _5 行

en: _6 Columns
ja_JP: _6 列

en: _6 Rows
ja_JP: _6 行

en: _7 Columns
ja_JP: _7 列

en: _7 Rows
ja_JP: _7 行

en: _8 Columns
ja_JP: _8 列

en: _8 Rows
ja_JP: _8 行

en: _Cols/Rows
ja_JP: 列/行(_C)

en: _Customize
ja_JP: カスタマイズ(_C)

en: _Default Tools
ja_JP: デフォルトツール(_D)

en: _Delete Page
ja_JP: ページを削除(_D)

en: _Edit
ja_JP: 編集(_E)

en: _Eraser
ja_JP: 消しゴム(_E)

en: _Export as PDF
ja_JP: PDFにエクスポート(_E)

en: _File
ja_JP: ファイル(_F)

en: _First Page
ja_JP: 最初のページ(_F)

en: _Goto Page
ja_JP: ページを移動(_G)

en: _Help
ja_JP: ヘルプ(_H)

en: _Image
ja_JP: 画像(_I)

en: _Last Page
ja_JP: 最後のページ(_L)

en: _Manage
ja_JP: 管理(_M)

en: _Navigation
ja_JP: ナビゲーション(_N)

en: _Next Layer
ja_JP: 次のレイヤー(_N)

en: _Next Page
ja_JP: 次のページ(_N)

en: _Pen
ja_JP: ペン(_P)

en: _Plugin
ja_JP: プラグイン(_P)

en: _Presentation Mode
ja_JP: プレゼンテーションモード(_P)

en: _Previous Layer
ja_JP: 前のレイヤー(_P)

en: _Previous Page
ja_JP: 前のページ(_P)

en: _Shape Recognizer
ja_JP: 図形認識(_S)

en: _Text
ja_JP: テキスト(_T)

en: _Tools
ja_JP: ツール(_T)

en: _View
ja_JP: 表示(_V)

en: _delete strokes
ja_JP: ストロークを削除(_D)

en: _fine
ja_JP: 細(_f)

en: _medium
ja_JP: 中(_m)

en: _standard
ja_JP: 標準(_C)

en: _thick
ja_JP: 太(_t)

en: _very fine
ja_JP: 極細(_v)

en: _whiteout
ja_JP: 白塗り(_W)

en: minutes
ja_JP: 分

en: pixels
ja_JP: ピクセル

en: ver_y thick
ja_JP: 極太(_y)

en: when drawing on last page
ja_JP: 最後のページに描画するとき

en: when scrolling to end of last page
ja_JP: 最後のページまでスクロールしたとき
