xournalpp - en to sv_SE translation catalogue (477 entries)

en: 
    
    Will now attempt to run without this file.
sv_SE: 
    
    Kommer nu att försöka köra utan denna fil.

en: 
     Do you want to continue?
sv_SE: 
    Vill du fortsätta?

[ctx: Page {pagenumber} "of {pagecount}"]
en:  of {1}
sv_SE:  av {1}

en: %F-Note-%H-%M
sv_SE: %F-Anteckning-%H-%M

en: <b>No devices were found. This seems wrong - maybe file a bug report?</b>
sv_SE: <b>Inga enheter hittades. Detta verkar fel - kanske lämna in en felrapport?</b>

en: <span foreground='red' size='x-large'>Missing the needed UI file:
    <b>{1}</b></span>
    Could not find them at any location.
      Not relative
      Not in the Working Path
      Not in {2}
sv_SE: <span foreground='red' size='x-large'>Saknar den nödvändiga användargränsnittsfilen:
    <b>{1}</b></span>
    Kunde inte hitta dem någonstans.
      inte relativa
      Inte i arbetssökvägen
      Inte i {2}

en: Add/Edit TeX
sv_SE: Lägg till/redigera TeX

en: Advanced export options
sv_SE: Avancerade exportalternativ

en: All files
sv_SE: Alla filer

en: Apply to all pages
sv_SE: Tillämpa på alla sidor

en: Apply to current page
sv_SE: Tillämpa på nuvarande sida

en: Arrange
sv_SE: Ordna

en: Attach file to the journal
sv_SE: Bifoga filen till journalen

en: Attribute "{1}" could not be parsed as double, the value is "{2}"
sv_SE: Attribut "{1}" kunde inte tolkas som "double", värdet är "{2}"

en: Attribute "{1}" could not be parsed as double, the value is nullptr
sv_SE: Attribut "{1}" kunde inte tolkas som "double", värdet är nullptr

en: Attribute "{1}" could not be parsed as int, the value is "{2}"
sv_SE: Attribut "{1}" kunde inte tolkas som "int", värdet är "{2}"

en: Attribute "{1}" could not be parsed as int, the value is nullptr
sv_SE: Attributet "{1}" kunde inte tolkas som "int", värdet är nullptr

en: Attribute "{1}" could not be parsed as size_t, the value is "{2}"
sv_SE: Attribut "{1}" kunde inte tolkas som size_t, värdet är "{2}"

en: Attribute "{1}" could not be parsed as size_t, the value is nullptr
sv_SE: Attributet "{1}" kunde inte tolkas som size_t, värdet är nullptr

en: Attribute color not set!
sv_SE: Attributfärg inte inställd!

en: Autosave failed with an error: {1}
sv_SE: Automatisk sparning misslyckades med ett fel: {1}

en: Autosave renamed from {1} to {2}
sv_SE: Automatisk sparning döptes om från {1} till {2}

en: Autosaving to {1}
sv_SE: Spara automatiskt till {1}

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: Background
sv_SE: Bakgrund

en: Bring forward
sv_SE: Skicka framåt

en: Bring to front
sv_SE: Lägg längst fram

en: Built on
sv_SE: Byggdes

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Change color
sv_SE: Byt färg

en: Change font
sv_SE: Ändra teckensnitt

en: Change line style
sv_SE: Ändra radstil

en: Change stroke fill
sv_SE: Ändra streckfyllning

en: Change stroke width
sv_SE: Ändra streckbredd

en: Color "{1}" unknown (not defined in default color list)!
sv_SE: Färg "{1}" okänd (inte definierad i standardfärglista)!

en: Contents
sv_SE: Innehåll

en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: Copy current
sv_SE: Kopiera nuvarande

en: Copy page
sv_SE: Kopiera sida

en: Could not create folder: {1}
    Failed with error: {2}
sv_SE: Kunde inte skapa mapp: {1}
    Misslyckades med felet: {2}

en: Could not load LaTeX PDF file
sv_SE: Kunde inte ladda LaTeX PDF-fil

en: Could not load LaTeX PDF file: {1}
sv_SE: Kunde inte ladda LaTeX PDF-fil: {1}

en: Could not load pagetemplates.ini file
sv_SE: Kunde inte läsa in pagetemplates.ini-fil

en: Could not open attachment: {1}. Error message: Could not read file
sv_SE: Kunde inte öppna bilaga: {1}. Felmeddelande: Kunde inte läsa filen

en: Could not open attachment: {1}. Error message: Could not write file
sv_SE: Kunde inte öppna bilaga: {1}. Felmeddelande: Kunde inte skriva till filen

en: Could not open attachment: {1}. Error message: No valid file size provided
sv_SE: Kunde inte öppna bilaga: {1}. Felmeddelande: Ingen giltig filstorlek angiven

en: Could not open attachment: {1}. Error message: {2}
sv_SE: Kunde inte öppna bilaga: {1}. Felmeddelande: {2}

en: Could not open file: "{1}"
sv_SE: Kunde inte öppna filen: "{1}"

en: Could not read image: {1}. Error message: {2}
sv_SE: Kunde inte läsa bild: {1}. Felmeddelande: {2}

en: Could not save .tex file: {1}
sv_SE: Kunde inte spara .tex-filen: {1}

en: Could not start {1}: {2} (exit code: {3})
sv_SE: Kunde inte starta {1}: {2} (exit-kod: {3})

en: Could not undo "{1}"
    Something went wrong… Please write a bug report…
sv_SE: Kunde inte ångra "{1}"
    Något gick fel… Vänligen skriv en felrapport…

en: Create new layer
sv_SE: Skapa nytt lager

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Custom Export
sv_SE: Anpassad export

en: Customize Toolbars
sv_SE: Anpassa verktygsfält

en: Cut
sv_SE: Klipp ut

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Delete Logfile
sv_SE: Ta bort loggfil

en: Delete current page
sv_SE: Ta bort nuvarande sida

en: Delete file
sv_SE: Ta bort fil

en: Delete layer
sv_SE: Ta bort lager

en: Delete this layer
sv_SE: Ta bort detta lager

en: Delete this page
sv_SE: Ta bort denna sida

en: Discard
sv_SE: Släng

en: Display advanced export options
sv_SE: Visa avancerade exportalternativ

en: Document is corrupted (no pages found in file)
sv_SE: Dokumentet är skadat (inga sidor finns i filen)

en: Dotted
sv_SE: Prickad

en: Draw Arrow
sv_SE: Rita pil

en: Draw Ellipse
sv_SE: Rita ellips

en: Draw Line
sv_SE: Rita linje

en: Draw Rectangle
sv_SE: Rita rektangel

en: Draw Spline
sv_SE: Rita spline

en: Draw coordinate system
sv_SE: Rita koordinatsystem

en: Draw stroke
sv_SE: Rita streck

en: Edit text
sv_SE: Redigera text

en: Emergency saved document
sv_SE: Nödsparat dokument

en: Erase stroke
sv_SE: Sudda streck

en: Eraser
sv_SE: Radergummi

en: Error annotate PDF file "{1}"
    {2}
sv_SE: Fel vid annotering av PDF-fil "{1}"
    {2}

en: Error opening file "{1}"
sv_SE: Fel vid öppning av fil "{1}"

en: Error opening file: "{1}"
sv_SE: Fel vid öppning av fil: "{1}"

en: Error reading PDF: {1}
sv_SE: Fel vid läsning av PDF: {1}

en: Error reading width of a stroke: {1}
sv_SE: Fel vid läsning av bredden på ett streck: {1}

en: Error save image #1
sv_SE: Fel vid sparande av bild #1

en: Error save image #2
sv_SE: Fel vid sparande av bild #2

en: Error while autosaving: {1}
sv_SE: Fel vid automatiskt sparande: {1}

en: Error {1} executing system command: {2}
sv_SE: Fel {1} vid körning av systemkommando: {2}

en: Error: {1}
sv_SE: Fel: {1}

en: Error: {1}. Please check the contents of {2}
sv_SE: Fel: {1}. Kontrollera innehållet i {2}

en: Export PDF
sv_SE: Exportera PDF

en: Export as PDF
sv_SE: Exportera som PDF

en: Failed to find LaTeX generator program in PATH: {1}
sv_SE: Det gick inte att hitta LaTeX-generatorprogrammet i PATH: {1}

en: Failed to load image, could not determine image size!
sv_SE: Misslyckades att ladda bilden, kunde inte avgöra bildens storlek!

en: Failed to open content.xml in zip archive: "{1}"
sv_SE: Det gick inte att öppna content.xml i zip-arkivet: "{1}"

en: Failed to parse LaTeX generator command: {1}
sv_SE: Misslyckades att tolka LaTeX-generatorkommandot: {1}

en: Failed to parse LaTeX generator path: {1}
sv_SE: Misslyckades att tolka LaTeX-generatorsökväg: {1}

en: Fill
sv_SE: Fyll

en: Font
sv_SE: Teckensnitt

en: Forward
sv_SE: Framåt

en: GNU GPLv2 or later
sv_SE: GNU GPLv2 eller senare

en: Go to first page
sv_SE: Gå till första sidan

en: Go to last page
sv_SE: Gå till sista sidan

en: Go to next layer
sv_SE: Gå till nästa lager

en: Go to page
sv_SE: Gå till sida

en: Go to previous layer
sv_SE: Gå till föregående lager

en: Go to top layer
sv_SE: Gå till det översta lagret

en: Graph
sv_SE: Rutad

en: Grid Snapping
sv_SE: Snäppning till rutnät

en: Hide all
sv_SE: Dölj alla

en: Highlighter
sv_SE: Överstrykningspenna

en: Image
sv_SE: Bild

en: Image file successfully created
sv_SE: Bildfilen har skapats

en: Images
sv_SE: Bilder

en: Insert a copy of the current layer below
sv_SE: Infoga en kopia av nuvarande lager nedanför

en: Insert a copy of the current page below
sv_SE: Infoga en kopia av nuvarande sida nedanför

en: Insert elements
sv_SE: Infoga element

en: Insert image
sv_SE: Infoga bild

en: Insert latex
sv_SE: Infoga latex

en: Insert layer
sv_SE: Infoga lager

en: Insert page
sv_SE: Infoga sida

en: Jump to Page (first Page: 1)
sv_SE: Hoppa till sida (första sidan: 1)

en: LaTeX editor theme:
sv_SE: Tema för LaTeX-redigerare:

en: Layer
sv_SE: Lager

en: Layer Preview
sv_SE: Förhandsgranska lager

en: Layer {1}
sv_SE: Lager {1}

en: Layerstack Preview
sv_SE: Förhandsgranska lagerstacken

en: Loading...
sv_SE: Läser in...

en: Manage Toolbars
sv_SE: Hantera verktygsfält

en: Merge layer down
sv_SE: Slå ihop lager nedåt

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Move layer
sv_SE: Flytta lager

en: Move page downwards
sv_SE: Flytta sidan nedåt

en: Move page upwards
sv_SE: Flytta sidan uppåt

en: New
sv_SE: Ny

en: New Xournal
sv_SE: Ny Xournal

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Next annotated page
sv_SE: Nästa annoterade sida

en: No device
sv_SE: Ingen enhet

en: No pages to export!
sv_SE: Inga sidor att exportera!

en: Normal drawing
sv_SE: Normal ritning

en: Open Image
sv_SE: Öppna bild

en: Open Logfile
sv_SE: Öppna loggfil

en: Open Logfile directory
sv_SE: Öppna loggfilsmapp

en: Open file
sv_SE: Öppna fil

en: PDF Export
sv_SE: PDF-export

en: PDF Page {1}
sv_SE: PDF-sida {1}

en: PDF background missing
sv_SE: PDF-bakgrund saknas

en: PDF file successfully created
sv_SE: PDF-filen har skapats

en: PDF files
sv_SE: PDF-filer

en: PNG graphics
sv_SE: PNG-grafik

en: Page
sv_SE: Sida

en: Page Preview
sv_SE: Förhandsgranska sida

en: Page background changed
sv_SE: Sidans bakgrund har ändrats

en: Page deleted
sv_SE: Sidan borttagen

en: Page inserted
sv_SE: Sidan infogad

en: Page number
sv_SE: Sidnummer

en: Paired pages
sv_SE: Parkopplade sidor

en: Paste
sv_SE: Klistra in

en: Pause / Play
sv_SE: Pausa / spela

en: Pen
sv_SE: Penna

en: Plain
sv_SE: Blank

en: Play Object
sv_SE: Spela objekt

en: Predefined
sv_SE: Fördefinierad

en: Presentation mode
sv_SE: Presentationsläge

en: Previously selected language not available anymore!
sv_SE: Tidigare valt språk är inte längre tillgängligt!

en: Print
sv_SE: Skriv ut

en: Record Audio / Stop Recording
sv_SE: Spela in ljud / stoppa inspelning

en: Redo
sv_SE: Gör om

en: Redo:
sv_SE: Gör om:

en: Remove PDF Background
sv_SE: Ta bort PDF-bakgrund

en: Rename layer
sv_SE: Byt namn på lager

en: Replace
sv_SE: Ersätt

en: Restore file
sv_SE: Återställ fil

en: Ruled
sv_SE: Linjerad

en: Ruled with vertical line
sv_SE: Linjerad med vertikalt streck

en: SVG graphics
sv_SE: SVG-grafik

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save As...
sv_SE: Spara som...

en: Save File
sv_SE: Spara fil

en: Save file error: {1}
sv_SE: Fel vid sparande av fil: {1}

en: Scale
sv_SE: Skala

en: Search
sv_SE: Sök

en: Select Font
sv_SE: Välj typsnitt

en: Select Object
sv_SE: Markera objekt

en: Select Rectangle
sv_SE: Markera rektangel

en: Select Region
sv_SE: Markera region

en: Select another PDF
sv_SE: Välj en annan PDF

en: Select another name
sv_SE: Välj ett annat namn

en: Select background color
sv_SE: Välj bakgrundsfärg

en: Select color
sv_SE: Välj färg

en: Select rectangle
sv_SE: Markera rektangel

en: Select region
sv_SE: Markera region

en: Send Bugreport
sv_SE: Skicka felrapport

en: Send backward
sv_SE: Skicka bakåt

en: Send to back
sv_SE: Lägg längst bak

en: Show all
sv_SE: Visa alla

en: Sorry, Xournal++ can only open one file at once.
    Others are ignored.
sv_SE: Tyvärr kan Xournal++ bara öppna en fil åt gången.
    De andra ignoreras.

en: Sorry, Xournal++ cannot open remote files at the moment.
    You have to copy the file to a local directory.
sv_SE: Tyvärr kan Xournal++ inte öppna fjärrfiler just nu.
    Du måste kopiera filen till en lokal katalog.

en: Staves
sv_SE: Notrader

en: Stop
sv_SE: Stoppa

en: Successfully saved document to "{1}"
sv_SE: Dokumentet sparades till "{1}"

en: Supported files
sv_SE: Filer som stöds

en: Swap the current layer with the one above
sv_SE: Byt plats på nuvarande lager och det ovanför

en: Swap the current layer with the one below
sv_SE: Byt plats på nuvarande lager och det nedanför

en: Swap the current page with the one above
sv_SE: Byt plats på nuvarande sida och den ovanför

en: Swap the current page with the one below
sv_SE: Byt plats på nuvarande sida och den nedanför

en: System Default
sv_SE: Systemstandard

en: Text found on this page
sv_SE: Text hittades på denna sida

en: Text found once on page {1}
sv_SE: Texten hittades en gång på sidan {1}

en: Text found {1} times on page {2}
sv_SE: Texten hittades {1} gånger på sidan {2}

en: Text not found
sv_SE: Text hittades inte

en: Text not found, searched on all pages
sv_SE: Text hittades inte, sökte på alla sidor

en: There was an error displaying help: {1}
sv_SE: Det gick inte att visa hjälp: {1}

en: This document is not saved yet.
sv_SE: Detta dokument har inte sparats ännu.

en: Toggle fullscreen
sv_SE: Slå på/av helskärm

en: Tool - don't change
sv_SE: Verktyg - ändra inte

en: Toolbars
sv_SE: Verktygsfält

en: Unable to play audio recording {1}
sv_SE: Det gick inte att spela upp ljudinspelningen {1}

en: Unable to retrieve pdf page.
sv_SE: Det gick inte att hämta PDF-sidan.

en: Undo
sv_SE: Ångra

en: Undo:
sv_SE: Ångra:

en: Unknown background type: {1}
sv_SE: Okänd bakgrundstyp: {1}

en: Unknown color value "{1}"
sv_SE: Okänt färgvärde "{1}"

en: Unsaved Document
sv_SE: Osparat dokument

en: Unsupported graphics format:
sv_SE: Grafikformatet stöds inte:

en: Vertical Space
sv_SE: Vertikalt utrymme

en: Vertical space
sv_SE: Vertikalt utrymme

en: Very Fine
sv_SE: Mycket fint

en: Very Thick
sv_SE: Väldigt tjock

en: With PDF background
sv_SE: Med PDF-bakgrund

en: Write text
sv_SE: Skriv text

en: XML Parser error: {1}
sv_SE: Fel vid XML-parsning: {1}

en: Xournal files
sv_SE: Xournal-filer

en: Xournal++ files
sv_SE: Xournal++-filer

en: Xournal++ template
sv_SE: Xournal++-mall

en: Zoom in
sv_SE: Zooma in

en: Zoom out
sv_SE: Zooma ut

en: Zoom to 100%
sv_SE: Zooma till 100%

en: _Cancel
sv_SE: _Avbryt

en: _Open
sv_SE: _Öppna

en: _Save
sv_SE: _Spara

en: cursor
sv_SE: markör

en: dashed
sv_SE: streckad

en: delete stroke
sv_SE: ta bort streck

en: eraser
sv_SE: suddgummi

en: file: {1}
sv_SE: fil: {1}

en: image
sv_SE: bild

en: keyboard
sv_SE: tangentbord

en: mouse
sv_SE: mus

en: pen
sv_SE: penna

en: show
sv_SE: visa

en: stroke
sv_SE: streck

en: touchpad
sv_SE: pekplatta

en: touchscreen
sv_SE: pekskärm

en: (requires restart)
sv_SE: (kräver omstart)

en: 0.00
sv_SE: 0,00

en: 1.0
sv_SE: 1,0

en: <b>Background Color</b>
sv_SE: <b>Bakgrundsfärg</b>

en: <b>Background</b>
sv_SE: <b>Bakgrund</b>

en: <b>Color</b>
sv_SE: <b>Färg</b>

en: <b>Default Tools</b>
sv_SE: <b>Standardverktyg</b>

en: <b>Default</b>
sv_SE: <b>Standard</b>

en: <b>Document export settings</b>
    Set export parameters
sv_SE: <b>Inställningar för dokumentexport</b>
    Ange exportparametrar

en: <b>Page size</b>
sv_SE: <b>Sidstorlek</b>

en: <b>Pagesize</b>
sv_SE: <b>Sidstorlek</b>

en: <i>Example:</i> 1-3 or 1,3,5-7 etc.
sv_SE: <i>Exempel:</i> 1-3 eller 1,3,5-7 etc.

en: <i>Select language (requires restart)</i>
sv_SE: <i>Välj språk (kräver omstart)</i>

en: <i>Specify the tools that will be selected if a button of the stylus is pressed or the eraser is used. After releasing the button, the previous tool will be selected.</i>
sv_SE: <i>Ange de verktyg som kommer att väljas om en knapp på pennan trycks ned eller suddet används. Efter att du har släppt knappen kommer det föregående verktyget att väljas.</i>

en: <i>This name will be proposed if you save a new document.</i>
sv_SE: <i>Detta är det namn som kommer att föreslås när du sparar ett nytt dokument.</i>

en: <i>Toggle visibility of menubar with F10</i>
sv_SE: <i>Växla synlighet för menyraden med F10</i>

en: About Xournal++
sv_SE: Om Xournal++

en: All
sv_SE: Alla

en: All pages
sv_SE: Alla sidor

en: Arithmetic mean
sv_SE: Aritmetisk medelvärde

en: Audio Devices
sv_SE: Ljudenheter

en: Audio Recording
sv_SE: Ljudinspelning

en: Author:
sv_SE: Skapare:

en: Authors
sv_SE: Skapare

en: Autoloading
sv_SE: Automatiskt laddande

en: Autosaving
sv_SE: Automatisk sparande

en: Background color between pages
sv_SE: Bakgrundsfärg mellan sidor

en: Base speed
sv_SE: Grundhastighet

en: Border Color
sv_SE: Kantfärg

en: Border Width
sv_SE: Kantbredd

en: Border color
sv_SE: Kantfärg

en: Border color for current page and other selections
sv_SE: Kantfärg för nuvarande sida och andra markeringar

en: Bring Forward
sv_SE: Skicka framåt

en: Bring to Front
sv_SE: Lägg längst fram

en: Buffersize
sv_SE: Buffertstorlek

en: Button 1
sv_SE: Knapp 1

en: Button 2
sv_SE: Knapp 2

en: Circle Color
sv_SE: Cirkelfärg

en: Color
sv_SE: Färg

en: Colors
sv_SE: Färger

en: Configure Page Template
sv_SE: Konfigurera mall för sidor

en: Configure new page template
sv_SE: Konfiguera mall för nya sidor

en: Copy selected text
sv_SE: Kopiera markerad text

en: Current page
sv_SE: Nuvarande sida

en: Cursor
sv_SE: Markör

en: Cursor icon for pen
sv_SE: Pekarikon för penna

en: Dark Theme (requires restart)
sv_SE: Mörkt tema (kräver omstart)

en: Delete Layer
sv_SE: Ta bort lager

en: Delete stroke
sv_SE: Ta bort streck

en: Device
sv_SE: Enhet

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Draw Coordinate System
sv_SE: Rita koordinatsystem

en: Draw _Line
sv_SE: Rita _linje

en: Drawing Area
sv_SE: Ritområde

en: Duplicate
sv_SE: Duplicera

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Enable Autosaving
sv_SE: Aktivera automatisk sparning

en: Enable Pressure Sensitivity
sv_SE: Aktivera tryckkänslighet

en: Enable zoom gestures (requires restart)
sv_SE: Aktivera zoomgester (kräver omstart)

en: Enter / edit LaTeX Text
sv_SE: Ange / redigera LaTeX-text

en: Eraser Optio_ns
sv_SE: Alternativ för radergummi

en: Eraser Type - don't change
sv_SE: Typ av radergummi - ändra inte

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Export as...
sv_SE: Exportera som...

en: Find next occurrence of the search string
sv_SE: Hitta nästa förekomst av söksträngen

en: Find previous occurrence of the search string
sv_SE: Hitta föregående förekomst av söksträngen

en: Font:
sv_SE: Teckensnitt:

en: Fullscreen
sv_SE: Helskärm

en: General LaTeX tool settings
sv_SE: Allmänna inställningar för LaTeX-verktyget

en: Global
sv_SE: Globalt

en: Go to Page
sv_SE: Gå till sida

en: Grid size
sv_SE: Rutnätsstorlek

en: Grid snapping tolerance
sv_SE: Tolerans för snäppning till rutnät

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Height:
sv_SE: Höjd:

en: Hide Menubar
sv_SE: Dölj menyrad

en: Hide the horizontal scrollbar
sv_SE: Dölj det horisontella rullisten

en: Hide the vertical scrollbar
sv_SE: Dölj den vertikala rullisten

en: Highlight cursor position
sv_SE: Markera markörens position

en: Highlighter Opti_ons
sv_SE: Alternativ för överstrykningspenna

en: Icon Designers
sv_SE: Ikondesigner

en: Icon Theme
sv_SE: Tema för ikoner

en: Image quality
sv_SE: Bildkvalitet

en: Input Device
sv_SE: Inmatningsenhet

en: Input Devices
sv_SE: Inmatningsenheter

en: Input System
sv_SE: Inmatningssystem

en: Insert Latex
sv_SE: Infoga LaTeX

en: Insert Page After
sv_SE: Infoga sida efter

en: Insert Page Before
sv_SE: Infoga sida innan

en: Language
sv_SE: Språk

en: Language Settings
sv_SE: Språkinställningar

en: Left / Right-Handed
sv_SE: Vänster- / högerhänta

en: License
sv_SE: Licens

en: Load / Save
sv_SE: Läs in / Spara

en: Load file
sv_SE: Läs in fil

en: Manage Toolbar
sv_SE: Hantera verktygsfält

en: Max Length (mm)
sv_SE: Max längd (mm)

en: Merge Down
sv_SE: Slå ihop nedåt

en: Merge Layer Down
sv_SE: Slå ihop lager nedåt

en: Mouse
sv_SE: Mus

en: Mouse Buttons
sv_SE: Musknappar

en: Move Down
sv_SE: Flytta ned

en: Move Up
sv_SE: Flytta upp

en: N_ext Annotated Page
sv_SE: Nästa annoterade sida

en: New Page _After
sv_SE: Ny sida efter

en: New Page _Before
sv_SE: Ny sida före

en: New Page at _End
sv_SE: Ny sida i slutet

en: New _Layer
sv_SE: Nytt _Lager

[ctx: stylus cursor uses no icon]
en: No icon
sv_SE: Ingen ikon

en: None
sv_SE: ingen

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Output Device
sv_SE: Utmatningsenhet

en: Output generated by the LaTeX command.
sv_SE: Utmatning genererad av LaTeX-kommandot.

en: PDF Cache
sv_SE: PDF-cache

en: P_revious Annotated Page
sv_SE: Föregående annoterade sida

en: Pages:
sv_SE: Sidor:

en: Paper B_ackground
sv_SE: Papprets bakgrund

en: Paper Format
sv_SE: Pappersformat

en: Paper _Color
sv_SE: Pappersfärg

en: Paper _Format
sv_SE: Pappersformat

en: Partially based on Xournal
    by Denis Auroux
sv_SE: Delvis baserad på Xournal
    av Denis Auroux

en: Pause
sv_SE: Pausa

en: Pen _Options
sv_SE: Alternativ för penna

en: Playback Settings
sv_SE: Uppspelningsinställningar

en: Plugin Manager
sv_SE: Hanterare för insticksprogram

en: Plugin _Manager
sv_SE: Hanterare för insticksprogram

en: Plugin changes are only applied after Xournal++ is restarted
sv_SE: Ändringar i insticksprogramen tillämpas inte förrän Xournal++ startats om

en: Preferences
sv_SE: Inställningar

en: Presentation Mode
sv_SE: Presentationsläge

en: Preserve line width
sv_SE: Bevara radbredd

en: Radius
sv_SE: Radie

en: Recent _Documents
sv_SE: Senaste _dokument

en: Record / Stop
sv_SE: Spela in / stoppa

en: Recording Quality
sv_SE: Inspelningskvalitet

en: Rename Layer
sv_SE: Byt namn på lager

en: Resizing
sv_SE: Storleksändring

en: Resolution
sv_SE: Upplösning

en: Right Mouse Button
sv_SE: Höger musknapp

en: Sample Rate
sv_SE: Samplingsfrekvens

en: Save to file
sv_SE: Spara till fil

en: Scrollbars
sv_SE: Rullningslister

en: Select Background Color
sv_SE: Välj bakgrundsfärg

en: Select toolbar:
sv_SE: Välj verktygsfält:

en: Send Backward
sv_SE: Skicka bakåt

en: Send to Back
sv_SE: Lägg längst bak

en: Set Columns
sv_SE: Ange antal kolumner

en: Set Rows
sv_SE: Ange antal rader

en: Settings:
sv_SE: Inställningar:

en: Show Menubar on Startup
sv_SE: Visa menyrad vid start

en: Show Sidebar
sv_SE: Visa sidofält

en: Show Toolbars
sv_SE: Visa verktygsfält

en: Show sidebar on the right side
sv_SE: Visa sidofältet på höger sida

en: Snapping
sv_SE: Snäppning

en: Speed for Ctrl + Scroll
sv_SE: Hastighet för Ctrl + Scroll

en: Stylus
sv_SE: Pekpenna

en: Stylus Buttons
sv_SE: Pekpenneknappar

en: Template file settings
sv_SE: Inställningar för mallfil

en: Test configuration
sv_SE: Testa konfigurationen

en: Text Font...
sv_SE: Teckensnitt...

en: The LaTeX file to use as a template for the LaTeX tool.
sv_SE: Den LaTeX-fil som ska användas som mall för LaTeX-verktyget.

en: The current color of the Text Tool, in hex RGB format.
sv_SE: Den aktuella färgen för textverktyget, i hex-RGB-format.

en: The unit of the ruler is cm
sv_SE: Enheten för linjalen är cm

en: These settings will be used for new pages
sv_SE: Dessa inställningar kommer att användas för nya sidor

en: Touchscreen
sv_SE: Pekskärm

en: View
sv_SE: Vy

en: Website
sv_SE: Webbplats

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Width:
sv_SE: Bredd:

en: Wrap text
sv_SE: Radbryt text

en: Xournal++ Preferences
sv_SE: Xournal++-inställningar

en: Zoom Gestures
sv_SE: Zoomgester

en: Zoom Speed
sv_SE: Zoomhastighet

en: _1 Column
sv_SE: _1 kolumn

en: _1 Row
sv_SE: _1 rad

en: _2 Columns
sv_SE: _2 kolumner

en: _2 Rows
sv_SE: _2 rader

en: _3 Columns
sv_SE: _3 kolumner

en: _3 Rows
sv_SE: _3 rader

en: _4 Columns
sv_SE: _4 kolumner

en: _4 Rows
sv_SE: _4 rader

en: _5 Columns
sv_SE: _5 kolumner

en: _5 Rows
sv_SE: _5 rader

en: _6 Columns
sv_SE: _6 kolumner

en: _6 Rows
sv_SE: _6 rader

en: _7 Columns
sv_SE: _7 kolumner

en: _7 Rows
sv_SE: _7 rader

en: _8 Columns
sv_SE: _8 kolumner

en: _8 Rows
sv_SE: _8 rader

en: _Annotate PDF
sv_SE: _Annotera PDF

en: _Cols/Rows
sv_SE: _Kol/Rader

en: _Customize
sv_SE: _Anpassa

en: _Delete Page
sv_SE: _Ta bort sida

en: _Edit
sv_SE: _Redigera

en: _Eraser
sv_SE: Radergummi

en: _Export as PDF
sv_SE: _Exportera som PDF

en: _File
sv_SE: _Arkiv

en: _First Page
sv_SE: _Första sidan

en: _Goto Page
sv_SE: _Gå till sida

en: _Help
sv_SE: _Hjälp

en: _Highlighter
sv_SE: Överstrykningspenna

en: _Horizontal
sv_SE: _Horisontell

en: _Image
sv_SE: _Bild

en: _Last Page
sv_SE: _Sista sidan

en: _Left to Right
sv_SE: Vänster till höger

en: _Manage
sv_SE: _Hantera

en: _Next Layer
sv_SE: Nästa lager

en: _Next Page
sv_SE: _Nästa sida

en: _Pair Pages
sv_SE: _Parkopplade sidor

en: _Pen
sv_SE: _Penna

en: _Plugin
sv_SE: Insticksprogram

en: _Presentation Mode
sv_SE: _Presentationsläge

en: _Previous Layer
sv_SE: Föregående lager

en: _Previous Page
sv_SE: F_öregående sida

en: _Right to Left
sv_SE: Höger till vänster

en: _Tools
sv_SE: _Verktyg

en: _Top Layer
sv_SE: Översta lagret

en: _Vertical
sv_SE: _Vertikal

en: _Vertical Space
sv_SE: _Vertikalt utrymme

en: _View
sv_SE: Vi_sa

en: enabled,
sv_SE: aktiverad,

en: minutes
sv_SE: minuter
