xournalpp - en to ca_ES translation catalogue (1032 entries)

en: Audio folder not set or invalid! Recording won't work!
    Please set the recording folder under "Preferences > Audio recording"
ca_ES: No s'ha establert una carpeta d'àudio o bé no és vàlida! La gravació no funcionarà!
    Configureu la carpeta d'enregistrament a «Configuració → Gravació d'àudio».

en: Filesystem error: {1}
ca_ES: Error del sistema de fitxers: {1}

en: Could not remove old autosave file "{1}": {2}
ca_ES: El fitxer d'autodesada «{1}» no s'ha pogut esborrar: {2}

en: You deleted the active toolbar. Falling back to the default toolbar.
ca_ES: Heu esborrat la barra d'eines activa. S'aplica la barra d'eines per defecte.

en: The Toolbarconfiguration "{1}" is predefined, would you create a copy to edit?
ca_ES: La configuració de barres d'eines predefinida «{1}» no es pot modificar. En voleu fer una còpia i editar-la?

en: Yes
ca_ES: Sí

en: Cancel
ca_ES: Cancel·la

en: Insert after current page
ca_ES: Afegeix després de la pàgina actual

en: Insert at end
ca_ES: Afegeix al final

en: _Journal
ca_ES: _Quadern

en: Paper B_ackground
ca_ES: _Fons del paper

en: With PDF background
ca_ES: Amb fons de PDF

en: Your current document does not contain PDF Page no {1}
    Would you like to insert this page?
    
    Tip: You can select {2} to insert a PDF page.
ca_ES: El document actual no té pàgina PDF número {1}.
    Voleu afegir aquesta pàgina?
    
    Consell: Podeu seleccionar {2} per a afegir una pàgina PDF.

en: No pdf pages available to append. You may need to reopen the document first.
ca_ES: No hi ha pàgines PDF disponibles per a afegir. És possible que primer calgui reobrir el document.

en: Unable to retrieve pdf page.
ca_ES: La pagina del pdf no es pot recuperar.

en: Do not open Autosave files. They may will be overwritten!
    Copy the files to another folder.
    Files from Folder {1} cannot be opened.
ca_ES: No obriu els fitxers de desada automàtica. Es poden sobreescriure!
    Copieu els fitxers a una altra carpeta.
    Els fitxers de la carpeta {1} no es poden obrir.

en: file: {1}
ca_ES: fitxer: {1}

en: Error opening file "{1}"
ca_ES: S'ha produït un error a l'obrir el fitxer «{1}».

en: File version mismatch
ca_ES: La versió del fitxer és incompatible.

en: The file being loaded has a file format version newer than the one currently supported by this version of Xournal++, so it may not load properly. Open anyways?
ca_ES: El fitxer que s'ha carregat té un format de fitxer amb una versió posterior a la que suporta aquesta versió del Xournal++ i potser no es pugui carregar bé. Voleu obrir-lo igualment?

en: Error reading PDF file "{1}"
    {2}
ca_ES: S'ha produït un error al llegir el fitxer PDF «{1}».

en: Error reading PNG file "{1}"
ca_ES: S'ha produït un error al llegir el fitxer PNG «{1}».

en: The attached background file could not be found. It might have been moved, renamed or deleted.
ca_ES: El fitxer de fons adjunt no s'ha pogut trobar. Potser s'ha mogut, se li ha canviat el nom o s'ha esborrat.

en: The background file "{1}" could not be found. It might have been moved, renamed or deleted.
    It was last seen at: "{2}"
ca_ES: El fitxer de fons «1» no s'ha pogut trobar. Potser s'ha mogut, se li ha canviat el nom o s'ha esborrat. L'última ubicació on es va veure és «{2}».

en: 
    Proposed replacement file: "{1}"
ca_ES: 
    Arxiu de recanvi proposat: «{1}»

en: Select another PDF
ca_ES: Tria un altre PDF

en: Remove PDF Background
ca_ES: Elimina el fons PDF

en: Use proposed PDF
ca_ES: Fes servir el PDF proposat

en: Missing PDF background file
ca_ES: Falta el fitxer PDF de fons.

en: Select font
ca_ES: Tria una font

en: Select color
ca_ES: Tria un color

en: Unsaved Document
ca_ES: Document sense desar

en: Document file was removed.
ca_ES: S'ha eliminat el fitxer del document.

en: This document is not saved yet.
ca_ES: Aquest document encara no s'ha desat.

en: Save As...
ca_ES: Anomena i desa...

en: Save
ca_ES: Desa

en: Discard
ca_ES: Descarta

en: Creating Gtk demo subprocess failed: {1} (exit code: {2})
ca_ES: No s'ha progut crear el subproceś de demostració de Gtk: {1} (codi d'error: {2})

en: mouse
ca_ES: ratolí

en: pen
ca_ES: llapis

en: eraser
ca_ES: goma d'esborrar

en: keyboard
ca_ES: teclat

en: touchscreen
ca_ES: pantalla tàctil

en: touchpad
ca_ES: ratolí tàctil

en: trackpoint
ca_ES: ratolí de botó

en: tablet pad
ca_ES: pantalla de tauleta

en: Image file successfully created
ca_ES: S'ha creat el fitxer d'imatge.

en: PDF file successfully created
ca_ES: S'ha creat l'arxiu PDF correctament.

en: Global template file does not exist. Please check your settings.
ca_ES: El fitxer de plantilla global no existeix. Reviseu la configuració.

en: Failed to read global template file. Please check your settings.
ca_ES: El fitxer de plantilla global no s'ha pogut llegir. Reviseu la configuració.

en: Global template file is not a regular file. Please check your settings.
ca_ES: El fitxer de plantilla global no és un fitxer regular. Reviseu la configuració.

en: Latex generation encountered an error: {1} (exit code: {2})
ca_ES: La generació LaTeX ha trobat un error: {1} (codi de sortida: {2})

en: Could not load LaTeX PDF file: {1}
ca_ES: El fitxer PDF de LaTeX no s'ha pogut carregar: {1}

en: Could not load LaTeX PDF file
ca_ES: El fitxer PDF de LaTeX no s'ha pogut carregar.

en: Error reading PDF: {1}
ca_ES: S'ha produït un error al llegir el PDF: {1}

en: You don't have any PDF pages to select from. Cancel operation.
    Please select another background type: Menu "Journal" → "Configure Page Template".
ca_ES: No teniu pàgines PDF seleccionables. L'operació es cancel·la.
    Trieu un altre tipus de fons des del menú: «Quadern → Configura la plantilla de pàgina».

en: PDF background missing
ca_ES: Falta el fons de PDF.

en: Running print operation failed with {1}
ca_ES: L'operació d'impressió en execució ha fallat amb {1}.

en: Failed to delete file: {1}
ca_ES: El fitxer no s'ha pogut esborrar: {1}

en: Please delete the file manually
ca_ES: Esborreu el fitxer a mà.

en: Xournal++ crashed last time. Would you like to restore the last edited file?
ca_ES: El Xournal++ es va tancar de sobte l'última vegada que es va executar. Voleu restaurar l'últim fitxer editat?

en: Recovery file detected
ca_ES: S'ha detectat un fitxer de recuperació.

en: Delete file
ca_ES: Esborra el fitxer

en: Restore file
ca_ES: Restaura el fitxer

en: The background file "{1}" could not be found. It might have been moved, renamed or deleted.
ca_ES: El fitxer de fons «{1}» no s'ha trobat. Potser s'ha mogut, se li ha canviat el nom o s'ha esborrat.

en: <span foreground='red' size='x-large'>Missing the needed UI file:
    <b>{1}</b></span>
    Could not find them at any location.
      Not relative
      Not in the Working Path
      Not in {2}
ca_ES: <span foreground='red' size='x-large'>Falta el fitxer d'interfície gràfica necessari:
    <b>{1}</b></span>
    No s'ha pogut trobar en cap ubicació:
      ni en el camí relatiu,
      ni a la ruta de treball,
      ni a {2}.

en: 
    
    Will now attempt to run without this file.
ca_ES: 
    
    S'intentarà executar sense aquest fitxer.

en: Sorry, Xournal++ can only open one file at once.
    Others are ignored.
ca_ES: El Xournal++ només pot tenir un fitxer obert.
    Els altres s'ignoraran.

en: File {1} does not exist.
ca_ES: El fitxer {1} no existeix.

en: Filesystem error: {1}
    Sorry, Xournal++ cannot open the file: {2}
    Consider copying the file to a local directory.
ca_ES: Error del sistema de fitxers: {1}
    El Xournal++ no pot obrir el fitxer: {2}
    Potser ho podrà fer si copieu el fitxer a una carpeta local.

en: Jump to Page (first Page: 1)
ca_ES: Vés a la pàgina (primera pàgina: 1)

en: Get version of xournalpp
ca_ES: Obté la versió del xournalapp

en: Disable audio for this session
ca_ES: Desactiva el so durant aquesta sessió

en: Open PDF in attach mode
                                           Ignored if no PDF file is specified.
ca_ES: Obre el PDF en mode adjunt
                                     S'ignora si no s'especifica un fitxer PDF.

en: Save xopp-file with the background PDF specified as FILE
ca_ES: Desa el fitxer xopp amb el fons PDF especificat com a FITXER

en: Use the provided backend for PDF exports.
                                           Available backends: {1}
                                           No effect without -p/--create-pdf=foo.pdf
ca_ES: Fes servir l'aplicació de fons indicada per a l'exportació de PDF.
                                           Aplicacions de fons disponibles: {1}
                                           No té efecte sense -p/--create-pdf=foo.pdf

en: Export FILE as PDF
ca_ES: Exporta el FITXER com a PDF

en: Export FILE as image files (one per page)
                                           Guess the output format from the extension of IMGFILE
                                           Supported formats: .png, .svg
ca_ES: Exporta el FITXER com a fitxers d'imatge (un per pàgina)
                                     Determina el format de sortida en base a l'extensió del fitxer de la imatge.
                                     Formats suportats: .png i .svg

en: Export without background
                                           The exported file has transparent or white background,
                                           depending on what its format supports
ca_ES: Exporta sense fons
                                     El fitxer exportat té un fons transparent o blanc,
                                     depenent del que suporti el seu format.

en: Export without ruling
                                           The exported file has no paper ruling
ca_ES: Exporta sense línies
                                     El fitxer exportat no té les línies de quadrícula

en: Export layers progressively
                                           In PDF export, Render layers progressively one by one.
                                           This results in N export pages per page with N layers,
                                           building up the layer stack progressively.
                                           The resulting PDF file can be used for a presentation.
ca_ES: Exporta les capes progressivament
                                     A l'exportar a PDF, es renderitzen les capes progressivament una a una.
                                     Així, s'exporten N pàgines per pàgina amb N capes,
                                     augmentant progressivament la pila de capes.
                                     El fitxer PDF resultant es pot fer servir per a presentacions.

en: Only export the pages specified by RANGE (e.g. "2-3,5,7-")
                                           No effect without -p/--create-pdf or -i/--create-img
ca_ES: Exporta només les pàgines especificades de l'INTERVAL (p. ex: «2-3,5,7-»)
                                     No té efecte sense -p/--create-pdf o -i/--create-img

en: Only export the layers specified by RANGE (e.g. "2-3,5,7-")
                                           No effect without -p/--create-pdf or -i/--create-img
ca_ES: Exporta només les capes especificades de l'INTERVAL (p. ex: «2-3,5,7-»)
                                     No té efecte sense -p/--create-pdf o -i/--create-img

en: Set DPI for PNG exports. Default is 300
                                           No effect without -i/--create-img=foo.png
ca_ES: Estableix els ppp per a exportar a PNG. El valor per defecte és 300.
                                     No té efecte sense -i/--create-img=foo.png

en: Set page width for PNG exports
                                           No effect without -i/--create-img=foo.png
                                           Ignored if --export-png-dpi is used
ca_ES: Estableix l'amplada de pàgina per a l'exportació a PNG.
                                     No té efecte sense -i/--create-img=foo.png
                                     S'ignora si es fa servir --export-png-dpi.

en: Set page height for PNG exports
                                           No effect without -i/--create-img=foo.png
                                           Ignored if --export-png-dpi or --export-png-width is used
ca_ES: Estableix l'alçària de pàgina per a l'exportació a PNG.
                                     No té efecte sense -i/--create-img=foo.png
                                     S'ignora si es fa servir --export-png-dpi o --export-png-width

en: Advanced export options
ca_ES: Opcions avançades d'exportació

en: Display advanced export options
ca_ES: Mostra les opcions d'exportació avançades

en: Error while autosaving: {1}
ca_ES: S'ha produït un error durant la desada automàtica: {1}

en: Autosaving to {1}
ca_ES: Es crea una desada automàtica a {1}

en: Could not rename autosave file from "{1}" to "{2}": {3}
ca_ES: No s'ha pogut canviar el nom del fitxer de desada automàtic de «{1}» a «{2}»: {3}

en: Do not overwrite the background PDF! This will cause errors!
ca_ES: No sobreescriviu el PDF de fons! Això provocaria errors!

en: The check for overwriting the background failed with:
ca_ES: La prova per a sobreescriure el fons ha fallat amb:

en: Export File
ca_ES: Exporta el fitxer

en: Export
ca_ES: Exporta

en: Failed to resolve path with the following error:
    {1}
ca_ES: S'ha produït el següent error quan s'ha intentat resoldre un camí:
    {1}

en: Custom Export
ca_ES: Exportació personalitzada

en: PDF files
ca_ES: Fitxers PDF

en: PNG graphics
ca_ES: Gràfics PNG

en: SVG graphics
ca_ES: Gràfics SVG

en: Xournal (Compatibility)
ca_ES: Xournal (Compatibilitat)

en: Save file error: {1}
ca_ES: S'ha produït un error al desar el fitxer: {1}

en: Unsupported graphics format:
ca_ES: Format de gràfics no suportat:

en: Error save image #1
ca_ES: S'ha produït un error al desar la imatge #1.

en: Error while exporting the pdf background: I cannot find the pdf page number
ca_ES: S'ha produït un error a l'exportar el fons del PDF: no es pot trobar la pàgina número

en: Error save image #2
ca_ES: S'ha produït un error al desar la imatge #2.

en: PDF Export
ca_ES: Exportació a PDF

en: Save file error, can't backup: {1}
ca_ES: No s'ha pogut desar el fitxer ni es pot fer una còpia de seguretat: {1}

en: Failed to parse LaTeX generator command: {1}
ca_ES: La comanda del generador LaTeX no s'ha pogut processar: {1}

en: Failed to find LaTeX generator program in PATH: {1}
    
    Since installation is detected within Flatpak, you need to install the Flatpak freedesktop Tex Live extension. For example, by running:
    
    $ flatpak install flathub org.freedesktop.Sdk.Extension.texlive
ca_ES: No s'ha pogut trobar el programa generador de LaTeX al CAMÍ: {1}
    
    Com la instal·lació es detecta amb Platpak, heu d'instal·lar l'extensió Tex Live del Flatpak freedesktop. Ho podeu fer per exemple amb:
    
    $ flatpak install flathub org.freedesktop.Sdk.Extension.texlive

en: Failed to find LaTeX generator program in PATH: {1}
ca_ES: No s'ha pogut trobar el programa generador LaTeX al camí: {1}

en: Could not save .tex file: {1}
ca_ES: No s'ha pogut desar el fitxer .tex: {1}

en: Could not start {1}: {2} (exit code: {3})
ca_ES: No s'ha pogut iniciar {1}: {2} (codi de sortida: {3})

en: Layer {1}
ca_ES: Capa {1}

en: Could not load pagetemplates.ini file
ca_ES: El fitxer «pagetemplates.ini» no s'ha pogut carregar.

en: Plain
ca_ES: Simple

en: Ruled
ca_ES: Amb línies

en: Ruled with vertical line
ca_ES: Amb línies i un marge vertical

en: Staves
ca_ES: Pentagrames

en: Graph
ca_ES: Quadrícula

en: Dotted
ca_ES: Puntejada

en: Isometric Dotted
ca_ES: Puntejat en vista isomètrica

en: Isometric Graph
ca_ES: Quadrícula isomètrica

en: Image
ca_ES: Imatge

en: %F-Note-%H-%M
ca_ES: %F‒Nota‒%H-%M

en: %{name}_annotated
ca_ES: %{name}_comentat

en: Arrange
ca_ES: Ordena

en: Bring forward
ca_ES: Porta al davant

en: Send backward
ca_ES: Envia avall

en: Send to back
ca_ES: Envia al fons

en: Failed to load image
ca_ES: No s'ha pogut carregar la imatge.

en: Error while opening image file:
ca_ES: S'ha produït un error mentre s'obria el fitxer d'imatge:

en: The file is no valid .xopp file (Mimetype missing): "{1}"
ca_ES: El fitxer no és un fitxer .xopp vàlid (falta el tipus MIME): «{1}»

en: The file is no valid .xopp file (Mimetype wrong): "{1}"
ca_ES: El fitxer no és un fitxer .xopp vàlid (el tipus MIME no és correcte): «{1}»

en: The file is no valid .xopp file (Version missing): "{1}"
ca_ES: El fitxer no és un fitxer .xopp vàlid (falta la versió): «{1}»

en: The file is not a valid .xopp file (Version string corrupted): "{1}"
ca_ES: El fitxer no és un fitxer .xopp vàlid (la cadena de versió està danyada): «{1}»

en: Failed to open content.xml in zip archive: "{1}"
ca_ES: No s'ha pogut obrir el fitxer «content.xml» del fitxer zip «{1}».

en: Could not open file: "{1}"
ca_ES: El fitxer «{1}» no s'ha pogut obrir.

en: XML Parser error: {1}
ca_ES: Error del processador XML: {1}

en: Unknown parser error
ca_ES: Error desconegut del processador

en: Document is not complete (maybe the end is cut off?)
ca_ES: El document no està complet (potser la part del final està truncada?).

en: Document is corrupted (no pages found in file)
ca_ES: El document està danyat (al fitxer no s'ha trobat cap pàgina).

en: Unexpected root tag: {1}
ca_ES: Etiqueta «root» inesperada: {1}

en: Unexpected tag in document: "{1}"
ca_ES: Etiqueta inesperada al document: «{1}»

en: Could not read image: {1}. Error message: {2}
ca_ES: No s'ha pogut llegir la imatge: {1}. Missatge d'error: {2}

en: Could not read page number for cloned background image: {1}.
ca_ES: No s'ha pogut llegir el número de pàgina de la imatge de fons clonada: {1}.

en: Unknown pixmap::domain type: {1}
ca_ES: El tipus pixmap::domain és desconegut: {1}

en: Unknown domain type: {1}
ca_ES: El tipus de domini és desconegut: {1}

en: Unknown background type: {1}
ca_ES: Tipus de fons desconegut: {1}

en: Error reading width of a stroke: {1}
ca_ES: Error al llegir l'amplada d'un traç: {1}

en: Unknown stroke cap type: "{1}", assuming round
ca_ES: El tipus d'extrem de traç «{1}» és desconegut. Es canvia a rodó.

en: Unknown stroke type: "{1}", assuming pen
ca_ES: El tipus de traç «{1}» és desconegut. Es canvia a llapis.

en: Could not open attachment: {1}. Error message: {2}
ca_ES: No s'ha pogut obrir el fitxer adjunt: {1}. Missatge d'error: {2}

en: Could not open attachment: {1}. Error message: No valid file size provided
ca_ES: No s'ha pogut obrir el fitxer adjunt: {1}. Missatge d'error: No s'ha proporcionat una mida de fitxer vàlida.

en: Could not open attachment: {1}. Error message: Could not read file
ca_ES: No s'ha pogut obrir el fitxer adjunt: {1}. Missatge d'error: No s'ha pogut llegir el fitxer.

en: Could not open attachment: {1}. Error message: Could not write file
ca_ES: No s'ha pogut obrir el fitxer adjunt: {1}. Missatge d'error: El fitxer no s'ha pogut escriure.

en: Wrong count of points ({1})
ca_ES: Recompte de punts incorrecte ({1})

en: xoj-File: {1}
ca_ES: Fitxer xoj: {1}

en: Wrong number of pressure values, got {1}, expected {2}
ca_ES: Nombre de valors de pressió incorrecte. N'hi ha {1} i se n'esperaven {2}.

en: Requested temporary file was not found for attachment {1}
ca_ES: El fitxer temporal sol·licitat per a l'adjunt {1} no s'ha pogut trobar.

en: Attribute color not set!
ca_ES: Atribut de color no definit!

en: Unknown color value "{1}"
ca_ES: Valor de color «{1}» desconegut

en: Color "{1}" unknown (not defined in default color list)!
ca_ES: Es desconeix el color «{1}» (no està definit a la llista de colors predeterminada)!

en: Attribute "{1}" could not be parsed as double, the value is nullptr
ca_ES: No s'ha pogut processar l'atribut «{1}» com a «double». El valor és «nullptr».

en: Attribute "{1}" could not be parsed as double, the value is "{2}"
ca_ES: No s'ha pogut processar l'atribut «{1}» com a «double». El valor és «{2}».

en: Attribute "{1}" could not be parsed as int, the value is nullptr
ca_ES: L'atribut «{1}» no s'ha pogut processar com a «int». El valor és «nullptr».

en: Attribute "{1}" could not be parsed as int, the value is "{2}"
ca_ES: No s'ha pogut processar l'atribut «{1}» com a «int». El valor és «{2}».

en: Attribute "{1}" could not be parsed as size_t, the value is nullptr
ca_ES: L'atribut «{1}» no s'ha pogut processar com a «size_t». El valor és «nullptr».

en: Attribute "{1}" could not be parsed as size_t, the value is "{2}"
ca_ES: No s'ha pogut processar l'atribut «{1}» com a «size_t». El valor és «{2}».

en: Could not write background "{1}", {2}
ca_ES: No s'ha pogut escriure el fons «{1}», {2}

en: Could not write background "{1}". Continuing anyway.
ca_ES: No s'ha pogut escriure el fons «{1}». Es continua de totes maneres.

en: Error loading glade file "{1}" (try to load "{2}")
ca_ES: Error al carregar el fitxer de glade «{1}» (s'intentarà carregar "{2}").

en: Unable to play audio recording {1}
ca_ES: No es pot reproduir la gravació de so {1}

en: Loading...
ca_ES: Es carrega...

en: Scroll to page {1}
ca_ES: Desplaça fins a la pàgina {1}

en: Add missing page
ca_ES: Afegeix la pàgina que falta

en: Text found once on this page
ca_ES: El text s'ha trobat una sola vegada en aquesta pàgina.

en: Text found %zu times on this page
ca_ES: El text s'ha trobat %zu vegades en aquesta pàgina.

en: Text not found
ca_ES: El text no s'ha trobat.

en: Text found once on page {1}
ca_ES: El text s'ha trobat una sola vegada a la pàgina {1}.

en: Text found {1} times on page {2} ({3} of {1})
ca_ES: El text s'ha trobat {1} vegades a la pàgina {2} ({3} de {1}).

en: Text not found, searched on all pages
ca_ES: El text no s'ha trobat tot i buscar-lo a totes les pàgines.

en: Version
ca_ES: Versió

en: Built on
ca_ES: Compilat el

en: GTK Version
ca_ES: Versió GTK

en: Git commit
ca_ES: Comissió Git

en: See the full list of contributors
ca_ES: Mostra la llista completa de contribuïdors

en: GNU GPLv2 or later
ca_ES: GNU GPLv2 o posterior

en: Thickness - don't change
ca_ES: Gruix ‒ No canviïs

en: Very thin
ca_ES: Molt fi

en: Thin
ca_ES: Fi

en: Medium
ca_ES: Normal

en: Thick
ca_ES: Gruixut

en: Very thick
ca_ES: Molt gruixut

en: No device
ca_ES: No hi ha cap dispositiu.

en: Tool - don't change
ca_ES: Eina ‒ sense canviar-ne el tipus

en: Pen
ca_ES: Llapis

en: Eraser
ca_ES: Goma d'esborrar

en: Highlighter
ca_ES: Subratllador

en: Insert image
ca_ES: Afegeix imatge

en: Laser Pointer - Pen
ca_ES: Punter làser ‒ Llapis

en: Laser Pointer - Hightlighter
ca_ES: Punter làser ‒ Subratllador

en: Vertical space
ca_ES: Espai vertical

en: Select region
ca_ES: Selecciona una regió

en: Select rectangle
ca_ES: Selecciona un rectangle

en: Select multi layer region
ca_ES: Selecciona una regió multicapa

en: Select multi layer rect
ca_ES: Selecciona un rectangle multicapa

en: Hand
ca_ES: Mà

en: Floating Toolbox (experimental)
ca_ES: Caixa d'eines flotant (experimental)

en: Select Text from pdf
ca_ES: Selecciona text d'un pdf

en: Select Area Text from pdf
ca_ES: Selecciona una àrea de text d'un pdf

en: Drawing Type - don't change
ca_ES: Dibuix ‒ sense canviar-ne el tipus

en: Normal drawing
ca_ES: Dibuix normal

en: Draw Line
ca_ES: Dibuixa línies

en: Draw Rectangle
ca_ES: Dibuixa rectangles

en: Draw Ellipse
ca_ES: Dibuixa el·lipses

en: Draw Arrow
ca_ES: Dibuixa fletxes

en: Draw Double Arrow
ca_ES: Dibuixa fletxes dobles

en: Draw Coordinate System
ca_ES: Dibuixa sistemes de coordenades

en: Shape Recognizer
ca_ES: Reconeixedor de traços

en: Draw Spline
ca_ES: Dibuixa corbes spline

en: Export Logs
ca_ES: Exporta els registres

en: Failed to parse external editor command: {1}
ca_ES: No s'ha pogut analitzar l'ordre de l'editor extern: {1}

en: Could not spawn editor: {1}
ca_ES: No s'ha pogut iniciar l'editor: {1}

en: Could not wait for editor: {1}
ca_ES: No s'ha pogut esperar a l'editor: {1}

en: Editor exited with bad status {1}
ca_ES: L'editor ha sortit i ha generat un estat dolent de {1}

en: All files
ca_ES: Tots els fitxers

en: Supported files
ca_ES: Fitxers suportats

en: Xournal files
ca_ES: Fitxers Xournal

en: Xournal++ files
ca_ES: Fitxers Xournal++

en: Xournal++ template
ca_ES: Plantilla Xournal++

en: Image files
ca_ES: Fitxers d'imatge

en: Custom
ca_ES: Personalitzat

en: System Default
ca_ES: Predeterminat del sistema

en: Previously selected language not available anymore!
ca_ES: L'idioma seleccionat anteriorment ja no està disponible!

en: LaTeX editor theme:
ca_ES: Tema d'editor LaTeX:

en: GtkSourceView was disabled when building Xournal++! Some options will not be available.
ca_ES: GtkSourceView no estava activat quan es va compilar aquesta versió del Xournal++! Algunes opcions no estaran disponibles.

en: Unable to open global template file at {1}. Does it exist?
ca_ES: No es pot obrir el fitxer de plantilla global a {1}. Existeix?

en: Sample LaTeX file generated successfully.
ca_ES: Fitxer LaTeX d'exemple generat amb èxit.

en: Error: {1}. Please check the contents of {2}
ca_ES: Error: {1}. Comproveu els continguts de {2}.

en: Error: {1} is not a regular file. Please check your LaTeX template file settings.
ca_ES: Error: {1} no és un fitxer regular. Comproveu la configuració del fitxer de plantilla LaTeX.

en: Save File
ca_ES: Desa el fitxer

en: _Cancel
ca_ES: _Cancel·la

en: _Save
ca_ES: _Desa

en: default enabled
ca_ES: activat per defecte

en: default disabled
ca_ES: desactivat per defecte

en: Select background color
ca_ES: Tria el color de fons

en: Select opacity for:
ca_ES: Tria l'opacitat de:

en: Highlighter Options
ca_ES: Opcions del ressaltat

en: Fill color
ca_ES: Color de l'emplenament

en: Pen Options
ca_ES: Opcions del llapis

en: PDF Text Options
ca_ES: Opcions del text PDF

en: PDF Text Marker
ca_ES: Marcador de text de PDF

en: Enable pressure sensitivity or pressure inference to change this setting!
ca_ES: Per a canviar aquesta opció, cal activar prèviament la sensibilitat o inferència de pressió.

en: Filter input pressure. Multiply the pressure by the pressure multiplier. If less than the minimum, use the minimum pressure.
ca_ES: Filtre de la pressió d'entrada. Multiplica la pressió pel valor especificat. Si és menor que el mínim, fa servir la pressió mínima.

en: Built-in palettes
ca_ES: Paletes predefinides

en: User palettes
ca_ES: Paletes personalitzades

en: <i>The palettes shown below are obtained from the <a href="file://{1}">Built-in palettes</a> and <a href="file://{2}">User palettes</a> directories:</i>
ca_ES: <i>Les paletes que es mostren a sota s'han obtingut de les carpetes de <a href="file://{1}">paletes predefinides</a> i <a href="file://{2}">paletes personalitzades</a>:</i>

en: No palette files (i.e. with extension .gpl) could be found.
    Using the default until another palette is configured.
ca_ES: No s'ha trobat cap fitxer de paletes (amb l'extensió .gpl).
    Es farà servir la paleta per defecte fins que se'n configuri una altra.

en: Name
ca_ES: Nom

en: Palette has no Name
ca_ES: La paleta no té nom.

en: Predefined
ca_ES: Predefinides

en: Customized
ca_ES: Personalitzades

en: Toolbars
ca_ES: Barres d'eines

en: New
ca_ES: Nou

en: Attach file to the journal
ca_ES: Adjunta el fitxer al quadern

en: _Open
ca_ES: _Obre

en: Open template file
ca_ES: Obre fitxer de plantilla

en: Open file
ca_ES: Obre fitxer

en: Annotate Pdf file
ca_ES: Escriu notes en un fitxer PDF

en: Choose image file
ca_ES: Tria un fitxer d'imatge

en: Select Image
ca_ES: Tria imatge

en: <b>... or select already used Image:</b>
ca_ES: <b>... o seleccioneu una imatge usada:</b>

en: Load file
ca_ES: Carrega fitxer

en: This image could not be loaded. Error message: {1}
ca_ES: Aquesta imatge no s'ha pogut carregar. Missatge d'error: {1}

en: This image could not be loaded.
ca_ES: La imatge no s'ha pogut carregar.

en: Select PDF Page
ca_ES: Tria una pàgina PDF

en: Show only not used pages (one unused page)
ca_ES: Mostra només les pàgines que no s'han fet servir (1 pàgina sense fer servir)

en: Show only not used pages ({1} unused pages)
ca_ES: Mostra només les pàgines que no s'han fet servir ({1} pàgines sense fer servir)

en: Removed tool item {1} from Toolbar {2} ID {3}
ca_ES: S'ha tret l'element {1} de la barra d'eines {2} ID {3}.

en: Removed tool item from Toolbar {1} ID {2}
ca_ES: S'ha tret l'element de la barra d'eines {1} ID {2}.

en: Could not remove tool item {1} from Toolbar {2} on position {3}
ca_ES: No s'ha pogut traure l'element {1} de la barra d'eines {2} a la posició {3}.

en: Could not remove tool item from Toolbar {1} on position {2}
ca_ES: No s'ha pogut traure l'element de la barra d'eines {1} a la posició {2}.

en: Separator
ca_ES: Separador

en: Spacer
ca_ES: Espaiador

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Audio
ca_ES: So

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Files
ca_ES: Fitxers

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Miscellaneous
ca_ES: Miscel·lània

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Navigation
ca_ES: Navegació

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Selection
ca_ES: Selecció

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Tools
ca_ES: Eines

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Separators
ca_ES: Separadors

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Plugins
ca_ES: Complements

en: Error loading menubar XML file (try to load "{1}")
ca_ES: Error al carregar el fitxer XML de la barra de menús (s'intenta carregar «{1}»).

en: Apply to all pages
ca_ES: Aplica a totes les pàgines

en: Plugin Manager
ca_ES: Gestor de complements

en: Plugin
ca_ES: Complements

[ctx: The selected document will be removed from the recent files list]
en: Dismiss
ca_ES: Descarta

en: No recent files
ca_ES: No hi ha fitxers recents.

en: Clear list
ca_ES: Esborra la llista

[ctx: In the submenu for removing recent documents, this will display on top of the list xournal++ files to separate them from PDF files]
en: Xournal++ Files
ca_ES: Fitxers Xournal++

[ctx: In the submenu for removing recent documents, this will display on top of the list PDF files to separate them from xournal++ files]
en: PDF Files
ca_ES: Fitxers PDF

[ctx: This opens a submenu of the recent files list, and clicking on individual entries in this submenu will remove it from the recent files list]
en: Dismiss a single document
ca_ES: Descarta un sol document

en: Copy current page
ca_ES: Copia el de la pàgina actual

en: Copy current background
ca_ES: Copia el fons actual

en: Apply to current page
ca_ES: Aplica a la pàgina actual

en: Contents
ca_ES: Contingut

en: Layerstack Preview
ca_ES: Previsualització de la pila de capes

en: Layer Preview
ca_ES: Previsualització de capes

en: Page Preview
ca_ES: Previsualització de pàgines

en: Draw coordinate system
ca_ES: Dibuixa sistemes de coordenades

en: Stroke recognizer
ca_ES: Reconeixedor de traços

en: Drawing Type Combo
ca_ES: Menú desplegable de dibuix

en: Font
ca_ES: Tipus de lletra

en: Could not parse general toolbar.ini file: {1}
    No Toolbars will be available
ca_ES: No s'ha pogut processar el fitxer «toolbar.ini» general: {1}
    No hi haurà cap barra d'eines disponible.

en: Could not parse custom toolbar.ini file: {1}
    Toolbars will not be available
ca_ES: No s'ha pogut processar el fitxer «toolbar.ini» personalitzat: {1}
    Les barres d'eines no estaran disponibles

en: New Xournal
ca_ES: Xournal nou

en: Export as PDF
ca_ES: Exporta a PDF

en: Print
ca_ES: Imprimeix

en: Undo
ca_ES: Desfés

en: Redo
ca_ES: Torna a fer

en: Cut
ca_ES: Retalla

en: Copy
ca_ES: Copia

en: Paste
ca_ES: Enganxa

en: Search
ca_ES: Cerca

en: Delete
ca_ES: Elimina

en: Rotation Snapping
ca_ES: Ajust de rotació

en: Grid Snapping
ca_ES: Ajusta a la graella

en: Paired pages
ca_ES: Pàgines emparellades

en: Presentation mode
ca_ES: Mode de presentació

en: Toggle fullscreen
ca_ES: Commuta la pantalla completa

en: Toggle sidebar
ca_ES: Commuta la barra lateral

en: Manage Toolbars
ca_ES: Gestiona les barres d'eines

en: Customize Toolbars
ca_ES: Personalitza les barres d'eines

en: Zoom out
ca_ES: Allunya

en: Zoom in
ca_ES: Apropa

en: Zoom fit to screen
ca_ES: Ajusta a la pantalla

en: Zoom to 100%
ca_ES: Ajusta al 100 %

en: Go to first page
ca_ES: Vés a la primera pàgina

en: Back
ca_ES: Anterior

en: Go to page
ca_ES: Vés a la pàgina

en: Next
ca_ES: Següent

en: Go to last page
ca_ES: Vés a l'última pàgina

en: Go to previous layer
ca_ES: Vés a la capa anterior

en: Go to next layer
ca_ES: Vés a la capa següent

en: Go to top layer
ca_ES: Vés a la capa superior

en: Next annotated page
ca_ES: Pàgina anotada següent

en: Insert page
ca_ES: Afegeix una pàgina

en: Delete current page
ca_ES: Elimina la pàgina actual

en: standard
ca_ES: Estàndard

en: dashed
ca_ES: Discontínua

en: dash-/ dotted
ca_ES: Discontínua/puntejada

en: dotted
ca_ES: Puntejada

en: whiteout
ca_ES: Pinta (com si fos líquid corrector)

en: delete stroke
ca_ES: Esborra traços sencers

en: Add/Edit TeX
ca_ES: Afegeix/Edita TeX

en: Default Tool
ca_ES: Eina predeterminada

en: Select Linear PDF Text
ca_ES: Selecciona text PDF en línia

en: Select PDF Text in Rectangle
ca_ES: Selecciona text PDF en àrea rectangular

en: Setsquare
ca_ES: Transportador cartabó

en: Compass
ca_ES: Transportador rodó

en: Toggle Touch Drawing
ca_ES: Commuta el dibuix tàctil

en: Select Region
ca_ES: Selecciona una regió

en: Select Rectangle
ca_ES: Selecciona una àrea rectangular

en: Select Multi-Layer Region
ca_ES: Selecciona una regió multicapa

en: Select Multi-Layer Rectangle
ca_ES: Selecciona una àrea rectangular multicapa

en: Select Object
ca_ES: Selecciona un objecte

en: Vertical Space
ca_ES: Espai vertical

en: Play Object
ca_ES: Reprodueix un objecte

en: Record Audio / Stop Recording
ca_ES: Enregistra àudio/Atura l'enregistrament

en: Pause / Play
ca_ES: Reprodueix/Posa en pausa

en: Stop
ca_ES: Para

en: Forward
ca_ES: Següent

en: Laser pointer
ca_ES: Punter làser

en: Fill
ca_ES: Omple

en: Fill Opacity
ca_ES: Opacitat del farciment

en: Very Fine
ca_ES: Molt fi

en: Fine
ca_ES: Fi

en: Very Thick
ca_ES: Molt gruixut

en: Show all
ca_ES: Mostra-ho tot

en: Hide all
ca_ES: Amaga-ho tot

en: Add a layer above the active layer
ca_ES: Afegeix una capa damunt de la capa activa

en: Add a layer below the active layer
ca_ES: Afegeix una capa a sota de la capa activa

en: Layer
ca_ES: Capa

en: Layer Combo
ca_ES: Menú desplegable de capes

en: Page
ca_ES: Pàgina

[ctx: Page {pagenumber} "of {pagecount}"]
en:  of {1}
ca_ES:  de {1}

en: PDF Page {1}
ca_ES: Pàgina {1} de PDF

en: Page number
ca_ES: Número de pàgina

en: PDF text selection dropdown menu
ca_ES: Menú desplegable de selecció de text PDF

en: Select PDF Text In Rectangle
ca_ES: Selecciona text PDF en àrea rectangular

en: Selection dropdown menu
ca_ES: Menú desplegable de selecció

en: Zoom Slider
ca_ES: Control de zoom

[ctx: Color]
en: Black
ca_ES: Negre

[ctx: Color]
en: Green
ca_ES: Verd

[ctx: Color]
en: Light Blue
ca_ES: Blau clar

[ctx: Color]
en: Light Green
ca_ES: Verd clar

[ctx: Color]
en: Blue
ca_ES: Blau

[ctx: Color]
en: Gray
ca_ES: Gris

[ctx: Color]
en: Red
ca_ES: Vermell

[ctx: Color]
en: Orange
ca_ES: Taronja

[ctx: Color]
en: Yellow
ca_ES: Groc

[ctx: Color]
en: White
ca_ES: Blanc

[ctx: as a noun: a copy of]
en: Copy
ca_ES: Copia

en: Document not loaded! ({1}), {2}
ca_ES: El document no s'ha carregat! ({1}), {2}

en: Unrecoverable error
ca_ES: Error sense recuperació possible

en: Failed to close image stream
ca_ES: No s'ha pogut tancar el flux de la imatge.

en: Background
ca_ES: Fons

en: No pages to export!
ca_ES: No hi ha cap pàgina per a exportar!

en: Failed to initialize PDF Cairo surface
ca_ES: La PDF Cairo Surface no s'ha pogut inicialitzar.

en: PDF page number is out of range
ca_ES: El nombre de pàgina PDF està fora del rang.

en: Unknown pdf backend: {1}. Available backends are: {2}. Using default backend.
ca_ES: Aplicació de fons de PDF desconeguda: {1}. Les aplicacions disponibles són: {2}. Es fa servir l'aplicació per defecte.

en: Default
ca_ES: Predeterminat

en: Error with overlay or final export:
ca_ES: Error amb les capes o l'exportació final:

en: Error while finalizing the PDF Cairo surface
ca_ES: S'ha produït un error al finalitzar la PDF Cairo Surface.

en: Erase stroke
ca_ES: Esborra traç

en: stroke
ca_ES: traç

en: image
ca_ES: imatge

en: Change color
ca_ES: Canvia de color

en: Emergency saved document
ca_ES: Document de desada d'emergència

en: Change stroke fill
ca_ES: Canvia l'emplenament del traç

en: Change font
ca_ES: Canvia el tipus de lletra

en: Page inserted
ca_ES: S'ha afegit una pàgina.

en: Page deleted
ca_ES: La pàgina s'ha eliminat.

en: Insert layer
ca_ES: Afegeix una capa

en: Draw stroke
ca_ES: Dibuixa un traç

en: Write text
ca_ES: Escriu text

en: Insert latex
ca_ES: Afegeix text LaTeX

en: Insert elements
ca_ES: Insereix elements

en: Rename layer
ca_ES: Canvia el nom de la capa

en: Change line style
ca_ES: Canvia l'estil de línia

en: Merge layer down
ca_ES: Fusiona la capa cap avall

en: Replace missing PDF
ca_ES: Reemplaça el PDF que falta

en: Move layer
ca_ES: Mou la capa

en: Move
ca_ES: Mou

en: Page background changed
ca_ES: El fons de la pàgina s'ha canviat.

en: Page size changed
ca_ES: La mida del full ha canviat.

en: Delete layer
ca_ES: Elimina la capa

en: Rotation
ca_ES: Rotació

en: Scale
ca_ES: Escala

en: Change stroke width
ca_ES: Canvia el gruix del traç

en: Move page upwards
ca_ES: Mou la pàgina amunt

en: Move page downwards
ca_ES: Mou la pàgina avall

en: Edit text
ca_ES: Edita text

en: Could not undo "{1}"
    Something went wrong… Please write a bug report…
ca_ES: «{1}» no s'ha pogut desfer.
    Alguna cosa ha anat malament... Envieu un informe d'error…

en: Could not redo "{1}"
    Something went wrong… Please write a bug report…
ca_ES: «{1}» no s'ha pogut tornar a fer.
    Alguna cosa ha anat malament... Envieu un informe d'error…

en: Undo:
ca_ES: Desfés:

en: Redo:
ca_ES: Torna a fer:

en: ElementRange::parse(): invalid element range.
ca_ES: ElementRange::parse(): interval d'elements no vàlid.

en: ElementRange::parse(): given element index is larger than maximum count.
ca_ES: ElementRange::parse(): l'índex de l'element donat és més gran que el nombre màxim.

en: ElementRange::parse(): interval bounds must be in increasing order.
ca_ES: ElementRange::parse(): els extrems de l'interval han d'anar en ordre creixent.

en: ElementRange::parse(): element indices start with 1
ca_ES: ElementRange::parse(): els índexos dels elements comencen per 1.

en: Error opening file: "{1}"
ca_ES: S'ha produït un error a l'obrir el fitxer «{1}».

en: Error writing data to file: "{1}"
ca_ES: S'ha produït un error a l'escriure el fitxer «{1}».

en: Error code {1}. Message:
ca_ES: Codi d'error {1}. Missatge:

en: Error occurred while closing file: "{1}"
ca_ES: S'ha produïut un error mentre es tancava el fitxer «{1}».

en: Error code {1}
ca_ES: Codi d'error {1}

en: File couldn't be opened. You have to do it manually:
    URL: {1}
ca_ES: El fitxer no s'ha pogut obrir. Caldrà que ho feu manualment:
    URL: {1}

en: Could not create folder: {1}
    Failed with error: {2}
ca_ES: No s'ha pogut crear la carpeta: {1}
    Ha fallat amb l'error: {2}

en: Error {1} executing system command: {2}
ca_ES: Error {1} a l'executar la comanda de sistema: {2}

en: The file {1} already exists! Do you want to replace it?
ca_ES: El fitxer {1} ja existeix! Voleu reemplaçar-lo?

en: Select another name
ca_ES: Tria un altre nom

en: Replace
ca_ES: Reemplaça

en: Unable to open the link: {1}
    {2}
ca_ES: No s'ha pogut obrir l'enllaç: {1} {2}

en: xoj-preview-extractor: call with INPUT.xoj OUTPUT.png
ca_ES: xoj-preview-extractor: executar amb INPUT.xoj OUTPUT.png

en: xoj-preview-extractor: file "{1}" is not .xoj file
ca_ES: xoj-preview-extractor: el fitxer «{1}» no és del tipus .xoj

en: xoj-preview-extractor: opening input file "{1}" failed
ca_ES: xoj-preview-extractor: no s'ha pogut obrir el fitxer d'entrada «{1}».

en: xoj-preview-extractor: file "{1}" contains no preview
ca_ES: xoj-preview-extractor: el fitxer «{1}» no conté cap previsualització.

en: xoj-preview-extractor: no preview and page found, maybe an invalid file?
ca_ES: xoj-preview-extractor: no s'ha trobat cap previsualització ni pàgina; potser es tracta d'un fitxer no vàlid.

en: xoj-preview-extractor: could not find icon "{1}"
ca_ES: xoj-preview-extractor: la icona «{1}» no s'ha trobat.

en: xoj-preview-extractor: opening output file "{1}" failed
ca_ES: xoj-preview-extractor: no s'ha pogut obrir el fitxer de sortida «{1}».

en: xoj-preview-extractor: successfully extracted
ca_ES: xoj-preview-extractor: extracció correcta

en: About Xournal++
ca_ES: Quant al Xournal++

en: <span size="xx-large" weight="bold">Xournal++</span>
    <i>The next generation</i>
ca_ES: <span size="xx-large" weight="bold">Xournal++</span>
    La propera generació

en: Icon Designers
ca_ES: Dissenyadors de les icones

en: Partially based on Xournal
    by Denis Auroux
ca_ES: Basat en part en el Xournal
    de Denis Auroux

en: Website
ca_ES: Lloc web

en: Source Code / Bug Tracker
ca_ES: Codi font/Informes d'error

en: With help from the community
ca_ES: Amb ajuda de la comunitat

en: License
ca_ES: Llicència

en: Authors
ca_ES: Autors

en: Close
ca_ES: Tanca

en: Ok
ca_ES: D'acord

en: Crash report
ca_ES: Informe de fallada

en: Oops... Xournal++ encountered a fatal error
ca_ES: Ui… El Xournal++ ha produït un error fatal.

en: Please consider filling a bug report (see button below). Attach the following log to your report.
ca_ES: Considereu omplir un informe d'error (vegeu el botó de sota). Adjunteu-hi el registre següent.

en: Your document has been saved in:
ca_ES: El document s'ha desat a:

en: Execution log:
ca_ES: Registre d'execució:

en: Open your web browser with a partially pre-filled bug report
ca_ES: Obre el navegador amb un informe d'error parcialment preomplert

en: Create a bug report
ca_ES: Crea un informe d'error

[ctx: github is a name - do not try to translate it]
en: (this will open github in your browser)
ca_ES: (s'obrirà el GitHub al navegador)

en: Known devices
ca_ES: Dispositius coneguts

en: <i>Assign device classes to each input device of your system. Only change these values if your devices are not correctly matched. (e.g. your pen shows up as touchscreen)</i>
ca_ES: <i>Assigna classes de dispositius a cada dispositiu d'entrada del sistema. Canvieu només aquests valors si els dispositius no funcionen correctament (com ara si el llapis apareix com a pantalla tàctil).</i>

en: Try out your devices in the area below
ca_ES: Proveu els vostres dispositius a l'àrea de sota

en: Mouse
ca_ES: Ratolí

[ctx: mouse button]
en: Left
ca_ES: Esquerra

[ctx: mouse button]
en: Middle
ca_ES: Mig

[ctx: mouse button]
en: Right
ca_ES: Dreta

en: Stylus
ca_ES: Llapis

[ctx: the tip of the stylus]
en: Tip
ca_ES: Punta

en: Button 1
ca_ES: Botó 1

en: Button 2
ca_ES: Botó 2

en: Touchscreen
ca_ES: Pantalla tàctil

en: In use
ca_ES: En ús

[ctx: stylus hover]
en: Hover
ca_ES: Passar per sobre

en: Show logs
ca_ES: Mostra els registres

en: Export debug info
ca_ES: Exporta la informació de depuració

en: To clear the logs, simply close and reopen the settings dialog
ca_ES: Per a esborrar els registres, tanqueu i reobriu el diàleg de configuració.

en: Select this option if the "Tip" sign does not lit up when using the stylus and pressing one of its buttons.
    
    Unselect this option if the "Tip" sign is on while the stylus is hovering (but not touching the screen or tablet).
ca_ES: Trieu aquesta opció si el senyal de «punta» no s'il·lumina quan es fa servir l'stylus i es prem un dels seus botons.
    
    Traieu la selecció si es mostra el senyal de «punta» quan l'stylus passa per sobre però no toca la pantalla o tauleta.

en: Emulate stylus tip contact on button press
ca_ES: Emula el contacte de la punta de l'stylus quan es premi el botó

en: <i>Change the device class below if your device is not correctly recognized (e.g. your active stylus shows up as touchscreen)</i>
ca_ES: <i>Canvieu la classe de dispositiu a sota si no es reconeix correctament ‒com ara si l'stylus actiu es mostra com a pantalla tàctil‒</i>

en: Last device used:
ca_ES: Últim dispositiu fet servir:

en: Show all known devices
ca_ES: Mostra tots els dispositius coneguts

en: Resolution
ca_ES: Resolució

en: Width
ca_ES: Amplada

en: Height
ca_ES: Alçària

en: None
ca_ES: Cap

en: No ruling
ca_ES: Sense guies

en: All
ca_ES: Tot

en: <b>Document export settings</b>
    Set export parameters
ca_ES: <b>Configuració de l'exportació de documents</b>
    Establiu els paràmetres d'exportació

en: Image quality
ca_ES: Qualitat de la imatge

en: Range
ca_ES: Interval

en: All pages
ca_ES: Totes les pàgines

en: Current page
ca_ES: Pàgina actual

en: Pages:
ca_ES: Pàgines:

en: <i>Example:</i> 1-3 or 1,3,5-7 etc.
ca_ES: <i>Exemples:</i> 1-3 o 1,3,5-7 etc.

en: dpi
ca_ES: ppp

note: Keep the order the same as in listBackgroundType and use the translation of these types in parentheses.
en: Export the document without any background (None) or with PDF and image backgrounds only (No ruling) or with all background types (All).
ca_ES: Exporta el document sense fons (Cap) o només amb fons de PDF o d'imatge (Sense guies) o amb tots els tipus de fons (Tots).

en: Export layers progressively
ca_ES: Exporta les capes progressivament

en: If enabled, the layers of each page will be added one by one. The resulting PDF file can be used for a presentation.
ca_ES: Si s'activa les capes de cada pàgina s'afegiran una a una. El resultat és un fitxer PDF que es pot fer servir per a presentacions.

en: Backend
ca_ES: Aplicació de fons

en: Insert Latex
ca_ES: Afegeix text LaTeX

en: Enter / edit LaTeX Text in external Editor
ca_ES: Escriviu/Editeu text LaTeX a l'editor extern

en: Output generated by the LaTeX command.
ca_ES: Sortida generada per la comanda LaTeX.

en: Continue Editing
ca_ES: Continua l'edició

en: Go to Page
ca_ES: Vés a la pàgina

en: Enter / edit LaTeX Text
ca_ES: Escriu/Edita text LaTeX

en: TeX Source
ca_ES: Font TeX

en: Command Output
ca_ES: Sortida de la comanda

en: Always check LaTeX dependencies before running
ca_ES: Comprova sempre les dependències LaTeX abans d'arrancar

en: If enabled, check that required LaTeX packages are installed and that the LaTeX commands are available before running the LaTeX tool.
ca_ES: Si s'activa, es comprovarà que els paquets LaTeX estan instal·lats i que les ordres estan disponibles abans d'executar l'eina LaTeX.

en: General LaTeX tool settings
ca_ES: Ajustos generals de l'eina LaTeX

en: Default LaTeX Text
ca_ES: Text LaTeX per defecte

en: The LaTeX file to use as a template for the LaTeX tool.
ca_ES: El fitxer LaTeX que s'ha de fer servir com a plantilla per a l'eina LaTeX.

en: Global template file path
ca_ES: Camí del fitxer de plantilla global

en: The following strings will be substituted in the global template file when running the LaTeX tool:
ca_ES: Les cadenes següents se substituiran al fitxer de plantilla global quan s'executi l'eina LaTeX:

en: The math mode formula typed in the LaTeX tool.
ca_ES: El mode de fórmula matemàtica escrita amb l'eina LaTeX.

en: Choose a global LaTeX template file
ca_ES: Escolliu un fitxer de plantilla LaTeX global.

en: The current color of the Text Tool, in hex RGB format.
ca_ES: El color actual de l'eina de text, en format hexadecimal RGB.

en: Template file settings
ca_ES: Configuració del fitxer de plantilla

en: LaTeX generation command
ca_ES: Comanda de generació LaTeX

en: Test configuration
ca_ES: Configuració de prova

en: Test if the current configuration is valid by running the LaTeX generation command on the global template file with a test formula.
ca_ES: Comprova si la configuració actual és vàlida: s'executarà la comanda de generació LaTeX al fitxer de plantilla global amb una fórmula de prova.

en: LaTeX executable settings
ca_ES: Configuració de l'executable LaTeX

en: Line numbers
ca_ES: Números de línies

en: Auto-indent
ca_ES: Indentació automàtica

en: Syntax highlighting
ca_ES: Ressaltat de la sintaxi

en: Wrap text
ca_ES: Ajusta el text

en: Use font from system theme.
ca_ES: Fes servir el tipus de lletra del tema del sistema

en: Font:
ca_ES: Tipus de lletra:

en: Pick the Editor's Font
ca_ES: Tria el tipus de lletra de l'editor

en: You can optionally use an external editor program instead of the built-in editor. If you enable the option below, the provided editor command (defaulting to $EDITOR) will start with a popup that only shows a preview and potential error message instead of the normal one with a built-in editor. The environment variable XPP_TEXT_COLOR is set to the current Text Tool color in hex RGB format.
ca_ES: Podeu fer servir un programa d'edició extern en lloc de l'editor inclòs al programa. Si activeu l'opció de sota, l'ordre d'editor que es doni (per defecte a $EDITOR) s'executarà amb un missatge emergent que mostrarà només una previsualització o els missatges d'errors potencials en lloc de la interfície de l'editor inclòs. La variable d'entorn XPP_TEXT_COLOR s'estableix com al color actual de l'eina Text en format RGB hexadecimal.

en: Use external Editor
ca_ES: Fes servir un editor extern

en: Editor command
ca_ES: Ordre de l'editor

en: Extension of temporary file
ca_ES: Extensió del fitxer temporal

en: Automatically confirm on editor exit
ca_ES: Confirma automàticament quan se surti de l'editor

en: External Editor (Expert user only)
ca_ES: Editor extern (només per a usuaris experts)

en: Editor settings
ca_ES: Configuració de l'editor

en:  = Floating Toolbox (experimental) =
ca_ES:  = Caixa d'eines flotant (experimental) =

en: <b>Empty Toolbox</b>
                <i>Menu: View/Toolbars</i>
ca_ES: <b>Caixa d'eines buida</b>
                <i>Menú: Visualització/Barres d'eines</i>

en: Find previous occurrence of the search string
ca_ES: Troba la coincidència anterior de la cadena de cerca

en: Find next occurrence of the search string
ca_ES: Troba la coincidència següent de la cadena de cerca

en: Copy selected text
ca_ES: Copia el text seleccionat

en: Highlight selected text
ca_ES: Ressalta el text seleccionat (amb subratllador)

en: Underline selected text
ca_ES: Subratlla el text seleccionat

en: Strikethrough selected text
ca_ES: Tatxa el text seleccionat

en: Toggle standard / region text selection
ca_ES: Commuta entre selecció estàndard/per regió

en: Paper Format
ca_ES: Format de paper

en: Template:
ca_ES: Plantilla:

en: <b>Pagesize</b>
ca_ES: <b>Mida de la pàgina</b>

en: Width:
ca_ES: Amplada:

en: Height:
ca_ES: Alçària:

en: Reset
ca_ES: Restableix

en: Configure new page template
ca_ES: Configura la plantilla de pàgina nova

en: These settings will be used for new pages
ca_ES: Aquesta configuració es farà servir per a les pàgines noves.

en: <b>Page size</b>
ca_ES: <b>Mida de la pàgina</b>

en: Change
ca_ES: Canvia

en: Select Background Color
ca_ES: Tria el color de fons

en: Copy current page background instead
ca_ES: Copia el fons de la pàgina actual en el seu lloc

en: Copy the background of the current page instead of using the background set above.
ca_ES: Copia el fons de la pàgina actual en lloc de fer servir el fons de pantalla que s'ha establert més amunt.

en: <b>Background Color</b>
ca_ES: <b>Color de fons</b>

en: <b>Background</b>
ca_ES: <b>Fons</b>

en: Copy current page size instead
ca_ES: Copia la mida de la pàgina actual

en: Use the current page size instead of the page size above.
ca_ES: Fes servir la mida de la pàgina actual en lloc de la mida establerta més amunt.

en: Save to file
ca_ES: Desa en un fitxer

en: Load from file
ca_ES: Carrega des d'un fitxer

en: Color Palettes
ca_ES: Paletes de colors

en: Plugins
ca_ES: Complements

en: Plugin changes are only applied after Xournal++ is restarted
ca_ES: Els canvis dels complements s'apliquen quan es reiniciï el Xournal++.

en: Author:
ca_ES: Autor:

en: Path:
ca_ES: Camí:

en: Version:
ca_ES: Versió:

en: enabled,
ca_ES: activat,

en: Rename selected layer
ca_ES: Canvia el nom de la capa seleccionada

en: Sample layer name
ca_ES: Nom de capa d'exemple

en: Opacity settings
ca_ES: Configuració d'opacitat

en: Arithmetic mean
ca_ES: Mitjana aritmètica

en: Velocity based Gaussian weights
ca_ES: Velocitat basada en pesos gaussians

en: Deadzone
ca_ES: Zona morta

en: Inertia
ca_ES: Inèrcia

en: Xournal++ Preferences
ca_ES: Configuració de Xournal++

en: <i>If the document already was saved you can find it in the same folder with the extension .autosave.xopp
    If the file was not yet saved you can find it in ~/.cache/xournalpp/autosaves</i>
ca_ES: <i>Si el document ja s'ha desat, el podeu trobar a la mateixa carpeta amb l'extensió .autosave.xopp
    Si el fitxer encara no s'ha desat, el podeu trobar a ~/.cache/xournalpp/autosaves</i>

en: Enable Autosaving
ca_ES: Activa les desades automàtiques

en: every
ca_ES: cada

en: minutes
ca_ES: minuts

en: Autosaving
ca_ES: Desada automàtica

en: <i>This name will be proposed if you save a new document.</i>
ca_ES: <i>Es proposarà aquest nom quan es desi un document nou.</i>

en: Default name:
ca_ES: Nom per defecte:

en: %a		Abbreviated weekday name (e.g. Thu)
    %A		Full weekday name (e.g. Thursday)
    %b		Abbreviated month name (e.g. Aug)
    %B		Full month name (e.g. August)
    %c		Date and time representation (e.g. Thu Aug 23 14:55:02 2001)
    %d		Day of the month (01-31)
    %F		Date representation (e.g. 2001-08-23)
    %H		Hour in 24h format (00-23)
    %I		Hour in 12h format (01-12)
    %j		Day of the year (001-366)
    %m		Month as a decimal number (01-12)
    %M		Minute (00-59)
    %p		AM or PM designation (e.g. PM)
    %S		Second (00-61)
    %U		Week number with the first Sunday as the first day of week one (00-53)
    %w		Weekday as a decimal number with Sunday as 0 (0-6)
    %W		Week number with the first Monday as the first day of week one (00-53)
    %x		Date representation (e.g. 08/23/01)
    %X		Time representation (e.g. 14:55:02)
    %y		Year, last two digits (00-99)
    %Y		Year (e.g. 2001)
    %Z		Timezone name or abbreviation (e.g. CDT)
    %%		%
    Illegal characters are replaced with "_"
ca_ES: %a		Dia de la setmana abreujat (com ara Thu)
    %A		Dia de la setmana sencer (com ara Thursday)
    %b		Nom del mes abreujat (com ara Aug)
    %B		Nom del mes sencer (com ara August)
    %c		Representació de la data i hora (com ara Thu Aug 23 14:55:02 2001)
    %d		Dia del mes (01-31)
    %F		Representació any-mes-dia (com ara 2001-08-23)
    %H		Hora en format 24 hores (00-23)
    %I		Hora en format 12 hores (01-12)
    %j		Dia de l'any (001-366)
    %m		Mes com a número (01-12)
    %M		Minut (00-59)
    %p		Franja AM o PM (com ara PM)
    %S		Segon (00-61)
    %U		Número de setmana amb el primer diumenge com a primer dia de la setmana 1 (00-53)
    %W		Número de setmana amb el primer dilluns com a primer dia de la setmana 1 (00-53)
    %w		Número del dia de la setmana on el diumenge és el dia 0 (0-6)
    %x		Representació de la data (com ara 08/23/01)
    %X		Representació de l'hora (com ara 14:55:02)
    %y		Últims dos dígits de l'any (00-99)
    %Y		Any (com ara 2001)
    %Z		Nom de la zona horària o abreviació (com ara CDT)
    %%		%
    Els caràcters no vàlids es reemplaçaran amb «_».

en: Available Placeholders
ca_ES: Paràmetres disponibles

en: Default Save Name
ca_ES: Nom predeterminat de les desades

en: <i>This name will be proposed if you export a document to PDF.</i>
ca_ES: <i>Aquest serà el nom proposat quan s'exporta un document a PDF.</i>

en: %{name}	The filename (if any) of the PDF background
    %{file}		The saved filename of the file
    %a			Abbreviated weekday name (e.g. Thu)
    %A			Full weekday name (e.g. Thursday)
    %b			Abbreviated month name (e.g. Aug)
    %B			Full month name (e.g. August)
    %c			Date and time representation (e.g. Thu Aug 23 14:55:02 2001)
    %d			Day of the month (01-31)
    %F			Date representation (e.g. 2001-08-23)
    %H			Hour in 24h format (00-23)
    %I			Hour in 12h format (01-12)
    %j			Day of the year (001-366)
    %m			Month as a decimal number (01-12)
    %M			Minute (00-59)
    %p			AM or PM designation (e.g. PM)
    %S			Second (00-61)
    %U			Week number with the first Sunday as the first day of week one (00-53)
    %w			Weekday as a decimal number with Sunday as 0 (0-6)
    %W			Week number with the first Monday as the first day of week one (00-53)
    %x			Date representation (e.g. 08/23/01)
    %X			Time representation (e.g. 14:55:02 or 2:55:02 PM)
    %y			Year, last two digits (00-99)
    %Y			Year (e.g. 2001)
    %Z			Timezone name or abbreviation (e.g. CDT)
    %%			%
    Illegal characters are replaced with "_"
ca_ES: %{name}	El nom del document de fons (si n'hi ha algun)
    %a			Nom abreviat del dia de la setmana (com ara Thu)
    %A			Nom del dia de la setmana sencer (com ara Thursday)
    %b			Nom abreviat del mes (com ara Aug)
    %B			Nom sencer del mes (com ara August)
    %c			Representació de la data i hora (com ara Thu Aug 23 14:55:02 2001)
    %d			Dia del mes (01-31)
    %F			Representació any-mes-dia (com ara 2001-08-23)
    %H			Hora en format 24 hores (00-23)
    %I			Hora en format 12 hores (01-12)
    %j			Dia de l'any (001-366)
    %m			Número del mes (01-12)
    %M			Minut (00-59)
    %p			Dessignació AM o PM (com ara PM)
    %S			Segon (00-61)
    %U		        Número de setmana amb el primer diumenge com a primer dia de la setmana 1 (00-53)
    %W		        Número de setmana amb el primer dilluns com a primer dia de la setmana 1 (00-53)
    %w		        Número del dia de la setmana on el diumenge és el dia 0 (0-6)
    %x			Representació de la data (com ara 08/23/01)
    %X			Representació de l'hora (com ara 14:55:02 o 2:55:02 PM)
    %y			Dos últims dígits de l'any (00-99)
    %Y			Anys (com ara 2001)
    %Z			Nom de la zona horària o abreviació (com ara CDT)
    %%			%
    Els caràcters no vàlids es reemplaçaran amb «_».

en: Default Pdf export name
ca_ES: Nom d'exportació de PDF per defecte

en: Enable Autoloading of Journals
ca_ES: Activa la càrrega automàtica de quaderns

en: If you open a PDF and there is a Xournal file with the same name it will open the xoj file.
ca_ES: Si obriu un PDF i hi ha un fitxer Xournal amb el mateix nom, s'obrirà el fitxer .xoj.

en: Enable autoloading of most recent file on application startup
ca_ES: Activa la càrrega automàtica del fitxer més recent quan s'inicia l'aplicació

en: If enabled Xournal++ will open the most recent document automatically that you can continue editing your last saved document.
ca_ES: Si s'activa, el Xournal++ obrirà el document que s'hagi desat més recentment de manera automàtica i el podreu continuar editant.

en: Autoloading
ca_ES: Càrrega automàtica

en: Load / Save
ca_ES: Carrega/Desa

en: Input Devices
ca_ES: Dispositius d’entrada

en: Enable drawing outside of window <i>(Drawing will not stop at the border of the window)</i>
ca_ES: Permet dibuixar fora de la finestra <i>(No es pararà de dibuixar quan s'arribi a la vora de la finestra)</i>

en: Slower strokes are assigned a greater pressure than faster strokes, if pressure information is absent.
    
    <i>This feature may be useful for devices that lack pressure sensitivity. For example, a mouse or touchscreen.</i>
ca_ES: Als traços lents se'ls assigna una pressió més elevada que als traços ràpids si no hi ha informació sobre la pressió.
    
    <i>Aquesta funció pot ser útil per a dispositius que no tinguin sensibilitat de pressió. Per exemple, amb ratolins o pantalles tàctils.</i>

en: Enable Pressure Inference <i>(Guess pressure from drawing speed when device-supplied pressure is not available)</i>
ca_ES: Activa la inferència de pressió <i>(Estima la pressió segons la velocitat de dibuix quan el dispositiu no pot aportar-ne dades.)</i>

en: Options
ca_ES: Opcions

en: Averaging method
ca_ES: Mètode d'aproximació

en: <i>Pick an input stabilization algorithm and its parameters</i>
ca_ES: <i>Trieu un algoritme d'estabilització d'entrada i els seus paràmetres.</i>

en: Buffersize
ca_ES: Mida del búfer

en: Deadzone radius
ca_ES: Radi de la zona morta

[ctx: Drag = Noun: force opposing the movement]
en: Drag: If the value is too small, unwanted oscillations may appear. If the value is too high, there will be no stabilization.
ca_ES: Resistència: Si el valor és molt petit, poden aparèixer oscil·lacions estranyes. Si el valor és massa alt, no hi haurà cap mena d'estabilització.

[ctx: Noun: force opposing the movement]
en: Drag
ca_ES: Resistència

[ctx: Mass = Noun: physics term, related to weight]
en: Mass: the higher the mass, the more inertia and the more stabilization
ca_ES: Massa: quant més alta sigui, més inèrcia i més estabilització.

[ctx: Noun: physics term, related to weight]
en: Mass
ca_ES: Massa

en: Gaussian parameter: the higher, the more stabilization and the more lag between your cursor and the painting tip.
ca_ES: Paràmetre gaussià: com més alt sigui, més estabilització i més retard entre el cursor i el cursor/punta de llapis.

en: Preprocessor
ca_ES: Preprocessador

en: Cusp detection
ca_ES: Detecció del llindar

en: Finalize the stroke
ca_ES: Acaba el traç

en: Input stabilization can create a gap at the end of your stroke. If enabled, this gap is filled.
ca_ES: L'estabilització de l'entrada pot crear un espai buit al final del traç. Si s'activa, aquest buit s'omple.

en: Input stabilization
ca_ES: Estabilització de l'entrada

en: Indent using spaces
ca_ES: Indenta fent servir espais

en: Number of Spaces :
ca_ES: Nombre d'espais:

en: Number of spaces inserted with tab.
ca_ES: Nombre d'espais que s'insereixen amb cada tabulador.

en: Tab
ca_ES: Tabulador

en: Input System
ca_ES: Sistema d'entrada

en: <i>Define which tools will be selected if you press a mouse button. After you release the button the previously selected tool will be selected.</i>
ca_ES: <i>Defineix quines eines se seleccionaran si premeu un botó de ratolí. Quan se solti el botó, es tornarà a seleccionar l'eina anterior.</i>

en: Left Mouse Button
ca_ES: Botó esquerre del ratolí

en: Middle Mouse Button
ca_ES: Botó del mig del ratolí

en: Right Mouse Button
ca_ES: Botó dret del ratolí

en: Mouse Buttons
ca_ES: Botons del ratolí

en: <i>Pressure Sensitivity allows you to draw lines with different widths, depending on how much pressure you apply to the pen. If your tablet does not support this feature this setting has no effect.</i>
ca_ES: <i>La sensibilitat a la pressió permet dibuixar línies amb diferents amplades, en funció de la pressió que apliqueu al llapis. Si la tauleta no indica les pressions, aquesta opció no té efecte.</i>

en: Enable Pressure Sensitivity
ca_ES: Activa la sensibilitat a la pressió

en: <i>Some devices report unexpectedly small or large pressures. This can be fixed by setting a minimum pressure or scaling the pressure reported by the device.</i>
ca_ES: <i>Alguns dispositius informen de pressions molt grans o molt petits de manera sobtada. Això es pot solucionar si s'estableix una pressió mínima o s'escala la pressió que indica el dispositiu.</i>

en: Minimum Pressure:
ca_ES: Pressió mínima:

en: Pressure Multiplier:
ca_ES: Multiplicador per a la pressió:

en: Sensitivity Scale
ca_ES: Escala de sensibilitat

en: Pressure Sensitivity
ca_ES: Sensibilitat a la pressió

en: <i>With some setup, pen strokes have artifacts at their beginning. This can be avoided by ignoring the first few events/stroke-points when the pen touches the screen.</i>
ca_ES: <i>Amb algunes configuracions, els traços de llapis tenen artefactes al principi. Això es pot evitar si s'ignora els primers esdeveniments/punts de traç quan el llapis toca la pantalla.</i>

en: Ignore the first
ca_ES: Ignora els primers

en: events
ca_ES: esdeveniments

en: Artifact workaround
ca_ES: Solució alternativa per als artefactes

en: <i>Specify the tools that will be selected if a button of the stylus is pressed or the eraser is used. After releasing the button, the previous tool will be selected.</i>
ca_ES: <i>Especifica les eines que se seleccionaran si es pressiona el botó d'un llapis o es fa servir la goma d'esborrar. Quan se solti el botó, es tornarà a seleccionar l'eina anterior.</i>

en: Stylus Buttons
ca_ES: Botons del llapis

en: Stylus-based eraser is visible
ca_ES: La goma d'esborrar del llapis és visible

[ctx: eraser is never visible]
en: Never
ca_ES: Mai

[ctx: eraser is always visible]
en: Always
ca_ES: Sempre

[ctx: eraser is only visible when floating]
en: When floating
ca_ES: Quan flota

[ctx: eraser is only visible when touching the screen]
en: When touching
ca_ES: Quan toca

en: Eraser visibility
ca_ES: Visibilitat de la goma d'esborrar

en: <i>You can configure devices, not identified by GTK as touchscreen, to behave as if they were one.</i>
ca_ES: <i>Podeu configurar dispositius no identificats pel GTK, com ara pantalles tàctils, i establir quin ha de ser el seu comportament.</i>

en: <i>If your hardware does not support hand recognition, Xournal++ can disable your touchscreen when your pen is near the screen.</i>
ca_ES: <i>Si el vostre programari no suporta el reconeixement de mà, el Xournal++ pot desactivar la vostra pantalla tàctil quan el llapis estigui a prop de la pantalla.</i>

en: Enable internal Hand Recognition
ca_ES: Activa el reconeixement de mà intern

en: Disabling Method
ca_ES: Mètode de desactivació

en: Timeout
ca_ES: Temps límit

en: Autodetect
ca_ES: Detecta automàticament

en: s <i>(after which the touchscreen will be reactivated again)</i>
ca_ES: s <i>(després del qual es reactivarà la pantalla tàctil)</i>

en: <i>Specify commands that are called once Hand Recognition triggers. The commands will be executed in the UI Thread, make sure they are not blocking!</i>
ca_ES: <i>Especifica les comandes que s'executen quan s'activa el reconeixement de mà. Les comandes s'executaran al fil de la interfície: assegureu-vos que no les bloqueu!</i>

en: Enable
ca_ES: Activa

en: Disable
ca_ES: Desactiva

en: Test
ca_ES: Prova

en: Custom Commands (for Method "Custom")
ca_ES: Comandes personalitzades (per al mètode «Personalitzat»)

en: Hand Recognition
ca_ES: Reconeixement de mà

en: <i>Use pinch gestures to zoom journal pages.</i>
ca_ES: <i>Feu servir gestos de pinça per a fer zoom a les pàgines del quadern.</i>

en: Enable zoom gestures (requires restart)
ca_ES: Activa els gestos de zoom (cal reiniciar)

en: When drawing with touch, two-finger gestures intended to pan the view can instead cause it to zoom, causing performance issues.
    This setting can make it easier to draw with touch.
ca_ES: Quan es dibuixa amb el tàctil, els gestos de dos dits que es fan per a desplaçar la vista, poden aplicar un zoom i provocar problemes de rendiment.
    Aquesta opció pot facilitar els dibuixos amb el tàctil.

en: Start zooming after a distance
ca_ES: Comença a fer zoom després d'una distància de

en: 1.0
ca_ES: 1,0

en: % greater than the initial distance between the two touches.
ca_ES: % més gran que la distància inicial entre els dos tocs.

en: Zoom Gestures
ca_ES: Gestos de zoom

en: <i>Use the touchscreen like a multi-touch-aware pen.</i>
ca_ES: <i>Feu servir la pantalla tàctil com un llapis multitàctil.</i>

en: Enable touch drawing
ca_ES: Activa el dibuix tàctil

en: Use two fingers to pan/zoom and one finger to use the selected tool.
ca_ES: Feu servir dos dits per a moure o fer zoom i un dit per a fer servir l'eina seleccionada.

en: Touch Drawing
ca_ES: Dibuix tàctil

en: <i>Disabling GTK's built-in touchscreen scrolling can work around scrolling bugs on some platforms. Consider changing this setting if you experience jumps/sudden changes in scroll position when attempting to scroll with a touchscreen.</i>
ca_ES: <i>Si es desactiva el desplaçament en pantalles tàctils inclòs al GTK pot resoldre alguns errors en algunes plataformes. Considereu canviar aquesta opció si observeu salts o canvis sobtats en la posició de desplaçament quan voleu desplaçar-vos amb una pantalla tàctil.</i>

en: Disable GTK's built-in inertial scroll functionality (requires restart).
ca_ES: Desactiva la funcionalitat de desplaçament inercial inclosa al GTK (cal reiniciar)

en: Touch Scrolling
ca_ES: Desplaçament tàctil

en: Show Menubar on Startup
ca_ES: Mostra la barra de menús a l'inici

en: <i>Toggle visibility of menubar with F10</i>
ca_ES: <i>Commuteu la visibilitat de la barra de menús amb F10</i>

en: Show filepath in title bar
ca_ES: Mostra el camí del fitxer a la barra de títol

en: Show page number in title bar
ca_ES: Mostra el número de pàgina a la barra de títol

en: Border color for current page and other selections
ca_ES: El color de la vora de la pàgina actual i altres seleccions

en: Border color
ca_ES: Color de la vora

en: Background color between pages
ca_ES: Color de fons entre pàgines

en: Selection Color (Text, Stroke Selection etc.)
ca_ES: Color de selecció (selecció de text, traç...)

en: Active Selection Color (Search Results etc.)
ca_ES: Color de selecció activa (com ara resultats de cerca)

en: Use available Stock Icons (requires restart)
ca_ES: Fes servir les icones disponibles del sistema (cal reiniciar)

en: Icon Theme
ca_ES: Tema d'icones

en: (requires restart)
ca_ES: (cal reiniciar)

en: Theme Variant:
ca_ES: Variant del tema:

en: Use system default
ca_ES: Fes servir el predeterminat del sistema

en: Force light theme
ca_ES: Força el tema clar

en: Force dark theme
ca_ES: Força el tema fosc

en: (this may not work, depending on your system theme)
ca_ES: (potser no funciona: depèn del tema del vostre sistema)

en: Recolor Drawing Area (might introduce lags when moving selections)
ca_ES: Àrea de canvi de color (pot provocar alentiment quan es mouen les seleccions)

en: Recolors the drawing area so that white regions get the dark color and black regions get the light color. Other colors are interpolated accordingly.
ca_ES: Canvia el color de l'àrea de dibuix i fa que les regions blanques es pintin de color fosc i les regions negres es pintin de color clar. Els altres colors s'interpolen com correspongui.

en: Recolor Previews in the Sidebar
ca_ES: Canvia el color de les previsualitzacions de barra lateral

en: Recolors the previews in the sidebar (Page/Layer Preview) so that white regions get the dark color and black regions get the light color. Other colors are interpolated accordingly.
ca_ES: Canvia el color de les previsualitzacions de la barra lateral (Pàgina/Previsualització de capes) i fa que les regions blanques es pintin de color fosc i les regions negres es pintin de color clar. Els altres colors s'interpolen com correspongui.

en: The color black regions are translated to
ca_ES: Les regions de color negre es converteixen a

en: The color white regions are translated to
ca_ES: Les regions de color blanc es converteixen a

en: Dark Color
ca_ES: Color fosc

en: Light Color
ca_ES: Color clar

en: Recoloring / Inverting colors
ca_ES: Canvi / Inversió de colors

en: Cursor icon for pen
ca_ES: Icona de cursor per al llapis

[ctx: stylus cursor uses no icon]
en: No icon
ca_ES: Sense icona

[ctx: stylus cursor uses a small dot]
en: Small dot icon
ca_ES: Icona de punt petit

[ctx: stylus cursor uses a big pen icon]
en: Big pen icon
ca_ES: Icona de llapis gran

[ctx: stylus cursor uses system cursor]
en: System cursor
ca_ES: Cursor del sistema

en: Highlight cursor position
ca_ES: Ressalta la posició del cursor

en: Draw a transparent circle around the cursor
ca_ES: Dibuixa un cercle translúcid al voltant del cursor

en: Choose the color to use for "Highlight cursor position"
ca_ES: Escolliu el color que s'ha de fer servir per a «Ressalta la posició del cursor».

en: Circle Color
ca_ES: Color del cercle

en: pixels
ca_ES: píxels

en: Radius
ca_ES: Radi

en: Border Width
ca_ES: Amplada de la vora

en: Border Color
ca_ES: Color de la vora

en: Show sidebar on the right side
ca_ES: Mostra la barra lateral a la dreta

en: Show vertical scrollbar on the left side
ca_ES: Mostra la barra de desplaçament vertical a l'esquerra

en: Left / Right-Handed
ca_ES: Esquerrà o dretà

en: Page numbering
ca_ES: Numeració de pàgines

en: Below preview
ca_ES: Vista prèvia

en: Circle background
ca_ES: Fons circular

en: Square background
ca_ES: Fons quadrat

en: Sidebar
ca_ES: Barra lateral

en: Hide the horizontal scrollbar
ca_ES: Amaga la barra de desplaçament horitzontal

en: Hide the vertical scrollbar
ca_ES: Amaga la barra de desplaçament vertical

en: Disable scrollbar fade out
ca_ES: Desactiva l'ocultació de la barra de desplaçament

en: Scrollbars
ca_ES: Barres de desplaçament

en: When an element is selected and moved past the visible portion of the canvas, pan the screen by an amount equal to this percentage of the visible part of the canvas.
ca_ES: Quan se selecciona i es mou un element més enllà de la porció visible del llenç, desplaça la pantalla aquest percentatge de la part visible del llenç.

en: Base speed
ca_ES: Velocitat base

en: Multiply the panning speed by up to this amount, based on how much of the selected element is out of view.
ca_ES: Multiplica la velocitat de desplaçament per aquesta quantitat, en funció de la porció de l'element seleccionat està fora de la vista.

en: Max multiplier
ca_ES: Multiplicador màxim

en: Selection Edge Panning
ca_ES: Marges de la selecció de vores

en: Show Menubar
ca_ES: Mostra la barra de menús

en: Show Toolbar
ca_ES: Mostra la barra d'eines

en: Show Sidebar
ca_ES: Mostra la barra lateral

en: Fullscreen
ca_ES: Pantalla completa

en: Go Fullscreen
ca_ES: Pantalla completa

en: Select toolbar:
ca_ES: Tria una barra d'eines:

en: Presentation Mode
ca_ES: Mode de presentació

en: Pre-load pages before
ca_ES: Precarrega pàgines anteriors

en: Pre-load pages after
ca_ES: Pregarrega pàgines posteriors

en: Clear cached paged while scrolling
ca_ES: Esborra les pàgines de la memòria cau quan es desplaça

en: Performance
ca_ES: Rendiment

en: View
ca_ES: Visualització

en: Speed for Ctrl + Scroll
ca_ES: Velocitat de desplaçament amb Ctrl

en: Speed for a Zoomstep
ca_ES: Variació del zoom a cada pas

en: Zoom Speed
ca_ES: Variació del zoom

en: <i>To make sure on 100% zoom the size of elements is natural.</i>
ca_ES: <i>Per a assegurar que la mida dels elements a un zoom del 100 % és la real.</i>

en: <i>Put a ruler on your screen and move the slider until both rulers match.</i>
ca_ES: <i>Poseu un regle a la pantalla i moveu el botó lliscant fins que coincideixin les mesures.</i>

en: Automatic
ca_ES: Automàtic

en: The unit of the ruler is cm
ca_ES: La unitat del regle és el cm.

en: Display DPI Calibration
ca_ES: Calibració dels ppp de la pantalla

en: <i>If you add additional space beside the pages you can choose the area of the screen you would like to work on.</i>
ca_ES: <i>Si afegiu espai addicional al costat de les pàgines, podeu escollir l'àrea de la pantalla on voleu treballar.</i>

en: Add additional horizontal space
ca_ES: Afegeix espai horitzontal addicional

en: Add additional vertical space
ca_ES: Afegeix espai vertical addicional

en: <i>or</i>
ca_ES: <i>o</i>

en: Unlimited scrolling
ca_ES: Desplaçament il·limitat

en: <i>The amount is specified in pixels.</i>
ca_ES: <i>La quantitat s'especifica en píxels.</i>

en: Scrolling outside the page
ca_ES: Desplaçament fora de la pàgina

en: Offset first page this many pages when <b>Pair Pages</b> enabled
ca_ES: Desfassa la primera pàgina aquest nombre de pàgines quan l'opció <b>Pàgines emparellades</b> estigui activada.

en: First Page Offset
ca_ES: Òfset de la primera pàgina

en: Usually 0 or 1
ca_ES: Normalment 0 o 1

en: Paired Pages
ca_ES: Pàgines emparellades

en: when scrolling to end of last page
ca_ES: Quan es desplaça fins al final de l'última pàgina

en: when drawing on last page
ca_ES: Quan es dibuixa a l'última pàgina

en: disabled
ca_ES: Desactivat

en: Automatically Add Empty Last Page (excluding PDFs)
ca_ES: Afegeix automàticament una pàgina buida al final (excepte als PDF)

en: Enable  with determination radius of
ca_ES: Activa amb un radi de determinació de

en: Drag LEFT from start point acts like shift key is being held.
    Drag UP acts as if Control key is being held.
    
    Determination Radius: Radius at which modifiers will lock in until finished drawing.
    
    <i>Useful for operating without keyboard.</i>
ca_ES: Arrossegar a l'ESQUERRA des del punt inicial actua com si es premés la tecla majúscula.
    Arrossegar AMUNT actua com si es premés la tecla Control.
    
    Radi de determinació: Radi en el qual els modificadors estaran blocats fins que s'acabi de dibuixar.
    
    <i>Útil si es vol operar sense teclat.</i>

en: Drawing Tools - Set Modifiers by Draw Direction (Experimental)
ca_ES: Eines de dibuix ‒ Estableix els modificadors amb la direcció de dibuix (experimental)

en: Preserve line width
ca_ES: Mantén el gruix de la línia

en: After resizing a selection, the line width of all strokes will be the same as before the resizing operation.
ca_ES: Després de redimensionar una selecció, el gruix dels traços serà el mateix que abans de l'operació de redimensionament.

en: Resizing
ca_ES: Redimensionament

en: Rotation snapping tolerance
ca_ES: Tolerància de l'ajust a la rotació

en: Grid snapping tolerance
ca_ES: Tolerància de l'ajust a la graella

en: Grid size
ca_ES: Mida de la graella

en: Use snapping for recognized shapes
ca_ES: Fes servir l'ajustament per a formes reconegudes

en: If activated, shapes that have been recognized by the shape recognizer will be snapped to the grid automatically. This may lead to unexpected results if you have the shape recognizer turned on while writing.
ca_ES: Si s'activa, les formes que es reconeguin amb el reconeixedor de formes s'ajustaran a la graella automàticament. Això pot provocar resultats inesperats si teniu el reconeixedor activat mentre escriviu.

en: Snapping
ca_ES: Ajustament

en: Minimum Stroke Size
ca_ES: Mida mínima del traç

[ctx: Short taps/clicks will trigger special actions]
en: Enable Tap action
ca_ES: Activa l'acció per toc

en: Do not draw for inputs of short time and length unless it comes in short succession. Instead, show floating toolbox.
ca_ES: No dibuixis entrades amb temps i llargada curtes excepte si es produeixen en successions en breus intervals de temps. En el seu lloc, mostra la caixa d'eines flotant.

en: Time limit (ms)
ca_ES: Límit de temps (ms)

en: Time limit: taps lasting longer will not trigger a special action
    
    <i>Recommended: 150ms</i>
ca_ES: Temps límit: els tocs que durin més no activaran l'acció especial.
    
    <i>Valor recomanat: 150ms</i>

en: Length limit: taps moving further away will not trigger a special action
    
    <i>Recommended: 1 mm</i>
ca_ES: Límit de llargada: els tocs que es moguin més d'aquesta distància no activaran l'acció especial.
    
    <i>Valor recomanat: 1 mm</i>

en: Length limit (mm)
ca_ES: Límit de llargada (mm)

en: Frequency limit (ms)
ca_ES: Límit de freqüència (ms)

en: Frequency limit: A tap happening within this time period after a stroke will not trigger a special action.
    
    <i>Recommended: 500ms</i>
ca_ES: Límit de freqüència: Els tocs que succeixin en aquest període de temps després d'un traç no activaran l'acció especial.
    
    <i>Valor recomanat: 500 ms</i>

en: Try to select object first.
ca_ES: Intenta seleccionar primer l'objecte

en: Try to select object first; if nothing selected then show floating toolbox if enabled.
ca_ES: Intenteu seleccionar primer l'element; si no se selecciona res i s'ha activat l'acció corresponent, es mostrarà la caixa d'eines flotant.

en: All three conditions must be met before stroke is ignored.
    It must be short in time and length and we can't have ignored another stroke recently.
ca_ES: S'han de complir totes tres condicions per tal d'ignorar el traç.
    Ha de ser curt en temps i llargada i no es pot haver ignorat un traç recentment.

en: Settings:
ca_ES: Configuració:

en: Show Floating Toolbox
ca_ES: Mostra la caixa d'eines flotant

en: Action on Tool Tap
ca_ES: Acció amb l'eina de toc

en: <i>Re-render PDF backgrounds more often while zooming for better render quality.
    <b>Note:</b> This should not affect print quality.</i>
ca_ES: <i>Torna a renderitzar els fons de PDF més sovint quan es fa zoom per a millorar-ne la qualitat.
    <b>Avís:</b> Aquesta opció no afecta a la qualitat d'impressió.</i>

en: When zoomed in on a high-resolution PDF, each re-render can take a long time. Setting this to a large value causes these re-renders to happen less often.
    
    Set this to 0% to always re-render on zoom.
ca_ES: Quan es fa zoom en un PDF d'alta resolució, cada nova renderització pot trigar bastant temps. Si s'estableix aquest valor a un nombre gran, les renderitzacions es faran menys sovint.

en: Re-render when the page's zoom changes by more than
ca_ES: Torna a renderitzar quan el zoom de la pàgina canvia més d'un

en: 0.00
ca_ES: 0,00

en: %.
ca_ES:  %

en: PDF Cache
ca_ES: Memòria cau del PDF

en: Drawing Area
ca_ES: Àrea de dibuix

en: <i>Select the tool and Settings if you press the Default Button.</i>
ca_ES: <i>Selecciona l'eina i la seva configuració si premeu el botó per defecte.</i>

en: <b>Default tool</b>
ca_ES: <b>Eina per defecte</b>

en: <i>The laser pointer allows to write strokes that will fade out after a short while.</i>
ca_ES: <i>El punter làser permet dibuixar traços que s'esvaeixen al cap d'un moment.</i>

en: Fade out delay (in ms)
ca_ES: Retard de l'esvaïment (en ms)

en: <b>Laser pointer</b>
ca_ES: <b>Punter làser</b>

en: Tools
ca_ES: Eines

en: <i>
    Using the checkbox the audio system can be disabled or enabled for future sessions (restart required).
    Disabling audio for a single session can be achieved using the <tt>--disable-audio</tt> flag on the command line.
    </i>
ca_ES: <i>
    Amb la casella de selecció, el sistema d'àudio es pot activar o desactivar per a sessions posteriors (cal reiniciar). Si es vol desactivar l'àudio només per a una sessió, es pot fer amb <tt>--disable-audio</tt> a la línia d'ordres.
    </i>

en: Disable Audio
ca_ES: Desactiva l'àudio

en: Enable or Disable Audio
ca_ES: Activa o desactiva el so

en: <i>Audio recordings are currently stored in a separate folder and referenced from the journal.</i>
ca_ES: <i>Els enregistraments d'àudio actualment s'emmagatzemen en una carpeta per separat i que el quadern té com a referència.</i>

en: Storage Folder
ca_ES: Carpeta d'emmagatzematge

en: Select Folder
ca_ES: Tria una carpeta

en: <i>Specify the audio devices used for recording and playback of audio attachments.
    If available select <small><tt>pulse</tt></small> as input / output device.</i>
ca_ES: <i>Especifica els dispositius de so que es fan servir per a enregistrar i reproduir els adjunts de so.
    Si està disponible, trieu <small><tt>pulse</tt></small> com a dispositiu d'entrada/sortida.</i>

en: Input Device
ca_ES: Dispositiu d'entrada

en: Output Device
ca_ES: Dispositiu de sortida

en: Audio Devices
ca_ES: Dispositius d'àudio

en: Sample Rate
ca_ES: Freqüència de mostreig

en: Gain
ca_ES: Guany

en: Recording Quality
ca_ES: Qualitat de l'enregistrament

en: Default Seek Time (in seconds)
ca_ES: Temps de cerca per defecte (en segons)

en: Playback Settings
ca_ES: Configuració de reproducció

en: <i>Changes take only effect on new recordings and playbacks.</i>
ca_ES: <i>Els canvis s'apliquen només a enregistraments i reproduccions noves.</i>

en: Audio Recording
ca_ES: Enregistrament d'àudio

en: <i>Select language (requires restart)</i>
ca_ES: <i>Trieu un idioma (cal reiniciar)</i>

en: Language
ca_ES: Idioma

en: Language Settings
ca_ES: Opcions d'idioma

en: Palette
ca_ES: Paleta

en: Device
ca_ES: Dispositiu

en: Disable drawing for this device
ca_ES: Desactiva aquest dispositiu per a dibuixar

en: Eraser Type - don't change
ca_ES: Goma d'esborrar ‒ sense canviar-ne el tipus

en: Standard
ca_ES: Estàndard

en: Whiteout
ca_ES: Pinta (com si fos líquid corrector)

en: Delete stroke
ca_ES: Esborra traços sencers

en: Stroke Type - don't change
ca_ES: Traç ‒ sense canviar-ne el tipus

en: Dashed
ca_ES: Discontínua

en: Dash-dotted
ca_ES: Discontínua/puntejada

en: Disabled
ca_ES: Desactivat

en: Apply
ca_ES: Aplica

en: Drag and drop Components from here to the toolbars and back.
ca_ES: Arrossegueu i solteu components des d'aquí a les barres d'eines i a l'inrevés.

en: Manage Toolbar
ca_ES: Modifica la barra d'eines

en: _File
ca_ES: _Fitxer

en: Open
ca_ES: Obre

note: Filled dynamically
en: Recent _Documents
ca_ES: Documents _recents

en: _Annotate PDF
ca_ES: _Comenta un PDF

en: Save As
ca_ES: Anomena i desa

en: _Export as PDF
ca_ES: _Exporta a PDF

en: Export as...
ca_ES: Exporta com a...

en: Quit
ca_ES: Surt

en: _Edit
ca_ES: _Edita

en: Select All
ca_ES: Selecciona-ho tot

en: Find
ca_ES: Cerca

en: Arrange Selection
ca_ES: Ordena la selecció

en: Bring to Front
ca_ES: Mou a dalt de tot

en: Bring Forward
ca_ES: Mou amunt

en: Send Backward
ca_ES: Mou avall

en: Send to Back
ca_ES: Mou al fons

en: Move Selection Layer Up
ca_ES: Mou la capa de selecció amunt

en: Move Selection Layer Down
ca_ES: Mou la capa de selecció avall

en: Preferences
ca_ES: Preferències

en: T_oolbars
ca_ES: _Barres d'eines

en: _Manage
ca_ES: _Gestiona

en: _Customize
ca_ES: _Personalitza

en: _View
ca_ES: _Visualitza

en: _Pair Pages
ca_ES: Pàgines _emparellades

en: _Presentation Mode
ca_ES: Mode de _presentació

en: Show Toolbars
ca_ES: Mostra les barres d'eines

en: Layout
ca_ES: Disposició

en: _Horizontal
ca_ES: _Horitzontal

en: _Left to Right
ca_ES: D'_esquerra a dreta

en: _Right to Left
ca_ES: De d_reta a esquerra

en: _Top to Bottom
ca_ES: De _dalt cap avall

en: _Bottom to Top
ca_ES: De _baix cap amunt

en: _Cols/Rows
ca_ES: _Columnes/Files

en: Set Columns
ca_ES: Estableix les columnes

en: _1 Column
ca_ES: _1 columna

en: _2 Columns
ca_ES: _2 columnes

en: _3 Columns
ca_ES: _3 columnes

en: _4 Columns
ca_ES: _4 columnes

en: _5 Columns
ca_ES: _5 columnes

en: _6 Columns
ca_ES: _6 columnes

en: _7 Columns
ca_ES: _7 columnes

en: _8 Columns
ca_ES: _8 columnes

en: Set Rows
ca_ES: Estableix les files

en: _1 Row
ca_ES: _1 fila

en: _2 Rows
ca_ES: _2 files

en: _3 Rows
ca_ES: _3 files

en: _4 Rows
ca_ES: _4 files

en: _5 Rows
ca_ES: _5 files

en: _6 Rows
ca_ES: _6 files

en: _7 Rows
ca_ES: _7 files

en: _8 Rows
ca_ES: _8 files

en: Zoom In
ca_ES: Apropa

en: Zoom Out
ca_ES: Allunya

en: Normal Size
ca_ES: Mida normal

en: Zoom to Fit
ca_ES: Ajusta

en: _Navigation
ca_ES: _Navega

en: _First Page
ca_ES: _Primera pàgina

en: _Previous Page
ca_ES: Pàgina _anterior

en: _Goto Page
ca_ES: _Vés a la pàgina

en: _Next Page
ca_ES: Pàgina _següent

en: _Last Page
ca_ES: Ú_ltima pàgina

en: _Previous Layer
ca_ES: Capa _anterior

en: _Next Layer
ca_ES: Capa _següent

en: _Top Layer
ca_ES: Capa _superior

en: N_ext Annotated Page
ca_ES: Pàgina comentada s_egüent

en: P_revious Annotated Page
ca_ES: Pàgina comentada an_terior

en: New Page _Before
ca_ES: Afegeix una pàgina nova _abans

en: New Page _After
ca_ES: Afegeix una pàgina nova _després

en: New Page at _End
ca_ES: Afegeix una pàgina nova al _final

en: Duplicate Page
ca_ES: Duplica la pàgina

en: Append New PDF Pages
ca_ES: Afegeix pàgines PDF noves

en: Configure Page Template
ca_ES: Configura la plantilla de pàgina

en: _Delete Page
ca_ES: _Elimina la pàgina

en: Add a _Layer above the active layer
ca_ES: Afegeix una _Capa damunt de la capa activa

en: Delete Layer
ca_ES: Elimina la capa

en: Merge Layer Down
ca_ES: Fusiona la capa cap avall

en: Rename Layer
ca_ES: Canvia el nom de la capa

en: Paper _Format
ca_ES: _Format de paper

en: Paper _Color
ca_ES: _Color del paper

en: _Tools
ca_ES: _Eines

en: _Pen
ca_ES: _Llapis

en: _Eraser
ca_ES: _Goma d'esborrar

en: Select Linear Text
ca_ES: Selecciona text en línia

en: Select Text In Rectangle
ca_ES: Selecciona el text en un rectangle

en: _Highlighter
ca_ES: _Subratllador

en: _Image
ca_ES: _Imatge

en: _Default Tool
ca_ES: Eina per _defecte

en: Drawing Type
ca_ES: Tipus de dibuix

en: _Shape Recognizer
ca_ES: _Reconeixedor de traços

en: Draw _Line
ca_ES: Dibuixa _línies

en: _Vertical Space
ca_ES: Espai _vertical

en: H_and Tool
ca_ES: Eina _mà

en: Pen _Options
ca_ES: Opcions del lla_pis

en: _very fine
ca_ES: _Molt fi

en: _fine
ca_ES: _Fi

en: _medium
ca_ES: _Normal

en: _thick
ca_ES: _Gruixut

en: ver_y thick
ca_ES: Mol_t gruixut

en: Fi_ll
ca_ES: _Omple

en: Fill opacity
ca_ES: Opacitat del farciment

en: Eraser Optio_ns
ca_ES: Opcions de la goma d'es_borrar

en: _standard
ca_ES: _Estàndard

en: _whiteout
ca_ES: _Pinta (com si fos líquid corrector)

en: _delete strokes
ca_ES: _Esborra traços sencers

en: Highlighter Opti_ons
ca_ES: _Opcions del subratllador

en: Select PDF Text Options
ca_ES: Opcions del text PDF

en: Marker Opacity
ca_ES: Opacitat del subratllador

en: Text Font...
ca_ES: Tipus de lletra...

en: Record / Stop
ca_ES: Grava/Para

en: Pause
ca_ES: Posa en pausa

en: _Help
ca_ES: _Ajuda

en: Help
ca_ES: Ajuda

en: Run Gtk3 demo
ca_ES: Executa la demostració Gtk3

en: About
ca_ES: Quant a

en: Ruled with vertical line on the right
ca_ES: Amb línies i un marge vertical a la dreta

en: Graph with border
ca_ES: Quadrícula amb vora

en: Graph with border (bold every 5th)
ca_ES: Quadrícula amb vora (marca cada 5)

en: All Tools
ca_ES: Totes les eines

en: Portrait
ca_ES: Vertical

en: Minimal Left
ca_ES: Mínima a l'esquerra

en: Minimal Top
ca_ES: Mínima a dalt

en: Right hand Note Taking
ca_ES: Presa de notes per a dretans

en: Toolbar Left
ca_ES: Barra d'eines a l'esquerra

en: Toolbar Right
ca_ES: Barra d'eines a la dreta

en: Empty Toolbar
ca_ES: Barra d'eines buida

en: Note-taking application
ca_ES: Aplicació de presa de notes

en: Take handwritten notes
ca_ES: Pren notes a mà

en: Xournalpp Developers
ca_ES: Desenvolupadors del Xournalpp

en: Xournal++ is a hand note-taking software written in C++ with the target of flexibility, functionality and speed. Stroke recognizer and other parts are based on Xournal Code, which you can find at sourceforge. It supports GNU/Linux (e.g. Ubuntu, Debian, Arch, SUSE), macOS and Windows. Supports pen input from devices such as Wacom Tablets.
ca_ES: El Xournal++ és un programari per a prendre notes a mà escrit en C++ i que pretén ser ràpid, flexible i funcional. El reconeixedor de traços i altres parts es basen en el codi del Xournal, que podeu trobar al sourceforge. Suporta GNU/Linux (Ubuntu, Debian, Arch i SUSE), macOS i Windows. Admet entrades a través de llapis òptics, com ara els de les tauletes Wacom.

en: Xournal++ features:
ca_ES: Característiques i funcions del Xournal++:

en: Supports pressure-sensitive styluses and digital pen tables (e.g. Wacom, Huion, XP Pen, etc. tablets)
ca_ES: Suporta llapis sensibles a la pressió i llapis de tauletes digitals (com ara les tauletes Wacom, Huion, XP Pen, etc.)

en: Paper backgrounds for note-taking, scratch paper, or whiteboarding
ca_ES: Fons de paper amb guies per a prendre notes o fer esbossos

en: Annotate on top of PDFs
ca_ES: Permet escriure comentaris a sobre de fitxers PDF

en: Select text from the background PDF, copy, highlight or underline it or strike it through
ca_ES: Permet seleccionar, copiar, tatxar, ressaltar o subratllar text del PDF de fons

en: Follow links from the background PDF
ca_ES: Permet obrir els enllaços del PDF de fons

en: Export to a variety of formats including SVG, PNG and PDF, both from the GUI and command line
ca_ES: Conversió a diversos formats com ara SVG, PNG i PDF, tant des de la interfície gràfica com de la línia de comandes

en: Different drawing tools (e.g. pen, highlighter) and stroke styles (e.g. solid, dotted)
ca_ES: Eines de dibuix (llapis, subratllador...) i estils de traç (línia contínua, puntejada...)

en: Shape drawing (line, arrow, circle, rectangle, spline)
ca_ES: Eines per a dibuixar formes (línies, fletxes, cercles, rectangles o corbes spline)

en: Use the set-square and compass tools for measurements or as a guide for drawing straight lines, circular arcs and radii
ca_ES: Transportadors i cartabons per a mesurar o per a dibuixar línies rectes, radis i arcs circulars

en: Fill shape functionality
ca_ES: Funció per a omplir les formes

en: Shape resizing and rotation
ca_ES: Redimensionament i gir de les formes

en: Rotation and grid snapping for precise alignment of objects
ca_ES: Ajust a la rotació i la graella per a alineació precisa d'objectes

en: Input stabilization for smoother writing/drawing
ca_ES: Estabilització de l'entrada per a dibuixar i escriure millor

en: Text tool for adding text in different fonts, colors, and sizes
ca_ES: Eina de text per a afegir-ne amb diferents tipus de lletres, mides i colors

en: Enhanced support for image insertion
ca_ES: Suport millorat per a afegir imatges

en: Eraser with multiple configurations
ca_ES: Goma d'esborrar amb diferents opcions

en: LaTeX support (requires a working LaTeX installation) with customizable template and a resizable editor with syntax highlighting
ca_ES: Suport LaTeX (cal una instal·lació de LaTeX funcional) amb plantilles personalitzables i un editor amb ressaltat de sintaxi

en: Sidebar containing page previews with advanced page sorting, PDF bookmarks and layers (can be individually hidden/edited)
ca_ES: Barra lateral amb previsualitzacions de les pàgines i ordenació avançada de les pàgines, marcadors PDF i capes (que es poden editar o amagar una a una)

en: Allows mapping different tools/colors etc. to stylus/mouse buttons
ca_ES: Permet establir el comportament dels diferents botons del ratolí/llapis i associar-los a eines o colors

en: Customizable toolbar with multiple configurations, e.g. to optimize toolbar for portrait/landscape
ca_ES: Barra d'eines personalitzable amb diferents configuracions per tal d'optimitzar la barra si es treballa amb pàgines en vertical o apaïsades

en: Custom color palette support using the .gpl format
ca_ES: Suport per a paletes de color personalitzades amb el format de fitxer .gpl

en: Page template definitions
ca_ES: Definicions de plantilles de pàgina

en: Bug reporting, autosave, and auto backup tools
ca_ES: Eines d'informes d'error, autodesades i recuperació automàtica

en: Audio recording and playback alongside with handwritten notes
ca_ES: Gravació i reproducció d'àudio juntament amb notes escrites

en: Multi language support (over 20 languages supported)
ca_ES: Suport per a més de 20 idiomes (i podeu afegir-hi el vostre)

en: Plugins using Lua scripting
ca_ES: Complements que fan servir scripts LUA

en: Note taking
ca_ES: Prendre notes

en: PDF annotation
ca_ES: Anotació de PDF

en: LaTeX with customized preamble
ca_ES: LaTeX amb preàmbul personalitzat

en: Xournal note file
ca_ES: Fitxer de notes Xournal

en: Xournal++ note file
ca_ES: Fitxer de notes Xournal++

en: Xournal++ page template file
ca_ES: Fitxer de plantilla de pàgina Xournal++
