xournalpp - en to eu_ES translation catalogue (1040 entries)

en: Audio folder not set or invalid! Recording won't work!
    Please set the recording folder under "Preferences > Audio recording"
eu_ES: Audio karpeta ez dago ezarrita edo baliogabea da! Grabaketak ez du funtzionatuko!
    Ezarri grabaketa karpeta "Hobespenak > Audio-grabazioa" atalean

en: Filesystem error: {1}
eu_ES: Fitxategi-sistemaren errorea: {1}

en: Could not remove old autosave file "{1}": {2}
eu_ES: Ezin izan da "{1}" automatikoki gordetzeko fitxategi zaharra kendu: {2}

en: You deleted the active toolbar. Falling back to the default toolbar.
eu_ES: Tresna-barra aktiboa ezabatu duzu. Lehenetsitako tresna-barrara itzultzen.

en: The Toolbarconfiguration "{1}" is predefined, would you create a copy to edit?
eu_ES: Toolbarconfiguration "{1}" lehenetsia dago, nahi duzu kopia bat sortu bera editatzeko?

en: Yes
eu_ES: Bai

en: No
eu_ES: Ez

en: Cancel
eu_ES: Utzi

en: Insert after current page
eu_ES: Txertatu uneko orrialdearen ondoren

en: Insert at end
eu_ES: Txertatu bukaeran

en: _Journal
eu_ES: _Koadernoa

en: Paper B_ackground
eu_ES: Paperaren atzeko planoa

en: With PDF background
eu_ES: Atzeko planoko PDFrekin

en: Your current document does not contain PDF Page no {1}
    Would you like to insert this page?
    
    Tip: You can select {2} to insert a PDF page.
eu_ES: Zure uneko dokumentuak ez du PDF {1} zenbakia duen orria.
    Orri hau txertatu nahi duzu?
    
    Aholkua: {2} hauta dezakezu PDF orria txertatzeko.

en: No pdf pages available to append. You may need to reopen the document first.
eu_ES: Ez dago pdf orririk eransteko. Komeni da aurretik dokumentua berriro irekitzea.

en: Unable to retrieve pdf page.
eu_ES: Ezin izan da pdf orria berreskuratu.

en: Do not open Autosave files. They may will be overwritten!
    Copy the files to another folder.
    Files from Folder {1} cannot be opened.
eu_ES: Ez ireki automatikoki gordetako fitxategiak. Agian gainidatziko dira!
    Kopiatu fitxategiak beste karpeta batera.
    Ezin dira {1} karpetako fitxategiak ireki.

en: file: {1}
eu_ES: fitxategia: {1}

en: Error opening file "{1}"
eu_ES: Errorea "{1}" fitxategia irekitzean

en: File version mismatch
eu_ES: Fitxategiaren bertsioa ez dator bat

en: The file being loaded has a file format version newer than the one currently supported by this version of Xournal++, so it may not load properly. Open anyways?
eu_ES: Kargatuko den fitxategia Xournal++en uneko bertsiok onartzen duena baino bertsio berriago batez sortu da, beraz baliteke behar bezala ez kargatzea. Ireki edonola?

en: Error reading PDF file "{1}"
    {2}
eu_ES: Errore bat gertatu da "{1}" PDF fitxategia irakurtzean
    {2}

en: Error reading PNG file "{1}"
eu_ES: Errorea "{1}" PNG fitxategia irakurtzean

en: The attached background file could not be found. It might have been moved, renamed or deleted.
eu_ES: Ezin izan da erantsitako atzeko planoa aurkitu. Baliteke mugitu, izena aldatu edo ezabatu izana.

en: The background file "{1}" could not be found. It might have been moved, renamed or deleted.
    It was last seen at: "{2}"
eu_ES: Ezin izan da atzeko planoaren {1} fitxategia aurkitu. Baliteke mugitu, izena aldatu edo ezabatu izana.
    Ikusi zen azken aldia: "{2}"

en: 
    Proposed replacement file: "{1}"
eu_ES: 
    Proposatutako ordezko fitxategia: "{1}"

en: Select another PDF
eu_ES: Hautatu beste PDF

en: Remove PDF Background
eu_ES: Kendu atzeko planoko PDFa

en: Use proposed PDF
eu_ES: Erabili proposatutako PDFa

en: Missing PDF background file
eu_ES: Atzeko planoko PDF fitxategia falta da

en: Select font
eu_ES: Hautatu letra mota

en: Select color
eu_ES: Hautatu kolorea

en: Unsaved Document
eu_ES: Gorde gabeko dokumentua

en: Document file was removed.
eu_ES: Dokumentu fitxategia kendu da.

en: This document is not saved yet.
eu_ES: Dokumentu hau oraindik ez da gorde.

en: Save As...
eu_ES: Gorde honela...

en: Save
eu_ES: Gorde

en: Discard
eu_ES: Baztertu

en: Creating Gtk demo subprocess failed: {1} (exit code: {2})
eu_ES: Gtk demo azpiprozesua sortzeak huts egin du: {1} (irteera kodea: {2})

en: mouse
eu_ES: sagua

en: pen
eu_ES: arkatza

en: eraser
eu_ES: borragoma

en: cursor
eu_ES: kurtsorea

en: keyboard
eu_ES: teklatua

en: touchscreen
eu_ES: ukipen-pantaila

en: touchpad
eu_ES: ukipen-panela

en: tablet pad
eu_ES: tabletaren teklatua

en: Image file successfully created
eu_ES: Irudi fitxategia behar bezala sortu da

en: PDF file successfully created
eu_ES: PDF fitxategia behar bezala sortu da

en: Global template file does not exist. Please check your settings.
eu_ES: Txantiloi fitxategi globalik ez dago. Aztertu zure ezarpenak.

en: Failed to read global template file. Please check your settings.
eu_ES: Huts egin du txantiloi fitxategia globala irakurtzen. Aztertu zure ezarpenak.

en: Global template file is not a regular file. Please check your settings.
eu_ES: Txantiloi fitxategi globala ez da ohiko fitxategia. Aztertu zure ezarpenak.

en: Latex generation encountered an error: {1} (exit code: {2})
eu_ES: Latexa sortzean errore bat aurkitu da: {1} (irteera kodea: {2})

en: Could not load LaTeX PDF file: {1}
eu_ES: Ezin izan da LaTeX PDF fitxategia kargatu: {1}

en: Could not load LaTeX PDF file
eu_ES: Ezin izan da LaTeX PDF fitxategia kargatu

en: Error reading PDF: {1}
eu_ES: Errorea {1} PDF irakurtzean

en: You don't have any PDF pages to select from. Cancel operation.
    Please select another background type: Menu "Journal" → "Configure Page Template".
eu_ES: Ez daukazu PDF orririk hautatzeko. Utzi eragiketa.
    Hautatu beste atzeko plano mota bat: "Koadernoa" menua → "Konfiguratu orri-txantiloia".

en: PDF background missing
eu_ES: Atzeko planoko PDFa falta da

en: Running print operation failed with {1}
eu_ES: Ezin izan da inprimatu {1}-rekin

en: Failed to delete file: {1}
eu_ES: Ezin izan da fitxategia ezabatu: {1}

en: Please delete the file manually
eu_ES: Ezabatu fitxategia eskuz

en: Xournal++ crashed last time. Would you like to restore the last edited file?
eu_ES: Xournal++-ek huts egin du azkenekoan. Nahi al duzu editatutako azken fitxategia leheneratzea?

en: Recovery file detected
eu_ES: Berreskuratzeko fitxategia detektatu da

en: Delete file
eu_ES: Ezabatu fitxategia

en: Restore file
eu_ES: Leheneratu fitxategia

en: The background file "{1}" could not be found. It might have been moved, renamed or deleted.
eu_ES: Ezin izan da "{1}" atzeko planoa aurkitu. Baliteke mugitu, izena aldatu edo ezabatu izana.

en: Error: {1}
eu_ES: Errorea: {1}

en: <span foreground='red' size='x-large'>Missing the needed UI file:
    <b>{1}</b></span>
    Could not find them at any location.
      Not relative
      Not in the Working Path
      Not in {2}
eu_ES: <span foreground='red' size='x-large'>UI fitxategia falta da:
    <b>{1}</b></span>
    Ezin izan da inon aurkitu.
      Ez da erlatiboa
      Ez dago Lanerako bidean
      Ez dago hemen: {2}

en: 
    
    Will now attempt to run without this file.
eu_ES: 
    
    Fitxategi hau gabe exekutatzen saiatuko da orain.

en: Sorry, Xournal++ can only open one file at once.
    Others are ignored.
eu_ES: Xournal++-ek aldi bakoitzean orri bakarra ireki dezake.
    Besteak baztertzen ditu.

en: File {1} does not exist.
eu_ES: {1} fitxategia ez dago.

en: Filesystem error: {1}
    Sorry, Xournal++ cannot open the file: {2}
    Consider copying the file to a local directory.
eu_ES: Fitxategi-sistemaren errorea: {1}
    Barkatu, Xournal++-k ezin du fitxategia ireki: {2}
    Gomendatzen dizugu fitxategia direktorio lokal batean kopiatzea.

en: Jump to Page (first Page: 1)
eu_ES: Joan orrialde honetara (lehenengo orrialdea: 1)

en: Get version of xournalpp
eu_ES: Eskuratu xournalpp-ren bertsioa

en: Disable audio for this session
eu_ES: Desgaitu audioa saio honetarako

en: Open PDF in attach mode
                                           Ignored if no PDF file is specified.
eu_ES: Ireki PDFa eranskin moduan
                                           Ez ikusi egin PDF fitxategirik zehazten ez bada.

en: Save xopp-file with the background PDF specified as FILE
eu_ES: Gorde xopp-fitxategia FILE gisa zehaztutako atzeko planoko PDFarekin

en: Use the provided backend for PDF exports.
                                           Available backends: {1}
                                           No effect without -p/--create-pdf=foo.pdf
eu_ES: Erabili emandako euskarria PDF esportazioetarako.
                                           Euskarri eskuragarriak: {1}
                                           Ez dago efekturik -p/--llc-pdf=foo.pdf gabe

en: Export FILE as PDF
eu_ES: Esportatu fitxategia PDF gisa

en: Export FILE as image files (one per page)
                                           Guess the output format from the extension of IMGFILE
                                           Supported formats: .png, .svg
eu_ES: Esportatu FITXATEGIA irudi fitxategi gisa (bat orriko)
    Asmatu irteera-formatua IMGFILE luzapenetik
    Onartutako formatuak: .png, .svg

en: Export without background
                                           The exported file has transparent or white background,
                                           depending on what its format supports
eu_ES: Esportatu atzeko planorik gabe
    Esportatutako fitxategiak atzeko plano gardena edo zuria du,
    formatuak onartzen duenaren arabera

en: Export without ruling
                                           The exported file has no paper ruling
eu_ES: Esportatu lerrorik gabe
                                           Esportatutako fitxategiaren paperak ez du lerrorik

en: Export layers progressively
                                           In PDF export, Render layers progressively one by one.
                                           This results in N export pages per page with N layers,
                                           building up the layer stack progressively.
                                           The resulting PDF file can be used for a presentation.
eu_ES: Esportatu geruzak banaka
                                           PDFak esportatzean, aurkeztu geruzak banan bana. 
                                           Honen ondorioz n geruzako orriak n esportazio sortuko ditu, 
                                           geruza pilaketa progresiboki sortuz. 
                                           Lortutako PDF fitxategia aurkezpen baterako erabil daiteke.

en: Only export the pages specified by RANGE (e.g. "2-3,5,7-")
                                           No effect without -p/--create-pdf or -i/--create-img
eu_ES: Esportatu bakarrik tarteak zehazten dituen orriak (adib.  "2-3,5,7-")
                                           Ez dago eraginik -p/--create-pdf edo -i/--create-img gabe

en: Only export the layers specified by RANGE (e.g. "2-3,5,7-")
                                           No effect without -p/--create-pdf or -i/--create-img
eu_ES: Esportatu bakarrik tarteak zehazten dituen geruzak (adib.  "2-3,5,7-")
                                           Ez dago eraginik -p/--create-pdf edo -i/--create-img gabe

en: Set DPI for PNG exports. Default is 300
                                           No effect without -i/--create-img=foo.png
eu_ES: Zehaztu DPIa PNGak esportatzean. Balio lehenetsia 300 da
                                           Ez dago eraginik -i/--create-img=foo.png gabe

en: Set page width for PNG exports
                                           No effect without -i/--create-img=foo.png
                                           Ignored if --export-png-dpi is used
eu_ES: Zehaztu orriaren zabalera PNGak esportatzean
                                           Ez dago eraginik -i/--create-img=foo.png gabe
                                           Ez ikusi egingo da --export-png-dpi erabiltzen bada

en: Set page height for PNG exports
                                           No effect without -i/--create-img=foo.png
                                           Ignored if --export-png-dpi or --export-png-width is used
eu_ES: Zehaztu orriaren altuera PNGak esportatzean
                                           Ez dago eraginik -i/--create-img=foo.png gabe
                                           Ez ikusi egingo da --export-png-dpi edo --export-png-width erabiltzen bada

en: Advanced export options
eu_ES: Esportatzeko aukera aurreratuak

en: Display advanced export options
eu_ES: Erakutsi esportatzeko aukera aurreratuak

en: Error while autosaving: {1}
eu_ES: Errorea automatikoki gordetzean: {1}

en: Autosaving to {1}
eu_ES: Automatikoki gorde da hemen: {1}

en: Could not rename autosave file from "{1}" to "{2}": {3}
eu_ES: Ezin izan da berrizendatu fitxategia '{1}'-etik '{2}'-era: {3}

en: Do not overwrite the background PDF! This will cause errors!
eu_ES: Ez gainidatzi atzeko planoko PDFa! Horrek akatsak eragingo ditu!

en: The check for overwriting the background failed with:
eu_ES: Atzeko planoa gainidazteko azterketak huts egin du:

en: Export File
eu_ES: Esportatu fitxategia

en: Export
eu_ES: Esportatu

en: Failed to resolve path with the following error:
    {1}
eu_ES: Ezin izan da aurkitu bidea, honako errorea eman du:
    {1}

en: Custom Export
eu_ES: Esportazio pertsonalizatua

en: PDF files
eu_ES: PDF fitxategiak

en: PNG graphics
eu_ES: SVG irudiak

en: SVG graphics
eu_ES: SVG irudiak

en: Xournal (Compatibility)
eu_ES: Xournal (bateragarritasuna)

en: Save file error: {1}
eu_ES: Errorea fitxategia gordetzean: {1}

en: Unsupported graphics format:
eu_ES: Onartu gabeko formatu grafikoa:

en: Error save image #1
eu_ES: Errorea irudia gordetzean #1

en: Error while exporting the pdf background: I cannot find the pdf page number
eu_ES: Errore bat gertatu da pdf-aren atzeko planoa esportatzean: ezin dut aurkitu pdf orrialdearen zenbakia

en: Error save image #2
eu_ES: Errorea irudia gordetzean #2

en: PDF Export
eu_ES: PDF esportatzea

en: Save file error, can't backup: {1}
eu_ES: Fitxategiaren gordetze errorea, ezin da babeskopia egin: {1}

en: Failed to parse LaTeX generator command: {1}
eu_ES: Huts egin du aztertzen LaTex-en komando sortzailea: {1}

en: Failed to find LaTeX generator program in PATH: {1}
    
    Since installation is detected within Flatpak, you need to install the Flatpak freedesktop Tex Live extension. For example, by running:
    
    $ flatpak install flathub org.freedesktop.Sdk.Extension.texlive
eu_ES: Ezin izan da aurkitu LaTeX edizio-programa bide honetan: {1}
    
    Flatpak-en instalazioa detektatzen denez, Flatpak freedesktop Tex Live luzapena instalatu behar duzu. Adibidez, hau exekutatuz:
    
    $ flatpak instalatu flathub org.freedesktop.Sdk.Extension.texlive

en: Failed to find LaTeX generator program in PATH: {1}
eu_ES: Huts egin du LaTex programa sortzailea aurkitzen bidean: {1}

en: Could not save .tex file: {1}
eu_ES: Ezin izan da .tex fitxategia gorde: {1}

en: Could not start {1}: {2} (exit code: {3})
eu_ES: Ezin izan da hasi {1}: {2} (irteera-kodea: {3})

en: Layer {1}
eu_ES: Geruza {1}

en: Could not load pagetemplates.ini file
eu_ES: Ezin izan da pagetemplates.ini fitxategia kargatu

en: Plain
eu_ES: Arrunta

en: Ruled
eu_ES: Lerroduna

en: Ruled with vertical line
eu_ES: Lerroduna marra bertikalarekin

en: Staves
eu_ES: Pentagramak

en: Graph
eu_ES: Koadrikula

en: Dotted
eu_ES: Puntu-sareta

en: Isometric Dotted
eu_ES: Puntu-sareta isometrikoa

en: Isometric Graph
eu_ES: Koadrikula isometrikoa

en: Image
eu_ES: Irudia

en: %F-Note-%H-%M
eu_ES: %F-Ohar-%H-%M

en: %{name}_annotated
eu_ES: %{name}_iruzkindua

en: Arrange
eu_ES: Antolatu

en: Bring forward
eu_ES: Ekarri aurrerago

en: Send backward
eu_ES: Eraman atzerago

en: Send to back
eu_ES: Eraman atzera

en: Failed to load image
eu_ES: Ezin izan da irudia kargatu

en: Error while opening image file:
eu_ES: Errore bat gertatu da irudi fitxategia irekitzean:

en: The file is no valid .xopp file (Mimetype missing): "{1}"
eu_ES: Fitxategi hau ez baliozko .xopp fitxategia (Mimetype falta da): "{1}"

en: The file is no valid .xopp file (Mimetype wrong): "{1}"
eu_ES: Fitxategi hau ez baliozko .xopp fitxategia (okerreko mimetype): "{1}"

en: The file is no valid .xopp file (Version missing): "{1}"
eu_ES: Fitxategi hau ez baliozko .xopp fitxategia (bertsioa falta da): "{1}"

en: The file is not a valid .xopp file (Version string corrupted): "{1}"
eu_ES: Fitxategi hau ez baliozko .xopp fitxategia (bertsio-katea hondatua): "{1}"

en: Failed to open content.xml in zip archive: "{1}"
eu_ES: Ezin izan da ireki zip artxiboko content.xml: "{1}"

en: Could not open file: "{1}"
eu_ES: Ezin da {1} fitxategia ireki

en: XML Parser error: {1}
eu_ES: XML analizatzailearen errorea: {1}

en: Unknown parser error
eu_ES: Analisi errore ezezaguna

en: Document is not complete (maybe the end is cut off?)
eu_ES: Dokumentua ez dago osatuta (akaso bukaera ebakita dago?)

en: Document is corrupted (no pages found in file)
eu_ES: Dokumentua hondatuta dago (fitxategian ez da orririk aurkitu)

en: Unexpected root tag: {1}
eu_ES: Ustekabeko root etiketa: {1}

en: Unexpected tag in document: "{1}"
eu_ES: Ustekabeko etiketa dokumentuan: "{1}"

en: Could not read image: {1}. Error message: {2}
eu_ES: Ezin izan da irudia irakurri: {1}. Errore mezua: {2}

en: Could not read page number for cloned background image: {1}.
eu_ES: Ezin izan da orrialdearen zenbakia irakurri klonatutako atzeko planoko irudirako: {1}.

en: Unknown pixmap::domain type: {1}
eu_ES: Pixmap::domain mota ezezaguna: {1}

en: Unknown domain type: {1}
eu_ES: Domeinu mota ezezaguna: {1}

en: Unknown background type: {1}
eu_ES: Atzeko plano mota ezezaguna: {1}

en: Error reading width of a stroke: {1}
eu_ES: Errorea trazuaren zabalera irakurtzean: {1}

en: Unknown stroke cap type: "{1}", assuming round
eu_ES: Trazu mota ezezaguna: "{1}", biribila suposatzen da

en: Unknown stroke type: "{1}", assuming pen
eu_ES: Trazu mota ezezaguna: {1}, arkatza erabiliko da

en: Could not open attachment: {1}. Error message: {2}
eu_ES: Ezin izan da eranskina ireki: {1}. Errore mezua: {2}

en: Could not open attachment: {1}. Error message: No valid file size provided
eu_ES: Ezin izan da eranskina ireki: {1}. Errore mezua: ez da fitxategi-tamaina baliozkoa

en: Could not open attachment: {1}. Error message: Could not read file
eu_ES: Ezin izan da eranskina ireki: {1}. Errore mezua: ezin da fitxategia irakurri

en: Could not open attachment: {1}. Error message: Could not write file
eu_ES: Ezin izan da eranskina ireki: {1}. Errore mezua: ezin da fitxategia idatzi

en: Wrong count of points ({1})
eu_ES: Puntuen zenbaketa okerra ({1})

en: xoj-File: {1}
eu_ES: xoj-fitxategia: {1}

en: Wrong number of pressure values, got {1}, expected {2}
eu_ES: Presio-balio kopuru okerra, eskuratua {1}, espero zen {2}

en: Requested temporary file was not found for attachment {1}
eu_ES: Eskatutako behin-behineko fitxategia ez da aurkitu eranskinean {1}

en: Attribute color not set!
eu_ES: Ez da ezarri atributuaren kolorea!

en: Unknown color value "{1}"
eu_ES: Kolore balio ezezaguna: {1}

en: Color "{1}" unknown (not defined in default color list)!
eu_ES: '{1}' kolore ezezaguna (ez dago gogoko koloreen zerrendan)!

en: Attribute "{1}" could not be parsed as double, the value is nullptr
eu_ES: Ezin izan da '{1}' atributua double gisa analizatu; balioa nullprt da

en: Attribute "{1}" could not be parsed as double, the value is "{2}"
eu_ES: Ezin izan da '{1}' atributua double gisa analizatu; balioa '{2}' da

en: Attribute "{1}" could not be parsed as int, the value is nullptr
eu_ES: Ezin izan da '{1}' atributua int gisa analizatu; balioa nullprt da

en: Attribute "{1}" could not be parsed as int, the value is "{2}"
eu_ES: Ezin izan da '{1}' atributua int gisa analizatu; balioa '{2}' da

en: Attribute "{1}" could not be parsed as size_t, the value is nullptr
eu_ES: Ezin izan da '{1}' atributua size gisa analizatu; balioa nullprt da

en: Attribute "{1}" could not be parsed as size_t, the value is "{2}"
eu_ES: Ezin izan da '{1}' atributua size gisa analizatu; balioa '{2}' da

en: Could not write background "{1}", {2}
eu_ES: Ezin izan da atzeko planoa idatzi "{1}", {2}

en: Could not write background "{1}". Continuing anyway.
eu_ES: Ezin izan da "{1}" atzeko planoa idatzi. Jarraitu hala ere.

en: Error loading glade file "{1}" (try to load "{2}")
eu_ES: Errorea "{1}" Glade fitxategia kargatzean (saiatu "{2}" kargatzen)

en: Unable to play audio recording {1}
eu_ES: Ezin da erreproduzitu audio grabazioa {1}

en: Loading...
eu_ES: Kargatzen...

en: Scroll to page {1}
eu_ES: Korritu {1} orrialdera

en: Add missing page
eu_ES: Gehitu falta den orria

en: Text found once on this page
eu_ES: Orri honetan testua behin aurkitu da

en: Text found %zu times on this page
eu_ES: Testua %zu aldiz aurkitua orrian

en: Text not found
eu_ES: Testua ez da aurkitu

en: Text found once on page {1}
eu_ES: Orri honetan testua behin aurkitu da {1}

en: Text found {1} times on page {2} ({3} of {1})
eu_ES: {1} aldiz aurkitutako testua {2} orrian ({3}/{1})

en: Text not found, searched on all pages
eu_ES: Testua ez da aurkitu, orri guztietan bilatu ondoren

en: Version
eu_ES: Bertsioa

en: Built on
eu_ES: Integratua

en: GTK Version
eu_ES: GTK bertsioa

en: See the full list of contributors
eu_ES: Ikusi laguntzaileen zerrenda osoa

en: GNU GPLv2 or later
eu_ES: GNU GPLv2 edo berriagoa

en: Thickness - don't change
eu_ES: Lodiera - Ez aldatu

en: Very thin
eu_ES: Oso fina

en: Thin
eu_ES: Fina

en: Medium
eu_ES: Ertaina

en: Thick
eu_ES: Lodia

en: Very thick
eu_ES: Oso lodia

en: No device
eu_ES: Ez dago gailurik

en: Tool - don't change
eu_ES: Tresna - ez aldatu

en: Pen
eu_ES: Arkatza

en: Eraser
eu_ES: Borragoma

en: Highlighter
eu_ES: Nabarmentzailea

en: Text
eu_ES: Testua

en: Insert image
eu_ES: Txertatu irudia

en: Laser Pointer - Pen
eu_ES: Laser erakuslea - Boligrafoa

en: Laser Pointer - Hightlighter
eu_ES: Laser erakusle - Nabarmentzailea

en: Vertical space
eu_ES: Tarte bertikala

en: Select region
eu_ES: Hautatu area

en: Select rectangle
eu_ES: Hautatu laukizuzena

en: Select multi layer region
eu_ES: Hautatu geruza anitzeko zona

en: Select multi layer rect
eu_ES: Hautatu geruza anitzeko laukizuzena

en: Hand
eu_ES: Eskua

en: Floating Toolbox (experimental)
eu_ES: Tresna-kutxa mugikorra (esperimentala)

en: Select Text from pdf
eu_ES: Hautatu testua pdf-an

en: Select Area Text from pdf
eu_ES: Hautatu eremuko testua pdf-an

en: Drawing Type - don't change
eu_ES: Marrazki mota - ez aldatu

en: Normal drawing
eu_ES: Marrazketa arrunta

en: Draw Line
eu_ES: Marraztu lerroa

en: Draw Rectangle
eu_ES: Marraztu laukizuzena

en: Draw Ellipse
eu_ES: Marraztu elipsea

en: Draw Arrow
eu_ES: Marraztu gezia

en: Draw Double Arrow
eu_ES: Marraztu gezi bikoitza

en: Draw Coordinate System
eu_ES: Marraztu koordenatu-ardatza

en: Shape Recognizer
eu_ES: Formen identifikatzailea

en: Draw Spline
eu_ES: Marraztu spline

en: Export Logs
eu_ES: Esportatu erregistroak

en: Failed to parse external editor command: {1}
eu_ES: Ezin izan da analizatu kanpoko editorearen komandoa: {1}

en: Could not spawn editor: {1}
eu_ES: Ezin izan da abiarazi editorea: {1}

en: Could not wait for editor: {1}
eu_ES: Ezin izan da editorearen zain egon: {1}

en: Editor exited with bad status {1}
eu_ES: Editorea {1} egoera txarrean irten da

en: All files
eu_ES: Fitxategi guztiak

en: Supported files
eu_ES: Fitxategi onartuak

en: Xournal files
eu_ES: Xournal fitxategiak

en: Xournal++ files
eu_ES: Xournal++ fitxategiak

en: Xournal++ template
eu_ES: Xournal++ txantiloia

en: Image files
eu_ES: Irudi fitxategiak

en: Custom
eu_ES: Pertsonalizatu

en: System Default
eu_ES: Sistemaren lehenetsia

en: Previously selected language not available anymore!
eu_ES: Aurretik aukeratutako hizkuntza ez dago eskuragarri!

en: LaTeX editor theme:
eu_ES: LaTeX editorearen itxura:

en: GtkSourceView was disabled when building Xournal++! Some options will not be available.
eu_ES: GtkSourceView desgaitu egin zen Xournal++ eraikitzean! Aukera batzuk ez dira erabilgarri egongo.

en: Unable to open global template file at {1}. Does it exist?
eu_ES: Ezin izan da {1}-eko txantiloi fitxategi globala ireki. Ba al dago?

en: Sample LaTeX file generated successfully.
eu_ES: Frogako LaTex fitxategia behar bezala sortu da.

en: Error: {1}. Please check the contents of {2}
eu_ES: Errorea: {1}. Aztertu {2}-ren edukiak

en: Error: {1} is not a regular file. Please check your LaTeX template file settings.
eu_ES: Errorea: {1} ez da ohiko fitxategia. Aztertu zure LaTex txantiloi fitxategiaren ezarpenak.

en: Save File
eu_ES: Gorde fitxategia

en: _Cancel
eu_ES: _Utzi

en: _Save
eu_ES: _Gorde

en: default enabled
eu_ES: berez aktibatua

en: default disabled
eu_ES: berez desgaitua

en: Select background color
eu_ES: Hautatu atzeko planoaren kolorea

en: Select opacity for:
eu_ES: Hautatu opakutasuna:

en: Highlighter Options
eu_ES: Nabarmentzailearen aukerak

en: Fill color
eu_ES: Bete kolorea

en: Pen Options
eu_ES: Arkatzaren aukerak

en: PDF Text Options
eu_ES: PDF testu-aukerak

en: PDF Text Marker
eu_ES: PDF testu-markatzailea

en: Enable pressure sensitivity or pressure inference to change this setting!
eu_ES: Gaitu presioaren sentsibilitatea edo presio-inferentzia ezarpen hau aldatzeko!

en: Filter input pressure. Multiply the pressure by the pressure multiplier. If less than the minimum, use the minimum pressure.
eu_ES: Presioaren iragazkia. Biderka ezazu presioa presio-biderkatzailearen bidez. Minimoaren azpitik badago, erabili presio minimoa.

en: Built-in palettes
eu_ES: Paleta integratuak

en: User palettes
eu_ES: Erabiltzaileen paletak

en: <i>The palettes shown below are obtained from the <a href="file://{1}">Built-in palettes</a> and <a href="file://{2}">User palettes</a> directories:</i>
eu_ES: <i>Behean agertzen diren paletak <a href="file://{1}">integratutako paletetatik lortzen dira</a> eta <a href="file://{2}">erabiltzaileen paleten </a> direktorioetatik:</i>

en: No palette files (i.e. with extension .gpl) could be found.
    Using the default until another palette is configured.
eu_ES: Ezin izan da paleta fitxategirik aurkitu (hau da, .gpl luzapena duena).
    Lehenetsia erabiliko da beste paleta bat konfiguratu arte.

en: Error
eu_ES: Errorea

en: Name
eu_ES: Izena

en: Palette has no Name
eu_ES: Paletak ez du izenik

en: Predefined
eu_ES: Aurrez zehaztuta

en: Customized
eu_ES: Pertsonalizatua

en: Toolbars
eu_ES: Tresna-barrak

en: New
eu_ES: Berria

en: Attach file to the journal
eu_ES: Erantsi fitxategia koadernoan

en: _Open
eu_ES: _Ireki

en: Open template file
eu_ES: Ireki txantiloi fitxategia

en: Open file
eu_ES: Ireki fitxategia

en: Annotate Pdf file
eu_ES: Oharrak egin Pdf fitxategian

en: Choose image file
eu_ES: Aukeratu irudi fitxategia

en: Select Image
eu_ES: Hautatu irudia

en: <b>... or select already used Image:</b>
eu_ES: <b>... edo hautatu lehendik erabilitako irudia:</b>

en: Load file
eu_ES: Kargatu fitxategia

en: This image could not be loaded. Error message: {1}
eu_ES: Irudia ezin da kargatu. Errore mezua: {1}

en: This image could not be loaded.
eu_ES: Irudi hau ezin izan da kargatu.

en: Select PDF Page
eu_ES: Hautatu PDF orria

en: Show only not used pages (one unused page)
eu_ES: Erakutsi bakarrik erabili gabeko orriak (erabili gabeko orri bat)

en: Show only not used pages ({1} unused pages)
eu_ES: Erabili bakarri erabili gabeko orriak ({1} erabili gabeko orri)

en: Removed tool item {1} from Toolbar {2} ID {3}
eu_ES: {1} tresna elementua kendu da tresna barratik {2} ID {3}

en: Removed tool item from Toolbar {1} ID {2}
eu_ES: Tresna elementua kendu da tresna barratik {1} ID {2}

en: Could not remove tool item {1} from Toolbar {2} on position {3}
eu_ES: Ezin izan da {2} tresna-barratik {3} kokalekuko {1} tresna

en: Could not remove tool item from Toolbar {1} on position {2}
eu_ES: Ezin izan da {1} tresna-barratik {2} kokalekuko tresna

en: Separator
eu_ES: Bereizlea

en: Spacer
eu_ES: Bereizlea

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Audio
eu_ES: Audioa

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Colors
eu_ES: Koloreak

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Files
eu_ES: Fitxategiak

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Miscellaneous
eu_ES: Miszelanea

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Navigation
eu_ES: Nabigazioa

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Selection
eu_ES: Hautapena

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Tools
eu_ES: Tresnak

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Separators
eu_ES: Bereizleak

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Plugins
eu_ES: Pluginak

en: Error loading menubar XML file (try to load "{1}")
eu_ES: Errore bat gertatu da menu-barrako XML fitxategia kargatzean (saiatu "{1}" kargatzen)

en: Apply to all pages
eu_ES: Aplikatu orri guztiei

en: Plugin Manager
eu_ES: Plugin kudeatzailea

en: Plugin
eu_ES: Plugina

[ctx: The selected document will be removed from the recent files list]
en: Dismiss
eu_ES: Baztertu

en: No recent files
eu_ES: Ez dago duela gutxiko fitxategirik

en: Clear list
eu_ES: Garbitu zerrenda

[ctx: In the submenu for removing recent documents, this will display on top of the list xournal++ files to separate them from PDF files]
en: Xournal++ Files
eu_ES: Xournal++ fitxategiak

[ctx: In the submenu for removing recent documents, this will display on top of the list PDF files to separate them from xournal++ files]
en: PDF Files
eu_ES: PDF fitxategiak

[ctx: This opens a submenu of the recent files list, and clicking on individual entries in this submenu will remove it from the recent files list]
en: Dismiss a single document
eu_ES: Baztertu dokumentu bakarra

en: Copy current page
eu_ES: Kopiatu uneko orria

en: Copy current background
eu_ES: Kopiatu uneko atzeko planoa

en: Apply to current page
eu_ES: Aplikatu uneko orriari

en: Contents
eu_ES: Edukiak

en: Layerstack Preview
eu_ES: Geruza pilaren aurrebista

en: Layer Preview
eu_ES: Geruzaren aurrebista

en: Page Preview
eu_ES: Orriaren aurrebista

en: Draw coordinate system
eu_ES: Marraztu koordenatu ardatzak

en: Stroke recognizer
eu_ES: Trazuen identifikatzailea

en: Drawing Type Combo
eu_ES: Konbinatua marrazketa modua

en: Font
eu_ES: Letra-tipoa

en: Could not parse general toolbar.ini file: {1}
    No Toolbars will be available
eu_ES: Ezin izan da toolbar.ini fitxategi orokorra analizatu: {1}
    Tresna-barrak ez dira erabilgarri egongo

en: Could not parse custom toolbar.ini file: {1}
    Toolbars will not be available
eu_ES: Ezin izan da toolbar.ini fitxategi pertsonalizatua analizatu: {1}
    Tresna-barrak ez dira erabilgarri egongo

en: New Xournal
eu_ES: Xournal berria

en: Export as PDF
eu_ES: Esportatu PDF gisa

en: Print
eu_ES: Inprimatu

en: Undo
eu_ES: Desegin

en: Redo
eu_ES: Berregin

en: Cut
eu_ES: Ebaki

en: Copy
eu_ES: Kopiatu

en: Paste
eu_ES: Itsatsi

en: Search
eu_ES: Bilatu

en: Delete
eu_ES: Ezabatu

en: Rotation Snapping
eu_ES: Biraketaren atxikipena

en: Grid Snapping
eu_ES: Saretara atxikitzen

en: Paired pages
eu_ES: Parekatutako orriak

en: Presentation mode
eu_ES: Aurkezpen modua

en: Toggle fullscreen
eu_ES: Aldatu pantaila osora

en: Toggle sidebar
eu_ES: Txandakatu alboko barra

en: Manage Toolbars
eu_ES: Kudeatu tresna-barrak

en: Customize Toolbars
eu_ES: Pertsonalizatu tresna-barrak

en: Zoom out
eu_ES: Txikiagotu

en: Zoom in
eu_ES: Handiagotu

en: Zoom fit to screen
eu_ES: Doitu pantailara

en: Zoom to 100%
eu_ES: %100 eskala

en: Go to first page
eu_ES: Joan lehenengo orrira

en: Back
eu_ES: Aurrekoa

en: Go to page
eu_ES: Joan orrira

en: Next
eu_ES: Hurrengoa

en: Go to last page
eu_ES: Joan azken orrira

en: Go to previous layer
eu_ES: Joan aurreko geruzara

en: Go to next layer
eu_ES: Joan hurrengo geruzara

en: Go to top layer
eu_ES: Joan goiko geruzara

en: Next annotated page
eu_ES: Hurrengo ohar-orria

en: Insert page
eu_ES: Txertatu orria

en: Delete current page
eu_ES: Ezabatu uneko orria

en: standard
eu_ES: estandarra

en: dashed
eu_ES: marrak

en: dash-/ dotted
eu_ES: marrak/puntuak

en: dotted
eu_ES: puntua-sareta

en: whiteout
eu_ES: tinta zuzentzailea

en: delete stroke
eu_ES: ezabatu trazua

en: Add/Edit TeX
eu_ES: Gehitu/Editatu Tex

en: Default Tool
eu_ES: Tresna lehenetsia

en: Select Linear PDF Text
eu_ES: Hautatu pdf testua lerrotan

en: Select PDF Text in Rectangle
eu_ES: Hautatu PDF testua laukizuzenean

en: Setsquare
eu_ES: Eskuaira

en: Compass
eu_ES: Angelu-garraiagailua

en: Toggle Touch Drawing
eu_ES: Aktibatu/desaktibatu ukipenaren bidez marraztea

en: Select Region
eu_ES: Hautatu area

en: Select Rectangle
eu_ES: Hautatu laukizuzena

en: Select Multi-Layer Region
eu_ES: Hautatu geruza anitzeko zona

en: Select Multi-Layer Rectangle
eu_ES: Hautatu geruza anitzeko laukizuzena

en: Select Object
eu_ES: Hautatu objektua

en: Vertical Space
eu_ES: Tarte bertikala

en: Play Object
eu_ES: Erreproduzitu objektua

en: Record Audio / Stop Recording
eu_ES: Grabatu audioa / Gelditu grabazioa

en: Pause / Play
eu_ES: Pausatu / erreproduzitu

en: Stop
eu_ES: Gelditu

en: Forward
eu_ES: Aurrera

en: Laser pointer
eu_ES: Laser erakuslea

en: Fill
eu_ES: Bete

en: Fill Opacity
eu_ES: Betetzeko opakutasuna

en: Very Fine
eu_ES: Oso fina

en: Fine
eu_ES: Fina

en: Very Thick
eu_ES: Oso lodia

en: Show all
eu_ES: Erakutsi dena

en: Hide all
eu_ES: Ezkutatu denak

en: Add a layer above the active layer
eu_ES: Gehitu geruza bat geruza aktiboaren gainean

en: Add a layer below the active layer
eu_ES: Gehitu geruza bat geruza aktiboaren azpian

en: Layer
eu_ES: Geruza

en: Layer Combo
eu_ES: Konbinatua geruza

en: Page
eu_ES: Orria

[ctx: Page {pagenumber} "of {pagecount}"]
en:  of {1}
eu_ES:  / {1}

en: PDF Page {1}
eu_ES: PDF orria {1}

en: Page number
eu_ES: Orriaren zenbakia

en: PDF text selection dropdown menu
eu_ES: PDF testua aukeratzeko goitibeherako menua

en: Select PDF Text In Rectangle
eu_ES: Hautatu PDF testua laukizuzenean

en: Selection dropdown menu
eu_ES: Hautatzeko goitibeherako menua

en: Zoom Slider
eu_ES: Zoom graduatzailea

[ctx: Color]
en: Black
eu_ES: Beltza

[ctx: Color]
en: Green
eu_ES: Berdea

[ctx: Color]
en: Light Blue
eu_ES: Urdin argia

[ctx: Color]
en: Light Green
eu_ES: Berde argia

[ctx: Color]
en: Blue
eu_ES: Urdina

[ctx: Color]
en: Gray
eu_ES: Grisa

[ctx: Color]
en: Red
eu_ES: Gorria

[ctx: Color]
en: Orange
eu_ES: Laranja

[ctx: Color]
en: Yellow
eu_ES: Horia

[ctx: Color]
en: White
eu_ES: Zuria

[ctx: as a noun: a copy of]
en: Copy
eu_ES: Kopiatu

en: Document not loaded! ({1}), {2}
eu_ES: Dokumentua ez da kargatu! ({1}), {2}

en: Error:
eu_ES: Errorea:

en: Unrecoverable error
eu_ES: Errore berreskuraezina

en: Failed to close image stream
eu_ES: Ezin izan da itxi irudi-jarioa

en: Background
eu_ES: Atzeko planoa

en: No pages to export!
eu_ES: Ez dago orririk esportatzeko!

en: Failed to initialize PDF Cairo surface
eu_ES: Akats bat gertatu da Cairo PDF orriaren azalera abiaraztean

en: PDF page number is out of range
eu_ES: PDF orrien kopurua tartetik kanpo dago

en: Unknown pdf backend: {1}. Available backends are: {2}. Using default backend.
eu_ES: PDF motor ezezaguna: {1}. Motor eskuragarriak {2} dira. Lehenetsitako motorra erabiltzen.

en: Default
eu_ES: Lehenetsita

en: Error with overlay or final export:
eu_ES: Errorea gainjartzearekin edo azken esportazioarekin:

en: Error while finalizing the PDF Cairo surface
eu_ES: Errore bat gertatu da PDF Cairo gainazala amaitzean

en: Erase stroke
eu_ES: Ezabatu trazua

en: elements
eu_ES: elementuak

en: stroke
eu_ES: trazua

en: image
eu_ES: irudia

en: text
eu_ES: testua

en: Change color
eu_ES: Aldatu kolorea

en: Emergency saved document
eu_ES: Larrialdian gordetako dokumentua

en: Change stroke fill
eu_ES: Aldatu trazua betetzea

en: Change font
eu_ES: Aldatu letra-tipoa

en: Page inserted
eu_ES: Orria txertatua

en: Page deleted
eu_ES: Orria ezabatua

en: Insert layer
eu_ES: Txertatu geruza

en: Draw stroke
eu_ES: Marraztu trazua

en: Write text
eu_ES: Idatzi testua

en: Insert latex
eu_ES: Txertatu latex

en: Insert elements
eu_ES: Txertatu elementuak

en: Rename layer
eu_ES: Berrizendatu geruza

en: Change line style
eu_ES: Aldatu lerroaren estiloa

en: Merge layer down
eu_ES: Batu beheko geruzarekin

en: Replace missing PDF
eu_ES: Ordeztu falta den PDFa

en: Move layer
eu_ES: Mugitu geruza

en: Move
eu_ES: Mugitu

en: Page background changed
eu_ES: Orriaren atzeko planoa aldatu da

en: Page size changed
eu_ES: Orriaren tamaina aldatu da

en: Delete layer
eu_ES: Ezabatu geruza

en: Rotation
eu_ES: Biraketa

en: Scale
eu_ES: Jarri eskalan

en: Change stroke width
eu_ES: Aldatu trazuaren zabalera

en: Move page upwards
eu_ES: Igo orria

en: Move page downwards
eu_ES: Jaitsi orria

en: Edit text
eu_ES: Editatu testua

en: Could not undo "{1}"
    Something went wrong… Please write a bug report…
eu_ES: Ezin izan da "{1}" desegin
    Zerbait gaizki joan da… Mesedez, idatzi akatsen berri…

en: Could not redo "{1}"
    Something went wrong… Please write a bug report…
eu_ES: Ezin izan da "{1}" berregin
    Zerbait gaizki joan da… Mesedez, idatzi akatsen berri…

en: Undo:
eu_ES: Desegin:

en: Redo:
eu_ES: Berregin:

en: ElementRange::parse(): invalid element range.
eu_ES: ElementRange::parse(): elementu-barruti baliogabea.

en: ElementRange::parse(): given element index is larger than maximum count.
eu_ES: ElementRange::parse(): emandako elementu-indizea kopuru maximoa baino handiagoa da.

en: ElementRange::parse(): interval bounds must be in increasing order.
eu_ES: ElementRange::parse(): tarteen mugek goranzko ordenan egon behar dute.

en: ElementRange::parse(): element indices start with 1
eu_ES: ElementRange::parse(): elementuen indizeak 1etik hasten dira

en: Error opening file: "{1}"
eu_ES: Errorea "{1}" fitxategia irekitzean

en: Error writing data to file: "{1}"
eu_ES: Errore bat gertatu da datuak  "{1}" fitxategian idaztean.

en: Error code {1}. Message:
eu_ES: Errore kodea {1}. Mezua:

en: Error occurred while closing file: "{1}"
eu_ES: Errore bat gertatu da "{1}" fitxategia ixtean.

en: Error code {1}
eu_ES: Errore kodea {1}

en: File couldn't be opened. You have to do it manually:
    URL: {1}
eu_ES: Ezin da fitxategia ireki. Eskuz egin behar duzu:
    URL: {1}

en: Could not create folder: {1}
    Failed with error: {2}
eu_ES: Ezin izan da karpeta sortu: {1}
    Huts egin du: {2}

en: Error {1} executing system command: {2}
eu_ES: {1} errorea sistemaren komandoa exekutatzean: {2}

en: The file {1} already exists! Do you want to replace it?
eu_ES: {1} fitxategia dagoeneko badago! Gainidatzi nahi duzu?

en: Select another name
eu_ES: Hautatu beste izena

en: Replace
eu_ES: Ordeztu

en: Unable to open the link: {1}
    {2}
eu_ES: Ezin izan da esteka ireki: {1}
    {2}

en: xoj-preview-extractor: call with INPUT.xoj OUTPUT.png
eu_ES: xoj-preview-extractor: deitu SARRERA.xoj IRTEERA.png bidez

en: xoj-preview-extractor: file "{1}" is not .xoj file
eu_ES: xoj-preview-extractor: "{1}" fitxategia ez da .xoj fitxategia

en: xoj-preview-extractor: opening input file "{1}" failed
eu_ES: xoj-preview-extractor: "{1}" sarrera fitxategia irekitzeak huts egin du

en: xoj-preview-extractor: file "{1}" contains no preview
eu_ES: xoj-preview-extractor: "{1}" fitxategiak ez du aurrebistarik

en: xoj-preview-extractor: no preview and page found, maybe an invalid file?
eu_ES: xoj-preview-extractor: ez da aurrebistarik eta orririk aurkitu, fitxategi baliogabea agian?

en: xoj-preview-extractor: could not find icon "{1}"
eu_ES: xoj-preview-extractor: ezin izan da '{1}' ikonoa aurkitu

en: xoj-preview-extractor: opening output file "{1}" failed
eu_ES: xoj-preview-extractor: "{1}" irteera fitxategia irekitzeak huts egin du

en: xoj-preview-extractor: successfully extracted
eu_ES: xoj-preview-extractor: behar bezala erauzi da

en: About Xournal++
eu_ES: Xournal++-i buruz

en: <span size="xx-large" weight="bold">Xournal++</span>
    <i>The next generation</i>
eu_ES: <span size="xx-large" weight="bold">Xournal++</span>
    <i>Hurrengo belaunaldia</i>

en: Icon Designers
eu_ES: Ikonoen diseinatzaileak

en: Partially based on Xournal
    by Denis Auroux
eu_ES: Xournal-en partzialki oinarritua
    Denis Auroux-ek egina

en: Website
eu_ES: Webgunea

en: Source Code / Bug Tracker
eu_ES: Iturburu kodea / Akatsen jarraipena

en: With help from the community
eu_ES: Komunitatearen laguntzarekin

en: License
eu_ES: Lizentzia

en: Authors
eu_ES: Egileak

en: Close
eu_ES: Itxi

en: Ok
eu_ES: Ados

en: Crash report
eu_ES: Kraskaduraren txostena

en: Oops... Xournal++ encountered a fatal error
eu_ES: Oops... Xournal++-k errore larria topatu du

en: Please consider filling a bug report (see button below). Attach the following log to your report.
eu_ES: Gomendatzen dizugu akatsen txosten bat betetzea (ikus beheko botoia). Erantsi hurrengo erregistroa zure txostenari.

en: Your document has been saved in:
eu_ES: Zure dokumentua bertan gorde da:

en: Execution log:
eu_ES: Exekuzio erregistroa:

en: Open your web browser with a partially pre-filled bug report
eu_ES: Ireki zure nabigatzailea partzialki betetako errore-txosten batekin

en: Create a bug report
eu_ES: Sortu programazio-errore baten txostena

[ctx: github is a name - do not try to translate it]
en: (this will open github in your browser)
eu_ES: (honek github irekiko du zure nabigatzailean)

en: Known devices
eu_ES: Gailu ezagunak

en: <i>Assign device classes to each input device of your system. Only change these values if your devices are not correctly matched. (e.g. your pen shows up as touchscreen)</i>
eu_ES: <i>Esleitu gailu klasea zure sistemako sarrera-gailu bakoitzari. Balio horiek aldatu bakarrik zure gailuak behar bezala izendatuta ez daudenean. (adibidez, arkatza ukipen-pantaila gisa agertzen denean)</i>

en: Try out your devices in the area below
eu_ES: Probatu zure gailuak beheko aldean

en: Mouse
eu_ES: Sagua

[ctx: mouse button]
en: Left
eu_ES: Ezker

[ctx: mouse button]
en: Middle
eu_ES: Erdia

[ctx: mouse button]
en: Right
eu_ES: Eskuin

en: Stylus
eu_ES: Stylus-a

[ctx: the tip of the stylus]
en: Tip
eu_ES: Aholkua

en: Button 1
eu_ES: Botoi 1

en: Button 2
eu_ES: Botoi 2

en: Touchscreen
eu_ES: Ukipen-pantaila

en: In use
eu_ES: Erabiltzen ari da

[ctx: stylus hover]
en: Hover
eu_ES: Pasa gainetik

en: Show logs
eu_ES: Erakutsi erregistroak

en: Export debug info
eu_ES: Esportatu arazketaren informazioa

en: To clear the logs, simply close and reopen the settings dialog
eu_ES: Erregistroak garbitzeko, itxi eta ireki berriro ezarpenen elkarrizketa

en: Select this option if the "Tip" sign does not lit up when using the stylus and pressing one of its buttons.
    
    Unselect this option if the "Tip" sign is on while the stylus is hovering (but not touching the screen or tablet).
eu_ES: Hautatu aukera hau puntaren seinalea pizten ez bada arkatza erabili eta bere botoietako bat sakatzean.
    
    Deshautatu aukera hau puntaren seinalea piztuta badago arkatza gainean dagoen bitartean (baina pantaila edo tableta ukitu gabe).

en: Emulate stylus tip contact on button press
eu_ES: Emulatu arkatz-puntako kontaktua botoia sakatzean

en: <i>Change the device class below if your device is not correctly recognized (e.g. your active stylus shows up as touchscreen)</i>
eu_ES: <i>Aldatu beheko gailu-mota zure gailua behar bezala ezagutzen ez bada (adib. arkatz optiko aktiboa ukipen-pantaila gisa bistaratzen bada)</i>

en: Last device used:
eu_ES: Erabilitako azken gailua:

en: Show all known devices
eu_ES: Erakutsi gailu ezagun guztiak

en: Resolution
eu_ES: Bereizmena

en: Width
eu_ES: Zabalera

en: Height
eu_ES: Altuera

en: None
eu_ES: Deus ez

en: No ruling
eu_ES: Saretarik ez

en: All
eu_ES: Dena

en: <b>Document export settings</b>
    Set export parameters
eu_ES: <b>Dokumentua esportatzeko ezarpenak</b>
    Ezarri esportazio-parametroak

en: Image quality
eu_ES: Irudiaren kalitatea

en: Range
eu_ES: Tartea

en: All pages
eu_ES: Orri guztiak

en: Current page
eu_ES: Uneko orria

en: Pages:
eu_ES: Orriak:

en: <i>Example:</i> 1-3 or 1,3,5-7 etc.
eu_ES: <i>Adibidea:</i> 1-3 edo 1,3,5-7 etab.

note: Keep the order the same as in listBackgroundType and use the translation of these types in parentheses.
en: Export the document without any background (None) or with PDF and image backgrounds only (No ruling) or with all background types (All).
eu_ES: Esportatu dokumentua atzeko planorik gabe (Gabe), bakarrik PDF eta atzeko planoko irudiarekin (Saretarik gabe) edo atzeko plano guztiekin (Dena).

en: Export layers progressively
eu_ES: Esportatu geruzak pixkanaka

en: If enabled, the layers of each page will be added one by one. The resulting PDF file can be used for a presentation.
eu_ES: Gaituta badago, orrialde bakoitzaren geruzak banan-banan gehituko dira. Lortzen den PDF fitxategia aurkezpen baterako erabil daiteke.

en: Backend
eu_ES: Motorra

en: Insert Latex
eu_ES: Txertatu Latex

en: Enter / edit LaTeX Text in external Editor
eu_ES: Sartu / editatu LaTeX testua kanpoko editore batean

en: Output generated by the LaTeX command.
eu_ES: LaTeXen aginduak sortutako irteera.

en: Continue Editing
eu_ES: Jarraitu editatzen

en: Go to Page
eu_ES: Joan orrira

en: Enter / edit LaTeX Text
eu_ES: Sartu / editatu Latex testua

en: TeX Source
eu_ES: TeX iturburua

en: Command Output
eu_ES: Aginduaren irteera

en: Always check LaTeX dependencies before running
eu_ES: Egiaztatu beti LaTeX menpekotasunak erabili aurretik

en: If enabled, check that required LaTeX packages are installed and that the LaTeX commands are available before running the LaTeX tool.
eu_ES: Gaituta badago, egiaztatu behar diren LaTeX paketeak instalatuta daudela eta LaTeX komandoak eskuragarri daudela LaTeX tresna exekutatu aurretik.

en: General LaTeX tool settings
eu_ES: LaTex tresnen ezarpen orokorrak

en: Default LaTeX Text
eu_ES: LaTeX testu lehenetsia

en: The LaTeX file to use as a template for the LaTeX tool.
eu_ES: LaTeX tresnaren txantiloi gisa erabiliko den LaTeX fitxategia.

en: Global template file path
eu_ES: Txantiloi fitxategi globalaren bidea

en: The following strings will be substituted in the global template file when running the LaTeX tool:
eu_ES: Hurrengo kateak ordeztuko dira txantiloi globalean LaTeX tresna erabiltzean:

en: The math mode formula typed in the LaTeX tool.
eu_ES: LaTeX tresnan idatzitako formula matematikoa.

en: Choose a global LaTeX template file
eu_ES: Aukeratu LaTeX txantiloi orokorra

en: The current color of the Text Tool, in hex RGB format.
eu_ES: Testu tresnaren uneko kolorea, hex RGB formatuan.

en: Template file settings
eu_ES: Txantiloi fitxategiaren ezarpenak

en: LaTeX generation command
eu_ES: LaTeX sortzeko komandoa

en: Test configuration
eu_ES: Aztertu ezarpenak

en: Test if the current configuration is valid by running the LaTeX generation command on the global template file with a test formula.
eu_ES: Aztertu ea uneko ezarpenak baliozkoak diren LaTeX sortzeko komandoa txantiloi globala erabiliz frogako formula baten bidez.

en: LaTeX executable settings
eu_ES: LaTeX ezarpen exekutagarriak

en: Line numbers
eu_ES: Lerroen numerazioa

en: Auto-indent
eu_ES: Koska automatikoa

en: Syntax highlighting
eu_ES: Sintaxia nabarmentzea

en: Wrap text
eu_ES: Egokitu testua

en: Use font from system theme.
eu_ES: Erabili sistemako gaiaren letra-tipoa.

en: Font:
eu_ES: Letra-tipoa:

en: Pick the Editor's Font
eu_ES: Aukeratu editorearen letra-tipoa

en: You can optionally use an external editor program instead of the built-in editor. If you enable the option below, the provided editor command (defaulting to $EDITOR) will start with a popup that only shows a preview and potential error message instead of the normal one with a built-in editor. The environment variable XPP_TEXT_COLOR is set to the current Text Tool color in hex RGB format.
eu_ES: Nahi izanez gero, kanpoko editorearen programa bat erabil dezakezu, integratutako editorearen ordez. Beheko aukera aktibatzen baduzu, emandako editorearen komandoa ($EDITOR lehenetsita) editorea duen mezu arruntaren ordez aurrebista eta errore potentzialaren mezua bakarrik erakusten duen popup batekin hasiko da. XPP_TEXT_COLOR ingurune-aldagaia uneko Text Tool kolorean ezartzen da, hex RGB formatuan.

en: Use external Editor
eu_ES: Erabili kanpoko editorea

en: Editor command
eu_ES: Edizio komandoa

en: Extension of temporary file
eu_ES: Behin behineko fitxategiaren luzapena

en: Automatically confirm on editor exit
eu_ES: Baieztatu automatikoki editoretik irtetean

en: External Editor (Expert user only)
eu_ES: Kanpoko editorea (adituentzat bakarrik)

en: Editor settings
eu_ES: Editorearen ezarpenak

en:  = Floating Toolbox (experimental) =
eu_ES:  = Tresna-kutxa mugikorra (esperimentala) =

en: <b>Empty Toolbox</b>
                <i>Menu: View/Toolbars</i>
eu_ES: <b>Tresna-kutxa hutsa</b>
                <i>Menua: Ikusi/Tresna-barrak</i>

en: Find previous occurrence of the search string
eu_ES: Bilatu bilaketa-katearen aurreko agerraldia

en: Find next occurrence of the search string
eu_ES: Bilatu bilaketa-katearen hurrengo agerraldia

en: Copy selected text
eu_ES: Kopiatu hautatutako testua

en: Highlight selected text
eu_ES: Nabarmendu hautatutako testua

en: Underline selected text
eu_ES: Azpimarratu hautatutako testua

en: Strikethrough selected text
eu_ES: Marratu hautatutako testua

en: Toggle standard / region text selection
eu_ES: Aldatu testuaren hautapena estandarra / laukizuzena

en: Paper Format
eu_ES: Paper-formatua

en: Template:
eu_ES: Txantiloia:

en: <b>Pagesize</b>
eu_ES: <b>Orriaren tamaina</b>

en: Width:
eu_ES: Zabalera:

en: Height:
eu_ES: Altuera:

en: Reset
eu_ES: Berrezarri

en: Configure new page template
eu_ES: Konfiguratu orri berrirako txantiloia

en: These settings will be used for new pages
eu_ES: Ezarpen hauek erabiliko dira orri berrietan

en: <b>Page size</b>
eu_ES: <b>Orriaren tamaina</b>

en: Change
eu_ES: Aldatu

en: Select Background Color
eu_ES: Hautatu atzeko planoaren kolorea

en: Copy current page background instead
eu_ES: Kopiatu haren ordez uneko orriaren atzeko planoa

en: Copy the background of the current page instead of using the background set above.
eu_ES: Kopiatu uneko orriaren atzeko planoa goian ezarritakoaren ordez.

en: <b>Background Color</b>
eu_ES: <b>Atzeko planoaren kolorea</b>

en: <b>Background</b>
eu_ES: <b>Atzeko planoa</b>

en: Copy current page size instead
eu_ES: Kopiatu haren ordez uneko orriaren tamaina

en: Use the current page size instead of the page size above.
eu_ES: Erabili uneko orriaren tamaina goiko orriaren tamainaren ordez.

en: Save to file
eu_ES: Gorde fitxategira

en: Load from file
eu_ES: Kargatu fitxategitik

en: Color Palettes
eu_ES: Kolore Paletak

en: Plugins
eu_ES: Pluginak

en: Plugin changes are only applied after Xournal++ is restarted
eu_ES: Plugin aldaketak Xournal++ berrabiarazi ondoren aplikatzen dira

en: Author:
eu_ES: Egilea:

en: Path:
eu_ES: Fitxategi-bidea:

en: Version:
eu_ES: Bertsioa:

en: enabled,
eu_ES: gaituta,

en: Rename selected layer
eu_ES: Berrizendatu hautatutako geruza

en: Sample layer name
eu_ES: Berezko geruzaren izena

en: Opacity settings
eu_ES: Opakutasun ezarpenak

en: Arithmetic mean
eu_ES: Esanahi aritmetikoa

en: Velocity based Gaussian weights
eu_ES: Abiaduran oinarritutako presio gaussiarrak

en: Inertia
eu_ES: Inertzia

en: Xournal++ Preferences
eu_ES: Xournal++ hobespenak

en: <i>If the document already was saved you can find it in the same folder with the extension .autosave.xopp
    If the file was not yet saved you can find it in ~/.cache/xournalpp/autosaves</i>
eu_ES: <i>Dokumentua dagoeneko gorde bada, .autosave.xopp luzapena duen karpeta berean aurki dezakezu.
    Fitxategia oraindik gorde ez bada, hemen aurki dezakezu: ~/.cache/xournalpp/autosaves</i>

en: Enable Autosaving
eu_ES: Gaitu gordetze automatikoa

en: every
eu_ES: maiztasuna

en: minutes
eu_ES: minutu

en: Autosaving
eu_ES: Gorde automatikoki

en: <i>This name will be proposed if you save a new document.</i>
eu_ES: <i>Izen hau proposatuko da dokumentu berri bat gordetzen baduzu.</i>

en: Default name:
eu_ES: Izen lehenetsia:

en: %a		Abbreviated weekday name (e.g. Thu)
    %A		Full weekday name (e.g. Thursday)
    %b		Abbreviated month name (e.g. Aug)
    %B		Full month name (e.g. August)
    %c		Date and time representation (e.g. Thu Aug 23 14:55:02 2001)
    %d		Day of the month (01-31)
    %F		Date representation (e.g. 2001-08-23)
    %H		Hour in 24h format (00-23)
    %I		Hour in 12h format (01-12)
    %j		Day of the year (001-366)
    %m		Month as a decimal number (01-12)
    %M		Minute (00-59)
    %p		AM or PM designation (e.g. PM)
    %S		Second (00-61)
    %U		Week number with the first Sunday as the first day of week one (00-53)
    %w		Weekday as a decimal number with Sunday as 0 (0-6)
    %W		Week number with the first Monday as the first day of week one (00-53)
    %x		Date representation (e.g. 08/23/01)
    %X		Time representation (e.g. 14:55:02)
    %y		Year, last two digits (00-99)
    %Y		Year (e.g. 2001)
    %Z		Timezone name or abbreviation (e.g. CDT)
    %%		%
    Illegal characters are replaced with "_"
eu_ES: %a Lanegunaren izena laburtua (adibidez, og.)
    %A asteguneko izen osoa (adibidez, osteguna)
    %b Hilabetearen izena laburtua (adibidez, ab.)
    %B Hilabete osoko izena (adibidez, abuztua)
    %c Data eta orduaren irudikapena (adibidez, 2001eko abuztuaren 23a 14:55:02)
    %d hileko eguna (01-31)
    %F Data irudikapena (adibidez, 2001-08-23)
    %H Ordua 24 orduko formatuan (00-23)
    %I Ordua 12 orduko formatuan (01-12)
    %j Urteko eguna (001-366)
    %m Hilabete zenbaki hamartar gisa (01-12)
    %M minutu (00-59)
    %p AM edo PM izendapena (adibidez, PM)
    %S segundo (00-61)
    %U Asteko zenbakia lehen igandea asteko lehen eguna (00-53)
    %w Asteguna zenbaki hamartar gisa igandea 0 gisa (0-6)
    %W Aste-zenbakia lehen astelehena asteko lehen eguna dela (00-53)
    %x dataren irudikapena (adibidez, 01/08/23)
    %X orduaren irudikapena (adibidez, 14:55:02)
    %y Urtea, azken bi zifrak (00-99)
    %Y urtea (adibidez, 2001)
    %Z Ordu-eremuaren izena edo laburdura (adibidez, CDT)
    %% %
    Legez kanpoko karaktereak "_"rekin ordezkatzen dira

en: Available Placeholders
eu_ES: Leku-marka eskuragarriak

en: Default Save Name
eu_ES: Gordetzeko izen lehenetsia

en: <i>This name will be proposed if you export a document to PDF.</i>
eu_ES: <i>Izen hau proposatuko da dokumentu bat PDFra esportatzen baduzu.</i>

en: %{name}	The filename (if any) of the PDF background
    %{file}		The saved filename of the file
    %a			Abbreviated weekday name (e.g. Thu)
    %A			Full weekday name (e.g. Thursday)
    %b			Abbreviated month name (e.g. Aug)
    %B			Full month name (e.g. August)
    %c			Date and time representation (e.g. Thu Aug 23 14:55:02 2001)
    %d			Day of the month (01-31)
    %F			Date representation (e.g. 2001-08-23)
    %H			Hour in 24h format (00-23)
    %I			Hour in 12h format (01-12)
    %j			Day of the year (001-366)
    %m			Month as a decimal number (01-12)
    %M			Minute (00-59)
    %p			AM or PM designation (e.g. PM)
    %S			Second (00-61)
    %U			Week number with the first Sunday as the first day of week one (00-53)
    %w			Weekday as a decimal number with Sunday as 0 (0-6)
    %W			Week number with the first Monday as the first day of week one (00-53)
    %x			Date representation (e.g. 08/23/01)
    %X			Time representation (e.g. 14:55:02 or 2:55:02 PM)
    %y			Year, last two digits (00-99)
    %Y			Year (e.g. 2001)
    %Z			Timezone name or abbreviation (e.g. CDT)
    %%			%
    Illegal characters are replaced with "_"
eu_ES: %{name} PDF atzeko planoaren fitxategiaren izena (bada)
    %{file} fitxategiaren gordetako fitxategi-izena
    %a Asteko egunaren izen laburtua (adib. Og)
    %A Asteko egunaren izen osoa (adib. Osteguna)
    %b Hilabeteko Izen laburtua (adib. Abuztua)
    %B Hilabeteko izen osoa (adib. abuztua)
    %c Data eta orduaren formatua (adib. 2001ko abuztuak 23 14:55:02)
    %d Hilabeteko eguna (01-31)
    %F Dataren formatua (adib. 2001-08-23)
    %H Ordua 24h formatuan (00-23)
    %I Ordua 12h formatuan (01-12)
    %j Urteko eguna (001-366)
    %m Hilabetea zenbaki hamartar gisa (01-12)
    %M Minutua (00-59)
    %p am edo pm izendapena (adib. pm)
    %S Segundoa (00-61)
    %U Asteko zenbakia lehen igandea lehenengo asteko lehen egun gisa (00-53)
    %w Asteko eguna zenbaki hamartar gisa igandea 0 dela (0-6)
    %W Asteko zenbakia lehen astelehena lehenengo asteko lehen egun gisa (00-53)
    %x Data formatua (adib. 23/08/01)
    %X Ordu formatua (14:55:02 edo 2:55:02 pm)
    %y Urtea, azken bi digituak (00-99)
    %Y Urtea (adib. 2001)
    %Z Ordu zonaren izena edo laburdura (adib. CDT)
    %% % Legez kanpoko karaktereak "_" rekin ordezkatzen dira

en: Default Pdf export name
eu_ES: Pdf esportazio-izen lehenetsia

en: Enable Autoloading of Journals
eu_ES: Gaitu koadernoen karga automatikoa

en: If you open a PDF and there is a Xournal file with the same name it will open the xoj file.
eu_ES: PDF bat irekitzen baduzu eta izen bereko Xournal fitxategi bat badago, xoj fitxategia irekiko da.

en: Enable autoloading of most recent file on application startup
eu_ES: Gaitu azken fitxategiaren karga automatikoa aplikazioa abiatzean

en: If enabled Xournal++ will open the most recent document automatically that you can continue editing your last saved document.
eu_ES: Aktiboa badago Xournal++ek irekiko du azken dokumentua automatikoki gorde duzun azken dokumentua editatzen segi dezazun.

en: Autoloading
eu_ES: Karga automatikoa

en: Load / Save
eu_ES: Kargatu / Gorde

en: Input Devices
eu_ES: Sarrerako gailuak

en: Enable drawing outside of window <i>(Drawing will not stop at the border of the window)</i>
eu_ES: Gaitu leihotik kanpo marraztea <i>(Marrazketa ez da leihoaren ertzean geldituko)</i>

en: Slower strokes are assigned a greater pressure than faster strokes, if pressure information is absent.
    
    <i>This feature may be useful for devices that lack pressure sensitivity. For example, a mouse or touchscreen.</i>
eu_ES: Mugimendu geldoei presio handiagoa esleitzen zaie mugimendu azkarrei baino, baldin presioren gaineko informaziorik ez badago.
    <i>Ezaugarri hau interesgarria da presioaren sentsibilitaterik ez duten gailuetan, hala nola sagua edo ukipen-panela.</i>

en: Enable Pressure Inference <i>(Guess pressure from drawing speed when device-supplied pressure is not available)</i>
eu_ES: Gaitu presioaren inferentzia <i>(Asmatu presioa marrazteko abiaduran oinarrituz gailuaren presioa eskuragarri ez badago)</i>

en: Options
eu_ES: Aukerak

en: Averaging method
eu_ES: Batez beterako metodoa

en: <i>Pick an input stabilization algorithm and its parameters</i>
eu_ES: <i>Aukeratu sarrera egonkortzeko algoritmoa eta bere parametroak</i>

en: Buffersize
eu_ES: Bufferraren tamaina

en: Deadzone radius
eu_ES: Deadzone-erradioa

[ctx: Drag = Noun: force opposing the movement]
en: Drag: If the value is too small, unwanted oscillations may appear. If the value is too high, there will be no stabilization.
eu_ES: Arrastatu: balioa txikiegia bada, nahi ez diren oszilazioak ager daitezke. Balioa altuegia bada, ez da egonkortzerik egongo.

[ctx: Noun: force opposing the movement]
en: Drag
eu_ES: Arrastatu

[ctx: Mass = Noun: physics term, related to weight]
en: Mass: the higher the mass, the more inertia and the more stabilization
eu_ES: Masa: zenbat eta inertzia eta egonkortasun handiagoa, masa gehiago

[ctx: Noun: physics term, related to weight]
en: Mass
eu_ES: Masa

en: Gaussian parameter: the higher, the more stabilization and the more lag between your cursor and the painting tip.
eu_ES: Parametro gaussiarra: handiagoa, zenbat eta egonkorrago eta tarte handiago egon kurtsorea eta marrazkiaren puntaren artean.

en: Preprocessor
eu_ES: Aurreprozesamendua

en: Cusp detection
eu_ES: Gailurren atzematea

en: Finalize the stroke
eu_ES: Bukatu trazua

en: Input stabilization can create a gap at the end of your stroke. If enabled, this gap is filled.
eu_ES: Sarreraren egonkortzeak zure trazuaren amaieran hutsune bat sor dezake. Aktibatuta badago, hutsune hau beteko da.

en: Input stabilization
eu_ES: Sarreraren egonkortzea

en: Indent using spaces
eu_ES: Koska espazioak erabiliz

en: Number of Spaces :
eu_ES: Espazioen kopurua:

en: Number of spaces inserted with tab.
eu_ES: Tab bidez txertatutako espazio kopurua.

en: Input System
eu_ES: Sarreren sistema

en: <i>Define which tools will be selected if you press a mouse button. After you release the button the previously selected tool will be selected.</i>
eu_ES: <i>Definitu zein tresna aukeratuko diren saguaren botoia sakatzen baduzu. Botoia askatu ondoren, aurrez aukeratutako tresna hautatuko da.</i>

en: Left Mouse Button
eu_ES: Saguaren ezkerreko botoia

en: Middle Mouse Button
eu_ES: Saguaren erdiko botoia

en: Right Mouse Button
eu_ES: Saguaren eskuin klik

en: Mouse Buttons
eu_ES: Saguaren botoiak

en: <i>Pressure Sensitivity allows you to draw lines with different widths, depending on how much pressure you apply to the pen. If your tablet does not support this feature this setting has no effect.</i>
eu_ES: <i>Presioaren sentsibilitateak zabalera desberdineko marrak marrazteko aukera ematen du, arkatzari zenbat presio egiten zaion arabera. Zure tabletak funtzio hau onartzen ez badu ezarpen honek ez du inolako eraginik.</i>

en: Enable Pressure Sensitivity
eu_ES: Gaitu presioaren sentsibilitatea

en: <i>Some devices report unexpectedly small or large pressures. This can be fixed by setting a minimum pressure or scaling the pressure reported by the device.</i>
eu_ES: <i>Gailu batzuek ustekabeko presio txikiak edo handiak bidaltzen dituzte. Hau konpondu daiteke gutxieneko presioa ezarrita edo gailuak bidaltzen duen presioa eskalatuz.</i>

en: Minimum Pressure:
eu_ES: Presio minimoa:

en: Pressure Multiplier:
eu_ES: Presioaren biderkatzailea:

en: Sensitivity Scale
eu_ES: Sentsibilitate-eskala

en: Pressure Sensitivity
eu_ES: Presioaren sentsibilitatea

en: <i>With some setup, pen strokes have artifacts at their beginning. This can be avoided by ignoring the first few events/stroke-points when the pen touches the screen.</i>
eu_ES: <i>Konfigurazio batzuekin, arkatzaren lehenengo trazuak ez dira garbiak. Hori saihestu daiteke arkatzak pantailan ukitzen dituen lehenengo puntuak baztertuta.</i>

en: Ignore the first
eu_ES: Ezikusi lehenengoa

en: events
eu_ES: gertaerak

en: Artifact workaround
eu_ES: Lanerako artefaktua

en: <i>Specify the tools that will be selected if a button of the stylus is pressed or the eraser is used. After releasing the button, the previous tool will be selected.</i>
eu_ES: <i>Zehaztu hautatuko diren tresnak arkatzaren botoi bat sakatzen bada edo borragoma erabiltzen bada. Botoia askatu ondoren, aurreko tresna hautatuko da.</i>

en: Stylus Buttons
eu_ES: Stylus-aren botoiak

en: Stylus-based eraser is visible
eu_ES: Arkatzean oinarritutako borragoma ikusgai dago

[ctx: eraser is never visible]
en: Never
eu_ES: Inoiz ez

[ctx: eraser is always visible]
en: Always
eu_ES: Beti

[ctx: eraser is only visible when floating]
en: When floating
eu_ES: Flotatzean

[ctx: eraser is only visible when touching the screen]
en: When touching
eu_ES: Ukitzean

en: Eraser visibility
eu_ES: Borragomaren ikusgarritasuna

en: <i>You can configure devices, not identified by GTK as touchscreen, to behave as if they were one.</i>
eu_ES: <i>Konfiguratu ditzakezu GTK-k ukipen-pantaila gisa identifikatzen ez dituen gailuak, jokatzeko ukipen-pantaila moduan.</i>

en: <i>If your hardware does not support hand recognition, Xournal++ can disable your touchscreen when your pen is near the screen.</i>
eu_ES: <i>Zure hardwarea ez badu eskuen errekonozimendua onartzen, Xournal ++-ek zure ukipen-pantaila desgaitu dezake zure arkatza pantailatik gertu dagoenean.</i>

en: Enable internal Hand Recognition
eu_ES: Gaitu eskuen barne ezagutzea

en: Disabling Method
eu_ES: Desaktibatzeko metodoa

en: Timeout
eu_ES: Denbora-muga

en: Autodetect
eu_ES: Detektatu automatikoki

en: s <i>(after which the touchscreen will be reactivated again)</i>
eu_ES: s <i>(ondoren, ukipen-pantaila berriro aktibatuko da)</i>

en: <i>Specify commands that are called once Hand Recognition triggers. The commands will be executed in the UI Thread, make sure they are not blocking!</i>
eu_ES: <i>Zehaztu Eskuaren Ezagutza aktibatzean pizten diren aginduak. Komandoak UIaren harian exekutatuko dira, ziurtatu ez daudela blokeatzen!</i>

en: Enable
eu_ES: Gaitu

en: Disable
eu_ES: Desgaitu

en: Test
eu_ES: Proba egin

en: Custom Commands (for Method "Custom")
eu_ES: Agindu pertsonalizatuak (Pertsonalizatua metodoarentzat)

en: Hand Recognition
eu_ES: Eskua ezagutzea

en: <i>Use pinch gestures to zoom journal pages.</i>
eu_ES: <i>Erabili pintza keinuak zoom egiteko koadernoaren orrietan.</i>

en: Enable zoom gestures (requires restart)
eu_ES: Gaitu zoom mugimenduak (berrabiaraztea eskatzen du)

en: When drawing with touch, two-finger gestures intended to pan the view can instead cause it to zoom, causing performance issues.
    This setting can make it easier to draw with touch.
eu_ES: Ukituarekin marraztean, korritze panoramikoa egiteko bi hatzetako keinuek zooma eragin dezakete, errendimendu akatsak sortuz.
    Ezarpen hauen bidez errazagoa da ukituarekin marraztea.

en: Start zooming after a distance
eu_ES: Distantzia baten ondoren hasi zooma egiten

en: % greater than the initial distance between the two touches.
eu_ES: Bi ukituen arteko hasierako distantzia baino % handiagoa.

en: Zoom Gestures
eu_ES: Zoom keinuak

en: <i>Use the touchscreen like a multi-touch-aware pen.</i>
eu_ES: <i>Erabili ukipen-pantaila ukipen anitzeko arkatza baten moduan.</i>

en: Enable touch drawing
eu_ES: Gaitu ukimenaren bidez marraztea

en: Use two fingers to pan/zoom and one finger to use the selected tool.
eu_ES: Erabili bi hatzak egiteko pan/zoom eta bakarra hautatutako tresna erabiltzeko.

en: Touch Drawing
eu_ES: Ukimen bidezko marrazketa

en: <i>Disabling GTK's built-in touchscreen scrolling can work around scrolling bugs on some platforms. Consider changing this setting if you experience jumps/sudden changes in scroll position when attempting to scroll with a touchscreen.</i>
eu_ES: <i>GTKren pantailaren desplazamendua desaktibatzeak hainbat plataformetako desplazamendu akatsak konpon ditzake. Planteatu ezarpen hori aldatzea baldin eta ukipen pantailan desplazatzean bat-bateko kokapen jauziak edo aldaketak pairatzen badituzu.</i>

en: Disable GTK's built-in inertial scroll functionality (requires restart).
eu_ES: Desgaitu GTKren integratutako korritze inertzialaren funtzionalitatea (berrabiarazi behar da).

en: Touch Scrolling
eu_ES: Ukituz korritzea

en: Show Menubar on Startup
eu_ES: Erakutsi menu-barra abioan

en: <i>Toggle visibility of menubar with F10</i>
eu_ES: <i>Aldatu menu-barraren ikusgarritasuna F10ekin</i>

en: Show filepath in title bar
eu_ES: Erakutsi fitxategi-bidea izenburu-barran

en: Show page number in title bar
eu_ES: Erakutsi orriaren zenbakia izenburu-barran

en: Border color for current page and other selections
eu_ES: Ertzaren kolorea uneko orrirako eta beste hautapenetarako

en: Border color
eu_ES: Ertzaren kolorea

en: Background color between pages
eu_ES: Orrien arteko atzeko planoa

en: Selection Color (Text, Stroke Selection etc.)
eu_ES: Hautapenaren kolorea (testua, trazuaren hautapena etab.)

en: Active Selection Color (Search Results etc.)
eu_ES: Hautapen aktiboaren kolorea (bilaketa-emaitzak etab.)

en: Use available Stock Icons (requires restart)
eu_ES: Erabili ikono eskuragarrien biltegia (berrabiarazi behar da)

en: Icon Theme
eu_ES: Ikonoen gaia

en: Color
eu_ES: Kolorea

en: (requires restart)
eu_ES: (berrabiarazi behar da)

en: Theme Variant:
eu_ES: Gaiaren aldaera:

en: Use system default
eu_ES: Erabili sistemak lehenetsitakoa

en: Force light theme
eu_ES: Behartu gai argia

en: Force dark theme
eu_ES: Behartu gai iluna

en: (this may not work, depending on your system theme)
eu_ES: (baliteke honek ez funtzionatzea, zure sistemaren gaiaren arabera)

en: Colors
eu_ES: Koloreak

en: Global
eu_ES: Globala

en: Recolor Drawing Area (might introduce lags when moving selections)
eu_ES: Koloreztatu marrazketa-eremua (atzerapenak sor ditzake hautaketak mugitzean)

en: Recolors the drawing area so that white regions get the dark color and black regions get the light color. Other colors are interpolated accordingly.
eu_ES: Marrazki-eremua berriro koloreztatzen du, eskualde zuriek kolore iluna eta beltzek kolore argia izan dezaten. Beste kolore batzuk horren arabera interpolatzen dira.

en: Recolor Previews in the Sidebar
eu_ES: Koloreztatu aurrebistak alboko barran

en: Recolors the previews in the sidebar (Page/Layer Preview) so that white regions get the dark color and black regions get the light color. Other colors are interpolated accordingly.
eu_ES: Alboko barrako aurrebistak koloreztatzen ditu (Orria/Geruzaren aurrebista), eskualde zuriek kolore iluna eta beltzek kolore argia izan dezaten. Beste kolore batzuk horren arabera interpolatzen dira.

en: The color black regions are translated to
eu_ES: Kolore beltzeko eskualdeak itzultzen dira

en: The color white regions are translated to
eu_ES: Kolore zuriko eskualdeak itzultzen dira

en: Dark Color
eu_ES: Kolore Iluna

en: Light Color
eu_ES: Kolore argia

en: Recoloring / Inverting colors
eu_ES: Koloreak berritzea / Koloreak alderantzikatzea

en: Cursor icon for pen
eu_ES: Kurtsorearen ikonoa lumarako

[ctx: stylus cursor uses no icon]
en: No icon
eu_ES: Ikonorik ez

[ctx: stylus cursor uses a small dot]
en: Small dot icon
eu_ES: Puntu txikia ikonoa

[ctx: stylus cursor uses a big pen icon]
en: Big pen icon
eu_ES: Arkatza handia ikonoa

[ctx: stylus cursor uses system cursor]
en: System cursor
eu_ES: Sistemaren kurtsorea

en: Highlight cursor position
eu_ES: Nabarmendu kurtsorearen kokapena

en: Draw a transparent circle around the cursor
eu_ES: Marraztu zirkulu garden bat kurtsorearen inguruan

en: Choose the color to use for "Highlight cursor position"
eu_ES: Aukeratu zer kolore erabili "Nabarmendu kurtsorearen kokapena" egitean

en: Circle Color
eu_ES: Zirkuluaren kolorea

en: pixels
eu_ES: pixel

en: Radius
eu_ES: Erradioa

en: Border Width
eu_ES: Ertzaren zabalera

en: Border Color
eu_ES: Ertzaren kolorea

en: Cursor
eu_ES: Kurtsorea

en: Show sidebar on the right side
eu_ES: Erakutsi alboko barra eskuin aldean

en: Show vertical scrollbar on the left side
eu_ES: Erakutsi korritze-barra bertikala ezker aldean

en: Left / Right-Handed
eu_ES: Ezkertia / Eskuina

en: Page numbering
eu_ES: Orriaren zenbakia

en: Below preview
eu_ES: Aurrebistaren azpian

en: Circle background
eu_ES: Zirkulua atzeko planoan

en: Square background
eu_ES: Karratua atzeko planoan

en: Sidebar
eu_ES: Alboko barra

en: Hide the horizontal scrollbar
eu_ES: Ezkutatu korritze barra horizontala

en: Hide the vertical scrollbar
eu_ES: Ezkutatu korritze barra bertikala

en: Disable scrollbar fade out
eu_ES: Desgaitu korritze barra desagertzea

en: Scrollbars
eu_ES: Korritze-barrak

en: When an element is selected and moved past the visible portion of the canvas, pan the screen by an amount equal to this percentage of the visible part of the canvas.
eu_ES: Elementu bat oihalaren zati ikusgarrian hautatzen eta mugitzen denean, ezarri oihalaren panoramika zati ikusgaiaren ehunekoaren kopuru berdinarekin.

en: Base speed
eu_ES: Oinarrizko abiadura

en: Multiply the panning speed by up to this amount, based on how much of the selected element is out of view.
eu_ES: Biderkatu panoramika abiadura kopuru honetara arte, hautatutako elementutik bistatik kanpo dagoenaren arabera.

en: Max multiplier
eu_ES: Gehienezko biderkatzailea

en: Selection Edge Panning
eu_ES: Hautapenaren ertzen panoramika

en: Show Menubar
eu_ES: Erakutsi menu barra

en: Show Toolbar
eu_ES: Erakutsi tresna-barra

en: Show Sidebar
eu_ES: Erakutsi alboko barra

en: Fullscreen
eu_ES: Pantaila osoa

en: Go Fullscreen
eu_ES: Pantaila osoa

en: Select toolbar:
eu_ES: Hautatu tresna-barra:

en: Presentation Mode
eu_ES: Aurkezpen modua

en: Pre-load pages before
eu_ES: Aurrez kargatutako orriak aurretik

en: Pre-load pages after
eu_ES: Aurrez kargatutako orriak ondoren

en: Clear cached paged while scrolling
eu_ES: Garbitu cacheko orria korritzean

en: Performance
eu_ES: Errendimendua

en: View
eu_ES: Ikusi

en: Speed for Ctrl + Scroll
eu_ES: Ctrl + korritzearen abiadura

en: Speed for a Zoomstep
eu_ES: Zoomaren urratsen abiadura

en: Zoom Speed
eu_ES: Zoomaren abiadura

en: <i>To make sure on 100% zoom the size of elements is natural.</i>
eu_ES: <i>% 100eko zoomarekin elementuen tamaina naturala dela ziurtatzeko.</i>

en: <i>Put a ruler on your screen and move the slider until both rulers match.</i>
eu_ES: <i>Jarri erregela bat zure pantailan eta mugitu graduatzailea bi erregelek bat egin arte.</i>

en: Automatic
eu_ES: Automatikoa

en: The unit of the ruler is cm
eu_ES: Erregelaren unitatea cm da

en: Display DPI Calibration
eu_ES: Bistaratu DPI kalibrazioa

en: Zoom
eu_ES: Zooma

en: <i>If you add additional space beside the pages you can choose the area of the screen you would like to work on.</i>
eu_ES: <i>Orrien ondoan leku gehigarria gehitzen baduzu, landu nahi duzun pantailaren eremua aukeratu dezakezu.</i>

en: Add additional horizontal space
eu_ES: Gehitu espazio horizontala

en: Add additional vertical space
eu_ES: Gehitu espazio bertikala

en: <i>or</i>
eu_ES: <i>edo</i>

en: Unlimited scrolling
eu_ES: Mugarik gabeko korritzea

en: <i>The amount is specified in pixels.</i>
eu_ES: <i>Kopurua pixeletan adierazten da.</i>

en: Scrolling outside the page
eu_ES: Orritik kanpora korritzen

en: Offset first page this many pages when <b>Pair Pages</b> enabled
eu_ES: Desplazatu lehenengo orria hainbat orri <b>Parekatu orriak</b> gaituta dagoenean

en: First Page Offset
eu_ES: Lehen orriaren desplazamendua

en: Usually 0 or 1
eu_ES: Normalean 0 edo 1

en: Paired Pages
eu_ES: Parekatutako orriak

en: when scrolling to end of last page
eu_ES: azken orrialdearen amaierara korritzean

en: when drawing on last page
eu_ES: azken orrialdean marrazten denean

en: disabled
eu_ES: desgaitua

en: Automatically Add Empty Last Page (excluding PDFs)
eu_ES: Gehitu automatikoki azken orrialde hutsa (PDFak izan ezik)

en: Enable  with determination radius of
eu_ES: Gaitu zehaztapen erradio honekin

en: Drag LEFT from start point acts like shift key is being held.
    Drag UP acts as if Control key is being held.
    
    Determination Radius: Radius at which modifiers will lock in until finished drawing.
    
    <i>Useful for operating without keyboard.</i>
eu_ES: Abiapuntutik EZKERRERA arrastatzeak Mayus tekla zanpatzearen baliokidea da.
    GORA arrastatzeak Control tekla zanpatzearen baliokidea da.
    
    Zehaztapen erradioa: zehazten du aldagailuak zein erradioan blokeatuko diren marrazkia bukatu arte.
    
    <i> Teklaturik gabe funtzionatzeko erabilgarria. </i>

en: Drawing Tools - Set Modifiers by Draw Direction (Experimental)
eu_ES: Marrazteko tresnak - Ezarri aldatzaileak marrazkiaren norabidearen arabera (esperimentala)

en: Preserve line width
eu_ES: Mantendu lerroaren zabalera

en: After resizing a selection, the line width of all strokes will be the same as before the resizing operation.
eu_ES: Hautaketa baten tamaina aldatu ondoren, lerro baten trazuaren zabalera tamaina-aldaketaren aurretik zuen berdina izango da.

en: Resizing
eu_ES: Tamaina aldatzen

en: Rotation snapping tolerance
eu_ES: Biraketaren atxikitzeko tolerantzia

en: Grid snapping tolerance
eu_ES: Saretara atxikitzeko tolerantzia

en: Grid size
eu_ES: Saretaren tamaina

en: Use snapping for recognized shapes
eu_ES: Doitu ezagututako formak

en: If activated, shapes that have been recognized by the shape recognizer will be snapped to the grid automatically. This may lead to unexpected results if you have the shape recognizer turned on while writing.
eu_ES: Aktibatuta badago, formen ezagutzaileak identifikatutako formak saretara doituko dira automatikoki. Horrek ustekabeko emaitzak ekar ditzake formen ezagutza piztuta baduzu idazten duzun bitartean.

en: Snapping
eu_ES: Atxikitzea

en: Minimum Stroke Size
eu_ES: Trazuaren gutxieneko tamaina

[ctx: Short taps/clicks will trigger special actions]
en: Enable Tap action
eu_ES: Gaitu tap ekintza

en: Do not draw for inputs of short time and length unless it comes in short succession. Instead, show floating toolbox.
eu_ES: Ez ezazu denbora eta luzera laburreko sarrerak marraztu, ondoz ondo ez badaude. Horren ordez, erakutsi tresna-kutxa mugikorra.

en: Time limit (ms)
eu_ES: Denbora-muga (ms)

en: Time limit: taps lasting longer will not trigger a special action
    
    <i>Recommended: 150ms</i>
eu_ES: Denbora-muga: luzeago sakatzeak ez du eraginik izango
    <i>Gomendatuta: 150ms</i>

en: Length limit: taps moving further away will not trigger a special action
    
    <i>Recommended: 1 mm</i>
eu_ES: Luzera-muga: urrunago sakatzeak ez du eraginik izango
    
    <i>Gomendatuta: 1 mm</i>

en: Length limit (mm)
eu_ES: Luzera-muga (mm)

en: Frequency limit (ms)
eu_ES: Maiztasun-muga (ms)

en: Frequency limit: A tap happening within this time period after a stroke will not trigger a special action.
    
    <i>Recommended: 500ms</i>
eu_ES: Maiztasun-muga: sakatze baten ondoren denbora-tarte horretan gertatzen den sakatzeek ez dute eraginik izango
    
    <i>Gomendatuta: 500ms</i>

en: Try to select object first.
eu_ES: Saiatu lehenengo objektuak hautatzen.

en: Try to select object first; if nothing selected then show floating toolbox if enabled.
eu_ES: Saiatu lehenengo objektua hautatzen; ezer hautatuta ez badago, erakutsi tresna-barra mugikorra gaituta badago.

en: All three conditions must be met before stroke is ignored.
    It must be short in time and length and we can't have ignored another stroke recently.
eu_ES: Hiru baldintzak bete behar dira trazua ahazteko.
    Denbora eta luzeran motza izan behar du eta duela gutxi ezin dugu beste trazu bat ahaztu.

en: Settings:
eu_ES: Ezarpenak:

en: Show Floating Toolbox
eu_ES: Erakutsi trena-barra mugikorra

en: Action on Tool Tap
eu_ES: Tap tresnaren ekintza

en: <i>Re-render PDF backgrounds more often while zooming for better render quality.
    <b>Note:</b> This should not affect print quality.</i>
eu_ES: <i>Errendatu PDFaren atzeko planoak maizago, zooma egiten duzun bitartean, errendatze-kalitate hobea lortzeko.
    <b>Oharra:</b> honek ez luke inprimatze-kalitatean eragin behar.</i>

en: When zoomed in on a high-resolution PDF, each re-render can take a long time. Setting this to a large value causes these re-renders to happen less often.
    
    Set this to 0% to always re-render on zoom.
eu_ES: Bereizmen handiko PDF batean zoom egitean, errendatze bakoitzak luze jo dezake. Ezarpenetan balio handia jarrita errendatze hauek maiztasun txikiagoarekin gertatuko dira.

en: Re-render when the page's zoom changes by more than
eu_ES: Bir-errendatu orriaren zooma aldatzen bada hau baino gehiago

en: Drawing Area
eu_ES: Marrazteko area

en: <i>Select the tool and Settings if you press the Default Button.</i>
eu_ES: <i>Hautatu tresna eta ezarpenak lehenetsitako botoia sakatzen baduzu.</i>

en: <b>Default tool</b>
eu_ES: <b>Tresna lehenetsia</b>

en: <i>The laser pointer allows to write strokes that will fade out after a short while.</i>
eu_ES: <i>Laser-erakusleak denbora labur baten ondoren desagertuko diren trazuak idazteko aukera ematen du.</i>

en: Fade out delay (in ms)
eu_ES: Beltzera itzaltzearen atzerapena (ms)

en: <b>Laser pointer</b>
eu_ES: <b>Laser erakuslea</b>

en: Tools
eu_ES: Tresnak

en: <i>
    Using the checkbox the audio system can be disabled or enabled for future sessions (restart required).
    Disabling audio for a single session can be achieved using the <tt>--disable-audio</tt> flag on the command line.
    </i>
eu_ES: Kontrol-laukia erabiliz, audio-sistema desgaitu edo gaitu daiteke etorkizuneko saioetarako (berrabiarazi behar da). Saio bakarrerako audioa desgaitzea komando-lerroko <tt>--disable-audio</tt> marka erabiliz lor daiteke.

en: Disable Audio
eu_ES: Desgaitu audioa

en: Enable or Disable Audio
eu_ES: Gaitu edo desgaitu audioa

en: <i>Audio recordings are currently stored in a separate folder and referenced from the journal.</i>
eu_ES: <i>Audio grabazioak une honetan bereizitako karpeta batean gordeak daude eta koadernoan estekatuta daude.</i>

en: Storage Folder
eu_ES: Biltegiratzeko karpeta

en: Select Folder
eu_ES: Hautatu karpeta

en: <i>Specify the audio devices used for recording and playback of audio attachments.
    If available select <small><tt>pulse</tt></small> as input / output device.</i>
eu_ES: <i>Zehaztu audio eranskinak grabatzeko eta erreproduzitzeko erabiltzen diren audio gailuak. 
    Ahal bada hautatu <small><tt>pulse</tt></small> sarrera / irteera gailu gisa.</i>

en: Input Device
eu_ES: Sarrerako gailua

en: Output Device
eu_ES: Irteerako gailua

en: Audio Devices
eu_ES: Audio gailuak

en: Sample Rate
eu_ES: Lagin-maiztasuna

en: Gain
eu_ES: Irabazia

en: Recording Quality
eu_ES: Grabazioaren kalitatea

en: Default Seek Time (in seconds)
eu_ES: Kokatze denbora lehenetsia (segundotan)

en: Playback Settings
eu_ES: Erreprodukzio zerrendaren ezarpenak

en: <i>Changes take only effect on new recordings and playbacks.</i>
eu_ES: <i>Aldaketek grabazio eta erreprodukzio berrietan baino ez dira aplikatuko.</i>

en: Audio Recording
eu_ES: Audio-grabazioa

en: <i>Select language (requires restart)</i>
eu_ES: <i>Aukeratu hizkuntza (berrabiaraztea eskatzen du)</i>

en: Language
eu_ES: Hizkuntza

en: Language Settings
eu_ES: Hizkuntza-ezarpenak

en: Palette
eu_ES: Paleta

en: Device
eu_ES: Gailua

en: Disable drawing for this device
eu_ES: Desgaitu gailu hau marrazteko

en: Eraser Type - don't change
eu_ES: Borragoma mota - ez aldatu

en: Standard
eu_ES: Estandarra

en: Whiteout
eu_ES: Tinta zuzentzailea

en: Delete stroke
eu_ES: Ezabatu trazua

en: Stroke Type - don't change
eu_ES: Marratze mota - ez aldatu

en: Dashed
eu_ES: Marrak

en: Dash-dotted
eu_ES: Marrak-puntuak

en: Disabled
eu_ES: Desgaitua

en: Apply
eu_ES: Aplikatu

en: Drag and drop Components from here to the toolbars and back.
eu_ES: Arrastatu eta jaregin osagaiak hemendik tresna-barrara eta atzera.

en: Manage Toolbar
eu_ES: Kudeatu tresna-barra

en: _File
eu_ES: _Fitxategia

en: Open
eu_ES: Ireki

note: Filled dynamically
en: Recent _Documents
eu_ES: Azken _dokumentuak

en: _Annotate PDF
eu_ES: _PDF oharrak

en: Save As
eu_ES: Gorde honela

en: _Export as PDF
eu_ES: _Esportatu PDF gisa

en: Export as...
eu_ES: Esportatu honela...

en: Quit
eu_ES: Irten

en: _Edit
eu_ES: _Editatu

en: Select All
eu_ES: Guztia aukeratu

en: Find
eu_ES: Aurkitu

en: Arrange Selection
eu_ES: Antolatu hautaketa

en: Bring to Front
eu_ES: Ekarri aurrera

en: Bring Forward
eu_ES: Ekarri aurrerago

en: Send Backward
eu_ES: Eraman atzerago

en: Send to Back
eu_ES: Eraman atzera

en: Move Selection Layer Up
eu_ES: Mugitu hautapen-geruza gora

en: Move Selection Layer Down
eu_ES: Mugitu hautapen-geruza behera

en: Preferences
eu_ES: Hobespenak

en: T_oolbars
eu_ES: _Tresna-barrak

en: _Manage
eu_ES: _Kudeatu

en: _Customize
eu_ES: _Pertsonalizatu

en: _View
eu_ES: _Ikusi

en: _Pair Pages
eu_ES: _Parekatu orriak

en: _Presentation Mode
eu_ES: _Aurkezpen modua

en: Show Toolbars
eu_ES: Erakutsi tresna-barrak

en: Layout
eu_ES: Diseinua

en: _Horizontal
eu_ES: _Horizontala

en: _Vertical
eu_ES: _Bertikala

en: _Left to Right
eu_ES: E_zkerretik eskuinera

en: _Right to Left
eu_ES: E_skuinetik ezkerrera

en: _Top to Bottom
eu_ES: _Goitik behera

en: _Bottom to Top
eu_ES: _Behetik gora

en: _Cols/Rows
eu_ES: _Zutabeak/Errenkadak

en: Set Columns
eu_ES: Ezarri zutabeak

en: _1 Column
eu_ES: _1 zutabea

en: _2 Columns
eu_ES: _2 zutabe

en: _3 Columns
eu_ES: _3 zutabe

en: _4 Columns
eu_ES: _4 zutabe

en: _5 Columns
eu_ES: _5 zutabe

en: _6 Columns
eu_ES: _6 zutabe

en: _7 Columns
eu_ES: _7 zutabe

en: _8 Columns
eu_ES: _8 zutabe

en: Set Rows
eu_ES: Ezarri errenkadak

en: _1 Row
eu_ES: _1 errenkada

en: _2 Rows
eu_ES: _2 errenkada

en: _3 Rows
eu_ES: _3 errenkada

en: _4 Rows
eu_ES: _4 errenkada

en: _5 Rows
eu_ES: _5 errenkada

en: _6 Rows
eu_ES: _6 errenkada

en: _7 Rows
eu_ES: _7 errenkada

en: _8 Rows
eu_ES: _8 errenkada

en: Zoom In
eu_ES: Zooma Handitu

en: Zoom Out
eu_ES: Zooma txikitu

en: Normal Size
eu_ES: Tamaina normala

en: Zoom to Fit
eu_ES: Zooma doitzeko

en: _Navigation
eu_ES: _Nabigazioa

en: _First Page
eu_ES: _Lehenengo orria

en: _Previous Page
eu_ES: _Aurreko orria

en: _Goto Page
eu_ES: _Joan orrira

en: _Next Page
eu_ES: Hurre_ngo orria

en: _Last Page
eu_ES: _Azken orria

en: _Previous Layer
eu_ES: _Aurreko geruza

en: _Next Layer
eu_ES: _Hurrengo geruza

en: _Top Layer
eu_ES: _Goiko geruza

en: N_ext Annotated Page
eu_ES: Hurrengo ohar-orria

en: P_revious Annotated Page
eu_ES: Aurreko ohar-orria

en: New Page _Before
eu_ES: Orri berria _aurretik

en: New Page _After
eu_ES: Orri berria ondoren

en: New Page at _End
eu_ES: Orri berria bukaeran

en: Duplicate Page
eu_ES: Bikoiztu orria

en: Append New PDF Pages
eu_ES: Erantsi Pdf orri berriak

en: Configure Page Template
eu_ES: Konfiguratu orriaren txantiloia

en: _Delete Page
eu_ES: _Ezabatu orria

en: Add a _Layer above the active layer
eu_ES: Gehitu _Geruza bat geruza aktiboaren gainean

en: Delete Layer
eu_ES: Ezabatu geruza

en: Merge Layer Down
eu_ES: Batu beheko geruzarekin

en: Rename Layer
eu_ES: Berrizendatu geruza

en: Paper _Format
eu_ES: Paperaren _formatua

en: Paper _Color
eu_ES: Paperaren _kolorea

en: _Tools
eu_ES: _Tresnak

en: _Pen
eu_ES: _Arkatza

en: _Eraser
eu_ES: _Borragoma

en: Select Linear Text
eu_ES: Hautatu testu lerroetan

en: Select Text In Rectangle
eu_ES: Hautatu testua laukizuzenean

en: _Highlighter
eu_ES: _Nabarmentzailea

en: _Text
eu_ES: _Testua

en: _Image
eu_ES: _Irudia

en: _Default Tool
eu_ES: _Tresna lehenetsia

en: Drawing Type
eu_ES: Marrazki mota

en: _Shape Recognizer
eu_ES: _Formen identifikatzailea

en: Draw _Line
eu_ES: Marraztu _lerroa

en: _Vertical Space
eu_ES: _Espazio bertikala

en: H_and Tool
eu_ES: Esku_a tresna

en: Pen _Options
eu_ES: Arkatzaren aukerak

en: _very fine
eu_ES: _oso fina

en: _fine
eu_ES: _fina

en: _medium
eu_ES: _ertaina

en: _thick
eu_ES: _lodia

en: ver_y thick
eu_ES: _oso lodia

en: Fi_ll
eu_ES: Bete

en: Fill opacity
eu_ES: Bete opakutasuna

en: Eraser Optio_ns
eu_ES: Borragomaren aukerak

en: _standard
eu_ES: _estandar

en: _whiteout
eu_ES: _tinta zuzentzailea

en: _delete strokes
eu_ES: _ezabatu trazuak

en: Highlighter Opti_ons
eu_ES: Nabarmentzailearen aukerak

en: Select PDF Text Options
eu_ES: Hautatu PDF testu aukerak

en: Marker Opacity
eu_ES: Markatzailearen opakutasuna

en: Text Font...
eu_ES: Testuaren letra-tipoa...

en: Record / Stop
eu_ES: Grabatu / Gelditu

en: Pause
eu_ES: Pausatu

en: _Help
eu_ES: _Laguntza

en: Help
eu_ES: Laguntza

en: Run Gtk3 demo
eu_ES: Korritu GTK3 demoa

en: About
eu_ES: Honi buruz

en: Ruled with vertical line on the right
eu_ES: Lerroduna eskuineko marra bertikalarekin

en: Graph with border
eu_ES: Grafikoa ertzarekin

en: Graph with border (bold every 5th)
eu_ES: Grafikoa ertzarekin (lodia 5ean behin)

en: All Tools
eu_ES: Tresna guztiak

en: Portrait
eu_ES: Bertikala

en: Minimal Left
eu_ES: Gutxienekoa Ezkerra

en: Minimal Top
eu_ES: Gutxienekoa Goian

en: Right hand Note Taking
eu_ES: Eskuineko eskuz oharrak hartzea

en: Toolbar Left
eu_ES: Tresna-barra ezkerrean

en: Toolbar Right
eu_ES: Tresna-barra eskuinean

en: Empty Toolbar
eu_ES: Tresna-barra hutsa

en: Note-taking application
eu_ES: Oharrak hartzeko aplikazioa

en: Take handwritten notes
eu_ES: Hartu oharrak eskuz

en: tablet;Wacom;pen input;PDF Annotation;markup
eu_ES: tableta;Wacom;arkatz bidezko sarrera;PDF oharpena;markup

en: Xournalpp Developers
eu_ES: Xournalpp Garatzaileak

en: Xournal++ is a hand note-taking software written in C++ with the target of flexibility, functionality and speed. Stroke recognizer and other parts are based on Xournal Code, which you can find at sourceforge. It supports GNU/Linux (e.g. Ubuntu, Debian, Arch, SUSE), macOS and Windows. Supports pen input from devices such as Wacom Tablets.
eu_ES: Xournal++ C++-n idatzitako eskuz oharrak hartzeko softwarea da; bere helburua malgutasuna, funtzionaltasuna eta abiadura eskaintzea da. Trazua ezagutzeko eta beste zati batzuk Xournal Code-n oinarritzen dira, Sourceforge-n aurki dezakezuna. Onartzen ditu GNU/Linux (adibidez, Ubuntu, Debian, Arch, SUSE), macOS eta Windows. Wacom tabletak bezalako gailuen arkatzaren sarrera onartzen du.

en: Xournal++ features:
eu_ES: Xournal++en ezaugarriak:

en: Supports pressure-sensitive styluses and digital pen tables (e.g. Wacom, Huion, XP Pen, etc. tablets)
eu_ES: Presioarekiko sentikorrak diren pantaila eta tabletak onartzen ditu (adibidez, Wacom, Huion, XP Pen, etab. tabletak)

en: Paper backgrounds for note-taking, scratch paper, or whiteboarding
eu_ES: Atzeko planoak oharrak hartzeko, zirriborrotarako edo arbel zurietarako

en: Annotate on top of PDFs
eu_ES: PDFen gainean markatu eta oharrak hartu

en: Select text from the background PDF, copy, highlight or underline it or strike it through
eu_ES: PDFen testua hautatu, kopiatu, nabarmendu, azpimarratu edo marratu

en: Follow links from the background PDF
eu_ES: PDFen estekak jarraitu

en: Export to a variety of formats including SVG, PNG and PDF, both from the GUI and command line
eu_ES: Esportatu hainbat formatutara, SVG, PNG eta PDF barne, bai interfaze grafikotik bai komando lerrotik

en: Different drawing tools (e.g. pen, highlighter) and stroke styles (e.g. solid, dotted)
eu_ES: Marrazteko tresna desberdinak (adibidez, arkatza, nabarmentzailea) eta trazu-estilo desberdinak (adibidez, trinkoak, puntudunak)

en: Shape drawing (line, arrow, circle, rectangle, spline)
eu_ES: Formak marraztea (lerroa, gezia, zirkulua, laukizuzena, spline lerroak)

en: Use the set-square and compass tools for measurements or as a guide for drawing straight lines, circular arcs and radii
eu_ES: Erabili eskuaira eta angelu-garraiagailua neurketak egiteko edo lerro zuzenak, arku zirkularrak eta erradioak marrazteko gida gisa

en: Fill shape functionality
eu_ES: Formak betetzeko funtzionaltasuna

en: Shape resizing and rotation
eu_ES: Formen tamaina aldatzea eta biraketa

en: Rotation and grid snapping for precise alignment of objects
eu_ES: Biraketa eta saretara doitzea objektuak zehatz lerrokatzeko

en: Input stabilization for smoother writing/drawing
eu_ES: Sarrera egonkortzea idazketa/marrazketa leunagoa izateko

en: Text tool for adding text in different fonts, colors, and sizes
eu_ES: Testu-tresna letra-tipo, kolore eta tamaina desberdinetako testua gehitzeko

en: Enhanced support for image insertion
eu_ES: Irudiak txertatzeko laguntza hobetua

en: Eraser with multiple configurations
eu_ES: Borragoma konfiguragarria

en: LaTeX support (requires a working LaTeX installation) with customizable template and a resizable editor with syntax highlighting
eu_ES: LaTeX-en euskarria (LaTeX funtzioaren instalazioa behar du) txantiloi pertsonalizagarriarekin eta sintaxia nabarmenduz alda daitekeen editore batekin

en: Sidebar containing page previews with advanced page sorting, PDF bookmarks and layers (can be individually hidden/edited)
eu_ES: Orrialdeen aurrebistak dituen alboko barra orrialdeen ordenatze aurreratuarekin, PDF laster-markak eta geruzak (banaka ezkutatu/edita daitezke)

en: Allows mapping different tools/colors etc. to stylus/mouse buttons
eu_ES: Tresna/kolore eta abar desberdinak arkatz/saguaren botoiekin mapatzea ahalbidetzen du

en: Customizable toolbar with multiple configurations, e.g. to optimize toolbar for portrait/landscape
eu_ES: Tresna-barra pertsonalizagarria konfigurazio anitzekin, adibidez. erretratu/paisaia optimizazioa

en: Custom color palette support using the .gpl format
eu_ES: Kolore paleta pertsonalizatzeko laguntza .gpl formatua erabiliz

en: Page template definitions
eu_ES: Orrialde txantiloi pertsonalizagarriak

en: Bug reporting, autosave, and auto backup tools
eu_ES: Akatsen berri emateko, automatikoki gorde eta babeskopia egiteko tresnak

en: Audio recording and playback alongside with handwritten notes
eu_ES: Audio grabaketa eta erreprodukzioa eskuz idatzitako oharrekin batera

en: Multi language support (over 20 languages supported)
eu_ES: Hizkuntza anitzeko laguntza (20 hizkuntza baino gehiago onartzen dira)

en: Plugins using Lua scripting
eu_ES: Lua scripting-a erabiltzen duten pluginak

en: Note taking
eu_ES: Oharrak hartzea

en: PDF annotation
eu_ES: PDF oharrak

en: LaTeX with customized preamble
eu_ES: LaTeX hitzaurre pertsonalizatuarekin

en: Xournal note file
eu_ES: Xournal oharren fitxategia

en: Xournal++ note file
eu_ES: Xournal++ ohar fitxategia

en: Xournal++ page template file
eu_ES: Xournal++ orriaren txantiloi fitxategia
