xournalpp - en to ro_RO translation catalogue (1030 entries)

en: Audio folder not set or invalid! Recording won't work!
    Please set the recording folder under "Preferences > Audio recording"
ro_RO: Dosarul audio nu este stabilit sau e greșit! Înregistrarea nu va funcționa!
    Alege dosarul de înregistrare în „Preferințe > Înregistrare audio”

en: Filesystem error: {1}
ro_RO: Eroare a sistemului de fișiere: {1}

en: Could not remove old autosave file "{1}": {2}
ro_RO: Nu s-a putut elimina vechiul fișier salvat automat „{1}”: {2}

en: You deleted the active toolbar. Falling back to the default toolbar.
ro_RO: Ai șters banda cu instrumente activă. Se revine la banda cu instrumente prestabilită.

en: The Toolbarconfiguration "{1}" is predefined, would you create a copy to edit?
ro_RO: Configurarea benzii cu instrumente „{1}” este predefinită. Vrei să modifici o copie?

en: Yes
ro_RO: Da

en: No
ro_RO: Nu

en: Cancel
ro_RO: Renunță

en: Insert after current page
ro_RO: Introdu după pagina actuală

en: Insert at end
ro_RO: Introdu la sfârșit

en: _Journal
ro_RO: _Document

en: Paper B_ackground
ro_RO: Fo_ndul hârtiei

en: With PDF background
ro_RO: Cu fond PDF

en: Your current document does not contain PDF Page no {1}
    Would you like to insert this page?
    
    Tip: You can select {2} to insert a PDF page.
ro_RO: Documentul tău actual nu conține pagina PDF nr. {1}
    Vrei să introduci această pagină?
    
    Sfat: Poți alege {2} pentru a introduce o pagină PDF.

en: No pdf pages available to append. You may need to reopen the document first.
ro_RO: Nu există pagini PDF disponibile pentru a fi adăugate. Poate că trebuie redeschis mai întâi documentul.

en: Unable to retrieve pdf page.
ro_RO: Nu s-a putut afișa pagina pdf.

en: Do not open Autosave files. They may will be overwritten!
    Copy the files to another folder.
    Files from Folder {1} cannot be opened.
ro_RO: Nu deschide fișierele salvate automat. Acestea pot fi înlocuite!
    Copiază fișierele în alt dosar.
    Fișierele din dosarul {1} nu pot fi deschise.

en: file: {1}
ro_RO: fișier: {1}

en: Error opening file "{1}"
ro_RO: Eroare la deschiderea fișierului „{1}”

en: File version mismatch
ro_RO: Versiunea fișierului nu corespunde

en: The file being loaded has a file format version newer than the one currently supported by this version of Xournal++, so it may not load properly. Open anyways?
ro_RO: Fișierul în curs de încărcare are o versiune de format mai nouă decât cea acceptată în prezent de această versiune de Xournal++, deci este posibil să nu se încarce în mod corespunzător. Deschizi oricum?

en: Error reading PDF file "{1}"
    {2}
ro_RO: Eroare la citirea fișierului PDF „{1}”
    {2}

en: Error reading PNG file "{1}"
ro_RO: Eroare la citirea fișierului PNG „{1}”

en: The attached background file could not be found. It might have been moved, renamed or deleted.
ro_RO: Fișierul fondului atașat nu a putut fi găsit. Este posibil să fi fost mutat, redenumit sau eliminat.

en: The background file "{1}" could not be found. It might have been moved, renamed or deleted.
    It was last seen at: "{2}"
ro_RO: Fișierul fondului „{1}” nu a putut fi găsit. Este posibil să fi fost mutat, redenumit sau eliminat.
    A fost văzut ultima dată în: „{2}”

en: 
    Proposed replacement file: "{1}"
ro_RO: 
    Fișierul de înlocuire propus: „{1}”

en: Select another PDF
ro_RO: Alege un alt PDF

en: Remove PDF Background
ro_RO: Elimină fondul PDF

en: Use proposed PDF
ro_RO: Folosește fișierul PDF propus

en: Missing PDF background file
ro_RO: Lipsește fișierul fondului PDF

en: Select font
ro_RO: Alege tipul de litere

en: Select color
ro_RO: Alege culoarea

en: Unsaved Document
ro_RO: Document nesalvat

en: Document file was removed.
ro_RO: Fișierul documentului a fost eliminat.

en: This document is not saved yet.
ro_RO: Acest document nu este salvat încă.

en: Save As...
ro_RO: Salvează ca...

en: Save
ro_RO: Salvează

en: Discard
ro_RO: Nu salva

en: Creating Gtk demo subprocess failed: {1} (exit code: {2})
ro_RO: Crearea subprocesului demonstrativ Gtk a eșuat: {1} (cod rezultat: {2})

en: mouse
ro_RO: maus

en: pen
ro_RO: creion

en: eraser
ro_RO: gumă

en: keyboard
ro_RO: tastatură

en: touchscreen
ro_RO: ecran tactil

en: touchpad
ro_RO: panou tactil

en: tablet pad
ro_RO: tabletă grafică

en: Image file successfully created
ro_RO: Fișier imagine creat cu succes

en: PDF file successfully created
ro_RO: Fişierul PDF a fost creat cu succes

en: Global template file does not exist. Please check your settings.
ro_RO: Fișierul modelului global nu există. Controlează configurarea.

en: Failed to read global template file. Please check your settings.
ro_RO: Nu s-a putut citi fișierul modelului global. Controlează configurarea.

en: Global template file is not a regular file. Please check your settings.
ro_RO: Fișierul modelului global nu este un fișier obișnuit. Controlează configurarea.

en: Latex generation encountered an error: {1} (exit code: {2})
ro_RO: S-a produs o eroare la generarea LaTeX: {1} (eroare: {2})

en: Could not load LaTeX PDF file: {1}
ro_RO: Nu s-a putut încărca fișierul PDF LaTeX:{1}

en: Could not load LaTeX PDF file
ro_RO: Nu s-a putut încărca fișierul PDF LaTeX

en: Error reading PDF: {1}
ro_RO: Eroare la citirea PDF: {1}

en: You don't have any PDF pages to select from. Cancel operation.
    Please select another background type: Menu "Journal" → "Configure Page Template".
ro_RO: Nu ai nicio pagină PDF de ales. Anulează operațiunea.
    Alege un alt tip de fond: „Document” → „Configurează modelul de pagină”.

en: PDF background missing
ro_RO: Fond PDF lipsă

en: Running print operation failed with {1}
ro_RO: Operațiunea de tipărire a eșuat cu {1}

en: Failed to delete file: {1}
ro_RO: Nu s-a putut elimina fișierul: {1}

en: Please delete the file manually
ro_RO: Fișierul trebuie eliminat manual

en: Xournal++ crashed last time. Would you like to restore the last edited file?
ro_RO: Xournal++ s-a blocat ultima dată. Vrei să recuperezi ultimul fișier?

en: Recovery file detected
ro_RO: Fișier de recuperare detectat

en: Delete file
ro_RO: Elimină fișierul

en: Restore file
ro_RO: Recuperează fișierul

en: The background file "{1}" could not be found. It might have been moved, renamed or deleted.
ro_RO: Fișierul fondului „{1}” nu a putut fi găsit. Este posibil să fi fost mutat, redenumit sau eliminat.

en: Error: {1}
ro_RO: Eroare: {1}

en: <span foreground='red' size='x-large'>Missing the needed UI file:
    <b>{1}</b></span>
    Could not find them at any location.
      Not relative
      Not in the Working Path
      Not in {2}
ro_RO: <span foreground='red' size='x-large'>Lipsește fișierul UI necesar:
    <b>{1}</b></span>
    Nu l-am putut găsi nicăieri.
      Nici în calea relativă
      Nici în calea de lucru
      Nici în {2}

en: 
    
    Will now attempt to run without this file.
ro_RO: 
    
    Programul va încerca să pornească fără acest fișier.

en: Sorry, Xournal++ can only open one file at once.
    Others are ignored.
ro_RO: Xournal++ poate deschide doar un singur fișier pe rând.
    Altele sunt ignorate.

en: File {1} does not exist.
ro_RO: Fișierul {1} nu există.

en: Filesystem error: {1}
    Sorry, Xournal++ cannot open the file: {2}
    Consider copying the file to a local directory.
ro_RO: Eroare a sistemului de fișiere: {1}
    Xournal++ nu poate deschide fișierul: {2}
    Încearcă să copiezi fișierul într-un dosar local.

en: Jump to Page (first Page: 1)
ro_RO: Salt la pagina (prima pagină: 1)

en: Get version of xournalpp
ro_RO: Obține versiunea xournalpp

en: Disable audio for this session
ro_RO: Dezactivează audio pentru această sesiune

en: Open PDF in attach mode
                                           Ignored if no PDF file is specified.
ro_RO: Deschide PDF-ul ca atașat
                                           Ignorat dacă nu este specificat niciun fișier PDF.

en: Save xopp-file with the background PDF specified as FILE
ro_RO: Salvează fișierul xopp cu fondul PDF specificat ca fișier

en: Use the provided backend for PDF exports.
                                           Available backends: {1}
                                           No effect without -p/--create-pdf=foo.pdf
ro_RO: Folosește backend-ul furnizat pentru exportările în PDF.
                                           Backend-uri disponibile: {1}
                                           Niciun efect fără -p/--create-pdf=foo.pdf

en: Export FILE as PDF
ro_RO: Exportă fișierul ca PDF

en: Export FILE as image files (one per page)
                                           Guess the output format from the extension of IMGFILE
                                           Supported formats: .png, .svg
ro_RO: Exportă fișierul ca fișiere imagine (unul per pagină)
                                     Ghicește formatul de ieșire din extensia IMGFILE
                                     Formate acceptate: .png, .svg

en: Export without background
                                           The exported file has transparent or white background,
                                           depending on what its format supports
ro_RO: Exportă fără fond
                                     Fișierul exportat are un fond transparent sau alb,
                                     în funcție de formatul compatibil cu acesta

en: Export without ruling
                                           The exported file has no paper ruling
ro_RO: Exportă fără liniere
                                     Fișierul exportat nu are hârtia liniată

en: Export layers progressively
                                           In PDF export, Render layers progressively one by one.
                                           This results in N export pages per page with N layers,
                                           building up the layer stack progressively.
                                           The resulting PDF file can be used for a presentation.
ro_RO: Exportă straturile pe rând
                                     La exportarea în PDF, exportă straturile unul câte unul.
                                     Astfel rezultă N pagini exportate la fiecare pagină cu N straturi,
                                     construind progresiv stiva de straturi.
                                     Fișierul PDF rezultat poate fi utilizat pentru o prezentare.

en: Only export the pages specified by RANGE (e.g. "2-3,5,7-")
                                           No effect without -p/--create-pdf or -i/--create-img
ro_RO: Exportă numai paginile indicate de interval (de ex. „2-3,5,7-”)
                                     Niciun efect fără -p/--create-pdf or -i/--create-img

en: Only export the layers specified by RANGE (e.g. "2-3,5,7-")
                                           No effect without -p/--create-pdf or -i/--create-img
ro_RO: Exportă numai paginile indicate de interval (de ex. „2-3,5,7-”)
                                     Niciun efect fără -p/--create-pdf or -i/--create-img

en: Set DPI for PNG exports. Default is 300
                                           No effect without -i/--create-img=foo.png
ro_RO: Alege DPI-ul pentru exportările în PNG. Prestabilit este 300
                                     Niciun efect fără -i/--create-img=foo.png

en: Set page width for PNG exports
                                           No effect without -i/--create-img=foo.png
                                           Ignored if --export-png-dpi is used
ro_RO: Alege lățimea paginii pentru exportările PNG
                                     Niciun efect fără -i/--create-img=foo.png
                                     Ignorat dacă --export-png-dpi este folosit

en: Set page height for PNG exports
                                           No effect without -i/--create-img=foo.png
                                           Ignored if --export-png-dpi or --export-png-width is used
ro_RO: Alege înălțimea paginii pentru exportările PNG
                                     Niciun efect fără -i/--create-img=foo.png
                                     Ignorat dacă e folosit --export-png-dpi sau --export-png-width

en: Advanced export options
ro_RO: Opțiuni avansate de exportare

en: Display advanced export options
ro_RO: Arată opțiuni avansate de exportare

en: Error while autosaving: {1}
ro_RO: Eroare la salvarea automată: {1}

en: Autosaving to {1}
ro_RO: Salvare automată în {1}

en: Could not rename autosave file from "{1}" to "{2}": {3}
ro_RO: Nu s-a putut redenumi fișierul salvat automat din „{1}” în „{2}”: {3}

en: Do not overwrite the background PDF! This will cause errors!
ro_RO: Nu înlocui fondul PDF! Acest lucru va provoca erori!

en: The check for overwriting the background failed with:
ro_RO: Verificarea pentru înlocuirea fondului a eșuat cu:

en: Export File
ro_RO: Exportă fișierul

en: Export
ro_RO: Exportă

en: Failed to resolve path with the following error:
    {1}
ro_RO: Calea nu a putut fi găsită cu următoarea eroare:
    {1}

en: Custom Export
ro_RO: Exportare personalizată

en: PDF files
ro_RO: Fișiere PDF

en: PNG graphics
ro_RO: Grafică PNG

en: SVG graphics
ro_RO: Grafică SVG

en: Xournal (Compatibility)
ro_RO: Xournal (Compatibilitate)

en: Save file error: {1}
ro_RO: Eroare la salvarea fișierului: {1}

en: Unsupported graphics format:
ro_RO: Format grafic neacceptat:

en: Error save image #1
ro_RO: Eroare la salvarea imaginii #1

en: Error while exporting the pdf background: I cannot find the pdf page number
ro_RO: Eroare la exportarea fondului PDF: Nu pot găsi numărul paginii PDF

en: Error save image #2
ro_RO: Eroare la salvarea imaginii #2

en: PDF Export
ro_RO: Exportă PDF

en: Save file error, can't backup: {1}
ro_RO: Eroare la salvarea fișierului, nu se poate copia: {1}

en: Failed to parse LaTeX generator command: {1}
ro_RO: Nu s-a reușit analizarea comenzii de generare LaTeX: {1}

en: Failed to find LaTeX generator program in PATH: {1}
    
    Since installation is detected within Flatpak, you need to install the Flatpak freedesktop Tex Live extension. For example, by running:
    
    $ flatpak install flathub org.freedesktop.Sdk.Extension.texlive
ro_RO: Nu s-a putut găsi programul de generare LaTeX cu calea: {1}
    
    Deoarece Xournal++ a fost instalat din Flatpak, trebuie instalată extensia Flatpak freedesktop Tex Live. De exemplu, cu ajutorul comenzii:
    
    $ flatpak install flathub org.freedesktop.Sdk.Extension.texlive

en: Failed to find LaTeX generator program in PATH: {1}
ro_RO: Nu s-a putut găsi programul de generare LaTeX cu calea: {1}

en: Could not save .tex file: {1}
ro_RO: Nu s-a putut salva fișierul .tex: {1}

en: Could not start {1}: {2} (exit code: {3})
ro_RO: Nu s-a putut porni {1}: {2} (eroare: {3})

en: Layer {1}
ro_RO: Stratul {1}

en: Could not load pagetemplates.ini file
ro_RO: Nu s-a putut încărca fișierul pagetemplates.ini

en: Plain
ro_RO: Albă

en: Ruled
ro_RO: Dictando

en: Ruled with vertical line
ro_RO: Dictando cu margine liniată

en: Staves
ro_RO: Portative

en: Graph
ro_RO: Pătrățele

en: Dotted
ro_RO: Punctată

en: Isometric Dotted
ro_RO: Punctat izometric

en: Isometric Graph
ro_RO: Grilă izometrică

en: Image
ro_RO: Imagine

en: %F-Note-%H-%M
ro_RO: %F-Notițe-%H-%M

en: %{name}_annotated
ro_RO: %{name}_adnotat

en: Arrange
ro_RO: Aranjare

en: Bring forward
ro_RO: Adu mai aproape

en: Send backward
ro_RO: Trimite în plan secundar

en: Send to back
ro_RO: Trimite în ultimul plan

en: Failed to load image
ro_RO: Nu s-a putut încărca imaginea

en: Error while opening image file:
ro_RO: Eroare la deschiderea fișierului imagine:

en: The file is no valid .xopp file (Mimetype missing): "{1}"
ro_RO: Acesta nu este un fișier .xopp valabil (Lipsește Mimetype): „{1}”

en: The file is no valid .xopp file (Mimetype wrong): "{1}"
ro_RO: Acesta nu este un fișier .xopp valabil (Lipsește Mimetype): „{1}”

en: The file is no valid .xopp file (Version missing): "{1}"
ro_RO: Acesta nu este un fișier .xopp valabil (Lipsește Mimetype): „{1}”

en: The file is not a valid .xopp file (Version string corrupted): "{1}"
ro_RO: Acesta nu este un fișier .xopp valabil (Șirul versiunii este deteriorat): „{1}”

en: Failed to open content.xml in zip archive: "{1}"
ro_RO: Nu s-a putut deschide content.xml în arhiva zip: „{1}”

en: Could not open file: "{1}"
ro_RO: Nu s-a putut deschide fișierul: „{1}”

en: XML Parser error: {1}
ro_RO: Eroare la analiza XML: {1}

en: Unknown parser error
ro_RO: Eroare necunoscută de analizare

en: Document is not complete (maybe the end is cut off?)
ro_RO: Documentul nu este complet (poate finalul este tăiat)

en: Document is corrupted (no pages found in file)
ro_RO: Documentul este deteriorat (nu s-au găsit pagini în fișier)

en: Unexpected root tag: {1}
ro_RO: Etichetă principală neașteptată: {1}

en: Unexpected tag in document: "{1}"
ro_RO: Etichetă neașteptată în documentul: „{1}”

en: Could not read image: {1}. Error message: {2}
ro_RO: Imaginea nu a putut fi citită: {1}. Mesaj de eroare: {2}

en: Could not read page number for cloned background image: {1}.
ro_RO: Nu s-a putut citi numărul paginii pentru imaginea de fond clonată: {1}.

en: Unknown pixmap::domain type: {1}
ro_RO: Tip de pixmap::domain necunoscut: {1}

en: Unknown domain type: {1}
ro_RO: Tip de domeniu necunoscut: {1}

en: Unknown background type: {1}
ro_RO: Tip necunoscut de fond: {1}

en: Error reading width of a stroke: {1}
ro_RO: Eroare la citirea grosimii liniei: {1}

en: Unknown stroke cap type: "{1}", assuming round
ro_RO: Tip necunoscut de contur: „{1}”, se presupune a fi un cerc

en: Unknown stroke type: "{1}", assuming pen
ro_RO: Tip necunoscut de linie: „{1}”, se presupune a fi de creion

en: Could not open attachment: {1}. Error message: {2}
ro_RO: Fișierul atașat nu a putut fi deschis: {1}. Mesaj de eroare: {2}

en: Could not open attachment: {1}. Error message: No valid file size provided
ro_RO: Fișierul atașat nu a putut fi deschis: {1}. Mesaj de eroare: Nicio dimensiune validă a fișierului furnizată

en: Could not open attachment: {1}. Error message: Could not read file
ro_RO: Fișierul atașat nu a putut fi deschis: {1}. Mesaj de eroare: Nu s-a putut citi fișierul

en: Could not open attachment: {1}. Error message: Could not write file
ro_RO: Fișierul atașat nu a putut fi deschis: {1}. Mesaj de eroare: Nu s-a putut scrie fișierul

en: Wrong count of points ({1})
ro_RO: Număr greșit de puncte ({1})

en: xoj-File: {1}
ro_RO: xoj-Fișier: {1}

en: Wrong number of pressure values, got {1}, expected {2}
ro_RO: Numărul de valori ale presiunii este greșit; date {1}, așteptate {2}

en: Requested temporary file was not found for attachment {1}
ro_RO: Fișierul temporar solicitat nu a fost găsit pentru atașarea {1}

en: Attribute color not set!
ro_RO: Culoarea nu a fost stabilită!

en: Unknown color value "{1}"
ro_RO: Valoare necunoscută a culorii „{1}”

en: Color "{1}" unknown (not defined in default color list)!
ro_RO: Culoare necunoscută: „{1}” (nu este definită în lista de culori prestabilită)!

en: Attribute "{1}" could not be parsed as double, the value is nullptr
ro_RO: Valoarea „{1}” nu a putut fi analizată ca „double”, valoarea este nullptr

en: Attribute "{1}" could not be parsed as double, the value is "{2}"
ro_RO: Valoarea „{1}” nu a putut fi analizată ca „double”, valoarea este „{2}”

en: Attribute "{1}" could not be parsed as int, the value is nullptr
ro_RO: Valoarea „{1}” nu a putut fi analizată ca „int”, valoarea este de nullptr

en: Attribute "{1}" could not be parsed as int, the value is "{2}"
ro_RO: Valoarea „{1}” nu a putut fi analizată ca „int”, valoarea este „{2}”

en: Attribute "{1}" could not be parsed as size_t, the value is nullptr
ro_RO: Valoarea „{1}” nu a putut fi analizată ca size_t, valoarea este nullptr

en: Attribute "{1}" could not be parsed as size_t, the value is "{2}"
ro_RO: Valoarea „{1}” nu a putut fi analizată ca size_t, valoarea este „{2}”

en: Could not write background "{1}", {2}
ro_RO: Nu s-a putut scrie fondul „{1}”, {2}

en: Could not write background "{1}". Continuing anyway.
ro_RO: Nu s-a putut scrie fondul „{1}”. Continuă oricum.

en: Error loading glade file "{1}" (try to load "{2}")
ro_RO: Eroare la încărcarea fișierului glade „{1}” (încerc să încarc „{2}”)

en: Unable to play audio recording {1}
ro_RO: Imposibil de redat înregistrarea audio {1}

en: Loading...
ro_RO: Se încarcă...

en: Scroll to page {1}
ro_RO: Du-te la pagina {1}

en: Add missing page
ro_RO: Adaugă pagina lipsă

en: Text found once on this page
ro_RO: Text găsit o dată pe această pagină

en: Text found %zu times on this page
ro_RO: Text găsit de %zu ori pe această pagină

en: Text not found
ro_RO: Textul nu a fost găsit

en: Text found once on page {1}
ro_RO: Text găsit o dată pe pagina {1}

en: Text found {1} times on page {2} ({3} of {1})
ro_RO: Text găsit de {1} ori pe pagina {2} ({3} din {1})

en: Text not found, searched on all pages
ro_RO: Textul nu a fost găsit, căutat pe toate paginile

en: Version
ro_RO: Versiune

en: Built on
ro_RO: Data creării

en: GTK Version
ro_RO: Versiune GTK

en: Git commit
ro_RO: Commit Git

en: See the full list of contributors
ro_RO: Vezi lista completă a contribuitorilor

en: GNU GPLv2 or later
ro_RO: GNU GPLv2 sau o versiune ulterioară

en: Thickness - don't change
ro_RO: Grosime - nu se modifică

en: Very thin
ro_RO: Foarte subțire

en: Thin
ro_RO: Subțire

en: Medium
ro_RO: Mediu

en: Thick
ro_RO: Gros

en: Very thick
ro_RO: Foarte groasă

en: No device
ro_RO: Niciun dispozitiv

en: Tool - don't change
ro_RO: Instrument - nu schimba

en: Pen
ro_RO: Creion

en: Eraser
ro_RO: Gumă

en: Highlighter
ro_RO: Evidențiator

en: Insert image
ro_RO: Introdu o imagine

en: Laser Pointer - Pen
ro_RO: Indicator laser - Creion

en: Laser Pointer - Hightlighter
ro_RO: Indicator laser - Evidențiator

en: Vertical space
ro_RO: Spaţiu vertical

en: Select region
ro_RO: Alege o zonă

en: Select rectangle
ro_RO: Selecție dreptunghiulară

en: Select multi layer region
ro_RO: Alege o zonă multistrat

en: Select multi layer rect
ro_RO: Alege un dreptunghi multistrat

en: Hand
ro_RO: Mână

en: Floating Toolbox (experimental)
ro_RO: Caseta cu instrumente mobilă (experimental)

en: Select Text from pdf
ro_RO: Alege textul din PDF

en: Select Area Text from pdf
ro_RO: Alege o zonă de text din PDF

en: Drawing Type - don't change
ro_RO: Tipul de desenare - nu schimba

en: Normal drawing
ro_RO: Desen normal

en: Draw Line
ro_RO: Desenează drepte

en: Draw Rectangle
ro_RO: Desenează dreptunghiuri

en: Draw Ellipse
ro_RO: Desenează elipse

en: Draw Arrow
ro_RO: Desenează săgeți

en: Draw Double Arrow
ro_RO: Desenează săgeți duble

en: Draw Coordinate System
ro_RO: Desenează sistemul de coordonate

en: Shape Recognizer
ro_RO: Recunoaște forma

en: Draw Spline
ro_RO: Desenează curbe

en: Export Logs
ro_RO: Exportă jurnalele

en: Failed to parse external editor command: {1}
ro_RO: Nu s-a putut procesa comanda editorului extern.: {1}

en: Could not spawn editor: {1}
ro_RO: Editorul nu a putut fi deschis: {1}

en: Could not wait for editor: {1}
ro_RO: Nu s-a putut aștepta editorul: {1}

en: Editor exited with bad status {1}
ro_RO: Editorul s-a închis cu o stare incorectă {1}

en: All files
ro_RO: Toate fișierele

en: Supported files
ro_RO: Fișiere acceptate

en: Xournal files
ro_RO: Fișiere Xournal

en: Xournal++ files
ro_RO: Fișier Xournal++

en: Xournal++ template
ro_RO: Model Xournal++

en: Image files
ro_RO: Fișiere imagine

en: Custom
ro_RO: Personalizată

en: System Default
ro_RO: Limba sistemului

en: Previously selected language not available anymore!
ro_RO: Limba aleasă anterior nu mai este valabilă!

en: LaTeX editor theme:
ro_RO: Aspectul elaboratorului LaTeX:

en: GtkSourceView was disabled when building Xournal++! Some options will not be available.
ro_RO: GtkSourceView a fost dezactivat la crearea Xournal++! Unele opțiuni nu vor fi disponibile.

en: Unable to open global template file at {1}. Does it exist?
ro_RO: Fișierul modelului global de la {1} nu poate fi deschis. Sigur există?

en: Sample LaTeX file generated successfully.
ro_RO: Exemplu de fișier LaTeX generat cu succes.

en: Error: {1}. Please check the contents of {2}
ro_RO: Eroare: {1}. Te rugăm să verifici conținutul {2}

en: Error: {1} is not a regular file. Please check your LaTeX template file settings.
ro_RO: Eroare: {1} nu este un fișier obișnuit. Controlează configurarea modelului tău LaTeX.

en: Save File
ro_RO: Salvează fișierul

en: _Cancel
ro_RO: _Renunță

en: _Save
ro_RO: _Salvează

en: default enabled
ro_RO: prestabilit activată

en: default disabled
ro_RO: prestabilit dezactivată

en: Select background color
ro_RO: Alege culoarea fondului

en: Select opacity for:
ro_RO: Alege opacitatea pentru:

en: Highlighter Options
ro_RO: Opțiuni pentru Evidențiator

en: Fill color
ro_RO: Culoarea umplerii

en: Pen Options
ro_RO: Opțiuni pentru Creion

en: PDF Text Options
ro_RO: Opțiuni text PDF

en: PDF Text Marker
ro_RO: Marcaj text PDF

en: Enable pressure sensitivity or pressure inference to change this setting!
ro_RO: Activează sensibilitatea la apăsare sau estimarea forței de apăsare pentru a schimba această reglare!

en: Filter input pressure. Multiply the pressure by the pressure multiplier. If less than the minimum, use the minimum pressure.
ro_RO: Filtrează forța de apăsare. Înmulțește forța de apăsare cu multiplicatorul forței de apăsare. Dacă este mai mică decât valoarea minimă, se folosește apăsarea minimă.

en: Built-in palettes
ro_RO: Palete incluse

en: User palettes
ro_RO: Paletele utilizatorului

en: <i>The palettes shown below are obtained from the <a href="file://{1}">Built-in palettes</a> and <a href="file://{2}">User palettes</a> directories:</i>
ro_RO: <i>Paletele de mai jos sunt obținute din dosarele <a href="file://{1}">Palete incluse</a> și <a href="file://{2}">Paletele utilizatorului</a>:</i>

en: No palette files (i.e. with extension .gpl) could be found.
    Using the default until another palette is configured.
ro_RO: Nu s-a găsit niciun fișier cu palete (cu extensia .gpl).
    Se folosește varianta prestabilită până la configurarea unei alte palete.

en: Error
ro_RO: Eroare

en: Name
ro_RO: Nume

en: Palette has no Name
ro_RO: Paleta nu are nume

en: Predefined
ro_RO: Predefinite

en: Customized
ro_RO: Personalizate

en: Toolbars
ro_RO: Benzi cu instrumente

en: New
ro_RO: Nou

en: Attach file to the journal
ro_RO: Atașează fișierul la document

en: _Open
ro_RO: _Deschide

en: Open template file
ro_RO: Deschide fișierul model

en: Open file
ro_RO: Deschide un fișier

en: Annotate Pdf file
ro_RO: Adaugă însemnări pe PDF

en: Choose image file
ro_RO: Alege un fișier imagine

en: Select Image
ro_RO: Alege o imagine

en: <b>... or select already used Image:</b>
ro_RO: <b>... sau alege imaginea deja folosită:</b>

en: Load file
ro_RO: Încarcă un fişier

en: This image could not be loaded. Error message: {1}
ro_RO: Această imagine nu a putut fi încărcată. Mesaj de eroare: {1}

en: This image could not be loaded.
ro_RO: Această imagine nu a putut fi încărcată.

en: Select PDF Page
ro_RO: Alege o pagină PDF

en: Show only not used pages (one unused page)
ro_RO: Arată numai paginile nefolosite (o pagină nefolosită)

en: Show only not used pages ({1} unused pages)
ro_RO: Arată numai paginile nefolosite ({1} pagini nefolosite)

en: Removed tool item {1} from Toolbar {2} ID {3}
ro_RO: Instrumentul {1} a fost eliminat din banda cu instrumente {2} ID {3}

en: Removed tool item from Toolbar {1} ID {2}
ro_RO: A fost eliminat instrumentul din banda cu instrumente {1} ID {2}

en: Could not remove tool item {1} from Toolbar {2} on position {3}
ro_RO: Nu s-a putut elimina instrumentul {1} din banda cu instrumente {2} poziția {3}

en: Could not remove tool item from Toolbar {1} on position {2}
ro_RO: Nu s-a putut elimina instrumentul din banda cu instrumente {1} poziția {2}

en: Spacer
ro_RO: Distanțier

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Colors
ro_RO: Culori

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Files
ro_RO: Fișiere

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Miscellaneous
ro_RO: Diverse

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Navigation
ro_RO: Navigare

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Selection
ro_RO: Selecţie

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Tools
ro_RO: Instrumente

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Separators
ro_RO: Separatoare

[ctx: Item category in toolbar customization dialog]
en: Plugins
ro_RO: Extensii

en: Error loading menubar XML file (try to load "{1}")
ro_RO: Eroare la încărcarea fișierului XML cu opțiuni (încearcă să încarci „{1}”)

en: Apply to all pages
ro_RO: Aplică la toate paginile

en: Plugin Manager
ro_RO: Gestionare Extensii

en: Plugin
ro_RO: Extensie

[ctx: The selected document will be removed from the recent files list]
en: Dismiss
ro_RO: Elimină

en: No recent files
ro_RO: Niciun fișier recent

en: Clear list
ro_RO: Șterge lista

[ctx: In the submenu for removing recent documents, this will display on top of the list xournal++ files to separate them from PDF files]
en: Xournal++ Files
ro_RO: Fișiere Xournal++

[ctx: In the submenu for removing recent documents, this will display on top of the list PDF files to separate them from xournal++ files]
en: PDF Files
ro_RO: Fișiere PDF

[ctx: This opens a submenu of the recent files list, and clicking on individual entries in this submenu will remove it from the recent files list]
en: Dismiss a single document
ro_RO: Elimină un singur document

en: Copy current page
ro_RO: Copiază pagina actuală

en: Copy current background
ro_RO: Copiază fondul actual

en: Apply to current page
ro_RO: Aplică la pagina actuală

en: Contents
ro_RO: Conținut

en: Layerstack Preview
ro_RO: Previzualizare straturi

en: Layer Preview
ro_RO: Previzualizare strat

en: Page Preview
ro_RO: Previzualizare a paginii

en: Draw coordinate system
ro_RO: Desenează sistemul de coordonate

en: Stroke recognizer
ro_RO: Recunoaște forma

en: Drawing Type Combo
ro_RO: Tipuri de desenare

en: Font
ro_RO: Tipul de litere

en: Could not parse general toolbar.ini file: {1}
    No Toolbars will be available
ro_RO: Nu s-a putut analiza fișierul general toolbar.ini: {1}
    Benzile cu instrumente nu vor fi disponibile

en: Could not parse custom toolbar.ini file: {1}
    Toolbars will not be available
ro_RO: Nu s-a putut analiza fișierul personalizat toolbar.ini: {1}
    Benzile cu instrumente nu vor fi disponibile

en: New Xournal
ro_RO: Document nou

en: Export as PDF
ro_RO: Exportă ca PDF

en: Print
ro_RO: Tipărește

en: Undo
ro_RO: Anulează

en: Redo
ro_RO: Refă

en: Cut
ro_RO: Taie

en: Copy
ro_RO: Copiază

en: Paste
ro_RO: Lipește

en: Search
ro_RO: Caută

en: Delete
ro_RO: Elimină

en: Rotation Snapping
ro_RO: Rotire forțată

en: Grid Snapping
ro_RO: Ancorare la grilă

en: Paired pages
ro_RO: Pagini alăturate

en: Presentation mode
ro_RO: Prezentare

en: Toggle fullscreen
ro_RO: Act/Dez Pe tot ecranul

en: Toggle sidebar
ro_RO: Panoul lateral

en: Manage Toolbars
ro_RO: Gestionare benzi cu instrumente

en: Customize Toolbars
ro_RO: Personalizare Benzi cu instrumente

en: Zoom out
ro_RO: Micșorează

en: Zoom in
ro_RO: Mărește

en: Zoom fit to screen
ro_RO: Zoom Încadrare optimă

en: Zoom to 100%
ro_RO: Zoom 100%

en: Go to first page
ro_RO: Du-te la prima pagină

en: Back
ro_RO: Înapoi

en: Go to page
ro_RO: Du-te la pagina

en: Next
ro_RO: Următoarea

en: Go to last page
ro_RO: Du-te la ultima pagină

en: Go to previous layer
ro_RO: Du-te la stratul anterior

en: Go to next layer
ro_RO: Du-te la stratul următor

en: Go to top layer
ro_RO: Du-te la cel mai de sus strat

en: Next annotated page
ro_RO: Pagina următoare cu însemnări

en: Insert page
ro_RO: Introdu o pagină

en: Delete current page
ro_RO: Elimină pagina actuală

en: dashed
ro_RO: linie întreruptă

en: dash-/ dotted
ro_RO: întreruptă-/punctată

en: dotted
ro_RO: linie punctată

en: whiteout
ro_RO: albește

en: delete stroke
ro_RO: elimină linia

en: Add/Edit TeX
ro_RO: Adaugă/Modifică TeX

en: Default Tool
ro_RO: Instrument prestabilit

en: Select Linear PDF Text
ro_RO: Alege text PDF liniar

en: Select PDF Text in Rectangle
ro_RO: Alege textul PDF din dreptunghi

en: Setsquare
ro_RO: Echer

en: Compass
ro_RO: Compas

en: Toggle Touch Drawing
ro_RO: Activează/Dezactivează Desenarea prin atingere

en: Select Region
ro_RO: Alege o zonă

en: Select Rectangle
ro_RO: Selecție dreptunghiulară

en: Select Multi-Layer Region
ro_RO: Alege o zonă multistrat

en: Select Multi-Layer Rectangle
ro_RO: Alege un dreptunghi multistrat

en: Select Object
ro_RO: Alege un obiect

en: Vertical Space
ro_RO: Spațiu vertical

en: Play Object
ro_RO: Redă obiectul

en: Record Audio / Stop Recording
ro_RO: Înregistrare audio / Oprire înregistrare

en: Pause / Play
ro_RO: Pauză / Pornire

en: Forward
ro_RO: Înainte

en: Laser pointer
ro_RO: Indicator laser

en: Fill
ro_RO: Umplere

en: Fill Opacity
ro_RO: Opacitatea umplerii

en: Very Fine
ro_RO: Foarte subțire

en: Fine
ro_RO: Subțire

en: Very Thick
ro_RO: Foarte gros

en: Show all
ro_RO: Arată tot

en: Hide all
ro_RO: Ascunde tot

en: Add a layer above the active layer
ro_RO: Adaugă un strat deasupra stratului activ

en: Add a layer below the active layer
ro_RO: Adaugă un strat sub stratul activ

en: Layer
ro_RO: Strat

en: Layer Combo
ro_RO: Integrare straturi

en: Page
ro_RO: Pagina

[ctx: Page {pagenumber} "of {pagecount}"]
en:  of {1}
ro_RO:  din {1}

en: PDF Page {1}
ro_RO: Pagina PDF {1}

en: Page number
ro_RO: Numărul paginii

en: PDF text selection dropdown menu
ro_RO: Opțiuni de alegere a textului PDF

en: Select PDF Text In Rectangle
ro_RO: Alege textul PDF din dreptunghi

en: Selection dropdown menu
ro_RO: Opțiuni de alegere

en: Zoom Slider
ro_RO: Cursor zoom

[ctx: Color]
en: Black
ro_RO: Negru

[ctx: Color]
en: Green
ro_RO: Verde

[ctx: Color]
en: Light Blue
ro_RO: Albastru deschis

[ctx: Color]
en: Light Green
ro_RO: Verde deschis

[ctx: Color]
en: Blue
ro_RO: Albastru

[ctx: Color]
en: Gray
ro_RO: Gri

[ctx: Color]
en: Red
ro_RO: Roșu

[ctx: Color]
en: Magenta
ro_RO: Mov

[ctx: Color]
en: Orange
ro_RO: Portocaliu

[ctx: Color]
en: Yellow
ro_RO: Galben

[ctx: Color]
en: White
ro_RO: Alb

[ctx: as a noun: a copy of]
en: Copy
ro_RO: Copiază

en: Document not loaded! ({1}), {2}
ro_RO: Documentul nu a fost încărcat! ({1}), {2}

en: Error:
ro_RO: Eroare:

en: Unrecoverable error
ro_RO: Eroare nerecuperabilă

en: Failed to close image stream
ro_RO: Nu s-a reușit închiderea fluxului imaginii

en: Background
ro_RO: Fond

en: No pages to export!
ro_RO: Nicio pagină de exportat!

en: Failed to initialize PDF Cairo surface
ro_RO: Nu s-a reușit inițializarea suprafeței PDF Cairo

en: PDF page number is out of range
ro_RO: Numărul paginii PDF este în afara intervalului

en: Unknown pdf backend: {1}. Available backends are: {2}. Using default backend.
ro_RO: Backend PDF necunoscut: {1}. Backend-urile disponibile sunt: {2}. Se utilizează backend-ul prestabilit.

en: Default
ro_RO: Prestabilit

en: Error with overlay or final export:
ro_RO: Eroare la suprapunere sau exportare finală:

en: Error while finalizing the PDF Cairo surface
ro_RO: Eroare la finalizarea suprafeței PDF Cairo

en: Erase stroke
ro_RO: Elimină linia

en: elements
ro_RO: elemente

en: stroke
ro_RO: linie

en: image
ro_RO: imagine

en: latex
ro_RO: LaTeX

en: Change color
ro_RO: Schimbă culoarea

en: Emergency saved document
ro_RO: Document salvat de urgență

en: Change stroke fill
ro_RO: Schimbă umplerea conturului

en: Change font
ro_RO: Schimbă tipul de litere

en: Page inserted
ro_RO: Pagină introdusă

en: Page deleted
ro_RO: Pagină eliminată

en: Insert layer
ro_RO: Introdu un strat

en: Draw stroke
ro_RO: Desenează o linie

en: Write text
ro_RO: Scrie text

en: Insert latex
ro_RO: Introdu LaTeX

en: Insert elements
ro_RO: Introdu elemente

en: Rename layer
ro_RO: Redenumește stratul

en: Change line style
ro_RO: Schimbă tipul liniei

en: Merge layer down
ro_RO: Unește cu stratul inferior

en: Replace missing PDF
ro_RO: Înlocuiește PDF-ul lipsă

en: Move layer
ro_RO: Mută stratul

en: Move
ro_RO: Mută

en: Page background changed
ro_RO: Fondul paginii a fost schimbat

en: Page size changed
ro_RO: Mărimea paginii a fost schimbată

en: Delete layer
ro_RO: Elimină stratul

en: Rotation
ro_RO: Rotaţie

en: Scale
ro_RO: Scală

en: Change stroke width
ro_RO: Schimbă grosimea liniei

en: Move page upwards
ro_RO: Mută pagina în sus

en: Move page downwards
ro_RO: Mută pagina în jos

en: Edit text
ro_RO: Modifică textul

en: Could not undo "{1}"
    Something went wrong… Please write a bug report…
ro_RO: Nu s-a putut anula „{1}”
    Ceva nu a mers bine… Te rugăm să scrii un raport de eroare…

en: Could not redo "{1}"
    Something went wrong… Please write a bug report…
ro_RO: Nu s-a putut reface „{1}”
    Ceva nu a mers bine… Te rugăm să scrii un raport de eroare…

en: Undo:
ro_RO: Anulează:

en: Redo:
ro_RO: Refă:

en: ElementRange::parse(): invalid element range.
ro_RO: ElementRange::parse(): interval de elemente incorect.

en: ElementRange::parse(): given element index is larger than maximum count.
ro_RO: ElementRange::parse(): indicele elementului dat este mai mare decât numărul maxim.

en: ElementRange::parse(): interval bounds must be in increasing order.
ro_RO: ElementRange::parse(): limitele intervalului trebuie să fie în ordine crescătoare.

en: ElementRange::parse(): element indices start with 1
ro_RO: ElementRange::parse(): indicii elementului încep cu 1

en: Error opening file: "{1}"
ro_RO: Eroare la deschiderea fișierului: „{1}”

en: Error writing data to file: "{1}"
ro_RO: Eroare la scrierea datelor în fișierul: „{1}”

en: Error code {1}. Message:
ro_RO: Cod de eroare {1}. Mesaj:

en: Error occurred while closing file: "{1}"
ro_RO: A apărut o eroare la închiderea fișierului: „{1}”

en: Error code {1}
ro_RO: Cod de eroare {1}

en: File couldn't be opened. You have to do it manually:
    URL: {1}
ro_RO: Fișierul nu a putut fi deschis. Trebuie deschis manual:
    URL: {1}

en: Could not create folder: {1}
    Failed with error: {2}
ro_RO: Nu s-a putut crea dosarul: {1}
    Eroare: {2}

en: Error {1} executing system command: {2}
ro_RO: Eroare {1} la executarea comenzii de sistem: {2}

en: The file {1} already exists! Do you want to replace it?
ro_RO: Fișierul {1} există deja! Să fie înlocuit?

en: Select another name
ro_RO: Alege un alt nume

en: Replace
ro_RO: Înlocuiește

en: Unable to open the link: {1}
    {2}
ro_RO: Nu s-a putut deschide legătura: {1}
    {2}

en: xoj-preview-extractor: call with INPUT.xoj OUTPUT.png
ro_RO: xoj-preview-extractor: activat cu INPUT.xoj OUTPUT.png

en: xoj-preview-extractor: file "{1}" is not .xoj file
ro_RO: xoj-preview-extractor: fișierul „{1}” nu este un fișier .xoj

en: xoj-preview-extractor: opening input file "{1}" failed
ro_RO: xoj-preview-extractor: deschiderea fișierului de intrare „{1}” a eșuat

en: xoj-preview-extractor: file "{1}" contains no preview
ro_RO: xoj-preview-extractor: fișierul „{1}” nu conține previzualizări

en: xoj-preview-extractor: no preview and page found, maybe an invalid file?
ro_RO: xoj-preview-extractor: nu au fost găsite nici previzualizarea, nici paginile. Poate că fișierul este greșit.

en: xoj-preview-extractor: could not find icon "{1}"
ro_RO: xoj-preview-extractor: nu s-a putut găsi simbolul „{1}”

en: xoj-preview-extractor: opening output file "{1}" failed
ro_RO: xoj-preview-extractor: deschiderea fișierului de ieșire „{1}” a eșuat

en: xoj-preview-extractor: successfully extracted
ro_RO: xoj-preview-extractor: extras cu succes

en: About Xournal++
ro_RO: Despre Xournal++

en: <span size="xx-large" weight="bold">Xournal++</span>
    <i>The next generation</i>
ro_RO: <span size="xx-large" weight="bold">Xournal++</span>
    <i>Generația următoare</i>

en: Icon Designers
ro_RO: Creatori de simboluri

en: Partially based on Xournal
    by Denis Auroux
ro_RO: Bazat parțial pe Xournal
    de Denis Auroux

en: Website
ro_RO: Sit web

en: Source Code / Bug Tracker
ro_RO: Cod sursă / Urmărire erori

en: With help from the community
ro_RO: Cu ajutorul comunității

en: License
ro_RO: Licenţă

en: Authors
ro_RO: Autori

en: Close
ro_RO: Închide

en: Ok
ro_RO: Aprobă

en: Crash report
ro_RO: Raport de oprire anormală

en: Oops... Xournal++ encountered a fatal error
ro_RO: Xournal++ a fost afectat de o eroare gravă

en: Please consider filling a bug report (see button below). Attach the following log to your report.
ro_RO: Se recomandă raportarea problemei (a se vedea butonul de mai jos). Trebuie atașat următorul jurnal la raport.

en: Your document has been saved in:
ro_RO: Documentul a fost salvat în:

en: Execution log:
ro_RO: Jurnal de execuție:

en: Open your web browser with a partially pre-filled bug report
ro_RO: Deschide navigatorul web cu un raport parțial de eroare

en: Create a bug report
ro_RO: Creează un raport de eroare

[ctx: github is a name - do not try to translate it]
en: (this will open github in your browser)
ro_RO: (aceasta va deschide github în navigatorul web)

en: Known devices
ro_RO: Dispozitive cunoscute

en: <i>Assign device classes to each input device of your system. Only change these values if your devices are not correctly matched. (e.g. your pen shows up as touchscreen)</i>
ro_RO: <i>Atribuie o categorie fiecărui dispozitiv conectat la sistem. Schimbă aceste valori numai dacă dispozitivele tale nu sunt identificate corect. (de exemplu: creionul tău apare ca ecran tactil)</i>

en: Try out your devices in the area below
ro_RO: Încearcă dispozitivele în zona de mai jos

en: Mouse
ro_RO: Maus

[ctx: mouse button]
en: Left
ro_RO: Stânga

[ctx: mouse button]
en: Middle
ro_RO: Mijloc

[ctx: mouse button]
en: Right
ro_RO: Dreapta

en: Stylus
ro_RO: Creion electronic

[ctx: the tip of the stylus]
en: Tip
ro_RO: Vârf

en: Button 1
ro_RO: Butonul 1

en: Button 2
ro_RO: Butonul 2

en: Touchscreen
ro_RO: Ecran tactil

en: In use
ro_RO: Folosit

[ctx: stylus hover]
en: Hover
ro_RO: Trecere

en: Show logs
ro_RO: Arată jurnalele

en: Export debug info
ro_RO: Exportă informațiile de depanare

en: To clear the logs, simply close and reopen the settings dialog
ro_RO: Pentru a şterge jurnalele, închide şi redeschide fereastra cu dialogul

en: Select this option if the "Tip" sign does not lit up when using the stylus and pressing one of its buttons.
    
    Unselect this option if the "Tip" sign is on while the stylus is hovering (but not touching the screen or tablet).
ro_RO: Alege această opțiune dacă simbolul de „Vârf” nu este aprins atunci când se utilizează creionul și apasă unul dintre butoanele sale.
    
    Deselecționează această opțiune dacă simbolul de „Vârf” este aprins la trecerea creionului (dar când nu atinge ecranul sau tableta).

en: Emulate stylus tip contact on button press
ro_RO: Simulează contactul vârfului creionului la apăsarea butonului

en: <i>Change the device class below if your device is not correctly recognized (e.g. your active stylus shows up as touchscreen)</i>
ro_RO: <i>Schimbă tipul dispozitivului de mai jos dacă dispozitivul nu este corect recunoscut (de ex. creionul electronic apare ca ecran tactil)</i>

en: Last device used:
ro_RO: Ultimul dispozitiv utilizat:

en: Show all known devices
ro_RO: Arată toate dispozitivele cunoscute

en: Resolution
ro_RO: Rezoluție

en: Width
ro_RO: Lățime

en: Height
ro_RO: Înălțime

en: None
ro_RO: Niciunul

en: No ruling
ro_RO: Fără liniere

en: All
ro_RO: Toate

en: <b>Document export settings</b>
    Set export parameters
ro_RO: <b>Parametrii exportării documentelor</b>
    Stabilește parametrii exportării

en: Image quality
ro_RO: Calitatea imaginii

en: Range
ro_RO: Interval

en: All pages
ro_RO: Toate paginile

en: Current page
ro_RO: Pagina actuală

en: Pages:
ro_RO: Pagini:

en: <i>Example:</i> 1-3 or 1,3,5-7 etc.
ro_RO: <i>Exemplu:</i> 1-3 sau 1,3,5-7 etc.

note: Keep the order the same as in listBackgroundType and use the translation of these types in parentheses.
en: Export the document without any background (None) or with PDF and image backgrounds only (No ruling) or with all background types (All).
ro_RO: Exportă documentul fără niciun fond (Niciunul) sau numai cu fonduri PDF și de imagine (Fără liniere) sau cu toate tipurile de fond (Toate).

en: Export layers progressively
ro_RO: Exportă straturile pe rând

en: If enabled, the layers of each page will be added one by one. The resulting PDF file can be used for a presentation.
ro_RO: Dacă este activat, straturile fiecărei pagini vor fi adăugate unul câte unul. Fișierul PDF rezultat poate fi folosit pentru o prezentare.

en: Insert Latex
ro_RO: Introdu LaTeX

en: Enter / edit LaTeX Text in external Editor
ro_RO: Introdu/Modifică Textul LaTeX în editorul extern

en: Output generated by the LaTeX command.
ro_RO: Rezultat generat de comanda LaTeX.

en: Continue Editing
ro_RO: Continuă modificarea

en: Go to Page
ro_RO: Du-te la pagina

en: Enter / edit LaTeX Text
ro_RO: Introdu/modifică textul LaTeX

en: TeX Source
ro_RO: Sursa TeX

en: Command Output
ro_RO: Comanda de generare

en: Always check LaTeX dependencies before running
ro_RO: Verifică mereu dependențele LaTeX înainte de pornire

en: If enabled, check that required LaTeX packages are installed and that the LaTeX commands are available before running the LaTeX tool.
ro_RO: Dacă este activat, verifică dacă pachetele LaTeX necesare sunt instalate și comenzile LaTeX sunt disponibile înainte de a porni instrumentul LaTeX.

en: General LaTeX tool settings
ro_RO: Reglări generale pentru LaTeX

en: Default LaTeX Text
ro_RO: Text LaTeX prestabilit

en: The LaTeX file to use as a template for the LaTeX tool.
ro_RO: Fișierul LaTeX de folosit ca model pentru instrumentul LaTeX.

en: Global template file path
ro_RO: Calea fișierului modelului global

en: The following strings will be substituted in the global template file when running the LaTeX tool:
ro_RO: Următoarele șiruri vor fi înlocuite în fișierul modelului global atunci când se pornește instrumentul LaTeX:

en: The math mode formula typed in the LaTeX tool.
ro_RO: Formula matematică introdusă în instrumentul LaTeX.

en: Choose a global LaTeX template file
ro_RO: Alege un fișier de model global LaTeX

en: The current color of the Text Tool, in hex RGB format.
ro_RO: Culoarea actuală a instrumentului de text în format hexazecimal RGB.

en: Template file settings
ro_RO: Configurarea fișierului modelului

en: LaTeX generation command
ro_RO: Comanda de generare LaTeX

en: Test configuration
ro_RO: Testează configurarea

en: Test if the current configuration is valid by running the LaTeX generation command on the global template file with a test formula.
ro_RO: Verifică dacă este valabilă configurarea actuală, prin executarea comenzii de generare LaTeX pe fișierul modelului global, cu o formulă de test.

en: LaTeX executable settings
ro_RO: Reglări executabile LaTeX

en: Line numbers
ro_RO: Numerotare rânduri

en: Auto-indent
ro_RO: Alineat automat

en: Syntax highlighting
ro_RO: Evidențiere sintaxă

en: Wrap text
ro_RO: Automat pe un rând nou

en: Use font from system theme.
ro_RO: Folosește literele sistemului.

en: Font:
ro_RO: Tipul de litere:

en: Pick the Editor's Font
ro_RO: Alege tipul de litere

en: You can optionally use an external editor program instead of the built-in editor. If you enable the option below, the provided editor command (defaulting to $EDITOR) will start with a popup that only shows a preview and potential error message instead of the normal one with a built-in editor. The environment variable XPP_TEXT_COLOR is set to the current Text Tool color in hex RGB format.
ro_RO: Se poate folosi un program editor extern în locul editorului integrat. Dacă se activează opțiunea de mai jos, comanda de editor furnizată (prestabilit este $EDITOR) va începe cu o fereastră contextuală care afișează doar o previzualizare și un potențial mesaj de eroare, în loc de cea normală cu editorul integrat. Variabila de mediu XPP_TEXT_COLOR este stabilită la culoarea actuală a instrumentului Text Tool în format hexazecimal RGB.

en: Use external Editor
ro_RO: Folosește un editor extern

en: Editor command
ro_RO: Comanda editorului

en: Extension of temporary file
ro_RO: Extensia fișierului temporar

en: Automatically confirm on editor exit
ro_RO: Confirmă automat la închiderea editorului

en: External Editor (Expert user only)
ro_RO: Editor extern (doar pentru utilizatori experți)

en: Editor settings
ro_RO: Reglări pentru elaboratorul LaTeX

en:  = Floating Toolbox (experimental) =
ro_RO:  = Caseta cu instrumente mobilă (experimental) =

en: <b>Empty Toolbox</b>
                <i>Menu: View/Toolbars</i>
ro_RO: <b>Caseta cu instrumente e goală</b>
                <i>Opțiuni: Arată/Benzi cu instrumente</i>

en: Find previous occurrence of the search string
ro_RO: Caută apariția anterioară a textului

en: Find next occurrence of the search string
ro_RO: Caută următoarea apariție a textului

en: Copy selected text
ro_RO: Copiază textul ales

en: Highlight selected text
ro_RO: Evidențiază textul ales

en: Underline selected text
ro_RO: Subliniază textul ales

en: Strikethrough selected text
ro_RO: Taie cu o linie textul ales

en: Toggle standard / region text selection
ro_RO: Schimbă modul de alegere a textului

en: Paper Format
ro_RO: Formatul hârtiei

en: Template:
ro_RO: Model:

en: <b>Pagesize</b>
ro_RO: <b>Dimensiuni pagină</b>

en: Width:
ro_RO: Lăţime:

en: Height:
ro_RO: Înălțime:

en: Reset
ro_RO: Restabilește

en: Configure new page template
ro_RO: Configurează un nou model de pagină

en: These settings will be used for new pages
ro_RO: Aceste configurări vor fi folosite pentru paginile noi

en: <b>Page size</b>
ro_RO: <b>Dimensiuni pagină</b>

en: Change
ro_RO: Schimbă

en: Select Background Color
ro_RO: Alege culoarea fondului

en: Copy current page background instead
ro_RO: Copiază în schimb fondul paginii actuale

en: Copy the background of the current page instead of using the background set above.
ro_RO: Copiază fondul paginii actuale în loc de fondul stabilit mai sus.

en: <b>Background Color</b>
ro_RO: <b>Culoarea fondului</b>

en: <b>Background</b>
ro_RO: <b>Fond</b>

en: Copy current page size instead
ro_RO: Copiază în schimb dimensiunile paginii actuale

en: Use the current page size instead of the page size above.
ro_RO: Folosește dimensiunile actuale ale paginii în loc de dimensiunile de mai sus.

en: Save to file
ro_RO: Salvează

en: Load from file
ro_RO: Încarcă un fișier

en: Color Palettes
ro_RO: Palete de culori

en: Plugins
ro_RO: Extensii

en: Plugin changes are only applied after Xournal++ is restarted
ro_RO: Modificările extensiilor se aplică după ce Xournal++ a fost repornit

en: Author:
ro_RO: Autor:

en: Path:
ro_RO: Cale:

en: Version:
ro_RO: Versiune:

en: enabled,
ro_RO: activată,

en: Rename selected layer
ro_RO: Redenumește stratul ales

en: Sample layer name
ro_RO: Exemplu de nume de strat

en: Opacity settings
ro_RO: Reglări opacitate

en: Arithmetic mean
ro_RO: Media aritmetică

en: Velocity based Gaussian weights
ro_RO: Valori Gaussiane bazate pe viteză

en: Deadzone
ro_RO: Zonă moartă

en: Inertia
ro_RO: Inerția

en: Xournal++ Preferences
ro_RO: Preferințe Xournal++

en: <i>If the document already was saved you can find it in the same folder with the extension .autosave.xopp
    If the file was not yet saved you can find it in ~/.cache/xournalpp/autosaves</i>
ro_RO: <i>Dacă documentul a fost deja salvat, îl poți găsi în același dosar cu extensia 
    .autosave.xopp
    Dacă fișierul nu a fost încă salvat, îl poți găsi în ~/.cache/xournalpp/autosaves</i>

en: Enable Autosaving
ro_RO: Activează salvarea automată

en: every
ro_RO: o dată la

en: minutes
ro_RO: minute

en: Autosaving
ro_RO: Salvare automată

en: <i>This name will be proposed if you save a new document.</i>
ro_RO: <i>Acest nume va fi propus la salvarea unui nou document.</i>

en: Default name:
ro_RO: Nume prestabilit:

en: %a		Abbreviated weekday name (e.g. Thu)
    %A		Full weekday name (e.g. Thursday)
    %b		Abbreviated month name (e.g. Aug)
    %B		Full month name (e.g. August)
    %c		Date and time representation (e.g. Thu Aug 23 14:55:02 2001)
    %d		Day of the month (01-31)
    %F		Date representation (e.g. 2001-08-23)
    %H		Hour in 24h format (00-23)
    %I		Hour in 12h format (01-12)
    %j		Day of the year (001-366)
    %m		Month as a decimal number (01-12)
    %M		Minute (00-59)
    %p		AM or PM designation (e.g. PM)
    %S		Second (00-61)
    %U		Week number with the first Sunday as the first day of week one (00-53)
    %w		Weekday as a decimal number with Sunday as 0 (0-6)
    %W		Week number with the first Monday as the first day of week one (00-53)
    %x		Date representation (e.g. 08/23/01)
    %X		Time representation (e.g. 14:55:02)
    %y		Year, last two digits (00-99)
    %Y		Year (e.g. 2001)
    %Z		Timezone name or abbreviation (e.g. CDT)
    %%		%
    Illegal characters are replaced with "_"
ro_RO: %a		Denumirea prescurtată a zilei săptămânii (de ex. Mie)
    %A		Denumirea completă a zilei săptămânii (de ex. Miercuri)
    %b		Denumire prescurtată a lunii (de ex. Aug)
    %B		Numele complet al lunii (de ex. August)
    %c		Reprezentarea datei și orei (de ex. Joi 23 august 14:55:02 2001)
    %d		Ziua lunii (01-31)
    %F		Reprezentarea datei (de ex. 2001-08-23)
    %H		Ora în format 24h (00-23)
    %I		Ora în format 12h (01-12)
    %j		Ziua anului (001-366)
    %m		Luna sub formă de număr zecimal (01-12)
    %M		Minute (00-59)
    %p		Denumirea AM (înainte de amiază) sau PM (după-amiază) (de ex. PM)
    %S		Secunde (00-61)
    %U		Numărul săptămânii cu prima duminică ca primă zi a primei săptămâni (00-53)
    %w		Ziua săptămânii ca număr zecimal cu duminica fiind 0 (0-6)
    %W		Numărul săptămânii cu prima zi de luni ca primă zi a primei săptămâni (00-53)
    %x		Reprezentarea datei (de ex. 08/23/01)
    %X		Reprezentarea orei (de ex. 14:55:02)
    %y		Anul, ultimele două cifre (00-99)
    %Y		Anul (de ex. 2001)
    %Z		Denumirea sau abrevierea fusului orar (de ex. CDT)
    %%		Semnul %
    Caracterele neacceptate vor fi înlocuite cu „ _”

en: Available Placeholders
ro_RO: Înlocuitori disponibili

en: Default Save Name
ro_RO: Nume prestabilit al fișierului

en: <i>This name will be proposed if you export a document to PDF.</i>
ro_RO: <i>Acest nume va fi propus la exportarea unui document în format PDF.</i>

en: %{name}	The filename (if any) of the PDF background
    %{file}		The saved filename of the file
    %a			Abbreviated weekday name (e.g. Thu)
    %A			Full weekday name (e.g. Thursday)
    %b			Abbreviated month name (e.g. Aug)
    %B			Full month name (e.g. August)
    %c			Date and time representation (e.g. Thu Aug 23 14:55:02 2001)
    %d			Day of the month (01-31)
    %F			Date representation (e.g. 2001-08-23)
    %H			Hour in 24h format (00-23)
    %I			Hour in 12h format (01-12)
    %j			Day of the year (001-366)
    %m			Month as a decimal number (01-12)
    %M			Minute (00-59)
    %p			AM or PM designation (e.g. PM)
    %S			Second (00-61)
    %U			Week number with the first Sunday as the first day of week one (00-53)
    %w			Weekday as a decimal number with Sunday as 0 (0-6)
    %W			Week number with the first Monday as the first day of week one (00-53)
    %x			Date representation (e.g. 08/23/01)
    %X			Time representation (e.g. 14:55:02 or 2:55:02 PM)
    %y			Year, last two digits (00-99)
    %Y			Year (e.g. 2001)
    %Z			Timezone name or abbreviation (e.g. CDT)
    %%			%
    Illegal characters are replaced with "_"
ro_RO: %{name}	Numele fișierului fondului PDF (dacă există)
    %{file}		Numele salvat al fișierului
    %a			Denumirea prescurtată a zilei săptămânii (de ex. Mie)
    %A			Denumirea completă a zilei săptămânii (de ex. Miercuri)
    %b			Denumire prescurtată a lunii (de ex. Aug)
    %B			Numele complet al lunii (de ex. August)
    %c			Reprezentarea datei și orei (de ex. Joi 23 august 14:55:02 2001)
    %d			Ziua lunii (01-31)
    %F			Reprezentarea datei (de ex. 2001-08-23)
    %H			Ora în format 24h (00-23)
    %I			Ora în format 12h (01-12)
    %j			Ziua anului (001-366)
    %m			Luna sub formă de număr zecimal (01-12)
    %M			Minute (00-59)
    %p			Denumirea AM (înainte de amiază) sau PM (după-amiază) (de ex. PM)
    %S			Secunde (00-61)
    %U			Numărul săptămânii cu prima duminică ca primă zi a primei săptămâni (00-53)
    %w			Ziua săptămânii ca număr zecimal cu duminica fiind 0 (0-6)
    %W			Numărul săptămânii cu prima zi de luni ca primă zi a primei săptămâni (00-53)
    %x			Reprezentarea datei (de ex. 08/23/01)
    %X			Reprezentarea orei (de ex. 14:55:02 sau 2:55:02 PM)
    %y			Anul, ultimele două cifre (00-99)
    %Y			Anul (de ex. 2001)
    %Z			Denumirea sau abrevierea fusului orar (de ex. CDT)
    %%			Semnul %
    Caracterele neacceptate vor fi înlocuite cu „ _”

en: Default Pdf export name
ro_RO: Nume prestabilit pentru PDF

en: Enable Autoloading of Journals
ro_RO: Activează încărcarea automată a documentelor

en: If you open a PDF and there is a Xournal file with the same name it will open the xoj file.
ro_RO: Dacă deschizi un PDF și există un fișier Xournal cu același nume, se va deschide fișierul xoj.

en: Enable autoloading of most recent file on application startup
ro_RO: Activează încărcarea automată a celui mai recent fișier la pornirea aplicației

en: If enabled Xournal++ will open the most recent document automatically that you can continue editing your last saved document.
ro_RO: Dacă această opțiune este activată, Xournal++ va deschide automat cel mai recent document pentru a putea continua scrierea ultimului document salvat.

en: Autoloading
ro_RO: Încărcare automată

en: Load / Save
ro_RO: Încarcă / Salvează

en: Input Devices
ro_RO: Dispozitive de intrare

en: Enable drawing outside of window <i>(Drawing will not stop at the border of the window)</i>
ro_RO: Activează desenarea în afara ferestrei <i>(Nu trebuie să te oprești din desenat dacă ai ajuns la marginea ferestrei)</i>

en: Slower strokes are assigned a greater pressure than faster strokes, if pressure information is absent.
    
    <i>This feature may be useful for devices that lack pressure sensitivity. For example, a mouse or touchscreen.</i>
ro_RO: Dacă nu există informații privind apăsarea, se atribuie o apăsare mai puternică mișcărilor mai lente decât mișcărilor mai rapide.
    
    <i>Această caracteristică poate fi utilă pentru dispozitivele care nu au sensibilitate la apăsare. De exemplu, un maus sau un ecran tactil.</i>

en: Enable Pressure Inference <i>(Guess pressure from drawing speed when device-supplied pressure is not available)</i>
ro_RO: Activează estimarea forței de apăsare <i>(Ghicește forța de apăsare din viteza de desenare atunci când apăsarea furnizată de dispozitiv nu este disponibilă)</i>

en: Options
ro_RO: Opțiuni

en: Averaging method
ro_RO: Metoda mediei

en: <i>Pick an input stabilization algorithm and its parameters</i>
ro_RO: <i>Alege un algoritm de stabilizare și parametrii acestuia</i>

en: Buffersize
ro_RO: Dimensiune buffer

en: Deadzone radius
ro_RO: Raza zonei moarte

[ctx: Drag = Noun: force opposing the movement]
en: Drag: If the value is too small, unwanted oscillations may appear. If the value is too high, there will be no stabilization.
ro_RO: Trage: Dacă valoarea este prea mică, pot apărea oscilații nedorite. Dacă valoarea este prea mare, nu va exista stabilizare.

[ctx: Noun: force opposing the movement]
en: Drag
ro_RO: Trage

[ctx: Mass = Noun: physics term, related to weight]
en: Mass: the higher the mass, the more inertia and the more stabilization
ro_RO: Greutatea: cu cât greutatea este mai mare, cu atât inerția și stabilizarea vor fi mai mari

[ctx: Noun: physics term, related to weight]
en: Mass
ro_RO: Greutatea

en: Gaussian parameter: the higher, the more stabilization and the more lag between your cursor and the painting tip.
ro_RO: Parametrul lui Gauss: creșterea valorii sale îmbunătățește stabilizarea, dar mărește întârzierea dintre cursor și punctul desenat.

en: Preprocessor
ro_RO: Preprocesor

en: Cusp detection
ro_RO: Detectarea vârfurilor

en: Finalize the stroke
ro_RO: Termină linia

en: Input stabilization can create a gap at the end of your stroke. If enabled, this gap is filled.
ro_RO: Stabilizarea poate crea un gol la sfârșitul liniei trasate. Dacă bifezi aici, acest gol este umplut.

en: Input stabilization
ro_RO: Stabilizare

en: Indent using spaces
ro_RO: Alineat folosind spații

en: Number of Spaces :
ro_RO: Numărul de spații :

en: Number of spaces inserted with tab.
ro_RO: Numărul de spații introduse cu Tab.

en: Input System
ro_RO: Sistem de intrare

en: <i>Define which tools will be selected if you press a mouse button. After you release the button the previously selected tool will be selected.</i>
ro_RO: <i>Stabilește ce instrument va fi ales dacă apeși un buton al mausului. După ce lași butonul, instrumentul ales anterior va fi selecționat.</i>

en: Left Mouse Button
ro_RO: Butonul stâng al mausului

en: Middle Mouse Button
ro_RO: Buton-mijloc al mausului

en: Right Mouse Button
ro_RO: Buton-dreapta al mausului

en: Mouse Buttons
ro_RO: Butoanele mausului

en: <i>Pressure Sensitivity allows you to draw lines with different widths, depending on how much pressure you apply to the pen. If your tablet does not support this feature this setting has no effect.</i>
ro_RO: <i>Sensibilitatea la apăsare permite trasarea de linii cu lățimi diferite în funcție de presiunea exercitată de creion. Dacă tableta nu acceptă această caracteristică, această reglare nu are niciun efect.</i>

en: Enable Pressure Sensitivity
ro_RO: Activează sensibilitatea la apăsare

en: <i>Some devices report unexpectedly small or large pressures. This can be fixed by setting a minimum pressure or scaling the pressure reported by the device.</i>
ro_RO: <i>Unele dispozitive raportează apăsări neașteptat de mici sau mari. Acest lucru poate fi rezolvat prin stabilirea unei apăsări minime sau prin ajustarea apăsării raportate de dispozitiv.</i>

en: Minimum Pressure:
ro_RO: Apăsarea minimă:

en: Pressure Multiplier:
ro_RO: Multiplicatorul forței de apăsare:

en: Sensitivity Scale
ro_RO: Scala de sensibilitate

en: Pressure Sensitivity
ro_RO: Sensibilitatea la apăsare

en: <i>With some setup, pen strokes have artifacts at their beginning. This can be avoided by ignoring the first few events/stroke-points when the pen touches the screen.</i>
ro_RO: <i>Cu anumite reglări, unele creioane lasă imprecizii la începutul scrierii. Acest lucru poate fi evitat prin ignorarea primelor evenimente/„puncte ale liniei” atunci când creionul începe să scrie.</i>

en: Ignore the first
ro_RO: Ignoră primele

en: events
ro_RO: evenimente

en: Artifact workaround
ro_RO: Eliminare imprecizii

en: <i>Specify the tools that will be selected if a button of the stylus is pressed or the eraser is used. After releasing the button, the previous tool will be selected.</i>
ro_RO: <i>Specifică instrumentul care va fi ales dacă se apasă un buton al creionului electronic sau vei folosi guma de șters. După ce se eliberează butonul, va fi ales instrumentul anterior.</i>

en: Stylus Buttons
ro_RO: Butoanele creionului electronic

en: Stylus-based eraser is visible
ro_RO: Guma creionului este vizibilă

[ctx: eraser is never visible]
en: Never
ro_RO: Niciodată

[ctx: eraser is always visible]
en: Always
ro_RO: Mereu

[ctx: eraser is only visible when floating]
en: When floating
ro_RO: La apropiere

[ctx: eraser is only visible when touching the screen]
en: When touching
ro_RO: La atingere

en: Eraser visibility
ro_RO: Vizibilitatea gumei de șters

en: <i>You can configure devices, not identified by GTK as touchscreen, to behave as if they were one.</i>
ro_RO: <i>Poți configura dispozitivele neidentificate de GTK ca fiind ecran tactil, pentru a se comporta ca și cum ar fi.</i>

en: <i>If your hardware does not support hand recognition, Xournal++ can disable your touchscreen when your pen is near the screen.</i>
ro_RO: <i>Dacă aparatul este incompatibil cu recunoașterea palmei, Xournal++ poate dezactiva ecranul tactil atunci când creionul se află lângă ecran.</i>

en: Enable internal Hand Recognition
ro_RO: Activează recunoașterea palmei

en: Disabling Method
ro_RO: Metoda de dezactivare

en: Timeout
ro_RO: Timp

en: Autodetect
ro_RO: Detectare automată

en: s <i>(after which the touchscreen will be reactivated again)</i>
ro_RO: s <i>(după care ecranul tactil va fi reactivat)</i>

en: <i>Specify commands that are called once Hand Recognition triggers. The commands will be executed in the UI Thread, make sure they are not blocking!</i>
ro_RO: <i>Stabilește comenzile care vor fi executate atunci când este activată recunoașterea palmei. Comenzile vor fi executate în interfața grafică. Asigură-te că nu sunt blocate!</i>

en: Enable
ro_RO: Activează

en: Disable
ro_RO: Dezactivare

en: Test
ro_RO: Testează

en: Custom Commands (for Method "Custom")
ro_RO: Comenzi personalizate (pentru metoda „Personalizată”)

en: Hand Recognition
ro_RO: Recunoașterea palmei

en: <i>Use pinch gestures to zoom journal pages.</i>
ro_RO: <i>Folosește degetele pentru a face zoom paginilor documentului.</i>

en: Enable zoom gestures (requires restart)
ro_RO: Activează gesturile pentru zoom (trebuie repornit programul)

en: When drawing with touch, two-finger gestures intended to pan the view can instead cause it to zoom, causing performance issues.
    This setting can make it easier to draw with touch.
ro_RO: Când desenezi cu ajutorul atingerii, gesturile cu două degete menite să miște zona vizibilă pot provoca în schimb zoom, ceea ce provoacă neplăceri. 
    Această opțiune poate facilita desenarea prin atingere.

en: Start zooming after a distance
ro_RO: Începe zoomul după o anumită distanță

en: % greater than the initial distance between the two touches.
ro_RO: % mai mare decât distanța inițială dintre cele două atingeri.

en: Zoom Gestures
ro_RO: Gesturi pentru zoom

en: <i>Use the touchscreen like a multi-touch-aware pen.</i>
ro_RO: <i>Folosește ecranul tactil ca și cum ai avea un creion electronic.</i>

en: Enable touch drawing
ro_RO: Activează desenarea prin atingere

en: Use two fingers to pan/zoom and one finger to use the selected tool.
ro_RO: Folosește două degete pentru a mișca/zoom și un deget pentru instrumentul ales.

en: Touch Drawing
ro_RO: Desenare prin atingere

en: <i>Disabling GTK's built-in touchscreen scrolling can work around scrolling bugs on some platforms. Consider changing this setting if you experience jumps/sudden changes in scroll position when attempting to scroll with a touchscreen.</i>
ro_RO: <i>Dezactivarea funcției de răsfoire din GTK, a ecranului tactil, poate rezolva problemele de răsfoire de pe unele platforme. Dezactiveaz-o dacă observi salturi/schimbări bruște ale poziției de răsfoire atunci când răsfoiești paginile cu un ecran tactil.</i>

en: Disable GTK's built-in inertial scroll functionality (requires restart).
ro_RO: Dezactivează funcția de răsfoire inerțială din GTK (trebuie repornit programul).

en: Touch Scrolling
ro_RO: Răsfoire prin atingere

en: Show Menubar on Startup
ro_RO: Arată opțiunile la pornire

en: <i>Toggle visibility of menubar with F10</i>
ro_RO: <i>Activează/Dezactivează vizibilitatea opțiunilor cu F10</i>

en: Show filepath in title bar
ro_RO: Arată calea și numele fișierului în banda de sus

en: Show page number in title bar
ro_RO: Arată numărul paginii în banda de sus

en: Border color for current page and other selections
ro_RO: Culoarea chenarului pentru pagina actuală și alte selecții

en: Border color
ro_RO: Culoare chenar

en: Background color between pages
ro_RO: Culoarea fondului între pagini

en: Selection Color (Text, Stroke Selection etc.)
ro_RO: Culoarea selecției (Text, Contur etc.)

en: Active Selection Color (Search Results etc.)
ro_RO: Culoarea selecției active (Rezultatele căutării etc.)

en: Use available Stock Icons (requires restart)
ro_RO: Folosește simbolurile Stock disponibile (trebuie repornit programul)

en: Icon Theme
ro_RO: Aspectul simbolurilor

en: Color
ro_RO: Culoare

en: (requires restart)
ro_RO: (trebuie repornit programul)

en: Theme Variant:
ro_RO: Aspect:

en: Use system default
ro_RO: Aspectul sistemului

en: Force light theme
ro_RO: Aspect luminos

en: Force dark theme
ro_RO: Aspect întunecos

en: (this may not work, depending on your system theme)
ro_RO: (este posibil să nu funcționeze, depinde de aspectul sistemului)

en: Colors
ro_RO: Culori

en: Recolor Drawing Area (might introduce lags when moving selections)
ro_RO: Recolorează zona de desen (ar putea introduce întârzieri la mutarea selecțiilor)

en: Recolors the drawing area so that white regions get the dark color and black regions get the light color. Other colors are interpolated accordingly.
ro_RO: Recolorează zona de desen astfel încât regiunile albe să capete culoare închisă și regiunile negre să capete culoare deschisă. Alte culori vor fi intercalate corespunzător.

en: Recolor Previews in the Sidebar
ro_RO: Recolorează miniaturile din panoul lateral

en: Recolors the previews in the sidebar (Page/Layer Preview) so that white regions get the dark color and black regions get the light color. Other colors are interpolated accordingly.
ro_RO: Recolorează miniaturile din panoul lateral (Miniatură pagină/strat) astfel încât regiunile albe să capete culoare închisă și regiunile negre să capete culoare deschisă. Alte culori vor fi intercalate corespunzător.

en: The color black regions are translated to
ro_RO: Regiunile de culoare neagră vor deveni

en: The color white regions are translated to
ro_RO: Regiunile de culoare albă vor deveni

en: Dark Color
ro_RO: Culoare închisă

en: Light Color
ro_RO: Culoare deschisă

en: Recoloring / Inverting colors
ro_RO: Recolorare / Culori inversate

en: Cursor icon for pen
ro_RO: Simbolul cursorului creionului

[ctx: stylus cursor uses no icon]
en: No icon
ro_RO: Niciun simbol

[ctx: stylus cursor uses a small dot]
en: Small dot icon
ro_RO: Punct mic

[ctx: stylus cursor uses a big pen icon]
en: Big pen icon
ro_RO: Creion mare

[ctx: stylus cursor uses system cursor]
en: System cursor
ro_RO: Cursorul sistemului

en: Highlight cursor position
ro_RO: Evidențiază poziția cursorului

en: Draw a transparent circle around the cursor
ro_RO: Desenează un cerc transparent în jurul cursorului

en: Choose the color to use for "Highlight cursor position"
ro_RO: Alege culoarea de folosit pentru „Evidențiază poziția cursorului”

en: Circle Color
ro_RO: Culoarea cercului

en: pixels
ro_RO: pixeli

en: Radius
ro_RO: Rază

en: Border Width
ro_RO: Lățime chenar

en: Border Color
ro_RO: Culoare chenar

en: Show sidebar on the right side
ro_RO: Arată panoul lateral în dreaptă

en: Show vertical scrollbar on the left side
ro_RO: Arată bara verticală de răsfoire în stânga

en: Left / Right-Handed
ro_RO: Stângaci / Dreptaci

en: Page numbering
ro_RO: Numărul paginii

en: Below preview
ro_RO: Sub miniatură

en: Circle background
ro_RO: Într-un cerc

en: Square background
ro_RO: Într-un pătrat

en: Sidebar
ro_RO: Panoul lateral

en: Hide the horizontal scrollbar
ro_RO: Ascunde bara orizontală de răsfoire

en: Hide the vertical scrollbar
ro_RO: Ascunde bara verticală de răsfoire

en: Disable scrollbar fade out
ro_RO: Dezactivează dispariția barei de răsfoire

en: Scrollbars
ro_RO: Bare de răsfoire

en: When an element is selected and moved past the visible portion of the canvas, pan the screen by an amount equal to this percentage of the visible part of the canvas.
ro_RO: Când un element este ales și deplasat dincolo de partea vizibilă a zonei de desenare, mișcă zona cu o valoare egală cu acest procent din partea vizibilă a zonei de desenare.

en: Base speed
ro_RO: Viteza de deplasare

en: Multiply the panning speed by up to this amount, based on how much of the selected element is out of view.
ro_RO: Înmulțește viteza de deplasare cu până la această valoare, în funcție de cât de mult din elementul ales nu este vizibil.

en: Max multiplier
ro_RO: Multiplicator maxim

en: Selection Edge Panning
ro_RO: Stabilește deplasarea în margine

en: Show Menubar
ro_RO: Arată opțiunile

en: Show Toolbar
ro_RO: Arată banda cu instrumente

en: Show Sidebar
ro_RO: Arată Panoul lateral

en: Fullscreen
ro_RO: Pe tot ecranul

en: Go Fullscreen
ro_RO: Pe tot ecranul

en: Select toolbar:
ro_RO: Alege banda cu instrumente:

en: Presentation Mode
ro_RO: Prezentare

en: Pre-load pages before
ro_RO: Pagini preîncărcate înainte

en: Pre-load pages after
ro_RO: Pagini preîncărcate după

en: Clear cached paged while scrolling
ro_RO: Șterge memoria cache în timpul răsfoirii

en: Performance
ro_RO: Performanță

en: View
ro_RO: Vizualizare

en: Speed for Ctrl + Scroll
ro_RO: Viteza pentru Ctrl + Răsfoire

en: Speed for a Zoomstep
ro_RO: Viteza pentru un pas de zoom

en: Zoom Speed
ro_RO: Viteza de zoom

en: <i>To make sure on 100% zoom the size of elements is natural.</i>
ro_RO: <i>Pentru a garanta că mărimea elementelor este naturală la un zoom de 100%.</i>

en: <i>Put a ruler on your screen and move the slider until both rulers match.</i>
ro_RO: <i>Pune o riglă pe ecran și deplasează cursorul până când ambele rigle se potrivesc.</i>

en: Automatic
ro_RO: Automat

en: The unit of the ruler is cm
ro_RO: Unitatea de măsură a riglei este cm

en: Display DPI Calibration
ro_RO: Calibrarea DPI a ecranului

en: <i>If you add additional space beside the pages you can choose the area of the screen you would like to work on.</i>
ro_RO: <i>Dacă adaugi spațiu suplimentar lângă pagini, poți alege zona de pe ecran în care vrei să lucrezi.</i>

en: Add additional horizontal space
ro_RO: Adaugă un spațiu orizontal suplimentar

en: Add additional vertical space
ro_RO: Adaugă un spațiu vertical suplimentar

en: <i>or</i>
ro_RO: <i>sau</i>

en: Unlimited scrolling
ro_RO: Răsfoire nelimitată

en: <i>The amount is specified in pixels.</i>
ro_RO: <i>Valoarea este specificată în pixeli.</i>

en: Scrolling outside the page
ro_RO: Deplasare în afara paginii

en: Offset first page this many pages when <b>Pair Pages</b> enabled
ro_RO: Mută prima pagină cu acest număr de pagini când este activată opțiunea <b>Pagini alăturate</b>

en: First Page Offset
ro_RO: Mutarea primei pagini

en: Usually 0 or 1
ro_RO: De obicei 0 sau 1

en: Paired Pages
ro_RO: Pagini alăturate

en: when scrolling to end of last page
ro_RO: când se răsfoiește până la sfârșitul ultimei pagini

en: when drawing on last page
ro_RO: când se desenează pe ultima pagină

en: disabled
ro_RO: dezactivat

en: Automatically Add Empty Last Page (excluding PDFs)
ro_RO: Adaugă automat ultima pagină goală (cu excepția PDF-urilor)

en: Enable  with determination radius of
ro_RO: Activează cu raza de acțiune de

en: Drag LEFT from start point acts like shift key is being held.
    Drag UP acts as if Control key is being held.
    
    Determination Radius: Radius at which modifiers will lock in until finished drawing.
    
    <i>Useful for operating without keyboard.</i>
ro_RO: Tragerea spre stânga din punctul de pornire acționează ca și cum tasta Shift ar fi ținută apăsată.
    Tragerea în sus acționează ca și cum s-ar ține apăsată tasta Control.
    
    Raza de acțiune: Raza în care modificatorii se blochează până la terminarea desenului.
    
    <i>Util pentru lucrul fără tastatură.</i>

en: Drawing Tools - Set Modifiers by Draw Direction (Experimental)
ro_RO: Instrumente de desenare - Stabilește modificatori în funcție de direcția de desenare (Experimental)

en: Preserve line width
ro_RO: Păstrează lățimea liniei

en: After resizing a selection, the line width of all strokes will be the same as before the resizing operation.
ro_RO: După redimensionarea unei selecții, lățimea tuturor liniilor va fi aceeași ca înainte de redimensionare.

en: Resizing
ro_RO: Redimensionare

en: Rotation snapping tolerance
ro_RO: Toleranța rotirii forțate

en: Grid snapping tolerance
ro_RO: Toleranța ancorării la grilă

en: Grid size
ro_RO: Mărimea grilei

en: Use snapping for recognized shapes
ro_RO: Folosește ancorarea pentru formele recunoscute

en: If activated, shapes that have been recognized by the shape recognizer will be snapped to the grid automatically. This may lead to unexpected results if you have the shape recognizer turned on while writing.
ro_RO: Dacă este activată, formele care au fost recunoscute de instrumentul „Recunoaște forma” vor fi ancorate automat la grilă. Acest lucru poate duce la rezultate neașteptate dacă ai activat „Recunoaște forma” în timpul scrierii.

en: Snapping
ro_RO: Ancorare

en: Minimum Stroke Size
ro_RO: Mărimea minimă a formei

[ctx: Short taps/clicks will trigger special actions]
en: Enable Tap action
ro_RO: Activează acțiunea la atingere

en: Do not draw for inputs of short time and length unless it comes in short succession. Instead, show floating toolbox.
ro_RO: Nu desena ceva rapid și scurt, decât dacă este în succesiune rapidă. În schimb, arată caseta cu instrumente mobilă.

en: Time limit (ms)
ro_RO: Limita de timp (ms)

en: Time limit: taps lasting longer will not trigger a special action
    
    <i>Recommended: 150ms</i>
ro_RO: Limita de timp: atingerile care durează mai mult nu vor declanșa o acțiune specială
    
    <i>Recomandat: 150ms</i>

en: Length limit: taps moving further away will not trigger a special action
    
    <i>Recommended: 1 mm</i>
ro_RO: Limita de lungime: atingerile care depășesc această limită nu vor declanșa o acțiune specială
    
    <i>Recomandat: 1 mm</i>

en: Length limit (mm)
ro_RO: Limita de lungime (mm)

en: Frequency limit (ms)
ro_RO: Limita de frecvență (ms)

en: Frequency limit: A tap happening within this time period after a stroke will not trigger a special action.
    
    <i>Recommended: 500ms</i>
ro_RO: Limita de frecvență: O atingere care are loc în această perioadă, după ce a fost desenată o linie, nu va declanșa o acțiune specială.
    
    <i>Recomandat: 500ms</i>

en: Try to select object first.
ro_RO: Încearcă mai întâi să alegi obiectul.

en: Try to select object first; if nothing selected then show floating toolbox if enabled.
ro_RO: Încearcă mai întâi să alegi obiectul; dacă nu este ales nimic, atunci arată caseta cu instrumente mobilă dacă este activată.

en: All three conditions must be met before stroke is ignored.
    It must be short in time and length and we can't have ignored another stroke recently.
ro_RO: Toate cele trei condiții trebuie îndeplinite înainte ca linia să fie ignorată.
    Trebuie să fie scurtă ca timp și lungime și nu trebuie să fi ignorat recent o altă linie.

en: Settings:
ro_RO: Reglări:

en: Show Floating Toolbox
ro_RO: Arată caseta cu instrumente mobilă

en: Action on Tool Tap
ro_RO: Acțiune la atingerea instrumentului

en: <i>Re-render PDF backgrounds more often while zooming for better render quality.
    <b>Note:</b> This should not affect print quality.</i>
ro_RO: <i>Reîncarcă mai des fondurile PDF în timp ce se face zoom pentru o calitate mai bună a redării. 
    <b>Aviz:</b> Acest lucru nu ar trebui să afecteze calitatea tipăririi.</i>

en: When zoomed in on a high-resolution PDF, each re-render can take a long time. Setting this to a large value causes these re-renders to happen less often.
    
    Set this to 0% to always re-render on zoom.
ro_RO: Când se face zoom pe un PDF de înaltă rezoluție, fiecare reîncărcare poate dura mult timp. Stabilind aceasta la o valoare mare, aceste reîncărcări se întâmplă mai rar.
    
    Pune această valoare la 0% pentru a reîncărca mereu la zoom.

en: Re-render when the page's zoom changes by more than
ro_RO: Reîncarcă atunci când zoomul paginii se schimbă cu mai mult de

en: PDF Cache
ro_RO: Cache PDF

en: Drawing Area
ro_RO: Zona de desenare

en: <i>Select the tool and Settings if you press the Default Button.</i>
ro_RO: <i>Alege instrumentul și reglările dacă se apasă butonul „Prestabilit”.</i>

en: <b>Default tool</b>
ro_RO: <b>Instrument prestabilit</b>

en: <i>The laser pointer allows to write strokes that will fade out after a short while.</i>
ro_RO: <i>Indicatorul cu laser permite scrierea de linii care vor dispărea după scurt timp.</i>

en: Fade out delay (in ms)
ro_RO: Întârziere dispariție (în ms)

en: <b>Laser pointer</b>
ro_RO: <b>Indicator laser</b>

en: Tools
ro_RO: Instrumente

en: <i>
    Using the checkbox the audio system can be disabled or enabled for future sessions (restart required).
    Disabling audio for a single session can be achieved using the <tt>--disable-audio</tt> flag on the command line.
    </i>
ro_RO: <i>
    Folosind locul de bifat, sistemul audio poate fi dezactivat sau activat pentru sesiunile viitoare (trebuie repornit).
    Dezactivarea sunetului pentru o singură sesiune poate fi realizată cu ajutorul <tt>--disable-audio</tt> din linia de comandă.
    </i>

en: Disable Audio
ro_RO: Dezactivează audio

en: Enable or Disable Audio
ro_RO: Activează sau dezactivează audio

en: <i>Audio recordings are currently stored in a separate folder and referenced from the journal.</i>
ro_RO: <i>În prezent, înregistrările audio sunt stocate într-un dosar separat și sunt menționate în document.</i>

en: Storage Folder
ro_RO: Alege dosarul

en: Select Folder
ro_RO: Alege dosarul

en: <i>Specify the audio devices used for recording and playback of audio attachments.
    If available select <small><tt>pulse</tt></small> as input / output device.</i>
ro_RO: <i>Specifică dispozitivele audio utilizate pentru înregistrarea și redarea fișierelor audio.
    Dacă este disponibil, alege <small><tt>pulse</tt></small> ca dispozitiv de intrare/ieșire.</i>

en: Input Device
ro_RO: Dispozitiv de intrare

en: Output Device
ro_RO: Dispozitiv de ieșire

en: Audio Devices
ro_RO: Dispozitive audio

en: Sample Rate
ro_RO: Frecvența de eșantionare

en: Gain
ro_RO: Amplificare

en: Recording Quality
ro_RO: Calitatea înregistrării

en: Default Seek Time (in seconds)
ro_RO: Timp de căutare prestabilit (în secunde)

en: Playback Settings
ro_RO: Reglări de redare

en: <i>Changes take only effect on new recordings and playbacks.</i>
ro_RO: <i>Modificările au efect numai asupra noilor înregistrări și redări.</i>

en: Audio Recording
ro_RO: Înregistrare audio

en: <i>Select language (requires restart)</i>
ro_RO: <i>Alege limba (trebuie repornit programul)</i>

en: Language
ro_RO: Limba

en: Language Settings
ro_RO: Alege limba

en: Palette
ro_RO: Paleta

en: Device
ro_RO: Dispozitiv

en: Disable drawing for this device
ro_RO: Dezactivează desenarea cu acest dispozitiv

en: Eraser Type - don't change
ro_RO: Tip de gumă - nu schimba

en: Whiteout
ro_RO: Albește

en: Delete stroke
ro_RO: Elimină linia

en: Stroke Type - don't change
ro_RO: Tip de linie - nu schimba

en: Dashed
ro_RO: Linie întreruptă

en: Dash-dotted
ro_RO: Întreruptă-punctată

en: Disabled
ro_RO: Dezactivat

en: Apply
ro_RO: Aplică

en: Drag and drop Components from here to the toolbars and back.
ro_RO: Trage și așează componentele de aici în benzile cu instrumente și înapoi.

en: Manage Toolbar
ro_RO: Gestionează banda cu instrumente

en: _File
ro_RO: _Fișier

en: Open
ro_RO: Deschide

note: Filled dynamically
en: Recent _Documents
ro_RO: _Documente recente

en: _Annotate PDF
ro_RO: _Adaugă însemnări pe PDF

en: Save As
ro_RO: Salvează ca

en: _Export as PDF
ro_RO: _Exportă ca PDF

en: Export as...
ro_RO: Exportă ca...

en: Quit
ro_RO: Inchide

en: _Edit
ro_RO: _Modifică

en: Select All
ro_RO: Alege tot

en: Find
ro_RO: Caută

en: Arrange Selection
ro_RO: Aranjează selecția

en: Bring to Front
ro_RO: Adu în prim-plan

en: Bring Forward
ro_RO: Adu mai aproape

en: Send Backward
ro_RO: Trimite în plan secundar

en: Send to Back
ro_RO: Trimite în ultimul plan

en: Move Selection Layer Up
ro_RO: Mută sus selecția stratului

en: Move Selection Layer Down
ro_RO: Mută jos selecția stratului

en: Preferences
ro_RO: Preferințe

en: T_oolbars
ro_RO: _Benzi cu instrumente

en: _Manage
ro_RO: _Gestionează

en: _Customize
ro_RO: _Personalizează

en: _View
ro_RO: _Vizualizare

en: _Pair Pages
ro_RO: _Pagini alăturate

en: _Presentation Mode
ro_RO: _Prezentare

en: Show Toolbars
ro_RO: Arată benzile cu instrumente

en: Layout
ro_RO: Aspect

en: _Horizontal
ro_RO: _Orizontal

en: _Left to Right
ro_RO: De la _stânga la dreapta

en: _Right to Left
ro_RO: _De la dreapta la stânga

en: _Top to Bottom
ro_RO: De s_us în jos

en: _Bottom to Top
ro_RO: De _jos în sus

en: _Cols/Rows
ro_RO: _Coloane/Rânduri

en: Set Columns
ro_RO: Numărul de coloane

en: _1 Column
ro_RO: _1 coloană

en: _2 Columns
ro_RO: _2 coloane

en: _3 Columns
ro_RO: _3 coloane

en: _4 Columns
ro_RO: _4 coloane

en: _5 Columns
ro_RO: _5 coloane

en: _6 Columns
ro_RO: _6 coloane

en: _7 Columns
ro_RO: _7 coloane

en: _8 Columns
ro_RO: _8 coloane

en: Set Rows
ro_RO: Numărul de rânduri

en: _1 Row
ro_RO: _1 rând

en: _2 Rows
ro_RO: _2 rânduri

en: _3 Rows
ro_RO: _3 rânduri

en: _4 Rows
ro_RO: _4 rânduri

en: _5 Rows
ro_RO: _5 rânduri

en: _6 Rows
ro_RO: _6 rânduri

en: _7 Rows
ro_RO: _7 rânduri

en: _8 Rows
ro_RO: _8 rânduri

en: Zoom In
ro_RO: Mărește

en: Zoom Out
ro_RO: Micșorează

en: Normal Size
ro_RO: Mărime normală

en: Zoom to Fit
ro_RO: Încadrare optimă

en: _Navigation
ro_RO: _Navigare

en: _First Page
ro_RO: _Prima pagină

en: _Previous Page
ro_RO: Pagina _anterioară

en: _Goto Page
ro_RO: _Du-te la pagina

en: _Next Page
ro_RO: Pagina _următoare

en: _Last Page
ro_RO: Ul_tima pagină

en: _Previous Layer
ro_RO: Stratul _anterior

en: _Next Layer
ro_RO: Stratul _următor

en: _Top Layer
ro_RO: _Cel mai de sus strat

en: N_ext Annotated Page
ro_RO: Pagina următoar_e cu însemnări

en: P_revious Annotated Page
ro_RO: Pagina anterioa_ră cu însemnări

en: New Page _Before
ro_RO: O pagină _nouă înainte

en: New Page _After
ro_RO: O pagină nouă _după

en: New Page at _End
ro_RO: O pagină nouă la _sfârșit

en: Duplicate Page
ro_RO: Pagină duplicat

en: Append New PDF Pages
ro_RO: Adaugă Pagini PDF noi

en: Configure Page Template
ro_RO: Configurează modelul de pagină

en: _Delete Page
ro_RO: _Elimină pagina

en: Add a _Layer above the active layer
ro_RO: Adaugă un strat _deasupra stratului activ

en: Delete Layer
ro_RO: Elimină stratul

en: Merge Layer Down
ro_RO: Unește cu stratul inferior

en: Rename Layer
ro_RO: Redenumește stratul

en: Paper _Format
ro_RO: _Formatul hârtiei

en: Paper _Color
ro_RO: _Culoare hârtiei

en: _Tools
ro_RO: Ins_trumente

en: _Pen
ro_RO: _Creion

en: _Eraser
ro_RO: _Gumă

en: Select Linear Text
ro_RO: Alege text liniar

en: Select Text In Rectangle
ro_RO: Alege textul din dreptunghi

en: _Highlighter
ro_RO: _Evidențiator

en: _Image
ro_RO: _Imagine

en: _Default Tool
ro_RO: Instrument _prestabilit

en: Drawing Type
ro_RO: Tip de desenare

en: _Shape Recognizer
ro_RO: Recunoaște _forma

en: Draw _Line
ro_RO: Desenează _drepte

en: _Vertical Space
ro_RO: Spațiu _vertical

en: H_and Tool
ro_RO: Instrumentul _Mână

en: Pen _Options
ro_RO: _Opțiuni pentru Creion

en: _very fine
ro_RO: _foarte subțire

en: _fine
ro_RO: _subțire

en: _medium
ro_RO: _mediu

en: _thick
ro_RO: _gros

en: ver_y thick
ro_RO: foarte g_ros

en: Fi_ll
ro_RO: Ump_lere

en: Fill opacity
ro_RO: Opacitatea umplerii

en: Eraser Optio_ns
ro_RO: Opțiu_ni pentru Gumă

en: _whiteout
ro_RO: _albește

en: _delete strokes
ro_RO: _elimină linii

en: Highlighter Opti_ons
ro_RO: Opțiuni pentru Evidențiat_or

en: Select PDF Text Options
ro_RO: Alege opțiunile de text PDF

en: Marker Opacity
ro_RO: Opacitatea marcajului

en: Text Font...
ro_RO: Tipul de litere...

en: Record / Stop
ro_RO: Înregistrare / Oprire

en: Pause
ro_RO: Pauză

en: _Help
ro_RO: _Ajutor

en: Help
ro_RO: Ajutor

en: Run Gtk3 demo
ro_RO: Pornește Gtk3 demo

en: About
ro_RO: Despre

en: Ruled with vertical line on the right
ro_RO: Dictando cu margine liniată în dreapta

en: Graph with border
ro_RO: Cu pătrățele și margini

en: Graph with border (bold every 5th)
ro_RO: Grafic cu margine (îngroșat la fiecare al cincilea element)

en: All Tools
ro_RO: Toate instrumentele

en: Portrait
ro_RO: Portret

en: Minimal Left
ro_RO: Minimală la stânga

en: Minimal Top
ro_RO: Minimală sus

en: Right hand Note Taking
ro_RO: Pentru dreptaci

en: Toolbar Left
ro_RO: Banda în stânga

en: Toolbar Right
ro_RO: Banda în dreapta

en: Empty Toolbar
ro_RO: Fără instrumente

en: Note-taking application
ro_RO: Aplicație de luat notițe

en: Take handwritten notes
ro_RO: Ia notițe scrise de mână

en: tablet;Wacom;pen input;PDF Annotation;markup
ro_RO: tabletă;Wacom;scrie cu creionul;Însemnări pe PDF;marcare

en: Xournalpp Developers
ro_RO: Programatorii Xournalpp

en: Xournal++ is a hand note-taking software written in C++ with the target of flexibility, functionality and speed. Stroke recognizer and other parts are based on Xournal Code, which you can find at sourceforge. It supports GNU/Linux (e.g. Ubuntu, Debian, Arch, SUSE), macOS and Windows. Supports pen input from devices such as Wacom Tablets.
ro_RO: Xournal++ este un program de luat notițe scrise de mână realizat în C++ cu scopul de a fi flexibil, funcțional și rapid. Recunoașterea formei și alte părți se bazează pe codul Xournal, care se găsește la sourceforge. Este compatibil cu GNU/Linux (de exemplu: Ubuntu, Debian, Arch, SUSE), macOS și Windows. Acceptă utilizarea creionului electronic de la aparate precum tabletele Wacom.

en: Xournal++ features:
ro_RO: Caracteristici Xournal++:

en: Supports pressure-sensitive styluses and digital pen tables (e.g. Wacom, Huion, XP Pen, etc. tablets)
ro_RO: Este compatibil cu creioanele electronice sensibile la presiune și tablete (de exemplu: tablete Wacom, Huion, XP Pen etc.)

en: Paper backgrounds for note-taking, scratch paper, or whiteboarding
ro_RO: Fonduri de hârtie pentru luarea de notițe, hârtie liniată sau coală albă

en: Annotate on top of PDFs
ro_RO: Însemnări pe PDF-uri

en: Select text from the background PDF, copy, highlight or underline it or strike it through
ro_RO: Alegeți textul din fondul PDF, copiază-l, evidențiază-l, subliniază-l sau taie-l cu o linie

en: Follow links from the background PDF
ro_RO: Accesează trimiterile din fondul PDF

en: Export to a variety of formats including SVG, PNG and PDF, both from the GUI and command line
ro_RO: Exportă într-o varietate de formate, inclusiv SVG, PNG și PDF, atât din interfața grafică, cât și din linia de comandă

en: Different drawing tools (e.g. pen, highlighter) and stroke styles (e.g. solid, dotted)
ro_RO: Diferite instrumente de desen (de exemplu, creion, evidențiator) și tipuri de linii (de exemplu: solide, punctate)

en: Shape drawing (line, arrow, circle, rectangle, spline)
ro_RO: Desenarea formelor (drepte, săgeți, cercuri, dreptunghiuri, curbe)

en: Use the set-square and compass tools for measurements or as a guide for drawing straight lines, circular arcs and radii
ro_RO: Folosește instrumentele echer și compas pentru măsurători sau ca ghid pentru trasarea liniilor drepte, a arcelor de cerc și a razelor

en: Fill shape functionality
ro_RO: Caracteristica de umplere a formei

en: Shape resizing and rotation
ro_RO: Redimensionarea și rotirea formei

en: Rotation and grid snapping for precise alignment of objects
ro_RO: Rotație și fixare la grilă pentru alinierea precisă a obiectelor

en: Input stabilization for smoother writing/drawing
ro_RO: Stabilizare pentru o scriere/desenare mai lină

en: Text tool for adding text in different fonts, colors, and sizes
ro_RO: Instrument de text pentru adăugarea de text cu diferite caractere, culori și dimensiuni

en: Enhanced support for image insertion
ro_RO: Îmbunătățire a capacității de adăugare a imaginilor

en: Eraser with multiple configurations
ro_RO: Gumă de șters cu mai multe variante

en: LaTeX support (requires a working LaTeX installation) with customizable template and a resizable editor with syntax highlighting
ro_RO: Compatibilitate cu LaTeX (necesită o instalare LaTeX funcțională) cu model personalizabil și un elaborator redimensionabil cu evidențiere a sintaxei

en: Sidebar containing page previews with advanced page sorting, PDF bookmarks and layers (can be individually hidden/edited)
ro_RO: Panou lateral care conține previzualizări de pagini cu aranjare avansată a paginilor, semne de carte pentru PDF și straturi (pot fi ascunse/modificate individual)

en: Allows mapping different tools/colors etc. to stylus/mouse buttons
ro_RO: Permite asocierea diferitelor instrumente/culori etc. cu butoanele creionului/mausului

en: Customizable toolbar with multiple configurations, e.g. to optimize toolbar for portrait/landscape
ro_RO: Bandă cu instrumente personalizabilă cu mai multe configurații, de exemplu: poate fi optimizată pentru portret/peisaj

en: Custom color palette support using the .gpl format
ro_RO: Paletă de culori personalizată utilizând formatul .gpl

en: Page template definitions
ro_RO: Modele de pagină

en: Bug reporting, autosave, and auto backup tools
ro_RO: Instrumente de raportare a erorilor, salvare automată și copie de rezervă automată

en: Audio recording and playback alongside with handwritten notes
ro_RO: Înregistrare și ascultare audio împreună cu notițe scrise de mână

en: Multi language support (over 20 languages supported)
ro_RO: Mai multe limbi (peste 20 de limbi disponibile)

en: Plugins using Lua scripting
ro_RO: Extensii care utilizează limbajul de programare Lua

en: Note taking
ro_RO: Notițe

en: PDF annotation
ro_RO: Notițe PDF

en: LaTeX with customized preamble
ro_RO: LaTeX cu introducere personalizată

en: Xournal note file
ro_RO: Fișier de notițe Xournal

en: Xournal++ note file
ro_RO: Fișier de notițe Xournal++

en: Xournal++ page template file
ro_RO: Fișier model de pagină Xournal++
