xournalpp - en to da_DK translation catalogue (161 entries)

en: Audio folder not set or invalid! Recording won't work!
    Please set the recording folder under "Preferences > Audio recording"
da_DK: Lydmappen er ikke indstillet eller ugyldig! Optagelse virker ikke!
    Indstil venligst optagelsesmappen under "Indstillinger > Lydoptagelse"

en: Filesystem error: {1}
da_DK: Filsystem fejl: {1}

en: Could not remove old autosave file "{1}": {2}
da_DK: Kunne ikke fjerne den gamle autosave fil "{1}:"{2}

en: You deleted the active toolbar. Falling back to the default toolbar.
da_DK: Du slettede den aktive værktøjslinje. Skifter tilbage til standardværktøjslinjen.

en: The Toolbarconfiguration "{1}" is predefined, would you create a copy to edit?
da_DK: Værktøjslinje konfigurationen "{1}" er foruddefineret, vil du oprette en kopi til at redigere?

en: Cancel
da_DK: Annullér

en: No pdf pages available to append. You may need to reopen the document first.
da_DK: Ingen PDF-sider tilgængelige til at tilføje, Du skal muligvis genåbne dokumentet først.

en: Unable to retrieve pdf page.
da_DK: Kan ikke hente PDF-side.

en: Do not open Autosave files. They may will be overwritten!
    Copy the files to another folder.
    Files from Folder {1} cannot be opened.
da_DK: Åben ikke autosave filer. De kan blive overskrevet!
    Kopier filerne til en anden mappe.
    Filer fra mappen {1} kan ikke åbnes.

en: file: {1}
da_DK: Fil: {1}

en: Error opening file "{1}"
da_DK: Fejl ved åbning af filen "{1}"

en: The file being loaded has a file format version newer than the one currently supported by this version of Xournal++, so it may not load properly. Open anyways?
da_DK: Filen, der indlæses, har en filformatversion, der er nyere end den, der i øjeblikket understøttes af denne version af Xournal++, så den indlæses måske ikke korrekt. Åbn alligevel?

en: The attached background file could not be found. It might have been moved, renamed or deleted.
da_DK: Den vedhæftede baggrundsfil kunne ikke findes. Den er måske blevet flyttet, omdøbt eller slettet.

en: The background file "{1}" could not be found. It might have been moved, renamed or deleted.
    It was last seen at: "{2}"
da_DK: Baggrundsfilen "{1}" kunne ikke findes. Den er måske blevet flyttet, omdøbt eller slettet.
    Den blev sidst set på: "{2}"

en: 
    Proposed replacement file: "{1}"
da_DK: 
    Foreslået erstatningsfil: "{1}"

en: Select another PDF
da_DK: Vælg en anden PDF

en: Remove PDF Background
da_DK: Fjern PDF-baggrund

en: Use proposed PDF
da_DK: Brug foreslået PDF

en: Unsaved Document
da_DK: Ikke gemt dokument

en: Document file was removed.
da_DK: Dokumentfilen blev fjernet.

en: This document is not saved yet.
da_DK: Dette dokument er ikke gemt endnu.

en: Save As...
da_DK: Gem som...

en: Save
da_DK: Gem

en: Discard
da_DK: Kassér

en: mouse
da_DK: mus

en: eraser
da_DK: viskelæder

en: cursor
da_DK: markør

en: keyboard
da_DK: tastatur

en: touchscreen
da_DK: berøringsskærm

en: touchpad
da_DK: berøringsfelt

en: trackpoint
da_DK: sporpunkt

en: tablet pad
da_DK: tablet-berøringsplade

en: Image file successfully created
da_DK: Billedfil blev oprettet

en: PDF file successfully created
da_DK: PDF blev korrekt oprettet

en: Global template file does not exist. Please check your settings.
da_DK: Global skabelonfil findes ikke. Kontroller dine indstillinger.

en: Failed to read global template file. Please check your settings.
da_DK: Kunne ikke læse den globale skabelonfil. Kontroller dine indstillinger.

en: Global template file is not a regular file. Please check your settings.
da_DK: Global skabelonfil er ikke en almindelig fil. Tjek venligst dine indstillinger.

en: Latex generation encountered an error: {1} (exit code: {2})
da_DK: Latex generering stødte på en fejl: {1} (exit-kode: {2})

en: Could not load LaTeX PDF file: {1}
da_DK: Kunne ikke indlæse LaTeX PDF-fil: {1}

en: Could not load LaTeX PDF file
da_DK: Kunne ikke indlæse LaTeX PDF-fil

en: Error reading PDF: {1}
da_DK: Fejl ved læsning af PDF: {1}

en: You don't have any PDF pages to select from. Cancel operation.
    Please select another background type: Menu "Journal" → "Configure Page Template".
da_DK: Du har ingen PDF-sider at vælge fra. Annuller operation.
    Vælg venligst en anden baggrundstype: Menu "Journal" → "Konfigurer sideskabelon".

en: PDF background missing
da_DK: PDF baggrund mangler

en: Failed to delete file: {1}
da_DK: Mislykkedes at slette fil: {1}

en: Delete file
da_DK: Slet fil

en: Error: {1}
da_DK: Fejl: {1}

en: <span foreground='red' size='x-large'>Missing the needed UI file:
    <b>{1}</b></span>
    Could not find them at any location.
      Not relative
      Not in the Working Path
      Not in {2}
da_DK: <span foreground='red' size='x-large'>Mangler den nødvendige UI fil:
    <b>{1}</b></span>
    Kunne ikke finde den noget sted.
      Ikke relativ
      Ikke i arbejdsstien
      Ikke i {2}

en: 
    
    Will now attempt to run without this file.
da_DK: 
    
    Vil nu forsøge at køre uden denne fil.

en: Get version of xournalpp
da_DK: Hent version af xournalpp

en: Advanced export options
da_DK: Avancerede eksportindstillinger

en: Display advanced export options
da_DK: Vis avancerede eksportindstillinger

en: Autosaving to {1}
da_DK: Gemmer automatisk til {1}

en: Could not rename autosave file from "{1}" to "{2}": {3}
da_DK: Kunne ikke omdøbe autosave fil fra "{1}" til "{2}": {3}

en: Do not overwrite the background PDF! This will cause errors!
da_DK: Overskriv ikke PDF'en i baggrunden! Dette kan medføre fejl!

en: Failed to resolve path with the following error:
    {1}
da_DK: Kunne ikke løse fejl på sti med følgende fejl:
    {1}

en: Custom Export
da_DK: Brugerdefineret Eksport

en: Failed to parse LaTeX generator command: {1}
da_DK: Kunne ikke fortolke LaTeX-generatorkommandoen: {1}

en: Failed to find LaTeX generator program in PATH: {1}
da_DK: Kunne ikke finde LaTeX-generatorprogrammet i PATH: {1}

en: Could not save .tex file: {1}
da_DK: Kunne ikke gemme .tex-fil: {1}

en: Could not start {1}: {2} (exit code: {3})
da_DK: Kunne ikke starte {1}: {2} (exit kode: {3})

en: Could not load pagetemplates.ini file
da_DK: Kunne ikke indlæse pagetemplates.ini fil

en: Graph
da_DK: Graf

en: Dotted
da_DK: Prikket

en: Image
da_DK: Billede

en: Arrange
da_DK: Arrangér

en: Bring forward
da_DK: Bring fremad

en: Failed to open content.xml in zip archive: "{1}"
da_DK: Kunne ikke åbne content.xml i zip-arkiv: "{1}"

en: Could not open file: "{1}"
da_DK: Kunne ikke åbne filen: "{1}"

en: Document is not complete (maybe the end is cut off?)
da_DK: Dokumentet er ikke komplet (måske er enden klippet af?)

en: Document is corrupted (no pages found in file)
da_DK: Dokumentet er ødelagt (ingen sider funden i filen)

en: Could not read image: {1}. Error message: {2}
da_DK: Kunne ikke læse billedet: {1}. Fejlmeddelelse: {2}

en: Could not read page number for cloned background image: {1}.
da_DK: Kunne ikke læse sidenummer for klonet baggrundsbillede: {1}.

en: Could not open attachment: {1}. Error message: {2}
da_DK: Kunne ikke åbne vedhæftning: {1}. Fejlmeddelelse: {2}

en: Could not open attachment: {1}. Error message: No valid file size provided
da_DK: Kunne ikke åbne vedhæftning: {1}. Fejlmeddelelse: Ingen gyldig filstørrelse angivet

en: Could not open attachment: {1}. Error message: Could not read file
da_DK: Kunne ikke åbne vedhæftning: {1}. Fejlmeddelelse: Kunne ikke læse filen

en: Could not open attachment: {1}. Error message: Could not write file
da_DK: Kunne ikke åbne vedhæftning: {1}. Fejlmeddelelse: Kunne ikke skrive fil

en: Attribute color not set!
da_DK: Attribut color er ikke angivet!

en: Color "{1}" unknown (not defined in default color list)!
da_DK: Farve "{1}" ukendt (ikke defineret i standard farveliste)!

en: Attribute "{1}" could not be parsed as double, the value is nullptr
da_DK: Attribut "{1}" kunne ikke fortolkes som double, værdien er nullptr

en: Attribute "{1}" could not be parsed as double, the value is "{2}"
da_DK: Attribut "{1}" kunne ikke fortolkes som double, værdien er "{2}"

en: Attribute "{1}" could not be parsed as int, the value is nullptr
da_DK: Attribut "{1}" kunne ikke fortolkes som int, værdien er nullptr

en: Attribute "{1}" could not be parsed as int, the value is "{2}"
da_DK: Attribut "{1}" kunne ikke fortolkes som int, værdien er "{2}"

en: Attribute "{1}" could not be parsed as size_t, the value is nullptr
da_DK: Attribut "{1}" kunne ikke fortolkes som size_t, værdien er nullptr

en: Attribute "{1}" could not be parsed as size_t, the value is "{2}"
da_DK: Attribut "{1}" kunne ikke fortolkes som size_t, værdien er "{2}"

en: Could not write background "{1}", {2}
da_DK: Kunne ikke skrive baggrund "{1}", {2}

en: Could not write background "{1}". Continuing anyway.
da_DK: Kunne ikke skrive baggrund "{1}". Fortsætter alligevel.

en: GNU GPLv2 or later
da_DK: GNU GPLv2 eller senere

en: Highlighter
da_DK: Fremhævning

en: Insert image
da_DK: Indsæt billede

en: Hand
da_DK: Hånd

en: Floating Toolbox (experimental)
da_DK: Flydende Værktøjskasse (eksperimentel)

en: Drawing Type - don't change
da_DK: Tegningstype - ændr ikke

en: Draw Line
da_DK: Tegn Linje

en: Draw Rectangle
da_DK: Tegn Rektangel

en: Draw Ellipse
da_DK: Tegn Ellipse

en: Draw Arrow
da_DK: Tegn Pil

en: Draw Double Arrow
da_DK: Tegn Dobbelt Pil

en: Draw Spline
da_DK: Tegn Spline

en: All files
da_DK: Alle filer

en: Xournal++ files
da_DK: Xournal++ filer

en: Custom
da_DK: Brugerdefineret

en: GtkSourceView was disabled when building Xournal++! Some options will not be available.
da_DK: GtkSourceView blev deaktiveret når Xournal++! Nogle muligheder vil ikke være tilgængelige.

en: Save File
da_DK: Gem fil

en: _Cancel
da_DK: _Annullér

en: _Save
da_DK: _Gem

en: Filter input pressure. Multiply the pressure by the pressure multiplier. If less than the minimum, use the minimum pressure.
da_DK: Filtrer indgangstryk. Gang trykket med trykmultiplikatoren. Hvis mindre end minimum, så brug minimumstrykket.

en: Customized
da_DK: Tilpasset

en: Attach file to the journal
da_DK: Vedhæft fil til journalen

en: This image could not be loaded. Error message: {1}
da_DK: Dette billede kunne ikke indlæses. Fejlbesked: {1}

en: Could not remove tool item {1} from Toolbar {2} on position {3}
da_DK: Kunne ikke fjerne værktøjselement {1} fra værktøjslinjen {2} på position {3}

en: Could not remove tool item from Toolbar {1} on position {2}
da_DK: Kunne ikke fjerne værktøjselement fra værktøjslinjen {1} på position {2}

en: Apply to all pages
da_DK: Anvend på alle sider

en: Apply to current page
da_DK: Anvend på aktuel side

en: Contents
da_DK: Indhold

en: Draw coordinate system
da_DK: Tegn koordinatsystem

en: Drawing Type Combo
da_DK: Tegningstype Combo

en: Font
da_DK: Skrifttype

en: Could not parse general toolbar.ini file: {1}
    No Toolbars will be available
da_DK: Kunne ikke parse den generelle toolbar.ini fil: {1}
    Ingen værktøjslinjer vil være tilgængelige

en: Could not parse custom toolbar.ini file: {1}
    Toolbars will not be available
da_DK: Kunne ikke parse brugerdefineret toolbar.ini fil: {1}
    Værktøjslinjer vil ikke være tilgængelige

en: Cut
da_DK: Klip

en: Copy
da_DK: Kopiér

en: Delete
da_DK: Slet

en: Grid Snapping
da_DK: Gitter Snapping

en: Customize Toolbars
da_DK: Tilpas Værktøjslinjer

en: Go to first page
da_DK: Gå til første side

en: Back
da_DK: Tilbage

en: Go to page
da_DK: Gå til side

en: Go to last page
da_DK: Gå til sidste side

en: Go to previous layer
da_DK: Gå til forrige lag

en: Go to next layer
da_DK: Gå til næste lag

en: Go to top layer
da_DK: Gå til øverste lag

en: Insert page
da_DK: Indsæt side

en: Delete current page
da_DK: Slet aktuel side

en: Add/Edit TeX
da_DK: Tilføj/Rediger TeX

en: Default Tool
da_DK: Standard Værktøj

en: Forward
da_DK: Videresend

en: Fill
da_DK: Udfyld

en: Fine
da_DK: Fin

en: Hide all
da_DK: Skjul alle

[ctx: Page {pagenumber} "of {pagecount}"]
en:  of {1}
da_DK:  af {1}

[ctx: as a noun: a copy of]
en: Copy
da_DK: Kopiér

en: Document not loaded! ({1}), {2}
da_DK: Dokument ikke indlæst! ({1}), {2}

en: Background
da_DK: Baggrund

en: Failed to initialize PDF Cairo surface
da_DK: Kunne ikke initialisere PDF Cairo overflade

en: Change color
da_DK: Skift farve

en: Change stroke fill
da_DK: Ændre stregfyldning

en: Change font
da_DK: Skift skrifttype

en: Insert layer
da_DK: Indsæt lag

en: Draw stroke
da_DK: Tegn streg

en: Insert latex
da_DK: Indsæt latex

en: Insert elements
da_DK: Indsæt elementer

en: Change line style
da_DK: Skift linjestil

en: Delete layer
da_DK: Slet lag

en: Change stroke width
da_DK: Skift stregbredde

en: Edit text
da_DK: Redigér tekst

en: Could not undo "{1}"
    Something went wrong… Please write a bug report…
da_DK: Kunne ikke fortryde "{1}"
    Noget gik galt… Skriv venligst en fejlrapport…

en: Could not redo "{1}"
    Something went wrong… Please write a bug report…
da_DK: Kunne ikke gengøre"{1}"
    Noget gik galt… Skriv venligst en fejlrapport…

en: ElementRange::parse(): given element index is larger than maximum count.
da_DK: ElementRange::parse(): det angivne element indeks er større end det maksimale antal.

en: ElementRange::parse(): interval bounds must be in increasing order.
da_DK: ElementRange::parse(): intervalgrænser skal være i stigende rækkefølge.

en: ElementRange::parse(): element indices start with 1
da_DK: ElementRange::parse(): elementindekser starter med 1

en: Could not create folder: {1}
    Failed with error: {2}
da_DK: Kunne ikke oprette mappe: {1}
    Mislykkedes med fejl: {2}
