xpad 2.5 - en to da translation catalogue (42 entries)

en: Could not write to file %s: %s
da: Kunne ikke skrive til filen %s: %s

en: Help
da: Hjælp

en: Xpad is a graphical program.  Please run it from your desktop.
da: Xpad er et grafisk program som skal køres fra dit skrivebord.

en: Could not open directory %s.
da: Kunne ikke åbne katalog %s.

en: This directory is needed to store preference and pad information.  Xpad will close now.
da: Dette katalog er nødvendigt for at gemme indstillinger og information for noter. Xpad vil afslutte nu.

en: Show version number and quit
da: Vis versionsnummer og afslut

en: Don't create a new pad on startup if no previous pads exist
da: Opret ikke en ny note ved opstart hvis ingen tidligere noter eksisterer

en: Create a new pad on startup even if pads already exist
da: Opret en ny note ved opstart, selvom noter allerede eksisterer

en: Hide all pads
da: Skjul alle blokke

en: Show all pads
da: Vis alle blokke

en: FILE
da: FIL

en: Close all pads
da: Luk alle noter

en: Delete this pad?
da: Slet denne note?

en: All text of this pad will be irrevocably lost.
da: Al tekst på denne note vil blive tabt for altid.

en: Sticky notes
da: Selvklæbende noter

note: Edit submenu
en: _Edit
da: _Redigér

note: Notes submenu - The list of notes will get added in the prep function below
en: _Notes
da: N_oter

en: _Show All
da: Vis _alle

en: _Close All
da: _Luk alle

note: Help submenu
en: _Help
da: _Hjælp

en: _About
da: _Om

en: Appearance
da: Udseende

en: Use font from xpad preferences
da: Brug skrifttype fra Xpads indstillinger

en: Use this font:
da: Brug denne skrifttype.

en: Use colors from xpad preferences
da: Brug farver fra Xpads indstillinger

en: Use these colors:
da: Brug disse farver:

en: Foreground:
da: Forgrund:

en: Background:
da: Baggrund:

en: Set Foreground Color
da: Sæt forgrundsfarve

en: Set Background Color
da: Sæt baggrundsfarve

en: Set Font
da: Sæt skrifttype

en: Use font from theme
da: Brug skrifttype fra tema

en: Use colors from theme
da: Brug farver fra tema

en: _Confirm pad deletion
da: _Bekræft sletning af noter

en: Xpad Preferences
da: Indstillinger for Xpad

en: Clear Pad Contents
da: Ryd notens indhold

en: Close and Save Pad
da: Luk og gem note

en: Delete Pad
da: Slet note

en: Open New Pad
da: Åbn ny note

en: Edit Preferences
da: Redigér indstillinger

en: Edit Pad Properties
da: Redigér egenskaber for note

en: Close All Pads
da: Luk alle noter
