xpad - en to id translation catalogue (42 entries)

en: Could not write to file %s: %s
id: Tidak dapat menulis ke file %s: %s

en: Help
id: Bantuan

en: Xpad is a graphical program.  Please run it from your desktop.
id: Xpad adalah program berbasis GUI. Jalankan dari desktop anda.

en: Could not open directory %s.
id: Tidak dapat membuka direktori %s.

en: This directory is needed to store preference and pad information.  Xpad will close now.
id: Direktori ini dibutuhkan untuk menyimpan preferensi dan informasi nota. Xpad akan keluar.

en: Show version number and quit
id: Tampilkan nomor versi dan keluar

en: Don't create a new pad on startup if no previous pads exist
id: Jangan buat nota baru saat startup jika sebelumnya nota tidak pernah dibuat

en: Create a new pad on startup even if pads already exist
id: Buat nota baru saat startup, bahkan jika nota sudah pernah ada

en: Hide all pads
id: Sembunyikan semua nota

en: Show all pads
id: Tampilkan semua nota

en: Toggle between show and hide all pads
id: Pilihan beralih antara menampilkan dan menyembunyikan semua nota

en: Create a new pad with the contents of a file
id: Buat nota baru dengan isi sebuah file

en: Close all pads
id: Tutup semua nota

en: Could not read file %s.
id: Tidak dapat membaca file %s.

en: Delete this pad?
id: Hapus nota ini?

en: All text of this pad will be irrevocably lost.
id: Semua catatan pada nota ini akan hilang secara permanen.

en: Sticky notes
id: Sticky-note

note: Notes submenu - The list of notes will get added in the prep function below
en: _Notes
id: _Catatan

en: _Show All
id: Tampilkan _Semua

en: _Close All
id: _Tutup Semua

note: Help submenu
en: _Help
id: _Bantuan

en: _About
id: _Tentang

en: Appearance
id: Tampilan

en: Use font from xpad preferences
id: Gunakan font dari preferensi xpad

en: Use this font:
id: Gunakan font ini:

en: Use colors from xpad preferences
id: Gunakan warna dari preferensi xpad

en: Use these colors:
id: Gunakan warna ini:

en: Foreground:
id: Latar Depan:

en: Background:
id: Latar Belakang:

en: Set Foreground Color
id: Set Warna Latar Depan

en: Set Background Color
id: Set Warna Latar Belakang

en: Use font from theme
id: Gunakan font dari tema

en: Use colors from theme
id: Gunakan warna dari tema

en: _Confirm pad deletion
id: _Konfirmasikan penghapusan nota

en: Xpad Preferences
id: Preferensi Xpad

en: Clear Pad Contents
id: Hapus Isi Nota

en: Close and Save Pad
id: Tutup dan Simpan Nota

en: Delete Pad
id: Buang Nota

en: Open New Pad
id: Buka Nota Baru

en: Edit Preferences
id: Edit Preferensi

en: Edit Pad Properties
id: Edit Properti Nota

en: Close All Pads
id: Tutup Semua Nota
