xpad - en to ja translation catalogue (131 entries)

en: Could not write to file %s: %s
ja: ファイル %s に書き込めません: %s

en: Error showing the help
ja: ヘルプの表示中にエラーが発生しました

en: Could not find the help file %s
    %s
ja: ヘルプファイル %s が見つかりません
    %s

en: Close
ja: 閉じる

en: Help
ja: ヘルプ

en: Xpad is a graphical program.  Please run it from your desktop.
ja: Xpad はグラフィカルなプログラムです。デスクトップから実行してください。

en: _Ok
ja: OK(_O)

en: Could not open directory %s.
ja: ディレクトリ %s を開けません。

en: This directory is needed to store preference and pad information.  Xpad will close now.
ja: このディレクトリは設定やパッドの情報を保存するために必要です。Xpad は終了します。

en: Show version number and quit
ja: バージョン名を表示して終了する

en: Don't create a new pad on startup if no previous pads exist
ja: 以前のパッドが存在しない場合は起動時に新しいパッドを作成しない

en: Create a new pad on startup even if pads already exist
ja: パッドがすでに存在する場合でも新しいパッドを作成する

en: Hide all pads
ja: すべてのパッドを非表示にする

en: Show all pads
ja: すべてのパッドを表示する

en: Toggle between show and hide all pads
ja: すべてのパッドの表示/非表示を切り替え

en: Create a new pad with the contents of a file
ja: ファイルから新しいパッドを作成する

en: FILE
ja: ファイル

en: Close all pads
ja: すべてのパッドを閉じる

en: Could not read file %s.
ja: ファイル %s を読み取れません。

en: Delete this pad?
ja: このパッドを削除しますか？

en: All text of this pad will be irrevocably lost.
ja: このパッドのすべてのテキストは永久に失われます。

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: '%s' Layout
ja: '%s' のレイアウト

en: Sticky notes
ja: 付箋

en: _New
ja: 新規(_N)

en: _Reload
ja: 再読み込み(_R)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

note: Edit submenu
en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: _Find
ja: 検索(_F)

en: _Layout
ja: レイアウト(_L)

en: _Read only
ja: 読み取り専用(_R)

note: Notes submenu - The list of notes will get added in the prep function below
en: _Notes
ja: メモ(_N)

en: _Show All
ja: すべて表示(_S)

en: _Close All
ja: すべて閉じる(_C)

note: Help submenu
en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About
ja: 情報(_A)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Bold
ja: 太字(_B)

en: _Italic
ja: 斜体(_I)

en: _Underline
ja: 下線(_U)

en: _Strikethrough
ja: 取り消し線(_S)

en: Appearance
ja: 外観

en: Use font from xpad preferences
ja: Xpad で設定したフォントを使用する

en: Use this font:
ja: このフォントを使用する:

en: Use colors from xpad preferences
ja: Xpad で設定した色を使用する

en: Use these colors:
ja: この色を使用する:

en: Foreground:
ja: 前景色:

en: Background:
ja: 背景色:

en: Set Foreground Color
ja: 前景色を設定

en: Set Background Color
ja: 背景色を設定

en: Set Font
ja: フォントを設定

note: View options
en: View
ja: 表示

en: _Show toolbar
ja: ツールバーを表示する(_S)

en: _Autohide toolbar
ja: ツールバーを自動で非表示にする(_A)

en: _Show scrollbar
ja: スクロールバーを表示する(_S)

en: _Show notes on all workspaces
ja: すべてのワークスペースにメモを表示する(_S)

en: _Show window decorations
ja: ウィンドウ装飾を表示する(_S)

en: _Hide all notes from the taskbar and possibly the task switcher
ja: すべてのメモをタスクバーとタスクスイッチャーに表示しない(_H)

en: _Hide all notes from the workspace switcher and possibly the task switcher
ja: すべてのメモをワークスペーススイッチャーとタスクスイッチャーに表示しない(_H)

note: Layout options
en: Layout
ja: レイアウト

en: Use font from theme
ja: テーマのフォントを使用する

en: Use this font
ja: このフォントを使用する

en: Use colors from theme
ja: テーマの色を使用する

en: Use these colors
ja: この色を使用する

note: Size of new pads: input fields
en: Height new pad
ja: 新規パッドの高さ

en: Width new pad
ja: 新規パッドの幅

en: Text
ja: テキスト

en: Background
ja: 背景

note: Start options
en: Startup
ja: 起動

en: _Start Xpad automatically after login
ja: ログイン時に Xpad を自動的に起動する(_S)

en: _Wait for systray (if possible)
ja: システムトレイで待機する (可能な場合)(_W)

en: _Open a new empty pad
ja: 新しい空のパッドを開く(_O)

en: Delay in seconds
ja: 遅延秒数

en: Display pads
ja: パッドの表示

en: Open all pads
ja: すべてのパッドを開く

en: Restore to previous state
ja: 以前の状態を復元する

note: Tray options
en: Tray
ja: トレイ

en: _Enable tray icon
ja: トレイアイコンを有効にする(_E)

en: Tray left mouse click behavior
ja: トレイをマウスで左クリックした場合の挙動

en: Do Nothing
ja: 何もしない

en: Toggle Show All
ja: すべての表示を切り替え

en: List of Pads
ja: パッド一覧

en: New Pad
ja: 新しいパッド

note: Other options
en: Other
ja: その他

en: _Make pads read-only (CTRL-J)
ja: パッドを読み取り専用にする (CTRL-J)(_M)

en: _Confirm pad deletion
ja: パッドの削除を確認する(_C)

en: Enable _line numbering
ja: 行番号を有効にする(_L)

en: Xpad Preferences
ja: Xpad の設定

en: Could not load %s
    %s
ja: %s を読み込めません
    %s

en: Could not save %s
    %s
ja: %s を保存できません
    %s

en: Error enabling Xpad autostart
ja: Xpad の自動起動の有効化中にエラーが発生しました

en: Could not create directory %s
    %s.
ja: ディレクトリ %s を作成できません
    %s.

en: Could not copy %s to %s
    %s
ja: %s を %s にコピーできません
    %s

en: Error disabling Xpad autostart
ja: Xpad の自動起動の無効化中にエラーが発生しました

en: Could not delete %s
    %s
ja: %s を削除できません
    %s

en: Clear Pad Contents
ja: パッドの内容を消去

en: Add C_lear button
ja: 消去ボタンを追加(_L)

en: Close and Save Pad
ja: パッドを保存して閉じる

en: Add _Close button
ja: 閉じるボタンを追加(_C)

en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードへコピー

en: Add C_opy button
ja: コピーボタンを追加(_O)

en: Cut to Clipboard
ja: クリップボードへ切り取り

en: Add C_ut button
ja: 切り取りボタンを追加(_U)

en: Delete Pad
ja: パッドを削除

en: Add _Delete button
ja: 削除ボタンを追加(_D)

en: Find text
ja: テキストを検索

en: Add _Find button
ja: 検索ボタンを追加(_F)

en: Open New Pad
ja: 新しいパッドを開く

en: Add _New button
ja: 新規ボタンを追加(_N)

en: Paste from Clipboard
ja: クリップボードから貼り付け

en: Add Pa_ste button
ja: 貼り付けボタンを追加(_S)

en: Edit Preferences
ja: 設定を編集

en: Add Pr_eferences button
ja: 設定ボタンを追加(_E)

en: Edit Pad Properties
ja: パッドのプロパティを編集

en: Add Proper_ties button
ja: プロパティボタンを追加(_T)

en: Redo
ja: やり直し

en: Add _Redo button
ja: やり直すボタンを追加(_R)

en: Close All Pads
ja: すべてのパッドを閉じる

en: Add Close _All button
ja: すべて閉じるボタンを追加(_A)

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Add _Undo button
ja: 元に戻すボタンを追加(_U)

en: Add Se_parator
ja: 区切りを追加(_P)

en: Remove All _Buttons
ja: すべてのボタンを削除(_B)

en: Remo_ve Last Button
ja: 最後のボタンを削除(_V)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)
