xpad 2.11 - en to sv translation catalogue (45 entries)

en: Could not write to file %s: %s
sv: Kunde inte skriva till filen %s: %s

en: Help
sv: Hjälp

en: Xpad is a graphical program.  Please run it from your desktop.
sv: Xpad är ett grafiskt program.  Vänligen kör det från din skrivbordsmiljö.

en: Could not open directory %s.
sv: Kunde inte öppna katalog %s.

en: This directory is needed to store preference and pad information.  Xpad will close now.
sv: Denna katalog behövs för att lagra inställningar och blockinformation. Xpad kommer stängas nu.

en: Show version number and quit
sv: Visa versionsnummer och avsluta

en: Don't create a new pad on startup if no previous pads exist
sv: Skapa inte ett nytt block vid uppstart om inga tidigare block existerar

en: Create a new pad on startup even if pads already exist
sv: Skapa ett nytt block vid uppstart även om block redan existerar

en: Hide all pads
sv: Dölj alla block

en: Show all pads
sv: Visa alla block

en: Toggle between show and hide all pads
sv: Växla mella visa och göm alla block

en: Create a new pad with the contents of a file
sv: Skapa ett nytt block med innehållet från en fil

en: FILE
sv: FIL

en: Close all pads
sv: Stäng alla block

en: Could not read file %s.
sv: Kunde inte läsa fil %s.

en: Delete this pad?
sv: Ta bort detta block?

en: All text of this pad will be irrevocably lost.
sv: All text i detta block kommer att förloras och kan inte återfås.

en: Sticky notes
sv: Klistriga anteckningar

note: Edit submenu
en: _Edit
sv: _Redigera

note: Notes submenu - The list of notes will get added in the prep function below
en: _Notes
sv: _Anteckningar

en: _Show All
sv: _Visa alla

en: _Close All
sv: _Stäng alla

note: Help submenu
en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About
sv: _Om

en: Appearance
sv: Utseende

en: Use font from xpad preferences
sv: Använd typsnitt från xpads inställningar

en: Use this font:
sv: Använd detta typsnitt:

en: Use colors from xpad preferences
sv: Använd färger från xpads inställningar

en: Use these colors:
sv: Använd dessa färger:

en: Foreground:
sv: Förgrund:

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Set Foreground Color
sv: Sätt förgrundsfärg

en: Set Background Color
sv: Sätt bakgrundsfärg

en: Set Font
sv: Ställ in typsnitt

en: Use font from theme
sv: Använd typsnitt från tema

en: Use colors from theme
sv: Använd färger från tema

en: _Confirm pad deletion
sv: _Bekräfta borttagning av block

en: Xpad Preferences
sv: Inställningar för Xpad

en: Clear Pad Contents
sv: Rensa blockets innehåll

en: Close and Save Pad
sv: Stäng och spara block

en: Delete Pad
sv: Ta bort block

en: Open New Pad
sv: Öppna nytt block

en: Edit Preferences
sv: Redigera inställningar

en: Edit Pad Properties
sv: Redigera blockets egenskaper

en: Close All Pads
sv: Stäng alla block
