XSANE 0.96 - en to fr translation catalogue (705 entries)

note: Please translate this to the correct directory name (eg. german=>de) XSANE_LANGUAGE_DIR
en: language_dir
fr: fr

note: can be translated with \251 FILENAME_PREFIX_CLONE_OF
en: clone-of-
fr: clone-de-

note: WINDOW_ABOUT_XSANE
en: About
fr: À propos

note: WINDOW_ABOUT_TRANSLATION, MENU_ITEM_ABOUT_TRANSLATION MENU_ITEM_ABOUT_TRANSLATION
en: About translation
fr: Concernant la traduction

note: WINDOW_AUTHORIZE
en: authorization
fr: Autorisation

note: WINDOW_GPL
en: GPL - the license
fr: GPL - La Licence

note: WINDOW_EULA
en: End User License Agreement
fr: Contrat d'utilisateur

note: WINDOW_INFO
en: info
fr: Info

note: WINDOW_LOAD_BATCH_LIST
en: load batch list
fr: Charger la liste

note: WINDOW_SAVE_BATCH_LIST
en: save batch list
fr: Enregistrer la liste

note: WINDOW_BATCH_SCAN
en: batch scan
fr: Numérisation par lots

note: WINDOW_BATCH_RENAME
en: rename batch area
fr: Renommer la zone de traitement par lots

note: WINDOW_FAX_PROJECT
en: fax project
fr: Projet fax

note: WINDOW_FAX_PROJECT_BROWSE
en: browse for fax project
fr: Ouvrir le nom du projet fax

note: WINDOW_FAX_RENAME
en: rename fax page
fr: Renommer la page de fax

note: WINDOW_FAX_INSERT
en: insert PS-file into fax
fr: Importer un fichier ps dans un fax

note: WINDOW_EMAIL_PROJECT
en: E-mail project
fr: Projet courrier électronique

note: WINDOW_EMAIL_PROJECT_BROWSE
en: browse for email project
fr: Ouvrir un projet courrier électronique

note: WINDOW_EMAIL_RENAME
en: rename e-mail image
fr: Renommer l'image du message

note: WINDOW_EMAIL_INSERT
en: insert file into e-mail
fr: Insérer un fichier dans le message

note: WINDOW_MULTIPAGE_PROJECT
en: multipage project
fr: Projet multipage

note: WINDOW_MULTIPAGE_PROJECT_BROWSE
en: browse for multipage project
fr: Ouvrir un projet multipage

note: WINDOW_PRESET_AREA_RENAME
en: rename preset area
fr: Renommer la zone de présélection

note: WINDOW_PRESET_AREA_ADD
en: add preset area
fr: Ajouter une zone de présélection

note: WINDOW_MEDIUM_RENAME
en: rename medium
fr: Renommer le support

note: WINDOW_MEDIUM_ADD
en: add new medium
fr: Ajouter un nouveau support

note: WINDOW_SETUP
en: setup
fr: Configuration

note: WINDOW_HISTOGRAM
en: Histogram
fr: Histogramme

note: WINDOW_GAMMA
en: Gamma curve
fr: Courbe de gamma

note: WINDOW_STANDARD_OPTIONS
en: Standard options
fr: Options standard

note: WINDOW_ADVANCED_OPTIONS
en: Advanced options
fr: Options avancées

note: WINDOW_DEVICE_SELECTION
en: device selection
fr: Sélection de périphérique

note: WINDOW_PREVIEW
en: Preview
fr: Aperçu

note: WINDOW_VIEWER MENU_ITEM_VIEWER
en: Viewer
fr: Visionneuse

note: WINDOW_VIEWER_OUTPUT_FILENAME
en: Viewer: select output filename
fr: Visionneuse : choisissez le nom du fichier de sortie

note: WINDOW_OCR_OUTPUT_FILENAME
en: Select output filename for OCR text file
fr: Choisissez le nom du fichier texte OCR

note: WINDOW_OUTPUT_FILENAME
en: select output filename
fr: Choisissez le nom du fichier de sortie

note: WINDOW_SAVE_SETTINGS
en: save device settings
fr: Enregistrer les paramètres du périphérique

note: WINDOW_LOAD_SETTINGS
en: load device settings
fr: Charger les paramètres du périphérique

note: WINDOW_CHANGE_WORKING_DIR
en: change working directory
fr: Changer le répertoire de travail

note: WINDOW_TMP_PATH
en: select temporary directory
fr: Choisissez un répertoire temporaire

note: WINDOW_SCALE DESC_VIEWER_SCALE
en: Scale image
fr: Redimensionner l'image

note: WINDOW_DESPECKLE DESC_VIEWER_DESPECKLE
en: Despeckle image
fr: Déparasiter l'image

note: WINDOW_BLUR DESC_VIEWER_BLUR
en: Blur image
fr: Adoucir l'image

note: WINDOW_STORE_MEDIUM
en: Store medium definition
fr: Enregister la définition du support

note: WINDOW_NO_DEVICES
en: No devices available
fr: Aucun périphérique disponible

note: WINDOW_SCANNER_DEFAULT_COLOR_ICM_PROFILE
en: select scanner default color ICM-profile
fr: Choisir un profil ICM de couleur par défaut pour le scanner

note: WINDOW_SCANNER_DEFAULT_GRAY_ICM_PROFILE
en: select scanner default gray ICM-profile
fr: Choisir un profil ICM de gris par défaut pour le scanner

note: WINDOW_DISPLAY_ICM_PROFILE
en: select display ICM-profile
fr: Choisir un profil ICM d'affichage par défaut

note: WINDOW_CUSTOM_PROOFING_ICM_PROFILE
en: select custom proofing ICM-profile
fr: Choisir un profil ICM personnalisé d'épreuvage sur écran

note: WINDOW_WORKING_COLOR_SPACE_ICM_PROFILE
en: select working color space ICM-profile
fr: Choisir un profil ICM de l'espace de couleur de travail

note: WINDOW_PRINTER_ICM_PROFILE
en: select printer ICM-profile
fr: Choisir un profil ICM d'imprimante

note: MENU_FILE
en: File
fr: Fichier

note: MENU_PREFERENCES
en: Preferences
fr: Préférences

note: MENU_VIEW
en: View
fr: Afficher

note: MENU_WINDOW
en: Window
fr: Fenêtre

note: MENU_HELP BUTTON_HELP
en: Help
fr: Aide

note: MENU_EDIT
en: Edit
fr: Édition

note: MENU_FILTERS
en: Filters
fr: Filtres

note: MENU_GEOMETRY
en: Geometry
fr: Géométrie

note: MENU_COLOR_MANAGEMENT NOTEBOOK_COLOR_MANAGEMENT_OPTIONS
en: Color management
fr: Gestion des couleurs

note: MENU_ITEM_ABOUT_XSANE
en: About XSane
fr: À propos de XSane

note: MENU_ITEM_QUIT
en: Quit
fr: Quitter

note: MENU_ITEM_SAVE_IMAGE DESC_VIEWER_SAVE
en: Save image
fr: Enregistrer l'image

note: MENU_ITEM_OCR
en: OCR - save as text
fr: OCR - enregistrer au format texte

note: MENU_ITEM_CLONE
en: Clone
fr: Cloner

note: MENU_ITEM_SCALE
en: Scale
fr: Redimensioner

note: MENU_ITEM_CLOSE BUTTON_CLOSE
en: Close
fr: Fermer

note: MENU_ITEM_UNDO
en: Undo
fr: Annuler

note: MENU_ITEM_DESPECKLE
en: Despeckle
fr: Déparasitage

note: MENU_ITEM_BLUR
en: Blur
fr: Flou

note: MENU_ITEM_ROTATE90
en: Rotate 90
fr: Rotation de 90°

note: MENU_ITEM_ROTATE180
en: Rotate 180
fr: Rotation de 180°

note: MENU_ITEM_ROTATE270
en: Rotate 270
fr: Rotation de 270°

note: MENU_ITEM_MIRROR_X
en: Mirror |
fr: Miroir |

note: MENU_ITEM_MIRROR_Y
en: Mirror -
fr: Miroir -

note: FRAME_RAW_IMAGE
en: Raw image
fr: Image brute

note: FRAME_ENHANCED_IMAGE
en: Enhanced image
fr: Image améliorée

note: BUTTON_SCAN
en: Scan
fr: Numériser

note: BUTTON_ACCEPT
en: Accept
fr: Accepter

note: BUTTON_NOT_ACCEPT
en: Not accept
fr: Refuser

note: BUTTON_APPLY
en: Apply
fr: Appliquer

note: BUTTON_CANCEL
en: Cancel
fr: Annuler

note: BUTTON_REDUCE
en: Reduce
fr: Réduire

note: BUTTON_CONT_AT_OWN_RISK
en: Continue at your own risk
fr: Continuer à vos propres risques

note: BUTTON_BROWSE
en: Browse
fr: Parcourir

note: BUTTON_OVERWRITE
en: Overwrite
fr: Écraser

note: BUTTON_BATCH_LIST_SCAN
en: Scan batch list
fr: Numériser la liste

note: BUTTON_BATCH_AREA_SCAN
en: Scan selected area
fr: Numériser la zone sélectionnée

note: BUTTON_PAGE_DELETE
en: Delete page
fr: Effacer la page

note: BUTTON_PAGE_SHOW
en: Show page
fr: Afficher la page

note: BUTTON_PAGE_RENAME
en: Rename page
fr: Renommer la page

note: BUTTON_IMAGE_DELETE
en: Delete image
fr: Effacer l'image

note: BUTTON_IMAGE_SHOW
en: Show image
fr: Afficher l'image

note: BUTTON_IMAGE_EDIT
en: Edit image
fr: Éditer l'image

note: BUTTON_IMAGE_RENAME
en: Rename image
fr: Renommer l'image

note: BUTTON_FILE_INSERT
en: Insert file
fr: Insérer un fichier

note: BUTTON_CREATE_PROJECT
en: Create project
fr: Créer un projet

note: BUTTON_SEND_PROJECT
en: Send project
fr: Envoyer un projet

note: BUTTON_SAVE_MULTIPAGE
en: Save multipage file
fr: Enregistrer le fichier multipage

note: BUTTON_DELETE_PROJECT
en: Delete project
fr: Effacer un projet

note: BUTTON_ADD_PRINTER
en: Add printer
fr: Ajouter une imprimante

note: BUTTON_DELETE_PRINTER
en: Delete printer
fr: Enlever une imprimante

note: BUTTON_PREVIEW_ACQUIRE
en: Acquire preview
fr: Acquisition de l'aperçu

note: BUTTON_PREVIEW_CANCEL
en: Cancel preview
fr: Annuler l'aperçu

note: BUTTON_DISCARD_IMAGE
en: Discard image
fr: Abandonner l'image

note: BUTTON_DISCARD_ALL_IMAGES
en: Discard all images
fr: Abandonner toutes les images

note: BUTTON_DO_NOT_CLOSE
en: Do not close
fr: Ne pas fermer

note: BUTTON_SCALE_BIND
en: Bind scale
fr: Garder à l'échelle

note: RADIO_BUTTON_FINE_MODE
en: Fine mode
fr: Mode fin

note: RADIO_BUTTON_HTML_EMAIL
en: HTML e-mail
fr: courrier électronique HTML

note: RADIO_BUTTON_SAVE_DEVPREFS_AT_EXIT
en: Save device preferences at exit
fr: Enregister les paramètres du périphérique en quittant

note: RADIO_BUTTON_OVERWRITE_WARNING
en: Overwrite warning
fr: Avertissement en cas d'écrasement

note: RADIO_BUTTON_SKIP_EXISTING_NRS
en: Skip existing filenames
fr: Sauter les noms de fichier existants

note: RADIO_BUTTON_SAVE_PS_FLATEDECODED
en: Save postscript zlib compressed (PS level 3)
fr: Enregister en postscript compressé par zlib (PS niveau 3)

note: RADIO_BUTTON_SAVE_PDF_FLATEDECODED
en: Save PDF zlib compressed
fr: Enregistrer en PDF compressé par zlib

note: RADIO_BUTTON_SAVE_PNM16_AS_ASCII
en: Save 16bit PNM in ASCII format
fr: Enregistrer l'image pnm 16 bits en format ascii

note: RADIO_BUTTON_REDUCE_16BIT_TO_8BIT
en: Reduce 16 bit image to 8 bit
fr: Réduire une image 16 bits en 8 bits

note: RADIO_BUTTON_WINDOW_FIXED
en: Main window size fixed
fr: Dimensions de la fenêtre principale fixe

note: RADIO_BUTTON_DISABLE_GIMP_PREVIEW_GAMMA
en: Disable GIMP preview gamma
fr: Désactiver l'aperçu gamma de Gimp

note: RADIO_BUTTON_PRIVATE_COLORMAP
en: Use private colormap
fr: Utiliser une palette de couleurs privée

note: RADIO_BUTTON_AUTOENHANCE_GAMMA
en: Autoenhance gamma
fr: Amélioration automatique du gamma

note: RADIO_BUTTON_PRESELECT_SCAN_AREA
en: Preselect scan area
fr: Présélection de la zone à numériser

note: RADIO_BUTTON_AUTOCORRECT_COLORS
en: Autocorrect colors
fr: Correction automatique des couleurs

note: RADIO_BUTTON_OCR_USE_GUI_PIPE
en: Use GUI progress pipe
fr: Utiliser le « pipe » d'avancement graphique

note: RADIO_BUTTON_CMS_BPC MENU_ITEM_CMS_BLACK_POINT_COMPENSATION
en: Black point compensation
fr: Correction du point noir

note: TEXT_SCANNING_DEVICES
en: scanning for devices
fr: Recherche de périphériques en cours

note: TEXT_AVAILABLE_DEVICES
en: Available devices:
fr: Périphériques disponibles :

note: TEXT_CMS_FUNCTION DESC_CMS_FUNCTION
en: Color management function
fr: Fonction de gestion de la couleur

note: TEXT_SCANNER_BACKEND
en: Scanner and backend:
fr: Scanner et backend :

note: TEXT_VENDOR
en: Vendor:
fr: Marque :

note: TEXT_MODEL
en: Model:
fr: Modèle :

note: TEXT_TYPE
en: Type:
fr: Type :

note: TEXT_DEVICE
en: Device:
fr: Périphérique :

note: TEXT_LOADED_BACKEND
en: Loaded backend:
fr: Backend chargé :

note: TEXT_SANE_VERSION
en: Sane version:
fr: Version de Sane :

note: TEXT_RECENT_VALUES
en: Recent values:
fr: Valeurs récentes :

note: TEXT_GAMMA_CORR_BY
en: Gamma correction by:
fr: Correction du gamma par :

note: TEXT_SOFTWARE_XSANE
en: software (XSane)
fr: logiciel (XSane)

note: TEXT_NONE
en: none
fr: aucun

note: TEXT_GAMMA_INPUT_DEPTH
en: Gamma input depth:
fr: Valeur du gamma d'entrée :

note: TEXT_GAMMA_OUTPUT_DEPTH
en: Gamma output depth:
fr: Valeur du gamma de sortie :

note: TEXT_SCANNER_OUTPUT_DEPTH
en: Scanner output depth:
fr: Valeur de sortie du scanner :

note: TEXT_OUTPUT_FORMATS
en: XSane output formats:
fr: Formats de sortie de XSane :

note: TEXT_8BIT_FORMATS
en: 8 bit output formats:
fr: Formats de sortie 8 bits :

note: TEXT_16BIT_FORMATS
en: 16 bit output formats:
fr: Formats de sortie 16 bits :

note: TEXT_REDUCE_16BIT_TO_8BIT
en: Bit depth 16 bits/channel is not supported for this output format.
    Do you want to reduce the depth to 8 bits/channel?
fr: La définition 16 bits/couleur n'est pas gérée par ce format de sortie.
    Voulez-vous réduire la définition à 8 bits/couleur ?

note: TEXT_AUTHORIZATION_REQ
en: Authorization required for
fr: Autorisation requise pour

note: TEXT_AUTHORIZATION_SECURE
en: Password transmission is secure
fr: La transmission de mot de passe est sûre

note: TEXT_AUTHORIZATION_INSECURE
en: Backend requests plain-text password
fr: Mot de passe pour les requêtes du backend

note: TEXT_USERNAME
en: Username :
fr: Utilisateur :

note: TEXT_PASSWORD
en: Password :
fr: Mot de passe :

note: TEXT_INVALID_PARAMS
en: Invalid parameters.
fr: Paramètres non valides

note: TEXT_VERSION
en: version:
fr: version :

note: TEXT_PACKAGE
en: package
fr: paquet

note: TEXT_WITH_CMS_FUNCTION
en: with color management function
fr: avec fonction de gestion de la couleur

note: TEXT_WITH_GIMP_SUPPORT
en: with GIMP support
fr: avec support GIMP

note: TEXT_WITHOUT_GIMP_SUPPORT
en: without GIMP support
fr: sans support GIMP

note: TEXT_GTK_VERSION
en: compiled with GTK-
fr: compilé avec GTK-

note: TEXT_GIMP_VERSION
en: compiled with GIMP-
fr: compilé avec GIMP-

note: TEXT_UNKNOWN
en: unknown
fr: inconnu

note: TEXT_EULA
en: XSane is distributed under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the
    License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    Should the program prove defective, you assume the cost of all
    necessary servicing, repair or correction. To use this program you
    have to read, understand and accept the following
    "NO WARRANTY" agreement.
fr: XSane est distribué selon les termes de la GNU "General Public License"
    comme publiée par la FSF "Free Software Foundation" ; soit la version 2
    de la Licence, ou (à votre choix) toute version ultérieure.
    
    Ce programme est distribué car potentiellement utile, mais SANS AUCUNNE
    GARANTIE, sans même les garanties de COMMERCIALISATION ou d'ADAPTATION
    DANS UN BUT SPECIFIQUE
    Dans le cas ou le programme se révelerait défectueux, vous vous engagez à
    assumer le coût de tous les services, réparations ou corrections nécessaires.
    Pour utiliser ce programme, vous devez avoir lu, compris et accepté les
    termes "SANS GARANTIE" de ce contrat.

note: TEXT_GPL
en: XSane is distributed under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the
    License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
fr: XSane est distribué selon les termes de la GNU "General Public License"
    comme publiée par la FSF "Free Software Foundation" ; soit la version 2
    de la Licence, ou (à votre choix) toute version ultérieure.
    
    Ce programme est distribué car potentiellement utile, mais SANS AUCUNNE
    GARANTIE, sans même les garanties de COMMERCIALISATION ou d'ADAPTATION
    DANS UN BUT SPECIFIQUE.

note: TEXT_EMAIL_ADR
en: E-mail:
fr: Courrier électronique :

note: TEXT_HOMEPAGE
en: Homepage:
fr: Page d'accueil :

note: TEXT_FILE
en: File:
fr: Fichier :

note: TEXT_TRANSLATION
en: Translation:
fr: Traduction :

note: Please translate this to something like translation to YOUR LANGUAGE\n by YOUR NAME\n E-mail: your.name@yourdomain.com\n TEXT_TRANSLATION_INFO
en: untranslated original english text
    by Oliver Rauch
    E-mail: Oliver.Rauch@rauch-domain.de
fr: traduction originale en français
    par Laurent Grawet,
    mise à jour par Stéphane Blondon
    (<stephane.blondon@gmail.com>)
    avec l'aide de l'équipe de traduction
    francophone de Debian.

note: TEXT_ADF_PAGES_SCANNED
en: Scanned pages:
fr: Pages numérisées :

note: TEXT_EMAIL_TEXT
en: E-mail text:
fr: Texte du message :

note: TEXT_ATTACHMENTS
en: Attachments:
fr: Pièces jointes :

note: TEXT_EMAIL_STATUS
en: Project status:
fr: État du projet :

note: TEXT_EMAIL_FILETYPE
en: E-mail image filetype:
fr: Type d'image pour le courrier électronique :

note: TEXT_PAGES
en: Pages:
fr: Pages :

note: TEXT_MULTIPAGE_FILETYPE
en: Multipage document filetype:
fr: Type de document multipage :

note: TEXT_MEDIUM_DEFINITION_NAME
en: Medium Name:
fr: Nom du support :

note: TEXT_VIEWER_IMAGE_INFO
en: Size %d x %d pixel, %d bits/channel, %d channels, %1.0f dpi x %1.0f dpi, %1.1f %s
fr: Taille %d x %d pixels, %d bits/couleur, %d couleurs, %1.0f ppp x %1.0f ppp, %1.1f %s

note: TEXT_DESPECKLE_RADIUS
en: Despeckle radius:
fr: Niveau de déparasitage :

note: TEXT_BLUR_RADIUS
en: Blur radius:
fr: Niveau de flou :

note: TEXT_BATCH_AREA_DEFAULT_NAME
en: (no name)
fr: (sans nom)

note: TEXT_BATCH_LIST_AREANAME
en: Area name:
fr: Nom de la zone :

note: TEXT_BATCH_LIST_SCANMODE
en: Scanmode:
fr: Mode de numérisation :

note: TEXT_BATCH_LIST_GEOMETRY_TL
en: Top left:
fr: Supérieur gauche :

note: TEXT_BATCH_LIST_GEOMETRY_SIZE
en: Size:
fr: Taille :

note: TEXT_BATCH_LIST_RESOLUTION
en: Resolution:
fr: Résolution :

note: TEXT_BATCH_LIST_BIT_DEPTH
en: Bit depth:
fr: Définition (nombre de bits) :

note: TEXT_BATCH_LIST_BY_GUI
en: as selected
fr: comme sélectionné

note: TEXT_SETUP_PRINTER_SEL
en: Printer selection:
fr: Choix de l'imprimante :

note: TEXT_SETUP_PRINTER_NAME
en: Name:
fr: Nom :

note: TEXT_SETUP_PRINTER_CMD, TEXT_SETUP_FAX_CMD TEXT_SETUP_FAX_COMMAND
en: Command:
fr: Commande :

note: TEXT_SETUP_COPY_NR_OPT
en: Copy number option:
fr: Nombre de copies :

note: TEXT_SETUP_SCAN_RESOLUTION_PRINTER
en: Scan resolution:
fr: Résolution de numérisation :

note: TEXT_SETUP_PRINTER_LINEART_RES
en: lineart [dpi]
fr: Résolution en mode trait (ppp) :

note: TEXT_SETUP_PRINTER_GRAYSCALE_RES
en: grayscale [dpi]
fr: Résolution en mode niveaux de gris (ppp) :

note: TEXT_SETUP_PRINTER_COLOR_RES
en: color [dpi]
fr: couleur [ppp]

note: TEXT_SETUP_PRINTER_PAPER_GEOMETRIE
en: Paper geometry:
fr: Géométrie du papier :

note: TEXT_SETUP_PRINTER_WIDTH
en: width
fr: Largeur

note: TEXT_SETUP_PRINTER_HEIGHT
en: height
fr: Hauteur

note: TEXT_SETUP_PRINTER_LEFT
en: left offset
fr: Marge gauche

note: TEXT_SETUP_PRINTER_BOTTOM
en: bottom offset
fr: Marge inférieure

note: TEXT_SETUP_PRINTER_GAMMA_CORRECTION
en: Printer gamma:
fr: Gamma de l'imprimante :

note: TEXT_SETUP_PRINTER_GAMMA
en: common value
fr: Valeurs récentes :

note: TEXT_SETUP_PRINTER_GAMMA_RED
en: red
fr: rouge

note: TEXT_SETUP_PRINTER_GAMMA_GREEN
en: green
fr: vert

note: TEXT_SETUP_PRINTER_GAMMA_BLUE
en: blue
fr: bleu

note: TEXT_SETUP_PRINTER_EMBED_CSA
en: Embed scanner ICM profile as CSA
fr: Inclure le profil ICM du scanner en tant que CSA

note: TEXT_SETUP_PRINTER_EMBED_CRD
en: Embed printer ICM profile as CRD
fr: Inclure le profil ICM de l'implrimante en tant que CRD

note: TEXT_SETUP_PRINTER_CMS_BPC
en: Apply black point compensation
fr: Appliquer une correction du point noir

note: TEXT_SETUP_PRINTER_PS_FLATEDECODED
en: Create zlib compressed postscript image (PS level 3) for printing
fr: Créer un image postscript compressé par zlib (PS niveau 3) pour imprimer

note: TEXT_SETUP_TMP_PATH
en: Temporary directory
fr: Répertoire temporaire

note: TEXT_SETUP_IMAGE_PERMISSION
en: Image-file permissions
fr: Permissions du fichier-image

note: TEXT_SETUP_DIR_PERMISSION
en: Directory permissions
fr: Permissions du répertoire

note: TEXT_SETUP_JPEG_QUALITY
en: JPEG image quality
fr: Qualité d'image JPEG

note: TEXT_SETUP_PNG_COMPRESSION
en: PNG image compression
fr: Compression d'image PNG

note: TEXT_SETUP_FILENAME_COUNTER_LEN
en: Filename counter length
fr: Longueur du compteur de noms de fichiers

note: TEXT_SETUP_TIFF_ZIP_COMPRESSION
en: TIFF zip compression rate
fr: Compression des images TIFF 8 bits

note: TEXT_SETUP_TIFF_COMPRESSION_16
en: TIFF 16 bit image compression
fr: Compression des images TIFF 16 bits

note: TEXT_SETUP_TIFF_COMPRESSION_8
en: TIFF 8 bit image compression
fr: Compression des images TIFF 8 bits

note: TEXT_SETUP_TIFF_COMPRESSION_1
en: TIFF lineart image compression
fr: Compression des images TIFF mode trait

note: TEXT_SETUP_SHOW_RANGE_MODE
en: Show range as:
fr: Afficher la plage comme :

note: TEXT_SETUP_PREVIEW_OVERSAMPLING
en: Preview oversampling:
fr: Suréchantillonage de prévisualisation :

note: TEXT_SETUP_PREVIEW_GAMMA
en: Preview gamma:
fr: Gamma de l'aperçu :

note: TEXT_SETUP_PREVIEW_GAMMA_RED
en: Preview gamma red:
fr: Gamma rouge de l'aperçu :

note: TEXT_SETUP_PREVIEW_GAMMA_GREEN
en: Preview gamma green:
fr: Gamma vert de l'aperçu :

note: TEXT_SETUP_PREVIEW_GAMMA_BLUE
en: Preview gamma blue:
fr: Gamma bleu de l'aperçu :

note: TEXT_SETUP_LINEART_MODE
en: Threshold option:
fr: Option de seuil :

note: TEXT_SETUP_PREVIEW_PIPETTE_RANGE
en: Preview pipette range
fr: Plage de la pipette de l'aperçu

note: TEXT_SETUP_THRESHOLD_MIN
en: Threshold minimum:
fr: Seuil minimum :

note: TEXT_SETUP_THRESHOLD_MAX
en: Threshold maximum:
fr: Seuil maximum :

note: TEXT_SETUP_THRESHOLD_MUL
en: Threshold multiplier:
fr: Multiplicateur de seuil :

note: TEXT_SETUP_THRESHOLD_OFF
en: Threshold offset:
fr: Décalage de seuil :

note: TEXT_SETUP_GRAYSCALE_SCANMODE
en: Name of grayscale scanmode:
fr: Nom du mode de numérisation en niveaux de gris :

note: TEXT_SETUP_HELPFILE_VIEWER
en: Helpfile viewer (HTML):
fr: Visionneuse de fichiers d'aide (HTML) :

note: TEXT_SETUP_FAX_RECEIVER_OPTION
en: Receiver option:
fr: Option de réception :

note: TEXT_SETUP_FAX_POSTSCRIPT_OPT
en: Postscriptfile option:
fr: Option de fichier PostScript :

note: TEXT_SETUP_FAX_NORMAL_MODE_OPT
en: Normal mode option:
fr: Option du mode normal :

note: TEXT_SETUP_FAX_FINE_MODE_OPT
en: Fine mode option:
fr: Option du mode fin :

note: TEXT_SETUP_FAX_PROGRAM_DEFAULTS
en: Set program defaults for:
fr: Options par défaut pour :

note: TEXT_SETUP_FAX_VIEWER
en: Viewer (Postscript):
fr: Visionneuse (PostScript) :

note: TEXT_SETUP_FAX_WIDTH
en: Width
fr: Largeur

note: TEXT_SETUP_FAX_HEIGHT
en: Height
fr: Hauteur

note: TEXT_SETUP_FAX_LEFT
en: Left offset
fr: Marge gauche

note: TEXT_SETUP_FAX_BOTTOM
en: Bottom offset
fr: Marge inférieure

note: TEXT_SETUP_FAX_PS_FLATEDECODED
en: Create zlib compressed postscript image (PS level 3) for fax
fr: Créer une image postscript compressée par zlib (PS niveau 3) pour un fax

note: TEXT_SETUP_SMTP_SERVER
en: SMTP server:
fr: Serveur SMTP :

note: TEXT_SETUP_SMTP_PORT
en: SMTP port:
fr: Port SMTP :

note: TEXT_SETUP_EMAIL_FROM
en: From:
fr: De :

note: TEXT_SETUP_EMAIL_REPLY_TO
en: Reply to:
fr: Répondre à :

note: TEXT_SETUP_EMAIL_AUTHENTICATION
en: E-mail authentication
fr: Authentification pour le courrier électronique

note: TEXT_SETUP_EMAIL_AUTH_USER
en: User:
fr: Utilisateur :

note: TEXT_SETUP_EMAIL_AUTH_PASS
en: Password:
fr: Mot de passe :

note: TEXT_SETUP_POP3_SERVER
en: POP3 server:
fr: Serveur POP3 :

note: TEXT_SETUP_POP3_PORT
en: POP3 port:
fr: Port POP3 :

note: TEXT_SETUP_OCR_COMMAND
en: OCR Command:
fr: Commande OCR :

note: TEXT_SETUP_OCR_INPUTFILE_OPT
en: Inputfile option:
fr: Option de fichier d'entrée :

note: TEXT_SETUP_OCR_OUTPUTFILE_OPT
en: Outputfile option:
fr: Option de fichier de sortie :

note: TEXT_SETUP_OCR_USE_GUI_PIPE_OPT
en: Use GUI progress pipe:
fr: Utiliser l'avancement graphique via un « pipe » :

note: TEXT_SETUP_OCR_OUTFD_OPT
en: GUI output-fd option:
fr: Option interface graphique output-fd :

note: TEXT_SETUP_OCR_PROGRESS_KEYWORD
en: Progress keyword:
fr: Message d'avancement :

note: TEXT_SETUP_PERMISSION_USER
en: user
fr: utilisateur

note: TEXT_SETUP_PERMISSION_GROUP
en: group
fr: groupe

note: TEXT_SETUP_PERMISSION_ALL
en: all
fr: tous

note: TEXT_SETUP_SCANNER_DEFAULT_COLOR_ICM_PROFILE DESC_SCANNER_DEFAULT_COLOR_ICM_PROFILE
en: Scanner default color ICM-profile
fr: Profil ICM de couleur par défaut pour le scanner

note: TEXT_SETUP_SCANNER_DEFAULT_GRAY_ICM_PROFILE DESC_SCANNER_DEFAULT_GRAY_ICM_PROFILE
en: Scanner default gray ICM-profile
fr: Profil ICM de gris par défaut pour le scanner

note: TEXT_SETUP_DISPLAY_ICM_PROFILE DESC_DISPLAY_ICM_PROFILE
en: Display ICM-profile
fr: Profil ICM d'affichage

note: TEXT_SETUP_CUSTOM_PROOFING_ICM_PROFILE DESC_CUSTOM_PROOFING_ICM_PROFILE
en: Custom proofing ICM-profile
fr: Profil ICM personalisé d'épreuve sur écran

note: TEXT_SETUP_WORKING_COLOR_SPACE_ICM_PROFILE DESC_WORKING_COLOR_SPACE_ICM_PROFILE
en: Working color space ICM-profile
fr: Profil ICM de l'espace de couleur de travail

note: TEXT_SETUP_PRINTER_ICM_PROFILE DESC_PRINTER_ICM_PROFILE
en: Printer ICM-profile
fr: Profil ICM d'imprimante

en: new media
fr: nouveau support

note: NOTEBOOK_SAVING_OPTIONS MENU_ITEM_SAVE
en: Save
fr: Enregistrer

note: NOTEBOOK_FILETYPE_OPTIONS
en: Filetype
fr: Fichier

note: NOTEBOOK_COPY_OPTIONS MENU_ITEM_COPY
en: Copy
fr: Copier

note: NOTEBOOK_FAX_OPTIONS MENU_ITEM_FAX
en: Fax
fr: Faxer

note: NOTEBOOK_EMAIL_OPTIONS MENU_ITEM_EMAIL
en: E-mail
fr: Courriel

note: NOTEBOOK_DISPLAY_OPTIONS
en: Display
fr: Affichage

note: NOTEBOOK_ENHANCE_OPTIONS
en: Enhancement
fr: Optimisation

note: MENU_ITEM_SHOW_TOOLTIPS
en: Show tooltips
fr: Bulles d'aide

note: MENU_ITEM_SHOW_PREVIEW
en: Show preview
fr: Aperçu

note: MENU_ITEM_SHOW_HISTOGRAM
en: Show histogram
fr: Histogramme

note: MENU_ITEM_SHOW_GAMMA
en: Show gamma curve
fr: Afficher la courbe de gamma

note: MENU_ITEM_SHOW_BATCH_SCAN
en: Show batch scan
fr: Numérisation par lots

note: MENU_ITEM_SHOW_STANDARDOPTIONS
en: Show standard options
fr: Options standard

note: MENU_ITEM_SHOW_ADVANCEDOPTIONS
en: Show advanced options
fr: Options avancées

note: MENU_ITEM_SETUP
en: Setup
fr: Configuration

note: MENU_ITEM_LENGTH_UNIT
en: Length unit
fr: Unité de longueur

note: SUBMENU_ITEM_LENGTH_MILLIMETERS
en: millimeters
fr: millimètres

note: SUBMENU_ITEM_LENGTH_CENTIMETERS
en: centimeters
fr: centimètres

note: SUBMENU_ITEM_LENGTH_INCHES
en: inches
fr: pouces

note: MENU_ITEM_UPDATE_POLICY
en: Update policy
fr: Mise à jour

note: SUBMENU_ITEM_POLICY_CONTINUOUS
en: continuous
fr: continue

note: SUBMENU_ITEM_POLICY_DISCONTINU
en: discontinuous
fr: discontinue

note: SUBMENU_ITEM_POLICY_DELAYED
en: delayed
fr: retardée

note: MENU_ITEM_SHOW_RESOLUTIONLIST
en: Show resolution list
fr: Afficher la liste des résolutions

note: MENU_ITEM_PAGE_ROTATE
en: Rotate postscript
fr: Rotation PostScript

note: MENU_ITEM_ENABLE_COLOR_MANAGEMENT MENU_ITEM_CMS_ENABLE_COLOR_MANAGEMENT
en: Enable color management
fr: Activer la gestion de la couleur

note: MENU_ITEM_EDIT_MEDIUM_DEF
en: Edit medium definition
fr: Editer la définition du support

note: MENU_ITEM_SAVE_DEVICE_SETTINGS
en: Save device settings
fr: Enregistrer les paramètres du périphérique

note: MENU_ITEM_LOAD_DEVICE_SETTINGS
en: Load device settings
fr: Charger les paramètres du périphérique

note: MENU_ITEM_CHANGE_WORKING_DIR
en: Change directory
fr: Changer de répertoire

note: MENU_ITEM_XSANE_EULA
en: Show EULA
fr: Afficher EULA

note: MENU_ITEM_XSANE_GPL
en: Show license (GPL)
fr: Afficher la licence (GPL)

note: MENU_ITEM_XSANE_DOC
en: XSane doc
fr: Documentation de Xsane

note: MENU_ITEM_BACKEND_DOC
en: Backend doc
fr: Documentation du backend

note: MENU_ITEM_AVAILABLE_BACKENDS
en: Available backends
fr: Backends disponibles

note: MENU_ITEM_SCANTIPS
en: Scantips
fr: Conseils de numérisation

note: MENU_ITEM_PROBLEMS
en: Problems?
fr: Problèmes ?

note: MENU_ITEM_CMS_PROOFING
en: Proofing
fr: Épreuve sur écran

note: SUBMENU_ITEM_CMS_PROOF_OFF
en: no proofing (Display)
fr: pas d'épreuve (affichage)

note: SUBMENU_ITEM_CMS_PROOF_PRINTER
en: Proof printer
fr: Imprimante d'épreuvage

note: SUBMENU_ITEM_CMS_PROOF_CUSTOM
en: Proof custom device
fr: Périphérique presonnalisé pour l'épreuve

note: MENU_ITEM_CMS_RENDERING_INTENT
en: Rendering intent
fr: Intention de rendu

note: MENU_ITEM_CMS_PROOFING_INTENT
en: Proofing rendering intent
fr: Intention de rendu d'épreuve

note: SUBMENU_ITEM_CMS_INTENT_PERCEPTUAL
en: Perceptual
fr: Perceptuel

note: SUBMENU_ITEM_CMS_INTENT_RELATIVE_COLORIMETRIC
en: Relative colorimetric
fr: Colorimétrie relative

note: SUBMENU_ITEM_CMS_INTENT_ABSOLUTE_COLORIMETRIC
en: Absolute colorimentric
fr: Colorimétrie absolue

note: MENU_ITEM_CMS_GAMUT_CHECK
en: Gamut check
fr: Vérification du gamut

note: MENU_ITEM_CMS_GAMUT_ALARM_COLOR
en: Gamut alarm color
fr: Couleur d'alarme du gamut

note: SUBMENU_ITEM_CMS_COLOR_BLACK
en: Black
fr: Noir

note: SUBMENU_ITEM_CMS_COLOR_GRAY
en: Gray
fr: Gris

note: SUBMENU_ITEM_CMS_COLOR_WHITE
en: White
fr: Blanc

note: SUBMENU_ITEM_CMS_COLOR_RED
en: Red
fr: Rouge

note: SUBMENU_ITEM_CMS_COLOR_GREEN
en: Green
fr: Vert

note: SUBMENU_ITEM_CMS_COLOR_BLUE
en: Blue
fr: Bleu

note: MENU_ITEM_COUNTER_LEN_INACTIVE
en: inactive
fr: inactif

note: MENU_ITEM_TIFF_COMP_NONE
en: no compression
fr: pas de compression

note: MENU_ITEM_TIFF_COMP_CCITTRLE
en: CCITT 1D Huffman compression
fr: Compression CCITT 1D Huffman

note: MENU_ITEM_TIFF_COMP_CCITFAX3
en: CCITT Group 3 fax compression
fr: Compression CCITT Group 3 Fax

note: MENU_ITEM_TIFF_COMP_CCITFAX4
en: CCITT Group 4 fax compression
fr: Compression CCITT Group 4 Fax

note: MENU_ITEM_TIFF_COMP_JPEG
en: JPEG DCT compression
fr: Compression JPEG DCT

note: MENU_ITEM_RANGE_SCALE
en: Slider (Scale)
fr: Dia (Echelle)

note: MENU_ITEM_RANGE_SCROLLBAR
en: Slider (Scrollbar)
fr: Dia (Barre de défilement)

note: MENU_ITEM_RANGE_SPINBUTTON
en: Spinbutton
fr: Bouton de rotation

note: MENU_ITEM_RANGE_SCALE_SPIN
en: Scale and Spinbutton
fr: Échelle et bouton de rotation

note: MENU_ITEM_RANGE_SCROLL_SPIN
en: Scrollbar and Spinbutton
fr: Barre de défilement et bouton de rotation

note: MENU_ITEM_LINEART_MODE_STANDARD
en: Standard options window (lineart)
fr: Fenêtre d'options standard (mode trait)

note: MENU_ITEM_LINEART_MODE_XSANE
en: XSane main window (lineart)
fr: Fenêtre principale de XSane (mode trait)

note: MENU_ITEM_LINEART_MODE_GRAY
en: XSane main window (grayscale->lineart)
fr: Fenêtre principale de XSane (niveaux de gris->mode trait)

note: MENU_ITEM_SELECTION_NONE
en: (none)
fr: (aucun)

note: MENU_ITEM_FILETYPE_BY_EXT
en: by ext
fr: par ext

note: MENU_ITEM_PRESET_AREA_ADD_SEL
en: Add selection to list
fr: Ajouter la sélection à la liste

note: MENU_ITEM_MEDIUM_ADD
en: Add medium definition
fr: Nouveau support

note: MENU_ITEM_RENAME
en: Rename item
fr: Renommer un objet

note: MENU_ITEM_DELETE
en: Delete item
fr: Effacer un objet

note: MENU_ITEM_MOVE_UP
en: Move item up
fr: Déplacer l'objet vers le haut

note: MENU_ITEM_MOVE_DWN
en: Move item down
fr: Déplacer l'objet vers le bas

note: MENU_ITEM_AUTH_NONE
en: no authentication
fr: Pas d'authentification

note: MENU_ITEM_AUTH_POP3
en: POP3 before SMTP
fr: POP3 avant SMTP

note: MENU_ITEM_AUTH_ASMTP_LOGIN
en: ASMTP Login
fr: Login ASMTP

note: MENU_ITEM_CMS_FUNCTION_EMBED_SCANNER_ICM_PROFILE
en: Embed scanner ICM profile
fr: Incorporer le profil ICM du scanner

note: MENU_ITEM_CMS_FUNCTION_CONVERT_TO_SRGB
en: Convert to sRGB
fr: Convertir en sRGB

note: MENU_ITEM_FUNCTION_CONVERT_TO_WORKING_CS
en: Convert to working color space
fr: Convertir vers l'espace de couleur de travail

note: PROGRESS_SCANNING
en: Scanning
fr: Numérisation...

note: PROGRESS_RECEIVING_FRAME_DATA
en: Receiving %s data
fr: Réception des données %s...

note: PROGRESS_TRANSFERRING_DATA
en: Transferring image
fr: Transfert de l'image...

note: PROGRESS_ROTATING_DATA
en: Rotating image
fr: Rotation de l'image...

note: PROGRESS_MIRRORING_DATA
en: Mirroring image
fr: Miroir de l'image...

note: PROGRESS_PACKING_DATA
en: Packing image
fr: Compression de l'image...

note: PROGRESS_CONVERTING_DATA
en: Converting image
fr: Conversion de l'image...

note: PROGRESS_SAVING_DATA
en: Saving image
fr: Enregistrement de l'image...

note: PROGRESS_CLONING_DATA
en: Cloning image
fr: Clonage de l'image...

note: PROGRESS_SCALING_DATA
en: Scaling image
fr: Redimensionnement de l'image...

note: PROGRESS_DESPECKLING_DATA
en: Despeckling image
fr: Déparasitage de l'image...

note: PROGRESS_BLURING_DATA
en: Bluring image
fr: Flou de l'image...

note: PROGRESS_OCR
en: OCR in progress
fr: OCR en cours...

note: PROGRESS_ICM_CONVERSION
en: converting colors
fr: Conversion des couleurs

note: DESC_SCAN_START
en: Start scan <Ctrl-Enter>
fr: Numériser <Ctrl-Enter>

note: DESC_SCAN_CANCEL
en: Cancel scan <ESC>
fr: Annuler la numérisation <ESC>

note: DESC_PREVIEW_ACQUIRE
en: Acquire preview scan <Alt-p>
fr: Acquisition de l'aperçu <Alt-p>

note: DESC_PREVIEW_CANCEL
en: Cancel preview scan <Alt-ESC>
fr: Annuler l'aperçu <Alt-ESC>

note: DESC_XSANE_MODE
en: viewer-<Ctrl-v>, save-<Ctrl-s>, photocopy-<Ctrl-c>, multipage-<Ctrl-m>, fax-<Ctrl-f> or e-mail-<Ctrl-e>
fr: visionner-<Ctrl-v>, enregistrer-<Ctrl-s>, photocopier-<Ctrl-c>, multipage-<Ctrl-m>, faxer-<Ctrl-f> ou courrier-électronique-<Ctrl-e>

note: DESC_XSANE_MEDIUM
en: Select source medium type.
    To rename, reorder or delete an entry use context menu (alternate mouse button).
    To create a medium enable the option edit medium definition in preferences menu.
fr: Choisissez le type de support à utiliser.
    Pour renommer, réarranger ou effacer une entrée, utilisez le menu contextuel (second bouton de la souris).
    Pour créer un support, activez l'option éditer la définition du support dans le menu préférences.

note: DESC_FILENAME_COUNTER_STEP
en: Value that is added to filenamecounter after scan
fr: Valeur ajoutée au compteur de noms de fichiers après numérisation

note: DESC_BROWSE_FILENAME
en: Browse for image filename
fr: Ouvrir un nom d'image

note: DESC_FILENAME
en: Filename for scanned image
fr: Nom de fichier pour l'image numérisée

note: DESC_FILETYPE
en: Type of image format, the suitable filename extension is automatically added to the filename
fr: Type de format d'image, l'extension de nom de fichier correspondante est automatiquement ajoutée

note: DESC_FAXPROJECT
en: Enter fax project directory name
fr: Nom de répertoire pour un projet fax

note: DESC_FAXPAGENAME
en: Enter new name for faxpage
fr: Nouveau nom pour la page de fax

note: DESC_FAXRECEIVER
en: Enter receiver phone number or address
fr: Numéro de téléphone ou l'adresse du destinataire

note: DESC_FAX_PROJECT_BROWSE
en: Browse for fax project directory
fr: Ouvrir un répertoire de projet fax

note: DESC_EMAIL_PROJECT
en: Enter e-mail project directory name
fr: Nom de répertoire pour un projet courrier électronique

note: DESC_EMAIL_IMAGENAME
en: Enter new name for e-mail image
fr: Nouveau nom pour l'image du message

note: DESC_EMAIL_RECEIVER
en: Enter e-mail address
fr: Adresse de courrier électronique

note: DESC_EMAIL_PROJECT_BROWSE
en: Browse for email project directory
fr: Ouvrir un répertoire de projet courrier électronique

note: DESC_EMAIL_SUBJECT
en: Enter subject of e-mail
fr: Sujet du message

note: DESC_EMAIL_FILETYPE
en: Select filetype for image attachments
fr: Sélectionner le type de fichier pour les pièces jointes

note: DESC_MULTIPAGE_PROJECT
en: Enter multipage project directory name
fr: Nom de répertoire pour un projet multipage

note: DESC_MULTIPAGE_PROJECT_BROWSE
en: Browse for multipage project directory
fr: Ouvrir un répertoire de projet multipage

note: DESC_MULTIPAGE_FILETYPE
en: Select filetype for multipage file
fr: Sélectionner le type de fichier pour les fichiers multipages

note: DESC_PRESET_AREA_RENAME
en: Enter new name for preset area
fr: Sasir un nom pour la zone présélectionnée

note: DESC_PRESET_AREA_ADD
en: Enter name for new preset area
fr: Nom pour la nouvelle zone présélectionnée

note: DESC_MEDIUM_RENAME
en: Enter new name for medium definition
fr: Nouveau nom pour la définition du support

note: DESC_MEDIUM_ADD
en: Enter name for new medium definition
fr: Nom pour la définition du support

note: DESC_PRINTER_SELECT
en: Select printerdefinition <Shift-F1/F2/...>
fr: Sélectionner l'imprimante <Shift-F1/F2/...>

note: DESC_RESOLUTION
en: Set scan resolution
fr: Définir la résolution de numérisation

note: DESC_RESOLUTION_X
en: Set scan resolution for x direction
fr: Définir la résolution horizontale de numérisation

note: DESC_RESOLUTION_Y
en: Set scan resolution for y direction
fr: Définir la résolution verticale de numérisation

note: DESC_ZOOM
en: Set zoomfactor
fr: Définir le niveau de zoom

note: DESC_ZOOM_X
en: Set zoomfactor for x direction
fr: Définir le niveau de zoom horizontal

note: DESC_ZOOM_Y
en: Set zoomfactor for y direction
fr: Définir le niveau de zoom vertical

note: DESC_COPY_NUMBER
en: Set number of copies
fr: Définir le nombre de copies

note: DESC_NEGATIVE
en: Negative: Invert colors for scanning negatives <Ctrl-n>
fr: Négatif : inverser les couleurs pour la numérisation de négatifs <Ctrl-n>

note: DESC_GAMMA
en: Set gamma value
fr: Définir la valeur de gamma

note: DESC_GAMMA_R
en: Set gamma value for red component
fr: Définir le gamma pour la composante rouge

note: DESC_GAMMA_G
en: Set gamma value for green component
fr: Définir le gamma pour la composante verte

note: DESC_GAMMA_B
en: Set gamma value for blue component
fr: Définir le gamma pour la composante bleue

note: DESC_BRIGHTNESS
en: Set brightness
fr: Définir la luminosité

note: DESC_BRIGHTNESS_R
en: Set brightness for red component
fr: Définir la luminosité pour la composante rouge

note: DESC_BRIGHTNESS_G
en: Set brightness for green component
fr: Définir la luminosité pour la composante verte

note: DESC_BRIGHTNESS_B
en: Set brightness for blue component
fr: Définir la luminosité pour la composante bleue

note: DESC_CONTRAST
en: Set contrast
fr: Définir le contraste

note: DESC_CONTRAST_R
en: Set contrast for red component
fr: Définir le contraste pour la composante rouge

note: DESC_CONTRAST_G
en: Set contrast for green component
fr: Définir le contraste pour la composante verte

note: DESC_CONTRAST_B
en: Set contrast for blue component
fr: Définir le contraste pour la composante bleue

note: DESC_THRESHOLD
en: Set threshold
fr: Définir le seuil

note: DESC_RGB_DEFAULT
en: RGB default: Set enhancement values for red, green and blue to default values <Ctrl-b>:
     gamma = 1.0
     brightness = 0
     contrast = 0
fr: Valeurs RGB par défaut : définir les optimisations pour le rouge, vert et bleu à leurs valeurs par défaut <Ctrl-b> :
     gamma = 1.0
     luminosité = 0
     contraste = 0

note: DESC_ENH_AUTO
en: Autoadjust gamma, brightness and contrast <Ctrl-a>
fr: Ajuster automatiquement gamma, luminosité et contraste <Ctrl-a>

note: DESC_ENH_DEFAULT
en: Set default enhancement values <Ctrl-0>:
    gamma = 1.0
    brightness = 0
    contrast = 0
fr: Définir les optimisations à leurs valeurs par défaut <Ctrl-0>:
     gamma = 1.0
     luminosité = 0
     contraste = 0

note: DESC_ENH_RESTORE
en: Restore enhancement values from preferences <Ctrl-r>
fr: Restaurer les optimisations des préférences <Ctrl-r>

note: DESC_ENH_STORE
en: Store active enhancement values to preferences <Ctrl-+>
fr: Enregistrer les optimisations actives dans les préférences <Ctrl-+>

note: DESC_HIST_INTENSITY
en: Show histogram of intensity/gray <Alt-i>
fr: Afficher l'histogramme de l'intensité/gris <Alt-i>

note: DESC_HIST_RED
en: Show histogram of red component <Alt-r>
fr: Afficher l'histogramme de la composante rouge <Alt-r>

note: DESC_HIST_GREEN
en: Show histogram of green component <Alt-g>
fr: Afficher l'histogramme de la composante verte <Alt-g>

note: DESC_HIST_BLUE
en: Show histogram of blue component <Alt-b>
fr: Afficher l'histogramme de la composante bleue <Alt-b>

note: DESC_HIST_PIXEL
en: Display mode: show histogram with lines instead of pixels <Alt-m>
fr: Afficher l'histogramme avec des lignes à la place des points <Alt-m>

note: DESC_HIST_LOG
en: Show logarithm of pixelcount <Alt-l>
fr: Afficher le logarithme du nombre de points <Alt-l>

note: DESC_PRINTER_SETUP
en: Select definition to change
fr: Choisir la définition à changer

note: DESC_PRINTER_NAME
en: Define a name for the selection of this definition
fr: Entrer un nom pour cette définition

note: DESC_PRINTER_COMMAND
en: Enter command to be executed in copy mode (e.g. "lpr")
fr: Commande à exécuter en mode copie (par ex.: « lpr »)

note: DESC_COPY_NUMBER_OPTION
en: Enter option for copy numbers
fr: Option du nombre de copies

note: DESC_PRINTER_LINEART_RESOLUTION
en: Resolution with which lineart images are printed and saved in postscript
fr: Résolution avec laquelle les images au trait doivent être enregistrées et imprimées en PostScript

note: DESC_PRINTER_GRAYSCALE_RESOLUTION
en: Resolution with which grayscale images are printed and saved in postscript
fr: Résolution avec laquelle les images en niveaux de gris doivent être enregistrées et imprimées en PostScript

note: DESC_PRINTER_COLOR_RESOLUTION
en: Resolution with which color images are printed and saved in postscript
fr: Résolution avec laquelle les images en couleur doivent être enregistrées et imprimées en PostScript

note: DESC_PRINTER_WIDTH DESC_FAX_WIDTH
en: Width of printable area
fr: Largeur de la zone imprimable

note: DESC_PRINTER_HEIGHT DESC_FAX_HEIGHT
en: Height of printable area
fr: Hauteur de la zone imprimable

note: DESC_PRINTER_LEFTOFFSET DESC_FAX_LEFTOFFSET
en: Left offset from the edge of the paper to the printable area
fr: Marge entre le bord gauche du papier et la zone imprimable

note: DESC_PRINTER_BOTTOMOFFSET DESC_FAX_BOTTOMOFFSET
en: Bottom offset from the edge of the paper to the printable area
fr: Marge entre le bord inférieur du papier et la zone imprimable

note: DESC_PRINTER_GAMMA
en: Additional gamma value for photocopy
fr: Gamma additionnel pour la photocopie

note: DESC_PRINTER_GAMMA_RED
en: Additional gamma value for red component for photocopy
fr: Gamma additionnel pour la composante rouge pour la photocopie

note: DESC_PRINTER_GAMMA_GREEN
en: Additional gamma value for green component for photocopy
fr: Gamma additionnel pour la composante verte pour la photocopie

note: DESC_PRINTER_GAMMA_BLUE
en: Additional gamma value for blue component for photocopy
fr: Gamma additionnel pour la composante bleue pour la photocopie

note: DESC_PRINTER_EMBED_CSA
en: Creates a postscript file that contains the ICM profile of the scanner
fr: Créer un fichier postscript contenant le profil ICM du scanner

note: DESC_PRINTER_EMBED_CRD
en: Creates a postscript file that contains the ICM profile of the printer
fr: Créer un fichier postscript contenant le profil ICM de l'imprimante

note: DESC_PRINTER_CMS_BPC
en: Applies black point compensation
fr: Appliquer la compensation du point noir

note: DESC_PRINTER_PS_FLATEDECODED
en: Create zlib compressed postscript image for printer (flatedecode).
    The printer has to understand postscript level 3!
fr: Créer une image postscript compressée par zlib pour l'imprimante (« flatedecode »)
    L'imprimante doit savoir gérer du postscript niveau 3.

note: DESC_TMP_PATH
en: Path to temp directory
fr: Chemin du répertoire temporaire

note: DESC_BUTTON_TMP_PATH_BROWSE
en: Browse for temporary directory
fr: Ouvrir un répertoire temporaire

note: DESC_JPEG_QUALITY
en: Quality in percent if image is saved as JPEG or TIFF with JPEG compression
fr: Qualité en pourcentage si l'image est enregistrée en jpeg ou tiff avec compression jpeg

note: DESC_PNG_COMPRESSION
en: Compression if image is saved as PNG
fr: Compression si l'image est enregistrée en png

note: DESC_FILENAME_COUNTER_LEN
en: Minimum length of counter in filename
fr: Longueur minimale du compteur de noms de fichiers

note: DESC_TIFF_ZIP_COMPRESSION
en: Compression rate for zip compressed TIFF (deflate)
fr: Taux de compression pour le tiff compressé par zip (« deflate »)

note: DESC_TIFF_COMPRESSION_16
en: Compression type if 16 bit image is saved as TIFF
fr: Type de compression si une image 16 bits est enregistrée en tiff

note: DESC_TIFF_COMPRESSION_8
en: Compression type if 8 bit image is saved as TIFF
fr: Type de compression si une image 8 bits est enregistrée en tiff

note: DESC_TIFF_COMPRESSION_1
en: Compression type if lineart image is saved as TIFF
fr: Type de compression si l'image trait est enregistrée en tiff

note: DESC_SAVE_DEVPREFS_AT_EXIT
en: Save device dependent preferences in default file at exit of xsane
fr: Enregister les paramètres du scanner dans le fichier par défaut en quittant XSane

note: DESC_OVERWRITE_WARNING
en: Warn before overwriting an existing file
fr: Avertir avant d'écraser un fichier existant

note: DESC_SKIP_EXISTING
en: If filename counter is automatically increased, used numbers are skipped
fr: Si un compteur de noms de fichiers est automatiquement augmenté, les nombres déjà utilisés seront sautés

note: DESC_SAVE_PS_FLATEDECODED
en: compress postscript image with zlib algorithm (flatedecode). When you want to print such a file your printer has to understand postscript level 3
fr: compresser une image postscript avec l'algorithme zlib (« flatedecode »). Pour imprimer de tels fichiers, l'imprimante doit savoir gérer postscript niveau 3.

note: DESC_SAVE_PDF_FLATEDECODED
en: compress PDF image with zlib algorithm (flatedecode).
fr: Compresser une image PDF avec l'algorithme zlib (« flatedecode »).

note: DESC_SAVE_PNM16_AS_ASCII
en: When a 16 bit image shall be saved in PNM format then use ASCII format instead of binary format. The binary format is a new format that is not supported by all programs. The ASCII format is supported by more programs but it produces really huge files!!!
fr: Lorsqu'une image 16 bits doit être enregistrée au format pnm, la sauvegarde est faite au format ASCII au lieu du format binaire. Le format binaire est un nouveau format qui n'est pas géré par tous les programmes. Le format ASCII est accepté par plus de programmes mais produit des fichiers vraiment énormes.

note: DESC_REDUCE_16BIT_TO_8BIT
en: If scanner sends image with 16 bits/channel save image with 8 bits/channel
fr: Si le scanner envoie une image en 16 bits/couleur, enregistrer l'image en 8 bits/couleur

note: DESC_PSFILE_WIDTH
en: Width of paper for postscript files
fr: Largeur du papier pour les fichiers PostScript

note: DESC_PSFILE_HEIGHT
en: Height of paper for postscript files
fr: Hauteur du papier pour les fichiers PostScript

note: DESC_PSFILE_LEFTOFFSET
en: Left offset from the edge of the paper to the usable area for postscript files
fr: Marge entre le bord gauche du papier et la zone imprimable pour les fichiers PostScript

note: DESC_PSFILE_BOTTOMOFFSET
en: Bottom offset from the edge of the paper to the usable area for postscript files
fr: Marge entre le bord inférieur du papier et la zone imprimable pour les fichiers PostScript

note: DESC_MAIN_WINDOW_FIXED
en: Use fixed main window size or scrolled, resizable main window
fr: Utiliser une fenêtre principale de dimensions fixes ou une fenêtre principale redimensionable avec défilement

note: DESC_DISABLE_GIMP_PREVIEW_GAMMA
en: Disable preview gamma when XSane runs as GIMP plugin
fr: Désactiver l'aperçu gamma quand XSane fonctionne en tant que greffon de Gimp

note: DESC_PREVIEW_COLORMAP
en: Use an own colormap for preview if display depth is 8 bpp
fr: Utiliser une palette de couleurs privée pour l'aperçu si l'affichage est en mode 8 bits

note: DESC_SHOW_RANGE_MODE
en: Select how a range is displayed
fr: Sélectionner la manière dont la plage est affichée

note: DESC_PREVIEW_OVERSAMPLING
en: Value with which the calculated preview resolution is multiplied
fr: Valeur avec laquelle la résolution de prévisualisation calculée est multipliée

note: DESC_PREVIEW_GAMMA
en: Set gamma correction value for preview image
fr: Définir la correction de gamma pour l'image de l'aperçu

note: DESC_PREVIEW_GAMMA_RED
en: Set gamma correction value for red component of preview image
fr: Définir la correction de gamma de la composante rouge pour l'image de l'aperçu

note: DESC_PREVIEW_GAMMA_GREEN
en: Set gamma correction value for green component of preview image
fr: Définir la correction de gamma de la composante verte pour l'image de l'aperçu

note: DESC_PREVIEW_GAMMA_BLUE
en: Set gamma correction value for blue component of preview image
fr: Définir la correction de gamma de la composante bleue pour l'image de l'aperçu

note: DESC_LINEART_MODE
en: Define the way XSane shall handle the threshold option
fr: Définir la manière dont XSane doit gérer l'option de seuil

note: DESC_GRAYSCALE_SCANMODE
en: Select grayscale scanmode. This scanmode is used for lineart preview scan when transformation from grayscale to lineart is enabled
fr: Sélectionner le mode de numérisation en niveaux de gris. Ce mode de numérisation est utilisé pour la prévisualisation en mode trait quand la tranformation des niveaux de gris en mode trait est activée.

note: DESC_PREVIEW_THRESHOLD_MIN
en: The scanner's minimum threshold level in %
fr: Niveau de seuil minimum du scanner en %

note: DESC_PREVIEW_THRESHOLD_MAX
en: The scanner's maximum threshold level in %
fr: Niveau de seuil maximum du scanner en %

note: DESC_PREVIEW_THRESHOLD_MUL
en: Multiplier to make XSane threshold range and scanner threshold range the same
fr: Multiplicateur pour rendre identiques l'échelle de seuil de XSane et du scanner

note: DESC_PREVIEW_THRESHOLD_OFF
en: Offset to make XSane threshold range and scanner threshold range the same
fr: Décalage pour rendre identiques l'échelle de seuil de XSane et du scanner

note: DESC_ADF_PAGES_MAX
en: Number of pages to scan
fr: Nombre de pages à scanner

note: DESC_PREVIEW_PIPETTE_RANGE
en: dimension of square that is used to average color for pipette function
fr: Dimensions du carré utilisé pour déterminer la couleur moyenne pour la fonction pipette

note: DESC_DOC_VIEWER
en: Enter command to be executed to display helpfiles, must be a HTML-viewer!
fr: Commande à exécuter pour afficher les fichiers d'aide ; elle doit être capable de lire du html.

note: DESC_AUTOENHANCE_GAMMA
en: Change gamma value when autoenhancement button is pressed
fr: Changer la valeur de gamma lorsque le bouton d'optimisation auto est pressé

note: DESC_PRESELECT_SCAN_AREA
en: Select scan area after preview scan has finished
fr: Sélectionner la zone à numériser une fois la prévisualisation terminée

note: DESC_AUTOCORRECT_COLORS
en: Do color correction after preview scan has finished
fr: Corriger les couleurs une fois la prévisualisation terminée

note: DESC_RENDERING_INTENT
en: Select rendering intent for preview and saving
fr: Sélectionner l'intention de rendu pour la prévisualisation et l'enregistrement

note: DESC_CMS_BPC
en: Apply black point compensation when color transformation is done
fr: Appliquer la compensation du point noir lorsque la transformation de couleur est faite

note: DESC_FAX_COMMAND
en: Enter command to be executed in fax mode
fr: Commande à exécuter en mode fax

note: DESC_FAX_RECEIVER_OPT
en: Enter option to specify receiver
fr: Option à spécifier au destinataire

note: DESC_FAX_POSTSCRIPT_OPT
en: Enter option to specify postscript files following
fr: Option à spécifier aux fichiers PostScript

note: DESC_FAX_NORMAL_OPT
en: Enter option to specify normal mode (low resolution)
fr: Option à spécifier au mode normal (faible résolution)

note: DESC_FAX_FINE_OPT
en: Enter option to specify fine mode (high resolution)
fr: Option à spécifier au mode fin (haute résolution)

note: DESC_FAX_VIEWER
en: Enter command to be executed to view a fax
fr: Commande à exécuter pour voir un fax

note: DESC_FAX_FINE_MODE
en: Send fax with high vertical resolution (196 lpi instead of 98 lpi)
fr: Émettre un fax avec une résolution verticale élevée (196 lpi à la place de 98 lpi)

note: DESC_FAX_PS_FLATEDECODED
en: Create zlib compressed postscript image for fax (flatedecode)
fr: Créer une image postscript compressée par zlib pour un fax (« flatedecode »)

note: DESC_SMTP_SERVER
en: IP Address or Domain name of SMTP server
fr: Adresse IP ou nom de domaine du serveur SMTP

note: DESC_SMTP_PORT
en: port to connect to SMTP server
fr: Port de connexion du serveur SMTP

note: DESC_EMAIL_FROM
en: enter your e-mail address
fr: Votre adresse de courrier électronique

note: DESC_EMAIL_REPLY_TO
en: enter e-mail address for replied e-mails
fr: Adresse courrier électronique de réponse

note: DESC_EMAIL_AUTHENTICATION
en: Type of authentication before sending e-mail
fr: Type d'authentification avant d'envoyer le message

note: DESC_EMAIL_AUTH_USER
en: user name for e-mail server
fr: Nom d'utilisateur pour le serveur de courrier électronique

note: DESC_EMAIL_AUTH_PASS
en: password for e-mail server
fr: Mot de passe pour le serveur de courrier électronique

note: DESC_POP3_SERVER
en: IP Address or Domain name of POP3 server
fr: Adresse IP ou nom de domaine du serveur POP3

note: DESC_POP3_PORT
en: port to connect to POP3 server
fr: Port de connexion au serveur POP3

note: DESC_HTML_EMAIL
en: E-mail is sent in HTML mode, place image with: <IMAGE>
fr: Message envoyé en mode html, placer l'image avec : <IMAGE>

note: DESC_OCR_COMMAND
en: Enter command to start OCR program
fr: Commande pour lancer le programme d'OCR

note: DESC_OCR_INPUTFILE_OPT
en: Enter option of the OCR program to define input file
fr: Option du programme d'OCR pour définir un fichier d'entrée

note: DESC_OCR_OUTPUTFILE_OPT
en: Enter option of the OCR program to define output file
fr: Option du programme d'OCR pour définir un fichier de sortie

note: DESC_OCR_USE_GUI_PIPE_OPT
en: Define if the OCR program supports gui progress pipe
fr: Indiquer si le programme d'OCR permet d'afficher un avancement graphique avec un « pipe »

note: DESC_OCR_OUTFD_OPT
en: Enter option of the OCR program to define output filedescripor in GUI mode
fr: Option du programme d'OCR pour définir un descripteur de fichier de sortie en mode interface graphique

note: DESC_OCR_PROGRESS_KEYWORD
en: Define Keyword that is used to mark progress information
fr: Définir un mot clé à utiliser pour marquer l'information d'avancement

note: DESC_PERMISSION_READ
en: read
fr: lecture

note: DESC_PERMISSION_WRITE
en: write
fr: écriture

note: DESC_PERMISSION_SEARCH
en: search
fr: recherche

note: DESC_ADD_BATCH
en: Add selection for batch scan
fr: Ajouter la sélection pour la numérisation par lots

note: DESC_PIPETTE_WHITE
en: Pick white point
fr: Sélectionner le point blanc

note: DESC_PIPETTE_GRAY
en: Pick gray point
fr: Sélectionner le point gris

note: DESC_PIPETTE_BLACK
en: Pick black point
fr: Sélectionner le point noir

note: DESC_ZOOM_FULL
en: Use full scan area
fr: Utiliser la zone de numérisation complète

note: DESC_ZOOM_OUT
en: Zoom 20% out
fr: Zoom 20% en arrière

note: DESC_ZOOM_IN
en: Click at position to zoom to
fr: Cliquer à la position désirée du zoom

note: DESC_ZOOM_AREA
en: Zoom into selected area
fr: Zoom à la zone sélectionnée

note: DESC_ZOOM_UNDO
en: Undo last zoom
fr: Annuler le dernier zoom

note: DESC_FULL_PREVIEW_AREA
en: Select visible area
fr: Sélectionner la zone visible

note: DESC_AUTOSELECT_SCAN_AREA
en: Autoselect scan area
fr: Sélection automatique de la zone à numériser

note: DESC_AUTORAISE_SCAN_AREA
en: Autoraise scan area
fr: Agrandissment automatique de la zone à numériser

note: DESC_DELETE_IMAGES
en: Delete preview image cache
fr: Effacer le cache de l'aperçu

note: DESC_PRESET_AREA
en: Preset area:
    To add new area or edit an existing area use context menu (alternate mouse button).
fr: Zone de présélection :
    Pour ajouter une nouvelle zone ou éditer une zone existante, utilisez le menu contextuel (second bouton de la souris).

note: DESC_ROTATION
en: Rotate preview and scan
fr: Pivoter l'aperçu et la numérisation

note: DESC_RATIO
en: Aspect ratio of selection
fr: Proportions de la sélection

note: DESC_PAPER_ORIENTATION
en: Define image position for printing
fr: Définir la position de l'image pour l'impression

note: DESC_VIEWER_OCR
en: Optical Character Recognition
fr: Reconnaissance Optique de Caractères (OCR)

note: DESC_VIEWER_UNDO
en: Undo last change
fr: Annuler le dernier changement

note: DESC_VIEWER_CLONE
en: Clone image
fr: Cloner l'image

note: DESC_ROTATE90
en: Rotate image 90 degrees
fr: Rotation de 90° de l'image

note: DESC_ROTATE180
en: Rotate image 180 degrees
fr: Rotation de 180° de l'image

note: DESC_ROTATE270
en: Rotate image 270 degrees
fr: Rotation de 270° de l'image

note: DESC_MIRROR_X
en: Mirror image at vertical axis
fr: Effet miroir à axe vertical

note: DESC_MIRROR_Y
en: Mirror image at horizontal axis
fr: Effet miroir à axe horizontal

note: DESC_VIEWER_ZOOM
en: Zoom image
fr: Zoom de l'image

note: DESC_STORE_MEDIUM
en: Store medium
fr: Enregistrer la définition du support

note: DESC_DELETE_MEDIUM
en: Delete active medium
fr: Effacer la définition du support

note: DESC_SCALE_FACTOR
en: Scale factor
fr: Facteur d'échelle

note: DESC_X_SCALE_FACTOR
en: X-Scale factor
fr: Facteur d'échelle horizontal

note: DESC_Y_SCALE_FACTOR
en: Y-Scale factor
fr: Facteur d'échelle vertical

note: DESC_SCALE_WIDTH
en: Scale image to width [pixels]
fr: Mettre l'image à l'échelle de la largeur [en pixels]

note: DESC_SCALE_HEIGHT
en: Scale image to height [pixels]
fr: Mettre l'image à l'échelle de la hauteur [en pixels]

note: DESC_BATCH_LIST_EMPTY
en: Empty batch list
fr: Vider la liste

note: DESC_BATCH_LIST_SAVE
en: Save batch list
fr: Enregistrer la liste

note: DESC_BATCH_LIST_LOAD
en: Load batch list
fr: Charger la liste

note: DESC_BATCH_RENAME
en: Rename area
fr: Renommer la zone

note: DESC_BATCH_ADD
en: Add selected preview area to batch list
fr: Ajouter la sélection de la prévisualisation à la liste

note: DESC_BATCH_DEL
en: Delete selected area from batch list
fr: Supprimer la zone sélectionnée de la liste

note: DESC_AUTOMATIC
en: Turns on automatic mode
fr: Actionner le mode automatique

note: DESC_BUTTON_SCANNER_DEFAULT_COLOR_ICM_PROFILE_BROWSE
en: Browse for scanner default color ICM-profile
fr: Ouvrir un profil ICM de couleur par défaut

note: DESC_BUTTON_SCANNER_DEFAULT_GRAY_ICM_PROFILE_BROWSE
en: Browse for scanner default gray ICM-profile
fr: Ouvrir un profil ICM de gris par défaut

note: DESC_BUTTON_DISPLAY_ICM_PROFILE_BROWSE
en: Browse for display ICM-profile
fr: Ouvrir un profil ICM d'affichage

note: DESC_BUTTON_PRINTER_ICM_PROFILE_BROWSE
en: Browse for printer ICM-profile
fr: Ouvrir un profil ICM d'imprimante

note: DESC_BUTTON_CUSTOM_PROOFING_ICM_PROFILE_BROWSE
en: Browse for custom proofing ICM-profile
fr: Ouvrir un profil ICM d'épreuvage personnalisé

note: DESC_BUTTON_WORKING_COLOR_SPACE_ICM_PROFILE_BROWSE
en: Browse for working color space ICM-profile
fr: Ouvrir un profil d'espace de couleur de travail

note: ERR_HOME_DIR
en: Failed to determine home directory:
fr: Impossible de déterminer le répertoire personnel :

note: ERR_CHANGE_WORKING_DIR
en: Failed to change working directory to
fr: Impossible de changer le répertoire de travail en

note: ERR_FILENAME_TOO_LONG
en: Filename too long
fr: Nom de fichier trop long

note: ERR_CREATE_TEMP_FILE
en: Could not create temporary file.
    Open Menu Preferences->Setup Tab Save and
    select a temporary directory where you have
    write permissions.
fr: Impossible de créer un fichier temporaire.
    Ouvrez le menu Préférences, Configuration, onglet Enregistrer et
    choisir un répertoire temporaire dans lequel
    vous pouvez écrire.

note: ERR_SET_OPTION
en: Failed to set value of option
fr: Échec du changement de la valeur de l'option

note: ERR_GET_OPTION
en: Failed to obtain value of option
fr: Échec de l'obtention de la valeur de l'option

note: ERR_OPTION_COUNT
en: Error obtaining option count
fr: Erreur de l'option « count »

note: ERR_DEVICE_OPEN_FAILED
en: Failed to open device
fr: Erreur d'ouverture du périphérique

note: ERR_NO_DEVICES
en: no devices available
fr: Aucun périphérique disponible

note: ERR_DURING_READ
en: Error during read:
fr: Erreur pendant la lecture

note: ERR_DURING_SAVE
en: Error during save:
fr: Erreur pendant l'enregistrement

note: ERR_BAD_DEPTH
en: Can't handle depth
fr: Profondeur de couleur non gérée

note: ERR_UNKNOWN_SAVING_FORMAT
en: Unknown file format for saving
fr: Format de sauvegarde inconnu

note: ERR_OPEN_FAILED
en: Failed to open
fr: Échec de l'ouverture

note: ERR_CREATE_SECURE_FILE
en: Could not create secure file (maybe a link does exist):
fr: Ne peut créer un fichier sécurisé (peut-être qu'un lien existe déjà) :

note: ERR_FAILED_PRINTER_PIPE
en: Failed to open pipe for executing printercommand
fr: Échec lors de l'ouverture du « pipe » pour exécuter la commande d'impression

note: ERR_FAILED_EXEC_PRINTER_CMD
en: Failed to execute printercommand:
fr: Échec de l'exécution de la commande d'impression :

note: ERR_FAILED_START_SCANNER
en: Failed to start scanner:
fr: Échec du démarrage du scanner :

note: ERR_FAILED_GET_PARAMS
en: Failed to get parameters:
fr: Échec lors du chargement des paramètres

note: ERR_NO_OUTPUT_FORMAT
en: No output format given
fr: Pas de format de sortie donné

note: ERR_NO_MEM
en: out of memory
fr: Dépassement de mémoire

note: ERR_TOO_MUCH_DATA
en: Backend sends more image data than it defined in parameters
fr: Le backend envoie plus de données image que défini dans les paramètres

note: ERR_LIBTIFF
en: LIBTIFF reports error
fr: LIBTIFF a signalé une erreur

note: ERR_LIBPNG
en: LIBPNG reports error
fr: LIBPNG a signalé une erreur

note: ERR_LIBJPEG
en: LIBJPEG reports error
fr: LIBJPEG a signalé une erreur

note: ERR_ZLIB
en: ZLIB error or memory allocation problem
fr: Erreur ZLIB ou problème d'allocation mémoire

note: ERR_UNKNOWN_TYPE
en: unknown type
fr: type inconnu

note: ERR_UNKNOWN_CONSTRAINT_TYPE
en: unknown constraint type
fr: type de restriction inconnu

note: ERR_OPTION_NAME_NULL
en: Option has empty name (NULL).
fr: L'option a un nom vide (NULL).

note: ERR_BACKEND_BUG
en: This is a backend bug. Please inform the author of the backend!
fr: Bug du backend. Veuillez en informer l'auteur du backend.

note: ERR_FAILED_EXEC_DOC_VIEWER
en: Failed to execute documentation viewer:
fr: Erreur d'exécution de la visionneuse de documentation :

note: ERR_FAILED_EXEC_FAX_VIEWER
en: Failed to execute fax viewer:
fr: Erreur d'exécution de la visionneuse de fax :

note: ERR_FAILED_EXEC_FAX_CMD
en: Failed to execute fax command:
fr: Erreur d'exécution de la commande de fax :

note: ERR_FAILED_EXEC_OCR_CMD
en: Failed to execute OCR command:
fr: Erreur d'exécution de la commande d'OCR :

note: ERR_BAD_FRAME_FORMAT
en: bad frame format
fr: Mauvais format de trame

note: ERR_FAILED_SET_RESOLUTION
en: unable to set resolution
fr: Impossible de définir la résolution

note: ERR_PASSWORD_FILE_INSECURE
en: Password file (%s) is insecure, use permission x00
fr: Le fichier de mots de passe (%s) n'est pas sûr, utilisez des droits x00

note: ERR_ERROR
en: error
fr: Erreur

note: ERR_MAJOR_VERSION_NR_CONFLICT
en: Sane major version number mismatch!
fr: Incohérence dans le numéro de version majeur de Sane.

note: ERR_XSANE_MAJOR_VERSION
en: XSane major version =
fr: Version majeure de XSane =

note: ERR_BACKEND_MAJOR_VERSION
en: backend major version =
fr: Version majeure du backend =

note: ERR_PROGRAM_ABORTED
en: *** PROGRAM ABORTED ***
fr: *** ARRÊT DU PROGRAMME ***

note: ERR_FAILED_ALLOCATE_IMAGE
en: Failed to allocate image memory:
fr: Erreur d'allocation de mémoire pour l'image :

note: ERR_PREVIEW_BAD_DEPTH
en: Preview cannot handle bit depth
fr: La prévisualisation ne prend pas en compte la profondeur de couleur

note: ERR_GIMP_SUPPORT_MISSING
en: GIMP support missing
fr: Prise en charge de GIMP manquante

note: ERR_CREATE_FAX_PROJECT
en: Could not create faxproject
fr: Impossible de créer un projet fax

note: WARN_COUNTER_UNDERRUN
en: Filename counter underrun
fr: Repositionnement du compteur de noms de fichiers

note: WARN_NO_VALUE_CONSTRAINT
en: warning: option has no value constraint
fr: Attention : l'option n'a pas de restriction

note: WARN_XSANE_AS_ROOT
en: You try to run XSane as ROOT, that really is DANGEROUS!
    
    Do not send any bug reports when you
    have any problems while running XSane as root:
    YOU ARE ALONE!
fr: Vous exécutez XSane avec des droits d'administrateur (« root »), ce qui est vraiment très dangereux!
    
    N'envoyez pas de rapports de bogue si vous rencontrez
    des problèmes en utilisant XSane en tant qu'administrateur :
    vous serez seul face à vos problèmes.

note: ERR_HEADER_ERROR
en: Error
fr: Erreur

note: ERR_HEADER_WARNING
en: Warning
fr: Avertissement

note: ERR_HEADER_CHILD_PROCESS_ERROR
en: Child process error
fr: Erreur de processus enfant

note: ERR_FAILED_CREATE_FILE
en: Failed to create file:
fr: Erreur de création de fichier :

note: ERR_LOAD_DEVICE_SETTINGS
en: Error while loading device settings:
fr: Erreur lors du chargement des paramètres du périphérique :

note: ERR_NO_DRC_FILE
en: is not a device-rc-file !!!
fr: n'est pas un fichier périphérique-rc

note: ERR_NETSCAPE_EXECUTE_FAIL
en: Failed to execute netscape!
fr: Échec de l'exécution de Netscape

note: ERR_SENDFAX_RECEIVER_MISSING
en: Send fax: no receiver defined
fr: Envoi fax : pas de destinataire défini

note: ERR_CREATED_FOR_DEVICE
en: has been created for device
fr: a été créé pour le périphérique

note: ERR_USED_FOR_DEVICE
en: you want to use it for device
fr: vous voulez l'utiliser comme périphérique

note: ERR_MAY_CAUSE_PROBLEMS
en: this may cause problems!
fr: cela peut occasionner des problèmes.

note: WARN_UNSAVED_IMAGES
en: There are %d unsaved images
fr: Il y a %d images non enregistrées

note: WARN_FILE_EXISTS
en: File %s already exists
fr: Le fichier %s existe déja

note: ERR_FILE_NOT_EXISTS
en: File %s does not exist
fr: Le fichier %s n'existe pas

note: ERR_FILE_NOT_POSTSCRIPT
en: File %s is not a postscript file
fr: Le fichier %s n'est pas un fichier PostScript

note: ERR_UNSUPPORTED_OUTPUT_FORMAT
en: Unsupported %d-bit output format: %s
fr: Format de sortie %d-bit non géré : %s

note: ERR_CMS_CONVERSION
en: Error during CMS conversion:
fr: Erreur pendant la conversion CMS :

note: ERR_CMS_OPEN_ICM_FILE
en: Could not open
fr: Échec de l'ouverture

note: CMS_SCANNER_ICM
en: scanner ICM profile
fr: Profil ICM du scanner

note: CMS_DISPLAY_ICM
en: display ICM profile
fr: profil ICM d'affichage

note: CMS_PROOF_ICM
en: proofing ICM profile
fr: profil ICM d'épreuve sur écran

note: ERR_CMS_CREATE_TRANSFORM
en: Could not create transform
fr: Impossible de créer la transformation

note: WARN_VIEWER_IMAGE_NOT_SAVED
en: viewer image is not saved
fr: L'image de la visionneuse n'est pas sauvegardée

note: FILE_FILTER_ALL_FILES
en: All files
fr: Tous les fichiers

note: FILE_FILTER_XBL
en: XSane batch list
fr: liste de traitement par lots XSane

note: FILE_FILTER_ICM
en: ICC/ICM Profiles
fr: Profils ICC/ICM

note: FILE_FILTER_DRC
en: XSane device preferences
fr: Préférences du périphérique XSane

note: FILE_FILTER_RC
en: XSane preferences
fr: Préférences de XSane

note: TEXT_USAGE
en: Usage:
fr: Syntaxe :

note: TEXT_USAGE_OPTIONS
en: [OPTION]... [DEVICE]
fr: [OPTION]... [PÉRIPHÉRIQUE]

note: TEXT_HELP
en: Start up graphical user interface to access SANE (Scanner Access Now Easy) devices.
    
    The format of [DEVICE] is backendname:devicefile (e.g. umax:/dev/scanner).
    [OPTION]... can be a combination of the following items:
     -h, --help                   display this help message and exit
     -v, --version                print version information
     -l, --license                print license information
    
     -d, --device-settings file   load device settings from file (without ".drc")
    
     -V, --viewer                 start with viewer-mode active (default)
     -s, --save                   start with save-mode active
     -c, --copy                   start with copy-mode active
     -m, --multipage              start with multipage-mode active
     -f, --fax                    start with fax-mode active
     -e, --email                  start with e-mail-mode active
     -n, --no-mode-selection      disable menu for XSane mode selection
    
     -F, --Fixed                  fixed main window size (overwrite preferences value)
     -R, --Resizeable             resizable, scrolled main window (overwrite preferences value)
    
     -p, --print-filenames        print image filenames created by XSane
     -N, --force-filename name    force filename and disable user filename selection
    
     --display X11-display        redirect output to X11-display
     --no-xshm                    do not use shared memory images
     --sync                       request a synchronous connection with the X11 server
fr: Lancer l'interface graphique pour accéder aux périphériques de SANE (Scanner Access Now Easy).
    
    Le format de [PÉRIPHÉRIQUE] est : nom_du_backend:fichier_périphérique
    (ex : umax:/dev/scanner).
    [OPTION]... peut être l'une des combinaisons suivantes :
    
    -h, --help                   afficher ce message d'aide et quitte
    -v, --version                afficher des informations sur la version
    -l, --license                afficher des informations sur la licence
    
    -d, --device-settings file   charger la configuration d'un périphérique à
                                 partir d'un fichier (sans « .drc »)
    
    -V, --viewer                 démarrer en mode visionneuse (défaut)
    -s, --save                   démarrer en mode sauvegarde
    -c, --copy                   démarrer en mode copie
    -m, --multipage              démarrer en mode multipage
    -f, --fax                    démarrer en mode fax
    -e, --email                  démarrer en mode courrier électronique
    -n, --no-mode-selection      désactiver le menu de sélection de mode
    
    -F, --Fixed                  fixer la taille de la fenêtre principale (sans
                                 tenir compte des préférences)
    -R, --Resizeable             taille de la fenêtre principale variable (sans
                                 tenir compte des préférences)
    -p, --print-filenames        afficher le nom des images créées par XSane
    -N, --force-filename name    forcer le nom de fichier et désactive la
                                 sélection utilisateur
    
    --display affichage-X11      rediriger l'affichage vers un autre affichage X11
    --no-xshm                    ne pas utiliser la mémoire partagée
    --sync                       demander une connexion synchrone avec le serveur X

note: strings for gimp plugin XSANE_GIMP_INSTALL_BLURB
en: Front-end to the SANE interface
fr: Front-end pour l'interface SANE

note: XSANE_GIMP_INSTALL_HELP
en: This function provides access to scanners and other image acquisition devices through the SANE (Scanner Access Now Easy) interface.
fr: Cette fonction permet l'accès aux scanners et autres périphériques d'acquisition d'images à travers SANE (Scanner Access Now Easy).

note: Menu path must not be translated, this is done by the gimp. Only translate the text behind the last "/" XSANE_GIMP_MENU_DIALOG
en: <Toolbox>/File/Acquire/XSane: Device dialog...
fr: <Toolbox>/File/Acquire/XSane : dialogue de périphérique...

note: XSANE_GIMP_MENU
en: <Toolbox>/File/Acquire/XSane:
fr: <Toolbox>/File/Acquire/XSane :

note: XSANE_GIMP_MENU_DIALOG_OLD
en: <Toolbox>/Xtns/XSane/Device dialog...
fr: <Toolbox>/Xtns/XSane/Dialogue de périphérique...

note: HELP_NO_DEVICES
en: Possible reasons:
    1) There really is no device that is supported by SANE
    2) Supported devices are busy
    3) The permissions for the device file do not allow you to use it - try as root
    4) The backend is not loaded by SANE (man sane-dll)
    5) The backend is not configured correctly (man sane-"backendname")
    6) Possibly there is more than one SANE version installed
fr: Raisons possibles :
    1) Il n'y a aucun périphérique géré par SANE
    2) Les périphériques gérés sont occupés
    3) Les permissions du fichier périphérique à utiliser sont mal définies - essayez en tant que root
    4) Le backend n'est pas chargé par SANE (man sane-dll)
    5) Le backend n'est pas configuré correctement (man sane-« nom-du-backend »
    6) Il y a peut-être plusieurs versions de SANE installées

note: strings that are used in structures, so it is not allowed to use _()/gettext() here gettext_noop does mark these texts but does not change the string MENU_ITEM_SURFACE_FULL_SIZE
en: full size
fr: Taille maximum

note: MENU_ITEM_SURFACE_DIN_A3P
en: DIN A3 port.
fr: A3 portrait

note: MENU_ITEM_SURFACE_DIN_A3L
en: DIN A3 land.
fr: A3 paysage

note: MENU_ITEM_SURFACE_DIN_A4P
en: DIN A4 port.
fr: A4 portrait

note: MENU_ITEM_SURFACE_DIN_A4L
en: DIN A4 land.
fr: A4 paysage

note: MENU_ITEM_SURFACE_DIN_A5P
en: DIN A5 port.
fr: A5 portrait

note: MENU_ITEM_SURFACE_DIN_A5L
en: DIN A5 land.
fr: A5 paysage

note: MENU_ITEM_SURFACE_legal_P
en: legal port.
fr: Legal portrait

note: MENU_ITEM_SURFACE_legal_L
en: legal land.
fr: Legal paysage

note: MENU_ITEM_SURFACE_letter_P
en: letter port.
fr: Letter portrait

note: MENU_ITEM_SURFACE_letter_L
en: letter land.
fr: Letter paysage

note: MENU_ITEM_MEDIUM_FULL_COLOR_RANGE
en: Full color range
fr: Pleine échelle couleur

note: MENU_ITEM_MEDIUM_SLIDE
en: Slide
fr: Diapositive

note: MENU_ITEM_MEDIUM_STANDARD_NEG
en: Standard negative
fr: Négatif standard

note: MENU_ITEM_MEDIUM_AGFA_NEG
en: Agfa negative
fr: Négatif Agfa

note: MENU_ITEM_MEDIUM_AGFA_NEG_XRG200_4
en: Agfa negative XRG 200-4
fr: Négatif Agfa XRG 200-4

note: MENU_ITEM_MEDIUM_AGFA_NEG_HDC_100
en: Agfa negative HDC 100
fr: Négatif Agfa HDC 100

note: MENU_ITEM_MEDIUM_FUJI_NEG
en: Fuji negative
fr: Négatif Fuji

note: MENU_ITEM_MEDIUM_KODAK_NEG
en: Kodak negative
fr: Négatif Kodak

note: MENU_ITEM_MEDIUM_KONICA_NEG
en: Konica negative
fr: Négatif Konica

note: MENU_ITEM_MEDIUM_KONICA_NEG_VX_100
en: Konica negative VX 100
fr: Négatif Konica VX 100

note: MENU_ITEM_MEDIUM_ROSSMANN_NEG_HR_100
en: Rossmann negative HR 100
fr: Négatif Rossman HR 100

note: TEXT_PROJECT_STATUS_NOT_CREATED
en: Project not created
fr: Projet non créé

note: TEXT_PROJECT_STATUS_CREATED
en: Project created
fr: Projet créé

note: TEXT_PROJECT_STATUS_CHANGED
en: Project changed
fr: Projet modifié

note: TEXT_PROJECT_STATUS_ERR_READ_PROJECT
en: Error reading project
fr: Erreur de lecture du projet

note: TEXT_PROJECT_STATUS_FILE_SAVING_ERROR
en: Error saving file
fr: Erreur lors de l'enregistrement de l'image...

note: TEXT_PROJECT_STATUS_FILE_SAVING
en: Saving file
fr: Enregistrement de l'image...

note: TEXT_PROJECT_STATUS_FILE_SAVING_ABORTED
en: Aborted saving file
fr: Abandon de l'enregistrement de l'image...

note: TEXT_PROJECT_STATUS_FILE_SAVED
en: File has been saved
fr: Fichier enregistré

note: TEXT_EMAIL_STATUS_POP3_CONNECTION_FAILED
en: POP3 connection failed
fr: Échec de la connexion POP3

note: TEXT_EMAIL_STATUS_POP3_LOGIN_FAILED
en: POP3 login failed
fr: Échec du login POP3

note: TEXT_EMAIL_STATUS_ASMTP_AUTH_FAILED
en: ASMTP authentication failed
fr: Échec de l'authentification ASMTP

note: TEXT_EMAIL_STATUS_SMTP_CONNECTION_FAILED
en: SMTP connection failed
fr: Échec de la connexion SMTP

note: TEXT_EMAIL_STATUS_SMTP_ERR_FROM
en: From entry not accepted
fr: Champ « From » refusé

note: TEXT_EMAIL_STATUS_SMTP_ERR_RCPT
en: Receiver entry not accepted
fr: Champ destinataire refusé

note: TEXT_EMAIL_STATUS_SMTP_ERR_DATA
en: E-mail data not accepted
fr: Données de courrier électronique refusées

note: TEXT_EMAIL_STATUS_SENDING
en: Sending e-mail
fr: Envoi du message

note: TEXT_EMAIL_STATUS_SENT
en: E-mail has been sent
fr: Message envoyé

note: TEXT_FAX_STATUS_QUEUEING_FAX
en: Queueing fax
fr: Mise en file d'attente du fax

note: TEXT_FAX_STATUS_FAX_QUEUED
en: Fax is queued
fr: Fax en file d'attente

note: Sane backend messages
en: flatbed scanner
fr: scanner à plat

en: frame grabber
fr: carte d'acquisition vidéo

en: handheld scanner
fr: scanner à main

en: still camera
fr: appareil photo numérique

en: video camera
fr: caméscope numérique

en: virtual device
fr: périphérique virtuel

en: Success
fr: Succès

en: Operation not supported
fr: Opération non gérée

en: Operation was cancelled
fr: Opération annulée

en: Device busy
fr: Périphérique occupé

en: Invalid argument
fr: Paramètre non valable

en: End of file reached
fr: Fin de fichier atteinte

en: Document feeder jammed
fr: Chargeur de documents bloqué

en: Document feeder out of documents
fr: Chargeur de documents vide

en: Scanner cover is open
fr: Le capot du scanner est ouvert

en: Error during device I/O
fr: Erreur d'entrée/sortie sur le périphérique

en: Out of memory
fr: Dépassement de mémoire

en: Access to resource has been denied
fr: Accès à la ressource refusé
