XSANE 0.99 - en to da translation catalogue (702 entries)

note: Please translate this to the correct directory name (eg. german=>de) XSANE_LANGUAGE_DIR
en: language_dir
da: da

note: can be translated with \251 FILENAME_PREFIX_CLONE_OF
en: clone-of-
da: klon-af-

note: WINDOW_ABOUT_XSANE
en: About
da: Om

note: WINDOW_ABOUT_TRANSLATION, MENU_ITEM_ABOUT_TRANSLATION MENU_ITEM_ABOUT_TRANSLATION
en: About translation
da: Om oversættelse

note: WINDOW_AUTHORIZE
en: authorization
da: autorisation

note: WINDOW_GPL
en: GPL - the license
da: GPL - licensen

note: WINDOW_EULA
en: End User License Agreement
da: Slutbruger licensaftale

note: WINDOW_INFO
en: info
da: information

note: WINDOW_LOAD_BATCH_LIST
en: load batch list
da: hent batchliste

note: WINDOW_SAVE_BATCH_LIST
en: save batch list
da: gem batchliste

note: WINDOW_BATCH_SCAN
en: batch scan
da: batch skan

note: WINDOW_BATCH_RENAME
en: rename batch area
da: omdøb batchområde

note: WINDOW_FAX_PROJECT
en: fax project
da: fax projekt

note: WINDOW_FAX_PROJECT_BROWSE
en: browse for fax project
da: søg efter fax projekt

note: WINDOW_FAX_RENAME
en: rename fax page
da: omdøb fax side

note: WINDOW_FAX_INSERT
en: insert PS-file into fax
da: indsæt PS-fil i fax

note: WINDOW_EMAIL_PROJECT
en: E-mail project
da: E-post projekt

note: WINDOW_EMAIL_PROJECT_BROWSE
en: browse for email project
da: søg efter e-post projekt

note: WINDOW_EMAIL_RENAME
en: rename e-mail image
da: omdøb e-post billede

note: WINDOW_EMAIL_INSERT
en: insert file into e-mail
da: indsæt fil i e-post

note: WINDOW_MULTIPAGE_PROJECT
en: multipage project
da: flersidet projekt

note: WINDOW_MULTIPAGE_PROJECT_BROWSE
en: browse for multipage project
da: søg efter flersidet projekt

note: WINDOW_PRESET_AREA_RENAME
en: rename preset area
da: omdøb forvalgt område

note: WINDOW_PRESET_AREA_ADD
en: add preset area
da: tilføj forvalgt område

note: WINDOW_MEDIUM_RENAME
en: rename medium
da: omdøb medie

note: WINDOW_MEDIUM_ADD
en: add new medium
da: tilføj nyt medie

note: WINDOW_SETUP
en: setup
da: opsætning

note: WINDOW_GAMMA
en: Gamma curve
da: Gammakurve

note: WINDOW_STANDARD_OPTIONS
en: Standard options
da: Standard indstillinger

note: WINDOW_ADVANCED_OPTIONS
en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

note: WINDOW_DEVICE_SELECTION
en: device selection
da: valg af enhed

note: WINDOW_PREVIEW
en: Preview
da: Forhåndsvisning

note: WINDOW_VIEWER MENU_ITEM_VIEWER
en: Viewer
da: Viser

note: WINDOW_VIEWER_OUTPUT_FILENAME
en: Viewer: select output filename
da: Viser: vælg uddatafilnavn

note: WINDOW_OCR_OUTPUT_FILENAME
en: Select output filename for OCR text file
da: Vælg uddatafilnavn for tekstgenkendelsesfil

note: WINDOW_OUTPUT_FILENAME
en: select output filename
da: vælg uddatafilnavn

note: WINDOW_SAVE_SETTINGS
en: save device settings
da: gem enhedsindstillinger

note: WINDOW_LOAD_SETTINGS
en: load device settings
da: indlæs enhedsindstillinger

note: WINDOW_CHANGE_WORKING_DIR
en: change working directory
da: skift arbejds bibliotek

note: WINDOW_TMP_PATH
en: select temporary directory
da: vælg midlertidigt bibliotek

note: WINDOW_SCALE DESC_VIEWER_SCALE
en: Scale image
da: Skalér billede

note: WINDOW_DESPECKLE DESC_VIEWER_DESPECKLE
en: Despeckle image
da: Fjern kornstøj fra billede

note: WINDOW_BLUR DESC_VIEWER_BLUR
en: Blur image
da: Slør billede

note: WINDOW_STORE_MEDIUM
en: Store medium definition
da: Gem medie definition

note: WINDOW_NO_DEVICES
en: No devices available
da: Ingen enheder til rådighed

note: WINDOW_SCANNER_DEFAULT_COLOR_ICM_PROFILE
en: select scanner default color ICM-profile
da: vælg skannerens standard ICM-profil

note: WINDOW_SCANNER_DEFAULT_GRAY_ICM_PROFILE
en: select scanner default gray ICM-profile
da: vælg skannerens standard grå ICM-profil

note: WINDOW_DISPLAY_ICM_PROFILE
en: select display ICM-profile
da: vælg skærm ICM-profil

note: WINDOW_CUSTOM_PROOFING_ICM_PROFILE
en: select custom proofing ICM-profile
da: vælg brugerdefineret ICM-profil

note: WINDOW_WORKING_COLOR_SPACE_ICM_PROFILE
en: select working color space ICM-profile
da: vælg ICM-profil for arbejdsfarverum

note: WINDOW_PRINTER_ICM_PROFILE
en: select printer ICM-profile
da: vælg printer ICM-profil

note: MENU_FILE
en: File
da: Fil

note: MENU_PREFERENCES
en: Preferences
da: Indstillinger

note: MENU_VIEW
en: View
da: Vis

note: MENU_WINDOW
en: Window
da: Vindue

note: MENU_HELP BUTTON_HELP
en: Help
da: Hjælp

note: MENU_EDIT
en: Edit
da: Ret

note: MENU_FILTERS
en: Filters
da: Filtre

note: MENU_GEOMETRY
en: Geometry
da: Geometri

note: MENU_COLOR_MANAGEMENT NOTEBOOK_COLOR_MANAGEMENT_OPTIONS
en: Color management
da: Farvestyring

note: MENU_ITEM_ABOUT_XSANE
en: About XSane
da: Om XSane

note: MENU_ITEM_INFO
en: Info
da: Information

note: MENU_ITEM_QUIT
en: Quit
da: Afslut

note: MENU_ITEM_SAVE_IMAGE DESC_VIEWER_SAVE
en: Save image
da: Gem billede

note: MENU_ITEM_OCR
en: OCR - save as text
da: Tekstgenkendelse - gem som tekst

note: MENU_ITEM_CLONE
en: Clone
da: Klon

note: MENU_ITEM_SCALE
en: Scale
da: Skalér

note: MENU_ITEM_CLOSE BUTTON_CLOSE
en: Close
da: Luk

note: MENU_ITEM_UNDO
en: Undo
da: Fortryd ændring

note: MENU_ITEM_DESPECKLE
en: Despeckle
da: Fjern kornstøj

note: MENU_ITEM_BLUR
en: Blur
da: Slør

note: MENU_ITEM_ROTATE90
en: Rotate 90
da: Rotér 90

note: MENU_ITEM_ROTATE180
en: Rotate 180
da: Rotér 180

note: MENU_ITEM_ROTATE270
en: Rotate 270
da: Rotér 270

note: MENU_ITEM_MIRROR_X
en: Mirror |
da: Spejl |

note: MENU_ITEM_MIRROR_Y
en: Mirror -
da: Spejl -

note: FRAME_RAW_IMAGE
en: Raw image
da: Oprindeligt billede

note: FRAME_ENHANCED_IMAGE
en: Enhanced image
da: Forbedret billede

note: BUTTON_SCAN
en: Scan
da: Skan

note: BUTTON_OK
en: Ok
da: O.k.

note: BUTTON_ACCEPT
en: Accept
da: Acceptér

note: BUTTON_NOT_ACCEPT
en: Not accept
da: Afvis

note: BUTTON_APPLY
en: Apply
da: Anvend

note: BUTTON_CANCEL
en: Cancel
da: Afbryd

note: BUTTON_REDUCE
en: Reduce
da: Reducér

note: BUTTON_CONT_AT_OWN_RISK
en: Continue at your own risk
da: Fortsæt på egen risiko

note: BUTTON_BROWSE
en: Browse
da: Gennemsøg

note: BUTTON_OVERWRITE
en: Overwrite
da: Overskriv

note: BUTTON_BATCH_LIST_SCAN
en: Scan batch list
da: Skan batch liste

note: BUTTON_BATCH_AREA_SCAN
en: Scan selected area
da: Skan valgt område

note: BUTTON_PAGE_DELETE
en: Delete page
da: Slet side

note: BUTTON_PAGE_SHOW
en: Show page
da: Vis side

note: BUTTON_PAGE_RENAME
en: Rename page
da: Omdøb side

note: BUTTON_IMAGE_DELETE
en: Delete image
da: Slet billede

note: BUTTON_IMAGE_SHOW
en: Show image
da: Vis billede

note: BUTTON_IMAGE_EDIT
en: Edit image
da: Ret billede

note: BUTTON_IMAGE_RENAME
en: Rename image
da: Omdøb billede

note: BUTTON_FILE_INSERT
en: Insert file
da: Indsæt fil

note: BUTTON_CREATE_PROJECT
en: Create project
da: Dan projekt

note: BUTTON_SEND_PROJECT
en: Send project
da: Send projekt

note: BUTTON_SAVE_MULTIPAGE
en: Save multipage file
da: Gem flersidefil

note: BUTTON_DELETE_PROJECT
en: Delete project
da: Slet projekt

note: BUTTON_ADD_PRINTER
en: Add printer
da: Tilføj printer

note: BUTTON_DELETE_PRINTER
en: Delete printer
da: Slet printer

note: BUTTON_PREVIEW_ACQUIRE
en: Acquire preview
da: Rekvirer forhåndsvisning

note: BUTTON_PREVIEW_CANCEL
en: Cancel preview
da: Afbryd forhåndsvisning

note: BUTTON_DISCARD_IMAGE
en: Discard image
da: Kassér billede

note: BUTTON_DISCARD_ALL_IMAGES
en: Discard all images
da: Kassér alle billeder

note: BUTTON_DO_NOT_CLOSE
en: Do not close
da: Undlad at lukke

note: BUTTON_SCALE_BIND
en: Bind scale
da: Fasthold skalering

note: RADIO_BUTTON_FINE_MODE
en: Fine mode
da: Fin tilstand

note: RADIO_BUTTON_HTML_EMAIL
en: HTML e-mail
da: HTML e-post

note: RADIO_BUTTON_SAVE_DEVPREFS_AT_EXIT
en: Save device preferences at exit
da: Gem enhedsindstillinger ved afslutning

note: RADIO_BUTTON_OVERWRITE_WARNING
en: Overwrite warning
da: Overskriv advarsel

note: RADIO_BUTTON_SKIP_EXISTING_NRS
en: Skip existing filenames
da: Drop eksisterende filnavne

note: RADIO_BUTTON_SAVE_PS_FLATEDECODED
en: Save postscript zlib compressed (PS level 3)
da: Gem postscript zlib-komprimeret (PS level 3)

note: RADIO_BUTTON_SAVE_PDF_FLATEDECODED
en: Save PDF zlib compressed
da: Gem PDF zlib-komprimeret

note: RADIO_BUTTON_SAVE_PNM16_AS_ASCII
en: Save 16bit PNM in ASCII format
da: Gem 16 bit PNM i ASCII format

note: RADIO_BUTTON_REDUCE_16BIT_TO_8BIT
en: Reduce 16 bit image to 8 bit
da: Reducér 16 bit billede til 8 bit

note: RADIO_BUTTON_WINDOW_FIXED
en: Main window size fixed
da: Hoved-vinduesstørrelse er fast

note: RADIO_BUTTON_DISABLE_GIMP_PREVIEW_GAMMA
en: Disable GIMP preview gamma
da: Deaktivér GIMP forhåndsvisnings-gamma

note: RADIO_BUTTON_PRIVATE_COLORMAP
en: Use private colormap
da: Brug egen farvemappe

note: RADIO_BUTTON_AUTOENHANCE_GAMMA
en: Autoenhance gamma
da: Automatisk optimering af gamma

note: RADIO_BUTTON_PRESELECT_SCAN_AREA
en: Preselect scan area
da: Forvalg skanningsområde

note: RADIO_BUTTON_AUTOCORRECT_COLORS
en: Autocorrect colors
da: Autooptimér farver

note: RADIO_BUTTON_OCR_USE_GUI_PIPE
en: Use GUI progress pipe
da: Brug GUI fremskridtsrør

note: RADIO_BUTTON_CMS_BPC MENU_ITEM_CMS_BLACK_POINT_COMPENSATION
en: Black point compensation
da: Sort-punkt kompensation

note: TEXT_SCANNING_DEVICES
en: scanning for devices
da: Skanner efter enheder

note: TEXT_AVAILABLE_DEVICES
en: Available devices:
da: Enheder til rådighed:

note: TEXT_CMS_FUNCTION DESC_CMS_FUNCTION
en: Color management function
da: Farvestyringsfunktion

note: TEXT_SCANNER_BACKEND
en: Scanner and backend:
da: Skanner og bagende:

note: TEXT_VENDOR
en: Vendor:
da: Fremstillet af:

note: TEXT_DEVICE
en: Device:
da: Enhed:

note: TEXT_LOADED_BACKEND
en: Loaded backend:
da: Anvendt bagende:

note: TEXT_SANE_VERSION
en: Sane version:
da: Version af Sane:

note: TEXT_RECENT_VALUES
en: Recent values:
da: Nuværende værdier:

note: TEXT_GAMMA_CORR_BY
en: Gamma correction by:
da: Gammakorrektion med:

note: TEXT_SCANNER
en: scanner
da: skanner

note: TEXT_SOFTWARE_XSANE
en: software (XSane)
da: programel (XSane)

note: TEXT_NONE
en: none
da: ingen

note: TEXT_GAMMA_INPUT_DEPTH
en: Gamma input depth:
da: Gamma inddatabitdybde:

note: TEXT_GAMMA_OUTPUT_DEPTH
en: Gamma output depth:
da: Gamma uddatabitdybde:

note: TEXT_SCANNER_OUTPUT_DEPTH
en: Scanner output depth:
da: Scanner uddatabitdybde:

note: TEXT_OUTPUT_FORMATS
en: XSane output formats:
da: XSane uddataformater:

note: TEXT_8BIT_FORMATS
en: 8 bit output formats:
da: 8 bit uddataformater:

note: TEXT_16BIT_FORMATS
en: 16 bit output formats:
da: 16 bit uddataformater:

note: TEXT_REDUCE_16BIT_TO_8BIT
en: Bit depth 16 bits/channel is not supported for this output format.
    Do you want to reduce the depth to 8 bits/channel?
da: 16 bit/farve er ikke understøttet for dette uddataformat.
    Ønsker du at reducere til 8 bit/farve?

note: TEXT_AUTHORIZATION_REQ
en: Authorization required for
da: Autorisation er nødvendig for

note: TEXT_AUTHORIZATION_SECURE
en: Password transmission is secure
da: Passwordoverførsel er sikker

note: TEXT_AUTHORIZATION_INSECURE
en: Backend requests plain-text password
da: Bagende fordrer almindeligt tekst password

note: TEXT_USERNAME
en: Username :
da: Brugernavn:

note: TEXT_PASSWORD
en: Password :
da: Password:

note: TEXT_INVALID_PARAMS
en: Invalid parameters.
da: Ugyldig parameter.

note: TEXT_PACKAGE
en: package
da: pakke

note: TEXT_WITH_CMS_FUNCTION
en: with color management function
da: med farvestyringsfunktion

note: TEXT_WITH_GIMP_SUPPORT
en: with GIMP support
da: med GIMP understøttelse

note: TEXT_WITHOUT_GIMP_SUPPORT
en: without GIMP support
da: uden GIMP understøttelse

note: TEXT_GTK_VERSION
en: compiled with GTK-
da: oversat med GTK-

note: TEXT_GIMP_VERSION
en: compiled with GIMP-
da: oversat med GIMP-

note: TEXT_UNKNOWN
en: unknown
da: ukendt

note: TEXT_EULA
en: XSane is distributed under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the
    License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    Should the program prove defective, you assume the cost of all
    necessary servicing, repair or correction. To use this program you
    have to read, understand and accept the following
    "NO WARRANTY" agreement.
da: XSane bliver distribueret under betingelserne i GNU General Public License
    som publiceret af the Free Software Foundation; enten version 2 af licensen,
    eller (efter eget ønske) enhver senere version.
    
    Dette program er distribueret i det håb at det kan være nyttigt, men
    UDEN ENHVER FORM FOR GARANTI, endda uden den underforståede
    garanti for SALGBARHED, eller EGNETHED FOR ET BESTEMT FORMÅL
    Skulle programmet vise sig at være defekt, overtager du udgiften til al
    nødvendig service, reparation og korrektion. For at bruge dette program
    skal du læse, forstå og acceptere den følgende "INGEN GARANTI" aftale.

note: TEXT_GPL
en: XSane is distributed under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the
    License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
da: XSane bliver distribueret under betingelserne i GNU General Public License
    som publiceret af the Free Software Foundation; enten version 2 af licensen,
    eller (efter eget ønske) enhver senere version.
    
    Dette program er distribueret i det håb at det kan være nyttigt, men UDEN
    ENHVER FORM FOR GARANTI, endda uden den underforståede garanti for
    SALGBARHED, eller EGNETHED FOR ET BESTEMT FORMÅL

note: TEXT_EMAIL_ADR
en: E-mail:
da: E-post:

note: TEXT_HOMEPAGE
en: Homepage:
da: Hjemmeside:

note: TEXT_FILE
en: File:
da: Fil:

note: TEXT_TRANSLATION
en: Translation:
da: Oversættelse:

note: Please translate this to something like translation to YOUR LANGUAGE\n by YOUR NAME\n E-mail: your.name@yourdomain.com\n TEXT_TRANSLATION_INFO
en: untranslated original english text
    by Oliver Rauch
    E-mail: Oliver.Rauch@rauch-domain.de
da: ikke-oversat original engelsk tekst
    af Oliver Rauch
    E-post: Oliver.Rauch@rauch-domain.de

note: TEXT_ADF_PAGES_SCANNED
en: Scanned pages:
da: Skannede sider:

note: TEXT_EMAIL_TEXT
en: E-mail text:
da: E-post tekst:

note: TEXT_ATTACHMENTS
en: Attachments:
da: Vedhæftninger:

note: TEXT_EMAIL_STATUS
en: Project status:
da: Projektstatus:

note: TEXT_EMAIL_FILETYPE
en: E-mail image filetype:
da: E-post billede filtype:

note: TEXT_PAGES
en: Pages:
da: Sider:

note: TEXT_MULTIPAGE_FILETYPE
en: Multipage document filetype:
da: Flerside-dokument filtype:

note: TEXT_MEDIUM_DEFINITION_NAME
en: Medium Name:
da: Medienavn:

note: TEXT_VIEWER_IMAGE_INFO
en: Size %d x %d pixel, %d bits/channel, %d channels, %1.0f dpi x %1.0f dpi, %1.1f %s
da: Størrelse %d x %d pixel, %d bit/kanal, %d kanaler, %1.0f dpi x %1.0f dpi, %1.1f %s

note: TEXT_DESPECKLE_RADIUS
en: Despeckle radius:
da: Fjern kornstøj radius:

note: TEXT_BLUR_RADIUS
en: Blur radius:
da: Sløringsradius:

note: TEXT_BATCH_AREA_DEFAULT_NAME
en: (no name)
da: (intet navn)

note: TEXT_BATCH_LIST_AREANAME
en: Area name:
da: Områdenavn:

note: TEXT_BATCH_LIST_SCANMODE
en: Scanmode:
da: Skannertilstand:

note: TEXT_BATCH_LIST_GEOMETRY_TL
en: Top left:
da: Øverst venstre:

note: TEXT_BATCH_LIST_GEOMETRY_SIZE
en: Size:
da: Størrelse:

note: TEXT_BATCH_LIST_RESOLUTION
en: Resolution:
da: Opløsning:

note: TEXT_BATCH_LIST_BIT_DEPTH
en: Bit depth:
da: Bitdybde:

note: TEXT_BATCH_LIST_BY_GUI
en: as selected
da: som valgt

note: TEXT_SETUP_PRINTER_SEL
en: Printer selection:
da: Printervalg:

note: TEXT_SETUP_PRINTER_NAME
en: Name:
da: Navn:

note: TEXT_SETUP_PRINTER_CMD, TEXT_SETUP_FAX_CMD TEXT_SETUP_FAX_COMMAND
en: Command:
da: Kommando:

note: TEXT_SETUP_COPY_NR_OPT
en: Copy number option:
da: Kopi nummerindstilling:

note: TEXT_SETUP_SCAN_RESOLUTION_PRINTER
en: Scan resolution:
da: Skanneropløsning:

note: TEXT_SETUP_PRINTER_LINEART_RES
en: lineart [dpi]
da: Stregtegning [dpi]

note: TEXT_SETUP_PRINTER_GRAYSCALE_RES
en: grayscale [dpi]
da: Gråskala [dpi]

note: TEXT_SETUP_PRINTER_COLOR_RES
en: color [dpi]
da: farve [dpi]

note: TEXT_SETUP_PRINTER_PAPER_GEOMETRIE
en: Paper geometry:
da: Papir geometri:

note: TEXT_SETUP_PRINTER_WIDTH
en: width
da: bredde

note: TEXT_SETUP_PRINTER_HEIGHT
en: height
da: højde

note: TEXT_SETUP_PRINTER_LEFT
en: left offset
da: venstre margen

note: TEXT_SETUP_PRINTER_BOTTOM
en: bottom offset
da: bund margen

note: TEXT_SETUP_PRINTER_GAMMA
en: common value
da: standardværdi

note: TEXT_SETUP_PRINTER_GAMMA_RED
en: red
da: rød

note: TEXT_SETUP_PRINTER_GAMMA_GREEN
en: green
da: grøn

note: TEXT_SETUP_PRINTER_GAMMA_BLUE
en: blue
da: blå

note: TEXT_SETUP_PRINTER_EMBED_CSA
en: Embed scanner ICM profile as CSA
da: Indlejr skanner ICM profil som CSA

note: TEXT_SETUP_PRINTER_EMBED_CRD
en: Embed printer ICM profile as CRD
da: Indlejr printer ICM profil som CRD

note: TEXT_SETUP_PRINTER_CMS_BPC
en: Apply black point compensation
da: Tilføj sort punkt kompensation

note: TEXT_SETUP_PRINTER_PS_FLATEDECODED
en: Create zlib compressed postscript image (PS level 3) for printing
da: Dan zlib-komprimeret postscript-billede (PS level 3) til udskrivning

note: TEXT_SETUP_TMP_PATH
en: Temporary directory
da: Midlertidigt bibliotek

note: TEXT_SETUP_IMAGE_PERMISSION
en: Image-file permissions
da: Billedfilrettigheder

note: TEXT_SETUP_DIR_PERMISSION
en: Directory permissions
da: Biblioteksrettigheder

note: TEXT_SETUP_JPEG_QUALITY
en: JPEG image quality
da: JPEG billedkvalitet

note: TEXT_SETUP_PNG_COMPRESSION
en: PNG image compression
da: PNG billedkompression

note: TEXT_SETUP_FILENAME_COUNTER_LEN
en: Filename counter length
da: Filnavn tællerlængde

note: TEXT_SETUP_TIFF_ZIP_COMPRESSION
en: TIFF zip compression rate
da: TIFF zlib-komprimeringsgrad

note: TEXT_SETUP_TIFF_COMPRESSION_16
en: TIFF 16 bit image compression
da: TIFF 16 bit billedekompression

note: TEXT_SETUP_TIFF_COMPRESSION_8
en: TIFF 8 bit image compression
da: TIFF 8 bit billedekompression

note: TEXT_SETUP_TIFF_COMPRESSION_1
en: TIFF lineart image compression
da: TIFF stregtegning billedekompression

note: TEXT_SETUP_SHOW_RANGE_MODE
en: Show range as:
da: Vis område som:

note: TEXT_SETUP_PREVIEW_OVERSAMPLING
en: Preview oversampling:
da: Forhåndsvisning oversampling:

note: TEXT_SETUP_PREVIEW_GAMMA
en: Preview gamma:
da: Forhåndsvisning gamma:

note: TEXT_SETUP_PREVIEW_GAMMA_RED
en: Preview gamma red:
da: Forhåndsvisning gamma rød:

note: TEXT_SETUP_PREVIEW_GAMMA_GREEN
en: Preview gamma green:
da: Forhåndsvisning gamma grøn:

note: TEXT_SETUP_PREVIEW_GAMMA_BLUE
en: Preview gamma blue:
da: Forhåndsvisning gamma blå:

note: TEXT_SETUP_LINEART_MODE
en: Threshold option:
da: Grænseværdi-indstilling:

note: TEXT_SETUP_PREVIEW_PIPETTE_RANGE
en: Preview pipette range
da: Forhåndsvisnings pipetteområde

note: TEXT_SETUP_THRESHOLD_MIN
en: Threshold minimum:
da: Grænseværdi minimum:

note: TEXT_SETUP_THRESHOLD_MAX
en: Threshold maximum:
da: Grænseværdi maksimum:

note: TEXT_SETUP_THRESHOLD_MUL
en: Threshold multiplier:
da: Grænseværdi faktor:

note: TEXT_SETUP_THRESHOLD_OFF
en: Threshold offset:
da: Grænseværdi forskydning:

note: TEXT_SETUP_GRAYSCALE_SCANMODE
en: Name of grayscale scanmode:
da: Navn på gråskala skannertilstand:

note: TEXT_SETUP_HELPFILE_VIEWER
en: Helpfile viewer (HTML):
da: Hjælpefil viser (HTML):

note: TEXT_SETUP_FAX_RECEIVER_OPTION
en: Receiver option:
da: Indstillinger for modtagernummer:

note: TEXT_SETUP_FAX_POSTSCRIPT_OPT
en: Postscriptfile option:
da: Indstillinger for Postscriptfiler:

note: TEXT_SETUP_FAX_NORMAL_MODE_OPT
en: Normal mode option:
da: Indstillinger for normaltilstand:

note: TEXT_SETUP_FAX_FINE_MODE_OPT
en: Fine mode option:
da: Indstillinger for fintilstand:

note: TEXT_SETUP_FAX_PROGRAM_DEFAULTS
en: Set program defaults for:
da: Sæt program standardværdier for:

note: TEXT_SETUP_FAX_VIEWER
en: Viewer (Postscript):
da: Viser (Postscript):

note: TEXT_SETUP_FAX_WIDTH
en: Width
da: Bredde

note: TEXT_SETUP_FAX_HEIGHT
en: Height
da: Højde

note: TEXT_SETUP_FAX_LEFT
en: Left offset
da: Venstre margen

note: TEXT_SETUP_FAX_BOTTOM
en: Bottom offset
da: Bund margen

note: TEXT_SETUP_FAX_PS_FLATEDECODED
en: Create zlib compressed postscript image (PS level 3) for fax
da: Dan zlib-komprimeret postscript-billede (PS level 3) til fax

note: TEXT_SETUP_EMAIL_FROM
en: From:
da: Fra:

note: TEXT_SETUP_EMAIL_REPLY_TO
en: Reply to:
da: Svar til:

note: TEXT_SETUP_EMAIL_AUTHENTICATION
en: E-mail authentication
da: E-post godkendelse

note: TEXT_SETUP_EMAIL_AUTH_USER
en: User:
da: Bruger:

note: TEXT_SETUP_OCR_COMMAND
en: OCR Command:
da: Tekstgenkendelses-kommando:

note: TEXT_SETUP_OCR_INPUTFILE_OPT
en: Inputfile option:
da: Inddatafilindstilling:

note: TEXT_SETUP_OCR_OUTPUTFILE_OPT
en: Outputfile option:
da: Uddatafilindstilling:

note: TEXT_SETUP_OCR_USE_GUI_PIPE_OPT
en: Use GUI progress pipe:
da: Brug GUI fremskridtsrør:

note: TEXT_SETUP_OCR_OUTFD_OPT
en: GUI output-fd option:
da: GUI uddata-fd indstilling:

note: TEXT_SETUP_OCR_PROGRESS_KEYWORD
en: Progress keyword:
da: Fremskridts nøgleord:

note: TEXT_SETUP_PERMISSION_USER
en: user
da: bruger

note: TEXT_SETUP_PERMISSION_GROUP
en: group
da: gruppe

note: TEXT_SETUP_PERMISSION_ALL
en: all
da: alle

note: TEXT_SETUP_SCANNER_DEFAULT_COLOR_ICM_PROFILE DESC_SCANNER_DEFAULT_COLOR_ICM_PROFILE
en: Scanner default color ICM-profile
da: Skanners standard farve ICM-profil

note: TEXT_SETUP_SCANNER_DEFAULT_GRAY_ICM_PROFILE DESC_SCANNER_DEFAULT_GRAY_ICM_PROFILE
en: Scanner default gray ICM-profile
da: Skanner standard grå ICM-profil

note: TEXT_SETUP_DISPLAY_ICM_PROFILE DESC_DISPLAY_ICM_PROFILE
en: Display ICM-profile
da: Skærm ICM-profil

note: TEXT_SETUP_CUSTOM_PROOFING_ICM_PROFILE DESC_CUSTOM_PROOFING_ICM_PROFILE
en: Custom proofing ICM-profile
da: Bruger test ICM-profil

note: TEXT_SETUP_WORKING_COLOR_SPACE_ICM_PROFILE DESC_WORKING_COLOR_SPACE_ICM_PROFILE
en: Working color space ICM-profile
da: Arbejds farverum ICM-profil

note: TEXT_SETUP_PRINTER_ICM_PROFILE DESC_PRINTER_ICM_PROFILE
en: Printer ICM-profile
da: Printer ICM-profil

en: new media
da: nyt medie

note: NOTEBOOK_SAVING_OPTIONS MENU_ITEM_SAVE
en: Save
da: Gem

note: NOTEBOOK_FILETYPE_OPTIONS
en: Filetype
da: Filtype

note: NOTEBOOK_COPY_OPTIONS MENU_ITEM_COPY
en: Copy
da: Kopi

note: NOTEBOOK_EMAIL_OPTIONS MENU_ITEM_EMAIL
en: E-mail
da: E-post

note: NOTEBOOK_OCR_OPTIONS
en: OCR
da: Tekstgenkendelse

note: NOTEBOOK_DISPLAY_OPTIONS
en: Display
da: Skærm

note: NOTEBOOK_ENHANCE_OPTIONS
en: Enhancement
da: Forbedring

note: MENU_ITEM_MULTIPAGE
en: Multipage
da: Flerside

note: MENU_ITEM_SHOW_TOOLTIPS
en: Show tooltips
da: Vis værktøjstips

note: MENU_ITEM_SHOW_PREVIEW
en: Show preview
da: Vis forhåndsvisning

note: MENU_ITEM_SHOW_HISTOGRAM
en: Show histogram
da: Vis histogram

note: MENU_ITEM_SHOW_GAMMA
en: Show gamma curve
da: Vis gammakurve

note: MENU_ITEM_SHOW_BATCH_SCAN
en: Show batch scan
da: Vis batchskan

note: MENU_ITEM_SHOW_STANDARDOPTIONS
en: Show standard options
da: Vis standardindstillinger

note: MENU_ITEM_SHOW_ADVANCEDOPTIONS
en: Show advanced options
da: Vis avancerede indstillinger

note: MENU_ITEM_SETUP
en: Setup
da: Opsætning

note: MENU_ITEM_LENGTH_UNIT
en: Length unit
da: Længdeenhed

note: SUBMENU_ITEM_LENGTH_MILLIMETERS
en: millimeters
da: millimeter

note: SUBMENU_ITEM_LENGTH_CENTIMETERS
en: centimeters
da: centimeter

note: SUBMENU_ITEM_LENGTH_INCHES
en: inches
da: tommer

note: MENU_ITEM_UPDATE_POLICY
en: Update policy
da: Opdateringspolitik

note: SUBMENU_ITEM_POLICY_CONTINUOUS
en: continuous
da: kontinuerlig

note: SUBMENU_ITEM_POLICY_DISCONTINU
en: discontinuous
da: afbrudt

note: SUBMENU_ITEM_POLICY_DELAYED
en: delayed
da: forsinket

note: MENU_ITEM_SHOW_RESOLUTIONLIST
en: Show resolution list
da: Vis liste med opløsninger

note: MENU_ITEM_PAGE_ROTATE
en: Rotate postscript
da: Rotér postscript

note: MENU_ITEM_ENABLE_COLOR_MANAGEMENT MENU_ITEM_CMS_ENABLE_COLOR_MANAGEMENT
en: Enable color management
da: Tillad farvestyring

note: MENU_ITEM_EDIT_MEDIUM_DEF
en: Edit medium definition
da: Ret mediedefinition

note: MENU_ITEM_SAVE_DEVICE_SETTINGS
en: Save device settings
da: Gem enhedsindstillinger

note: MENU_ITEM_LOAD_DEVICE_SETTINGS
en: Load device settings
da: Indlæs enhedsindstillinger

note: MENU_ITEM_CHANGE_WORKING_DIR
en: Change directory
da: Skift bibliotek

note: MENU_ITEM_XSANE_EULA
en: Show EULA
da: Vis slutbrugeraftale

note: MENU_ITEM_XSANE_GPL
en: Show license (GPL)
da: Vis licens (GPL)

note: MENU_ITEM_XSANE_DOC
en: XSane doc
da: XSane vejledning

note: MENU_ITEM_BACKEND_DOC
en: Backend doc
da: Bagendevejledning

note: MENU_ITEM_AVAILABLE_BACKENDS
en: Available backends
da: Bagender til rådighed

note: MENU_ITEM_SCANTIPS
en: Scantips
da: Skannertips

note: MENU_ITEM_PROBLEMS
en: Problems?
da: Problemer?

note: MENU_ITEM_CMS_PROOFING
en: Proofing
da: Tester

note: SUBMENU_ITEM_CMS_PROOF_OFF
en: no proofing (Display)
da: ingen test (Skærm)

note: SUBMENU_ITEM_CMS_PROOF_PRINTER
en: Proof printer
da: Test printer

note: SUBMENU_ITEM_CMS_PROOF_CUSTOM
en: Proof custom device
da: Test brugerenhed

note: MENU_ITEM_CMS_PROOFING_INTENT
en: Proofing rendering intent
da: Tester rendering intent

note: SUBMENU_ITEM_CMS_INTENT_PERCEPTUAL
en: Perceptual
da: Vedr. sansning

note: SUBMENU_ITEM_CMS_INTENT_RELATIVE_COLORIMETRIC
en: Relative colorimetric
da: Relativ kolorimetrisk

note: SUBMENU_ITEM_CMS_INTENT_ABSOLUTE_COLORIMETRIC
en: Absolute colorimentric
da: Absolut kolorimetrisk

note: SUBMENU_ITEM_CMS_INTENT_SATURATION
en: Saturation
da: Farvemætning

note: MENU_ITEM_CMS_GAMUT_CHECK
en: Gamut check
da: Kontrol af gamut

note: MENU_ITEM_CMS_GAMUT_ALARM_COLOR
en: Gamut alarm color
da: Gamut alarmfarve

note: SUBMENU_ITEM_CMS_COLOR_BLACK
en: Black
da: Sort

note: SUBMENU_ITEM_CMS_COLOR_GRAY
en: Gray
da: Grå

note: SUBMENU_ITEM_CMS_COLOR_WHITE
en: White
da: Hvid

note: SUBMENU_ITEM_CMS_COLOR_RED
en: Red
da: Rød

note: SUBMENU_ITEM_CMS_COLOR_GREEN
en: Green
da: Grøn

note: SUBMENU_ITEM_CMS_COLOR_BLUE
en: Blue
da: Blå

note: MENU_ITEM_COUNTER_LEN_INACTIVE
en: inactive
da: Ikke aktiv

note: MENU_ITEM_TIFF_COMP_NONE
en: no compression
da: ingen kompression

note: MENU_ITEM_TIFF_COMP_CCITTRLE
en: CCITT 1D Huffman compression
da: CCITT 1D Huffman kompression

note: MENU_ITEM_TIFF_COMP_CCITFAX3
en: CCITT Group 3 fax compression
da: CCITT gruppe 3 fax kompression

note: MENU_ITEM_TIFF_COMP_CCITFAX4
en: CCITT Group 4 fax compression
da: CCITT gruppe 4 fax kompression

note: MENU_ITEM_TIFF_COMP_JPEG
en: JPEG DCT compression
da: JPEG DCT kompression

note: MENU_ITEM_TIFF_COMP_PACKBITS
en: pack bits
da: pakkede bits

note: MENU_ITEM_TIFF_COMP_DEFLATE
en: deflate
da: komprimeret

note: MENU_ITEM_RANGE_SCALE
en: Slider (Scale)
da: Skyder instilling (skala)

note: MENU_ITEM_RANGE_SCROLLBAR
en: Slider (Scrollbar)
da: Skyder indstilling (rullebjælke)

note: MENU_ITEM_RANGE_SPINBUTTON
en: Spinbutton
da: Drejeknap

note: MENU_ITEM_RANGE_SCALE_SPIN
en: Scale and Spinbutton
da: Skala og drejeknap

note: MENU_ITEM_RANGE_SCROLL_SPIN
en: Scrollbar and Spinbutton
da: Rullebjælke og drejeknap

note: MENU_ITEM_LINEART_MODE_STANDARD
en: Standard options window (lineart)
da: Standard instillingsvindue (stregtegning)

note: MENU_ITEM_LINEART_MODE_XSANE
en: XSane main window (lineart)
da: XSane hovedvindue (stregtegning)

note: MENU_ITEM_LINEART_MODE_GRAY
en: XSane main window (grayscale->lineart)
da: XSane hovedvindue (gråskala > stregtegning)

note: MENU_ITEM_SELECTION_NONE
en: (none)
da: (ingen)

note: MENU_ITEM_FILETYPE_BY_EXT
en: by ext
da: efter fil-endelse

note: MENU_ITEM_PRESET_AREA_ADD_SEL
en: Add selection to list
da: Tilføj valgt område til liste

note: MENU_ITEM_MEDIUM_ADD
en: Add medium definition
da: Tilføj mediedefinition

note: MENU_ITEM_RENAME
en: Rename item
da: Omdøb punkt

note: MENU_ITEM_DELETE
en: Delete item
da: Slet punkt

note: MENU_ITEM_MOVE_UP
en: Move item up
da: Flyt punkt op

note: MENU_ITEM_MOVE_DWN
en: Move item down
da: Flyt punkt ned

note: MENU_ITEM_AUTH_NONE
en: no authentication
da: ingen godkendelse

note: MENU_ITEM_AUTH_POP3
en: POP3 before SMTP
da: POP3 før SMTP

note: MENU_ITEM_AUTH_ASMTP_PLAIN
en: ASMTP Plain
da: ASMTP almen

note: MENU_ITEM_AUTH_ASMTP_LOGIN
en: ASMTP Login
da: ASMTP logind

note: MENU_ITEM_CMS_FUNCTION_EMBED_SCANNER_ICM_PROFILE
en: Embed scanner ICM profile
da: Indlejr skanner ICM-profil

note: MENU_ITEM_CMS_FUNCTION_CONVERT_TO_SRGB
en: Convert to sRGB
da: Konvertér til sRGB

note: MENU_ITEM_FUNCTION_CONVERT_TO_WORKING_CS
en: Convert to working color space
da: Konvertér til arbejds farverum

note: PROGRESS_SCANNING
en: Scanning
da: Skanning

note: PROGRESS_RECEIVING_FRAME_DATA
en: Receiving %s data
da: Modtager %s data

note: PROGRESS_PAGE
en: page
da: side

note: PROGRESS_TRANSFERRING_DATA
en: Transferring image
da: Overfører billede

note: PROGRESS_ROTATING_DATA
en: Rotating image
da: Roterer billede

note: PROGRESS_MIRRORING_DATA
en: Mirroring image
da: Spejlvender billede

note: PROGRESS_PACKING_DATA
en: Packing image
da: Pakker billede

note: PROGRESS_CONVERTING_DATA
en: Converting image
da: Konverterer billede

note: PROGRESS_SAVING_DATA
en: Saving image
da: Gemmer billede

note: PROGRESS_CLONING_DATA
en: Cloning image
da: Kloner billede

note: PROGRESS_SCALING_DATA
en: Scaling image
da: Skalerer billede

note: PROGRESS_DESPECKLING_DATA
en: Despeckling image
da: Fjerner kornstøj i billede

note: PROGRESS_BLURING_DATA
en: Bluring image
da: Slører billede

note: PROGRESS_OCR
en: OCR in progress
da: Tekstgenkendelse

note: PROGRESS_ICM_CONVERSION
en: converting colors
da: Konverterer farver

note: DESC_SCAN_START
en: Start scan <Ctrl-Enter>
da: Start skanning <Ctrl Enter>

note: DESC_SCAN_CANCEL
en: Cancel scan <ESC>
da: Afbryd skanning <ESC>

note: DESC_PREVIEW_ACQUIRE
en: Acquire preview scan <Alt-p>
da: Rekvirer forhåndsvisningsskan <Alt-p>

note: DESC_PREVIEW_CANCEL
en: Cancel preview scan <Alt-ESC>
da: Afbryd skan forhåndsvisning <Alt-ESC>

note: DESC_XSANE_MODE
en: viewer-<Ctrl-v>, save-<Ctrl-s>, photocopy-<Ctrl-c>, multipage-<Ctrl-m>, fax-<Ctrl-f> or e-mail-<Ctrl-e>
da: viser-<Ctrl-v>, gem-<Ctrl-s>, fotokopi-<Ctrl-c>, flerside-<Ctrl-m>, fax-<Ctrl-f> eller e-post-<Ctrl-e>

note: DESC_XSANE_MEDIUM
en: Select source medium type.
    To rename, reorder or delete an entry use context menu (alternate mouse button).
    To create a medium enable the option edit medium definition in preferences menu.
da: Vælg kilde medietype.
    For at omdøbe, omarrangere eller slette en indføring bruges kontekstmenuen (alternativt musetaste).
    For at danne et medie, aktivér indstillingen ret-medie-definition i indstillingsmenuen.

note: DESC_FILENAME_COUNTER_STEP
en: Value that is added to filenamecounter after scan
da: Værdi der bliver lagt til filtælleren efter skanning

note: DESC_BROWSE_FILENAME
en: Browse for image filename
da: Søg efter billed filnavn

note: DESC_FILENAME
en: Filename for scanned image
da: Filnavn til skannet billede

note: DESC_FILETYPE
en: Type of image format, the suitable filename extension is automatically added to the filename
da: Type af billedformat, den passende filendelse bliver automatisk tilføjet filnavnet

note: DESC_FAXPROJECT
en: Enter fax project directory name
da: Angiv fax projektets biblioteksnavn

note: DESC_FAXPAGENAME
en: Enter new name for faxpage
da: Angiv nyt navn for fax side

note: DESC_FAXRECEIVER
en: Enter receiver phone number or address
da: Angiv modtager telefonnummer eller adresse

note: DESC_FAX_PROJECT_BROWSE
en: Browse for fax project directory
da: Søg efter fax-projekt bibliotek

note: DESC_EMAIL_PROJECT
en: Enter e-mail project directory name
da: Angiv biblioteksnavn til e-post projekt

note: DESC_EMAIL_IMAGENAME
en: Enter new name for e-mail image
da: Angiv nyt navn på e-post billede

note: DESC_EMAIL_RECEIVER
en: Enter e-mail address
da: Angiv e-post adresse

note: DESC_EMAIL_PROJECT_BROWSE
en: Browse for email project directory
da: Søg efter e-post projektbibliotek

note: DESC_EMAIL_SUBJECT
en: Enter subject of e-mail
da: Angiv subjekt for e-post

note: DESC_EMAIL_FILETYPE
en: Select filetype for image attachments
da: Vælg filtype for billed vedhæftninger

note: DESC_MULTIPAGE_PROJECT
en: Enter multipage project directory name
da: Angiv biblioteksnavn til flersidet projekt

note: DESC_MULTIPAGE_PROJECT_BROWSE
en: Browse for multipage project directory
da: Søg efter flersidet projektbibliotek

note: DESC_MULTIPAGE_FILETYPE
en: Select filetype for multipage file
da: Vælg filtype for flerside fil

note: DESC_PRESET_AREA_RENAME
en: Enter new name for preset area
da: Angiv nyt navn på forvalgt område

note: DESC_PRESET_AREA_ADD
en: Enter name for new preset area
da: Angiv navn på nyt forvalgt område

note: DESC_MEDIUM_RENAME
en: Enter new name for medium definition
da: Angiv nyt navn på mediedefinition

note: DESC_MEDIUM_ADD
en: Enter name for new medium definition
da: Angiv navn på ny mediedefinition

note: DESC_PRINTER_SELECT
en: Select printerdefinition <Shift-F1/F2/...>
da: Vælg printerdefinition <Shift-F1/F2/...>

note: DESC_RESOLUTION
en: Set scan resolution
da: Sæt skanneropløsning

note: DESC_RESOLUTION_X
en: Set scan resolution for x direction
da: Sæt skanneropløsning for x-retning

note: DESC_RESOLUTION_Y
en: Set scan resolution for y direction
da: Sæt skanneropløsning for y-retning

note: DESC_ZOOM
en: Set zoomfactor
da: Sæt zoomfaktor

note: DESC_ZOOM_X
en: Set zoomfactor for x direction
da: Sæt zoomfaktor for x-retning

note: DESC_ZOOM_Y
en: Set zoomfactor for y direction
da: Sæt zoomfaktor for y-retning

note: DESC_COPY_NUMBER
en: Set number of copies
da: Sæt antal kopier

note: DESC_NEGATIVE
en: Negative: Invert colors for scanning negatives <Ctrl-n>
da: Negativer: Invertér farver for skannet negativ <Ctrl-n>

note: DESC_GAMMA
en: Set gamma value
da: Sæt gammaværdi

note: DESC_GAMMA_R
en: Set gamma value for red component
da: Sæt gammaværdi for rød farvedel

note: DESC_GAMMA_G
en: Set gamma value for green component
da: Sæt gammaværdi for grøn farvedel

note: DESC_GAMMA_B
en: Set gamma value for blue component
da: Sæt gammaværdi for blå farvedel

note: DESC_BRIGHTNESS
en: Set brightness
da: Sæt værdi for lyshed

note: DESC_BRIGHTNESS_R
en: Set brightness for red component
da: Sæt værdi for lyshed i rød farvedel

note: DESC_BRIGHTNESS_G
en: Set brightness for green component
da: Sæt værdi for lyshed i grøn farvedel

note: DESC_BRIGHTNESS_B
en: Set brightness for blue component
da: Sæt værdi for lyshed i blå farvedel

note: DESC_CONTRAST
en: Set contrast
da: Sæt værdi for kontrast

note: DESC_CONTRAST_R
en: Set contrast for red component
da: Sæt værdi for kontrast i rød farvedel

note: DESC_CONTRAST_G
en: Set contrast for green component
da: Sæt værdi for kontrast i grøn farvedel

note: DESC_CONTRAST_B
en: Set contrast for blue component
da: Sæt værdi for kontrast i blå farvedel

note: DESC_THRESHOLD
en: Set threshold
da: Sæt grænseværdi

note: DESC_RGB_DEFAULT
en: RGB default: Set enhancement values for red, green and blue to default values <Ctrl-b>:
     gamma = 1.0
     brightness = 0
     contrast = 0
da: RGB standard: Sæt optimeringsværdier for rød, grøn og blå til standard værdier <Ctrl-b>:
     gamma = 1.0
     lyshed = 0
     kontrast = 0

note: DESC_ENH_AUTO
en: Autoadjust gamma, brightness and contrast <Ctrl-a>
da: Autojustér gamma, lyshed og kontrast <Ctrl-a>

note: DESC_ENH_DEFAULT
en: Set default enhancement values <Ctrl-0>:
    gamma = 1.0
    brightness = 0
    contrast = 0
da: Sæt standardoptimeringsværdier <Ctrl-0>:
    gamma = 1.0
    lyshed = 0
    kontrast = 0

note: DESC_ENH_RESTORE
en: Restore enhancement values from preferences <Ctrl-r>
da: Genskab optimeringsværdier fra indstillinger <Ctrl-r>

note: DESC_ENH_STORE
en: Store active enhancement values to preferences <Ctrl-+>
da: Gem aktive optimeringsværdier i indstillinger <Ctrl-+>

note: DESC_HIST_INTENSITY
en: Show histogram of intensity/gray <Alt-i>
da: Vis histogram for intensitet/grå <Alt-i>

note: DESC_HIST_RED
en: Show histogram of red component <Alt-r>
da: Vis histogram for rød farvedel <Alt-r>

note: DESC_HIST_GREEN
en: Show histogram of green component <Alt-g>
da: Vis histogram for grøn farvedel <Alt-g>

note: DESC_HIST_BLUE
en: Show histogram of blue component <Alt-b>
da: Vis histogram for blå farvedel <Alt-b>

note: DESC_HIST_PIXEL
en: Display mode: show histogram with lines instead of pixels <Alt-m>
da: Vis histogram med linier i stedet for med pixels <Alt-m>

note: DESC_HIST_LOG
en: Show logarithm of pixelcount <Alt-l>
da: Brug logaritmisk visning af pixeltælling <Alt-l>

note: DESC_PRINTER_SETUP
en: Select definition to change
da: Vælg definition der skal ændres

note: DESC_PRINTER_NAME
en: Define a name for the selection of this definition
da: Angiv et navn til den valgte definition

note: DESC_PRINTER_COMMAND
en: Enter command to be executed in copy mode (e.g. "lpr")
da: Angiv hvilken kommando der skal udføres i kopi tilstand (f.eks. "lpr")

note: DESC_COPY_NUMBER_OPTION
en: Enter option for copy numbers
da: Angiv værdi for antal kopier

note: DESC_PRINTER_LINEART_RESOLUTION
en: Resolution with which lineart images are printed and saved in postscript
da: Opløsning ved hvilken stregtegningsbilleder bliver printet og gemt i postscript

note: DESC_PRINTER_GRAYSCALE_RESOLUTION
en: Resolution with which grayscale images are printed and saved in postscript
da: Opløsning for printning og gemning i postscript for gråskala billeder

note: DESC_PRINTER_COLOR_RESOLUTION
en: Resolution with which color images are printed and saved in postscript
da: Opløsning for printning og gemning i postscript for farve billeder

note: DESC_PRINTER_WIDTH DESC_FAX_WIDTH
en: Width of printable area
da: Bredde af printbart område

note: DESC_PRINTER_HEIGHT DESC_FAX_HEIGHT
en: Height of printable area
da: Højde af printbart område

note: DESC_PRINTER_LEFTOFFSET DESC_FAX_LEFTOFFSET
en: Left offset from the edge of the paper to the printable area
da: Venstre margen fra kant af papir, til det printbare område

note: DESC_PRINTER_BOTTOMOFFSET DESC_FAX_BOTTOMOFFSET
en: Bottom offset from the edge of the paper to the printable area
da: Bund margen fra kant af papir, til det printbare område

note: DESC_PRINTER_GAMMA
en: Additional gamma value for photocopy
da: Supplerende gammaværdi for fotokopiering

note: DESC_PRINTER_GAMMA_RED
en: Additional gamma value for red component for photocopy
da: Supplerende gammaværdi for fotokopiering, rød farvedel

note: DESC_PRINTER_GAMMA_GREEN
en: Additional gamma value for green component for photocopy
da: Supplerende gammaværdi for fotokopiering, grøn farvedel

note: DESC_PRINTER_GAMMA_BLUE
en: Additional gamma value for blue component for photocopy
da: Supplerende gammaværdi for fotokopiering, blå farvedel

note: DESC_PRINTER_EMBED_CSA
en: Creates a postscript file that contains the ICM profile of the scanner
da: Danner en postscriptfil der indeholder ICM-profilen for skanneren

note: DESC_PRINTER_EMBED_CRD
en: Creates a postscript file that contains the ICM profile of the printer
da: Danner en postscriptfil der indeholder ICM-profilen for printeren

note: DESC_PRINTER_CMS_BPC
en: Applies black point compensation
da: Tilføjer sort punkt kompensation

note: DESC_PRINTER_PS_FLATEDECODED
en: Create zlib compressed postscript image for printer (flatedecode).
    The printer has to understand postscript level 3!
da: Dan zlib-komprimeret postscript-billede til printer (flatedecode).
    Printeren skal kunne håndtere postscript level 3!

note: DESC_TMP_PATH
en: Path to temp directory
da: Sti til midlertidigt bibliotek

note: DESC_BUTTON_TMP_PATH_BROWSE
en: Browse for temporary directory
da: Find sti til midlertidigt bibliotek

note: DESC_JPEG_QUALITY
en: Quality in percent if image is saved as JPEG or TIFF with JPEG compression
da: Kvalitet i procent, hvis billede gemmes som JPEG eller som TIFF med JPEG kompression

note: DESC_PNG_COMPRESSION
en: Compression if image is saved as PNG
da: Kompression hvis billedet gemmes som PNG

note: DESC_FILENAME_COUNTER_LEN
en: Minimum length of counter in filename
da: Minimumlængde af tæller i filnavn

note: DESC_TIFF_ZIP_COMPRESSION
en: Compression rate for zip compressed TIFF (deflate)
da: Kompressionsgrad for zip komprimeret TIFF (deflation)

note: DESC_TIFF_COMPRESSION_16
en: Compression type if 16 bit image is saved as TIFF
da: Kompressionstype, hvis 16 bit billede gemmes som TIFF

note: DESC_TIFF_COMPRESSION_8
en: Compression type if 8 bit image is saved as TIFF
da: Kompressionstype hvis 8 bit billede gemmes som TIFF

note: DESC_TIFF_COMPRESSION_1
en: Compression type if lineart image is saved as TIFF
da: Kompressionstype når stregtegningsbilleder gemmes som TIFF

note: DESC_SAVE_DEVPREFS_AT_EXIT
en: Save device dependent preferences in default file at exit of xsane
da: Gem enhedsafhængige værdier i standardfil, ved afslutning af XSane

note: DESC_OVERWRITE_WARNING
en: Warn before overwriting an existing file
da: Advar før overskrivning af eksisterende fil

note: DESC_SKIP_EXISTING
en: If filename counter is automatically increased, used numbers are skipped
da: Hvis filnavntæller øges automatisk, bliver brugte numre forbigået

note: DESC_SAVE_PS_FLATEDECODED
en: compress postscript image with zlib algorithm (flatedecode). When you want to print such a file your printer has to understand postscript level 3
da: komprimér postscript-billede med zlib-algoritme (fladafkodning). Når en fil af denne type skal udskrives, skal printeren kunne forstå postscript level 3

note: DESC_SAVE_PDF_FLATEDECODED
en: compress PDF image with zlib algorithm (flatedecode).
da: komprimér PDF-billede med zlib-algoritme (fladafkodning).

note: DESC_SAVE_PNM16_AS_ASCII
en: When a 16 bit image shall be saved in PNM format then use ASCII format instead of binary format. The binary format is a new format that is not supported by all programs. The ASCII format is supported by more programs but it produces really huge files!!!
da: Hvis et 16-bit billede skal gemmes i PNM format, bruges ASCII format i stedet for binært format. Det binære format er et nyt format, der ikke understøttes af alle programmer. ASCII formatet er understøttet af flere programmer, men det producerer ret store filer!!!

note: DESC_REDUCE_16BIT_TO_8BIT
en: If scanner sends image with 16 bits/channel save image with 8 bits/channel
da: Hvis skanneren sender billede med 16 bit/farve gemmes billedet med 8 bit/farve

note: DESC_PSFILE_WIDTH
en: Width of paper for postscript files
da: Bredde af papir for postscript filer

note: DESC_PSFILE_HEIGHT
en: Height of paper for postscript files
da: Højde af papir for postscript filer

note: DESC_PSFILE_LEFTOFFSET
en: Left offset from the edge of the paper to the usable area for postscript files
da: Venstre margen fra papirkant til printbart område for postscript filer

note: DESC_PSFILE_BOTTOMOFFSET
en: Bottom offset from the edge of the paper to the usable area for postscript files
da: Bund margen fra papirkant til printbart område for postscript filer

note: DESC_MAIN_WINDOW_FIXED
en: Use fixed main window size or scrolled, resizable main window
da: Brug fast hovedvinduesstørrelse eller rullet, foranderlig hovedvinduesstørrelse

note: DESC_DISABLE_GIMP_PREVIEW_GAMMA
en: Disable preview gamma when XSane runs as GIMP plugin
da: Deaktivér forhåndsvisningsgamma, når XSane kører som et GIMP plugin

note: DESC_PREVIEW_COLORMAP
en: Use an own colormap for preview if display depth is 8 bpp
da: Brug en egen farvemappe for forhåndsvisning, hvis display dybde er 8 bpp

note: DESC_SHOW_RANGE_MODE
en: Select how a range is displayed
da: Vælg hvordan et område vises

note: DESC_PREVIEW_OVERSAMPLING
en: Value with which the calculated preview resolution is multiplied
da: Værdi, med hvilken den beregnede forhåndsvisningsopløsning er multipliceret

note: DESC_PREVIEW_GAMMA
en: Set gamma correction value for preview image
da: Sæt gamma korrektionsværdi for forhåndsvisningsbillede

note: DESC_PREVIEW_GAMMA_RED
en: Set gamma correction value for red component of preview image
da: Sæt gamma korrektionsværdi for forhåndsvisnings billede, rød farvedel

note: DESC_PREVIEW_GAMMA_GREEN
en: Set gamma correction value for green component of preview image
da: Sæt gamma korrektionsværdi for forhåndsvisnings billede, grøn farvedel

note: DESC_PREVIEW_GAMMA_BLUE
en: Set gamma correction value for blue component of preview image
da: Sæt gamma korrektionsværdi for forhåndsvisnings billede, blå farvedel

note: DESC_LINEART_MODE
en: Define the way XSane shall handle the threshold option
da: Definér den måde, hvorpå XSane skal behandle grænseværdi indstillingen

note: DESC_GRAYSCALE_SCANMODE
en: Select grayscale scanmode. This scanmode is used for lineart preview scan when transformation from grayscale to lineart is enabled
da: Vælg gråskala skanningstilstand. Denne skanningstilstand bruges til stregtegnings forhåndsvisning når transformation fra gråskala til stregtegning er valgt

note: DESC_PREVIEW_THRESHOLD_MIN
en: The scanner's minimum threshold level in %
da: Skannerens minimumsgrænseværdi niveau i %

note: DESC_PREVIEW_THRESHOLD_MAX
en: The scanner's maximum threshold level in %
da: Skannerens maximumsgrænseværdi niveau i %

note: DESC_PREVIEW_THRESHOLD_MUL
en: Multiplier to make XSane threshold range and scanner threshold range the same
da: Multiplikator, der bringer XSane's og skannerens grænseværdiområde i overensstemmelse med hinanden

note: DESC_PREVIEW_THRESHOLD_OFF
en: Offset to make XSane threshold range and scanner threshold range the same
da: Forskydning, der bringer XSane's og skannerens grænseværdiområde i overensstemmelse med hinanden

note: DESC_ADF_PAGES_MAX
en: Number of pages to scan
da: Antal sider der skal skannes

note: DESC_PREVIEW_PIPETTE_RANGE
en: dimension of square that is used to average color for pipette function
da: Dimension af det kvadrat, der skal bruges til gennemsnitsfarve med pipette-funktionen

note: DESC_DOC_VIEWER
en: Enter command to be executed to display helpfiles, must be a HTML-viewer!
da: Angiv den Komando der skal udføres for at vise hjælpefiler - skal være en HTML-viser!

note: DESC_AUTOENHANCE_GAMMA
en: Change gamma value when autoenhancement button is pressed
da: Skift gammaværdi, når autoforbedringsknappen trykkes

note: DESC_PRESELECT_SCAN_AREA
en: Select scan area after preview scan has finished
da: Vælg skanområde når forhåndsvisning er gennemført

note: DESC_AUTOCORRECT_COLORS
en: Do color correction after preview scan has finished
da: Udfør farvekorrektion, når forhåndsvisning er gennemført

note: DESC_RENDERING_INTENT
en: Select rendering intent for preview and saving
da: Vælg rendering intent for forhåndsvisning og gemning

note: DESC_CMS_BPC
en: Apply black point compensation when color transformation is done
da: Tilføj sortpunktskompensation når farvetransformation er færdig

note: DESC_FAX_COMMAND
en: Enter command to be executed in fax mode
da: Komando der skal udføres i fax tilstand

note: DESC_FAX_RECEIVER_OPT
en: Enter option to specify receiver
da: Indstilling der angiver modtager telefonnummer

note: DESC_FAX_POSTSCRIPT_OPT
en: Enter option to specify postscript files following
da: Angiv indstilling, der markerer at efterfølgende fil er i postscript format

note: DESC_FAX_NORMAL_OPT
en: Enter option to specify normal mode (low resolution)
da: Angiv værdi til indstilling af en lodret opløsning på 98 lpi

note: DESC_FAX_FINE_OPT
en: Enter option to specify fine mode (high resolution)
da: Angiv værdi til indstilling af en lodret opløsning på 196 lpi

note: DESC_FAX_VIEWER
en: Enter command to be executed to view a fax
da: Komando der skal udføres, for at vise en fax

note: DESC_FAX_FINE_MODE
en: Send fax with high vertical resolution (196 lpi instead of 98 lpi)
da: Send fax med høj lodret opløsning (196 lpi i stedet for 98 lpi)

note: DESC_FAX_PS_FLATEDECODED
en: Create zlib compressed postscript image for fax (flatedecode)
da: Dan zlib-komprimeret postscript billede til fax (fladafkodning)

note: DESC_SMTP_SERVER
en: IP Address or Domain name of SMTP server
da: IP adresse eller domain navn på SMTP server

note: DESC_SMTP_PORT
en: port to connect to SMTP server
da: port til forbindelse til SMTP server

note: DESC_EMAIL_FROM
en: enter your e-mail address
da: Angiv din e-post adresse

note: DESC_EMAIL_REPLY_TO
en: enter e-mail address for replied e-mails
da: Angiv e-post adresse til svar e-post

note: DESC_EMAIL_AUTHENTICATION
en: Type of authentication before sending e-mail
da: Godkendelsestype før e-post sendes

note: DESC_EMAIL_AUTH_USER
en: user name for e-mail server
da: brugernavn til e-post server

note: DESC_EMAIL_AUTH_PASS
en: password for e-mail server
da: password til e-post server

note: DESC_POP3_SERVER
en: IP Address or Domain name of POP3 server
da: IP adresse eller domain navn på POP3 server

note: DESC_POP3_PORT
en: port to connect to POP3 server
da: port til forbindelse til POP3 server

note: DESC_HTML_EMAIL
en: E-mail is sent in HTML mode, place image with: <IMAGE>
da: E-post er sendt i HTML tilstand, placér billede med: <IMAGE>

note: DESC_OCR_COMMAND
en: Enter command to start OCR program
da: Indtast kommando til at starte tekstgenkendelsesprogram

note: DESC_OCR_INPUTFILE_OPT
en: Enter option of the OCR program to define input file
da: Indtast indstillinger for tekstgenkendelsesprogram for at definere inddatafil

note: DESC_OCR_OUTPUTFILE_OPT
en: Enter option of the OCR program to define output file
da: Indtast indstillinger for tekstgenkendelsesprogram for at definere uddatafil

note: DESC_OCR_USE_GUI_PIPE_OPT
en: Define if the OCR program supports gui progress pipe
da: Angiv om tekstgenkendelsesprogrammet understøtter GUI fremskridtsrør

note: DESC_OCR_OUTFD_OPT
en: Enter option of the OCR program to define output filedescripor in GUI mode
da: Angiv indstilling for tekstgenkendelsesprogrammet, til definering af uddata filbeskrivelse i GUI tilstand

note: DESC_OCR_PROGRESS_KEYWORD
en: Define Keyword that is used to mark progress information
da: Definer nøgleord der skal bruges til at markere fremskridts angivelse

note: DESC_PERMISSION_READ
en: read
da: læs

note: DESC_PERMISSION_WRITE
en: write
da: skriv

note: DESC_PERMISSION_SEARCH
en: search
da: søg

note: DESC_ADD_BATCH
en: Add selection for batch scan
da: Tilføj område til batch skan

note: DESC_PIPETTE_WHITE
en: Pick white point
da: Vælg hvidt punkt

note: DESC_PIPETTE_GRAY
en: Pick gray point
da: Vælg gråt punkt

note: DESC_PIPETTE_BLACK
en: Pick black point
da: Vælg sort punkt

note: DESC_ZOOM_FULL
en: Use full scan area
da: Brug fuldt skanområde

note: DESC_ZOOM_OUT
en: Zoom 20% out
da: Zoom 20% ud

note: DESC_ZOOM_IN
en: Click at position to zoom to
da: Klik i det ønskede zoomområde

note: DESC_ZOOM_AREA
en: Zoom into selected area
da: Zoom ind i det valgte område

note: DESC_ZOOM_UNDO
en: Undo last zoom
da: Fortryd sidste zoom

note: DESC_FULL_PREVIEW_AREA
en: Select visible area
da: Vælg synligt område

note: DESC_AUTOSELECT_SCAN_AREA
en: Autoselect scan area
da: Autovælg skanområde

note: DESC_AUTORAISE_SCAN_AREA
en: Autoraise scan area
da: Autoudvid skanområde

note: DESC_DELETE_IMAGES
en: Delete preview image cache
da: Slet forhåndsvisningscache

note: DESC_PRESET_AREA
en: Preset area:
    To add new area or edit an existing area use context menu (alternate mouse button).
da: Forvalgt område:
    For at tilføje et nyt eller rette i et eksisterende område bruges kontekstmenuen (alternativt musetaste).

note: DESC_ROTATION
en: Rotate preview and scan
da: Rotér forhåndsvisning og skanning

note: DESC_RATIO
en: Aspect ratio of selection
da: Forholdet mellem bredde/højde af valgt område

note: DESC_PAPER_ORIENTATION
en: Define image position for printing
da: Definer billed position for printning

note: DESC_VIEWER_OCR
en: Optical Character Recognition
da: Tekst genkendelse

note: DESC_VIEWER_UNDO
en: Undo last change
da: Fortryd sidste ændring

note: DESC_VIEWER_CLONE
en: Clone image
da: Klon billede

note: DESC_ROTATE90
en: Rotate image 90 degrees
da: Rotér billede 90 grader

note: DESC_ROTATE180
en: Rotate image 180 degrees
da: Rotér billede 180 grader

note: DESC_ROTATE270
en: Rotate image 270 degrees
da: Rotér billede 270 grader

note: DESC_MIRROR_X
en: Mirror image at vertical axis
da: Spejlvend billede om lodret akse

note: DESC_MIRROR_Y
en: Mirror image at horizontal axis
da: Spejlvend billede om vandret akse

note: DESC_VIEWER_ZOOM
en: Zoom image
da: Zoom billede

note: DESC_STORE_MEDIUM
en: Store medium
da: Gem medie

note: DESC_DELETE_MEDIUM
en: Delete active medium
da: Slet aktivt medie

note: DESC_SCALE_FACTOR
en: Scale factor
da: Skaleringsfaktor

note: DESC_X_SCALE_FACTOR
en: X-Scale factor
da: Skaleringsfaktor X-retning

note: DESC_Y_SCALE_FACTOR
en: Y-Scale factor
da: Skaleringsfaktor Y-retning

note: DESC_SCALE_WIDTH
en: Scale image to width [pixels]
da: Skalér billede til bredde [pixler]

note: DESC_SCALE_HEIGHT
en: Scale image to height [pixels]
da: Skalér billede til højde [pixler]

note: DESC_BATCH_LIST_EMPTY
en: Empty batch list
da: Tøm batchliste

note: DESC_BATCH_LIST_SAVE
en: Save batch list
da: Gem batchliste

note: DESC_BATCH_LIST_LOAD
en: Load batch list
da: Hent batchliste

note: DESC_BATCH_RENAME
en: Rename area
da: Omdøb område

note: DESC_BATCH_ADD
en: Add selected preview area to batch list
da: Tilføj valgt forhåndsvisningsområde til batchliste

note: DESC_BATCH_DEL
en: Delete selected area from batch list
da: Slet valgt forhåndsvisningsområde fra batchliste

note: DESC_AUTOMATIC
en: Turns on automatic mode
da: Tænder for automatisk tilstand

note: DESC_BUTTON_SCANNER_DEFAULT_COLOR_ICM_PROFILE_BROWSE
en: Browse for scanner default color ICM-profile
da: Søg efter skanners standard farve ICM-profil

note: DESC_BUTTON_SCANNER_DEFAULT_GRAY_ICM_PROFILE_BROWSE
en: Browse for scanner default gray ICM-profile
da: Søg efter skanners standard grå ICM-profil

note: DESC_BUTTON_DISPLAY_ICM_PROFILE_BROWSE
en: Browse for display ICM-profile
da: Søg efter skærm ICM-profil

note: DESC_BUTTON_PRINTER_ICM_PROFILE_BROWSE
en: Browse for printer ICM-profile
da: Søg efter printer ICM-profil

note: DESC_BUTTON_CUSTOM_PROOFING_ICM_PROFILE_BROWSE
en: Browse for custom proofing ICM-profile
da: Søg efter bruger test ICM-profil

note: DESC_BUTTON_WORKING_COLOR_SPACE_ICM_PROFILE_BROWSE
en: Browse for working color space ICM-profile
da: Søg efter arbejds-farverum ICM-profil

note: ERR_HOME_DIR
en: Failed to determine home directory:
da: Kunne ikke bestemme hjem-bibliotek:

note: ERR_CHANGE_WORKING_DIR
en: Failed to change working directory to
da: Kunne ikke skifte arbejdsbibliotek til

note: ERR_FILENAME_TOO_LONG
en: Filename too long
da: Filnavn er for langt

note: ERR_CREATE_TEMP_FILE
en: Could not create temporary file.
    Open Menu Preferences->Setup Tab Save and
    select a temporary directory where you have
    write permissions.
da: Kunne ikke danne midlertidig fil.
    Åbn Menu Indstillinger->Opsætning Tab Gem og
    vælg et midlertidigt bibliotek hvor du har
    skrive rettigheder.

note: ERR_SET_OPTION
en: Failed to set value of option
da: Kunne ikke sætte værdien af indstillingen

note: ERR_GET_OPTION
en: Failed to obtain value of option
da: Kunne ikke læse værdien af indstillingen

note: ERR_OPTION_COUNT
en: Error obtaining option count
da: Kunne ikke bestemme antallet af indstillinger

note: ERR_DEVICE_OPEN_FAILED
en: Failed to open device
da: Kunne ikke åbne enhed

note: ERR_NO_DEVICES
en: no devices available
da: Ingen enheder til rådighed

note: ERR_DURING_READ
en: Error during read:
da: Fejl under læsning:

note: ERR_DURING_SAVE
en: Error during save:
da: Fejl under skrivning:

note: ERR_BAD_DEPTH
en: Can't handle depth
da: Ikke understøttet bit-dybde

note: ERR_UNKNOWN_SAVING_FORMAT
en: Unknown file format for saving
da: Ukendt filformat til gemning

note: ERR_OPEN_FAILED
en: Failed to open
da: Kunne ikke åbne

note: ERR_CREATE_SECURE_FILE
en: Could not create secure file (maybe a link does exist):
da: Kunne ikke danne sikker fil (måske eksisterer der et link):

note: ERR_FAILED_PRINTER_PIPE
en: Failed to open pipe for executing printercommand
da: Kunne ikke åbne rør til udførelse af printkommando

note: ERR_FAILED_EXEC_PRINTER_CMD
en: Failed to execute printercommand:
da: Kunne ikke udføre printkommando:

note: ERR_FAILED_START_SCANNER
en: Failed to start scanner:
da: Kunne ikke starte skanner:

note: ERR_FAILED_GET_PARAMS
en: Failed to get parameters:
da: Kunne ikke få fat i parametre:

note: ERR_NO_OUTPUT_FORMAT
en: No output format given
da: Intet uddataformat angivet

note: ERR_NO_MEM
en: out of memory
da: ikke mere ram

note: ERR_TOO_MUCH_DATA
en: Backend sends more image data than it defined in parameters
da: Bagende sender flere billeddata, end defineret i parametrene

note: ERR_LIBTIFF
en: LIBTIFF reports error
da: LIBTIFF melder fejl

note: ERR_LIBPNG
en: LIBPNG reports error
da: LIBPNG melder fejl

note: ERR_LIBJPEG
en: LIBJPEG reports error
da: LIBJPEG melder fejl

note: ERR_ZLIB
en: ZLIB error or memory allocation problem
da: ZLIB fejl, eller hukommelsesallokerings problem

note: ERR_UNKNOWN_TYPE
en: unknown type
da: ukendt type

note: ERR_UNKNOWN_CONSTRAINT_TYPE
en: unknown constraint type
da: ukendt forpligtende type

note: ERR_OPTION_NAME_NULL
en: Option has empty name (NULL).
da: Indstilling har tomt navn (NULL).

note: ERR_BACKEND_BUG
en: This is a backend bug. Please inform the author of the backend!
da: Dette er en bagende fejl. Underret forfatteren af bagenden!

note: ERR_FAILED_EXEC_DOC_VIEWER
en: Failed to execute documentation viewer:
da: Kunne ikke udføre dokument-viser:

note: ERR_FAILED_EXEC_FAX_VIEWER
en: Failed to execute fax viewer:
da: Kunne ikke udføre fax-viser:

note: ERR_FAILED_EXEC_FAX_CMD
en: Failed to execute fax command:
da: Kunne ikke udføre fax kommando:

note: ERR_FAILED_EXEC_OCR_CMD
en: Failed to execute OCR command:
da: Kunne ikke udføre tekstgenkendelses-kommando:

note: ERR_BAD_FRAME_FORMAT
en: bad frame format
da: forkert frame-format

note: ERR_FAILED_SET_RESOLUTION
en: unable to set resolution
da: kunne ikke vælge opløsning

note: ERR_PASSWORD_FILE_INSECURE
en: Password file (%s) is insecure, use permission x00
da: Password fil (%s) er usikker, brug rettighed x00

note: ERR_ERROR
en: error
da: fejl

note: ERR_MAJOR_VERSION_NR_CONFLICT
en: Sane major version number mismatch!
da: Sane hovedversionsnummer uoverensstemmelse!

note: ERR_XSANE_MAJOR_VERSION
en: XSane major version =
da: XSane hovedversionsnummer =

note: ERR_BACKEND_MAJOR_VERSION
en: backend major version =
da: bagende hovedversionsnummer =

note: ERR_PROGRAM_ABORTED
en: *** PROGRAM ABORTED ***
da: *** PROGRAM AFBRUDT ***

note: ERR_FAILED_ALLOCATE_IMAGE
en: Failed to allocate image memory:
da: Kunne ikke allokere billedram:

note: ERR_PREVIEW_BAD_DEPTH
en: Preview cannot handle bit depth
da: Forhåndsvisning kan ikke håndtere bitdybde

note: ERR_GIMP_SUPPORT_MISSING
en: GIMP support missing
da: GIMP understøttelse mangler

note: ERR_CREATE_FAX_PROJECT
en: Could not create faxproject
da: Kunne ikke danne fax-projekt

note: WARN_COUNTER_UNDERRUN
en: Filename counter underrun
da: Filnavn tæller 'underløb'

note: WARN_NO_VALUE_CONSTRAINT
en: warning: option has no value constraint
da: advarsel: indstillingen har ingen forpligtende værdi

note: WARN_XSANE_AS_ROOT
en: You try to run XSane as ROOT, that really is DANGEROUS!
    
    Do not send any bug reports when you
    have any problems while running XSane as root:
    YOU ARE ALONE!
da: Du prøver at køre XSane som ROOT, det ER meget FARLIGT!
    
    Du skal ikke sende bug-rapporter
    hvis du får problemer når du kører XSane som root:
    DU ER HELT ALENE!

note: ERR_HEADER_ERROR
en: Error
da: Fejl

note: ERR_HEADER_WARNING
en: Warning
da: Advarsel

note: ERR_HEADER_CHILD_PROCESS_ERROR
en: Child process error
da: barneproces-fejl

note: ERR_FAILED_CREATE_FILE
en: Failed to create file:
da: Kunne ikke danne fil:

note: ERR_LOAD_DEVICE_SETTINGS
en: Error while loading device settings:
da: Fejl under hentning af enhedsindstillinger:

note: ERR_NO_DRC_FILE
en: is not a device-rc-file !!!
da: er ikke en enhedsindstillingsfil!!!

note: ERR_NETSCAPE_EXECUTE_FAIL
en: Failed to execute netscape!
da: Kunne ikke køre Netscape!

note: ERR_SENDFAX_RECEIVER_MISSING
en: Send fax: no receiver defined
da: Send fax: ingen modtager anført

note: ERR_CREATED_FOR_DEVICE
en: has been created for device
da: er blevet dannet til enhed

note: ERR_USED_FOR_DEVICE
en: you want to use it for device
da: bliver brugt til enhed

note: ERR_MAY_CAUSE_PROBLEMS
en: this may cause problems!
da: dette kan skabe problemer!

note: WARN_UNSAVED_IMAGES
en: There are %d unsaved images
da: Der er %d ikke gemte billeder

note: WARN_FILE_EXISTS
en: File %s already exists
da: Filen %s eksisterer allerede

note: ERR_FILE_NOT_EXISTS
en: File %s does not exist
da: Fil %s eksisterer ikke

note: ERR_FILE_NOT_POSTSCRIPT
en: File %s is not a postscript file
da: Fil %s er ikke en postscript fil

note: ERR_UNSUPPORTED_OUTPUT_FORMAT
en: Unsupported %d-bit output format: %s
da: Ikke understøttet %d-bit uddataformat: %s

note: ERR_CMS_CONVERSION
en: Error during CMS conversion:
da: Fejl under CMS omformning:

note: ERR_CMS_OPEN_ICM_FILE
en: Could not open
da: Kunne ikke åbne

note: CMS_SCANNER_ICM
en: scanner ICM profile
da: skanner ICM-profil

note: CMS_DISPLAY_ICM
en: display ICM profile
da: vis ICM-profil

note: CMS_PROOF_ICM
en: proofing ICM profile
da: test ICM-profil

note: ERR_CMS_CREATE_TRANSFORM
en: Could not create transform
da: Kunne ikke danne transformation

note: WARN_VIEWER_IMAGE_NOT_SAVED
en: viewer image is not saved
da: viser-billede er ikke gemt

note: FILE_FILTER_ALL_FILES
en: All files
da: Alle filer

note: FILE_FILTER_IMAGES
en: Images
da: Billeder

note: FILE_FILTER_XBL
en: XSane batch list
da: XSane batchliste

note: FILE_FILTER_ICM
en: ICC/ICM Profiles
da: ICC/ICM Profiler

note: FILE_FILTER_DRC
en: XSane device preferences
da: XSane enhedsindstillinger

note: FILE_FILTER_RC
en: XSane preferences
da: XSane Indstillinger

note: TEXT_USAGE
en: Usage:
da: Brug:

note: TEXT_USAGE_OPTIONS
en: [OPTION]... [DEVICE]
da: [INDSTILLING]... [ENHED]

note: TEXT_HELP
en: Start up graphical user interface to access SANE (Scanner Access Now Easy) devices.
    
    The format of [DEVICE] is backendname:devicefile (e.g. umax:/dev/scanner).
    [OPTION]... can be a combination of the following items:
     -h, --help                   display this help message and exit
     -v, --version                print version information
     -l, --license                print license information
    
     -d, --device-settings file   load device settings from file (without ".drc")
    
     -V, --viewer                 start with viewer-mode active (default)
     -s, --save                   start with save-mode active
     -c, --copy                   start with copy-mode active
     -m, --multipage              start with multipage-mode active
     -f, --fax                    start with fax-mode active
     -e, --email                  start with e-mail-mode active
     -n, --no-mode-selection      disable menu for XSane mode selection
    
     -F, --Fixed                  fixed main window size (overwrite preferences value)
     -R, --Resizeable             resizable, scrolled main window (overwrite preferences value)
    
     -p, --print-filenames        print image filenames created by XSane
     -N, --force-filename name    force filename and disable user filename selection
    
     --display X11-display        redirect output to X11-display
     --no-xshm                    do not use shared memory images
     --sync                       request a synchronous connection with the X11 server
da: Starter grafisk bruger interface til SANE (Scanner Access Now Easy) enheder.
    
    Formatet af [ENHED] er bagendenavn:enhedsfil (f.eks. umax:/dev/scanner).
    [INDSTILLING]... Kan være en kombination af de følgende punkter:
     -h, --hjælp                   vis denne hjælpemeddelelse og afslut
     -v, --version                print versioninformation
     -l, --licens                print licensinformation
    
     -d, --device-settings file   hent enheds indstillinger fra fil (uden ".drc")
    
     -V, --viewer                 start med viser-tilstand aktiveret (default)
     -s, --save                   start med gem-tilstand aktiveret
     -c, --copy                   start med kopi-tilstand aktiveret
    Saturation -f, --fax                    start med fax-tilstand aktiveret
     -m, -- flerside               start med flerside-tilstand aktiv
     -e, --email                   start med e-post-tilstand aktiveret
     -n, --no-mode-selection      deaktivér menu for XSane tilstand markering
    
     -F, --Fixed                  fast hovedvindues størrelse (overskriv præference værdier)
     -R, --Resizeable             foranderligt hovedvindues størrelse (overskriv præference værdier)
    
     -p, --print-filenames        print billedfilnavne dannet af XSane
     -N, --force-filename name    tving filenavne og deaktivér bruger filnavnevalg
    
     --display X11-display        omdiriger uddata til X11-display
     --no-xshm                    brug ingen delt ram billeder
     --sync                       kræver en synkron forbindelse til X11 serveren

note: strings for gimp plugin XSANE_GIMP_INSTALL_BLURB
en: Front-end to the SANE interface
da: Forende til SANE grænseflade

note: XSANE_GIMP_INSTALL_HELP
en: This function provides access to scanners and other image acquisition devices through the SANE (Scanner Access Now Easy) interface.
da: Denne funktion giver adgang til skannere og andre billedhentnings enheder gennem SANE (Scanner Access Now Easy) grænseflade.

note: Menu path must not be translated, this is done by the gimp. Only translate the text behind the last "/" XSANE_GIMP_MENU_DIALOG
en: <Toolbox>/File/Acquire/XSane: Device dialog...
da: <Toolbox>/File/Acquire/XSane: Enhedsdialog...

note: XSANE_GIMP_MENU_DIALOG_OLD
en: <Toolbox>/Xtns/XSane/Device dialog...
da: <Toolbox>/Xtns/XSane/Enhedsdialog...

note: HELP_NO_DEVICES
en: Possible reasons:
    1) There really is no device that is supported by SANE
    2) Supported devices are busy
    3) The permissions for the device file do not allow you to use it - try as root
    4) The backend is not loaded by SANE (man sane-dll)
    5) The backend is not configured correctly (man sane-"backendname")
    6) Possibly there is more than one SANE version installed
da: Mulige grunde:
    1) Der er virkelig ingen enheder der er understøttet af SANE
    2) Understøttet enhed er optaget
    3) Enhedsfilens rettigheder tillader dig ikke at bruge den - prøv som root
    4) Bagenden er ikke indlæst af SANE (man sane-dll)
    5) Bagenden er ikke konfigureret korrekt (man sane-"bagendenavn")
    6) Måske er der mere end én version af SANE installeret

note: strings that are used in structures, so it is not allowed to use _()/gettext() here gettext_noop does mark these texts but does not change the string MENU_ITEM_SURFACE_FULL_SIZE
en: full size
da: fuld størrelse

note: MENU_ITEM_SURFACE_DIN_A3P
en: DIN A3 port.
da: DIN A3 portræt.

note: MENU_ITEM_SURFACE_DIN_A3L
en: DIN A3 land.
da: DIN A3 tværformat.

note: MENU_ITEM_SURFACE_DIN_A4P
en: DIN A4 port.
da: DIN A4 portræt.

note: MENU_ITEM_SURFACE_DIN_A4L
en: DIN A4 land.
da: DIN A4 tværformat.

note: MENU_ITEM_SURFACE_DIN_A5P
en: DIN A5 port.
da: DIN A5 portræt.

note: MENU_ITEM_SURFACE_DIN_A5L
en: DIN A5 land.
da: DIN A5 tværformat.

note: MENU_ITEM_SURFACE_legal_P
en: legal port.
da: legal portræt.

note: MENU_ITEM_SURFACE_legal_L
en: legal land.
da: legal tværformat.

note: MENU_ITEM_SURFACE_letter_P
en: letter port.
da: letter portræt.

note: MENU_ITEM_SURFACE_letter_L
en: letter land.
da: letter tværformat.

note: MENU_ITEM_MEDIUM_FULL_COLOR_RANGE
en: Full color range
da: Fuldt farveområde

note: MENU_ITEM_MEDIUM_SLIDE
en: Slide
da: Film

note: MENU_ITEM_MEDIUM_STANDARD_NEG
en: Standard negative
da: Standard negativ

note: MENU_ITEM_MEDIUM_AGFA_NEG
en: Agfa negative
da: Agfa negativ

note: MENU_ITEM_MEDIUM_AGFA_NEG_XRG200_4
en: Agfa negative XRG 200-4
da: Agfa negativ XRG 200-4

note: MENU_ITEM_MEDIUM_AGFA_NEG_HDC_100
en: Agfa negative HDC 100
da: Agfa negativ HDC 100

note: MENU_ITEM_MEDIUM_FUJI_NEG
en: Fuji negative
da: Fuji negativ

note: MENU_ITEM_MEDIUM_KODAK_NEG
en: Kodak negative
da: Kodak negativ

note: MENU_ITEM_MEDIUM_KONICA_NEG
en: Konica negative
da: Konica negativ

note: MENU_ITEM_MEDIUM_KONICA_NEG_VX_100
en: Konica negative VX 100
da: Konica negativ VX 100

note: MENU_ITEM_MEDIUM_ROSSMANN_NEG_HR_100
en: Rossmann negative HR 100
da: Rossmann negativ HR 100

note: TEXT_PROJECT_STATUS_NOT_CREATED
en: Project not created
da: Projekt ikke dannet

note: TEXT_PROJECT_STATUS_CREATED
en: Project created
da: Projekt dannet

note: TEXT_PROJECT_STATUS_CHANGED
en: Project changed
da: Projekt ændret

note: TEXT_PROJECT_STATUS_ERR_READ_PROJECT
en: Error reading project
da: Fejl ved læsning af projekt

note: TEXT_PROJECT_STATUS_FILE_SAVING_ERROR
en: Error saving file
da: Fejl ved gemning af fil

note: TEXT_PROJECT_STATUS_FILE_SAVING
en: Saving file
da: Gemmer fil

note: TEXT_PROJECT_STATUS_FILE_SAVING_ABORTED
en: Aborted saving file
da: Afbrudt gemning af fil

note: TEXT_PROJECT_STATUS_FILE_SAVED
en: File has been saved
da: Fil er blevet gemt

note: TEXT_EMAIL_STATUS_POP3_CONNECTION_FAILED
en: POP3 connection failed
da: POP3 tilslutning mislykkedes

note: TEXT_EMAIL_STATUS_POP3_LOGIN_FAILED
en: POP3 login failed
da: POP3 logind mislykkedes

note: TEXT_EMAIL_STATUS_ASMTP_AUTH_FAILED
en: ASMTP authentication failed
da: ASMTP godkendelse mislykkedes

note: TEXT_EMAIL_STATUS_SMTP_CONNECTION_FAILED
en: SMTP connection failed
da: SMTP tilslutning mislykkedes

note: TEXT_EMAIL_STATUS_SMTP_ERR_FROM
en: From entry not accepted
da: Fra indtastningen ikke accepteret

note: TEXT_EMAIL_STATUS_SMTP_ERR_RCPT
en: Receiver entry not accepted
da: Modtager indtastningen ikke accepteret

note: TEXT_EMAIL_STATUS_SMTP_ERR_DATA
en: E-mail data not accepted
da: E-post data ikke accepteret

note: TEXT_EMAIL_STATUS_SENDING
en: Sending e-mail
da: Sender e-post

note: TEXT_EMAIL_STATUS_SENT
en: E-mail has been sent
da: E-post er blevet sendt

note: TEXT_FAX_STATUS_QUEUEING_FAX
en: Queueing fax
da: Fax sættes i kø

note: TEXT_FAX_STATUS_FAX_QUEUED
en: Fax is queued
da: Fax er sat i kø

note: Sane backend messages
en: flatbed scanner
da: Flatbed skanner

en: handheld scanner
da: Håndholdt skanner

en: still camera
da: Kamera

en: video camera
da: Video kamera

en: virtual device
da: Virtuel enhed

en: Success
da: Succes

en: Operation not supported
da: Handling ikke understøttet

en: Operation was cancelled
da: Handling afbrudt

en: Device busy
da: Enhed optaget

en: Invalid argument
da: Ugyldigt argument

en: End of file reached
da: Slutning af fil nået

en: Document feeder jammed
da: Dokumentføder blokeret

en: Document feeder out of documents
da: Dokumentføder tom for dokumenter

en: Scanner cover is open
da: Skannerlåg er åbent

en: Error during device I/O
da: Fejl under enheds I/O

en: Out of memory
da: Ikke mere ram

en: Access to resource has been denied
da: Adgang til ressource nægtet
