xscreensaver - en to el translation catalogue (193 entries)

en: Browse...
el: Εξερεύνηση

en: Select file.
el: Επιλογή αρχείου.

en: Please check your $PATH and permissions.
el: Παρακαλώ ελέγξτε το $PATH και τα δικαιώματά σας

en: Use
el: Χρήση

en: Screen Saver
el: Προφύλαξη Οθόνης

en: Blank Screen
el: Κενή Οθόνη

en: Screen Saver Disabled
el: Απενεργοποίηση Προφύλαξη οθόνης

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: No description available.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

en: Disable Screen Saver
el: Απενεργοποίηση Προφύλαξης Οθόνης

en: Blank Screen Only
el: Κενή Οθόνη Μόνο

en: Only One Screen Saver
el: Μόνο μια Προφύλαξη Οθόνης

en: Random Screen Saver
el: Τυχαία Προφύλαξη Οθόνης

en: Default
el: Εξ ορισμού

en: _Blank Screen Now
el: _Κενή Οθόνη Τώρα

en: _Lock Screen Now
el: _Kλείδωμα Οθόνης Τώρα

en: _Kill Daemon
el: _Τερματισμός Daemon

en: _Restart Daemon
el: _Επανεκκίνηση Daemon

en: Documentation...
el: Τεκμηρίωση...

en: Lock Screen After
el: Kλείδωμα Οθόνης Μετά

en: minutes
el: λεπτά

en: _Blank After
el: _Κενή Οθόνη Μετά

en: _Preview
el: _Προεπισκόπηση

en: _Settings...
el: _Ρυθμίσεις...

en: _Mode:
el: _Λειτουργία:

en: Run the next screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
el: Εκτέλεση της επόμενης προφύλαξης οθόνης σε λειτουργία πλήρους οθόνης (κλίκ με το ποντίκι για επιστροφή.)

en: Run the previous screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
el: Εκτέλεση της προηγούμενης προφύλαξης οθόνης σε λειτουργία πλήρους οθόνης (κλίκ με το ποντίκι για επιστροφή.)

en: No Preview
el: Χωρίς Προεπισκόπηση

en: Description
el: Περιγραφή

en: Choose _Random Image:
el: Επιλογή _Τυχαίας Εικόνας:

en: _Browse
el: _Εξερεύνηση

en: Image Manipulation
el: Χειραγώγηση Εικόνας

en: How long until the monitor powers down.
el: Χρονικό διάστημα μέχρι το σβήσιμο της οθόνης.

en: Display Power Management
el: Προβολή Διαχείρισης Ενέργειας

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: _Advanced
el: _Για προχωρημένους

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: _Advanced >>
el: _Για προχωρημένους>>

en: _Command Line:
el: _Γραμμή εντολών:

en: Default-N
el: Εξ ορισμού-Ν

en: TrueColor
el: Αληθινό χρώμα

en: PseudoColor
el: Ψευδοχρώμα

en: StaticGray
el: Στατικό γκρί

en: GrayScale
el: Κλίμακα του γκρί

en: Color
el: Χρώμα

en: Gray
el: Γκρι

en: Mono
el: Μονό

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: _Documentation...
el: _Τεκμηρίωση...

en: Slow
el: Αργή

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Fast
el: Γρήγορη

en: 0 seconds
el: 0 δευτερόλεπτα

en: Anemone
el: Ανεμώνη

en: Few
el: Λίγα

note: On a 2.93 gHz iMac i7, I get these rates with -delay 0: detail 3:  invisible detail 4:  barely visible detail 5:  1000+ fps, looks like noise at -delay 0, ok at -delay 20000 detail 8:  ~700+ fps detail 9:  ~400 fps detail 10: ~300 fps detail 11: ~100 fps detail 12:  ~50 fps detail 13:  ~17 fps detai
en: Many
el: Πολλά

en: Thick
el: Πυκνό

en: Often
el: Συχνά

note: <video href="https://www.youtube.com/watch?v=OZ6zRLLFLk4"/>
en: Low
el: Χαμηλό

note: <video href="https://www.youtube.com/watch?v=OZ6zRLLFLk4"/>
en: High
el: Υψηλό

en: Near
el: Κοντά

en: Far
el: Μακριά

en: Small
el: Μικρό

en: Large
el: Μεγάλο

en: Depth
el: Βάθος

en: Two
el: Δύο

en: Duration
el: Διάρκεια

en: Agressive
el: Επιθετικό

en: None
el: Κανένα

en: Balls
el: Μπάλες

en: Lines
el: Γραμμές

en: Tails
el: Ουρές

en: Polygons
el: Πολύγωνα

en: Short
el: Σύντομο

en: Long
el: Μακρύ

en: 2 minutes
el: 2 λεπτά

en: Robots
el: Ρομπότ

en: Lasers
el: Λέιζερ

en: Stars
el: Αστέρια

en: Size
el: Μέγεθος

en: Popcorn
el: Ποπ κόρν

en: Full
el: Πλήρης

en: Boxes
el: Κουτιά

en: Spacing
el: Διαστήματα

en: 5 seconds
el: 5 δευτερόλεπτα

en: Sad Mac
el: Λυπημένος Mac

en: Random
el: Τυχαίο

en: Bubbles
el: Φούσκες

en: Cage
el: Κλουβί

en: 1 minute
el: 1 λεπτό

en: C Curve
el: Καμπύλη C

en: Density
el: Πυκνότητα

en: Resolution
el: Ανάλυση

en: Spin
el: Στριφογύρισμα

en: Circuit
el: Κύκλωμα

en: Parts
el: Κομμάτια

en: Coral
el: Λουλουδένιο

en: 1 second
el: 1 δευτερόλεπτο

en: Seeds
el: Σπόροι

en: Critical
el: Κριτικό

en: Crystal
el: Κρύσταλλοι

en: Transparent
el: Διαφανές

en: Length
el: Διάρκεια

en: Tight
el: Σφικτό

en: Complexity
el: Πολυπλοκότητα

en: Deco
el: Ντεκό

en: Transparency
el: Διαφάνεια

en: Demon
el: Δαίμονας

en: Discrete
el: Διακριτικό

en: Distort
el: Στρέβλωση

en: Normal
el: Κανονικό

en: Reflect
el: Αντανάκλαση

en: Magnify
el: Μεγένθυση

en: Engine
el: Μηχανή

en: Gravity
el: Βαρύτητα

en: Cycles
el: Κύκλοι

en: Activity
el: Δραστηριότητα

en: Flag
el: Σημαία

en: Flame
el: Φλόγα

en: Rotate
el: Περιστροφή

en: Flow
el: Ροή

en: Count
el: Μέτρηση

en: Wind
el: Άνεμος

en: Fog
el: Ομίχλη

en: Forest
el: Δάσος

en: Galaxy
el: Γαλαξίας

en: Waves
el: Κύματα

en: Zoom
el: Μεγέθυνση

en: Rain
el: Βροχή

en: Desert
el: Έρημος

en: Number of trees
el: Αριθμός δέντρων

en: Packing
el: Στοίβαγμα

en: Loose
el: Χαλαρό

en: Grid Size
el: Μέγεθος πλέγματος

en: Line Thickness
el: Πάχος Γραμμής

en: Scale
el: Κλίμακα

en: 1 Second
el: 1 Δευτερόλεπτο

en: 1 Minute
el: 1 Λεπτό

en: Interference
el: Παρεμβολή

en: Magnification
el: Μεγέθυνση

en: Sphere
el: Σφαίρα

en: Tetrahedron
el: Τετράεδρο

en: Kaleidescope
el: Καλειδοσκόπιο

en: Segments
el: Τμήματα

en: Symmetry
el: Συμμετρία

en: Randomize
el: Τυχαία

en: Laser
el: Λέϊζερ

en: Classic Lavalite
el: Κλασσική  Lavalite

en: Giant Lavalite
el: Γιγάντια Lavalite

en: Cone Lavalite
el: Κωνική Lavalite

en: Don't Rotate
el: Να μήν γίνεται περιστροφή

en: Steps
el: Σκαλοπάτια

en: Less
el: Λιγότερα

en: More
el: Περισσότερα

en: Offset
el: Διάταξη

en: Molecule
el: Μόριο

en: Cube
el: Κύβος

en: Octahedron
el: Οκτάεδρο

en: Icosahedron
el: Εικοσάεδρο

en: Mountain
el: Βουνό

en: Colors
el: Χρώματα

en: Seldom
el: Σπάνιο

en: Changes
el: Αλλαγές

en: Frequent
el: Συχνό

en: Calm
el: Νηνεμία

en: Spastic
el: Σπαστικό

en: Explosions
el: Εκρήξεις

en: Square
el: Τετράγωνο

en: Diamond
el: Διαμάντι

en: Fertility
el: Γονιμότητα

en: Slowly
el: Αργά

en: Quickly
el: Γρήγορα

en: Phosphor
el: Φώσφορος

en: 0 deg
el: 0 μοίρες

en: 90 deg
el: 90 μοίρες

en: Pipes
el: Σωληνώσεις

en: Queens
el: Βασίλισσες

en: Storm
el: Καταιγίδα

en: Rocks
el: Βράχοι

en: Animate
el: Κίνηση

en: Rubik
el: Ρούμπικ

en: Pyramid
el: Πυραμίδα

en: Star
el: Αστέρι

en: Points
el: Σημεία

en: Worm
el: Σκουλήκι

en: Spiral
el: Σπιράλ

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Stairs
el: Σκάλες

en: Strange
el: Παράξενο

en: Smaller
el: Μικρότερο

en: 2 seconds
el: 2 δευτερόλεπτα

en: Lenses
el: Φακοί
