xscreensaver 4.21 - en to it translation catalogue (75 entries)

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Preview
it: Anteprima

en: Disable Screen Saver
it: Disabilita lo screensaver

en: Blank Screen Only
it: Annerisci lo schermo

en: Only One Screen Saver
it: Un solo screensaver

en: _Blank Screen Now
it: _Annerisci lo schermo adesso

en: _Kill Daemon
it: _Termina demone

en: _Restart Daemon
it: _Riavvia demone

en: Documentation...
it: Documentazione...

en: _Cycle After
it: Cam_bia screensaver ogni

en: Whether a password should be required to un-blank the screen.
it: Deve essere richiesta una password per riattivare lo schermo?

en: How long after the screen blanks until a password will be required.
it: Dopo lo spegnimenro dello schermo, il tempo dopo il quale viene richiesta una password.

en: Lock Screen After
it: Blocca lo schermo dopo

en: How long each display mode should run before choosing a new one (in Random mode.)
it: In modalità casuale, il tempo che intercorre tra una modalità di visualizzazione e l'altra.

en: minutes
it: minuti

en: _Blank After
it: Annerisci lo _schermo dopo

en: Demo the selected screen saver in full-screen mode (click the mouse to return.)
it: Esegui una demo a schermo intero dello screensaver selezionato (click del mouse per ritornare).

en: _Preview
it: Ante_prima

en: Customization and explanation of the selected screen saver.
it: Personalizzazione e dettagli dello screensaver selezionato.

en: _Settings...
it: C_onfigurazione...

en: _Mode:
it: _Modalità

en: Run the next screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
it: Esegui il prossimo screensaver della lista a schermo intero (click del mouse per ritornare)

en: Run the previous screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
it: Esegui lo screensaver precedente della lista a schermo intero (click del mouse per ritornare)

en: Not
    Installed
it: Non
    installato

en: Whether the image-manipulating modes should be allowed to operate on an image of your desktop.
it: La modalità Manipolazione delle immagini deve operare sull'immagine del desktop?

en: Grab Desktop _Images
it: Utilizza un'_istantanea del desktop

en: Grab _Video Frames
it: Utilizza i fotogrammi _video

en: Choose _Random Image:
it: Usa un'immagine _random:

en: _Browse
it: S_foglia

en: Image Manipulation
it: Manipolazione delle immagini

en: Whether the monitor should be powered down after a while.
it: Il monitor deve essere spento dopo un po'?

en: _Power Management Enabled
it: _Gestione dell'alimentazione abilitata

en: Stand_by After
it: Stand_by dopo

en: Sus_pend After
it: Sos_pendi dopo

en: _Off After
it: Spegni d_opo

en: How long until the monitor powers down.
it: Dopo quanto tempo il monitor si spegne.

en: How long until the monitor goes into power-saving mode.
it: Dopo quanto tempo il monitor va in modalità risparmio-energetico.

en: How long until the monitor goes completely black.
it: Dopo quanto tempo il monitor va in modalità standby.

en: Whether the screen should slowly fade to black when the screen saver activates.
it: All'attivazione dello screensaver, passare dallo schermo al nero con una dissolvenza?

en: Fade to Black when _Blanking
it: Dissolvenza verso lo schermo _nero

en: Whether the screen should slowly fade in from black when the screen saver deactivates.
it: Alla disattivazione dello screensaver, passare dal nero allo schermo con una dissolvenza?

en: Fade from Black When _Unblanking
it: Dissolvenza dallo schermo ne_ro

en: F_ade Duration
it: _Durata della dissolvenza

en: How long it should take for the screen to fade in and out.
it: Durata della dissolvenza.

en: seconds
it: secondi

en: _Advanced
it: _Avanzate

en: Settings
it: Configurazione

en: _Advanced >>
it: _Avanzate >>

en: _Command Line:
it: _Riga di comando:

en: _Visual:
it: _Visualizzazione:

en: _Documentation...
it: _Documentazione...

en: Slow
it: Lento

en: Speed
it: Velocità

en: Fast
it: Veloce

en: 0 seconds
it: 0 secondi

en: Few
it: Poche

en: Arms
it: Braccia

note: On a 2.93 gHz iMac i7, I get these rates with -delay 0: detail 3:  invisible detail 4:  barely visible detail 5:  1000+ fps, looks like noise at -delay 0, ok at -delay 20000 detail 8:  ~700+ fps detail 9:  ~400 fps detail 10: ~300 fps detail 11: ~100 fps detail 12:  ~50 fps detail 13:  ~17 fps detai
en: Many
it: Molte

en: Tentacles
it: Tentacoli

en: Thin
it: Sottile

en: Thickness
it: Spessore

en: Thick
it: Spesso

en: Often
it: Alta

en: Withdraw freqency
it: Frequenza di rientro

en: Rarely
it: Bassa

en: Turn speed
it: Velocità di rotazione

en: Duration
it: Durata

en: 2 minutes
it: 2 minuti

en: 5 seconds
it: 5 secondi

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: 30 seconds
it: 30 secondi

en: 1 second
it: 1 secondo

en: 1 Second
it: 1 Secondo

en: 1 Minute
it: 1 Minuto

en: 2 seconds
it: 2 secondi
