xscreensaver 6.05 - en to ja translation catalogue (331 entries)

en: Browse...
ja: 参照...

en: Select file.
ja: ファイルを選択して下さい。

en: Launch
ja: 起動

en: Kill
ja: 強制終了

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Unknown error!
ja: 予期しないエラー!

en: Error
ja: エラー

en: The XScreenSaver daemon doesn't seem to be running
    on display "%.25s".  Launch it now?
ja: ディスプレイ "%s" 上で XScreenSaver デーモンが
    起動されていないようです。起動しますか？

en: Warning
ja: 警告

en: No Help URL has been specified.
ja: ヘルプの URL が指定されていません。

en: The xscreensaver daemon did not start up properly.
ja: XScreenSaver デーモンが正常に起動しませんでした。

en: You are running as root.  Don't do that.  Instead, you should
    log in as a normal user and use `sudo' as necessary.
ja: あなたはrootで起動しています。そうしないでください。代わりに
    一般ユーザで起動し、必要に応じて`sudo'を使ってください。

en: Please check your $PATH and permissions.
ja: 環境変数 $PATH とその権限を確認して下さい。

en: Couldn't determine init file name!
ja: 初期化ファイル名を特定できませんでした！

en: Couldn't write %s
ja: %s に書き込めませんでした。

en: Unparsable time format: "%.100s"
ja: 時刻の書式を解析できません: "%s"

en: Image directory is unset
ja: 画像のディレクトリが設定されていません

en: Image directory does not exist
ja: 画像のディレクトリが存在しません

en: Image directory is empty
ja: 画像ディレクトリが空です

en: %.100s:
    
            %.100s
    
    Select the 'Advanced' tab and choose a directory with some
    pictures in it, or you're going to see a lot of boring colorbars!
ja: %.100s:
    
            %.100s
    
    「拡張オプション」タブを選んで、画像を含むディレクトリを選択してください。
    そうでないと、つまらないカラーバーがたくさん表示されるだけになります!

en: XScreenSaver Image Cache
ja: XScreenSaverの画像キャッシュ

en: Populating image cache for "%.100s"...
ja: "%.100s"の画像キャッシュを作成中...

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: Directory does not exist: "%.100s"
ja: 次のディレクトリが存在しません: "%s"

en: File does not exist: "%.100s"
ja: 次のファイルが存在しません: "%s"

en: Please select the image directory.
ja: 画像のディレクトリを選択してください。

en: Please select a text file.
ja: テキストファイルを選択してください。

en: Please select a text-generating program.
ja: テキストを生成するプログラムを選択してください。

en: Use
ja: 使用する

en: Screen Saver
ja: スクリーンセーバー名

en: Display Power Management (not supported by this display)
ja: モニタのパワーマネージメント（このディスプレイではサポートされていません）

en: Blank Screen
ja: ブランク・スクリーン

en: Screen Saver Disabled
ja: スクリーンセーバーは無効です

en: Preview
ja: プレビュー

en: %s: %.100s Settings
ja: %s: %.100s の設定

en: Any
ja: 任せる

en: file "%s" has changed, reloading.
ja: ファイル "%s" が変更されました。再読込みします。

en: %s is running as user "%s" on host "%s".
    But the xscreensaver managing display "%.25s"
    is running as user "%s" on host "%s".
    
    Since they are different users, they won't be reading/writing
    the same ~/.xscreensaver file, so %s isn't
    going to work right.
    
    You should either re-run %s as "%s", or re-run
    xscreensaver as "%s".
    
    Restart the xscreensaver daemon now?
ja: %s はユーザ "%s" (ホスト "%s" ) で動いています。
    しかしディスプレイ "%s" を管理している XScreenSaver は
    ユーザ "%s" (ホスト "%s") で起動中です。
    
    実行しているユーザが異なるので、同じ${HOME}/.xscreensaver ファイルを
    読み書きすることはできません。
    そのため %s は正しく動作しません。
    
    %s を "%s" として再起動するか、
    XScreenSaver を "%s" で再起動してみて下さい。
    
    XScreenSaver デーモンを再起動しますか？

en: %s is running as user "%s" on host "%s".
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is running as user "%s" on host "%s".
    
    If those two machines don't share a file system (that is,
    if they don't see the same ~%s/.xscreensaver file) then
    %s won't work right.
    
    Restart the daemon on "%s" as "%s" now?
ja: %s はユーザ "%s" (ホスト "%s" ) で動いています。
    しかしディスプレイ "%s" を管理している XScreenSaver は
    ユーザ "%s" (ホスト "%s") で起動中です。
    
    この二つのマシンの間でファイルシステムを共有していない
    (つまり、~%s/.xscreensaver ファイルを同時に参照できない) 場合は
    %s は正しく動作しません。
    
    XScreenSaver デーモンを "%s" 上で "%s" から再起動しますか？

en: This is %s version %s.
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is version %s.  This could cause problems.
    
    Restart the xscreensaver daemon now?
ja: これは %s バージョン %s です。
    但しディスプレイ "%s" を管理しているxscreensaverは、
    バージョン %s で起動中です。これは問題を引き起こします。
    
    XScreenSaver デーモンを再起動しますか？

en: The GNOME screen saver daemon (%s) appears to be running.
    It must be stopped for XScreenSaver to work properly.
    
    Stop the "%s" daemon now?
ja: GNOMEスクリーンセーバーデーモン（%s）が起動しているようです。
    XScreenSaverが正しく動くためには停止する必要があります。
    
    %s デーモンを直ちに停止しますか？

en: The KDE screen saver daemon appears to be running.
    It must be stopped for XScreenSaver to work properly.
    
    Stop the KDE screen saver daemon now?
ja: KDEスクリーンセーバーが起動しているようです。
    XScreenSaverが正しく動くためには停止する必要があります。
    
    KDEスクリーンセーバーを直ちに停止しますか？

en: You are running Wayland rather than the X Window System.
    
    Under Wayland, idle-detection fails when non-X11 programs
    are selected, meaning the screen may blank prematurely.
    Also, locking is impossible.
    
    See the XScreenSaver manual for instructions on
    configuring your system to use X11 instead of Wayland.
ja: X Window SystemでなくてWayland環境で動いています。
    
    Wayland環境では、X11でないプログラムが選択されている時、
    アイドル状態かどうかを検出出来ず、その結果画面が予想外にブランクする可能性があります。
    又、画面のロックが出来ません。
    
    XScreenSaverのマニュアルを見て、システム環境をWaylandでなくてX11を
    使う方法を確認してください。

en: no `manualCommand' resource set.
ja: リソース 'manualCommand' がセットされていません。

en: No description available.
ja: 有効な説明はありません。

en: XScreenSaver Settings
ja: XScreenSaverの設定

en: Disable Screen Saver
ja: スクリーンセーバーを無効にする

en: Blank Screen Only
ja: ブランク・スクリーンのみ

en: Only One Screen Saver
ja: 一つのスクリーンセーバーのみ

en: Random Screen Saver
ja: ランダムなスクリーンセーバー

en: Same Random Savers
ja: 同じランダムなセーバ

en: Default
ja: デフォルト

en: _Blank Screen Now
ja: XScreenSaver の起動(_B)

en: _Lock Screen Now
ja: 画面のロック(_L)

en: _Kill Daemon
ja: デーモンの強制終了(_K)

en: _Restart Daemon
ja: デーモンの再起動(_R)

en: Documentation...
ja: ドキュメント...

en: _Cycle After
ja: セーバーの周期(_C)

en: Whether a password should be required to un-blank the screen.
ja: 画面をブランクした後、しばらくして自動的にロックしたい時は、これを選択して下さい。

en: _Lock Screen After
ja: 画面をロックするまで(_L):

en: Lock Screen
ja: 画面をロックする

en: How long before the screen saver activates.
ja: セーバーが起動するまでの時間を指定して下さい。

en: How long after the screen blanks until a password will be required.
ja: 画面がブランクになってからロックするまでの時間を指定して下さい。

en: Lock Screen After
ja: 画面をロックするまで

en: How long each display mode should run before choosing a new one (in Random mode.)
ja: ランダムなセーバーモードの時、次のセーバーに移るまでの時間を指定して下さい。

en: minutes
ja: 分

en: _Blank After
ja: ブランクになるまで(_B)

en: Demo the selected screen saver in full-screen mode (click the mouse to return.)
ja: 指定したスクリーンセーバーを全画面モードでデモします (解除する場合はマウスをクリックして下さい)。

en: _Preview
ja: プレビュー(_P)

en: Customization and explanation of the selected screen saver.
ja: 指定したスクリーンセーバーの紹介とそのカスタマイズです。

en: _Settings...
ja: 設定(_S)

en: _Mode:
ja: モード(_M):

en: Run the next screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
ja: 一つ次のスクリーンセーバーを全画面モードで起動します (解除する場合はマウスをクリックして下さい)。

en: Run the previous screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
ja: 一つ前のスクリーンセーバーを全画面モードで起動します (解除する場合はマウスをクリックして下さい)。

en: No Preview
    Available
ja: プレビューを利用できません

en: No Preview
ja: プレビューがありません

en: Not
    Installed
ja: インストールされていません

en: Not Installed
ja: インストールされていません

en: Very few (or no) screen savers appear to be available.
    
    This probably means that the "xscreensaver-extras" and
    "xscreensaver-gl-extras" packages are not installed.
ja: セーバーの数が少ない、若しくは全く無いようです。
    これは、恐らく"xscreensaver-extras"、あるいは
    "xscreensaver-gl-extras"のパッケージがインストールされていない
    ためだと思われます。

en: Nothing Installed
ja: 何もインストールされていません

en: No Previews Available
    Under Wayland.
ja: Wayland環境では
    プレビューを利用できません。

en: No Previews Under Wayland
ja: Wayland環境ではプレビューを利用できません

en: Description
ja: 説明

en: _Display Modes
ja: 表示モード(_D)

en: Whether the image-manipulating modes should be allowed to operate on an image of your desktop.
ja: 画像の操作モードで、デスクトップの画像を使うかどうかを選択して下さい。

en: Grab Desktop _Images
ja: デスクトップ画像を用いる(_I)

en: Whether the image-manipulating modes should operate on images captured from the system's video input (if there is one.)
ja: 画像の操作モードで (可能な時) ビデオ入力の画像を使うかどうかを選択して下さい。

en: Grab _Video Frames
ja: ビデオ入力を用いる(_V)

en: Whether the image-manipulating modes should load image files.
ja: 画像の操作モードで、画像ファイルをを取得するかどうかを選択して下さい。

en: Choose _Random Image:
ja: 画像をランダムに選択する(_R):

en: The local directory, RSS feed or Atom feed from which images will be randomly chosen.
ja: ランダムに取得する画像が格納されているローカルのディレクトリや、RSSフィード、またはAtomフィードのURLを選択して下さい。

en: _Browse
ja: 参照(_B)

en: Local directory, or URL of RSS or Atom feed.
ja: ローカルのディレクトリ、あるいはRSSやAtomフィードのURL.

en: Image Manipulation
ja: 画像の操作

en: Text-displaying modes will display the text typed here.
ja: （テキストを表示するセーバの時は）次の文字列が出力されます。

en: _Text
ja: 文字列(_T)

en: Text-displaying modes will display the contents of this file.
ja: （テキストを表示するセーバの時は）次のテキストファイルの内容が表示されます。

en: Text _file
ja: ファイル(_f)

en: Text-displaying modes will display the output of this program.
ja: （テキストを表示するセーバの時は）次のプログラムの出力結果が表示されます。

en: _Program
ja: プログラム(_P)

en: Text-displaying modes will display the contents of this URL (HTML or RSS).
ja: （テキストを表示するセーバの時）次のURLの内容が表示されます。HTMLかRSSで書かれている必要があります。

en: Text-displaying modes will display the local host name, date, and time.
ja: （テキストを表示するセーバの時は）ホスト名と、日時が表示されます。

en: _Host Name and Time
ja: ホスト名と日時(_H)

en: Text Manipulation
ja: 表示するテキストの設定

en: Whether the monitor should be powered down after a while.
ja: モニタの電源管理を設定するかを選択して下さい。

en: _Power Management Enabled
ja: 電源管理を有効にする(_P)

en: Stand_by After
ja: スタンバイまで(_b)

en: Sus_pend After
ja: サスペンドまで(_p)

en: _Off After
ja: 電源OFFまで(_O)

en: How long until the monitor powers down.
ja: モニタの電源を OFF にするまでの時間を指定して下さい。

en: How long until the monitor goes into power-saving mode.
ja: パワーセービング・モードに移行するまでの時間を指定して下さい。

en: How long until the monitor goes completely black.
ja: モニターがスタンドバイになるまでの時間を指定して下さい。

en: Whether the monitor should be powered off immediately in "Blank Screen Only" mode, regardless of the above power-management timeouts.
ja: ブランク・スクリーンのみのモードの時、上の電源管理の時間設定にもかかわらずに直ちにモニターの電源を切るかを選択して下さい。

en: _Quick Power-off in Blank Only Mode
ja: ブランクモードの時直ちに電源を切る(_Q)

en: Display Power Management
ja: モニタのパワーマネージメント

en: Whether the screen should slowly fade to black when the screen saver activates.
ja: スクリーンセーバーを起動する時、スクリーンをゆっくりとフェードインするかどうかを選択して下さい。

en: Fade to Black when _Blanking
ja: ブランクにする時にフェードイン(_B)

en: Whether the screen should slowly fade in from black when the screen saver deactivates.
ja: 画面を再び明るくする時、スクリーンをゆっくりとフェードアウトするかどうかを選択して下さい。

en: Fade from Black When _Unblanking
ja: 明るくする時フェードアウト(_U)

en: F_ade Duration
ja: フェードする時間(_a)

en: How long it should take for the screen to fade in and out.
ja: スクリーンをフェードイン/アウトする時間を指定して下さい。

en: seconds
ja: 秒間

en: _Theme:
ja: テーマ(_T):

en: The color scheme to use on the unlock dialog.
ja: パスワード画面で使うカラースキームを設定してください.

en: Show the what the unlock dialog will look like.
ja: 実際どのように見えるかを表示します.

en: Blanking
ja: ブランク・スクリーン

en: _Advanced
ja: 拡張オプション(_A)

en: Update available!
    This version is very old.
ja: パッケージが更新可能です!
    このバージョンはとても古いです.

en: PRE-RELEASE VERSION
ja: プレリリースバージョンです

en: DEBUG MODE:
    All keystrokes are being logged to stderr.
ja: デバッグモードです:
    キーストロークは、全てエラー出力に表示されます。

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Checking...
ja: 確認しています...

en: Settings
ja: 設定

en: Help
ja: ヘルプ

en: New Login
ja: 別ユーザに切り替え

en: Password initialization failed
ja: パスワード画面の初期化に失敗しました

en: Authentication failed (Caps Lock?)
ja: 認証に失敗しました（Caps Lock?）

en: Authentication failed!
ja: 認証に失敗しました!

en: %d days ago
ja: %d 日前でした

en: %d hours ago
ja: %d 時間前でした

en: %d minutes ago
ja: %d 分前でした

en: just now
ja: 今さっきでした

en: There has been 1 failed login attempt, %s.
ja: 過去1回認証に失敗しました. %s.

en: There have been %d failed login attempts, oldest %s.
ja: 過去%d回認証に失敗しました.一番古い失敗は%s.

en: _Advanced >>
ja: 拡張オプション(_A)>>

en: _Standard <<
ja: 標準オプション(_S)<<

en: _Reset to Defaults
ja: デフォルトに戻す(_R)

en: Save
ja: 保存

en: Standard
ja: 標準

en: _Command Line:
ja: コマンド(_C):

en: _Visual:
ja: ビジュアル(_V):

en: Best
ja: 最適

en: Default-N
ja: デフォルト-N

en: GrayScale
ja: グレースケール

en: Color
ja: 色

en: Gray
ja: グレー

en: Mono
ja: 単色

en: Advanced
ja: 拡張オプション

en: _Documentation...
ja: ドキュメント(_D)...

en: crashed with status %d
ja: はステータス%d で異常終了しました

note: Expected notification after we killed it.
en: exited normally with %.100s
ja: %.100s で正常に終了しました

note: Unexpected signal.
en: crashed with %.100s
ja: %.100s でクラッシュしました

note: Didn't exit, signal or stop; is this even possible?
en: crashed mysteriously
ja: 不明な原因でクラッシュしました

en: Change screensaver properties
ja: スクリーンセーバーの設定を変更する

en: XScreenSaver daemon: screen saver and locker
ja: XScreenSaverデーモン: スクリーンセーバとロックツール

en: Slow
ja: 遅い

en: Speed
ja: スピード

en: Fast
ja: はやい

en: 0 seconds
ja: 0秒間

en: 60 seconds
ja: 60秒間

en: Show frame rate
ja: フレームレートを表示する

en: Few
ja: 少ない

note: On a 2.93 gHz iMac i7, I get these rates with -delay 0: detail 3:  invisible detail 4:  barely visible detail 5:  1000+ fps, looks like noise at -delay 0, ok at -delay 20000 detail 8:  ~700+ fps detail 9:  ~400 fps detail 10: ~300 fps detail 11: ~100 fps detail 12:  ~50 fps detail 13:  ~17 fps detai
en: Many
ja: 多い

note: <video href="https://www.youtube.com/watch?v=OZ6zRLLFLk4"/>
en: Low
ja: 低い

note: <video href="https://www.youtube.com/watch?v=OZ6zRLLFLk4"/>
en: Frame rate
ja: フレームレート

note: <video href="https://www.youtube.com/watch?v=OZ6zRLLFLk4"/>
en: High
ja: 高い

en: Timeout
ja: タイムアウト

note: On a 2.93 gHz iMac i7, I get these rates with -delay 0: detail 3:  invisible detail 4:  barely visible detail 5:  1000+ fps, looks like noise at -delay 0, ok at -delay 20000 detail 8:  ~700+ fps detail 9:  ~400 fps detail 10: ~300 fps detail 11: ~100 fps detail 12:  ~50 fps detail 13:  ~17 fps detai
en: Number of colors
ja: 色の数

en: Ants count
ja: 蟻の数

en: Ant size
ja: 蟻のサイズ

en: Random cell shape
ja: ランダムなセルの形

en: Choose display mode randomly
ja: ランダムに表示モードを選択する

en: Display scrolling text
ja: テキストをスクロールして表示する

en: Display images
ja: 画像を表示する

en: Run basic programs
ja: BASICのプログラムを実行する

en: 10 seconds
ja: 10秒間

en: 10 minutes
ja: 10分間

en: Whale speed
ja: 泳ぐ早さ

en: Number of sharks
ja: 鯨たちの数

en: Wireframe
ja: ワイヤフレーム

en: Ball count
ja: 球の数

en: Number of balls
ja: ボールの数

en: Random cycle style
ja: ランダムな回転スタイル

en: Clockwise cycle
ja: 時計回りの回転スタイル

en: Metronome cycle
ja: メトロノームの回転スタイル

en: Galaxy cycle
ja: 銀河回転のスタイル

en: 1 sec
ja: 1秒間

en: 2 minutes
ja: 2分間

en: Randomize every particle's color
ja: 各々の粒子の色をランダムにする

en: Ring Radius
ja: リングの半径

en: Fade with colors
ja: 色付きでフェードする

en: Color hold time
ja: 一つの色を保持する時間

en: Color change time
ja: 色がフェードする時間

en: Bounce speed
ja: バウンドする速さ

en: Moo
ja: 1頭

en: Number of cows
ja: 牛の数

en: Herd
ja: 群れ

en: Boxes or circles
ja: 方形と円

en: Boxes only
ja: 方形のみ

en: Circles only
ja: 円のみ

en: Color gradient
ja: 勾配色

en: Grab images
ja: 画像を取得する

en: Peek at underlying images
ja: 元の画像を一瞬表示する

en: 5 seconds
ja: 5秒間

en: Animation speed
ja: アニメーション速度

en: Time until loading a new image
ja: 新しい画像を読み込むまでの時間

en: 1 minute
ja: 1分間

en: Number of images
ja: 画像の数

en: Zoom in/out
ja: ズームイン・アウトする

en: Show file names
ja: ファイル名を表示する

en: 30 seconds
ja: 30秒間

en: Initial density
ja: 初期の濃度

en: Cell size
ja: セルの大きさ

en: Bounce
ja: バウンドする早さ

en: Number of cubes
ja: キューブの数

en: 1 second
ja: 1秒間

en: Don't rotate
ja: 回転しない

en: Rotate around X axis
ja: X軸回りに回転

en: Rotate around Y axis
ja: Y軸回りに回転

en: Rotate around Z axis
ja: Z軸回りに回転

en: Rotate around X and Y axes
ja: XY軸回りに回転

en: Rotate around X and Z axes
ja: XZ軸回りに回転

en: Rotate around Y and Z axes
ja: YZ軸回りに回転

en: Rotate around all three axes
ja: 3軸全ての回りに回転

en: Transparent
ja: 透明

en: Opaque
ja: 不透明

en: Golden ratio
ja: 黄金比

en: Mondrian
ja: モンドリアン風

en: Random engine
ja: ランダムなエンジン

en: X rotation speed
ja: X軸回転速度

en: Y rotation speed
ja: Y軸回転測度

en: Z rotation speed
ja: Z軸回転測度

en: Noise
ja: ノイズ量

en: 5 minutes
ja: 5分間

en: Number of disks
ja: ディスクの数

en: Number of poles
ja: 柱の数

en: Speed (of smallest disks)
ja: （一番小さいディスクの）速さ

en: Length of disk trails
ja: ディスクの跡の長さ

en: Enable fog
ja: 煙を入れる

en: Enable lighting
ja: 光をあてる

en: Day image
ja: 昼間の画像

en: Night image
ja: 夜間の画像

en: Random Shape
ja: ランダムな形

en: Globe
ja: 球

en: Mercator
ja: メルカトル図法

en: Equirectangular
ja: 正距円筒図法

en: Fish count
ja: 魚の数

en: Always show at least this much of the image
ja: 画像全体の中でこの割合は常に表示する

en: Pan/zoom duration
ja: 移動・拡大の時間間隔

en: Crossfade duration
ja: 画像が相互にフェードする時間間隔

en: Display system information
ja: システム情報を表示する

en: Display date and time
ja: 日時を表示する

en: Always face front
ja: 常に正面を表示

en: Spin all the way around
ja: あらゆる方向にスピン

en: Grid Size
ja: グリッドサイズ

en: Random shape
ja: ランダムな形

en: Triangles
ja: 3角形

en: Squares
ja: 4角形

en: Hexagons
ja: 6角形

en: Octagons
ja: 8角形

en: 1 Second
ja: 1秒間

en: 1 Minute
ja: 1分間

en: Scroll speed
ja: 移動速度

en: Zoom level
ja: ズームレベル

en: Re-randomize every
ja: 次の時間毎に再初期化

en: 2 hours
ja: 2時間

en: Fully random location
ja: 完全にランダムな場所

en: Random city
ja: ランダムな都市

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Shanghai
ja: 上海

en: Tokyo
ja: 東京

en: Show coordinates
ja: 座標を表示する

en: Show arrow
ja: 矢印を表示する

en: Random maze generator
ja: ランダムな迷路生成方法

en: Depth-first backtracking maze generator
ja: 深さ優先（バックトラック）迷路生成方法

en: Wall-building maze generator (Prim)
ja: 壁作成の迷路生成方法 （Primによる）

en: Set-joining maze generator (Kruskal)
ja: 小集合を結合ずる迷路生成方法 （Kruskalによる）

en: Head toward exit
ja: 出口に向かって探索する

en: Ignorant of exit direction
ja: 出口の方向を知らずに探索する

en: Grid size
ja: グリッドサイズ

en: Linger before solving
ja: 解き始める前に一時停止する時間

en: Linger after solving
ja: 解いた後に停止する時間

en: Dump memory
ja: メモリをダンプする

en: Draw random numbers
ja: ランダムな数字を表示

en: Draw in RGB
ja: RGBカラーで表示

en: Draw green
ja: 緑一色で表示

en: Ball Movement
ja: 球の動き

en: 5 sec
ja: 5秒間

en: 5 min
ja: 5分間

en: 30 sec
ja: 30秒間

en: Solid floor
ja: 網目でない床を描く

en: Draw ants
ja: アリを表示する

en: Label atoms
ja: 原子記号を表示

en: Describe molecule
ja: 分子の説明を表示

en: Draw atomic nuclei
ja: 原子核を表示

en: Draw atomic bonds
ja: 原子間の結合を表示

en: Draw electron shells
ja: 電子殻を表示

en: PDB file or directory
ja: PDBファイルまたはディレクトリ

en: Explosions
ja: 爆発の速さ

en: Start badly, but learn
ja: 始めは要領が悪く、徐々に学習する

en: Always play well
ja: 常に賢くプレーする

en: Game speed
ja: ゲームの早さ

en: Clock mode
ja: 時計を表示する

en: X resolution
ja: X軸解像度

en: Y resolution
ja: Y軸解像度

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Number of points
ja: 点の数

en: Random Display Mode
ja: ランダムな表示モード

en: X rotation
ja: X軸回転

en: Y rotation
ja: Y軸回転

en: Z rotation
ja: Z軸回転

en: 0.1 second
ja: 0.1秒間

en: 4 seconds
ja: 4秒間

en: 0 sec
ja: 0秒間

en: Drop speed
ja: 落下速度

en: 2 seconds
ja: 2秒間

en: Image directory
ja: 画像のディレクトリ

en: Number of cameras
ja: カメラの数

en: 30 secs
ja: 30秒間

en: 2 secs
ja: 2秒間

en: Colorbars only
ja: カラーバーのみ
