xscreensaver 5.14 - en to pt translation catalogue (1224 entries)

en: Browse...
pt: Pesquisar...

en: Select file.
pt: Selecionar arquivo.

en: Please check your $PATH and permissions.
pt: Por favor, verifique o seu $PATH e as permissões.

en: Use
pt: Uso

en: Screen Saver
pt: Protetor de tela

en: Blank Screen
pt: Apagar a tela

en: Screen Saver Disabled
pt: Protetor de tela desativado

en: Preview
pt: Visualizar

en: %s: %.100s Settings
pt: %s: configuração do %.100s

en: Any
pt: Qualquer

en: No description available.
pt: Nenhuma descrição disponível.

en: Disable Screen Saver
pt: Desativar o protetor de tela

en: Blank Screen Only
pt: Apenas apagar a tela

en: Only One Screen Saver
pt: Apenas um protetor de tela

en: Random Screen Saver
pt: Protetor de tela aleatório

en: Default
pt: Padrão

en: _Blank Screen Now
pt: _Apagar a tela agora

en: _Lock Screen Now
pt: _Bloquear a tela agora

en: _Kill Daemon
pt: _Interromper o daemon

en: _Restart Daemon
pt: _Reiniciar o daemon

en: Documentation...
pt: Documentação...

en: _Cycle After
pt: Ci_rcular após

en: Whether a password should be required to un-blank the screen.
pt: Se uma senha deve ser requisitada para reativar a tela.

en: _Lock Screen After
pt: _Bloquear a tela após

en: Lock Screen
pt: Bloquear a tela

en: How long before the screen saver activates.
pt: Quanto tempo antes de ativar o protetor de tela.

en: How long after the screen blanks until a password will be required.
pt: Passar a exigir senha após quanto tempo do apagamento da tela.

en: Lock Screen After
pt: Bloquear a tela após

en: How long each display mode should run before choosing a new one (in Random mode.)
pt: Por quanto tempo executar cada modo de exibição antes de escolher um novo (no modo aleatório).

en: minutes
pt: minutos

en: _Blank After
pt: A_tivar após

en: Demo the selected screen saver in full-screen mode (click the mouse to return.)
pt: Demonstração do protetor de tela selecionado em tela cheia (clicar com o mouse para voltar).

en: _Preview
pt: _Visualizar

en: Customization and explanation of the selected screen saver.
pt: Personalização e explanação do protetor de tela selecionado.

en: _Settings...
pt: _Configuração...

en: _Mode:
pt: _Modo:

en: Run the next screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
pt: Executar o protetor de tela seguinte na lista em tela cheia (clicar com o mouse para voltar).

en: Run the previous screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
pt: Executar o protetor de tela anterior na lista em tela cheia (clicar com o mouse para voltar).

en: No Preview
    Available
pt: Nenhuma visualização
    disponível

en: No Preview
pt: Nenhuma visualização

en: Not
    Installed
pt: Não
    instalado

en: Very few (or no) screen savers appear to be available.
    
    This probably means that the "xscreensaver-extras" and
    "xscreensaver-gl-extras" packages are not installed.
pt: Parece que poucos (ou nenhum) protetores de tela estão disponíveis.
    
    Isso provavelmente significa que os pacotes "xscreensaver-data-extra",
    "xscreensaver-gl" e "xscreensaver-gl-extra" não estão instalados.

en: Description
pt: Descrição

en: _Display Modes
pt: Modos de exibiçã_o

en: Whether the image-manipulating modes should be allowed to operate on an image of your desktop.
pt: Se os modos de manipulação de imagem devem ser executados sobre uma imagem da sua área de trabalho.

en: Grab Desktop _Images
pt: Capturar _imagens da área de trabalho

en: Whether the image-manipulating modes should operate on images captured from the system's video input (if there is one.)
pt: Se os modos de manipulação de imagem devem ser executados sobre imagens da captura de vídeo do sistema (se houver).

en: Grab _Video Frames
pt: Capturar quadros de _vídeo

en: Choose _Random Image:
pt: Escolher imagem _aleatória:

en: _Browse
pt: _Pesquisar

en: Image Manipulation
pt: Manipulação de imagem

en: Text-displaying modes will display the text typed here.
pt: Os modos de exibição de texto exibirão o texto digitado aqui.

en: _Text
pt: _Texto

en: Text-displaying modes will display the contents of this file.
pt: Os modos de exibição de texto exibirão o conteúdo desse arquivo.

en: Text _file
pt: Arquivo de te_xto

en: Text-displaying modes will display the output of this program.
pt: Os modos de exibição de texto exibirão a saída desse programa.

en: _Program
pt: Progra_ma

en: Text-displaying modes will display the contents of this URL (HTML or RSS).
pt: Os modos de exibição de texto exibirão o conteúdo desse URL (HTML ou RSS).

en: _URL
pt: UR_L

en: Text-displaying modes will display the local host name, date, and time.
pt: Os modos de exibição de texto exibirão o nome do host local, a data e a hora.

en: _Host Name and Time
pt: Nome do _host e hora

en: Text Manipulation
pt: Manipulação de texto

en: Whether the monitor should be powered down after a while.
pt: Se o monitor deve ser desligado após algum tempo.

en: _Power Management Enabled
pt: Gerenciamento de _energia ativado

en: Stand_by After
pt: Stand_by após

en: Sus_pend After
pt: Suspe_nder após

en: _Off After
pt: De_sligar após

en: How long until the monitor powers down.
pt: Quanto tempo até que o monitor desligue.

en: How long until the monitor goes into power-saving mode.
pt: Quanto tempo até que o monitor entre em modo de economia de energia.

en: How long until the monitor goes completely black.
pt: Quanto tempo até que a tela se apague.

en: Whether the monitor should be powered off immediately in "Blank Screen Only" mode, regardless of the above power-management timeouts.
pt: Se o monitor deve ser desligado imediatamente no modo "apenas apagar a tela", independentemente das opções de gerenciamento de energia definidas acima.

en: _Quick Power-off in Blank Only Mode
pt: De_sligar imediatamente no modo "apenas apagar a tela"

en: Display Power Management
pt: Gerenciamento de energia do monitor

en: Whether the screen should slowly fade to black when the screen saver activates.
pt: Se a tela deve ser apagada gradualmente na ativação do protetor de tela.

en: Fade to Black when _Blanking
pt: Apagar _gradualmente

en: Whether the screen should slowly fade in from black when the screen saver deactivates.
pt: Se a tela deve ser reativada gradualmente na desativação do protetor de tela.

en: Fade from Black When _Unblanking
pt: _Reativar gradualmente

en: F_ade Duration
pt: Dura_ção

en: How long it should take for the screen to fade in and out.
pt: Quanto tempo deve levar o apagamento e a reativação graduais.

en: seconds
pt: segundos

en: _Advanced
pt: Avança_do

en: Settings
pt: Configuração

en: _Advanced >>
pt: _Avançado >>

en: _Standard <<
pt: _Básico <<

en: _Reset to Defaults
pt: _Restaurar para o padrão

en: Standard
pt: Básico

en: _Command Line:
pt: Linha de co_mando:

en: Best
pt: Melhor

en: Default-N
pt: Padrão-N

en: Gray
pt: Cinza

en: Advanced
pt: Avançado

en: _Documentation...
pt: _Documentação...

en: Change screensaver properties
pt: Modificar as propriedades do protetor de tela

en: Slow
pt: Devagar

en: Speed
pt: Velocidade

en: Fast
pt: Rápido

en: 0 seconds
pt: 0 segundos

en: Linger
pt: Permanência

en: 60 seconds
pt: 60 segundos

en: Random tile layout
pt: Modo de ladrilhos aleatório

en: Flat tiles
pt: Ladrilhos chatos

en: Thin tiles
pt: Ladrilhos finos

en: Outline tiles
pt: Contorno de ladrilhos

en: Block tiles
pt: Ladrilhos tipo bloco

en: Neon tiles
pt: Ladrilhos de neon

en: Tiled tiles
pt: Ladrilhos tipo telha

en: Show frame rate
pt: Exibir taxa de quadros

en: Anemone
pt: Anemone (Anêmona)

en: Few
pt: Poucos(as)

en: Arms
pt: Braços

note: On a 2.93 gHz iMac i7, I get these rates with -delay 0: detail 3:  invisible detail 4:  barely visible detail 5:  1000+ fps, looks like noise at -delay 0, ok at -delay 20000 detail 8:  ~700+ fps detail 9:  ~400 fps detail 10: ~300 fps detail 11: ~100 fps detail 12:  ~50 fps detail 13:  ~17 fps detai
en: Many
pt: Muitos(as)

en: Tentacles
pt: Tentáculos

en: Thin
pt: Fino(a)

en: Thickness
pt: Espessura

en: Thick
pt: Grosso(a)

en: Often
pt: Frequentemente

en: Withdraw freqency
pt: Frequência de recuo

en: Rarely
pt: Raramente

en: Turn speed
pt: Velocidade de giro

en: Wiggling tentacles. Written by Gabriel Finch; 2002.
pt: tentáculos serpenteantes. Escrito por Gabriel Finch; 2002.

note: <video href="https://www.youtube.com/watch?v=OZ6zRLLFLk4"/>
en: Low
pt: Baixo(a)

note: <video href="https://www.youtube.com/watch?v=OZ6zRLLFLk4"/>
en: Frame rate
pt: Taxa de quadros

note: <video href="https://www.youtube.com/watch?v=OZ6zRLLFLk4"/>
en: High
pt: Alto(a)

en: Near
pt: Perto

en: Distance
pt: Distância

en: Far
pt: Longe

en: Sources
pt: Fontes

en: Searchers
pt: Pesquisadores

en: Ant
pt: Formiga

en: Small
pt: Pequeno(a)(s)

en: Timeout
pt: tempo limite

en: Large
pt: Grande(s)

en: Sharp turns
pt: Curvas acentuadas

en: Truchet lines
pt: Linhas de Truchet

en: Draw eyes
pt: Desenhar olhos

en: Three
pt: Três

note: On a 2.93 gHz iMac i7, I get these rates with -delay 0: detail 3:  invisible detail 4:  barely visible detail 5:  1000+ fps, looks like noise at -delay 0, ok at -delay 20000 detail 8:  ~700+ fps detail 9:  ~400 fps detail 10: ~300 fps detail 11: ~100 fps detail 12:  ~50 fps detail 13:  ~17 fps detai
en: Number of colors
pt: Número de cores

en: Ants count
pt: Quantidade de formigas

en: Ant size
pt: Tamanho da formiga

en: Random cell shape
pt: Forma da célula aleatória

en: Three sided cells
pt: Células de três lados

en: Four sided cells
pt: Células de quatro lados

en: Six sided cells
pt: Células de seis lados

en: Nine sided cells
pt: Células de nove lados

en: Twelve sided cells
pt: Células de doze lados

en: Draw shadows
pt: Desenhar sombras

en: Apollonian
pt: Apollonian (De Apollonius)

en: Draw labels
pt: Desenhar indicações

en: Include alternate geometries
pt: Incluir geometrias alternativas

en: Shallow
pt: Raso

en: Depth
pt: Profundidade

en: Deep
pt: Profundo

en: Two
pt: Duas

en: Choose display mode randomly
pt: Escolher o modo de exibição aleatoriamente

en: Display scrolling text
pt: Exibir texto sendo escrito

en: Display images
pt: Exibir imagens

en: Run basic programs
pt: Executar programas básicos

en: 10 seconds
pt: 10 segundos

en: Duration
pt: Duração

en: 10 minutes
pt: 10 minutos

en: Whale speed
pt: Velocidade das baleias

en: Shy
pt: Acanhado

en: Shark proximity
pt: Proximidade dos tubarões

en: Agressive
pt: Agressivo

en: None
pt: Nenhum(a)

en: Number of sharks
pt: Número de tubarões

en: Shimmering water
pt: Água trêmula

en: Clear water
pt: Água límpida

en: Flat background
pt: Fundo sólido

en: Gradient background
pt: Fundo em gradiente

en: Wireframe
pt: Armação de arames

en: Attraction
pt: Attraction (Atração)

en: Balls
pt: Bolas

en: Lines
pt: Linhas

en: Tails
pt: Caudas

en: Polygons
pt: Polígonos

en: Filled splines
pt: Splines cheias

en: Bounce off walls
pt: Ricochetear nas paredes

en: Ignore screen edges
pt: Ignorar margens da tela

en: Ball count
pt: Quantidade de bolas

en: Environmental viscosity
pt: Viscosidade do ambiente

en: Short
pt: Curto(a)

en: Trail length
pt: Comprimento do rastro

en: Long
pt: Longo(a)

en: Ball mass
pt: Massa das bolas

en: Repulsion threshold
pt: Limite de repulsão

en: Orbital mode
pt: Modo orbital

en: Radius
pt: Raio

en: Outward
pt: Para fora

en: Inward
pt: Para dentro

en: Textured
pt: Texturizado

en: Lighting
pt: Iluminação

en: Barcode
pt: Barcode (Código de barras)

en: Scrolling barcodes
pt: Passagem de código de barras

en: Barcode grid
pt: Código de barras

en: Barcode clock (AM/PM)
pt: Relógio de código de barras (AM/PM)

en: Barcode clock (24 hour)
pt: Relógio de código de barras (24 horas)

en: Number of balls
pt: Número de bolas

en: Number of particles
pt: Número de partículas

en: Lots
pt: Um monte

en: 2 minutes
pt: 2 minutos

en: Random colors
pt: Cores aleatórias

en: Blaster
pt: Blaster (Atirador)

en: Robots
pt: Robôs

en: Stars
pt: Estrelas

en: Box size
pt: Tamanho da caixa

en: Fade
pt: Esvaecer

en: Motion blur
pt: Embaçamento pelo movimento

en: Dissolve
pt: Dissolver

en: Fuzzy rotation speed
pt: Velocidade de giro

en: 90 degree rotation speed
pt: Velocidade da rotação em 90 graus

en: Color hold time
pt: Tempo de permanência da cor

en: Color change time
pt: Tempo da mudança de cor

en: Tiny
pt: Pequenino

en: Size
pt: Tamanho

en: Huge
pt: Enorme

en: Meridians
pt: Meridianos

en: Parallels
pt: Paralelos

en: Smoothing
pt: Suavização

en: Scanlines
pt: Linhas de varredura

en: Number of spots
pt: Número de pontos

en: Do Red/Blue 3D separation
pt: Separar vermelho e azul em 3D

en: Bounce speed
pt: Velocidade dos pulos

en: Moo
pt: Mugido

en: Number of cows
pt: Número de vacas

en: Herd
pt: Rebanho

en: A Cow. A Trampoline. Together, they fight crime. Written by Jamie Zawinski; 2003.
pt: Uma vaca. Um trampolim. Juntos, combatem o crime. Escrito por Jamie Zawinski; 2003.

en: Boxed
pt: Boxed (Encaixotado)

en: Ball size
pt: Tamanho das bolas

en: Popcorn
pt: Pipoca

en: Explosion force
pt: Força da explosão

en: Nuke
pt: Nuclear

en: Explosion decay
pt: Decaimento da explosão

en: Pop!
pt: Estalo!

en: Explosion momentum
pt: Movimento linear da explosão

en: Full
pt: Cheio(a)

en: Boxes
pt: Caixas

en: Grow by
pt: Crescer por

en: Spacing
pt: Espaçamento

en: Border
pt: Margem

en: Boxes or circles
pt: Caixas ou círculos

en: Boxes only
pt: Somente caixas

en: Circles only
pt: Somente círculos

en: Color gradient
pt: Gradiente de cor

en: Grab images
pt: Capturar imagens

en: Peek at underlying images
pt: Ver as imagens subjacentes

en: Braid
pt: Braid (Trança)

en: Number of rings
pt: Número de argolas

en: Line thickness
pt: Espessura da linha

en: BSOD
pt: BSOD (Tela azul da morte)

en: 5 seconds
pt: 5 segundos

en: NVidia
pt: NVIDIA

en: Sad Mac
pt: Mac triste

en: Mac bomb
pt: Bomba do Mac

en: MacsBug
pt: Erro do Mac

en: Transparent bubbles
pt: Bolhas transparentes

en: Random
pt: Aleatório

en: Green
pt: Verde

en: Blue
pt: Azul

en: White
pt: Branco

en: Bubbles
pt: Bolhas

en: Draw circles instead of bubble images
pt: Desenhar círculos em vez de imagens de bolhas

en: Don't hide bubbles when they pop
pt: Não esconder as bolhas quando elas estouram

en: Leave trails
pt: Deixar rastros

en: Bubbles rise
pt: Bolhas ascendem

en: Bubbles float
pt: Bolhas flutuam

en: Bubbles fall
pt: Bolhas caem

en: Bumps
pt: Bumps (Saliências)

en: Cage
pt: Cage (Gaiola)

en: Carousel
pt: Carousel (Carrosel)

en: Animation speed
pt: Velocidade da animação

en: Time until loading a new image
pt: Tempo para carregar uma nova imagem

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: Number of images
pt: Número de imagens

en: Tilt in/out and left/right
pt: Oscilar dentro/fora e direita/esquerda

en: Tilt in/out only
pt: Oscilar dentro/fora apenas

en: Tilt left/right only
pt: Oscilar direita/esquerda apenas

en: No tilting
pt: Sem oscilação

en: Zoom in/out
pt: Zoom ampliar/reduzir

en: Show file names
pt: Exibir nome dos arquivos

en: Change image every
pt: Mudar a imagem a cada

en: 30 seconds
pt: 30 segundos

en: Density
pt: Densidade

en: Celtic
pt: Celtic (Celta)

en: Draw graph
pt: Desenhar gráfico

en: Scrolling speed
pt: Velocidade de passagem

en: Resolution
pt: Resolução

en: Spin
pt: Girar

en: Wander
pt: Vagar

en: Tilt
pt: Inclinar

en: Smooth
pt: Suave

en: Circuit
pt: Circuit (Circuito)

en: One
pt: Um(a)

en: Parts
pt: Partes

en: Rotation speed
pt: Velocidade de rotação

en: Flat coloring
pt: Coloração sólida

en: Directional lighting
pt: Iluminação direcional

en: Wave speed
pt: Velocidade das ondas

en: Young
pt: Jovem

en: Max age
pt: Idade máxima

en: Old
pt: Velha

en: Initial density
pt: Densidade inicial

en: Cell size
pt: Tamanho da célula

en: Bounce
pt: Saltitante

en: Compass
pt: Compass (Bússola)

en: 1 second
pt: 1 segundo

en: Sparse
pt: Ralo(a)

en: Dense
pt: Denso(a)

en: Seeds
pt: Sementes

en: Mouse hole
pt: Toca do rato

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Eagle nest
pt: Ninho da águia

en: Subdivisions
pt: Subdivisões

en: Hurt me
pt: Me machuque

en: Flat shading
pt: Sombreamento anguloso

en: Water
pt: Água

en: Confused
pt: Confuso

en: Immediate
pt: Imediato

en: Random coloration
pt: Colorimento aleatório

en: Earthy coloration
pt: Coloração terrosa

en: Icy coloration
pt: Coloração glacial

en: Swampy coloration
pt: Coloração pantanosa

en: Vomitous coloration
pt: Coloração nauseante

en: Crystal
pt: Crystal (Cristal)

en: Number of crystals
pt: Número de cristais

en: Horizontal symmetries
pt: Simetrias horizontais

en: Vertical symmetries
pt: Simetrias verticais

en: Draw grid
pt: Desenhar grade

en: Draw cell
pt: Desenhar célula

en: Center on screen
pt: Centralizar na tela

en: Cube size
pt: Tamanho do cubo

en: Rotation
pt: Rotação

en: Start as cube
pt: Iniciar como cubo

en: Start as random shape
pt: Iniciar como uma forma aleatória

en: Random color
pt: Cor aleatória

en: Silver edition
pt: Edição prateada

en: Two random colors
pt: Duas cores aleatórias

en: Classic edition
pt: Edição clássica

en: Six random colors
pt: Seis cores aleatórias

en: Outlines
pt: Contornos

en: Don't rotate
pt: Não rotacionar

en: Rotate around X axis
pt: Rotacionar em torno do eixo X

en: Rotate around Y axis
pt: Rotacionar em torno do eixo Y

en: Rotate around Z axis
pt: Rotacionar em torno do eixo Z

en: Rotate around X and Y axes
pt: Rotacionar em torno dos eixos X e Y

en: Rotate around X and Z axes
pt: Rotacionar em torno dos eixos X e Z

en: Rotate around Y and Z axes
pt: Rotacionar em torno dos eixos Y e Z

en: Rotate around all three axes
pt: Rotacionar em torno dos três eixos

en: Surface pattern speed
pt: Velocidade do padrão de superfície

en: Surface pattern overlap
pt: Sobreposição no padrão de superfície

en: Surface pattern complexity
pt: Complexidade do padrão de superfície

en: Transparent
pt: Transparente

en: Opaque
pt: Opaco

en: Cubes
pt: Cubos

en: Length
pt: Comprimento

en: Struts
pt: Estrutura

en: Tight
pt: Justo

en: Close
pt: Perto

en: Dot spacing
pt: Espaçamento dos pontos

en: Big dots
pt: Pontos grandes

en: Complexity
pt: Complexidade

en: Rough
pt: Abrupta

en: Color transitions
pt: Transições de cor

en: Spike growth
pt: Crescimento dos espinhos

en: Number of spikes
pt: Número de espinhos

en: Ouch
pt: Ui, ai

en: Random melt style
pt: Estilo de derretimento aleatório

en: Shuffle melt
pt: Derretimento embaralhado

en: Melt up
pt: Derretimento para cima

en: Melt down
pt: Derretimento para baixo

en: Melt left
pt: Derretimento para a esquerda

en: Melt right
pt: Derretimento para a direita

en: Melt up, left
pt: Derretimento para cima, esquerda

en: Melt up, right
pt: Derretimento para cima, direita

en: Melt down, left
pt: Derretimento para baixo, esquerda

en: Melt down, right
pt: Derretimento para baixo, direita

en: Melt towards center
pt: Derretimento em direção ao centro

en: Melt away from center
pt: Derretimento para fora do centro

en: Melty melt
pt: Derretimento derretido

en: Stretchy melt
pt: Derretimento esticado

en: Fuzzy melt
pt: Derretimento encrespado

en: Minimum width
pt: Largura mínima

en: Minimum height
pt: Altura mínima

en: Maximum depth
pt: Profundidade máxima

en: Smooth colors
pt: Cores suaves

en: Golden ratio
pt: Proporção áurea

en: Shapes
pt: Formas

en: Transparency
pt: Transparência

en: States
pt: Estados

en: Discrete
pt: Discrete (Discreto)

en: Distort
pt: Distort (Distorcer)

en: Lens size
pt: Tamanho da lente

en: Lens count
pt: Quantidade de lentes

en: Swamp thing
pt: Monstro do pântano

en: Reflect
pt: Refletir

en: Magnify
pt: Ampliar

en: Black hole
pt: Buraco negro

en: Vortex
pt: Vórtice

en: Frame Rate
pt: Taxa de Quadros

en: Drift
pt: Drift (Deriva)

en: Roll
pt: Rolar

en: Endgame
pt: Endgame (Fim de jogo)

en: Low resolution chess pieces
pt: Peças de xadrez em baixa resolução

en: Engine
pt: Engine (Motor)

en: Random engine
pt: Motor aleatório

en: Honda Insight (3 cylinders)
pt: Honda Insight (3 cilindros)

en: BMW M3 (4 cylinders)
pt: BMW M3 (4 cilindros)

en: VW Beetle (4 cylinders, flat)
pt: VW Fusca (4 cilindros, boxer)

en: Audi Quattro (5 cylinders)
pt: Audi Quattro (5 cilindros)

en: BMW M5 (6 cylinders)
pt: BMW M5 (6 cilindros)

en: Subaru XT (6 cylinders, V)
pt: Subaru XT (6 cilindros, V)

en: Porsche 911 (6 cylinders, flat)
pt: Porsche 911 (6 cilindros, boxer)

en: Corvette Z06 (8 cylinders, V)
pt: Corvette Z06 (8 cilindros, V)

en: Dodge Viper (10 cylinders, V)
pt: Dodge Viper (10 cilindros, V)

en: Jaguar XKE (12 cylinders, V)
pt: Jaguar XKE (12 cilindros, V)

en: Show engine name
pt: Exibir o nome do motor

en: Epicycle
pt: Epicycle (Epiciclo)

en: Harmonics
pt: Harmônicos

en: Eruption
pt: Eruption (Erupção)

en: Little
pt: Poucas

en: Cooling factor
pt: Resfriamento

en: Pleasant
pt: Aradável

en: Heat
pt: Calor

en: Negative
pt: Negativa

en: Gravity
pt: Gravidade

en: Positive
pt: Positiva

en: Random motion
pt: Movimento aleatório

en: Walk
pt: Andar

en: Turn
pt: Girar

en: Show orientation marks
pt: Exibir marcas de orientação

en: 1.0
pt: 1,0

en: 100.0
pt: 100,0

en: Wireframe mesh
pt: Armação de arames

en: Solid surface
pt: Superfície sólida

en: Transparent surface
pt: Superfície transparente

en: Solid object
pt: Objeto sólido

en: Two-sided
pt: Face dupla

en: -4.0
pt: -4,0

en: 4.0
pt: 4,0

en: -180.0
pt: -180,0

en: Walking direction
pt: Direção do andar

en: 180.0
pt: 180,0

en: Walking speed
pt: Velocidade do andar

en: Particles
pt: Partículas

en: Extrusion
pt: Extrusion (Extrusão)

en: Random object
pt: Objeto aleatório

en: Helix 2
pt: Hélice 2

en: Helix 3
pt: Hélice 3

en: Helix 4
pt: Hélice 4

en: Join offset
pt: Juntar em desalinho

en: Screw
pt: Rosca

en: Taper
pt: Apontar

en: Twistoid
pt: Entortado

en: Use flat coloring
pt: Usar coloração sólida

en: Use lighting
pt: Usar iluminação

en: Cycles
pt: Ciclos

en: Fibers
pt: Fibras

en: Time between knocks
pt: Tempo entre solavancos

en: Noise
pt: Ruído

en: Activity
pt: Atividade

en: Light flash
pt: Clarão de luz

en: Shells upward
pt: Ascensão dos foguetes

en: Flag
pt: Flag (Bandeira)

en: Text for flag
pt: Texto para a bandeira

en: Flame
pt: Flame (Chama)

en: Number of fractals
pt: Número de fractais

en: Stopped
pt: Parado

en: Whirlwind
pt: Redemoinho

en: Draw Tiles
pt: Desenhar Ladrilhos

en: Draw Sticks
pt: Desenhar Bastões

en: Width
pt: Largura

en: Load image
pt: Carregar imagem

en: Rotate
pt: Rotacionar

en: Random text alignment
pt: Alinhamento aleatório do texto

en: Flush left text
pt: Girar texto à esquerda

en: Centered text
pt: Texto centralizado

en: Flush right text
pt: Girar texto à direita

en: Font point size
pt: Tamanho do ponto da fonte

en: Text columns
pt: Colunas de texto

en: Text lines
pt: Linhas de texto

en: Flow
pt: Flow (Fluxo)

en: Count
pt: Contagem

en: Length of trails
pt: Comprimento dos rastros

en: Rotating around attractor
pt: Circulando em torno do atrator

en: Ride in the flow
pt: Entrar no fluxo

en: Draw bounding box
pt: Desenhar caixa de contenção

en: Periodic attractors
pt: Atratores periódicos

en: Search for new attractors
pt: Buscar novos atratores

en:       Freefall
pt: Queda livre

en: Jupiter
pt: Júpiter

en: Still
pt: Parado

en: Wind
pt: Vento

en: Hurricane
pt: Furacão

en: Clay
pt: Argila

en: Friction
pt: Fricção

en: Rubber
pt: Borracha

en: Various ball sizes
pt: Tamanhos variados de bolas

en: Shake box
pt: Girar a caixa

en: Flurry
pt: Flurry (Agitação)

en: Classic
pt: Clássico

en: Fire
pt: Fogo

en: Binary
pt: Binário

en: Psychedelic
pt: Psicodélico

en: Insane
pt: Insano

en: Air speed
pt: Velocidade do ar

en: Number of toasters
pt: Número de torradeiras

en: Swarm
pt: Enxame

en: Number of slices
pt: Número de fatias

en: Chrome
pt: Cromado

en: Fog
pt: Neblina

en: Brief
pt: Breve

en: Page linger
pt: Permanência da página

en: Pages of text
pt: Páginas de texto

en: Horizontally scrolling text
pt: Texto desfilando horizontalmente

en: Random display style
pt: Estilo de exibição aleatório

en: Font border thickness
pt: Espessura da borda da fonte

en: Vapor trails
pt: Rastros de vapor

en: Forest
pt: Forest (Floresta)

en: Layers
pt: Camadas

en: Red
pt: Vermelho

en: Pink
pt: Rosa

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Cyan
pt: Água

en: Border thickness
pt: Espessura da borda

en: Galaxy
pt: Galaxy (Galáxia)

en: Rotate viewpoint
pt: Rotacionar o ponto de vista

en: Gears
pt: Gears (Engrenagens)

en: Gear count
pt: Quantidade de engrenagens

en: Mesh density
pt: Densidade da malha

en: Waves
pt: Ondas

en: Wire mesh
pt: Malha de fios

en: Flat lighting
pt: Iluminação chapada

en: Checkerboard
pt: Tabuleiro de xadrez

en: Picture
pt: Imagem

en: Glyph speed
pt: Velocidade dos símbolos

en: Blur smoothness
pt: Suavidade da névoa

en: Max cells
pt: Máximo de células

en: Cell radius
pt: Raio das células

en: Lowest sphere detail
pt: Esferas com o menor detalhe

en: Medium sphere detail
pt: Esferas com detalhe mediano

en: Normal sphere detail
pt: Esferas com detalhe normal

en: More sphere detail
pt: Esferas com mais detalhe

en: Highest sphere detail
pt: Esferas com o maior detalhe

en: Starve
pt: Passando fome

en: Min food
pt: Mínimo de comida

en: Gorge
pt: Empanturrando-se

en: Max food
pt: Máximo de comida

en: Quick
pt: Rápida

en: Cell division
pt: Divisão celular

en: Min distance
pt: Distância mínima

en: Keep dead cells
pt: Manter células mortas

en: Gleidescope
pt: Gleidescope (Gleidoscópio)

en: Size of tube
pt: Tamanho do tubo

en: Image duration
pt: Duração da imagem

en: 5 minutes
pt: 5 minutos

en: Move
pt: Mover

en: Rain
pt: Chuva

en: Huge fire
pt: Fogo imenso

en: Desert
pt: Deserto

en: Number of trees
pt: Número de árvores

en: Textures
pt: Texturas

en: Shadows
pt: Sombras

en: Number of disks
pt: Número de discos

en: Number of poles
pt: Número de pinos

en: Speed (of smallest disks)
pt: Velocidade (dos discos menores)

en: Length of disk trails
pt: Comprimento dos rastros dos discos

en: Enable fog
pt: Habilitar neblina

en: Enable lighting
pt: Habilitar iluminação

en: Segmented
pt: Segmentada

en: Glyph density
pt: Densidade de símbolos

en: Matrix encoding
pt: Código Matrix

en: Binary encoding
pt: Código binário

en: Hexadecimal encoding
pt: Código hexadecimal

en: Genetic encoding
pt: Código genético

en: Panning
pt: Inclinação

en: Fish count
pt: Quantidade de peixes

en: Avoidance
pt: Evitação

en: Velocity matching
pt: Coincidência de velocidades

en: Centering
pt: Centramento

en: Goal following
pt: Busca de uma meta

en: Draw goal
pt: Desenhar alvo

en: Always show at least this much of the image
pt: Sempre exibir ao menos esse tanto da imagem

en: Pan/zoom duration
pt: Duração da panorâmica/zoom

en: Crossfade duration
pt: Duração do crossfade

en: Packing
pt: Amontoamento

en: Loose
pt: Solto

en: Angular velocity
pt: Velocidade angular

en: Y angular velocity
pt: Velocidade angular de Y

en: Z angular velocity
pt: Velocidade angular de Z

en: Show titles
pt: Exibir títulos

en: Display system information
pt: Exibir informações do sistema

en: Display date and time
pt: Exibir a data e a hora

en: Always face front
pt: Exibir sempre a face frontal

en: Spin all the way around
pt: Girar até o lado oposto

en: Elasticity
pt: Elasticidade

en: Speed limit
pt: Limite de velocidade

en: Transparent blobs
pt: Blobs transparentes

en: Opaque blobs
pt: Blobs opacos

en: XOR blobs
pt: Blobs XOR

en: Additive colors (transmitted light)
pt: Cores aditivas (luz transmitida)

en: Subtractive colors (reflected light)
pt: Cores subtrativas (luz refletida)

en: Number of objects
pt: Número de objetos

en: Orbital decay
pt: Decaimento orbital

en: Object trails
pt: Trilhas dos objetos

en: Grey
pt: Cinza

en: Halftone
pt: Halftone (Meio-tom)

en: Gravity points
pt: Pontos de gravitação

en: Dot size
pt: Tamanho dos pontos

en: Big
pt: Grande

en: Dot fill factor
pt: Fator de preenchimento dos pontos

en: Minimum speed
pt: Velocidade mínima

en: Maximum speed
pt: Velocidade máxima

en: Minimum mass
pt: Massa mínima

en: Maximum mass
pt: Massa máxima

en: Number of circles
pt: Número de círculos

en: Random mode
pt: Modo aleatório

en: Seuss mode
pt: Modo Seuss

en: Ramp mode
pt: Modo de rampa

en: Animate circles
pt: Animar os círculos

en: Tile size
pt: Tamanho das peças

en: Color contrast
pt: Contraste de cor

en: Sine
pt: Seno

en: Strong
pt: Forte

en: XW rotation
pt: Rotação XW

en: XY rotation
pt: Rotação XY

en: XZ rotation
pt: Rotação XZ

en: YW rotation
pt: Rotação YW

en: YZ rotation
pt: Rotação YZ

en: ZW rotation
pt: Rotação ZW

en: Hypertorus
pt: Hypertorus (Hipertoro)

en: Solid
pt: Sólido

en: Color wheel
pt: Roda de cores

en: Perspective 3D
pt: Perspectiva 3D

en: Orthographic 3D
pt: Ortográfica 3D

en: Perspective 4D
pt: Perspectiva 4D

en: Orthographic 4D
pt: Ortográfica 4D

en: WX rotation speed
pt: Velocidade de rotação WX

en: WY rotation speed
pt: Velocidade de rotação WY

en: WZ rotation speed
pt: Velocidade de rotação WZ

en: XY rotation speed
pt: Velocidade de rotação XY

en: XZ rotation speed
pt: Velocidade de rotação XZ

en: YZ rotation speed
pt: Velocidade de rotação YZ

en: Hypnowheel
pt: Hypnowheel (Roda hipnótica)

en: Symmetric twisting
pt: Contorção simétrica

en: Twistiness
pt: Contorção

en: Number of functions
pt: Número de funções

en: Detail
pt: Detalhe

en: Translate
pt: Trasladar

en: Scale
pt: Escalar

en: 1 Second
pt: 1 segundo

en: 1 Minute
pt: 1 minuto

en: Hue gradients
pt: Gradientes de matiz

en: Saturation gradients
pt: Gradientes de saturação

en: Brightness gradients
pt: Gradientes de luminosidade

en: Interaggregate
pt: Interaggregate (Interagregado)

en: Number of discs
pt: Número de discos

en: Interference
pt: Interference (Interferência)

en: Wave size
pt: Tamanho das ondas

en: Number of waves
pt: Número de ondas

en: Magnification
pt: Magnificação

en: Hue
pt: Matiz

en: Intermomentary
pt: Intermomentary (Intermomentâneo)

en: Randomize almost everything
pt: Aleatorizar quase tudo

en: Cycle
pt: Circular

en: Flower box
pt: Caixa de flores

en: Clown barf
pt: Vômito de palhaço

en: Sphere
pt: Esfera

en: Tetrahedron
pt: Tetraedro

en: Inertial damping
pt: Amenização da inércia

en: Vertex-vertex force
pt: Força vértice-vértice

en: Sphere strength
pt: Robustez da esfera

en: Expand
pt: Expandir

en: Vertex-vertex behavior
pt: Comportamento vértice-vértice

en: Collapse
pt: Colapsar

en: Spookiness
pt: Fantasmagoria

en: Spoooooky
pt: Fantasmagóóórico

en: Jigsaw
pt: Jigsaw (Quebra-cabeças)

en: Puzzle pieces
pt: Peças do quebra-cabeças

en: Chunky
pt: Torrões

en: Juggle
pt: Juggle (Malabarismo)

en: Performance length
pt: Duração da execução

en: Clubs
pt: Maças

en: Rings
pt: Argolas

en: Knives
pt: Facas

en: Flaming torches
pt: Tochas

en: Bowling balls
pt: Bolas de boliche

en: Print Cambridge juggling pattern descriptions
pt: Exibir notações Cambridge para as técnicas de malabarismo

en: Juggle this pattern
pt: Executar esta técnica

en: Iterations
pt: Iterações

en: Kaleidescope
pt: Kaleidescope (Caleidoscópio)

en: Segments
pt: Segmentos

en: Symmetry
pt: Simetria

en: Trails
pt: Rastros

en: Figure 8
pt: Figura 8

en: Walk and turn
pt: Andar e girar

en: See-through bands
pt: Bandas abertas

en: Rainbow colors
pt: Cores do arco-íris

en: 4d depth colors
pt: Cores com profundidade 4D

en: Kumppa
pt: Kumppa (Parceria)

en: Randomize
pt: Aleatorizar

en: Lament
pt: Lament (Lamentação)

en: Max blobs
pt: Máximo de blobs

en: Impatient
pt: Impaciente

en: Classic Lavalite
pt: Lavalite clássica

en: Giant Lavalite
pt: Lavalite gigante

en: Cone Lavalite
pt: Lavalite cônica

en: Rocket Lavalite
pt: Lavalite foguete

en: Random Lamp Style
pt: Estilo aleatório da luminária

en: Don't Rotate
pt: Não rotacionar

en: Line spread
pt: Intervalo entre linhas

en: Horizontal white
pt: Horizontal branco

en: Vertical white
pt: Vertical branco

en: Diagonal white
pt: Diagonal branco

en: Solid white
pt: Branco sólido

en: Horizontal black
pt: Horizontal preto

en: Vertical black
pt: Vertical preto

en: Diagonal black
pt: Diagonal preto

en: Solid black
pt: Preto sólido

en: Lightning
pt: Lightning (Relâmpago)

en: Steps
pt: Etapas

en: Control points
pt: Pontos de controle

en: Less
pt: Menos

en: Interpolation steps
pt: Etapas de interpolação

en: More
pt: Mais

en: Open and closed figures
pt: Figuras abertas e fechadas

en: Open figures
pt: Figuras abertas

en: Closed figures
pt: Figuras fechadas

en: Lockward
pt: Lockward (Fechadura)

en: Miniumum rotator idle time
pt: Tempo mínimo com o rotor parado

en: Minimum blink idle time
pt: Tempo mínimo sem piscar

en: Minimum blink dwell time
pt: Tempo mínimo de permanência do piscamento

en: Blinking effects
pt: Efeito piscante

en: Maximum rotator idle time
pt: Tempo máximo com o rotor parado

en: Maximum blink idle time
pt: Tempo máximo sem piscar

en: Maximum blink dwell time
pt: Tempo máximo de permanência do piscamento

en: Loop
pt: Loop (Laço)

en: Assembly file
pt: Arquivo assembly

en: Display time for each program
pt: Tempo de exibição para cada programa

en: Maze
pt: Maze (Labirinto)

en: Random maze generator
pt: Gerador de labirintos aleatórios

en: Depth-first backtracking maze generator
pt: Gerador de labirintos em profundidade com backtracking

en: Wall-building maze generator (Prim)
pt: Gerador de labirintos por construção de muros (Prim)

en: Set-joining maze generator (Kruskal)
pt: Gerador de labirintos por junção de conjuntos (Kruskal)

en: Head toward exit
pt: Ir em direção à saída

en: Ignorant of exit direction
pt: Ignorar a direção da saída

en: Grid size
pt: Tamanho da grade

en: Linger before solving
pt: Pausa antes da resolução

en: Linger after solving
pt: Pausa após a resolução

en: Dump memory
pt: Registro da memória

en: Draw random numbers
pt: Desenhar números aleatórios

en: Draw in RGB
pt: Desenhar em RGB

en: Draw green
pt: Desenhar em verde

en: Max depth
pt: Profundidade máxima

en: 0.1x
pt: 0,1x

en: 3.0x
pt: 3,0x

en: 5 sec
pt: 5 s

en: Transition duration
pt: Duração da transição

en: 30 sec
pt: 30 s

en: 50 bumps
pt: 50 saliências

en: Clear
pt: Claro

en: Enable walls
pt: Habilitar paredes

en: Enable colouring
pt: Habilitar colorimento

en: Enable reflected image
pt: Habilitar imagem refletida

en: Show image on background
pt: Exibir imagem no fundo

en: Offset texture coordinates
pt: Deslocar coordenadas de textura

en: Simultaneous squares
pt: Quadrados simultâneos

en: Solid floor
pt: Chão sólido

en: Draw ants
pt: Desenhar formigas

en: Number of gears
pt: Número de engrenagens

en: Number of teeth
pt: Número de dentes

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Molecule
pt: Molecule (Molécula)

en: Label atoms
pt: Etiquetar os átomos

en: Describe molecule
pt: Descrever a molécula

en: Draw atomic nuclei
pt: Desenhar núcleos dos átomos

en: Draw atomic bonds
pt: Desenhar ligações atômicas

en: Draw electron shells
pt: Desenhar campos de elétrons

en: PDB file or directory
pt: Arquivo PDB ou diretório

en: Cube
pt: Cubo

en: Octahedron
pt: Octaedro

en: Dodecahedron
pt: Dodecaedro

en: Icosahedron
pt: Icosaedro

en: Mountain
pt: Mountain (Montanha)

en: Peaks
pt: Picos

en: Munch
pt: Munch (Bocado)

en: Munch or mismunch
pt: Munch ou mismunch

en: Munch only
pt: Somente munch

en: Mismunch only
pt: Somente mismunch

en: Blot count
pt: Quantidade de rasuras

en: Colors
pt: Cores

en: Seldom
pt: Raramente

en: Changes
pt: Mudanças

en: Frequent
pt: Frequentemente

en: Calm
pt: Calmo

en: Nervousness
pt: Nervosidade

en: Spastic
pt: Espasmódico

en: Crunchiness
pt: Despedaçamento

en: Player size
pt: Tamanho do jogador

en: Penetrate
pt: Penetrate (Penetrar)

en: Explosions
pt: Explosões

en: Start badly, but learn
pt: Começar mal, mas aprender

en: Always play well
pt: Sempre jogar bem

en: Draw ammann lines
pt: Desenhar linhas de Ammann

en: Square
pt: Quadrado

en: Colony shape
pt: Formato da colônia

en: Diamond
pt: Diamante

en: Fertility
pt: Fertilidade

en: Offspring
pt: Prole

en: Slowly
pt: Vagarosamente

en: Death comes
pt: A morte vem

en: Quickly
pt: Rapidamente

en: Minimum rate of growth
pt: Taxa mínima de crescimento

en: Maximum rate of growth
pt: Taxa máxima de crescimento

en: Minimum rate of death
pt: Taxa mínima de mortalidade

en: Maximum rate of death
pt: Taxa máxima de mortalidade

en: Minimum lifespan
pt: Duração mínima da vida

en: Maximum lifespan
pt: Duração máxima da vida

en: Mold varieties
pt: Variedades de bolor

en: Phosphor
pt: Phosphor (Fósforo)

en: Font scale
pt: Escala da fonte

en: Image size
pt: Tamanho das imagens

en: 0 deg
pt: 0 graus

en: Maximum angle from vertical
pt: Ângulo máximo de giro a partir da vertical

en: 90 deg
pt: 90 graus

en: Simulate instant film
pt: Simular filme instantâneo (Polaroid)

en: Draw drop shadows
pt: Desenhar sombras

en: Color shift
pt: Mudança de cor

en: Minimum radius
pt: Raio mínimo

en: Maximum radius
pt: Raio máximo

en: Pinion
pt: Pinion (Pinhão)

en: Gear size
pt: Tamanho das engrenagens

en: Max RPM
pt: Máximo de RPM

en: Pipes
pt: Pipes (Encanamento)

en: Number of pipes
pt: Número de canos

en: A hundred
pt: Cem

en: Pipe length
pt: Comprimento dos canos

en: Gadgetry
pt: Acessórios

en: Fisheye lens
pt: Lente olho-de-peixe

en: Allow tight turns
pt: Permitir curvas fechadas

en: Curved pipes
pt: Canos curvos

en: Ball joints
pt: Juntas esféricas

en: Bolted fittings
pt: Juntas aparafusadas

en: Polyhedra
pt: Polyhedra (Poliedros)

en: Display random polyhedron
pt: Exibir um poliedro aleatório

en: Pentagonal prism
pt: Prisma pentagonal

en: Pentagonal dipyramid
pt: Bipirâmide pentagonal

en: Pentagonal antiprism
pt: Antiprisma pentagonal

en: Pentagonal deltohedron
pt: Deltoedro pentagonal

en: Pentagrammic prism
pt: Prisma pentagrâmico

en: Pentagrammic dipyramid
pt: Bipirâmide pentagrâmica

en: Pentagrammic antiprism
pt: Antiprisma pentagrâmico

en: Pentagrammic deltohedron
pt: Deltoedro pentagrâmico

en: Pentagrammic crossed antiprism
pt: Poliedro uniforme prismático pentagrâmico

en: Pentagrammic concave deltohedron
pt: Deltoedro côncavo pentagrâmico

en: Truncated tetrahedron
pt: Tetraedro truncado

en: Triakistetrahedron
pt: Tetraedro triakis

en: Octahemioctahedron
pt: Octa-hemioctaedro

en: Octahemioctacron
pt: Octa-hemioctacro

en: Tetrahemihexahedron
pt: Tetra-hemi-hexaedro

en: Tetrahemihexacron
pt: Tetra-hemi-hexacro

en: Cuboctahedron
pt: Cuboctaedro

en: Rhombic dodecahedron
pt: Dodecaedro rômbico

en: Truncated octahedron
pt: Octaedro truncado

en: Tetrakishexahedron
pt: Hexaedro tetrakis

en: Truncated cube
pt: Cubo truncado

en: Triakisoctahedron
pt: Octaedro triakis

en: Rhombicuboctahedron
pt: Rombicuboctaedro

en: Deltoidal icositetrahedron
pt: Icositetraedro deltoidal

en: Truncated cuboctahedron
pt: Cuboctaedro truncado

en: Disdyakisdodecahedron
pt: Dodecaedro disdiakis

en: Snub cube
pt: Cubo snub

en: Pentagonal icositetrahedron
pt: Icositetraedro pentagonal

en: Small cubicuboctahedron
pt: Pequeno cubicuboctaedro

en: Small hexacronic icositetrahedron
pt: Pequeno icositetraedro hexacrônico

en: Great cubicuboctahedron
pt: Grande cubicuboctaedro

en: Great hexacronic icositetrahedron
pt: Grande icositetraedro hexacrônico

en: Cubohemioctahedron
pt: Cubo-hemioctaedro

en: Hexahemioctacron
pt: Hexa-hemioctacro

en: Cubitruncated cuboctahedron
pt: Cuboctaedro cubitruncado

en: Tetradyakishexahedron
pt: Hexaedro tetradiakis

en: Great rhombicuboctahedron
pt: Grande rombicuboctaedro

en: Great deltoidal icositetrahedron
pt: Grande icositetraedro deltoidal

en: Small rhombihexahedron
pt: Pequeno rombi-hexaedro

en: Small rhombihexacron
pt: Pequeno rombi-hexacro

en: Stellated truncated hexahedron
pt: Hexaedro truncado estrelado

en: Great triakisoctahedron
pt: Grande octaedro triakis

en: Great truncated cuboctahedron
pt: Grande cuboctaedro truncado

en: Great disdyakisdodecahedron
pt: Grande dodecaedro disdiakis

en: Great rhombihexahedron
pt: Grande rombi-hexaedro

en: Great rhombihexacron
pt: Grande rombi-hexacro

en: Icosidodecahedron
pt: Icosidodecaedro

en: Rhombic triacontahedron
pt: Triacontaedro rômbico

en: Truncated icosahedron
pt: Icosaedro truncado

en: Pentakisdodecahedron
pt: Dodecaedro pentakis

en: Truncated dodecahedron
pt: Dodecaedro truncado

en: Triakisicosahedron
pt: Icosaedro triakis

en: Rhombicosidodecahedron
pt: Rombicosidodecaedro

en: Deltoidal hexecontahedron
pt: Hexecontaedro deltoidal

en: Truncated icosidodecahedron
pt: Icosidodecaedro truncado

en: Disdyakistriacontahedron
pt: Triacontaedro disdiakis

en: Snub dodecahedron
pt: Dodecaedro snub

en: Pentagonal hexecontahedron
pt: Hexecontaedro pentagonal

en: Small ditrigonal icosidodecahedron
pt: Pequeno icosidodecaedro ditrigonal

en: Small triambic icosahedron
pt: Pequeno icosaedro triâmbico

en: Small icosicosidodecahedron
pt: Pequeno icosicosidodecaedro

en: Small icosacronic hexecontahedron
pt: Pequeno hexecontaedro icosacrônico

en: Small snub icosicosidodecahedron
pt: Pequeno icosicosidodecaedro snub

en: Small hexagonal hexecontahedron
pt: Pequeno hexecontaedro hexagonal

en: Small dodecicosidodecahedron
pt: Pequeno dodesicosidodecaedro

en: Small dodecacronic hexecontahedron
pt: Pequeno hexecontaedro dodecacrônico

en: Small stellated dodecahedron
pt: Pequeno dodecaedro estrelado

en: Great dodecahedron
pt: Grande dodecaedro

en: Great dodecadodecahedron
pt: Grande dodecadodecaedro

en: Medial rhombic triacontahedron
pt: Triacontaedro rômbico medial

en: Truncated great dodecahedron
pt: Grande dodecaedro truncado

en: Small stellapentakisdodecahedron
pt: Pequeno dodecaedro pentakis estrelado

en: Rhombidodecadodecahedron
pt: Rombidodecadodecaedro

en: Medial deltoidal hexecontahedron
pt: Hexecontaedro deltoidal medial

en: Small rhombidodecahedron
pt: Pequeno rombidodecaedro

en: Small rhombidodecacron
pt: Pequeno rombidodecacro

en: Snub dodecadodecahedron
pt: Dodecadodecaedro snub

en: Medial pentagonal hexecontahedron
pt: Hexecontaedro pentagonal medial

en: Ditrigonal dodecadodecahedron
pt: Dodecadodecaedro ditrigonal

en: Medial triambic icosahedron
pt: Icosaedro triâmbico medial

en: Great ditrigonal dodecicosidodecahedron
pt: Grande dodecicosidodecaedro ditrigonal

en: Great ditrigonal dodecacronic hexecontahedron
pt: Grande hexecontaedro dodecacrônico ditrigonal

en: Small ditrigonal dodecicosidodecahedron
pt: Pequeno dodecicosidodecaedro ditrigonal

en: Small ditrigonal dodecacronic hexecontahedron
pt: Pequeno hexecontaedro dodecacrônico ditrigonal

en: Icosidodecadodecahedron
pt: Icosidodecadodecaedro

en: Medial icosacronic hexecontahedron
pt: Hexecontaedro icosacrônico medial

en: Icositruncated dodecadodecahedron
pt: Dodecadodecaedro icositruncado

en: Tridyakisicosahedron
pt: Icosaedro tridiakis

en: Snub icosidodecadodecahedron
pt: Icosidodecadodecaedro snub

en: Medial hexagonal hexecontahedron
pt: Hexecontaedro hexagonal medial

en: Great ditrigonal icosidodecahedron
pt: Grande icosidodecaedro ditrigonal

en: Great triambic icosahedron
pt: Grande icosaedro triâmbico

en: Great icosicosidodecahedron
pt: Grande icosicosidodecaedro

en: Great icosacronic hexecontahedron
pt: Grande hexecontaedro icosacrônico

en: Small icosihemidodecahedron
pt: Pequeno icosi-hemidodecaedro

en: Small icosihemidodecacron
pt: Pequeno icosi-hemidodecacro

en: Small dodecicosahedron
pt: Pequeno dodesicosaedro

en: Small dodecicosacron
pt: Pequeno dodesicosacro

en: Small dodecahemidodecahedron
pt: Pequeno dodeca-hemidodecaedro

en: Small dodecahemidodecacron
pt: Pequeno dodeca-hemidodecacro

en: Great stellated dodecahedron
pt: Grande dodecaedro estrelado

en: Great icosahedron
pt: Grande icosaedro

en: Great icosidodecahedron
pt: Grande icosidodecaedro

en: Great rhombic triacontahedron
pt: Grande triacontaedro rômbico

en: Great truncated icosahedron
pt: Grande icosaedro truncado

en: Great stellapentakisdodecahedron
pt: Grande dodecaedro pentakis estrelado

en: Rhombicosahedron
pt: Rombicosaedro

en: Rhombicosacron
pt: Rombicosacro

en: Great snub icosidodecahedron
pt: Grande icosidodecaedro snub

en: Great pentagonal hexecontahedron
pt: Grande hexecontaedro pentagonal

en: Small stellated truncated dodecahedron
pt: Pequeno dodecaedro truncado estrelado

en: Truncated dodecadodecahedron
pt: Dodecadodecaedro truncado

en: Medial disdyakistriacontahedron
pt: Triacontaedro disdiakis medial

en: Inverted snub dodecadodecahedron
pt: Dodecadodecaedro snub invertido

en: Medial inverted pentagonal hexecontahedron
pt: Hexecontaedro pentagonal invertido medial

en: Great dodecicosidodecahedron
pt: Grande dodecicosidodecaedro

en: Great dodecacronic hexecontahedron
pt: Grande hexecontaedro dodecacrônico

en: Small dodecahemicosahedron
pt: Pequeno dodeca-hemicosaedro

en: Small dodecahemicosacron
pt: Pequeno dodeca-hemicosacro

en: Great dodecicosahedron
pt: Grande dodesicosaedro

en: Great dodecicosacron
pt: Grande dodesicosacro

en: Great snub dodecicosidodecahedron
pt: Grande dodecicosidodecaedro snub

en: Great hexagonal hexecontahedron
pt: Grande hexecontaedro hexagonal

en: Great dodecahemicosahedron
pt: Grande dodecaemicosaedro

en: Great dodecahemicosacron
pt: Grande dodecaemicosacro

en: Great stellated truncated dodecahedron
pt: Grande dodecaedro truncado estrelado

en: Great triakisicosahedron
pt: Grande icosaedro triakis

en: Great rhombicosidodecahedron
pt: Grande rombicosidodecaedro

en: Great deltoidal hexecontahedron
pt: Grande hexecontaedro deltoidal

en: Great truncated icosidodecahedron
pt: Grande icosidodecaedro truncado

en: Great disdyakistriacontahedron
pt: Grande triacontaedro disdiakis

en: Great inverted snub icosidodecahedron
pt: Grande icosidodecaedro snub invertido

en: Great inverted pentagonal hexecontahedron
pt: Grande hexecontaedro pentagonal invertido

en: Great dodecahemidodecahedron
pt: Grande dodecaemidodecaedro

en: Great dodecahemidodecacron
pt: Grande dodecaemidodecacro

en: Great icosihemidodecahedron
pt: Grande icosi-hemidodecaedro

en: Great icosihemidodecacron
pt: Grande icosi-hemidodecacro

en: Small retrosnub icosicosidodecahedron
pt: Pequeno icosicosidodecaedro retrosnub

en: Small hexagrammic hexecontahedron
pt: Pequeno hexecontaedro hexagrâmico

en: Great rhombidodecahedron
pt: Grande rombidodecaedro

en: Great rhombidodecacron
pt: Grande rombidodecacro

en: Great retrosnub icosidodecahedron
pt: Grande icosidodecaedro retrosnub

en: Great pentagrammic hexecontahedron
pt: Grande hexecontaedro pentagrâmico

en: Great dirhombicosidodecahedron
pt: Grande dirombicosidodecaedro

en: Great dirhombicosidodecacron
pt: Grande dirombicosidodecacro

en: Utah teapotahedron
pt: Chaleira de Utahedro

en: Show description
pt: Exibir descrição

en: Polyominoes
pt: Polyominoes (Poliminós)

en: Identical pieces
pt: Peças idênticas

en: Polytopes
pt: Polytopes (Polítopos)

en: 5-cell (hyper-tetrahedron)
pt: 5-células (hipertetraedro)

en: 8-cell (hypercube / tesseract)
pt: 8-células (hipercubo/tesserato)

en: 16-cell (hyper-octahedron)
pt: 16-células (hiperoctaedro)

en: 24-cell
pt: 24-células

en: 120-cell
pt: 120-células

en: 600-cell
pt: 600-células

en: Single color
pt: Cor única

en: Colors By 4D Depth
pt: Cores por profundidade 4D

en: Game speed
pt: Velocidade do jogo

en: Crisp
pt: Nítido

en: Noisy
pt: Ruidoso

en: Clock mode
pt: Modo relógio

en: Subdivision
pt: Subdivisão

en: Light red
pt: Vermelho claro

en: Light yellow
pt: Amarelo claro

en: Light green
pt: Verde claro

en: Light cyan
pt: Ciano claro

en: Light blue
pt: Azul claro

en: Light magenta
pt: Magenta claro

en: Dark red
pt: Vermelho escuro

en: Dark yellow
pt: Amarelo escuro

en: Dark green
pt: Verde escuro

en: Dark cyan
pt: Ciano escuro

en: Dark blue
pt: Azul escuro

en: Dark magenta
pt: Magenta escuro

en: Twitch
pt: Soquinhos

en: Providence
pt: Providence (Providência)

en: Draw eye
pt: Desenhar olho

en: Quad count
pt: Quantidade de planos

en: Enable texturing
pt: Habilitar mapeamento de textura

en: Enable texture mipmaps
pt: Habilitar mipmaps de textura

en: Enable blending
pt: Habilitar mesclagem

en: Anti-alias lines
pt: Linhas antiserrilhadas

en: Enable texture filtering
pt: Habilitar filtragem de textura

en: Enable depth buffer
pt: Habilitar buffer de profundidade

en: Particle density
pt: Densidade das partículas

en: Launch frequency
pt: Frequência de lançamento

en: Explosive yield
pt: Potência da explosão

en: Line segments
pt: Segmentos de linhas

en: Solid objects
pt: Objetos sólidos

en: Linear motion
pt: Movimento linear

en: Additive colors
pt: Cores aditivas

en: Subtractive colors
pt: Cores subtrativas

en: Max size
pt: Tamanho máximo

en: Poly corners
pt: Cantos

en: Queens
pt: Queens (Rainhas)

en: Ripples
pt: Ripples (Marolas)

en: Drizzle
pt: Garoa

en: Drippiness
pt: Gotejamento

en: Storm
pt: Tempestade

en: Small drops
pt: Gotas pequenas

en: Fluidity
pt: Fluidez

en: Big drops
pt: Gotas grandes

en: Moving splashes
pt: Trilhas na água

en: Psychedelic colors
pt: Cores psicodélicas

en: Grayscale
pt: Escala de cinzas

en: Magic lighting effect
pt: Efeito mágico de luz

en: Rocks
pt: Rocks (Rochas)

en: Velocity
pt: Velocidade

en: Steering
pt: Pilotagem

en: With X symmetry
pt: Com simetria X

en: With Y symmetry
pt: Com simetria Y

en: Rectangle count
pt: Quantidade de retângulos

en: Stationary rectangles
pt: Retângulos estacionários

en: Wandering rectangles
pt: Retângulos em movimento

en: Sweeping arcs
pt: Arcos em varredura

en: Animate
pt: Animar

en: Hide shuffling
pt: Ocultar o embaralhamento

en: Plane
pt: Plano

en: Pyramid
pt: Pirâmide

en: Star
pt: Estrela

en: Points
pt: Pontos

en: Flexibility
pt: Flexibilidade

en: Wiggliness
pt: Meneio

en: X resolution
pt: Resolução X

en: Y resolution
pt: Resolução Y

en: Draw skin
pt: Desenhar pele

en: Cartoony
pt: Desenhado

en: Tentacles can intersect
pt: Tentáculos podem entrecortar-se

en: Pause
pt: Pausa

en: Slide speed
pt: Velocidade do deslize

en: Gutter size
pt: Largura da calha

en: Ping known SSH hosts
pt: Pingar hosts SSH conhecidos

en: Simulation (don't ping)
pt: Simulação (não pingar)

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: Simulation team A name
pt: Nome do time A na simulação

en: A count
pt: Contagem A

en: Simulation team B name
pt: Nome do time B na simulação

en: B count
pt: Contagem B

en: Resolve host names
pt: Resolver nomes dos hosts

en: Show ping times
pt: Exibir a latência

en: Max velocity
pt: Velocidade máxima

en: Thrust
pt: Impulso

en: Tunnel
pt: Túnel

en: Worm
pt: Verme

en: Rocky walls
pt: Paredes rochosas

en: Allow wall collisions
pt: Permitir colisões com as paredes

en: Present bonuses
pt: Exibir bônus

en: Display crosshair
pt: Exibir retículo

en: Spheremonics
pt: Spheremonics (Harmônicos esféricos)

en: Smoothed lines
pt: Linhas suavizadas

en: Spiral
pt: Espiral

en: Spotlight
pt: Spotlight (Facho de luz)

en: Spotlight size
pt: Tamanho do facho

en: Sproingies
pt: Sproingies (Mola mágica)

en: Fall off edge
pt: Cair pela beirada

en: Squiral
pt: Squiral (Espiral quadrada)

en: Randomness
pt: Aleatoriedade

en: Left
pt: Esquerda

en: Handedness
pt: Sentido

en: Right
pt: Direita

en: Stairs
pt: Stairs (Escada)

en: Starfish
pt: Starfish (Estrela-do-mar)

en: Color gradients
pt: Gradações de cor

en: Pulsating blob
pt: Objeto pulsante

en:   Frame rate      Low
pt: Taxa de quadros            Baixa

en: Scroll speed     Slow
pt: Velocidade de rolagem    Lento

en:  Stars speed     Slow
pt: Velocidade das estrelas  Lento

en: Wrap long lines
pt: Quebrar linhas longas

en: Texture-mapped font
pt: Fontes texturizadas

en: Anti-aliased lines
pt: Linhas antiserrilhadas

en: Thick lines
pt: Linhas grossas

en: or, Text columns
pt: ou, colunas de texto

en: Translucent
pt: Translúcido

en: Strange
pt: Strange (Estranho)

en: Number of points
pt: Número de pontos

en: Point size
pt: Tamanho dos pontos

en: Substrate
pt: Substrate (Substrato)

en: Sand grains
pt: Grãos de areia

en: Circle percentage
pt: Porcentagem de círculos

en: Initial cracks
pt: Fendas iniciais

en: Wireframe only
pt: Apenas a malha de fios

en: Spin speed
pt: Velocidade de giro

en: Surfaces
pt: Surfaces (Superfícies)

en: Random Surface
pt: Superfície aleatória

en: Dini's Surface
pt: Superfície de Dini

en: Enneper's Surface
pt: Superfície de Enneper

en: Kuen Surface
pt: Superfície Kuen

en: Seashell
pt: Concha marinha

en: Swallowtail
pt: Rabo de andorinha

en: Bohemian Dome
pt: Domo Boêmio

en: Whitney Umbrella
pt: Guarda-chuva Whitney

en: Pluecker's Conoid
pt: Conóide de Pluecker

en: Henneberg's Surface
pt: Superfície de Henneberg

en: Catalan's Surface
pt: Superfície Catalã

en: Corkscrew Surface
pt: Superfície de saca-rolhas

en: Random Display Mode
pt: Modo de exibição aleatório

en: Line Loops
pt: Arcos de linhas

en: Swirl
pt: Swirl (Redemoinho)

en: Turn side-to-side
pt: Girar de um lado para o outro

en: Wobbliness
pt: Cambaleio

en: Cycle seconds
pt: Ciclo em segundos

en: Smaller
pt: Menor

en: Bigger
pt: Maior

en: Minute tick marks
pt: Marcas de minutos

en: 5 minute tick marks
pt: Marcas de 5 minutos

en: X rotation
pt: Rotação X

en: Y rotation
pt: Rotação Y

en: Z rotation
pt: Rotação Z

en: Fill screen
pt: Preencher a tela

en: 0 sec
pt: 0 s

en: Start sequence time
pt: Tempo da sequência inicial

en: End sequence time
pt: Tempo da sequência final

en: Draw logo
pt: Desenhar logotipo

en: Run backward
pt: Correr para trás

en: Drop speed
pt: Velocidade de queda

en: Carpet size
pt: Tamanho da base

en: Spawn likelyhood
pt: Probabilidade de geração

en: Polygon count
pt: Quantidade de polígonos

en: Follow
pt: Seguir

en: Blob mode
pt: Modo blob

en: Tunnel mode
pt: Modo túnel

en: Carpet
pt: Base

en: Nipples
pt: Encaixes

en: Triangle
pt: Triangle (Triângulo)

en: Twang
pt: Twang (Dedilhar)

en: Jumpy
pt: Inquieto

en: Springiness
pt: Elasticidade

en: Transference
pt: Transferência

en: Border width
pt: Espessura da margem

en: Vermiculate
pt: Vermiculate (Vermiculado)

en: 2 seconds
pt: 2 segundos

en: Image directory
pt: Diretório de imagens

en: Vines
pt: Vines (Vinhas)

en: Wander speed
pt: Velocidade do vagar

en: Insertion speed
pt: Velocidade de inserção

en: Zoom speed
pt: Velocidade do zoom

en: Zoom frequency
pt: Frequência do zoom

en: Draw spots
pt: Desenhar pontos

en: Delay between images
pt: Intervalo entre imagens

en: 30 secs
pt: 30 s

en: 2 secs
pt: 2 s

en: Network timeout
pt: Tempo limite de conexão

en: Image opacity
pt: Opacidade da imagem

en: Trail size
pt: Tamanho do rastro

en: Whirlies
pt: Redemoinhos

en: X speed
pt: Velocidade de X

en: Y speed
pt: Velocidade de Y

en: X amplitude
pt: Amplitude de X

en: Y amplitude
pt: Amplitude de Y

en: X random
pt: X aleatório

en: X funky
pt: X dançante

en: X circle
pt: X em círculos

en: X test
pt: Teste de X

en: X fun
pt: Alegria de X

en: Y random
pt: Y aleatório

en: Y funky
pt: Y dançante

en: Y circle
pt: Y em círculos

en: Y test
pt: Teste de Y

en: Y fun
pt: Alegria de Y

en: Leave a trail
pt: Deixar rastro

en: Explain modes
pt: Explicar os modos

en: Wormhole
pt: Wormhole (Portal)

en: Star speed
pt: Velocidade das estrelas

en: Stars created
pt: Estrelas criadas

en: XAnalogTV
pt: XAnalogTV (TV analógica)

en: XFlame
pt: XFlame (Chama X)

en: Enable blooming
pt: Habilitar incandescência

en: Small font
pt: Fonte pequena

en: Large font
pt: Fonte grande

en: Piped ASCII text
pt: Texto ASCII encadeado

en: Synergistic algorithm
pt: Algoritmo sinérgico

en: Slider algorithm
pt: Algoritmo de Slider

en: Expansion algorithm
pt: Algoritmo de expansão

en: Run trace program
pt: Executar programa de traçamento

en: Knock knock
pt: Toc toc

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: XRaySwarm
pt: XRaySwarm (Enxame)

en: XSpirograph
pt: XSpirograph (Espirógrafo)

en: Lenses
pt: Lentes
