debian-installer - en to sv translation catalogue (30 entries)

note: Type: text Description :sl4:
en: Installing Yaboot
sv: Installerar Yaboot

note: Type: text Description :sl4:
en: Installing Yaboot boot loader
sv: Installerar starthanteraren Yaboot

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Yaboot installation failed.  Continue anyway?
sv: Installationen av Yaboot misslyckades. Fortsätt ändå?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: The yaboot package failed to install into /target/.  Installing Yaboot as a boot loader is a required step.  The install problem might however be unrelated to Yaboot, so continuing the installation may be possible.
sv: Misslyckades med att installera paketet yaboot i /target/. Att installera Yaboot som starthanterare är ett obligatoriskt steg. Installationsproblemet behöver inte vara relaterat till Yaboot så det kan ändå vara möjligt att fortsätta.

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for bootstrap partitions
sv: Söker efter bootstrap-partitioner

note: Type: error Description :sl4:
en: No bootstrap partition found
sv: Hittade inga bootstrap-partitioner

note: Type: error Description :sl4:
en: No hard disks were found which have an "Apple_Bootstrap" partition.  You must create an 819200-byte partition with type "Apple_Bootstrap".
sv: Hittade inga hårddiskar med en "Apple_Bootstrap"-partition. Du måste skapa en 819200 byte stor partition av typen "Apple_Bootstrap".

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for root partition
sv: Söker efter rotpartition

note: Type: error Description :sl4:
en: No root partition found
sv: Hittade ingen rotpartition

note: Type: error Description :sl4:
en: No partition is mounted as your new root partition. You must mount a root partition first.
sv: Ingen partition är monterad som din nya rotpartition. Du måste montera en rotpartition först.

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for other operating systems
sv: Söker efter andra operativsystem

note: Type: select Description :sl4:
en: Device for boot loader installation:
sv: Enhet för installation av starthanteraren:

note: Type: select Description :sl4:
en: Yaboot (the Linux boot loader) needs to be installed on a hard disk partition in order for your system to be bootable.  Please choose the destination partition from among these partitions that have the bootable flag set.
sv: Yaboot (starthanteraren för Linux) måste installeras på en hårddiskpartition för att ditt system ska vara startbart. Välj målpartitionen bland de partitioner som har startbar-flaggan satt.

note: Type: select Description :sl4:
en: Warning: this will erase all data on the selected partition!
sv: Varning: Det här kommer att ta bort all data på den valda partitionen!

note: Type: text Description :sl4:
en: Creating yaboot configuration
sv: Skapar konfiguration för yaboot

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to create yaboot configuration
sv: Misslyckades med att skapa konfiguration för yaboot

note: Type: error Description :sl4:
en: The creation of the main yaboot configuration file failed.
sv: Skapandet av huvudkonfigurationsfilen för yaboot misslyckades.

note: Type: error Description :sl4:
en: Check /var/log/syslog or see virtual console 4 for the details.
sv: Kontrollera /var/log/syslog eller se på den virtuella konsollen 4 för mer detaljer.

note: Type: error Description :sl4:
en: Warning: Your system may be unbootable!
sv: Varning: Ditt system kan vara omöjligt att starta!

note: Type: text Description :sl4:
en: Installing yaboot into bootstrap partition
sv: Installerar yaboot på bootstrap-partitionen

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to install boot loader
sv: Misslyckades med att installera starthanteraren

note: Type: error Description :sl4:
en: The installation of the yaboot boot loader failed.
sv: Installationen av starthanteraren yaboot misslyckades.

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to mount /target/proc
sv: Misslyckades med att montera /target/proc

note: Type: error Description :sl4:
en: Mounting the proc file system on /target/proc failed.
sv: Monteringen av proc-filsystemet i /target/proc misslyckades.

note: Type: note Description :sl4:
en: Setting firmware variables for automatic boot
sv: Konfigurera fasta programmets variabler för automatisk start

note: Type: note Description :sl4:
en: Some variables need to be set in the Genesi firmware in order for your system to boot automatically.  At the end of the installation, the system will reboot.  At the firmware prompt, set the following firmware variables to enable auto-booting:
sv: Vissa variabler behöver ställas in i Genesis fasta programvara för att ditt system ska kunna starta upp automatiskt.  Vid slutet av installationen kommer systemet att startas om.  Ställ in följande variabler vid den fasta programvarans prompt för att aktivera automatisk uppstart:

note: Type: note Description :sl4:
en: You will only need to do this once.  Afterwards, enter the "boot" command or reboot the system to proceed to your newly installed system.
sv: Du behöver endast göra det här en gång.  Efteråt kan du ange kommandot "boot" eller starta om systemet för att fortsätta till ditt nyligen installerade system.

note: Type: note Description :sl4:
en: Alternatively, you will be able to boot the kernel manually by entering, at the firmware prompt:
sv: Alternativt kommer du kunna starta kärnan manuellt genom att på den fasta programvarans prompt ange:

note: Type: text Description Main menu item :sl4:
en: Install yaboot on a hard disk
sv: Installera yaboot på en hårddisk

note: Type: text Description Rescue menu item :sl4:
en: Reinstall yaboot boot loader
sv: Installera om starthanteraren yaboot
