yakuake - en to da translation catalogue (223 entries)

[ctx: @item:inlistbox Unknown skin author]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: @title:window]
en: Select the skin archive to install
da: Vælg det temaarkiv som skal installeres

[ctx: @info]
en: Unable to list the skin archive contents.
da: Kan ikke lave liste over tema-arkivets indhold.

[ctx: @info]
en: This skin appears to be already installed and you lack the required permissions to overwrite it.
da: Temaet lader til allerede at være installeret og du mangler de nødvendige rettigheder til at overskrive det.

[ctx: @info]
en: This skin appears to be already installed. Do you want to overwrite it?
da: Temaet lader til allerede at være installeret. Vil du overskrive det?

[ctx: @title:window]
en: Skin Already Exists
da: Temaet findes allerede

[ctx: @action:button]
en: Reinstall Skin
da: Geninstallér tema

[ctx: @title:Window]
en: Could Not Delete Skin
da: Kunne ikke slette tema

[ctx: @info]
en: Unable to locate required files in the skin archive.<nl/><nl/>The archive appears to be invalid.
da: Kan ikke finde påkrævede filer i tema-arkivet.<nl/><nl/>Arkivet lader til at være ugyldigt.

[ctx: @info]
en: The skin archive file could not be opened.
da: Tema-arkivfilen kunne ikke åbnes.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Install Skin
da: Kan ikke installere tema

[ctx: @info]
en: Do you want to remove "%1" by %2?
da: Vil du fjerne "%1" ved at %2?

[ctx: @title:window]
en: Remove Skin
da: Fjern tema

[ctx: @info]
en: The following skin is missing required files. Thus it was removed:<ul>%2</ul> | The following skins are missing required files. Thus they were removed:<ul>%2</ul>
da[0]: Følgende tema mangler påkrævede filer. Derfor er det blevet fjernet:<ul>%2</ul>
da[1]: Følgende temaer mangler påkrævede filer. Derfor er de blevet fjernet:<ul>%2</ul>

[ctx: @title:group Group box label]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: General
da: Generelt

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TerminalHighlightOnManualActivation)
en: Enabling this option will make Yakuake briefly display a colored overlay above the newly focused terminal when moving focus between multiple terminals in a session, as well as over the currently focused terminal when switching to a session with multiple terminals.
da: Aktivering af denne indstilling får Yakuake til kort at vise en farvet overlægning over en terminal der lige har fået fokus, når du flytter fokus mellem flere terminaler i en session, såvel som over den terminal der aktuelt har fokus ved skift til en session med flere terminaler.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerminalHighlightOnManualActivation)
en: Highlight terminals when moving focus between them
da: Fremhæv terminaler når fokus flyttes imellem dem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideSkinBorders)
en: Hide borders
da: Skjul kanter

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Background
da: Vinduesbaggrund

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
da: Baggrundsfarve:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Translucency)
en: Translucency requires support by the selected skin as well as your desktop environment. The default skin supports translucency.
da: Gennemsigtighed kræver understøttelse af det valgte tema samt af dit skrivebordsmiljø. Standardtemaet understøtter gennemsigtighed.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Translucency)
en: Use skin translucency if supported
da: Brug gennemsigtigt tema hvis understøttet

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorOpacityLabel)
en: Background color opacity:
da: Ugennemsigtighed af baggrundsfarve:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_BackgroundColorOpacity)
en: When using translucency, the background color will be filled in using the given opacity before the skin elements are painted on top of the background. This allows influencing the opacity and color tint of translucent areas of the skin.
da: Når gennemsigtighed bruges, fyldes baggrundsfarven ud med brug af den givne ugennemsigtighed før temaelementerne tegnes ovenpå baggrunden. Dette muliggør at påvirke ugennemsigtighed og farvetoning af gennemsigtige områder i temaet.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Skin
da: Tema

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, ghnsButton)
en: Get New Skins...
da: Hent nye temaer...

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Skin
da: Fjern tema

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Skin...
da: Installér tema...

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusFollowsMouse)
en: Focus terminals when the mouse pointer is moved over them
da: Bring terminaler i fokus, når musemarkøren flyttes hen over dem

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ToggleToFocus)
en: If this option is enabled, the shortcut normally used to open and retract the window will give it focus, rather than close it, if it has previously lost focus. Unless the window is set to show on all virtual desktops, this may cause the window manager to switch to the virtual desktop it currently resides on.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, vil den genvej, der normalt bruges til at åbne vinduet og trække det tilbage, bringe det i fokus i stedet for at lukke det, hvis det tidligere har mistet fokus. Medmindre vinduet er sat til at vises på alle virtuelle skriveborde, kan dette føre til at vindueshåndteringen skifter til det virtuelle skrivebord hvor den aktuelt er.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ToggleToFocus)
en: Use Open/Retract action to focus window
da: Brug åbning-/tilbagetrækning-handlingen til at få vinduet i fokus

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAbove)
en: Keep window above other windows
da: Hold vinduet over andre vinduer

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OpenAfterStart)
en: Open window after program start
da: Åbn vindue efter programmets opstart

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PollMouse)
en: If this option is enabled, the window will automatically open when the mouse pointer is moved to the same edge of the screen that it would open on when using the shortcut.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, vil vinduet automatisk åbne, når musemarkøren befinder sig ved den skærmkant, hvor vinduet ville åbne, hvis tastaturgenvejen bruges.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PollMouse)
en: Open window when the mouse pointer touches the screen edge
da: Åbn vindue, når markøren rører skærmkanten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberFullscreen)
en: Remember and restore window fullscreen state
da: Husk og gendan vinduets fuldskærmstilstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSystrayIcon)
en: Show system tray icon
da: Vis statusikon

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepOpen)
en: Keep window open when it loses focus
da: Hold vindue åbent, når det mister fokus

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepOpenAfterLastSessionCloses)
en: Keep window open after the last session is closed
da: Hold vindue åbent efter sidste session er lukket

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Dialogs
da: Dialoger

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ConfirmQuit)
en: Confirm quit when more than one session is open
da: Bekræft afslutning, når mere end én session er åben

[ctx: @item:intext]
en: by %1
da: af %1

[ctx: @item:inlistbox]
en: Screen %1
da: Skærm %1

[ctx: @title:window]
en: Hiding Title Bar
da: Skjuler titellinjen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_0)
en: Title Bar
da: Titellinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTitleBar)
en: Show title bar
da: Vis titellinjen

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Tab Bar
da: Fanebladslinje

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DynamicTabTitles)
en: If this option is enabled, the information about the active terminal's contents that is normally shown in the title bar will also be shown on the tab bar. You can modify the format of the information in the terminal profile.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, vil informationen om den aktive terminals indhold, som normalt vises i titellinjen, også blive vist i fanebladslinjen. Du kan ændre formatet af informationen i terminalprofilen.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DynamicTabTitles)
en: Show title bar contents in tab labels
da: Vis indhold af titellinje i fanebladsetikketter

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBar)
en: Show the tab bar
da: Vis fanebladslinjen

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Size and Animation
da: Størrelse og animation

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width:
da: Bredde:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height:
da: Højde:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, durationLabel)
en: Duration:
da: Varighed:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseWMAssist)
en: If this option is enabled, Yakuake will ask the window manager to perform the window open/retract animation. If the window manager is unable to provide the requested service, Yakuake will fall back to an animation strategy of progressively adjusting the window mask.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, vil Yakuake bede vindueshåndteringen om at udføre animationen af vinduesåbning/-tilbagetrækning. Hvis vindueshåndteringen ikke kan levere den tjeneste, vil Yakuake falde tilbage til en animationsstrategi hvor vinduesmasken justerers progressivt.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseWMAssist)
en: Ask the window manager to perform the animation
da: Bed vindueshåndteringen om at udføre animationen

[ctx: @item:inrange Direction to move the window in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Left
da: Venstre

[ctx: @item:inrange Direction to move the window in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Right
da: Højre

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, screenLabel)
en: Open on screen:
da: Åbn på skærm:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Screen)
en: At mouse location
da: Ved musens placering

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Screen)
en: Screen 1
da: Skærm 1

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowOnAllDesktops)
en: Show on all desktops
da: Vis på alle desktoppe

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Screen), group (Window)
en: Screen to use
da: Skærm der skal bruges

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Screen), group (Window)
en: The screen on which the application window will appear. 0 is understood to be the screen the mouse pointer is on.
da: Skærmen hvor programvinduet dukker op. 0 forstås som skærmen, hvor musemarkøren befinder sig.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Window)
en: Window width
da: Vinduesbredde

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Width), group (Window)
en: Width of the application window as a percentage of the screen.
da: Bredden af programvinduet som en procentdel af skærmen.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Window)
en: Window height
da: Vindueshøjde

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Height), group (Window)
en: Height of the application window as a percentage of the screen.
da: Højden af programvinduet som en procentdel af skærmen.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Position), group (Window)
en: Window position
da: Vinduesplacering

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Position), group (Window)
en: Center point of the application window, as a percentage, measured from the left-hand edge of the screen.
da: Midtpunkt af programvinduet som en procentdel målt fra skærmens venstre kant.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowOnAllDesktops), group (Window)
en: Show window on all desktops
da: Vis vinduet på alle desktoppe

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOnAllDesktops), group (Window)
en: Whether to show the window on all desktops.
da: Om vinduet skal vises på alle desktoppe.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepOpen), group (Window)
en: Keep window open
da: Hold vindue åbent

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepOpen), group (Window)
en: Whether to keep the application window open when it loses focus.
da: Om programvinduet skal holdes åbent, når det mister fokus.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepOpenAfterLastSessionCloses), group (Window)
en: Keep window open after last session closes
da: Hold vindue åbent, efter sidste session lukker

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepOpenAfterLastSessionCloses), group (Window)
en: Whether to keep the application window open after the last session is closed.
da: Om programvinduet skal holdes åbent, efter den sidste session er blevet lukket.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ToggleToFocus), group (Window)
en: Use open/retract shortcut to focus window
da: Brug åben-/træk tilbage-genvej til at få vindue i fokus

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ToggleToFocus), group (Window)
en: Whether the open/retract keyboard shortcut can be used to focus the application window when it is already open.
da: Om åbn-/træk tilbage-tastaturgenvejen må bruges til at få programvinduet i fokus, når det allerede er åbent.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepAbove), group (Window)
en: Keep window on top
da: Hold vinduet øverst

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepAbove), group (Window)
en: Whether to keep the application window above other windows on the screen.
da: Om programvinduet skal holdes over andre vinduer på skærmen.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTitleBar), group (Window)
en: Show title bar
da: Vis titellinjen

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTitleBar), group (Window)
en: Whether to show the title bar in the application window.
da: Om titlelinjen skal vises i programvinduet.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTabBar), group (Window)
en: Show tab bar
da: Vis fanebladslinje

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTabBar), group (Window)
en: Whether to show the tab bar in the application window.
da: Om fanebladslinjen skal vises i programvinduet.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DynamicTabTitles), group (Window)
en: Dynamic tab titles
da: Dynamiske fanebladstitler

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DynamicTabTitles), group (Window)
en: Whether to update tab titles along with the title bar.
da: Om fanebladstitler skal opdateres sammen med titellinjen.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowSystrayIcon), group (Window)
en: Show a system tray icon
da: Vis et statusikon

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSystrayIcon), group (Window)
en: Whether to show a system tray icon.
da: Om der skal vises et ikon i statusområdet.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (FocusFollowsMouse), group (Behavior)
en: Focus follows mouse
da: Fokus følger mus

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusFollowsMouse), group (Behavior)
en: Whether an individual terminal in a session will be given focus when the mouse pointer is moved above it.
da: Om en individuel terminal i en session gives fokus, når musemarkøren flyttes henover den.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (OpenAfterStart), group (Behavior)
en: Open after start
da: Åbn efter opstart

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OpenAfterStart), group (Behavior)
en: Whether the application window should be opened after program start.
da: Om programvinduet skal åbnes efter programmets opstart.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (RememberFullscreen), group (Behavior)
en: Remember window fullscreen state
da: Husk vinduets fuldskærmstilstand

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RememberFullscreen), group (Behavior)
en: Whether the window will be shown fullscreen again when it has been previously.
da: Om vinduet skal vises i fuldskærm igen når det tidligere har været i fuldskærm.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Skin), group (Appearance)
en: Skin
da: Tema

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Skin), group (Appearance)
en: The skin to be used by the application window.
da: Det tema som skal bruges af programvinduet.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SkinInstalledWithKns), group (Appearance)
en: Skin installed by KNS
da: Tema installeret af KNS

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkinInstalledWithKns), group (Appearance)
en: Whether the currently active skin was installed via KNS.
da: Om det aktuelt aktive tema blev installeret via KNS eller ej.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Translucency), group (Appearance)
en: Use translucent background
da: Brug gennemsigtig baggrund

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Translucency), group (Appearance)
en: Whether to make use of XComposite ARGB translucency.
da: Om der skal bruges XComposite ARGB-gennemsigtighed.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColor), group (Appearance)
en: Window background color
da: Vinduets baggrundsfarve

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BackgroundColor), group (Appearance)
en: Background color painted below skin elements.
da: Baggrundsfarve som tegnes under temaelementer.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColorOpacity), group (Appearance)
en: Background color opacity
da: Ugennemsigtighed af baggrundsfarve

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BackgroundColorOpacity), group (Appearance)
en: The opacity of the background color fill when using translucency.
da: Ugennemsigtigheden af baggrundsfarveudfyldningen når gennemsigtighed bruges.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TerminalHighlightOnManualActivation), group (Appearance)
en: Highlight newly focused terminals
da: Fremhæv terminaler der lige har fået fokus

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerminalHighlightOnManualActivation), group (Appearance)
en: Whether to briefly display a colored overlay above the newly focused terminal when moving focus between multiple terminals in a session, as well as over the currently focused terminal when switching to a session with multiple terminals.
da: Om der kort skal vises en farvet overlægning over en terminal, der lige har fået fokus, når du flytter fokus mellem flere terminaler i en session, såvel som over den terminal der aktuelt har fokus ved skift til en session med flere terminaler.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HideSkinBorders), group (Appearance)
en: Hide the borders defined by the skin
da: Skjul de kanter som er defineret af temaet

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideSkinBorders), group (Appearance)
en: Skins can define borders around the terminal including the tabbar. This option, when turned on, will overwrite the border settings defined by the skin and hide all borders.
da: Temaer kan definere kanter rundt om terminalen, herunder fanebladslinjen. Denne indstilling overskriver temaets kantindstillinger og skjuler alle kanter, når den er aktiveret.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TerminalHighlightOpacity), group (Appearance)
en: Terminal highlight opacity
da: Ugennemsigtighed af terminalfremhævning

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerminalHighlightOpacity), group (Appearance)
en: The opacity of the colored overlay used to highlight a terminal.
da: Ugennemsigtigheden af den farvede overlægning der bruges til at fremhæve en terminal.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TerminalHighlightDuration), group (Appearance)
en: Terminal highlight duration
da: Varighed af terminalfremhævning

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerminalHighlightDuration), group (Appearance)
en: The duration of the terminal highlight overlay.
da: Varigheden af overlægningen til terminalfremhævning.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardInputBlockIndicatorColor), group (Appearance)
en: Keyboard input block indicator color
da: Farve på blokeringsindikator for tastatur

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardInputBlockIndicatorColor), group (Appearance)
en: The color of the keyboard input block indicator overlay.
da: Farven på overlægningen til blokeringsindikator af tastaturinput.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardInputBlockIndicatorOpacity), group (Appearance)
en: Keyboard input block indicator opacity
da: Ugennemsigtighed af blokeringsindikator til tastaturinput

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardInputBlockIndicatorOpacity), group (Appearance)
en: The opacity of the keyboard input block indicator overlay.
da: Ugennemsigtigheden af overlægningen til blokeringsindikator af tastaturinput.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardInputBlockIndicatorDuration), group (Appearance)
en: Keyboard input block indicator duration
da: Varighed af blokeringsindikator for tastaturinput

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardInputBlockIndicatorDuration), group (Appearance)
en: The duration of the keyboard input block indicator overlay.
da: Varigheden af overlægning til blokeringsindikator for tastaturinput.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (UseWMAssist), group (Animation)
en: Attempt to use the window manager to animate the window
da: Forsøg at bruge vindueshåndteringen til at animere vinduet

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWMAssist), group (Animation)
en: Whether to try and let the window manager perform the window open/retract animation. Yakuake will fall back to an animation strategy of progressively adjusting the window mask if the window manager is unable to provide the requested service.
da: Om det skal prøves at lade vindueshåndteringen udføre animationen af åbning/tilbagetrækning af vinduet. Yakuake vil falde tilbage til en animationsstrategi der progressivt justerer vinduesmasken hvis vindueshåndteringen ikke kan levere den tjeneste der anmodes om.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Frames), group (Animation)
en: Animation frames
da: Animationsbilleder

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Frames), group (Animation)
en: The number of frames of the open/retract animation. One frame is taken to be 10 miliseconds.
da: Antallet af billeder i åbn-/træk tilbage-animationen. Et billede anslås til at svare til 10 millisekunder.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PollMouse), group (AutoOpen)
en: Auto-open window
da: Åbn vindue automatisk

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PollMouse), group (AutoOpen)
en: Whether to automatically open the application window when the mouse pointer is found at the edge of the screen.
da: Om programvinduet skal åbnes automatisk, når markøren befinder sig ved skærmkanten.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PollInterval), group (AutoOpen)
en: Mouse pointer poll interval
da: Forespørgselsinterval for musemarkør

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PollInterval), group (AutoOpen)
en: The interval during which the mouse pointer position will be checked to determine whether or not it is at the same edge of the screen as the window.
da: Intervallet hvormed markørens placering registreres, for at finde ud af om den er ved samme skærmkant som vinduet eller ej.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (Dialogs)
en: Application first run
da: Første kørsel af programmet

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FirstRun), group (Dialogs)
en: Whether this is the first time the application is run.
da: Om dette er første gang, programmet køres.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmQuit), group (Dialogs)
en: Confirm quit with multiple sessions
da: Bekræft afslutning med flere sessioner

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ConfirmQuit), group (Dialogs)
en: Whether to prompt the user before quitting the application when multiple sessions are open.
da: Om brugeren skal adspørges før afslutning af programmet, når flere sessioner er åbne.

[ctx: @title:window]
en: First Run
da: Første kørsel

[ctx: @title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, titleWidget)
en: Welcome to Yakuake
da: Velkommen til Yakuake

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, introLabel)
en: Before starting to use the application, you might want to change the keyboard shortcut used to open and retract the Yakuake window:
da: Før du begynder at bruge programmet, vil du måske ændre tastaturgenvejen, som bruges til at åbne Yakuake-vinduet og trække det tilbage:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outroLabel)
en: You can change the shortcut later at any time via the menu.
da: Du til enhver tid ændre genvejen senere via menuen.

[ctx: @title]
en: A drop-down terminal emulator based on KDE Konsole technology.
da: En terminalemulator, der ruller ned, baseret på KDE's Konsole-teknologi.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2008-2018 The Yakuake Team
da: (c) 2008-2018 Yakuake-holdet

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer, Lead Developer
da: Vedligeholder, hovedudvikler

[ctx: @info:credit]
en: Project Founder, Legacy skin (Inactive)
da: Projektgrundlægger, gammelt tema (inaktiv)

[ctx: @info:credit]
en: Plastik skin
da: Plastik-tema

[ctx: @info:credit]
en: Tab bar drag and drop support, Prevent Closing toggle
da: Træk og slip-understøttelse i fanebladslinjen, slå forhindr lukning til/fra

[ctx: @info:credit]
en: Icon on tabs with Prevent Closing enabled
da: Ikon på faneblade med Forhindr lukning aktiveret

[ctx: @info:credit]
en: Actions to grow terminals
da: Handlinger til forstørrelse af terminaler

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to quit?
da: Vil du virkelig afslutte?

[ctx: @info]
en: <warning>There are multiple open sessions, <emphasis>some of which you have locked to prevent closing them accidentally.</emphasis> These will be killed if you continue.</warning>
da: <warning>Du har flere åbne sessioner, <emphasis>hvoraf nogle er låst for at forhindre at de lukkes ved et uheld.</emphasis>Disse vil blive afsluttet hvis fortsætter.</warning>

[ctx: @info]
en: <warning>There are multiple open sessions. These will be killed if you continue.</warning>
da: <warning>Du har flere åbne sessioner. Disse vil blive afsluttet hvis fortsætter.</warning>

[ctx: @info]
en: <warning>There are one or more open sessions that you have locked to prevent closing them accidentally. These will be killed if you continue.</warning>
da: <warning>Der er en eller flere sessioner der er låst for at forhindre at de lukkes ved et uheld. Disse vil blive afsluttet hvis du fortsætter.</warning>

[ctx: @title:window]
en: Really Quit?
da: Vil du virkelig afslutte?

[ctx: @action]
en: Open/Retract Yakuake
da: Åbning/tilbagetrækning af Yakuake

[ctx: @action]
en: Keep window open when it loses focus
da: Hold vindue åbent, når det mister fokus

[ctx: @action]
en: Manage Profiles...
da: Håndtér profiler...

[ctx: @action]
en: Edit Current Profile...
da: Redigér nuværende profil...

[ctx: @action]
en: Increase Window Width
da: Forøg vinduesbredde

[ctx: @action]
en: Decrease Window Width
da: Formindsk vinduesbredde

[ctx: @action]
en: Increase Window Height
da: Forøg vindueshøjde

[ctx: @action]
en: Decrease Window Height
da: Formindsk vindueshøjde

[ctx: @action]
en: New Session
da: Ny session

[ctx: @action]
en: Two Terminals, Horizontally
da: To terminaler, horisontalt

[ctx: @action]
en: Two Terminals, Vertically
da: To terminaler, vertikalt

[ctx: @action]
en: Four Terminals, Grid
da: Fire terminaler, gitter

[ctx: @action]
en: Close Session
da: Luk session

[ctx: @action]
en: Previous Session
da: Forrige session

[ctx: @action]
en: Next Session
da: Næste session

[ctx: @action]
en: Move Session Left
da: Flyt session til venstre

[ctx: @action]
en: Move Session Right
da: Flyt session til højre

[ctx: @action]
en: Grow Terminal to the Right
da: Forstør terminal til højre

[ctx: @action]
en: Grow Terminal to the Left
da: Forstør terminal til venstre

[ctx: @action]
en: Grow Terminal to the Top
da: Forstør terminal i toppen

[ctx: @action]
en: Grow Terminal to the Bottom
da: Forstør terminal i bunden

[ctx: @action]
en: Rename Session...
da: Omdøb session...

[ctx: @action]
en: Previous Terminal
da: Forrige terminal

[ctx: @action]
en: Next Terminal
da: Næste terminal

[ctx: @action]
en: Close Active Terminal
da: Luk aktiv terminal

[ctx: @action]
en: Split Left/Right
da: Opdel venstre/højre

[ctx: @action]
en: Split Top/Bottom
da: Opdel top/bund

[ctx: @action]
en: Prevent Closing
da: Forhindr lukning

[ctx: @action]
en: Disable Keyboard Input
da: Deaktivér tastaturinput

[ctx: @action]
en: Monitor for Activity
da: Overvåg for aktivitet

[ctx: @action]
en: Monitor for Silence
da: Overvåg for stilhed

[ctx: @action]
en: Toggle Titlebar
da: Slå titellinjen til og fra

[ctx: @action]
en: Switch to Session %1
da: Skift til session %1

[ctx: @info]
en: Activity detected in monitored terminal in session "%1".
da: Aktivitet detekteret i den overvågede terminal eller session "%1".

[ctx: @info]
en: Silence detected in monitored terminal in session "%1".
da: Stilhed detekteret i den overvåget terminal i session "%1".

[ctx: @title:menu]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: @title:menu]
en: Quick Options
da: Hurtige indstillinger

[ctx: @title:menu]
en: Screen
da: Skærm

[ctx: @title:menu]
en: Width
da: Bredde

[ctx: @title:menu]
en: Height
da: Højde

[ctx: @title:menu]
en: Settings
da: Indstillinger

[ctx: @item:inmenu]
en: At mouse location
da: Ved musens placering

[ctx: @item:inmenu]
en: Screen %1
da: Skærm %1

[ctx: @title Preferences page name]
en: Window
da: Vindue

[ctx: @title Preferences page name]
en: Behavior
da: Opførsel

[ctx: @title Preferences page name]
en: Appearance
da: Udseende

[ctx: @info]
en: <application>Yakuake</application> was unable to load a skin. It is likely that it was installed incorrectly.<nl/><nl/>The application will now quit.
da: <application>Yakuake</application> kunne ikke indlæse et tema. Det blev sandsynligvis installeret forkert.<nl/><nl/>Programmet vil nu afslutte.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Load Skin
da: Kan ikke indlæse tema

[ctx: @info]
en: Press <shortcut>%1</shortcut> to open
da: Tryk <shortcut>%1</shortcut> for at åbne

en: The D-Bus method runCommand was just used.  There are security concerns about allowing these methods to be public.  If desired, these methods can be changed to internal use only by re-compiling Yakuake. <p>This warning will only show once for this Yakuake instance.</p>
da: D-Bus-metoden runCommand blev netop brugt. Der er sikkerhedsproblemstillinger ved at tillade disse metoder at være offentlige. Hvis det ønskes kan disse metoder ændres til kun intern brug ved at gen-oversætte Yakuake fra kildekoden.<p>Denne advarsel vil kun blive vist én gang for denne Yakuake-instans.</p>

[ctx: @info]
en: <warning>You have locked this session to prevent accidental closing of terminals.</warning>
da: <warning>Du har låst denne session for at forhindre at terminaler lukkes ved et uheld.</warning>

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to close this session?
da: Vil du virkelig lukke denne session?

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to close this terminal?
da: Vil du virkelig lukke denne terminal?

[ctx: @title:window]
en: Really Close?
da: Vil du virkelig lukke?

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Tab Bar</title><para>The tab bar allows you to switch between sessions. You can double-click a tab to edit its label.</para>
da: <title>Fanebladslinje</title><para>Fanebladslinjen lader dig skifte mellem sesssioner. Du kan dobbeltklikke på et faneblad for at redigere dets etiket.</para>

[ctx: @title:menu]
en: Disable Keyboard Input
da: Deaktivér tastaturinput

[ctx: @title:menu]
en: Monitor for Activity
da: Overvåg for aktivitet

[ctx: @title:menu]
en: Monitor for Silence
da: Overvåg for stilhed

[ctx: @info:tooltip]
en: New Session
da: Ny session

[ctx: @info:whatsthis]
en: Adds a new session. Press and hold to select session type from menu.
da: Tilføjer en ny session. Tryk og hold for at vælge sessionstype fra menuen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Close Session
da: Luk session

[ctx: @info:whatsthis]
en: Closes the active session.
da: Lukker den aktive session.

[ctx: @action]
en: For This Session
da: For denne session

[ctx: @action]
en: For Terminal %1
da: For terminalen %1

[ctx: @action]
en: In This Session
da: I denne session

[ctx: @action]
en: In Terminal %1
da: I terminalen %1

[ctx: @title:tab]
en: Shell
da: Skal

[ctx: @title:tab]
en: Shell No. %1
da: Skal nr. %1

[ctx: @info]
en: <application>Yakuake</application> was unable to load the <application>Konsole</application> component.<nl/> A <application>Konsole</application> installation is required to use Yakuake.
da: <application>Yakuake</application> kunne ikke indlæse<application>Konsole</application>-komponenten. En <application>Konsole</application>-installation kræves for at køre Yakuake.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Title Bar</title><para>The title bar displays the session title if available.</para>
da: <title>Titellinjen</title><para>Titellinjen viser sessionens titel hvis den er tilgængelig.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep window open when it loses focus
da: Hold vindue åbent, når det mister fokus

[ctx: @info:whatsthis]
en: If this is checked, the window will stay open when it loses focus.
da: Hvis det er afkrydset, vil vinduet forblive åbent, når det mister fokus.

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Menu
da: Åbn menu

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens the main menu.
da: Åbner hovedmenuen.

[ctx: @info:tooltip Quits the application]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: @info:whatsthis]
en: Quits the application.
da: Afslutter programmet.
