yakuake - en to el translation catalogue (224 entries)

[ctx: @item:inlistbox Unknown skin author]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: @title:window]
en: Select the skin archive to install
el: Επιλογή της αρχειοθήκης θέματος προς εγκατάσταση

[ctx: @info]
en: Unable to list the skin archive contents.
el: Αδυναμία εμφάνισης του περιεχομένου της αρχειοθήκης του θέματος.

[ctx: @info]
en: This skin appears to be already installed and you lack the required permissions to overwrite it.
el: Αυτο το θέμα φαίνεται πως είναι ήδη εγκατεστημένο και δεν έχετε τις απαραίτητες άδειες για να το αντικαταστήσετε.

[ctx: @info]
en: This skin appears to be already installed. Do you want to overwrite it?
el: Το θέμα φαίνεται πως είναι ήδη εγκατεστημένο. Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

[ctx: @title:window]
en: Skin Already Exists
el: Το θέμα υπάρχει ήδη

[ctx: @action:button]
en: Reinstall Skin
el: Επανεγκατάσταση του θέματος

[ctx: @title:Window]
en: Could Not Delete Skin
el: Αδυναμία διαγραφής του θέματος

[ctx: @info]
en: Unable to locate required files in the skin archive.<nl/><nl/>The archive appears to be invalid.
el: Αδύνατος ο εντοπισμός των απαραίτητων αρχείων στην αρχειοθήκη του θέματος.<nl/><nl/>Η αρχειοθήκη δεν είναι έγκυρη.

[ctx: @info]
en: The skin archive file could not be opened.
el: Η αρχειοθήκη του θέματος δεν μπορεί να ανοιχτεί.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Install Skin
el: Αδυναμία εγκατάστασης του θέματος

[ctx: @info]
en: Do you want to remove "%1" by %2?
el: Θέλετε πραγματικά να αφαιρέσετε "%1" από "%2" ;

[ctx: @title:window]
en: Remove Skin
el: Αφαίρεση θέματος

[ctx: @info]
en: The following skin is missing required files. Thus it was removed:<ul>%2</ul> | The following skins are missing required files. Thus they were removed:<ul>%2</ul>
el[0]: Από το ακόλουθο θέμα λείπουν απαιτούμενα αρχεία. Έτσι αυτό αφαιρέθηκε:<ul>%2</ul>
el[1]: Από τα ακόλουθα θέματα λείπουν απαιτούμενα αρχεία. Έτσι αυτά αφαιρέθηκαν:<ul>%2</ul>

[ctx: @title:group Group box label]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: General
el: Γενικά

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TerminalHighlightOnManualActivation)
en: Enabling this option will make Yakuake briefly display a colored overlay above the newly focused terminal when moving focus between multiple terminals in a session, as well as over the currently focused terminal when switching to a session with multiple terminals.
el: Με την ενεργοποίηση αυτής της επιλογής το Yakuake θα εμφανίζει για λίγο στην οθόνη ένα χρωματιστό πέπλο πάνω από το τελευταία εστιασμένο τερματικό κατά τη μετάβαση από το ένα τερματικό στο άλλο σε μια συνεδρία, αλλά και πάνω από το τρέχον εστιασμένο τερματικό κατά τη μετάβαση σε μια συνεδρία με πολλά τερματικά.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerminalHighlightOnManualActivation)
en: Highlight terminals when moving focus between them
el: Επισήμανση των τερματικών κατά την αλλαγή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideSkinBorders)
en: Hide borders
el: Απόκρυψη ορίων

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Background
el: Φόντο παραθύρου

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
el: Χρώμα φόντου:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Translucency)
en: Translucency requires support by the selected skin as well as your desktop environment. The default skin supports translucency.
el: Η διαφάνεια απαιτεί υποστήριξη από το επιλεγμένο θέμα όπως επίσης από το περιβάλλον της επιφάνειας εργασίας σας. Το προκαθορισμένο θέμα υποστηρίζει διαφάνεια.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Translucency)
en: Use skin translucency if supported
el: Χρήση διαφάνειας θέματος αν υποστηρίζεται

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorOpacityLabel)
en: Background color opacity:
el: Αδιαφάνεια χρώματος φόντου:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_BackgroundColorOpacity)
en: When using translucency, the background color will be filled in using the given opacity before the skin elements are painted on top of the background. This allows influencing the opacity and color tint of translucent areas of the skin.
el: Όταν γίνεται χρήση διαφάνειας, το χρώμα φόντου θα χρησιμοποιηθεί με τη δοσμένη αδιαφάνεια πριν τη σχεδίαση των στοιχείων του θέματος. Αυτό επιτρέπει τον έλεγχο της αδιαφάνειας του χρώματος στις διαφανείς περιοχές του θέματος.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Skin
el: Θέμα

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, ghnsButton)
en: Get New Skins...
el: Ανακτήστε νέα θέματα...

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Skin
el: Αφαίρεση θέματος

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Skin...
el: Εγκατάσταση θέματος...

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusFollowsMouse)
en: Focus terminals when the mouse pointer is moved over them
el: Εστίαση τερματικών με κίνηση του ποντικιού πάνω σε αυτά

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ToggleToFocus)
en: If this option is enabled, the shortcut normally used to open and retract the window will give it focus, rather than close it, if it has previously lost focus. Unless the window is set to show on all virtual desktops, this may cause the window manager to switch to the virtual desktop it currently resides on.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, η συντόμευση που χρησιμοποιείται για το άνοιγμα και την ανάκληση του παραθύρου θα αλλάζει την εστίαση αντί να κλείνει το παράθυρο αν προηγουμένως έχει χάσει την εστίαση. Εκτός εάν το παράθυρο έχει οριστεί να εμφανίζεται σε όλες τις εικονικές επιφάνειες εργασίας, αυτό ίσως γίνει η αιτία ο διαχειριστής παραθύρων να αλλάξει στην εικονική επιφάνεια εργασίας στην οποία ανήκει.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ToggleToFocus)
en: Use Open/Retract action to focus window
el: Χρησιμοποιήσετε την ενέργεια άνοιγμα/ανάκληση για την εστίαση του παραθύρου

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAbove)
en: Keep window above other windows
el: Διατήρηση παραθύρου πάνω από τα άλλα παράθυρα

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OpenAfterStart)
en: Open window after program start
el: Άνοιγμα παραθύρου μετά την εκκίνηση του προγράμματος

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PollMouse)
en: If this option is enabled, the window will automatically open when the mouse pointer is moved to the same edge of the screen that it would open on when using the shortcut.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, το παράθυρο θα ανοίγει αυτόματα όταν ο δείκτης του ποντικιού βρεθεί στο ίδιο άκρο της οθόνης στο οποίο θα άνοιγε με τη χρήση της συντόμευσης.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PollMouse)
en: Open window when the mouse pointer touches the screen edge
el: Άνοιγμα παραθύρου κατά την επαφή του ποντικιού με το άκρο της οθόνης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberFullscreen)
en: Remember and restore window fullscreen state
el: Να γίνει απομνημόνευση και ανάκτηση της κατάστασης πλήρους οθόνης του παραθύρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSystrayIcon)
en: Show system tray icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου πλαισίου συστήματος

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepOpen)
en: Keep window open when it loses focus
el: Διατήρηση ανοιχτού παραθύρου κατά την απώλεια εστίασης

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepOpenAfterLastSessionCloses)
en: Keep window open after the last session is closed
el: Διατήρηση του παραθύρου ανοιχτού μετά το κλείσιμο της τελευταίας συνεδρίας

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Dialogs
el: Διάλογοι

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ConfirmQuit)
en: Confirm quit when more than one session is open
el: Επιβεβαίωση εξόδου με πολλές ανοιχτές συνεδρίες

[ctx: @item:intext]
en: by %1
el: από %1

[ctx: @item:inlistbox]
en: Screen %1
el: Οθόνη %1

[ctx: @title:window]
en: Hiding Title Bar
el: Απόκρυψη γραμμής τίτλου

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_0)
en: Title Bar
el: Γραμμή τίτλου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTitleBar)
en: Show title bar
el: Εμφάνιση γραμμής τίτλου

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Tab Bar
el: Γραμμή καρτελών

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DynamicTabTitles)
en: If this option is enabled, the information about the active terminal's contents that is normally shown in the title bar will also be shown on the tab bar. You can modify the format of the information in the terminal profile.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, οι πληροφορίες σχετικά με το περιεχόμενο του ενεργού τερματικού που κανονικά εμφανίζονται στη γραμμή τίτλου, θα εμφανίζονται επίσης στη γραμμή καρτελών. Μπορείτε να τροποποιήσετε τη μορφή των πληροφοριών στο προφίλ τερματικού.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DynamicTabTitles)
en: Show title bar contents in tab labels
el: Εμφάνιση περιεχομένου γραμμής τίτλου στις καρτέλες

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBar)
en: Show the tab bar
el: Εμφάνιση της γραμμής καρτελών

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Size and Animation
el: Μέγεθος και κίνηση

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width:
el: Πλάτος:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height:
el: Ύψος:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, durationLabel)
en: Duration:
el: Διάρκεια:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseWMAssist)
en: If this option is enabled, Yakuake will ask the window manager to perform the window open/retract animation. If the window manager is unable to provide the requested service, Yakuake will fall back to an animation strategy of progressively adjusting the window mask.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, το Yakuake θα ζητήσει από τον διαχειριστή παραθύρων να πραγματοποιήσει το άνοιγμα/ανάκληση για την απόδοση κίνησης. Αν ο διαχειριστής παραθύρων δεν μπορεί να ανταποκριθεί στην απαιτούμενη υπηρεσία, το Yakuake θα επιστρέψει στη στρατηγική απόδοσης κίνησης με βαθμιαία προσαρμογή της μάσκας του παραθύρου.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseWMAssist)
en: Ask the window manager to perform the animation
el: Ζητήστε από τον διαχειριστή παραθύρων να πραγματοποιήσει την απόδοση κίνησης

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Position
el: Θέση

[ctx: @item:inrange Direction to move the window in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Left
el: Αριστερά

[ctx: @item:inrange Direction to move the window in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Right
el: Δεξιά

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, screenLabel)
en: Open on screen:
el: Άνοιγμα στην οθόνη:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Screen)
en: At mouse location
el: Στη θέση ποντικιού

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Screen)
en: Screen 1
el: Οθόνη 1

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowOnAllDesktops)
en: Show on all desktops
el: Εμφάνιση σε όλες τις επιφάνειες

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Screen), group (Window)
en: Screen to use
el: Οθόνη προς χρήση

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Screen), group (Window)
en: The screen on which the application window will appear. 0 is understood to be the screen the mouse pointer is on.
el: Η οθόνη στην οποία θα εμφανίζεται το παράθυρο εφαρμογής. Το 0 είναι η οθόνη στην οποία βρίσκεται το ποντίκι.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Window)
en: Window width
el: Πλάτος παραθύρου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Width), group (Window)
en: Width of the application window as a percentage of the screen.
el: Πλάτος του παραθύρου της εφαρμογής ως ποσοστό της οθόνης.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Window)
en: Window height
el: Ύψος παραθύρου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Height), group (Window)
en: Height of the application window as a percentage of the screen.
el: Ύψος του παραθύρου της εφαρμογής ως ποσοστό της οθόνης.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Position), group (Window)
en: Window position
el: Θέση παραθύρου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Position), group (Window)
en: Center point of the application window, as a percentage, measured from the left-hand edge of the screen.
el: Κεντρικό σημείο του παραθύρου εφαρμογής ως ποσοστό από το αριστερό άκρο της οθόνης.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowOnAllDesktops), group (Window)
en: Show window on all desktops
el: Εμφάνιση παραθύρου σε όλες τις επιφάνειες

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOnAllDesktops), group (Window)
en: Whether to show the window on all desktops.
el: Αν θα γίνεται εμφάνιση του παραθύρου σε όλες τις επιφάνειες εργασίας.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepOpen), group (Window)
en: Keep window open
el: Διατήρηση ανοιχτού παραθύρου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepOpen), group (Window)
en: Whether to keep the application window open when it loses focus.
el: Αν θα γίνεται διατήρηση ανοιχτού του παραθύρου της εφαρμογής όταν χάνει την εστίαση.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepOpenAfterLastSessionCloses), group (Window)
en: Keep window open after last session closes
el: Διατήρηση ανοιχτού παραθύρου μετά το κλείσιμο της τελευταίας συνεδρίας

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepOpenAfterLastSessionCloses), group (Window)
en: Whether to keep the application window open after the last session is closed.
el: Αν θα διατηρείται το παράθυρο της εφαρμογής ανοιχτό μετά το κλείσιμο της τελευταίας συνεδρίας.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ToggleToFocus), group (Window)
en: Use open/retract shortcut to focus window
el: Χρήση συντόμευσης ανοίγματος/ανάκλησης της εστίασης του παραθύρου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ToggleToFocus), group (Window)
en: Whether the open/retract keyboard shortcut can be used to focus the application window when it is already open.
el: Αν η συντόμευση ανοίγματος/ανάκλησης θα χρησιμοποιείται για την εστίαση του παραθύρου της εφαρμογής όταν αυτό είναι ήδη ανοιχτό.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepAbove), group (Window)
en: Keep window on top
el: Διατήρηση παραθύρου πάνω

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepAbove), group (Window)
en: Whether to keep the application window above other windows on the screen.
el: Αν θα διατηρείται το παράθυρο της εφαρμογής πάνω από τα υπόλοιπα παράθυρα στην οθόνη.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTitleBar), group (Window)
en: Show title bar
el: Εμφάνιση γραμμής τίτλου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTitleBar), group (Window)
en: Whether to show the title bar in the application window.
el: Αν θα γίνεται εμφάνιση της γραμμής τίτλου στο παράθυρο της εφαρμογής.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTabBar), group (Window)
en: Show tab bar
el: Εμφάνιση γραμμής καρτελών

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTabBar), group (Window)
en: Whether to show the tab bar in the application window.
el: Αν θα γίνεται εμφάνιση της γραμμής καρτελών στο παράθυρο της εφαρμογής.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DynamicTabTitles), group (Window)
en: Dynamic tab titles
el: Δυναμικοί τίτλοι καρτελών

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DynamicTabTitles), group (Window)
en: Whether to update tab titles along with the title bar.
el: Αν θα γίνεται ενημέρωση των τίτλων των καρτελών μαζί με τη γραμμή τίτλου.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowSystrayIcon), group (Window)
en: Show a system tray icon
el: Εμφανίζει ένα εικονίδιο πλαισίου συστήματος

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSystrayIcon), group (Window)
en: Whether to show a system tray icon.
el: Αν θα εμφανίζεται ένα εικονίδιο πλαισίου συστήματος.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (FocusFollowsMouse), group (Behavior)
en: Focus follows mouse
el: Η εστίαση ακολουθεί το ποντίκι

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusFollowsMouse), group (Behavior)
en: Whether an individual terminal in a session will be given focus when the mouse pointer is moved above it.
el: Αν ένα τερματικό σε μια συνεδρία θα αποκτά την εστίαση όταν το ποντίκι κινηθεί πάνω σε αυτό.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (OpenAfterStart), group (Behavior)
en: Open after start
el: Άνοιγμα μετά την εκκίνηση

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OpenAfterStart), group (Behavior)
en: Whether the application window should be opened after program start.
el: Αν θα εμφανίζεται το παράθυρο της εφαρμογής στην εκκίνηση του προγράμματος.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (RememberFullscreen), group (Behavior)
en: Remember window fullscreen state
el: Απομνημόνευση της κατάστασης πλήρους οθόνης παραθύρου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RememberFullscreen), group (Behavior)
en: Whether the window will be shown fullscreen again when it has been previously.
el: Αν το παράθυρο θα εμφανίζεται πάλι σε πλήρη οθόνη σε περίπτωση που ήταν προηγουμένως.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Skin), group (Appearance)
en: Skin
el: Θέμα

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Skin), group (Appearance)
en: The skin to be used by the application window.
el: Το θέμα που θα χρησιμοποιηθεί από το παράθυρο της εφαρμογής.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SkinInstalledWithKns), group (Appearance)
en: Skin installed by KNS
el: Το θέμα εγκαταστάθηκε από το KMS

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkinInstalledWithKns), group (Appearance)
en: Whether the currently active skin was installed via KNS.
el: Αν το τρέχον ενεργό θέμα εγκαταστάθηκε από το KMS.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Translucency), group (Appearance)
en: Use translucent background
el: Χρήση διαφανούς φόντου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Translucency), group (Appearance)
en: Whether to make use of XComposite ARGB translucency.
el: Αν θα γίνεται χρήση διαφάνειας XComposite ARGB.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColor), group (Appearance)
en: Window background color
el: Χρώμα φόντου παραθύρου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BackgroundColor), group (Appearance)
en: Background color painted below skin elements.
el: Χρώμα φόντου κάτω από τα στοιχεία του θέματος.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColorOpacity), group (Appearance)
en: Background color opacity
el: Αδιαφάνεια χρώματος φόντου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BackgroundColorOpacity), group (Appearance)
en: The opacity of the background color fill when using translucency.
el: Η αδιαφάνεια του χρώματος του φόντου όταν γίνεται χρήση διαφάνειας.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TerminalHighlightOnManualActivation), group (Appearance)
en: Highlight newly focused terminals
el: Επισήμανση των τελευταία εστιασμένων τερματικών

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerminalHighlightOnManualActivation), group (Appearance)
en: Whether to briefly display a colored overlay above the newly focused terminal when moving focus between multiple terminals in a session, as well as over the currently focused terminal when switching to a session with multiple terminals.
el: Αν θα εμφανίζεται στιγμιαία στην οθόνη ένα χρωματιστό πέπλο πάνω από το τελευταία εστιασμένο τερματικό κατά την μετάβαση από το ένα τερματικό στο άλλο σε μια συνεδρία, αλλά και πάνω από το τρέχον εστιασμένο τερματικό κατά τη μετάβαση σε μια συνεδρία με πολλά τερματικά.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HideSkinBorders), group (Appearance)
en: Hide the borders defined by the skin
el: Απόκρυψη των ορίων που ορίζει το θέμα

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideSkinBorders), group (Appearance)
en: Skins can define borders around the terminal including the tabbar. This option, when turned on, will overwrite the border settings defined by the skin and hide all borders.
el: Τα θέματα (skins) μπορούν να ορίσουν όρια γύρω από το τερματικό συμπεριλαμβανομένης της γραμμής καρτελών. Αυτή η επιλογή, αν είναι ενεργή, θα αντικαταστήσει τις ρυθμίσεις ορίων που ορίζει το θέμα και θα κρύψει όλα τα όρια.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TerminalHighlightOpacity), group (Appearance)
en: Terminal highlight opacity
el: Διαφάνεια επισήμανσης του τερματικού

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerminalHighlightOpacity), group (Appearance)
en: The opacity of the colored overlay used to highlight a terminal.
el: Το πέπλο αδιαφάνειας των χρωμάτων που χρησιμοποιούνται για να επισημάνουν ένα τερματικό.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TerminalHighlightDuration), group (Appearance)
en: Terminal highlight duration
el: Διάρκεια επισήμανσης του τερματικού

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerminalHighlightDuration), group (Appearance)
en: The duration of the terminal highlight overlay.
el: Η διάρκεια του πέπλου επισήμανσης τερματικού.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardInputBlockIndicatorColor), group (Appearance)
en: Keyboard input block indicator color
el: Χρώμα ένδειξης φραγής εισόδου του πληκτρολογίου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardInputBlockIndicatorColor), group (Appearance)
en: The color of the keyboard input block indicator overlay.
el: Το χρώμα του πέπλου για την ένδειξη φραγής εισόδου του πληκτρολογίου.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardInputBlockIndicatorOpacity), group (Appearance)
en: Keyboard input block indicator opacity
el: Διαφάνεια της ένδειξης φραγής εισόδου του πληκτρολογίου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardInputBlockIndicatorOpacity), group (Appearance)
en: The opacity of the keyboard input block indicator overlay.
el: Η διαφάνεια του πέπλου για την ένδειξη φραγής εισόδου του πληκτρολογίου.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardInputBlockIndicatorDuration), group (Appearance)
en: Keyboard input block indicator duration
el: Διάρκεια της ένδειξης φραγής εισόδου του πληκτρολογίου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardInputBlockIndicatorDuration), group (Appearance)
en: The duration of the keyboard input block indicator overlay.
el: Η διάρκεια του πέπλου για την ένδειξη φραγής εισόδου του πληκτρολογίου.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (UseWMAssist), group (Animation)
en: Attempt to use the window manager to animate the window
el: Προσπάθεια χρήσης του διαχειριστή παραθύρων για την απόδοση κίνησης στο παράθυρο

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWMAssist), group (Animation)
en: Whether to try and let the window manager perform the window open/retract animation. Yakuake will fall back to an animation strategy of progressively adjusting the window mask if the window manager is unable to provide the requested service.
el: Ορίζει αν θα αφήσετε τον διαχειριστή παραθύρων να πραγματοποιήσει το άνοιγμα/ανάκληση στην απόδοση κίνησης. Το Yakuake θα επιστρέψει στη στρατηγική απόδοσης κίνησης με βαθμιαία προσαρμογή της μάσκας του παραθύρου αν ο διαχειριστής παραθύρων δεν τα καταφέρει με την υπηρεσία που του ζητήθηκε.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Frames), group (Animation)
en: Animation frames
el: Καρέ κίνησης

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Frames), group (Animation)
en: The number of frames of the open/retract animation. One frame is taken to be 10 miliseconds.
el: Ο αριθμός των καρέ για την κίνηση ανοίγματος/ανάκλησης στην απόδοση κίνησης. Ένα καρέ ορίζεται στα 10 miliseconds.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PollMouse), group (AutoOpen)
en: Auto-open window
el: Αυτόματο άνοιγμα παραθύρου

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PollMouse), group (AutoOpen)
en: Whether to automatically open the application window when the mouse pointer is found at the edge of the screen.
el: Αν θα γίνεται αυτόματο άνοιγμα του παραθύρου της εφαρμογής όταν ο δείκτης του ποντικιού βρεθεί στο άκρο της οθόνης.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PollInterval), group (AutoOpen)
en: Mouse pointer poll interval
el: Χρονικό διάστημα ελέγχου του ποντικιού

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PollInterval), group (AutoOpen)
en: The interval during which the mouse pointer position will be checked to determine whether or not it is at the same edge of the screen as the window.
el: Το χρονικό διάστημα στο οποίο θα καταγράφεται η θέση του ποντικιού για την ανίχνευση της κίνησης του δείκτη του ποντικιού στο ίδιο άκρο της οθόνης με το παράθυρο.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (Dialogs)
en: Application first run
el: Πρώτη εκτέλεση εφαρμογής

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FirstRun), group (Dialogs)
en: Whether this is the first time the application is run.
el: Αν πρόκειται για την πρώτη εκτέλεση αυτής της εφαρμογής.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmQuit), group (Dialogs)
en: Confirm quit with multiple sessions
el: Επιβεβαίωση εξόδου με πολλαπλές συνεδρίες

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ConfirmQuit), group (Dialogs)
en: Whether to prompt the user before quitting the application when multiple sessions are open.
el: Αν θα γίνεται ερώτηση στον χρήστη πριν την έξοδο της εφαρμογής όταν είναι ανοιχτές πολλαπλές συνεδρίες.

[ctx: @title:window]
en: First Run
el: Πρώτη εκτέλεση

[ctx: @title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, titleWidget)
en: Welcome to Yakuake
el: Καλώς ήρθατε στο Yakuake

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, introLabel)
en: Before starting to use the application, you might want to change the keyboard shortcut used to open and retract the Yakuake window:
el: Πριν αρχίσετε να χρησιμοποιείτε την εφαρμογή, ίσως να επιθυμείτε την τροποποίηση της συντόμευσης πληκτρολογίου για το άνοιγμα και την ανάκληση του παραθύρου Yakuake:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outroLabel)
en: You can change the shortcut later at any time via the menu.
el: Μπορείτε να τροποποιήσετε τη συντόμευση οποιαδήποτε στιγμή μέσω του μενού.

[ctx: @title]
en: A drop-down terminal emulator based on KDE Konsole technology.
el: Ένας αναδυόμενος εξομοιωτής τερματικού βασισμένος στην τεχνολογία KDE Konsole.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2008-2018 The Yakuake Team
el: (c) 2008-2018 Η ομάδα του Yakuake

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer, Lead Developer
el: Συντηρητής, κύριος προγραμματιστής

[ctx: @info:credit]
en: Project Founder, Legacy skin (Inactive)
el: Ιδρυτής του έργου, αρχικό θέμα (μη ενεργό)

[ctx: @info:credit]
en: Plastik skin
el: Θέμα Plastik

[ctx: @info:credit]
en: Tab bar drag and drop support, Prevent Closing toggle
el: Υποστήριξη μεταφορά και απόθεση στις καρτέλες, επιλογή « Αποτροπή ακούσιου κλεισίματος »

[ctx: @info:credit]
en: Icon on tabs with Prevent Closing enabled
el: Εικονίδιο στις καρτέλες με ενεργοποιημένη την αποφυγή κλεισίματος

[ctx: @info:credit]
en: Actions to grow terminals
el: Ενέργειες μεγέθυνσης τερματικών

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to quit?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να κλείσετε;

[ctx: @info]
en: <warning>There are multiple open sessions, <emphasis>some of which you have locked to prevent closing them accidentally.</emphasis> These will be killed if you continue.</warning>
el: <warning>Έχετε ανοιχτές πολλές συνεδρίες, <emphasis>μερικές από τις οποίες έχετε κλειδώσει για την  αποτροπή ακούσιου κλεισίματος.</emphasis> Θα τερματιστούν αν συνεχίσετε.</warning>

[ctx: @info]
en: <warning>There are multiple open sessions. These will be killed if you continue.</warning>
el: <warning>Έχετε ανοιχτές πολλές συνεδρίες. Αυτές θα τερματιστούν αν συνεχίσετε.</warning>

[ctx: @info]
en: <warning>There are one or more open sessions that you have locked to prevent closing them accidentally. These will be killed if you continue.</warning>
el: <warning>Υπάρχουν μία ή περισσότερες συνεδρίες που έχετε κλειδώσει για την αποτροπή ακούσιου κλεισίματος. Θα τερματιστούν αν συνεχίσετε.</warning>

[ctx: @title:window]
en: Really Quit?
el: Έξοδος πραγματικά;

[ctx: @action]
en: Open/Retract Yakuake
el: Άνοιγμα/ανάκληση του Yakuake

[ctx: @action]
en: Keep window open when it loses focus
el: Διατήρηση ανοιχτού παραθύρου κατά την απώλεια εστίασης

[ctx: @action]
en: Manage Profiles...
el: Διαχείριση προφίλ...

[ctx: @action]
en: Edit Current Profile...
el: Επεξεργασία τρέχοντος προφίλ...

[ctx: @action]
en: Increase Window Width
el: Αύξηση πλάτους παραθύρου

[ctx: @action]
en: Decrease Window Width
el: Μείωση πλάτους παραθύρου

[ctx: @action]
en: Increase Window Height
el: Αύξηση ύψους παραθύρου

[ctx: @action]
en: Decrease Window Height
el: Μείωση ύψους παραθύρου

[ctx: @action]
en: New Session
el: Νέα συνεδρία

[ctx: @action]
en: Two Terminals, Horizontally
el: Δύο τερματικά, οριζόντια

[ctx: @action]
en: Two Terminals, Vertically
el: Δύο τερματικά, κατακόρυφα

[ctx: @action]
en: Four Terminals, Grid
el: Τέσσερα τερματικά, κάνναβος

[ctx: @action]
en: Close Session
el: Κλείσιμο συνεδρίας

[ctx: @action]
en: Previous Session
el: Προηγούμενη συνεδρία

[ctx: @action]
en: Next Session
el: Επόμενη συνεδρία

[ctx: @action]
en: Move Session Left
el: Μετακίνηση συνεδρίας αριστερά

[ctx: @action]
en: Move Session Right
el: Μετακίνηση συνεδρίας δεξιά

[ctx: @action]
en: Grow Terminal to the Right
el: Ανάπτυξη τερματικού προς τα δεξιά

[ctx: @action]
en: Grow Terminal to the Left
el: Ανάπτυξη τερματικού προς τα αριστερά

[ctx: @action]
en: Grow Terminal to the Top
el: Ανάπτυξη τερματικού προς την κορυφή

[ctx: @action]
en: Grow Terminal to the Bottom
el: Ανάπτυξη τερματικού προς τη βάση

[ctx: @action]
en: Rename Session...
el: Μετονομασία συνεδρίας...

[ctx: @action]
en: Previous Terminal
el: Προηγούμενο τερματικό

[ctx: @action]
en: Next Terminal
el: Επόμενο τερματικό

[ctx: @action]
en: Close Active Terminal
el: Κλείσιμο ενεργού τερματικού

[ctx: @action]
en: Split Left/Right
el: Διαίρεση αριστερά/δεξιά

[ctx: @action]
en: Split Top/Bottom
el: Διαίρεση πάνω/κάτω

[ctx: @action]
en: Prevent Closing
el: Αποτροπή κλεισίματος

[ctx: @action]
en: Disable Keyboard Input
el: Απενεργοποίηση της εισόδου του πληκτρολογίου

[ctx: @action]
en: Monitor for Activity
el: Παρακολούθηση για δραστηριότητα

[ctx: @action]
en: Monitor for Silence
el: Παρακολούθηση για αδράνεια

[ctx: @action]
en: Toggle Titlebar
el: Εναλλαγή γραμμής τίτλου

[ctx: @action]
en: Switch to Session %1
el: Εναλλαγή στη συνεδρία %1

[ctx: @info]
en: Activity detected in monitored terminal in session "%1".
el: Ανιχνεύθηκε δραστηριότητα σε ελεγχόμενο τερματικό στη συνεδρία «%1».

[ctx: @info]
en: Silence detected in monitored terminal in session "%1".
el: Ανιχνεύθηκε αδράνεια σε ελεγχόμενο τερματικό στη συνεδρία «%1».

[ctx: @title:menu]
en: Help
el: Βοήθεια

[ctx: @title:menu]
en: Quick Options
el: Γρήγορες επιλογές

[ctx: @title:menu]
en: Screen
el: Οθόνη

[ctx: @title:menu]
en: Width
el: Πλάτος

[ctx: @title:menu]
en: Height
el: Ύψος

[ctx: @title:menu]
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

[ctx: @item:inmenu]
en: At mouse location
el: Στη θέση ποντικιού

[ctx: @item:inmenu]
en: Screen %1
el: Οθόνη %1

[ctx: @title Preferences page name]
en: Window
el: Παράθυρο

[ctx: @title Preferences page name]
en: Behavior
el: Συμπεριφορά

[ctx: @title Preferences page name]
en: Appearance
el: Εμφάνιση

[ctx: @info]
en: <application>Yakuake</application> was unable to load a skin. It is likely that it was installed incorrectly.<nl/><nl/>The application will now quit.
el: Το <application>Yakuake</application> δεν μπόρεσε να φορτώσει ένα θέμα. Πιθανότατα αυτό δεν είναι σωστά εγκατεστημένο.<nl/><nl/>Η εφαρμογή θα τερματίσει τώρα.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Load Skin
el: Αδυναμία φόρτωσης θέματος

[ctx: @info]
en: Press <shortcut>%1</shortcut> to open
el: Πιέστε <shortcut>%1</shortcut> για άνοιγμα

en: The D-Bus method runCommand was just used.  There are security concerns about allowing these methods to be public.  If desired, these methods can be changed to internal use only by re-compiling Yakuake. <p>This warning will only show once for this Yakuake instance.</p>
el: Έχει γίνει χρήση της runCommand με τη μέθοδο D-Bus.  Υπάρχουν θέματα ασφάλειας όταν επιτρέπεται σε αυτές τις μεθόδους να εκτελούνται δημόσια.  Αν θένετε, μπορεί αν γίνει εσωτερική χρήση αυτών των μεθόδων με επανάληψη της μεταγλώττισης του Yakuake. <p>Αυτή η προειδοποίηση δεν θα εμφανισθεί ξανά για αυτό το αντίγραφο του Yakuake.</p>

[ctx: @info]
en: <warning>You have locked this session to prevent accidental closing of terminals.</warning>
el: <warning>Έχετε κλειδώσει αυτή τη συνεδρία για να αποτρέψετε το ακούσιο κλείσιμο των τερματικών.</warning>

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to close this session?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να κλείσετε αυτή την συνεδρία;

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to close this terminal?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να κλείσετε αυτο το τερματικό;

[ctx: @title:window]
en: Really Close?
el: Έξοδος πραγματικά;

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Tab Bar</title><para>The tab bar allows you to switch between sessions. You can double-click a tab to edit its label.</para>
el: <title>Γραμμή καρτελών</title><para>Η γραμμή καρτελών σας επιτρέπει την εναλλαγή μεταξύ συνεδριών. Μπορείτε να κάνετε διπλό κλικ σε μια καρτέλα για την επεξεργασία της ετικέτας της.</para>

[ctx: @title:menu]
en: Disable Keyboard Input
el: Απενεργοποίηση της εισόδου του πληκτρολογίου

[ctx: @title:menu]
en: Monitor for Activity
el: Παρακολούθηση για δραστηριότητα

[ctx: @title:menu]
en: Monitor for Silence
el: Παρακολούθηση για αδράνεια

[ctx: @info:tooltip]
en: New Session
el: Νέα συνεδρία

[ctx: @info:whatsthis]
en: Adds a new session. Press and hold to select session type from menu.
el: Προσθήκη μιας νέας συνεδρίας. Πιέστε και κρατήστε πατημένο το κουμπί του ποντικιού για την επιλογή του τύπου συνεδρίας.

[ctx: @info:tooltip]
en: Close Session
el: Κλείσιμο συνεδρίας

[ctx: @info:whatsthis]
en: Closes the active session.
el: Κλείσιμο της ενεργού συνεδρίας.

[ctx: @action]
en: For This Session
el: Γι' αυτή τη συνεδρία

[ctx: @action]
en: For Terminal %1
el: Για το τερματικό %1

[ctx: @action]
en: In This Session
el: Σε αυτήν τη συνεδρία

[ctx: @action]
en: In Terminal %1
el: Στο τερματικό %1

[ctx: @title:tab]
en: Shell
el: Κέλυφος

[ctx: @title:tab]
en: Shell No. %1
el: Αρ. κελύφους %1

[ctx: @info]
en: <application>Yakuake</application> was unable to load the <application>Konsole</application> component.<nl/> A <application>Konsole</application> installation is required to use Yakuake.
el: Το <application>Yakuake</application> δεν μπόρεσε να φορτώσει το συστατικό <application>Konsole</application>. <nl/>Απαιτείται η εγκατάσταση του <application>Konsole</application> για την εκτέλεση του Yakuake.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Title Bar</title><para>The title bar displays the session title if available.</para>
el: <title>Γραμμή τίτλου</title><para>Η γραμμή τίτλου εμφανίζει τον τίτλο της συνεδρίας αν αυτός είναι διαθέσιμος.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep window open when it loses focus
el: Διατήρηση ανοιχτού παραθύρου κατά την απώλεια εστίασης

[ctx: @info:whatsthis]
en: If this is checked, the window will stay open when it loses focus.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, το παράθυρο θα παραμείνει ανοιχτό κατά την απώλεια της εστίασης.

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Menu
el: Άνοιγμα μενού

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens the main menu.
el: Άνοιγμα του κύριου μενού

[ctx: @info:tooltip Quits the application]
en: Quit
el: Έξοδος

[ctx: @info:whatsthis]
en: Quits the application.
el: Έξοδος της εφαρμογής
