yakuake - en to fi translation catalogue (225 entries)

[ctx: @item:inlistbox Unknown skin author]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: @title:window]
en: Select the skin archive to install
fi: Valitse asennettava teema-arkisto

[ctx: @info]
en: Unable to list the skin archive contents.
fi: Teema-arkiston sisältöä ei voida luetella.

[ctx: @info]
en: This skin appears to be already installed and you lack the required permissions to overwrite it.
fi: Teema näyttää olevan jo asennettu, eikä sen korvaamiseen ole käyttöoikeutta.

[ctx: @info]
en: This skin appears to be already installed. Do you want to overwrite it?
fi: Tämä teema näyttää olevan jo asennettu. Haluatko korvata sen?

[ctx: @title:window]
en: Skin Already Exists
fi: Teema on jo olemassa

[ctx: @action:button]
en: Reinstall Skin
fi: Asenna teema uudelleen

[ctx: @title:Window]
en: Could Not Delete Skin
fi: Teemaa ei voitu poistaa

[ctx: @info]
en: Unable to locate required files in the skin archive.<nl/><nl/>The archive appears to be invalid.
fi: Teema-arkistosta ei löydy vaadittuja tiedostoja.<nl/><nl/>Arkisto vaikuttaa vialliselta.

[ctx: @info]
en: The skin archive file could not be opened.
fi: Teema-arkistotiedostoa ei voitu avata.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Install Skin
fi: Teemaa ei voi asentaa

[ctx: @info]
en: Do you want to remove "%1" by %2?
fi: Haluatko poistaa tekijän %2 teeman ”%1”?

[ctx: @title:window]
en: Remove Skin
fi: Poista teema

[ctx: @info]
en: The following skin is missing required files. Thus it was removed:<ul>%2</ul> | The following skins are missing required files. Thus they were removed:<ul>%2</ul>
fi[0]: Seuraavasta teemasta puuttuu vaadittuja tiedostoja, joten se poistettiin:<ul>%2</ul>
fi[1]: Seuraavista teemoista puuttuu vaadittuja tiedostoja, joten ne poistettiin:<ul>%2</ul>

[ctx: @title:group Group box label]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: General
fi: Yleistä

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TerminalHighlightOnManualActivation)
en: Enabling this option will make Yakuake briefly display a colored overlay above the newly focused terminal when moving focus between multiple terminals in a session, as well as over the currently focused terminal when switching to a session with multiple terminals.
fi: Tällä asetuksella Yakuake osoittaa äskettäin kohdistuksen saaneen päätteen värillä, kun kohdistusta vaihdetaan useampipäätteisessä istunnossa. Samoin vaihdettaessa useampipäätteiseen istuntoon korostetaan kohdistuksen saava pääte.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerminalHighlightOnManualActivation)
en: Highlight terminals when moving focus between them
fi: Korosta päätteet kohdistuksen liikkuessa niiden yllä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideSkinBorders)
en: Hide borders
fi: Piilota reunat

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Background
fi: Ikkunan tausta

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
fi: Taustaväri:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Translucency)
en: Translucency requires support by the selected skin as well as your desktop environment. The default skin supports translucency.
fi: Läpikuultavuus vaatii sekä valitun teeman että työpöytäympäristön tuen. Oletusteema tukee läpikuultavuutta.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Translucency)
en: Use skin translucency if supported
fi: Käytä teeman läpikuultavuutta, jos tuettu

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorOpacityLabel)
en: Background color opacity:
fi: Taustavärin peittävyys:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_BackgroundColorOpacity)
en: When using translucency, the background color will be filled in using the given opacity before the skin elements are painted on top of the background. This allows influencing the opacity and color tint of translucent areas of the skin.
fi: Läpikuultavuutta käytettäessä taustaväri täytetään käyttäen annettua peittävyysarvoa ennen kuin teeman elementit piirretään taustan ylle. Näin teeman läpikuultavien alueiden peittävyyteen ja värisävyyn voi vaikuttaa.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Skin
fi: Teema

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, ghnsButton)
en: Get New Skins...
fi: Hae uusia teemoja…

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Skin
fi: Poista teema

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Skin...
fi: Asenna teema…

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusFollowsMouse)
en: Focus terminals when the mouse pointer is moved over them
fi: Kohdista päätteet, kun hiirikohdistin siirtyy niiden ylle

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ToggleToFocus)
en: If this option is enabled, the shortcut normally used to open and retract the window will give it focus, rather than close it, if it has previously lost focus. Unless the window is set to show on all virtual desktops, this may cause the window manager to switch to the virtual desktop it currently resides on.
fi: Jos tämä valinta on käytössä, ikkunan tavallisesti avaava ja sulkeva pikanäppäin siirtää kohdistuksen ikkunan sulkemisen sijaan, jos se on aiemmin menettänyt kohdistuksen. Ellei ikkunaa ole asetettu näkyväksi kaikilla virtuaalityöpöydillä, tämä saa myös ikkunointiohjelman vaihtamaan sille työpöydälle, jolla ikkuna on.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ToggleToFocus)
en: Use Open/Retract action to focus window
fi: Käytä Avaa/Sulje-pikanäppäintä ikkunan kohdistamiseen

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAbove)
en: Keep window above other windows
fi: Pidä ikkuna muiden ikkunoiden yllä

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OpenAfterStart)
en: Open window after program start
fi: Avaa ikkuna ohjelman käynnistyttyä

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PollMouse)
en: If this option is enabled, the window will automatically open when the mouse pointer is moved to the same edge of the screen that it would open on when using the shortcut.
fi: Kun tämä valinta on käytössä, ikkuna avataan automaattisesti, kun hiirikohdistin siirretään samalle ruudun laidalle, jonne ikkuna avautuisi käytettäessä pikanäppäintä.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PollMouse)
en: Open window when the mouse pointer touches the screen edge
fi: Avaa ikkuna hiirikohdistimen koskettaessa ruudun laitaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberFullscreen)
en: Remember and restore window fullscreen state
fi: Muista ja palauta ikkunan koko näytön tila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSystrayIcon)
en: Show system tray icon
fi: Näytä ilmoitusaluekuvake

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepOpen)
en: Keep window open when it loses focus
fi: Pidä ikkuna auki sen menettäessä kohdistuksen

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepOpenAfterLastSessionCloses)
en: Keep window open after the last session is closed
fi: Pidä ikkuna auki viimeisen istunnon sulkeuduttua

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Dialogs
fi: Kyselyikkunat

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ConfirmQuit)
en: Confirm quit when more than one session is open
fi: Vahvista lopetus, kun useampia istuntoja on auki

[ctx: @item:intext]
en: by %1
fi: tekijältä %1

[ctx: @item:inlistbox]
en: Screen %1
fi: Näytölle %1

[ctx: @title:window]
en: Hiding Title Bar
fi: Piilotetaan otsikkopalkki

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_0)
en: Title Bar
fi: Otsikkopalkki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTitleBar)
en: Show title bar
fi: Näytä otsikkopalkki

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Tab Bar
fi: Välilehtipalkki

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DynamicTabTitles)
en: If this option is enabled, the information about the active terminal's contents that is normally shown in the title bar will also be shown on the tab bar. You can modify the format of the information in the terminal profile.
fi: Jos tämä valinta on käytössä, tavallisesti otsikkopalkissa näytetyt tiedot aktiivisen päätteen sisällöstä näytetään myös välilehtipalkissa. Tiedon muodon voi asettaa päätteen profiilista.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DynamicTabTitles)
en: Show title bar contents in tab labels
fi: Näytä otsikkopalkin sisältö välilehtipalkissa

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBar)
en: Show the tab bar
fi: Näytä välilehtipalkki

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Size and Animation
fi: Koko ja animointi

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width:
fi: Leveys:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height:
fi: Korkeus:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, durationLabel)
en: Duration:
fi: Kesto:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseWMAssist)
en: If this option is enabled, Yakuake will ask the window manager to perform the window open/retract animation. If the window manager is unable to provide the requested service, Yakuake will fall back to an animation strategy of progressively adjusting the window mask.
fi: Jos tämä valinta on käytössä, Yakuake pyytää ikkunointiohjelmaa suorittamaan ikkunan avaus- ja sulkemistoiminnot. Ellei ikkunointiohjelma voi suorittaa tehtävää, Yakuake turvautuu animointitapaan, jossa ikkunamaskia muutetaan vähän kerrassaan.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseWMAssist)
en: Ask the window manager to perform the animation
fi: Pyydä animoinnit ikkunointiohjelmalta

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Position
fi: Sijainti

[ctx: @item:inrange Direction to move the window in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Left
fi: Vasen

[ctx: @item:inrange Direction to move the window in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Right
fi: Oikea

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, screenLabel)
en: Open on screen:
fi: Avaa näyttöön:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Screen)
en: At mouse location
fi: Hiirikohdistimen kohdalle

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Screen)
en: Screen 1
fi: Näytölle 1

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowOnAllDesktops)
en: Show on all desktops
fi: Kaikille työpöydille

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Screen), group (Window)
en: Screen to use
fi: Käytettyyn näyttöön

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Screen), group (Window)
en: The screen on which the application window will appear. 0 is understood to be the screen the mouse pointer is on.
fi: Näyttö, jolle sovellusikkuna ilmestyy. 0 tarkoittaa näyttöä, jolla hiirikohdistin on.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Window)
en: Window width
fi: Ikkunan leveys

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Width), group (Window)
en: Width of the application window as a percentage of the screen.
fi: Sovellusikkunan leveys suhteessa koko näyttöön.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Window)
en: Window height
fi: Ikkunan korkeus

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Height), group (Window)
en: Height of the application window as a percentage of the screen.
fi: Sovellusikkunan korkeus suhteessa koko näyttöön.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Position), group (Window)
en: Window position
fi: Ikkunan sijainti

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Position), group (Window)
en: Center point of the application window, as a percentage, measured from the left-hand edge of the screen.
fi: Sovellusikkunan keskipiste suhteessa ruudun vasempaan laitaan.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowOnAllDesktops), group (Window)
en: Show window on all desktops
fi: Näytä ikkuna kaikilla työpöydillä

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOnAllDesktops), group (Window)
en: Whether to show the window on all desktops.
fi: Näytetäänkö ikkuna kaikilla työpöydillä.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepOpen), group (Window)
en: Keep window open
fi: Pidä ikkuna auki

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepOpen), group (Window)
en: Whether to keep the application window open when it loses focus.
fi: Pidetäänkö sovellusikkuna auki sen menettäessä kohdistuksen.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepOpenAfterLastSessionCloses), group (Window)
en: Keep window open after last session closes
fi: Pidä ikkuna auki viimeisen istunnon sulkeuduttua

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepOpenAfterLastSessionCloses), group (Window)
en: Whether to keep the application window open after the last session is closed.
fi: Pidetäänkö sovellusikkuna auki sen viimeisen istunnon sulkeuduttua.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ToggleToFocus), group (Window)
en: Use open/retract shortcut to focus window
fi: Käytä Avaa/Sulje-toimintoa ikkunan kohdistamiseen

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ToggleToFocus), group (Window)
en: Whether the open/retract keyboard shortcut can be used to focus the application window when it is already open.
fi: Käytetäänkö Avaa/Sulje-pikanäppäintä kohdistamaan jo auki oleva sovellusikkuna.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepAbove), group (Window)
en: Keep window on top
fi: Pidä ikkuna ylinnä

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepAbove), group (Window)
en: Whether to keep the application window above other windows on the screen.
fi: Pidetäänkö sovellusikkuna kaikkien muiden näytön ikkunoiden yllä.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTitleBar), group (Window)
en: Show title bar
fi: Näytä otsikkopalkki

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTitleBar), group (Window)
en: Whether to show the title bar in the application window.
fi: Näytetäänkö sovellusikkunassa otsikkopalkkia.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTabBar), group (Window)
en: Show tab bar
fi: Näytä välilehtipalkki

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTabBar), group (Window)
en: Whether to show the tab bar in the application window.
fi: Näytetäänkö sovellusikkunassa välilehtipalkkia.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DynamicTabTitles), group (Window)
en: Dynamic tab titles
fi: Dynaamiset välilehtien nimet

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DynamicTabTitles), group (Window)
en: Whether to update tab titles along with the title bar.
fi: Päivitetäänkö välilehtien nimiä otsikkopalkin ohella.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowSystrayIcon), group (Window)
en: Show a system tray icon
fi: Näytä ilmoitusaluekuvake

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSystrayIcon), group (Window)
en: Whether to show a system tray icon.
fi: Näytetäänkö ilmoitusalueella kuvake.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (FocusFollowsMouse), group (Behavior)
en: Focus follows mouse
fi: Kohdistus seuraa hiirtä

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusFollowsMouse), group (Behavior)
en: Whether an individual terminal in a session will be given focus when the mouse pointer is moved above it.
fi: Kohdistetaanko istunnon yksittäinen pääte hiirikohdistimen siirtyessä sen ylle.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (OpenAfterStart), group (Behavior)
en: Open after start
fi: Avaa käynnistyttyä

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OpenAfterStart), group (Behavior)
en: Whether the application window should be opened after program start.
fi: Avataanko sovellusikkuna ohjelman käynnistyttyä.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (RememberFullscreen), group (Behavior)
en: Remember window fullscreen state
fi: Muista ikkunan koko näytön tila

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RememberFullscreen), group (Behavior)
en: Whether the window will be shown fullscreen again when it has been previously.
fi: Palautetaanko ikkuna taas koko näytölle, jos se on ollut sitä aikaisemmin.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Skin), group (Appearance)
en: Skin
fi: Teema

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Skin), group (Appearance)
en: The skin to be used by the application window.
fi: Sovellusikkunan käyttämä teema.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SkinInstalledWithKns), group (Appearance)
en: Skin installed by KNS
fi: KNS:n asentama teema

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkinInstalledWithKns), group (Appearance)
en: Whether the currently active skin was installed via KNS.
fi: Asennettiinko nykyinen teema KNS:n kautta.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Translucency), group (Appearance)
en: Use translucent background
fi: Käytä läpikuultavaa taustaa

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Translucency), group (Appearance)
en: Whether to make use of XComposite ARGB translucency.
fi: Käytetäänkö XComposite ARGB -läpikuultavuutta.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColor), group (Appearance)
en: Window background color
fi: Ikkunan taustaväri

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BackgroundColor), group (Appearance)
en: Background color painted below skin elements.
fi: Teeman elementtien alla käytettävä taustaväri.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColorOpacity), group (Appearance)
en: Background color opacity
fi: Taustavärin peittävyys

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BackgroundColorOpacity), group (Appearance)
en: The opacity of the background color fill when using translucency.
fi: Taustavärin peittävyys käytettäessä läpikuultavuutta.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TerminalHighlightOnManualActivation), group (Appearance)
en: Highlight newly focused terminals
fi: Korosta juuri avatut päätteet

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerminalHighlightOnManualActivation), group (Appearance)
en: Whether to briefly display a colored overlay above the newly focused terminal when moving focus between multiple terminals in a session, as well as over the currently focused terminal when switching to a session with multiple terminals.
fi: Korostetaanko kohdistettua päätettä lyhyesti värin avulla siirrettäessäkohdistusta useampipäätteisessä istunnossa tai siirryttäessä useampipäätteiseen istuntoon.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HideSkinBorders), group (Appearance)
en: Hide the borders defined by the skin
fi: Piilota teeman asettamat reunat

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideSkinBorders), group (Appearance)
en: Skins can define borders around the terminal including the tabbar. This option, when turned on, will overwrite the border settings defined by the skin and hide all borders.
fi: Teema voi asettaa päätteen ja välilehtirivin ympärille reunat. Jos tämä valinta otetaan käyttöön, teeman reuna-asetus korvataan ja reunat piilotetaan.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TerminalHighlightOpacity), group (Appearance)
en: Terminal highlight opacity
fi: Päätteen korostuksen peittävyys

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerminalHighlightOpacity), group (Appearance)
en: The opacity of the colored overlay used to highlight a terminal.
fi: Päätteen korostamiseen käytetyn värin peittävyys.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TerminalHighlightDuration), group (Appearance)
en: Terminal highlight duration
fi: Päätteen korostuksen kesto

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerminalHighlightDuration), group (Appearance)
en: The duration of the terminal highlight overlay.
fi: Päätteen värikorostuksen kesto.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardInputBlockIndicatorColor), group (Appearance)
en: Keyboard input block indicator color
fi: Näppäimistösyötteen eston osoittimen väri

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardInputBlockIndicatorColor), group (Appearance)
en: The color of the keyboard input block indicator overlay.
fi: Näppäimistösyötteen eston osoittimen merkkiväri.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardInputBlockIndicatorOpacity), group (Appearance)
en: Keyboard input block indicator opacity
fi: Näppäimistösyötteen eston osoittimen peittävyys

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardInputBlockIndicatorOpacity), group (Appearance)
en: The opacity of the keyboard input block indicator overlay.
fi: Näppäimistösyötteen eston osoittimen peittävyys.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardInputBlockIndicatorDuration), group (Appearance)
en: Keyboard input block indicator duration
fi: Näppäimistösyötteen eston osoittimen kesto

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardInputBlockIndicatorDuration), group (Appearance)
en: The duration of the keyboard input block indicator overlay.
fi: Näppäimistösyötteen eston osoittimen kesto.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (UseWMAssist), group (Animation)
en: Attempt to use the window manager to animate the window
fi: Yritä antaa ikkunointiohjelman animoida ikkunaa

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWMAssist), group (Animation)
en: Whether to try and let the window manager perform the window open/retract animation. Yakuake will fall back to an animation strategy of progressively adjusting the window mask if the window manager is unable to provide the requested service.
fi: Yritetäänkö antaa ikkunointiohjelman animoida ikkunan avaaminen ja sulkeminen. Yakuake turvautuu ikkunapeitteen etenevän sovittamisen strategiaan, ellei ikkunointiohjelma kykene tarjoamaan pyydettyä tehtävää.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Frames), group (Animation)
en: Animation frames
fi: Animointikehykset

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Frames), group (Animation)
en: The number of frames of the open/retract animation. One frame is taken to be 10 miliseconds.
fi: Avaus- ja sulkemisanimaatio kuvataajuus. Yksi kuva lasketaan 10 millisekunniksi.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PollMouse), group (AutoOpen)
en: Auto-open window
fi: Avaa ikkuna automaattisesti

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PollMouse), group (AutoOpen)
en: Whether to automatically open the application window when the mouse pointer is found at the edge of the screen.
fi: Avataanko sovellusikkuna automaattisesti hiirikohdistimen siirryttyä näytön reunalle.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PollInterval), group (AutoOpen)
en: Mouse pointer poll interval
fi: Hiirikohdistimen tarkkailuväli

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PollInterval), group (AutoOpen)
en: The interval during which the mouse pointer position will be checked to determine whether or not it is at the same edge of the screen as the window.
fi: Aika, jonka verran hiirikohdistimen sijaintia tarkkaillaan sen päättelemiseksi, onko se ikkunan kanssa samalla näytön reunalla vai ei.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (Dialogs)
en: Application first run
fi: Sovelluksen ensikäynnistys

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FirstRun), group (Dialogs)
en: Whether this is the first time the application is run.
fi: Onko tämä sovelluksen ensimmäinen käynnistyskerta.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmQuit), group (Dialogs)
en: Confirm quit with multiple sessions
fi: Vahvista useamman istunnon sulkeminen

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ConfirmQuit), group (Dialogs)
en: Whether to prompt the user before quitting the application when multiple sessions are open.
fi: Varoitetaanko käyttäjää sovelluksen sulkemisesta, kun useampia istuntoja on auki.

[ctx: @title:window]
en: First Run
fi: Ensikäynnistys

[ctx: @title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, titleWidget)
en: Welcome to Yakuake
fi: Tervetuloa Yakuakeen

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, introLabel)
en: Before starting to use the application, you might want to change the keyboard shortcut used to open and retract the Yakuake window:
fi: Ennen sovelluksen käynnistämistä, halunnet muuttaa Yakuake-ikkunan avaavan ja sulkevan pikanäppäimen.

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outroLabel)
en: You can change the shortcut later at any time via the menu.
fi: Voit muuttaa pikanäppäintä myöhemmin valikosta milloin vain.

[ctx: @title]
en: A drop-down terminal emulator based on KDE Konsole technology.
fi: KDE:n Konsolen tekniikkaan perustuva alas putoava pääte.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2008-2018 The Yakuake Team
fi: © 2008–2018 Yakuake-työryhmä

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer, Lead Developer
fi: Ylläpitäjä, pääkehittäjä

[ctx: @info:credit]
en: Project Founder, Legacy skin (Inactive)
fi: Projektin perustaja, vanha teema (passiivinen)

[ctx: @info:credit]
en: Plastik skin
fi: Plastik-teema

[ctx: @info:credit]
en: Tab bar drag and drop support, Prevent Closing toggle
fi: Välilehtipalkin vedä ja pudota -tuki, sulkemisen esto

[ctx: @info:credit]
en: Icon on tabs with Prevent Closing enabled
fi: Sulkemisen estämisestä osoittava välilehtikuvake

[ctx: @info:credit]
en: Actions to grow terminals
fi: Päätteiden suurennustoiminnot

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to quit?
fi: Haluatko varmasti lopettaa?

[ctx: @info]
en: <warning>There are multiple open sessions, <emphasis>some of which you have locked to prevent closing them accidentally.</emphasis> These will be killed if you continue.</warning>
fi: <warning>Useampia istuntoja on auki, <emphasis>joista jotkin on lukittu, jottei niitä suljettaisi vahingossa</emphasis>. Nämä suljetaan väkisin, jos jatkat.</warning>

[ctx: @info]
en: <warning>There are multiple open sessions. These will be killed if you continue.</warning>
fi: <warning>Useampia istuntoja on auki. Nämä suljetaan väkisin, jos jatkat.</warning>

[ctx: @info]
en: <warning>There are one or more open sessions that you have locked to prevent closing them accidentally. These will be killed if you continue.</warning>
fi: <warning>Yksi tai useampia istuntoja on lukittu, jottei niitä suljettaisi vahingossa. Nämä suljetaan väkisin, jos jatkat.</warning>

[ctx: @title:window]
en: Really Quit?
fi: Lopetetaanko varmasti?

[ctx: @action]
en: Open/Retract Yakuake
fi: Avaa tai sulje Yakuake-ikkuna

[ctx: @action]
en: Keep window open when it loses focus
fi: Pidä ikkuna auki sen menettäessä kohdistuksen

[ctx: @action]
en: Manage Profiles...
fi: Hallitse profiileja…

[ctx: @action]
en: Edit Current Profile...
fi: Muokkaa nykyistä profiilia…

[ctx: @action]
en: Increase Window Width
fi: Kasvata ikkunan leveyttä

[ctx: @action]
en: Decrease Window Width
fi: Vähennä ikkunan leveyttä

[ctx: @action]
en: Increase Window Height
fi: Kasvata ikkunan korkeutta

[ctx: @action]
en: Decrease Window Height
fi: Vähennä ikkunan korkeutta

[ctx: @action]
en: New Session
fi: Uusi istunto

[ctx: @action]
en: Two Terminals, Horizontally
fi: Kaksi päätettä vaakasuunnassa

[ctx: @action]
en: Two Terminals, Vertically
fi: Kaksi päätettä pystysuunnassa

[ctx: @action]
en: Four Terminals, Grid
fi: Neljä päätettä ruudukkona

[ctx: @action]
en: Close Session
fi: Sulje istunto

[ctx: @action]
en: Previous Session
fi: Edellinen istunto

[ctx: @action]
en: Next Session
fi: Seuraava istunto

[ctx: @action]
en: Move Session Left
fi: Siirrä istuntoa vasemmas

[ctx: @action]
en: Move Session Right
fi: Siirrä istuntoa oikeammas

[ctx: @action]
en: Grow Terminal to the Right
fi: Suurenna pääte oikealle

[ctx: @action]
en: Grow Terminal to the Left
fi: Suurenna pääte vasemmalle

[ctx: @action]
en: Grow Terminal to the Top
fi: Suurenna pääte ylös asti

[ctx: @action]
en: Grow Terminal to the Bottom
fi: Suurenna pääte alas asti

[ctx: @action]
en: Rename Session...
fi: Muuta istunnon nimeä…

[ctx: @action]
en: Previous Terminal
fi: Edellinen pääte

[ctx: @action]
en: Next Terminal
fi: Seuraava pääte

[ctx: @action]
en: Close Active Terminal
fi: Sulje aktiivinen pääte

[ctx: @action]
en: Split Left/Right
fi: Jaa vasempaan ja oikeaan osaan

[ctx: @action]
en: Split Top/Bottom
fi: Jaa ylempään ja alempaan osaan

[ctx: @action]
en: Prevent Closing
fi: Estä sulkeminen

[ctx: @action]
en: Disable Keyboard Input
fi: Estä näppäinsyöte

[ctx: @action]
en: Monitor for Activity
fi: Tarkkailu aktiivisuutta

[ctx: @action]
en: Monitor for Silence
fi: Tarkkaile hiljaisuutta

[ctx: @action]
en: Toggle Titlebar
fi: Näytä tai piilota otsikkopalkki

[ctx: @action]
en: Switch to Session %1
fi: Vaihda istuntoon %1

[ctx: @info]
en: Activity detected in monitored terminal in session "%1".
fi: Havaittiin tarkkaillun päätteen aktiivisuus istunnossa ”%1”.

[ctx: @info]
en: Silence detected in monitored terminal in session "%1".
fi: Havaittiin tarkkaillun päätteen hiljaisuus istunnossa ”%1”.

[ctx: @title:menu]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: @title:menu]
en: Quick Options
fi: Pikavalinnat

[ctx: @title:menu]
en: Screen
fi: Näyttö

[ctx: @title:menu]
en: Width
fi: Leveys

[ctx: @title:menu]
en: Height
fi: Korkeus

[ctx: @title:menu]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: @item:inmenu]
en: At mouse location
fi: Hiirikohdistimen kohdalla

[ctx: @item:inmenu]
en: Screen %1
fi: Näyttö %1

en: %1%
fi: %1 %

[ctx: @title Preferences page name]
en: Window
fi: Ikkuna

[ctx: @title Preferences page name]
en: Behavior
fi: Toiminta

[ctx: @title Preferences page name]
en: Appearance
fi: Ulkoasu

[ctx: @info]
en: <application>Yakuake</application> was unable to load a skin. It is likely that it was installed incorrectly.<nl/><nl/>The application will now quit.
fi: <application>Yakuake</application> ei onnistunut lataamaan teema. Se on todennäköisesti asennettu väärin.<nl/><nl/>Sovellus lopetetaan nyt.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Load Skin
fi: Teemaa ei voi ladata

[ctx: @info]
en: Press <shortcut>%1</shortcut> to open
fi: Avaa painamalla <shortcut>%1</shortcut>

en: The D-Bus method runCommand was just used.  There are security concerns about allowing these methods to be public.  If desired, these methods can be changed to internal use only by re-compiling Yakuake. <p>This warning will only show once for this Yakuake instance.</p>
fi: Äsken käytettiin D-Bus-metodia runCommand. Julkisina nämä metodit aiheuttavat turvallisuusriskin. Ne voi muuttaa ainoastaan sisäisesti käytettäviksi vain koostamalla Yakuake uudelleen. <p>Tämä varoitus näytetään vain kerran tälle Yakuaken instansille.</p>

[ctx: @info]
en: <warning>You have locked this session to prevent accidental closing of terminals.</warning>
fi: <warning>Olet lukinnut tämän istunnon estääksesi päätteiden sulkemisen vahingossa.</warning>

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to close this session?
fi: Haluatko varmasti sulkea tämän istunnon?

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to close this terminal?
fi: Haluatko varmasti sulkea tämän päätteen?

[ctx: @title:window]
en: Really Close?
fi: Suljetaanko varmasti?

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Tab Bar</title><para>The tab bar allows you to switch between sessions. You can double-click a tab to edit its label.</para>
fi: <title>Välilehtipalkki</title><para>Välilehtipalkin avulla voit vaihtaa istunnosta toiseen. Istunnon otsikkoa voi muuttaa kaksoisnapsauttamalla välilehteä.</para>

[ctx: @title:menu]
en: Disable Keyboard Input
fi: Estä näppäinsyöte

[ctx: @title:menu]
en: Monitor for Activity
fi: Aktiivisuuden tarkkailu

[ctx: @title:menu]
en: Monitor for Silence
fi: Hiljaisuuden tarkkailu

[ctx: @info:tooltip]
en: New Session
fi: Uusi istunto

[ctx: @info:whatsthis]
en: Adds a new session. Press and hold to select session type from menu.
fi: Lisää uuden istunnon. Valitaksesi valikosta istunnon tyypin paina ja pidä painike alhaalla.

[ctx: @info:tooltip]
en: Close Session
fi: Sulje istunto

[ctx: @info:whatsthis]
en: Closes the active session.
fi: Sulkee aktiivisen istunnon.

[ctx: @action]
en: For This Session
fi: Tälle istunnolle

[ctx: @action]
en: For Terminal %1
fi: Päätteelle %1

[ctx: @action]
en: In This Session
fi: Tässä istunnossa

[ctx: @action]
en: In Terminal %1
fi: Päätteessä %1

[ctx: @title:tab]
en: Shell
fi: Komentotulkki

[ctx: @title:tab]
en: Shell No. %1
fi: Komentotulkki nro %1

[ctx: @info]
en: <application>Yakuake</application> was unable to load the <application>Konsole</application> component.<nl/> A <application>Konsole</application> installation is required to use Yakuake.
fi: <application>Yakuake</application> ei saanut ladatuksi <application>Konsole</application>-osaa.<nl /><application>Konsole</application> täytyy asentaa, jotta Yakuakea voi käyttää.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Title Bar</title><para>The title bar displays the session title if available.</para>
fi: <title>Otsikkopalkki</title><para>Otsikkopalkki näyttää istunnon otsikon, jos sellaista on.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep window open when it loses focus
fi: Pidä ikkuna auki sen menettäessä kohdistuksen

[ctx: @info:whatsthis]
en: If this is checked, the window will stay open when it loses focus.
fi: Jos tämä on valittu, ikkuna pysyy auki myös sen menettäessä kohdistuksen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Menu
fi: Avaa valikon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens the main menu.
fi: Avaa päävalikon

[ctx: @info:tooltip Quits the application]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: @info:whatsthis]
en: Quits the application.
fi: Lopettaa sovelluksen.
