yakuake - en to hi translation catalogue (100 entries)

[ctx: @title:group Group box label]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: General
hi: सामान्य

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Background
hi: विंडो पृष्ठभूमि

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
hi: पृष्ठभूमि का रंगः

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Skin
hi: स्किन

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Skin
hi: स्किन मिटाएँ

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Skin...
hi: स्किन संस्थापित करें...

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ToggleToFocus)
en: Use Open/Retract action to focus window
hi: विंडो फ़ोकस करने के लिए खोलें/रीट्रैक्ट क्रिया प्रयोग करें

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAbove)
en: Keep window above other windows
hi: विंडो को अन्य विंडो के ऊपर रखें

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PollMouse)
en: Open window when the mouse pointer touches the screen edge
hi: जब माउस संकेतक स्क्रीन किनारा छुए तो विंडो खोलें

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepOpen)
en: Keep window open when it loses focus
hi: जब विंडो पर फ़ोकस खत्म हो जाए तो विंडो खुला रखें

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Dialogs
hi: संवाद

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ConfirmQuit)
en: Confirm quit when more than one session is open
hi: जब एक से अधिक सत्र खुले हों तो बाहर होने की पुष्टि करें

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Tab Bar
hi: टैब पट्टी

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DynamicTabTitles)
en: Show title bar contents in tab labels
hi: टैब शीर्षकों में शीर्षक पट्टी सामग्रियां दिखाएं

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBar)
en: Show the tab bar
hi: टैब पट्टी दिखाएँ

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Size and Animation
hi: आकार तथा एनीमेशन

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width:
hi: चौडाईः

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height:
hi: ऊँचाईः

[ctx: @label Spinbox unit suffix]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, framesSpinBox)
en: ms
hi: मि.से.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Position
hi: स्थिति

[ctx: @item:inrange Direction to move the window in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Left
hi: बायाँ

[ctx: @item:inrange Direction to move the window in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Right
hi: दायाँ

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, screenLabel)
en: Open on screen:
hi: स्क्रीन पर खोलें:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Screen)
en: At mouse location
hi: माउस संकेतक स्थान पर

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Screen)
en: Screen 1
hi: स्क्रीन १

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Screen), group (Window)
en: Screen to use
hi: इस्तेमाल हेतु स्क्रीन

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Window)
en: Window width
hi: विंडो की चौड़ाई

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Window)
en: Window height
hi: विंडो की ऊँचाई

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Position), group (Window)
en: Window position
hi: विंडो की स्थिति

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepOpen), group (Window)
en: Keep window open
hi: विंडो हमेशा खुला रखें

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ToggleToFocus), group (Window)
en: Use open/retract shortcut to focus window
hi: विंडो फ़ोकस करने के लिए खोलें/रीट्रैक्ट शॉर्टकट का प्रयोग करें

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepAbove), group (Window)
en: Keep window on top
hi: विंडो शीर्ष पर रखें

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepAbove), group (Window)
en: Whether to keep the application window above other windows on the screen.
hi: स्क्रीन पर क्या अनुप्रयोग विंडो को अन्य विंडो के ऊपर रखना है.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTabBar), group (Window)
en: Show tab bar
hi: टैब पट्टी दिखाएँ

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTabBar), group (Window)
en: Whether to show the tab bar in the application window.
hi: अनुप्रयोग विंडो में क्या टैब पट्टी दिखाना है

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DynamicTabTitles), group (Window)
en: Dynamic tab titles
hi: गतिशील टैब शीर्षक

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Skin), group (Appearance)
en: Skin
hi: स्किन

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Skin), group (Appearance)
en: The skin to be used by the application window.
hi: अनुप्रयोग विंडो द्वारा प्रयोग में लिया जाने वाला स्किन

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Translucency), group (Appearance)
en: Use translucent background
hi: अल्पपारदर्शी पृष्ठभूमि इस्तेमाल करें

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Translucency), group (Appearance)
en: Whether to make use of XComposite ARGB translucency.
hi: क्या एक्सकम्पोजिट एआरजीबी अल्पपारदर्शिता का उपयोग करना है.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColor), group (Appearance)
en: Window background color
hi: विंडो पृष्ठभूमि रंग

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Frames), group (Animation)
en: Animation frames
hi: एनीमेशन फ्रेम

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PollMouse), group (AutoOpen)
en: Auto-open window
hi: विंडो स्वचालित खोलें

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PollInterval), group (AutoOpen)
en: Mouse pointer poll interval
hi: माउस संकेतक पोल अंतराल

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (Dialogs)
en: Application first run
hi: अनुप्रयोग पहली बार चलाना

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FirstRun), group (Dialogs)
en: Whether this is the first time the application is run.
hi: यह क्या पहली मर्तबा अनुप्रयोग चलाया जा रहा है.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmQuit), group (Dialogs)
en: Confirm quit with multiple sessions
hi: अनेक सत्र बंद करने से पहले पूछें

[ctx: @title:window]
en: First Run
hi: पहली बार चलाया

[ctx: @title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, titleWidget)
en: Welcome to Yakuake
hi: याकुके में आपका स्वागत है

[ctx: @title]
en: <application>Yakuake</application>
hi: <application>याकुके</application>

[ctx: @title]
en: A drop-down terminal emulator based on KDE Konsole technology.
hi: ड्रॉपडाउन टर्मिनल एमुलेटर जो कि केडीई कंसोल तकनॉलाजी पर आधारित है

[ctx: @info:credit]
en: Eike Hein
hi: एइक हेइन

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer, Lead Developer
hi: मुख्य डेवलपर तथा मेंटेनर

[ctx: @info:credit]
en: Francois Chazal
hi: फ्रांकोइस चाजल

[ctx: @info:credit]
en: Daniel 'suslik' D.
hi: डेनियल 'ससलिक' डी.

[ctx: @info:credit]
en: Plastik skin
hi: प्लास्टिक स्किन

[ctx: @title:window]
en: Really Quit?
hi: सचमुच बाहर जाएँ?

[ctx: @action]
en: Open/Retract Yakuake
hi: याकुके खोलें/रीट्रैक्ट करें

[ctx: @action]
en: Keep window open when it loses focus
hi: जब विंडो पर फ़ोकस खत्म हो जाए तो विंडो खुला रखें

[ctx: @action]
en: Manage Profiles...
hi: प्रोफ़ाइल प्रबंधित करें...

[ctx: @action]
en: Edit Current Profile...
hi: वर्तमान प्रोफ़ाइल संपादित करें...

[ctx: @action]
en: Increase Window Width
hi: विंडो की चौड़ाई बढ़ाएं

[ctx: @action]
en: Decrease Window Width
hi: विंडो की चौड़ाई घटाएं

[ctx: @action]
en: Increase Window Height
hi: विंडो की ऊँचाई बढ़ाएं

[ctx: @action]
en: Decrease Window Height
hi: विंडो की ऊँचाई कम करें

[ctx: @action]
en: New Session
hi: नया सत्र

[ctx: @action]
en: Two Terminals, Horizontally
hi: दो टर्मिनल, आड़े में

[ctx: @action]
en: Two Terminals, Vertically
hi: दो टर्मिनल, खड़े में

[ctx: @action]
en: Four Terminals, Grid
hi: चार टर्मिनल, ग्रिड

[ctx: @action]
en: Close Session
hi: सत्र बन्द करें

[ctx: @action]
en: Previous Session
hi: पिछला सत्र

[ctx: @action]
en: Next Session
hi: अगला सत्र

[ctx: @action]
en: Move Session Left
hi: सत्र बाएँ खिसकाएँ

[ctx: @action]
en: Move Session Right
hi: सत्र दाएँ खिसकाएँ

[ctx: @action]
en: Rename Session...
hi: सत्र का नाम बदलें...

[ctx: @action]
en: Previous Terminal
hi: पिछला टर्मिनल

[ctx: @action]
en: Next Terminal
hi: अगला टर्मिनल

[ctx: @action]
en: Close Active Terminal
hi: सक्रिय टर्मिनल बन्द करें

[ctx: @action]
en: Split Left/Right
hi: बायाँ / दायाँ विभाजित करें

[ctx: @action]
en: Split Top/Bottom
hi: ऊपर / नीचे विभाजित करें

[ctx: @title:menu]
en: Help
hi: मदद

[ctx: @title:menu]
en: Quick Options
hi: त्वरित विकल्प

[ctx: @title:menu]
en: Screen
hi: स्क्रीन

[ctx: @title:menu]
en: Width
hi: चौड़ाई

[ctx: @title:menu]
en: Height
hi: ऊंचाई

[ctx: @title:menu]
en: Settings
hi: विन्यास

[ctx: @item:inmenu]
en: At mouse location
hi: माउस संकेतक स्थान पर

[ctx: @title Preferences page name]
en: Window
hi: विंडो

[ctx: @title Preferences page name]
en: Behavior
hi: बर्ताव

[ctx: @title Preferences page name]
en: Appearance
hi: रूप

[ctx: @title:window]
en: Cannot Load Skin
hi: स्किन लोड नहीं कर सका

[ctx: @info:tooltip]
en: New Session
hi: नया सत्र

[ctx: @info:tooltip]
en: Close Session
hi: सत्र बन्द करें

[ctx: @info:whatsthis]
en: Closes the active session.
hi: सक्रिय सत्र बन्द करता है.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Title Bar</title><para>The title bar displays the session title if available.</para>
hi: <title>शीर्षक पट्टी</title><para>यदि उपलब्ध होता है तो शीर्षक पट्टी सत्र शीर्षक प्रदर्शित करता है.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep window open when it loses focus
hi: जब विंडो पर फ़ोकस खत्म हो जाए तो विंडो खुला रखें

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Menu
hi: मेन्यू खोलें

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens the main menu.
hi: मुख्य मेन्यू खोलता है.

[ctx: @info:tooltip Quits the application]
en: Quit
hi: बाहर जाएँ

[ctx: @info:whatsthis]
en: Quits the application.
hi: अनुप्रयोग से बाहर होता है.
