yakuake - en to hne translation catalogue (109 entries)

[ctx: @title:group Group box label]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: General
hne: सामान्य

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Background
hne: विंडो पिछोत अंगना

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
hne: पिछोत अंगना के रंगः

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Translucency)
en: Use skin translucency if supported
hne: बनही तहां स्किन अल्पपारदर्सी परयोग करव

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorOpacityLabel)
en: Background color opacity:
hne: पिछोत अंगना के रंग के अपारदर्सिता:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Skin
hne: स्किन

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Skin
hne: स्किन मेटाव

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Skin...
hne: स्किन इनस्टाल करव...

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ToggleToFocus)
en: Use Open/Retract action to focus window
hne: विंडो फोकस करे बर खोलव/रीट्रैक्ट काम परयोग करव

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAbove)
en: Keep window above other windows
hne: विंडो ल अउ विंडो के ऊपर रखव

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PollMouse)
en: Open window when the mouse pointer touches the screen edge
hne: जब मुसुवा संकेतक स्क्रीन किनारा छुए तहां विंडो खोलव

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepOpen)
en: Keep window open when it loses focus
hne: जब विंडो मं फोकस खतम हो जाय तहां विंडो खुले रखव

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Dialogs
hne: गोठ

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ConfirmQuit)
en: Confirm quit when more than one session is open
hne: जब एक से अधिक सत्र खुले होही तहां बाहिर होए के पुस्टि करव

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Tab Bar
hne: टैब पट्टी

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DynamicTabTitles)
en: Show title bar contents in tab labels
hne: टैब सीर्सकों मं सीर्सक पट्टी सामग्रियां दिखाव

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBar)
en: Show the tab bar
hne: टैब पट्टी देखाव

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Size and Animation
hne: आकार अउ एनीमेसन

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width:
hne: चौडाईः

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height:
hne: ऊँचाईः

[ctx: @label Spinbox unit suffix]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, framesSpinBox)
en: ms
hne: मि.से.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Position
hne: स्थिति

[ctx: @item:inrange Direction to move the window in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Left
hne: डेरी

[ctx: @item:inrange Direction to move the window in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Right
hne: जेवनी

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, screenLabel)
en: Open on screen:
hne: स्क्रीन मं खोलव:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Screen)
en: At mouse location
hne: मुसुवा संकेतक जगह पर

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Screen)
en: Screen 1
hne: स्क्रीन १

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Screen), group (Window)
en: Screen to use
hne: उपयोग बर स्क्रीन

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Window)
en: Window width
hne: विंडो के चौड़ाई

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Width), group (Window)
en: Width of the application window as a percentage of the screen.
hne: स्क्रीन के प्रतिसत के रूप मं अनुपरयोग विंडो के चौड़ाई

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Window)
en: Window height
hne: विंडो के ऊँचाई

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Height), group (Window)
en: Height of the application window as a percentage of the screen.
hne: स्क्रीन के प्रतिसत के रूप मं अनुपरयोग विंडो के ऊंचाई.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Position), group (Window)
en: Window position
hne: विंडो के स्थिति

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Position), group (Window)
en: Center point of the application window, as a percentage, measured from the left-hand edge of the screen.
hne: डेरी स्क्रीन किनारा से प्रतिसत के रूप मं अनुपरयोग विंडो के मध्य बिन्दु, स्क्रीन किनोर के डेरी हाथ से नापे गे.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowOnAllDesktops), group (Window)
en: Show window on all desktops
hne: विंडो ल सब्बो डेस्कटाप मं देखाव

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOnAllDesktops), group (Window)
en: Whether to show the window on all desktops.
hne: का विंडो ल सब्बो डेस्कटाप मं देखाना हे

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepOpen), group (Window)
en: Keep window open
hne: विंडो हमेसा खुले रखव

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ToggleToFocus), group (Window)
en: Use open/retract shortcut to focus window
hne: विंडो फोकस करे बर खोलव/रीट्रैक्ट सार्टकट के परयोग करव

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepAbove), group (Window)
en: Keep window on top
hne: विंडो सीर्स मं रखव

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepAbove), group (Window)
en: Whether to keep the application window above other windows on the screen.
hne: स्क्रीन मं का अनुपरयोग विंडो ल अउ विंडो के ऊपर रखना हे.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTabBar), group (Window)
en: Show tab bar
hne: टैब पट्टी देखाव

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTabBar), group (Window)
en: Whether to show the tab bar in the application window.
hne: अनुपरयोग विंडो मं का टैब पट्टी दिखाना हे

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DynamicTabTitles), group (Window)
en: Dynamic tab titles
hne: गतिसील टैब सीर्सक

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Skin), group (Appearance)
en: Skin
hne: स्किन

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Skin), group (Appearance)
en: The skin to be used by the application window.
hne: अनुपरयोग विंडो से परयोग मं ले जाय वाला स्किन

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Translucency), group (Appearance)
en: Use translucent background
hne: अल्पपारदर्सी पिछोत अंगना उपयोग करव

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Translucency), group (Appearance)
en: Whether to make use of XComposite ARGB translucency.
hne: का एक्सकम्पोजिट एआरजीबी अल्पपारदर्सिता के उपयोग करना हे.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColor), group (Appearance)
en: Window background color
hne: विंडो पिछोत अंगना रंग

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColorOpacity), group (Appearance)
en: Background color opacity
hne: पिछोत अंगना के रंग के अपारदर्सिता

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Frames), group (Animation)
en: Animation frames
hne: एनीमेसन फ्रेम

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PollMouse), group (AutoOpen)
en: Auto-open window
hne: विंडो अपने अपन खोलव

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PollInterval), group (AutoOpen)
en: Mouse pointer poll interval
hne: मुसुवा संकेतक पोल अंतराल

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (Dialogs)
en: Application first run
hne: अनुपरयोग पहली बार चलाना

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FirstRun), group (Dialogs)
en: Whether this is the first time the application is run.
hne: ये के पहली मर्तबा अनुपरयोग चलाय जात हे.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmQuit), group (Dialogs)
en: Confirm quit with multiple sessions
hne: अनेक सत्र बंद करे से पहिली पूछव

[ctx: @title:window]
en: First Run
hne: पहली बार चलाया

[ctx: @title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, titleWidget)
en: Welcome to Yakuake
hne: याकुके मं आप मन के स्वागत हे

[ctx: @title]
en: <application>Yakuake</application>
hne: <application>याकुके</application>

[ctx: @title]
en: A drop-down terminal emulator based on KDE Konsole technology.
hne: ड्रापडाउन टर्मिनल एमुलेटर जऊन कि केडीई कंसोल तकनालाजी मं आधार से हे

[ctx: @info:credit]
en: Eike Hein
hne: एइक हेइन

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer, Lead Developer
hne: मुख्य डेवलपर अउ मेंटेनर

[ctx: @info:credit]
en: Francois Chazal
hne: फ्रांकोये चाजल

[ctx: @info:credit]
en: Daniel 'suslik' D.
hne: डेनियल 'ससलिक' डी.

[ctx: @info:credit]
en: Plastik skin
hne: प्लास्टिक स्किन

[ctx: @title:window]
en: Really Quit?
hne: सचमुच बाहिर जाव?

[ctx: @action]
en: Open/Retract Yakuake
hne: याकुके खोलव/रीट्रैक्ट करव

[ctx: @action]
en: Keep window open when it loses focus
hne: जब विंडो मं फोकस खतम हो जाय तहां विंडो खुले रखव

[ctx: @action]
en: Manage Profiles...
hne: प्रोफाइल प्रबंधित करव...

[ctx: @action]
en: Edit Current Profile...
hne: अभी हाल के प्रोफाइल संपादित करव...

[ctx: @action]
en: Increase Window Width
hne: विंडो के चौड़ाई बढ़ाव

[ctx: @action]
en: Decrease Window Width
hne: विंडो के चौड़ाई घटाव

[ctx: @action]
en: Increase Window Height
hne: विंडो के ऊँचाई बढ़ाव

[ctx: @action]
en: Decrease Window Height
hne: विंडो के ऊँचाई कम करव

[ctx: @action]
en: New Session
hne: नवा सत्र

[ctx: @action]
en: Two Terminals, Horizontally
hne: दो टर्मिनल, आड़े में

[ctx: @action]
en: Two Terminals, Vertically
hne: दो टर्मिनल, खड़े में

[ctx: @action]
en: Four Terminals, Grid
hne: चार टर्मिनल, ग्रिड

[ctx: @action]
en: Close Session
hne: सत्र बन्द करव

[ctx: @action]
en: Previous Session
hne: पिछला सत्र

[ctx: @action]
en: Next Session
hne: अगला सत्र

[ctx: @action]
en: Move Session Left
hne: सत्र डेरी खिसकाव

[ctx: @action]
en: Move Session Right
hne: सत्र जेवनी खिसकाव

[ctx: @action]
en: Rename Session...
hne: सत्र के नाम बदलव...

[ctx: @action]
en: Previous Terminal
hne: पिछला टर्मिनल

[ctx: @action]
en: Next Terminal
hne: अगला टर्मिनल

[ctx: @action]
en: Close Active Terminal
hne: सक्रिय टर्मिनल बन्द करव

[ctx: @action]
en: Split Left/Right
hne: डेरी / जेवनी विभाजित करव

[ctx: @action]
en: Split Top/Bottom
hne: ऊपर / नीचे विभाजित करव

[ctx: @title:menu]
en: Help
hne: मदद

[ctx: @title:menu]
en: Quick Options
hne: जल्दी विकल्प

[ctx: @title:menu]
en: Screen
hne: स्क्रीन

[ctx: @title:menu]
en: Width
hne: चौड़ाई

[ctx: @title:menu]
en: Height
hne: ऊंचाई

[ctx: @title:menu]
en: Settings
hne: सेटिंग

[ctx: @item:inmenu]
en: At mouse location
hne: मुसुवा संकेतक जगह पर

[ctx: @title Preferences page name]
en: Window
hne: विंडो

[ctx: @title Preferences page name]
en: Behavior
hne: बर्ताव

[ctx: @title Preferences page name]
en: Appearance
hne: रूप

[ctx: @title:window]
en: Cannot Load Skin
hne: स्किन लोड नइ कर सकिस

[ctx: @info:tooltip]
en: New Session
hne: नवा सत्र

[ctx: @info:tooltip]
en: Close Session
hne: सत्र बन्द करव

[ctx: @info:whatsthis]
en: Closes the active session.
hne: सक्रिय सत्र बन्द करथे .

[ctx: @title:tab]
en: Shell
hne: सेल

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Title Bar</title><para>The title bar displays the session title if available.</para>
hne: <title>सीर्सक पट्टी</title><para>यदि मिलथे  तहां सीर्सक पट्टी सत्र सीर्सक प्रदर्सित करथे .</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep window open when it loses focus
hne: जब विंडो मं फोकस खतम हो जाय तहां विंडो खुले रखव

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Menu
hne: मेन्यू खोलव

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens the main menu.
hne: मुख्य मेन्यू खोलथे .

[ctx: @info:tooltip Quits the application]
en: Quit
hne: बाहिर जाव

[ctx: @info:whatsthis]
en: Quits the application.
hne: अनुपरयोग से बाहिर होथे .
